PDA

View Full Version : Lipsa de fair-play la Madrid



Ady
22nd October 2006, 12:18
Nu stiu daca sunt disperati pentru un loc la Masters Cup, sau ce se intampla, dar la turneul asta multi jucatori au dat dovada de lipsa de fair play .
exemple :
Nalbandian-Henman : arbitrul nu vede o minge, care a fost out, ambii jucatori decid ca a fost afara si arbitrul spune ca din cauza ca nu a vazut-o nu poate sa ii acorde punctul argentinianului, decat daca henman este de acord (adica practic sa foloseasca un chalange de la el pentru a ii da un punct lui nalbandian care nu mai avea challange-uri). Henman a refuzat si dupa meci a declarat ca Nalbandian traieste intr-o lume a viselor daca isi imagineaza ca i-ar fi facut un asa cadou . Ca raspuns Nalbandian a declarat ca "Henman es la peor basura" care din putinele mele cunostinte de spaniola inseamna ca Henman este cel mai mare gunoi .

Incident No.2 : Nalbandian-Safin: Serveste Safin la scorul de 30-15 pentru el (cred ca era si un game f important) serviciul este afara, arbitrii nu corecteaza si nalbandian loveste mingea in lung de linie, afara. Dupa ce vede ca a dat afara hotaraste sa ceara un challange la serviciul rusului. Nu ai voie sa ceri challange dupa ce ai jucat mingea, daca era asa sigur ca e afara trebuia sa ceara challage si serviciul 2 pt safin inainte sa incerce sa dea un retur castigator .
Frumos gest, dupa ce cu o zi inainte se intamplase chestia cu Henman ...

Incident No.3: Berdich-Nadal: intre jucatori nu au avut loc de gesturi nesportive insa cand Berdich a cerut un challange la un punct la care nu avea dreptate a fost huiduit de public mult peste limitele normale. Ca raspuns, dupa ce a castigat meciul Berdich le-a facut semn fanilor spanioli sa nu faca galagie si a iesit de pe terenul central fluierat. Pentru gestul asta a avut de suferit si in meciul urmator cu Gonzalez cand publicul si-a luat revansa .

Ce parere aveti?
Daca mai aveti de adaugat la lista, sunteti invitatii mei :)

Later edit: scorul la safin nalbandian era 6-5 pt rus si 30-15, servea cu al doilea serviciu, la 40-15 probabil ar fi castigat meciul ...

luma
22nd October 2006, 13:46
Nu doar calificarea la Masters Cup, care se apropie si genereaza mult stres, ii face pe jucatori nervosi si lipsiti de fair-play dar cred ca atmosfera creata de public la acest turneu nu estea cea mai potrivita pentru tenis. As zice ca incurajeaza acest mod de comportament.
Nu am vazut meciurile live, doar doua dar, s-a intamplat sa fie chiar cele dintre Nadal - Berdych si Gonzalez - Djocovic. Si nu mi-a placut deloc; aveam impresia ca sunt pe Santiago Bernabeu (sau cum s-o numi).

coiscif
22nd October 2006, 15:19
ehhhhhh...eu o sa dau vine pe faptul ca este sfarsit de an...toti jucatorii sunt obositi si stresati...in afara de nalbandian, el este mereu marlanas:D!

Ady
22nd October 2006, 17:53
nu-l stiam asa pe nalbandian ...:mda:

Ad3ana
22nd October 2006, 18:30
nici eu! chiar aveam o impresie buna despre nalbandian tocmai pt k stiam ca el e fair-play. de fapt asta m-a impresionat prima data la kuerten iar ceilalti jucatori care imi mai plac tot pt. k sint fair-play . acest gen de de jucatori mi se par mult mai discilpinati.
fanii lui andrei stiu ca acest lucru il face atat de special . :)

luma
22nd October 2006, 18:43
Gustavo Kuerten?? Despre el vorbesti? N-am mai auzit nimic despre el de ceva timp... :(

Ady
22nd October 2006, 19:08
se antreneaza sa revina si el ... a inceput antrenamentele cu fostul sau antrenor si a jucat in cupa davis la dublu luna trecuta, a zis ca o sa revina atunci cand o sa simta ca poate face fata fizic, pt ca vrea sa ajunga sus din nou ...

luma
22nd October 2006, 19:28
Atunci sa-i uram succes. Putina diversitate nu strica!!! :D De fapt ce a avut? A fost accidentat? Cred ca are 29-30 de ani...

Black Mamba
22nd October 2006, 19:45
Problema cu publicul este una de civilizatie: la fel s-ar fi intamplat probabil si in Franta sau Italia (tari latine) sau Grecia (verii nostri si ai lui Jiji).

Uitati-va la publicul american de la US Open: si ei l-au incurajat cum au putut mai bine pe Roddick sau Blake dar dupa o scurta perioada s-au linistit si pe final l-au aplaudat la scena deschisa pe invingator.

Ady
22nd October 2006, 19:49
in opinia mea la USO sunt cei mai civilizat spectatori ... poate si de unde au atatia jucatori nu ii doare asa rau cand pierde unu' de-al lor ... dar totusi cred ca este vorba despre altceva: americanii doresc spectacol (le place nascar cu explozii spectaculoase, le place fatbalul american care este violent, le plac filmele holywood-iene) si atata timp cat au parte de el stiu sa si multumeasca celor care l-au furnizat ...

Ad3ana
22nd October 2006, 19:57
dap! dar nu e asa batran! poate doar umpik. dar nu conteaza ca e preferatul meu. el , andrei pavel si safin :P
e un jucator supertalentat dar a cam a stat departe de teren din cauza accidentarilor si nu stiu cat va putea sa revina... oricum sa-i uram succes. eu abia astept sa-l mai vad la teveu desi am o gramada de emotii de fiecare data cand il urmaresc. ms ady k u mi`ai trimis linku de pe atp cu articolul despre revenirea lui si reluarea colaborarii cu larry pasos.

luma
22nd October 2006, 19:58
Eu zic ca la Wimbledon sunt cei mai civilizati spectatori...Mie, anu' asta nu mi-a placut foarte tare publicul de la US Open. Sau mai bine zis, mi s-a parut prea zgomotos cand a jucat Andrei si de aici mi s-a pus pata...:D


ms ady k u mi`ai trimis linku de pe atp cu articolul despre revenirea lui si reluarea colaborarii cu larry pasos.

Ady.../hello unde sa ma uit?

Ad3ana
22nd October 2006, 20:28
nuu...i-am multumit lui ady.
yo ziceam k acum doo sapt. el mi-a zis sa ma uit pe site-ul atp sa vad articolul cu kuerten k revine...bla,bla, bla...daca vrei sa vezi si u,acum mis`pare k nu mae articolul de actualitate adik pe prima pagina. :P
desi ..cu parere de rau , nu cred ca te intereseaza kuerten :)

luma
22nd October 2006, 20:43
Nu nu mai e! Ca m-am uitat...:) Dar eram curioasa sa vad ce zice si eu tot nu stiu de ce a lipsit atat. Ca m-am uitat pe ATP si l-am vazut asa: "Current INDESIT ATP Ranking - Singles: 1122" :0: Dar tu zici ca a fost accidentat...
Si m-am uitat aici dar eu nu inteleg boaba...:D
http://www.guga.com.br/
Ajucat si cu Pavel...daca nu ma insel...:D

Ad3ana
22nd October 2006, 21:02
dap a fost accidentat.
pai anu trecut a incercat sa revina si a jucat vreo 4-5 turnee maxim cghiar si la RG a participat si a iesit din primu tur dar...l-a invins o data pe andrei, si crede-ma chiar nu voiam! pt k tin cu andrei :) chiar mi-a parut rau de tot pt andrei.

luma
22nd October 2006, 21:07
L-a invins? Ca eu stiam invers...:o: Nu mai stiu exact...parca prin 2003-2004. Na, ca memoria imi joaca feste. Ma duc sa fac sapaturi :D

Later edit: si uite ce am gasit
http://www.atptennis.com/3/en/players/headtohead/?player1=Kuerten%2C+Gustavo&player2=pavel%2Candrei
Mai bine nu cautam...:(

Andreea
22nd October 2006, 21:11
Nu stiu daca sunt disperati pentru un loc la Masters Cup, sau ce se intampla, dar la turneul asta multi jucatori au dat dovada de lipsa de fair play .
exemple :
Nalbandian-Henman : arbitrul nu vede o minge, care a fost out, ambii jucatori decid ca a fost afara si arbitrul spune ca din cauza ca nu a vazut-o nu poate sa ii acorde punctul argentinianului, decat daca henman este de acord (adica practic sa foloseasca un chalange de la el pentru a ii da un punct lui nalbandian care nu mai avea challange-uri). Henman a refuzat si dupa meci a declarat ca Nalbandian traieste intr-o lume a viselor daca isi imagineaza ca i-ar fi facut un asa cadou . Ca raspuns Nalbandian a declarat ca "Henman es la peor basura" care din putinele mele cunostinte de spaniola inseamna ca Henman este cel mai mare gunoi .

Incident No.2 : Nalbandian-Safin: Serveste Safin la scorul de 30-15 pentru el (cred ca era si un game f important) serviciul este afara, arbitrii nu corecteaza si nalbandian loveste mingea in lung de linie, afara. Dupa ce vede ca a dat afara hotaraste sa ceara un challange la serviciul rusului. Nu ai voie sa ceri challange dupa ce ai jucat mingea, daca era asa sigur ca e afara trebuia sa ceara challage si serviciul 2 pt safin inainte sa incerce sa dea un retur castigator .
Frumos gest, dupa ce cu o zi inainte se intamplase chestia cu Henman ...

Incident No.3: Berdich-Nadal: intre jucatori nu au avut loc de gesturi nesportive insa cand Berdich a cerut un challange la un punct la care nu avea dreptate a fost huiduit de public mult peste limitele normale. Ca raspuns, dupa ce a castigat meciul Berdich le-a facut semn fanilor spanioli sa nu faca galagie si a iesit de pe terenul central fluierat. Pentru gestul asta a avut de suferit si in meciul urmator cu Gonzalez cand publicul si-a luat revansa .

Ce parere aveti?
Daca mai aveti de adaugat la lista, sunteti invitatii mei :)

Later edit: scorul la safin nalbandian era 6-5 pt rus si 30-15, servea cu al doilea serviciu, la 40-15 probabil ar fi castigat meciul ...
Am vazut la Tv maciul dintre Nadal si Berdich si publicul a fost sub orice critica. La sfarsitul meciului Nadal cand a dat mana cu Berdych i-a spus ca este foarte rau si in interviul de dupa pentru tve 2(tvr 2 espaniol), l-a facut prost pe Berdych!

luma
22nd October 2006, 21:17
Esti sigura? Mie Nadal imi pare un tip cu fair-pay...Ceea ce spui tu ma uimeste!

Black Mamba
22nd October 2006, 21:44
Este adevarata faza cu Nadal, i-a spus la sfarsitul meciului lui Berdych ca este "foarte rau". Asta scria si pe Eurosport.

O sa fie niste dueluri interesante de acum inainte, Berdych o sa joace intotdeauna la maxim impotriva lui Nadal. :evil:

Andreea
22nd October 2006, 21:50
da, am vazut tot meciul si poti vedea pe www.as.com:
http://www.as.com/articulo/Deporte/Nadal/le/dijo/Berdych/era/mala/persona/estupido/dasmasB00/20061020dasdasmas_6/Tes/
tot ce a declarat Nadal

Andreea
22nd October 2006, 21:58
Publicul s-a comportat sub orice critica in meciul Berdych-Gonzalez, l-a fluierat pe Berdych de cand a intrat pe teren si pana la sfarsit. Cei drept, gestul lui Berdych n-a fost prea sportiv!

Ady
22nd October 2006, 22:05
Ady.../hello unde sa ma uit?

scuze, eram la F1 :)

cat despre stire, nu cred ca mai este, a trecut ceva de cand a fost pe atp, era cred imediat dupa Open Romania

despre publicul american de anul asta ce pot sa zic, se retragea agassi, trebuia sa il sustina si in plus fiecare adversar al lui agassi a fost aplaudat, atat pavel si baghdatis pe care i-a invins cat si becker la care a pierdut .

luma
22nd October 2006, 22:09
da, am vazut tot meciul si poti vedea pe www.as.com:
http://www.as.com/articulo/Deporte/Nadal/le/dijo/Berdych/era/mala/persona/estupido/dasmasB00/20061020dasdasmas_6/Tes/
tot ce a declarat Nadal

Si este doar in spaniola??? :D Ca nu inteleg mai nimic...
Eu am crezut ca sunt scoase din context cuvintele lui Nadal...asa, din rautate. Gestul facut de Berdych ma deranjeaza mai putin. Avan in vedere atmosfera...ar parea normal. Cuvintele lui Nadal, despre care eu aveam o parere foarte buna, ma deranjeaza mai mult. Despre public...nici nu vreau sa mai pomenesc! :rosu:


cat despre stire, nu cred ca mai este
Nu mai este ca m-am uitat. :) De acord din punctul asta de vedere. Dar tot zic ca au fost prea zgomotosi;nu ma refer neaparat la meciurile lui Agassi...
A! Deci Schumi a terminat pe 4??? :) Multumit?

Ady
22nd October 2006, 22:12
incearca asta:
http://babelfish.altavista.com/babelfish/tr
e cam slaba traducerea dar se intelege cat de cat ...

multumit de felul cum a revenit de pe locul 20, unde ajunsese din cauza unei pene de cauciuc :(

luma
22nd October 2006, 22:33
Multumesc Ady, s-a inteles ceva dar se pare ca e poveste mai veche...Sau asa inteleg eu.
"The public has behaved of wonder, and he never was against him. It is necessary to remember that we are in Spain"
Sa inteleg ca acolo sunt alte norme de buna-cuviinta?
Si :Glass Davis" este Cupa Davis???:evil:
Chiar nu ma asteptam de la Nadal la asta...:(

Ady
22nd October 2006, 22:39
se mai scapa si ei si zic lucruri pe care sunt convins ca le gandesc oricum, dar nu le spun pentru ca trebuie sa isi pastreze o imagine totusi ...
acum cateva saptamani a crack-at si federer, la un gest al lui Djokovic care a chemat fizioterapeutul intr-un moment foarte important, desi nu avea nimic si dupa aia a intrat pe teren si alerga "ca un iepure" cum a zis fed ... in conferinta de presa de dupa meci Federer a zis ca nu se increde in "accidentarile" lui (pentru ca aparent e renumit pentru ele) si ca il considera "o gluma" .

luma
22nd October 2006, 22:49
Tertipuri de genul folosesc toti...Sincer pe Federer nu l-am vazut facand asta si nici pe Agassi...:ok:
In primul rand sunt oameni si ca orice om normal, mai gresesc si ei. S-ar putea sa gresesc eu acum dar, important nu este sa spui altceva decat gandesti ci cum o spui. Sau sa n-o spui...:D