PDA

View Full Version : Etapa a 12-a: FC Arges - Gloria Bistrita



Vulturul
25th October 2004, 10:20
Sambata 30 octombrie 2004, ora 15.00, netelevizat.

Sinn Fein
26th October 2004, 09:57
poate poate 3 puncte

Tudose
26th October 2004, 10:55
3 puncte neaparat! E timpul sa castigam acasa, iar victoria de la Timisoara a ridicat serios moralul echipei. Deci, se poate baieti!

Vulturul
26th October 2004, 19:21
Daca nu invingem pe Bistrita punctele de la Timisoara nu mai au nici un rost asa ca nu trebuie sa ne gandim decat la VictoriE!

Vulturul
28th October 2004, 08:27
In cupa i-am batut,acum urmeza campionatul!!

Tudose
30th October 2004, 00:19
Normal ar fi sa invingem, mai ales ca avem ascendentul moral al victoriei de miercuri, din Cupa. Tanasa pare intr-o forma buna si sper sa joace, desi are unele probleme medicale.

Vulturul
30th October 2004, 09:58
Moldovan a scăpat de stres
Victoria din Cupă l-a făcut pe Moldovan să gīndească mult mai relaxat meciul de astăzi. “Cīt timp eram stresat de meci, transmiteam aceeaşi stare fotbaliştilor mei. Acum īnsă m-am detaşat de orice tensiune, iar băieţii s-au relaxat şi ei. Trebuie să pregătim meciul cu multă atenţie şi cred că putem să cīştigăm din nou. După două victorii consecutive, avem un moral excelent, fapt ce ar trebui să se vadă şi astăzi pe teren”, a explicat “Comisarul”. (Daniel BARBU, Piteşti)

Insomniile “Comisarului”
Jocul de astăzi īi crează lui Moldovan insomnii, datorită problemelor medicale pe care le are īn lot. Dacă Mircea Stan nu este recuperat, Cornel Dobre este la jumătatea potenţialului, şi īn acest fel flancul drept rămīne descoperit. Miercuri, la Mediaş, Moldovan a jucat pe dreapta cu Petroiesc, fapt ce s-ar putea repeta şi astăzi. “Ce pot să fac dacă am atīţia accidentaţi? O să joc din nou cu Petroiesc, mai ales că nu a făcut-o rău īn partida de Cupă”, a declarat Moldovan. (Daniel BARBU, Piteşti)

Sursa: http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=38850

Vulturul
30th October 2004, 10:05
Coman a dat paşaportul

FRF a trimis la sediul clubului din Trivale un fax prin care este solicitat paşaportul portarului Daniel Coman, necesar īn vederea obţinerii vizei de intrare īn Armenia. "Ar fi o convocare pe care o aştept cu multă nerăbdare. Poate că dacă aş fi jucat la o echipă de top din campionatul nostru, altfel s-ar fi pus problema īn privinţa mea. Sīnt conştient īnsă şi că există alţi portari care au prioritate pentru meciul cu Armenia", a declarat căpitanul piteştenilor.

FC ARGEŞ - GLORIA
stadion "Nicolae Dobrin"
azi, ora 15:00

FC Argeş (alb)
1. Coman - 25. M. Radu, 15. Şomcherechi, 5. Chiţa - 10. Prepeliţă, 4. Petroesc, 18. M. Sava, 14. M. Negru, 3. I. Baicu - 9. C. Tănasă, 24. Vrăjitoarea
antrenor Ion Moldovan
Rezerve: 12. Preda, 4. Negoiţă, 7. Bilaşco, 11. Năstăsie, 17. Em. Dică, 21. Marincău, 27. Dr. Radu
Absenţi: M. Stan, A. Ionescu, C. Dobre (accidentaţi)

GLORIA (alb- albastru)
1. Cīmpeanu - 2. Mīndrean, 26. Frăsinescu, 5. V. Popa, 3. A. Rus, 25. D. Sīnmărtean - 23. Pelecaci, 24. Dăncuş, 14. Cornea - 7. Coroian, 9. Negrean
Antrenor Constantin Cīrstea
Rezerve: 12. Anghel, 4. Cr. Vlad, 10. Ifodi,15. Iodi, 16. G. Cīrstea,17. M. Diţă, 19. Pereş
Absenţi: Vasilache (accidentat), Sg. Costin (suspendat)

Arbitru L. Dan (Aiud). Asistenţi A. Florescu, C. Florescu (ambii Bucureşti). Arbitru de rezervă C. Nicoară. Observatori Al. Popescu, V. Avram (ambii Bucureşti)

Sursa: http://www.gsp.ro/index.php?c=2&a=26839

Tudose
30th October 2004, 19:51
FC Arges - Gloria Bistrita 4-3 (2-1)

Un meci bun, incheiat cu o victorie care aduce 3 puncte. Apararea Argesului s-a relaxat pe final si din pacate am mai primit doua goluri. Toti erau nemultumiti de lejeritatea aratata in final (suporteri, jucatori, staf tehnic). E important insa ca am castigat. Pacat ca Dani Coman a primit 3 goluri tocmai cand se vorbea de convocarea sa la Nationala (desi nici unul nu a fost vina lui). De remarcat evolutiile foarte bune ale lui Prepelita, Bilasco si Marius Sava.

ady_azzuro
30th October 2004, 19:55
Mda, Savarina joaca bine la alte echipe, cand era in Banie il injura toata lumea la cat de prost juca...:evil:

Sergio
30th October 2004, 20:06
I-ati batut de 2 ori in 3 zile...Asta da performanta! :yeah:
Se pare ca ati scapat pe moment de griji si Moldovan la fel.

Tudose
30th October 2004, 20:10
Ady, sa stii ca nu a fost nici un blat. Am explicat ca apararea s-a relaxat prematur si putea sa ne coste si mai tare. Aduceti-va aminte ca in primavara Gloria ne-a egalat in minutele de prelungire, aruncandu-ne pe ultimul loc, intr-un moment cand noi eram intr-o situatie disperata. In ceea ce il priveste pe Marius Sava, e abia al doilea sau al treilea meci bun al sau la Pitesti in 12 etape. Moldovan spunea ca a vrut sa il reconditioneze. Sa il tina tot ca astazi si atunci ne va convinge ca are valoare.

Sergio
30th October 2004, 23:01
Tudose, i-auzi ce zic astia la stiri, ca ar fi fost blat pe fata. Asa sa fi fost oare? Daca ne uitam pe clasament, bistritenii sunt totusi mult mai linistiti decat pitestenii. :cool:

Maximus
30th October 2004, 23:05
De cind e Pitestiul-Bistrita blat? De cind a intrat Bistrita in A...

Catalanul
30th October 2004, 23:15
meciul de azi a fost BLAT...:rosu:
cine pune pariu cu mine ca Bistrita va castiga partida din retur :mda:

dlgicu
30th October 2004, 23:17
Si de Bistrita - Craiova, nimic, nimic? Nu a fost aceeasi evolutie "spectaculoasa" a scorului, de la dezastru aproape de egalare pe final?
Sunt 75% convins ca a fost blat la Pitesti (si parca vad returul cand dupa cateva goluri spectaculoase bistritenii vor reveni de la 2-4 la 5-4, la o etapa dupa ce pierdusera, greu, la Craiova, cu 3-2...), dar fanii olteni sunt ultimii pe care ii astept sa arunce cu piatra, mai ales dupa ce cu o etapa inainte au jucat in aceeasi piesa.

Maximus
30th October 2004, 23:23
Cum nimic? Uita-te pe forumul Craiovei si afla ca eu am scris primul acolo ca e blat. De aceea nici nu m-am dus la meci. Si-ti mai spun 2 blaturi din retur: Bistrita-Pitesti si Craiova-Bistrita!

dlgicu
30th October 2004, 23:42
Ok, atunci nu mai zic decat: traiasca si infloreasca pacea si prietenia intre Bistrita si cei care se stiu ei! Tata Jeane, mare pisicher mai esti, cred ca nu te lasi de regizorat nici cand o ajunge Campeanu la varsta pe care o ai acum!

P.S.: pe alea doua le indicasem si eu, iar anul asta cum-necum Gloria si-a luat ceva avans, asa ca sigur o sa vedem o gramada de reprezentatii Glorioase in retur.

Tudose
31st October 2004, 12:11
I-ati batut de 2 ori in 3 zile...Asta da performanta! :yeah:
Sergio, in primul rand ma bucur ca simpatizezi tot mai mult echipa FC Arges :) Si sper sa fie mai mult simpatie pentru noi si nu antipatie pentru Bistrita.
In ceea ce priveste ce as numi eu "performanta"... Daca m-as gandi la epoca lui Dobrin, probabil ca as fi mult prea nerealist in raport cu ce se poate face azi la o echipa din provincie. Dar imi amintesc de vremurile deloc indepartate cand ne bateam an de an pentru primele 5 locuri sau, ca sa ma refer doar la meciurile cu o singura echipa, invingeam Steaua de 6 ori la rand.



Se pare ca ati scapat pe moment de griji si Moldovan la fel.
Sa zicem ca se vede iesirea din pasa neagra. Acest -4 in clasamentul adevarului nu e multumitor pentru nimeni. Referindu-ne strict la antrenor, acesta a fost reconfirmat pana in vara, deci din acest punct de vedere am putea spune ca e mai linistit, insa avem nevoie de rezultate, nu de mediocritate si emotii.
Consider ca Moldovan poate fi criticat in continuare, intr-un mod constructiv. Ce ma bucura este ca si-a aratat interesul pentru opiniile exprimate de suporteri pe acest forum. In ceea ce ma priveste, dupa ce am avut 8 meciuri fara victorie, promit ca voi fi multumit atunci cand vom castiga 8 meciuri la rand (3 s-au dus deja). Sau, hai sa nu fiu asa pretentios, 8 meciuri fara infrangere, calificarea in semifinalele Cupei Romaniei si nu mai jos de -1 in clasamentul adevarului.


Tudose, i-auzi ce zic astia la stiri, ca ar fi fost blat pe fata. Asa sa fi fost oare? Daca ne uitam pe clasament, bistritenii sunt totusi mult mai linistiti decat pitestenii. :cool:
Sincer, eu nu am vazut blat la meciul de sambata. Ce sa zic, tot ce se poate... Se poate argumenta intr-adevar ca Bistrita e linistita deocamdata, iar scorul final poate da si el loc de interpretari. Insa din ce am vazut eu pe teren inclin sa cred ca sunt mai degraba fabulatii ale ziaristilor in goana mereu dupa blaturi si senzational.

Tudose
31st October 2004, 12:17
De cind e Pitestiul-Bistrita blat? De cind a intrat Bistrita in A...
De acord, au fost mai multe episoade marcate de "reciprocitati" in meciurile dintre Arges si Bistrita. Insa se pare ca prietenia s-a rupt, sa nu uitam de acel 1-1 din prmavara din Trivale, cand am fost egalati in ultimul minut si aruncati pe ultimul loc. Din acest motiv, dar mai ales pentru ca am vazut partida la fata locului (ceea ce nici unul din cei care scriu acum aici nu a facut, nici macar la TV), am mari rezerve in a accepta catalogarea meciului de ieri drept aranjat.

Tudose
31st October 2004, 12:41
meciul de azi a fost BLAT...:rosu:

Sunt sigur ca s-a vazut mai bine de la Valencia citind scorul decat am vazut eu din tribuna din Trivale. Ca sa fim corecti, eu voi enumera atat argumente PRO cat si CONTRA.

PRO MECI ARANJAT:
- istoria unor reciprocitati intre cele doua echipe
- situatia mai linistita din clasament a Gloriei
- faptul ca Bistrita nu a castigat niciodata la Pitesti
- scorul de 4-3 si evolutia acestuia


CONTRA MECI ARANJAT:
- Argesul e in revenire evidenta, dupa un meci bun si o victorie in campionat la Timisoara si calificarea in sferturile Cupei Romaniei
- evolutia foarte buna a jucatorilor din atac (Bilasco, Prepelita si Marius Sava - acesta din urma, in sfarsit o surpriza placuta si mai aproape de forma care l-a consacrat candva)
- faptul ca Dani Coman a primit 3 goluri in acest meci (desi nu a fost nici unul din vina lui) nu vine deloc bine inaintea unei posibile convocari la echipa nationala. Daca tot ar fi fost ceva aranjat, era mai bine sa se fi terminat 1-0 sau 2-1.
- am invins Bistrita cu doar 3 zile in urma, pe teren neutru, deci potential exista. De ce nu s-a cedat meciul din Cupa pentru a-l castiga pe cel din campionat (unde situatia noastra nu era prea roza)?



cine pune pariu cu mine ca Bistrita va castiga partida din retur :mda:
Probabil. Din ceea ce am vazut eu insa, nu cred ca sambata a fost blat. Posibil sa ma si insel.

Sergio
31st October 2004, 21:05
Sergio, in primul rand ma bucur ca simpatizezi tot mai mult echipa FC Arges :) Si sper sa fie mai mult simpatie pentru noi si nu antipatie pentru Bistrita.

Sa stii ca eu va simpatizez mai demult, fiindca sunteti violeti ca si noi si imi place Pitestiul ca oras. :D Sa stii ca e chiar o performanta sa obtii o dubla victorie cu o echipa in forma a momentului, care insa in deplasare cam face figuratie.

Tudose
31st October 2004, 22:10
Sa stii ca eu va simpatizez mai demult, fiindca sunteti violeti ca si noi si imi place Pitestiul ca oras. :D
Chiar ma intreb, cand ai vizitat Pitestiul, ce ai vazut acolo si ce ti-a placut?

Sergio
31st October 2004, 22:18
Adica ce vrei sa zici, ca nu e nimic de vazut? Am vazut stadionul, centrul orasului, uzinele Dacia (care ce-i drept nu sunt in Pitesti), Curtea de Arges, Muntii Fagaras...Sunt multe de vazut prin zona asta. Eu am gresit, nu ma refeream strict la oras. :D
Poza asta e cumva din Pitesti? Vad ca scrie Trivale, dar nu sunt sigur...Am gasit-o undeva pe net.

Tudose
31st October 2004, 22:35
Pai cine a zis ca nu e nimic de vazut? :) E drept, daca cineva doreste sa viziteze obiective turistice interesante, trebuie sa si iasa din oras.
La stadion cum de ai ajuns, ai fost la vreun meci?

Fotografia e chiar din centrul Pitestiului, se vede magazinul Trivale iar in stanga cladirea inalta este Hotelul Muntenia.

Sergio
31st October 2004, 22:40
La stadion cum de ai ajuns, ai fost la vreun meci?.
Am fost o singura data la acel meci cu Celta Vigo, de asta nu mai tin minte foarte bine...aveam vreo 14 ani. :)

Tudose
31st October 2004, 22:52
Ei, intr-adevar un eveniment! Eu am "taiat-o" de la serviciu atunci si am alergat cu masina pe autostrada sa ajung. Stadionul a fost plin ochi si atmosfera extraordinara, ceea ce nu poate decat sa arate "foamea" de performanta pe care o avea publicul pitestean. Din pacate, finalul aventurii in UEFA a fost unul trist, iar apoi, in loc sa se profite de momentul deosebit de favorabil in care ne gaseam, noi ne-am retras incet-incet din batalia pentru primele locuri, parca timorati de indrazneala avuta.
Sa inteleg ca ai fost special pentru meci si cu ocazia asta ai mai vazut si cate cev din oras si imprejurimi?

Sergio
31st October 2004, 23:31
A fost singura data cand am fost la un meci in Pitesti. Prin oras am mai trecut in drum spre mare si cu ocazia asta am vazut si alte locuri si privelisti din zona care merita vizitate.
Dar suntem deja off-topic... :rolleyes:

Tudose
1st November 2004, 22:26
Nu am o certitudine daca meciul cu Bistrita a fost sau nu blat, insa sunt neplacut surprins de lipsa de profesionalism si goana dupa senzational din presa romaneasca.

Am fost de fata la conferinta de presa cand Dochita Mosoianu de la TVR l-a intrebat pe antrenorul Carstea: "Un suporter pitestean a afirmat ca, daca FC Arges ar juca mereu cu Bistrita, ar fi campioana. Cum comentati?" Raspunsul: "M-as bucura ca FC Arges sa fie campioana, pentru ca si eu sunt pitestean."

Ce apare in ProSport de astazi, sub semnatura domnului Florin Saiu:
“Sīnt piteştean şi nu pot să fiu trist cīnd FC Argeş īnvinge, chiar dacă a făcut-o īmpotriva echipei mele”, au fost primele cuvinte ale antrenorului Gloriei, Constantin Cīrstea.

O deformare totala a unor afirmatii, un articol scris la bascalie, plus alte dezinformari: numarul spectatorilor e cifrat la 200 (au fost intre 1.000 si 1.500), inflorituri si denaturari si la declaratiile lui Moldovan.

Domnule Saiu, :no: :no: :no:

Catalanul
1st November 2004, 22:40
nu stiu daca ati vazut rezultatele din ultimii 10 ani pe site la gazeta sporturilor :mda:
cand castiga Arges acasa castiga si gloria acasa, pierdea arges acasa pierde si gloria in retur, daca meciul se termina la egalitate in tur, la fel se termina si in retur :mda:

Tudose
1st November 2004, 22:45
Cunosteam rezultatele ultimilor ani inainte de a fi afisate de GSP. Sunt de acord si ca in trecut au fost reciprocitati. Nu uita insa ca anul trecut am fost egalati la Pitesti in ultimul minut, coborand atunci pe ultimul loc, intr-o situatie extrem de dificila. Eu nu tin mortis ca meciul de sambata a fost curat, am spus insa ca sunt neplacut impresionat de atitudinea presei, de lipsa de profesionalism, de dorinta de a umfla lucrurile si a rastalmaci declaratiile. Pentru ca eu am fost de fata cand s-a spus ceva, iar in presa a aparut altceva.