PDA

View Full Version : Cupa mondiala - Zakopane 22/23 -01-2010



whisper
18th January 2010, 01:05
Cupa mondiala revine pe pamant european cu etapele de la Zakopane(Polonia).

Joi vor avea loc calificarile pentru prima etapa programata vineri.

ichigo
22nd January 2010, 18:02
schlieri a castigat prima mansa cu 138 de metri, iar simon amman e pe 2 cu 136 de metri, dar intre cei doi inaintea mansei a doua sunt sase puncte, cam greu de recuperat. pentru simi e bine, intrucat daca termina pe 2 nu pierde decat 20 de puncte si isi consolideaza locul i la general.

whisper
22nd January 2010, 18:22
Poate reuseste Simi sa sara mai putin decat Schlieri :P (muuult mai putin) si sa prinda un loc 4-5 :P

ichigo
22nd January 2010, 18:38
sansele cele mai mari, pe langa etapele de la zakopane, pentru schlieri sunt cea de zbor cu schiurile de la oberstdorf si de la klingenthal, acolo unde a castigat toate etapele, fie pe zapada sau pe iarba. la etapa de la willingen nu ma pronunt inca. :o:

theodor
22nd January 2010, 18:55
1.Gregor Schlierenzauer ;
2.Simon Ammann;
3.Thomas Morgenstern.

ichigo
22nd January 2010, 18:55
a ramas aproximativ ca in prima mansa, schlieri pe 1, simi pe 2, iar morgi pe 3. era diferenta mare intre simi si loitzl, as aca nu putea sa pice pe patru, iar distanta dintre simi si schlieri s-a redus cu 20 de puncte, deci au mai ramas 123 de puncte intre cei doi. :lol:

theodor
22nd January 2010, 19:15
Si Morgi mai are 263 pc sa-l ajunga pe Schlierenzauer.
Ce-ar mai fi! :happy

@ichigo Daca la Oberstdorf Schlierenzauer evolueaza ca anul trecut, cam greu....

whisper
23rd January 2010, 07:05
Asta e..eu inca mai sper ca Schlieri sa recupereze punctele si sa adune altele in plus fata de Simi!
Cat despre Morgi, nush ce sanse are pt a prinde locul 2, dar sa mai viseze la primul loc.
Dar pentru el(ca si pt toti ceilalti) exista olimpiada acolo ar putea castiga :)

nu mi-a placut Kofler ieri! A sarit prost fata de ce poate el.
In schimb David Zauner e destul de bun. Ma mir ca nu a fost in echipa pana acum.

ichigo
23rd January 2010, 13:47
pt whisper
cum poti sa tii cu schlieri, daca l-ai in avatar pe stephane lambiel? din cate stiu, lambiel e elvetian, nu? eu, nu pot sa tin si cu austrieci si cu elvetieni in acelasi timp. :yeah:

TheMentalist
23rd January 2010, 14:02
Sper ca astazi sa castige Ammann si sa se detaseze din nou la general. Va fi o competitie stransa, avem sansa sa vedem si un record al trambulinei:D

ichigo
23rd January 2010, 14:11
sunt de acord cu tine ionut :ok: dar, asta depinde si unde va fi situata bara de start, daca hofer vrea sa fie spectacol

theodor
23rd January 2010, 17:59
Prima mansa:
1.Schlierenzauer - 140m;
2.Ammann -140,5 - nou record, dar stil slab;
3.Morgenstern -133,5m.

TheMentalist
23rd January 2010, 18:09
Cum ma asteptam, recordul trambulinei a fost depasit, sa vedem ce urmeaza in mansa a doua, sper sa castige Ammann si sper sa nu vedem din nou un invingator care a sarit mai putin decat alti saritori.

theodor
23rd January 2010, 18:55
Mansa a 2 = aceeasi ordine. Schlierenzauer inregistreaza cea de-a 31 victorie.
PS
The man of the day - David Zauner - locul 6.

miafangina
23rd January 2010, 23:15
pt whisper
cum poti sa tii cu schlieri, daca l-ai in avatar pe stephane lambiel? din cate stiu, lambiel e elvetian, nu? eu, nu pot sa tin si cu austrieci si cu elvetieni in acelasi timp. :yeah:

Ba se poate foarte bine,eu la schi alpin tin cu Benjamin Raich dar imi plac si Janka si Axel.Poti crede asa ceva?E foarte relaxant,te bucuri tot timpul,de fapt pe mine ma fascineaza spectacolul,pirtiile,spectatorii,totul,doar cind se accidenteaza mi se stringe inima.

miafangina
23rd January 2010, 23:19
In schimb David Zauner e destul de bun. Ma mir ca nu a fost in echipa pana acum.

Si eu ma miram inca de anul trecut,cind il vedeam sarind bine la combinata nordica,iar partea de fond nu-i mergea bine,ma gindeam ca i-ar fi mai bine la sarituri doar.Sper ca nu-l confund.
Sunt multi austrieci,cine stie cum se face selectia.

whisper
24th January 2010, 06:23
@Mia: Nu il confunzi. David a fost la combinata nordica, bine ca renuntat si a decis sa intre in echipa de sarituri.

@ichigo: LOL!
pai, se poate! daca la patinaj pot tine si cu Lambiel si cu Joubert si cu inca alti cativa, iti dai seama :cry: ca se poate :P
Cum zicea Mia. E bine sa te poti bucura atunci cand castiga unul din favoritii tai:D
Si da Lambiel e elvetian. Dar Elvetia e neutra asa ca nu se supara daca tin si cu vecina ei :P

/hello Felicitari Schlieri!
A recuperat inca 20 de puncte. dar tot mai sunt 103 p diferenta! trebuie neaparat ca Simi sa nu iasa in primii 4-5 la Oberstdorf si nici la Klingenthal. greu, dar posibil!
dar vina pentru diferenta asta mare ii apartine lui Shlieri si lui Pointner. Trebuia sa il ia la Sapporo! poate ar merita sa piarda, ca data viitoare sa se invete minte! :D

TheMentalist
24th January 2010, 11:23
Malysz a ratata podiumul la mustata. Si din ce cauza? Din cauza stilululi.:mda: Dinn nou super austriacul Morgenstern a avut un stil mult mai bun decat a lui Adam.

Pacat de Simon care a reusit un nou record al trambulinei dar care nu a avut telemark la aterizare:( Oricum, chiar daca avea telemark nu putea castiga in fata super-stilului lui Schlierenzauer.

Tracoromana
24th January 2010, 11:27
Go Simi !!

ichigo
24th January 2010, 13:14
e de mentionat faptul ca la turneul urmator, team tour, care se va desfasura in germania, la oberstdorf, klingenthal si willingen se vor folosi ca si de proba, reguliile noi. asa, ca vom vedea multe urcari si coborari ale barei de start, si vor fi numeroase puncte bonus pentru cei care vor sari de la o bara situata mai jos, decat cei care vor avea o bara radicata. exemplul cel mai eleocvent e etapa de la hakuba din vara, cand amman a sarit 136 de metri, dar a terminat pe 3, iar kassai desi a sarit doar 127 metri, a ocupat locul 1, intrucat a sarit de la o bara mai joasa. sunt tare curios pe cine va avantaja acest nou regulament, care se va desfasura in premiera pe zapada.

TheMentalist
24th January 2010, 13:19
Deci practic cu acest regulament Schlierenzauer si-a asigurat deja victoriile in acest Team Tour.

ichigo
24th January 2010, 13:29
nu cred ca s-ar putea ca schlieri sa castige turneul, asta deoarece simi s-ar putea sa aiba o bara mai jos, fiindca se stie prudenta lui hoffer, care va sacrifica spectacolul, in dauna siguraneti saritorirlor. si cum cei doi sunt din alata galaxie, nu va ezita sa coboara bara de start.

theodor
25th January 2010, 11:48
nu cred ca s-ar putea ca schlieri sa castige turneul, asta deoarece simi s-ar putea sa aiba o bara mai jos, fiindca se stie prudenta lui hoffer, care va sacrifica spectacolul, in dauna siguraneti saritorirlor. si cum cei doi sunt din alata galaxie, nu va ezita sa coboara bara de start.


S-ar putea ca ionut sa cam aiba dreptate. Ridicarile si coborarile barei de start in timpul competitiei influenteaza evolutiile saritorilor. Nu mi se pare deloc in regula o asemenea prevedere.

k3to
28th January 2010, 09:59
...salut...apropo de deiscutiile voastre n-are cum schlieriz sa castige team tour-ul..pe el il dezavantajeaza acest regulament fiind cunoscut faptul ca sare foarte mult....s-ar putea ca saritori ca Ahonen(favoritul meu) sau Malysz sarind mai putin sa castige...paradoxal..

apropo...va informez in legatura cu un blog rowinterzone. b l o g s p o t.com...totul despre cupele mondiale de schi..stiri clasamente ..rezultate..informatii despre sportivi romani...