PDA

View Full Version : Evolutiile echipelor franceze in EuROpa



ady_azzuro
23rd October 2004, 22:35
Aici putem discuta despre evolutiile echipelor franceze in cea mai importanta competitie din Europa.

Monaco 2 - 1 Olympiakos
Lyon a invins-o pe Fenerbahce la Instanbul cu 3-1 iar PSG a defilat in fata campioanei Europe, Porto, invingand-o cu 2-0 la Paris.
Asadar victorii pe linie in aceasta etapa. :)

Group A Pld Pts
Monaco 3 6
Olympiacos 3 4
Liverpool 3 4
Deportivo 3 2

Group D Pld Pts
Lyon 3 7
Man. United 3 5
Fenerbahçe 3 3
Sparta 3 1

Group H Pld Pts
Chelsea 3 9
CSKA Moskva 3 4
PSG 3 3
Porto

Lyon si Monaco sunt pe primul loc, PSG trebuie sa mai recupereze. :cool:

Catalanul
23rd October 2004, 22:40
sigur vor face si in acest an o fatza frumoasa :ok: si sper ca Lyon sa treaca pentru prima data de sferturi... adica sa ajunga in semifinale (cel putin) :)

OwenSkeet
26th October 2004, 22:35
Dupa pararea mea singura echipa care ar putea face ceva in CL este Lyon pt ca are un lot foare omogen si o echipa f buna!

ady_azzuro
29th October 2004, 01:35
Intr-adevar Lyon pare cea mai puternica echipa franceza din Champions League, dar Monaco si PSG ar putea face ceva, mai ales ca Monaco a si jucat finala anul trecut. ;)

OwenSkeet
29th October 2004, 07:47
Da dar Monaco a pierdut multi jucatori f valorosi si esentiali pt echipa, este adevarat ca au venit alti apropiati valoric dar e greu sa refaca o echipa competitiva ca anu trecut. Psg vad ca nu prea joca nimik.:)

ady_azzuro
18th December 2004, 14:15
Monaco a terminat grupa A pe primul loc si va juca in optimi cu PSV Eindhoven.
Lyon a incheiat grupa D tot pe primul loc si va juca in optimi cu Werder Bremen.
PSG a avut cea mai dezamagitoare evolutie terminand pe ultimul loc in grupa H, ratand astfel o calificare in Cupa UEFA.

OwenSkeet
18th December 2004, 14:27
Ambele echipe franceze au sanse de calificare si inca f mari...:)

ady_azzuro
18th December 2004, 14:39
Dap, sper sa se califice amandoua! ;) Mai ales ca anul trecut Lyon a jucat in sferturile Champions League, iar Monaco in finala! :)

sun
2nd September 2005, 11:05
Anul acesta , Franta este reprezentata de 2 echipe in Champions League : Lyon si Lille.

Olympique Lyon are o grupa oarecum accesibila , cu Real Madrid , Olympiacos si Rosenborg .
In schimb , OSC Lille are o misiune aproape imposibila cu Manchester United , Villareal si Benfica .

NY_giants05
8th September 2005, 18:48
intr-adevar... Lyon are cele mai mari sanse. Lille nu cred k o sa faca mare lucru ... yo cred k o sa iasa ultima, cel mult pe locu' 3

$T3@u@
3rd December 2005, 11:12
Lyon e Echipa tare !!!!!!!! bafta lyon an campionat

mblue
12th April 2006, 14:32
lyon cu putin noroc ajungea in semifinala, oricum e bine

Andy1987
13th April 2006, 16:31
Lyon iar s-a oprit in sferturi...pt. a 3-a oara.

Universal
13th April 2006, 19:56
A patra oara ajunge in semifinale,au o echipa tare buna..pacat ca au pierdut in Cupa cu Marseille

sun
28th July 2006, 13:54
LOSC LILLE METROPOLE , singura echipa franceza care va juca tur preliminar pentru accederea in grupele CL , va intalni castigatoarea dublei manse Debrecen ( UNG ) - Rabotnicki ( MAC ) . In tur a fost 1-1 in Ungaria

SILVIU99
28th July 2006, 15:32
LOSC LILLE METROPOLE , singura echipa franceza care va juca tur preliminar pentru accederea in grupele CL , va intalni castigatoarea dublei manse Debrecen ( UNG ) - Rabotnicki ( MAC ) . In tur a fost 1-1 in Ungaria

ncio o problema pt lille va trece lejer........era bine sa fie steaua in locul lui lille si sa joace cu aia:)

Kainsashiki
16th August 2007, 16:18
Toulouse a pierdut prima batalie cu Liverpool

Liverpool a castigat prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, scor 1-0, in deplasare la Toulouse si este ca si calificata in grupele Ligii Campionilor, fiind greu de crezut ca francezii vor putea intoarce rezultatul in returul de pe Anfield Road.

Pe Stade Municipal din Toulouse, poreclit si "micul Wembley", jucatorii celor doua formatii veneau dupa un moral bun, francezii castigand in ultima etapa, 1-0, cu Lyon, iar englezii castigand, 2-1, in ultimul minut cu Aston Villa.

Prima repriza a avut un ritm bun, insa ocaziile de gol nu au excelat. Mai intai, in minutul 3, Steven Gerrard a executat pe jos o lovitura libera de la 25 de metri, dar mingea a trecut pe langa poarta, pentru ca in minutul 29, cel mai bun jucator al lui Toulouse, suedezul Elmander, sa scape dintr-o pozitie laterala spre poarta lui Reina, insa ibericul a iesit si l-a blocat.

Cand toata lumea astepta pauza, in minutul 43, Crouch a deviat o minge catre Andriy Voronin, iar jucatorul venit de la Bayer Leverkusen a preluat pe piept si a sutat imparabil de la 30 de metri in vinclul portii lui Douchez. Replica celor de la Toulouse a venit rapid, dar foarfeca lui Emana a trecut milimetric de stalpul portii lui Reina.

In partea secunda, ocaziile au lipsit cu desavarsire, Liverpool fiind multumita cu acest rezultat care o face sa fie ca si calificata in grupele Ligii Campionilor, iar Toulouse si-a aratat limitele, meciul terminandu-se cu victoria "cormoranilor", 1-0. Returul va avea loc peste doua saptamani, pe Anfield Road.


N-a jucat nimic Toulouse..

delaparis
30th August 2007, 20:28
Ligue des Champions
Lyon a picat intr-o grupa unde tot e posibil ... Barca este peste toti iar Stuttgart si Glasgow sunt la nivel echivalent ... lupta mare pentru locul doi :rolleyes:

Marseille teoretic are mai multe sanse pentru locul doi dar numai daca se trezeste din vacanta prelungita ... :D
Liverpool este mult peste toti ...


Cupa UEFA

Lens (FRA) 20/09 04/10 FC Copenhague (DAN)
Toulouse (FRA) 20/09 04/10 CSKA Sofia (BUL)
Bordeaux (FRA) 20/09 04/10 Tampere United (FIN)
Sochaux (FRA) 20/09 04/10 Panionios Athenes (GRE)

se califica toate ... :ok:

Kainsashiki
31st August 2007, 15:57
RC Lens - FC Copenhaga

Toulouse - CSKA Sofia

Sochaux - Panionios

Bogdy LFC
4th October 2007, 14:20
Viitorul suna bine ... si pentru PSG :D

Amintesc acum 15 ani PSG castiga cupa cupelor dupa doi ani diferenta cand Marseille castigase cupa cmpionilor.
Deci daca statistica se respecta peste doi ani PSG e in CL :yeah:

Allez OM :D

Legat de aceasta afirmatie a ta facuta in ''alt topic'',cu tot respectul spun,si sper sa ma intelegeti...k in finala CL,pt o perioada buna de ani,NU va mai fi nicio echipa franceza prezenta....voi stiti de ce:mask :ok:

dflOM
5th October 2007, 18:21
Legat de aceasta afirmatie a ta facuta in ''alt topic'',cu tot respectul spun,si sper sa ma intelegeti...k in finala CL,pt o perioada buna de ani,NU va mai fi nicio echipa franceza prezenta....voi stiti de ce:mask :ok:


e,uite ca nu stiu de ce.si tare as vrea sa te vad pe tine explicandu-mi de ce.ai cuvantul!

Lordul
5th October 2007, 18:23
Delaparis n-ai nimerit-o Sochaux si Lens eliminate

Bogdy LFC
6th October 2007, 11:43
e,uite ca nu stiu de ce.si tare as vrea sa te vad pe tine explicandu-mi de ce.ai cuvantul!

Toate,dar absolut toate campionatele din Europa sunt cu mult sub cele ale Angliei,Italiei si Spaniei...

Explicatia asta credeam k o sti.E simpla k buna ziua :ok:

delaparis
5th March 2008, 00:40
Echipe franceze in 2008 nu prea mai sunt :D

Ah ... au ramas sudistii OM ... in cupa saracilor :D

World Expert
15th November 2008, 21:59
OM Lyon si Bordeaux joaca in momentul de fata in Uefa Champions League.

Lyon este pe locul 2 in grupa cu Fc Bayern,Steaua si Fiorentina.

Ultimele 2 meciuri pe care le mai are de disputat sunt:

acsa cu Fc Bayern si in deplasare la Fiorentina.


Bordeaux se lupta cu Chelsea,Cluj si Roma pentru optimile UCL.Pana acum are 2 victorii cu CFR si 2 infrangeri,cu Chelsea si Roma.

Ultimele 2 meciuri vor fi cu Roma in deplasare si Chelsea acasa.


Marseille este in grupa cu Atletico Madrid,Fc Liverpool si PSV Eindhoven.Este pe locul 3 si are sanse mici pentru a mai accede in optimi.Se lupta cu PSV pentru Cupa Uefa.

delaparis
16th May 2010, 00:17
Calificate in CL:
Marseille, Lyon, Auxerre (tur preliminar)

Calificate in LE:
PSG, Lille, Montpellier

Lordul
25th November 2010, 22:52
in C.L s-a clarificat situatia...OM si OL merg in optimi , Auxerre mai are sanse minime sa prinda saisprezecimile Europa League tinand cont ca isi joaca biletul pe Santiago Bernabeu

in Europa League , PSG si Lille au ambele sanse de calificare in saisprezecimi

Lordul
18th February 2011, 00:36
In C.L au mai ramas

O.L si OM dar au adversari grei Real si Manchester United...

in Europa League

Lille-PSV 2-2
BATE Borisov-PSG 2-2

Shinnok
30th July 2013, 22:21
Lyon 0-0 Grasshoppers, minutul 22

delaparis
30th July 2013, 22:31
Si e dominata de elvetieni.
Aulas e un *******. a vandut cei mai buni jucatori si pe cei care ii mai are i demotiveaza. O sa moara sarac omul asta

Shinnok
30th July 2013, 22:35
vad un 0-0 aici :D

Freek
30th July 2013, 23:06
Ma ce pana mea sunt asa inapti astia de la Lyon? :hmm:

delaparis
30th July 2013, 23:12
FREEK, fara sa imi ei in nume de rau dar ca sa intelegi bine, este exact ca la Rapid cu Copos.
Aulas patron la Lyon se gandeste la bani in perspectiva 3 luni. Echipa se duce de rapa

Freek
30th July 2013, 23:16
N-am ce sa iau in nume de rau.
Valoric intre cele doua echipe (Lyon-Grasshopper) este o diferenta ca de la cer la pamant insa daca este asa cum spui...pa si la revedere. Daca nu reusesc sa ii bata pe elvetieni la retur voi fi fanul lacustelor.

edit:

1-0
Le-a fost frica de ce am spus :rolleyes:

Shinnok
30th July 2013, 23:30
te dadusi cu Lyon? :D

delaparis
30th July 2013, 23:32
Ce noroc au astia OL. Stelisti nascuti gemeni :D

Freek
30th July 2013, 23:33
@Shinnok
Temporar :D

S-au terminat meciurile tre' sa sustin si eu pe careva. Helevtienii nu-mi plac, e snobi ai deacu..

A si aveam un over 2.5 dar mi-am luat gandul de prin min. 15 :D.

Shinnok
1st August 2013, 11:28
azi ASSE o intalneste pe... Milsami-Ursidos :o: in Europa League

Shinnok
1st August 2013, 23:23
3-0 pentru ASSE.

Claudiu96
3rd August 2013, 08:31
Cum sa bata Lyon doar cu 1-0 pe Grashoppers ... Sper sa se califice.
Nu prea mai are jucatori valorosi , plus ca mai aduce si unii de aproape 30 de ani ... :mda:
Numai transferuri idioate , Bedimo 29 de ani si Danic 31 de ani ... :headbang: Pacat de Miguel Lopes ca e doar imprumutat ...
Lovren si Bastos transferati :rolleyes:

Shinnok
6th August 2013, 23:50
Grasshoppers 0-1 Lyon, gol Grenier in minutul 82

delaparis
6th August 2013, 23:51
Lyon se califica dar nu-i vad bine in baraj. Nu mai stiu dar cred ca vor pica oricum cu o nuca tare

SwedishMafia
6th August 2013, 23:51
il vreau pe grenier la .....STEAUA:D

delaparis
7th August 2013, 00:01
Are o cota de 20 de milioane parca ... poti sa-l vrei :D

SwedishMafia
7th August 2013, 00:12
musulmane,i-ai dat sanctiune la ala?

delaparis
7th August 2013, 00:14
Lui Grenier?
Ce a facut? :D

SwedishMafia
7th August 2013, 00:16
mda.ce pretentii sa am de la tine...nu stii nici macar ca mourinho a castigat CL cu FC Porto:happy cand te ascunzi,ba?:D

delaparis
7th August 2013, 00:22
Am mai zis, uitasem de Mou si Porto. Noroc ca Steaua nu a jucat nicio finala :D

Vezi ca Shinnok a sanctionat acolo unde vrei tu. Ai uitat? :D

Apropos, daca Lyon se califica in grupe e nasol pt PSG deoarece cade in urna 3 daca nu ma insel

YoNuTzz
7th August 2013, 01:15
pai urna a 3-a e mai buna decat urna a 2-a mai delaparis

in urna a 3-a sunt juventus, city, dortmund etc...

in urna a 2-a sunt de-al de cska moscova, schalke, sahtior...

delaparis
7th August 2013, 01:23
Sincer nu am studiat problema serios dar poate ca ai dreptate.
Oricum PSG are ca obiectiv castigarea trofeului deci problema nu se pune ... teoretic :D

phife
7th August 2013, 01:40
ce poate face un francez in 5 minute? :D
sa se predea germanilor. De doua ori.
Dau 1 bax de bere daca psg prinde o semifinala.

delaparis
7th August 2013, 01:56
:groggy:Cati litri pe bax?

Dante7
7th August 2013, 02:04
Legat de poll... PSG da, poate (sper) si Lyon, restu nu.


pai urna a 3-a e mai buna decat urna a 2-a mai delaparis

in urna a 3-a sunt juventus, city, dortmund etc...

in urna a 2-a sunt de-al de cska moscova, schalke, sahtior...

vad ca esti milanist. Milan in ce urna va fi ?


Apropos, daca Lyon se califica in grupe e nasol pt PSG deoarece cade in urna 3 daca nu ma insel

Perfect, vreau o grupa Barca, Milan, PSG si Steaua.:D

delaparis
7th August 2013, 02:13
Mda. Ar insemna ca una dintre Milan si Barca va juca in EL ulterior. :D

Shinnok
7th August 2013, 02:17
asta ar mai insemna ceva: psg pe locul 4 :D

phife
7th August 2013, 02:18
sigur , psg sta acasa , barca in el si milanul merge mai departe alaturi de steaua :)

Dante7
7th August 2013, 02:18
Mda. Ar insemna ca una dintre Milan si Barca va juca in EL ulterior. :D

si Steaua pe 1, iti dai seama :D

delaparis
8th August 2013, 01:58
Lyon va pica cu una dintre Fenerbahce, Paços de Ferreira, Real Sociedad, Metalist Kharkov sau PSV Eindhoven. :cool:

YoNuTzz
8th August 2013, 02:03
dintre capii de serie

Arsenal, Milan, Schalke, Lyon si Zenit, cred ca toti isi doresc Lyon din urna a 2-a :))

delaparis
8th August 2013, 02:21
Aici e complicat. Lyon calificata in grupe CL poate pune probleme mari.
sigur, eu imi doresc Lyon in semifinala cu PSG :D