PDA

View Full Version : Biatlon



Pages : [1] 2

JJ
13th January 2010, 23:38
La masculin se anunta o lupta intre titani:
Bjorndalen, legenda de la Salt Lake City 2002, unde a luat 4 medalii de aur din 5 posibile, vine din postura de campion mondial pe 2009, unde a luat tot 4 medalii de aur.
Neamtul Greis vine din postura de campion olimpic en-titre in 3 probe.
Pe langa ei lupta pentru glorie si Svendsen, urmasul lui Bjorndalen din echipa Norvegiei, polonezul Tomas Sikora, marele rival de anul trecut din cupa mondiala, precum si liderul surpriza al cupei mondiale din acest an, americanul Tim Burke.

La feminin, ca de obicei, Helena Jonsson vs. Kati Wilhelm vs. Ana Olofsson. Hai, poate si Tora Berger. :)
Pe Eva Tofalvi ar recomanda-o rezultatele de anul trecut pentru a lupta pentru o medalie. Atunci a fost a doua la individual sia a 11-a la general in cupa mondiala, a castigat si o cursa, iar la campionatul mondial a venit a saptea, tot in proba de individual.
In sezonul actual de cupa mondiala insa rezultatele au fost mult mai slabe: momentan locul 53 la general, cele mai bune rezultate doua locuri 25 la sprint si la urmarire, nici macar un punct la individual, care parea sa fie specialitatea ei anul trecut.
Pe langa Eva, vor mai participa alte 3 biatloniste, iar Romania va participa si la stafeta.

miafangina
14th January 2010, 20:57
Ai uitat de rusi.
Eu tin cu norvegienii si cu suedezii,dar ma tem rau de rusi,atit la baieti cit si la fete.

iuli
21st January 2010, 15:57
La masculin se anunta o lupta intre titani:
Bjorndalen, legenda de la Salt Lake City 2002, unde a luat 4 medalii de aur din 5 posibile, vine din postura de campion mondial pe 2009, unde a luat tot 4 medalii de aur.
Neamtul Greis vine din postura de campion olimpic en-titre in 3 probe.
Pe langa ei lupta pentru glorie si Svendsen, urmasul lui Bjorndalen din echipa Norvegiei, polonezul Tomas Sikora, marele rival de anul trecut din cupa mondiala, precum si liderul surpriza al cupei mondiale din acest an, americanul Tim Burke.

La feminin, ca de obicei, Helena Jonsson vs. Kati Wilhelm vs. Ana Olofsson. Hai, poate si Tora Berger. :)
.
:happy:happy:happy:happy:happy

De cand nu te-ai mai uitat la biatlon?

Sikora, Greis, Tora, Kati? :shocked: Poate or face un rezultat bun dar nu ei/ele se vor bate.

JJ
21st January 2010, 21:35
Bine bre, uite, ti-l pun si pe Ustyugov la favoriti, ca a castigat doua curse anul asta, e bine? :P
Si n-or fi facut Sikora si cu Tora mare lucru pana acum anul asta, dar de ce vrei tu sa ignori sezonul trecut?

iuli
23rd January 2010, 16:08
Ce relevanta are sezonul trecut daca acum sunt varza amandoi?

JJ
24th January 2010, 00:10
Se pastreaza sa fie in varf de forma peste o luna. :D

Tracoromana
24th January 2010, 11:31
Daca Eva si-a propus, noi de ce sa nu visam o medalie?!

Boeing
27th January 2010, 07:29
Cred ca din '68 visam la o medalie, si vom visa pana ne anexeaza Austria. Din pacate. Macar nu ne opreste nimeni sa visam.... :rolleyes: De fapt cred ca ar trebui sa includa visatul pe calendarul olimpic. Sigur am lua toate medaliile acolo... :shocked:

Dar cine stie. Nu trebuie exclus nimic din start...

jo27
30th January 2010, 16:09
Magdalena Neuner nu? e de departe cea mai buna fondista, daca reuseste si niste trageri onorabile are medalii asigurate.
Ar mai fi Henkel, Hausswald de la nemtoaice, o surpriza ar putea fi facuta de Tina Bachmann. Daca reuseste sa traga in propria tinta, Domracheva pate fi foarte periculoasa. Desi sta cam prost la individualitati, stafeta Frantei este una dintre favorite. Bineinteles, Slepsova si celelalte rusoaice vor avea un cuvint greu de spus.

rob_din
30th January 2010, 16:25
Cred ca din '68 visam la o medalie, si vom visa pana ne anexeaza Austria. Din pacate. Macar nu ne opreste nimeni sa visam.... :rolleyes: De fapt cred ca ar trebui sa includa visatul pe calendarul olimpic. Sigur am lua toate medaliile acolo... :shocked:

Dar cine stie. Nu trebuie exclus nimic din start...

Anul acesta singura sansa teoretica la medalie este individualul feminin la biatlon cu conditia ca Tofalvi sa nu rateze nici o tinta.

Peste 4 ani cred ca va fi prima editie cu sanse cat de cat reale la o medalie.

boromir
4th February 2010, 18:23
onlinesport.ro ofera informatii senzationale despre biatlon (mai mult decat atat, despre istoria tehnicii de vanatoare); personal nu am stiut pana acum ca:

Descoperirile facute in nordul Norvegiei, datand de acum 4000 de ani, precum si inciziile neolitice din Rusia, ne descriu oameni, aflati pe scanduri din lemn foarte asemanatoare cu schiurile de azi, purtand o pusca de vanatoare. (sursa: http://www.onlinesport.ro/sporturi/jocuri-olimpice/jo2010/2763/biatlon.htm )

calibrul?

boromir
5th February 2010, 19:50
in continuare, citim:
De asemenea, traditia de secole a acestui sport, care combina tirul cu schiul fond, poate fi urmarita si in cartile antice din jurul anului 1539, care ni-l prezinta pe suedezul Olaus Magnus.

ce mai zboara timpul....

TheMentalist
13th February 2010, 12:34
Astazi are loc proba de sprint 7,5 km feminin. Fetele noastre pleaca in urmatoarea ordine:
4. Alexandra Stoian
27. Eva Tofalvi
62. Dana Plotogea
87. Mihaela Purdea

Eu mizez pe victoria lui Neuner. Daca trage cu 0 si schiaza bine Eva va intra in primele 20.

TheMentalist
13th February 2010, 23:03
A inceput cursa feminina de 7,5 km sprint
Deja Stoian face 3 tururi:(

Mr Cosmin
13th February 2010, 23:19
Ce bine merge Dorin !

TheMentalist
13th February 2010, 23:29
Tofalvi trage perfect, pacat de deplasarea pe schiuri, va intra in primele 25-30, pacat...daca schia ca si anul trecut era mult mai in fata.
Rectific, Eva poate intra in primele 15, ceea ce ne da sperante la pursuit

rob_din
13th February 2010, 23:55
Socanta deplasarea pe schiuri a Anastiasiei Kuzmina

Mr Cosmin
14th February 2010, 00:21
Chiar ca socant.

Cipri
14th February 2010, 00:23
Ce cota avea Kuzmina sa castige ?

Felicitari Evai pentru clasarea in primele 15 !

Mr Cosmin
14th February 2010, 00:31
Ce cota avea Kuzmina sa castige ?
Probabil in jur de 100.

Iaco
14th February 2010, 07:19
Socant ca a batut-o pe Neuner la deplasarea pe schiuri cu acelasi numar de ratari:)...mai rar asa ceva:D:D

jo27
14th February 2010, 08:33
Probabil in jur de 100.


nu cred ca avea asa mult, e o biatlonista bunicica, totusi nici eu nu inteleg cum a reusit s-o invinga pe Lena la deplasare...

k3to
14th February 2010, 08:34
ceva e foarte dubios daca intelegi ce vreau sa zic...sa nu auzim de o mica ancheta in urmatoarea saptamana..:>...si felicitari eva pacat ca n-a reusit sa faca si prima jumatate a cursei cum a facut-o pea 2-a totusi a..a depasit multe favorite ceea ce e un rezultat foarte incruajator,macar sa intre in top 10 la pursuit..:D

El Pistolero
14th February 2010, 09:02
Incredibil cum a schiat Kuzmina!Daca pana si pe Neuner a batut-o inseamna ca merita aurul.Totusi sper sa nu auzim ceva surprize in urmatoarele zile despre ea.

Eddy DoubleD
14th February 2010, 10:38
Felicitari Evei pentru performanta. Este adevarat ca se putea mult mai bine, dar daca trage la fel de bine la pursuit si se deplaseaza mai bine pe schiuri poate intra in top 10.

Nu prea am inteles ce s-a intamplat cu Neuner. Adica, daca nu ma insel, la ultimul punct de control inainte de finish, avea avans de o secunda si ceva, oar pe ultima parte a pierdut o secunda si ceva. Foarte surprinzator modul in care a schiat Kuzmina.

PS: De abia astept cursa de la baieti.:)

TheMentalist
14th February 2010, 11:23
Felicitari Evei pentru performanta. Este adevarat ca se putea mult mai bine, dar daca trage la fel de bine la pursuit si se deplaseaza mai bine pe schiuri poate intra in top 10.



Daca trage la fel si la pursuit si merge mai bine pe schiuri poate intra pe podium.

El Pistolero
14th February 2010, 11:32
schiaza execrabil Eva era sa o bata Bailly cu 2 tururi.

TheMentalist
14th February 2010, 11:39
schiaza execrabil Eva era sa o bata Bailly cu 2 tururi.

Eva a fost a 25-a la deplasarea pe schiuri. In primul tur a fost a 39-a, in al doilea al 29-a si in al treilea a 11-a. A avut cam aceeasi deplasare ca si liderul Cupei Mondiale Helena Jonsson, cu doua secunde mai slaba. Deplasarea pe schiuri de acum este mult mai buna decat cea de la inceputul sezonului.

El Pistolero
14th February 2010, 11:45
Si Jonsson aia a fost praf nu stiu cum a ajuns sa fie lider fata asta.Pot sa pun pariu ca nu ia nicio medalie aici la olimpiada.

jo27
14th February 2010, 12:02
Si Jonsson aia a fost praf nu stiu cum a ajuns sa fie lider fata asta.Pot sa pun pariu ca nu ia nicio medalie aici la olimpiada.

a fost a 25-a, asta e execrabil? :rosu::rosu::rosu:

execrabil era acum o luna, cind cu 0 la tragere iese pe 40

daca nu te uiti la biatlon, de ce vb in necunostinta de cauza? Jonsson e o biatlonista excelenta, dupa o singura cursa dai verdicte?

rob_din
14th February 2010, 12:26
schiaza execrabil Eva era sa o bata Bailly cu 2 tururi.

A schiat foarte bine Tofalvi. Macar de-ar schia asa si ar trage cu 0 in una din urmatoarele 3 curse

k3to
14th February 2010, 13:19
n-a schiat rau eva..insa nu se compara din apcate cu deplasarea din sezonul trecut...cu o asemenea deplasare n-are sanse decat la indivdual 15 km sa ia o medalie ...si asta cu tragere 0.

El Pistolero
14th February 2010, 13:26
a fost a 25-a, asta e execrabil? :rosu::rosu::rosu:

execrabil era acum o luna, cind cu 0 la tragere iese pe 40

daca nu te uiti la biatlon, de ce vb in necunostinta de cauza? Jonsson e o biatlonista excelenta, dupa o singura cursa dai verdicte?

spune-mi un nume mare care a fost sub Eva la partea de schi.Majoritatea au fost peste ea,normal ca daca o comparam cu aia de pe locul 60 putem spune ca a schiat fabulos.:lol::lol:Kuzmina care nu reprezenta nimic pana ieri cu un tur in plus ia luat 50 de secunde.Si fii sigur ca daca celelalte tragea mai bine ea cu zero tot pe acolo iesea pe unde spui tu.

Ai dreptate mare sportiva Jonsson asta:rolleyes:

Eddy DoubleD
14th February 2010, 13:44
Daca trage la fel si la pursuit si merge mai bine pe schiuri poate intra pe podium.

Ramane ca si numele mari sa aiba o performanta la fel de slaba ca ieri.

jo27
14th February 2010, 13:45
am descarcat un programel cu statistici din biatlon, super. si am dat o comparatie intre Neuner si Kuzimina. s-au intilnit la Antholz ultima data. Iata timpii de deplasare:

Proba de sprint 22 ianuarie:

1. Neuner..... 17.56.3 (loc in cursa 1)
29. Kuzmina....19:34.8 (loc in cursa 22) +1:39.5

Pursuit:

1.Neuner......25:57.7 (loc in cursa 2)
22.Kuzmina...27:00.9 (loc in cursa 17) +1:03.2

Deci, dupa ce in urma cu 3 saptamini Kuzmina se deplasa cu 1 minut si 40 de secunde mai incet decit Lena, ieri a batut-o, in aceeasi proba (nu sint afisati inca timpii de deplasare) :(

jo27
14th February 2010, 13:55
spune-mi un nume mare care a fost sub Eva la partea de schi.Majoritatea au fost peste ea,normal ca daca o comparam cu aia de pe locul 60 putem spune ca a schiat fabulos.:lol::lol:Kuzmina care nu reprezenta nimic pana ieri cu un tur in plus ia luat 50 de secunde.Si fii sigur ca daca celelalte tragea mai bine ea cu zero tot pe acolo iesea pe unde spui tu.

Ai dreptate mare sportiva Jonsson asta:rolleyes:

celelalte nu tragea.:rolleyes:

din 89 de participante Eva a fost a 25-a la DEPLASARE. asta e execrabil? poti spune modest, mediocru, neconvingator, insa niciodata execrabil. execrabil ar fi fost pt Neuner sa fie a 25-a la deplasare, si a si fost a 25-a in debutul sezonului, cind concura bolnava.....

Sa-ti spun cite ceva despre Johnsson:

Cistigatoarea Cupei Mondiale in sezonul trecut.
Lider in Cupa Mondiala in acest sezon.
Iata locurile sale din acest sezon in Cupa Mon. : 1, 4, 2, 1, 1, 12, 7, 2, 2, 15, 1 si 12 (ieri)....e varza, nu? :o:

repet, nu mai vb in necunostinta de cauza. daca vrei, iti trimit prin mess programelul, sa vezi cam ce performante are fiecare, inainte de a-l judeca. plus, ca nu poti sa stii ce stare fizica avea in momentul cursei, conteaza destul de mult, iar in acest sport se intimpla destul de des sa fii afectat de raceala, febra....

El Pistolero
14th February 2010, 13:59
trageau,scuze m-am grabit.

bine mediocru esti multumit:drak:

Iar cu Jonsson degeaba a avut rezultate pana acum daca aici nu ia medalie,pentru mine ramane o sportiva slaba.

jo27
14th February 2010, 14:01
trageau,scuze m-am grabit.

bine mediocru esti multumit:drak:

Iar cu Jonsson degeaba a avut rezultate pana acum daca aici nu ia medalie,pentru mine ramane o sportiva slaba.

ok, sper sa-ti iasa pronosticul ca nu ia medalie, sa le ia fetele noastre pe toate :D

rob_din
14th February 2010, 14:14
spune-mi un nume mare care a fost sub Eva la partea de schi.Majoritatea au fost peste ea,normal ca daca o comparam cu aia de pe locul 60 putem spune ca a schiat fabulos.:lol::lol:Kuzmina care nu reprezenta nimic pana ieri cu un tur in plus ia luat 50 de secunde.Si fii sigur ca daca celelalte tragea mai bine ea cu zero tot pe acolo iesea pe unde spui tu.

Ai dreptate mare sportiva Jonsson asta:rolleyes:

Daca o campioana mondiala, castigatoare de Cupa Mondiala si lidera actuala a Cupei Mondiala nu-i o mare sportiva atunci ai un sistem ciudat de valori. Bine, vazand pe cine ai la avatar nici nu ma mira

useroarecare
14th February 2010, 15:08
Cursa de ieri a fost un mixt intersant între CERA și CEARA de la schiuri. :D
Sunt curios dacă Kuzmina a oprit ceva suc de portocale și pentru frati-su, Schipulin. Ar fi probabil prima familie din lume care ar câștiga medalii olimpici pentru 2 țări diferite.

michai
14th February 2010, 15:33
Rezultat foarte bun zic eu pt Eva:ok:
Pacat ca nu a schiat mai bine,dar e bun si locul 14:D

Surprinzatoare victoria slovacei,dar sportul nu duce lipsa de surprize

Edit:Sunt sigur ca Eva va avea un rezultat si mai bun la pursuit.Ba chiar si la Individual unde daca ar trage cu 0 ar avea sanse la podium tinand cont ca la o ratare pierzi un minut...

rob_din
14th February 2010, 15:35
Cursa de ieri a fost un mixt intersant între CERA și CEARA de la schiuri. :D
Sunt curios dacă Kuzmina a oprit ceva suc de portocale și pentru frati-su, Schipulin. Ar fi probabil prima familie din lume care ar câștiga medalii olimpici pentru 2 țări diferite.

Chiar si cu CERA e inexplicabila deplasarea slovacei. Eu am crezut a luat-o pe scurtatura

Mr Cosmin
14th February 2010, 15:39
Poate chiar a luat`o... Os mai avea tactici din astea. :))

El Pistolero
14th February 2010, 15:47
Chiar si cu CERA e inexplicabila deplasarea slovacei. Eu am crezut a luat-o pe scurtatura

:happy:happy
asta a fost si prima mea impresie :D

Tracoromana
14th February 2010, 17:14
Adevarul e ca uitandu-ma la reluare, n-am vazut-o pe slovaca sa fie prima la niciun punct de control, doar la sosire. Chiar asa sa fi accelerat pe ultima portiune? Cam ciudat.

Acum se reia cursa la tvr.

jo27
14th February 2010, 17:51
Adevarul e ca uitandu-ma la reluare, n-am vazut-o pe slovaca sa fie prima la niciun punct de control, doar la sosire. Chiar asa sa fi accelerat pe ultima portiune? Cam ciudat.

Acum se reia cursa la tvr.

dupa prima tragere se afla pe 22 la 22 secunde in spatele lui Neuner, cu o ratare
dupa a doua tragere era pe 3 cu 0.4 secunde in fata lui Neuner (n-a mai ratat, iar Neuner a ratat o tinta).

partea ciudata nu e ca a cistigat, dupa ce a ocupat locurile astea, ci ca i-a rezistat lui Neuner la deplasare pe ultima parte.

TheMentalist
14th February 2010, 18:08
Parca vad ca in cursa masculina de astazi o sa il depaseasca pe Bjoerndalen la deplasarea pe schiuri un necunoscut.

Tracoromana
14th February 2010, 18:14
Poate Kuzmin, sotul Anastasiei, care reprezinta Israelul. Asa zicea Alina Alexoi.

useroarecare
14th February 2010, 19:31
Parca vad ca in cursa masculina de astazi o sa il depaseasca pe Bjoerndalen la deplasarea pe schiuri un necunoscut.

Oricum Bjorndalen nu-i cel mai rapid. Landertinger cel puțin e clar mai bun pe schiuri plus Berger, Hafsas. Ustyugov, Svendsen etc.
Cursa la băieți e foarte deschisă, foarte mulți candidați, frații Fourcade, austriecii Landertinger, Eder, germanii, mai ales prin Greis, la norvegieni desigur Ole și Emil, la ruși oricare dintre cei patru, iar apoi mai sunt câțiva outsideri extrem de interesanți, Burke pentru americani, Leguellec pentru țara gazdă. Vitek pentru cehi, Bauer pentru sloveni (a fost meseriaș sezonul ăsta) și Fak pentru croați (tipul ăsta la fel ca Anastasia a ieșit din anonimat la CM din Korea când a luat o medalie de bronz, poate se repetă istoria :D).
Eu sper să câștige Ustyugov. Davai Evgeny !

Gooner
14th February 2010, 20:36
Nu mai este mult pana la start. Favorit la casele de pariuri e Emil Hegle Svendsen :D

ducus
14th February 2010, 20:40
Cred ca OEB n-o sa se dezminta nici astazi, dar sa nu uitam de marele sau rival la sprint, polonezul Sikora cu care s-a batut anul trecut la aceasta disciplina. In plus, va fi o ocazie buna pt. el sa recupereze puncte si in Cupa Mondiala.

Gooner
14th February 2010, 20:53
i-a scazut cota bine de tot lui OEB, cred ca a mancat spanac, dar eu tot pe Svendsen merg :D

El Pistolero
14th February 2010, 20:55
la 23 incepe?

Sorin Blaj
14th February 2010, 20:57
Reka Ferencz cand va intra in competitie? Mersi.

Gooner
14th February 2010, 21:13
la 23 incepe?


De la 21:30 la 23:30 (aprox)

TVR1 sau Eurosport


* Sunt 0 grade, si vantul bate destul de tare :D

Sorin Blaj
14th February 2010, 21:17
A inceput.


Pleaca rusul Tcherezov, al cincilea.

Svendsen a plecat al 10-lea.

Bjorndalen este al 20-lea.

miril
14th February 2010, 21:21
Reka va concura cand nu va concura Stoian, din pacate. Kuzmina a mai facut o surpriza anul trecut devenind vicecampioana mondiala. Suspect, oricum, mai ales ca nu prea a concurat sezonul asta avand probleme la...mana, se zice. Mai mult decat multumitoare prestatia Evei, ieri. Ceara a facut diferenta si, probabil Cera, la invingatoare. Helena Jonsson este o biatlonista excelenta, Raul.

Sorin Blaj
14th February 2010, 21:23
Pe ce loc a terminat Stoian? Eu cred ca Reka merita o sansa.

miril
14th February 2010, 21:25
84 sau 85. Nu are decat scuza ca a plecat tarziu si in conditiile meteo, cu zapada nu prea... Oricum, o biatlonista mediocra.

Sorin Blaj
14th February 2010, 21:26
Mersi Miril.

Rusul a ratat o data.

Canadianul Leguellec a tras la foc automat, secunda si lovitura. Una dintre ele a fost chiar in buza, dar n-a ratat. :)

Si Svendsen are un tur.

miril
14th February 2010, 21:31
Sper ca Reka sa participe la distanta si la stafeta. Astazi, ca si ier,i tin cu francezii, ma rog, ieri, cu frantuzoaicele.

El Pistolero
14th February 2010, 21:33
pa ole!!!!!

miril
14th February 2010, 21:33
La revedere, Björndalen.

Kainsashiki
14th February 2010, 21:35
S-a dus tare Bjorndalen!

miril
14th February 2010, 21:36
Tcherezov, doua in plopi.

miril
14th February 2010, 21:39
Greis si el a gresit una, Sikora dovedeste inca o data ca este omul de concurs, daca va repeta figura si la pozitia in picioare.

miril
14th February 2010, 21:46
Ninge...apos, mare avantaj pentru unul ca Jay, plecat printre primii.

useroarecare
14th February 2010, 21:47
Ustyugov :angry:

Sorin Blaj
14th February 2010, 21:47
Ce s-a pus zapada pe ei. Avantaj pentru cei ce au plecat primii.

Sorin Blaj
14th February 2010, 21:49
Croatul Fak, primul! Daca nu rateaza la tragere ... Si Jay tine aproape.

Si austriacul Eder a tras bine.

michai
14th February 2010, 21:56
S-au dus deja 2 medalii pt Bjordalen...
Francezul Jay primul ...:groggy:

useroarecare
14th February 2010, 22:11
Oricum Bjorndalen nu-i cel mai rapid. Landertinger cel puțin e clar mai bun pe schiuri plus Berger, Hafsas. Ustyugov, Svendsen etc.
Cursa la băieți e foarte deschisă, foarte mulți candidați, frații Fourcade, austriecii Landertinger, Eder, germanii, mai ales prin Greis, la norvegieni desigur Ole și Emil, la ruși oricare dintre cei patru, iar apoi mai sunt câțiva outsideri extrem de interesanți, Burke pentru americani, Leguellec pentru țara gazdă. Vitek pentru cehi, Bauer pentru sloveni (a fost meseriaș sezonul ăsta) și Fak pentru croați (tipul ăsta la fel ca Anastasia a ieșit din anonimat la CM din Korea când a luat o medalie de bronz, poate se repetă istoria :D).
Eu sper să câștige Ustyugov. Davai Evgeny !

Hai c-am nimerit câteva surprize, dar la Jay nu mă gândeam.

Sorin Blaj
14th February 2010, 22:15
Clasamentul final:

TheMentalist
14th February 2010, 22:15
Din nou alte surprize:groggy:La Fak chiar nu ma asteptam. Sa continue surprizele si la feminin si sa se afle Eva printre ele:evil:
Bjoerndalen ramane cu sanse la medalii si la pursuit

Tracoromana
14th February 2010, 22:16
Daca nu e Vincent Defrasne, e Jay, daca nu e Florence B... Robert, atunci e M. Dorin, daca nu e Deneriaz om vedea cine-o mai fi ......
Francezii astia..........zici ca stau dupa colt si puncteaza doar cand e cazul.....Daca se poate, de ce nu?

miril
14th February 2010, 22:22
Francezii, la biatlon, atat la feminin cat si la masculin, au o generatie de exceptie la ora actuala.

michai
14th February 2010, 22:23
Foarte slab germanii astazi:rolleyes:
Primul german e doar pe locul 19...Cristoph Stephan:)
S-au dus vremurile cand Greis lua 3 medalii olimpice la Torino.Dar cine stie ,poate fac ceva in probele urmatoare;)

Tracoromana
14th February 2010, 22:27
N-am zis cu nu sunt buni (francezii), ideea e ca se fac remarcati atunci trebuie. Bravo lor!

miril
14th February 2010, 22:28
A remarcat cineva cat de repede trage Simon Eder? Nu i-a luat mai mult de 20 de secunde, daca nu au fost 15. S-a clasat cel mai bine dintre cei plecati mai tarziu, pe lapovita asta. Iar eu nu te-am contrazis ci am subliniat ca sunt meseriasi, Tracoromana.

rob_din
14th February 2010, 22:31
Vremea a decis rezultatele de azi. In primii 10 a intrat doar un sportiv plecat dupa numarul 14. Spre exemplu OEB a pierdut 38 de secunde fata de Jay pe ultimul tur datorita noului ingreunarii pistei. Asa ca Jay e campion olimpic meteorologic. Dar norocul face parte din sport

Tchudov si Simon Fourcade n-au prins nici macar pursuitul

useroarecare
14th February 2010, 22:32
A remarcat cineva cat de repede trage Simon Eder? Nu i-a luat mai mult de 20 de secunde, daca nu au fost 15. S-a clasat cel mai bine dintre cei plecati mai tarziu, pe lapovita asta. Iar eu nu te-am contrazis ci am subliniat ca sunt meseriasi, Tracoromana.

23 de secunde la prima tragere și 21 la a doua.

Sorin Blaj
14th February 2010, 22:33
Stie cineva cat s-a pierdut la un tur de penalizare? Aproximativ.

michai
14th February 2010, 22:34
pai un tur de penalizare inseamna 150 m.Depinde de sportiv cat de bine schiaza:)
In principiu nu mai mult de 10-15 secunde cred:P...

miril
14th February 2010, 22:34
21 de secunde la pozitia in picioare, formidabil! ... si de conditiile microclimatice, cum a fost astazi. Oricum, ceara nu a fost de partea scandinavolor si nici a rusilor, surprinzator.

rob_din
14th February 2010, 22:36
20-22 secunde se pierd pe un tur de penalizare

michai
14th February 2010, 22:37
Bjordalen probabil se incadreaza in timpul spus de mine:P
Multisor se pierde oricum:D

rob_din
14th February 2010, 22:38
OEB face turul in 10-15 secunde daca ia snowmobilul

useroarecare
14th February 2010, 22:45
Bjordalen probabil se incadreaza in timpul spus de mine:P
Multisor se pierde oricum:D

Nu, am auzit mai demult un comentator engleză care vorbea de un interval între 21-25 de secunde.
Azi, de exemplu, la a doua tragere OEB și Eder au expediat amândoi focurile cu tot cu pregătire în 21 de secunde. Timp total petrecut în poligon Eder 48,2 secunde, OEB cu un tur de penalizare, 1:08,5. Diferența e de 20,3 secunde. :D

Sorin Blaj
14th February 2010, 22:48
21 x 4 tururi de penalizare, 84 secunde. La final avea o intarziere de 100 secunde. Daca tinem cont si de timpul nefavorabil, chiar daca ar fi tras pefect, sansele la victorie erau minime pentru Bjorndalen.

michai
14th February 2010, 22:49
am inteles;)
nu le am cu masurarea timpului:P

Oricum pt norvegian raman sanse doar la start in bloc si individual.nu cred ca va remonta dezavantajul la pursuit

miril
14th February 2010, 22:51
Concluzia, diferenta o face ceara, in acest caz sau mai bine zis ceruitorul.

Sorin Blaj
14th February 2010, 22:54
am inteles;)
nu le am cu masurarea timpului:P

Oricum pt norvegian raman sanse doar la start in bloc si individual.nu cred ca va remonta dezavantajul la pursuit

Cred ca va termina in fata lui Jay la pursuit. :)

useroarecare
14th February 2010, 22:58
Nicio țară n-a avut 2 sportivi în top 10. Cred că la ștafetă e posibil orice rezultat.

miril
14th February 2010, 22:59
Jay trage foarte bine. Mai ramane de vazut cum sta...sa fie urmarit. Favorit este Svendsen. La stafeta, austriecii sau francezii vor face surpriza, cred eu.

k3to
15th February 2010, 10:01
nu cred ca va rezista psihic la pursuit..

ducus
15th February 2010, 12:01
Jay trage foarte bine. Mai ramane de vazut cum sta...sa fie urmarit. Favorit este Svendsen. La stafeta, austriecii sau francezii vor face surpriza, cred eu.
He-he, pai la o pala de vant oricine poate avea probleme. Plus ca mai sunt in plus fata de sprint inca 2 trageri, deci fiecare greseala conteaza enorm! 300m sau 600m. in plus te pot scoate definitiv din cursa pentru medalii. Eu nu cred ca va lua nici bronzul la pursuit, dar sa vedem cum se vor comporta si ceilalti.

miril
15th February 2010, 12:59
Eu vorbeam in general, nu de cum a fost ieri. Repet, Svedsen favorit.

TheMentalist
16th February 2010, 19:56
Astazi au loc probele de pursuit cu Eva avand sanse la top 10. Cursa feminina incepe in 23 de minute

Mihaela P
16th February 2010, 20:39
Haide Eva!!!

useroarecare
16th February 2010, 21:06
Aur Neuner, argint Kuzmina, bronz Brunet, Eva pe 19. Rezultat bun, având în vedere că trebuie să fie în primele 30 de biatloniste la primele 3 probe (sprint, pursuit și individual) pentru a participa la mass start.
Eva pe 32 la deplasare, dar întârzierea față de prima clasată (Hauswald) e doar de 1 minute și 30 de secunde. Cu o trage curată are șanse la un top 10 în proba de individual. Germancele cele mai rapide pe schiuri (locurile 1,2,6,7 adică Hauswald, Henkel,Neuner și Wilhelm)

El Pistolero
16th February 2010, 21:08
Felicitari Neuner!

Tracoromana
16th February 2010, 21:13
Si Kuzmina a fost senzationala, a tinut aproape si iata.......are 2 medalii olimpice. Si cum spuneam daca nu e Dorin, e Brunet. Felicitari medaliatelor. Si bravo Evei.

El Pistolero
16th February 2010, 21:14
ce a facut Jonsson?:rolleyes::D

jo27
16th February 2010, 21:30
Bravoooooo Lena!!!!!!!!!!!!!!

resita
16th February 2010, 22:54
a inceput pursuit-ul masculin

michai
16th February 2010, 22:55
Prima tragere perfecta pt Jay si Svedsen

resita
16th February 2010, 22:57
sunt curios daca reuseste sa intre in medalie bjordalen

a plecat de pe 17 iar dupa prima tragere este pe 11

resita
16th February 2010, 23:06
ohooooooooooooooo

Bjordalen pe 3 dupa a treia tragere :shocked::shocked::shocked:

TheMentalist
16th February 2010, 23:28
Bjoerndalen a dat-o in bara la ultima tragere, pacat:( O prima parte de cursa perfecta.

El Pistolero
16th February 2010, 23:29
ce prost e canadianu'!o trebuit sa fure staru':headbang:
Jay doar pe 3:D

useroarecare
16th February 2010, 23:34
Aur Ferry (mare surpriză) argint Sumann (al doilea la deplasarea pe schiuri după Landertinger), bronz Jay (dacă mai dura cursa un km cred că pica din top 10)

Bjorndalen a terminat benzina pe finalul cursei. După tragerea a treia era la 19 secunde de Jay, care pierdea câte 10-15 secunde pe fiecare tur în fața fondiștilor buni. Eu mă așteptam ca OEB să ajungă la 7-8 secunde de lider înainte de ultima tragere, dar în final a recuperat doar 2 secunde sau cam așa ceva și apoi a tras 2 focuri alături. Pe ultimul tur a fost lent.

resita
17th February 2010, 00:00
ce rost mai avea sa forteze?

daca nu rata doua focuri la ultima tragere se juca pana la capat asa in schimb ...

rob_din
17th February 2010, 07:38
Organizatorii s-au facut de ras. Pe Olofsson au tinut-o 14 sec in plus la start, pe Hauswald 7 sec, iar pe Leguellec l-au trimis cu 30 de secunde mai devreme.

N-are legatura cu biatlonul, dar la schi alpin antrenamentul fetelor pt coborare s-a facut in 2 etape, cele care participa doar la supercombinata fiind puse sa faca un antrenament pe o portiune de cateva sute de metrii care e parcursa in 20 de secunde. Si cica ala e antrenament oficial. Asta da organizare de JO

miril
17th February 2010, 09:12
Raul, nu conteaza ce a facut Jonsson. Repet, este o biatlonista foarte buna ca si OBD, iar Jay, deocamdata, este regele biatlonistilor la JO si asta fara emoticoane.

michai
17th February 2010, 11:16
Mare victorie pt Ferry:))
cu siguranta ca daca ar mai fi durat cursa vreo 2-3 kilometri Jay nu mai pupa el medalia.Dar oricum francezul e seful in biatlon acuma:D

jo27
17th February 2010, 13:18
Mare victorie pt Ferry:))
cu siguranta ca daca ar mai fi durat cursa vreo 2-3 kilometri Jay nu mai pupa el medalia.Dar oricum francezul e seful in biatlon acuma:D

eu cred ca daca mai erau 500 de metri nu o mai pupa...Eder a terminat chiar in spatele lui...e drept ca incetinise deoarece realizase ca nu mai poate fi ajuns, insa oricum cred ca in 500 de metri era luat...

resita
18th February 2010, 14:04
azi individualul atat la feminin cat si la masculin.

useroarecare
18th February 2010, 14:57
Cel mai important moment pentru România la aceste jocuri. Tofalvi are o șansă bună să intre în top 10, iar cu ceva șansă chiar și o medalie e posibilă. Desigur presiunea s-ar putea să îți pună ampreta și să nu intre în primele 20.

ordinea de start

1 STUDEBAKER Sara USA
2 BERGER Tora NOR
3 KHVOSTENKO Oksana UKR
4 ZAITSEVA Olga RUS
5 SAUE Eveli EST
6 JONSSON Helena SWE
7 KHRUSTALEVA Elena KAZ
8 BRUNET Marie Laure FRA
9 MALI Andreja SLO
10 KLENOVSKA Nina BUL
11 OLOFSSON Anna Carin SWE
12 SUZUKI Fuyuko JPN
13 LEVCHENKOVA Natalia MDA
14 TOFALVI Eva ROU
15 CYL Agnieszka POL
16 BOGALIY-TITOVETS AnnaRUS
17 GASPARIN Selina SUI
18 NEUNER Magdalena GER
19 MUN Ji-Hee KOR
20 STIPANICIC Andrijana CRO
21 VITKOVA Veronika CZE
22 PONZA Michela ITA
23 TSAKIRI Panagiota GRE
24 PADIAL HERNANDEZ Victoria ESP
25 LIDUMA Madara LAT
26 HENKEL Andrea GER
27 KUZMINA Anastasiya SVK
28 GREGORIN Teja SLO
29 KARISIK Tanja BIH
30 MÄKÄRÄINEN Kaisa FIN
31 LIU Xianying CHN
32 KOCHER Zina CAN
33 RASIMOVICIUTE Diana LTU
34 DOMRACHEVA Darya BLR
35 FLATLAND Ann Kristin Aafedt NOR
36 LEBEDEVA Anna KAZ
37 WANG Chunli CHN
38 NILSSON Anna Maria SWE
39 JOHNSON Haley USA
40 HALLER Katja ITA
41 RAVNIKAR Dijana SLO
42 LAUKKANEN Mari FIN
43 BAILLY Sandrine FRA
44 TANDY Megan CAN
45 LEHTLA Kadri EST
46 PIDHRUSHNA Olena UKR
47 KRUMINA Gerda LAT
48 MURPHY Sarah NZL
49 MEDVEDTSEVA Olga RUS
50 GEREKOVA Jana SVK
51 PALKA Krystyna POL
52 WILHELM Kati GER
53 KALINCHIK Liudmila BLR
54 BECK Martina GER
55 PLOTOGEA Dana ROU
56 REZLEROVA Magda CZE
57 ROMANOVA Iana RUS
58 SONG Chaoqing CHN
59 VEJNAROVA Zdenka CZE
60 BRANKOVIC-LIKOZAR Tadeja SLO
61 OBERHOFER Karin ITA
62 SEMERENKO Valj UKR
63 SKARDINO Nadezhda BLR
64 FILIMONOVA Lyubov KAZ
65 GLAZERE Liga LAT
66 BARNES Lanny USA
67 EIKELAND Liv Kjersti NOR
68 PURDEA Mihaela ROU
69 IMRIE Megan CAN
70 DORIN Marie FRA
71 NOWAKOWSKA Weronika POL
72 HÖGBERG Elisabeth SWE
73 HALINAROVA Martina SVK
74 GWIZDON Magdalena POL
75 KALINOVA Lubomira SVK
76 JUSKANE Zanna LAT
77 SPECTOR Laura USA
78 SEMERENKO Vita UKR
79 LEBEDEVA Marina KAZ
80 PERATHONER Christa ITA
81 KUDRASHOVA Olga BLR
82 ROGSTAD Solveig NOR
83 KONG Yingchao CHN
84 SOUKALOVA Gabriela CZE
85 CRAWFORD Rosanna CAN
86 BECAERT Sylvie FRA
87 FERENCZ Reka ROU

Sorin Blaj
18th February 2010, 15:37
Multe surprize. Sper sa avem una placuta din partea Evei. :ok:

El Pistolero
18th February 2010, 15:40
daca rateaza o data nu intra in top 15.

Sorin Blaj
18th February 2010, 15:44
Atunci, sa nu rateze. :)

Sorin Blaj
18th February 2010, 20:31
Reka Ferencz cand va intra in competitie? Mersi.

Se pare ca junioara noastra este pe partie astazi. SUCCES!!!

michai
18th February 2010, 20:44
Eva primele 2 trageri 0:)

Cristy RVD
18th February 2010, 20:44
la ce ora e proba masculina ?

michai
18th February 2010, 20:47
la ce ora e proba masculina ?

23.20

Sifodias
18th February 2010, 20:53
Superb Eva!Sper s-o tina tot asa!

Sorin Blaj
18th February 2010, 21:04
Din pacate a ratat o data la ultima tragere si are un minut de penalizare.

TheMentalist
18th February 2010, 21:04
Din pacate a ratat la al 19-lea cartus...pacat...s-au dus si sansele noastre la o medalie:( Dar a facut o cursa buna in general.

Sorin Blaj
18th February 2010, 21:05
Sa vedem, are sanse sa intre in primele 10.

TheMentalist
18th February 2010, 21:09
Chiar daca tragea cu 0 nu intra pe podium.

Sorin Blaj
18th February 2010, 21:10
Face Reka surpriza. :ok:

Este ultima sportiva din concurs.

TheMentalist
18th February 2010, 21:12
Face Reka surpriza. :ok:

Este ultima sportiva din concurs.

Deja a ratat de doua ori:D

El Pistolero
18th February 2010, 21:17
m-am speriat credeam ca ia medalie

Berger campioana mondiala

Sorine eu vorbeam de Eva:D

Sorin Blaj
18th February 2010, 21:17
Sa vedem cum sta cu deplasarea pe schiuri. :)

Medalie? Poate peste 4 ani.

LE: Eva a coborat pe 8.

rob_din
18th February 2010, 21:33
La medalie n-avea sanse, dar macar un loc in primele 6 era important. Nu ca un loc 10 e de aruncat. Mai are o sansa la mass start

Pana la urma pe 11, ca la Nagano.

Sorin Blaj
18th February 2010, 21:39
A coborat pe 11:

Sorin Blaj
18th February 2010, 21:40
Fara minutul de penalizare era pe 4. Pacat.

Cipri
18th February 2010, 21:42
Bravo EVA !

useroarecare
18th February 2010, 21:44
La medalie n-avea sanse, dar macar un loc in primele 6 era important. Nu ca un loc 10 e de aruncat. Mai are o sansa la mass start

Pana la urma pe 11, ca la Nagano.

Pentru mass start e calificată ?
Din câte știu la mondiale intră în probă primele 30 de sportive în funcție de rezultatele de la celelalte probe + medaliatele care n-au luat startul la toate probele. În cupa mondială intră primele 30 în ordinea clasamentului general. Aici cum e ?

michai
18th February 2010, 21:46
Bravo Eva!!! Tot respectul...oricum si daca nu rata nu lua medalie,dar era un loc 5-6:)
BRAVO:yeah:

TheMentalist
18th February 2010, 21:49
La medalie n-avea sanse, dar macar un loc in primele 6 era important. Nu ca un loc 10 e de aruncat. Mai are o sansa la mass start

Pana la urma pe 11, ca la Nagano.

Poate participa la mass start?

useroarecare
18th February 2010, 21:51
Niiște statistici privind cursa :

resita
18th February 2010, 21:57
Poate participa la mass start?

da

din pacate am ajuns prea tarziu pt. a vedea cursa

oricum, deabia astept cursa masculina

useroarecare
18th February 2010, 21:58
Aur Berger, argint Khrustaleva (foarte bună în toate cursele de până acum), bronz Domracheva.
Marea surpriză au fost polonezele, niște no name-uri care au terminat pe 5,7 și 15. Jonsson pe 49, rusoaicele foarte slabe.

Tracoromana
18th February 2010, 22:02
Bravo Eva!

rob_din
18th February 2010, 22:09
La mass start intra medaliatele de la cursele de pana acum, topul 15 din Cupa Mondiala, iar restul de pana la 30 se face un clasament cu punctele acumulate in cele 3 curse de aici. Nu vad cum cu locurile 11, 14, 19 ar putea sa rateze calificarea

resita
18th February 2010, 22:18
La mass start intra medaliatele de la cursele de pana acum, topul 15 din Cupa Mondiala, iar restul de pana la 30 se face un clasament cu punctele acumulate in cele 3 curse de aici. Nu vad cum cu locurile 11, 14, 19 ar putea sa rateze calificarea


conform saitului oficial e calificata, se stiu deja cele 30

useroarecare
18th February 2010, 22:23
Cred că te referi la pagina asta (http://www.vancouver2010.com/olympic-biathlon/schedule-and-results/womens-12.5-km-mass-start_btw712101yi.html) . Eva era pe poziția 22 înainte de cursa de azi. Probabil că a mai urcat după ce s-a întâmplat azi.

resita
18th February 2010, 22:25
Cred că te referi la pagina asta (http://www.vancouver2010.com/olympic-biathlon/schedule-and-results/womens-12.5-km-mass-start_btw712101yi.html) . Eva era pe poziția 22 înainte de cursa de azi. Probabil că a mai urcat după ce s-a întâmplat azi.

da, la ea ma refeream :ok:

miafangina
18th February 2010, 22:55
Bravo,Eva!Sunt convinsa ca a tras cit a putut,a facut tot ce depindea de ea.

Ma bucur tare tare mult pentru medalia Torei Berger.N-am putut vedea cursa,prind eu vreo reluare.

TheMentalist
18th February 2010, 23:49
Bjoerndalen a ratat la a doua tragere un foc, dar daca va trage mai departe 0 va avea sanse sa castige aurul deoarece merge foarte bine pe schiuri.

TheMentalist
19th February 2010, 00:04
Pacat...Bjoerndalen rateaza din nou aurul:( Probabil va lua argintul.

useroarecare
19th February 2010, 00:06
Stai calm că are toate șansele să-l ia pe Sendsen.

TheMentalist
19th February 2010, 00:09
Tofalvi este a 23-a pe lista de start in proba de mass-start, deci mai are sanse la o pozitie si mai buna
Ce vine Bjoerndalen:groggy:Este la 9,5 secunde fata de Svendsen

free2tedy
19th February 2010, 00:10
4 km sau cati sunt pe fiecare tur e de ajuns sa recupereze 17 sec , oricum e destul de experimentat cat sa isi faca dozajul de efort asa cum trebuie. Vedem in cateva minute ce se intampla.

TheMentalist
19th February 2010, 00:12
Mda....Svendsen are aurul:mda:

useroarecare
19th February 2010, 00:16
Ustyugov ca de obicei începe cursa foarte, foarte lent și o termină foarte tare la fond. De data asta nu i-a ieșit.

useroarecare
19th February 2010, 00:20
Hopa Novikov are 10 secunde avans cu 1.4 km înainte de finiș.

free2tedy
19th February 2010, 00:21
A mers foarte bine si Svendsen pe ultima parte , dar mi se pare extraordinar cum Ole la 36 de ani inca ii domina pe majoritatea la fond.

P.S. Ce cursa face Novikov...

La 1,4 inainte de final era la egalitate cu Svendsen , la final la egalitate cu Ole.

ice_girl
19th February 2010, 01:01
Doamne, ce cursa a facut Bjoerndalen, daca nu rata la trageri clar lua aurul, un mare sportiv!
De un asemenea sportiv am avea si noi nevoie sa ne reprezinte cu succes in sporturile de iarna!

Mr Cosmin
19th February 2010, 01:20
Cat ghinion pe capul lui Kruglov... sa tragi 20/20 si sa ti se rupa cureaua de la arma.

andreeas
19th February 2010, 02:07
Bravo Eva!/hello

miafangina
19th February 2010, 19:29
Ma bucur ca le-a iesit bine norvegienilor,nici nu stiam care din ei as vrea sa cistige.
Mare sportiv Ole,si ce caracter frumos are;mi-a placut mult gestul de la festivitatea de premiere,cind l-au ridicat pe Svendsen pe umeri.

miril
20th February 2010, 10:58
Este discipolul lui ca doar nu era sa-l ia in brate pe Novikov.

resita
21st February 2010, 11:23
azi avem startul in bloc atat la feminin cat si la masculin.

succes Eva si Bjordalen :ok:

El Pistolero
21st February 2010, 21:16
Ole e praf iarasi:rosu:

Roddicted
21st February 2010, 21:19
Rusii modesti si ei...poate salveaza Ustyugov ceva

TheMentalist
21st February 2010, 21:22
Bjoerndalen asta e dezastru. Inca trei tururi:rosu:

Roddicted
21st February 2010, 21:29
Hai Ustyugov cu aurul.De cand asteptam momentul asta

El Pistolero
21st February 2010, 21:30
prost Jay putea sa aibe aurul si aici.
E clar rusul a luat aurul.

Roddicted
21st February 2010, 21:30
De neoprit rusul. :D

El Pistolero
21st February 2010, 21:33
ce vine Fourcade.
Rusul aur,Fourcade argint si pe 3 Hurajt.

Roddicted
21st February 2010, 21:34
Ustyugov e prea departe

useroarecare
21st February 2010, 21:39
http://www.easyfreesmileys.com/smileys/free-happy-smileys-864.gif (http://www.easyfreesmileys.com/Free-Hello-Kitty-Smileys/) bravo Evgeny!!!

useroarecare
21st February 2010, 21:45
prost Jay putea sa aibe aurul si aici.
E clar rusul a luat aurul.

Nicio șansă. Ustyugov e unul dintre cei mai buni fondiști, câteodată chiar cel mai bun. Numai că el are o tactică mai bizară. Merge foarte, foarte încet pentru valoarea sa între trageri. Probabil că nu e sigur în poligon. La individual, dacă te uiți doar la timpul pe schiuri, pe primul tur a fost al 50, după aia a urcat treptat, fiind al doilea pe ultimul tur la 2 secunde în spatele lui OEB, atunci când nu mai urma nicio tragere.

Mr Cosmin
21st February 2010, 22:29
Stafetele Austriei si Frantei vor fi cu siguranta in lupta pentru medalii la stafeta masculina.

OEB a facut`o de oaie din nou... nimic surprinzator. :)

miril
21st February 2010, 22:43
Stafetele Austriei si Frantei vor fi cu siguranta in lupta pentru medalii la stafeta masculina.

OEB a facut`o de oaie din nou... nimic surprinzator. :)

De acord!


La stafeta, austriecii sau francezii vor face surpriza, cred eu.

Mr Cosmin
21st February 2010, 22:47
Norvegienii, rusii, germanii, care acum 4 ani s`ar fi batut in fiecare proba la medalii... daca una din ele va prinde medalie e lucru mare.

Edit: Abia astept proba feminina din seara asta. Presimt ca Eva poate face ceva magic. :D

cata10
21st February 2010, 23:11
Dupa prima tragere, cu zero, e pe 7. Hai, Eva!!!

Lordul
21st February 2010, 23:44
Hai Eva !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cipri
21st February 2010, 23:45
Unde vedem cursa ?
Vad ca nu e nici pe tvr/tvr2 si nici pe Eurosport !

TheMentalist
21st February 2010, 23:58
Cursa este deja terminata, Eva doar pe 24

Mr Cosmin
22nd February 2010, 00:02
Mda, 5 ratari... Bad Eva. :no:

miril
22nd February 2010, 00:12
A ratat ultima tinta la a doua pozitie, culcat, lucru care, se pare, a demoralizat-o, altfel ar fi fost in primele trei, dupa doua trageri.

Mr Cosmin
22nd February 2010, 00:51
Daca avea o tragere curata era pe podium.

El Pistolero
22nd February 2010, 08:40
Inca un aur pentru Neuner.:ok:

k3to
22nd February 2010, 09:31
pacat...s-a terminat pentru eva...:(..oricum suntem mandri ca ne-a reprezentat mai mult decat decent acolo..bafta mai depart in cupa mondiala eva!

miril
22nd February 2010, 10:49
Bafta, Eva! Bafta, Reka si celorlalte fete. Un loc bun la stafeta, 7-10, ar fi un rezultat foarte bun dar, probabil, putin cam...indepartat, parerea mea.

Mr Cosmin
22nd February 2010, 20:03
http://www.gsp.ro/sporturi/jo-vancouver-2010/neuner-renunta-la-stafeta-177964.html

useroarecare
23rd February 2010, 10:08
<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WXWcjKWQ-vo&hl=en_US&fs=1&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WXWcjKWQ-vo&hl=en_US&fs=1&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WK5VnjwhEko&hl=en_US&fs=1&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WK5VnjwhEko&hl=en_US&fs=1&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/a1HHJa6_soI&hl=en_US&fs=1&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/a1HHJa6_soI&hl=en_US&fs=1&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

Sifodias
23rd February 2010, 22:48
Rusia castiga lejer iar Romania termina pe 10.Sa vedem la baieti daca Ole castiga vreun aur...

rob_din
23rd February 2010, 22:53
http://www.gsp.ro/sporturi/jo-vancouver-2010/neuner-renunta-la-stafeta-177964.html

Saracuta e epuizata psihic dupa 3 medalii. Explicatia asta sa i-o ofere lu' mutu.

Lordul
23rd February 2010, 22:53
Felicitari stafetei Romaniei ! Locul 10 reprezinta cea mai importanta performanta a romanilor din ultimii 16 ani

miril
23rd February 2010, 22:56
Locul 10 la stafeta, onorabil, dar putea fi si mai bun daca Tofalvi ar fi tras mai bine (trei cartuse in plus) si daca Plotogea nu ar fi pierdut 20 de secunde, nu stiu cum, in primul schimb, dupa tragere in picioare desi avea 26 de secunde la punctul de control din poligon, dar 47, la schimb. Excelenta Ferencz, in ultimul schimb, nicio penalitate, daca nu ma insel. Aur Rusia, Franta, argint dupa ce Dorin le-a pierdut aurul in schimbul trei, doua ture de penalizare, iar Germania, bronz, Henkel fiind depasita net de Bailly desi avea un avantaj de cinci-sase secunde la iesirea din poligon.

Sifodias
23rd February 2010, 23:01
A fost Henkel cea depasita de Bailly la final...
Rob,sa inteleg ca Neuner a avut si ea ceva probelme cu sibutramina?

jo27
23rd February 2010, 23:11
Saracuta e epuizata psihic dupa 3 medalii. Explicatia asta sa i-o ofere lu' mutu.


cred ca ai intrat prima data in viata ta pe gsp. daca ai mai fi intrat inainte ai fi stiut ca asta e un KKT de ziar, iar 95% din stirile sale sint niste prostii. Neuner a declarat ca la aceasta Olimpiada a cistigat mult mai mult decit ar fi sperat inainte de inceperea JO, si considera normal sa acorde sansa de a cistiga medalii si altor sportive germane, in speta Martina Beck, si ca e convinsa ca vor reusi sa ia o medalie si fara ea...ceea ce au si reusit. Multumit?

useroarecare
23rd February 2010, 23:12
Ferencz a fost excelentă. Mă așteptam să cadă mult în clasament. Franța a fost senzațională la deplasare, Rusia excelentă în poligon, iar Germania a pierdut prea mult timp cu Beck.

Cursa masculină de ștafetă e-n opinia mea proba regină a olimpiadei. Până acum la băieți s-au acordat 12 medalii pentru 10 sportivi din 8 țări.

Aur : Jay, Ferry, Svendsen, Ustyugov
Argint: Svendsen, Sumann, Bjorndalen & Novikov, M. Fourcade
Bronz: Fak, Jay, Hurajt

Germania cu nicio medalie până acum are o șansă bună la ștafetă, pentru că și Norvegia, și Rusia, și Franța și Austria au verigi slabe în echipele lor.

resita
23rd February 2010, 23:24
pacar de ratarea frantei din poligon in schimbul al III-lea cand au facut doua tururi.

parerea mea este ca acolo au pierdut aurul

Sifodias
23rd February 2010, 23:30
Frantuzoaicele au fost excelente la deplasarea pe schiuri!!!Cu vreun minut diferenta fata de rusoaice!La biatlon,delegatia Frantei s-a pregatit foarte bine pentru aceasta Olimpiada.

miril
23rd February 2010, 23:45
A fost Henkel cea depasita de Bailly la final...
Rob,sa inteleg ca Neuner a avut si ea ceva probelme cu sibutramina?

Asa am vazut si eu si am scris initial dar am facut greseala sa ma uit pe lista oficiala de start si am schimbat.

miril
23rd February 2010, 23:47
cred ca ai intrat prima data in viata ta pe gsp. Daca ai mai fi intrat inainte ai fi stiut ca asta e un kkt de ziar, iar 95% din stirile sale sint niste prostii. Neuner a declarat ca la aceasta olimpiada a cistigat mult mai mult decit ar fi sperat inainte de inceperea jo, si considera normal sa acorde sansa de a cistiga medalii si altor sportive germane, in speta martina beck, si ca e convinsa ca vor reusi sa ia o medalie si fara ea...ceea ce au si reusit. Multumit?

NU. Fiecare are parerea lui si asta nu inseamna ca nu poate fi asa. Nu are de a face cu GSP ci cu...altceva.

jo27
24th February 2010, 07:18
NU. Fiecare are parerea lui si asta nu inseamna ca nu poate fi asa. Nu are de a face cu GSP ci cu...altceva.

ce parere? eu spuneam ca ce au scris aia sint niste aberatii. intra pe site-ul oficial si vezi ce a declarat de fapt, nici o legatura cu probleme psihice....

ice_girl
24th February 2010, 15:47
Bv Romania, pt locul 10 obtinut in proba de stafeta, un rezultat mare care poate fi inceputul un viitor f bun pt biatlonul romanesc, cred ca daca se investeste masiv in infrastuctura si baze de antrenament in maxim 5 ani Romania poate ajunge in top 5, si sa aiba un cuvant greu de spus la nivel mondial in acest frumos sport dar f putin mediatizat si promovat la noi.
Intr-adevar Franta a mers excelent la deplasarea pe schiuri pacat ca au ratat in poligon, meritau sa castige aurul pt ca au una dintre cele mai bune si mai bine pregatite echipe din cadrul acestei editii a JO.

El Pistolero
24th February 2010, 19:27
deci cum am anticipat Jonsson fara medalie a fost zero barat.Acuma se poate intoarce in cupa mondiala si sa castige tot,degeaba...:rolleyes:

useroarecare
24th February 2010, 19:53
<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/6MShy-h_Qu0&hl=en_US&fs=1&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/6MShy-h_Qu0&hl=en_US&fs=1&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Sorin Blaj
24th February 2010, 23:26
Reka reprezinta viitorul biatlonului feminin romanesc. Sper sa reuseasca mai mult decat Eva. :ok:

Ma bucur ca a reusit sa debuteze la JO.

useroarecare
26th February 2010, 15:19
Ultima probă, ștafeta masculină, deseară de la ora 21:30 pe eurosport.



1 NORWAY NOR

1-1 HANEVOLD Halvard
1-2 BOE Tarjei
1-3 SVENDSEN Emil Hegle
1-4 BJOERNDALEN Ole Einar


2 AUSTRIA AUT

2-1 EDER Simon
2-2 MESOTITSCH Daniel
2-3 LANDERTINGER Dominik
2-4 SUMANN Christoph


3 RUSSIA RUS

3-1 TCHEREZOV Ivan
3-2 SHIPULIN Anton
3-3 TCHOUDOV Maxim
3-4 USTYUGOV Evgeny


4 FRANCE FRA

4-1 JAY Vincent
4-2 DEFRASNE Vincent
4-3 FOURCADE Simon
4-4 FOURCADE Martin


5 GERMANY GER

5-1 SCHEMPP Simon
5-2 BIRNBACHER Andreas
5-3 PEIFFER Arnd
5-4 GREIS Michael


6 SWITZERLAND

6-1 FREI Thomas
6-2 SIMMEN Matthias
6-3 WEGER Benjamin
6-4 HALLENBARTER Simon


7 SWEDEN SWE

7-1 LINDSTRÖM Fredrik
7-2 BERGMAN Carl Johan
7-3 NILSSON Mattias
7-4 FERRY Björn


8 BELARUS BLR

8-1 ABRAMENKO Evgeny
8-2 SYMAN Alexandr
8-3 VALIULLIN Rustam
8-4 NOVIKOV Sergey


9 UKRAINE UKR

9-1 BILANENKO Olexander
9-2 DERYZEMLYA Andriy
9-3 DERKACH Vyacheslav
9-4 SEDNEV Serguei


10 USA USA

10-1 BAILEY Lowell
10-2 HAKKINEN Jay
10-3 BURKE Tim
10-4 TEELA Jeremy


11 LATVIA LAT

11-1 PIKSONS Edgars
11-2 BRICIS Ilmars
11-3 RASTORGUJEVS Andrejs
11-4 LIBIETIS Kristaps


12 ESTONIA EST

12-1 VIKS Priit
12-2 KOIV Kauri
12-3 TOBRELUTS Indrek
12-4 LESSING Roland


13 SLOVENIA SLO

13-1 DOKL Peter
13-2 BAUER Klemen
13-3 RUPNIK Vasja
13-4 MARIC Janez


14 CZECH REPUBLIC CZE

14-1 SOUKUP Jaroslav
14-2 VITEK Zdenek
14-3 DOSTAL Roman
14-4 SLESINGR Michal


15 BULGARIA BUL

15-1 KLETCHEROV Michail
15-2 ILIEV Vladimir
15-3 KENANOV Miroslav
15-4 ANEV Krasimir


16 KAZAKHSTAN KAZ

16-1 CHERVYHKOV Alexsandr
16-2 SAVITSKIY Yan
16-3 KENESHEV Dias
16-4 TRIFONOV Alexandr


17 ITALY ITA

17-1 DE LORENZI Christian
17-2 WINDISCH Markus
17-3 HOFER Lukas
17-4 COLA Mattia


18 CANADA CAN

18-1 CLEGG Robin
18-2 BEDARD Marc - Andre
18-3 GREEN Brendan
18-4 LEGUELLEC Jean Philippe


19 SLOVAKIA SVK

19-1 MATIASKO Miroslav
19-2 MATIASKO Marek
19-3 SIMOCKO Dusan
19-4 HURAJT Pavol



Cote pariuri

bet 365

Norvegia 2.50
Rusia 4.75
Germania 13.00
Ukraine 101.00
Belarus 151.00
Cehia 201.00
Austria 3.00
Franta 6.50
Suedia 41.00
SUA 151.00
Elvetia 151.00
Italia 251.00



Bwin

Austria 2.75
Norvegia 2.75
Rusia 4.75
Franța 6.50
Germania 11.00
Suedia 34.00
Bielorusia 67.00
Ucraina 67.00
Elveția 101.00
SUA 101.00
Letonia 151.00
Slovenia 201.00
Cehia 201.00
Canada 501.00
Italia 501.000

Podiumul de la precedenta olimpiadă :

Gold medal Germany
Ricco Gross, Michael Rösch, Sven Fischer, Michael Greis


Silver medal Russia
Ivan Tcherezov, Sergei Tchepikov, Pavel Rostovtsev, Nikolay Kruglov


Bronze medal France
Julien Robert, Vincent Defrasne, Ferreol Cannard, Raphaël Poirée


Norvegia a fost pe 5 cu : Hanevold, Eckhoff, Andresen și OEB.

Sifodias
26th February 2010, 15:54
Rusii nu-l au pe Kruglov!!!Asta e o surpriza...

ice_girl
26th February 2010, 16:24
Hai Norvegia,imi doresc sa castige Norvegia mai mult pt Ole Einar Bjoerndalen, care este unul dintre sportivii mei preferati, genial, tot timpul capabil sa-si depaseasca limitele.

useroarecare
26th February 2010, 17:49
Rusii nu-l au pe Kruglov!!!Asta e o surpriza...

Nu cred că e o surpriză, la ultimul concurs pe echipe din cupa mondială, rușii au câștigat clar cu aceeași 4 oameni: Tcherezov, Tchudov, Schipulin și Ustyugov. Mai surprinzător mi se pare că îl vor trimite pe Tcherezov care e al doilea lor om ca valoare, în primul schimb.
La fel și la Norvegieni, OEB va fi în ultimul schimb, deși Svendsen a fost până acum mai în formă ca el.

resita
26th February 2010, 18:34
lupta in doi pt aur intre norvegia si rusia.


pt. locul 3 parerea mea este ca se vor bate germania cu austria

Roddicted
26th February 2010, 19:02
Fara Kruglov, dar chiar si asa au cea mai echilibrata echipa.
Daca unul dintre EOB sau Svendsen clacheaza nu se mai pune problema aurului

useroarecare
26th February 2010, 19:05
^
La pariuri austriecii și norvegienii sunt favoriți, plus că i-ai uitat pe francezi, care au o șansă bună cu frații Fourcade, Jay și Defrasne. Germanii cu Schempp, Birnbacher, Peiffer și Greis sunt pe hârtie cei mai slabi dintre cei mari.
La ruși foarte importantă va fi evoluția lui Tchoudov care a avut o olimpiadă de coșmar, s-a clasat pe 63 la sprint, nu s-a calificat la pursuit și n-a luat startul la individual și mass start. La Norvegieni, Boe n-a concurat decât la individual unde a venit pe 21, Hanevold tot pe acolo. La francezi Simone Fourcade pare cel mai fragil, iar la germani toți în afară de Greis au o valoare mediocră.
Austriecii sunt în opinia mea cea mai echilibrată echipă, dar problema lor e că n-au un Svendsen, un OEB sau un Ustyugov care să facă diferența.

resita
26th February 2010, 19:23
Fara Kruglov, dar chiar si asa au cea mai echilibrata echipa.
Daca unul dintre EOB sau Svendsen clacheaza nu se mai pune problema aurului

nu stiu de ce dar am sentimentul ca un norvegian sigur va claca in poligon

oricum, se anunta o cursa de zile mare, practic pt. mine asta este cursa no.1 in biatlon

Sorin Blaj
26th February 2010, 19:36
Se poate spune ca EOB a clacat la fiecare proba.

ice_girl
26th February 2010, 20:23
De data aceasta OEB nu va mai claca , va face o cursa mare si Norvegia va lua aurul pt merita si Ole un aur la aceste JO, ar fi mare pacat sa nu ia macar un aur mai ales ca s-ar putea sa fie ultima lui Olimpiada.

TheMentalist
26th February 2010, 20:45
Chiar daca castiga aurul cu Norvegia, editia aceasta este una dezastruoasa pentru Ole.

Roddicted
26th February 2010, 22:05
deja ma trec fiorii pentru ce urmeaza in ultimele 2 schimburi...Hai rusilor
A distrus tot Shipulin asta...de ce dracu nu a schiat Kruglov?

Sifodias
26th February 2010, 22:12
Shipulin asta e un distrus!!!!!!!Mi-a mancat tot pariul.....
Rusii isi merita soarta la Olimpiada asta,au fost penibili!Si fizic si in alegerile tehnice.

Roddicted
26th February 2010, 22:16
Imbecilitate crasa..il tii pe tusa pe Kruglov
Noroc ca Tchudov trage bine la schiat...

Sifodias
26th February 2010, 22:23
A mai recuperat Tchudov insa sanse la aur sunt putine cred....Am citit o declaratie de-a lui Putin in care spunea ca asteapta tragerea concluziile necesare in ceea ce priveste rezultatele slabe ale rusilor,cred ca vor exista schimbari in structura tehnica si de conducere a rusilor.
De nemti nu mai vorbesc,au fost mirifici dar au lipsit cu desavarsire!Baietii!

resita
26th February 2010, 22:26
15 sec. au rusii de recuperat

nu e mult deoarec asa cum stim OEB o va face de oaie in ultimul schimb :D

useroarecare
26th February 2010, 22:29
Biatlonul e un sport foarte iubit în Rusia. Ustyugov după ce a câștigat mass start-ul a fost sunat de Medvedev. Schipulin a făcu praf ultimul km a pierdut 27 de secunde față de Boe.

Roddicted
26th February 2010, 22:31
Cu siguranta trebuie sa existe o explicatie.La nivelul asta e inadmisibil asa ceva :(

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:32
Nu si-a pierdut vreun schiu? :)

Clasamentul:

useroarecare
26th February 2010, 22:34
Probabil că a fost și o problemă psihologică a vrut să se țină de primii și s-a sufocat. Se mai întâmplă. Și germanii au pățit-o acum niște ani cu Morgensten sau cam așa ceva. Anul următor germanul a clacat din nou pe același traseu aproape în același loc.

resita
26th February 2010, 22:34
Biatlonul e un sport foarte iubit în Rusia. Ustyugov după ce a câștigat mass start-ul a fost sunat de Medvedev. Schipulin a făcu praf ultimul km a pierdut 27 de secunde față de Boe.

s-a sufocat

din dorinta de a face o cursa mare pur si simplu s-a sufocat.

au mai fost cazuri in sportul international cand datorita dorintei prea marei organismul nu iti mai raspunde la comenzi si clacheaza

Sifodias
26th February 2010, 22:36
27 de secunde intr-un km e ceva inimaginabil!O biatlonista daca o pui si nu-ti pierde atata cu cel mai bun biatlonist!

Roddicted
26th February 2010, 22:37
Hai cu un tur pentru nordici :)

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:37
Te-au ascultat. :)

Roddicted
26th February 2010, 22:37
asta eeeeeeeee doamne..parca concureaza romania
Totul sau nimic la picioare.Daca OEB trage 2 alaturi rusul vine peste el :D

resita
26th February 2010, 22:38
piciul rusiei merge bine


austria a ratat totul

useroarecare
26th February 2010, 22:39
Ustyugov genial. Dacă după ultima tragere e la mai puțin de 10 secunde de OEB, Evgeny câștigă.

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:41
Iata cum s-a modificat clasamentul:

Sifodias
26th February 2010, 22:42
Ce diferenta in ceea ce priveste deplasarea pe schi!Rusii au folosit 6 cartuse mai putin si totusi sunt cu secunde bune in urma! Cu aproape 1 minut si jumatate mai slabi rusii decat norvegienii la deplasare...De fapt si austriecii sunt mult,mult peste rusi la deplasare.

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:43
OEB a pus inca vreo 5 secunde.

Roddicted
26th February 2010, 22:43
Din cate stiu, de multa vreme exista problema asta
Hai cu tur pentru Bjordalen
Prea bine........ce sa-i faci.Cate rasturnari de situatie, cred insa ca Ustyugov il depaseste pe Sumann

useroarecare
26th February 2010, 22:44
Nimic surprinzător, Ustyugov merge încet între trageri, pe ultimul tur însă e letal.

resita
26th February 2010, 22:45
e gata

norvegia a castiagt aurul :o:

il mananca rusul pe austriac pe ultimii 2.5 km

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:45
E gata, OEB a luat in sfarsit aurul. :ok:

Si austriacul a tras perfect, rusul a dat-o in bara.

useroarecare
26th February 2010, 22:46
:(, a fost prea bun OEB.

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:47
Iar s-a modificat substantial. Sa vedem lupta pentru locul doi:

Roddicted
26th February 2010, 22:49
:(, a fost prea bun OEB.

eu zic ca experienta s-a vazut.Evgeny are tot timpul din lume sa faca performanta

Sifodias
26th February 2010, 22:50
Nu ca ar fii strugurii acrii dar mi s-ar parea normal ca si la stafeta pentru fiecare tragere gresita sa se faca tur.Partea de schi fond are o prea mare insemnatate fata de trageri...

Sorin Blaj
26th February 2010, 22:52
Sa vedem finish-ul.

Austriecii au luat argintul. Meritat.

Roddicted
26th February 2010, 22:52
nu se poate ma.......

resita
26th February 2010, 22:53
piciul minune a pierdut clar lupta pt. locul 2

nu ma astepta la asa ceva

Roddicted
26th February 2010, 22:54
Dar ramane cu 2 medalii la JO.Asta ii va da incredere pe viitor

Sifodias
26th February 2010, 22:56
Pana la urma biatlonul e ,in opinia mea, cam cea mai interesanta disciplina de la Olimpiada.Si cred ca cea mai urmarita in Europa!Norvegienii au meritat pana la urma desii au ratat destul de mult in poligon.

ice_girl
26th February 2010, 22:58
Aur Norvegia si aur Ole Einar Bjoerdnalen! /OLE/
Mare, mare chiar fabulos a fost Ole, am trait alaturi de el cursa la intensitate maxima, si Boe a facut o treaba fantastica, la fel si Svensson!
BV OEB!:yeah: