PDA

View Full Version : Hochei pe gheata



JJ
13th January 2010, 22:03
Cine castiga turneul masculin de hochei pe gheata?
Competitia va demara pe 16 februarie, cu meciul SUA-Elvetia.
Cele trei grupe preliminare sunt:
Grupa A: Canada, SUA, Elvetia, Norvegia
Grupa B: Rusia, Cehia, Slovacia, Letonia
Grupa C: Suedia, Finlanda, Belarus, Germania
Castigatoarele grupelor plus cea mai buna de pe locul doi intra direct in sferturi, in timp ce restul de 8 echipe vor juca in recalificari pentru a stabili adversarele primelor 4.

De mentionat ca spre deosebire de campionatele mondiale, acum NHL ia o pauza si toate marile vedete vor fi prezente la olimpiada. :yeah:

jo27
30th January 2010, 21:07
Canada-Rusia finala, sper sa cistige Canada :)

snookerinfo
2nd February 2010, 00:43
Canada-Suedia

1. Canada
2. Suedia
3. SUA

TheMentalist
2nd February 2010, 10:35
Probabil cele mai mari sanse le au Canada si Rusia. Sper ca aceasta va fi finala. Pentru locul trei cred ca se vor bate americanii, suedezii si poate cehii.

messi19
8th February 2010, 00:04
la ce jucatori au rusii nebuni sa fie sa nu joace finala. doar sa cada in semifinale cu.... canada si sa piarda.

prima linie ar fi ovie-malkin-semin
a doua kova-datsyuk-afinogenov

in aparare ii au pe gonchar,markov sau volchenkov

iar portarii sunt toti 3 buni.

doar pe canadieni ii vad in stare sa ii bata. bineinteles... totul depinde de cat de echipa o sa fie fiecare

effect
8th February 2010, 22:03
Sa acord eu primul vot pentru Finlanda. :) Ii vad gasindu-si cel mai repede ritmul , mai ales ca relatiile de joc sunt deja acolo. Pana la urma asta e cheia succesului intr-un turneu asa de scurt.Plus ca am incredere in Kiprusoff,simt ca va face un turneu mare

BAF-kimi
12th February 2010, 20:02
1. SUA
2. Canada
3. Rusia

Jerome LeBanner
13th February 2010, 11:54
Lehtinen e la a 5a Olimpiada consecutiva.
Selanne, in caz ca va juca, e si el la a 5a, dupa 1992, 1998, 2002, 2006

delaoltenia
13th February 2010, 19:30
1.Finlanda
2.Rusia
3.Canada
...n-ati mai vazut surprize?

michai
13th February 2010, 19:37
1.SUA
2.Canada
3.Rusia

Mr Cosmin
14th February 2010, 00:22
1. Canada
2. Rusia
3. Suedia

Iaco
14th February 2010, 07:38
Si eu am votat Finlanda...parca m-am cam saturat de RUsia Canada Rusia Canada:D:D

El Pistolero
14th February 2010, 09:03
as vrea:
1.Canada
2.Suedia
3.SUA

TheMentalist
14th February 2010, 11:25
Primele rezultate din competitia feminina
Suedia - Elvetia 3 - 0
Canada - Slovacia 18 - 0

Mr Cosmin
14th February 2010, 15:42
18-0 ? Da` stiu ca vor aurul nu gluma...

effect
15th February 2010, 00:10
Si eu am votat Finlanda...parca m-am cam saturat de RUsia Canada Rusia Canada:D:D

E bine ca strangem aici de o mica galerie :)

Zabriskie
15th February 2010, 13:21
TVRul vad ca transmit toate meciurile :ok: Eurosport vad le dau doar pe alea de seara si cateva reluari.

TheMentalist
15th February 2010, 14:50
In grupa B feminina s-au disputat doua meciuri
USA - China 12 - 1
Finlanda - Rusia 5 - 1

TheMentalist
16th February 2010, 12:50
Rezultate grupa A feminina

Elvetia - Canada 1 - 10
Suedia - Slovacia 6 - 2

effect
17th February 2010, 11:08
Primele rezultate de la baieti

SUA - Elvetia 3-1
Canada - Norvegia 8-0
Rusia - Letonia 8-2

In prima zi , Letonia cel mai puternic adversar dintre outsidere si Rusia a impresionat cel mai mult in ciuda celor 2 goluri incasate.

Zabriskie
17th February 2010, 11:39
Iginla a jucat in linia a 4'a? Talk about depth...

edit: vad ca pana la urma a jucat in prima, are 3 asisturi de la Crosby si 2 de la Nash.

jo27
17th February 2010, 13:19
Iginla a jucat in linia a 4'a? Talk about depth...

edit: vad ca pana la urma a jucat in prima, are 3 asisturi de la Crosby si 2 de la Nash.

a marcat doar 2 goluri :)

messi19
17th February 2010, 14:36
dupa primele 3 meciuri pot sa zic ca SUA nu au sanse la titlu. nu au jucat mare branza cu elvetienii care nu prea isi bateau capu sa atace dar totusi au dat gol.
rusii au cam pierdut controlul jocului in repriza a doua fata de canadieni care nu le-au dat nici o sansa norvegienilor tot meciul.
raman la parerea la cum au jucat rusia si canada ca astea is marile favorite la titlu. si nu prea are cine sa ii bata. cu toate ca si suedia are ceva jucatori mai importanti

TheMentalist
17th February 2010, 14:43
Rezultate Grupa B feminina
Rusia - USA 0 - 13
Finlanda - China 2 - 1

Sifodias
17th February 2010, 16:26
Vorbind strict de valoarea jucatorilor,Rusia mi se pare de departe echipa cea mai buna,la ce jucatori au pot face fara probleme 2 echipe competitive.Ovechkin,Fedorov,Kovalchuk,Datsyuk,Mal kin sunt toti niste artisti si sunt cam cei mai buni din lume.In ofensiva,rusii le dau clasa canadienilor,in schimb stau mai prost cu defensiva.Vom vedea cine va triumfa pana la urma,insa vom avea un turneu olimpic de hockey senzational.

Bumbescu
17th February 2010, 17:32
Primele rezultate de la baieti

SUA - Elvetia 3-1
Canada - Norvegia 8-0
Rusia - Letonia 8-2

In prima zi , Letonia cel mai puternic adversar dintre outsidere si Rusia a impresionat cel mai mult in ciuda celor 2 goluri incasate.

Inseamna ca s-au prabusit norvegienii pe final....am vazut meciul pana spre finalul reprizei a doua si era 3-0. Initial mi s-a parut ca au progresat extraordinar norvegienii, dar cand am vazut ca nici cu doi canadieni eliminati nu au putut marca, mi-am dat seama ca sunt totusi slabi. In momentele astea se vad diferentele.

michai
17th February 2010, 17:51
toate previziunile merg catre o finala Rusia-Canada.Insa nu se stie niciodata:)
Eu tin cu americanii,dar daca aceasta finala se va adeveri...cred ca voi tine cu Rusia:D

effect
17th February 2010, 19:19
Iginla a jucat in linia a 4'a? Talk about depth...

edit: vad ca pana la urma a jucat in prima, are 3 asisturi de la Crosby si 2 de la Nash.

A inceput in linia a 4-a , desi e probabil ca valoare in primii trei wingeri ai Canadei. Ideea lui Yzerman era sa joace Crosby cu Bergeron pt ca aveau formate relatii de joc de la wjc si wc , Getlzaf si Perry pt ca joaca la Ducks impreuna si intreaga linie a celor de la Sharks(cea mai productiva in acest sezon). Doar ca Iginla i-a dat peste cap planurile cu un joc excelent(cel mai bun atacant al lor de pe gheata) si a fost nevoit sa il schimbe pe Bergeron cu Iginla si sa-i dea 1st line minutes.


a marcat doar 2 goluri :)

I-a fost acordat pana la urma si golul 3 , deci hat-trickul:)


Inseamna ca s-au prabusit norvegienii pe final....am vazut meciul pana spre finalul reprizei a doua si era 3-0. Initial mi s-a parut ca au progresat extraordinar norvegienii, dar cand am vazut ca nici cu doi canadieni eliminati nu au putut marca, mi-am dat seama ca sunt totusi slabi. In momentele astea se vad diferentele.

Exact ..si evident e greu sa joci tot timpul fara puc. In felul asta risti sa iei si mai multe penalizari si nici nu poti face schimbari de linie asa cum trebuie, daca ramai blocat in propria ta zona pentru mai bine de un minut

messi19
17th February 2010, 21:41
ce porcarioara. ca doar nu a atins pucu la golul 8(parca)

Iaco
17th February 2010, 22:48
2-0 pentru Finlanda momentan cu Belarus...suturi 17-2 dupa prima repriza:D...bielorusii se apara ca la Rovine:D:D

JJ
17th February 2010, 23:57
dupa primele 3 meciuri pot sa zic ca SUA nu au sanse la titlu. nu au jucat mare branza cu elvetienii care nu prea isi bateau capu sa atace dar totusi au dat gol.
rusii au cam pierdut controlul jocului in repriza a doua fata de canadieni care nu le-au dat nici o sansa norvegienilor tot meciul.
raman la parerea la cum au jucat rusia si canada ca astea is marile favorite la titlu. si nu prea are cine sa ii bata. cu toate ca si suedia are ceva jucatori mai importanti
Rusia a jucat totusi cu Letonia, sfertfinalista anul trecut la CM dupa ce batuse Elvetia si Suedia in grupe, nu cu o outsidera totala ca Norvegia.
Iar elvetienii ii batusera pe americani la ultimul CM...

Iaco
18th February 2010, 00:38
5-1 Finlanda Belarus...suturi 55-11:D:D...

Bumbescu
18th February 2010, 09:35
Dupa doua reprize Cehia-Slovacia 3-1(golul doi Jagr), un meci misto. 3-1 final

effect
18th February 2010, 11:02
5-1 Finlanda Belarus...suturi 55-11:D:D...

Finlanda mi-a demonstrat inca o data ca formeaza o echipa excelenta.Lotul lor nu poate fi comparat cu cel al Rusiei,Canadei sau Suediei,dar au de departe cele mai omogene linii.

Cehia-Slovacia a fost cel mai frumos meci de pana acum. Imi pare rau de slovaci ca au intalnit probabil cel mai in forma portar de la aceasta editie. Iar Jagr e cel mai bun jucator dintre cei care evolueaza in campionatele Europei :).

Iaco
18th February 2010, 14:06
Pai aia cam joaca de vreo 20 de ani impreuna...Selanne e la a 5 olimpiada si nu e singurul:D

Sifodias
19th February 2010, 09:40
Superb Rusia-Slovacia!O grupa de foc!Sa vedem ce va fii in Rusia-Cehia...

effect
19th February 2010, 10:20
Slovacia - Rusia 2-1 dupa lovituri de departajare :yeah: . Arbitrajul a fost foarte slab, multe late hituri si interferente din partea rusilor nesanctionate , in timp ce la slovaci si cea mai usoara tinere era observata. Nu cred ca exista arbitraje cu scop,desi organizatorii probabil ca isi doresc mult o finala Rusia-Canada.
Elvetia mi s-a parut surpriza si mai placuta, au pierdut tot la loviturile de departajare in fata Canadei si sunt cu atat mai surprins , cu cat au 17 jucatori din campionatul intern.

Iaco
19th February 2010, 10:37
Am luat o mica pauza de la olimpiada si m-am dus aseara la inaugurarea patinoarului olimpic de la brasov:D...5-4(2-1, 1-3, 2-0) pentru Brasov dupa un meci de foc:) cu Steaua Rangers:D

Ca sa fiu ontopic azi meciul Finlanda - Germania...o sa fie meci interesant mai ales ca nemtii au pierdut doar cu 2-0 cu Suedia:)

Zabriskie
19th February 2010, 14:10
Ce l-au tavalit rusii pe Chara azi. Excelent meci pt slovaci, sa ai mai multe suturi decat Rusia in 2 reprize e fantastic, plus arbitrajul foarte slab.

Nu inteleg de ce a tras Ovechkin de 3 ori si Datsyuk doar o data si Semin deloc. Cam incapatanat antrenorul rus.

LOL @ Canada. Meciurile de la olimpiada asta sunt mai echilibrate decat s-ar fi asteptat multi. Hiller cu 44 de saves, incredibil.

Sorin Blaj
19th February 2010, 14:21
N-am reusit sa vad prea mult la hochei. Cine credeti ca ar avea prima sansa la aur? Tot Suedia, Cehia, Canada si Rusia?

Iaco
19th February 2010, 14:40
Finlanda:)

effect
19th February 2010, 15:46
N-am reusit sa vad prea mult la hochei. Cine credeti ca ar avea prima sansa la aur? Tot Suedia, Cehia, Canada si Rusia?
Rusia si Canada au cele mai mari nume in lot
SUA si Cehia au cei mai in forma portari
Suedia , Finlanda si Slovacia au cele mai omogene loturi.
Take your pick :D

Sorin Blaj
19th February 2010, 16:01
Mersi Effect! :ok:

Daca vorbim de nume mari, atunci sa nu-l uitam pe cehul Jagr. :)

Sper sa reusesc sa vad fazele finale.

ichigo
19th February 2010, 16:19
cum parca rusii sunt furati la olimpiada? iar, la hochei se intampa invers si arbitrii ii cam protejeaza. grupa dificila, mai ales ca rusii au meci foarte greu cu cehii in ultima etapa.

effect
19th February 2010, 16:21
Sunt interese mari pentru o finala Rusia-Canada.

Game winning goal :
http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=103090553

michai
19th February 2010, 16:35
Ce meciuri:groggy:
Rusia pierde la penaltyuri cu Slovacia ,iar Canada castiga doar la penaltyuri cu Elvetia:shocked:.si parca se zicea ca americanii s-au chinuit cu ei..:rolleyes:
Abia astept SUA-Canada:lol:.Go USA!!!

El Pistolero
19th February 2010, 17:29
am vazut si eu finalul dintre Canada si Elvetia frumos meci,foarte bine au jucat elvetienii.

Zabriskie
19th February 2010, 18:43
Ovechkin's skates:

http://i45.tinypic.com/2v2jyp3.jpg

Iaco
20th February 2010, 08:27
Finlanda 3-0 dupa 2 reprize din care 3/4 in powerplay...ar fi frumos sa termine cariera Selanne cu un titlu olimpic:)

Iaco
20th February 2010, 09:12
5-0 final si 4/6 in PP...si 37 de puncte pentru Selanne record absolut la jocurile olimpice:D

Zabriskie
20th February 2010, 09:58
Si Koivu mai are nevoie de 1 assist pt a detine recordul de pase. Ce linie 2 are Finlanda... atacantii au 110 ani :D

Iaco
20th February 2010, 10:37
Batrani batrani da sa vezi ca le-o trag canadienilor si rusilor:D:)

effect
20th February 2010, 12:54
Selanne,Forsberg,Jagr,S.Koivu ftw >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Crosby,Ovechkin etc :D
Ce generatie urmarim pentru ultima data pe scena internationala :(

Zabriskie
20th February 2010, 14:48
Si Lidstrom, Fedorov...

Ted
21st February 2010, 17:02
ce meciuri in noaptea asta :yeah:
22.00 Rusia - Cehia (finala de la Nagano '98)
02.30 USA - Canada (finala de la Salt Lake City '02)
07.00 Suedia - Finlanda (finala de la Torino '06)

michai
21st February 2010, 18:18
Eu Sua-Canada il astept cu mare nerabdare:D
Sper sa-mi faca o bucurie americanii:)

Sifodias
21st February 2010, 18:29
Da,niste super meciuri!!!!!!Toate sunt de vazut!!!!

effect
22nd February 2010, 06:29
Canada merge la baraj dupa ce pierde in fata Statelor Unite :yeah: . Va juca contra Germaniei si o victorie i-ar aduce mult anticipatul duel cu Rusia...doar ca in sferturi :drak:

El Pistolero
22nd February 2010, 08:34
Bravo SUA!!!:yeah:
Rusia-Cehia 4-2.
Iar dupa 2 reprize Suedia-Finlanda 3-0.

effect
22nd February 2010, 13:39
Clasament dupa faza grupelor :

1.SUA
2.Suedia
3.Rusia
4.Finlanda
5.Cehia
6.Canada
7.Slovacia
8.Elvetia
9.Belarus
10.Norvegia
11.Germania
12.Letonia

Primele 4 sunt calificate direct pentru sferturi, restul joaca meciuri de baraj

Elvetia - Belarus (sferturi vs SUA)
Slovacia - Norvegia (sferturi vs Suedia)
Canada - Germania(sferturi vs Rusia)
Cehia - Letonia (sferturi vs Finlanda)

Sifodias
22nd February 2010, 14:20
Cehii mi s-au parut sub slovaci, canadienii si-au dat cu stangu-n dreptul iar suedezii au impresionat.Ramane deschis turneul...

Bumbescu
22nd February 2010, 14:59
Am vazut si eu azi primele doua reprize la Suedia-Finlanda. F buni suedezii, la un moment dat au avut 3 eliminari consecutive, au jucat vreo doua minute consecutive cu 3 jucatori de camp si tot n-au luat gol.

Ted
22nd February 2010, 16:20
stiiiiu,eram plin de draci :D

michai
22nd February 2010, 19:16
Eu Sua-Canada il astept cu mare nerabdare:D
Sper sa-mi faca o bucurie americanii:)

Si inca ce bucurie!!!:D
Acuma am vazut reluarea meciului pe Tvr 2
Bravo:yeah::yeah:
Americanii sunt ca si in semifinale,iar Canada va da in sferturi de Rusia:happy

Sifodias
22nd February 2010, 19:45
Cea mai tare faza de pana acum mi s-a parut bodycheckul aplicat lui Jagr de catre Ovechkin!Desii cehul e mai corpolent,a fost trantit lejer de Ovechkin iar din continuarea fazei rusii au marcat...

Zabriskie
22nd February 2010, 20:20
http://i50.tinypic.com/2lwudfr.gif

http://i48.tinypic.com/20j4l6s.gif

bonus for the lulz:

http://i48.tinypic.com/e7j9na.jpg

Zabriskie
22nd February 2010, 20:41
Cat de slab au jucat Brodeur, Pronger, Niedermayer sau Thornton. Si nu doar in meciul asta. Doughty, Keith, Crosby, Heatley au fost excelenti, se vede un usor trend aici.

Ted
22nd February 2010, 20:55
ce hit!mi-a crapat mie obrazul de rusine ... cehii au fost slabuti :(

Sifodias
22nd February 2010, 21:25
Sa inteleg ca menaje au trois e la mare cautare printre canadieni!Merci Zabriskie pentru faze...

effect
23rd February 2010, 01:34
Cat de slab au jucat Brodeur, Pronger, Niedermayer sau Thornton. Si nu doar in meciul asta.

Niedermayer si Pronger sunt lipsiti de motivatie si skatingul lor nu-i mai poate ajuta ca in tinerete. Au fost luati mai mult pentru numele pe care le reprezinta
Thornton are 1 punct in 3 meciuri,desi joaca in linie cu cel mai in forma atacant canadian (Heatley,cu care de altfel joaca si la Sharks). Heatley are 5 puncte!
Brodeur a fost average de la inceputul lui 2010 ,dar tot e in primii 3 portari canadieni si nu e gap-ul intre el si Luongo chiar atat de mare incat sa-l scoti din poarta doar pentru ca a avut niste partide mai slabe in NHL. Acum probabil ca Luongo va prelua stafeta contra Germaniei si lucrurile se vor imbunatati...pun pariu ca Team Canada va incepe sa joace mai aproape de valoarea lor odata cu barajul..de fapt nici contra SUA n-au jucat rau,doar ca in poarta americanilor s-a aflat Miller care a fost senzational .


ce hit!mi-a crapat mie obrazul de rusine ... cehii au fost slabuti :(

E frustrant sa-l vezi pe Jagr cum la 38 de ani e in continuare cel mai bun atacant al Cehiei. Asta in conditiile in care sunt vreo 7-8 proven NHL-ers in line-up .
Defensiva si Vokoun au fost chiar ok...s-ar lupta cu sanse la medalia de aur daca s-ar trezi ofensiva..

Bumbescu
23rd February 2010, 19:35
Si inca ce bucurie!!!:D
Acuma am vazut reluarea meciului pe Tvr 2
Bravo:yeah::yeah:
Americanii sunt ca si in semifinale,iar Canada va da in sferturi de Rusia:happy

SUA-Canada s-a jucat parca cu o viteza-n plus fata de celelalte meciuri.
Canadienii, daca trec de rusi, castiga titlul.

JJ
24th February 2010, 00:10
Mi se pare incredibil ca finala ultimelor doua mondiale se joaca deja in sferturi, insa canadienii si-au facut-o cu mana lor, nereusind sa bata decat la penatiuri Elvetia. Cum rusii au pierdut si ei paradoxal cu slovacii, sfertul ala se joaca.
Cat despre SUA deja in semifinale, mai degraba despre Suedia se poate spune asta.

Sifodias
24th February 2010, 00:53
SUA-Elvetia va fi interesant...Nu sunt deloc victime sigure elvetienii!

relansat
24th February 2010, 04:00
misto meci canada-germania. 4-1 dupe 2 perioade. a fost si`un gol care`a trecut prin plasa portii si`a fost nevoie de video, un sut de penalitate, ratat, dar si`un gol al germaniei pe final de repriza. prevad potop in ultima perioada :D

JJ
24th February 2010, 20:41
Misto la feminin: SUA si Canada s-au calificat in finala de maine cu golaveraj 46-2 si respectiv 40-2. Cele mai mici scoruri ale celor doua echipe au fost contra Finlandei: 5-0 pentru Canada si 6-0 pentru SUA. Cu cealalta semifinalista au jucat tot amandoua: 13-1 pentru Canada si 9-1 pentru SUA.

Ted
24th February 2010, 23:27
SUA - Elvetia 0-0 dupa 2 reprize.Hiller e in mare forma(33 saves),iar americanii au avut un gol neacordat pt ca pucul era fix pe linia portii cand a expirat timpul :D n-am mai vazut asa ceva :)

Sifodias
25th February 2010, 00:19
Cred ca vom avea un Finlanda-SUA in prima semifinala...Cehii nu au fost la inaltime pana acum.

Ted
25th February 2010, 00:38
nu se stie ... finlandezii sunt chokeri :drak:.Totusi sunt echipele mele preferate din turneu :)

Elvetienii au murit frumos.2-0 pt USA

Sifodias
25th February 2010, 00:47
Mi-ar place ca Seelanne sau Fedorov sa ridice trofeul!Sunt 2 jucatori pentru istoria hocheiului...

effect
25th February 2010, 00:50
Elvetia ar trebui sa le multumeasca lui Hiller si Streit pentru un turneu atat de reusit. A mai fost linia lui Wick si Lemm , in rest multa munca , un sistem excelent si un joc inteligent care sa compenseze diferenta de talent si valoare . Peste 4 ani vor fi si mai buni .
Incredibil , Streit a jucat 27 de minute in fiecare meci , cu aproape 6-7 minute mai mult decat oricare alt coechipier. Cel putin astazi mi s-a parut ca a stat in permanenta pe gheata , un jucator fantastic :D

Ted
25th February 2010, 00:51
join the club (in privinta lui Selanne).Ar fi de senzatie sa se retraga din postura de campion olimpic

Da,Streit are cateva clase peste ceilalti D-mani elvetieni si in meciul cu Belarus cred ca a jucat toata repriza a 3-a + OT :D.Sbisa a jucat bine azi,e un prospect bun ;)

Sifodias
25th February 2010, 00:57
Pana acum,suedezii si rusii in ordinea asta,m-au impresionat.Vreau o europeana sa castige titlul!

codrutc
25th February 2010, 03:44
Canada zdrobeste Rusia. 7-2 in repriza a doua.

Iaco
25th February 2010, 07:23
Din batalia batraneilor Selanne - Jagr a iesit castigator finlandezul dupa un meci asemanator cu cel castigat de cealalta semifinalista USA:D

El Pistolero
25th February 2010, 08:20
SUA-Finlanda in prima semifinala.
Ce meci a facut Canada.:yeah:

Iaco
25th February 2010, 09:15
Slovacia surpriza dupa surpriza...4-3 cu Suedia...daca ii bat si pe canadieni chiar ca sunt dati dracului...oricum sper la o finala Finlanda Slovacia...nu de alta da se ingrasa NBC-ul:D:D

Ted
25th February 2010, 09:16
ce bine-mi pare ca Suedia pleaca acasa :drak:

Iaco
25th February 2010, 09:39
Are si Finlanda si implicit Selanne si compania o sansa la aur acum:D:D

effect
25th February 2010, 09:40
Sa vedem , echipele cu care tin impotriva echipelor pe care nu le suport de nici o culoare in semifinale. Fair enough :drak:

Rusii au venit la pond hockey, n-am vazut atatea missed assignments nici la nivelul la care joc eu. Asta plus antrenorul care l-a lasat pe Nabokov in poarta,desi era clar ca il coplesise miza partidei. De altfel nici la Sharks nu e un portar de playoff si in meciurile mari se pierde. Bryzgalov trebuia sa intre imediat dupa golul 3. Oricum merita felicitati si canadienii care n-au abordat cine-stie-ce tactica, cycling game plus joc fizic si presiune pe apararea Rusiei care n-a avut nici o sansa sa mute pucul up the ice, au trebuit sa vina atacantii in propria treime sa-si ia pucurile ..-> evident mult mai usor de aparat.

Bumbescu
25th February 2010, 10:07
Cred ca suedezilor inca nu le vine sa creada ca au pierdut.....usor nemeritat as putea spune, dar nu conteaza. Portarul slovac e senzational.
Nu cred ca mai poate opri cineva Canada.

messi19
25th February 2010, 16:55
ceea ce a facut canada dimineata se cheama lectie de hockey. atacul extraordinar si o aparare aproape perfecta. l-au facut pe ovie sa para un jucator oarecare. de restu nu mai zic.
daca joaca cu aceasi daruire in continuare nu au cum sa piarda titlul.

se zicea ca l-au luat pe doughty ca sa il pregateasca pt 2014. cand voiau sa fie cel mai bun fundas al lor.pai omu asta deja a foat cel mai bun fundas canadian.

michai
25th February 2010, 16:59
Absolut senzational a jucat Canada cu Rusia:ok:.chiar ca a fost lectie de hochei...
Americanii sunt in semifinale deci imi da dreptul sa sper totusi:D.Mi-as dori o finala Sua-Canada cu acelasi rezultat ca si in grupe:evil:

TeBat
25th February 2010, 19:16
Buna echipa are Canada, dar ii doresc pe slovaci campioni. :ok:

Sorin Blaj
25th February 2010, 19:25
Slovacii au asigurat sarea si piperul pana acum. :ok:

Iaco
25th February 2010, 19:37
Canadienii si-au axat pregatirea pe cum sa ii bata pe rusi...si s-a vazut - i-au dezintegrat:D...cu alte echipe mai tapanoase le-a tarait curu...SUA, Elvetia etc.etc...slovacii sunt o echipa cu o misiune(suna mai bine in engleza:D:D) eu zic sa nu le cantam prohodu inca:D

JJ
25th February 2010, 19:52
Canada a facut spectacol cu Rusia, SUA s-a chinuit mai mult ca in grupe contra Elvetiei, in principal din cauza lui Hiller, care a aparat de-a dreptul fenomenal si a reusit sa duca un 0-0 catre mijlocul reprizei a treia. N-a fost insa de ajuns, cum nu le-a ajuns nici cehilor contra Finlandei.
Slovacia vine cu al doilea rezultat bomba dupa victoria contra Rusiei si este deja la cea mai importanta performanta din istorie.

Pariurile inclina catre o finala Canada-SUA, cu Canada favorita, insa sa fie oare timpul ca Finlanda sa ia primul aur? Eu unul asa sper.

Iaco
25th February 2010, 19:56
Ei il meritau la Torino cand au batut si Rusia si Canada la 0...si s-au inecat ca deobicei ca aia la mal:D...si au pierdut la Suedia(ca deobicei:D:D)

Iaco
26th February 2010, 15:15
Hihi:
http://sports.yahoo.com/olympics/vancouver/blog/fourth_place_medal/post/IOC-to-investigate-Canadian-women-s-hockey-team-?urn=oly,224338

Iaco
26th February 2010, 15:18
Hihi:
http://sports.yahoo.com/olympics/vancouver/blog/fourth_place_medal/post/IOC-to-investigate-Canadian-women-s-hockey-team-?urn=oly,224338

resita
26th February 2010, 22:56
wtf :shocked::shocked::shocked::shocked:

6-0 pt. USA pana acum

Sifodias
26th February 2010, 22:58
Finlandezii se ineaca din nou ca tiganul la mal....Ce dezamagire!!!!!Din pacate,se pare ca nu va castiga o europeana turneul...

Zabriskie
26th February 2010, 23:11
Damn, finlandezii joaca emotionless. Niste zombii. Kipper si fundasii sunt ca rusii de acu' 2 zile, Niskala si Lepisto vad ca sunt -3.

TeBat
27th February 2010, 00:10
Cand e Canada cu Slovacia?

Zabriskie
27th February 2010, 00:12
4:30

Mr Cosmin
27th February 2010, 01:37
Pronosticam pe alt thread ca iau canadienii ambele titluri. Nu`s departe de adevar. :D

ricochet4
27th February 2010, 05:06
Nici nu era greu de prognosticat. Mai ales la fete.

El Pistolero
27th February 2010, 08:34
ce meci a facut SUA.Cred ca sunt favoriti in finala cu Canada.

TeBat
27th February 2010, 09:37
Daca tot nu va fi o echipa europeana, macar sa fie Canada. :o:

michai
27th February 2010, 10:54
ce meci a facut SUA.Cred ca sunt favoriti in finala cu Canada.

:yeah: Mai tine cineva cu Sua in finala?:D
Eu zic ca favorita e Canada,dar sper sa se repete meciul din grupe:)

codrutc
27th February 2010, 10:55
Usa !!

messi19
27th February 2010, 14:14
cred ca finlandezii au inteles ca nu merge faza cu... cine nu are batrani sa isi cumpere.

Ted
27th February 2010, 14:24
nu prea vine nimeni din urma la finlandezi,mai ales in compartimentul ofensiv ...

Sorin Blaj
27th February 2010, 14:25
Canadienii au prima sansa, dar americanii vor revansa pentru Salt Lake.

Mr Cosmin
27th February 2010, 14:32
Vad Slovacia pe locul 3. Chiar ar merita bronzul pentru ce au facut tot turneul.

effect
27th February 2010, 15:28
Slovacia a fost singura echipa europeana care a jucat din inima , mandri ca isi reprezinta tara la un asa turneu. Rusia si in special Finlanda ar trebui sa-si ia notite

codrutc
28th February 2010, 10:41
Slovacia a fost singura echipa europeana care a jucat din inima , mandri ca isi reprezinta tara la un asa turneu. Rusia si in special Finlanda ar trebui sa-si ia notite

Finlanda se pare ca si-a luat deja notite pentru ca i-au batut in meciul pentru medalia de bronz. Mie mi-a parut rau de slovaci , s-au aruncat peste adversari (Canada si Finlanda) cu toate puterile pe final de meci din pacate n-a fost sa fie pentru ei.

Go U.S.A.!

michai
28th February 2010, 15:31
nu mai am rabdare pana diseara:D
Go USA!!:yeah::yeah:

TeBat
28th February 2010, 16:30
La cat e meciul?

Ted
28th February 2010, 16:37
22.15

ma bucur ca au luat finlandezii medalia de bronz(pt Selanne),dar Slovacia a fost cea mai frumoasa echipa a turneului.extraordinari slovacii,bravo lor! :yeah:

TeBat
28th February 2010, 16:43
Thanks.

Cred ca Slovacia este singura echipa careia i-am vazut toate meciurile la aceasta olimpiada. O prestatie superba intr-adevar.

Sifodias
28th February 2010, 17:23
Uneori soarta e nedreapta si nu da fiecaruia dupa merite,pentru ca cea mai frumoasa echipa de la acest turneu Olimpic,Slovacia,merita cu siguranta mai mult decat locul 4...

TeBat
28th February 2010, 22:37
Go Canada. :D

LE:Goooool :D

2-0 ;)

Mr Cosmin
28th February 2010, 23:22
Asa cum speram, Canada o sa castige. :D

TeBat
28th February 2010, 23:25
E un meci destul de dur; se vede rivalitatea.

2-1

Zabriskie
28th February 2010, 23:44
Meciul asta si cu ala din grupe reprezinta o reclama de 120 de minute pt hochei.

Ted
28th February 2010, 23:48
daca nici dupa meciurile astea de la olimpiada nu se uita lumea la hochei,asta e chiar rea vointa :)

messi19
28th February 2010, 23:50
nu 120??? sau ai pus si pauza??

cristane
28th February 2010, 23:56
@Zabriskie: Sa stii. Meciurile astea doua m-au facut sa ma reindragostesc de hochei. Acum hai cu egalarea :yeah:

Zabriskie
28th February 2010, 23:59
nu 120??? sau ai pus si pauza??

da, cred ca m-am gandit la fotbal.


daca nici dupa meciurile astea de la olimpiada nu se uita lumea la hochei,asta e chiar rea vointa :)

si meciurile din playofful NHL sunt la fel de intense si spectaculoase ;).

Zabriskie
1st March 2010, 00:26
Miller ar trebui sa-si dea echipamentul de portar jos si sa se duca in atac. La ce turneu a avut poate deviaza una in plasa.

Zach fuckin' Parise!!!!! Man crushul lui effect :drak:.

messi19
1st March 2010, 00:31
incredibil. asta a fost cireasa de pe tort pt turneul asta :yeah::ok:

relansat
1st March 2010, 00:31
ce o egalat parizer in ultimele secunde. presimt ca vor castiga americanii :D

Zabriskie
1st March 2010, 00:33
LUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU putea sa evite ambele goluri. Au fost destui jucatori care au jucat slab la canadieni turneul asta dar daca aveau un portar in forma defilau.

Ted
1st March 2010, 00:34
si meciurile din playofful NHL sunt la fel de intense si spectaculoase ;).
NHL-ul e cu mult mai tare,dar nu e transmis nici de TVR si nu e nici la ore accesibile ;)

overtime pt medalia de aur.priceless :yeah:

PS : superb jocul lui Rick Nash.Nu inteleg de ce nu era pe gheata in momentele de final.

dumy84
1st March 2010, 00:35
Ce noroc pe americani. Ar fi frumos sa se decida la loviturile de departajare, daca tot s-a ajuns pana aici.

TeBat
1st March 2010, 00:35
Nu ne lasa sa dormim acest meci. :(

relansat
1st March 2010, 00:36
si io vroiam sa se ajunga la prelungiri. la penalty`uri ar fi minunat :x

Zabriskie
1st March 2010, 00:42
PS : superb jocul lui Rick Nash.Nu inteleg de ce nu era pe gheata in momentele de final.

De acord. Nash e printre putinii care au dat 100% turneul asta indiferent de circumstante. Mai mult Toews si Nash pe final si in PP si mai putin linia Sharks.

innuendo
1st March 2010, 00:47
Hai Canada!

Ted
1st March 2010, 00:53
chiar cand voiam sa zic ca Crosby n-a facut nimic :D Oricum,linia lui a jucat cel mai slab azi!
Ma bucur pt Nieds,merita sa se retraga din postura de campion olimpic :ok:

Zabriskie
1st March 2010, 00:55
Normal ca Crosby marcheaza golul decisiv.

messi19
1st March 2010, 01:04
dupa un turneu mizerabil .... cine putea sa dea golul victoriei?? :D

Sifodias
1st March 2010, 01:06
Nu mi se pare ca ar fi meritat Canada titlul Olimpic.S-au chinuit cu elvetienii in grupe, au pierdut fara apel la americani tot in grupe,apoi au supravietuit cu slovacii in semifinale.Singurul meci in care si-au aratat valoarea a fost cu Rusia.Si o parere subiectiva despre cum ar fi trebuit sa arate podiumul olimpic:1 Slovacia,2 SUA,3 Suedia

Zabriskie
1st March 2010, 01:10
Multa lume se astepta ca SUA sa joace bine si ca Miller sa ii tina in meciuri dar asta a fost impresionant. Si majoritatea jucatorilor vor fi in their prime in 2014.

Si uite asa Cindy are si Stanley si Olympic Gold. Sa curga Hateradeul :D.

relansat
1st March 2010, 01:13
meciul cu rusia a fost sf :o:

foarte tare acest comentator :ok:

Sifodias
1st March 2010, 01:14
Dar ce este cu ideea de a nu mai participa jucatorii din NHL la Olimpiada si mondiale?Comentatorul tot marsa pe chestia asta.Stie cineva ceva?

relansat
1st March 2010, 01:15
bulangiii de patroni din nhl fac gat ... ca pe durata acestor competitii nhl`ul se intrerupe si ei pierd multi bani

messi19
1st March 2010, 01:17
Nu mi se pare ca ar fi meritat Canada titlul Olimpic.S-au chinuit cu elvetienii in grupe, au pierdut fara apel la americani tot in grupe,apoi au supravietuit cu slovacii in semifinale.Singurul meci in care si-au aratat valoarea a fost cu Rusia.Si o parere subiectiva despre cum ar fi trebuit sa arate podiumul olimpic:1 Slovacia,2 SUA,3 Suedia


echipele mari se vad atunci cand castiga desi joaca prost.
canada a jucat superb cu slovacia pana pe final cand au luat doua goluri.meciurile din grupe nu prea conteaza cum joci. doar sa castigi... ceea ce s-a intamplat cu elvetia.
asta nu inseamna ca nu au meritat sa castige.

nu uita ca slovacia a pierdut cu cehia si au batut greu pe rusia si suedia. deci din 3 infrangeri plus doua victorii grele e cam mult sa zici ca a fost cea mai buna echipa:(

Ted
1st March 2010, 01:17
Dar ce este cu ideea de a nu mai participa jucatorii din NHL la Olimpiada si mondiale?Comentatorul tot marsa pe chestia asta.Stie cineva ceva?
la campionatele mondiale oricum nu participa jucatorii din NHL implicati inca in competitia americana(vin doar cei eliminati din playoff),iar despre JO de la Soci ...

http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=518148

effect
1st March 2010, 01:18
Zach fuckin' Parise!!!!! Man crushul lui effect :drak:.

:)
Nu e asa ca-i awesome ? insa e prea hard-working si inteligent defensiv ca sa treaca observat...nu se compara cu "SIIIIIIIIIIID THEEEEEEEE KIIIIIIIIIIIIIIIID" . Prea mult s-a vorbit la JO de Crosby si Ovechkin si prea putin de adevaratii eroi : Demitra si Hossa,Parise si Rafalski , Toews si Weber.


PS: Linia lui Sharks a fost petarda rau, probabil pe ei ii asteapta o alta eliminare in prima runda de playoff :D .
Toews-Nash si Getzlaf-Perry cele mai bune combo-uri.

TheIceMan
1st March 2010, 01:18
CANADA IS OLYMPIC CHAMPION AND GOLD MEDALIST 2010 !!!!

http://www.sportslogos.net/images/logos/62/1646/full/6521.gif

SIDNEY CROSBY the GOLD boy

the True North, Strong and Free

Sifodias
1st March 2010, 01:18
E ca si cum in timpul World Cup,campionatele de fotbal s-ar derula in continuare.Ce idiotenie!
Am zis ca-i o parere subiectiva...Daca e sa o luam asa,atunci SUA merita titlul Olimpic pentru ca nu a pierdut nici un meci turneul asta!
La Soci,cred ca KHL va avea cei mai multi reprezentanti...

Zabriskie
1st March 2010, 01:21
PS: Linia lui Sharks a fost petarda rau, probabil pe ei ii asteapta o alta eliminare in prima runda de playoff :D .


Neah, ii salveaza Nabokov.


Oh wait.



SIDNEY CROSBY the GOLD boy



Lol, Cindy tocmai si-a inzecit numarur de hateri pe care ii avea. Dar probabil si-a mai atras cativa fani din Canada care il injurau :D.

relansat
1st March 2010, 01:24
io oricum mai degraba asteptam nhl`ul, orice`ati spune voi ... e de 10 ori mai mishto :D

Ted
1st March 2010, 01:24
PS: Linia lui Sharks a fost petarda rau, probabil pe ei ii asteapta o alta eliminare in prima runda de playoff :D .
amen :D hihi


Toews-Nash si Getzlaf-Perry cele mai bune combo-uri.
also my faves.Back to NHL now.Game on :cool:

cristane
1st March 2010, 01:25
Pai Mondialele de anul asta sint in mai, dupa ce se termina NHL-ul :D Iar daca nici macar pentru Olimpiade nu poti face o exceptie, care sint din 4 in 4 ani, nu stiu ce sa zic. Este in interesul hocheiului si chiar si NHL-ului sa avem si cite un turneu ca asta, macar din 4 in 4 ani. Sint probabil multi ce au (re)devenit interesati de NHL tocmai datorita acestei Olimpiade.

Chiar daca azi am tinut cu SUA, ma bucur pt Canada, azi chiar au jucat mai bine.

effect
1st March 2010, 01:27
La Soci,cred ca KHL va avea cei mai multi reprezentanti...

Malkin si Ovechkin au declarat deja ca vor fi acolo cu orice pret . Nu mai ramane decat ca unu-doi jucatori emblematici din America de Nord sa li se alature rusilor si sa forteze si mai mult un compromis. Mai e mult pana acolo totusi.





Neah, ii salveaza Nabokov.


Oh wait.

:happy
Am vazut multi fani hochei pe aici, n-ar fi rau sa avem asemenea activitate si pe threadul NHL

Mr Cosmin
1st March 2010, 01:28
Au castigat doar cei care au fost mai buni. :D

Zabriskie
1st March 2010, 01:29
CIO/tara organizatoare trebuie sa trimita niste bani din incasari catre NHL si se rezolva.


io oricum mai degraba asteptam nhl`ul, orice`ati spune voi ... e de 10 ori mai mishto :D

Per total e mai misto, dar meciuri ca astea 2 rar ai ocazia sa vezi.

Sifodias
1st March 2010, 01:35
Sincer,eu nu urmaresc NHL-ul.Hocheiul inseamna pentru mine doar Mondiale si Olimpiada!Competitiile inter-cluburi mi se par complet neinteresante...

TheIceMan
1st March 2010, 01:35
▌♥ ▌c a n a d a ▌♥ ▌

ionutdrula
1st March 2010, 02:04
Cel mai frumos meci de hochei pe care l-am vazut pana acum. Felicitari Canada si SUA pentru show-ul oferit.

Felicitari speciale pentru Canada, meritau sa castige!

Iaco
1st March 2010, 08:31
hihi...au pierdut americanii:D:D

El Pistolero
1st March 2010, 08:43
Fabulos meci nu am regretat nicio secunda ca am stat atatea ore sa-l urmaresc.Sincer dupa intreg parcursul din turneu cred ca SUA merita aurul.Dar si Canada a jucat bine si a inscris atunci cand trebuie.Asta e americanii puteau inscrie cu cateva secunde inainte sa primeasca golul si era gata.
Deci Felicitari CANADA!:ok:

ps: ce orgasm a avut comentatorul de pe tvr hossu longin cred la golul Canadei.:sleep:

Bumbescu
1st March 2010, 11:12
Era un dezastru pt canadieni daca pierdeau meciul asta. Ma bucur insa ca s-a terminat asa. Cred ca la olimpiada asta, in sfarsit, a "venit" si NHL-ul.
Imi aduc aminte ce mare deziluzie a fost la nagano in 88, cand in sfarsit au venit "profesionistii din NHL", "canadienii, astia-i bat pe toti", "vine Gretzky, asta castiga singur meciul"(nici nu mai stiu daca a jucat) si pana la urma tot sovieticii castigau.
Diferenta dintre canadieni, americani, pe de-o parte si europeni mi s-a parut uriasa la editia asta, cel putin la capitolul viteza a jocului

Sentient7
1st March 2010, 11:13
ironia sortii e ca meciul de ieri a fost mult mai echilibrat decat cel din grupa si totusi pe acesta americanii l-au pierdut... Miller a fost un zeu turneul asta si merita titlul neoficial de MVP al turneului de departe. canadienii au jucat finala exact ca o echipa,fara individualitati,fara realizari iesite din comun,ma rog cu o singura (mare) exceptie. nu mi-au prea placut portarii canadieni,poate ca sunt subiectiv,dar cred ca Fleury merita o sansa la cum au aparat cei doi "titulari"...

Ted
1st March 2010, 12:18
ps: ce orgasm a avut comentatorul de pe tvr hossu longin cred la golul Canadei.:sleep:
e mare fan Sid the Kid & Pens:)

TenisFan
1st March 2010, 12:19
Eu sunt un fan al sportului acesta mai de mult timp dar nu am avut posibilitatea sa ma uit la meciuri din NHL live deci au ramas doar olimpiadele sau campionatele mondiale. Din pacate am putut vedea putine meciuri de la olimpiada dar le-am vazut pe alea importante. Rusia - Canada de exemplu. Apoi am vazut prima repriza din Canada - Slovacia si prima repriza din SUA - Finlanda dar si a treia repriza din finala plus OT-ul. Ce am putut eu deslusi de la meciurile astea e ca tactic canadienii si americanii au fost clar mai buni. Adica in Rusia - Canada sovieticii nu puteau duce pucul in treimea canadiana. Canadienii au fost super montati, au patinat incredibil, i-au presat continuu a fost un tavalug impresionant care i-a macelarit pur si simplu pe rusnaci. Nicio sansa. USA mi se pare o echipa super echilibrata care joaca extrem de bine tactic si cu patinatori extrem de buni dar si cu eficienta ridicata. O vedeam favorita pe Canada in finala dar ma asteptam ca americanii sa produca "surpriza". Oricum o propaganda pentru hochei meciurile astea din fazele finale. Imi pare rau ca n-am vazut Canada - Slovacia tot. Din cate inteleg pe aici Slovacia a jucat foarte bine la olimpiada asta. Din ce-am vazut eu in prima repriza Canada a aplicat aceeasi metoda ca si cu Rusia numai ca portarul plus determinarea incredibila (dudes got heart) a slovacilor au limitat proportiile scorului. As fi vrut sa vad repriza a treia cand au presat ei si lucrurile puteau lua o alta turnura. Desigur NHL-ul e spectaculos si la un nivel foarte ridicat dar eu cred ca meciurile astea intre nationale au o frumusete aparte neegalata de partidele din NHL. Just an opinion. :D

effect
1st March 2010, 13:40
TenisFan, excelent post . Rusii au pacatuit contra canadienilor pentru ca n-au dorit "to pay the price" in special fundasii , nu stiu daca am vazut 2 rush-uri in treimea adversa ale fundasilor rusi , iar din aceasta cauza au fost nevoiti atacantii sa-si ia pucurile din propria treime si asta le-a usurat misiunea canadienilor care s-au aparat exemplar .
@Ted , cred ca te poti entuziasma la jocul lui Crosby atat de mult , doar daca n-ai urmarit jucatori ca Forsberg,Jagr,Sakic,Selanne in their prime . Omul e bun , probabil in primii 3 jucatori ai lumii , dar e mult prea overrated de presa. Nu e "head and shoulders" peste restul ligii si asa cum s-a dovedit si la aceste JO nici peste foarte multi jucatori ai Canadei.

Bumbescu
1st March 2010, 16:42
Mie cel mai bun de la canadieni mi s-a parut ca a fost Scott Niedermayer.

jo27
1st March 2010, 17:19
Era un dezastru pt canadieni daca pierdeau meciul asta. Ma bucur insa ca s-a terminat asa. Cred ca la olimpiada asta, in sfarsit, a "venit" si NHL-ul.
Imi aduc aminte ce mare deziluzie a fost la nagano in 88, cand in sfarsit au venit "profesionistii din NHL", "canadienii, astia-i bat pe toti", "vine Gretzky, asta castiga singur meciul"(nici nu mai stiu daca a jucat) si pana la urma tot sovieticii castigau.
Diferenta dintre canadieni, americani, pe de-o parte si europeni mi s-a parut uriasa la editia asta, cel putin la capitolul viteza a jocului

La Nagano a fost in '98, la Calgary in '88. presupun ca zici de Calgary "88 din moment ce spui de sovietici:)

michai
1st March 2010, 17:48
Nu am regretat nici un minut din acest meci:D.desi am fost trist la final ma bucur totusi pt Canada:ok:.
Oricum sunt foarte multumit de jocul americanilor si de prestatia lor din acest turneu.Era sa-mi scol vecinii la golul egalizator:happy
ce e de mai spus e ca nord-americanii joaca cu o alta viteza.clar cele mai tari meciuri au fos Sua-Canada si Sua-Canada:lol:.rusia ramane doar cu vedetele:sleep:.Cred cu siguranta ca si americanii i-ar fi batut clar intr-o intalnire directa:)

edit:Eu as urmari mult Nhl,dar nu prea pot din cauza fusului orar:(.dar in play-off o sa fac cateva exceptii.Anu asta o sa tin cu La kings:yeah:

Bumbescu
1st March 2010, 17:53
La Nagano a fost in '98, la Calgary in '88. presupun ca zici de Calgary "88 din moment ce spui de sovietici:)

Calgary, sorry.....

El Pistolero
1st March 2010, 18:01
Era sa-mi scol vecinii la golul egalizator:happy


si eu:happy

Ted
1st March 2010, 18:24
edit:Eu as urmari mult Nhl,dar nu prea pot din cauza fusului orar:(.dar in play-off o sa fac cateva exceptii.Anu asta o sa tin cu La kings:yeah:
sa stii ca in weekend sunt destule meciuri la ore normale pt Europa(6 sptamana asta).Ca Sport1(postul care are drept de televizare) nu le transmite,asta e partea a doua.Totusi ele pot fi vazute online foarte frumos.

Iaco
1st March 2010, 18:48
Sua a avut mare noroc in semifinale cu primu gol reusit pe greseala lui Kiprusoff...de acolo portarii si fundasii finlandezi au intrat in transa si au luat cinci goluri in cinci minute...daca nu luau primu gol de cascadorii rasului eu zic ca semifinala aia era mult mai echilibrata mai ales ca finlandezii la experienta pe care o aveau puteau stavili avantu american:D:D...parca tot mi-as fi dorit o iesire en-fanfare pentru "tinereii" Selanne sau Koivu:D...dar mai stii mai exista si Soci...parca Selanne se retrasese si dupa Torino:D

Bumbescu
1st March 2010, 18:56
La cum au aratat europenii la olimpiada asta, daca maine ar reincepe competitia, am avea aceeasi finala.

Sentient7
1st March 2010, 22:52
TenisFan, excelent post . Rusii au pacatuit contra canadienilor pentru ca n-au dorit "to pay the price" in special fundasii , nu stiu daca am vazut 2 rush-uri in treimea adversa ale fundasilor rusi , iar din aceasta cauza au fost nevoiti atacantii sa-si ia pucurile din propria treime si asta le-a usurat misiunea canadienilor care s-au aparat exemplar .
@Ted , cred ca te poti entuziasma la jocul lui Crosby atat de mult , doar daca n-ai urmarit jucatori ca Forsberg,Jagr,Sakic,Selanne in their prime . Omul e bun , probabil in primii 3 jucatori ai lumii , dar e mult prea overrated de presa. Nu e "head and shoulders" peste restul ligii si asa cum s-a dovedit si la aceste JO nici peste foarte multi jucatori ai Canadei.

scuza-ma dar asta este asa... pentru adormit copilasii care chiar nu i-au vazut jucand pe respectivii. Crosby e peste Selanne cu mult,comparabil cu Sakic/Forsberg la ora actuala desi sunt convins ca per ansamblul carierei ii va depasi si sub Jagr,care in NHL a fost un zeu. chiar ar trebui sa urmeze un post extrem de lung si plin de argumente,dar chiar nu cred ca merita... si mai un lucru,la Olimpiada nu exista jucatori dominanti... pentru moment chiar am crezut ca urmaresti fenomenul. pardon,exista portari dominanti. atat...

Sifodias
1st March 2010, 23:05
O parere personala:Ovechkin e peste Crosby!

relansat
2nd March 2010, 02:04
personala va si ramane :)

mie`mi place jocul in echipa (la hochei, la fotbal ador vitezistii), nu prea`s de acord cu vedetele si vedetismele.

messi19
2nd March 2010, 05:51
personala va si ramane :)

mie`mi place jocul in echipa (la hochei, la fotbal ador vitezistii), nu prea`s de acord cu vedetele si vedetismele.

nu e cu nimic mai vedeta ovie decat crosby. in privinta individualitatii sunt cam la fel. amandoi sunt in primii 3 jucatori ai lumii in momentul asta(lasand la o parte olimpiada) care dintre ei e primul si care e al treilea langa cei doi depinde de preferintele fiecaruia.

insa in momentul asta ovie are un avans destul de consistent cu echipa fata de crosby:ok: . plus ca si la puncte are destule avans. deci cam cam.......

si ca sa vezi oroare... diferenta la puncte e facut de assisturi( deci munca in folosul echipei):ok:

rusii au avut doua linii (sau aproape doua) formate din jucatori din europa. cred ca daca mai aveau macar una intreaga ofensiva plus fundasi din NHL aveau sanse mai mari. asa s-a vazut totusi diferenta enorma intre cei din europa si NHL:groggy:

YodaRo
2nd March 2010, 07:17
parerea mea este ca rusii au alcatuit o echipa de vedete si nu o echipa. Malkin a fost f individualist. Viteza de jo a rusilor a fost f mica. Fara ambitie. Deci greseala a fost a coach-ului lor. Pai sa schimbe portarul abia dupa 6 goluri cand avea pe banca pe varlamov de exemplu.
USA nu a fost marea favorita, parerea mea e ca si-a depasit conditia. si sa piarda in OT in finala, putea sa si castige la fel de bine.
Canada a jucat acasa era favorita.
Referitor la Ovie vs Crosby, ca unul care urmaresc NHL zi de zi, Crosby nu ar fi cine e daca n-ar fi Malkin la Pens.
Abia astept sa vad ce se va intampla in play-off in east. Capitals conduce detasat si avem o echipa mare, Ovie, Semin, Backtrom, Fleismann, Varlamov; sper sa ii vad castigand Stanley Cup anul asta. O sa fie o mare revansa impotriva pens.

tyger
2nd March 2010, 10:42
super tari!

spiritt23
2nd March 2010, 10:46
Diferenta mare intre echipe a fost facuta de antrenori. Avantajul URIAS al Canadei si Statelor Unite e ca au antrenori din NHL, care cunosc extrem de bine(din interior) hocheistii adversarelor. In plus, e evident ca orice antrenor canadian din NHL va da informatii binevenite in cazul unei solicitari. De aici au aparut reactii puternice si la obiect. "Stiam ca Shea Webber e cel mai greu adversar pentru Datsyuk atunci cind jucam cu Nashville si l-am pus imediat in tema cu ceea ce are de facut" a declarat Babcock dupa 7-3 cu Rusia. Si asa mai departe. Apoi, cele 2 trupe nord-americane au fost singurele formatii care au jucat cu adevarat in 4 linii. Sa nu uitam ce echilibru extraordinar intre linii avea Babcock iar randamentul exceptional al liniilor a treia si a patra a decis turneul. Cu Rusia, Slovacia si USA 90% dintre cei care au punctat au fost din 3 & 4. Rusii n-au avut asa ceva(linia din KHL a fost varza), Suedia asemenea, Cehia si Finlanda au fost departe de nivelul americanelor. Slovacia a avut sansa unor jucatori superdeterminati si supertalentati( de urmarit Demitra in acest sezon NHL) iar calitatea si motivatia au facut, in acest caz, diferenta. Ovechkin a fost "Imparatul gol" si iata ca fara Backstrom nu exista. La Capitals toata echipa joaca pentru el, Backstrom ii pune pase pe tava iar el trage ca o mitraliera(peste 500 shots sez trecut, a doua perf din istorie). I-a dat un hit senzational lui Jagr(saracu', nici nu stia unde e!) dar in fata Canadei(care a avut ordin ca jucatori din toate liniile sa-l arda incontinuu) a fost ZerOvechkin. In rest, jos palaria in fata SUA si urale pentru Sid, ale carui echipe cistiga fara ca el sa fie neaparat MVP( asa a fost la CM U-20 din 2005, asa a fost cu Detroit in Finala 09, asa a fost acum). Ceea ce inseamna ca e un "team player" exceptional si asa a ajuns ca la 22 de ani sa-i lipseasca din palmares doar un titlu mondial( pe care o sa-l ia foarte greu ca el va fi ocupat cu play-off-ul).

effect
2nd March 2010, 12:22
scuza-ma dar asta este asa... pentru adormit copilasii care chiar nu i-au vazut jucand pe respectivii. Crosby e peste Selanne cu mult,comparabil cu Sakic/Forsberg la ora actuala desi sunt convins ca per ansamblul carierei ii va depasi si sub Jagr,care in NHL a fost un zeu. chiar ar trebui sa urmeze un post extrem de lung si plin de argumente,dar chiar nu cred ca merita... si mai un lucru,la Olimpiada nu exista jucatori dominanti... pentru moment chiar am crezut ca urmaresti fenomenul. pardon,exista portari dominanti. atat...

Pune-l pe Crosby in grub&clutch era NHL-ului si mai vorbim de cat de mult e peste Selanne si comparabil cu Sakic si Forsberg.
Lasa-ma cu arogantele tale , important e ca urmaresti tu fenomenul...chiar n-au fost jucatori dominanti anu asta la Olimpiada ...in afara lui Demitra,Hossa,Parise,Rafalski,Weber.

@spiritt23 , poate ma lamuriti si pe mine cum a reusit Ovechkin sa dea 52 de goluri in rookie season la Capitals fara Backstrom . Poate nu v-ati gandit ca Ovechkin atrage double coverage si Backstrom are mai mult timp si spatiu sa paseze...si nu-i iau nimic din meritele unui playmaker grozav. "ZerOvechkin" a avut 4 puncte in 4 meciuri , al doilea din echipa dupa Malkin....o jignire gratuita, dar m-am obisnuit deja din partea fanilor lui Crosby. In fata Canadei , toata Rusia a fost ZErorusia daca e sa o luam asa...dar mai bine sa spargem oalele in capul unuia singur , ca asa am fost invatati aici

spiritt23
2nd March 2010, 20:16
Nu-l mai victimiza pe Ovechkin, chiar a avut un turneu slab. Iar aia cu Backstrom ca are timp sa paseze e distractiva. Ovi a jucat ceva doar cu Cehia(care a fost praf) si cu Letonia, hai sa nu il laudam ca a facut 4 puncte si ca i-a dat un hit pervers lui Jagr. In meciul cu Slovacia l-a atacat permanent pe Chara, de 2 ori murdar, doar-doar l-a plezni ala sa-si ia eliminare. Iar cu Canada Ovi n-a fost zero, pardon, a terminat cu -2, cu linia lui facuta franjuri de Canada. Pina la urma, cam asta e diferenta intre Crosby si el, performanta echipei. Toate performantele rusului sunt individuale. 52 de goluri in sezonul de debut? Excelent! Cind a venit la San Jose Joe Thornton, un pasator minunat, a fost bagat in linie cu Jonathan Cheechoo, un hocheist absolut obisnuit. Chechoo a devenit golgeterul Logii, cu 56 de bucati si traieste si acum din gloria sezonului ala, desi joaca la Bnghampton Senators. Cam asta am vrut sa spun! Nu-i contest calitatile exceptionale ale lui Ovi, dar mai are mult pina sa cistige si ceva trofee cu echipele in care joaca!

Ted
2nd March 2010, 20:53
Nu-i contest calitatile exceptionale ale lui Ovi, dar mai are mult pina sa cistige si ceva trofee cu echipele in care joaca!
tu realizezi ca vorbesti de hockey,un joc de echipa,nu?

in rest,comparatiile astea nu isi au rostul,Ovechkin si Crosby joaca pe posturi total diferite ...

effect
2nd March 2010, 20:56
Nu victimizez pe nimeni, sustin insa ca ar trebui mai multa moderatie si cand e apreciat un jucator si cand e criticat. Ovechkin a jucat murdar si cu Slovacia si n-am apreciat ca l-a vanat pe Jagr(preferatul meu) , nu ma leg de asta
Daca vi se pare distractiva faza cu Backstrom care inscrie infinit mai mult pentru ca beneficiaza de timp si spatiu si are multe pase pur si simplu transformate de cel mai bun one-timer din joc/evident si goal scorer , e problema dvs.
N-am inteles legatura cu Cheechoo...Cheechoo a avut un sezon bun , dar s-a demonstrat ca Alex the Great dadea 50 si la bottom feeders:D . Ovechkin n-are nevoie de un playmaker ca sa dea 50 de goluri...joaca de 5 ani in NHL si o singura data a marcat 46 , restul sezoanelor a avut 50(pun in avans si pentru sezonul asta , cand ai 42 de goluri in 54 de meciuri nu cred ca mai contesta cineva ca sezonul asta nu atinge 50 din meciurile ramase). Evident , ca nu se ridica Ovechkin la nivelul performantelor pe care deja le are Crosby cu echipa asa cum nici Crosby nu o sa castige in viata lui de 3 ori Hart Trophy si Maurice Richard la rand :)

spiritt23
2nd March 2010, 21:01
@Ted
Pai cam despre asta e vorba, daca esti putin atent. Jucatorii de genul asta, chiar daca se pot compara foarte simplu din punct de vedere individual( posturile pe care joaca nu sunt total diferite, ca nu e unul fundas si altul atacant!!), se departajeaza in functie de eficienta pe care o imprima echipei. Pina acum se vad dor rezultatele lui Crosby. Astept ca o echipa a lui Ovi sa cistige ceva.
@Effect
Hart Trophy 3 ani la rind nu au decit Bobby Orr si Gretzky, rusul mai are de asteptat un pic...La fel si cu Maurice Richard Trophy, are doar 2, poate stii tu ca ia si anul asta!!

effect
2nd March 2010, 21:27
PE asta mizez :D

Ted
2nd March 2010, 21:32
@Ted
Pai cam despre asta e vorba, daca esti putin atent. Jucatorii de genul asta, chiar daca se pot compara foarte simplu din punct de vedere individual( posturile pe care joaca nu sunt total diferite, ca nu e unul fundas si altul atacant!!), se departajeaza in functie de eficienta pe care o imprima echipei. Pina acum se vad dor rezultatele lui Crosby. Astept ca o echipa a lui Ovi sa cistige ceva.
hmm,in afara de campionatul mondial catigat pe taram canadian?
OK,posturile nu sunt _total_ diferite,dar sunt diferente majore - intr-un post anterior mai ca-l acuzai pe Ovechkin ca e masina de sutat,dar ce ai fi vrut sa faca din postura de LW? :).

Defineste "eficienta pe care o imprima echipei".Omul are ~1.3 point per game de cand e in NHL,golurile si assist-urile sunt echilibrate,la +/- sta excelent(anul asta chiar senzational),deci cat de 'mai eficient' putea fi?sau ce trebuia sa faca si nu a facut?Repet,intr-un joc de echipa depinzi in mod esential si de ceilalti,deci nu poti imputa unui jucator rezultatele echipei in nici un caz

poate ar trebui mutata discutia pe thread-ul NHL-ului pt a nu plictisi pe cei neinteresati si pt a anima thread-ul respectiv :)

YodaRo
3rd March 2010, 06:56
Ovechkin si Crosby sunt 2 stiluri diferite de jucatori, joaca pe 2 posturi diferite, comparatia e inutila. Ove e jucator de forta si viteza. Crosby speculeaza slabiciunile adversarului si fructifica pasele lui Malkin. Ove vine in majoritatea actiunilor din linia a 2-a in viteza si suteaza in forta, astea sunt atuurile lui.
Caps are sanse mari anul asta sa castige. Anul trcut caps si pens s-au dus in 7 games la fel greu de spus ce va fi anul asta. Mai e si NJ care poate incurca lucrurile in east dar ramane de vazut.
Si inca ceva, hockeyul e sportul cel mai po****r in canada, aia sunt morti dupa hockey. Pe cand in USA mai sunt si NFL, MLB, NBA care sunt la fel de po****re. Si cu toate astea echipele canadiene de club sunt mediocre. Mie nu mi s-a parut cu mult Canada superioara ca valoare vs USA si in plus a jucat pe teren propriu si a invins doar in OT.
Marea dezamagre e Rusia care a fost o adunatura de vedete fara a avea echipa. Nu e vina lui Ove ca rusii jucau haotic; e vina antrenorului. la golul 3 parca, rusia vs canada a fost greseala lui malkin cand a fost deposedat din spate si canadienii au marcat.

spiritt23
25th May 2010, 18:32
Ups, I did it again! Frumos final de sezon pentru Ovechkin! N-a luat NIMIC la individual, s-a distrat Montreal cu marea si ofensiva lui echipa, a venit la Mondiale unde a jucat cu echipe de Divizia B si a fost pieton in semifinale si finala! @Ted, @effect, ce mai e de zis vizavi de Ovi? 6 puncte in 9 meciuri la CM si o glorioasa infringere in fata Cehiei la care au jucat Kvapil, Vampola, Kaspar, Klepis(hocheisti destoinici, dealtfel, dar no name in comparatie cu Ovi, Kovi, Geno, Pasha, Semin etc).

effect
25th May 2010, 21:00
Spunem ca premiile individuale se acorda dupa finala cupei Stanley. Intr-adevar a ratat sansa sa castige Art Ross situandu-se la 3 puncte distanta de H.Sedin , jucand de altfel 10 meciuri mai putin decat suedezul. A ratat si Richard la un gol diferenta desi a jucat 9 meciuri mai putin decat Crosby si 10 decat Stamkos. Problema o reprezinta jucatorii , cei care se intalnesc pe gheata si isi cunosc calitatile cel mai bine care ii vor acorda pentru al 3-lea an consecutiv Pearson(devenit intre timp Ted Lindsay award) ..aici imi permit sa anticipez pentru ca intr-un sondaj la care au participat jucatori din nhl, Ovechkin a fost votat cel mai bun. In mod normal ar trebui sa ia si Hartul deoarece are cel mai bun PPG , dar aici nu ma hazardez.
Despre partea cu eliminarea,e urat sa dai vina pe un singur om pentru esecul ECHIPEI. Nimeni nu se apuca sa-i dea in cap lui Crosby dupa ce a fost eliminata Pittsburgh tot de aceiasi Montreal,desi in calitate de castigator al Richard-ului e putin sa marchezi un singur gol in 7 meciuri si sa ai 5 puncte. Ovechkin a avut 5 goluri si 10 puncte,insa a dat peste un portar senzational(Halak mult mai bun decat in seria cu Penguins) , iar Capitals inca n-au o structura care sa castige in post-sezon. De asta imi doream demisia grasunului din spatele bancii tehnice.
La CM a avut si ghinion, a lovit bara si in sferturi si in finala in minutele de final . Oricum a fost slab pt nivelul lui.

Ted
25th May 2010, 22:24
oh boy ... here we go again!