PDA

View Full Version : Sportivii romani la Jocurile Olimpice de la Vancouver 2010



TheMentalist
13th January 2010, 21:55
Aici vorbim despre romanii care vor participa la Jocurile Olimpice de la Vancouver. Daca nu ma insel ultima medalie obtinuta de Romania la Jocurile Olimpice de iarna a fost in 1968. Credeti ca in acest an sportivii romani vor reusi sa castige vreo medalie? Cele mai mari sanse pare sa le aiba Eva Tofalvi de la biatlon, am creat si un poll., va rog sa votati.

janne ahonen
13th January 2010, 23:44
in 1968 a fost si prima si singura de pana acum.
Nu cred ca Eva va reusii sa ia medalie,dar sar putea sa ma insel tinand cont ca nu urmaresc constant etapele de biatlon.

miafangina
14th January 2010, 20:46
Daca m-ai fi intrebat anul trecut,as fi zis ca Eva ar putea avea o mica sansa,din pacate,nu stiu ce s-a intimplat,dar sezonul acesta nu merge bine defel,si oricit mi-as dori sa fie DA,am votat NU,realist.

Elphax
14th January 2010, 20:58
cati merg ?

miafangina
14th January 2010, 21:01
Eu stiu de Zoltan Kelemen la patinaj artistic,fetele de la biatlon(4?),cred ca mai participam si la bob,sanie,patinaj viteza si s-ar putea la schi alpin,atit la baieti cit si la fete.Imi pare rau ca nu stiu mai multe,nu am timp sa caut.

janne ahonen
14th January 2010, 22:37
Directorul sportiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Alexandru Epuran spunea ca 32 de sportivi.

JJ
15th January 2010, 01:22
Si lotul se definitiveaza pe 20 ianuarie. Vor fi 5 sportive la biatlon, cele 4 din stafeta plus o rezerva.

henry_rares
15th January 2010, 09:08
Ce sa mai mergem la JO daca acasa ni se fura chiar si treptele de la trambulina?!?!?!?!?Daca ati urmarit stirile..... poate ati vazut!
Dupa ce suntem criticati ca nu suntem buni de nimic.....unde sa ne mai antreman? Ati mai auzit de asa ceva?!?!?!? 161 de trepte FURATE ! Romania tara noastra "draga"!!!!!!! Iti multumim!!!!!!!!!!!!!1

regele
15th January 2010, 10:30
nu sunt jocurile astea de noi

whisper
15th January 2010, 16:53
Nu cred sa avem sanse la medalie.

@Henry: Imi pare rau! Chiar nu am auzit stirea asta..dar ai dreptate: Asta e Romania!

janne ahonen
15th January 2010, 18:31
Tragic,daca ne gandim numai la faptul ca cea mai mare trambulina naturala de sarituri cu skiurile se afla la Borsa.

henry_rares
16th January 2010, 11:09
http://www.realitatea.net/hotii-au-furat-scarile-unei-trambuline-din-brasov_695320.html
AICI GASITI STIREA SI PE MULTE ALTE POSTURI. pACAT CA AICI AM AJUNS! SI CULMEA ! EU AM FOST SAMBATA ACOLO DUPAAMIAZA SI NU ERA NIMIC FURAT! DUMINICA S-A INTAMPLAT CAND TOATA LUMEA MERGE DUPA APA DE IZVOR , PENTRU CA ACOLO AVEM SI UN IZVOR DE APA CARE E FOARTE BUNA!

janne ahonen
16th January 2010, 13:34
Doamne in ce hal arata trambulina,cum sa te antrenezi eficient pe asa ceva?

TheMentalist
16th January 2010, 20:25
Este o bataie de joc. Dar cand vor construi trambuline noi? Tot aud de doi ani ca se vor construi datorita proiectului OMV, au inceput macar constructiile?

Mr Cosmin
16th January 2010, 21:04
Vor fi romani la sarituri cu schiurile ? La Torino daca nu ma insel am avut unul sau 2 reprezentanti.

TheMentalist
16th January 2010, 21:07
Vor fi romani la sarituri cu schiurile ? La Torino daca nu ma insel am avut unul sau 2 reprezentanti.

Remus Tudor si Szilveszter Kozma si-au obtinut anul trecut dreptul pentru a participa la Olimpiada. Ramane de vazut daca o vor face:D

ichigo
17th January 2010, 16:39
logic ar trebui sa participe cei doi la calificarile de la etapele de sarituri cu schiurile. in legatura cu o posibila medalie, nu stiu daca vom reusi sa luam, desi cele mai mari sanse sunt la biatlon, fiindca la jocurile olimpice sunt niste restrictii privind numarul sportivilor care pot participa la etapele individuale, de sprint, pursuit, start in masa. si daca nu ma insel doar patru sportivi au voie sa participe.

Boeing
18th January 2010, 04:57
La sarituri cu schiurile nu vom avea participanti.

Kozma si Tudor sunt pe lista, dar vor participa 70 de concurenti si pe lista sunt 120 de sportivi cel putin.... asa ca... nici o sansa. Sper sa gresesc, dar sunt destul de sigur ca nu vor participa.

ichigo
19th January 2010, 17:12
adica cum, daca sunt calificat nu au voie sa participe? atunci de ce s-au mai chinuit sa se califice. eu cred ca cei doi saritorit romani vor participa la JO. mai ales ca exista niste restrictii, in privinta numarului de sportivi prezenti la probele de la olimpiada. asa ca austria la sarituri va fi prezent cu cei cinci din primii zeci, iar martin koch va fi rezerva.

Lordul
20th January 2010, 00:17
greu de zis dacă vom lua o medalie....

ar trebui....pe bronzul marelui Ion Panțuru s-a așternut praful

Boeing
20th January 2010, 05:03
adica cum, daca sunt calificat nu au voie sa participe? atunci de ce s-au mai chinuit sa se califice. eu cred ca cei doi saritorit romani vor participa la JO. mai ales ca exista niste restrictii, in privinta numarului de sportivi prezenti la probele de la olimpiada. asa ca austria la sarituri va fi prezent cu cei cinci din primii zeci, iar martin koch va fi rezerva.

Primele 12 tari vor avea cate 4 reprezentanti, pentru a participa la stafeta.

Inca vreo 8 tari (aprox, poate chiar mai multe) vor mai avea inca un participant pentru concursul individual, atingand maximul de 5.

Asta lasa 20 de sportivi din tarile "fara traditie"... De fapt, cred ca si Franta va participa cu 2 sportivi doar (Chedal et encore un), deci nu se pune in lista de mai sus... Etc. As putea face o lista cu sportivii 'calificati', dar nu am timp, dar oricum cei doi romani, cu cele 2 puncte mari si late din cupa continentala de anul trecut, sunt pe antepenultimul loc. Din pacate. Deci ar trebui sa se retraga un numar mare de competitori sa aiba parte Tudor si Kozma de un salt olimpic...

Aut, Fin, Pol, Nor, Slo, Rus, Jpn, Ger, Cze 5 sportivi, total 45
Elvetia, SUA, Kazakhstan (?) 4, total 57
Italia, Franta, Kor, Swe, Ukr 2, total 67
cert este ca cei doi romani nu sunt in urmatorii trei cu drept de calificare... Slovacia, Canada si posibil Estonia

TheMentalist
21st January 2010, 15:03
Lotul Olimpic al Romaniei pentru Vancouver:

Astazi, 21 ianuarie a.c., la sediul Complexului Olimpic “Sydney

2000” de la Izvorani, s-a desfasurat sedinta Comitetului Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman in timpul careia s-a aprobat componenta delegatiei Romaniei care se va deplasa la Jocurile Olimpice de iarna de la Vancouver.

Echipa Olimpica ce va reprezenta Romania la aceasta editie a Jocurilor de iarna are urmatoarea componenta:

1. Ferencz Reka – Biatlon

2. Purdea Mihaela Sabina – Biatlon

3. Plotogea Dana Elena – Biatlon

4. Tofalvi Eva – Biatlon

5. Stoian Alexandra Raluca – Biatlon

6. Miklos Edit – Schi alpin

7. Nan Ioan Gabriel – Schi alpin

8. Staicu Dragos – Schi alpin

9. Gyorgy Monika – Schi fond

10. Hogiu Petrica – Schi fond

11. Pepene Paul Constantin – Schi fond

12. Dovalciuc Ioan Danut – Bob

13. Craciun Florin – Bob

14. Istrate Nicolae – Bob

15. Andrei Ionut – Bob

16. Savin Alina – Bob

17. Radenovic Carmen – Bob

18. Anghel Andrei – Sanie

19. Chetroiu Cosmin – Sanie

20. Ifrim Paul – Sanie

21. Stramaturaru Raluca – Sanie

22. Stramaturaru Violeta – Sanie

23. Chiras Mihaela – Sanie

24. Cretu Valentin – Sanie

25. Taran Ionut – Sanie

26. Kelemen Zoltan – Patinaj

De mentionat este faptul ca, delegatia Romaniei poate inregistra o crestere a numarului de participanti, deoarece unii sportivi romani se afla inca in cursa de calificare pentru competitia olimpica de la Vancouver, calificare ce se va incheia pe 28 ianuarie 2010.

TheMentalist
22nd January 2010, 14:58
Eva Tofalvi, port-drapelul României
Comitetul Olimpic și Sportiv Roman a desemnat port-drapelul României de la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Vancouver, ceremonie programată pentru 12 februarie, la ora 18:00, ora locală.
Eva Tofalvi, considerată cea mai titrată biatlonistă română din toate timpurile, este sportiva care va purta tricolorul României la festivitatea de deschidere a celui mai mare eveniment sportiv al anului 2010.
Aceasta ediție a Jocurilor Olimpice va marca în palmaresul sportivei din Miercurea Ciuc a patra participare într-o competiție olimpică, Eva Tofalvi fiind prezentă și la edițiile din 1998, 2002 și 2006.
Cel mai bun rezultat al sportivei îl reprezintă locul întâi obținut în 2008, în cadrul concursului de Cupă Mondiala de la Hochfilzen, Austria.

Marius
22nd January 2010, 16:52
merita eva onoarea asta.

Roddicted
22nd January 2010, 18:01
ea merita o medalie, dar e foarte putin probabila daca ne uitam la forma in care se afla

JJ
22nd January 2010, 22:59
Sunt multe biatloniste mai bune decat Eva. Nu prea vad sanse la medalii, doar sa aiba celebrul noroc al lui Steven Bradbury:
lfQMJtilOGg

TheMentalist
28th January 2010, 18:47
Tofalvi pleaca de maine la Vancouver
Sezonul acesta, biatlonista Eva Tofalvi a avut un program separat de pregătire față de colegele sale, Dana Plotogea, Mihaela Purdea, Alexandra Stoian sau Reka Ferencz. Sportiva din Băile Harghita speră să câștige o medalie la Jocurile Olimpice, astfel că ea va pleca încă de mâine către Vancouver deoarece are nevoie de o perioadă mai lungă pentru acomodarea la fusul orar.
Alături de ea, în Canada vor pleca antrenorul Marton Simon, secretarul general al Federației Române de Schi șI Biatlon, Puiu Gaspar, șI directorul sportiv al Comitetului Olimpic șI Sportiv Român, Alexandru Epuran, cel care va fi șeful întregii delegații a României ce va participa la Jocurile Olimpice.

TheMentalist
29th January 2010, 11:02
Katalin Kristo si Mariana Mazilu merg la Jocurile Olimpice
Inca doi sportivi se alatura lotului olimpic in vederea Jocurilor Olimpice de la Vancouver. Este vorba de Katalin Kristo, la short-track, si Mariana Mazilu, la skeleton. Restul celor care au asteptat pana astazi un raspuns din partea forurilor internationale vor fi nevoiti sa urmeasca competitia la televizor.

k3to
29th January 2010, 21:53
se anunta o competitie foarte disputata si interesanta...despre favoritii la medalii puteti sa aflati lucruri pe http://rowinterzone.blogspot.com/

snookerinfo
2nd February 2010, 00:41
Eva Tofalvi

ichigo
6th February 2010, 19:49
pe mine ma deranjeaza faptul ca de delegatia romaniei nu se mai vorbeste :headbang: din pacate doar cei de la olimpiada de vara sunt bagati mai mult in seama de televiziunile de stiri de nesport si de ziarele de sport, care si-o trimis toti reporterii in honolulu.:jerk: noroc cu tvr-ul, ca mai si dau aceste competitii de iarna. :yes:

TheMentalist
6th February 2010, 20:21
Eu mi-am facut pentru aceasta luna abonament la ProSport special pentru Olimpiada de la Vancouver. Dar...cand am vazut...doar un articol sau doua pe zi in tot ziarul sunt despre olimpiada:(

ichigo
6th February 2010, 20:41
poate daca vom lua o medalie sau vom fi in primii 15, s-ar putea sa fie bagati in seama. din cate se pare regresam la cele din vara, iar la cele de iarna progresam incetul cu incetul ex: medaliile lui paul pepene, petrica hogiu si a lui reka ferencz. :yeah: probabil ca aici se va face translatarea spre sochi, acolo unde s-ar putea sa ne batem pentru medalii. de obicei, prosportul este singurul ziar romanesc care-si trimite un reporter la olimpiada de iarna, acuma poate si adevarul, daca tot au luat niste fosti prostsportisti si mai mult se declara antifotbal. pe cand gsp-ul e praf si pulbere la sporturile de iarna. :mda:

Tracoromana
11th February 2010, 23:38
http://www.tvr.ro/articol.php?id=76652&c=137

Lordul
11th February 2010, 23:51
vom lua o medalie !

ice_girl
12th February 2010, 22:05
Multa bafta tuturor sportivilor romani la JO de la Vancouver, sper sa se intoarca acasa macar cu o medalie, sa arate ca suntem buni si la sporturile de iarna chiar daca pe nimeni nu intereseaza aceste sporturi, bazele sportive sunt cam egale cu zero iar conditiile de pregatire aproape inexistente dar daca exista vointa, ambitie, unpic de talent si dragoste pt sport se poate.
Good luck and GO ROMANIA!

Tracoromana
13th February 2010, 10:47
Delegatia Romaniei intra in arena.
http://www.tvr.ro/?play=76756

Mr Cosmin
13th February 2010, 22:45
In curand incepe cursa Evei. :D

snookerinfo
23rd February 2010, 23:16
Locul 10 la biatlon stafeta F./OLE/

Tracoromana
23rd February 2010, 23:47
Sortivii romani s-au intalnit cu un grup de romani din Canada:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=77386&c=137

snookerinfo
24th February 2010, 17:36
Romania la bob feminin dupa 2 manse locul 16.

snookerinfo
25th February 2010, 22:26
Locul 15 dupa 4 manse bob F.