PDA

View Full Version : Petr Korda



matten
12th January 2010, 20:01
Au existat si exista multi mari campioni ai acestui sport. Totusi jucatorul meu de suflet ramane cehul Petr Korda. Ce sa-i faci, gusturile nu se discuta. Loviturile si miscarile lui erau aproape clasice daca nu chiar clasice; erau ca de manual. Era o incantare sa-l vad jucand; tenisul parea atat de simplu. Dupa parerea mea P. Korda a jucat un tenis modern cu lovituri clasice si a facut asta la nivel inalt. A pierdut o finala la R. Garros in fata lui J. Courier si a castigat la Melbourne in fata lui M. Rios. Dupa aceasta a fost acuzat de dopaj(lucru cu care cahul nu este de acord) si a fost suspendat pentru un an dar nu a mai revenit. Avea deja 30-31 de ani. Nu stiu daca titlul de la Melbourne i-a fost retras sau nu. Juca cu Volkl. Daca stie cineva mai multe amanunte despre ce tip de Volkl folosea i-as fi recunoscator. Daca are cineva o inregistrare video a unei partide de tenis a acestui jucator, m-ar interesa. Multumesc!

Cneazul
20th January 2010, 20:23
titlul de la AO nu i`a fost retras deoarece a fost prind dopat dupa Wimbledon (erau totusi 6 luni diferenta)
juca cu Volkl T9 30, insa de`alungul carierei a schimbat mai multe tipuri. Cand a invins la Aussie Open juca cu Volkl tr 25