PDA

View Full Version : Die Deutsche Nationalmannschaft



Pages : [1] 2

ricky
5th March 2004, 07:32
Nationala GERMANIEI va juca pentru copiii strazii din ROMANIA !

http://www.expres.ro/sport/?news_id=147769

Ce importanta are suma care se va stringe ?
GESTUL mi se pare superb !
AU ALES ROMANIA !

KLINSMANN are o casa de copii pe linga ALBA IULIA !...

P.S. As putea continua dar...ma duc la treaba !
WE PLACUT !

JJ
5th March 2004, 10:45
Si o reactie la aceasta stire de pe forumul Ev. Zilei, adresata guvernantilor:

Lichelelor...........germanii sant mai romani ca voi!

Trist este ca ce spune Vasile e adevarat :( ... in timp ce primarii romani dau banii pe prostituate la conferinte privind protectia copilului :mad: :mad: (vezi tot EVZ), altii fac ceva pt. Romania. Chit ca suma nu e f. mare, GESTUL CONTEAZA. /hello

ricky
5th March 2004, 17:56
JJ, eram inca in RO, pe vremea lui Ceausescu.
Nici noi nu aveam multi bani dar...de-o minge si o lada cu suc am gasit !
Ne-am dus la o casa de copii din localitate si am organizat un meci de fotbal cu copiii de clasa 7-8.

Nu-ti poti imagina ce au simtit copiii (care ne-au si..."batut" !) !
Dar...si noi !

Dorinta trebuie sa fie !

Am discutat cu prietenii. Despre o donatie pe care am organizat-o. Aproape fiecare a spus "tu iti poti permite dar noi..."

Discutia a avut loc intr-un...BAR... :headbang:

N0_NaM3
6th March 2004, 01:40
Oare cand n`or mai fura ashtia sa ajungem un popor civilzat...? ...deocamdata intrebarea nu are raspuns..:)

ricky
28th May 2004, 22:10
Pentru prietenii fotbalului german, si nu numai pentru ei, gasiti la urmatoarea adresa un joc de pronosticuri, cu premii, pentru EURO 2004 !

http://www.westfaelische-rundschau.de/wr/wr.euro2004.startseite.php

Pentru participare trebuie sa va inregistrati !

Succes !

ricky
3rd June 2004, 21:51
Dupa ce s-a anuntat ca sigura plecarea lui MATTHÄUS la BESHIKTAS, nu mai putin de...22 de jucatori din NATIONALA UNGARIEI au renuntat la convocare pentru meciul de duminica ! :evil:

GoPens
6th June 2004, 18:35
na super. iara un fel de Germania-Malta...
inteleg ca-i "remember 1954" dar ce adversarii lu' peste a ales DFB-u' pentru faza de pregatire...

ricky
6th June 2004, 20:21
MIN. 7 : UNGARIA CONDUCE CU 1-0 !!!

Din nou aroganta nemtilor a lovit !

Fara...22 de jucatori, echipa UNGARIEI a inceput curajos meciul si...conduce meritat !
Poate ca meciul se va termina 4-1 , 5-1 dar, o noua palma cu piciorul in obrazul echipei lui VÖLLER care se dovedeste un slab mobilizator !

E bine ca timpul "biciului" (gen BECKENBAUER...) a trecut ! /hello

gicu
6th June 2004, 21:51
cat ziceai ca se termina, 4-1??? :D

slabi rau nemtii :)

uti2102
6th June 2004, 22:09
2-0 pentru Ungaria. E doar frectzie. Shi Olanda a pierdut! Sa vedetzi ce scantei o sa iasa peste 10 zile!

ricky
6th June 2004, 22:23
GICU, poate n-ai sesizat !
Am spus "poate ca meciul se va termina..." !

Zilele trecute, cind desi n-am vrut sa minimalizez rezultatul NATIONALEI noastre impotriva echipei GERMANIEI, am fost facut pesimist si...cred...arogant !
Acum, mai tirziu decit...mai devreme, poate ca unii au inteles ce am vrut sa spun !

Intrati si cautati undeva un mesaj in care am spus ca, la EURO 2004, GERMANIA va reprezenta surpriza competitiei !
Sincer, cred tot mai putin ca aceasta echipa ar putea invinge...LITUANIA !

Sincer, am crezut ca echipa se va trezi din PUMNUL numit ROMANIA !

OK ! In Portugalia va fi cu totul altceva !
Ce va fi ?
Vom vedea !

P.S. Cred ca RUDI VÖLLER isi va petrece ultimele zile pe banca germana !
INDIFERENT daca se va intoarce dupa meciurile din grupa sau...se va intoarce cu titlul !

pronostic
6th June 2004, 22:44
Ricky, vad ca-ti place mult cuvantul "arogant" :)
Cand o echipa pierde, atunci de vina a fost aroganta :D
Nici eu nu cred ca Germania o sa castige impotriva Lituaniei la C.E., poate cu Letonia :)

gicu
7th June 2004, 00:11
Ricky, la cum au jucat nici macar in gluma nu poti sa spui "poate o sa se termine 4-1" :D

In fine, nici la camp. mondial din 2002 nu se-asteptau prea multi sa treaca de grupe :o:

zuzubuoy
7th June 2004, 09:31
Baieti, yo am vazut meciul, si pot spune, ca Germania a fost varza! E adevarat, si ungurii au avut un Kiraly(rege) in poarta! lol (asta-i numele portarului)

gicu
7th June 2004, 10:58
zuzubuoy, credeai ca n-am vazut meciul cand am zis ca-s slabi rau nemtii? :p

Revenind, nemtii ar trebui sa organizeze repede...dar repede un amical sa-si revina cu moralul (Andora, Lichtenstein, etc.) :D

zuzubuoy
7th June 2004, 15:42
:ok:

ricky
7th June 2004, 18:19
Ricky, vad ca-ti place mult cuvantul "arogant" :)
Cand o echipa pierde, atunci de vina a fost aroganta :D


PRONO, spui ca NATIONALA noastra nu s-a dus cu aroganta la IRLANDEZI ?
Sau vrei sa spui ca VÖLLER n-a fost arogant cind a introdus jucatori care n-aveau jocuri "in picioare", nici macar in campionat (datorita formei slabe sau din cauza accidentarilor !), impotriva echipei ROMANIEI ?

Stii cum si-a inceput comentatorul...comentariul ieri ?
"Am invins intr-un meci memorabil, in urma cu 50 de ani, cu 3-2 echipa UNGARIEI . Astazi, daca invingem la acest scor...nu ajunge !"
"Ficiorul" s-a referit oarecum la faptul ca UNGARIA a prezentat a...treia garnitura !

Normal ca alta va fi fata echipei GERM la EURO !
Si acum, in ziarele de azi, inca se mai spera ca echipa GERM va face o figura buna la EURO !
Dar...ODATA va fi...prima data ca se vor face de...cacao !
Poate n-ar fi rau sa o pateasca acum ! Asa s-ar pregati mai bine pentru C.M. de AICI !

Pe undeva, pe aici sau pe un alt SITE, am scris ca supriza campionatului va fi...GERMANIA !
Cum altfel as putea numi o calificare mai departe, din grupa ?

O zi faina !

P.S. Ai putea sa-mi dai adresa ca poate...dai o bere !
Ca doar nu esti...arogant si ma intimpini cu...apa ! :evil:

iulian
7th June 2004, 19:53
nemti or sa faca o figura super la europene...o sa vedeti...cica slabi...hehe

gicu
7th June 2004, 21:36
or sa fie "campioana morala"? :D

pronostic
8th June 2004, 17:15
Stii cum si-a inceput comentatorul...comentariul ieri ?
"Am invins intr-un meci memorabil, in urma cu 50 de ani, cu 3-2 echipa UNGARIEI . Astazi, daca invingem la acest scor...nu ajunge !"
"Ficiorul" s-a referit oarecum la faptul ca UNGARIA a prezentat a...treia garnitura !
Ricky, intr-un fel ai dreptate, dar daca te uiti la casele internationale de pariuri (pentru victoria nemtilor la mai mult de un gol diferenta cota era doar de 1.8) o sa vezi ca asta era opinia generala.
Nu cred ca aroganta a fost factorul decisiv.

P.S.: La ce adresa te referi? :)

ricky
8th June 2004, 18:16
Eu sint in NRW !
Dar tu ?

pronostic
8th June 2004, 20:08
Nordrhein-Westfalen! :o: ..cam departe :rolleyes:
Eu in Berlin, ce zici, ne intalinm la o bere? :ok:
Poate facem un forum meeting si in Germania! :D

ricky
8th June 2004, 21:14
Berlin ?
Numai cind RO va juca finala din 2006 !
Pina atunci beau si in cinstea ta ! :ok:

pronostic
9th June 2004, 16:57
Te astept! :bere:

pronostic
22nd July 2004, 13:12
Conform ziarului "Süddeutsche Zeitung", urmasul lui Rudi Völler va fi fostul capitan al nationalei, Jürgen Klinsmann.
De asemenea, ziarul ne informeaza, ca Holger Osieck va fi numit antrenor secund, iar Oliver Bierhoff va ocupa functia de manager.

Cateva date despre Jürgen Klinsmann:

Cariera:
1972 – 1974 TB Gingen
1974 – 1978 SC Geislingen
1978 – 1984 SV Stuttgarter Kickers
1984 – 1989 VfB Stuttgart
1989 – 1992 Inter Milan
1992 - 1994 AS Monaco
1994 – 1995 Tottenham Hotspur
1995 – 1997 FC Bayern München
1997 – Dez. 1997 Sampdoria Genua
Jan. 1998 – Juni 1998 Tottenham Hots

Succese:
Campion mondial in 1990
Campion european in 1996, vicecampion european in 1992
Medalia olimpica de aur in 1988 la Seoul
Campion national in 1997 cu FC Bayern München
Jucatorul anunului in Germania in 1988 si 1994
Jucatorul anunului in Anglia in 1995
Golgeterul sezonului 1988 in Bundesliga

ricky
21st February 2006, 18:11
Credeti ca e o gluma ?

OK ! Mai asteptati putin...pina mai tirziu si veti vedea ca nu glumesc !

Politicienii germani si-au pus si intrebarea ce se va intimpla daca, dupa venirea pasarilor migratoare, se vor infesta si oameni ?

In acest caz, unii politicieni au deschis o intrebare dura : se va mai putea disputa CM de fotbal ?

Normal...nu !

Chiar daca unii cred ca nu va fi infestata lumea cu gripa totusi intrebarea privind o eventuala anulare a CM ramine...

Vand vise
21st February 2006, 18:16
abureala... politicienii astia sunt dementi :)))

ricky
21st February 2006, 18:20
JESSE, cu tot respectul, nici eu nu cred ca se va ajunge asa departe dar...intrebarea trebuie sa se puna.

Si-apoi, daca gindesti ca pentru un CM de fotbal se risca infestarea a mii de oameni, in GERMANIA, te inseli...:ok:

Ayrton
21st February 2006, 18:35
Dar ce, numai in Germania sunt pasari migratoare? Sau numai in Germania se joaca meciuri de fotbal cu zeci de mii de spectatori?
Pai atunci ce se va intampla cu Luvru din Paris sau catedrala "Sagrada Familia" din Barcelona de exemplu, ca si acolo se strang zeci de mii de turisti zilnic... :(

ricky
21st February 2006, 19:30
Eu am vrut doar sa-ti spun ca, asa cum sint de suciti uneori politicienii, cu siguranta vor adopta o masura lipsita de riscuri !

Nu cred ca un guvern isi va asuma o raspundere de resc !

Pe de alta parte : din cauza crizei aviare au murit, pina acum, 92 de persoane.
Din cauza unei..."normale" gripe, anul trecut, doar in GERMANIA au murit 15.000 de oameni si...nimeni n-a...sughitat...:headbang:

Ayrton
22nd February 2006, 09:50
Aici ai dreptate... Isteria asta cu gripa aviara mi se pare mult prea exagerata... parca iscata special...

ricky
23rd February 2006, 07:19
Cititi :

http://www.evz.ro/article.php?artid=251054

ricky
26th February 2006, 22:13
Au fost prinsi fasptasii ! :ok:

http://img507.imageshack.us/img507/883/bgvogelgrippe7pz.jpg (http://imageshack.us)

ricky
28th February 2006, 18:03
Poate pentru multi dintre cei care ati KLICKEN-it aceasta pagina, informatiile despre subiectul de fata va sint cunoscute.
Poate ca voi repeta si eu unele info de mult “publicate” .
Asa ca…

Atunci cind a preluat friiele echipei, KLINSMANN a fost, oarecum, singurul candidat.
De cum a venit la echipa, el a incercat din rasputeri sa-si impuna punctul de vedere si sa-si formeze un TEAM dupa dorinta sa.
Si-a adus, din USA, o trupa de medici care operau cu metode inca necunoscute in fotbalul german.

Ca jucator, KLINSMANN nu s-a putut lauda cu prea multi prieteni.
Nici ca antrenor el n-a acumulat mai multi.
Din contra : din cind in cind a aruncat cite o “bomba” (lactatele jucatorilor care vin la NATIONALA nu sint la valori corespunzatoare ; jucatorii vin nepregatiti fizic etc…etc).
NATIONALA si antrenorul au avut parte de critici venite din toate partile, inclusiv de la FRANZ BECKENBAUER.
Cindva, parca dintr-o data, acestea au…amutit !
Fiecare a fost de parere ca pregatirile echipei NATIONALE au nevoie de liniste !
Poate ca unii s-au chiar gindit : “imi este “Scheiss-egal” de ce va face Klinsi cu NATIONALA” sau “si-asa isi va rupe el gitul…”.

In fata microfoanelor KLINSMANN a incercat mereu sa fie extrem de degajat in declaratii.
Chiar si cind echipa a absolvit un joc catastrofal, grotesc, el iesea la rampa cu acelasi zimbet cuceritor si le spunea tuturor :”sintem pe drumul cel bun!”

La critici, KLINSMANN a raspuns ca mai mereu : contra la toate si la orice ! Prin deciziile luate el a vrut sa arate : “eu sint BOSSUL !”
(Poate ca ar fi trebuit sa i se cearca…contrarul a ceea ce se doreste de la el ! :) )
KLINSMANN a trecut si peste cei care il criticau pentru faptul ca antreneaza echipa din FLORIDA !
Se stie ca daca el s-ar afla in GERMANIA mai mult de 6 luni pe an atunci ar trebui sa plateasca impozit pe venit si…n-ar fi prea putin.

Mai sint 101 zile pina la inceperea intrecerilor.
Iar KLINSMANN mai are…101 probleme de rezolvat !
Si, culmea, pe zi ce trece ele se tot aduna.

Zilele trecute, dupa ce KLINSI a hotarit sa nu-l convoace pe WÖRNS (fundas-DORTMUND) la meciul contra ITALIEI, acesta a ripostat intr-un fel nu prea elegant.
Presa a profitat, ca peste tot, si a incercat sa faca ceva capital din duelul partilor.
Dupa parerea mea, KLINSMANN a asteptat de mult pretextul pentru a scapa de WÖRNS !
E drept, anul trecut, in tur, WÖRNS a avut si perioade nu prea satisfacatoare . Dar cine n-a avut dintre jucatorii NATIONALEI germane ?
Pe de alta parte insa, KLINSMANN, la acuzatiile care i s-au adus la cum alcatuieste echipa, a raspuns mereu, apasat : “in echipa vor juca cei care dau un randament maxim !”


Ca vorbele sale nu prea aduc nimic o dovedeste si faptul ca in loc sa incerce sa ia contact cu jucatorul, KLINSMANN a procedat “stingaci si nerusinos”(WÖRNS) : el l-a anuntat, mai intii, pe antrenorul Dortmundului de nenominalizarea jucatorului. Acesta i-a raspuns : "daca ai o problema cu el spune-o personal, in fata !"
ACUM, dupa acest episod care inca mai ruleaza, KLINSMANN se simte stapin pe situatie !
Intr-un fel, are dreptate : WÖRNS a reactionat cam...pripit !

Nimeni nu intelege cum la valoarea mult prea subtire a echipei actuale Klinsmann nu apeleaza la un fundas de talia lui WÖRNS care in retur s-a dovedit unul dintre cei mai buni din BUNDESLIGA (cu procente, in duelurile cistigate, in jurul a…80% !).

ricky
28th February 2006, 18:53
Sa revenim la declaratia lui KLINSMANN cum ca jucatorii din echipa NATIONALA vor fi alesi dupa randamentul pe care il dau la echipele de club...

BASTIAN SCHWEINSTEIGER (BAYERN MÜNCHEN)

SCHWEINI a profitat de citeva meciuri bune la CONFEDERATIONS CUP, acolo unde s-au prezentat, cu mici exceptii, NATIONALE care...n-au avut de ales !
Normal ca asta nu umbreste cu nimic jocul bun a lui BASTIAN dar, cum s-a vazut, el nu l-a mai „chemat“ la BAYERN.
Conform declaratiei lui BALLACK : „Pentru a juca mereu la un nivel inalt trebuie sa muncesti si sa lupti ! Poate ca mi se pare dar am impresia ca BASTIAN nu e pe drumul cel bun!“
Aceasta este si impresia mea : BASTIAN mi s-a parut de la inceput un tinar cu calitati deosebite dar...mult prea egoist !

SEBASTIAN DEISLER (BAYERN MÜNCHEN)
Dupa destul de gravele probleme de sanatate, am impresia ca nu numai cei de la BAYERN au vrut sa-i arate lui SEBI ca sint alaturi de el !
KLINSI l-a convocat desi la BAYERN jucatorul intra doar ca JOCKER deci ii lipseste...practica !
Oricum, SEBI este un jucator care poate schimba soarta unui meci dar, dupa parerea mea, nu prezinta garantia unuia care sa lupte 90 de minute !
Sa spunem, ca JOCKER este OK desi nu prea si-a aratat valoarea in acest sezon !

LUKAS PODOLSKI (FC KÖLN)
Am mai scris despre el.
A avut un inceput de sezon fulminant apoi au inceput toate ziarele si TV sa dea anunturi zilnice de la cine are cereri si unde va juca din iarna.
Si-uite asa, LUKAS s-a afundat intr-un total anonimat si nici nu da impresia ca va iesi de acolo. Cel putin in perioada acesta cind KÖLN este o sigura candidata la retrogradare.
Oricum, pentru NATIONALA nu intruneste, dupa parerea mea, calitatile unui jucator care ar putea sa „rupa“ ceva...

CHRISTOPH METZELDER (DORTMUND)
Antrenorul echipei, Bert van Marwijk, nici nu-l foloseste !
Dupa o perioada de accidentari, CHRISTOPH freaca banca !
In meciurile anterioare, in care a jucat, a fost invirtit de atacantii adversi de ti se facea mila de el.
Oricum, are bune calitati de jucator dar, ce ne facem ( ? ), fara meciuri in picioare...

ROBERT HUTH (CHELSEA)
Abia etapa trecuta ROBERT a jucat intreg meciul. In rest...minute !
Si-apoi, sincer : de cind l-am vazut cum joaca, pe acest...“dulap“, mi-a fost mereu teama pentru portarii echipei sale !
Nu cred ca ROBERT este pregatit de a juca intr-o NATIONALA si mai putin la un turneu de o asemenea importanta !
Dar, de cind l-am vazut pe JANCKER...ma abtin de a mai spune ceva despre cum gindesc unii antrenori...

ARNE FRIEDRICH (HERTHA BERLIN)
Cu vechea noastra SIMPATICA cunostinta, HERTHA BERLIN, ARNE se afla, ca si echipa, in cadere libera in ce priveste moralul, jocul etc.
Nu cred ca NATIONALA are ceva de cistigat de pe urma serviciilor sale...


Si-acum, in incheiere...

CHRISTIAN WÖRNS (DORTMUND)
La ora actuala poate cel mai in forma fundas !
Mai ales ca la acest capitol echipa lui KLINSMANN seamana mai mult cu un... schweizer : cu gauri pe toate fetele si mai ales...in dos !

KEVIN KURANYI (SCHALKE)
KEVIN a avut, intr-adevar, o perioada nu prea fasta dar, cel putin, a luptat si se pare ca a depasit-o !
Motiv pentru care nea KLINSMANN a hotarit sa nu-l nominalizeze pentru ITALIA !

Sincer, e greu de inteles cum acest...element va reusi sa scoata ceva din acesti jucatori !
Sa nu uitam ca turneul final este unul cu multe meciuri !
Cum vor reusi acesti jucatori care abia joaca la echipele lor de club (sau au fost mult timp accidentati) sa faca fata unei astfel de intreceri ?
Sau, fara sa incerc a glumi : poate KLINSMANN nici n-are de gind sa se califice mai departe !
Si-apoi, nu scriu ziarele si spun reporterii ca ACTUALA NATIONALA ar trebui sa se multumeasca daca va scapa de grupe ?!

De-o fi una, de-o fi alta, KLINSMANN isi va lua frumos banutii (ca la asta se pricepe) si se va intoarce in insorita FLORIDA si le va transmite conationalilor sai...“sa ma l...“ !

In ce priveste intilnirea de miine, cu ITALIA...

Au trecut deja 5 ani de zile de cind GERMANIA n-a mai invins una dintre MARILE echipe ale lumii .
Ultima data a fost acel 1-0 de pe WEMBLEY : un sut un gol !
(Englezii aveau sa-si ia revansa in GERMANIA : 5-1 !)
RUDI VÖLLER, vrind sa acumuleze moral, s-a dus in sud estul Europei la o tarisoara frumoasa cu fotbalisti care uneori se mai ocupa si de...minge.
Credea el ca daca isi ia trupa de fosti accidentati si fara practica (rezerve la club) va reusi sa-i invinga pe urmasii dacilor si, dupa spusele sale, va acumula moral !
Pacat ca nimeni nu le-a povestit de MARASTI, MARASESTI, OITUZ...

Lasind gluma ...
Poate ca am doar impresia : in NATIONALA germana atmosfera este mult mai apasatoare decit inaintea acelui istoric amical !
KLINSMANN este pe cale sa faca aceeasi greseala ca si RUDI VÖLLER !
Si chiar daca, pe atunci, spectatorii germani cintau „exista doar un RUDI VÖLLER !“ iata ca...mai exista unul dar...tare capos !


P.S.1 In urma cu citeva saptamini, la o prezentare a noilor tricouri ale NATIONALEI, entuziasmat de culoarea lor rosie KLINSMANN a declarat ca echipa va juca ori de cite ori se poate...in rosu deoarece jucatorii sint si ei fermecati de el !

Cit de...fermecati sint a spus-o BALLACK zilele acestea cind a cerut ca echipa sa joace in alb (pentru ca asa vor majoritatea !) !
Sa asteptam pina deseara sa vedem cine face pasul...inapoi !

Punem pariu ca JÜRGEN KLINSMANN...NU ?! :ok:

P.S.2 O ultima...
La conferinta de presa de ieri KLINSMANN a venit in rosu iar BALLACK in...alb !

Mai aveti intrebari ? ! :evil:

ricky
28th February 2006, 19:23
ITALIA - GERMANIA , 1 Martie 2006

Echipele probabile :

ITALIA:

Buffon/Juventus Turin (28 ani/57 Meciuri in NATIONALA) - Zaccardo/US Palermo (24/10), Nesta/AC Mailand (29/72), Cannavaro/Juventus Turin (32/90), Grosso/US Palermo (29/14) - Camoranesi/Juventus Turin (29/18), Pirlo/AC Mailand (26/21), Blasi/Juventus Turin (25/8) - Del Piero/Juventus Turin (31/71) - Toni/AC Florenz (28/15), Gilardino/AC Mailand (23/12)

GERMANIA:

Lehmann/Arsenal London (36 ani/28 Meciuri in NATIONALA) - Friedrich/Hertha BSC Berlin (26/32), Mertesacker/Hannover 96 (21/18), Metzelder/Borussia Dortmund (25/17), Lahm/Bayern München (22/15) - Deisler/Bayern München (26/35), Frings/Werder Bremen (29/48), Ballack/Bayern München (29/61), Schneider/Bayer Leverkusen (32/59) - Klose/Werder Bremen (27/50), Podolski/1. FC Köln (20/20) oder Asamoah/Schalke 04 (27/36)

Arbitru: Eduardo Iturralde Gonzalez (Spanien)

Klinsmann a incercaqt, de aproape un an de zile, sa nu-i convoace IMPREUNA pe KAHN si LEHMANN la NATIONALA !

Acum ar fi fost...prima data !

Numai ca...OLIVER KAHN este accidentat...

ricky
28th February 2006, 21:53
BALLACK la conferinta de presa de ieri, 27.02.2006

http://img506.imageshack.us/img506/4285/ballackdpa1508ej.jpg (http://imageshack.us)

ricky
1st March 2006, 20:41
KEVIN KURANYI are probleme cu meniscul piciorului sting si risca sa rateze mondialul !:headbang:

ricky
1st March 2006, 21:25
"ODIOSUL" ANTRENOR

Ceea ce se intimpla actualmente in fotbalul german, in FEDERATIE, se poate lesne inscrie in analele show-ului TV : „ZIMBITI, VA ROG !“

Cea mai recenta critica adusa „odiosului“ KLINSMANN vine din partea antrenorului FELIX MAGATH (FC BAYERN MÜNCHEN).
Ea se refera la faptul ca nea KLINSI doreste sa-l puna in functia de DIRECTOR SPORTIV pe antrenorul echipei de...hochei BERNHARD PETERS. Asta in locul lui MATTHIAS SAMMER, unul dintre candidati !
Hei ! Nu ! Nu ati citit gresit sau...n-a scris Ricky aiureli (ca mai mereu) : intr-adevar este vorba de ANTRENORUL ECHIPEI DE HOCHEI !

MAGATH : „Ce ma minuneaza pe mine este faptul ca JÜRGEN KLINSMANN ia decizii de angajare a personalului pe termen lung in timp ce, peste tot, el sustine ca nu este hotarit sa continue ca antrenor.“
Hotarirea, eventual, o va lua DUPA MONDIALE !

mariomax
1st March 2006, 23:04
Germania trece de grupa doar pentru ca e extrem de usoara si pentru ca joaca acasa. :sleep:

miril
1st March 2006, 23:11
O Italie superba ca nu are nevoie de Totti, cu un DelPiero excelent si cu doua varfuri de mare clasa, ca sa nu mai vorbesc de linia de mijloc cu De Rossi in zi de gratie. Lippi a gasit formula magica, poate gaseste o solutie mai buna pe postul de fundas dreapta unde Zaccaedo este OK, dar se poate si mai bine. In rest, Lippi poate fi linistit. Germania a aratat mari carente in aparare unde Huth este prea primitiv pentru excelentii atacanti italieni, germanii pierzand jocul de la mijlocul terenului, jocul aerian si fiind dominati fizic de adversari, adica acolo unde aveau punctele forte, in trecut.

Ayrton
2nd March 2006, 09:37
Scor final:

Italia 4 - 1 Germania

Gilardino
Toni
De Rossi
Del Piero
si
Huth pt nemti

Iulian Lazialu
2nd March 2006, 13:24
Germania e nationala mea preferata deoarece e plina de surprize si e genul de echipa care poate intoarce meciul de la 4-0 sau iti baga goluri pana cand te saturi:D -dar poate si sa piarda cu Romania:headbang:
Nu o socotiti asa sa ne amintim daca in 2002 se gandea cineva ca o sa ajunga in finala:rolleyes:

ricky
2nd March 2006, 21:11
NERVII SINT INTINSI LA MAXIMUM !

OLIVER KAHN sare la bataie cu SALIHAMIDJICI !

BILD publica poza !

http://img159.imageshack.us/img159/1417/kahnsali6hw.jpg (http://imageshack.us)

ricky
2nd March 2006, 21:20
Le-a scos fotbalul din cap !

Trebuie sa recunosc ca de foarte mult timp n-am mai vazut echipa ITALLIEI jucind atit de degajat, de dezinvolt !
Cum spunea si comentatorul german, GERMANIA s-a ptut bucura de faptul ca meciul a fost DOAR unul de antrenament (PENTRU ITALIA) si o lectie de fotbal (pentru GERMANIA !).
La postul local, azi dimineata, un moderator a spus : "Am citit ziarul de dimineata. La rubrica decese sta scris : IERI SEARA, LA FLORENTA, A MURIT SI ULTIMA SPERANTA A GERMANIEI LA TITLUL MONDIAL !"

Da ! Omeneste, sportiv, e sa speri pina in ultima secunda !

Da' ce te faci cind o astfel de echipa cu un antrenor mai capos decit orice berbec din lume iti reprezinta speranta ?!

Nu ! Unii nu vor nici acum sa inteleaga ca echipa GERMANIEI are EVENTUAL sanse de-a iesi din grupe.

Si-atit !

P.S. Batuti, descultati... !

GERMANIA (FRINGS) are nevoie de ajutor sa se ridice ! Il va acorda cineva ?

http://img328.imageshack.us/img328/1026/fringsdpa4008gu.jpg (http://imageshack.us)

POZA ARD.DE

ricky
4th March 2006, 16:13
POLITICIENII VOR SA-L ADUCA PE KLINSMANN IN FATA UNEI COMISII...

...pentru a le explica "ficiorilor" cum va reusi el sa cistige titlul MONDIAL !

Cine crede ca e o gluma...se inseala !
Am impresia ca unii dintre cei cu...idei de acest fel s-au cam uitat...in sticla !
Sper ! Ca altfel...e de rau !

Chiar ! De ce n-am face si noi, muritorii de rins" o comisie sa-i intrebam cind se mai opresc cu "minunatele si maretele lor legi" care apar zi de zi si sint MEREU impotriva "rindasului" ?

De ce naiba nu se duc si politicienii germani sa cumpere 1L de lapte produs de MILFINA, in TETRA PAK, si sa se uite pe el ca afara de "H-LAPTE_1,5% grasimi" nu prea scrie nimic !
de unde sa stim noi, muritorii, ca laptele este de vaca ? dupa cele doua vaci care pasc pe pajiste ?
Da' daca nu sint vaci ci...boi ?
Si-apoi, ce ma intereseaza pe mine ca pe pachet scrie termenul de garantie si ca unde trebuie sa arunc cartonul dupa intrebuintare daca, cum zic, nu stiu ce fel de lapte este : "de vaca sau de vaci" ?

P.S. Iarta-i SHAKESPEARE ! Ca n-au ce face ! :headbang:
Dar noi ? Noi avem ?

O zi faina si o...bere buna ! :ok:

ricky
6th March 2006, 20:37
BECKENBAUER : "LIPSA DE RESPECT (din partea lui KLINSMANN) !"

"Oaspeti la prieteni !" este mottoul sub care se va desfasura CM.

"N-are nici un sens ! Eu am incercat sa-l conving (pe KLINSMANN) ca in aceasta perioada sa stea neintrerupt in GERMANIA dar degeaba !"

Timp de doua zile s-a desfasurat in DÜSSELDORF o intilnire la care au fost prezenti 21 de antrenori ai unor NATIONALE participante la MONDIAL !
Echipa tarii gazda l-a trimis pe asistentul JOACHIM LÖW !

Rusine ! Intr-adevar mare rusine ca tara gazda isi intimpina oaspetii cu...femeia de serviciu !

Dar, nu cred ca e un secret pentru nimeni faptul ca -asa cum am mai spus- KLINSMANN nu doreste sa...implineasca 6 luni de sedere in GERMANIA . Caz in care ar trebui sa plateasca impozit pe salar dupa legile germane...

Deh ! Banul...ochiul...klinsmannului...

P.S. La intrunire au fost prezenti, printre altii : Carlos Alberto Parreira (Brazilia), Sven-Göran Eriksson (Anglia), Raymond Domenech (Franta), Marcello Lippi (Italia) si Marco van Basten (Olanda) .

Iulian Lazialu
7th March 2006, 13:10
Era bun Voller de ce si-a dat demisia :headbang:
Sa vezi ce o sa faca asta KLINSMANN:mda: :jerk:

ricky
7th March 2006, 19:08
Ceea ce trebuie fotbalului german este renasterea scolilor de fotbal pentru copii si tineret.
Echipele din BUNDESLIGA, cu mici exceptii (DORTMUND si poate BAYERN), cumpara mai repede un jucator de mina a doua de pe undeva decit sa investeasca in pepiniera proprie.

Intr-un fel...au dreptate : jucatori de 18-19 ani, fara...minute in BUNDESLIGA (nici macar a doua !) isi trimit la cluburi...managerii pentru a negocia salariul !
Astfel, am citit in reviste de sport, inca in urma cu 4-5 ani ca jucatori care n-au jucat v'un minut in v'o liga (cum am spus) aveau pretentia la salarii de peste 500.000 /an !

Pai atunci, trebuie intelese echipele care isi cumpara jucatori din afara.

In ce-l priveste pe KLINSI...

De mai multi ani de zile am tot reluat ideea ca fotbalul german e pe ripa !
Daca INCA nu intr-o zona periculoasa dar oricum se...scufunda !
Prin urmare, ceea ce scriu acum ziarele trebuia sa fie vazut deja in urma cu 3-4 ani : jucatorul german este slab pregatit tehnic !
(Am scris si prin alte parti ) Am avut ocazia sa joc si cu tineri si cu unii mai putin tineri si toti au aceeasi conceptie despre joc : intra prin zid dar...prea putini incearca sa joace un simplu UN-DOI !

Acum joc in sala si mi se intimpla sa stau si in spate (adica in poarta) : te trezesti cu un sut-bomba din 5-6 m cind in stinga si dreapta ta respectivul mai are un coleg de echipa. Si asta, scuzati, se intimpla si la jucatori de judet (cu care joc sau am jucat) !

Asa ca...

P.S. Asa cum am auzit azi dimineata la radio : unul dintre intervievati spunea ca nemtii sint campionio la a crede ca fotbalul lor este inca la nivelul celui mondial (BRAZILIA, ITALIA-a fost doar un accident...) .
Ehe ! Iata ca avem adversari in scuze si cautat vinovati !

Oricum, pina la a trimite e-Mailuri de amenintare, a publica adresele arbitrilor etc...mai e cale lunga...

CiRiC
10th March 2006, 10:27
Fostul căpitan al echipei de fotbal Bayern Munchen, Stefan Effenberg a solicitat, într-un interviu publicat joi de cotidianul "Bild", destituirea actualului selecţioner al Germaniei, Jürgen Klinsmann şi înlocuirea acestuia cu Ottmar Hitzfeld.

"Toată lumea râde de noi!", a spus Effenberg, referindu-se la umilitoarea înfrângere suferită recent de naţionala Germaniei în amicalul cu Italia (1-4).

"Dacă eu aş fi fost la conducerea federaţiei, l-aş destitui imediat pe Klinsmann, iar în locul său l-aş numi pe Ottmar Hitzfeld, până la meciul amical cu Statele Unite (programat pe 23 martie)", a adăugat fostul internaţional german.

Hitzfeld s-a aflat în vizorul Federaţiei germane de fotbal după demisia lui Rudi Völler, după Campionatul European din anul 2000, dar fostul antrenor al lui Bayern München a refuzat postul de selecţioner.

"Cred că nu ar mai refuza această funcţie şi a doua oară", a adăugat Effenberg, care consideră că Germania va fi eliminată în faza optimilor de finală la Cupa Mondială 2006 sau, cel mai târziu, în sferturi.

Stefan Effenberg a fost căpitanul şi figura emblematică a clubului Bayern München în "era Hitzfeld", bavarezii reuşind să cucerească, sub conducerea reputatului antrenor, patru titluri de campioană a Germaniei, precum şi Liga Campionilor. Cariera internaţională a lui Effenberg nu a fost, însă, la fel de strălucită, încheindu-se brusc, în cursul Cupei Mondiale din SUA (1994), când selecţionerul Berti Vogts l-a exclus din lot după ce a făcut un gest obscen la adresa publicului care îl fluiera.

ricky
10th March 2006, 16:28
CiRiC, cred ca esti de acord cu mine ca ORICE antrenor ar prelua echipa ACTUALA a GERMANIEI si-ar rupe gitul !

Da, HITZFELD a fost FOARTE dorit de conducatorii federatiei germane. Ca si OTTO al GRECIEI (REHAKLES).

Amindoi insa au fost destul de destepti sa refuze !

Am spus-o si atunci o spun si acum : numai un antrenor (boah ! Cred ca nu are cineva impresia ca m-am referit ATUNCI la Klinsi) fara angajament (adica somer la acea data) sau pe care il intereseaza DOAR banii ar putea prelua NATIONALA !

Iata ca s-a recurs la cea mai ingrata situatie : nu s-a gasit antrenor dar s-a gasit unul care a fost mereu interesat MAI ALES de...cit pica !

P.S. Zilele trecute, BECKENBAUER a comentat ca ne-a KLINSI e mai mult in USA !
Dar, colegiul sau de la BAYERN, RUMENIGGE, a spus : " FRANZ a fost la sedinta de desemnare a lui KLINSI. Comisia a hotarit, asa cum scrie in contract, ca nea KLINSI sa poata pleca atunci cind vrea muschii lui in USA !"
Pai atunci, nea FRANZ ?

Cum ne-a obisnuit in ultimul tomp, echipa GERMANIEI se poate inscrie cu succes la emisiuni gen "zimbiti, va rog !" sau "intimplari penibile " !

Din acest ciclu, pentru azi urmatoarea faza.

Sa facut poza de grup a echipei nationale a GERMANIEI !
Stiti cine lipsesc din poza ? Ati ghicit : antrenorul KLINSMANN si secundul LÖW (dureri de intestine) ! :evil:

ricky
10th March 2006, 19:04
22.03.2006 GERMANIA - USA : PROBA DE FOC PENTRU POLITIA GERMANA !

Revolta impotriva deciziei lui KLINSMANN de a nu-l convoca pe jucatorul WÖRNS (DORTMUND).
Peste 500 de spectatori sint pregatiti sa "oficieze" pentru calmul pe stadion !
Cu toate intentiile bune ale gazdelor (ma refer la conducerea Dortmundului) cred ca stadionul il va fluiera din toti...rarunchii pe nea KLINSMANN !

Si...o merita ! :ok:

Andy1987
13th April 2006, 16:29
Germania cred ca se va face de cacao la CM

Universal
13th April 2006, 19:45
Deutschland Vizeweltmeister oder Weltmeiste..nu ,..se afce de cacao, ajunge pana in finala,au acum un portar destul de puternic Lehamnn ,desi nici Kahn nu e rau, de cacao se vor face italienii si cehii

CiRiC
15th April 2006, 08:26
...de cacao se vor face italienii si cehii
:happy :happy :happy

as vrea si eu sa fie asa..:D

CiRiC
15th April 2006, 09:31
Potrivit unui sondaj efectuat în această săptămână, majoritatea iubitorilor de fotbal din Germania îl preferă ca titular în poarta naţionalei la Campionatul Mondial pe portarul echipei Arsenal Londra, Jens Lehmann.

Selecţionerul Germaniei, Jurgen Klinsmann, a anunţat în urmă cu câteva zile că Lehmann va fi numărul 1 la Cupa Mondială, iar goalkeeperul formaţiei Bayern Munchen, Oliver Kahn rezerva acestuia.

La întrebarea "Sunteţi de acord cu decizia selecţionerului?", 65,9 la sută dintre cei intervievaţi au răspuns pozitiv şi numai 14,2 la sută au considerat că Oliver Kahn ar trebui să fie titular. În schimb, 19,2 la sută dintre cei intervievaţi nu au avut nici o opinie. :mda:

alejandro
17th April 2006, 16:40
a trecut vremea lui Kahn...

CiRiC
17th April 2006, 23:20
pina se va retrage va lua cel putin 2 trofee. :ok:

alejandro
18th April 2006, 10:51
Da,unul e titlul cu Bayern anul asta in campionat,si inca unul anul viitor,nu e greu:P

CiRiC
18th April 2006, 11:41
ambele anu asta: unu in campionat, iar altul va fi DFB Pokalu'. Fainala cupei Germaniei se va juca pe 29 aprilie: EINTRACHT FRANKFURT vs FC BAYERN MÜNCHEN :ok:

Universal
1st May 2006, 05:31
Na uite ca mi-a sters cineva mesajul...was für einew Schinderei....in fine, Germania ia titlul sau ajunge pana in final, cu asemenea jucatori-Schweini,Poldi,KLose,Lehmann,Kahn ,Ballack, este tare, multi o subestimeaza-imi aminteste de Arg-Ger 1-0 1986 si Ger-Arg 1-0 1990 ..returul decdupa 2002.

alejandro
2nd May 2006, 10:53
Kahn a declarat ca se va retrage in 2008:o:
Ciric,ce parere ai?Mai poate asa de mult?Eu unul ma cam indoiesc...

CiRiC
4th May 2006, 10:55
salut, alejandro.
Da,. este de mai de mult (daca nu ma insel - de vara trecuta).. si a mai declarat atunci ca isi doreste sa mai stea o data intre buturile portii nationalei la un CM (adica la CM 2006) si sa mai ia un Champions League. Nu stiu daca'si poate implini visele... vedetsi si singuri ce se intimpla.

alejandro
4th May 2006, 11:49
welcome back,Ciric.
la CM din 2006 Lehmann va sta in poarta,cred ca asa e cel mai bine...Kahn o comite cam des in ultima vreme...mi-e teama sa nu-si strice de tot imaginea pe care o avea...

CiRiC
5th May 2006, 10:00
Jürgen Klinsmann, selecţionerul reprezentativei de fotbal a Germaniei, a declarat că va anunţa lotul de 23 de jucători cu care va aborda Campionatul Mondial din Germania pe 15 mai, dată limită impusă de FIFA, informează agenţia Ansa.

În ziua următoare, germanii vor susţine un meci amical împotriva echipei de amatori FSV 63 Luckenwalde, iar pe 17 mai vor pleca în Sardinia (Italia), unde vor efectua un stagiu de pregătire.

Până în prezent, un singur selecţioner, cel al Statelor Unite ale Americii, a anunţat componenţa lotului pentru turneul din Germania.

carlo
10th May 2006, 20:52
Deutschland Vizeweltmeister oder Weltmeiste..nu ,..se afce de cacao, ajunge pana in finala,au acum un portar destul de puternic Lehamnn ,desi nici Kahn nu e rau, de cacao se vor face italienii si cehii
Germania nu castiga CM nici daca brazilienii,italienii si chiar olandezii isi trimit nevestele pe teren!!!
Hup,hup,Holland!!!

carlo
10th May 2006, 21:04
Jürgen Klinsmann, selecţionerul reprezentativei de fotbal a Germaniei, a declarat că va anunţa lotul de 23 de jucători cu care va aborda Campionatul Mondial din Germania pe 15 mai, dată limită impusă de FIFA, informează agenţia Ansa.

În ziua următoare, germanii vor susţine un meci amical împotriva echipei de amatori FSV 63 Luckenwalde, iar pe 17 mai vor pleca în Sardinia (Italia), unde vor efectua un stagiu de pregătire.

Până în prezent, un singur selecţioner, cel al Statelor Unite ale Americii, a anunţat componenţa lotului pentru turneul din Germania.
Da,si ca de obicei,cu cateva zile inainte de CM joaca amical cu Lichtenstein sau Haiti,le da 38-0 si se viseaza deja campioni mondiali.:no:

CiRiC
10th May 2006, 23:21
@carlo, germanii de cind sunt ei joaca rau, da ajung departe, iar Ho-ho -landa joaca bine..... insa ..... :thinkso:

P.S. Aici se discuta doar despre Nationala Germaniei. Restul aici (http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=112)

Elphax
10th May 2006, 23:27
va fi prima editie de WC la care gazdele se vor face de ras

CiRiC
11th May 2006, 08:46
Cel putin vor iesi din grupe si vor trece de Paraguay sau Sweden.

carlo
12th May 2006, 18:52
Cel putin vor iesi din grupe si vor trece de Paraguay sau Sweden.
De faza grupelor vor trece dar dupa aceea,Anglia sau Suedia!!!
Nu au nici o sansa sa mearga mai departe!!!
Eu traiesc in Germania si nemtii sunt constienti ca,cu echipa asta de"trompete" nu vor reusi mare lucru!!!:no:

Universal
15th May 2006, 04:45
Intr-un intervii cui Bild are chiar de gand sa continue pana-n 2010 . Ce portar senzational!

Universal
20th October 2006, 18:42
Aici discutam despre echipa nationala a Germaniei,actualitati , noutati si stiri.

georg40
21st October 2006, 12:00
Si cu Löw, echipa este , pe mai eparte, pe un drum bun. Nucleul a ramas, alti ju catori tineri(si in forma) primesc ocazia de a-si dovedi posibilitatile , iar atmosfera este (insfarsit) si in randurile suporterilor si a mass-media pozitiva.

Universal
23rd October 2006, 17:50
Jucatori noi ai echipei nationale:

Malek Fathi - Hetha BSC
Clemens Fritz - Werder Bremen
Manuel Friedrich - Mainz 05
Piotr Trochowski - Hamburger SV

mai multe despre acest jucatori in etapa care urmeaza, voi fi pune la amanunte si ce evolutii au jucatorii nationalei.

georg40
24th October 2006, 22:50
In noiembrie vor avea loc noi partide de calificare pentru CE 2008.
Desi Joachim Löw n-a dezvaluit inca nimic despre intentiile sale de selectionare unele discutii au si inceput. Se cere aducerea in lot a lui Kurányi, care dupa "omiterea" de la mondiale, dupa 35 de selectionari in echipa nationala, emite pretentii pentru o noua sansa.

Iulian Lazialu
24th October 2006, 22:55
Degeaba....nu cred ca are loc in titulari KlOSE si PODLSKI au confirmat ;)
Piotr Trochowski este jucatorul meu preferat de la HSV ;) ma bucur pt el

georg40
25th October 2006, 12:45
Fiecare are loc ! Din pacate jucatorii nu sunt constanti, Podolski poate fi dat aici ca exemplu. Pe langa cei doi, un Kurányi, un Newille sau un Hanke pot primi intotdeauna o sansa !
Ai vazut, in aparare prin accidentarea lui Jansen, Metzelder si Mertesacker, a aparut o linie de fundasi aproape cu totul noua (Frantz, A.Friedrich, M.Friedrich, Lahm), care a avut o evolutie foarte buna in jocul cu Slovacia de la Bratislava.
Regula este clara: cine este in forma are loc in echipa nationala !

Iulian Lazialu
25th October 2006, 13:08
LA nationala o confirmat ;)
da..normal ca asa este cum zici tu...

Universal
25th October 2006, 14:51
Kurany va revenio, dar sa vedem daca intra in stilul lui Joggi Löw..eu sper sa se remarce...

georg40
12th November 2006, 22:56
In grupa D, din care face parte Germania, au loc miercuri, 15 noiembrie doua partide: Irlanda-San Marino si Cipru-Germania.

Antrenorul nationalei germane, Joachim Löw este din nou in situatia de a acoperi unele goluri create de accidentari (Lehmann, Podolski, Schneider, Trochowski). Positiva este revenirea fundasului central Mertesacker.
De aceea, nu este exclus ca luni el sa mai covoace 2-3 jucatori , dintre tinerii care au evoluat in echipa U21, ca de pilda Hunt sau Gomez.
Asa ca , pentru partida de la Nicosia se contureaza urmatoarea formatie:
Hildebrand - Fritz, Mertesacker, A.Friedrich, Lahm - Hitzelsperger, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Klose, Hanke.
Orice alt rezultat decat o victorie a echipei germane ar fi de domeniul surprizelor, desi fotbalul cipriot a facut progrese remarcabile atat la nivelul nationalei cat si la echipele de club.

georg40
14th November 2006, 13:56
Formatia de mai sus, daca nu intervin alte indisponibilitati, are sanse sa inceapa maine, la ora 20 ,meciul de la Nicosia.Exista , totusi, un semn de intrebare: cine va juca alaturi de Klose in atac ? Candidati: Hanke sau Neville.
Partida va fi transmisa in direct pe ZDF (emisiunea incepe la ora 19,25)..

waterboy
14th November 2006, 16:22
Cred ca folosirea lui Hanke ar fi mai utila. Neuville este deja cam batranel si oricum meciul nu cred ca sa puna prea mari probleme nemtilor, asa ca este momentul oportun pentru a-l vedea pe Hanke la lucru din primul minut.

georg40
14th November 2006, 21:32
Sie eu sunt de aceeasi parere. Nu ca ar fi Neuville batranel cum zici tu, ci pentru ca Hanke s-a "miscat" bine in ultimele partide de campionat si acum, ca lipseste Podolski, are prilejul de a fi rodat.
Eu nu gasesc meciul chiar atat de usor, in orice caz pana va cadea un gol, cipriotii vor credea in sansa lor si vor juca aprins (si aspru). Sa speram ca experienta si forta de joc a Germaniei se va impune clar pana la urma.

waterboy
15th November 2006, 00:04
Pai Neuville are deja 33 de ani, iar la Campionatul European va avea 35. E destul de mult pentru un atacant. Chiar cred ca e cazul sa se gaseasca alte solutii.

georg40
15th November 2006, 11:42
Doua notatii inca pe marginea meciului de azi, ele sunt tangential de amintit, dar am prilejul sa o fac.
Dupa incheierea sezonului, Joachim Löw va restructura lotul national, in sensul de a promova cativa tineri afirmati la U21 (Trochovski, Hunt, Gomez etc.) si a da o noua sansa unor jucatori...pierduti pe drum, cum este Kurányi.
Cealalta informatie priveste tactica de joc. In cadrul DFB s-a stabilit ca in urmartorii 3-4 ani, in principiu pana la CM din anul 2010, echipele reprezentative de seniori , ca cele care incep cu ...U(21,20,19 etc.) sa aplice sistemul 1-4-4-2, flexibil-constructiv, el fiind cel mai potrivit calitatilor jucatorilor germani. O informatie interesanta, sa vedem ce va iesi.

@ waterboy: o indiscretie: vorbesti germana ?

waterboy
15th November 2006, 12:26
@ waterboy: o indiscretie: vorbesti germana ?
Din pacate nu. Mai reusesc sa inteleg ceva din ce se scrie in germana cu ce stiu eu + translatorul online si ceva ceva din ce aud (dar trebuie sa aiba legatura cu fotbalul :) ), dar de scris sau de vorbit nici vorba.
Oricum am gasit un curs radiofonic de germana realizat de DW + pdf-urile la el si am inceput sa mai invat cate ceva.

georg40
15th November 2006, 16:35
Am inteles ca locuiesti la Craiova. Nu exista acolo posibilitatea de a invata limba, eu nu mai stiu, exista universitate po****ra sau institutul Goethe ?

Iti recomand sa intri pe www.kicker.de. Este mult fotbal acolo, si despre Bremen, sunt informatii si din campionatul romanesc, etc. poate te ajuta sa mai intelegi. De citit este usor, cu cateva mici exceptii, cititul este fonetic, mult mai usor ca in engleza sau franceza.
De exemplu: ei citesti ai ; sau ie citesti i ; sch citesti s ; ch citesti h; ss sau ß citesti ca s; s citesti ca z, iar c sau z citesti ca un tz. Fertig adica gata.Cam astea sunt toate. Limba este grea dar daca te apuci metodic, si cunoscand gramatica limbii romane ,poti avea succes. O incercare merita intotdeauna.

georg40
15th November 2006, 20:17
Dupa cum anunta agentiile de presa, la 22 august 2007 , pe noul stadion Wembley va avea loc partida amicala Anglia-Germania, un duel devenit clasic, intre doua echipe care adesea si-au disputat suprematia pe continent.

georg40
15th November 2006, 20:20
Din Nicosia se anunta formatia germana care iese in aceste minute la incalzire:

Hildebrandt - Fritz, A.Friedrich, Mertesacker, Lahm - Odonkor, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Neuville, Klose.

Surprinzatoare este titularizarea lui Odonkor in dauna lui Hitzelsperger si alegerea lui Neuville in fata lui Hanke.

georg40
15th November 2006, 21:52
Fata de echipa anuntata, antrenorul J.Löw a renuntat totusi la Mertesacker, multa vreme accidentat, si l-a preferat pe M.Friedrich.
Oaspetii au inceput in forta si au deschis scorul in min.15 prin Ballack, care realizeaza azi doua cifre rotunde: a 75-a selectionare si al 35-lea gol pentru Germania. Doua alte bune ocazii de gol au fost ratate, pentru ca apoi sa urmeze un prim dus rece. Cartonas galben pentru Klose care astfel nu va juca in meciul din primavara contra Cehiei.Apoi gazdele au preluat initiativa si au egalat in min.43 prin Okkas, servind favoritilor un al doilea dus rece.
Pauza poate fi un sfetnic bun sa vedem pentru cine...

georg40
15th November 2006, 22:58
Gazdele au dominat o buna parte din repriza secunda si au avut ocaziile mai mari de gol. Schimbarile in echipa Germaniei, Hanke pentrz Neuville si Hitzelsperger pentru Odonkor nu au adus revirimentul asteptat, favoritii cedand puncte foarte importante in lupta pentru calificare. In ansamblu o comportare sub asteptari.

Intr-un alt meci in Grupa D: Irlanda-San Marino 4-0.

waterboy
16th November 2006, 01:12
Mda, pana la urma meciul nu a fost asa de usor precum a parut. Sper sa apara pe undeva pe net sa-l pot vedea si eu.

georg40
16th November 2006, 12:05
meciul de la Nicosia a fost pana la urma o deceptie. Nu atat scorul cat evolutia palida a majoritatii combatantilor. Antrenorul Löw in suvoiul criticii presei si specialistilor a avut aceeasi parere de nemultumire.
Cei 13 jucatori care au evolut pot fi impartiti, dupa prestatia aratata, in 3 mici grupe: bun sau multumitor: A.Friedrich, Schweinsteiger, Ballack, Frings; slab: Lahm, Fritz, M.Freidrich, Klose; foarte slab: Hildebrand, Odonkor, Neuville, Hanke, iar Hitzelsperger fara notatie.
Exceptand circa 15-20 de minute echipa germana a jucat dezlanat, fara vlaga, cu greseli elementare in manuirea balonului, cu plasament gresit in marcarea adversarului etc.etc.
Pana la urma se poate chiar afirma ca egalul este norocos pentru Germania. Un sfarsit de sezon nu prea imbucurator, dupa atatea succese notabile in acest an.

carlo
16th November 2006, 18:25
meciul de la Nicosia a fost pana la urma o deceptie. Nu atat scorul cat evolutia palida a majoritatii combatantilor. Antrenorul Löw in suvoiul criticii presei si specialistilor a avut aceeasi parere de nemultumire.
Cei 13 jucatori care au evolut pot fi impartiti, dupa prestatia aratata, in 3 mici grupe: bun sau multumitor: A.Friedrich, Schweinsteiger, Ballack, Frings; slab: Lahm, Fritz, M.Freidrich, Klose; foarte slab: Hildebrand, Odonkor, Neuville, Hanke, iar Hitzelsperger fara notatie.
Exceptand circa 15-20 de minute echipa germana a jucat dezlanat, fara vlaga, cu greseli elementare in manuirea balonului, cu plasament gresit in marcarea adversarului etc.etc.
Pana la urma se poate chiar afirma ca egalul este norocos pentru Germania. Un sfarsit de sezon nu prea imbucurator, dupa atatea succese notabile in acest an.
Da,noroc ca au jucat cu Ciprul,altfel...

georg40
16th November 2006, 19:23
Da,noroc ca au jucat cu Ciprul,altfel...



Hei, tu esti mai repede aici decat credem.
Poate comentezi si tu mai des ce se scrie aici, am facut si rubrici noi, putem sau poti sa deschizi si tu un thread daca gasesti o tema buna.
Vad ca tu tii cu Werder, si Progresul ( care, dupa cate stiu echipa nu mai exista, sau se numeste acum altfel ?).
Eu prefer Eintracht, dar nu ...orbeste ci cu obiectivitate.

Revenind la nationala, daca privim bine, fata de mondiale ea a trebuit sa renunte la cativa oameni de baza (la meciul cu Cipru ma refer), Lehmann, Mertesacker, Metzelder, Schneider, Borowski, Podolski este totusi prea mult. Cipriotii au jucat exact cum am pronosticat tare si la om, si cu un pressing consecvent. La sfarsit mi-am zis, bine ca am scapat si asa...

carlo
16th November 2006, 20:29
Hei, tu esti mai repede aici decat credem.
Poate comentezi si tu mai des ce se scrie aici, am facut si rubrici noi, putem sau poti sa deschizi si tu un thread daca gasesti o tema buna.
Vad ca tu tii cu Werder, si Progresul ( care, dupa cate stiu echipa nu mai exista, sau se numeste acum altfel ?).
Eu prefer Eintracht, dar nu ...orbeste ci cu obiectivitate.

Revenind la nationala, daca privim bine, fata de mondiale ea a trebuit sa renunte la cativa oameni de baza (la meciul cu Cipru ma refer), Lehmann, Mertesacker, Metzelder, Schneider, Borowski, Podolski este totusi prea mult. Cipriotii au jucat exact cum am pronosticat tare si la om, si cu un pressing consecvent. La sfarsit mi-am zis, bine ca am scapat si asa...
Ai dreptate,din pacate Progresul nu mai exista,echipa se numeste astazi FC National si sunt...vai de ei!
Despre nationala Germaniei ar fi foarte multe de spus...Deocamdata atat:chiar si fara cei numiti de tine mai sus,AU JUCAT CONTRA CIPRULUI!
Daca ar fi jucat aseara cu Cehia,Tara Galilor sau Irlanda?
In privinta CM ma abtin,valul acela de euforie a fost creat mai mult de presa,medii,etc.Si asta ptr. ca Germania a fost gazda...Pentru obtinerea locului 3 au fost decorati si medaliati.Candva se facea chestia asta dupa castigarea unui CM,de exemplu in era Neuberger,Schön sau Beckenbauer!Concluzia:in ziua de astazi nemtii nu prea mai emit pretentii,se multumesc si cu mai putin!
Sa auzim de bine!

georg40
16th November 2006, 23:37
Urmaresti tu meciurile din capionatul german ? Etapa a 13-a are cel putin doua meciuri "cap de afis": Bayern München - Stuttgart si Dortmund - Hertha Berlin. Nici echipa "ta" nu va avea usor, Bremen la Aachen, infometata dupa puncte, poate fi un "Kracher" cum spune neamtul. Mai vino pe forum cand ai timp.

carlo
17th November 2006, 17:49
Urmaresti tu meciurile din capionatul german ? Etapa a 13-a are cel putin doua meciuri "cap de afis": Bayern München - Stuttgart si Dortmund - Hertha Berlin. Nici echipa "ta" nu va avea usor, Bremen la Aachen, infometata dupa puncte, poate fi un "Kracher" cum spune neamtul. Mai vino pe forum cand ai timp.
Am vorbit cu Reghecampf,l-am invitat la McDonalds si le vor da celor de la Werder 3 puncte!:D

georg40
21st November 2006, 12:29
Federatia germana de fotbal (DFB) a comunicat programul echipei nationale pentru anul 2007. El cuprinde partidele din preliminariile Campionatului european:

24 martie la Praga cu Cehia
2 iunie la Nuernberg cu San Marino
6 iunie la Hamburg cu Slovacia
8 septembrie la Cardiff cu Tara Galilor (Wales)
13 octombrie la Dublin cu Irlanda
17 octombrie la Muenchen cu Cehia
17 noiembrie la Hannover cu Cipru
21 noiembrie la Frankfurt/Main cu Tara Galilor

Inafara partidelor de mai sus, sunt prevazute inca trei partide amicale:

2 fabruarie la Duisburg cu un adversat inca nedesemnat
22 august la Londra, pe noul Wembley cu Anglia
12 septembrie la Koeln, partenerul urmeaza sa fie curand stabilit.

carlo
21st November 2006, 21:12
Ziarele romanesti au scris prin octombrie ca Lupescu a fost la DFB pentru a aranja un meci amical Germania-Romania anul viitor in februarie...
O fi ceva adevarat?Sau a cazut totul?

georg40
21st November 2006, 21:30
Tot ce se poate, numai ca exista inca un proiect pentru un meci cu Brazilia. S-ar putea sa ai tu ceva dreptate, si in februarie sa fie un meci cu Romania , iar in septembrie cu Brazilia. Ambele partide ar fi foarte interesante.

waterboy
21st November 2006, 23:59
S-a spus aici in Romania, ca s-a aranjat un amical cu Germania in primavara dar ca a ramas de stabilit orasul si data disputarii jocului. Pana nu vad insa negru pe alb nu cred.

georg40
22nd November 2006, 16:24
Singura noutate este ca pentru meciul amical din februarie 2007 a fost desemnat adversarul si acesta este Elvetia.
Daca vrei poti sa urmaresti , este interesant, site-ul federatiei, il gasesti sub www.dfb.de. Viel Spass, cum spune neamtul, adica Sa ai multa placere !

carlo
22nd November 2006, 20:27
S-a spus aici in Romania, ca s-a aranjat un amical cu Germania in primavara dar ca a ramas de stabilit orasul si data disputarii jocului. Pana nu vad insa negru pe alb nu cred.
Parca era vorba atunci de Köln...sau Duisburg?

georg40
22nd November 2006, 21:18
De Duisburg era vorba, ca oras stabilit pentru o intalnire amicala, adversarul insa nu a fost inca precizat.

georg40
14th December 2006, 11:52
Federatia germana de fotbal primeste pentru meritele sale in organizarea campionatului mondial 2006 "Premiul special Fair-Play 2006".
Premiul este acordat de Comitetul international Fair-Play (CIFP) care incepand din anul 1964 recunoaste pe aceasta cale aportul unor sportivi si organizatii in domeniul sportului. Presedintele comitetului, ungurul Kamuti spunea printre altele ca:" un asemenea exemplu pozitiv ,ca cel aratat de Germania cu prilejul campionatului mondial ,trebuie sa fie transmis si in acest mod catre toti iubitorii de sport din lume, el fiind remarcabil".
Premiul va fi inmanat directorului DFB, Jürgen Niersbach sambata la Budapesta.

Ce credeti care sunt meritele concrete ale germanilor, care au fost elementele care au deosebit acest CM de altele anterioare. Ce a fost foarte bun si ce putea fi mai bine organizat ? Va invit sa va spuneti cat mai multi parerea.

waterboy
14th December 2006, 16:55
Pai cel mai bine cred ca puteti spune voi cei care stati acolo. De aici cam greu sa ne dam cu parerea despre organizare.

georg40
14th December 2006, 20:18
Eu am gasit organizarea ireprosabila, de la respectarea orei de incepere a meciurilor si pana la organizarea transferului echipelor dintr-un oras in altul.
As zice ca pentru mine nu a fost nici o surpriza, a fost totul tipic german.

Nou a fost si pentru mine cadrul care l-au creat nemtii la ei acasa dupa mottoul: Lumea in gazda la prieteni ! N-a fost nimeni care sa nu fi subliniat primirea deosebit de prietenoasa, conditiile create pentru suporterii straini, atmsofera de ...carnaval in plina vara ! La aceasta s-au adaugat masuri de securitate perfecte, competitia desfasurand-se fara incidente si intr-un interes general pe care nici cei mai optimisti nu l-au putut prevedea.
Lumea i-a cunoscut pe germani la ei acasa altfel decat unii si-ar fi inchipuit.
Acestea sunt, cred eu, motivele care au dus la acordarea acestui premiu.

GoPens
14th December 2006, 21:46
mda, zi multzam ca n-o trebuit sa mergi cu S8

georg40
14th December 2006, 22:21
Poate zici mai clar , pari cam zgarcit la vorbe, nu te inteleg

GoPens
14th December 2006, 23:16
in sapt. cit o avut loc CM, S8-u, care trece pe linga stadion a avut aproape zilnic intirziere. ceea ce e naspa pentru cei ca mine care vor sa prinda S5-u la gara, fiind numa cam 5 min intre.
cu alte cuvinte, s-a subestimat traficu.

georg40
14th December 2006, 23:29
Si gasesti acest fapt atat de grav ca el umbreste meritele DFB in organizarea CM, sau ai vrut sa spui altceva ? Apropo, in ce oras locuiesti ?

GoPens
14th December 2006, 23:31
spun ca nu-i totu roz. mi-a povestit si un amic din München chestii asemanatoare. alt ex-coleg a fost voluntar la oamenii de ordine la Stuttgart si a avut si el cite una alta de obiectat.

stau in Mainz.

georg40
15th December 2006, 12:19
Totusi, daca s-a decis acordarea Premiului Fair-Play inseamna ca elementele pozitive au fost majoritare, iar lumea fotbalului si nu numai ea au fost multumite, poate chiar incantate de ceea ce federatia germana a realizat. Eu zic, ca si noi, cei care traim aici, putem fi mandri de aceasta recunoastere.

GoPens
15th December 2006, 13:04
eu n-am de ce sa fiu mandru ca implicarea mea personala s-a rezumat la a saluta "oaspetii" nostrii olandezi cu un voios "twe-eens" la coborirea din expresul regional de Koblenz, dupa ce cintasera "Deutschland, Deutschland, alles ist vorbei".
mentionez ca dupa aia n-au mai cintat.

distractie o fost pentru cei ce stateau in catunul unde brazilia avea cantonament, ca nu puteai sa intrii decit cu permis special in propria localitate. am vreo 2 colegi care au tinut chef cind a zburat brazlilia din competitie, ca ei locuiau acolo.

georg40
15th December 2006, 16:52
Eu m-am gandit ca fiind aici, in Germania ai si tu o anumita satisfactie ca tara in care traiesti a reusit in fata lumii sa ia cu nota maxima acest examen. Sigur ca , mandru nu trebuie sa fii neaparat...numai daca simti acest lucru !

GoPens
15th December 2006, 17:26
mandru sunt, daca e cazul, pe ce fac io. pe ce face Beckenbauer n-am cum sa fiu mandru, ca aportul meu la ce face el, de exemplu, e neexistent.

CrAzY92
15th December 2006, 20:56
Federatia germana de fotbal primeste pentru meritele sale in organizarea campionatului mondial 2006 "Premiul special Fair-Play 2006".
Premiul este acordat de Comitetul international Fair-Play (CIFP) care incepand din anul 1964 recunoaste pe aceasta cale aportul unor sportivi si organizatii in domeniul sportului. Presedintele comitetului, ungurul Kamuti spunea printre altele ca:" un asemenea exemplu pozitiv ,ca cel aratat de Germania cu prilejul campionatului mondial ,trebuie sa fie transmis si in acest mod catre toti iubitorii de sport din lume, el fiind remarcabil".
Premiul va fi inmanat directorului DFB, Jürgen Niersbach sambata la Budapesta.

Ce credeti care sunt meritele concrete ale germanilor, care au fost elementele care au deosebit acest CM de altele anterioare. Ce a fost foarte bun si ce putea fi mai bine organizat ? Va invit sa va spuneti cat mai multi parerea.

da nu numa de Fair Play a fost acolo campionatul Mondial 06 ce pentru ca au Stadioane de 5 Stele!

georg40
16th December 2006, 12:25
da nu numa de Fair Play a fost acolo campionatul Mondial 06 ce pentru ca au Stadioane de 5 Stele!


Exact invers ! Germania a primit organizarea CM, apoi si-a facut ordine in casa, modernizand stadioanele, construind sosele, hoteluri etc., a organizat competitia ireprosabil , atragand in acest entuziasm total pe iubitorii de fotbal si nu numai pe ei, dupa care a primit Premiul Fair-Play...

georg40
5th February 2007, 16:48
In acest an , echipa reprezentativa a Germaniei va sustine numeroase partide inter-tari, fie cu caracter amical si de pregatire , fie in cadrul preliminariilor campionatului european. "Deschiderea" are loc miercuri,7 februarie la Düsseldorf in compania nationalei Elvetiei.

georg40
5th February 2007, 17:01
Miercuri , la Düsseldorf are loc cea de-a 49 partida dintre echipele celor doua tari. Cu nici o alta tara , Germania nu a sustinut atatea intalniri. Bilantul celor 48 de jocuri de pana acum : 34 victorii, 6 egaluri si 8 infrangeri.

Pentru echipa Germaniei aceasta va fi cea de-a 787-a intalnire din istorie, socotita de la 5 aprilie 1905. In acesti aproape 101 ani Germania a castigat 447 partide, a terminat la egalitate 162 si a pierdut 177.

Germania va trebui sa renunte la serviciile lui Lukas Podolski, suspendat pentru doua meciuri in urma eliminarii sale in partida cu Georgia de la 10 octombrie 2006. Ca atare Podolski va lipsi si la meciul cu Danemarca de la 28 martie.

In echipa Germaniei vor evolua jucatori cu vechi state de servicii si multe prezenta in reprezentativa: Ballack si Schneider cate 75, Klose 67 si Frigs 64.

georg40
5th February 2007, 17:07
Pentru jocul care va incepe la Düsseldorf ,la ora 20, sub conducerea arbitrului olandez, Bossen se anunta urmatoarele formatii probabile:

Germania: Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker,Metzelder, Lahm - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Klose, Hanke.

Elvetia: Zuberbühler - P.Degen, Senderos, Müller, Magnin - D.Degen, Vogel, Dzemaili, Barnetta - Frei, Streller.

( Fratii Degen, Barnetta, Frei, Streller si Magnin evolueaza in Bundesliga).

georg40
5th February 2007, 23:57
Cu prilejul meciului de miercuri, Clubul fanilor echipei nationale va primi pentru exemplara sa comportare din timpul campionatului mondial 2006 distinctia "Brussels Internationa Supporters Award", actiune sustinuta de UEFA. Acest club, al carui membri insotesc echipa si in strainatate, numara in prezent 39 000 de persoane.

georg40
6th February 2007, 17:45
Dupa evolutiile sale bune din acest inceput de sezon Kevin Kurányi este pe cale sa-si recastige locul in echipa nationala. Antrenorul J.Löw anuntat atacul in componenta Klose - Kurányi.

georg40
7th February 2007, 12:13
Veste nu prea buna de la echipa nationala. Klose nu va juca, o accidentare durearoasa la mana facandu-l indisponibil. Antrenorul Löw are acum la dispozitie doar trei atacanti:Kurányi, Hanke si Gomez, primii doi urmand sa inceapa meciul.

carlo
7th February 2007, 18:17
Veste nu prea buna de la echipa nationala. Klose nu va juca, o accidentare durearoasa la mana facandu-l indisponibil. Antrenorul Löw are acum la dispozitie doar trei atacanti:Kurányi, Hanke si Gomez, primii doi urmand sa inceapa meciul.
Eu am probleme mai mari ca Löw:trebuie sa gasesc bilete la Germania-Romania,in septembrie!

georg40
7th February 2007, 20:00
Cu o ora inaintea meciului, echipa Germaniei a fost modificata din nou, sper ca pentru ultima oara:
Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder,Lahm - Fritz, Frings, Ballack , Schweinsteiger - Kurányi, Gomez.

waterboy
7th February 2007, 20:34
Un moment util sã vedem ce poate Fritz la mijloc. A mai jucat acolo ºi la Leverkusen, dar la Werder a jucat numai fundaº.

georg40
7th February 2007, 23:03
Stadionul din Düsseldorf, 51 000 de spectatori.Arbitru Bossen (Olanda).
Au marcat: Kurányi (7), Gomez(29),Frings(67), Streller (72).

Formatii: Germania : Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker ,Metzelder, Lahm - Fritz , Ballack (Borowski), Frings (Hitzelsperger), Schweinsteiger (Jansen) - Kurányi (Schlaudraff), Gomez (Hanke); Elvetia:Banaglio - P.Degen, Senderos, Grichting, Magnin (Dzemaili) - Behrami, Vogel(Spycher), Margairaz (Inler), Barnetta (D.Degen) - Frei (Streller), H.Yakin (Vonlanthen).

O prestatie vioaie din partea ambelor formatii, meci totusi dominat de gazde care au aratat un joc solid in aparare, iar prin clasa liniei de mijloc si-au impus jocul. Cei doi inaintasi, convocati de fapt in lipsa titularilor au aratat pe alocuri un joc remarcabil ceea ce va mari considerabil concurenta, daca socotim si revenirea titularilor Klose si Podolski.

georg40
8th February 2007, 15:50
Joachim Löw, antrenorul echipei germane, :Noi am inceput bine acest meci, si timp de 60 de minute am reusit un fotbal bun si eficace. Trebuie sa gasim ritmul potrivit pentru 90 de minute.

Kevin Kurányi: Cu Gomez am jucat la juniorii echipei din Stuttgart si este firesc csa ne fi inteles bine.

Jakob Kuhn, antrenorul echipie elvetiene: Echipa germana ne-a aratat, bine si la timp,care ne sunt limitele.

georg40
19th March 2007, 20:51
Un meci cheie, sambata la Praga. Echipa care castiga se poate considera in principiu calificata.
Pentru Germania va fi un joc foarte greu, lipsind cativa jucatori titulari, in unele cazuri chiar si posibilul inlocuitor.
Asa este cazul postului de fundas dreapta unde A.Friedrich este accidentat, iar inlocuitorul lui, Fritz suspendat.
Suspendat este si Klose, Borowski, Neuwille si Gomez au fost operati, Metzelder s-a ranit sambata in partida cu Nürnberg, Hanke este accidentat si el.

Jucatorii selectionati se vor intalni marti la Hotelul Kempinski din Neu-Isenburg, langa Frankfurt, cei 20 de jucatori convocati urmand sa inceapa imediat pregatirile.

Pentru meciul de la Praga, Joachim Löw va fi nevoit sa recurga probabil la unele improvizatii, echipa posibila conturandu-se astfel: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Mezelder (M.Friedrich),Jensen - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Kurányi (Kiessling), Podolski.

Bilantul partidelor Germania - Cehia este favorabil echipei negru-rosu-auriu:
21 de jocuri, 14 victorii , 3 egaluri si 4 infrangeri, dar ultima victorie dateaza din anul 2000.

Sa vedem ce se mai intampla in cursul saptamanii...

georg40
21st March 2007, 11:58
Marti, antrenamentul nationalei nu a fost lipsit de probleme. Ballack care a mai avut de jucat oficial cu Chelsea a venit mai tarziu, iar Frings si Schweinsteger au primit repaus pentru a-si vindeca ranile. In schimb se indreapta lucrurile cu Metzelder, care desi lovit in zona ochiului stang s-a putut antrena normal.

Lukas Podolski a declarat presei ca echipa doreste sa lege acest meci in sirul succeselor de la CM, ea deplasandu-se la Praga pentru a invinge !

georg40
21st March 2007, 17:34
Ceva mai mult optimism dupa antrenamentul de azi al celor 20 convocati la nationala. Prezenta completa, accidentatii sunt refacuti chiar si Metzelder pare sa...vada lumea mai clar !
Selectionerul J.Löw a laudat in mod deosebit pe cei noi veniti in lot: Enke, Castro, Hilbert si Kiessling, care se comporta ca niste adevrati "vulpoi".

georg40
22nd March 2007, 13:02
In cantonamentul echipei Germaniei este in fine mai multa liniste si se contureaza echipa care va incepe meciul de la Praga.
Accidentatii sunt toti valizi si fata de echipa standard care a jucat la mondiale sunt doar doua absente: A.Friedrich,fundasul dreapta, si Klose, varf de atac. In rest nume cunoscute, doi jucatori mai tineri fiind mai putin cunoscuti, Jensen si Kiessling.
Echipa care se profileaza: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder,Jensen - Schneider, Ballack, Frings, Schweinsteiger - Podolski, Kurányi (Kiessling). Singurul semn de intrebare este al doilea atacant, si cred ca acest Kurányi in forma la Schalke va fi preferat datorita experientei mai mari.

Partida cu Cehia va avea cateva curiozitati, multi jucatori fiind mai demult sau in prezent coechipieri. Asfel, la Arsenal Lehman cu Rosicky, acesta din urma impreuna cu Koller jucand vreme indelungata cu Metzelder la Dortmund, Galasek l-a avut coleg pe Kiessling la Nürnberg, Ballack joaca cu portarul Czech la Chelsea, fundasul central Ujfalusi a evoluat si el in Bundesliga samd.

georg40
22nd March 2007, 14:49
Dupa meciul de la Praga echipa Germaniei va sustine un meci amical cu anemarca, la 28 martie la Duisburg.
Aici este planificat pentru luni 26 martie un antrenament cu public, pe stadionul unde va avea loc miercuri meciul.
Sa vezi si sa nu crezi,pentru acest antrenament stadionul a fost vandut pana la ultimul loc: 31 500 de spectatori platitori vor sa vada un antrenament al echipei nationale.
Entuziasmul publicului din Germania,redimensionat dupa CM din 2006, pare sa nu mai cunoasca limite.
Sa speram ca asa va ramane si dupa meciul de la Praga.

georg40
22nd March 2007, 18:27
Traditionalul meci Anglia - Germania va avea totusi loc, cum anunta managerul echipei nationale germane, Oliver Bierhoff.
Contractul oficial a fost semnat si cele doua vechi rivale se vor intalni pe noul Wembley la 22 August ,intr-un amical in fata a 90 de mii de spectatori.
Bierhoff a exprimat bucuria federatiei germane de a sustine premiera pe noul stadion.

georg40
25th March 2007, 12:10
Meciul de aseara de la Praga a avut in echipa Germaniei o invingatoare indiscutabila, fapt recunoscut atat de jucatorii si antrenorul echipei cehe cat si de mass-media.
Scorul de 1-2 este pentru Cehia chiar bun, potrivit raportului de forte din teren, oaspetii avand posibilitatea sa castige la scor, Podolski a sutat in bara, Schneider a ratat singur cu portarul etc.
Trebuie spus , de asemenea, ca echipa gazda a deziluzionat pe alocuri, nici un compartiment al echipei nerepetand unele prestatii anterioare. Apararea a fost nesigura,mai ales la Rosenal, mijlocul nu a legat jocul, iar atacantii nu prea au avut ocazii, desi Koller a luptat mult si exemplar.
Germania a aratat acelasi joc solid, minutios construit pe care l-am vazut la mondiale, o aparare ferma, in ciuda tineretii sale (Jansen 21, Mertesacker 22, Lahmr 23, Metzelder 26 ani), mijlocul, rutinat, ca de de obicei compartimentul forte al echipei, cu un Ballack admirabi si daruit, iar in atac un Kuranyi revenit mult imbunatatit si decis sa dovedeasca tuturor ca lipsa lui din echipa de la CM a fost o eroare. Cele doua goluri cu capul realizate de el au fost cea mai buna recomandare.
Germania isi intareste pozitia de lider fiind si pe mai departe favorita pentru castigarea grupei.

georg40
25th March 2007, 13:16
Miercuri, la Duisburg, Germania intalneste intr-un amical Danemarca, echipa care se intoarce din Spania unde a pierdut cu 1-2.

Antrenorul J.Löw a anuntat intentia de a acorda un repaus jucatorilor Ballack, Schweinsteiger, Frings, Mertesacker, Lahm,Schneider si Lehmann, iar Podolski este suspendat pentru un joc amical.

Vom vedea asadar o cu totul noua echipa, cu deosebire linia mediana va fi constituita numai din jucatori noi.

Formatia ar putea arata astfel:

Hildebrand - Fritz, Metzelder, M.Friedrich ,Jensen - Trochowski, Hilbert, Hitzelsperger, Schulz - Kurányi,Kiessling.

In lot mai sunt: Enke, Castro, Madlung, Freier, Schlaudraff.

georg40
25th March 2007, 20:06
J.Löw a mai convocat doi tineri jucatori pentru partida de miercuri: mijlocasul Rolfes de la Leverkusen si atacantul Helmes de la Köln.

georg40
26th March 2007, 21:33
In meciul de miercuri sunt posibile mai multe debuturi decat se credea. Löw il perefera in poarta pe Enke, care va debuta la 29 de ani in echipa nationala. Schultz, accidentat a parasit cantonamentul, iar Metzelder de la Dortmund ramas cu echipa va ...ramane pe banca pentru a fi odihnit (in masura posibilitatilor) pentru echipa sa de club.
Astfel impotriva Danemacei (miercuri ora 2O pe ZDF live) se contureaza formatia:Enke - Fritz, Madlung, M.Friedrich ,Jensen - Trochowski, Hilbert, Hitzelsperger, Rolfes - Kurányi, Kiessling.

georg40
27th March 2007, 19:00
Meciul de maine de la Duisburg prilejuieste in preziua lui tonuri critice din partea danezilor. Antrenorul nordicilor, Morten Olsen, pe vremuri jucator la FC Köln, il critica aspru pe Joachim Löw ca fiind lipsit de respect, de vreme ce el aliniaza importriva Danemarcei doar o echia ...B. Aceasta critica, vazuta absolut obiectiv este asa si ...asa. Argumentele lui Olsen pot fi acceptate, pe de alta parte si germanii trebuie intelesi in intentia lor de a odihni unii jucatori pe de alta parte de a oferi prilejul unor tineri capabili sa se afirme.
Nu stiu ce va zice Olsen daca echipa lui va pierde...

Sase jucatori spera sa debuteze sub culorile nationalei: Enke, Castro, Rolfes, Hilbert, Kiessling si Helmes, ultimul de la echipa de liga a doua Köln. Helmes ar fi al saselea jucator din liga a doua care ar debuta in echipa nationala in toata istoria ei.
Echipa Germaniei pare sa primeasca conturul definitiv: Enke - Castro, Madlung, M.Friedrich, Jensen - Fritz, Rolfes, Hitzelsperger,Trochowski - Kurányi, Schlaudraff. Danemarca anunta "11"-le: T.Sörensen - Jacobsen,Gravegaard,Agger,N.Jensen - Poulsen, D.Jensen, Kahlenberg - Romedhal, Tomasson, Grönkjaer.
Partida va fi condusa de englezul Webb.

Bilantul Germania - Danemarca : 14 victorii, 2 egaluri si 7 infrangeri.

georg40
27th March 2007, 22:05
Pentru a-i linisiti pe spectatorii din Duisburg care si-au manifestat dezamagirea ca echipa Germaniei va alinia miercuri practic o echipa B , federatia a decis sa acorde o mica "bomboana". Spectatorii care isi vor trimite biletele de intrare de la acest meci, pana la 5 aprilie,pe adresa federatiei vor avea optiunea de a primi un bilet de intrare la unul din meciurile de calificare viitoare. De asemenea, fiecare va primi gratuit un fular si o sapca cu insemnele echipei nationale.

georg40
27th March 2007, 23:12
S-a incheiat de cateva minute la Düsseldorf partida Germania - Cehia (U21), castigata de gazde cu 1-0(1-0) printr-un gol marcat de Marcell Heller de la Eintracht Frankfurt. A fost un meci placut vioi, cu multe faze de poarta, victoria tinerilor germani fiind totusi clara si meritata.

georg40
28th March 2007, 23:17
Germania - Danemarca 0-1(0-0).

Comentat vehement si nefavorbail in special de catre oaspeti, Germania a aliniat in amicalul de azi o formatie secunda, doar trei jucatori ramanand din echipa invingatoare sambata la Praga (Jansen, Hitzelsperger, Kuranyi), in rest fiind utilizati doar jucatori tineri, sase dintre ei debutand cu acest prilej in echipa nationala.

Meciul a inceput cu doua ocazii uriase ale oaspetilor, portarul Enke reusind o parada spectaculoasa, iar Trochowski salvand de pe linia portii. Meciul s-a echilibrat apoi simtitor, jucatorii germani avand chiar perioade de dominare , timp in care au ratata ocazii prin Schlaudraf si Trochowski.
Oaspetii cu o formatie mai robusta si rutinata, printre care si o seama de jucatori cu state de serviciu mai vechi sau mai noi in bundesliga (Poulsen, Tomasson, D.Jansen, Grönkjaer, Andreasen) au avut totusi cateva ocazii mai clare de a inscrie.
In partea a doua a intalnirii, gazdele au dat din nou tonul si au reusit cel putin o jumatate de duzina de ocazii de gol, numai Schlaudraff si Helmes ratand de cate doua ori fiecare, portarul Christiansen intervenind salvator. Pe fondul unei superioritati teritoriale a gazdelor, oaspetii au reusit un contraatac pe care l-au finalizat prin Bendtner in min.81, acesta reluand de la 6-7 metri centrarea lui Grönkjaer. O victorie la limita, poate chiar meritata a oaspetilor, avand in vedere ocaziile mai clare, dar pentru conducerea tehnica a echipei Germaniei experimentul a adus o seama de concluzii privind capacitatea unor jucatori de a evolua la cel mai inalt nivel si cu siguranta de de Madlung, Schlaudraff, Helmes sau Kiessling vom mai auzi. Partida a fost urmarita pe stadionul din Duisburg de 31 500 de spectatori si a fost bine condusa de arbitrul englez Webb.
Formatii: Germania : Enke - Fritz, Madlung, M.Friedrich,Jansen - Hilbert (58 Freier),Rolfes (71 Castro),Trochowski,Hitzelsperger - Kurányi (46 Kiessling), Schlaudraff (78 Helmes); Danemarca: T.Sörensen (46 Christiansen) - Priske, Gravegaard,Agger, Jacobsen - C.Poulsen (46 Andreasen),D.Jensen (46 Würtz),Kahlenberg(46 Grönkjaer) - Romedahl (77 B.Poulsen),Tomasson (56 D.Sörensen), Bendtner.

Universal
26th May 2007, 13:23
Campionatul European Editia 2008 Austria/Elvetia bate la usa si Germania isi joaca sansele intr-o grupa interesanta -cu Cehia, Slovacia , Irlanda , Tara Galilor , Cipru si San Marino.

Calificarea nu ar trebui sa o rateze, ar insemna practic un dezastru - insa toate semnele tind spre un nou succes- in caz de calificare , Germania pare favorita la castigarea trofeului , avand cota de 1:5.5 , fiind urmata de Italia si Franta .

Le uram mult succes jucatorilor, antrenorului ''Joggi'' Löw si suporterilor :)

Universal
2nd June 2007, 16:10
Grupa Germaniei: Grupa D

Loc
1. » Deutschland 5 4 1 0 21:3 +18 13
2. » Cehia 6 4 1 1 15:4 +11 13
3. » Irlanda 7 4 1 2 12:8 +4 13
4. » Slovacia 6 3 0 3 15:11 +4 9
5. » Wales 5 2 0 3 8:9 -1 6
6. » Cipru 6 1 1 4 9:16 -7 4
7. » San Marino 5 0 0 5 1:30 -29 0

Meciurile:

Sa 02.09.2006 20:15 » Cehia - » Wales » 2:1 (0:0)
Sa 02.09.2006 20:15 » Slovacia - » Cipru » 6:1 (3:0)
Sa 02.09.2006 20:45 » Deutschland - » Irlanda » 1:0 (0:0)
Mi 06.09.2006 20:15 » Slovacia - » Cehia » 0:3 (0:2)
Mi 06.09.2006 20:45 » San Marino - » Deutschland » 0:13 (0:6)
Sa 07.10.2006 16:00 » Wales - » Slovacia » 1:5 (1:3)
Sa 07.10.2006 17:15 » Cehia - » San Marino » 7:0 (4:0)
Sa 07.10.2006 18:30 » Cipru - » Irland » 5:2 (2:2)
Mi 11.10.2006 20:30 » Irlanda - » Tschechien » 1:1 (0:0)
Mi 11.10.2006 20:45 » Slovacia - » Deutschland » 1:4 (0:3)
Mi 11.10.2006 21:00 » Wales - » Cipru » 3:1 (2:0)
Mi 15.11.2006 20:00 » Cipru - » Deutschland » 1:1 (1:1)
Mi 15.11.2006 20:30 » Irlanda - » San Marino » 5:0 (3:0)
Mi 07.02.2007 20:45 » San Marino - » Irlanda » 1:2 (0:0)
Sa 24.03.2007 16:00 » Irlanda - » Wales » 1:0 (1:0)
Sa 24.03.2007 19:00 » Cipru - » Slovacia» 1:3 (1:0)
Sa 24.03.2007 20:45 » Cehia- » Deutschland » 1:2 (0:1)
Mi 28.03.2007 17:25 » Cehia - » Cipru» 1:0 (1:0)
Mi 28.03.2007 20:30 » Irlanda- » Slowakei » 1:0 (1:0)
Mi 28.03.2007 21:00 » Wales - » San Marino » 3:0 (2:0)

Meciurile de astazi :

Sa 02.06.2007 16:00 » Wales - » Cehia --
Sa 02.06.2007 19:00 » Deutschland - » San Marino --

De miercuri:

Mi 06.06.2007 20:30 » Deutschland - » Slovacia --

Urmatoarele meciuri:
Mi 22.08.2007 » San Marino - » Cipru --
Sa 08.09.2007 » Slovacia- » Irland --
Sa 08.09.2007 » Wales - » Deutschland --
Sa 08.09.2007 » San Marino - » Cehia --
Mi 12.09.2007 » Cehia - » Irland --
Mi 12.09.2007 » Slovacia- » Wales --
Mi 12.09.2007 » Cipru- » San Marino --
Sa 13.10.2007 » Slovacia - » San Marino --
Sa 13.10.2007 » Irlanda - » Deutschland --
Sa 13.10.2007 » Cipru - » Wales --
Mi 17.10.2007 » Irlanda - » Cipru --
Mi 17.10.2007 » San Marino - » Wales --
Mi 17.10.2007 20:45 » Deutschland - » Cehia --
Sa 17.11.2007 » Cehia - » Slovacia --
Sa 17.11.2007 » Wales - » Irlanda --
Sa 17.11.2007 20:00 » Deutschland - » Cipru --
Mi 21.11.2007 » Cipru- » Cehia --
Mi 21.11.2007 » San Marino - »Slovacia--
Mi 21.11.2007 20:30 » Deutschland - » Wales --

Universal
2nd June 2007, 19:10
Primul rezultat : Wales-Cehia 0-0

Bogdy LFC
2nd June 2007, 19:24
''Panzer-ul'' va merge in Austria si Elvetia de pe prima pozitie fara indoiala insa ramane de vazut si ce va face acolo:drak: La EURO 2000 si 2004 NU a reusit mare lucru si cred k nici acum nu va fi o minune:ok:

Universal
2nd June 2007, 19:32
Eu cred altceva: Cu Joachim Löw antrenor vor ajunge minim in sferturi.
Sunt convins de acest lucru..Doar are loc in Elvetia/Austria...aproape de casa...

johny bravo
2nd June 2007, 19:35
Un titlu mai potrivit era: Defilarea Germaniei spre Campionatul European 2008... Echipa actuala este extrem de competitiva. S-ar putea chiar sa ajunga in finala (contra Romaniei :))

Universal
4th June 2007, 10:13
Mi-as dori si eu acest lucru..dar pare poate prea fantezist..oricum, acum se poate spune ca prin victoria echipei la 6 goluri diferenta, si prin egalul Cehiei in Tara Galilor, locul 1este ca si castigat.
Felicitari echipelor :ok:

johny bravo
5th June 2007, 02:00
@ Uni: se vede clar ca Germania nu mai este echipa aceea slabutza si tematoare de acum vreo 6, 7 ani. Astazi Germania are o cu totul alta fata. E realmente competitiva, are jucatori de valoare, omogenitate, antrenor capabil etc. etc. Sa aiba si putina parsivenie italieneasca si cred ca sunt sanse la podium. Plus ca se joaca in Austria si Elvetia, aproape ca si cum ar juca acasa.

Oricum bravo lor pentru calificare.

Universal
6th June 2007, 12:37
Clasamentul actualizat:


Pl. Mannschaft Sp. G U V Tore Diff. Punkte
1. Deutschland 6 5 1 0 27 : 3 +24 16
2. Cehia 4 2 1 15 : 4 +11 14
3. Irlanda 7 4 1 2 12 : 8 +4 13
4. Slovacia 6 3 0 3 15 : 11 +4 9
5. Wales 6 2 1 3 8 : 9 -1 7
6. Cipru 1 1 4 9 : 16 -7 4
7. San Marino 6 0 0 6 1 : 36 -35 0

Universal
6th June 2007, 21:48
TOOOOOORRR MIRO KLOSE! Endlich! 1-0 für Deutschland!

Universal
27th June 2007, 18:07
Clasament actual si ultimele rezultate:

Germania-Slovacia 2-1

1. » Deutschland 7 6 1 0 29:4 +25 19
2. » Cehia 7 4 2 1 15:4 +11 14
3. » Irlanda 7 4 1 2 12:8 +4 13
4. » Slovacia 7 3 0 4 16:13 +3 9
5. » Wales 6 2 1 3 8:9 -1 7
6. » Cipru 6 1 1 4 9:16 -7 4
7. » San Marino 6 0 0 6 1:36 -35 0

meciurile urmatoare:

Mi 22.08.2007 » San Marino - » Cipru
Sa 08.09.2007 » Slovacia- » Irlanda --
Sa 08.09.2007 » Wales - » Deutschland --
Sa 08.09.2007 » San Marino - » Cehia --
Mi 12.09.2007 » Cehia - » Irlanda --
Mi 12.09.2007 » Slovacia- » Wales --
Mi 12.09.2007 » Cipru - » San Marino

Lordul
27th June 2007, 18:09
e clar Germania se califica de pe primul loc

Universal
27th June 2007, 18:11
neclar este locul 2....

resita
18th July 2007, 17:35
ce se mai aude de nationala germaniei?
de mult nu s-a mai scris pe acest thread :P:P

Geografu
18th July 2007, 17:38
Nationala Germaniei si-a stabilit un amical international la Leipzig in 2008 dar inca nu se stie adversarul.In rest e bine asteapta sa se califice ,impreuna cu noi ( da Doamne :rolleyes: ) la Euro 2008 Austria/Elvetia ! :ok:

georg40
27th July 2007, 14:06
Pentru situatia ca echipa nationala va realiza calificarea pentru turneul final al campionatului european 2008 din Elvetia si Austria, DFB a incheiat un plan de actiune pentru desfasurarea pregatirilor.
Echipa urmeaza sa se reuneasca la 19 mai intr-un cantonament in sudul Frantei sau pe insula Mallorca. Cu cinci zile inaintea primului meci oficial echipa isi va ocupa "cartierul general". Antrenorul J.Löw a anuntat intentia de a se baza si mai mult in formarea lotului pe jucatorii tineri remarcati cu diferite prilejuri.

georg40
13th August 2007, 15:20
Meciul de pe noul Wembley nu va avea se pare mai mult decat atu-urile unui amical.
Tot mai multi titulari par sa nu intre in discutie.
La englezi s-a accidentat la finele saptamanii trecute Rooney.
De la germani, la accidentarile cunoscute ale lui Ballack , Podolski si Frings s-a adugat acum si indisponibilitatea lui Borowski, ranit la genunchi.
Antrenorul J.Löw urmeaza sa anunte joi lotul pentru acest meci.

Universal
13th August 2007, 15:57
Practic tot mijlocul creativ va lipsi, sa speram ca se vor prezenta bine

georg40
16th August 2007, 11:09
Azi, joi de la ora 13,30, live pe posturile N24,N-TV si Phoenix ,are loc la sediul federatiei o conferinta de presa in cadrul careia selectionerul J.Löw va prezenta lotul pentru meciul cu Anglia de la 22 august, si care in mare va conta si pentru partida cu Romania de la 12 septembrie.
Intrebarea ce mare este cine ii vor inlocui pe accidentatii din linia de mijloc: Ballack, Frings si Borowski ? Tendiinta merge spre formula Schneider, Schweinsteiger, Hitzelsperger, Hilbert (Trochowski), dar sa asteptam ce zice antrenorul federal.

georg40
16th August 2007, 14:48
In conferinta de presa susamintita J.Löw a facut cunoscuta selectionata:

Portari:
12 Timo Hildebrand 05.04.1979 FC Valencia 5 -
1 Jens Lehmann 10.11.1969 Arsenal London 46 -

Aparatori:
3 Arne Friedrich 29.05.1979 Hertha BSC Berlin 49 -
27 Clemens Fritz 07.12.1980 Werder Bremen 7 1
2 Marcell Jansen 04.11.1985 FC Bayern München 16 1
16 Philipp Lahm 11.11.1983 FC Bayern München 34 2
17 Per Mertesacker 29.09.1984 Werder Bremen 33 1
21 Christoph Metzelder 05.11.1980 Real Madrid 32 -
40 Serdar Tasci 24.04.1987 VfB Stuttgart - -

Mijlocasi:
34 Roberto Hilbert 16.10.1984 VfB Stuttgart 2 -
15 Thomas Hitzlsperger 05.04.1982 VfB Stuttgart 25 3
39 Sami Khedira 04.04.1987 VfB Stuttgart - -
38 Simon Rolfes 21.01.1982 Bayer 04 Leverkusen 2 -
19 Bernd Schneider 17.11.1973 Bayer 04 Leverkusen 78 3
7 Bastian Schweinsteiger 01.08.1984 FC Bayern München 43 13
28 Piotr Trochowski 22.03.1984 Hamburger SV 4 -

Atacanti:
37 Patrick Helmes 01.03.1984 1. FC Köln 2 -
33 Stefan Kiessling 25.01.1984 Bayer 04 Leverkusen 1 -
11 Miroslav Klose 09.06.1978 FC Bayern München 69 33
31 Kevin Kuranyi 02.03.1982 FC Schalke 04 40 18
(Cifrele reprezinta numarul de selectionari si goluri marcate)

Ca urmare se contureaza urmatorul "11": Lehman - Lahm, Mertesacker,Metzelder,Jansen - Schneider, Khedira, Hitzelsperger,Schweinsteiger - Kurányi, Klose

Universal
16th August 2007, 18:41
Jucatori convocati / promovati /noi: Sami Khedira si Serdar Tasci - ambii de la campioana Germaniei,VFB Stuttgart.

carlo
18th August 2007, 23:21
Jucatori convocati / promovati /noi: Sami Khedira si Serdar Tasci - ambii de la campioana Germaniei,VFB Stuttgart.
Probabil,candva,nemtii adevarati vor fi...raritati in Nationalmannschaft!

Universal
19th August 2007, 00:47
dap :( ...odata va exista o echipa .....dar pana acumj putem fi multumiti :ok:

georg40
19th August 2007, 15:52
Cu echipa nationala arata din ce in ce mai rau, la accidentarile cunoscute adaugandu-se acum altele.
Astfel din lotul pentru meciul de miercuri nu vor mai face parte din cauza unor indisponibiltati Klose, Schweinsteiger si Khedira.
Antrenorul J.Löw urmeaza sa anunte dupa meciurile din Bundesliga de azi eventualii inlocuitori.

georg40
19th August 2007, 16:33
J.Löw a facut-o chiar mai inainte convocandu-i pe Castro si Odonkor.

georg40
20th August 2007, 17:33
Cea de-a 30-a intalnire Anglia - Germania, o partida "clasica" in confruntarile intertari va avea loc miercuri de la ora 22 (ora Romaniei) pe noul stadion Wembley.
Istoria meciurilor dintre cele doua rivale este lunga de aproape un secol, prima intalnire avand loc la 20 aprilie 1908 la Berlin, incheiata cu o clara victorie a echipei insulare: 5-1. A fost nevoie de mai bine de 60 de ani, pana la prima victorie a germanilor: 1-0, la 1 iunie 1968 la Hannover.
Bilantul complet din punctul de vedere al echipei germane este: 29 jocuri, 9 victorii, 6 egaluri si 14 infrangeri, golaveraj 34-63. Ultimele confruntari au avut loc in anii 2000 si 2001 in calificarile pentru CM, la Londra castigand Germania cu 1-0, iar la München ,intr-o clara revansa ,Anglia cu 5-1 !
Memorabila ramane intalnirea de la 30 iulie 1966 in finala CM, cu acel gol acordat de arbitrul Bahramov dupa ce balonul lovise bara transversala, nici o imagine nereusind sa dovedeasca cu certitudine daca balonul sutat de Hurst in minutul 100 al prelungirilor a depasit sau nu cu intreaga sa circumferinta linia portii...
Jocul de miercuri nu are loc sub cele mai bune auspicii, ambele echipe avand unele indisponibilitati, mai ales echipa germana (Ballack, Frings, Borowski, Schweinsteiger, dar si Gomez, Podolski,Jansen si Klose) ceea ce inseamna practic nu numai lipsa liniei mediane,dar si a formulei ideale de atac.
Anglia nu il va avea pe Rooney,Gary Neville, Sol Campbell, si probabil vor mai lipsi Gerard si Hargreaves, Owen nefiind nici el complet valid. Toate sperantele antrenorului Steve McLaren se indreapta spre David Beckham care urmeaza sa organizeze jocul echipei sale. Antrenorul german J.Löw vede ,totusi, si un aspect pozitiv si anume posibilitatea ca si alti jucatori sa se afirme in echipa nationala, mai ales in cadrul nu chiar obisnuit pe care il vor cunoaste pe Wembley.
In aceste conditii formatiile vor fi decise in ultima ora, motiv pentru care in prezent orice pronostic in acest sens ar putea pare hazardat.
Marti de la ora 16, la Londra va avea loc o conferinta de presa la care s-ar putea ca cei doi antrenori sa faca anumite...avansuri privind formatiile probabile.

georg40
21st August 2007, 15:34
Pentru meciul de mercuri (ora 22), care va fi condus de arbitrul elvetian Bussacca, echipele anunta urmatoarele formatii probabile:

Anglia: Robinson - Richards, Ferdinand, Terry, A.Cole - Beckham, Carrick, Lampard , J.Cole - Owen, Johnson.
Germania: Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hilbert, Schneider, Hitzelsperger, Rolfes - Odonkor, Kurányi.

georg40
21st August 2007, 22:53
Partida va fi urmarita printre altii, de primul ministru englez Gordon Brown si, la invitatia acestuia, de cancelarul federal german, Angela Merkel.

Presa engleza nu prea este incantata de acest meci formuland numeroase critici. "Absentele din ambele echipe fac din aceasta partida o farsa" scrie "Daily Mail". Purtatorul de cuvant al ligii engleze, Dan Johnson spunea ca: "Abia a inceput campionatul si el este deja deranjat de un joc fara nici o importanta."

Dupa conferinta de presa de marti, echipa Germaniei se contureaza intr-o alcatuire usor schimbata:
Lehmann - Pander, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hilbert, Rolfes, Schneider, Hitzelsperger - Kiessling, Kurányi.

georg40
23rd August 2007, 00:21
Partida a debutat cu surpriza formatiei germane, iesita intr-o alcatuire in care nu a mai jucat niciodata. Tanarul Philip Lahm, fundas de "meserie" a aparut in postura de mijlocas "ratacitor", adica un om fara sarcini concrete, dar cu intentia de a distruge actiunile adverse in fata apararii,iar in faza de atac de a lega jocul. Strategul J.Löw si-a amintit ca Lahm a avut candva acest la juniori. Si micul Lahm a fost unul dintre cei mai buni si eficaci jucatori de pe teren !
Anglia a inceput mai bine jocul, la o actiune a lui Richards balonul ajungand la Lampard care a sutat sec la vinclu ,1-0.
Germanii si-au revenit greu dupa acest soc, dar si-au revenit la timp schitand cateva atacuri periculoase, incheiate cu suturile lui Hitzelsperger si Schneider. La o actiune de atac rapida, portarul Robinson a respins cu greu, Schneider a recentrat, balonul a luat o traectorie curioasa care l-a surprins pe portar, acesta a respins anevoios de pe linia portii, am avut impresia ca balonul a fost deja in poarta, dar numai pana in fata lui Kuranyi care a egalat de la 3 metri, 1-1. Oaspetii au dominat surprinzator si pe mai departe, in minutul 40 debutantul de la Schalke ,Pander, ajuns la circa 22 metri si servit foarte bine de Trochowski "executandu-l" fara sansa pe Robinson, 1-2.
In repriza secunda Anglia a dominat mai mult, dar ocazii clare au avut si oaspetii pe contraatac, care au reusit cand a fost nevoie sa temporizeze jocul si sa pastreze avantajul pana in final. Se poate vorbi finalmente, apreciind maturitatea tactica a echipei germane, chiar de o victorie meritata, desi poate un egal ar fi multumit atat echipele cat si numerosul public(87 000).
Arbitrul Bussacca (Elvetia) a condus bine formatiile: Anglia : Robinson (46 James), -Richards, Ferdinand (46 Brown),Terry, Shory - Beckham, Lampard,Carrick(55 Barry),J .Cole (70 Wright-Phillips) - Smith (57 Crouch), Owen (57 Dyer); Germania: Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Pander - Lahm - Odonkor (54 Hilbert),Schneider (90 Castro), Trochowski ( 72 Rolfes), Hitzelsperger - Kurányi.

Si inca o remarca. Un frumos gest sportiv al gazdelor care in sectoarele in care s-au aflat spectatorii germani au raspandit pliante pe care scria:" Va multumim pentru organizarea campionatului mondial din anul 2006."
Fair-play la el acasa !

georg40
23rd August 2007, 11:34
Comentariile la partida Anglia - Germania subliniaza in unison marile resurse pe care le are fotbalul german in ciuda avalansei de jucatori straini inj toate ligile.
O echipa nationala fara Ballack, Frings, Klose, Podolski, Gomez, Jansen pentru a aminti pe titularii certi parea greu de inchipuit, dar iata ca tinerii chemati in locul lor, ca Pander, Trochowski, Rolfes, Odonkor sau Hilbert au demonstrat ca sunt capabili sa-i inlocuiasca.
Atmosfera noua din lotul national, promovata inca de Jürgen Klinsmann in pregatirea CM din anul 2006 da roade, "adoptarea" noilor veniti are loc din mers, fara probleme, acestia isi insusesc repede stilul echipei, de unde aceasta dominanta si reala armonie .
Unele solutii adoptate ieri seara s-au nascut din nevoie, dar ele au fost mai mult decat fericite. Pander, ca fundas lateral cu certe veleitati ofensive ,s-a dovedit a fi nu numai o alternativa pentru Jansen, Lahm sau Fritz ci chiar o solutie care se impune atentiei. Apropo Lahm, aparitia sa in acest rol de mijlocas inchizator (sau ma rog deschizator) a fost o mare surpriza, chiar si pentru el, cum declara seara tarziu intr-un interviu, neexcluzand posibilitatea sa repete evolutia daca va fi nevoie.
Inca o remarca privindu-l pe Kevin Kurányi. Lasat inafara echipei la CM din anul 2006, el a demonstrat cu brio calitatile pe care le are ca si faptul ca apartine, indiferent de conjunctura , lotului national fiind la nivelul celorlalti trei colegi prevazuti pentru linia ofensiva.
Meciul-test a fost o buna repetitie pentru partida din cadrul preliminariilor CE impotriva Tarii Galilor (8 septembrie,ora 20,30 la Cardiff) cu notatia ca s-ar putea sa vedem atunci nominal o cu totul alta echipa...

Universal
23rd August 2007, 20:11
In 2000 a fost ultimul meci al Nationalei Angliei pe vechiul stadion Wembley , terminandu-se cu o supriza.

Anglia a intalnit Germania, care insa i-a stricat ziua prin golul inscris de Dieter Hamann.Scor : 0-1 si victorie Germania.

Gary Lineker a decalarat in anii 80' ca :

Fotbalul se joaca in 22 de juactori si la sfarsitul partidei invinge Germania.

7 ani mai tarziu- Inaugurarea noului stadion Wembley


Anglia cere revanasa. O primeste.Germania are 11 jucatori accidentati , care in mod normal trebuiau inclusi in primii 18.

Jucatori ca Frings, Ballack , Schweinsteiger lipsesc.

Antrenorul Joachim Löw include jucatori noi, de perspectiva, ca Christian Pander, Piotr Trochowksi sau Patrick Helmes.

Partida incepe.Se simte ca echipa nu este omogena.Este nesigura.
Mertesacker-Metzelder nu par sigur.In primele 10 minute , englezii isi creeaza ocazii si inscriu.Este sinormal, doar joaca acsasa.

Insa de aici incepe revirimentul.Jucatorii devin din ce in ce mai siguri pe ei, suporterii sunt de partea lor, le striga pe nume.Wembley.Un vis.

Jucatorii incep sa joace cu pase sigure. Si de aici incepe totul. Englezii simt ca ceva nu este in ordine si incearca si incep cu dominarea mijlocului.Dar nu reusesc.Hitzlsberger ,Mertesacker incep sa conduac meciul de parca ar fi jucat impreuna de ani.

Echiopa se simte omogena.Echipa vrea rezultat.Incep atacurile.Mai intai un Kuranyi, apoi un Lahm , sanse bune.

Apoi supriza- la o flanaca, Robisnon greseste fatal, Kuranyi este atent si-Germania egaleaza. Suporterii englezi amutesc.

Germania renaste si incepe sa preseze , incepe sa atce. Deodata prinde Pander o pasa, isi aseaza mingea potrivit pe piciorul stang si...trage un topredo.

Un gol de al 30 de metri. Germania conduce. Nebunie in cabina germana.Suporterii foarte fericiti, jucatorii au reusit ceea ce sincer nimeni nu credea.valoric au aratat aseara ca se pot masura cu titularii.

Repriza a doua au cedat in multe parti jocul, lasand englezii sa-si creeze ocazii.
Pana la urma au invins pe Wembley.

Miza a fost un amical.Dar prestigiul, bucuria unei asemenea victorii este imensa.Anglia este un adversar special, sa castig impotriva ei , la ei acasa, este impresionant.


Felicitari echipei, antrenorului si desigur, tuturor suporterilor.

georg40
23rd August 2007, 21:48
In ce priveste cele spuse de Garry Lineker doar o mica observatie ca sa salvam ...poanta.
Lineker a fost intrebat ce este fotbalul ?
Si el a raspuns: este un sport cu mingea jucat de 22 de jucatori la capatul caruia invinge totdeauna Germania...

Universal
24th August 2007, 15:30
:) Aceasta mica prejudecata incepe sa reinvie.

georg40
26th August 2007, 12:24
Albert Streit de la Eintracht Frankfurt a formulat critici la adresa selectionerului J.Löw, aratand ca in conditiile in care au lipsit o seama de jucatori accidentati el nu a intrat in vederile antrenorului pentru partida cu Anglia, ceea ce ii intareste convingerea ca nu (mai) este nevoie de serviciile lui.
Citind printre randuri s-ar putea trage o anumita concluzie. Sa mai asteptam insa.

georg40
28th August 2007, 20:07
J.Löw a precizat azi ca anuntarea lotului national pentru partidele cu Tara Galilor (8 septembrie) si Romania (amical, 12 septembrie) va avea loc vineri.

georg40
31st August 2007, 13:02
Selectionerul unic al echipei nationale germane, Joachim Löw a anuntat azi lotul din care se va alege "11"-le pentru partidele cu Tara Galilor si Romania.
Iata acest lot (cifrele arata numarul de pe tricou, data nasterii, numarul de selectionari, respectiv al golurilor marcate):



Portari:
23 Robert Enke 24.08.1977 Hannover 96 1 -
12 Timo Hildebrand 05.04.1979 FC Valencia 5 -
1 Jens Lehmann 10.11.1969 Arsenal London 47 -

Aparatori:
35 Gonzalo Castro 11.06.1987 Bayer Leverkusen 2 -
3 Arne Friedrich 29.05.1979 Hertha BSC Berlin 50 -
24 Manuel Friedrich 13.09.1979 Bayer Leverkusen 7 1
2 Marcell Jansen 04.11.1985 Bayern München 16 1
16 Philipp Lahm 11.11.1983 Bayern München 35 2
17 Per Mertesacker 29.09.1984 Werder Bremen 34 1
21 Christoph Metzelder 05.11.1980 Real Madrid 33 -
6 Christian Pander 28.08.1983 Schalke 04 1 1
40 Serdar Tasci 24.04.1987 VfB Stuttgart - -

Mijlocasi:
34 Roberto Hilbert 16.10.1984 VfB Stuttgart 3 -
15 Thomas Hitzlsperger 05.04.1982 VfB Stuttgart 26 3
38 Simon Rolfes 21.01.1982 Bayer Leverkusen 3 -
7 Bastian Schweinsteiger 01.08.1984 Bayern München 43 13
28 Piotr Trochowski 22.03.1984 Hamburger SV 5 -

Atacanti:
32 Mario Gomez 10.07.1985 VfB Stuttgart 3 3
37 Patrick Helmes 01.03.1984 1. FC Köln 2 -
11 Miroslav Klose 09.06.1978 Bayern München 69 33
31 Kevin Kuranyi 02.03.1982 Schalke 04 41 19
20 Lukas Podolski 04.06.1985 Bayern München 38 22


Jucatorii Gerald Asamoah, Stefan Kiessling, Bernd Schneider, Oliver Neuville, David Odonkor, Mike Hanke si Manuel Neuer apartin lotului largit si vor participa la 4 september la Köln la testul fizic.

georg40
2nd September 2007, 21:25
Jucatorii nominalizati pentru lotul national au evoluat in majoritatea lor covarsitoare modest, as zice sub asteptari.
Enke a gresit la un gol, Mertesacker a fost uneori nesigur, Lahm a dat pase gresite, mijlocasii Hitzelsperger si Hilbert au "plutit " in partida de azi de la Karlsruhe, lui Schweinsteiger nu i-a reusit nimic, ca si lui Gomez de altfel, doar Klose a marcat un gol, in rest fiind si el mai mult absent.

Singurii cu o prestatie relativ multumitoare au fost Pander si Kuranyi de la Schalke, si cei doi Friedrich, Arne si Manuel. Nu-i va fi usor lui J.Löw sa aleaga "11"-le pentru meciu de sambata cu Tara Galilor...

georg40
4th September 2007, 14:56
Jucatorul Tasci de la Stuttgart este accidentat, motiv pentru care J.Löw l-a convocat ulterior pe David Odonkor.

Echipa Germaniei pentru meciul cu Tara Galilor se contureaza astfel: Lehmann -
A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Pander - Lahm - Hilbert, Hitzelsperger, Schweinsteiger - Klose, Kuranyi.

georg40
5th September 2007, 13:47
Pregatirile echipei Germaniei nu sunt lipsite de probleme. Mario Gomez nu poate efectua decat antrenamente usoare, iar Odonkor convocat ulterior acuza si el dureri la coapsa.

georg40
5th September 2007, 16:09
Formatia de mai sus a fost azi confirmata de antrenorul J.Löw.

georg40
5th September 2007, 16:17
Tim Wiese portarul lui Werder Bremen este suparat foc, zicand ca atata vreme car J.Löw este selectionerul echipei nationale nu are inici o sansa de a juca in reprezentativa. Wiese, desi arata o forma buna, este dezamagit ca portari ca Hildebrand, care nici nu joaca in echipa sa, Enke si Neuer au fost preferati pentru testul fizic la care el nici macar nu a fost convocat.

georg40
6th September 2007, 13:05
J.Löw a reactionat cam intepat la aceasta critica neintrand in fondul ei, ceea ce ar fi fost de dorit pentru a relica cu argumente, zicand doar ca a critica public colegii este nepoliticos. Pentru gustul meu cam putin, Herr Löw...

georg40
6th September 2007, 20:32
Miroslav Klose a fost desemnat azi drept capitan al echipei care va juca sambata la Cardiff.

georg40
6th September 2007, 21:05
Brigada de arbitri vine din Spania:
Manuel Mejuto González, Juan Carlos Yuste Jiménez, Antonio Artero Gallardo , al patrulea oficial : Bernardino González Vázquez

georg40
6th September 2007, 23:14
Veste proasta din tabara germana. Azi s-a accidentat la genunchi Philip Lahm prezenta lui sambata ca si miercurea viitoare fiind exclusa.
In acest fel echipa va trebui din nou restructurata, componenta liniei de mijloc fiind incerta pana in ultimul moment.

georg40
8th September 2007, 00:08
Formatiile probabile pentru meciul de sambata de la Cardiff (21,30 live pe ZDF):

Tara Galilor: Hennessey - Bale, Gabbidon, J.Colins, Nyatanga - Ricketts, Koumas, S.Davies, Ledley - Bellamy, Eastwood;
Germania: Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Pander - Hilbert, Rolfes, Schweinsteiger, Hitzelsperger - Klose, Kurányi.

Universal
8th September 2007, 17:35
Pana acum , Germania a jucat mereu mai bien decat Tara Galilor.

In 13 partide , 2 s-au terminat cu victoria Tarii Galilor, ultima in 2002 , in Cardiff, de 5 ori egal, si de 6 ori prin victoria germanilor.

Sa speram ca , avandu-l capitzan pe Miroslav Klose, cu Kevin KUranyi de asemenea in primul 11, sa se termine in avantajul Germaniei.Printr-o eventuala victorie, Germania acumuleaza 22 de puncte si este in proportie de 80& calificata la turneul final.

Universal
9th September 2007, 03:57
Rezultatul de astazi:

Tara Galilor-Deutschland 0-2

goluri: 0-1 Klose (minutul 6) 0-2 Klose (minutul 60')

Cu Miroslav Klose capitan in locul lui Philipp Lahm , care trebui sa fie capitan in locul lui Bernd Schneider, care trebuia sa fie capitan in locul lui Michael Ballack, echipa a functionat bine si , desi au fost multe rezerve ( Pander, Trochowski, Hilbert,Helmes, Mertsacker )

si au reusit sa se impuna printr-un joc ce a mers deosebit de bine in special pe linii si in aparare.De remarcat este revenirea in lot al lui Lukas Podolski , desi rezerva a, jucat 15 minute, avand cateva faze destul de bune de a marca
, dar s-a vazut ca a lipsit mult timp .
Tara Galilor:

: Hennessey - Ricketts, James Collins, Gabbidon, Nyatanga, Bale - Davies (79. Crofts), Robinson, Koumas (67. Fletcher), Ledley (46. Earnshaw) - Eastwood

Deutschland:

Lehmann - Arne Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Pander (46. Trochowski - Hilbert, Hitzlsperger, Schweinsteiger, Jansen - Klose (87. Helmes), Kuranyi (73. Podolski)

Arbitru:Mejuto Gonzalez

Spectatori: 31.000

Stadion: Millenium Stadium Cardiff

georg40
9th September 2007, 11:26
S-a vazut si in meciul de ieri, ca indiferent in ce componenta apare pe teren, echipa Germaniei este capabila sa aplice acelasi sistem de joc, sa domine prin tehnicitate si duleuri cu adversarul fiecare partida, sa asigure indelungat posesia balonului - elemente tactice importante pentru succes.
Unde s-ar putea mai mult este capitolul eficacitate, se rateaza inca nepermis, in finalul actiunilor de atac pasa decisiva este adesea gresita.
Dintre noii veniti o vorba buna despre Hilbert, de la Stuttgart, care in scurta vreme poate fi un om de baza al echipei. L-as mai mentiona pe Hitzelsperger, care nu este nou venit, dar a acoperit cu brio postul lasat vacant de Frings, accidentat. S-a vazut si ieri ce rol joaca aspectul psihologic. Schweinsteiger si Klose investiti cu functii de...conducere in echipa au tras realmente echipa dupa ei, impunand maniera de joc pe care si-a propus-o antrenorul.
Sigur ca, revenirea accidentatilor (Frings, Ballack, Borowski, Gomez)) sau a suspendatilor (Schneider) va mari concurenta in cadrul echipei, dar asa este bine , atmosfera noua din nationala este de bun augur, cei 25-30 de jucatori selectionabili find mereu prezenti la datorie.

In principiu calificarea pentru europene este ca si realizata, cele 3 meciuri de acasa cu Cehia, Cipru si Tara Galilor urmand sa asigure acel minim de 4 puncte care mai sunt necesare.

Geografu
9th September 2007, 15:36
Bravo baieti felicitari Germania ! :ok:

Lordul
9th September 2007, 15:45
Felicitari Germania !

georg40
10th September 2007, 21:05
Dupa antrenamentul de azi se contureaza echipa care va fi aliniata miercuri,desi selectionerul J.Löw se arata ...secretos pana la ora meciului.
Este sigur ca Lehmann nu va juca, urmand ca Hildebrand si respectiv Enke sa apere cate o repriza.
Apararea imediata in formula A.Friedrich, M.Friedrich, Metzelder,Jansen este si ea sigura. Mertesacker a carui echipa, Werder joaca deja vineri cu Dortmund in uvertura etapei a 5-a a Bundesliga primeste liber. Ca rezerva sta Castro la dispozitie, care poate juca pe dreapta,iar A.Friedrich poate evolua si ca aparator central.
Linia de mijloc nu are prea multe variante: Hilbert,Schneider,Hitzelsperger, Schweinsteiger sunt de asteptat cu o siguranta de 99 %, Rolfes si Trochowski fiind la dispozitie pentru eventuale schimbari.
In atac va incepe "dublul din Köln" Podolski - Helmes, dar Klose si Kurányi vor fi permanent in ...alerta pentru a-i inlocui.
Anticipand componenta echipei Romaniei, cu Marica in atac, va fi interesant de urmarit duelul acestuia , daca va fi cazul, cu cei doi coechipieri de la Stuttgart, Hilbert si Hitzelsperger. Exista un tandem interesant si in echipa germana, si-anume Klose si Kurányi care sambata vor fi adversari in eternul derbi de la München dintre Bayern si Schalke.
In orice caz sa ne bucuram de acest amical in speranta unui meci frumos a doua echipe deja cu...un picior in turneul final al europenelor din anul viitor...

georg40
10th September 2007, 21:11
Sase jucatori ai echipei nationale: Bastian Schweinsteiger, Lukas Podolski, Per Mertesacker, Kevin Kuranyi , Bernd Schneider si Stefan Kiessling, au participat azi la castelul Lorbach la turnarea unui scurt film de publicitate pentru sponzorul oficialul si producatorul de echipamente , adidas.A lipsit de la ...lucru Michael Ballack , dar nu din cauza accidentarii ci pentru ca echipa lui, Chelsea i-a interzis a participe la aceasta actiune.
Ciudateniile in "cazul Ballack - Chelsea" par sa nu mai ia sfarsit...

Universal
11th September 2007, 14:45
Chelsea are un management totalitar :no: , bizar, foarte foarte bizar

georg40
11th September 2007, 20:44
Pana la urma, avizata de adidas Chelsea si-a reamintit ca ea joaca tot in echipament ...adidas si s-a grabit sa-i dea acordul lui Ballack sa ramana pentru filmarea publicitara. Numai ca Michael se afla atunci deja in avionul de Londra. Mi se pare ca la Chelsea este un pic de degringolada care ar putea sa-i coste in competitie.

Universal
13th September 2007, 17:07
Germania- Romania


Un meci foarte foarte frumos, spectaculos, si mai ales, cu multe goluri.

Echipa Romaniei s-a descurcat foarte bine in fata Germaniei, avand in primele minute jocul in mana, reusind sa deschida scorul din centrarea lui Adrian Mutu, prin golul lui Dorin Goian, in minutul 3 al partidei. Insa cu o remarca, foarte multi jucatori germani au inlocuit titularii de drept, multi au lipsit , dde pilda, Frings ,Borowski de la Werder Bremen, capitanul Ballack de la Chelsea, Kuraniy si Klose au stat pe banca.Fundasii noi- Manuel Friedrich, Arne Friedrich, Marcell Jansen , nu s-au putut acomoda repede cu atmosfera de la Köln, unde s-a disputat partida. Cuplul de atacanti, Podolski, si Patrick Helmes, ambii crescuti de clubul din Köoln, au format ca ope vremuri cuplul letal, la inceput insa fara sanse clare de ainscrie.

Au rmat apoi si alte ocazii, la Dica, prin minutele 20-21 , Nicolita sau Adi Mutu , de mai multe ori in mi8nurtele 30-35, ori fundasul stelist Petre Marin in primele 10.

Totusi, echipa germana a aratat, chiar daca nu si-a intrat in joc, o crestere de joc continua.

Romania a dominat prima repriza clar prin atitidinea excelenta a lui Adrian Mutu ori Nicolita, respectiv, fundasii .Se vede ca lotul este omogen, bine inchegat.

Un caz greu : Prin minutele 20-23 , capitanul romanilor, Cristian Chivu, s-a accidentat la umar , si a fost inlocuit cu Ovidiu Petre. Dar si asa, echipa a aratat o determinare numai cum o echipa mare o poate face.

Totusi, contrar jocului, Germania a reusit la finele primei reprize sa egaleze, un gol venind din nimic, Bernd Schneider cu un cap dupa o centrare a lui Bastian Schweinsteiger.Un gol foarte frumos.

La pauza 1-1 . Un joc neasteptat de bun al romanilor. Un compliment mare echipei.

Dar sa nu uitam un lucru: Fotbalul se joaca 90 de minute, iar la sfarsit castiga Germania.....

Aceasta prejudecata este adevarata, pentru neplacerea multor adversari.

In repriza secunda, Germania si-a intrat in joc, au fost schimbati cativa jucatori, si , iata, jocul a inceput sa iasa, in joc intarnd rapidul David Odonkor, care joaca pentru Betis Sevilla. A fost ,pe langa Likas Podolski, surpriza placuta a Mondialului trecut. Un jucator foarte foarte rapid.

Iar rapiditatea si-a spus cuvantul.A reusits a inscrie tragand drept spre poarta, dar Coman, portarul o putea prinde, dar a scapata-o in plasa.Era minutul 65.

Din miutul 70, Germania domina clar partida, Era 2-1.dar voiau desigur mai mult, o asigurare ca vor bate sigur.

Minutul 82.Lukas Podolski primeste o pasa geniala, si trage o torpila drept spre unghiul drept al portii aparate de Coman. Un gol fantastic, fabulos, senzatie.

Pana la sfarsitul partidei, Romania a avut cateva nesincronizari, dar pana la urma asa s-a terminat partida.

Concluzia.: Romania, daca nu ajunge la Campionatuzl European, o sa rateze cea mai buna si puternica Generatie, pot afirma, este aproape ca cea de Aur, dar numai cu o calificare si o prezenta notabila pot egala era Hagi si Popescu.

Era Mutu si Chivu este una pozitiva, dar mai este mult de munca.Foarte mult de munca.Dar merita, fara nici o critica, laude, meritau un egal, au jucat rfantastic romanii si pot spune ca sunt o echipa mare.

Nota 10 pentru meci,arbitru,jucatori, atmosfera, si public.


Statistica:

Arbitru: Rizzoli: (Italia)


Goluri: 0-1 Dorin Goian ,minutul 3
1-1 , Bernd Schneider, minutul 42
2-1 David Odonkor, minutul 65
3-1 Lukas Podolski , minutul 82.

Cartonase galbene: Podolski, Trochowski ( Germania)
Dica, Mutu ( Romania)

Cei mai buni jucatori ai partidei: Hildebrand, Hitzlsberger, Schweinsteiger,Odonkor ( Germania)

Adrian Mutu, Nicolae Dica, Petre Marin, Banel Nicolita, Razvan Rat, Dorin Goian ( Romania)

Spectatori.45.000


Aceasta Germanie este mare, foarte mare, nu m-ar mira daca va castiga Campionatul European. In acest moment, dupa Romania, este cea mai in forma echipa din Europa.

Sio sper din tot sufletul sa se mai intalneasca odata cele 2 echipe. Au jucat foarte frumos.

carlo
13th September 2007, 18:35
Germania- Romania




Adrian Mutu, Nicolae Dica, Petre Marin, Banel Nicolita, Razvan Rat, Dorin Goian ( Romania)




Aceasta Germanie este mare, foarte mare, nu m-ar mira daca va castiga Campionatul European. In acest moment, dupa Romania, este cea mai in forma echipa din Europa.


L-ai uitat pe Coman,pentru golurile 2 si 3!
Si ca stelist trebuia sa-i treci pe P.Marin,Nicolita si Dica chiar daca esti constient ca au fost cei mai slabi din teren:
-P.Marin,34 de ani...sigur avem si jucatori mai tineri si cu dorinta de afirmare.
-Nicolita...ca de obicei...alearga ca un dement,dar fara nici un rost.
-Dica...alearga ca un tataie,ii cade mingea in cap si intra in poarta,deci "cel mai bun jucator de pe teren".
Incep sa cred ca aici sunt alte interese la mijloc,mai ales in privinta lui Dica!
Concluzia:ori ai vazut alt meci,ori...

Universal
13th September 2007, 20:17
Am vazut meciul,l-am analizat pe Petre Marin,s-a descurcat, Ovidiu Petre , nu s-a descurcat, Mutu- pasa de gol, Goian-golul, Nicolita-periculos, Dica - ocazie de gol , dar slab in defensiva.

Jucatorul cel mai slab al meciului a fost, din punctul meu de vedere Coman.

georg40
14th September 2007, 11:34
@ carlo: raman la parerea mea, Coman a fost vinovar doar la golul al doilea. "Bomba" lui Podolski probabil ca nu o prindea nici un portar din lume. Lukas este cunoscut pentru forta sutului sau, care ,se poate spune ,ca a venit si ceva surprinzator.

carlo
14th September 2007, 18:21
@ carlo: raman la parerea mea, Coman a fost vinovar doar la golul al doilea. "Bomba" lui Podolski probabil ca nu o prindea nici un portar din lume. Lukas este cunoscut pentru forta sutului sau, care ,se poate spune ,ca a venit si ceva surprinzator.
Oricum,asa cum a spus si comentatorul ARD,a fost foarte nesigur pe el.Si tot comentatorul a spus ca Romania a avut mai tot timpul o problema in a gasi un portar bun,ceea ce este iar adevarat.
Daca Coman prinde un meci ca cel de miercuri si la Rapid,nici nu are rost sa mai bata drumul pana la Nürnberg!

Universal
15th September 2007, 16:34
care este rezerva lui Coman la Rapid?

Andrei_23
15th September 2007, 17:56
andrade , e un portughez

georg40
5th October 2007, 12:13
In vederea partidelor cu Irlanda de la 13 octombrie la Dublin (ora 21,45, live ARD) si cu Cehia la 17 octombrie la München (ora 21,45 live ZDF) , azi la ora 13 va avea loc o conferinta de presa la sediul DFB din Frankfurt in cadrul careia antrenorul J.Löw va face cunoscut lotul de jucatori.

Este sigura revenirea lui Jens Lehmann si a lui Thorsten frings , dupa accidentari, ca si absenta pe mai departe a lui Michael Ballack, ca si a lui Miroslav Klose. Atacul va conta in principiu pe "trio"-ul Gomez, Kurányi, Podolski.

Echipa Germaniei mai are nevoie de un singur punct pentru a fi calificata la EURO2008.

georg40
5th October 2007, 15:28
(Cifrele de la stanga la dreapta: nr. de pe tricou, data nasterii, nr.de selectionari, nr. de goluri marcate).

Portari:

12 Timo Hildebrand 05.04.1979 FC Valencia 6 -
1 Jens Lehmann 10.11.1969 Arsenal London 48 -

Aparatori:

35 Gonzalo Castro 11.06.1987 Bayer Leverkusen 3 -
3 Arne Friedrich 29.05.1979 Hertha Berlin 52 -
24 Manuel Friedrich 13.09.1979 Bayer Leverkusen 8 1
27 Clemens Fritz 07.12.1980 Werder Bremen 7 1
2 Marcell Jansen 04.11.1985 Bayern München 18 1
17 Per Mertesacker 29.09.1984 Werder Bremen 35 1
21 Christoph Metzelder 05.11.1980 Real Madrid 35 -

Mijlocasi:

18 Tim Borowski 02.05.1980 Werder Bremen 29 2
8 Torsten Frings 22.11.1976 Werder Bremen 68 10
34 Roberto Hilbert 16.10.1984 VfB Stuttgart 5 -
22 David Odonkor 21.02.1984 Betis Sevilla 12 1
38 Simon Rolfes 21.01.1982 Bayer Leverkusen 4 -
19 Bernd Schneider 17.11.1973 Bayer Leverkusen 80 4
7 Bastian Schweinsteiger 01.08.1984 Bayern München 45 13
28 Piotr Trochowski 22.03.1984 Hamburger SV 7 -

Atacanti:

32 Mario Gomez 10.07.1985 VfB Stuttgart 3 3
37 Patrick Helmes 01.03.1984 1. FC Köln 4 -
33 Stefan Kiessling 25.01.1984 Bayer Leverkusen 1 -
31 Kevin Kuranyi 02.03.1982 Schalke 04 42 19
20 Lukas Podolski 04.06.1985 Bayern München 40 23

georg40
6th October 2007, 10:46
Se contureaza cu usurinta echipa:

Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Schneider, Borowski (Hilbert), Frings, Schweinsteiger - Gomez, Kurányi.

georg40
8th October 2007, 12:09
Dupa realizarea calificarii, antrenorul J.Löw va avea o discutie foarte serioasa cu mai-marii DFB in vederea prelungirii contractului.
Aici nu este vorba doar de aspecte materiale ci si de durata contractului, acetusia oferindu-i-se alti patru ani, in timp ce el doreste sa se angajeze cel mult pana la CM din Africa de Sud in anul 2010.

carlo
8th October 2007, 17:31
Am inteles sambata,la "Sportschau" ca germano-iranianul Dejagah,jucatorul lui Wolfsburg,a fost invitat de Dieter Eilts la nationala de tineret,pentru un meci in Israel.Jucatorul a refuzat,din motive politice...
Vi se pare normal?Mie nu!Eu l-as face pachet si l-as trimite la Teheran.

georg40
8th October 2007, 18:55
Nici mie, dar nu este unicul caz. Au mai fost asemenea, exact nu-mi amintesc cu cine, dar poate e mai cuminte asa. Uneori jucatorii se afla sub presiuni neobisnuite, necunoscute marelui public. Cazul Rakitic iti este probabil cunoscut. Nascut si crescut in Elvetia ar fi fost normal sa joace pentru aceasta tara, dar din partea Croatiei s-au facut asemenea amenintari la adresa familiei incat pana la urma a acceptat sa joace pentru Croatia...

carlo
8th October 2007, 20:09
Nici mie, dar nu este unicul caz. Au mai fost asemenea, exact nu-mi amintesc cu cine, dar poate e mai cuminte asa. Uneori jucatorii se afla sub presiuni neobisnuite, necunoscute marelui public. Cazul Rakitic iti este probabil cunoscut. Nascut si crescut in Elvetia ar fi fost normal sa joace pentru aceasta tara, dar din partea Croatiei s-au facut asemenea amenintari la adresa familiei incat pana la urma a acceptat sa joace pentru Croatia...
Nu stiam situatia lui Rakitic si cred ca chestia cu amenintarile sunt baliverne!Cine sa-l ameninte si de ce? Familia nu cred ca l-a amenintat,in fond si la urma urmei traieste si ea bine de pe urma lui!
Muritorilor de rand,statul german le cere sa se "anpassen" daca vor sa traiasca in Germania,de ce nu si lui Dejagah?Si de fapt,daca acest Dejagah sufera de patriotism,cine l-a fortat sa accepte cetatenia germana? Poate doar milioanele de €...Oricum,eu i-as fi aratat "wo es lang geht"!

georg40
8th October 2007, 22:12
Nu stiam situatia lui Rakitic si cred ca chestia cu amenintarile sunt baliverne!Cine sa-l ameninte si de ce? Familia nu cred ca l-a amenintat,in fond si la urma urmei traieste si ea bine de pe urma lui!
Muritorilor de rand,statul german le cere sa se "anpassen" daca vor sa traiasca in Germania,de ce nu si lui Dejagah?Si de fapt,daca acest Dejagah sufera de patriotism,cine l-a fortat sa accepte cetatenia germana? Poate doar milioanele de €...Oricum,eu i-as fi aratat "wo es lang geht"!

Hai sa o luam mai pe indelete. Inteleg supararea ta, nici mie nu-mi place toata chestia dar nu ne ramane decat sa o acceptam.
Rakitic nu a fost amenintat de familie, ci familia lui a fost amenintata de asa-zisi suporteri din Croatia. Cu aia nu e bine sa te pui (vezi antecdentele...e destul daca iti zic de Boban, Zagreb etc. ?
Dejagah are mama germana si tatal iranian. Cetatenia poate el sa si-aleaga, desigur numai una singura.Si a ales-o pe cea germana. Ca exista la el niste...conexiuni iraniene si probabil o influente este de inteles. Dar sa-l uitam, acest dejagah nu este deloc un mare jucator...

georg40
9th October 2007, 12:55
De la echipa nationala se anunta doua indisponibilitati (momentane): utilizarea impotriva Irlandei a lui Schneider si Hilbert fiind incerta.

georg40
9th October 2007, 19:20
Cum o nenorocire nu vine niciodata singura, azi dupa-amiaza Tim Borowski a parasit cartierul echipei nationale acuzand dureri la spate si devenind astfel indisponibil pentru ambele partide. Nu s-au anuntat alte nominalizari.

georg40
10th October 2007, 23:28
Dupa cele trei indisponibilitati, si ca un facut toate in linia mediana, J.Löw are posibilitatea sa alinieze eventual un "11" mai ofensiv, adica:
Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Trochowski, Frings, Schweinsteiger - Podolski, Kurányi ,Gomez sau sa ramana la o varianta mai conservatoare adica:
Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Trochowski,Rolfes, Frings, Schweinsteiger - Gomez, Kurányi.
Sa vedem ce surprize vom avea sambata.

georg40
11th October 2007, 17:04
Ca din senin discutia pentru postul de portar al nationalei s-a deschis din nou. Aceasta nu are la origine disputa verbala dintre Oliver Kahn si Jens Lehmann, primul fiind retras deja din nationala, ci situatia actuala a lui Lehmann din nou rezerva lui Almunia la Arsenal.
Managerul Oliver Bierhoff il sfatuieste pe Lehmann, in caz ca situatia nu se schimba, sa caute o alta echipa.
Ca un facut s-a anuntat la cuvant Sven Goran Eriksson care l-a dori pe portarul german la Manchester United.

georg40
11th October 2007, 17:43
Intalnirea de sambata este cea de-a 16-a dintre cele doua echipe, Irlanda a castigat 5 partide, 3 s-au terminat la egalitate, iar Germania a invins in 7 confruntari.
Echipa Germaniei mare are nevoie practic de un singur punct din patru meciuri, Cehia fiind foarte probabil a doua calificata din grupa D.
Desi are numerosi accidentati, Lahm, Ballack, Hitzelsperger, Hilbert, Schneider, Klose, Borowski, Germania va alinia totusi o echipa puternica.
Iata formatiile probabile pentru meciul de sambata seara, de la Dublin:
Germania:Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Frings, Fritz, Rolfes, Schweinsteiger - Podolski, Kurányi;
Irlanda: Given - Finnan,Dunne, O`Shea, O `Brien - A.Reid,Carsley, S.Hunt,Kilbane - Keane , K.Doyle.
Meciul va fi condus de Martin Hansson (Suedia).

Universal
11th October 2007, 19:58
Iata si clasamentul actual:

Loc. Natiune Pct.
1. » Deutschland 8 7 1 0 31:4 +27 22
2. » Cehia 9 6 2 1 19:4 +15 20
3. » Irlanda 9 4 2 3 14:11 +3 14
4. » Slovacia 9 3 1 5 20:20 0 10
5. » Wales 8 3 1 4 13:13 0 10
6. » Cipru 8 3 1 4 13:16 -3 10
7. » San Marino 9 0 0 9 1:43 -42 0






Meciuri care se vor mai juca:


Sa 13.10.2007 15:00 » Slowakei - » San Marino --
Sa 13.10.2007 18:15 » Zypern - » Wales --
Sa 13.10.2007 20:45 » Irland - » Deutschland --
Mi 17.10.2007 20:15 » San Marino - » Wales --
Mi 17.10.2007 20:30 » Irland - » Zypern --
Mi 17.10.2007 20:45 » Deutschland - » Tschechien --
Sa 17.11.2007 16:00 » Wales - » Irland --
Sa 17.11.2007 20:00 » Deutschland - » Zypern --
Sa 17.11.2007 20:30 » Tschechien - » Slowakei --
Mi 21.11.2007 » San Marino - » Slowakei --
Mi 21.11.2007 17:30 » Zypern - » Tschechien --
Mi 21.11.2007 20:30 » Deutschland - » Wales

Universal
13th October 2007, 23:49
Echipa Natioanala , selectionata Deutschland, s-a calificat ca prima reprezentativa( exceptand organizatoarele Austrai,Elvetia) la turneul final /hello


Scorul final:

Irlanda-Germania 0-0

Prin urmare, echipa germana nu mai poate fi intrecuta, avand la activ 23 de puncte aavnd in fata clasatei a treia, Irlanda 8 puncte diferenta, si 3 meciuri de disputat, iar Irlanda numai 2.

Matematic , nu mai poate rata calificarea.

A fost o partida destul de slaba , nu au fost multe faze de gol, insa a echipa germana si-a indeplinit obiectivul.

georg40
14th October 2007, 10:47
Meciul de la Dublin n-a fost rau dar nici stralucitor.
Indiferent ce ar fi zis antrenorii, in mintea fiecarui jucator si-a facut loc cu siguranta decizia de a obtine punctul care sa risipeasca orice emotii viitoare. Atacurile au fost sporadcice, dar apararea absolut solida, cu acest cuplu central Mertesacker-Metzelder, as zice intre timp de valoare mondiala, si cu un inchizator rutinat si sigur, ma gandesc la Frings.
Desi au lipsit Lahm, Ballack, Schneider, Hitzelsperger,Borowski, Klose se poate vedea cate solutii are J.Löw gratie deschiderii largi a portilor nationalei si promovarii unui climat cu totul nou in echipa.
Nu am nici un dubiu ca echipa va avea un rol important la EURO2008, titlul nefiind de disputat fara echipa Germaniei.

georg40
14th October 2007, 13:51
Cu cartonasul galben incasat la Dublin, Jens Lehmann este suspendat pentru jocul cu Cehia de miercuri. In poarta va fi Timo Hildebrand, iar ca rezerva a fost convocat portarul lui Hannover, Robert Enke.

Geografu
14th October 2007, 17:00
Felicitari Germania pentru performanta de a fi prima echipa calificata matematic la Euro 2008 ! :ok:

Lordul
14th October 2007, 17:09
Hildebrand nu e mai mult rezerva lui Canizares la Valencia??

Intr-adevar Germania se alatura gazdelor Austria si Elvetis si formeaza astfel un trio de echipe deja calificate la EURO 2008

georg40
16th October 2007, 15:06
Hildebrand nu e mai mult rezerva lui Canizares la Valencia??

Intr-adevar Germania se alatura gazdelor Austria si Elvetis si formeaza astfel un trio de echipe deja calificate la EURO 2008

Nu chiar, lupta e deschisa, in ultimele partide a aparat Hildebrand si este pe cale sa castige duelul cu coechipierul sau mai varstnic. Asa se zice...

georg40
16th October 2007, 15:10
Echipa Germaniei isi definitiveaza in acest zile programul de pregatire. Se asteapta inca tragerea la sorti a grupelor de la 2 decembrie pentru a rezerva hotelurile si terenurile de antrenament.
Cert este ca lotul se va reuni pentru faza finala a preparativelor la 19 mai anul viitor la Palma de Mallorca.
Sunt prevazute 7 meciuri amicale in total.
J.Löw nu are o misiune usoara pentru a definitiva lotul de 22 avand la dispozitie circa 40 de jucatori care au rulat prin echipa reprezentativa.

Universal
16th October 2007, 15:44
Nu chiar, lupta e deschisa, in ultimele partide a aparat Hildebrand si este pe cale sa castige duelul cu coechipierul sau mai varstnic. Asa se zice...

Atat timp cat este rezerva lui Almunia ola Arsenal, Hildebrand are o sansa sa-l inlocuiasca, a convins la Valencia si, se pare ca , daca va continua asa, va fi titular pe viitor, dar trebuie sa-l convinga si pe Joachim Löw.

georg40
16th October 2007, 16:45
Miercuri, ora 21,45 Allianz-Arena din München

Arbitru : Webb (Anglia)

Germania : Hildebrand - A.Friedrich, Mertesacker,Metzelder, Jansen - Frings, Odonkor (Fritz), Rolfes, Schweinsteiger - Kurányi, Podolski;
Cehia: Cech - Ujfakusi, Kovac, Rozenhal, Zapotocny - Galasek, Sionko, Rosicky , Plasil - Kulic, Koller.

Universal
17th October 2007, 15:30
Echipa Germaniei va evolua cu cea mai buna echipa

Cehii vor revansa ,selectionerul il baga pe Podolski..eu cred ca acesta va fi arma principala.

georg40
18th October 2007, 13:29
Echipa a jucat slab, fara discutie, prpbabil certitudinea calificarii a jucat si ea un rol.
Pentru prima data cuplul de fundasi centrali, Metzelder-Mertesacker a gresit repetat, explicatia pentru mine constand in crasa lipsa de concentratie.
Mijlocul a fost oarecum incropit, acum s-a vazut cat de mult lipsesc Ballack, Schneider,Hitzelsperger, Borowski, pentru ca fara jucatori cu adevarat creatori,
atacul ca atare nu prea a fost servit, iar lipsa rutinatului Klose care din ...nimic creeaza ocazii a fost evidenta. Sub asteptarile mele, Lukas Podolski de la care as fi dorit sa vad mai multa munca, zbatere, incercari pentru a-si indreptati locul in echipa.
Lectia, desi nu a parut foarte dureroasa, apreciind dupa multele declaratii cvasi-optimiste de dupa meci, vine,totusi, la timp !
Celalalte doua meciuri trebuie neaparat castigate, poate se poticneste inca pe undeva Cehia si putem avea primul loc in grupa...

georg40
13th November 2007, 16:49
In ciuda unor speculatii, regasite din belsug si in acest forum, echipa Germaniei doreste sa ocupe locul intai in grupa motiv pentru care partidele cu Cipru (17 noiembrie) la Hannover si Tara Galilor (21 noiembrie) la Frankfurt/Main sunt tratate cu toata seriozitatea.
Iata lotul convocat de antrenourl federal , Joachim Löw:



Portari:
23 Robert Enke 24.08.1977 Hannover 96 1 -
12 Timo Hildebrand 05.04.1979 FC Valencia 7 -
1 Jens Lehmann 10.11.1969 Arsenal London 49 -

Fundasi:
35 Gonzalo Castro 11.06.1987 Bayer 04 Leverkusen 4 -
3 Arne Friedrich 29.05.1979 Hertha BSC Berlin 54 -
24 Manuel Friedrich 13.09.1979 Bayer 04 Leverkusen 8 1
2 Marcell Jansen 04.11.1985 FC Bayern München 20 1
16 Philipp Lahm 11.11.1983 FC Bayern München 35 2
17 Per Mertesacker 29.09.1984 Werder Bremen 37 1
21 Christoph Metzelder 05.11.1980 Real Madrid 37 -
40 Serdar Tasci 24.04.1987 VfB Stuttgart - -

Mijlocasi:
18 Tim Borowski 02.05.1980 Werder Bremen 29 2
27 Clemens Fritz 07.12.1980 Werder Bremen 9 1
34 Roberto Hilbert 16.10.1984 VfB Stuttgart 5 -
15 Thomas Hitzlsperger 05.04.1982 VfB Stuttgart 28 3
38 Simon Rolfes 21.01.1982 Bayer 04 Leverkusen 6 -
7 Bastian Schweinsteiger 01.08.1984 Bayern München 47 13
28 Piotr Trochowski 22.03.1984 Hamburger SV 9 -

Atacanti:
32 Mario Gomez 10.07.1985 VfB Stuttgart 5 3
9 Mike Hanke 05.11.1983 Hannover 96 11 1
11 Miroslav Klose 09.06.1978 FC Bayern München 70 35
10 Oliver Neuville 01.05.1973 Borussia Mönchengladbach 65 9
20 Lukas Podolski 04.06.1985 FC Bayern München 42 23

De remarcat revenirea in lot a lui Hitzelsperger, Lahm, Neuville si Hanke.

georg40
14th November 2007, 23:43
O neplacuta indisponibilitate in echipa Germaniei. Schweinsteiger a parasit azi cantonamentul de la Hannover introcandu-se la München pentru tratament.

In cadrul unei conferinte de presa care a avut loc azi, antrenorul J.Löw a prezentat formatia probabila pentru meciul de sambata:

Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Hilbert, Borowski, Hitzelsperger, Rolfes - Klose, Gomez.

Totusi, nu este de exclus o preferinta de ultim moment pentru Trochowski in locul lui Rolfes si a lui Podolski pentru Gomez.

georg40
15th November 2007, 17:41
Azi s-a accidentat si Jansen, lista celor indisponibili luand proportii: Ballack, Jansen, Schweinsteiger, Frings, Kurányi, Schneider.

In noile conditii, cine stie, pana la meciul de sambata cu Cipru vom vedea in fiecare zi noi variante de formatie, cresc sansele pentru o orientare cvasi-ofensiva a echipei, care ar putea arata acum astfel:
Lehmann - Fritz, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzelsperger, Borowski, Rolfes - Klose, Podolski, Gomez.
Ar fi in orice caz o varianta interesanta ,si de dorit, pentru un meci pe teren propriu.

Universal
15th November 2007, 19:09
Iata, echipa Germaniei are probleme la lot.
Dupa ce selectionerul Joachim Löw a dorit sa-l vada si pe Jermaine Jones, pentru prima data in dress-ul national - echipament marca Adidas , lista de indisponibili atinge cota de 7 jucatori .

Totusi, selectionerul este increzator si doreste sa vada 2 victorii cu selectionata Ciprului , espectiv, Tarii Galilor

georg40
16th November 2007, 13:46
Inaintea partidei cu Tara Galilor de miercurea viitoare, echipa Germaniei va efectua duminica pe Commerzbank-Arena din Frankfurt un antrenament cu public. Pentru acest eveniment au fost solicitate pana acum 43 000 de bilete !

georg40
16th November 2007, 19:01
In partida de la Hannover, jucatorii germani vor prezenta noul lor echipament preconizat pentru turneul final al CE, realizat de sponzorul principal Adidas si considerat de cei care l-au vazut foarte cochet si elegant.

georg40
16th November 2007, 23:00
Asa cum anticipam, pentru meciul de sambata de la Hannover formatia gazda este inca incerta, antrenorul J.Löw o stie probabil, dar in rest speculatii peste speculatii.
Iata formatiile probabile care i se vor alinia arbitrului danez Rassmussen:

Germania: Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzelsperger, Borowski, Trochowski , Rolfes (Podolski) - Gomez, Klose;
Cipru: Georgallidis - Theodotou, Okkaridis, Christou, Charalambous - Michail, Satsias, Nikolaou, Aloneftis - Okkas, Konstaninou.

georg40
17th November 2007, 23:21
Un meci fara istoric, gazdele dominandu-si clar partenerea de intrecere, care desi cu numerosi jucatori aflati prin echipele profesioniste grecesti, ramane o formatie modesta.
Golurile echipei Germaniei au fost marcate de : Fritz (2), Klose (20), Podolski (53), Hitzelsperger (82).

Fromatia aliniata:Lehmann - A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzelsperger, Fritz(Hilbert) - Trochowski(Borowski), Podolski) - Gomez (Hanke), Klose.

O remarca deosebita pentru Lukas Podolski care a reusit o prestatie de clasa internationala fiind la originea tuturor punctelor marcate de echipa sa, rolul sau de jucator ofensiv-constructiv in spatele atacantilor fiind absolvit excelent.
In orice caz J.Löw va avea o sarcina foarte grea sa-i aleaga pe cei 22 care vor face deplasarea la turneul final.

Universal
18th November 2007, 06:52
MIercuri, selectionata Germaniei o va intalni pe cea a Tarii Galilor ( Wales) contand pentru ultimul meci din turul preliminar al Campionatului European de Fotbal, editia 2008, desfasurat in Austria, respectiv Elvetia.

Partida va avea loc la Frankfurt/ am Main .

georg40
20th November 2007, 11:41
In meciul de maine cu Tara Galilor, J.Löw va in cera o noua formula de echipa, lasand unii jucatori sa se odihneasca, ca de pilda A.Friedrich care cu echipa lui, Hertha evolueaza deja vineri in campionat.

Iata formula preoconizata:

Lehmann - Fritz, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Hitzelsperger, Borowski - Hilbert, Trochowski, Podolski - Klose.

Klose s-a aratat foarte... belicos promotand multe goluri. Sa vedem.
Partida are loc de la ora 21,30 pe Commerzbank-Arena din Frankfurt/Main.

georg40
21st November 2007, 10:25
Meciul de miercuri seara are si patru...actori romani. Este vorba de bigada de arbitri fomata din : Pavel Cristian Balaj , Marcel Savaniu, Zoltan Szekely si Sorin Corpodean. Sa le dorim succes !

georg40
21st November 2007, 15:08
Inaintea turneului final din iunie viitor, echipa Germaniei va sustine doar patru intalniri amicale, doua in deplasare ( 6 februarie cu Austria si 26 martie cu Elvetia), alte doua cu adversari si la date care inca nu au fost inca stabilite urmand sa aiba loc pe teren propriu.

Universal
21st November 2007, 17:20
O prtemiera inedita pentru Lukas Podolski.

El va fi pe postul de mijlocas ofensiv, in spatele varfurilor capitanului Klose si Gomez.

Din acest punct de vedere, el va concura exactz pe postul lui Bastian Schweinsteiger, care este nu numai coleguls au de camera, dar si coechipier cu el la Fc Bayern München si cel mai bun prieten al sau.

In poarta va fi desigur Jensl Lehmann, iar rezerva sa, Timo Hildebrand.
S-ar fi vrut titularizarea lui Enker, de la Hannover 96, dar acesta s-a accidentat usor si va lua loc doar ca spectator.

In rest, se astepta o partida foarte interesanta, deoarece , din echipa Tarii Galilor lipsesc 9 jucatori, iar selectionerul lor se teme sa nu primeasca prea multe goluri, cum si cel mai bun jucator al lor lipseste.


Vom vedea pe parcurs.

georg40
21st November 2007, 17:36
@ Uni: Omiti ca premiera a avut loc deja sambata in meciul cu Cipru, cand Lukas a jucat exact ceea ce ai descris tu mai sus.

Universal
21st November 2007, 17:44
Asa este , Georg.Insa selectionerul doreste sa-l mai ouna pe acest post, declarand ca ar fi o solutie chiar buna pe postul lui Bastian.

Prin urmare, cei doi is concurenti pe acest post.

georg40
21st November 2007, 20:31
...si foarte buni prieteni ! Sa speram ca treaba va ramane fara conflict.

georg40
21st November 2007, 22:24
Scor al la pauza intr-un meci slabut al echipei germane, galezii dand o replica foarte angajata. Cativa jucatori au o evolutie mediocra, printre ei Castro, Borowski si ambii atacanti centrali: Gomez si Klose. Se anunta o a doua repriza grea.

Gabri3l
21st November 2007, 22:35
georg, relax...nemtii nu vor risca victoria pt a nu prinde urna 1 valorica la euro 2008, dupa infrangerea olandezilor de azi ...;)
ps: cel mai potrivit pt nemti ar fi un egal asta seara...o infrangere iar arunca tocmai in ultima urna valorica.