PDA

View Full Version : Competitii junioare/juniori 2010



Pages : [1] 2 3 4

anna.09
11th January 2010, 10:47
Rezulatate Grand Prix Nimes (sursa IGforum):
1
46.500
ENGELMANN Leslie
ABC DINANT (Belgique)

2
46.400
BOUNIOL Laura
GYM ART VERGEZE

3
45.700
QUOILIN Mélanie
ROYALE JEUNESSE SPORTIVE STEMBERT

4
45.550
STRATULAT Nicoleta
BÂRLAD (Roumanie)

5
45.500
SEGURA Lisa
GYM ART VERGEZE

6
45.450
RENSON Manon
ABC DINANT (Belgique)

7
45.350
GUSTIN Manon
ABC DINANT (Belgique)

8
45.300
BADRE Zoé
GYM ART VERGEZE

9
44.200
GODIN Jeanne
ROYALE JEUNESSE SPORTIVE STEMBERT

10
44.050
LANCKOHR Sophie
ROYALE JEUNESSE SPORTIVE STEMBERT

11
43.800
NEAGU Magdalena
BÂRLAD (Roumanie)

12
43.700
ROSCA Adriana
BÂRLAD (Roumanie)

13
43.550
FERY Maelys
ROYALE JEUNESSE SPORTIVE STEMBERT

14
42.550
DE POOTER Juliette
GYM ART VERGEZE

15
40.600
BUTURCA Irina
BÂRLAD (Roumanie)

16
32.650
LELONG Kathleen
GYM ART VERGEZE

Mi-am zis ca e un motiv bun pentru a deschide thread-ul pentru 2010.

shagya
11th January 2010, 18:36
that results is from 2009 :-(

here http://www.gymworld.de/gymboard/showthread.php3?s=&threadid=75859&highlight=STRATULAT scroll down and you can find a link with that results

anna.09
12th January 2010, 10:04
Oh..multumesc..imi pare rau pt confuzie..inseamna ca aveau informatii gresite cei de pe IG forum...

anna.09
15th January 2010, 10:20
http://www.youtube.com/watch?v=ZQjJMVOd8SE

Si anul acesta tot echipa din Barlad a participat (inteleg ca este o traditie). Au castigat titlul pe echipe. (desi se pare ca au fost mai micute decat celelalte participante)

crisloregym
16th January 2010, 00:18
dragut reportajul:D...si felicitari micutelor gimnaste de la Barlad...sper sa mai auzim de fete de la acest club care ajung la lotul mare;)

Clau93
23rd January 2010, 08:38
E ceva mare sa castigi o competitie ca asta!! Felicitari si GOOD LUCK GIRLS!!!:ok:

Clau93
23rd January 2010, 11:44
Curand se vor intampla Jocuriele Olimpice ale Tineretului...are cineva idei cine din Romania ar putea merge? Numai gimnaste nascute in 1995 pot merge! Deci poate Diana Bulimar? Pe ea o vad cea mai buna in acest moment!

Clau93
29th January 2010, 02:40
Cand se vor desfasura campionaltele olimpice ale tineretului?? Acolo unde a fost Amelia anul trecut! Cine ar putea merge?? Diana Bulimar?

Tess_AN
29th January 2010, 05:55
Cand se vor desfasura campionaltele olimpice ale tineretului?? Acolo unde a fost Amelia anul trecut! Cine ar putea merge?? Diana Bulimar?
Amelia anul trecut a fost la Europenele tineretului (EYOF). Anul acesta nu stiu daca se mai tine EYOF. Concursul de anul asta, Jocurile Olimpice ale tineretului (JYOF) sunt pe sistem de olimpiada - adica participa juniori/junioare din toata lumea, se va desfasura in Singapore.

Noi am discutat ceva vreme in urma subiectul dar pe alt thread - daca bine imi amintesc la CE. De fapt, CE (campionatele europene) din aprilie e etapa de calificare pentru JO de juniori. Pot participa doar un/o gimnast/a din fiecare tara si parca Mihai ne-a zis ca e un numar maxim - parca 14 (sper sa nu gresesc) pe Europa. Mi se pare ca mai e conditie ca la fete au voie doar cele nascute in 1995 deci de la noi ar fi Bulimar si Neagu dar numai una are drept de participare. La baieti conditia de participare e sa fie nascuti in 1993 sau 1994.

Ce va fi pina atunci inca nu se stie ca mai e timp .... si se pot intimpla multe pina in august. Apropo, au pagina de web: http://www.singapore2010.sg/public/sg2010/en.html unde au si poza cu logo si mascotele (foarte dragute zici sa sunt niste "minitehnicus" moderni, nepotii lui Minitehnicus din ani '70. :)
(la acest Mintehnicus ma refer: http://www.latrecut.ro/wp-content/uploads/2006/03/cutezatorii.jpg ;) )

Clau93
29th January 2010, 09:32
Amelia anul trecut a fost la Europenele tineretului (EYOF). Anul acesta nu stiu daca se mai tine EYOF. Concursul de anul asta, Jocurile Olimpice ale tineretului (JYOF) sunt pe sistem de olimpiada - adica participa juniori/junioare din toata lumea, se va desfasura in Singapore.

Noi am discutat ceva vreme in urma subiectul dar pe alt thread - daca bine imi amintesc la CE. De fapt, CE (campionatele europene) din aprilie e etapa de calificare pentru JO de juniori. Pot participa doar un/o gimnast/a din fiecare tara si parca Mihai ne-a zis ca e un numar maxim - parca 14 (sper sa nu gresesc) pe Europa. Mi se pare ca mai e conditie ca la fete au voie doar cele nascute in 1995 deci de la noi ar fi Bulimar si Neagu dar numai una are drept de participare. La baieti conditia de participare e sa fie nascuti in 1993 sau 1994.

Da mai tin minte cand Amelia, Raluca si Diana T au fost la EYOF! A fost super atunci!!:) Probabil ca nu vor fi jocuri acest an (EYOF). Nu se intampla doar la fiecare 2 ani?! Singapore, WOW super fain!! De abia astept sa vad cine merge si ce se intampla!! Am mai auzit si eu ca europenele de anul acesta sunt ca un fel de calificari, deci sa vedem cine merge! As vrea sa merga Diana sau Madalina, dar altcineva nu mai este?? Beatrice, Tatiana? Si ele sunt din 1995. Cum de nu sunt echipe? Va fi doar individual compus si finala pe aparate? Succes fetelor atunci!:ok:

Liuta
30th January 2010, 16:24
Mai sunt 2 luni pana la SCOLARE !!!!!!
Mult succes tuturor gimnastelor.....

Clau93
31st January 2010, 01:43
Mai sunt 2 luni pana la SCOLARE !!!!!!
Mult succes tuturor gimnastelor.....

CE PALPINTANT!!!!! Este cumva vreo lista sa stim cine participa?

Liuta
31st January 2010, 11:31
CE PALPINTANT!!!!! Este cumva vreo lista sa stim cine participa?

Toate Cluburile Sportive Scolare din Romania, cele care au fost anul trecut:

1. C.S.S. Cetate Deva
2. L.P.S. Nadia Comaneci Onesti
3. C.S.S. Farul Constanta
4. C.S.S. Focsani
5. C.S.S.7 Dinamo Bucuresti
6. C.S.S.2 Bucuresti
7. L.P.S. Galati
8. C.S.S. Birlad
9. C.S.S. Sibiu
10. C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
11. C.S.A/C.S.S.3 Steaua Bucuresti
12. C.S.S. Timisoara
13. C.S.S. Buzau

Clau93
31st January 2010, 13:32
Super!!:)

Liuta
31st January 2010, 14:57
Dintre forumisti o sa ne intalnim pe "covor" cu : Roxana Baciu - ralu89 , Irina Paun - irinaP , Laura Jurca - titus64, Alexandra Mihai - liuta

mikeyy
12th February 2010, 21:19
Deoarece la competitia organizata de Nadia vor participa junioare, propun sa discutam aici despre concurs.

Competitie: Nadia Comaneci International Invitational
Perioada de desfasurare: 19-21 februarie
Gimnaste participante: Diana Rusu, Georgiana Gheorghe si Andreea Tufa
Vor mai participa gimnaste din: SUA, Canada, Ucraina, Australia, Mexic, Israel, Venezuela, Peru
Pagina web a competitiei: http://www.bartconnergymnastics.com/meets/nadia.html

Clau93
12th February 2010, 23:36
Le doresc mult succes fetelor! Cred ca ele de abia asteapta pentru ca totusi nu au fost asa departe de tara si merg la o competitie organizata de Nadia, idolul tuturor gimnastelor!!:D

GOOD LUCK GIRLS!!

mikeyy
17th February 2010, 22:30
Junioarele noastre au ajuns cu bine la Nadia. Diseara (dupa ora SUA) va avea loc petrecerea de bun-venit.
Poate o sa avem si o poza cu ale noastre de dimineata. ;)

mikeyy
18th February 2010, 03:04
Si poze de la Nadia...le-a postat pe twitter.

In prima poza..Nadia zice ca e toata delegatia Romaniei. Dar eu nu stiu cine sunt cele 2 persoane din dreapta Sandrei.

Clau93
18th February 2010, 05:08
Ma bucur ca fetele au ajuns cu bine! Mersi Mikeyy pentru stire si WOW ce frumoase sunt fetele, si Sandra arata bine! Sper sa o revedem curand! Le doresc mult succes fetelor! Sa aduca numai medalii de aur!:cool:

Poate persoanele de langa Sandra sunt antrenori sau poate rude?!

miafangina
18th February 2010, 10:00
Si poze de la Nadia...le-a postat pe twitter.

In prima poza..Nadia zice ca e toata delegatia Romaniei. Dar eu nu stiu cine sunt cele 2 persoane din dreapta Sandrei.

Ce frumoase fete!
Las' ca ne face Ramona prezentarile!
Nadia si Mihai,multumesc pentru poze!

shagya
18th February 2010, 10:00
oooh Sandra has her blond hair back...it looks nice

thank you for the photo´s

mikeyy
18th February 2010, 10:16
Am aflat...este vorba de Eliza Stoica [ar fi trebuit sa stiu asta] si de o ruda a Nadiei.

shagya
18th February 2010, 10:19
Si poze de la Nadia...le-a postat pe twitter.

In prima poza..Nadia zice ca e toata delegatia Romaniei. Dar eu nu stiu cine sunt cele 2 persoane din dreapta Sandrei.

do you can post the link from twitter, please ?

Clau93
18th February 2010, 10:21
Ruda, huh? WOW sunt phsykhic!!:cool: haha, glumesc! Poate vor mai fi si alti fani romani pe acolo!

And Shagya, you are right, Sandra looks better as a blonde!
Sandra arata mai bine ca blonda, din punctul meu de vedere!

LuisaGym
18th February 2010, 11:15
Ce fain, merci de poze. Chiar mi-era dor de ceva noutati. Sandra arata foarte bine, ii sta foarte bine blonda.

Cata_RB
18th February 2010, 13:14
Multumim!
Cine le cunoaste bine pe fete, sa le spuna in odinea din poza? Inca nu le-am invatat si daca nu au parul prins, ca la concurs, mi-e si mai greu.
Ce bine ca a revenit Sandra la blond...sper sa nu-l mai shimbe.

anna.09
18th February 2010, 14:41
Diana, Gigi, Andreea; de la stanga la dreapta

Andraf
18th February 2010, 14:43
Cea mai inaltuta este Diana Rusu...in alb (cred!?!) ca e Georgiana.
Edit: Bravo Oana, ai fost mai rapida ca mine

Cata_RB
18th February 2010, 14:47
Multumesc! :) Bafta, fetelor!

mihafrancisc
18th February 2010, 16:26
Bafta Diana, Georgiana si Andreea!

Serena2010
18th February 2010, 17:24
buna noroc diana,georgiana si andreea.....

I wish i was in oklahoma watching the girls do the best they can. I will look for videos on youtube, if i find them i will post a link or something.

xoxoxo

P.S.. did I use the form correctly for good luck (buna noroc?) or should i have said bafta ....

Andraf
18th February 2010, 18:07
Bafta fetelor!!!
PS. Serena, you can say "Succes ..."(formal expression, officially) or "Bafta..." (more friendly).

Clau93
18th February 2010, 20:42
Or simply just, noroc fetelor! which means good luck girls!:cool:

Serena2010
18th February 2010, 23:02
Buna Andra and Clau

Oh so sorry, next time i will say bafta..... this is funny that the language program I brought is meant to be used for government officials travelling to romania for business. No wonder some of the expressions i used were so FORMAL.

And I just finished watching the Secret Life of Deva on youtube that Shagya posted and I had tears because i was sad that Malina retired so young with her talent last year. But seeing Raluca at that young age was adorable.

thanks I need a better romanian language course, i wish they taught it in college over here in USA.

Andraf
19th February 2010, 00:36
Don't be sorry,Serena, there is no need to be, you are doing great...
About Secret of Deva, I'm pretty sure that Toma is her real name (her last name in fact). I was so angry about that coach when I saw the film. There is no motivation in that attitude, in those words. He was an adult and she was just a child. I guess she couldn't go on, I've never heared about her. I really hope that he is not using any more the same methods at the senior national team.
I liked Dana Banc and Ramonica, they are trying to explain and give them a positive motivation.
And it's not a romanian habit, I don't agree about that. Speaking like that and insulting is a bad education proof.

Clau93
19th February 2010, 07:25
Serena, you don't need to say sorry when you have friends!! You are doing so well in Romanian!! I AM SO PROUD OF YOU

Adde
19th February 2010, 14:17
Don't be sorry,Serena, there is no need to be, you are doing great...
About Secret of Deva, I'm pretty sure that Toma is her real name (her last name in fact). I was so angry about that coach when I saw the film. There is no motivation in that attitude, in those words. He was an adult and she was just a child. I guess she couldn't go on, I've never heared about her. I really hope that he is not using any more the same methods at the senior national team.
I liked Dana Banc and Ramonica, they are trying to explain and give them a positive motivation.
And it's not a romanian habit, I don't agree about that. Speaking like that and insulting is a bad education proof.

I beg to differ... bad education is so tipically Romanian :(

In romana: mie filmuletul asta mi-a lasat un gust f. amar si cred ca ceea ce vedem noi e doar varful aisbergului, asta e sistemul de la noi, asta a produs comunismul si de asta ne izbim, de tipul asta de antrenamente, de genul asta de oameni si de o mentalitate invechita. Ce e mai grav e ca nu vad nici cea mai mica dorinta de schimbare, nici cel mai mic pas spre descentralizare. Romanii inca viseaza la medalii pe banda si ii vor inapoi pe B & B. Probabil ca asta e pretul platit atunci cand faci sport de performanta pe gratis (comparativ cu SUA sau alte tari unde costa cat costa).

E imbucurator ca parintii de aici sunt implicati, parintii din film m-au speriat mai rau ca antrenorii, citez din memorie: ”noi ii respectam pe toti antrenorii, pai nici nu-i cunoastem, ei doar isi fac job-ul, rezultatele vorbesc, dar ce, pe tine te-a batut cineva?? Noooooo, niciodata!” Iar daca rezultatele intarzie sa apara, iar sufletelele impertinente (poetica traducere!) mai si deschid gura, gen Stela si atatea altele inaintea ei, pai nu tot noi ne simtim deranjati?

Paradoxal, ca sotii Karolyi n-au fost nici concediati, nici arestati, din contra au prosperat :drak:

Dar ce stiu eu? De altfel, ”trebuie sa cunosti fenomenul”.

Clau93
19th February 2010, 23:26
I beg to differ... bad education is so tipically Romanian :(

In romana: mie filmuletul asta mi-a lasat un gust f. amar si cred ca ceea ce vedem noi e doar varful aisbergului, asta e sistemul de la noi, asta a produs comunismul si de asta ne izbim, de tipul asta de antrenamente, de genul asta de oameni si de o mentalitate invechita................................... Dar ce stiu eu? De altfel, ”trebuie sa cunosti fenomenul”.

Ai FOARTE MARE dreptate, si nu numai in gimnastica, ci in orice sport si multe scoli, licee, etc. Asa suntem noi invatati, nu stiu de ce. Stiu ca aici la rasarit, daca lovesti copilul, mergi la inchisoare! Aici e chiar mult prea exagerat asa, de aia tara asta nu ii asa buna la orice joc olimpic, mondial, etc. Daca ei fac o gresala serioasa, stii cum spun antrenorii?? BRAVO, AI FACUT SUPER! Si de fapt, s-au facut de rusine! Deci se observa diferenta. Sunt pe de o parte si alta cu sistemul din Romania, trebuie sa fi asa mai rau, dar si sa fi distractiv si mai usor cu elevii! Nici intr-un caz cu injuraturi!

Problemele cu Stela si cele din inaintea ei trebuia sa fie ceva semnal care sa zica, STOP CU ASTA. Cred ca asta e partea cea mai urata in sportul romanesc! Pana la urma si unii adulti trebuie sa fie educati!

LuisaGym
20th February 2010, 10:30
Prima stire de gimnastica aparuta in ziarele centrale dupa o lunga perioada de seceta: "http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/gimnastica-nadia-turneu-sandra_0_211778885.html"

Clau93
20th February 2010, 11:12
Multumim Luisa!:)

Andraf
20th February 2010, 11:25
Prima stire de gimnastica aparuta in ziarele centrale dupa o lunga perioada de seceta: "http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/gimnastica-nadia-turneu-sandra_0_211778885.html"

Mai, sa fie... 740 concurente din 8 tari:shocked: !!!

LuisaGym
20th February 2010, 11:37
Asa zic si aici, 740 concurente din 8 tari: http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1343:ig-blog-nadia-comaneci-international-invitational&catid=81:opinion&Itemid=191

Are sens, sunt 4 zile de concurs, multe cluburi si cred ca cele mai multe gimnaste sunt foarte foarte mici http://www.bartconnergymnastics.com/meets/nadia.html
Partea "internationala" fost doar vineri seara de la 7.

anna.09
20th February 2010, 15:50
Cum vineri? Nu e astazi?

LuisaGym
20th February 2010, 16:38
Ba da e astazi, am citit eu aiurea.

cineva_cineva
20th February 2010, 19:00
Saptamana trecuta, joi, am reusit si eu sa ajung cu cititul forumului la zi, dar de postat nu am mai reusit. Acum vreau sa incep cu o intrebare, stie cineva la ce ora incepe concursul in seara asta? Se transmite pe site? Ca asa imi pare... Aveti informatii despre asta?

Edit: Am vazut ca la 12,00 ora lor ar incepe competitia... Deci la noi ar fi ora 9,00 PM. Eu nu mai pot sta la calculator, dar revin in caz ca va merge voua sa vedeti ceva online.
http://www.bartconnergymnastics.com/meets/nadia.html aici scrie waiting for video. Eu merg sa invat pana una alta, si eu ma apropii de finalul sesiunii :) Va rog scrieti aici daca vedeti ceva, ca sa ma informeze si pe mine Catalina. Multumesc!

step1
20th February 2010, 20:48
La mine se deschide fara probleme.Este un promo al competitiei..speram sa fie mai mult decat atat,sa putem vedea competitia on line.

mikeyy
20th February 2010, 20:54
Sunteti siguri ca se va transmite competitia?
Eu stiu ca drepturile sunt cumparate de NBC si comp va fi transmisa in luna aprilie si comentata de Nastia alaturi de Bart.

shagya
20th February 2010, 22:09
any news from the competition ?

anna.09
20th February 2010, 23:31
Ati vazut filmuletele acestea? Este si un interviu cu Sandra.
http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view/236571-2010-nadia-comaneci-invitational

Serena2010
21st February 2010, 02:21
WOW, Sandra looks gorgeous. I believe the international part of the competition is tonight (Sat) at 7pm from what the website says.

Liuta
21st February 2010, 08:45
Se transmite cumva si la tv?

Clau93
21st February 2010, 08:53
Se transmite cumva si la tv?

Nu cred:(...dar poate ca in America se transmite, asta este a doua ora cand cupa se intampla, dar poate in viitor...nu se stie!

LuisaGym
21st February 2010, 09:34
Uitati aici rezultate, Georgiana Gheorghe a luat bronzul la junioare, la senioare n-am avut pe nimeni.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1348:live-coverage-of-nadia-comaneci-international-invitational&catid=5:competition-reports&Itemid=164

mikeyy
21st February 2010, 10:03
Bravo Gigi!

Ati vazut ce scrie...ca si-a taiat degetul chiar inainte de barna :(
Abia astept sa-i vad barna....are salt intins pe barna...si pirueta cu piciorul la cap (WOW)

Cata_RB
21st February 2010, 11:10
Cred ca totusi e salt cu deschidere sau echer, parca-s cam micute sa aiba deja salt intins. La toate 3 apare layout, la 2 din ele ff layout, dar depinde cat de exacta e descrierea exercitiilor.

ioanavol
21st February 2010, 12:39
Imi cer scuze ca-ntreb...dar Sandra a fost doar spectator acolo? eu credeam ca ea ne e reprezentanta la senioare.

Oricum, bravo Georgiana!!

niagara64
21st February 2010, 14:33
Uitati aici rezultate, Georgiana Gheorghe a luat bronzul la junioare, la senioare n-am avut pe nimeni.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1348:live-coverage-of-nadia-comaneci-international-invitational&catid=5:competition-reports&Itemid=164

Deci au invins canadiencele lui Davidova si la senioare si la junioare (GEMINI-Ontario )...

niagara64
21st February 2010, 14:35
Imi cer scuze ca-ntreb...dar Sandra a fost doar spectator acolo? eu credeam ca ea ne e reprezentanta la senioare.

Oricum, bravo Georgiana!!

Ioana , Sandra inca nu s-a intors in sala :no: . Cum sa concureze !?

ioanavol
21st February 2010, 15:05
Habar n-am...am vazut-o in poza si am crezut ca s-a dus ca sa concureze.

In plus, eu credeam ca se antreneaza...oi fi inteles gresit. De ce oi fi sarit asa nu stiu...

Cata_RB
21st February 2010, 15:34
Imi cer scuze ca-ntreb...dar Sandra a fost doar spectator acolo? eu credeam ca ea ne e reprezentanta la senioare.

Oricum, bravo Georgiana!!

Nu, Sandra a fost acolo ca invitata a Nadiei :) Ea n-a inceput inca antrenamentele, in ultima luna a fost in Cluj si s-a ocupat de facultate...cred ca inca mai are de facut recuperare pentru picior in Bucuresti, nu sunt sigura.

Bravo Gigi, Andreea si Diana!

niagara64
21st February 2010, 15:57
Habar n-am...am vazut-o in poza si am crezut ca s-a dus ca sa concureze.

In plus, eu credeam ca se antreneaza...oi fi inteles gresit. De ce oi fi sarit asa nu stiu...

Ai pus o intrebare ...ti-am raspuns .Sau nu voiai un raspuns ?

ioanavol
21st February 2010, 18:26
Nu, Sandra a fost acolo ca invitata a Nadiei :) Ea n-a inceput inca antrenamentele, in ultima luna a fost in Cluj si s-a ocupat de facultate...cred ca inca mai are de facut recuperare pentru picior in Bucuresti, nu sunt sigura.

Bravo Gigi, Andreea si Diana!

Multumesc mult pentru raspuns, Cata, asta vroiam sa stiu. :)

Clau93
21st February 2010, 21:35
Anul trecut, Georgiana nu a facut salt intins, ci doar flic salt cu aterizare pe doua picioare, deci poate a facut aia!:)

niagara64
21st February 2010, 21:41
GqT27MVmUhg

ff flick-flack

Cata_RB
21st February 2010, 22:01
Da, stiu de la ce vine ff, dar elementul din filmulet se numeste layout stepout in engleza [cel putin denumirea uzuala] - salt cu deschidere. Depinde cum a ales sa prescurteze cel care a scris articolul, se poate confunda cu layout to two feet - salt intins aterizat pe 2 picioare, cum face Ana Porgras. Mi-am dat acum seama ca salt echer nu poate fi, n-ar mai fi fost layout...am gandit dupa topica romaneasca.

niagara64
21st February 2010, 22:09
Da, stiu de la ce vine ff, dar elementul din filmulet se numeste layout stepout in engleza [cel putin denumirea uzuala] - salt cu deschidere. Depinde cum a ales sa prescurteze cel care a scris articolul, se poate confunda cu layout to two feet - salt intins aterizat pe 2 picioare, cum face Ana Porgras. Mi-am dat acum seama ca salt echer nu poate fi, n-ar mai fi fost layout...am gandit dupa topica romaneasca.

Cum scriu ei la foc automat elementele nu mai apuca ei sa le scrie cap coada .

LuisaGym
21st February 2010, 23:11
Sandra la Nadia International: http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Sandra_Izbasa-ucenica_Nadiei_Comaneci_0_212379140.html

Clau93
22nd February 2010, 02:29
Sandra la Nadia International: http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Sandra_Izbasa-ucenica_Nadiei_Comaneci_0_212379140.html

Multumim mult!:) Sper ca Sandra va mai sta in gimnastica

monalexa
22nd February 2010, 11:58
Nu stiu daca ati vazut ca au aparut aproape toate filmuletele cu exercitiile fetelor noastre pe site. Pun linkul barnei Georgianei http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/236571-2010-nadia-comaneci-invitational/306024-georgiana-gheorghe-bb-romania iar restul le gasiti in meniul din stanga. Vreau sa le felicit pe toate, la fiecare dintre ele mi-a placut cate ceva si sa le urez mult succes in continuare.
Nu stiti cati ani au fetele?

LuisaGym
22nd February 2010, 12:15
Ce domnisoare grozave avem !!! Cine le antreneaza la barna?

mikeyy
22nd February 2010, 12:21
Mi-a placut barna lui Gigi! Deci pana la urma e vorba de salt cu deschidere. Sigur are in plan legare acolo cu danilova.

Am vazut acum si interviul cu Sandra...mai bine zis cu Nadia :D Sandra a avut emotii?... ca nu inteleg de ce era asa tacuta...de obicei e mai vorbareata. Mi-a placut de Nadia cum a raspuns in locul ei,..adaugand la raspunsuri detalii. ...ft tare :)

LuisaGym
22nd February 2010, 12:26
Pe mine m-o cam surprins ca Sandra nu prea vorbeste engleza ca inteligenta nu-i lipseste. E totusi campioana olimpica, engleza deschide multe usi... (scuzati off topicul).

Mie mi-au placut si paralelele Georgianei. Nu prea am eu treaba la capitolul asta dar mi-a placut ca avea picioarele frumos intinse.

mikeyy
22nd February 2010, 12:28
Luiza...ai link pentru paralele lui Gigi? Ca eu nu le gasesc...i-am vazut doar barna si saritura.

LuisaGym
22nd February 2010, 12:34
Paralele Georgiana: http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/236571-2010-nadia-comaneci-invitational/306281-georgiana-gheorge-ub-romania

mikeyy
22nd February 2010, 12:38
Multumesc!

Cata_RB
22nd February 2010, 13:02
Pai scrie la filmulet de ce a tradus Nadia: "Sandra speaks English pretty well and understands very well, but felt more comfortable interviewing in Romanian." [Sandra vorbeste destul de bine engleza si intelege foarte bine, dar s-a simtit mai confortabil sa raspunda in romana].

@Mona: Fetele sunt eligibile pentru CE de junioare, deci cred ca implinesc 14 sau 15 ani anul acesta. Zic bine?

anna.09
22nd February 2010, 13:07
Cred ca Gigi si Andreea sunt nascute in 96 si Diana in 95.

Andraf
22nd February 2010, 13:18
Ce domnisoare grozave avem !!! Cine le antreneaza la barna?

Lacramioara Moldovan le antreneaza la barna pe junioare.

@Cata_RB: Da, zici bine. Toate fetele care fac 14 si 15 ani sunt eligibile pentru Europenele de junioare. Cu siguranta, le vom vedea si pe celelalte pe la concursuri (cel putin la unul) pana la Europene.
Asa am vazut si eu... Tsukahara pe prima diagonala la Diana Rusu.

Cata_RB
22nd February 2010, 13:25
Diana Rusu are Tsukahara la sol pe prima diagonala? Ca nu vad bine din cauza acelei camere de sus.
http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/236571-2010-nadia-comaneci-invitational/306017-diana-rusu-fx-romania

LuisaGym
22nd February 2010, 13:27
Pai scrie la filmulet de ce a tradus Nadia: "Sandra speaks English pretty well and understands very well, but felt more comfortable interviewing in Romanian." [Sandra vorbeste destul de bine engleza si intelege foarte bine, dar s-a simtit mai confortabil sa raspunda in romana].

O fi fost "English shy" in ziua aia :D

PS: "pretty well" e un fel politicos de-a spune "asa si-asa", e de fapt sinonim cu "so-so".

@ Andraf: merci pt raspuns.

anna.09
22nd February 2010, 13:40
Diana Rusu are Tsukahara la sol pe prima diagonala? Ca nu vad bine din cauza acelei camere de sus.
http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/236571-2010-nadia-comaneci-invitational/306017-diana-rusu-fx-romania

da, Tsukahara echer prima diagonala si coborare dublu echer la barna. singurele elemente E prezentate de fetele noastre.
Recunosc, ma asteptam la mai mult...sau imi doream mai mult.
Una peste alta, fetele sunt talentate si toate au potential...sper sa vina in curand si dificultatea si siguranta...
Gigi este o scumpica si are tinuta frumoasa..dintre toate a aratat cel mai bine la paralele..si chiar si la celelalte aparate.
Andreea este o draguta..si a revenit f bine pe 4 aparate...cred ca in curand va adauga si la dificultate.
Diana Rusu este deosebita, eleganta...parca putin timida...
Toate par speriate de barna insa....

Sper sa prindem podiumul pe echipe la Euro....

ancaqwe
22nd February 2010, 14:52
Merci pentru filme! Nu cred ca e problema cu Euro... Si ele mai au timp, plus mai sunt si celelalte fete - Larisa, Diana, Ana-Maria, Madalina etc Chiar si micuta Maria :)

Mie mi-au placut fetele. Georgiana mi s-a parut genul "infipt", Diana "floaty" (nu stiu de ce, eu il asociez cu rusoaicele in general si imi place mult), ea mai are de lucrat la tinuta, si Andreea ceva intre "floaty" si "infipt". Imi place la nebunie ultima ei diagonala la sol - surubul exact pe muzica.
Toate trei mi-au placut :) Timp mai au daca vor pentru ingreunare :)

Ada24
22nd February 2010, 17:36
Multumesc pt filmulete si felicitari fetelor.
Oana-
1.E asa mare concurenta la Europene?Care alte echipe au dificultati mari si executii frumoase?(in afara de Rusia ;))

2.La paralele coatele trebuie intinse tot exercitiul si se va scadea la executie de fiecare data cand sunt indoite, nu? (cred ca am mai intrebat asta mai demult...:P)

shagya
22nd February 2010, 19:12
Can i save the vids from the homepage on my pc ??

Andraf
22nd February 2010, 19:22
www.savevid.com
You can copy URL field (where the vid is placed) and put it on that site in URL box... you'll figure out all the rest. Tell me if you don't manage it.

Edit: Sorry, it doesn't work. Usually it works to save Youtube vids...

anna.09
22nd February 2010, 19:44
Multumesc pt filmulete si felicitari fetelor.
Oana-
1.E asa mare concurenta la Europene?Care alte echipe au dificultati mari si executii frumoase?(in afara de Rusia ;))

2.La paralele coatele trebuie intinse tot exercitiul si se va scadea la executie de fiecare data cand sunt indoite, nu? (cred ca am mai intrebat asta mai demult...:P)

1.Eu cred ca va fi.. In 2008 n-am prins podiumul...nu m-ar mira sa avem din nou surprize de la Olanda, Franta,UK, Italia...poate Ucraina (una dintre fetele lor a fost pe 2 acum...deci, de ce nu?)
2. Habar nu am, probabil ca da...desi cred ca e imposibil sa nu indoi coatele in anumite faze ale unor elemente...

Ada24
22nd February 2010, 21:36
Ok, merci.:)

Clau93
23rd February 2010, 04:58
E asa mare concurenta la Europene?Care alte echipe au dificultati mari si executii frumoase?(in afara de Rusia ;))

Mai ales anul acesta, concurenta va fi imensa! Din opinia mea, cred ca si tari cum ar fi Belarus ar avea sanse mari la niste medalii, fie juniori sau seniori! La fel si Ucraina (mai ales ei:D) si de cei din UK se stie ceva de ei?! Din cate stiu investeste multi bani in gimnastica pentru ca acolo va fi olimpiada!

crisloregym
24th February 2010, 00:30
Diana Rusu are muzica la sol desprinsa din "dansul pinguinului"???...nu am reusit sa vad mare lucru (ooofff, munca asta!!!), dar mi-a palcut mult la Gigi felul in care a luptat sa ramana pe barna.

Andraf
24th February 2010, 11:39
Da, Cris...aceeasi muzica a avut si la Focsani anul trecut.

http://www.youtube.com/watch?v=OyKjnJf_nUE

Liuta
28th February 2010, 08:43
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=41704

ioanavol
28th February 2010, 09:49
Ce frumos articol, plin de informatii utile, multumesc:)

Tess_AN
2nd March 2010, 00:24
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=41704
Multumesc, Liuta. Bine zice Ioana, un articol bun. Felicitari lui Ciprian Fanaru! Articol competent scris profesional. Informatii exacte, la obiect, nu bate apa-n piua, nu se scuza nu se plinge si nu uita sa mentioneze si numele celor ce merita, ce au facut ceva.

Surprinde f. bine cum se poate face treaba daca cineva vrea. Nu isi pling de mila nu mai au gimnastele bune ce le aveau anul trecut, cauta sa ridice si sa lucreze cu altele noi.

Focsenenii la concursul Sergiu Popa o sa aiba participare mai valoroasa decit federatia la Internationale. Diferenta vine oare ca deja ei stiu si data si locul desfasurarii si ca isi dau cu adevarat interesul?

Si... da! Cine vrea gaseste un mijloc (cine nu gaseste o scuza sau se plinge). La Focsani se foloseste vacanta scolara sa se faca in plus coreografie! Bravo lor! Bravo autorului articolului!

Ce dor imi era sa citesc un articol ca acesta despre gimnastica romaneasca! Asta e cel mai frumos martisor, o raza de speranta in ambiguitatea generala din aceasta primavara. Multumesc frumos.

Clau93
2nd March 2010, 04:56
Foarte bun si interesant articolul! Multumesc ca ne-ai aratat! Intr-o zi se vor vedea rezultatele celor fete! Sunt de acord cu tot ce ai spus Tess!:cool:

Tess_AN
2nd March 2010, 08:21
Nu retin sa se fi amintit, junioarele noastre participa la Montreal la Gymnix International.
Lista completa (incluzind si Montreal Cup unde nu avem reprezentanti): http://files.internationalgymnix.webnode.com/200000045-22d1b23cb8/IG%202010_Registered%20Athletes_Feb%2018.pdf

De la noi,
630 ROUMANIE 1996 Baicu, Ana Maria
631 ROUMANIE 1995 Bulimar, Diana Laura
632 ROUMANIE 1995 Geamparoiu, Tatiana Ionela
633 ROUMANIE 1996 Iordache, Larisa Andreea

Succes Mariei, Laurei, Ionelei si Andreei! - ca sa folosesc al doilea nume de botex pentru toate :)

Clau93
2nd March 2010, 09:36
Nu retin sa se fi amintit, junioarele noastre participa la Montreal la Gymnix International.
Lista completa (incluzind si Montreal Cup unde nu avem reprezentanti): http://files.internationalgymnix.webnode.com/200000045-22d1b23cb8/IG%202010_Registered%20Athletes_Feb%2018.pdf

De la noi,
630 ROUMANIE 1996 Baicu, Ana Maria
631 ROUMANIE 1995 Bulimar, Diana Laura
632 ROUMANIE 1995 Geamparoiu, Tatiana Ionela
633 ROUMANIE 1996 Iordache, Larisa Andreea

Succes Mariei, Laurei, Ionelei si Andreei! - ca sa folosesc al doilea nume de botex pentru toate :)

Multumim mult de stiri:)! Chiar ca ma intrebam ca ce-s cu numele alea? Haha acuma inteleg:yes:! Ma bucur mult pentru fete! Totusi nu stie nimeni de Madalina Neagu?? Sunt surprins ca Tatiana e acolo, sper sa-si faca bine exercitiile de data asta!

Tess_AN
2nd March 2010, 19:10
Rezultate complete de la Nadia Comaneci Invitational: http://www.bartconnergymnastics.com/meets/INTL-NadiaIndividualResults2010.pdf

Paralelele ne omoara. :headbang: Uitati-va la notele fetelor noastre comparativ cu restul... Gigi putea fi prima la diferenta mare cu paralele competitive... Si Andreea la fel. Diana si ea... :(

simonad
2nd March 2010, 19:22
wow, ce bune sunt junioarele noastre! c
ciudat ca Nadia dupa 20 de ani in SUA vorbeste engleza cu accent moldovenesc....

mihafrancisc
2nd March 2010, 19:26
Rezultate complete de la Nadia Comaneci Invitational: http://www.bartconnergymnastics.com/meets/INTL-NadiaIndividualResults2010.pdf

Paralelele ne omoara. :headbang: Uitati-va la notele fetelor noastre comparativ cu restul... Gigi putea fi prima la diferenta mare cu paralele competitive... Si Andreea la fel. Diana si ea... :(
Ai dreptate Tess!
Sper ca la europene sa avem exercitii mai competitive la paralele.:yeah:
In 2008 la junioare erau 6 puncte diferenta la paralele intre noi si Rusia:headbang:

Tess_AN
2nd March 2010, 19:35
In 2008 la junioare erau 6 puncte diferenta la paralele intre noi si Rusia:headbang:
6 puncte numai de la paralele ?!!?? :angry: Asta e enorm. Inseamna ca puteau avea 6 caderi de pe aparate si tot cistigau. :mda:

Ada24
2nd March 2010, 19:40
Puteau sa cada de peste 10 ori si tot castigau. :D Diferenta intre Rusia si Franta (locul 2) a fost de 10 puncte-(o ratare era atunci 0,8)

mihafrancisc
2nd March 2010, 19:41
6 puncte numai de la paralele ?!!?? :angry: Asta e enorm. Inseamna ca puteau avea 6 caderi de pe aparate si tot cistigau. :mda:
http://www.gymnasticsresults.com/2008/eurowj.html

mikeyy
2nd March 2010, 19:41
La Europenele de anul acesta...vom vedea cat din acea diferenta de 6 puncte (din 2008) am recuperat. Deoarece in mare masura echipele vor fi asemanatoare..ca si componenta.

Mustafina si Nabieva (Rusia) vs. Porgras si Racea (Romania).
La paralele se va adauga Semenova la ei, dar si la noi Cerasela.

Va fi interesant sa vedem cat recuperam......sper sa nu ramana tot 6 puncte.

Ada24
2nd March 2010, 19:48
Sunt codurile altfel acum, asa ca deja am recuperat :P.
Lasa, ca Romania o sa fie pe 1 la barna :).

Tess_AN
2nd March 2010, 20:07
La Europenele de anul acesta...vom vedea cat din acea diferenta de 6 puncte (din 2008) am recuperat. Deoarece in mare masura echipele vor fi asemanatoare..ca si componenta.

Mustafina si Nabieva (Rusia) vs. Porgras si Racea (Romania).
La paralele se va adauga Semenova la ei, dar si la noi Cerasela.

Va fi interesant sa vedem cat recuperam......sper sa nu ramana tot 6 puncte.
Cum e situatia la sarituri? Komova la juniori parca face Amanar... si daca nu ma insel mai era cineva cu Amanar la rusi parca aveau doua sarituri de 6.5 ... Nabieva ?!? sau m-a derutat Nabieva la Japan Cup?

Sper sa participe Cerasela la CE.. si as vrea sa aiba exercitiu cu care sa se poata "bate" cu Semenova... In 2008 Semenova a fost campioana europeana in fata Stelianei...

anna.09
2nd March 2010, 22:34
http://gymnasticsissues.blogspot.com/2010/02/international-gymnix-junior-cup.html
O prezentare a concurentelor de la Gymnix. Din nou Riley Cholod. Este interesant ca se intalnesc si fetele (Diana, Larisa, Tatiana, Ana) cu ea..sa vedem care va fi rezultatul de data asta. Mai sunt si alte canadience f bune..despre Victoria Moors cred ca ma mai vorbit noi anul trecut..parca ea era cea cu o nota de peste 16 la sol sau asa ceva...era vb de un sistem de bonificatii intern.
Dintre rusoaice imi place Shtronda (ce piruete faine are). Oare cati ani are? O fi eligibila pr Euro?..nu ca ar mai avea rusii nevoie de fete pt Euro..au destule f bune!

Clau93
3rd March 2010, 06:15
La Europenele de anul acesta...vom vedea cat din acea diferenta de 6 puncte (din 2008) am recuperat. Deoarece in mare masura echipele vor fi asemanatoare..ca si componenta.

Mustafina si Nabieva (Rusia) vs. Porgras si Racea (Romania).
La paralele se va adauga Semenova la ei, dar si la noi Cerasela.

Va fi interesant sa vedem cat recuperam......sper sa nu ramana tot 6 puncte.

Nu puteam alege mai bine echipa la paralele! Totusi, Dana Andrei nu are sanse sa prinda echipa?! Va fi un an foarte competitiv!!:yes: Rusii arata bine la paralele?! (cred) dar tot incosistenti din cate am vazut la vreo ultimele competitii la care au fost. Dar trebuie si sa fie spus ca in 2008 exercitiile noastre la paralele nu au fost asa competitive! Amelia a facut cel mai bine dar si acolo a obtinut note mici!


Cum e situatia la sarituri? Komova la juniori parca face Amanar... si daca nu ma insel mai era cineva cu Amanar la rusi parca aveau doua sarituri de 6.5 ... Nabieva ?!? sau m-a derutat Nabieva la Japan Cup?

Sper sa participe Cerasela la CE.. si as vrea sa aiba exercitiu cu care sa se poata "bate" cu Semenova... In 2008 Semenova a fost campioana europeana in fata Stelianei...

Si mie mi umpic groaza de sarituri...nu prea avem ceva dificil...macar ceva de 6.3 ar fi super! Nu prea am mai avut fete bune la sarituri decand s-a retras Monica Rosu!:no:

mihafrancisc
4th March 2010, 18:49
Azi incepe concursul de la Montreal?
Cand este cupa juniorilor?

Tess_AN
4th March 2010, 19:41
Azi incepe concursul de la Montreal?
Cand este cupa juniorilor?
Simbata si duminica.
http://internationalgymnix.webnode.com/schedule/
(sau mai detaliat si mai complicat: http://files.internationalgymnix.webnode.com/200000054-8403884fce/DETAILED%20SCHEDULE%20IG%202010%20FINAL%20VERSION% 202-1.pdf )

mihafrancisc
4th March 2010, 19:44
Simbata si duminica.
http://internationalgymnix.webnode.com/schedule/
(sau mai detaliat si mai complicat: http://files.internationalgymnix.webnode.com/200000054-8403884fce/DETAILED%20SCHEDULE%20IG%202010%20FINAL%20VERSION% 202-1.pdf )

Multumesc!

mikeyy
6th March 2010, 15:43
Podiumul de la Gymnix:
1. Kristina Vaculik 56.750
2. Cynthia Lemieux 52.725
3. Nansy Damianova 52.450

Fara Larisa sau Diana pe podium? Sau poate inca nu au concurat...
Poate mai e vreo competitie.....Vaculik e nascuta in 92 (e senioara)....deci s-ar putea ca etapa pt juniori sa fie azi.

EDIT:
Da...inca nu a fost competitia fetelor noastre.

Cata_RB
6th March 2010, 16:47
Da, ele sunt senioarele...cred ca aia a fost (o parte din) etapa de Cupa mondiala.
In programul pus de Tess junioarele sunt azi, pe echipe, si maine, finale - nu sunt sigura, e cam complicat.

Tess_AN
6th March 2010, 17:05
Fetele noastre la Montreal, azi au concursul pe echipe (ora 19 locala, adica duminica dimineata ora 02:00 in tara). Duminica ora 14:00 locala (seara ora 21:00 in tara) sunt finalele (Junior Cup Finals)
http://internationalgymnix.webnode.com/schedule/

anna.09
7th March 2010, 01:38
Multa bafta fetelor!

Clau93
7th March 2010, 03:50
Tess, sa ne spui scorurile daca poti! Va fi o competitie foarte interesanta!:)

Serena2010
7th March 2010, 07:53
I wish girls great success tomorrow. I will be checking that website that Tess has above to see the scores tomorrow (sunday) here in USA

Clau93
7th March 2010, 08:13
I wish girls great success tomorrow. I will be checking that website that Tess has above to see the scores tomorrow (sunday) here in USA

OMG that means waiting forever where I live!!:happy

Asta inseamna ca pana apar rezultatele, va tine mult timp!:D [din punct vedere unde locuiesc eu!]

mikeyy
7th March 2010, 12:58
Amalia..m-ai pierdut printre atatea incurajari si atatia pupici :D
Deci ce s-a intamplat concret? Larisa nu a mai putut concura deloc?:(
Iar Diana la individual nu a reusit sa urce deloc pe podium? :shocked:
Au fost ratari?...altfel nu inteleg cum Didi a prins doar 1 finala :(....si chiar barna, care nu e tocmai aparatul ei preferat. Ce s-a intamplat la sol?

Iar de Ana si de Tatiana ce vesti ai?

Cata_RB
7th March 2010, 14:07
Pe mine m-ati pierdut de tot, pentru ca Amalia si-a sters postul :D Deci...sunt ceva vesti sau nu?

niagara64
7th March 2010, 14:30
In the women’s Junior Cup, held at the same time as the World Cup, Madeline Gardiner of Cambridge, Ont., won the gold medal in the women’s all around with a score of 54.225.

Riley Cholod of Bowmanville, Ont., was second with a score of 54.050 and Mariya Karpova of Russia was third at 53.725.
In the team competition, Canadians squads placed first, third and fifth with Russia and Romania ranked second and fourth respectively.
asta este deocamdata oficial (adica de pe site--ul federatiei ...la noi e inca 7 dimineata prb ca mai incolo vor fi si resultate detailate ).

shagya
7th March 2010, 16:33
here 3 vids
Larisa on Beam
Diana on Beam
and Ana on Beam
all with a fall :-(
http://www.youtube.com/user/danafan1

mikeyy
7th March 2010, 16:37
Larisa la barna: http://www.youtube.com/watch?v=gA2wgDF0Yds
Diana la barna: http://www.youtube.com/watch?v=I3oEtO9T5ug
Ana la barna: http://www.youtube.com/watch?v=EiAWxibNidI

Toate cele 3 au ratat :(

Cata_RB
7th March 2010, 17:09
Thank you, Shagya!

N-am parut in apele lor fetele :( Poate si deplasarea grea si-a spus cuvantul. Mi-a parut rau in special de Ana, se vedea ca a avut multe emotii, nu are nici multa experienta...si-a pierdut o clipa concentrarea fix la final :(
Schimbari in exercitii pentru Larisa si Diana. Ma intreb daca Larisa a renuntat la saltul cu 360 si la coborarea 1080.

mikeyy
7th March 2010, 17:22
Larisa nu s-a simtit bine (probabil glezna)....nu stiu de ce a sters Amalia ceea ce a scris.
Dar am intrebat-o pe Danafan (cea cu filmuletele) si mi-a zis ca si la sol Larisa a prezentat exercitiu usurat.

Ana la sol: http://www.youtube.com/watch?v=8wOPfsuB1Yw


Diana la sol: http://www.youtube.com/watch?v=6Hj65PDRtxo

anna.09
7th March 2010, 17:33
Sol Diana:
http://www.youtube.com/watch?v=6Hj65PDRtxo&feature=channel

Mie mi-a placut.

Si Larisa:
http://www.youtube.com/watch?v=SLVDrF-TFfE&feature=channel
cu probleme

mikeyy
7th March 2010, 17:41
E prima oara cand o vad pe Larisa ratand la sol :(
Probabil nu e in forma. Si-a scos tsukahara din cate vad.

Andraf
7th March 2010, 18:30
Si eu la solul Larisei am dat de vreo 3-4 ori sa vad prima diagonala (unde obisnuia sa faca tsukahara si nu dublu inapoi grupat) si pe cea de-a treia unde a avut acea ratare (nu imi dau seama, a aterizat direct in fund?), acolo avea cele 2 salturi grupate legate.
Si la barna... cand am vazut ca Ana a ajuns la iesire, mi-am zis "ce bine, macar Ana a reusit sa faca un exercitiu bun", insa surpriza, n-a putut tine aterizarea. Ce pacat!!! A avut un exercitiu nou, cu elemente frumoase.

Tess_AN
7th March 2010, 18:32
Multumesc Shagya pentru filmulete si info.
Amalia, spune-ne pe scurt ce voiai sa ne spui in mesajul pe care l-ai sters. Cata, nu te apuca de scuze cu drum, fus orar, oboseala. Concursul e concurs si se intimpla oricui sa greseasca. De asta e bine sa aiba fetele concursuri cit mai multe in picioare. Ma bucur ca au mers la Montreal si ca au gresit acolo, o sa fie mai bine la CE cu siguranta, numai sa fie fetele sanatoase. Primul concurs al anului e de acomodare, junioarele zic eu sunt ok. De senioare mi-e frica mie. Dar sper sa fie bine.

Stie cienva care e cauza exercitiilor usurate ale Larisei?

Cata_RB
7th March 2010, 18:37
Da, la Larisa era Tsukahara echer acolo, ea nu are de obicei dublu grupat in exercitiu. Iar la diagonala a treia a venit pe spate dupa 900, cred ca a si alunecat putin...de asta a cazut la primul salt si nu l-a mai facut pe al doilea.
Se mai intampla...e devreme, abia inceputul lui martie. Sper sa nu fie vreo problema cu Larisa [glezna??], important e sa fie toate sanatoase, sa-si poata face pregatirea conform planului. Erau tare suparate toate 3 dupa barna :(

mikeyy
7th March 2010, 19:12
Imi place mult barna Anei...am revazut acum exercitiul. Chiar daca are ezitari, imi da impresia ca e sigura pe ea si ca nu ii este frica. Ea face una dintre cele mai frumoase piruete duble pe barna pe care le-am vazut...se vede ca e sigura pe acest element.
Mi-a parut rau de ratare, dar se mai intampla.

Dupa ce am vazut barna si solul Anei...eu zic ca va prinde Europenele de juniori. Mi-as dori sa-i vad si paralelul.

Niciun filmulet inca cu Tatiana....sper sa o vedem si pe ea.

cineva_cineva
7th March 2010, 20:13
Offf, ce repede ati vazut si ati pornit discutii pe baza unui post sters! E incredibil cat de atenti puteti fi! Ce am scris pe forum era de fapt, doar un zvon, nimic sigur si oficial, si de aceea am sters imediat, mai bine asteptam informatii oficiale... Imi pare rau ca v-am ''chinuit'' un pic stergand un post, dar... nefiind ceva oficial si sigur, am decis ca e mai bine sa sterg decat sa banuim ceva ce nu suntem siguri. Oricum, acus incep finalele si... trebuie sa tinem pumnii stransi!

Cata_RB
7th March 2010, 20:29
Zvon, ne-zvon...nu mai conteaza, important e sa fie toate in forma la europene :)
Bafta in finale!

Clau93
7th March 2010, 21:22
Larisa nu s-a simtit bine (probabil glezna)....nu stiu de ce a sters Amalia ceea ce a scris.
Dar am intrebat-o pe Danafan (cea cu filmuletele) si mi-a zis ca si la sol Larisa a prezentat exercitiu usurat.

Da, Larisa a facut un execitiu usor la sol, dar si cu ratari! Foarte ratari de la fete..nu stiu cum a fost asa, sper ca Ana sa se simta bine curand!

Ana la sol: http://www.youtube.com/watch?v=8wOPfsuB1Yw [/QUOTE]

Frumos! Face 1080 pe a 3-a diagonala?

Diana la sol: http://www.youtube.com/watch?v=6Hj65PDRtxo[/QUOTE]

Cred ca unele dintre cele mai frumoase exercitii pe care le-a facut! Si cel mai fain exercitiu din competitie!:D


Imi place mult barna Anei...am revazut acum exercitiul. Chiar daca are ezitari, imi da impresia ca e sigura pe ea si ca nu ii este frica. Ea face una dintre cele mai frumoase piruete duble pe barna pe care le-am vazut...se vede ca e sigura pe acest element.
Mi-a parut rau de ratare, dar se mai intampla.

Sunt si eu de acord cu tine! Ana e foarte foarte solida! Sper sa o vedem intr-o finala la barna cand va fi senioara!:yes: Faptul ca a castigat bronzul la barna anul trecut la nationale a motivat-o! Si saltul acela intins arata ca il face usor.

Cata_RB
7th March 2010, 21:45
Frumos! Face 1080 pe a 3-a diagonala?

Si saltul acela intins arata ca il face usor.

Eu cred ca e 720, nu 1080, si salt echer, nu intins :)

Ana e destul de inaltuta si are picioare lungi...ceea ce o dezavantajeaza putin pentru barna, indoaie genunchii.

Clau93
8th March 2010, 04:40
Eu cred ca e 720, nu 1080, si salt echer, nu intins :)

Ana e destul de inaltuta si are picioare lungi...ceea ce o dezavantajeaza putin pentru barna, indoaie genunchii.

Da chiar e! Parca seamana cu forma lui Sandra cand era mai tanara! Dar totusi, si Ana Porgras e inalta si are o forma superba! Cred ca majoritatea gimnastelor in gimnastica care au fost inalte au aratat superb..eg Khorkina:D...cine stie...poate si Ana va fi una din ele!

anna.09
8th March 2010, 09:58
Ana Baicu, finala la barna:
http://www.youtube.com/watch?v=EpPLLQ4Gz1E

cu ezitari..dar cred ca este o experienta extraordinara pt ea. Bravo Ana!

mikeyy
8th March 2010, 10:15
Bravo Ana!
Imi place barna ei!

Clau93
8th March 2010, 10:34
Stie cineva ce loc a venit? A fost frumos exercitiu, nu au fost greseli mari! Sper ca Larisa si celelate fete s-au descurcat si mai bine!:)

anna.09
8th March 2010, 12:17
Info de pe site-ul canadian:

"In the Youth Cup, which included teams from Russia and Romania, Canadian gold medal winners were Brianna Tsang, of Burnaby, B.C., on vault, Madeline Gardiner of Cambridge, Ont., on beam and Riley Cholod of Bowmanville, Ont., on uneven bars.
No Canadians reached the podium on floor as Dianna Laura Bulimar of Romania took the gold and Russian gymnasts the silver and bronze"

Diana a castigat la sol! Bravo Didi!

Cata_RB
8th March 2010, 13:02
Bravo fetelor!
Intr-adevar, o experienta extrem de importanta pentru Ana! Mi-a placut din nou pirueta ei, are usoare dificultati sa o opreasca la 2 rotatii...poate va face 3 candva :)

Nini 2008
8th March 2010, 15:30
Larisa Iordache in finala de la barna: http://www.youtube.com/user/danafan1#p/a/u/0/4CJW8d9Ba_o

Andraf
8th March 2010, 15:38
Ce bine ca a facut din nou triplu surub la coborare... oricum exercitiul este tot usurat.

anna.09
8th March 2010, 15:43
Dragut! Oare o fi luat medalie? Pacat de micile inexactitati. Ce o fi de tot ezita la cloche-ul cu 180?

Ma gandeam acum...cred ca e primul lor concurs pe podium..Diana si Larisa au tot fost la competitii internationale dar cred ca nici una nu a fost pe podium

Andraf
8th March 2010, 16:01
Oana, care este dificultatea barnei Larisei din finala?
Eu cred ca a prins podiumul (nu pot sa cred ca au intrecut-o 3 gimnaste)....

anna.09
8th March 2010, 16:13
Cred ca 6.1..dar nu sunt sigura..e posibil ca triplul de la coborare sa fie doar E in loc de F (restructii de junioare-dar nu stiu dc s-au aplicat)..si nu sunt sigura dc primul elment este salt echer de pe un picior sau salt grupat de pe un picior..deci in cel mai rau caz a fost 5.9. Ar fi putut fi mai mult dar a pierdut si legarea la Danilova+flic +salt.

LuisaGym
8th March 2010, 16:17
Dragut! Oare o fi luat medalie? Pacat de micile inexactitati. Ce o fi de tot ezita la cloche-ul cu 180?

Ma gandeam acum...cred ca e primul lor concurs pe podium..Diana si Larisa au tot fost la competitii internationale dar cred ca nici una nu a fost pe podium

....ummmm.... Larisa si Didi au mai fost pe podium, la Top Gym. Larisa a luat aur AA si la barna si Didi a luat argint la sol.

Bravo Didi pentru aur la sol.

anna.09
8th March 2010, 16:19
ma refeream la podium de concurs :)..cred ca nu m-am exprimat eu bine...

Andraf
8th March 2010, 16:20
Luisa, Oana vorbeste de podiumul de concurs, nu de medalii....

LuisaGym
8th March 2010, 16:22
ma refeream la podium de concurs :)..cred ca nu m-am exprimat eu bine...

Acuma chiar ca nu inteleg la ce te referi :D. La faptul ca n-au concurat la acelasi aparat?

anna.09
8th March 2010, 16:24
Adica aici s-a concurat ca la mondiale..cu aparatele catarate pe un podium.:)

LuisaGym
8th March 2010, 16:29
Adica aici s-a concurat ca la mondiale..cu aparatele catarate pe un podium.:)

Aha, merci, eu nu am avut timp sa vad filmuletele de la concurs. Fain atunci ca au avut un concurs mai formal e o experienta buna inainte de Europene.
Intr-un fel daca Larisa nu e accidentata cred ca nu e asa mare bai ca n-o luat nu stiu ce medalii. E bine sa stie sa si piarda si cred ca se va ambitiona mai mult pentru Europene (si chiar nici acolo nu sunt asa importante medaliile). Mai bine sanatoasa si fara medalii decat accidentata in primul an de senioarat.

anna.09
8th March 2010, 18:44
Am senzatia ca Larisa a luat argint la barna iar Didi argint la sarituri..asta pe langa aurul la sol.
Judecand dupa fotografiile gasite aici:
http://www.graceclick.com/photos/10gymnix/

Felicitari fetelor!

LuisaGym
8th March 2010, 18:51
Fain, stiti cumva ce sarituri a facut Didi? M-as bucura mult sa stiu ca au crescut fetele la sarituri.

Andraf
8th March 2010, 19:48
http://www.youtube.com/watch?v=EpPLLQ4Gz1E

Barna Anei din finalele pe aparate a fost iarasi frumoasa si cu un final reusit...ma bucur mult pentru Ana.
Larisa (un argint) si Didi (un aur si un argint), felicitari pentru victoriile voastre!!! Vreau sa va vad mereu victorioase si mai ales sanatoase.
Pentru cele 4 fete frumoase, participante la Montreal, un gand bun de primavara cu mult soare si multe flori...

Cata_RB
8th March 2010, 21:54
Oana, am 2 intrebari tehnice...din nou :) Cred ca v-am ametit cu atatea intrebari :D
- la Larisa e cloche cu 180, nu cadet? Incepusem sa le diferentiez, dar acum chiar nu reusesc sa vad forfecarea.
- cum iti dai seama daca e salt grupat / echer de pe un picior sau Danilova aterizata pe 2 picioare? Eu ma gandeam ca e Danilova.

mikeyy
8th March 2010, 22:13
Ma bucur mult pentru rezultatele obtinute! Bravo fetelor! :yes:

Singura mea intrebare ramane referitor la Tatiana....ea nu a mai concurat?

anna.09
8th March 2010, 22:17
Este cloche...piciorul drept porneste primul in fata, apoi il aduce in spate si se intoarce 180 ( :) se intelege ceva?)
Diferenta intre Danilova pe 2 picioare si salt de pe un picior se vede bine in exercitiul Sandrei:
http://www.youtube.com/watch?v=b0sduMib4Ps
Primul este salt echer..mai tarziu are si Danilova pe 2 picioare...la Danilova corpul este mai intins si chiar un pic arcuit...sper ca are sens ce spun.

Cata_RB
8th March 2010, 22:34
Multumesc, chiar se vede bine diferenta acolo :)

Da, se intelege...la picioarele Larisei ma tot uit si eu, dar la mine dreptul e mereu in fata :D Ma depasesc elementele astea.

cineva_cineva
9th March 2010, 02:28
Ma bucur si eu pentru fetele noastre, si astept cu nerabdare sa aflam ceva rezultate sigure... Intre timp, ma uitam pe poze, si mi se pare ca in finala de la paralele au fost 2 fete de-ale noastre? Sunt pe la inceputul pozelor...Sau cumva pozele sunt amestecate cu cele de sambata? Intr-o alta ordine de idei, vazut-o pe Gina Gogean arbitrand la barna... offff, nu mai am rabdare pana vedem si noi ceva rezultate... Si sa aflam ce a fost cu Tatiana!

niagara64
9th March 2010, 03:15
zr_sn0eGMDoHai sa va mai fac o surpriza !
Maegan Chant
http://www.gymcan.org/site/profile.php?id=215
Este sportiva lui Gabriel Tantaru si a sotiei lui Cristina Tantaru ( Bontas ) si a concurat si ea la Montreal .Nascuta in 97 ...

Sper sa va placa mai ales ca nu e sportiva de lot ...ci antrenata intr-un club mic .

Tess_AN
9th March 2010, 05:05
Rezultate Gymnix: http://internationalgymnix.webnode.com/results/linternational-gymnix-classique-gymnix-2010/
Junior Cup AA:

1 Madeline Gardiner 1995 54.225
2.Riley Cholod 1995 54.050
3 Mariya Karpova 1998 53.725

4.Diana Laura Bulimar 1995 53.250
VT:13.800 (5.0/8.900-0.1)
UB:12.575 (5.0/7.575)
BB: 13.025 (5.9/7.225-0.1)
FX: 13.850 (5.4/8.450)

5. Ekaterina Baturina 1997 51.925
6. Ekaterina Shtronda 1997 51.750

17. Ana Maria Baicu 1996 49.275
VT:12.450 (4.0/8.650)
UB:10.275 (3.9/6.375)
BB: 13.475 (6.0/7.475)
FX: 13.075 (5.1/7.975)

24. Larisa Andreea Iordache 1996 35.675
UB: 9.750 (4.5/5.250)
BB: 13.525 (5.7/7.825)
FX: 12.400 (5.3/7.100)

26. Tatiana Ionela Geamparoiu 1995 22.900
VT 12.700 (4.4/8.300)
UB:10.200 (4.2/6.000)

Tess_AN
9th March 2010, 05:10
Gymnix - Junior Cup - Finale pe aparate:

Sarituri:
1 636 Brianna Tsang CANADA 1 5.300 8.700 _._ 14.000 0.000
2 631 Diana Laura Bulimar ROUMANIE 5.000 8.825 _._ 13.825 0.175
3 640 Maegan Chant CANADA 2 5.200 8.700 -0.1 13.800 0.200
4 634 Madeline Gardiner CANADA 1 5.300 8.450 -0.1 13.650 0.350
5 635 Sabrina Gill CANADA 1 5.000 8.625 _._ 13.625 0.375
6 626 Ekaterina Baturina RUSSIE 4.600 8.900 _._ 13.500 0.500
7 627 Alena Marchenko RUSSIE 5.000 8.375 _._ 13.375 0.625
8 632 Tatiana Ionela Geamparoiu ROUMANIE 4.400 8.425 _._ 12.825 1.175

Paralele:
1 637 Riley Cholod CANADA 1 5.300 7.950 _._ 13.250 0.000
2 634 Madeline Gardiner CANADA 1 5.200 7.925 _._ 13.125 0.125
3 639 Mikaela Gerber CANADA 2 4.900 7.825 _._ 12.725 0.525
4 631 Diana Laura Bulimar ROUMANIE 5.000 7.450 _._ 12.450 0.800
5 644 Shae Zamardi CANADA 3 5.200 7.000 _._ 12.200 1.050
6 628 Mariya Karpova RUSSIE 4.800 7.100 _._ 11.900 1.350
7 633 Larisa Andreea Iordache ROUMANIE 5.200 6.175 _._ 11.375 1.875
8 626 Ekaterina Baturina RUSSIE 3.100 6.375 _._ 9.475 3.775

Barna:
1 634 Madeline Gardiner CANADA 1 5.700 8.525 _._ 14.225 0.000
2 633 Larisa Andreea Iordache ROUMANIE 6.000 8.025 _._ 14.025 0.200
3 628 Mariya Karpova RUSSIE 5.200 8.350 _._ 13.550 0.675
4 637 Riley Cholod CANADA 1 5.300 8.200 _._ 13.500 0.725
5 630 Ana Maria Baicu ROUMANIE 5.800 7.475 _._ 13.275 0.950
6 648 Victoria Moors CAN - Cambridge Kips 5.500 7.425 _._ 12.925 1.300
7 639 Mikaela Gerber CANADA 2 5.200 6.525 _._ 11.725 2.500
8 626 Ekaterina Baturina RUSSIE 4.900 6.450 _._ 11.350 2.875

Sol:
1 631 Diana Laura Bulimar ROUMANIE 5.400 8.400 _._ 13.800 0.000
2 628 Mariya Karpova RUSSIE 4.800 8.750 _._ 13.550 0.250
3 629 Ekaterina Shtronda RUSSIE 5.000 8.525 -0.1 13.425 0.375
4 640 Maegan Chant CANADA 2 5.300 8.100 -0.1 13.300 0.500
5 637 Riley Cholod CANADA 1 5.100 7.825 _._ 12.925 0.875
6 647 Stefanie Merkle CANADA 2 5.200 7.550 _._ 12.750 1.050
7 630 Ana Maria Baicu ROUMANIE 5.100 7.450 _._ 12.550 1.250
8 648 Victoria Moors CAN - Cambridge Kips 5.400 7.100 _._ 12.500 1.300

Cata_RB
9th March 2010, 09:34
Multumim, Tess!
Deci Diana a sarit primul ei FTY :ok:

LuisaGym
9th March 2010, 10:51
Este sportiva lui Gabriel Tantaru si a sotiei lui Cristina Tantaru ( Bontas ) si a concurat si ea la Montreal .Nascuta in 97 ...Sper sa va placa mai ales ca nu e sportiva de lot ...ci antrenata intr-un club mic .

Merci, mi-a placut muzica.

Nini 2008
9th March 2010, 10:58
Multumesc pentru rezultate!

Daca Diana nu rata la barna castiga individualul compus. Important este sa castige la Europene si Olimpiada Tineretului. Succes mult in viitor!
Interesanta este clasarea Mariei Karpova pe locul 3, ea fiind nascuta in 1998.

anna.09
9th March 2010, 11:12
Multumesc pentru rezultate!

Daca Diana nu rata la barna castiga individualul compus. Important este sa castige la Europene si Olimpiada Tineretului. Succes mult in viitor!
Interesanta este clasarea Mariei Karpova pe locul 3, ea fiind nascuta in 1998.

Exact asta am gandit si eu, daca nu rata castiga.
Ma ingrijoreaza notele mici la paralele (la executie)...mai ales ca nu cred ca au fost ratari.
Cel mai mult ma bucura argintul de la sarituri.

Clau93
9th March 2010, 11:25
Tess mersi mult de tot pentru rezultate! Am fost impresionat cu rezultatele fetelor! Tatiana incepe sa aibe si ea experienta, numai sa se stapaneasca! De Diana sunt mult mai fericit, cred ca barna e marea problema (WOW seamama cu Dana Sofronie)...si deja are si saritura yurchenko? bravo ei! despre Larisa, imi doresc sa nu se de-a batuta si sa nu fie suparata! Eu cred ca accidentarea aia mica pe care a avut-o a afectat-o...dar totusi a luat un argint! Am fost si surprins cu rezultatele lui Anamaria!! Sper sa fie cat mai buna la barna. Am fost umpic mirat ca Canadienii au avut note asa mari...se descurca bine si ele!

shagya
9th March 2010, 16:58
the score´s from the ub is horrible :-(

Andraf
9th March 2010, 17:31
Nu ati gasit filmulete cu Tatiana? Vad ca in prima zi a facut sarituri si paralele si s-a calificat in finale de la sarituri. dar are o saritura slabuta ca si dificultate. Sper ca are in pregatire si ea un FTY.

anna.09
9th March 2010, 22:23
http://files.internationalgymnix.webnode.com/200000110-180d619141/Jr%20Cup%20-Team%20Results.pdf
Au aparut si rezultatele pe echipe..dar nu cred ca sunt ok. Nu seamana cu ce aparuse pe site-ul canadian prima data plus ca rezultatele fetelor noastre sunt cu cate 4 note la paralele si cu cate 3 note la sarituri, barna, sol. Trist este ca totalul celor 4 note la paralele abia trece de oricare din totalurile celor 3 note de la celelalte aparate.

Andraf
9th March 2010, 22:49
Eu cred ca la celelalte 4 echipe au participat 4 concurente pe fiecare aparat, dar la noi Larisa a facut doar 3 aparate iar Tatiana doar 2 aparate. Singurele Didi si Ana au facut toate aparatele, de aceea este diferenta aia asa de mare...

anna.09
9th March 2010, 22:55
Dar nu sunt convinsa ca asa s-a stabilit clasamentul..s-ar putea sa fi contat totusi doar 3 note pe aparat pentru ca podiumul anuntat initial era altul cu Canada1 pe locul 1, Rusia pe 2 iar Romania pe 4.

Andraf
9th March 2010, 23:35
Adica, vrei sa spui ca nu este clasamentul in concursul pe echipe? Este doar suma tuturor evolutiilor pentru fiecare echipa ?

Clau93
10th March 2010, 04:24
Foarte interesant! Dar totusi pe locul 3 cine e? Mai avem mult de lucrat pana la europene!

Serena2010
10th March 2010, 06:15
Friends.... thanks for the information on the results from Gymnix.

I am DYING to see videos of the vault that Diana performed for her silver medal win. I am more excited over this medal than her FX medal because I knew Romania was tops on fx but to see a great result on vault - the weakest event right now for Romania (in my opinion)... I am happy to see good vault results. Diana rocks anyway... she's the greatest and shows so much passion in her work that I can see her surprising many people in 2012.
Her score on UB , yes a little low but the BIGGEST shocker of all is that a Romanian placed above the Russian gymnasts on UB final (shock). Karpova on UB has great videos on youtube but Diana beat her... So I am happy to see this. Congratulations to all the girls... I hope the next meet (Euros) they have better results and no mistakes.

Auré_Gym
10th March 2010, 13:50
Sper ca Larisa va fi mai mult gata pentru campionatul european... Acesta competitie a fost doar o pregatirea, dar campionatul european va fi curând... Oricum eu sunt foarte fericita pentru Diana si pentru Larisa la bârna dar ele pot sa face mai bine, eu cred.

anna.09
10th March 2010, 19:01
http://www.youtube.com/watch?v=IKuPnY-061w&feature=channel
Diana in finala de la sol.

Ada24
10th March 2010, 19:18
Felicitari fetelor pt concurs.
Imi place la nebunie solul Dianei, ma bucur ca a castigat.:P
In prima zi Larissa a ratat la paralele?Ca are ambele note (D,E) f mici.

anna.09
10th March 2010, 19:23
Mai mult ca sigur a ratat..judecand dupa nota D cred ca nu a indeplinit o cerinta ceva..o fi ratat desprinderea.

Ada24
10th March 2010, 19:31
ok , merci.
sper sa apara filmulete si cu paralele si sariturile.

anna.09
10th March 2010, 21:30
Poate posteaza Larisa :happy..caci din filmuletul cu Diana la sol inteleg ca si ea (cred ca ea este) are talent de "filmator..sau cum i-o zice"

Cata_RB
10th March 2010, 21:32
Si mie mi s-a parut ca ea e cea care filmeaza :)

Tess_AN
10th March 2010, 21:39
Poate posteaza Larisa :happy..caci din filmuletul cu Diana la sol inteleg ca si ea (cred ca ea este) are talent de "filmator..sau cum i-o zice"
Sper ca vor folosi filmarile acelea pentru analize acasa... chiar ma intrebam daca in gimnastica se foloseste metoda aceasta de a inregistra si apoi analiza si invata din concursurile trecute, ce a fost bine, ce nu...

Andraf
10th March 2010, 21:44
Poate posteaza Larisa :happy..caci din filmuletul cu Diana la sol inteleg ca si ea (cred ca ea este) are talent de "filmator..sau cum i-o zice"

Da, Oana, si eu am remarcat-o pe margine pa Larisa. Raluca ar trebui sa inregistreze la OSIM cuvantul "filmator", e marca sa proprie doar. E genial cuvantul !

Tess_AN
10th March 2010, 21:47
Da, Oana, si eu am remarcat-o pe margine pa Larisa. Raluca ar trebui sa inregistreze la OSIM cuvantul "filmator", e marca sa proprie doar. E genial cuvantul !
Subscriu! :yes:

cineva_cineva
10th March 2010, 23:11
Am reusit si eu sa vad filmuletele si ce ati mai postat voi pe aici, v-am citit, chiar daca nu am scris prea mult... a bucur pentru fetele noastre si imi place si mie tare tare mult solul lui Didi! E tare tare draguta la sol, iar Larisa ca ''filmator'' la fel! Asa e! Pitic ar trebui sa vada ce face cu acest cuvant!

crisloregym
11th March 2010, 01:32
Ce simpatici sunteti cu totii, de la Pitic vi se trage, ce-i drept:D!!!! De abia astept sa le vedem pe fete...mi-ar placea atat de mult sa putem vorbi un pic cu ele si sa le uram succes la Europene!!!! si chiar cu antrenorii...sa vorbim la Internationale...nu stiu cum:D
Legat de concurs, mie tot de Larisa imi place cel mai mult in ceea ce priveste barna...mi se pare ca nu ii este teama de barna, o ataca si lupta cu orice pret sa ramana acolo...si imi plac si amplitudinea, si ritmul ei..iar la sol, bineinteles ca Didi este superba:D...inca are o tinuta exemplara, si la dublu echer, si la acel surub de la mijlocul diagonalei cu dublu grupat...

Clau93
11th March 2010, 05:04
Sper ca Larisa va fi mai mult gata pentru campionatul european... Acesta competitie a fost doar o pregatirea, dar campionatul european va fi curând... Oricum eu sunt foarte fericita pentru Diana si pentru Larisa la bârna dar ele pot sa face mai bine, eu cred.

Si eu la fel...dar am multa incredere in ea! Si mai sunt si internationalele, poate merg si ceva junioare acolo pentru verificare! Toate fetele care au fost in Canada putea sa faca cu mult mai bine! Dar se mai intampla...nu stie cumva nimeni de ce Larisa nu mai face flick cu 360 la barna?

Ada24
15th March 2010, 14:58
Am mai scris o data, dar vad ca a disparut :mda:

Larisa paralele EF Gymnix
http://www.youtube.com/watch?v=JDtkbS8XM2Q

Diana paralele EF Gymnix
http://www.youtube.com/watch?v=ngS2glmF7uU&feature=channel

Tess_AN
15th March 2010, 15:10
Multumesc. Nu e asa de rau cum imi imaginam... Totusi, de ce notele asa de mici?!?
As vrea sa vad si saritura Dianei - din finalele pe aparate.

Ada24
15th March 2010, 15:18
Nu prea ma pricep eu-dar de exemplu ambele cam rateaza handstand-urile-si cand scazi la fiecare...

anna.09
15th March 2010, 20:19
Cred ca Larisa a progresat ca tinuta...adica fara ratare si celalata greseala de pe bara mare cred ca lua peste Didi la executie...Didi are probleme mari cu standurile pa maini..si parca la un moment dat le mai corectase..dar parca a luat-o de la capat

Clau93
15th March 2010, 20:45
Nu sunt destul de inalte...Dana Druncea a avut aceeasi problema.

Ada24
15th March 2010, 22:34
Multumesc. Nu e asa de rau cum imi imaginam... Totusi, de ce notele asa de mici?!?
As vrea sa vad si saritura Dianei - din finalele pe aparate.

Cred ca o sa apara, ca vad ca tot adauga filmulete.

Clau nu cred ca la handstand conteaza inaltimea gimnastei...in nici un caz dezavantajate cele marunte...:mda:

mikeyy
15th March 2010, 22:52
Amandoua au ceva probleme cu handstand-urile.
Insa se observa si ceva imbunatatiri in executie, ceea ce ma bucura :ok:

Ada24
16th March 2010, 00:41
Diana sarituri

http://www.youtube.com/watch?v=JALFbk29650&feature=channel

Clau93
16th March 2010, 04:47
Cred ca o sa apara, ca vad ca tot adauga filmulete.

Clau nu cred ca la handstand conteaza inaltimea gimnastei...in nici un caz dezavantajate cele marunte...:mda:

Mie mi-ar fi frica sa fiu asa sus stand pe maini...:yes: si nu stiu cum sa explic dar He Kexin a avut astfel de probleme

lalalilu
16th March 2010, 09:23
nu vi se pare ca s-a schimbat cumva corpul Larisei? Parca a luat in greutate, cred ca s-a mai si inaltat. Am remarcat chestia asta si la Nationalele de anul trecut, dar acum e si mai evident. Mi-as dori sa nu ii afecteze exercitiile, sau sa fie o iluzie optica aceasta impresie.

ancaqwe
16th March 2010, 09:57
Da, cred ca o sa ii ia poate o vreme sa se obisnuiasca, dar mie mi se pare o schimbare in bine - nu stiu cum sa zic, arata mai "elegant". Si mi se pare ca e pe drumul cel bun spre reacomodare.
Pentru Diana faptul ca nu "se indreapta" (are picioarele in echer) la stand pe maini cred ca e o problema... Are nevoie neaparata de asta.

anna.09
16th March 2010, 10:00
Dar de saritura Dianei ce ziceti? Va place departarea de picioare? :(

lalalilu
16th March 2010, 10:35
Da, cred ca o sa ii ia poate o vreme sa se obisnuiasca, dar mie mi se pare o schimbare in bine - nu stiu cum sa zic, arata mai "elegant". Si mi se pare ca e pe drumul cel bun spre reacomodare.
mie nu mi se pare mai eleganta, ci mai greoaie, nu mai da impresia aceea de legeritate in executie. sorry. dar sper sa se adapteze. oricum se vede ca la barna are baze bune.
dar ce facem cu stand-ul pe maini si cu pozitia de intins de la paralele. oare se mai corecteaza aceste imperfectiuni?

Clau93
16th March 2010, 10:41
Fetele cresc....e varsta unde e mai greu pentru toata lumea. Trebuie timp si rabadare. Despre saritura lui Diana, am vrut sa zic ca gresala aceea e foarte mare intre noi de mai mult timp, e groaznic! Si anul trecut ea avea cea mai buna forma la acest aparat. Speram la mai bine

Ada24
16th March 2010, 11:29
Parca departarea de picioare nu e asa mare (comparativ cu unele senioare)...sau poate m-am obisnuit ei de cand e asa des intalnita la noi...:mda:

anna.09
16th March 2010, 11:39
Da Ada..dar e doar FTY..ma gandesc cum va arata cand/daca va trece la DTY

Ada24
16th March 2010, 11:45
Da ai dreptate-am comparate cu senioare care fac DTY.

Liukingym
16th March 2010, 20:43
Si poze de la Nadia...le-a postat pe twitter.

In prima poza..Nadia zice ca e toata delegatia Romaniei. Dar eu nu stiu cine sunt cele 2 persoane din dreapta Sandrei.

Cele 2 persoane sint: doamna Stoica Eliza si nepotul dumneaei.Doamna Stoica este sotia domnului Stoica,presedintele federatie de gimnastica,iar doamna Stoica este antrenoare la clubul''Steaua'' si arbitra din partea Romaniei la aceasta competitie.Stima

Liukingym
16th March 2010, 20:59
Pe mine m-o cam surprins ca Sandra nu prea vorbeste engleza ca inteligenta nu-i lipseste. E totusi campioana olimpica, engleza deschide multe usi... (scuzati off topicul).

Mie mi-au placut si paralelele Georgianei. Nu prea am eu treaba la capitolul asta dar mi-a placut ca avea picioarele frumos intinse.

Este in permanenta cu coatele indoite,virfurile neintinse,nu e chiar ceea ce se asteapta la paralele de la junioare.Imi pare foarte rau insa cu acest paralel fara nici o dificultate nici nu te poti prezenta la un campionat european de juniori ca te faci de ris.

anna.09
16th March 2010, 21:45
Imi pare foarte rau insa cu acest paralel fara nici o dificultate nici nu te poti prezenta la un campionat european de juniori ca te faci de ris.

Pai avem ceva mai bun? :(

Clau93
17th March 2010, 04:52
Parca departarea de picioare nu e asa mare (comparativ cu unele senioare)...sau poate m-am obisnuit ei de cand e asa des intalnita la noi...:mda:

Nu e mare, dar nici mica! Fata de cum facea Anamaria T sau Diana Chelaru, e foarte mica penalizarea. Dar cu astfel de greseli va fi mai greu sa faci sarituri mai grele cum ar fi Amanar...

mihafrancisc
17th March 2010, 07:51
Stiti daca junioarele mai au vreun concurs inainte de campionatele europene?

Clau93
17th March 2010, 07:54
Stiti daca junioarele mai au vreun concurs inainte de campionatele europene?

Jesolo daca se rasgandeste federatia, dar de altceva nu stiu.

monalexa
17th March 2010, 12:15
Dar de saritura Dianei ce ziceti? Va place departarea de picioare? :(

Chiar asta vroiam sa zic si eu cand am vazut inregistrarea :( Ce ne facem daca junioarele invata direct FTY-ul cu departarea aia de picioare? Cum o sa arate cand adauga dificultate? Noi tot le scuzam intr-un fel pe fete ca din cauza durerilor nu-si pot imbunatati tinuta... :( La Diana nu cred ca e cazul... Nu-mi place deloc :(:(:(

niagara64
17th March 2010, 15:58
Cand selectia are o baza atat de mica cum este in Romania la aceasta ora mi se pare normal sa nu poti cere mai mult .Fetele nu au dotarea fizica a gimnastelor pe care le vedeti executand sarituri grele sau paralele impecabile . Cand nu ai brate bune nu poti executa stand pe maini corect . Nu ai de unde . Voi chiar nu intelegeti ca fetitele acelea nu pot face minuni peste dotarea lor fizica ? Ca tragi si faci pregatire fizica dar undeva este o limita impusa de materialul genetic ?
La lotul Romaniei , la ora asta ajunge cine rezista in gimnastica la 12-13 ani (cu mici exceptii ) ...campionatul Romaniei este extrem de sarac in concurente .
Daca la barna si sol mai scoti(pana la un punct ! ) exerciti de concurs la paralel si sarituri nu poti trisa ...iti trebuie forta si inca una deosebita ca sa te ajute nu numai sa executi elementul dar sa-l executi atat de usor incat sa iti permiti sa controlezi si tinuta in zbor ...ceea ce nu este cazul la multe de la lot acum .Pana la capat multumiti-va cu ce este . Am vrea noi acum sa avem o gimnasta-dooua musculoase ca ale americancelor dar din pacate selectia de acum nu aduce nimic bun ptr ca nu exista ...domnul Stoica zice ca nu e nevoie de eforturi prea mari la nivel de baza .

Andraf
17th March 2010, 17:14
Dar oare antrenorii de la cluburi au suficiente cunostinte pentru a antrena la paralele? dar oare salile de la cluburi sunt suficient de dotate incat sa se asigure un antrenament constant si in deplina siguranta a gimnastelor/gimnastilor?
De ce trebuie sa aruncam vina numai in carca domnului Stoica? Credeti ca faptul ca exista aceste neajunsuri e vina exclusiva a unui om?
Eu zic ca este sistemul de vina si chiar este vina oamenilor politici. Cum nu putem sa asiguram niste conditii decente de antrenament la cluburi, centralizarea va fi singura solutie pentru performanta, iar nivelul de la lot va depinde direct proportional de nivelul de pregatire de la cluburi.
Pana la urma este un cerc vicios... eu zic ca puterea o au oamenii politici, modul cum se gestioneaza resursele tarii. Nu imi place sa fac politica, insa nu imi place cum se pune totul in carca unui om care depinde foarte mult de fondurile repartizate de guvernul Romaniei.
In ceea ce priveste fondurile private si aici este oarecum vina politicului care nu incurajeaza sponsorizarea sportului de performanta. Firmele nu indraznesc sa faca astfel de sponsorizari pentru ca nu au nici un fel de facilitati fiscale.

LuisaGym
17th March 2010, 17:26
Exemple de intrebari care cred ca intra in categoria celor puse mai sus:
- De ce in Romania in 2010 nu se pot cumpara pixuri, tricouri, carti postale, etc... cu gimnaste? Banii din suveniruri ar putea merge parte la loturi, parte la gimnaste.
- De ce concursurile de gimnastica in Romania nu se promoveaza si de ce sunt afisele si promo-urile pe youtube facute de fani?
- De ce nu exista un site FRG? Ala chiar nu costa mult si putea fi facut gratuit de fani.
Probabil raspunsul e dezinteresulsi nu lipsa banilor. Presupun ca se se intampla la loturi e tot legat de dezinteres din partea publicului, federatiei si guvernului.

Andraf
17th March 2010, 17:29
Da, Luiza, ai dreptate oarecum insa gandeste-te ca toate activitatile de mai sus au o componenta financiara, fie ca e vorba de fonduri publice, fie ca e vorba de fonduri private.
Iar guvernantii au un rol important in atragerea/distribuirea acestor fonduri.
Noi, ca fani, putem ajuta benevol si voluntar, insa nu este un ajutor pentru generatiile urmatoare. Este o treaba de moment...mi-ar placea ca Federatia macar sa accepte ajutorul nostru pentru refacerea site-ului, care poate fi un factor cheie in atragerea unor fonduri financiare private precum si pentru actiuni publicitare in folosul gimnasticii romanesti.

niagara64
17th March 2010, 17:35
Mda ..si daca ti-as spune ca acest om chiar cand i s-au dat fonduri nu le-a folosit ?
Vezi numai cazul in care se rugau sa-i faca site-ul de federatie ...moca !Pe pariu ca daca il va face va costa de o sa sara ochi din cap (vezi site-ul e-Romania cat costa intr-o vreme de criza )...ca doar trebuie sa-si bage unii comisioane in buzunare din banul public ,nu?
Au existat proiecte de promovare al gimnasticii in scoli pe care le-a refuzat ! Politica ...pai el este un om al politicii , al singurei politici din Romania .Politica banului public bagat in propriile buzunare ! Si cand nu vor mai avea ce sa fure , se vor vana intre ei (ceea ce a si inceput dealtfel ) ...iar asta va fi inceputul sfarsitului ..perdant omul simplu .
Noi nu mai avem baza de selectie ...materialul cel mai important .Nu mai vin o suta de copii in sala sa alegi unul in cei 3-4 ani de inceput .Vin 10 si trebuie sa tragi de ei sa continue .NU se mai duce nimeni in scoli sa faca selectia adevarata .Asta ar fi ieftin de facut printr-o colaborare minister educatie-federatie ..dar pe cine intereseaza ? Pe Stoica? El este prea ocupat cu deplasarile si tanguielile in mass-media !

LuisaGym
17th March 2010, 17:39
Asa o fi. Insa pagina de internet a FRG putea fi facuta si intretinuta gratuit. Acolo puteau fi informatii despre cluburi, despre date de selectie a copiilor, legaturi la alte cluburi etc...Adica lucruri minime de promovare a gimnasticii. Mi se pare o mare (nu zic aici) sa mergi sa te plangi la TV ca baza de selectie e mica atunci cand nu faci si nu lasi nici pe altii sa faca nici cel mai mic lucru pentru promovarea gimnasticii.

EDIT: @ Niagara: gand la gand cu bucurie :D

niagara64
17th March 2010, 17:41
Dap ...gratuit inseamna ca unii sa piarda comisioane grase !

Andraf
17th March 2010, 17:58
Eu nu stiu daca d-nul Stoica este un om al politicii, as fi zis asta daca ar fi venit la conducerea Federatiei odata cu actualul guvern al Romaniei.
Si nici nu am dovezi/cunostinte ca ar fi avut fonduri si ca nu le-ar fi utilizat... ce-i impiedica pe cei de la cluburi sa faca in septembrie-decembrie o selectie prin scoli/gradinite? adica sa participe la niste ore de educatie fizica? poate ca au nevoie de aprobari...nu stiu.
Problema este atragerea tinerilor absolventi/antrenori in activitatile cluburilor din tara, problema care este tot de natura financiara. Si as mai zice ca ar fi o problema si specializarea acestor antrenori si formarea lor continua.

niagara64
17th March 2010, 18:04
Politica ...pai el este un om al politicii , al singurei politici din Romania .Politica banului public bagat in propriile buzunare !

Asta este singura politica pe care o fac guvernele Romaniei indiferent de culoare politica decalarat de muuuulti ani incoace !

Nini 2008
17th March 2010, 21:35
... ce-i impiedica pe cei de la cluburi sa faca in septembrie-decembrie o selectie prin scoli/gradinite?

Se fac aceste selectii si acum. Se duc antrenorii prin gradinite (si scoli). Nu stiu de unde ideea ca nu se duc...Insa acum au copiii atatea surse de distractie in casa incat nu se mai deplaseaza, au doar prieteni virtuali si grasime in loc de muschi. Si cand exista in mass-media atatea "modele" care nu muncesc, de ce ar munci ei? Vine din educatie totul. Probabil tot asta vad si in casa...

niagara64
17th March 2010, 22:41
Se fac aceste selectii si acum. Se duc antrenorii prin gradinite (si scoli). Nu stiu de unde ideea ca nu se duc...Insa acum au copiii atatea surse de distractie in casa incat nu se mai deplaseaza, au doar prieteni virtuali si grasime in loc de muschi. Si cand exista in mass-media atatea "modele" care nu muncesc, de ce ar munci ei? Vine din educatie totul. Probabil tot asta vad si in casa...

Sti ce insemnau acum vreo 15-20 ani selectiile ? Nu sa te duci jumatate de ora in gradinita si sa imparti fluturase ...asta nu e selectie . Ca sa faci selectie inseamna sa te duci , sa vezi la lucru copii (in cadrul unor ore de educatie fizica eventual ) sa alegi copii cu potential si sa-i convingi pe ei si pe parinti ca acest sport erte bun pentru ei .
In pasul al doilea ar insemna ca domnul Stoica sa organizeze concursuri mai dese pentru copii chiar incepand de la varsta mai mica pentru ca e greu ptr puiul acela de om sa se motiveze 3-4 ani sa munceasca fara sa simta emotia competitiei .Este munca in gol...
Ar mai trebui ca promovarea acestui sport sa se faca mai activ , sa se permita sponsorizarea individuala a cluburilor, a sportivilor cu posibilitatea de a exista facilitati de scadere de la taxe ptr firme .(ptr asta ar trebui sa lupte domnul Stoica , nu :happy )
Asta este selectia ...o munca de 3-4 ani .Selectia initiala+cea continua (se invata la scoala de antrenori ! )

Nini 2008
17th March 2010, 23:04
Sti ce insemnau acum vreo 15-20 ani selectiile ? Nu sa te duci jumatate de ora in gradinita si sa imparti fluturase ...asta nu e selectie . Ca sa faci selectie inseamna sa te duci , sa vezi la lucru copii (in cadrul unor ore de educatie fizica eventual ) sa alegi copii cu potential si sa-i convingi pe ei si pe parinti ca acest sport erte bun pentru ei .
In pasul al doilea ar insemna ca domnul Stoica sa organizeze concursuri mai dese pentru copii chiar incepand de la varsta mai mica pentru ca e greu ptr puiul acela de om sa se motiveze 3-4 ani sa munceasca fara sa simta emotia competitiei .Este munca in gol...
Ar mai trebui ca promovarea acestui sport sa se faca mai activ , sa se permita sponsorizarea individuala a cluburilor, a sportivilor cu posibilitatea de a exista facilitati de scadere de la taxe ptr firme .(ptr asta ar trebui sa lupte domnul Stoica , nu :happy )
Asta este selectia ...o munca de 3-4 ani .Selectia initiala+cea continua (se invata la scoala de antrenori ! )

Observ ca esti suparata tau pe dl. Stoica si dl. Forminte. Este ceva personal aici? (scuzati offtopicul)

Ce o impiedica pe dna. Plisca (pe care o tot laudai) sa organizeze competitii amicale intre CSS2, Steaua, Dinamo si (oare mai exita?) Triumf? Ca nu le trebuie decat sa se intalneasca intr-o sambata in una din salile de antrenament din Bucuresti...

Tess_AN
17th March 2010, 23:20
@Nini2008: Intreb si eu, e ceva personal aici?!? S-a transformat peste noapte forumul in ring de atac la persoana? Daca ai ceva cu Niagara sau cu d-na Plisca, nu cred ca aici e locul cel mai potrivit sa se discute.

@moderatori: Se poate face un thread numit: "lupte sportive/nesportive intre suporteri sportivi"? Sau macar lasati-ne sa scrie in threadul "La cos"... eu as fi scris direct "la cos" unele din posturile mele - incusiv acesta.

Scuze pentru acest post, dar eu nu vreau ca si aceasta sectiune de Competitii junioare/juniori in ce a ajunga precum Micile gimnaste si CSS Deva.

Nini 2008
17th March 2010, 23:32
@Nini2008: Intreb si eu, e ceva personal aici?!? S-a transformat peste noapte forumul in ring de atac la persoana? Daca ai ceva cu Niagara sau cu d-na Plisca, nu cred ca aici e locul cel mai potrivit sa se discute.

@moderatori: Se poate face un thread numit: "lupte sportive/nesportive intre suporteri sportivi"? Sau macar lasati-ne sa scrie in threadul "La cos"... eu as fi scris direct "la cos" unele din posturile mele - incusiv acesta.

Scuze pentru acest post, dar eu nu vreau ca si aceasta sectiune de Competitii junioare/juniori in ce a ajunga precum Micile gimnaste si CSS Deva.

Nu am nimic nici cu dna.Plisca (o respect pentru felul in care lucreaza elevele dansei la cat.IV-a), nici cu Niagara. Chiar vorbeam serios cu concursurile inter-cluburi. De ce la Constanta, Focsani, Ploiesti, Deva, Onesti se fac si in Bucuresti nu se organizeaza nimic? Stiu ca dna.Plisca este o persoana cu initiativa.

Offtopic:Nu ma cert cu nimeni, Tess_AN, dar nu pot sa nu observ ca regulat se leaga de aceste persoane; iar daca cineva a jignit aici (pe forum) acela nu am fost eu.

Andraf
17th March 2010, 23:42
Tess, dar ce se intampla? Si eu m-am contrazis cu Niagara si nimeni nu a sarit sa ma "disciplineze".
Faptul ca Nini2008 a pus niste intrebari mai directe, supara pe cineva?
Apoi, pot sa continui intr-o alta maniera cu ceea ce am spus mai devreme, e foarte usor sa critici sistemul romanesc invechit si corupt, in timp ce altii stau frumos la caldurica, neavind grija zilei de maine, asa cum se intampla in Romania. Nu zic ca daca nu esti in tara nu muncesti, insa zic ca multi au preferat sa plece din tara pentru a trai mai bine (si bravo lor!!!). Iar acum vin sa critice sistemul in care nu au vrut sa se implice si aici ma refer la gimnastica romaneasca.
Imi pare rau, dar am preferat sa specific aceste lucruri si in nici un caz nu este o discutie offtopic atat timp cat discutam despre juniori si junioare.

Tess_AN
17th March 2010, 23:54
Nu am sarit sa "disciplinez" pe nimeni azi. Scuze daca asta a fost impresia, nu asta a fost intentia.

Discutii in contradictoriu, pe diverse teme/idei am avut si eu cu multi. Dar fie ca am avut sau nu dreptate, discutiile s-au limitat la lupta de idei nu la atac la persoana. Discutia era despre sistem, conducerea lui, federatie sau ce discutati voi acolo... Nominalizarea din neant a antrenoarei Plisca (sau a oricarui antrenor/antrenoare in acest context) mie mi s-a parut atac la persoana. Si mi-a lasat impresia ca mai avem un pas pina sa ajungem la discutii ca si cele de la CSS Deva. Scuze din nou daca gresesc.

Edit: Atac la persoana - de data asta la adresa unei gimnaste - poate fi considerat si un post citeva pagini mai in fata - doar prin folosirea cuvintului: "in permanenta" referindu-se la executarea unui element gresit ca "te faci de ris". Cum nimeni nu e perfect, nu pot intelege acel: "in permanenta" greseste. Am trecut cu vederea (si eu si altii care au remarcat inaintea mea) ca sa nu dam tonul la discutii. Sa nu ma leg de exprimare.

Pentru mine gimnastii/gimnastele si antrenorii sunt cei care muncesc si sunt categorie aparte de conducere/sistem.

LuisaGym
17th March 2010, 23:55
e foarte usor sa critici sistemul romanesc invechit si corupt, in timp ce altii stau frumos la caldurica, neavind grija zilei de maine, asa cum se intampla in Romania. Nu zic ca daca nu esti in tara nu muncesti, insa zic ca multi au preferat sa plece din tara pentru a trai mai bine (si bravo lor!!!). Iar acum vin sa critice sistemul in care nu au vrut sa se implice si aici ma refer la gimnastica romaneasca.

wow , no comment

Nini 2008
18th March 2010, 00:10
Nu am sarit sa "disciplinez" pe nimeni azi. Scuze daca asta a fost impresia, nu asta a fost intentia.

Discutii in contradictoriu, pe diverse teme/idei am avut si eu cu multi. Dar fie ca am avut sau nu dreptate, discutiile s-au limitat la lupta de idei nu la atac la persoana. Discutia era despre sistem, conducerea lui, federatie sau ce discutati voi acolo... Nominalizarea din neant a antrenoarei Plisca (sau a oricarui antrenor/antrenoare in acest context) mie mi s-a parut atac la persoana. Si mi-a lasat impresia ca mai avem un pas pina sa ajungem la discutii ca si cele de la CSS Deva. Scuze din nou daca gresesc.

Edit: Atac la persoana - de data asta la adresa unei gimnaste - poate fi considerat si un post citeva pagini mai in fata - doar prin folosirea cuvintului: "intotdeauna" referindu-se la executarea unui element gresit. Cum nimeni nu e perfect, nu pot intelege acel: "intotdeauna" greseste. Am trecut cu vederea ca sa nu dau tonul la discutii, sa nu ma leg de exprimare.

Nu, Tess_AN, nu atacam pe nimeni.
Dar daca am spus ca se mai face ceva in Romania (si ma refer aici la selectii) bineinteles ca Niagara a zis ca nu se fac bine (Doamne fereste sa o contrazica cineva pe Niagara!), apoi a ajuns la concursurile micilor gimnaste pt. care tot dl. Stoica e vinovat. Unde e initiativa bucurestenilor? Aceste concursuri se organizeaza in multe alte orase,doar in Bucuresti nu. Cum stiu ca dansa are o afinitate pentru acest club (fireasca, doar s-a atasat de CSS2) am intrebat de dna. Plisca. Ce e rau in asta? Nu este o nominalizare in neant, absolut deloc. Sau poate nu trebuia sa citesc TOT forumul inainte de a posta?

mikeyy
18th March 2010, 00:27
Sau poate nu trebuia sa citesc TOT forumul inainte de a posta?

Aceasta intrebare ma implica si pe mine, nu? :D

Nini 2008
18th March 2010, 00:41
Aceasta intrebare ma implica si pe mine, nu? :D

Total offtopic: Nu inteleg ce vrei sa spui. Dar iti pot spune de ce am facut acea subliniere: noii intrati am observat ca nu citesc din urma si afla dupa saptamai-luni despre vechi discutii. Chiar nu inteleg intrebarea ta. :headbang:

mikeyy
18th March 2010, 00:46
Total offtopic: Nu inteleg ce vrei sa spui. Dar iti pot spune de ce am facut acea subliniere: noii intrati am observat ca nu citesc din urma si afla dupa saptamai-luni despre vechi discutii. Chiar nu inteleg intrebarea ta. :headbang:

Replica cu "citeste tot forumul" a fost data de mine unui alt user de aici de pe forum, ca sugestie intr-o discutie, acum mai bine de 1 an.
Cand am vazut ca ai pus aceasta intrebare, ma gandeam ca faci referire la acea postare a mea si implicit la mine....din acest motiv am intrebat. :)

Mihaela P
18th March 2010, 00:49
Replica cu "citeste tot forumul" a fost data de mine unui alt user de aici de pe forum, ca sugestie intr-o discutie, acum mai bine de 1 an.


Probabil vei muta discutiile astea in alta parte asa ca voi contiua si eu cu offtopicul: ma scuzi ca nu mai imi amintesc despre acea sugestie? :)

niagara64
18th March 2010, 00:52
Wow , vorba cuiva ...Nini mama , ce-i cu dragostea asta pentru Stoica . Eu am motivele mele sa nu-l am la inima ...dar matale de ce-l iubesti asa de tare ?
Si de ce o "iubesti" asa de tare pe d-na Plisca ? Ca nu ne-am nascut ieri ...
Desi personal cred ca ar fi mai bine sa continuam discutia pe PM ptr ca imi pare ca intram in teren minat .

mikeyy
18th March 2010, 00:56
Probabil vei muta discutiile astea in alta parte asa ca voi contiua si eu cu offtopicul: ma scuzi ca nu mai imi amintesc despre acea sugestie? :)

A fost in timpul discutiilor despre site-ul romanian-gymnastics (in 2009)...cand am zis eu ca discutia a mai avut loc si cu un an inainte (in 2008) si ca ar trebui sa se citeasca din urma. :)
Discutii vechi, dar eu le tin minte :D

niagara64
18th March 2010, 00:59
A fost in timpul discutiilor despre site-ul romanian-gymnastics (in 2009)...cand am zis eu ca discutia a mai avut loc si cu un an inainte (in 2008) si ca ar trebui sa se citeasca din urma. :)
Discutii vechi, dar eu le tin minte :D

Apoi cu Mihai va puneti la memorie ...Eu is mai batrana si nici nu indraznesc sa concurez cu el ...:happy

Nini 2008
18th March 2010, 00:59
Wow , vorba cuiva ...Nini mama , ce-i cu dragostea asta pentru Stoica . Eu am motivele mele sa nu-l am la inima ...dar matale de ce-l iubesti asa de tare ?
Si de ce o "iubesti" asa de tare pe d-na Plisca ? Ca nu ne-am nascut ieri ...
Desi personal cred ca ar fi mai bine sa continuam discutia pe PM ptr ca imi pare ca intram in teren minat .

Nu este vorba nici de dragoste, nici de "iubire", ci asa cum au mai spus si altii mai sus, incercam sa facem ceva. Noi, tinerii antrenori, poate nu avem experienta celor din afara si nici sistemul nu ne ajuta, dar ne straduim.

niagara64
18th March 2010, 01:08
Nu este vorba nici de dragoste, nici de "iubire", ci asa cum au mai spus si altii mai sus, incercam sa facem ceva. Noi, tinerii antrenori, poate nu avem experienta celor din afara si nici sistemul nu ne ajuta, dar ne straduim.

Bun , crede-ma ca as vrea sa am motive sa il pot respecta pe Stoica (de Forminte nu vb ca motivele ptr care il critic sunt diferite si nu au leg cu Stoica ). As vrea sa imi pot scoate palaria si sa spun ca este un om de real ajutor al gimnastici ...dar nu este asa . Iar tu ca tanar antrenor ai sa realizezi curand ce zic . Cand ai sa vezi ca ce cladesti tu cu greu (si pentru Dumnezeu stiu ce inseamna greu acolo ! )iti vor demola ei ...
Iar de CSS2 sunt atasata pentru ca au fost ani intregi din viata mea in care am petrecut o gramada de timp in sala aia . Stiu cat de greu s-au facut toate .
Nu antrenorii trebuie sa organizeze concursuri ci federatia ...daca vrei iti arat cate concursuri organizeaza federatia , nu a Canadei ci cea din Ontario (doar o provincie )...Rezultatul ...poti sa-l vezi din ascensiunea in gimnastica din ultima perioada .

BTW Triumf nu mai exista in gimnstica artistica inca de cand concura fiica mea cred...demuuuult tare .

Mihaela P
18th March 2010, 01:13
A fost in timpul discutiilor despre site-ul romanian-gymnastics (in 2009)...cand am zis eu ca discutia a mai avut loc si cu un an inainte (in 2008) si ca ar trebui sa se citeasca din urma. :)
Discutii vechi, dar eu le tin minte :D

Este clar ca trebuie sa-mi reimprospatez memoria. Ma umiliti...

mikeyy
18th March 2010, 01:18
Noi, tinerii antrenori, poate nu avem experienta celor din afara si nici sistemul nu ne ajuta, dar ne straduim.

Nu aveam de gand sa ma bag in discutie..insa chiar imi pare rau cand aud ca un tanar antrenor afirma, la inceput de cariera probabil, ca sistemul nu-l ajuta. Pe mine lucrul acesta ma intristeaza cel mai mult. :(
Sper sa nu iti pierzi dorinta, pasiunea si entuziasmul de a lucra in gimnastica artistica din Romania.

niagara64
18th March 2010, 01:26
Este clar ca trebuie sa-mi reimprospatez memoria. Ma umiliti...

Daca te pui cu minte fresh a lui Mihai...ce sa-ti fac :)

niagara64
18th March 2010, 02:26
Nini , recitisi la rece toata povestea . Ca deeeh , eu mi-s batrana si pot sa ma calmez ...( am sa trec peste povestea cu salamul de soia :) )
Tu esti tanara , daca este asa cum spui .Pentru moment inca nu intelegi ca "sistemul" acela de care te lovesti este alcatuit din oameni ca Stoica .Singura lor grija este sa-si consolideze scaunele si daca este posibil conturile si pozitiile in federatia internationala . Ma uitam , de curand in comisia de acreditare a aparatelor de gimnastica .Adica acolo unde toti producatori de aparate de gimnastica ( de la bancute si saltele pana la cel mai performant sistem de concurs ) vin sa li se puna stampila de "aprobat" .Buuun sper ca stiti ce profitabila este o asemenea pozitie ... Si la pozitia de presedinte ia ghici cine e : Vieruuuuu . Il mai tineti minte ? Doar nu disparuse din peisaj pe motiv de pensionare ...
Cand o sa obosesti de luptat cu sistemul , cand ai sa vrei sa vezi si ce este in afara sau cum au ajuns tari care altadata nu contau in gimnastica sa-si cladeasca deja traditie putem vorbi si despre selectie . Pentru ca a da vina numai pe parinti sau cum se vorbea intr-un articol pe sedentarism si fast-food ...come on vino aici sa vezi grasunei cum vin la gimnastica si culmea unii chiar fac performanta mai tarziu . Pentru ca se vrea !
Sunt multe de vorbit dar nu pe threadul asta unde pe cuvant dar deabia astept sa vorbim despre scolarele care viiinnnn (mi-e dor de vremea cand mergeam sa le vad !) , deabia astept sa vad filmulete (parinti proaspat intrati in paine -aviz Liuta - sa puna mana sa posteze repede !)
AStept sa vad daca se reintoarce Cristina Stefan (asa mi-a promis )...astept sa numaram bobocei de primavara !

LuisaGym
18th March 2010, 08:42
A fost in timpul discutiilor despre site-ul romanian-gymnastics (in 2009)...cand am zis eu ca discutia a mai avut loc si cu un an inainte (in 2008) si ca ar trebui sa se citeasca din urma. :)
Discutii vechi, dar eu le tin minte :D

Parca scandalul din 2009 a fost din cauza faptului ca eu am indraznit sa discut despre site-ul amintit mai sus. Acuma ne dai voie sa-l pomenim? :D S-o intamplat ceva cu site-ul ala de nu mai e interzis pe forumul asta si noi nu stim?

Nini 2008
18th March 2010, 08:54
BTW Triumf nu mai exista in gimnstica artistica inca de cand concura fiica mea cred...demuuuult tare .

In anul 2007 (deci nu asa demult) erau fete la categoriile III si II care concurau pt.CSS Triumf: Ciobanu, Buzescu, Antonenco.
A durat mai mult pana am raspuns pentru ca prefer sa ma interesez decat sa spun prostii.

Liukingym
18th March 2010, 08:56
Sti ce insemnau acum vreo 15-20 ani selectiile ? Nu sa te duci jumatate de ora in gradinita si sa imparti fluturase ...asta nu e selectie . Ca sa faci selectie inseamna sa te duci , sa vezi la lucru copii (in cadrul unor ore de educatie fizica eventual ) sa alegi copii cu potential si sa-i convingi pe ei si pe parinti ca acest sport erte bun pentru ei .
In pasul al doilea ar insemna ca domnul Stoica sa organizeze concursuri mai dese pentru copii chiar incepand de la varsta mai mica pentru ca e greu ptr puiul acela de om sa se motiveze 3-4 ani sa munceasca fara sa simta emotia competitiei .Este munca in gol...
Ar mai trebui ca promovarea acestui sport sa se faca mai activ , sa se permita sponsorizarea individuala a cluburilor, a sportivilor cu posibilitatea de a exista facilitati de scadere de la taxe ptr firme .(ptr asta ar trebui sa lupte domnul Stoica , nu :happy )
Asta este selectia ...o munca de 3-4 ani .Selectia initiala+cea continua (se invata la scoala de antrenori ! )Este ok,insa tu ca antrenor de club,antrenezi acesti copiii 7-8 ani de zile ani in care depui un efort considerabil,multa pasiune si afectiune pentru acesti copiii si te trezesti dupa o munca asiidua de 8 ani ca vine nu stiu care "mare antrenor experimentat" si-ti ia toata munca si tot ce ai realizat in tot acest timp.Daca ai si norocul ca acest copil sa obtina in scurt timp si o medalie pe plan european sau mondial.tu ca antrenor al lui vei avea de cistigat doar un procent foarte mic,pe linga ce cistiga acesti"mari antrenori".Si atunci iti pui intrebarea daca se mai merita sa muncesti in Romania pentru marea performanta,s-au iei drumul strainatatii pentru partea financiara,asa cum de altfel au facut din pacate multi antrenori romani.De aceea nici nu mai avem rezultate.Aceste lucruri nu intereseaza pe nimeni din federatia romana de gimnastica.Fiecare i-si urmareste interesul si buzunarul propriu,nu ce se intimpla de fapt cu antrenorii de valoare .

Nini 2008
18th March 2010, 09:51
..insa chiar imi pare rau cand aud ca un tanar antrenor afirma, la inceput de cariera probabil, ca sistemul nu-l ajuta. Pe mine lucrul acesta ma intristeaza cel mai mult. :(
Sper sa nu iti pierzi dorinta, pasiunea si entuziasmul de a lucra in gimnastica artistica din Romania.

Ma refeream in general la ce se intampla in Romania, in orice domeniu.
Daca ne gandim la drobul de sare care sta sa cada...chiar se duce totul de rapa. Asa cum stim si cum putem noi, incercam sa facem ceva. Uitati-va ce a reusit sa faca o tanara cu initiativa...Irina Deleanu.

Mihaela P
18th March 2010, 12:17
In anul 2007 (deci nu asa demult) erau fete la categoriile III si II care concurau pt.CSS Triumf: Ciobanu, Buzescu, Antonenco.
A durat mai mult pana am raspuns pentru ca prefer sa ma interesez decat sa spun prostii.

Adina Buzescu acum este la Steaua, Bety Ciobanu era/este (antrenoare?) la Dinamo.

niagara64
18th March 2010, 14:44
In anul 2007 (deci nu asa demult) erau fete la categoriile III si II care concurau pt.CSS Triumf: Ciobanu, Buzescu, Antonenco.
A durat mai mult pana am raspuns pentru ca prefer sa ma interesez decat sa spun prostii.

S-o fi "reanimat" un pic Triumful dar nu e mare lucru , in 1995 aveau si doua echipe de a4a in fapt cred ca primele municipale(oh da erau asa de multe fetite in Bucuresti incat era nevoie de un concurs ca sa le trieze ptr nationale ) la care am participat acolo s-au tinut ...
Liukin ai dreptate ...tocmai de asta am spus ca tot sistemul este construit pe baze gresite iar cei care in 20 de ani ar fi trebuit sa se trezeasca sa-l schimbe de la federatie nu au facut-o ...mai mult s-au incapatanat sa pastreze un sistem centralizat , invechit si depasit ca si concept .
Cei care sufera ? Antrenori de club care muncesc ptr mai nimic (nici macar ptr "glorie" ), copii chinuiti si dezradacinati de langa familie in numele unui vis si pana la final a suferit gimnastica romaneasca care de la an la an a coborat din ce in ce mai jos .
Dar ce stim noi astia care am "fugit" din tara ...:ok: