PDA

View Full Version : Cupa mondiala - Sapporo 16/17-01-2010



whisper
11th January 2010, 07:35
Weekendul urmator Cupa mondiala se va muta in Japonia la Sapporo.
E de presupus ca multi saritori vor sari peste cele 2 etape japoneze ale competitiei.
Eu sper ca cei doi care au cele mai multe sanse in castigarea Globului de cristal sa fie prezenti.


Vineri la ora 10am sunt programate calificarile(in reluare sambata de la 9:30am)
Prima etapa va fi sambata 16-01 de la ora 10am(ora Romaniei), iar cea de a doua duminica 17-01 de la 15:45pm(cred ca e inregistrata).

ichigo
11th January 2010, 11:34
totusi, unii saritori ar putea merge in japonia. conform siteului berkutschi, unde nu vor participa kofler si loitzl, iar schmitt este racit, dar amman vrea sa participe, iar schlieri este indecis, dar risca sa piarda niste puncte daca nu va participa la aceste etape, in fata lui simi. si morgi si koch au declarat ca vor sa participe la etapa de la sapporo.

theodor
15th January 2010, 13:09
Rezultatul sedintei de calificare este cam ciudat :cry: si plin de surprize:

Pe primul loc s-a situat Shohei Tochimoto (asta e normal). Locul 2 - norvegianul Andreas STJERNEN :o: - un n ume nou , pozitia a 3-a fiind adjudecata de Marcin Bachleda. Nu vad nici un nume de marca pe lista saritorilor participanti . Poate in etapele propriu-zise.

Rezultatul complet:

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2821

aici.

Ultimul calificat a fost americanul Anders Johnson care, cu un "zbor" de 89,5m :happy, a ocupat locul 50, cu 45,1 pc. Pacat ca nu au participat si conationalii nostri, ca sigur s-ar fi calificat.

whisper
15th January 2010, 16:47
Multumim de info Teodor!
Ma bucur pt Tochimoto...dar sper sa confirme asta si in concurs. calificarile nu aduc puncte:P

Sa speram ca saritori mai cunoscuti nu au vrut sa sara in sedinta de caliicare...dar nu prea as crede, mai sigur e ca nu au facut deplasarea in Japonia.

TheMentalist
15th January 2010, 18:08
Schlierenzauer nu este prezent la Sapporo, nici Loitzl, Kofler, Ahonen si Malysz. Prezenti sunt insa Ammann, Morgenstern si Koch.

theodor
15th January 2010, 18:56
Inseamna ca Simi va castiga ceva puncte. In ceea ce ii priveste pe niponi, sunt sigur ca vor face tot posibilul sa-si impresioneze compatriotii cu evolutii bune, deci cred ca se vor situa pe pozitii fruntase in cele 2 etape.

@whisper - you're welcome , ade. :)

janne ahonen
15th January 2010, 19:56
O sarii si Kazuyoshi Funaki.Anul trewcup parca tot la Sapporo a sartit.

theodor
16th January 2010, 09:48
O sarii si Kazuyoshi Funaki.Anul trewcup parca tot la Sapporo a sartit.



Da, participa. Iata lista de start:

http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3025/2010JP3025SLR1.pdf

In schimb , multi din top 10 nu au venit. Nici Janne Ahonen, nici Kofler, nici Romoeren, Harri Olli, Nici Vassiliev, nici Schlierenzauer. Din cei mai buni 10, doar Simi si Morgi participa. Pe scurt, sunt 2 etape ale saritorilor mai puitn consacrati.

ducus
16th January 2010, 10:50
Da, participa. Iata lista de start:

http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3025/2010JP3025SLR1.pdf

In schimb , multi din top 10 nu au venit. Nici Janne Ahonen, nici Kofler, nici Romoeren, Harri Olli, Nici Vassiliev, nici Schlierenzauer. Din cei mai buni 10, doar Simi si Morgi participa. Pe scurt, sunt 2 etape ale saritorilor mai puitn consacrati.
Pai si anul trecut a fost la fel daca iti aduci aminte, a fost un fiasco, pe langa conditiile nefavorabile organizatorii au m ai si coborat bara de start, a.i. erau sarituri pana in 100m. Hobana zicea ca niciodata n-a mai vazut in cupa mondiala o etapa atat de slaba ca aia :(

theodor
16th January 2010, 12:03
Locul 1 - Thomas Morgenstern;
2 - Andreas Wank;
3 - Daiki Ito.

restul :

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2822

O mare dezamagire a constituit-o Noriaki Kasai care, dupa cei 135,5m din mansa 1, a ratat a 2-a saritura.
Andreas Wank a avut cea mai buna evolutie a etapei, cu 136,5m, si cred ca e "Man of the day". O prestatie f buna a avut-o si austriacul Stefan Turnbichler, situat , la finalul etapei , pe locul 3, cu 135,5m in runda a 2-a. Simi s-a situat pe locul 5, cu 128,5 si 127m, evolutii medii pt valoarea lui.
Ma bucur si pt Georg Spaeth, pe care il vad, in fine, dupa oarece vreme, intr-o clasare ceva mai buna, pe locul 10.

@ducus - a fost, in general, o etapa mai buna decat ma asteptam. Probabil ca saritorii, scapati de "triunghiul austriac" Schlierenzauer - Loitzl -Kofler au scapat de inhibitii si au dat tot ceea ce e mai bun in ei. Din partea niponilor, sincer sa fiu, ma asteptam la evolutii ceva mai bune, singurul care a confirmat fiind Daiki Ito.

Tracoromana
16th January 2010, 14:00
In general etapele de pe alte continente nu sunt asa de cautate fiindca le e greu sa isi revina de la o saptamana la alta cu drumul, cu fusul orar... De ani de zile, finlandezii nu se duc la Saporo. Norvegienii mai mergeau, si de obicei castiga Ljokelsoi.

Xplosion
16th January 2010, 20:55
din ce vad etapa de maine se va disputa in noaptea asta pe la 3 si 15 si va fi transmisa live pe eurosport 2... oricum nu cred ca se uita cineva :)

TheMentalist
16th January 2010, 21:05
din ce vad etapa de maine se va disputa in noaptea asta pe la 3 si 15 si va fi transmisa live pe eurosport 2... oricum nu cred ca se uita cineva :)

Va fi in reluare la ora 11:30 dimineata pe Eurosport 2 si la 15:30 pe Eurosport.

whisper
17th January 2010, 00:30
Ma bucur pentru Morgi, dar Schlieri nu a facut bine ca nu s-a prezentat. sper totusi ca Simi sa nu ia prea multe puncte pentru a mari diferenta dintre ei doi:p Locul 5 e bun, poate reuseste maine o evolutie asemanatoare.
Nu ma asteptam ca Wank sa fie pe locul 2, dar bravo lui!
A revenit Spaeth! Cred ca nu l-am mai vazut evoluand de vreun an de zile. locul 10 e bunicel pentru el.


@Teodor: singurii din echipa Japoniei de la care ma asteptam sa aibe ceva rezultate erau Kasai si Ito. Ito a reusit un loc 3 , din pacate Kasai a ratat pozitionarea pe podium. E buna si clasarea lui Tochimoto in primii 10.

TheMentalist
17th January 2010, 10:26
Ce victorie a reusit Ammann, la aproape 40 de puncte diferenta de locul doi, Noriaki Kasai. Pe trei s-a clasat Martin Koch. In prima mansa Ammann a fost la jumatate de metru de recordul trambulinei sarind 139,5 metri.

theodor
17th January 2010, 10:30
A 2-a etapa de la Sapporo a fost castigata de Simon Ammann, care isi mareste avansul fata de Gregor SChlierenzauer la 143 pc. Batranul lup de mare Noriaki Kasai si-a luat revansa pt semiesecul de ieri, ocupand locul 2, iar mai tanarul sau coleg de echipa, Daiki Ito a avut o prestatie multumiotoare, cu locul 6, intrand astfel in top 10. Pe locul 3 s-a situat Martin Koch. Locurile 4 si 5 au fost ocupate de Antronin Hajek si Andreas Wank, care confirma evolutiile bune din ultima vreme. Din pacate, Morgi a ocupat doar pozitia 30, neputand avansa inca o pozitie in clasamentul CM, dupa cum consider ca ar fi meritat :(.


Iata rezultatele complete ale etapei:


http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2823

Iata clasamentul general al CM:

http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3026/2010JP3026WC.pdf

ichigo
17th January 2010, 10:36
nu, morgi a fost descalificat, fiindca in momentul sariturii si-ar fi deschis costumul, ceea ce l-ar fi avntajat in momentul zborului. se pare ca nu e de gluma cu austriacul responsabil vu echipamentul. mai ales ca nu ii iarta nici pe conationali.

theodor
17th January 2010, 13:00
nu, morgi a fost descalificat, fiindca in momentul sariturii si-ar fi deschis costumul, ceea ce l-ar fi avntajat in momentul zborului. se pare ca nu e de gluma cu austriacul responsabil vu echipamentul. mai ales ca nu ii iarta nici pe conationali.


Pai, asta e treaba lui, nu?

ichigo
17th January 2010, 15:42
da asa e. asta e treaba respectivului arbitru de a verfica echipamentele sportivilor.

theodor
17th January 2010, 16:08
da asa e. asta e treaba respectivului arbitru de a verfica echipamentele sportivilor.


Dap.

ichigo
17th January 2010, 16:47
da interesant e ca doi elvetieni s-au impus in weekendul acesta in etapele de cupa mondiala, si ambii au ajuns la patru victorii in acest sezon: janka la schi alpin si simi la sarituri cu schiurile. ambii profitand de absenta austriecilor raich si schlierenzauer.

red-bull
17th January 2010, 17:30
Pe ce loc a terminat Malisz, ca din pacate nu am putut urmarii etapa pana la final?

theodor
17th January 2010, 18:52
Nu a participat.

whisper
18th January 2010, 00:59
Am citit pagina anterioara si nu pricepeam ce etapa am vazut eu si ce ati vazut voi:groggy: apoi am citit postul lui ichigo si am aflat ca Morgi a fost descalificat :(
Imi pare rau pt el :( Dar asta e..ce l-o fi gasit sa faca asa ceva!
Sa nu iti vine sa il iei la bataie pe Schlieri...daca venea ar fi adunat ceva puncte, asa a pierdut mult. Aproape 150 de puncte intre el si Simi. Greu de recuperat!

theodor
18th January 2010, 11:34
Am citit pagina anterioara si nu pricepeam ce etapa am vazut eu si ce ati vazut voi:groggy: apoi am citit postul lui ichigo si am aflat ca Morgi a fost descalificat :(
Imi pare rau pt el :( Dar asta e..ce l-o fi gasit sa faca asa ceva!
Sa nu iti vine sa il iei la bataie pe Schlieri...daca venea ar fi adunat ceva puncte, asa a pierdut mult. Aproape 150 de puncte intre el si Simi. Greu de recuperat!


Greu, dar nu imposibil.

Xplosion
18th January 2010, 17:51
Daca nu a venit inseamna ca merita sa piarda...

theodor
18th January 2010, 18:59
Subscriu. :D

whisper
19th January 2010, 07:48
Eu subscriu la postul anterior al lui Teodor:D

Greu, dar nu imposibil.

theodor
19th January 2010, 12:51
Cred ca anul asta batalia pt Globul de Cristal se va desfasura in 3 : Ammann - Schlierenzauer - Morgenstern.

ducus
19th January 2010, 15:14
Mie mi-ar placea sa castige Morgi, dar nu cred ca are sanse, cel putin pana acum. E drept ca mai sunt multe etape de disputat pana la final. :) Sa avem totusi rabdare.

theodor
19th January 2010, 15:32
Morgi e in revenire. Pana acum a castigat 2 etape.

Lordul
19th January 2010, 16:02
o micuțã întrebare : se transmite pe vreun canal tv ?

theodor
19th January 2010, 16:30
Pe Eurosport sau Eurosport 2.