PDA

View Full Version : Ce faci in aceasta situatie ?



Tennis
20th October 2006, 01:02
Salut tuturor, deschid acest theard pentru ca in aceasta situatie sunt pus.Copilul meu are 17 ani, face tenis de la varsta de 8 ani jumate, are rezultate bune, antrenamente face in continuare dar concursuri nu mai poate face, de ce? motivul sunt banii. Ce faci in acest caz? sponsori nu gasesti pe nicaieri. La fel am inceput si eu cu el, nestiind cat de scupm poate fi acest sport. L`am inceput in gluma dar usor usor a devenit foarte serios.
Tiriac face el concursurile de 10000 USD pentru a`i putea propulsa pe jucatorii romani, dar acele concursuri nu se fac cu aer, deci totul se rezuma la bani. Nu mai vorbesc de echipament (tot ceea ce consta), antrenorul platit s.a.
Bun, ajungi la aceasta varsta si nu mai stii ce sa faci... si iti pare rau daca l`ai retrage din acest motiv. Ma gandesc cand a inceput tenisul ca`l duceam la sala de la 22:00 la 00:00, apoi am iesit pe zgura si facea antremanete zi de zi. Vacante de vara nu a avut pt ca facea cate 2-3 ant/zi.Sa nu mai vorbesc de sacrificiile pe care le`a facut el in perioada copilariei. Concursurile nu i`au lipist pana la 15-16 ani.Mai apar si probleme de sanatate care si aceastea daca nu te duci sa cotizezi la doctor nu`l intereseaza de tine. Dar cu cat cresti cu atat sunt si costurile mai mari, pentru oameni nici saraci, dar nici bogati, la mijlocul societatii unde ma aflu eu, cum rezolv aceasta problema???

Vadim
20th October 2006, 01:11
Daca vrei sa il faci pro trebuie sa continui sa investesti in el. Daca vrei sa ramana numai cu atat, avand constuita o baza de sportiv care aduce multe calitati in viata de zi cu zi, se poate apuca de scoala/cariera serios. Ar mai fi si varianta 3 in care putem face o fundatie pe care sa o promovam pe site in acest scop, de a gasi sponsori pentru tinerii sportivi.

luma
20th October 2006, 01:16
Greu de spus! Daca nu gasesti un sponsor si aici nu ma refer strict la firmele pt echipamente sportive ci la toate firmele care doresc sa-si promoveze imaginea, ramane ca singura solutie sprijinul familiei.

DJ Klaus
20th October 2006, 07:51
Salut ! Inteleg grija si frustrarea in acelasi timp. Este foarte greu sa te mentii in tenis fara bani. Ca o idee ... incearca sa-l afiliezi unui club unde sa se mai antreneze in grup. Poate cineva il va remarca si il va impinge usor in fata.

Tennis
20th October 2006, 13:28
@Vadim
Il pot mentine pentru antrenamente, dar nu`l pot menintine in concursuri, iar fara concursuri nimeni nu te remarca pentru ca nu ai clasament. Referitor la varianta a 3-a pe care a propus`o vadim ar fi ceva bun si poate "gheata" o voi putea sparge cu voi in privinta fiului meu.

@Dj Kalus
fiul meu este afiliat la un club, dar aici face numai antrenamentele

Tennis
23rd October 2006, 12:38
aici e un filmulet cu el din luna mai a acestui an: http://www.youtube.com/watch?v=R1weOQZCU7E

ce pareri aveti ?

moka65
30th November 2006, 11:18
cel putin din filmulet, baiatul este talentat, luptator si foarte determinat. poate nu ar strica sa ne dati mai multe informatii despre el, cum ar fi clubul la care joaca, clasamentul national, ev. rezultate de le turneele la care a participat. este din pacate la varsta critica, la care poate merge mai departe sau nu. oricum, nu este totul pierdut, chiar daca nu va merge pana la urma cu performanta mai departe, poate ajunge antrenor, o meserie banoasa, placuta si sigura.

moka65
8th December 2006, 17:20
tennis, pacat ca nu mai intrii pe forum, iti vindeam un pont.

Tennis
11th December 2006, 12:21
Imi cer scuze pentru intarziere.
Clubul la care este: LPS-CSS Constanta, clasament national nu mai are pt ca nu a mai facut concursuri, rezultate are f bune. Am sa fac un CV dar acesta nu`l voi posta aici , cei care ar considera ca ma pot ajuta le voi trimite private sau e-mail la adresa specificata. Intr`adevar este perioada critica pentru el.

moka65
12th December 2006, 19:48
inteleg ca sunteti din constanta? astept cv-ul, am o idee de sponsorizare, poate reusesc sa ajut cumva.

Tennis
13th December 2006, 13:29
Ok, am trimis cv`ul lui catre dvs.

moka65
13th December 2006, 13:36
l-am primit, am raspuns la el. te tin la curent cu ce se intampla

Tennis
14th December 2006, 00:41
aici un alt filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=mZgMVEACwh8 uplodat pe youtoube tot din luna mai a acestui an, am sa`i fac alte filmulete cat de curand

a_ndrada
17th December 2006, 17:33
la turneul la care a fost facut filmuletul am participat si eu:),dar nu cred ca il cunosc...sau cel putin din filmulete nu-mi dau seama..