PDA

View Full Version : forehand Nadal vs forehand Verdasco



Roddicted
1st January 2010, 19:42
Nadal vs Verdasco
Care dintre cei 2 are cel mai spectaculos, eficient forehand?

Cristy RVD
1st January 2010, 19:47
Mie mi se pare ca al lui Nadal e putin peste, doar ca Verdasco il foloseste mai des.

Icebox
1st January 2010, 20:09
Verdasco - si eficienta si spectaculozitate, si ca sa argumentez:

http://www.youtube.com/watch?v=Kg1zgLWo6nI&feature=related

Urmariti punctul de la minutul 1. Nadal ataca continuu, cu dreapta - (care e de fapt stanga, asta fiind marele atu al loviturii sale) numai pe backhand-ul lui Verdasco, cand schimba lovitura si ii da pe dreapta raspunsul e prea puternic pentru a fi controlat. :P Asadar, Nadal loveste de 5 ori cu "dreapta", Verdasco o singura data, Verdasco face punctul. :P

Cipri
1st January 2010, 20:12
Greu de spus ...
Poate e mai spectaculos al lui Verdasco , dar forehand-ul lui Nadal mi se pare mai eficient .

Roddicted
1st January 2010, 20:19
Greu de spus ...
Poate e mai spectaculos al lui Verdasco , dar forehand-ul lui Nadal mi se pare mai eficient .

eu cred ca forehandul lui Nadal e bun numai pentru el.Nu poti invata un copil dreapta lui Nadal, deoarece fara picioarele spaniolului lovitura nu ar mai avea acelasi efect.

Cristy RVD
1st January 2010, 20:32
Ce tiebreak de vis:D

printulmiskin
1st January 2010, 22:06
De departe,forehandul lui Rafa este un exemplu de lovitura eficienta,mai ales pe zgura, prin topspinul extrem pus in ea ,dar si prin plasamentul si consistenta ei.Nu cred ca Rafa are mai mult de 4,5 greseli nefortate cu forehandul.Verdasco are un forehand superb tehnic,insa nu la fel de eficient.Este o lovitura ceva mai plata decit a lui Rafa,mai puternica,insa si mai riscanta.Oricum ,intre o lovitura spectaculoasa si una eficienta,intotdeauna o voi prefera pe cea din urma.Tenisul se joaca pe puncte ,nu pe frumusetea loviturilor.