PDA

View Full Version : Diverse 2010



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

MitzGym
24th June 2010, 21:01
dar cand s-a retras?

inna
24th June 2010, 22:01
http://www.digisport.ro/bellu-si-bitang-munca-si-disciplina

mikeyy
24th June 2010, 22:25
Multumim Inna!
Vad ca e prima ta postare...bine ai venit pe forum! :ok:

Imi place atitudinea lui Belu!!!
Vrea sa le ajute sa castige si medalii individuale, dar mai mult decat orice (chiar obligatoriu) titlul pe echipe.
Asa sa fie!

imbo
24th June 2010, 22:30
http://www.digisport.ro/bellu-si-bitang-munca-si-disciplina

-YES!!!!!!asta e dorinta de a castiga!!!!!bun venit In:yeah:na!!

Tracoromana
24th June 2010, 22:31
http://www.digisport.ro/gimnastica-forminte-din-nou-antrenorul-lotului-feminin

Cata_RB
24th June 2010, 22:32
Ma bucur ca au aparut informatii despre programul fetelor vara asta. Sper sa nu mai apara lucruri neprevazute.

Bine ai venit, inna :)
Toate declaratiile de pe site-ul DigiSport sunt din emisiunea de ieri...ar fi tare bine daca ar publica mai multe, e mai usor asa :P

MitzGym
24th June 2010, 22:34
http://www.digisport.ro/gimnastica-forminte-din-nou-antrenorul-lotului-feminin
un articol de pe site-ul celor de la digi sport
chiar de astazi

LuisaGym
24th June 2010, 22:34
"Probabil voi accepta fie și pentru a nu da satisfacție celor care cred că sufăr de orgoliu exacerbat”, a spus Forminte, la “Fanatik Show”. :D .....

MitzGym
24th June 2010, 22:36
sufera de rautate acuta
si de mai mult lucruri acute

imbo
24th June 2010, 22:38
"Probabil voi accepta fie și pentru a nu da satisfacție celor care cred că sufăr de orgoliu exacerbat”, a spus Forminte, la “Fanatik Show”. :D .....


-hmmmmmm!!!!!oare chiar asa sa fie,doamne dar cine te mai crede ,dupa toata declaratiile contradictorii!!!?????:sleep:

mikeyy
24th June 2010, 22:39
In loc sa-l intereseze fetele, pe care le-a lasat si a plecat in concediu....el isi face griji de cei care au zis ca sufera de orgoliu. :groggy:
Sa se decida care e motivul pentru care revine....ca gimnastica romaneasca vrea performanta...nu sa se joace de-a orgoliu si de-a "uite demisia, dar nu mai e demisie, ca e doar o semnatura-n alb"

Din punctul meu de vedere e ft bine sa revina...e nevoie de resursa umana in echipa antrenorilor, dar doar daca BB sunt prezenti in sala....ca cei 2 sa aiba control asupra activitatii.

inna
24th June 2010, 22:41
Andreea Raducan a dat un scurt interviu pentru antena 1. In caz ca nu ati vazut acesta e linku http://www.antena1.ro/video/andreea-raducan-toata-lumea-asteapta-rezultate-26730.html

mikeyy
24th June 2010, 22:45
Multumim Inna! :)

Ma bucur sa o vad si sa o aud pe Andreea!
Are dreptate in ceea ce spune. Se va vedea dupa aceste mondiale, dar lumea trebuie sa inteleaga ca nu se poate peste noapte...iar obiectivul prinicipal e Londra 2012.

LuisaGym
24th June 2010, 22:49
Se va vedea dupa aceste mondiale, dar lumea trebuie sa inteleaga ca nu se poate peste noapte...iar obiectivul prinicipal e Londra 2012.

Rezultatul cel mai important s-a produs deja = revenirea celor doi antrenori la lot.

MitzGym
24th June 2010, 22:52
rezultate o sa se vada cel devreme la mondialele din 2011,dupa parerea mea
dar voi credeti ca macar bronz o sa castigam la rotterdam?

Cata_RB
24th June 2010, 22:52
Din cum a vorbit Forminte ieri la Fanatik, despre discutii, negocieri, care va fi rolul lui...eu am impresia ca spera sa devina al 4-lea membru din echipa de coordonatori. Sau poate ar vrea un aparat de care sa se ocupe exclusiv, fara implicarea B&B [sau BBG, cum zicea Ada :P]. Lui i s-a facut o oferta clara la acea sedinta, daca ar fi de acord sa fie antrenor si atat nu vad de ce ar avea nevoie sa se adune cu totii pentru discutii.

lalalilu
24th June 2010, 22:54
mda, din pacate Forminte a avut in ultimul timp o atitudine extrem de nepotrivita. Nu cred ca e o persoana rauvoitoare, dar orgoliul lui face rau in primul rand gimnasticii. Of, of ce declaratii tzafnoase, ma irita cand il ascult. Nici n-am putut sa astept pana la sfarsitul interviului. Si o tine sus si tare cu concediul, cu fitze, cu mofturi. parca ar fi un copil inciudat.
Pe de alta parte, sunt foarte impresionata si apreciez enorm tactul de care a dat dovada Bellu care nu a facut decat sa spuna public ce mult inseamna Forminte pt lot.
cat priveste presiunea pe BB asta e clar. Eu sincer nu astept vreun miracol si nici nu cred ca ar fi o catastrofa daca nu am urca pe podium cu echipa la mondiale, dar mi-as dori sa se vada o alta atitudine printre fete, sa nu mai fie jalea de la Europene, pentru ca noi am pierdut locul doi la nivelul motivatiei si apoi la aparate.

Ada24
24th June 2010, 23:00
Din cum a vorbit Forminte ieri la Fanatik, despre discutii, negocieri, care va fi rolul lui...eu am impresia ca spera sa devina al 4-lea membru din echipa de coordonatori. Sau poate ar vrea un aparat de care sa se ocupe exclusiv, fara implicarea B&B [sau BBG, cum zicea Ada :P]. Lui i s-a facut o oferta clara la acea sedinta, daca ar fi de acord sa fie antrenor si atat nu vad de ce ar avea nevoie sa se adune cu totii pentru discutii.

Da, Cata, asta ziceam si eu ieri.Cred ca vrea sa se formeze BBGF.:P
Si chiar daca se va ocupa exclusiv de un aparat, tot ar trebui sa asculte sfaturile lui Bellu, nu? Sper ca orgoliul lui sa nu dauneze fetelor in cazul in ncare se intoarce la lot.

mikeyy
24th June 2010, 23:09
Rezultatul cel mai important s-a produs deja = revenirea celor doi antrenori la lot.

Asta asa este!:ok:

EDIT:
Apropo de BBG...pana la urma care-i rolul lui Grigoras?...ca eu nu am inteles...ce face ea concret?

Ada24
24th June 2010, 23:11
Da declaratii de presa din cate am vazut eu.:D

Cata_RB
24th June 2010, 23:14
Apropo de BBG...pana la urma care-i rolul lui Grigoras?...ca eu nu am inteles...ce face ea concret?

Vazusem si o functie pe undeva cand s-a produs schimbarea...dar nu mai stiu unde.
Insa mai clar cred ca e aici, in declaratia lui Stoica: "Cei doi s-ar putea sa nu mai fie familiarizati 100 la suta cu ultimele modificari din gimnastica, dar de aceea este doamna Grigoras acolo, asa ca lucrurile vor fi rezolvate din mers, in modul cel mai rapid, nu-mi fac probleme"

[romgym.ro :D]

mikeyy
24th June 2010, 23:18
Am observat ca in ultima vreme ea tine legatura cu mass-media...

Pentru cod...cred ca va fi nevoie doar la barna si paralele. Dar la paralele il avem pe dl Lucian si el stie...ramane doar la barna, dar si acolo e dra Lili.
Ca la sol si sarituri nu sunt nu stiu ce diferente majore....Amanarul (la sarituri) si tsukahara, 1080, apel (la sol) sunt tot la fel ca inainte de 2006 :)

Ada24
25th June 2010, 00:01
Vad ca in linkul pus de Tracoromana a aparut si un filmulet.Sunt si cateva imagini cu fetele-oare or fi de atunci de cand au aparut poze acum cateva saptamani sau mai recente?

mikeyy
25th June 2010, 00:07
Eu cand am deschis prima data link-ul de la Flavia nu imi aparea filmulet.
Oare l-au pus acum, de curand?

Imaginile cu fetele cred ca sunt de la inceput, de cand au revenit BB.

Ada24
25th June 2010, 00:08
Da, cred ca l-au pus dupa, l-au adaugat.
Da, cred ca ai dreptate- dar Bellu e imbracat altfel .:D

Edit-linkul http://www.digisport.ro/gimnastica-forminte-din-nou-antrenorul-lotului-feminin

mikeyy
25th June 2010, 00:10
Ma gandeam ca nu am fost eu atent cand am deschis priima data linkul :D
Poate au vazut ca au trafic pe acel link..si au zis sa ne dea si filmulet :P

Ada24
25th June 2010, 00:12
Cred ca l-au adaugat dupa ce l-au dat la tv , la stiri. Oricum bine ca l-au dat, pot sa dea mai mult pe viitor.:D

r_anacristina
25th June 2010, 07:49
Dar nu s-a terminat Bac-ul? Poate dupa ce da examenele, sa se linisteasca si sa se mai gandesca... macar pana in toamna sa vada unde se situeaza mai pe la sfarsitul anului. Mi-e teama ca e demoralizata de atatea accidentari si sa nu urmeze si Gabi dupa ea.

In primul rand Gabi mai are un an de scoala si ar fi foarte greu pentru ea sa plece acum, cel putin din acest punct de vedere, nu ca nu si-ar dori sa mearga mai departe, ea chiar munceste foarte mult acum sa revina in forma...Deci, luati in calcul si scoala.
Anamaria a luat o decizie si nu cred ca va mai reveni asupra ei, oricat ne-am dori noi asta :(
In ceea ce priveste mutarea lotului in vara asta, eu cred ca din toamna se va muta si cu tot cu scoala la Bucuresti...cred.

mikeyy
25th June 2010, 10:15
Ma asteptam ca pana la urma sa se mute la Izvorani, pentru ca nu-i vad pe BB sa mearga la Deva si sa ramana acolo.

Clau93
25th June 2010, 11:11
Si eu cred ca ar fi mai bine pentru fete sa fie la Bucuresti; scoli mai bune, distanta intre orase este mai mica fiindca sunt mai aproape de aeroport, etc. Au mai multe oportunitati. Plus, conditiile ar fi mai bune!

onlyme88
25th June 2010, 11:29
Si eu cred ca ar fi mai bine pentru fete sa fie la Bucuresti; scoli mai bune, distanta intre orase este mai mica fiindca sunt mai aproape de aeroport, etc. Au mai multe oportunitati. Plus, conditiile ar fi mai bune!

Plus ca ar fi mai aproape de noi :drak:

MitzGym
25th June 2010, 13:02
http://www.youtube.com/watch?v=XXjBVKL40AU&feature=related
un montaj f frumos

Clau93
25th June 2010, 13:34
Plus ca ar fi mai aproape de noi :drak:

Acela e un punct bun! E mai aproape si de mine...cred.

Ada24
25th June 2010, 16:57
http://www.youtube.com/watch?v=q4kF3JE8-Fk

:cry:

(via IG)

dracsor
25th June 2010, 17:19
http://www.youtube.com/watch?v=q4kF3JE8-Fk

:cry:

(via IG)

:happy so funny.. Banutul e asa simpatic

tsupi
25th June 2010, 17:28
Imi pare rau ca Ana nu mai continua, imi placea mult. Mult succes in continuare!

Mie imi place cum BB isi vad de ale lor si Forminte isi da singur in stamba, n-are nevoie de ajutor. Contrastul dintre ei este si mai vizibil acum. Eu cred ca nu este nevoie de asemenea caractere la lot, cel mai bine ar fi sa-si vada de drumul lui. Nu s-au terminat antrenorii pe lumea asta!

Tracoromana
25th June 2010, 17:29
Plus ca ar fi mai aproape de noi :drak:

de mine e mai aproape Deva. :D

Ada24
25th June 2010, 20:47
Despre Japan Cup

http://romgym.ro/?p=1645#more-1645

mikeyy
25th June 2010, 21:21
Ce repede au scris de Japan Cup...si ce articol lung si frumos!
Oare ce a patit federatia....mie nu imi vine sa cred ceea ce vad :)

Daniel Keatings nu va participa pentru ca e accidentat.

Dar surpriza e participarea lui Andrei Muntean...prima lui competitie la seniori :ok:

Ada24
25th June 2010, 21:23
Nu stiu Mihai, nici mie nu imi vine sa cred :cry:.

anna.09
25th June 2010, 21:25
Sigur e acel Andrei Muntean? Daca vrea sa mearga la Singapore nu ar trebui sa se abtina de la competitii de seniori?

mikeyy
25th June 2010, 21:30
Nu stiu ce sa zic....
Intr-adevar poate sa fie vorba de celalalt Andrei...

Baietii pot participa de la 16 ani si la seniori si la juniori...nu cred ca ar fi vreo problema pt Singapore.

Cata_RB
25th June 2010, 22:56
Nici mie nu-mi vine sa cred! :D Am verificat pe site-ul competitiei si inca nu au fost modificati gimnastii, deci a prins foarte bine infomatia :ok:

Despre Andrei Muntean...nu stiu, pe de-o parte poate e o verificare puternica pentru Andrei Vasile, juniorul, inainte de Singapore, pe de alta parte Andrei, seniorul, are si el nevoie de concursuri. Inclin sa cred ca e seniorul, nu stiu de ce :P

Ada24
26th June 2010, 09:14
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/pariul-corinei-mondial-la-30-de-ani-6447992

mikeyy
26th June 2010, 10:12
Frumos interviul!
Imi place partea despre primul concurs...imi place ca pregatirea a fost deja gandita: cum se antreneaza, la ce aparate, care e primul concurs.
Cat de mult ne-a lipsit o strategie in ultimii 5 ani!

Ada24
26th June 2010, 10:16
Oare este de ajuns 5,8 la paralele si 5,5 la sol sa prinda echipa?

mikeyy
26th June 2010, 10:24
La paralele e chiar bine un 5.8...ar fi cam al treilea exercitiu ca dificultate din echipa: dupa Ana si Ama. Ii face concurenta lui Pitic :)
Iar la sol e ok.

Mie nu imi vine sa cred ca are asa mari D-uri...peste asteptari :ok:
Bravo ei!!! Uimitor!
Mai ales la paralele!

Ada24
26th June 2010, 10:29
Ahhh deci e bine.:D
Ma gandeam ca e prea putin.
Inseamna ca are ceva sanse sa prinda echipa, acum depinde si de restul, cum vor evolua pana atunci.

ioanavol
26th June 2010, 11:30
Daca face paralelele bine de 5.8, o saritura si un sol ok s-ar putea sa aiba sanse...ar putea ajuta ajuta mult echipa.

Are totusi o pregatire gandita destept, nu se complica cu barna, la care avem multe fete f bune si se axeaza pe paralele, unde ne e mai greu...bravo, sper sa-i reuseasca, ar fi o premiera de care as fi mandra.

Pe de alta parte bineinteles ca ma gandesc la fetele tinere care ne sunt viitorul si care au nevoie de experienta...totusi e momentul ca cel mai bun sa castige. Adica Nationalele sa devina din nou o selectie adevarata, atunci altfel ar fi motivatia la antrenamente. Sper ca aceasta concurenta sa fie benefica, sa nu determine pe nimeni sa se retraga...! (desi, deja Ana...cat de rau imi pare, ce mult imi placea aceasta gimnasta...)

miafangina
26th June 2010, 11:43
Si mie mi-a placut interviul,totul e exprimat cu bun-simt,astept cu drag s-o revad la nationale.
Sunt convinsa ca selectia se va face pe valoarea de la momentul respectiv,macar de-ar fi toate sanatoase si la potential maxim,sa nu se spuna:mergem cu cite avem sanatoase.

onlyme88
26th June 2010, 12:29
Aveti idee ce saritura pregateste? Eu personal as fi surprins sa o vad cu ceva peste FTY

mikeyy
26th June 2010, 12:39
Nu stiu ce saritura poate pregati Corina...e clar un Yurchenko (asa reiese din filmuletul de la GSPtv), dar acum sa vedem dificultatea. La acest aparat Belu poate scoate oricand surprize. :)

Dar suntem acoperiti la sarituri cat de cat: Diana, Ama si Pitic. In plus eu cred ca si saritura Anei va fi imbunatatita, caci are nevoie la AA (sper la un DTY).

Cata_RB
26th June 2010, 13:19
Fain articolul!
Ma bucur ca am aflat si cateva detalii tehnice, iar Corina, ca si pana acum, a vorbit cu mult bun simt si realism. Notele sunt foarte ok in contextul echipei, e admirabil ca a reusit sa ajunga la ele :ok:
Mi-as dori sa ramana si dupa mondiale, e cam la limita cu timpul. Dar avand in vedere ca echipa e de 6, are o sansa destul de buna sa prinda si sa concureze in calificari, cel putin.
Abia astept nationalele :D

imbo
26th June 2010, 13:28
-si mie mi-a placut mult articolul cu Corina!!!eu zic ca e Ok!!! si e bine ca fetele mai mici sa vada dorinta unei foste gimnaste de a se integra in echipa!!!

onlyme88
26th June 2010, 13:33
Nu stiu ce saritura poate pregati Corina...e clar un Yurchenko (asa reiese din filmuletul de la GSPtv), dar acum sa vedem dificultatea. La acest aparat Belu poate scoate oricand surprize. :)

Dar suntem acoperiti la sarituri cat de cat: Diana, Ama si Pitic. In plus eu cred ca si saritura Anei va fi imbunatatita, caci are nevoie la AA (sper la un DTY).

Este AA la Mondial? Sau te referi la comptitiile viitoare?
(ma invinovatesc zilnic pt asta, dar nu sunt optimist in ceea ce priveste sansele Anei de a se reface pana la Mondiale...sper foarte mult sa n-am dreptate)

Ada24
26th June 2010, 13:33
Este AA la Mondial?

Da.

ela_diana
26th June 2010, 13:47
Nici eu nu sunt prea optimista in refacerea Anei, mai multe sperante am de la Amelia...Dar vises si vise frumoase Ana si Amelia pe podium...

Clau93
26th June 2010, 13:52
Trebuie sa asteptam sa vedem ce se va intampla. Daca Ana nu isi revine in timp, atunci probabil va proceda ca Nastia in 2006, doar un sigur aparat sau poate doua - barna si paralele in cazul ei. La individual ar putea merge Diana (categoric Amelia daca totul merge bine). Sa vedem ce se va intampla si cu Diana Trenca si Daniela Andrei.

Foarte frumos articolul cu Corina - 5.8 la paralele mi se pare extraordinar!:rolleyes:

onlyme88
26th June 2010, 13:57
Nu am asteptat niciodata cu atat de multa nerabdare Nationalele. De la Europene suntem toti in pom pentru ca nu avem niciun fel de vesti cu privire la elemente, exercitii sau plecari. Multe lucruri ni se vor clarifica.
In mintea mea cea mai buna situatie ar fi sa vedem ca lupta pentru echipa de la Mondiale se da intre 8-9 fete sanatoase, cu exercitii fixate dar in plina acumulare. Cer cam mult, nu?

Clau93
26th June 2010, 14:02
Nu am asteptat niciodata cu atat de multa nerabdare Nationalele. De la Europene suntem toti in pom pentru ca nu avem niciun fel de vesti cu privire la elemente, exercitii sau plecari. Multe lucruri ni se vor clarifica.
In mintea mea cea mai buna situatie ar fi sa vedem ca lupta pentru echipa de la Mondiale se da intre 8-9 fete sanatoase, cu exercitii fixate dar in plina acumulare. Cer cam mult, nu?

SUBSCRIU DE 2 ORI!! E chiar palpitant mai ales cu revenirea lui B&B! Dorinta mea cea mai mare este ca fetele sa fie sanatoase! Apoi speram sa vina rezultatele bune ;).

Ada24
26th June 2010, 14:06
Trebuie sa asteptam sa vedem ce se va intampla. Daca Ana nu isi revine in timp, atunci probabil va proceda ca Nastia in 2006, doar un sigur aparat sau poate doua - barna si paralele in cazul ei. La individual ar putea merge Diana (categoric Amelia daca totul merge bine).



Si Pitic pt AA.:D Nu stiu eu exact ce dificultati are, dar daca face DTY cred ca are sanse sa fie AA cu Ama daca Ana nu recupereaza pana atunci.

mikeyy
26th June 2010, 14:11
Si eu astept Nationalele...sa-i vad pe toti sanatosi, in forma si cu dorinta de victorie!!!

Dar pana atunci eu abia astept si amicalul cu UK din august!

EDIT:
Pentru AA la mondiale eu vreau sa le vad pe toate cele 3 fete in forma si sa se lupte pe cele 2 locuri.

Si ca tot a venit vorba de ceea ce vreau.....vreau sa o vad si pe Claudia Voicu. Cred ca ea e genul de gimnasta care-i place lui Bitang la barna.

Clau93
26th June 2010, 14:11
Si Pitic pt AA.:D Nu stiu eu exact ce dificultati are, dar daca face DTY cred ca are sanse sa fie AA cu Ama daca Ana nu recupereaza pana atunci.

Buna idee! Speram ca recupereaza curand, si Ana la fel...nu ar fi la fel AA daca Ana nu ar fi acolo.

EDIT: Mihai, nu mai e mult :)

stere78
26th June 2010, 14:24
Este AA la Mondial? Sau te referi la comptitiile viitoare?
(ma invinovatesc zilnic pt asta, dar nu sunt optimist in ceea ce priveste sansele Anei de a se reface pana la Mondiale...sper foarte mult sa n-am dreptate)

Sincer, chiar dacă Ana s-ar reface (și sper din suflet să se fi terminat cu toate accidentările ăstea nenorocite!), n-aș vrea s-o văd forțând la Rotterdam: în perspectiva Londrei, ea are de fixat bârna și de îmbunătățit solul, săriturile și paralelul: aici chiar sunt convins că poate mult mai mult. Mai bine s-o ia domol-domol și să fie sănătoasă. Mondialele, vorba Nadiei, mai au puțin și-ajung aproape ca un campionat național: sunt prea dese!

imbo
26th June 2010, 14:25
-dorinta mea cea mai mare este o Campiona la AA (mondiala sau olimpica)!!!
-indiferent de nume ,dar sa fie din echipa romaniei!!!
-eu cred ca Raluca o sa creasca frumos si la olimpiada o sa fie in forma maxima(si cu experienta)!!!!
-de altfel toti ne dorim medalii pt fetelke noastre ,dar mai presus de toate e sanatate fetelor noastre!!!:ok:

mikeyy
26th June 2010, 14:39
Si eu vreau un titlu mondial/olimpic la AA.
Europa a ramas in urma la acest capitol...de la Stela Nistor & Vanessa Ferrari, continentul nostru nu a mai avut gimnaste pe podiumul AA...si sunt 3 ani de atunci.
Fetele noastre impreuna cu Aliya Mustafina trebuie sa schimbe acest lucru. (podiumul meu preferat) :)

onlyme88
26th June 2010, 15:00
Off topic. Ati vazut jocul asta? Doamne, e atat de stupid ca nu-l pot lasa de 15 minute
http://mossnews.com/vault.php

mikeyy
26th June 2010, 15:13
Mai merge jocul?
Ultima oara cand l-am incercat nu prea mai mergea.

Cea mai buna realizare a mea a fost saritura Dragulescu
Dar nu am reusit niciodata sa fac ca lumea sariturile Yurchenko.

Poate o sa-l mai incerc si eu, ca nu am mai jucat de mult.

Cata_RB
26th June 2010, 15:54
Nu-i nimic Mihai, daca ai reusit Dragulescu nu cred ca ai nevoie de Yourchenko :P

Apropo de jocuri...citisem pe undeva ca Shawn Johnson a scos / va scoate curand un joc de genul asta, dar pe toate 4 aparatele si pentru platformele Wii.

onlyme88
26th June 2010, 16:18
Nu-i nimic Mihai, daca ai reusit Dragulescu nu cred ca ai nevoie de Yourchenko :P

Apropo de jocuri...citisem pe undeva ca Shawn Johnson a scos / va scoate curand un joc de genul asta, dar pe toate 4 aparatele si pentru platformele Wii.

:happy as lasa quest-urile mele pt el...
Obiectiv: coborare triple twisting double layout la paralele. Habar n-am cum se traduce :D

mikeyy
26th June 2010, 16:24
In romana cred ca ar veni: tsukahara tripla in pozitie intinsa...sau ceva de genul :D
Cred ca am vazut la trampolina elementul asta.

Baietii il mai fac la gimnastica, dar grupat.

EDIT:
Mi-am adus aminte ca americanul Horton face un asemenea element la bara:http://www.youtube.com/watch?v=UWCHiamHLiY

Cata_RB
26th June 2010, 16:26
Andrei, daca reusesti asa ceva...revolutionezi gimnastica :D Double twisting double layout era coborarea ei de la paralele si e element G. Pentru obiectivul tau trebuie modificat codul de punctaj :D

Ada24
26th June 2010, 16:26
Apropos de Mondiale- de-abia astept sa vad fluff-urile de la NBC despre revenirea B&B :cry: Cred ca vor fi pline de dramatism si speranta.:D

onlyme88
26th June 2010, 16:29
Apropos de Mondiale- de-abia astept sa vad fluff-urile de la NBC despre revenirea B&B :cry: Cred ca vor fi pline de dramatism si speranta.:D

Stiu ca voi parea un retardat dar ma fascineaza fluff-urile astora. Cateodata sunt atat de stupide..."in competitia pe echipe i-a tremurat piciorul, iar acea depunctare de 0,1 o va urmari tot restul vietii. Intreaga tara se baza pe ea..."
Daca prinde si Corina echipa (pe langa B&B) sunt convins ca o sa avem fluff-uri de 20 de minute.

onlyme88
26th June 2010, 16:31
Andrei, daca reusesti asa ceva...revolutionezi gimnastica :D Double twisting double layout era coborarea ei de la paralele si e element G. Pentru obiectivul tau trebuie modificat codul de punctaj :D

Nu stiu de ce, dar am impresia ca l-am vazut la baieti la HB. Nu tin minte exact in exercitiul carui gimnast...

Ada24
26th June 2010, 16:33
Stiu ca voi parea un retardat dar ma fascineaza fluff-urile astora. Cateodata sunt atat de stupide..."in competitia pe echipe i-a tremurat piciorul, iar acea depunctare de 0,1 o va urmari tot restul vietii. Intreaga tara se baza pe ea..."
Daca prinde si Corina echipa (pe langa B&B) sunt convins ca o sa avem fluff-uri de 20 de minute.

Chiar, Corina va avea flufful ei.Poate si Pitic-daca nu acum la Olimpiada.

Deja vad flufful de la Olimpiada despre BB-Intai vor vorbi despre cele 2 titluri olimpice -apoi despre scandaluri si Forminte-apoi cum au revenit *muzica dramatica* "Oare vor reusi inca un titlu olimpic?"

Cata_RB
26th June 2010, 16:33
Nu stiu de ce, dar am impresia ca l-am vazut la baieti la HB. Nu tin minte exact in exercitiul carui gimnast...

La baieti da, eu ziceam de codul fetelor...ca e jocul lui Shawn :P

onlyme88
26th June 2010, 16:39
Ar fi amuzant sa introduca si elemente exagerate. Nu cer Tsukahara cu 10 suruburi, doar DLO coborare la barna si Dragulescu intins pt sarituri :D
Astea doua plus coborarea de la paralele si sunt in al 9-lea cer. Mai trebuie doar sa gasim o gimnasta care sa le poata executa (preferabil sa si supravietuasca, desi cer cam mult) si sunt pe deplin multumit

onlyme88
26th June 2010, 16:41
Chiar, Corina va avea flufful ei.Poate si Pitic-daca nu acum la Olimpiada.

Deja vad flufful de la Olimpiada despre BB-Intai vor vorbi despre cele 2 titluri olimpice -apoi despre scandaluri si Forminte-apoi cum au revenit *muzica dramatica* "Oare vor reusi inca un titlu olimpic?"
Iti imaginezi Ada?
" La Europene si-a ingropat chipa si tara, acum revine cu dorinta razbunarii in sange". Ce dor imi e sa-l aud pe Belu raspunzandu-le la intrebarile lor tipice.

imbo
26th June 2010, 16:49
-eu cred ca ne-am obisnuit prea mult cu accidentari,si deja ne gandim daca nu o sa fie accidentate!!!!nu mai trebuie fetele sa fie accidentate!!!!bine accidentarile sunt de neevitate ,dar sa nu fie accidente mari cu luni de zile de pauza etc.....
-o medalie se castiga din sala ,din antrenamentele de zi cu zi!!!!iar la competitii ,mai apar si alti factori(concurenta,oportunitatile,ratarile etc)
-cel mai important lucru este sa aiba fetele incredere in ele insusi ca sunt capabile sa urcie pe primele locuri la concursuri mari!!!
-eu am toata speranta si increderea in ele pentru ca sunt cuprinse de oameni care au facut multe campioane ,si sper din tot sufletul la revenirea gimnasticii in top 3!!!!!
-vreau sa vin si eu la nationale sa va cunosc ,si sa vad si fetele in realitate!!!
tinem aproape pana atunci!!!

MitzGym
26th June 2010, 17:58
La paralele e chiar bine un 5.8...ar fi cam al treilea exercitiu ca dificultate din echipa: dupa Ana si Ama. Ii face concurenta lui Pitic :)
Iar la sol e ok.

Mie nu imi vine sa cred ca are asa mari D-uri...peste asteptari :ok:
Bravo ei!!! Uimitor!
Mai ales la paralele!

are cate amelia,dar amelia nu a facut pzuza,precum corina f multi ani
ma uimeste!
eu ma asteptam dupa 11 ani de pauza sa aibe dificultatea 3 si ceva,4
ma uimeste!

Off topic. Ati vazut jocul asta? Doamne, e atat de stupid ca nu-l pot lasa de 15 minute
http://mossnews.com/vault.php
ce taare,de cand cautam eu un joc cu gimnastica
am incercat si eu sa ma joc,dar nu stiu cum
se opreste pe masa de sarituri
pe ce butoane treb sa apas
ei imi zic left or right
enter

MitzGym
26th June 2010, 18:18
gata am reusit
un stand pe maini cu 180
saritura aia care are dificultatea 5.6,parca
dar a fost aproape ratata
ma rog
va rog,tot imi mai ziceti pe ca treb'sa apas
am luat 11.300
sunt taare
am luat la o alta saritura 12
e asa:stand pe maini fara salt inainte intins\
ma rog,nu cred ca e buna exprimarea
am luat la alta 0
pt ca atunci cand am aterizat nu am aterizat prima data cu picioarele
am luat 13 la o saritura care era stand pe maini cu 180,la baieti
scuze pt 2 posturi consecutive

onlyme88
26th June 2010, 18:29
Eu am facut dublu grupat. Pt aterizare in fund am luat 15.3 pt aterizare in picioare (cu un pas) am luat 16.
Pt salt dublu intins cu aterizare fixata am luat 15. Incerc sa fac un dragulescu, dar ma termina jumatatea de surub

onlyme88
26th June 2010, 18:34
Intrebare: incerc sa fac salt dublu intins, cateodata imi apare ca am facut handspring si imi da 12.3, cateodata reusesc handspring front layout cu 15.00. Care e dif intre cele doua?

mikeyy
26th June 2010, 18:42
Probabil ca atunci cand incerci un front layout opresti prea repede si nu apuci sa termini saltul si din acest motiv primesti doar simplu.

mikeyy
26th June 2010, 18:56
Stand pe maini - salt inainte intins cu 1080
Saritura asta nu exista :ras-plans:
Dar la joc mi-a reusit

Ada24
26th June 2010, 18:58
Felicitari! :cheer:

onlyme88
26th June 2010, 18:58
Eu de dublul grupat nu sar. Nu pot sa aterizez nimic ce include suruburi. Cred ca ma las.....astept jocul lui Shawn.
(incepe Dulgher meciul...mai e cineva nerabdator?)

Ada24
26th June 2010, 19:05
Cum sa renunti asa usor?:nah: Crezi ca Mihai a facut saritura asa repede?A muncit si a reusit!La treaba!!

Niste motivatie de la dl Bellu

http://www.youtube.com/watch?v=tIy5959uz_A
http://www.youtube.com/watch?v=E5TC5SVv-Uk


:D:D:D

MitzGym
26th June 2010, 19:10
dar pe ce butoane treb sa apas pt a reusi dublu inainte grupat

Intrebare: incerc sa fac salt dublu intins, cateodata imi apare ca am facut handspring si imi da 12.3, cateodata reusesc handspring front layout cu 15.00. Care e dif intre cele doua?
cum sunt in romana,cum se numesc in romana?
pt ca eu cred ca stiu ce dificultate au
roundoff ce saritura e,cum se numeste?

onlyme88
26th June 2010, 19:27
Nu dificultatile erau problema, nu stiam dc cateodata jocul nu-mi recunoaste si al doilea salt.
Dublul grupat il fac cam asa:
1. Apas ca disperatul pe sagetile dr-st pana nu-mi mai simt degetele (pt a alerga)
2. Cu putin pana in trambulina apas pe "a" ca sa sara
3. Dupa ce atinge masa de sarituri apas "a" si 1 in acelasi timp (sau 2, dar nu mi-a iesit pana acum dublu echer)
4. Dupa ce am finalizat rotatiile apas sageata "down".
Si cam asta e....ori ii rup gatul si iau 15.3, ori fac n pas la aterizare si iau 16, ori fixez aterizarea si iau 16.5

2. RO sunt sariturile din ronda, nu?

MitzGym
26th June 2010, 19:35
15.500,record pt mine
incerc sa fac si dragulescu
am incercat sa fac
mi-a iesit salt inainte grupat cu intoarcere 0.25t
am facut dublu salt inainte echer
am prmit 15.5

onlyme88
26th June 2010, 19:55
Cum sa renunti asa usor?:nah: Crezi ca Mihai a facut saritura asa repede?A muncit si a reusit!La treaba!!

Niste motivatie de la dl Bellu

http://www.youtube.com/watch?v=tIy5959uz_A
http://www.youtube.com/watch?v=E5TC5SVv-Uk


:D:D:D

:happy:happy:happy
Colega-mea e PR bla bla bla la aiesec. S-a rugat de mine vreo doua saptamani sa merg la prezentarea aia, incerca sa ma castige pronuntandu-i numele lui Morar de 10 ori/minut fara sa stie ca nu-l pot inghiti.
Nu prea m-a convins pe mine cariera politica (el spune in administratie) a lui Belu. Tot in sala de gimnastica ii e locul

mikeyy
26th June 2010, 19:56
Niste motivatie de la dl Bellu

http://www.youtube.com/watch?v=tIy5959uz_A
http://www.youtube.com/watch?v=E5TC5SVv-Uk


:D:D:D

Foarte fain!
Multumesc Ada!

MitzGym
26th June 2010, 21:22
dar in romana ce saritura inseamna 1/4 on 1/4 off
eu nu pot sa fac mai mult de jumatate de surub cand fac din stand pe maini,cred ca 1/4 on 1/4 off inseamna stand pe maini cu un surub

crisloregym
26th June 2010, 22:30
Cum sa renunti asa usor?:nah: Crezi ca Mihai a facut saritura asa repede?A muncit si a reusit!La treaba!!

Niste motivatie de la dl Bellu

http://www.youtube.com/watch?v=tIy5959uz_A
http://www.youtube.com/watch?v=E5TC5SVv-Uk


:D:D:D

Suuper, Ada!!! AIESEC si Bellu la un loc...nu pot sa cred!!! De ce nu a venit si in vreo prezentare a AIESEC Iasi?:D
Ada, ai fost/ esti in AIESEC?

MitzGym
26th June 2010, 22:40
am reusit a fac amanar din yurchenko cu 360

ioanavol
26th June 2010, 22:51
Ce tare e jocul...eu am reusit asta:"Great vault. But it wasn't what you were supposed to be doing":cry::cry::cry:

Cata_RB
27th June 2010, 02:58
Vad ca v-ati jucat intens :ras-plans: Felicitari tuturor pentru performante :D
Mihai, ai grija sa prezinti saritura si la CM, ca sa intre in cod.
Andrei, cine e Morar? :D
Ioana, nu-i bun jocul :ras-plans:...ca nu se depuncteaza daca sari altceva :P

Din ce ati descris pe-aici, cum trebuie apasat pe taste ca sa sariti, nici nu incerc...ca-mi distrug tastatura si implicit laptopul :D

Ada24
27th June 2010, 10:18
Cata, in codul actual nu se mai depuncteaza daca sari altceva.:D
Morar e o "vedeta" tv.
crisloregym-Nu, am gasit linkurile din greseala si am gasit momentul potrivit sa le postez pt motivatie.Sunt curioasa cu ce super-saritura va veni Mihai dupa asemenea discursuri.:D

Ada24
27th June 2010, 11:20
Ada, unde-ai vazut data la articolele alea? :D



Am gasit.:D

http://romgym.ro/?cat=1

Stiam eu ca nu am visat.:happy

mikeyy
27th June 2010, 11:50
Sunt curioasa cu ce super-saritura va veni Mihai dupa asemenea discursuri.:D

Ada...de ce pui presiune pe umerii mei? :( :P
Crezi ca pot mai mult decat ceea ce am facut ieri? :D

Clau93
27th June 2010, 12:06
14.7 recordul meu la fete.

Ma intreb daca cineva va putea face Tsukahara cu 1.5 la fete in realitate.:rolleyes:

crisloregym
27th June 2010, 12:45
Pai a facut Monica Rosu Tsukahara cu doua rotatii in 2004:D

cineva_cineva
27th June 2010, 13:23
Ce frumos va distrati voi cand eu sunt in sesiune... dar m-am suparat si am deschis si eu jocul... Si nu mi-a placut ce am vazut prima data... Costumul gimnastei nu-mi place... Seamana cu Al Nastiei la olimpiada si nu-mi place :D Cred ca ar trebui sa ne muti la offtopic, Mihai!

MitzGym
27th June 2010, 13:34
Ce frumos va distrati voi cand eu sunt in sesiune... dar m-am suparat si am deschis si eu jocul... Si nu mi-a placut ce am vazut prima data... Costumul gimnastei nu-mi place... Seamana cu Al Nastiei la olimpiada si nu-mi place :D Cred ca ar trebui sa ne muti la offtopic, Mihai!

da,seamana cu al nastiei,dar corpul parca e al vanesei
ar fi fost bine la iti alegi tu ce costum vrei

Cata_RB
27th June 2010, 13:47
Cata, in codul actual nu se mai depuncteaza daca sari altceva.:D


Pai asta am scris si eu :P

Clau93
27th June 2010, 14:24
Pai a facut Monica Rosu Tsukahara cu doua rotatii in 2004:D

Punct bun! Dar aceea a fost pe timpul lui Belu, acuma sper sa mai faca cineva acelasi lucru! Nu ma astept la minuni inca...dar de abia astept sa vad cum va decurge totul caci s-a intors!

EDIT: 15 700 nou record!!:yeah:

MitzGym
27th June 2010, 15:58
am reusit un dragulescu
dar e ratat

Ada24
27th June 2010, 19:02
@Cata- Inseamna ca am citit prost lol, scuze.:D


Ada...de ce pui presiune pe umerii mei? :( :P
Crezi ca pot mai mult decat ceea ce am facut ieri? :D

Pai daca simti asa o presiune la antrenament, ce o sa faci la Londra?! Ca eu vreau un podium romanesc la sarituri.:D Tu, Flavius si Marian.Sunt sigura ca poti mai mult!Tare ca se poate.:cheer:
(Din pacate nu pot sa ma laud cu nici o performanta in ale jocului,ma plictisesc repede si nu am rabdare deloc, dupa prima saritura la care am luat 12 deja m-am plictisit)

Cata_RB
27th June 2010, 19:08
(Din pacate nu pot sa ma laud cu nici o performanta in ale jocului,ma plictisesc repede si nu am rabdare deloc, dupa prima saritura la care am luat 12 deja m-am plictisit)

Pai ce exemplu dai tu?! Spuneai de discursuri motivationale si ambitie dusa la extrem, si tu renunti asa, la primul obstacol?! :P

Ada24
27th June 2010, 19:10
Pai eu nu sunt destul de talentata ca sa pot participa:P:(.
Ca si Bellu, stand pe margine, am observat cum sta treaba cu antrenatul si imi asum acest rol.:D

mikeyy
27th June 2010, 19:20
He, he....multam Ada! :)
Esti tare!
Promit ca dupa ziua de miercuri o sa ma pun serios pe jucat :)....desi si eu ma plictisesc repede, mai ales cand nu imi iese :D

Azi m-am jucat vreo 5 minute, in care am incercat sa reproduc saritura a doua a Dianei: stand - salt inainte grupat cu 360. Intr-un final mi-a reusit, dar mi-a dat doar 14.2...cred ca am probl de tinuta :ras-plans:

Yurchenko si Tsukahara sunt imposibile...daca mai nimeresc cate-un Yurchenko layout...Tsukahara nici vorba.

titus64
28th June 2010, 00:21
Rezultatele de la Barcelona
http://www.stv-fsg.ch/index.php?eID=tx_nawsecuredl&u=0&file=fileadmin/user_upload/stvfsgch/Ranglisten/kunstturnen/kutu_f_blume.pdf&t=1277759686&hash=ae8ba4f4abe35a2c88e8e8e975fdd15b

Cata_RB
28th June 2010, 01:12
Un preview Make It or Break It, pentru fanii de pe-aici: http://gymnasticscoaching.com/new/2010/06/miobi-preview/ :)
Fata de la final nu e cea care s-a accidentat grav dupa o ratare sezonul trecut? Ceva la coloana, la paralele parca...nu stiu sigur ca nu urmaresc.

Si un montaj de pe acelasi blog care mie mi-a placut, mai ales prin textele alese:
You know you're a gymnast when... - http://www.youtube.com/watch?v=-nvaOvo7klM

mikeyy
28th June 2010, 01:20
Frumos montajul!

Referitor la MIOBI....da, ea e cea (Payson) care s-a accidentat la coloana dupa o ratare la paralele. Intre timp s-a facut bine si s-a intors la gimnastica.
Cam ciudat preview-ul....hmm.
Mersi Cata!

niagara64
28th June 2010, 01:44
Frumos montajul!

Referitor la MIOBI....da, ea e cea (Payson) care s-a accidentat la coloana dupa o ratare la paralele. Intre timp s-a facut bine si s-a intors la gimnastica.
Cam ciudat preview-ul....hmm.
Mersi Cata!

Da, deabia astept maine !

mikeyy
28th June 2010, 11:59
Un articol despre Kati Szabo: http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Am_stat_paralizata_ceva_timp_0_287971573.html
O sa-l postez si la ea pe thread.

Ada24
28th June 2010, 15:42
http://www.mediafax.ro/sport/bellu-o-decizie-in-privinta-revenirii-la-lot-a-lui-nicolae-forminte-se-va-lua-marti-6456130

EDIT-Unele din citatele alea sunt vechi cred :groggy: dar primul cred ca e nou pt ca in ziarul campionilor Forminte deja vorbeste ca revine la Izvorani si ca va discuta cu cei 2 coordonatori dar si cu Stoica.

Sa inteleg ca fetele vor fi trimise si la Cupe Mondiale pana in octombrie? :cheer:

dracsor
28th June 2010, 15:47
nu as vrea sa revina. pur si simplu nu. dar asta e. sper sa fie ok pt fete.

"Până la Campionatul Mondial din această toamnă, gimnastele au în program participarea la două concursuri de verificare, plus la două etape de Cupă Mondială." ahaaa.. dar date ceva avem? ca parca nu m-as baza pe romgym inca. nu stiu daca e chiar complet.

multumim, @Ada24!

Ada24
28th June 2010, 15:52
Stiu ca e o Cupa Mondiala la Ghent in Septembrie , dar nu stiu de alta.
Edit-Am gasit mai este inca una in Cehia (Cat B). Mai era si una la Kiev dar a fost anulata.

Sunt curioasa cu cine este al doilea concurs de verificare, primul presupun ca e cu UK.

MitzGym
28th June 2010, 16:06
dar pavlova de ce a primit 0 la sarituri,in finala
asta la olimpiada

mikeyy
28th June 2010, 16:08
Patru competitii pana la mondiale....super!!! :)
Probabil Ghent si Ostrava...ca alte cupe mondiale nu mai sunt pana la CM, cum zicea si Ada.

La aceste competitii se vor adauga Nationalele.....5 concursuri in 3 luni! :ok:
Acum mi se pare ca-s prea multe :ras-plans:
Asta inseamna ca pana in septembrie vor fi gata toate integralele...ca atunci vor fi mai mult pe drumuri (cu toate concursurile), iar octombrie nu mai intra in calcul caci e luna mondialelor.

Abia astept sa vina competitiile! :)

@Mitz: din cauza ca nu a fost atenta la semnalul arbitrelor.

Ada24
28th June 2010, 16:18
Ma bucur sa vad ca s-au gasit bani pt concursuri;)...Acum stau si ma intreb daca doar banii erau problema in trecut sau poate si faptul ca fetele nu erau pregatite cum trebuie, nu era strategie, etc...

Poate la al doilea concurs de verificare se referea la Nationale?

dracsor
28th June 2010, 16:23
@Ada24 - strong point. asta dc nu cumva venire B&B a dus la atragerea unor sponsori ceva. dar.. strong point

mikeyy
28th June 2010, 16:27
Din punctul meu de vedere inainte nu era strategie, nu era o comunicare prea buna intre lot si federatie.
Nu stiu ce sa zic...imi e greu sa-mi dau seama care a fost problema. Nu stiu ce au facut BB sau care e influenta lor....insa ma bucur ca lucrurile incep sa se miste asa cum trebuie.

Sper sa se rezolve repede probl de sanatate si sa fie fetele apte de antrenamente.
Nu ar strica daca s-ar face un raport cu starea de sanatate a fetelor...fiecare ce problema are, care e perioada de reapus, etc.

onlyme88
28th June 2010, 16:31
Belu e muuult mai diplomat, deci stie sa comunica mai bine problemele, plus ca este capabil si sa contribuie la gasirea unei solutii. Forminte nu are "comunicarea" in sange, deci cred ca si asta reprezenta un obstacol intre lot si federatie.
Pe langa rezultate mai bune eu ma astept si la o campanie de comunicare mult mai buna pentru ca Belu chiar pare un individ al ideilor

Cata_RB
28th June 2010, 16:40
Uuuuu, concursuri!! :D
Stiam deja de amicalul din august, cu Marea Britanie...al 2-lea nu cred ca tot cu ele e. Mai degraba e vorba de nationale, cred ca e suficient asa.

Si eu mi-as dori o situatie completa cu starea de sanatate a intregului lot.

MitzGym
28th June 2010, 17:00
sper sa le ciuruiasca pe englezoaice la concursuri

Ada24
28th June 2010, 17:03
Sariturile lui Flavius de la concursul din Portugalia

http://www.youtube.com/watch?v=_QO8l-_N9CM&feature=channel

dracsor
28th June 2010, 17:08
woow.. multumim,@Ada24! azi e ziua ta de dat vesti bune! :D

MitzGym
28th June 2010, 17:17
Sariturile lui Flavius de la concursul din Portugalia

http://www.youtube.com/watch?v=_QO8l-_N9CM&feature=channel

a aterizat-o pre jos pe a doua,de aia a primit 15 si ceva
iar la prima mi se pare ca a primit cam mult,vreau sa zic ca la europene a primit la executie 9.40 si ceva,dar a intepenit la aterizare

Cata_RB
28th June 2010, 17:29
Mersi, Ada! Ce bine ca au aparut, aproape in fiecare zi le-am cautat.
Foarte bune sarituri, avand in vedere si momentul competitional.

Tracoromana
28th June 2010, 17:31
Un articol despre Kati Szabo: http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Am_stat_paralizata_ceva_timp_0_287971573.html
O sa-l postez si la ea pe thread.

Sper sa se continue traiectoria echipei pe niveluri crescatoare.
http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20100627_0427/1.jpg

stere78
28th June 2010, 17:34
Exult când văd declarații precum asta: "În timp scurt trebuie rezolvate problemele de sănătate ale sportivelor, care au trenat, dar și adăugate elemente care să ridice complexitatea exercițiilor. Până la Mondiale mai sunt 3-4 luni, mare lucru nu se poate face în timp atât de scurt, dar nu e în regulă nici să ne prezentăm acolo doar să facem act de prezență. Trebuie competitivitate". Asta așteptam de la coordonatorul de lot, nu baliverne și bâlbâieli. Sincer, cu toată lipsa crâncenă de antrenori din România, chiar nu l-aș vrea înapoi pe Forminte, sub nici o formă. A țambalagit-o destul, nu mai am răbdare: dacă peste două luni constată că, de fapt, nu-i place și-și ia din nou tălpășița?

r_anacristina
28th June 2010, 17:39
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/bellu-vom-vedea-marti-daca-forminte-revine-la-lot-6456222
In Libertatea spuneau ca a venit deja :groggy:
Scuze daca s-a mai pus.

Ada24
28th June 2010, 17:43
^Da, la asta ma gandeam si eu ...oare sa fi dat Forminte interviul acolo sa fie sigur ca se intoarce lol?


A țambalagit-o destul, nu mai am răbdare: dacă peste două luni constată că, de fapt, nu-i place și-și ia din nou tălpășița?

:happy:happy:happy

Cata_RB
28th June 2010, 17:44
Cred ca-i acelasi text, e preluarea de pe Mediafax.
Eu din declaratia lui Forminte din Libertatea inteleg ca s-a hotarat sa accepte oferta federatiei, iar maine se vor intalni toti sa discute exact ce va face el la lot.

MitzGym
28th June 2010, 17:44
dar lotul de baieti are antrenor coordonator pan-la urma

r_anacristina
28th June 2010, 17:51
^Da, la asta ma gandeam si eu ...oare sa fi dat Forminte interviul acolo sa fie sigur ca se intoarce lol?



:happy:happy:happy

Va garantez ca nu e la Izvorani acum...

mikeyy
28th June 2010, 17:58
Probabil cei de la Libertatea au uitat sa adauge semnul de intrebare....cum s-a intamplat data trecuta :ras-plans:

Multumim Cristina pentru info!
Inca o dovada a lucrurilor pe care le fac cei de la Libertatea.....

crisloregym
28th June 2010, 18:38
M-a bucurat intr-un fel articolul din Mediafax/Prosport/GSP...desi sunt niste inadvertente pe ici-pe colo.
Cred ca cele doua concursuri de verificare vor fi: Amicalul cu Marea Britanie + Nationalele (ma indoiesc sa fie vreun alt amical cu Franta/Olanda, odata ce au fost deja amanate o data; ar mai ramane Italia/ Spania, desi eu nu-l tin minte pe Bellu ca fiind foarte apropiat de Italia, mai degraba de Franta...dar, cine stie?)

In ceea ce priveste inadvertentele...de ce spune: "Nu cunosc bine echipa, am văzut fetele la Internaționalele României și la televizor, la Europene."? Se refera oare la faptul ca nu le cunoaste limitele/ potentialul in antrenament? Banuiesc ca doar asa are sens...

Cata_RB
28th June 2010, 18:45
In ceea ce priveste inadvertentele...de ce spune: "Nu cunosc bine echipa, am văzut fetele la Internaționalele României și la televizor, la Europene."? Se refera oare la faptul ca nu le cunoaste limitele/ potentialul in antrenament? Banuiesc ca doar asa are sens...

Da, eu asa inteleg...pentru ca in interviuri anterioare el si/sau Bitang spuneau ca nu le prea cunosc pe (unele) fete nici ca sportive, nici dupa nume sau figura.

dracsor
28th June 2010, 18:45
@crisloregym - cred ca nu numai limitele, potentialul, ci si personalitatile. fiecare fata e unica. Amelia pare o mica Gina Gogean, din ce am inteles. foarte serioasa, zambeste rar, ambitioasa. Ana P pare delicata, sensibila. fiecare trebuie motivata intr-un anume fel ca sa dea maximumul. cand le vezi ca persoane unice, cu calitati si defecte, dar si integrate in echipa precum piesele de puzzle, atunci poti spune ca stii echipa, ca stii fetele. zic eu :D

ioanavol
28th June 2010, 19:38
Daca vin fetele in Ghent voi merge sa le vad!:)

Ar mai fi cineva interesat/a?;)

(pe site apare si Romania, data limita pt confirmarea inscrierilor - 10 iulie: http://worldcupgymnastics.be/?p=135&lang=en)

MitzGym
28th June 2010, 20:19
a fost mai devreme un reportaj la trvinfo parca,am vazut ultimele 10 secunde
au vb despre concursul din japonia
nu andrei munteanu care a participat la europene va merge in japonia

Cata_RB
28th June 2010, 23:00
Premierea de la sarituri, din Portugalia: http://www.youtube.com/watch?v=ndv-8HOIBfk

:ras-plans:
Partea pe care s-a urcat Hypolito se clatina. Apoi i s-a parut ca el si San Miguel au gresit partile, locul 2 cu locul 3, si au schimbat intre ei. Iar pana la urma, si-au dat seama ca era bine cum s-au asezat initial si au schimbat iar! :ras-plans:

Ca parte serioasa...avem si imn! :)

monalexa
29th June 2010, 10:34
surpriza?!?! http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-s-a-intors-6458120

dracsor
29th June 2010, 10:46
mnu.. chiar ma asteptam. si chiar nu imi convine. sper ca B&B sa gestioneze bine situatia si sa nu iasa altceva. ei si ceilalti.

imbo
29th June 2010, 10:57
--da,era de asteptat!!!!!!!!!:headbang:
-parca deja mi-e frica pt fete sa nu se mai accidenteze!!!!!
-oare ce a vrut sa zica Anca Grigoras ;depinde cum se integreaza !!!!!??????

LuisaGym
29th June 2010, 11:54
Forminte a mai lucrat sub conducerea lui Belu probabil stie fiecare la ce sa se astepte. Cu plusurile si cu minusurile lui totusi Forminte a avut ceva rezultate: aur la sol la olimpiada, bronz la sol la Europene (Tamarjan + Chelaru), si aproape o medalie de bronz anul asta la sarituri. Echipa are nevoie de cat mai multi antrenori, nu se poate ignora faptul ca Forminte este capabil sa produca rezultate. Parerea mea e ca nu cred ca va putea "misca in front" in fata lui Belu. M-am temut de ceva frecusuri insa pozitia lui la lot acum este de a fi nevoit sa se integreze.

Cata_RB
29th June 2010, 12:24
Da, trebuie sa se integreze, pentru ca acum e colegul celor pe care i-a considerat subalterni!
Cat timp altcineva tine fraiele...e ok. Ma intreb ce cred fetele despre revenirea lui.

Altceva nu-mi place...
"Revenirea lui Forminte este privită cu optimism și de oficialii FRG, care pot alinia astfel formula de echipă gândită după Europenele de la Birmingham."

Asta insemna antrenamente la Deva cu Forminte si din cand in cand cateva zile cu B&B? Nu mai stiu daca asa s-a scris in presa sau au fost presupunerile noastre :D Intre timp s-a facut alt plan, sper sa nu se puna problema revenirii la acela.

MitzGym
29th June 2010, 12:27
m-am uitat pe fusul programul de concurs de la gimnastica de la singapore
dupa fusul orar de acolo e asa:Artistic Gymnastics - Bishan Sports Hall

Mon Aug 16 2010 13:30 - 16:15 Men Prelim
Mon Aug 16 2010 18:00 - 20:45 Men Prelim
Tue Aug 17 2010 11:00 - 13:00 Women Prelim
Tue Aug 17 2010 14:30 - 16:30 Women Prelim *
Tue Aug 17 2010 18:00 - 20:00 Women Prelim
Wed Aug 18 2010 18:00 - 21:30 Men Final
Thu Aug 19 2010 18:00 - 21:45 Women Final
fusul orar e cu 7 ore mai tarziu decat in romania
adica o sa fie asa dupa fusul romaniei:
Artistic Gymnastics - Bishan Sports Hall
Mon Aug 16 2010 6:30 - 9:15 Men Prelim
Mon Aug 16 2010 11:00 - 13:45 Men Prelim
Tue Aug 17 2010 4:00 - 6:00 Women Prelim
Tue Aug 17 2010 7:30 - 9:30 Women Prelim
Tue Aug 17 2010 11:00 - 13:00 Women Prelim
Wed Aug 18 2010 11:00 - 14:30 Men Final
Thu Aug 19 2010 11:00 - 14:45 Women Final

imbo
29th June 2010, 12:44
-eu nu cred ca B&B o sa se impilce doar din cand in cand ,daca revine Forminte!!!
-eu cred ca de data asta Forminte va juca cum vor dicta B&B&G!!!!

Clau93
29th June 2010, 12:50
Dupa ce am citit acest articol imi este umpic teama! Sper ca B&B totusi vor tine comanda! Daca asa ar fi, ar fi mai usor pentru fete si pentru toata lumea!

Ma asteptam si eu sa revina Forminte, dar nu asa repede!

LuisaGym
29th June 2010, 13:05
"Revenirea lui Forminte este privită cu optimism și de oficialii FRG, care pot alinia astfel formula de echipă gândită după Europenele de la Birmingham."Asta insemna antrenamente la Deva cu Forminte si din cand in cand cateva zile cu B&B?

Recent Belu afirma ca vor sta la Izvorani toata vara. Nu cred ca se vor muta la Deva prea curand.

mikeyy
29th June 2010, 13:30
Atata timp cat BB au controlul asupra activitatii....nu e nicio problema.
Forminte e un antrenor bun la aparatele de care se ocupa. La el problema e cu organizarea, coordonarea, strategia, comunicarea, etc.
Eu cred ca ii va face bine sa nu mai fie coordonator si astfel va putea sa se concentreze pe ceea ce trebuie sa faca.

Cu ceilalti antrenori nu imi e mie clar si nici nu dispun de timp zilele astea sa ma interesez.
Vintila si Cotutiu unde sunt? Au venit la Izvorani?

De Cotutiu eu zic ca e nevoie, deoarece cred ca fetele pe care le-a pregatit inca de pe vremea junioratului (Pitic, Ama, Ana, etc) au incredere in el......

Cata_RB
29th June 2010, 13:32
Luiza, stiu. De asta am spus ca intre timp s-a facut alt plan si sper sa ramana la el.
Insa a intervenit revenirea lui Forminte, astfel ca, teoretic cel putin, se poate reveni la ideea initiala.

Clau93
29th June 2010, 13:45
Referitor la ce a zis Anca Grigoras, ea a spus ca "vedem cu se va integra", adica ea, B&B; deci sa speram ca tot ei vor fi cei care vor lua comanda.

niagara64
29th June 2010, 14:42
IN curand lotul de senioare va avea mai multi antrenori decat sportive ...si nu , asta nu mi se pare un avantaj .
Ce greseala tactica reangajarea lui Forminte pe o pozitie subalterna (sau poate nu ? pentru uni din conducere care se bazeaza pe principiul "dezbina si conduce ")... Oare cu nepotismele de la lot ce vor face (cele pe care Forminte nu a indraznit sa le deranjeze? ) ? Oare domnul Puia va ramane sub conducerea B&B :) ? Iata cateva teme de lucru ...
Readucerea lui Forminte seamana a pomana (sa nu moara de "foame" ) si a carpeala ...Dar asta e tara compromisului si nu ma mira ...oare orgoliul lui va sta in umbra ?
Intrebari , intrebari ...incepe sa devina interesant daca esti privitor fara sentimente .Daca iti pasa ...te doare !

LuisaGym
29th June 2010, 15:03
IN curand lotul de senioare va avea mai multi antrenori decat sportive ...si nu , asta nu mi se pare un avantaj .


De ce n-ar fi asta un avantaj? In multe tari gimnastele vin din cluburi diferite si se antreneaza cu antrenori diferiti. Probabil daca adunam toti antrenorii care contribuie la antrenarea lotului SUA o sa ajungem la un nr foarte mare >10?

Poate Forminte se va ocupa ca si pana acum mai mult de Izbasa /Chelaru iar celelalte fete vor avea ocazia sa aiba mai multa atentie? Poate B&B se vor ocupa de fetele mai "emotive" :D gen Haidu, Racea si Porgras?

r_anacristina
29th June 2010, 15:09
Poate Forminte se va ocupa ca si pana acum mai mult de Izbasa /Chelaru iar celelalte fete vor avea ocazia sa aiba mai multa atentie? Poate B&B se vor ocupa de fetele mai "emotive" :D gen Haidu, Racea si Porgras?

Mie nu mi s-a parut niciodata ca Forminte s-ar ocupa mai mult de Diana Chelaru. Da, de Izbasa se stie deja dar de Diana...Cred ca la lot era ceva de genul, Izbasa si restul lumii.
Pe mine ma ingrijoreaza mai degraba altceva: fetele care au probleme cu greutatea, Gabi si Cera. Fetele astea trebuie sa slabeasca si nu reusesc si nici nu sunt ajutate...

niagara64
29th June 2010, 15:09
De ce n-ar fi asta un avantaj? In multe tari gimnastele vin din cluburi diferite si se antreneaza cu antrenori diferiti. Probabil daca adunam toti antrenorii care contribuie la antrenarea lotului SUA o sa ajungem la un nr foarte mare >10?

Poate Forminte se va ocupa ca si pana acum mai mult de Izbasa /Chelaru iar celelalte fete vor avea ocazia sa aiba mai multa atentie? Poate B&B se vor ocupa de fetele mai "emotive" :D gen Haidu, Racea si Porgras?

NU mai zic nica ...mi-am luat semintele si astept sa vad... Vom vedea de ce .Felul in care este structurat lotul US fat ade alt nostru este total diferit , nu poti face comparatie !Aia nu se suporta impreuna decat cu ocazia anumitor evenimente ...:happy
Prea multe minti luminate intr-un loc ...se orbesc unele pe altele .
Prea multe oua oua intr-o mana ...se sparg .

LuisaGym
29th June 2010, 15:17
Mie nu mi s-a parut niciodata ca Forminte s-ar ocupa mai mult de Diana Chelaru. Da, de Izbasa se stie deja dar de Diana...Cred ca la lot era ceva de genul, Izbasa si restul lumii.

Din cand in cand in preajma unui campionat s-a vazut ca ceva atentie s-a acordat si altor gimnaste decat Izbasa. De ex: Tamarjan inainte de CE 2008, 2009, Chelaru inainte de CE 2010. Chelaru a fost singura gimnasta trimisa anul trecut la concursuri dupa CM.

@ Niagara: eu sper ca Forminte nu va avea posibilitatea sa se desfasoare in fata lui Belu. In plus, sper ca a priceput ca nu este dorit la lot decat in conditia in care colaboreaza si se "integreaza". Toata lumea a aplaudat revenirea Belu/Bitang, ar trebui sa fie lipsit de absolut orice fel de tactica sa se apuce acum sa-si manifeste orgoliile. E a doua oara cand a plecat cu scandal de a lotul national, nu cred ca-si mai permite alte aventuri.

niagara64
29th June 2010, 15:20
Din cand in cand in preajma unui campionat s-a vazut ca ceva atentie s-a acordat si altor gimnaste decat Izbasa. De ex: Tamarjan inainte de CE 2008, 2009, Chelaru inainte de CE 2010. Chelaru a fost singura gimnasta trimisa anul trecut la concursuri dupa CM.

@ Niagara: eu sper ca Forminte nu va avea posibilitatea sa se desfasoare in fata lui Belu. In plus, sper ca a priceput ca nu este dorit la lot decat in conditiia in care colaboreaza si se "integreaza". Toata lumea a aplaudat revenirea Belu/Bitang, ar trebui sa fie lipsit de absolut orice fel de tactica sa se apuce acum sa-si manifeste orgoliile. E a doua oara cand a plecat cu scandal lde a lotul national, nu cred ca-si mai permite alte aventuri.

Incurcate sunt caile mintii lui Stoica ...mie de asta mi-e frica .Sunt multe necunoscute aici .Trebuie sa-i recunosc maiestria in a mani**** oamenii !
Dar ti-am spus ...mi-am luat semintele si astept !

r_anacristina
29th June 2010, 15:21
[QUOTE=LuisaGym;3100769]Din cand in cand in preajma unui campionat s-a vazut ca ceva atentie s-a acordat si altor gimnaste decat Izbasa. De ex: Tamarjan inainte de CE 2008, 2009, Chelaru inainte de CE 2010. Chelaru a fost singura gimnasta trimisa anul trecut la concursuri dupa CM.


Eu ma refeream la antrenamente pentru ca probabil Diana a fost trimisa la concursuri din alte motive. Oricum eu cred ca atentia trebuia sa fie aceeasi pentru toate si nu numai inainte de concursuri.

LuisaGym
29th June 2010, 15:22
Da' oare pe Stoica de ce nu-l inlocuieste nimeni? E batut in cuie acolo la Federatie? Eu propun ca dl Stoica sa avanseze in functie si sa lucreze pentru FIG ori pentru UEG. :D.

ancaqwe
29th June 2010, 15:25
Pe mine ma ingrijoreaza mai degraba altceva: fetele care au probleme cu greutatea, Gabi si Cera. Fetele astea trebuie sa slabeasca si nu reusesc si nici nu sunt ajutate...

Imi pare rau sa aud asta. Speram ca macar B&B sa se ocupe...

Cata_RB
29th June 2010, 15:32
Din cand in cand in preajma unui campionat s-a vazut ca ceva atentie s-a acordat si altor gimnaste decat Izbasa. De ex: Tamarjan inainte de CE 2008, 2009, Chelaru inainte de CE 2010. Chelaru a fost singura gimnasta trimisa anul trecut la concursuri dupa CM.


Nu, si Ana Porgras a mers. Ele 2 erau singurele senioare sanatoase.
Daca le-a acordat si altora mai multa atentie inainte de concursuri, probabil e din cauza ca vedea posibilitatea medaliei...dar dupa cum spunea Cristina, atentia trebuie sa fie tot timpul, nu doar cand are nevoie de gimnasta respectiva...
Sincer, as vrea ca Diana sa nu fie prea mult pe mana lui Forminte.

Nu-mi place nici mie partea cu Cera si Gabi...speram ca noul colectiv sa gandeasca altfel, desi trecutul nu asta sugereaza, pentru ca s-au schimbat vremurile.

r_anacristina
29th June 2010, 15:37
Imi pare rau sa aud asta. Speram ca macar B&B sa se ocupe...

Pai poate imi explica si mie cineva cum se procedeaza in situatia in care o gimnasta are probleme de greutate. Imi amintesc de filmuletul cu gimnastele din 2008 cand Forminte ii spunea Alinei Stanculescu (sper sa nu gresesc) ca n-are cum sa o ajute. Nu cred ca fetele pot singure sa slabeasca daca nu sunt indrumate, daca nu au un alt regim alimentar decat restul.

dracsor
29th June 2010, 15:38
o sa astept si o sa vad. sper sa nu se revina la planul initial. ar fi oribil. orbil.

Cata_RB
29th June 2010, 15:45
Pai poate imi explica si mie cineva cum se procedeaza in situatia in care o gimnasta are probleme de greutate. Imi amintesc de filmuletul cu gimnastele din 2008 cand Forminte ii spunea Alinei Stanculescu (sper sa nu gresesc) ca n-are cum sa o ajute. Nu cred ca fetele pot singure sa slabeasca daca nu sunt indrumate, daca nu au un alt regim alimentar decat restul.

Asta ma intreb si eu. Nu mai stiu exact cine era gimnasta din filmulet, dar spunea ca a mancat doar salata si Forminte ii raspundea ca n-are cum s-o ajute pana nu slabeste.
Pentru Gabi si Cera e o varsta critica, mai ales ca au avut accidentari de durata. Oare nu pot sa slabeasca sau nu reusesc sa isi mentina greutatea optima, cand revin la regimul alimentar normal? Poate trebuie vazuta altfel problema in cazul lor, nu mai pot sa aiba corpul unui copil. Cred ca ar trebui si niste analize amanuntite, imi amintesc ca Sabinei Cojocar i s-a descoperit, tarziu, o problema interna care ii afecta greutatea.

tsupi
29th June 2010, 15:50
Ce dezamagita sint de situatia asta! Atita circ a facut Forminte, de ce nu l-or fi lasat sa-si vada de ale lui? Un om cu asemenea caracter nu ar trebui sa fie in preajma fetelor.
Sper din tot sufletul ca BB vor fi "hands on". Imi pun un pic de speranta in ceea ce a spus Anca Grigoras, care pare sa-l puna un pic la colt.

r_anacristina
29th June 2010, 15:57
Asta ma intreb si eu. Nu mai stiu exact cine era gimnasta din filmulet, dar spunea ca a mancat doar salata si Forminte ii raspundea ca n-are cum s-o ajute pana nu slabeste.
Pentru Gabi si Cera e o varsta critica, mai ales ca au avut accidentari de durata. Oare nu pot sa slabeasca sau nu reusesc sa isi mentina greutatea optima, cand revin la regimul alimentar normal? Poate trebuie vazuta altfel problema in cazul lor, nu mai pot sa aiba corpul unui copil. Cred ca ar trebui si niste analize amanuntite, imi amintesc ca Sabinei Cojocar i s-a descoperit, tarziu, o problema interna care ii afecta greutatea.

Cred ca inca nu se poate face pregatire cu fetele in functie de greutate...
In plus, daca fetele erau pe mana lui BB de la inceput nu cred ca s-ar fi ajuns aici, dar asa...azi un antrenor, maine altul, azi pleaca unul, maine se reintoarce...

MitzGym
29th June 2010, 16:00
Nu mai stiu exact cine era gimnasta din filmulet, dar spunea ca a mancat doar salata si Forminte ii raspundea ca n-are cum s-o ajute pana nu slabeste.
era alina stanculescu

ela_diana
29th June 2010, 17:03
Eu nu pot sa cred ca nu este posibil de gasit o formula de slabit pentru Gabi si Cera. Dar oricum eu nu cred ca sunt tare rau. Doar cateva kg mai au de dat jos , nu?

Ada24
29th June 2010, 17:38
Un articol pe aceeasi tema cu citate de la Apolzan si Stoica

http://www.agerpres.ro/media/index.php/social/item/16610-Gimnastica-Nicolae-Forminte-sia-reluat-activitatea-la-lotul-national-de-senioare.html

imbo
29th June 2010, 18:12
-deci din toamana fetel plec la Deva!!!!
-oare merege si B&B?????foarte dezamagita as fi sa nu fie asa!!!!!si acolo sa fie Forminte seful:(!!!!

r_anacristina
29th June 2010, 20:56
Cu ceilalti antrenori nu imi e mie clar si nici nu dispun de timp zilele astea sa ma interesez.
Vintila si Cotutiu unde sunt? Au venit la Izvorani?

Toti sunt la Izvorani.

mikeyy
29th June 2010, 21:06
Mersi de raspuns, Cris ;)

Ada24
29th June 2010, 21:06
-deci din toamana fetel plec la Deva!!!!
-oare merege si B&B?????foarte dezamagita as fi sa nu fie asa!!!!!si acolo sa fie Forminte seful:(!!!!

Sa speram ca vor merge si ei, asa au zis...Nu cred ca o sa-l lase pe Forminte de capul lui, mai ales ca acum pt orice rezultate ei vor fi facuti "responsabili". Cred ca Forminte de-abia asteapta sa nu fie rezultate mai bune decat inainte, sa "demonstreze" ca nu e vina lui...
Sa speram ca totul va fi bine...oricum va fi interesant... http://www.smileyarena.com/emoticons/Emotions/Eating/popcorn1.gif

Gimnastique
29th June 2010, 21:20
Multumesc de articol, Ada, nu-l citisem :)
Si eu sper ca B&B sa-l insoteasca pe Forminte, mi se pare ca e decizia cea mai buna pe care ar putea-o face, mai ales ca acum s-au acomodat amandoi cu fetele mult mai bine.
Sunt curios cum vor evolua lucrurile.. vreau sa vina Nationalele mai repede!

crisloregym
29th June 2010, 21:39
E cam ciudat...eu nu mai inteleg nimic, pe bune... luna iunie a trecut si mai asteptam inca doua saptamani impartirea sarcinilor...asta inseamna ca ar mai ramane patru saptamani doar de pregatire clara si fara interferente de responsabilitati pana la concursul din Marea Britanie...nu stiu, dar zau ca a luat cam mult o luna de zile sa se hotarasca cine si unde vine:(
In alta ordine de idei, nu vad de ce ar pleca Puia Valer...la urma urmelor, a mai colaborat cu B&B si inainte si, din cate stiu eu, este un factor de stabilitate pentru fete ca om..asa ca eu, una, imi doresc sa ramana. Cu Forminte inpoi la lot, aici e greu de spus: articolul asta imi lasa inca semne de intrebare:( Mie nu mi se pare ca Forminte s-ar intoarce doar ca antrenor, este prea ambiguu acest articol, nu e nimic clar...dar...daca fetele se muta din toamna la Deva, ma indoiesc ca vor merge si B&B, sincer..Pe de alta parte, din toamna banuiesc (si sper) ca inseamna dupa Mondiale. Nu stiu, cel mai bine este sa asteptam, sa vedem ce se mai intampla...

Cata_RB
29th June 2010, 21:47
Da, si mie mi se pare ca dureaza cam mult hotaratul...dar pana una-alta, cei de pana acum + B&B sunt acolo, se ocupa de fete, si sper sa conteze mai putin daca trec inca 2 saptamani pana se stabileste ce o sa faca Forminte la lot.
Cris, din toamna ar trebui sa insemne inceperea scolii, asta e motivul pentru care trebuie sa mearga inapoi la Deva - adica ~15 septembrie. Nu stiu daca au variante sa le mute cu scoala de la Deva...oare au unde sa invete la Izvorani?

MitzGym
29th June 2010, 21:53
Cris, din toamna ar trebui sa insemne inceperea scolii, asta e motivul pentru care trebuie sa mearga inapoi la Deva - adica ~15 septembrie. Nu stiu daca au variante sa le mute cu scoala de la Deva...oare au unde sa invete la Izvorani?
pai la deva invatau intr-o singura sala toate fetele
stiu asta din reportajul de la antena 3 din 2008
adica era o sala din clubul de la deva

Cata_RB
29th June 2010, 22:01
Da, dar erau profesori de la Liceul cu program sportiv "Cetate" Deva...in curtea caruia este caminul lor.
La Izvorani e un complex sportiv si cred ca atat, ar trebui sa aduca special profesori de undeva...nu stiu daca e eficient si nici daca legile noastre o permit [un fel de home school al americanilor].

Ada24
29th June 2010, 22:06
Poate de la Bucuresti?

Ceilalti de la Izvorani unde invata? (Am inteles ca sunt si alti sportivi sau sunt "mari"?)

MitzGym
29th June 2010, 22:07
Da, dar erau profesori de la Liceul cu program sportiv "Cetate" Deva...in curtea caruia este caminul lor.
La Izvorani e un complex sportiv si cred ca atat, ar trebui sa aduca special profesori de undeva...nu stiu daca e eficient si nici daca legile noastre o permit [un fel de home school al americanilor].

pai...stiuu si eu
sa gaseasca cativa profesori in bucuresti,pe care sa ii aduca la izvorani
sau din zona izvorani

Cata_RB
29th June 2010, 22:14
La Bucuresti ma gandeam si eu, dar costa deplasarea :P...asta daca permite legea educatiei.
De alti sportivi nu stiu...dar cred ca sunt mai mari, gimnastica e printre putinele sporturi unde varful de performanta e la varsta scolara.

Ada24
29th June 2010, 22:16
Stiu ca si ritmica tot acolo se antreneaza si Piscupescu merge in Bucuresti la liceul sportiv-dar ritmica cred ca si sta in Bucuresti, nu stiu sigur.
Oricum e liceu si in Izvorani.

Ma rog, cred ca stiu ei mai bine ca noi.:P

mikeyy
29th June 2010, 22:20
Sa fim seriosi...nu scoala e problema majora a gimnasticii.
Asta sa fie cea mai mare problema pe care sa o avem noi....:)

Ada24
29th June 2010, 22:23
lol ai dreptate :P

MitzGym
29th June 2010, 22:23
Stiu ca si ritmica tot acolo se antreneaza si Piscupescu merge in Bucuresti la liceul sportiv-dar ritmica cred ca si sta in Bucuresti, nu stiu sigur.
Oricum e liceu si in Izvorani.

Ma rog, cred ca stiu ei mai bine ca noi.:P
mai bine sa mearga la liceu in izvorani,dupa parerea mea,

LuisaGym
29th June 2010, 22:24
Stiu ca si ritmica tot acolo se antreneaza si Piscupescu merge in Bucuresti la liceul sportiv-dar ritmica cred ca si sta in Bucuresti, nu stiu sigur.
Oricum e liceu si in Izvorani.

Ma rog, cred ca stiu ei mai bine ca noi.:P

Piscupescu face naveta zilnic Bucuresti Izvorani. Sursa :) http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Alexandra-dresoarea-_de_mingi_0_250175336.html

Cata_RB
29th June 2010, 22:25
Hmmm, nu stiu cum e la ritmica. Eu sunt tot din clubul pesimistilor, ca si Ada, si incerc sa gasesc acum variantele cu probleme...ca sa am de ce ma bucura cand apare o solutie-minune :D

Stiu ca nu-i scoala problema cea mai mare, dar noh...trebuie rezolvata si asta :P Vom vedea daca se poate la Izvorani :)

onlyme88
29th June 2010, 22:27
E si asta un aspect ce trebuie avut in vedere pt ca din cate stiu sistemul nostru educational nu permite echivalarea cursurilor obligatorii urmate in particular (doar a celor optionale, dar acreditate). Sunt sigur totusi ca nu se va pune in pericol pregatirea fetelor din aceasta cauza. Gaseste Belu o solutie (E ciudat, dar imi inspira foarte multa incredere. Cateodata ma amuz cand imi dau seama cat de stupid e ca am senzatia ca totul se va rezolva de la sine atata timp cat ii avem pe B&B, ii vad ca pe niste parinti)

Ada24
29th June 2010, 22:29
Piscupescu face naveta zilnic Bucuresti Izvorani.

Da, stiu, ca face liceul in Bucuresti si antrenamentul in Izvorani, insa nu stiam daca si cantonamentul e acolo.

lol Cata, sunt de acord cu tine. :D Oricum cred ca se vor gasi solutii daca vor sa ramana la Izvorani (sa-l supravegheze pe Forminte.:P)

mikeyy
29th June 2010, 22:58
Vor gasi solutii pentru toate problemele....sa fim optimisti :D

@Luiza: 2000 de postari :ok:

LuisaGym
29th June 2010, 23:14
@Luiza: 2000 de postari :ok: :happy

Mi se pare foarte comic ca am ajuns la 2000 de postari. Multe din ele au fost prostii :happy Mai ales cea cu nr 2001 :happy

mikeyy
29th June 2010, 23:22
Cand am ajuns si eu pe la 5000 ma intrebam oare de unde am scos atatea postari :ras-plans:

LuisaGym
29th June 2010, 23:29
Ai muncit tu ceva pe-aici :D, acuma ai 12.594 :shocked:

mikeyy
29th June 2010, 23:34
Nici acum nu stiu de unde le-am scos :D

crisloregym
29th June 2010, 23:47
Cris, din toamna ar trebui sa insemne inceperea scolii, asta e motivul pentru care trebuie sa mearga inapoi la Deva - adica ~15 septembrie. Nu stiu daca au variante sa le mute cu scoala de la Deva...oare au unde sa invete la Izvorani?

Stiu...ma gandeam ca nah, probabil ca pe la inceputul lui octombrie trebuie sa plece deja la Rotterdam, deci nu cred ca are sens sa se intoarca la Deva doar pentru doua saptamani de scoala...probabil ca vor merge la Deva abia dupa Mondiale, asa ar fi logic...

niagara64
30th June 2010, 02:40
Deci... care a vazut "Make it or break it " ?
Episodul asta chiar a fost tare . Iar daca jocurile deculise vi se par trase de par pot doar spune ca sunt doar o palida copie a relitatii din lumea gimnasticii (de la ei , de la noi si de aiurea ...)

Ada24
30th June 2010, 10:07
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/nicolae-forminte-se-afla-se-simbata-la-izvorani-si-lucreaza-din-nou-alaturi-de-fete-reintregirea-196438.html

Despre revenirea în calitate de coordonator a lui Forminte: "Nici nu poate fi vorba despre așa ceva", a adăugat Apolzan.

mikeyy
30th June 2010, 10:19
Multumim Ada!


"Se va stabili dacă sarcinile vor avea legătură cu aparatele sau cu pregătirea fizică"

Sa inteleg ca Forminte are sanse sa faca doar pregatire fizica cu fetele?

EDIT:
@Niagara: eu o sa vad episodul in seara asta sau maine.

Ada24
30th June 2010, 10:25
Tot ce e posibil...Cred ca Forminte nu a primit nici o oferta de afara de accepta orice...lol
Dar el ce antrena?Sol sau sarituri? Sau amandoua?

mikeyy
30th June 2010, 10:50
Cred ca antrena si la sol si la sarituri, dar in special sol.

Ada24
30th June 2010, 11:00
Ok multumesc.

Stirea si pe site. :D

http://romgym.ro/?p=1660

cineva_cineva
30th June 2010, 11:41
Deci... care a vazut "Make it or break it " ?
Episodul asta chiar a fost tare . Iar daca jocurile deculise vi se par trase de par pot doar spune ca sunt doar o palida copie a relitatii din lumea gimnasticii (de la ei , de la noi si de aiurea ...)
Eu am vazut episodul, dar... cum stau tare prost cu engleza... nu am priceput mare lucru... trebuie sa ma mai uit odata cand am translator langa mine... Nu am priceput ce au facut fetele, si in ce mod l-au ''tradat'' pe antrenorul lor... Stiu ca au vorbit cu doamna aia, dar ce intelegere au facut cu ea , nu pricep... Ei, o sa pricep eu dupa traducere :)

Ada24
30th June 2010, 12:00
Jocuri de culise si tradari?! :D Suna interesant serialul asta.:P

Stirea tvr despre revenirea lui Forminte.
http://www.tvr.ro/articol.php?id=84852&c=137

r_anacristina
30th June 2010, 12:31
Jocuri de culise si tradari?! :D Suna interesant serialul asta.:P

Stirea tvr despre revenirea lui Forminte.
http://www.tvr.ro/articol.php?id=84852&c=137

Lucrurile se cam bat cap in cap. In Prosport se spunea ca vine marti la lot, in Libertatea ca a venit de duminica iar in GSP ca a venit de sambata. Eu cred ca acum Forminte e oarecum "in umbra" in sala de gimnastica...

dracsor
30th June 2010, 12:32
da, foarte interesant. cert este ca nu revine ca coordonator si ca B&B sunt il cappo. macar atat. restul.. on va voir.

oricum.. tare acid mi se pare acest paragraf: "Pe 1 iunie, Nicolae Forminte și-a dat demisia, afirmînd că i s-a făcut o mare nedreptate. "Orice om face compromisuri, dar are și un punct de la care se satură. Eu am pretenția că sînt om", spunea Forminte după demisia fulminantă. O dată cu trecerea zilelor, poziția fermă a lui tehnicianului s-a schimbat, îndulcind un pic situația. Acum este dulce de tot, avînd în vedere că se află din nou la Izvorani. Pentru binele gimnasticii românești." :D

imbo
30th June 2010, 12:45
-oare fetele se bucura ca sa intors Forminte?????
-oare la ce aparat va antrena Forminte???sau ce va face???

lilianabirsanu
30th June 2010, 13:40
Pana acum nu aveam destui tehnicieni acum parca avem(prea multe moase la un copil)...prea multi.Sa speram ca vor colabora si totul va fi facut pentru binele gimnasticii si in special sper ca fetele sa obtina rezultatele scontate dupa atata munca si sa nu se retraga fara medalii individuale.Acum chiar mi-as dori intoarcerea Stelianei..dar cred ca este imposibil.Abia astept sa o vad pe Corina in concurs.

MitzGym
30th June 2010, 13:52
-oare fetele se bucura ca sa intors Forminte?????
-oare la ce aparat va antrena Forminte???sau ce va face???

eu sper sa fie la aparatul la cre era inainte de 2005

ancaqwe
30th June 2010, 17:57
Wow eu abia acum am vazut cate competitii... ROM-GBR, ROM-GRE, ROM-GER-ELV, cupe mondiale, inclusiv cea de la Kiev... Sper ca nu le-am incurcat cu aerobica

Cata_RB
30th June 2010, 18:51
Anca, unde-ai vazut? Cred ca am ratat ceva :o:

ancaqwe
30th June 2010, 23:23
Sunt si mag si wag si juniori... Nu toate wag. Pe site-ul federatiei, la competitii

Cata_RB
1st July 2010, 17:53
S-a actualizat lista cu gimnastii nostri si pe site-ul Japan Cup...insa fata de cei mentionati pe romgym, lipseste Cristi Bataga. Cred ca abia in weekend cand are loc concursul ne vom lamuri daca e acolo sau nu, sper ca n-a patit nimic.

MitzGym
1st July 2010, 19:16
am inteles ca la japan cup o sa vina primele 8 echipe de la beijing,atat de la fete,cat si de la baieti
dar daca o tara lipseste,cum o sa fie?
o sa participe echipa care s-a clasat pe 9?
sau o sa fie concursul doar cu 7 echipe?

Cata_RB
1st July 2010, 20:28
Eu n-am auzit nimic de genul asta...unde ai citit?
Asta e lista participantilor: http://www.jpn-gym.or.jp/english/events/2010/japancup/list.html Nu mi se pare sa aiba multa legatura cu Beijing...si parca ar fi ciudat sa fie asa o regula.

MitzGym
1st July 2010, 21:02
a fost de tvrinfo un scurt reportaj acum cateva zile.Era un antrenor de la baieti,care zicea ca o sa fie primele 8 echipe de la beijing
dar la fete sunt doar 4 tari care participa?
am vazut ieri un promo pe realitatea cu premierea care a fost,premierea in care au fost premiate echipele din 1984,2000 si 2004 la gimnastica.O sa fie sambata,nu duminica

Cata_RB
1st July 2010, 21:28
a fost de tvrinfo un scurt reportaj acum cateva zile.Era un antrenor de la baieti,care zicea ca o sa fie primele 8 echipe de la beijing


Poate era doar o remarca, nu regula...sa sublinieze cat de puternic e concursul baietilor la aceasta competitie. Ca la fete nu se prea aplica.

Tess_AN
2nd July 2010, 07:53
http://inspiredbynadia.wordpress.com/ - primul anunt despre noul site pe care l-am gasit pe 9 iunie au avut un sondaj despre noul site.

Doamne, dar ce rapida esti! E blogul meu, acum 2-3 min am postat si ma pregateam sa ma duc la culcare, dar am zis sa mai arunc un ochi :ras-plans: Si eu ziceam ca sunt ultima care afla, fiind deja ”vechi”.
Si totusi, examiner scrie in analiza saptaminala: http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m6d28-The-gymnastics-week-in-review , cu link la site http://inspiredbynadia.wordpress.com/

"New Romanian Gymnastics Federation website: A well-designed space that will be great for fans to keep up with what's happening in Deva (or Izvorani). Bookmark http://romgym.ro. (Inspired by Nadia)"

Felicitari Adde! :yeah:

Ada24
2nd July 2010, 18:07
Poate era doar o remarca, nu regula...sa sublinieze cat de puternic e concursul baietilor la aceasta competitie. Ca la fete nu se prea aplica.

Cata am vazut si eu acum cateva zile un reportaj pe tvr despre ce spunea Mitz.Au luat interviu lui Dragulescu si lui Munteanu (alt Munteanu decat cel de la Europene jr).Dragulescu a zis ca Japonia a invitat cele mai bune 8 echipe.

In alta ordine de idei.
http://www.adevarul.ro/actualitate/romani_in_spania/gimnasta-romanca-spania_0_290971404.html

Tess_AN
2nd July 2010, 19:39
In alta ordine de idei.
http://www.adevarul.ro/actualitate/romani_in_spania/gimnasta-romanca-spania_0_290971404.html
Citisem pe GW inainte de CE ca se incearca sa ii obtina cetatenia spaniola. Nu stiam ca e in Spania din 2002. Personal, ii urez mult succes Cristinei!

In alta ordine de idei, pe pagina web a FRG scrie ca s-a anulat Cupa Mondiala de la Kiev care era programata in 10-12 septembrie. In perioada 17-19 septembrie e si Cupa Mondiala de la Gent si Nationalele. Nu ar fi o idee buna sa mute Nationalele cu o saptamina mai devreme cind nu e o competitie internationala tinind cont ca deja s-a anuntat participare romaneasca pentru Gent?

Cata_RB
2nd July 2010, 19:45
Mersi, Ada, pentru lamuriri!

S-a anuntat ca participam la Gent? Stiu ca se discutase ceva, dar am ramas in urma cu niste linkuri...e confirmat? Nu cred ca e o problema pentru federatie sa mute Nationalele :P Numai sa anunte, acum au si unde sa o faca!

Ada24
2nd July 2010, 19:53
Amicalul cu Suedia si Germania e pt fete sau baieti?

Tess_AN
2nd July 2010, 19:56
Mersi, Ada, pentru lamuriri!

S-a anuntat ca participam la Gent? Stiu ca se discutase ceva, dar am ramas in urma cu niste linkuri...e confirmat? Nu cred ca e o problema pentru federatie sa mute Nationalele :P Numai sa anunte, acum au si unde sa o faca!
Am citit pe aici de Gent si mai e si in calendarul FRG in aceeasi perioada cu Nationalele. Cum ziceam, in calendar e si Kievul cu o saptamina inainte dar in rubrica de stiri pe acelasi site al FRG scrie ca oficial Cupa Mondiala de la Kiev s-a anulat (intra sala in renovari pt. a o pregati pentru hockey). Deci cu o saptamina inainte de Nationale nu e nici o competitie, in aceeasi perioada cu Nationalele e si Gent-ul.

Tinind cont de noua situatie creata si de faptul ca la Nationale nu e participare internationala, mi se pare ca ar fi o idee buna sa mute Nationalele cu o saptamina inainte - sa poata participa toata lumea la Nationale.

Cata_RB
2nd July 2010, 20:04
Dap, de Kiev citisem pe undeva povestea cu sala.
Ar fi bine sa mute nationalele, daca merge cineva la Gent. Intrebarea e daca intr-adevar vom participa :P

Daca tot m-am uitat acum pe site...
Eu nu mai gasesc paginile cu antrenorii de la cele 2 loturi. Sau mai bine zis, cred ca le gasesc, dar nu se potrivesc deloc numele.

Tess_AN
2nd July 2010, 20:07
Daca tot m-am uitat acum pe site...
Eu nu mai gasesc paginile cu antrenorii de la cele 2 loturi. Sau mai bine zis, cred ca le gasesc, dar nu se potrivesc deloc numele.
Cata, e deosebire intre "colectiv tehnic" si "comitet tehnic".
Cind intri pe sectiunea de gimnastica artistica feminina, primul tab e colectiv tehnic, click pe el si iti arata colectivul. Dar deasupra numelor din colectivul tehnic, poti sa dai click pe comitet tehnic si gasesti ce voiai sa vezi :evil:

@Ada: apare si la MAG si la WAG intilnirea cu Elvetia si Germania, nu stiu. Poate fetele la nemtii si baietii la elvetieni ;) a mai fost asa in trecut. Nu stiu sigur. Dar daca si baietii si fetele au program international dupa, Nationalele se pot muta doar inainte cu o saptamina cind e liber. In fine, cei din federatie hotarasc.

Cata_RB
2nd July 2010, 20:11
Daca dau click pe "comitet tehnic", tot la acelasi link ma duce...unde e lista cu colectivul tehnic. Nu gasesc ce vroiam sa vad :D

Tess_AN
2nd July 2010, 20:29
Daca dau click pe "comitet tehnic", tot la acelasi link ma duce...unde e lista cu colectivul tehnic. Nu gasesc ce vroiam sa vad :D
Ai dreptate, eu am vazut ca se poate da clcik dar nu am citit atent... Oare de ce e asa?!?

Cata_RB
2nd July 2010, 20:37
Si eu ma intreb... Erau liste cu antrenorii si de la senioare, si de la junioare. M-am uitat imediat si la baieti si e la fel, o amestecatura ciudata de nume. O fi vreo semi-incurcatura.

Tess_AN
2nd July 2010, 20:53
Cata, eu nu zic nimic, sper ca e incurcatura celor din bransa ta - adica a web site-ului si nu vine de la federatie...

Eu sper sa mute Nationalele - asa e logic - si sa anunte cit mai curind. Vreau sa concureze toate fetele odata la Nationale si pe baza asta sa se faca selectia nu vreau sa se vina cu "x a fost la Gent si intra in echipa chiar daca nu a concurat la Nationale" sau "o trimitem pe y la Gent ca oricum nu o bagam in echipa pt. CM".

Cata_RB
2nd July 2010, 20:56
Nu-i bransa mea :P Sau daca vorbim mai general, atunci e bransa noastra ;)

Tess_AN
2nd July 2010, 20:57
Nu-i bransa mea :P Sau daca vorbim mai general, atunci e bransa noastra ;)
Lasa asta, important e sa mute Nationalele.

Vreau ca fetele sa aiba sanse egale si sa fie selectie pe cinstite.

MitzGym
2nd July 2010, 21:07
dar ar putea oare sa le mute la bucuresti?
stiu ca nu conteaza,dar vreau sa merg si eu.Asa la resita nu pot sa merg

Cata_RB
2nd July 2010, 21:18
Tocmai a aparut asta: http://romgym.ro/?p=1749
Cred ca e vorba de Nicole, ea spunea ca ii va contacta pentru a le trimite niste poze. Si celelalte 2 nume imi sunt cunoscute, de pe forum sau fan-site-uri.
Multumim frumos pentru poze si pentru aprecierea fata de gimnastii nostri!! :)

LuisaGym
2nd July 2010, 22:02
Cristina Mironescu poate reprezenta Spania http://www.adevarul.ro/international/romani_in_spania/gimnasta-romanca-spania_0_290971404.html

Nicole25
2nd July 2010, 22:30
Tocmai a aparut asta: http://romgym.ro/?p=1749
Cred ca e vorba de Nicole, ea spunea ca ii va contacta pentru a le trimite niste poze. Si celelalte 2 nume imi sunt cunoscute, de pe forum sau fan-site-uri.
Multumim frumos pentru poze si pentru aprecierea fata de gimnastii nostri!! :)

Cu placere. A iesit foarte frumos cred.

Cata_RB
2nd July 2010, 22:36
Am citit acolo si cum ai invatat limba romana, impresionant! Credeam ca folosesti site-ul ca google translate si eram uimita ce bine iese. Stii foarte bine romaneste! :)

MitzGym
2nd July 2010, 22:39
eu am crezut ca nicole e din romania
vorbeste fffff bine romana

Tess_AN
2nd July 2010, 22:41
Si eu, si eu: multumim Nicole. :kiss: Mai scrie si pune poze si din cele mai vechi ca sunt f.f. frumoase.

@Luiza: http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3103831&postcount=2226 si urmatorul ;)

crisloregym
2nd July 2010, 23:29
Chiar incepe sa imi placa site-ul acesta:D

dracsor
3rd July 2010, 00:24
Nu stiu cine se ocupa de site-ul FRG, dar face o treaba wow! Felicitari! Ma intreb dc nu ar fi ok sa le facem un doc cu bug-uri ca sa ii ajutam. Ce ziceti?

mikeyy
3rd July 2010, 11:46
In seara asta va fi data inregistrarea cu premierea echipelor olimpice?
Daca da...cam pe la ce ora?

Ada24
3rd July 2010, 11:49
La 22:00 pe Realitatea.

mikeyy
3rd July 2010, 11:51
Multumesc Ada!