PDA

View Full Version : Diverse 2010



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

lalalilu
14th June 2010, 14:51
Face mereu un pas in spate si apoi incepe alergarea...mereu mi-e frica sa nu calce afara :D Cred ca asa s-a invatat de mica, asa isi simte mai bine elanul si reperele.
mie nu mi-e frica ca ar putea calca afara, pentru ca are o marja foarte mare in spate, in schimb mi-e teama ca pierzand acei centimetri ar putea iesi afara la capatul diagonalei :). La faza asta cred ca Sandra o invideaza, ca ei parca ii mai trebuie cativa centrimentri de sol ca sa isi ia avantul corespunzator. :P

MitzGym
14th June 2010, 15:11
[QUOTE=Clau93;3081288]Loredana Sabau cred.[QUOTE]
da,ea,pacat de ea pt ca nu a avut cine sa-i puna calitaile in evidenta,mie imi place taare mult de loredana
eu cred ca diana chelaru ar putea sa creasca si la sarituri,poate sa aibe la prima amanar,iar la a doua poate sa o aibe tot pe cea pe care o are,daca nu,sa isi mai adauge o jumatate de rotarie,pt ca oricum sariturile au scazut mult la nivel mondial in ultimii ani

Ada24
15th June 2010, 12:42
S-a pus pe IG un link catre un ziar "that can not be named" :D ca in echipa va mai fi un antrenor "simplu".Ghici cine?:P

Clau93
15th June 2010, 12:48
Incepe cu F si se termina cu 'orminte'?

r_anacristina
15th June 2010, 12:51
Incepe cu F si se termina cu 'orminte'?

Clau, incepe cu F si nu se mai termina:D...Eu cred ca fetele se vor bucura.

step1
15th June 2010, 12:52
S-a pus pe IG un link catre un ziar "that can not be named" :D ca in echipa va mai fi un antrenor "simplu".Ghici cine?:P

haha,nu a mai fost nevoie sa ma autodeclar "sursa"
Multumim ,Libertatea!

Ada24
15th June 2010, 12:54
Clau, incepe cu F si nu se mai termina:D

:happy

Oare cum de a acceptat postura?Nu or fi mers bine negocierile?:P
Sunt curioasa ce o sa zica Niagara :P :)

Clau93
15th June 2010, 12:54
Clau, incepe cu F si nu se mai termina:D...Eu cred ca fetele se vor bucura.

Ahhh...ce aproape am fost!! Asta inseamna ca nu primesc stelutza aurie?

r_anacristina
15th June 2010, 13:03
Ahhh...ce aproape am fost!! Asta inseamna ca nu primesc stelutza aurie?

Bineinteles! Nu esti tu fanul meu nr.1?:):happy

Clau93
15th June 2010, 13:08
bineinteles! Nu esti tu fanul meu nr.1?:):happy

Hehe :D URAA!

anna.09
15th June 2010, 13:15
Clau, incepe cu F si nu se mai termina:D...Eu cred ca fetele se vor bucura.

Ca a revenit? Sau ca a revenit ca antrenor "simplu" ?

Clau93
15th June 2010, 13:17
Ca a revenit? Sau ca a revenit ca antrenor "simplu" ?

Simplu!!! Doamne feri altceva...

Dar totusi...nu am incredere in articol 100%.

r_anacristina
15th June 2010, 13:19
Ca a revenit? Sau ca a revenit ca antrenor "simplu" ?

Ca a revenit ca antrenor, daca e adevarata stirea...

Cata_RB
15th June 2010, 13:31
Hmmm...devine tot mai confuza situatia.
Daca nu se gaseste repede o solutie ca Belu si Bitang sa fie in permanenta langa lot, ajungem de unde am plecat. Si din pacate e foarte posibil sa nu mai apara aproape deloc reportaje / articole mai ample in perioada urmatoare, a inceput campionatul mondial si presimt ca o sa fie la fel ca pe timpul JO de iarna.
Nici nu stiu ce sa spun, prea putine detalii...daca fetele sunt incantate, e ok.

Clau93
15th June 2010, 13:33
Sunt de acord cu tine Catalina :)

ela_diana
15th June 2010, 13:37
Mai bine nu se mai intorcea deloc. Imi pare rau sa spun dar a nenorocit si fortat fetele. Dar imi e tare greu sa cred ca si-a calcat pe orgoliu si accepta ordine de la Belu...In fine vom vedea.

imbo
15th June 2010, 13:37
-WEL!!!WEL !!!WEL!!!!eram sigura ca o sa se intoarca!!!!!!:groggy:
-mikeyy chiar zicea ca 100% se intoarce !!!!
-parca vad ca o sa declare ca nu a putut sa stea departe de gimnastica ...... bla bla bla......
-oare fetele cum gandesc se bucura sau.....????

Clau93
15th June 2010, 13:39
Eu nu cred ca as fi fericit foarte mult...sincer!

Ada24
15th June 2010, 13:43
Mai bine nu se mai intorcea deloc. Imi pare rau sa spun dar a nenorocit si fortat fetele. Dar imi e tare greu sa cred ca si-a calcat pe orgoliu si accepta ordine de la Belu...In fine vom vedea.

Asta ma intreb si eu... *daca e adevarata stirea*...Forminte da indicatii si Bellu corecteaza si Forminte se supune? El orgoliosul campion?
Va fi interesant....

Plus colegii lui l-au "barfit" prin ziare...cred ca va fi o atmosfera...mai ales daca BB nu vor fi permanent (desi cred ca vor fi)

imbo
15th June 2010, 13:45
-credeti ca o sa faca ce vrea el de acum incolo?????e clar un simplu antrenor va fi de acum incolo!!!!
-eu cred ca b&B stiu ce fac!!!eu am foarte mare incredere in ei si in fete la fel!!

Cata_RB
15th June 2010, 13:46
Dupa etapa de Cupa Mondiala din Portugalia...tocmai au aparut detalii si despre Cupa Japoniei (Tokio, 3-4 iulie).
Vor fi 2 concursuri, echipe si AA, atat pentru fete cat si pentru baieti.

De la noi apar nominalizati, cel putin in acest moment: Marian Dragulescu, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Cosmin Iancu si Cristi Bataga.
Lista completa: http://www.jpn-gym.or.jp/english/events/2010/japancup/list.html

Muuuuuuulte nume extrem de interesante, si la fete si la baieti! Va fi un concurs foarte puternic.

Clau93
15th June 2010, 13:46
Cred ca ar fi cel mai bine pentru binele lumii ca Forminte sa nu vina...inca.

Ada24
15th June 2010, 13:49
Multumim de info Cata.
Ma bucur de revenirea lui Marian.Va fi un concurs interesant la baieti-la fete pot sa spun podiumul deja.:P

Edit-Nu mai stiu, la ce se accidentase Marian?

Cata_RB
15th June 2010, 13:52
Ada, la glezna parca.
Pacat ca nu sunt si finale pe aparate...atunci chiar ar fi fost concurenta acerba.

Clau93
15th June 2010, 13:55
Fetele nu merg in Japonia?

Cata_RB
15th June 2010, 13:57
Numai asa o deplasare le-ar trebui acum...nu cred ca are rost, sincer, cu toate schimbarile de la lot. Si nici nu cred ca avem 5 fete sanatoase si in forma.
Ada, care e podiumul la fete? :D

Ada24
15th June 2010, 13:58
1.Rusia
2.Japonia
3.Coreea
:D

Cata_RB
15th June 2010, 14:00
Noh bine, daca-s doar 3 tari...:ras-plans:
La podiumul AA am crezut ca te referi :D

Ada24
15th June 2010, 14:02
Noh bine, daca-s doar 3 tari...:ras-plans:
La podiumul AA am crezut ca te referi :D

:P

Acolo iti zic primele 2 locuri Mustafina si Tsurumi.:D Pe 3 probabil cineva din Japonia, dar nu le cunosc sa zic si cine.:P

Clau93
15th June 2010, 14:05
Ai un punct bun, Catalina Cred ca nu prea vom merge in multe competitii pana la mondiale...

Si eu cred ca Mustafina va castiga; numai si numai daca......

anna.09
15th June 2010, 14:55
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/a-picat-si-chelaru-6422343

Ada24
15th June 2010, 14:55
:(

LuisaGym
15th June 2010, 14:56
Vesti proaste (nu chiar foarte proaste) http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/a-picat-si-chelaru-6422343 EDIT: pacat de accidentare dar sa fim multumiti ca putea fi mai rau.

Nu stiu ce se intampla la lot dar ar fi fain sa fie clar pentru toata lumea cine e antrenor principal.

Cata_RB
15th June 2010, 15:06
Oooof...cand am zis ca nu prea o sa mai avem articole si vesti in perioada urmatoare, nu ma referam la astfel de vesti :headbang:
Voi ce intelegeti, deget de la mana sau picior? Ca se bat cap in cap...
Sper sa fie bine. O fi el doar un deget, dar nu mi se pare usor de recuperat pentru o gimnasta...

LuisaGym
15th June 2010, 15:20
Exact aceleasi discutii au fost despre accidentarea Sandrei : unde-s localizate exact metatarsienele si metacarpienele, confuzii etc...EDIT: nu stiu ce sa mai cred, au mai creeat odata confuzie cu exact acelasi lucru, oare nu era mai simplu sa scrie deget, os, osulet :D, osisor :D, etc... de la mana/picior?

niagara64
15th June 2010, 15:24
Deci la Forminte mai mare decat orgoliu este foamea de bani !
Si cum nici o echipa din strainataturi nu-l vrea , nu a facut nimeni coda la usa lui sa-l oferteze :)))) , si-a bagat coada intre picioare si a facut"frumos" la Stoica sa-l reprimeasca inapoi .
Nu o sa fie "sanatoasa" situatia .Nu dupa ce s-a vorbit in presa despre antrenorii care s-au plans , dupa umilinta la care a fost supus (dupa parerea lui de maaaare antrenor ) ...Forminte este extrem de razbunator .Iar asta o spun oameni care-l cunosc de muuuulti ani. Va face tot ce va putea ca sa fac lucrurile sa mearga prost .Va fi un "cal troian " !

niagara64
15th June 2010, 15:29
Oooof...cand am zis ca nu prea o sa mai avem articole si vesti in perioada urmatoare, nu ma referam la astfel de vesti :headbang:
Voi ce intelegeti, deget de la mana sau picior? Ca se bat cap in cap...
Sper sa fie bine. O fi el doar un deget, dar nu mi se pare usor de recuperat pentru o gimnasta...

Daca itra in repaus in 3 sapt sunt vindecate si daca va face fizioterapie si kineto CORECT in mai putin de o luna e la loc pe aparate cu mana . Va antrena picioarele la greu in aceasta perioada .
Nu e capat de tara si va trece usor peste. Normal nu i-ar trebui gips sunt niste mici orteze care se folosesc la deget . Nu ai de ce sa o chinui cu gips .

Cata_RB
15th June 2010, 15:31
Exact aceleasi discutii au fost despre accidentarea Sandrei : unde-s localizate exact metatarsienele si metacarpienele, confuzii etc...

Nu ma deranjeaza confuzia, ca nu stau nici eu bine la capitolul asta...numai sa fie confuzie si nu o dubla accidentare.

LuisaGym
15th June 2010, 15:31
Va face tot ce va putea ca sa fac lucrurile sa mearga prost .Va fi un "cal troian " !

Sunt deacord. El a mai plecat de la Deva in 98 si s-a mai intors. Din ce spune aici e un om care reuseste sa-si recunoasca si sa-si repare greselile. Sunt sigura ca va reusi si de data asta. Insa la Deva trebuie sa fie clar cine e sefu' altfel fetele or se fie puse in situatii foarte grele.

"Cel mai greu, in 98, cand a trebuit sa plec de la lot, nu mi-e rusine sa spun ca am plans pana la Sibiu. Si acum plang cand ma gandesc, dar important este ca am reusit sa repar greseala!"

"Apoi, a venit solicitarea de a reveni la echipa nationala de juniori, in 2002, dupa care am fost chemat de dl Belu sa revin la Deva. Am fost mereu roata de rezerva, manataua de vremea rea!"

http://www.campioniiromaniei.ro/campioni/nicolae-forminte-campion-la-gimnastica.html

mikeyy
15th June 2010, 15:35
Diana are problema la degetul de la mana.

Despre Forminte....sa mai asteptam. Deocamdata nu avem o imagine clara a situatiei de lot...sunt multe necunoscute in ecuatie. Imi e greu sa-mi dau cu parerea.

imbo
15th June 2010, 15:38
-eu sunt ingrijorata pentru Diana chelaru!!!!sper sa nu aiba probleme mari si sa nu stea prea mult deoparte de antrenamente!!!sa te faci repede bine Diana!!!
-iar referitor la FOrminte :daca se intoarce sa strice lucrurile [moderat]!!!!eu nu pot sa cred asa razbunare din partea nimanui!!!pana la urma fetele au de pirdut!!!!
-niagara sper sa te inseli de data asta si sa ni fie asa cum zici!!!

mikeyy
15th June 2010, 15:43
@Imbo: te rog, inteleg ca esti suparata...dar nu spune asa ceva....

imbo
15th June 2010, 15:46
@Imbo: te rog, inteleg ca esti suparata...dar nu spune asa ceva....

-scuze!!!eu nu vreau sa cred asa ceva !!!!(de si niagara mi-a batut un cui in cap):groggy:

lalalilu
15th June 2010, 16:31
Va face tot ce va putea ca sa fac lucrurile sa mearga prost .Va fi un "cal troian " !
da asa e! o sa isi mobilizeze toata energia pozitiva si negativa ca fetele sa cada de pe barne, sa iasa din covor si sa atinga masa de sarituri. Ca sa nu mai vorbim ca sigur ca cauza lui s-a accidentat Diana Chelaru. numai la gandul ca se va intoarce si-a scapat bara. Ascultati-ma pe mine ca stiu ce zic, cunosc psihologia si am vechime in analize de-astea. :yeah:

imbo
15th June 2010, 16:43
da asa e! o sa isi mobilizeze toata energia pozitiva si negativa ca fetele sa cada de pe barne, sa iasa din covor si sa atinga masa de sarituri. Ca sa nu mai vorbim ca sigur ca cauza lui s-a accidentat Diana Chelaru. numai la gandul ca se va intoarce si-a scapat bara. Ascultati-ma pe mine ca stiu ce zic, cunosc psihologia si am vechime in analize de-astea. :yeah:



-la gandul ca se intoarece Forminte ,fetel se accidenteaza ????asta vrei sa zici???:D

niagara64
15th June 2010, 16:59
da asa e! o sa isi mobilizeze toata energia pozitiva si negativa ca fetele sa cada de pe barne, sa iasa din covor si sa atinga masa de sarituri. Ca sa nu mai vorbim ca sigur ca cauza lui s-a accidentat Diana Chelaru. numai la gandul ca se va intoarce si-a scapat bara. Ascultati-ma pe mine ca stiu ce zic, cunosc psihologia si am vechime in analize de-astea. :yeah:

Nu-si au loc mistourile .Eu am vorbit foarte serios .Povestea plecari lui de la Deva de pe vremea lui Belu si revenirea lui acolo nu-i cea citita de voi in ziare.
Doar nu ati fi vrut sa va povesteasca el adevarul...
In fine , intoarcerea lui este o mutare proasta pentru antrenorii de acolo si va fi si pentru copii . O sa va convingeti .
Ca management in general este o proasta idee sa reangajezi pe cineva (plecat de pe pzitie de conducere) pe o pozitie de subaltern. asta o poate spune orine care a lucrat in management .Nu e "healthy ":ok:

ela_diana
15th June 2010, 17:10
Aici trebuie sa fiu de acord cu Niagara.E o prostie reangajarea.E mult bad blood acolo. Dar iar vorbim fara sa stim sigur daca s-a intors la Deva.( totusi fara foc nu iese fum)

dracsor
15th June 2010, 17:11
indeed. proasta afacere. Niagara are dreptate aici.Dl. Forminte nu mai are ce sa caute la echipa. pur si simplu nu e ok sa faci asa ceva. nu reangajezi un om pe o pozitie inferioara. e o afacere foarte proasta.

mikeyy
15th June 2010, 17:38
Eu am zis ca pentru mine sunt multe lucruri cu semnul intrebarii...si ma abtin deocamdata.
Dar poate fi adevarat ceea ce spune Niagara...e o varianta!

@Ela: te uiti cumva la serialul True blood? Episodul de saptamana aceasta s-a chemat "Bad blood"..si mi-a sarit in ochi :)

Ada24
15th June 2010, 17:41
Pe IG au aparut alte info din acelasi ziar...F e la Deva in concediu (are probleme de tensiune, ia Distonocalm).Va lua o decizie dupa concediu. (e cu citat, dar stiu ca acest ziar a mai inventat citate...asa ca....)

LuisaGym
15th June 2010, 17:44
Fetele nu erau la Izvorani? Au plecat la Deva?

mikeyy
15th June 2010, 17:44
What?
Concediu la Deva?
Dar de ce nu isi face concediul cu familia...ca tot are grija sa pomeneasca de fiecare data ca sta departe de familie.
Iar in acel ziar a aparut numele de Distonocalm (se face reclama la medicamente?)? Are reteta pt el? :D

Iar acest medicament e calmant, nu?
Daca are probl cu tensiunea nu ar trebui sa urmeze un tratament special pt asta?

Toate astea au parut in Libertatea?

Mersi Ada!

Ada24
15th June 2010, 17:46
What?
Concediu la Deva?
Dar de ce nu isi face concediul cu familia...ca tot are grija sa pomeneasca de fiecare data ca sta departe de familie.
Iar in acel ziar a aparut numele de Distonocalm (se face reclama la medicamente?)? Are reteta pt el? :D

Mersi Ada!


Ma scuzi, nu am vrut sa fac reclama. :P El a zis.Are reteta, a fost la medic. :D
Asta e citatul exact:
”Deocamdată sunt la Deva. Iau distonocalme. Am mers la medic pentru schimbarea tratamentului de tensiune. Mai am unele probleme de rezolvat aici. Voi intra în concediu, după care voi lua o decizie în privința revenirii mele ca antrenor”, a mai spus Forminte.

Edit : Da Mihai, in Libertatea. Cred ca acum au pus "?" la primul articol, cel cu citatul lui Stoica. (Nu mai stiu daca a fost semnul intrebarii sau nu prima data, citisem doar pe IG, nu am dat importatnta)

mikeyy
15th June 2010, 17:48
Nu faci tu reclama, stai linistita :)

Mersi.
Deci urmeaza sa intre in concediu..inca mai are probl de rezolvat.

Asta inseamna ca cele 2 articole din Libertatea se bat cap in cap, nu?
Scuze ca intreb, dar eu nu intru la ei pe site...doar din ce-mi povestiti voi.

LuisaGym
15th June 2010, 17:49
Prima parte: vaicareli. A doua parte: s-o fi dus omul pur si simplu sa-si faca bagajele pt ca a plecat la Constanta de la Bucuresti. A treia parte: intai concediu (nu se stie cat de lung) apoi decizie. Deci deocamdata nici un pericol.

Ada24
15th June 2010, 17:52
Nu faci tu reclama, stai linistita :)

Mersi.
Deci urmeaza sa intre in concediu..inca mai are probl de rezolvat.

Asta inseamna ca cele 2 articole din Libertatea se bat cap in cap, nu?
Scuze ca intreb, dar eu nu intru la ei pe site...doar din ce-mi povestiti voi.

In primul articol era citatul lui Stoica:
"I-am propus domnului Forminte postul de antrenor pe care l-a acceptat. Știu că poate nu-i convine această postură dar aceasta este soluția pe care am ales-o pentru dânsul", a declarat, în exclusivitate pentru Libertatea, Adrian Stoica, președintele FRG.

Poate a acceptat ,dar inca se mai gandeste? :D Poate asteapta oferte de afara?:P

mikeyy
15th June 2010, 17:56
Multumesc Luiza&Ada.

Poate Libertatea s-a grabit cu primul articol....si acum au intors povestea....medicamente, concedii, distonocalm, etc.

Asta e inca o dovada ca nu trebuie sa avem incredere in ceea ce se publica acolo.....

imbo
15th June 2010, 17:59
-e clar ca a acceptat!!!!dar nu v-ati obisnuit cu declaratiile lui Forminte !!!!ba e alba ba e neagra!!!!
-incet si sigur sunt de acord ;nu o sa fie benefic pt fete reontoarcerea lui Forminte!!sigur nu depinde de noi,dar e un forum deschis unde ne putem exprima parerile pro si contra!!!

dracsor
15th June 2010, 18:00
citit. da, se bat cap in cap. din punctul meu de vedere o vad ca pe o piatra aruncata intr-o balta. hai sa vedem ce valuri starnim!

anna.09
15th June 2010, 18:01
Cat de penibil e ziarul asta! Cum au adugat acel semn de intrebare....Incredibil!

Anicia Juliana
15th June 2010, 18:02
Ce "stiri" captivante, astea sunt franturi de conversatie... Ii urez concediu placut!

Back to business! ma intreb pe unde sunt B&B la momentul asta:D Am o presimtire ca nu ar fi la Deva... ceea ce ... m-ar scoate din sarite :confused:
edit: am citit. ok, deci, lotul e la izvorani, iar Forminte colinda pe la Deva.

step1
15th June 2010, 18:07
Nu cred ca de graba e vorba aici.
Mai degraba cred ca au obtinut cele doua declaratii la un interval de timp si le-au prezentat ca atare,
In primul articol,declaratia lui Stoica,cu un titlu de articol interogativ("Nicolae Forminte din nou la izvorani?").
In al doilea articol,declaratia lui Forminte si infirmarea ca el s-ar afla deja acolo unde se afla si fetele,adica la Izvorani.
Partea buna a lucrurilor este ca Stoica se mentine ferm pe pozitie si nu ii reda titulatura de antrenor coordonator.
Asta e tot ce conteaza.

Edit: deci semnul de intrebare a aparut ulterior in titlul initial ?ca nu am dat importanta...

mikeyy
15th June 2010, 18:10
Oana...ai dreptate...au adaugat un semn de intrebare la final si au scos "Exclusiv" din titlu.
Respectivul articol a fost preluat de mai multe directoare web online...si acolo apare titlul initial.

Deci au umblat la titlu....e clar!

Ada24
15th June 2010, 18:15
Ce "stiri" captivante, astea sunt franturi de conversatie... Ii urez concediu placut!

Back to business! ma intreb pe unde sunt B&B la momentul asta :D Am o presimtire ca nu ar fi la Deva... ceea ce ... m-ar scoate din sarite :confused:

B&B se afla langa barna, respectiv langa sol. :D
Din cate imi amintesc din unul din articolele de saptamana trecuta fetele vor sta la Izvorani cel putin 2 saptamani.
[Sursa :D :http://www.click.ro/sport/altre_sporturi/Octavian-Belu-prima-zi-sala-mariana-bitanga-sala-antrenament-feminin-gimnastica_0_971902984.html ]

LuisaGym
15th June 2010, 18:16
@ Mihai: Totusi ala nu e singurul ziar in care se modifica textul si titlurile stirilor online. Mai sunt si alte exemple. Dar ai dreptate, e lipsa de profesionalism.

Anicia Juliana
15th June 2010, 18:17
B&B se afla langa barna, respectiv langa sol. :D
Din cate imi amintesc din unul din articolele de saptamana trecuta fetele vor sta la Izvorani cel putin 2 saptamani.
[Sursa :D :http://www.click.ro/sport/altre_sporturi/Octavian-Belu-prima-zi-sala-mariana-bitanga-sala-antrenament-feminin-gimnastica_0_971902984.html ]

inteles. Multumesc :) vezi, ce inseamna sa citesti sursele:lol:

MitzGym
15th June 2010, 21:12
[QUOTE=LuisaGym;3083012]unde-s localizate exact metatarsienele si metacarpienele[QUOTE]

metatarsienele sunt la picior,iar metacarpienele sunt la mana,eu am facut de cel mai putin timp aceste lucruri

ela_diana
15th June 2010, 23:22
Eu sunt satula tare de Forminte, de atitudinea Forminte. Sa inteleg ca nu-i nimic clar deocamdata , dar tare am senzatia asta proasta in stomac ca Forminte se intoarce ca antrenor la Deva.
Mihai, nu ma uit la serial, cred ca aici pe la mine nici nu il dau.

crisloregym
15th June 2010, 23:24
Asa e...chiar daca google spune altceva;
conform DEX: "metacarp" = parte a scheletului mainii, cuprinsa intre carp si falange;
"metatars" = parte a scheletului piciorului, situata intre tars si falange si formata din cinci oase dispuse radial.

tsupi
16th June 2010, 03:22
Bad news, sper sa nu se intoarca Forminte. Este exact cum spune Niagara, "bad idea" sa-l muti pe fostul sef in functie de subaltern.

21mai
16th June 2010, 04:45
Bad news, sper sa nu se intoarca Forminte. Este exact cum spune Niagara, "bad idea" sa-l muti pe fostul sef in functie de subaltern.

Unde a aparut stirea revenirii lui? ca am cautat si eu dar nu am gasit, multumesc


am citit si eu in ziarul respectiv,n as prea crede intrucat nu sunt date detalii si mi se pare absurd ca stoica care a considerat ca este nevoie de belu, care a facut anumite afirmatii legate de orgoliul lui forminte, sa doreasca revenirea cu insistenta a lui forminte, e ceva putred la mijloc, am senzatia ca b&B nu sunt dispusi sa renunte la functiile lor si in acest caz il pun pe forminte sa antreneze in continuare, ei dictand strategia

Clau93
16th June 2010, 07:18
Credeam ca Catalina lucra cu Teodora Ungureanu langa New York?

step1
16th June 2010, 08:41
, e ceva putred la mijloc, am senzatia ca b&B nu sunt dispusi sa renunte la functiile lor si in acest caz il pun pe forminte sa antreneze in continuare, ei dictand strategia

Nu e nimic putred ,Stoica nu doreste cu "insistenta" revenirea lui Forminte.I-a facut doar o oferta.Aceeasi pe care i-a facut-o dupa demisie.Nu a adaugat nici un element in plus,dimpotriva a precizat ca stie ca nu ii va conveni "dar aceasta este soluția pe care am ales-o pentru dânsul".Cu alte cuvinte,"asta e tot ce pot sa iti ofer,take it or leave it"

B%B au renuntat deja la functiile lor!
Initial Stoica a spus ca ei isi pot pastra functiile.
Insa Belu a declarat ulterior in presa scrisa ca vor fi acolo unde sunt si fetele.
Iar Bitang a afirmat,la randul ei ca: "problema este rezolvata din moment ce sunt aici ,nu?" (intrebarea reporterului fiind :"v-ati prezentat demisia de la administrata prezidentiala?" (nu am timp sa caut acel material sa citez sursele-sunt doua materiale diferite-dar exista daca e cineva interesat sa caute)

Deci eu cred ca talmacim si rastalmacim prea mult 2 articole care ne spun clar (si oricat am dori sa citim printre randuri,tot e prea clar asa incat nu ar trebui sa ne permita speculatii)
Omul e in vacanta,a trecut pe la Deva cu treburi ,anterior a avut si o intrevedere cu Stoica,care a ramas ferm pe pozitie si ii ofera acelasi post pe care i-l oferea si acum cateva saptamani,el se mai gandeste la oferta si punct.
Asta e tot.
Sunt si eu de acord cu cine spunea ca e o afacere proasta sa angajezi un om retrogadat.Forminte va reveni cu siguranta dar asta nujmai din considerente materiale si personale.POSIBILA lui revenire nu va avea nicidecum legatura cu presupusa neimplicare a lui B&B.
Acestia sunt deja 100% implicati.

Fara legatura cu subiectul de mai sus ..ma amuza declaratiile Catalinei Ponor.Vrea si ea antrenoare:)Nu cred ca are sanse in Romania iar in strainatate ,cu atat mai putin.
Daca tot ar fi posibil sa largim lotul antrenorilor,eu as vrea sa ii oferm un post lui Millo,care afirma candva ca si-ar dori sa mai antreneze la Deva ,dar nu i s-a mai propus.

LuisaGym
16th June 2010, 09:40
cam urat din partea catalinei

Am citit si eu articolul respectiv dar nu mi-a sarit nimic "urat" in ochi. S-a dus in America a incercat ceva, nu i-a iesit. Nu vad nici o problema in asta.

mikeyy
16th June 2010, 09:43
Credeam ca Catalina lucra cu Teodora Ungureanu langa New York?

Asa este!
Dar s-a convins si Teodora cine e Catalina...

LuisaGym
16th June 2010, 09:47
Asa este!
Dar s-a convins si Teodora...

Nu te supara ca te intreb dar ai fost tu acolo in sala in clubul Teodorei sa vezi exact ce s-a intamplat?

mikeyy
16th June 2010, 09:48
Nu te supara ca te intreb dar ai fost tu acolo in sala in clubul Teodorei sa vezi exact ce s-a intamplat?

Da....:happy
Nici nu trebuie sa fi prezent in sala ca sa-ti dai seama...

LuisaGym
16th June 2010, 09:50
Da....:happy

Pai spune-ne si noua atunci sa "nu murim prosti" :D


Nici nu trebuie sa fi prezent in sala ca sa-ti dai seama...

Am inteles. Murdarirea imaginei unei campioane olimpice continua... Orice ar fi facut ea in America (daca intr-adevar o facut ceva) e intre Teodora Ungureanu si Ponor. Avand in vedere ca nici una nu s-a deranjat intr-atat incat sa dea declaratii in presa despre subiectul asta nu vad de ce-ar interesa pe altii.

mikeyy
16th June 2010, 10:13
Nu continua nimic....ea si-a facut-o cu mana ei, cand a jignit echipa nationala de gimnastica din 2007.
Cum multi dintre voi nu acceptati trecutul altor gimnaste....nici eu nu accept sa fie jignita echipa nationala, indiferent ca e pe locul 1 sau locul 24...sau mai rau de atat :D
Nu fac decat sa punctez anumite lucruri....daca e cum cred eu, sau daca ma insel...doar timpul va dovedi.

mikeyy
16th June 2010, 10:19
Intrebare: cine va participa din partea Japoniei la YOG?
Suzuki sau Sasada?

Din cate citeam..Suzuki a avut un concurs de cosmar la NHK Cup...nici nu s-a calificat in primele 24.

Ada24
16th June 2010, 10:20
Sasada

mikeyy
16th June 2010, 10:22
Mersi Ada!
Inca nu le-am invatat ca lumea :)

Ada24
16th June 2010, 10:23
Eh, nici eu nu le recunosc...dar Sasada are Garrison layout si double double:o: cand vad barna si solul o recunosc imediat. :P

mikeyy
16th June 2010, 10:27
Am vazut ca au aparut multe filmulete de la NHK.
De joi incolo o sa ma uit si eu sa vad care e nivelul japonezelor.

Ada24
16th June 2010, 10:33
Ce club administra Ponor in LA?:rolleyes:
Din cate am inteles de pe siteul lor, clubul Teodorei Ungureanu are doar un sediu, in NY .
Oricum de lucru poate gaseste la club la Constanta, ar face o echipa interesanta ea cu d-nul Forminte.:D
Au fost ambii la acelasi club? (stiu ca sunt 2 in Constanta)

step1
16th June 2010, 10:41
Nu continua nimic....ea si-a facut-o cu mana ei, cand a jignit echipa nationala de gimnastica din 2007.
Cum multi dintre voi nu acceptati trecutul altor gimnaste....nici eu nu accept sa fie jignita echipa nationala, indiferent ca e pe locul 1 sau locul 24...sau mai rau de atat :D
Nu fac decat sa punctez anumite lucruri....daca e cum cred eu, sau daca ma insel...doar timpul va dovedi.

Analele gimnasticii nu vor consemna decat faptul ca ea,Catalina,este tripla campioana olimpica si de 5 ori campioana continentala.Comentariul ei de atunci si rautatile "noastre" de acum vor fi uitate in timp.

LuisaGym
16th June 2010, 10:43
Putin probabil ca s-au intalnit la Constanta, ori poate numai pentru o scurta perioada. Forminte a fost la Deva pana in 98 dupa care a plecat in Bangladesh dupa care a antrenat la lotul national de juniori iar in 2002 s-a intors la Deva. Ponor s-a antrenat cu Matei Stanei la Farul. Am impresia ca daca Forminte ar fi antrenat-o pe Ponor am fi auzit asta mai demult :D.
EDIT: se pare ca Forminte a plecat de la Farul prin 92-93. Sursa http://www.campioniiromaniei.ro/campioni/nicolae-forminte-campion-la-gimnastica.html
EDIT 2 @ Ada24: m-a luat valul, tu de fapt ai intrebat altceva :D.

Ada24
16th June 2010, 11:05
Vad Luisa. :P
Deci sunt ambii de la Farul.:D Care sunt cluburile din CT? Farul si CSS1?
Dana Sofronie e tot de la Farul?

LuisaGym
16th June 2010, 11:10
Se pare ca Sofronie e de la CSS1 iar Ponor e de la Farul. Sursa http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,5187-188452-205674-nav-list,00.html Ponor vad ca apare ca fiind si de la Dinamo dar nu stiu cat e de adevarat. Stiu sigur ca a inceput cu Sanei la Farul.
EDIT: daca ma gandesc bine, eu nu sunt asa sigura ca cele doua cluburi sunt diferite. Poate e o confuzie. Prin ziare eu am vazut tot felul de denumiri: "Farul Constanta", "CSS1 Constanta", "CSS1 Farul Constanta".

Ada24
16th June 2010, 11:17
Merci Luisa.
Cred ca a trecut la Dinamo sa se antreneze cu Bitang in 2007.
Apropos de Dana, stiti cine comenteaza aici?
http://www.youtube.com/watch?v=yYAFgKWIji8

mikeyy
16th June 2010, 11:19
Monica Bucur

Ada24
16th June 2010, 11:30
Merci Mihai.



EDIT: daca ma gandesc bine, eu nu sunt asa sigura ca cele doua cluburi sunt diferite. Poate e o confuzie. Prin ziare eu am vazut tot felul de denumiri: "Farul Constanta", "CSS1 Constanta", "CSS1 Farul Constanta".

Poate s-au unit? Stiu ca CSS1 urma sa se desfiinteze.
ETA: http://www.telegrafonline.ro/1267048800/articol/113314/css_1_constanta_se_va_desfiinta-p2.html Sa adaug putina confuzie la confuzie-in acest articol spune ca Ponor si Sofronie sunt de la CSS1. :D

Clau93
16th June 2010, 12:12
Asa este!
Dar s-a convins si Teodora cine e Catalina...

Te cred!!:happy:ras-plans:

LuisaGym
16th June 2010, 12:26
Hai sa fim seriosi acum, oare faptul ca Ponor a fost la club la Ungureanu nu i-a adus si acesteia un capital de imagine? In America nu se stiu micile prostioare care circula prin ziarul campionilor. Hmm... club la care antreneaza tripla campioana olimpica Ponor? Oare chestia asta chiar nu a atras nici macar 20 de noi inscrieri ? Ca doar nu era Ponor mare antrenoare acuma.De ce nu si-a luat o fata mai serioasa ca sunt atatea foste gimnaste care stau pe tusa in Romania iar dupa cum spuneti voi Ponor e stiuta de cal breaz?

mikeyy
16th June 2010, 12:40
Ceea ce mi se pare mie ciudat este faptul ca nu aminteste deloc de Teodora...spune ca a fost doar la un club din LA.
Si daca tin bine minte, in perioada in care era la clubul Teodorei...nu exista un articol despre Catalina, in care aceasta sa nu vb de Teodora...ca a plimbat-o, ca i-a facut cunostinta cu nu stiu ce oameni, ca a facut x, ca a facut Y....vorbea foarte frumos, parea ca totul merge perfect. Vorbea si de Sabrina, si de grupa de fetite pe care o avea, povestea cum le mai arata elemente pe barna, etc.

Acum, brusc, nici nu mai aminteste de ea. Daca noi nu am stii ca ea a fost la Teodora...din interviul de ieri/azi nu ne-am putea da seama ce a facut Catalina in SUA mai exact. Totul e invaluit in ceata (tipic Libertatea, oarecum).

E o schimbare brusca de atitudine ca si cum nu ar fi existat acea perioada.
Si ma intreb de ce?
Pana la urma ma intreb daca a fost la Teodora :D

Nu stiu daca scoala Teodorei mai are nevoie de promovare prea multa. E suficient ca are o gimnasta in lotul national.
Eu cel putin eu doar de lucrul acesta am citit in ceea ce o priveste pe Teodora...scoala ei e ft bine vazuta datorita performantelor Sabrinei.

Clau93
16th June 2010, 12:44
Asta ma intreb si eu...dar totusi ar putea fi o atitudine normala. Stii cum e, ceri ajutorul unui om, omul iti face bine, apoi il arunci la gunoi...

Adde
16th June 2010, 12:54
Eu nu inteleg de unde rezulta ca Ponor ar fi avut vreun conflict cu Teodora, ca s-au certat sau altele. Doar din faptul ca nu a mai mentionat numele Teodorei Ungureanu? Ea spune ca a invatat multe, ca ajunsese coordonatoare, dar ca-i lipsea un act la dosar... Mi se pare si normal sa vrea in continuare sa fie antrenoare. Mereu sunt comentarii neplacute la adresa ei si nu inteleg de ce, atata timp cat interviurile pe care le da sunt chiar OK.

mikeyy
16th June 2010, 12:54
Clau: in poza ta de la avatar e Musti?

Ada24
16th June 2010, 13:00
E Komova.

mikeyy
16th June 2010, 13:01
Mersi Ada.
Si tu o ai pe Vika, nu?
In loc sa o pui pe Grish :)

LuisaGym
16th June 2010, 13:05
Apropo de avatar: Mihai tu pe cine ai la avatar? M-am intrebat de foarte multe ori.

Ada24
16th June 2010, 13:07
Da Mihai.
Avatarul il am pt poza.Imi place mult flickul asta.
Imi schimbasem avatarul pe perioada Europenelor sa nu ii poarte noroc:D, dar a castigat ea 4 medalii de aur si una de argint si fara norocul meu:happy.
Luna asta e pe coperta IG.
[Eu credeam ca nu iti mai place Grish dupa ce a zis ca o place pe Nastia si Plushenko :P ]

ETA-Buna intrebare Luisa , si eu. lol

mikeyy
16th June 2010, 13:09
Eu o am pe Cristina Varzaru - una dintre handbalistele mele preferate.
In ultima vreme mi-am pus poze din toate sporturile preferate: tenis, patinaj, handbal.
O sa revin si la gimnastica, curand.

Imi place Grishina, bineinteles :)

Ada24
16th June 2010, 13:25
http://www.youtube.com/watch?v=XNy3RbWi938

0:37 :cry:

stere78
16th June 2010, 13:40
http://www.youtube.com/watch?v=XNy3RbWi938

0:37 :cry:

M-am uitat de vreo trei-patru ori la clip, e chiar haois :happy . Dar după aia mi-am adus aminte ce DTY curat avea Mona la Europenele din 2004: http://www.youtube.com/watch?v=Qq6pCPU2M9c . Oare când o să mai vedem o româncă făcându-l la fel? Că până la Amânar e cale lungă...

Clau93
16th June 2010, 13:41
Da, in avatar e incredibila, uimitoarea Komova :yes: (era din partea de la sol can dansa cu pistolul - e si in albumele mele). HI5 Ada!! IG, lol:lol:.

A vrut sa dea aurul lui Anna?! LOL crima!!

Frumos avatar Mikeyy!

ps. 101 pagini deja :)

Ada24
16th June 2010, 13:45
M-am uitat de vreo trei-patru ori la clip, e chiar haois :happy . Dar după aia mi-am adus aminte ce DTY curat avea Mona la Europenele din 2004: http://www.youtube.com/watch?v=Qq6pCPU2M9c . Oare când o să mai vedem o româncă făcându-l la fel? Că până la Amânar e cale lungă...

Raluca are tinuta frumoasa, poate ea.

mikeyy
16th June 2010, 13:51
Si Ama are sanse sa faca DTY frumos, daca revine la tinuta pe care o avea anul trecut, la EYOF.

niagara64
16th June 2010, 14:41
Mai lasati-o balta pe Ponor .Chiar nu merita atata atentie ...La Teodora a fost mai mult in vacanta , fara drept de munca(Teodora este o doamna si nu va vorbi niciodata in niciu un sens de ea , dar ce stiu sigur -suta in mie -este ca un antrenor in state,mai ales roman ,este atat de cautat incat eu nu stiu nici unul care sa fi incercat si sa nu fi reusit sa obtina dreprul de munca )) .Drept de munca , pe care nu l-a obtinut de altfel nici acum cand a incecat la altcineva in sudul US .
Ca gimnasta ar trebui sa-i pupe tapile lui Bitang ca a reusit sa o struneasca si sa o fac ce a a fost (lucru care se datoreaza 99 % antrenoarei) .Ea este creatia antrenorilor fara indoiala .
Calitatea ei umana este undeva jos de tot . Este capabila de lucruri urate si a demonstrat-o mereu in viata .In plus adevarul este un lucru strain de ea .
Asa ca nu merita subiectul atata cerneala .

LuisaGym
16th June 2010, 15:16
, dar ce stiu sigur -suta in mie -este ca un antrenor in state,mai ales roman ,este atat de cautat incat eu nu stiu nici unul care sa fi incercat si sa nu fi reusit sa obtina dreprul de munca ))

Poate merge si F daca tot au atata cautare antrenorii romani. :D

dracsor
16th June 2010, 15:19
Poate merge si F daca tot au atata cautare antrenorii romani. :D

:happy aferim! :)) scapam de un stres. :)) nu mai albim inainte de vreme. (ma rog, prea tarziu pentru unii :)) )

niagara64
16th June 2010, 15:21
Poate merge si F daca tot au atata cautare antrenorii romani. :D

Aici alt story...el asteapta sa fie cautat de lotul national al US .Nu se "coboara" sa munceasca la un club .Ca doara el este Marele "F",nu ? Care nu mai are nimic de invatat de la B&B ...asa a zis .Adicatelea daca el nu mai are NIMIC de invatat de la cel mai tritrat antrenor de gimnastica , cum vrei tu sa accepte altceva decat conducerea unui lot national ?

mikeyy
16th June 2010, 15:33
Niagara...sa inteleg ca F e urmasul Marthei? :D
[ar vrea el]

Ada24
16th June 2010, 15:37
Si eu as vrea :P
(Edit-sa fie el ma refer...)

LuisaGym
16th June 2010, 15:37
N-ar fi rau ca F sa meraga sa anteneze la lotul national USA. Eu personal m-as bucura tare mult. :happy

Anicia Juliana
16th June 2010, 15:44
Bellu a spus cuvinte mari intr-un reportaj. Intrebat fiind ce crede despre pozele/filmarea facuta de Milo pentru japonezi, a raspuns ca pentru el, gimnasta este cea din sala de antrenament, cea de pe podiumul de concurs. In plus, se exagereaza in legatura cu calitatea umana indoielnica a Catalinei Ponor. Prostiile pe care le-a facut sunt chestii de adolescenta (pe care si-a permis sa le faca tocmai din cauza succesului ei). Iar ce a zis despre echipa Romaniei in 2007... Urat, dar de inteles, avand in vedere de unde venea (de la Atena). O fi vazut si ea pe net cum o aduleaza mii de oameni, normal ca era suparata ca nu luase aurul.

myrab3la_19
16th June 2010, 16:16
Bellu a spus cuvinte mari intr-un reportaj. Intrebat fiind ce crede despre pozele/filmarea facuta de Milo pentru japonezi, a raspuns ca pentru el, gimnasta este cea din sala de antrenament, cea de pe podiumul de concurs. In plus, se exagereaza in legatura cu calitatea umana indoielnica a Catalinei Ponor. Prostiile pe care le-a facut sunt chestii de adolescenta (pe care si-a permis sa le faca tocmai din cauza succesului ei). Iar ce a zis despre echipa Romaniei in 2007... Urat, dar de inteles, avand in vedere de unde venea (de la Atena). O fi vazut si ea pe net cum o aduleaza mii de oameni, normal ca era suparata ca nu luase aurul.

De acord,in plus remarcile exagerate vin de la persoane subiective asa ca nu trebuie totul luat in seama. Nici eu nu o am pe Ponor printre preferate dar mi-am spus parerea cu bun simt.


Despre Forminte: Mie mi se pare articolul acela despre posibila lui revenire un apel disperat din partea lui,ce ne intereseaza ca ia distonocalm?sau ce face in concediu?Este un apel la mila din partea federatiei si a oamenilor...asa mi se pare.

niagara64
16th June 2010, 16:18
Da ...e un inger de fata !

Ada24
16th June 2010, 17:44
Despre Emilia Eberle

http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/emilia-eberle-onorata-de-universitatea-de-vest-vasile-goldis-194770.html

Adde
16th June 2010, 18:48
Cam multa cerneala pentru micile barfe si rautati despre Ponor :ras-plans:

niagara64
16th June 2010, 18:56
Cam multa cerneala pentru micile barfe si rautati despre Ponor :ras-plans:

Pentru unii despre ,pentru altii "ale lui ":ok:

ioanavol
16th June 2010, 19:06
Necunoscand-o "personal" decat de la CE2004 si JO2004 (evident doar la TV la ultima), lacrimile de bucurie si mandria pe care mi le-a adus atunci Catalina prin evolutiile ei practic perfecte...nimic din ceea ce face nu poate sterge asta.

Dar pot intelege ca cei care au cunoscut-o personal pot avea alta parere...pentru mine insa nu exista decat campioana Catalina (inca:D)

p.s. Si-n 2007 m-a bucurat mult, a facut ce aproape nicio gimnasta romanca n-a reusit dupa asa o pauza.

Pegasnegru
16th June 2010, 19:23
Necunoscand-o "personal" decat de la CE2004 si JO2004 (evident doar la TV la ultima), lacrimile de bucurie si mandria pe care mi le-a adus atunci Catalina prin evolutiile ei practic perfecte...nimic din ceea ce face nu poate sterge asta.

Dar pot intelege ca cei care au cunoscut-o personal pot avea alta parere...pentru mine insa nu exista decat campioana Catalina (inca:D)

p.s. Si-n 2007 m-a bucurat mult, a facut ce aproape nicio gimnasta romanca n-a reusit dupa asa o pauza.

Asa trebuie sa ne respectam valorile! :yeah:

AuriB
16th June 2010, 19:25
Necunoscand-o "personal" decat de la CE2004 si JO2004 (evident doar la TV la ultima), lacrimile de bucurie si mandria pe care mi le-a adus atunci Catalina prin evolutiile ei practic perfecte...nimic din ceea ce face nu poate sterge asta.

Dar pot intelege ca cei care au cunoscut-o personal pot avea alta parere...pentru mine insa nu exista decat campioana Catalina (inca:D)

p.s. Si-n 2007 m-a bucurat mult, a facut ce aproape nicio gimnasta romanca n-a reusit dupa asa o pauza.

Subscriu.:ok:

Tracoromana
16th June 2010, 19:40
Necunoscand-o "personal" decat de la CE2004 si JO2004 (evident doar la TV la ultima), lacrimile de bucurie si mandria pe care mi le-a adus atunci Catalina prin evolutiile ei practic perfecte...nimic din ceea ce face nu poate sterge asta.

Dar pot intelege ca cei care au cunoscut-o personal pot avea alta parere...pentru mine insa nu exista decat campioana Catalina (inca:D)

p.s. Si-n 2007 m-a bucurat mult, a facut ce aproape nicio gimnasta romanca n-a reusit dupa asa o pauza.

Subscriu si eu.

Anicia Juliana
16th June 2010, 19:50
Nu e un inger. Sunt fetite din toata lumea, pasionate de gimnastica si de valorile ei, pentru care e o zeita.

niagara64
16th June 2010, 20:14
In cazul ei ,repet , Mariana Bitang a fost "Zeita" nu ea . Pacat ca o subestimati pe cea care a creat-o si careia ii datoreaza totul .

Cata_RB
16th June 2010, 20:35
Subscriu si eu la postul Ioanei.

Asa cum a zis ea, noi intelegem ca sunt multi aici care nu o au deloc la inima, din varii motive expuse deja, si acceptam aceste pareri, desi nu le impartasim si probabil nu ne place cum se vorbeste despre ea. Asadar, mi s-ar parea frumos ca si voi sa ne respectati opinia.

Argumente sau pareri personale pot exista la nesfarsit, pro si contra, de la escapade, declaratii, trasnai facute in America pana la circumstante atenuante sau gimnasti care au zis / facut acelasi lucru. Discutia asta a avut loc deja de foarte multe ori si nu-i mai vad rostul, fiecare are parerea lui, si-a expus-o, e clar ca nu vom ajunge cu totii la un consens. Cel mai normal mi se pare sa se ramana in limitele bunului simt si sa ne respectam reciproc parerile.

ioanavol
16th June 2010, 20:39
In cazul ei ,repet , Mariana Bitang a fost "Zeita" nu ea . Pacat ca o subestimati pe cea care a creat-o si careia ii datoreaza totul .

Ce-nseamna ca o subestimam pe Bitang? de unde din ce-am scris ai inteles tu asta?

Nu mai avem voie sa admiram o gimnasta pt ca a avut norocul sa aiba o antrenoare f buna? Dupa cum s-a mai zis, unii-s subiectivi (evident si tu, prob ca ai motivele tale, probabil intemeiate - de aceea am si zis ce-am zis)...dar de aici pana a spune ca noi o subestimam pe Bitang e cale lunga...sa fim seriosi.
Sau a pretinde ca noi sa avem sentimentele tale referitoare la ea...noi o cunoastem doar ca pe o campioana.

stere78
16th June 2010, 20:39
In cazul ei ,repet , Mariana Bitang a fost "Zeita" nu ea . Pacat ca o subestimati pe cea care a creat-o si careia ii datoreaza totul .

Nu poți crea din nimic, "lutul" are și el importanța lui. Sunt sigur că există calități de admirat la Cătălina Ponor, care au și adus-o în atenția și în grija Marianei Bitang. Dar în rest sunt de acord cu obiecțiile exprimate aici în ceea ce privește atitudinea ei din 2007. Nici momentul în care-a fugit din cantonament la crâșmă nu e tocmai o bilă albă. Despre celelalte critici la adresa ei nu mă pronunț - nu știu mai nimic despre ce s-a întâmplat de fapt.

ioanavol
16th June 2010, 20:43
Asa e, Stere78...tocmai pt ca o admir si eu f mult pe M Bitang sunt convinsa ca nu depunea atata efort cu Catalina daca n-ar fi vazut materialul bun. Ma refer la material bun pt gimnastica, ca doar fetele astea asta fac, nu se pregatesc sa ia Nobelul pt pace sau mai stiu eu ce.

stere78
16th June 2010, 20:48
Asa e, Stere78...tocmai pt ca o admir si eu f mult pe M Bitang sunt convinsa ca nu depunea atata efort cu Catalina daca n-ar fi vazut materialul bun. Ma refer la material bun pt gimnastica, ca doar fetele astea asta fac, nu se pregatesc sa ia Nobelul pt pace sau mai stiu eu ce.

Aici aș mai adăuga o nuanță, totuși. Poate că sunt eu idealist sau naiv, dar mi se pare că ceea ce face dintr-un sportiv foarte bun unul excepțional este caracterul. Două exemple la poluri opuse: Andreea Răducan și Svetlana Khorkina. Cu toate căldările de medalii ale rusoaicei, ceva mă face să n-o apreciez pe de-a-ntregul. Și nu e din cauză că era mereu la concurență cu româncele.

ioanavol
16th June 2010, 20:52
Aici aș mai adăuga o nuanță, totuși. Poate că sunt eu idealist sau naiv, dar mi se pare că ceea ce face dintr-un sportiv foarte bun unul excepțional este caracterul. Două exemple la poluri opuse: Andreea Răducan și Svetlana Khorkina.

Probabil ca-s eu mai realista atunci...:D

Dar sa fim seriosi, a avea simpatii si antipatii e normal, pana la urma si doar daca te uiti la expresia fetei cuiva iti poate deveni antipatic, dar de aici pana a vorbi numai de rau un om care pana la urma ne-a dat atata bucurie la un moment dat...

(parerea mea, bineinteles; fiecare isi are ca referinta pe el insusi, oricat de egoist ar suna asta...uite, Clau de-aici:) si multi altii din lumea-ntreaga o adora pe Svetlana;))

stere78
16th June 2010, 21:01
Asta e, cert, o discuție de purtat față-n față, la cafea și cu DVD-uri de la Jocurile Olimpice din '88 și din 2000 la îndemână (visez și eu cu ochii deschiși la AA-uri pe DVD, ca filmele!). Dar ai atâta dreptate când spui că toți ne avem ca punct de referință pe noi înșine! Vorba englezului, we should just agree to disagree sometimes.

ioanavol
16th June 2010, 21:02
da, da, da...CAND aranjam asta? :)

(eu sunt capul rautatilor, fetele stiu...asa ca nu ma tenta ca urgent fac posibila chestia asta:D)

Anicia Juliana
16th June 2010, 21:06
Aici aș mai adăuga o nuanță, totuși. Poate că sunt eu idealist sau naiv, dar mi se pare că ceea ce face dintr-un sportiv foarte bun unul excepțional este caracterul. Două exemple la poluri opuse: Andreea Răducan și Svetlana Khorkina. Cu toate căldările de medalii ale rusoaicei, ceva mă face să n-o apreciez pe de-a-ntregul. Și nu e din cauză că era mereu la concurență cu româncele.

Eram sigura ca se ajunge la Khorkina :) Eu nu o suportam pe la 11-12 ani exact pentru ca le batea pe romance si pentru ca era atat de plina de ea. Dupa ani de zile, am redescoperit-o... si mi-am dat seama ca nu exista motive intemeiate sa nu o apreciezi pe Sveta, ci doar preferinte personale total subiective, pentru un tip de comportament. Nu compar nicio gimnasta cu mine sau cu persoane pe care le consider integre, morale, cu caracter. Gimnastele sunt o specie a lor... eu cred ca prin ce fac, sunt deasupra noastra, a "muritorilor" si trebuie criticate cu grija

ancaqwe
16th June 2010, 21:10
Eu tot nu inteleg despre ce articol vorbiti...
Nici eu nu o suportam pe Khorkina cand eram mica, mai tarziu am ajuns sa o respect f mult pt ceea ce facea

Ada24
16th June 2010, 21:16
Eu tot nu inteleg despre ce articol vorbiti...
Nici eu nu o suportam pe Khorkina cand eram mica, mai tarziu am ajuns sa o respect f mult pt ceea ce facea

E un interviu cu Catalina in Libertatea.

Despre Khorkina si eu la fel ca ancaqwe si Anicia Juliana, nu eram fan... (a cazut odata la paralele si am plans...nu de suparare :D), dar acum o respect f mult-sa faci atatea cicluri olimpice si la un asemena nivel...mai rar.

MitzGym
16th June 2010, 21:38
N-ar fi rau ca F sa meraga sa anteneze la lotul national USA. Eu personal m-as bucura tare mult. :happy

de ce?
pt ca ajugeau rau americanii,nu mai luau medalii:))

iulia_p
16th June 2010, 22:20
In cazul ei ,repet , Mariana Bitang a fost "Zeita" nu ea . Pacat ca o subestimati pe cea care a creat-o si careia ii datoreaza totul .
Nu vreau sa ma amestec in aceasta disputa, si nici sa comentez caracterul Catalinei, pentru ca eu am cunoscut-o destul de bine, insa doar micuta fiind. A locuit in acea perioada la bunica ei, o doamna foarte ambitioasa, si care a "strunit-o" ca sa spun asa. Bunica si-a dorit mult pentru ea sa ajunga sus, acolo unde a si ajuns. Catalina avea o barna joasa pe hol, acasa,
facuta la "comanda" bunicii, si oricand o rugai, si de cate ori o punea bunica ei, facea cateva flickuri sau alte elemente. Eu sunt ferm convinsa ca echilibrul pe care l-a avut ea la barna s-a datorat acestui "amanunt". cred ca si la 12 noaptea isi putea face exercitiul.
A fost remarcata tarziu si luata la lot, iar Bellu chiar a povestit ca avea o tehnica foarte buna la barna si acesta a fost motivul. E adevarat ca un mare merit l-a avut Mariana Bitang, eu raman insa convinsa ca echilibrul pe care il avea pe barna, acel al 7 lea simt isi are radacinile in barna mica din copilarie. La fel cum mi se paruse ciudat inca de pe atunci faptul ca pe la 9 ani facea lucruri incredibile la barna si inca nu se antrena la paralele.
Ulterior bunica a fost inlocuita de mama, cu viziuni mult mai "democratice", Catalina a mai crescut... ce sa spun... cert este ca, asa cum am cunoscut-o eu, copilul catalina, de 5,6,7,8 ani, era extrem de disciplinat si muncitor, nu ar fi lipsit pentru nimic in lume de la antrenamente, si facea imediat o scurta incalzire ca sa poata urca pe "barna mica".

niagara64
16th June 2010, 22:21
Eram sigura ca se ajunge la Khorkina :) Eu nu o suportam pe la 11-12 ani exact pentru ca le batea pe romance si pentru ca era atat de plina de ea. Dupa ani de zile, am redescoperit-o... si mi-am dat seama ca nu exista motive intemeiate sa nu o apreciezi pe Sveta, ci doar preferinte personale total subiective, pentru un tip de comportament. Nu compar nicio gimnasta cu mine sau cu persoane pe care le consider integre, morale, cu caracter. Gimnastele sunt o specie a lor... eu cred ca prin ce fac, sunt deasupra noastra, a "muritorilor" si trebuie criticate cu grija

E periculoasa "mitizarea" lor ...nici nu stiu daca ele (ei ) isi doresc asta ...
Si nici nu e moral sa i ise scuze cuiva caracterul sau faptele in numele ideii de a fi sportiv.Dimpotriva , a fi sportiv te obliga la o anumita conduita morala.trebuie sa fi role model.

myrab3la_19
16th June 2010, 22:37
E periculoasa "mitizarea" lor ...nici nu stiu daca ele (ei ) isi doresc asta ...
Si nici nu e moral sa i ise scuze cuiva caracterul sau faptele in numele ideii de a fi sportiv.Dimpotriva , a fi sportiv te obliga la o anumita conduita morala.trebuie sa fi role model.

Nu la fel gandeai cand Dragulescu si-a lovit sotia ...el avea circumstante atenuante..mda.. m-am convins :rolleyes:

onlyme88
16th June 2010, 22:43
Gimnastica nu e ca fotbalul. Aici nu poti sa ai un om ca Mutu, fara caracter sau bun simt, dar care sa aiba rezultate bune. In gimnastica nu ai cum sa reusesti fara aceste calitati plus disciplina, munca, rabdare etc. Nu i se iarta nimic Catalinei doar pt ca este sportiva, ci pentru ca este SINGURA gimnasta din ultimii 20 de ani care a obtinut mai mult de 2 medalii la aceeasi editie a JO.
Catalina a ajuns la Deva relativ mare, deci ma indoiesc ca Marianei Bitang i se datoreaza in intregime succesul ei.




Mi se pare nefiresc sa ne aparam fetele tocmai de romani de-ai nostri.

imbo
16th June 2010, 22:58
-nu mai stie nimeni nimic de Diana Chelaru????:o:

anna.09
16th June 2010, 23:01
Dar nu este singura gimnasta din ultimii 20 de ani care a obtinut mai mult de 2 medalii la aceeasi editie a JO.

niagara64
16th June 2010, 23:01
Nu la fel gandeai cand Dragulescu si-a lovit sotia ...el avea circumstante atenuante..mda.. m-am convins :rolleyes:

Nope acolo este cu totul alta situatie ... hai sa fim seriosi ...Aia doi s-au paruit in parte-iar timpul a demonstrat asta . Am spus atunci ca nu e singurul drac :happy ...nu ca ar fi inger !

onlyme88
16th June 2010, 23:01
Dar nu este singura gimnasta din ultimii 20 de ani care a obtinut mai mult de 2 medalii la aceeasi editie a JO.
La ce gimnasta te referi? Chiar nu-mi vine niciun nume in minte...


Edit. Acum am inteles....ar fi trebuit sa mentionez de aur...scuzele mele

Ada24
16th June 2010, 23:04
Te referi de aur onlyme88? Pai Raducan/Amanar de exemplu...daca te referi la orice medalie sunt muuulte. Nastya, Shawn ,Cheng Fei, YY...numai in 2008...
Edit-Pardon ai zis mai mult de 2...deci Amanar/Raducan au "doar" 2.Cred ca ai dreptate daca te referi la medalii de aur. Inainte Silivas a mai luat 3.
Edit 2-Am verificat, din 88 Catalina e prima gimnasta cu 3 medalii de aur la aceeasi Olimpiada.

LuisaGym
16th June 2010, 23:06
off topic: pentru cei care nu citesc forumul de aerobica in perioda asta sunt Campionatele Mondiale de Gimnastica Aerobica in Rodez Franta. Alex + Ada24 au descoperit ca Digi Sport Plus va transmite cateva ore din competitia seniorilor sambata si duminica. Ai nostri sunt foarte buni si sunt sigura ca vor veni acasa cu multe medalii. Hai Romania!

Program gimnastica aerobica la Digi Sport Plus

Sambata 19 iunie 16:45-18:45, 22:00-00:00.
Duminica 20 iunie 10:00-12:00, 15:15-18:30

Program TV aici: http://www.digisport.ro/program-digisport

Pegasnegru
16th June 2010, 23:08
Eu una sper ca bunul simtz va invinge pana la urma si aceasta discutie nefasta se va sfarsi incununata de respect. :no:

niagara64
16th June 2010, 23:12
A ajuns la Deva mare fiind fiindca ca junioara nu o credita nimeni cu prea mult .Mariana a vazut in ea calitatile care puteau fi exploatate . A strunit-o(si inca cum !) pentru ca "democratia" mamei ei nu o ajuta in gimnastica . Mariana a fost pe post de bijutier .A slefuit-o magnific .Cu nici un alt antrenor Catalina nu ar mai fi obtinut ce a obtinut .
Asta nu-i scuza ingamfarea vis a vis de restul colegelor si nu numai .
Vreti sa stiti o replica de a ei in fata Cristinei Bontas ? Dar tu chiar ai facut gimnastica in Romania ?! Si asta spusa pe un ton...
Scuze dar asta e dovada de incultura .Ca gimnasta nu ai dreptul sa nu iti sti predecesori ...Macar fiindca te invita si iti platesc deplasarea ,macar pentru asta si tot pui mana si te informezi ca doar traim in epoca google,nu?

Anicia Juliana
16th June 2010, 23:16
E periculoasa "mitizarea" lor ...nici nu stiu daca ele (ei ) isi doresc asta ...
Si nici nu e moral sa i ise scuze cuiva caracterul sau faptele in numele ideii de a fi sportiv.Dimpotriva , a fi sportiv te obliga la o anumita conduita morala.trebuie sa fi role model.

Ne-am intins la sportivi in general. Dar cred ca ar trebui sa ramanem la gimnastica. Modelul vine doar din activitatea sportiva. Putin ii pasa unui copil care tocmai incepe gimnastica de cum se comporta Catalina. El stie ca fata aia facea 5 legari la barna fara sa ezite macar o secunda si doar atat. Retine decat informatia care il ambitioneaza. Daca vrem modele de moralitate, bine ar fi sa nici nu trebuiasca sa cautam dincolo de ... parinti.

Legat de mitizare, o sa dau exemplul Ralucai Haidu (da, da, :D sunt incantata ca pot sa aduc aminte de ea in contextul asta). Pentru mine, un copil care la 8 ani spune " pe viitor, vreau sa fac gimnastica" (si o spune dupa ce reflecteza si intelege cat cantareste afirmatia) si care la 16 ani ajunge la europene si spune "as fi putut face de aur. e bun si bronzul PENTRU INCEPUT", nu este un copil obisnuit. Cum sa judecam un astfel de om doar prin prisma preferintelor si a criteriilor personale? Merita mai multa grija din partea noastra, a comentatorilor...

Edit: Iulia, nu stiam povestea Catalinei. Multumesc

Adde
16th June 2010, 23:19
Nu vreau sa ma amestec in aceasta disputa, si nici sa comentez caracterul Catalinei, pentru ca eu am cunoscut-o destul de bine, insa doar micuta fiind. A locuit in acea perioada la bunica ei, o doamna foarte ambitioasa, si care a "strunit-o" ca sa spun asa. Bunica si-a dorit mult pentru ea sa ajunga sus, acolo unde a si ajuns. Catalina avea o barna joasa pe hol, acasa,
facuta la "comanda" bunicii, si oricand o rugai, si de cate ori o punea bunica ei, facea cateva flickuri sau alte elemente. Eu sunt ferm convinsa ca echilibrul pe care l-a avut ea la barna s-a datorat acestui "amanunt". cred ca si la 12 noaptea isi putea face exercitiul.
A fost remarcata tarziu si luata la lot, iar Bellu chiar a povestit ca avea o tehnica foarte buna la barna si acesta a fost motivul. E adevarat ca un mare merit l-a avut Mariana Bitang, eu raman insa convinsa ca echilibrul pe care il avea pe barna, acel al 7 lea simt isi are radacinile in barna mica din copilarie. La fel cum mi se paruse ciudat inca de pe atunci faptul ca pe la 9 ani facea lucruri incredibile la barna si inca nu se antrena la paralele.
Ulterior bunica a fost inlocuita de mama, cu viziuni mult mai "democratice", Catalina a mai crescut... ce sa spun... cert este ca, asa cum am cunoscut-o eu, copilul catalina, de 5,6,7,8 ani, era extrem de disciplinat si muncitor, nu ar fi lipsit pentru nimic in lume de la antrenamente, si facea imediat o scurta incalzire ca sa poata urca pe "barna mica".

Frumoase cuvinte despre Catalina. Ce pacat ca nu a facut paralele de mica, desi am vazut pe youtube paralel cu ea, e clar ca n-a mai putut sa recupereze.

Un repros continuu si o atitudine neiertatoare mie nu-mi transmite nimic bun, indiferent care sunt ”faptele”. Nu mai zic ca mai bine ne-am uita la barna din ochii nostri, e o vorba si asta.

Btw, sunt multe clipuri frumoase cu Catalina postate de worldclassgym pe youtube. Tot ei au si montaje cu Cristina Bontas si echipa Romaniei.

niagara64
16th June 2010, 23:26
Ok ,de obicei ma feresc de discutiile legate de Catalina .Este prea personal . Am luat probail contact cu prea multi oameni care au cunoscut-o in realitate .
Dar daca as avea un copil de 5-6 ani ultimul lucru din lume ar sa imi doresc sa o ia de model .
Raluca Haidu ...pai in ceea ce priveste caracterul Catalina nu-i ajunge nici la degetul mic Ralucai . E cu "n" clase peste ea .Dar daca tot ce vreti sa vedeti sunt medaliile ...asta e !
Dragilor ma retrag din discutiiile despre zeite :)

LuisaGym
16th June 2010, 23:26
Imi permit s-o citez pe Tess aici. Mi-a placut foarte mult mesajul asta si l-am tinut minte.


Pentru Ade si alti admiratori infocati ai Catalinei Ponor… si nu numai pentru ei…
Am auzit/vazut si citit multe despre Catalina, multe lucruri contradictorii, multe usor de crezut altele mai greu, probabil multe adevarate multe nu.

Catalina e o gimnasta de varf, o fata frumoasa dar inainte de toate e om si are si ea ca oricare calitati si defecte. Am mai spus-o nu ma las usor infuentata de declaratii rautacioase si sunt inclinata sa scot in evidenta partea buna a oamenilor, a lucrurilor.

Intr-o zi de februarie a anului trecut am intalnit-o pe Catalina. Era frig, pe langa paltoane, manusi ca acesoriu nelipsit al tuturor erau bocancii sau cizmele. Catalina era impreuna cu Loredana Boboc la Clubul de gimnastica al Cristinei Bontas unde au facut o scurta demonstratie, au dat autografe si interviuri televiziunii locale. A fost multa lume, reprezentanti ai forurilor locale de gimnastica, fetite membre ale clubului, parinti, admiratori ai gimnasticii in general si ai gimnasticii romanesti in special.

Ca la fiecare actiune de felul acesta, au fost sponsori ce isi vineau produsele, tricoruri, maruntisuri si bineinteles nelipsitele pizza, sucuri si dulciuri. Catalina si Loredana pentru mai bine de o ora au dat autografe pe tricouri, pe fotografii, si chiar direct pe mainile fanilor. Fetita Cristinei Bontas si alte fetite se mandreau cu autograful Catalinei pe bratul lor! Catalina s-a pozat cu toata lumea, lume multa care a stat la coada cu multa rabdare. Nu mi s-a parut deloc infumurata. A fost draguta cu toata lumea. Cand lumea s-a mai linistit, s-a asezat turceste pe jos si impreuna cu Loredana si alti apropiati ai lor a inceput sa manince pizza. Cand cineva a incercat sa o surprinda in fotografie muscand din felia de pizza, s-a uitat un pic mirata dar nu s-a ferit nu a comentat. Nu am observat nici o urma de vedetism in atitudinea ei.

Ceva mai tarziu, in holul din fata salii de gimnastica incaltata in pantofi de sport, Catalina statea de vorba cu cineva. A fost chemata inauntru pentru interviul televiziunii locale. Si-a cerut scuze politicos si a intrat in sala. Dar nu oricum. La intrarea in sala unde toti intrasera incaltati in cizme si bocanci, Catalina si-a dat jos pantofii de sport. Am vazut in gestul ei respectul pentru covorul de la sol, grija pentru ceea ce inseamna gimnastica. M-a impresionat in mod placut.

mikeyy
16th June 2010, 23:27
Wow...ce s-a dezvoltat discutia pe aici :)

Cel mai mult mi-a placut sugestia lui Filip si a Ioanei...cu dvd-urile cu Olimpiadele...mai ales cea din 88...si daca se poate bonus Rotterdam 87 :) Cele mai frumoase concursuri din istorie, pentru mine!
Si imi e dor si de-o discutie despre codul de punctaj....cum am facut la ultimele editii ale Nationalelor/Internationalelor.... calcularea notei D pe cutia de pizza si alte lucruri de genul asta :)

niagara64
16th June 2010, 23:30
Imi permit s-o citez pe Tess aici. Mi-a placut foarte mult mesajul asta si l-am tinut minte.

As fi vrut sa auzi povestirea Cristinei Bontas despre exact acelasi moment ...Cat de diferite sunt aparentele de realitate !

onlyme88
16th June 2010, 23:31
A ajuns la Deva mare fiind fiindca ca junioara nu o credita nimeni cu prea mult .Mariana a vazut in ea calitatile care puteau fi exploatate . A strunit-o(si inca cum !) pentru ca "democratia" mamei ei nu o ajuta in gimnastica . Mariana a fost pe post de bijutier .A slefuit-o magnific .Cu nici un alt antrenor Catalina nu ar mai fi obtinut ce a obtinut .
Asta nu-i scuza ingamfarea vis a vis de restul colegelor si nu numai .
Vreti sa stiti o replica de a ei in fata Cristinei Bontas ? Dar tu chiar ai facut gimnastica in Romania ?! Si asta spusa pe un ton...
Scuze dar asta e dovada de incultura .Ca gimnasta nu ai dreptul sa nu iti sti predecesori ...Macar fiindca te invita si iti platesc deplasarea ,macar pentru asta si tot pui mana si te informezi ca doar traim in epoca google,nu?

Catalina nu a fost singura gimnasta relativ necunoscuta ca junioara, dar cu succes la seniorat. Daca spui despre ea ca nu ar fi ajuns nicaieri fara Bitang trebuie sa aplici aceeasi regula pentru toate celelalte fete. Deci nu vad cu ce ar fi ea mai prejos.
Prefer sa nu comentez nimic despre discutia Ponor-Bontas pentru ca nu cunosc contextul in care a avut loc.
Facand o paralela si Stelianei Nistor i se poate reprosa ca a insultat echipa de la JO 2008 cand a spus ca nu exista unitate intre fete, ci invidie.

LuisaGym
16th June 2010, 23:35
As fi vrut sa auzi povestirea Cristinei Bontas despre exact acelasi moment ...Cat de diferite sunt aparentele de realitate !

Pentru mine si pentru multi altii gimnasta Catalina Ponor a insemnat ceva magic. Va avea mereu un loc special in inima mea. Sunt sigura ca in viata personala nu e perfecta si la fel ca fiecare a jignit, ranit, etc.... Mie imi pare rau sincer ca nu reuseste sa lase mai mult loc de buna ziua in urma ei. Pana la urma tot ea are de pierdut asa ca ce sens mai are dezvaluirea caracterului? E singura, fara servici, n-a reusit mare lucru in America decat poate niste usi inchise, cu toate astea e tot in picioare, optimista si plina de viata. E si asta ceva nu?

Pegasnegru
16th June 2010, 23:40
Am luat probail contact cu prea multi oameni care au cunoscut-o in realitate.

Deci nu ai cunsocut-o in realitate? Atunci dupa ce te iei, dupa aparente?


Cat de diferite sunt aparentele de realitate !

:yeah:

Eu nu contest ca Ponor este o infama cum o consideri tu Niagara; o lepra umana. Poate fi.. si ce daca? Ce conteaza? Eu ma respect pe mine insumi, imi respect tara mea si valorile pe care le naste cu fiecare generatie. Pentru ca ma respect pe mine, un om oarecare care isi poate face greselile specifice FIECARUI om in luxul dat de obscuritatea anonimatului, de aceea o respect pe Ponor si pe toate gimnastele care au fost si care vor veni.

onlyme88
16th June 2010, 23:41
Wow...ce s-a dezvoltat discutia pe aici :)

Cel mai mult mi-a placut sugestia lui Filip si a Ioanei...cu dvd-urile cu Olimpiadele...mai ales cea din 88...si daca se poate bonus Rotterdam 87 :) Cele mai frumoase concursuri din istorie, pentru mine!
Si imi e dor si de-o discutie despre codul de punctaj....cum am facut la ultimele editii ale Nationalelor/Internationalelor.... calcularea notei D pe cutia de pizza si alte lucruri de genul asta :)

Asta e o idee foarte buna Mihai. Ca persoana aflata la conducerea unui ziar sportiv asta ar fi primul lucru pe care l-as propune: DVD-uri cu cele mai frunoase competitii sportive (frumoase pentru romani, evident :D)

niagara64
16th June 2010, 23:41
Pentru mine si pentru multi altii gimnasta Catalina Ponor a insemnat ceva magic. Va avea mereu un loc special in inima mea. Sunt sigura ca in viata personala nu e perfecta si la fel ca fiecare a jignit, ranit, etc.... Mie imi pare rau sincer ca nu reuseste sa lase mai mult loc de buna ziua in urma ei. Pana la urma tot ea are de pierdut asa ca ce sens mai are dezvaluirea caracterului?

Cum am mai spus ,de obicei evit subiectul care e foarte personal ...Dar chiar ma irita "zeificarea" cuiva care nu are nici pe departe calitatile multor alte gimnaste .Calitati umane care pentru mine primeaza .Poti sa ai caldari de medalii daca nu sti sa fi om,daca nu sti sa-ti respecti colegii ...pentru mine e zero restul ... Nu cred in zei ...ci doar in Oameni !

Anicia Juliana
16th June 2010, 23:45
Facand o paralela si Stelianei Nistor i se poate reprosa ca a insultat echipa de la JO 2008 cand a spus ca nu exista unitate intre fete, ci invidie.

Mai mult, a zis, ca echipa a obtinut bronzul cu noroc si ca pregatirea lor fusese slaba, revenind cam la cele spuse de Catalina in 2007. Le-am inteles perfect supararea. Nu avem de ce sa le judecam

crisloregym
16th June 2010, 23:47
Deci...eu zic asa: Catalina - persoana privata este diferita de Catalina - gimnasta.
In ce proportie i se datoreaza rezultatele lui Bitang sau lui Belu ( a luat aur si la sol, nu numai la barna, a avut si saritura DTY in Floarea Leonida, Silvia Stroescu etc....de ce nu au luat si ele cate trei medalii de aur macar la Mondiale sau la Europene??? De ce a adus Catalina, si in finala pe echipe, si in finala pe aparate, cea mai mare nota din tot concursul? De ce a adus cele mai mari note la barna si sol din echipa? Deci o crampeie de talent tot o fi fost la ea, ca degeaba uzi la radacina o planta daca esti in desert si planta nu e un cactus...

Iar eu, una, ma uit mereu la TOATE barnele Catalinei cu draga inima si cu aceeasi placere cu care ma uit la solurile Anei...si am plans atunci cand sala canta imnul Romaniei pentru Catalina...ar mai fi luat atunci Romania aurul pe echipe sau la barna fara Catalina? Categoric nu!!! Am fi avut argint la barna si probabil argint si pe echipe...
Si ce daca a zis ce a zis in 2007? Ce, la urma urmelor nu a avut dreptate? Echipa aceea putea sa fie mult mai buna, la ce potential avea...si, poate daca ar mai fi avut cineva curajul sa spuna ce a zis ea, cineva ar fi plecat inca de pe atunci urechea la problemele care erau...da, poate ca si-a acordat prea multa importanta, dar Catalina Ponor gimnasta ramane Catalina Ponor, cea care in 2004 nu a putut fi batuta la niciun concurs la barna, cea care a fost vazuta cazand o singura data, la o gala, de pe acest aparat si cea care s-a antrenat numai 3 luni dupa o pauza de un an intreg si a mai si facut 3 aparate exceptionale in finala pe echipe si in calificari in 2007!!! La urma urmelor, pentru felul ei de a-si trai viata personala o sa isi primeasca si rasplata mai devfreme sau mai tarziu...iar rasplata pentru gimnasta exceptionala care a fost i-a venit in numarul mare de medalii pe care l-a cucerit(tripla vice-campioana mondiala in 2003, tripla campioana europeana in 2004, tripla campioana olimpica in 2004, tripla campioana europeana la barna in 2004, 2005 si 2006, bronz european la sol in 2006 - mie mi se par destul de multe rezultate in doar patru ani de cariera la seniori, si nici aia intregi).

anna.09
16th June 2010, 23:54
Hmm....Catalina, Catalina.....iar Catalina...m-am cam plictisit.
A spus cineva pizza :D?

mikeyy
16th June 2010, 23:58
Hmm....Catalina, Catalina.....iar Catalina...m-am cam plictisit.
A spus cineva pizza :D?

Da, eu :)
Punem si de o analiza pe cutie? :D

crisloregym
16th June 2010, 23:59
Imi pare rau...nu pot sa gust din pizza voastra de data asta:( Tre sa mai astept pana in septembrie sau octombrie:(

onlyme88
17th June 2010, 00:00
Imi pare rau...nu pot sa gust din pizza voastra de data asta:( Tre sa mai astept pana in septembrie sau octombrie:(

:happy esti la regim pana in octombrie?

anna.09
17th June 2010, 00:01
Da, eu :)
Punem si de o analiza pe cutie? :D

Sigur!
Hai la Buzau!:D

mikeyy
17th June 2010, 00:02
Sigur!
Hai la Buzau!:D

Cu mare drag....dar de data asta sunt nevoit sa zic pas..sesiunea mea draga...:no::no:

ioanavol
17th June 2010, 00:03
Hmm....Catalina, Catalina.....iar Catalina...m-am cam plictisit.
A spus cineva pizza :D?

Daca e cu calcule de note D prefer sa ma rezum la ideea initiala...privitul DVD-urilor si comentat "calitativ"...pt mine e mult mai distractiv:)

daca e doar cu mancat, atunci sunt prima amatoare:D

crisloregym
17th June 2010, 00:04
Am vrut la Buzau, dar daca m-a luat gura pe dinainte si mintea m-a parasit atunci cand aveam nevoie cel mai mult de ea...ajung drept in creierii muntilor de vineri pana luni!!!! :( :( :( Si daca nu erau creierii muntilor, as fi urgentat alta treaba, deci oricum nu ar fi fost posibil oricum as fi dat-o:(

Poate in noiembrie...dar, in cel mai rau caz, in 2016 sigur voi fi acolo unde trebuie:D

Cata_RB
17th June 2010, 04:28
Update pentru etapa de Cupa Mondiala din Portugalia, din weekend.
A aparut lista cu aparate / gimnast: http://files.porartisticworldcup.webnode.com/200000018-3302333fc6/MAG%20gymnasts%20with%20BIB.pdf

Flavius Koczi: sol, cal, sarituri, paralele
Ovidiu Buidoso: sol, cal, paralele, bara

Pe site-ul oficial apare si un frame de live scoring, momentan inactiv...ramane de vazut daca vom avea noroc :)
Concursul va fi transmis la televizor in Portugalia.

r_anacristina
17th June 2010, 08:06
-nu mai stie nimeni nimic de Diana Chelaru????:o:

Diana are deocamdata atela la mana. Dar e bine :)

dracsor
17th June 2010, 10:22
Ma bucur ca Diana este bine. Multumim, @r_anacristina! Ca intotdeauna o draguta.:floricica:

MitzGym
17th June 2010, 10:45
cum pot sa vad un program tv pe calculator,pt ca eu am intrat pe mufa,am instalat ce zic aia(imi apar programele alea pe care treb'sa le instalez in desktop,deci sunt instalat),darcand am intrat iarasi pe mufa,ziceau ca nu le-am instalat
va roog!
ma ajutati?
pt ca mi s-a stricat televizorul

r_anacristina
17th June 2010, 11:47
Ma bucur ca Diana este bine. Multumim, @r_anacristina! Ca intotdeauna o draguta.:floricica:

Cu placere! Mersi :)

Clau93
17th June 2010, 13:25
Multumim Cristina! Ai pus un zambet pe fata mea cand am citit :D.

MitzGym
17th June 2010, 14:18
dar ce e atela?

niagara64
17th June 2010, 14:26
Un suport de gips(daca vorbim de ceva rudimentar) sau din metal(plastic) usor (daca vorbim de device-uri performante ) care sustin doua articulatii adiacente -superior,inferior - ale unei fracturi , numai pe una dintre fetele fracturii (nu circular ).

monalexa
17th June 2010, 14:26
dar ce e atela?

ATÉLĂ, atele, s.f. Piesă (din lemn, carton sau metal) folosită pentru a imobiliza în mod provizoriu membrele fracturate. – Din fr. attelle. ;)

Auré_Gym
17th June 2010, 14:43
Scuze pentru off-topic, dar aici e un montaj frumos pe 6 gimnastele curente României: http://www.youtube.com/watch?v=wSA_yhUXvFU

imbo
17th June 2010, 15:02
-mersi Cristina pt vestea cu Diana CHelaru!!!!:)

anna.09
17th June 2010, 15:33
Scuze pentru off-topic, dar aici e un montaj frumos pe 6 gimnastele curente României: http://www.youtube.com/watch?v=wSA_yhUXvFU

Foarte frumos! Multumesc

mikeyy
17th June 2010, 16:01
Ce montaj frumos!
Multumesc Aure!

Cred ca tocmai am urmarit montajul cu echipa pentru Londra :)
Pacat ca una dintre ele va fi rezerva...

Ce echipa frumoasa, completa si talentata.
Nici nu poti spune care e mai buna dintre toate...fiecare, in parte, are ceva special!

Abia astept Londra si sper sa fie toata lumea sanatoasa.

Multumesc inca o data pt montaj!
Foarte fain!

MitzGym
17th June 2010, 21:17
haide mah,nu mai scrie nimeni?
e pustiu pe forumul de gimnastica!!!
ce s-a intamplat?v-a inghitit pamantul?

Clau93
17th June 2010, 23:44
haide mah,nu mai scrie nimeni?
e pustiu pe forumul de gimnastica!!!
ce s-a intamplat?v-a inghitit pamantul?

Avem si alte vieti you know!

Clau93
17th June 2010, 23:57
Niste stiri:
Cupa mondiala din Portugalia: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/flavius-koczi-si-ovidiu-buidoso-la-cupa-mondiala-din-portugalia-194854.html

Bafta gimnastilor!!

http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/emilia-eberle-onorata-de-universitatea-de-vest-vasile-goldis-194770.html

Cu cine vi se pare ca seamana?

lilianabirsanu
18th June 2010, 09:26
Buna,abia m-am intors din concediu si nu am intrat pe net pana ieri.Am citit in mare comentariile voastre si cand am plecat l-am lasat pe Forminte acum i-am gasit pe B&B.Ma bucur desi ma asteptam la aceasta miscare dupa mondiale.Sant convinsa ca vom castiga medalii la mondiale doar fetele sa fie sanatoase. Le doresc succes si voua spor la comenarii...

LuisaGym
18th June 2010, 10:48
Off topic (pentru cine nu citeste forumul de aerobica) : juniorii au luat ieri 3 medalii de aur (din 5 posibile) o medalie de bronz si o clasare pe locul 5 (trio) la Campionatele Mondiale de Gimnastica Aerobica.

Cata_RB
18th June 2010, 17:44
Live scoring de la competitia din Portugalia, calificari:
baieti - http://82.102.28.67/liveresults/mag.aspx
fete - http://82.102.28.67/liveresults/wag.aspx
Se update-aza automat.

Se pare ca nu a mai mers Ovidiu Buidoso cum era anuntat...al 2-lea roman este Ioan Cristian :groggy: Nu pot decat sa presupun ca e vorba de Cristi Bataga, el are ambele prenume, si ca au gresit putin. Este si o lista de start pe site, dar nu e bun link-ul din pacate...

Hai baieti!

EDIT: am gasit in alta parte si link-urile corecte pentru listele de start. Deci intr-adevar a mers Cristi Bagata in locul lui Ovidiu
baieti: http://www.gympor.com/upload/userfiles/File/fgpdocs/GAMGAF/Mundiais/Start%20List%20MAG%20-%20Qualifications.pdf
fete: http://www.gympor.com/upload/userfiles/File/fgpdocs/GAMGAF/Mundiais/Start%20List%20WAG%20-%20Qualifications.pdf

EDIT 2:
S-au schimbat putin si aparatele fata de cele anuntate.
Flavius cal, sol, sarituri, fara paralele
Cristi e pe lista la toate cele 6 aparate...sa vedem daca a fost trecut "din oficiu", pentru ca nu era initial anuntat, sau chiar va concura la toate.

EDIT 3:
Vad ca nu mai urmareste nimeni :D
Flavius cal usurat, dar nota excelenta la executie: 15.000 (6.1)
Cristi sol, 13.950 (5.9)

Wow pentru Diego Hypolito la sol! 15.675 (6.5)

Bataga si el nota foarte buna la executie la cal, 14.550 (5.8)

dracsor
18th June 2010, 18:04
Exaaact! o super nota pentru Hypolito! Dar la cal avem 2 romani pe primele locuri. Ma rog, pana acum :)

Aici cum sunt calificarie?

Alyss
18th June 2010, 18:23
da pe vreun program online transmisiune? sau pt finale? stiti ceva?

Cata_RB
18th June 2010, 18:28
Eu nu stiu nimic. Cica se transmite in Portugalia, dar nu scrie pe ce canal...si nici nu cred ca l-am putea vedea.

@Alina: nu inteleg intrebarea cu calificarile :)

Foarte bine Flavius si la sol, 14.875 (6.2)

MitzGym
18th June 2010, 19:32
imi dati si mie un link cu ticker?
multumesc

LuisaGym
18th June 2010, 23:02
http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1649:stretching-out&catid=8:stretching-out&Itemid=130

Mi-a placut foarte mult ultima parte a articolului. Se pare ca povestea de saptamanile trecute a facut valuri internationale. Mai direct de-atat nu cred ca se putea scrie "Word out of Romania is that the atmosphere in the gym is very positive, so don't expect Forminte to be welcomed back." Mai lipsea sa scrie despre acuzatiile despre Beth si tabloul era complet.

Cata_RB
18th June 2010, 23:14
S-au incheiat calificarile.
Rezultate oficiale si detaliate aici: http://porartisticworldcup.webnode.com/news/official-results1/
Arata ciudat unele note E...diferente de aproape 1 punct.

Flavius a facut un concurs foarte bun, exercitii usurate dar cu note mari la executie. Cristi a mers foarte frumos la cal, a fost aproape de finala si la sol si inele, cu note care pot ajuta echipa, la bara pare in media romanilor, a ratat din pacate la sarituri si paralele.

Programul finalelor pe aparate maine si poimaine: http://www.gympor.com/upload/noticia/Programa_TMPorto.pdf
Asadar, sambata avem:
sol - Flavius Koczi (calificat cu a 2-a nota)
cal - Flavius Koczi (1) si Cristi Bataga (4)

Iar duminica:
sarituri - Flavius Koczi (1)

mikeyy
19th June 2010, 01:45
Felicitari baietilor!!!
Ma bucur in special pentru rezultatele de la cal!!!
Dar ce ne facem la paralele si bara...

Mersi Luiza pentru articol. Si mie mi-a placut ultima parte, cand se vb de noi.

dracsor
19th June 2010, 15:27
scuze, eram la serviciu si am aruncat intrebarea fara sa o gandesc. era vb de cati se califica in finale si daca e vb si de un AA. acum m-am prins. multumesc :D

Cata_RB
19th June 2010, 17:28
Au inceput finalele la ora 17, ora noastra.
Mai exact, sol baieti si sarituri fete.
Flavius intra ultimul in finala de la sol.

Live scoring baieti: http://82.102.28.67/liveresults/mag_final.aspx
Si daca vreti sa urmariti si fetele: http://82.102.28.67/liveresults/wag_final.aspx

onlyme88
19th June 2010, 17:50
Urmeaza Flavius. Trage tareee

Cata_RB
19th June 2010, 17:59
OMG, Flavius a castigat solul...sol din 6.5!!! :shocked:
Unde cum ce...ce si-o fi bagat in exercitiu?

onlyme88
19th June 2010, 17:59
Flavius pe primul loc.
BRAVO

onlyme88
19th June 2010, 18:00
OMG, Flavius a castigat solul...sol din 6.5!!! :shocked:
Unde cum ce...ce si-o fi bagat in exercitiu?

Cat a avut D la europene (adica d-ul lui obisnuit cat era?)

ela_diana
19th June 2010, 18:02
Bravo Flavius! Cu 0,3 mai mult ca la europene!! Cu asa D si o executie buna are sanse bune la mondiale, cred.

Cata_RB
19th June 2010, 18:02
6.2 avea pana acum. Posibil sa fi vazut si un 6.3 mai demult, acum "sap".
Dar ma uimeste...pentru ca el are diagonale numai cu suruburi si deja are combinatii incredibile cand vezi cate rotatii leaga. Ce curioasa sunt, ce-o fi in plus?? :D

Bravo Flavius, l-a egalat pe Hypolito la nota D si l-a invins la executie!

MitzGym
19th June 2010, 18:03
OMG, Flavius a castigat solul...sol din 6.5!!! :shocked:
Unde cum ce...ce si-o fi bagat in exercitiu?
eee,pai vedem maine,diseara,cand o sa apara filmulete
imi doresc enorm de mult ca la mondilae,romanii sa faca o dubla la sol,sa fie pe primele 2 locuri

dracsor
19th June 2010, 18:04
/OLE/ Bravoooooo! iuhuuuuuuu!

ela_diana
19th June 2010, 18:09
La sol si sarituri Mitz!! Eu cred ca avem sanse! Flavius a crescut mult mai ales la aspectul psihic! Bun concurs la europene si acum confirma din nou.

Cata_RB
19th June 2010, 18:10
Am gasit un 6.3 la CM anul trecut si un 6.4 la Nationale tot anul trecut.
Insa anul asta a mers pe 6.2 pana acum. Din pacate nu stiu sa numar suruburi ca sa-mi dau seama de diferente...dar e extraordinar, sper sa-i tot iasa de-acum inainte :)
Poate avem noroc sa apara si filmulete.

onlyme88
19th June 2010, 18:12
Ar insemna medaliile de aur nr 9 si 10 pt Dragulescu la Mondiale. A mai obtinut vreun gimnast 5 titluri mondiale la acelasi aparat? (exceptie khorkina, evident)

Edit: la cat incepe calul?

Cata_RB
19th June 2010, 18:15
Ar fi trebuit sa inceapa deja calul, cred ca s-au intins cu primele 2 finale...nu cred ca mai dureaza mult, au fost cele 2 premieri acum si o sa inceapa curand.
Bataga intra al 2-lea, Koczi al 3-lea.

Alyss
19th June 2010, 18:16
unde ai gasit listele de start?

Cata_RB
19th June 2010, 18:17
Aici: http://porartisticworldcup.webnode.com/news/start-list-qualifications-finals-/
Cea de la baieti e asta: http://files.porartisticworldcup.webnode.com/200000129-ab8efac890/MAG%20-%20Start%20List%20CIII2.pdf

Alyss
19th June 2010, 18:28
a inceput calu! hai baieti!!

Ada24
19th June 2010, 18:31
Bravo Flavius pt sol!
Hai baieti in continuare! :cheer:

onlyme88
19th June 2010, 18:32
:( Probabil a ratat Ioan si nu a mai continuat...

Cata_RB
19th June 2010, 18:33
S-a intamplat ceva la Cristi Bataga...si nota D mult scazuta :(
Pacat, avea o sansa buna...dar sper ca n-a patit nimic.

dracsor
19th June 2010, 18:36
Cat e buna e nota lui Flavius? Am emotii...

Alyss
19th June 2010, 18:36
14.825 flavius cal 6.1 ca si ieri 8.725 executie

onlyme88
19th June 2010, 18:37
E mai putin ca in calificari, dar si cu nota asta s-ar fi calificat tot primul. Sa vdm ce fac ceilalti

Ada24
19th June 2010, 18:37
Ce nivel scazut la fete...:o:

Alyss
19th June 2010, 18:37
ieri a avut 8.90 la executie

onlyme88
19th June 2010, 18:38
Ce nivel scazut la fete...:o:
:happy exact la asta ma gandeam si eu. Am fi castigat 4/4

onlyme88
19th June 2010, 18:41
A ratat portughezul. Mie sincer de el imi era teama, in calificari a avut acelasi D ca Flavius.

ioanavol
19th June 2010, 18:48
Bravo, Flavius, pentru sol!!! Tot asa si la concursurile urmatoare!!

Bravo si pt cal, 14.825 e o nota foarte buna:)


(Multumesc mult tuturor care urmaresc concursul si ne tin la curent - eu am din ce in ce mai putin timp pt asta...)

dracsor
19th June 2010, 18:48
Sa speram ca totul va fi bine si Flavius va castiga si aici! :cheer:

EDIT: aiiiii... ce dificultate la chinez... 6.5 cu 8.700. frumos!

Ada24
19th June 2010, 18:49
off china :headbang:

onlyme88
19th June 2010, 18:50
WOW, 6.5 pt chinez. Inseamna ca a mers la sigur cu 5.9 in calificari

dracsor
19th June 2010, 18:53
deci avem argintul. bun. urmatoarea medalie, va rog! bravo, Flavius!

Alyss
19th June 2010, 18:55
sariturile sunt maine asa ca ai de asteptat :)

onlyme88
19th June 2010, 18:56
O zi foarte buna pt Flavius. Daca-si pastreaza si maine mintea libera va castiga aurul de la sarituri jucandu-se.
Ma minunez de competitia fetelor. Finale castigate cu 13 si ceva.

Ada24
19th June 2010, 18:57
Bravo Flavius!

Oare de ce e competitia fetelor asa slaba?

dracsor
19th June 2010, 18:58
@Alyss - multumesc. abia am timp sa exersez strigatul de lupta: Hai, Flaviuuuuus!

mikeyy
19th June 2010, 19:12
Wow!
Bravo Flavius!!!!
L-a batut pe Hypolito. Ce tare e!! :yes:
El incerca apel la sol, prin 2008-2009....poate de aici a venit plusul.
Chiar nu stiu....oricum FELICITARI!!!

E un rezultat mare!

Cata_RB
19th June 2010, 19:14
Felicitari, Flavius, si pentru cal!
Imi pare rau de Cristi, ca nu i-a iesit ca ieri :(

In calificari Flavius a fost singurul care a sarit din 7 (prima saritura), a 2-a din 6.2. Avand in vedere ca va intra primul in concurs, s-ar putea sa fie nevoie de a 2-a saritura din 6.6, pentru siguranta.

Competitia fetelor e asa slaba pentru ca singurele gimnaste cunoscute sunt Danielle Hypolito si Jessica Lopez, dar nici una din ele nu sta foarte bine la dificultate.

@Mihai: apel dublu pe o diagonala? Sau acel apel simplu pe care il facea pe lateralul solului [cred ca pentru cerinta de diversitate de elemente acrobatice]?

mikeyy
19th June 2010, 19:19
Da, apel dublu.
Stiu sigur pentru ca l-a facut la incalzire la Ploiesti 2008 (nu mai stiu daca si in concurs)....l-am vazut eu, ca eram in sala.
Apoi cred ca l-a incercat si in calificari la Milano 2009...au zis in descrierea exercitiului pe ticker atunci....doar ca nu i-a reusit.

Cata_RB
19th June 2010, 19:23
Mersi.
Asta nu stiam... Dar la ce legari de suruburi are el, cu diagonala doar cu dublu apel cred ca ar pierde la dificultate. Sau leaga suruburi cu apelul?
Nu ma descurc in codul baietilor ca sa analizez ce variante imi trec acum prin minte, o sa incerc sa verific daca apar filmulete :D

Ada24
19th June 2010, 19:32
Competitia fetelor e asa slaba pentru ca singurele gimnaste cunoscute sunt Danielle Hypolito si Jessica Lopez, dar nici una din ele nu sta foarte bine la dificultate.


Asta m-am prins.:P Ma intrebam de ce nu participa si gimnaste cunoscute, cu dificultati.:D
Oricum felicitari castigatoarelor.

mikeyy
19th June 2010, 19:43
Printre gimnastele care participa este si gimnasta din UK care a fost la Internationalele noastre anul acesta - Laura Edwards. (cea cu urcarea interesanta la barna... de la amicalul din martie pe care l-am avut in UK)

Cata_RB
19th June 2010, 19:44
Asta m-am prins.:P Ma intrebam de ce nu participa si gimnaste cunoscute, cu dificultati.:D
Oricum felicitari castigatoarelor.

Asta nu stiu :P
Sunt o multime de concursuri unde nu gasesti pe lista gimnasti / gimnaste de mare renume. De ce la asta, de exemplu, si nu la altul...habar n-am :D

Si eu ii admir pe acesti sportivi, chiar daca nu impresioneaza prin gimnastica lor, ei persevereaza, raman in gimnastica multi ani, merg la CM sau CE pentru bucuria si mandria de a participa la un concurs mare si sunt o prezenta constanta la competitiile din timpul anului. Imi vine in minte Tina Erceg, uneori am impresia ca e in gimnastica dintotdeauna :)...erau si niste gimnaste olandeze...sau exemplu mai recent, cel putin pana va reusi sa-si mai creasca notele de plecare, Jessica Lopez.

Am remarcat-o si eu pe Laura Edwards, e o gimnasta placuta...ieri insa nu i-a mers chiar bine si nici cu notele D nu sta grozav.

imbo
19th June 2010, 19:45
-bravo Flavius!!!!eu sincer pe Flavius o asociez cu Diana Chelaru!!!sunt in crestere de la an la an si sper in 2012 sa fie anul cel mai bun al lor!!!!!:yeah:
-multa bafta pe maine Flavius!!!!!

Ada24
19th June 2010, 19:47
Si mie imi place Jessica Lopez. Am inteles ca are peste 20 de ani.Zici ca are 16 . :)

Cata_RB
19th June 2010, 19:56
Uite ca nu stiam, Ada! Si eu credeam ca tocmai a devenit senioara :)
Am cautat si am aflat ca e nascuta in ianuarie '86...deci are 24 de ani si jumatate, aproape!

Ada24
19th June 2010, 19:59
Uite ca nu stiam, Ada! Si eu credeam ca tocmai a devenit senioara :)
Am cautat si am aflat ca e nascuta in ianuarie '86...deci are 24 de ani si jumatate, aproape!

Stiam ca e mai mare pt ca a concurat si in NCAA, pt Denver parca.A tot evoluat in ultimul timp.Stiu ca anul trecut isi propusese sa se califica in finala AA (la mondiale), din pacate nu a reusit.Poate reuseste anul asta. :)

Tess_AN
19th June 2010, 20:01
Felicitari Flavius! Tine-o tot asa!

eee,pai vedem maine,diseara,cand o sa apara filmulete
imi doresc enorm de mult ca la mondilae,romanii sa faca o dubla la sol,sa fie pe primele 2 locuri
Cu Flavius pe prima treapta!

Ar insemna medaliile de aur nr 9 si 10 pt Dragulescu la Mondiale. A mai obtinut vreun gimnast 5 titluri mondiale la acelasi aparat?
Daca nu il intrece Flavius!
Flavius e in urcare, cred ca poate sa il intreaca pe Dragulescu. Daca Flavius se pregateste mental pentru a-l intrece pe Marian o poate face. Depinde de atitudinea lui, de cum abordeaza concursul.

Marty R.
19th June 2010, 20:27
Exercitiu lui Koczi:

360 front (C) + 900 front (E) +0.1, 900 (D) + 720 front (D) +0.2, salto sideways with 360 (C), 1260 (E) + 180 front tucked (B) +0.1, 3 russian wendeswings (C), press to japanez handstand (C), 1080 (D). 6.5

Great twisting. Though 900 front a bit underrotated. Hypolito did a sizeble mistake doing triple twisting dismount .

Bataga can't press a handstand to dismount on horse.

Cata_RB
19th June 2010, 21:00
Thanks, Marty!!! Always here when we have trouble with the MAG ;)
So Hypolito had some problems with the triple twist? Or it should have been something else and it was only a triple?

Can you please compare Koczi's routine with the one from the Europeans and tell us where is the difference that gave him the extra 0.3?

Marty R.
19th June 2010, 21:27
Cu placere. :)

Koczi la Euro:
720 front (D) + 360 front (C) +0.1, 1260 (E) + 180 front (B) +0.1, side somi with 360 (C), 900 (D) + 540 front (C) +0.1, 3 russians wendeswings (C), press to japaneze hdstd (C), 1080 (D).

So what we have: 1) In 1st line 900 front instead 720 front, it gives 0.1 more 2) 720 front moved in place of 540 front, it gives 0.1 more because of elements value (D+D instead of D+C), and additional 0.1 of CV (D+D=0.2, D+A(B,C)=0.1). So in the end we have +0.3.

Hypolito lost balanse and continued rotating on his legs after landing, making steps. Yes, it should be just triple, nothing else.

Ada24
19th June 2010, 21:39
http://www.click.ro/sport/altre_sporturi/Daniela-Silivas-vacanta-trei-copii_0_977902304.html