PDA

View Full Version : Diverse 2010



Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Cata_RB
20th January 2010, 15:43
Rujeola si rubeola sunt boli diferite .Daca pojar este atunci este rujeola (pojar in popor ) .3 saptamani pauza si ar trebui sa o faca aceasta pauza .Fiind boala virotica efortul fizic in prezenta ei poate fi extrem de daunator pentru ca nu ar trebui riscata o complicatie care poate fi extrem de periculoasa .
DAR , ma intreb cum de nu este vaccinata ?! Acest vaccin se face la copii de un an de peste 20 de ani in Romania ?!

Nici n-am zis ca-s la fel. Acum imi dau seama ca eu stiam de varicela si rubeola, nu rujeola si rubeola. Le-am facut pe ambele, ba chiar rubeola de 2 ori :ras-plans: Cu vaccinurile nu stiu cum e...e posibil oare sa nu fi avut efect sau sa fi aparut intre timp noi tulpini ale virusului?


Si o veste buna....VOM AVEA INTERNATIONALE!!!!!
Deocamdata nu spun mai multe..pana nu vine confirmarea, dar avem Internationale pe la jumatatea lui martie!!!!

Abia astept sa fie oficial!!!! :D

Tess_AN
20th January 2010, 17:02
Multa sanatate, Amelia! Sa te faci bine repede si fara complicatii! Ai grija de tine!

niagara64
21st January 2010, 04:05
Nici n-am zis ca-s la fel. Acum imi dau seama ca eu stiam de varicela si rubeola, nu rujeola si rubeola. Le-am facut pe ambele, ba chiar rubeola de 2 ori :ras-plans: Cu vaccinurile nu stiu cum e...e posibil oare sa nu fi avut efect sau sa fi aparut intre timp noi tulpini ale virusului?



Abia astept sa fie oficial!!!! :D

Greu de crezut ca ai facut rubeola de doua ori . Imunitatea este durabila . Cel mai probabil nu ai fost diagnosticata corect in una dintre dati (asta se intampla de multe ori ).
Noua tulpina a virusurlui nu a aparut dar din pacate se pare ca in Romania din ultimi ani nu se ma urmaresc vaccinarile ca inainte .Si e pacat !

Clau93
21st January 2010, 04:42
Multa Sanatate Amelia!! Tara are nevoie de tine!!

BE STRONG!!!:ok:

Clau93
21st January 2010, 04:43
Daca Ana si Gabi vor putea trece peste perioada aceasta de recuperare si isi vor recapata forma...atunci sunt convins ca le vom vedea la Londra 2012.....nici nu mai e mult - 2 ani (ce trece timpul)
Cred ca si-au recapatat increderea in propriile forte!!!

Londra 2012?? As fi surprins sa le vad anul acesta la mondiale! Fiind ca NUMA 5 gimnaste pot merge la Londra...Gabby si Ana trebuie sa castige fiecare competitie de acuma ca sa mearga acolo! Si cred ca si Forminte trebuie acuma sa se ocupe de noile senioare si de junioare!

Cata_RB
21st January 2010, 09:39
Greu de crezut ca ai facut rubeola de doua ori . Imunitatea este durabila . Cel mai probabil nu ai fost diagnosticata corect in una dintre dati (asta se intampla de multe ori ).
Noua tulpina a virusurlui nu a aparut dar din pacate se pare ca in Romania din ultimi ani nu se ma urmaresc vaccinarile ca inainte .Si e pacat !

Prima data am facut la gradinita, cand a fost o mica epidemie in grupa mea, iar apoi am facut in clasa a 9-a, cand a fost epidemie in tot liceul. Nici nu prea avea ce alta boala sa fie... Plus ca bunica e medic pediatru si am crescut sub nasul ei.
Despre vaccinari...chiar nu stiu ce sa zic. La noi se faceau cum trebuie, erau urmarite de cabinetul medical din scoala. E cumva acel vaccin care se face in mana si lasa o cicatrice distinctiva? Sau are revaccinari dupa doza initiala [cred ca rapeluri se cheama]? Si asta ar putea fi un motiv.

ancaqwe
21st January 2010, 11:06
Multa sanatate Amelia!
Ror-ul se face la 1 an - face parte din schema obligatorie de vaccinare - dar destul de multa lume il refuza. Dar poate Amelia a facut vaccinul si are o forma usoara de pojar, ca nu ofera protectie 100% - din ce mi-a zis pediatra - dar te fereste sigur de forme mai rele.

Ramonica
21st January 2010, 20:26
Am mai aflat de o competitie..va avea loc peste aproape 1 luna: competitia organizata de Nadia " Nadia Comaneci Invitational". Din cate am inteles chiar de la Nadia de pe twitter...a trimis o invitatie si catre Romania pentru cateva gimnaste. Inca nu am aflat despre cine e vorba.

Competitia va avea loc in perioada 19-21 februarie.

vor merge 3 fete din junioarele care se pregatesc la Deva:ok:

mikeyy
21st January 2010, 20:34
Multumim Ramona.
Ne poti spune si cine va participa? :)

Ramonica
21st January 2010, 21:03
Multumim Ramona.
Ne poti spune si cine va participa? :)

Rusu Diana, Gheorghe Georgiana, Tufa Andreea

Cata_RB
21st January 2010, 21:07
Multumim, Ramona!
Ce frumos ca merg cele micute!! :) Trebuie sa fie si mai deosebit, la varsta lor, sa mearga la competitia Nadiei! Succes :ok:

anna.09
21st January 2010, 21:12
Wow..ce ma bucur! Super! Dar asta inseamna oare ca ele nu vor merge la Euro?

Tess_AN
21st January 2010, 21:19
Ramona, multumim de info. Si la American Cup cine merge? Nu te intreb cine merge la CE de la junioare ca e probabil prea devreme... Dar, poti sa scrii cind (data) si unde (localitate) sunt (daca sunt) Internationalele? M-ar ajuta sa stiu ca poate-poate.... :) nu zic mai mult ca sunt multi "daca" la mijloc. Multumesc anticipat.

Clau93
21st January 2010, 22:02
Ce interesant ca merg junioare pana la Nadia Comaneci Invitational:). Succes fetelor!!

Tess, vom avea internationale in martie (cred) dar datele si locatiile nu se stiu!

mikeyy
21st January 2010, 22:02
Data si locatia Internationalelor nu sunt stabilite exact....am inteles ca exista probleme cu sala de la Ploiesti...si nu s-au decis 100%.
Oricum in calendarul federatiei apare in weekend-ul 7-11 aprilie. Dar din cate am inteles mai exista sanse sa fie pusa competitia in a doua jumatate a lui martie.
Inca nu e stabilit.

@Ramona: multumesc!

Tess_AN
21st January 2010, 22:20
Multumesc Mihai. 10 aprilie sunt Pastile!... Ar fi aiurea pentru gimnasti si gimnaste... mai ales ca am inteles ca fetele de la Deva atit merg la mama acasa de Pasti si de Craciun... Dar nici jumatea lui martie nu e bine (pentru mine)... De Florii, o saptamina inainte de Pasti mi-ar conveni cu conditia sa se hotareasca inainte de sfirsitul lunii acesteia.

Scuze de off topic.

Cata_RB
21st January 2010, 22:26
Tess, in 4 aprilie e Pastele. Cel ortodox cel putin, la catolici nu stiu. Cred ca de-asta e ori weekendul din 11 aprilie, ori cel de la sfarsitul lui martie.

Tess_AN
21st January 2010, 22:30
Ai dreptate. 4 aprilie e. Si la ortodocsi si la catolici. Anul asta sunt in aceeasi zi. (transmisia d ela patinaj + serviciul sunt de vina :P ca fac eu greseli ;) )

deni
21st January 2010, 23:51
Buna ziua tuturor,

E primul meu post. Urmaresc demult discutiile de pe acest forum. E foarte fain, mai interesant ca gymworld :)
N-am scris pana acum...dar acum nu m-am putut abtine...tocmai am vazut documentarul "Secrets of Deva" de pe Crisrusblog.
M-am bucurat la inceput...pitic e tare dulce..dar cand a ajuns la partea a doua, dupa un an...mi s-a pus un nod in stomac.
Silul la care antrenorul Florin Cotutiu injura, jigneste, chiar si duritatea celei de-a doua antrenoare m-au intristat tare.
Asta e un clasic caz de child abuse...Ei se justifica prin asta trebuie sa faci pt performanta, dar totusi sunt niste copii de 10-11 ani,
sensibili, nu poti sa te porti asa cu ei. Ma mira ca nu a remarcat nimeni pana cum, mie mi se pare tare tare trist :(

Bine ai venit pe forum!
Am vazut si eu "Secrets of Deva" si mi se pare absolut superb.E incredibil sa vezi actualul lot de gimnastica la varstele acelea fragede cand inca nu stiu ce vor.Si mi se pare si mai incredibil ca cel putin jumatate din acea echipa a ajuns in lotul olimpic...sunt tare emotionata...imi place genul acest de film...

ioanavol
22nd January 2010, 00:27
Ai dreptate. 4 aprilie e. Si la ortodocsi si la catolici. Anul asta sunt in aceeasi zi. (transmisia d ela patinaj + serviciul sunt de vina :P ca fac eu greseli ;) )

Da, coincid anul asta. O sa am si eu o zi libera atunci, pe 5 aprilie...poate ma-ncumet sa fac cozonac anul asta:) (am mac, am Jurcovan, am masina de macinat cafeaua pt mac, am pana si masina pt nuci...momentan am si nuci din Ro, dar cred ca le mananc pe toate pana atunci:D)

Cu toate dorintele si visele probabil insa ca eu voi urmari Internationalele la TV (asta daca nu sunt in weekendul 12-14 martie, cand voi fi plecata). Oricum, ma bucur mult pt gimnaste/gimnasti ca se vor tine inaintea Europenelor...chiar au nevoie de concursul asta (de fani, nu mai vorbesc:P).

mikeyy
22nd January 2010, 02:12
Ioana....chiar daca nu ajungi la Internationale....cineva se gandeste la tine:) Se pare ca in vara vor veni gimnastele in Olanda!!!
De asemenea in iunie mai e o competitie in Constanta..cu Franta/UK.

Zilele astea sper sa reusesc sa pun cap la cap tot calendarul competitional!

Clau93
23rd January 2010, 01:03
Ioana....chiar daca nu ajungi la Internationale....cineva se gandeste la tine:) Se pare ca in vara vor veni gimnastele in Olanda!!!
De asemenea in iunie mai e o competitie in Constanta..cu Franta/UK.

Zilele astea sper sa reusesc sa pun cap la cap tot calendarul competitional!

Si eu incerc sa ajung la Internationale....sper ca e in Aprilie....ca atunci voi fi in tara!!!!!!!!:)

Deci Romania v-a merge la multe competitii dupa cate vad! Este super pentru ca fetele si baietii mai noi la lot castiga experienta!

Daca ai nevoie de ajutor Mikeyy, sa ne zici!:cool:

Clau93
23rd January 2010, 10:50
Ceva ce am gasit pe adevarul.ro:

http://adevarul.ro/sport/antifotbal/Ana_Porgras_a_plecat_la_Farul_Constanta_0_19378101 2.html

Foarte ciudat!! Opiniile voastre??

ioanavol
23rd January 2010, 15:10
Ioana....chiar daca nu ajungi la Internationale....cineva se gandeste la tine:) Se pare ca in vara vor veni gimnastele in Olanda!!!


ar fi suuupeeeer:)

Probabil ca la Nationale, la sfarsitul lui iunie (19-20)...nu vreau insa sa ma bucur prea mult, nu se stie niciodata cand se razgandesc oficialii nostri.

@Clau93: a pus si Luiza articolul asta in topicul dedicat Anei. E doar un transfer formal, Galatiul deavand voie sa aiba legitimate gimnaste senioare...Si Ana a primit si locuinta in Constanta si un salariu (din cate am inteles), deci ma bucur f mult pt ea.

mikeyy
23rd January 2010, 21:15
Calendarul competitional pe anul 2010 (pentru Romania): http://fangymnastics.com/calendar-2010/
Mai am si informatii despre ritmica si aerobica...daca e cineva interesat sa-mi spuna si trimit separat.

LuisaGym
23rd January 2010, 21:17
Eu sunt interesata de aerobica (si cred ca mai sunt si alti forumisti, mamici, gimnaste). Daca ai ceva informatii te rog frumos sa le posezi si la voi si pe thread-ul de aerobica. Merci.

Oho, doua amicaluri in Olanda!!!

Cata_RB
23rd January 2010, 21:31
Super, multumim!! Sunt ceva competitii si s-ar mai putea adauga spre final de an...sa speram ca vom participa la toate si ca nu vor fi trimisi mereu aceeasi sportivi.
Deci nu se stie inca locatia (provizorie) a nationalelor?

mikeyy
23rd January 2010, 21:40
@Luiza: atunci o sa pregatesc si calendarul de la aerobica zilele astea.
Da, 2 amicale in Olanda...in martie baietii si in august fetele.


Pentru nationale....Timisoara/Resita....din nou, nu e batut in cuie. Se poate schimba oricand, din aceasta cauza nici nu am scris locatia.

Intr-adevar sunt multe competitii...ar fi excelent sa mergem la toate. Acum sa vedem.
Deja am inteles ca s-ar putea sa spunem pas pt Scam si Montreal....vom vedea,

Cata_RB
23rd January 2010, 21:49
E bine ca se mai diversifica orasele, poate undeva se va face putina reclama si va fi sala mai plina. Si ma bucur ca se ia in calcul Resita! In ultimii ani mergeau in orasele natale ale fetelor, iar la Resita e centru de traditie pentru baieti :)

simonad
23rd January 2010, 23:15
@Luiza: atunci o sa pregatesc si calendarul de la aerobica zilele astea.
Pentru nationale....Timisoara/Resita....din nou, nu e batut in cuie. Se poate schimba oricand, din aceasta cauza nici nu am scris locatia.


Nationale de gimnastica artistica la Resita sau Timisoara? Super!!!!

Cum ramanen cu voluntariatul? Eu am avut un feedback cam pesimist, dar era neoficial, am vrut sa sondez terenul inainte de chema la federatie ca sa propun in mod oficial...O sa amintesc celor de federatie ca au avut ocazia sa vada cu ochii propri cum functioneaza voluntariatul in alte tari si ca nu au argumente sa ma abureasca cu "nu stim cum este, daca nu iese bine, etc"!!!

Cine vrea sa se implice sa ma contacteze privat. Daca nu suntem cel putin 10 persoane serioase nu pot propune nimic!

21mai
23rd January 2010, 23:34
Ati vazut pe tvr 3 emisiunea de gimnastika k forminte maria olaru si simona amanar?Am trimis 6 mesaje niciunul nu a fost afisat pt k toate il akuzau pe FORMINTE kare se proklama sus si tare k se retrage,k are 3 grupuri d fete dintre kare niciuna apta pt acest sport la momentul d fata

mikeyy
23rd January 2010, 23:37
Cand a fost emisiunea?
Poti sa ne zici ziua si ora?

Cata_RB
23rd January 2010, 23:37
Simona, eu nu stiu ce sa zic...pentru ca, sincer, nu stiu ce presupune voluntariatul, mai ales intr-un sport. Noi oricum vrem sa mergem la nationale si internationale, dar e cam devreme sa fim siguri ca nu va aparea nimic neprevazut si intr-adevar vom putea ajunge. Cred ca ar ajuta daca ne-ai explica mai in detaliu ce ar presupune din partea noastra o astfel de actiune.

21mai
23rd January 2010, 23:45
Din nou repertoriul arhi kunoskut:nu fete,baza de selektie mika,salarii mici pt konducere,distanta mare d kasa si familie kare il forteaza si mai mult sa se retraga dar a zis bine maria la un moment dat k aceste probleme erau si pe vremea lor dar nu erau mediatizate atat de mult, singurul lukru pertinent l a spus simona k maxim 2 medalii la un kampionat de anvergura vom lua si un alt aspekt interesant mentionat de maria si anume k ii e greu sa kreada k sandra va reveni in acest sport din kauza lakunelor in pregatire datorate accidentarii si edukatia deficitare aplikata kopiilor:mai bine la mc donald,m bine matematika in lok de ore d sport SI CEL Mai trist citez "copiii nu mai sunt prioritatea nr 1 a parintilor" ;-(

mikeyy
23rd January 2010, 23:48
@21mai:..spune-ne cand a fost emisiunea, te rog...si apropo...nu iti merge tasta "c"? :D

21mai
23rd January 2010, 23:49
Akum 15 min s a terminat numele ceva k in prelungiri daka nu ma insel

;-)) e obisnuinta la mijloc

Mi am adus aminte de amelia mr forminte a precizat ca nu e nimic grav,ci doar o "gaselnita a presei"

Tess_AN
24th January 2010, 05:35
Ati vazut pe tvr 3 emisiunea de gimnastika k forminte maria olaru si simona amanar?Am trimis 6 mesaje niciunul nu a fost afisat pt k toate il akuzau pe FORMINTE kare se proklama sus si tare k se retrage,k are 3 grupuri d fete dintre kare niciuna apta pt acest sport la momentul d fata
Oana, multumim de stire. Asta e ce nu mi-am dorit pe anul asta: scuze.... si vad ca tot de asta avem parte... E vorba de lipsa literei "c" sau nu inteleg eu bine, echipa cu Amelia, Ana P., Claudia Voicu, Raluca Haidu, Diana Chelaru, Andrea Span, Diana Trenca, Dana Andrei... si revenirea "veteranei" Cerasela nu e echipa ?!? Plus ca pentru CM au sanse sa revina Ana T si Gabi...

Zici ca a proklamat Forminte ca se retrage din functia de coordonator la lot? Inainte sau dupa Europene? Macar sa fie egalitate, sa fie ambele loturi natioanle - baieti si fete - fara coordonator si sa ia medalii mai multe si sa le vedem pe fete zimbitoare si facind gimanstica de palcere! Si sa avem rezultate mai bune - sigur grupul de antrenori de la Deva (incluzindu-l si pe antrenorul Forminte sau nu) va face treaba la fel de buna ca cel de la Bucuresti fara coordonator. Daca Forminte nu va mai fi ocupat cu coordonarea (scuzelor) si va fi antrenor la sarituri poate scoate o medalie ca doar Simonei Amanar i-a fost antrenor.

@Mihai: Multumesc pentru calendarul competitional. Localitatea ca localitatea, daca se alege dintre Timisoara si Resita sunt cam tot in aceeasi parte de tara, ca distanta, nu e ca si cum ai alege intre Timisoara si Constanta sau Iasi. Dar oare data ramine batuta in cuie? Stiu ce s-a intimplat anul trecut, nimeni nu poate garanta nimic dar cam ce sanse am avea sa se tina? Si da, daca poti sa pui si calendarul de aerobica si ritmica pe site la fangymnastics ar fi bine. Sa aiba si Alex si celelate fete mai multi spectatori in sala la concursurile lor... Eu mai sper ca daca lumea are info, va merge la concursurile de gimnastica.

@Simona: Votez cu Cata, ne-ar trebui sa stim cite ceva. Sunt si studenti pe aici dar sunt si care lucreaza si trebuie sa isi planifice concediul. Poti sa ne spui ce presupune voluntariatul? In primul rind: trebuie sa ai un orar fix doar in zilele respective? Sau trebuie sa fii la munca inainte cu citeva zile si citeva zile dupa? In al doilea si al treilea rind - ce vrei tu sa ne spui sau ce intrebari mai au altii.

maria_alexandra
24th January 2010, 06:44
Mihai, vreau si calendarul pentru aerobica si ritmica. daca poti sa il pui la aerobica ar fi perfect.

cat de bine pica internationalele anul acesta, exact in vacanta de Paste. o sa fac tot posibilul sa merg anul acesta la cat mai multe competitii, sa imi ajunga si pentru anul viitor. probabil o sa merg cu parinti mei, acum ca i-am "corupt", le place si lor gimnastica

LuisaGym
24th January 2010, 18:18
Am o rugaminte: in cazul in care persoana care a editat la pagina Sandrei Izbasa de pe wikipedia in zilele de 26 si 27 Decembrie 2009 este de pe forum sau citeste forumul rog urmatoarele: ori 1) da referinte urgent la ce-a scris ori 2) modifica astfel incat sa nu fie evident informatie ne-enciclopedica. Nu ajuta pe nimeni afirmatii de genul "very consistent gymnast and rarely falls" daca NU sunt lucruri exprimate de o autoritate in domeniu, FIG, Nadia etc... si si-atunci trebuie precizat cine-a zis : "Nadia a spus ca Izbasa e asa si pe dincolo". Alt exemplu de informatie care n-are ce cauta intr-o enciclopedie "It's obvious that she is not a bar worker." Pentru cine e evident?

Izbașa's gymnastics

Izbașa is a very consistent gymnast and rarely falls. She is very clean and precise. Her favorite and best event is floor (which she won at the 2008 Summer Olympics). She is very clean, has difficult tumbling, and is a master at sticking the landings. She is also very good on beam, where she won the silver medal at the 2006 World Artistic Gymnastics Championships. She is also a fabulous vaulter as well, where she placed 8th at the 2006 world championships. She usually performs a yurchenko double twist, but has switched to a full twist (in 2009). It's obvious that she is not a bar worker. She does not always hit her handstands and doesn't have that much difficulty, but like on all the events, she has clean form. She has gotten better on uneven bars (though she has added more difficulty).

mikeyy
24th January 2010, 21:47
@Tess: nu e nimic batut in cuie....orice se poate intampla. Sper doar ca vom putea afla din timp orice modificare.

anna.09
24th January 2010, 22:41
http://www.youtube.com/watch?v=wGM0bvPHptc
Atat de frumos....

mikeyy
24th January 2010, 23:03
Frumos exercitul....eu nici nu-l stiam, deci a fost o surpriza placuta! :)

Gym Examiner a realizat o lista cu gimnastii pe care tre sa-i urmarim cu atentie in 2010...din punctul ei de vedere: http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m1d24-20-gymnasts-to-watch-in-2010

Pentru Romania: Ana Porgras si Flavius Koczi.

anna.09
24th January 2010, 23:10
Gym Examiner a realizat o lista cu gimnastii pe care tre sa-i urmarim cu atentie in 2010...din punctul ei de vedere: http://www.examiner.com/x-19152-Gymnastics-Examiner~y2010m1d24-20-gymnasts-to-watch-in-2010

Pentru Romania: Ana Porgras si Flavius Koczi.

Cred ca va fi surprinsa cand Amelia Racea va deveni campioana mondiala absoluta:D

mikeyy
24th January 2010, 23:22
Cred ca va fi surprinsa cand Amelia Racea va deveni campioana mondiala absoluta:D

Bine zis!!! :)

LuisaGym
24th January 2010, 23:23
Cred ca va fi surprinsa cand Amelia Racea va deveni campioana mondiala absoluta:D

Anul asta Romania 1-2. Hotarasc Ana si cu Amelia la Deva care ia aurul si care ia argintul la individual compus.

Cata_RB
24th January 2010, 23:31
Imi place cum ganditi!!! :D O egalitate nu se poate? :D
E mai greu pentru straini de tinut evidenta noilor junioare...si s-ar putea sa fi uitat de Amelia de la EYOF pana acum. Nu-i problema, sa speram ca va fi sanatoasa si o sa le reaminteasca :D

Clau93
25th January 2010, 00:56
Anul asta Romania 1-2. Hotarasc Ana si cu Amelia la Deva care ia aurul si care ia argintul la individual compus.

Ce fain ar fi! Si chiar e o posibilitate!!:rolleyes:

Solul acesta e foarte frumos!! http://www.youtube.com/watch?v=_hREExR6ta4&feature=player_embedded

Mersi Mikeyy petru website!

Si inca ceva super: http://crisrusblog.blogspot.com/2009/11/gimnastica-atunci-si-acum.html

LuisaGym
25th January 2010, 08:25
Buna dimineata si s-aveti o saptamana superba: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/super-reportaj-alergatori-de-cursa-scurta-5433075

LuisaGym
25th January 2010, 10:56
..... la mine deja a inceput superb cu uitatul portofelului acasa in care aveam abonamentul de tren, dat jos din tren, luat tren in directie opusa, rugat la sfinti sa nu vina controlorul sa-mi dea amenda si sa ma dea jos din tren pe undeva pe-aiurea, mers pe jos pana acasa, gasit portofel, luat alt tren, ajuns tarziu la servici, meeting de dimineata ratat, :D

Sper ca v-am amuzat pe ziua de azi :D.

Clau93
25th January 2010, 11:48
..... la mine deja a inceput superb cu uitatul portofelului acasa in care aveam abonamentul de tren, dat jos din tren, luat tren in directie opusa, rugat la sfinti sa nu vina controlorul sa-mi dea amenda si sa ma dea jos din tren pe undeva pe-aiurea, mers pe jos pana acasa, gasit portofel, luat alt tren, ajuns tarziu la servici, meeting de dimineata ratat, :D

Sper ca v-am amuzat pe ziua de azi :D.

Multumim frumos!! E chiar fain ce ne-ai aratat!! Si ce zi faina ai avut!! Sper sa nu se fi intamplat ceva rau! Las ca si eu ratez prima ora la scoala din cauza ca stau pe laptop in pat, si apoi pierd autobuze...dar asa ii viata!

Bafta in continuare gimnastilor!!:D

mikeyy
25th January 2010, 13:33
Stiati faptul ca Sandra e membru in comitetul executiv al Federatiei?
Daca nu, va spun eu acum :)

LuisaGym
25th January 2010, 13:35
Stiati faptul ca Sandra e membru in comitetul executiv al Federatiei?
Daca nu, va spun eu acum :)

Ce presupune pozitia asta?

Cata_RB
25th January 2010, 13:41
Poftim?! Federatia nu inceteaza sa ne surprinda...:groggy:

mikeyy
25th January 2010, 13:47
Ce presupune pozitia asta?

Sigur nici eu nu stiu...nu stiu exact ce inseamna. Dar e singura membra care se afla inca in activitate competitionala...nu stiu cum se poate lucrul asta:

Comitetul executiv:
Presedinte: Adrian Stoica
Vice-presedinte: Simona Amanar
Vice-presedinte: Dan Grecu
Secretar general: Mircea Apolzan
Antrenor federal: Ioan Suciu
Antrenor federal: Anca Grigoras
Alti membrii: Mariana Bitang, Nicolae Forminte, Gina Gogean, Dragos Barzu, Maria Fumea, Olga Didilescu, Adrian Durla si Sandra Raluca Izbasa.

Forminte si Sandra au aceeasi titulatura in cadrul comitetului executiv :D
Mie mi se pare putin ciudat, dar poate nu stiu anumite prevederi...

Ma bucura pozitia lui Ioan Suciu!

Cata_RB
25th January 2010, 13:56
Ma doare capul :D

Nu stiu ce sa zic...poate nu stim noi toate detaliile. Insa e ciudat si nu vad ce rost are. Dar daca la americani se poate, de ce sa nu se poata si la noi? :P

Ioan Suciu nu era si pana acum antrenor federal? Desi nici pozitia asta nu stiu ce inseamna :)

mikeyy
25th January 2010, 13:58
Eu tot citesc niste rapoarte.....[asta fac eu acum la servici :ras-plans:]
Cica Mariana Bitang nici macar nu s-a prezentat la Sedinta...dar ei au bagat-o ca membru. :D In rest se spune cum a fost ales fiecare membru..dar de Sandra nu se zice nimic
Pana la urma cred ca aceasta pozitie de "membru" e doar ceva simbolic...ca sa apara numele...capital de imagine.
Stiti la ce categorie e pusa Mariana Bitang? "Membru la sectiunea personalitati"..alaturi de Gina Gogean si Barzu. Mor de ras cand vad ce au mai inventat

Cata_RB
25th January 2010, 14:12
Lasa rapoartele, ca ai altceva de citit :P

Poate e un fel de reprezentant al gimnastilor?

mikeyy
25th January 2010, 14:16
O sa ma interesez ce fac acesti membrii in cadrul FRG.
Gata, mi s-a terminat pauza de citit :)

Vroiam sa-mi iau la mine sa aranjez calendarul la aerobica, dar din greseala mi-am luat prima parte a rapoartelor...si atunci nu am avut ce face si am citit.

LuisaGym
25th January 2010, 15:40
O sa ma interesez ce fac acesti membrii in cadrul FRG.


Eu as fi curioasa sa stiu ce salarii au membrii executivi.

Andraf
25th January 2010, 17:27
http://www.stradabuzau.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=607:alegeri-i-la-federaia-roman-de-gimnastic&catid=5:sport-local&Itemid=27

Oare Sandra a fost aleasa atunci (Dec.2009) in Comitetul executiv al FRG?
Mihai, a fost activat site-ul FRG-ului?

mikeyy
25th January 2010, 20:04
Nu, tot nu le merge site-ul. Am verificat si acum si nicio schimbare....

cata10
25th January 2010, 21:51
Poate e un fel de reprezentant al gimnastilor?

E posibil ca in statutul FRG sa se mentioneze ceva legat de prezenta unui sportiv aflat in activitate ca membru (cu sau fara drept de vot) in cadrul Comitetului executiv. Stiu ca la CIO (si poate si la Fereratiile Internationale) exista aceasta prevedere.
Mai nou, si in licee, la Consiliul profesoral, participa un elev care reprezinta toti elevii din acea scoala!!!

mikeyy
25th January 2010, 21:57
Stiu ca in ultima perioada au mai fost intrebari cu privire la juniorii - baieti. Am zis ca o sa ma interesez si asta am facut.
Am scris un articols scurt in care am prezentat lotul national masculin de juniori..plus o poza cu cei care se afla in carti pentru Europenele de la Birmingham....au facut poza special pentru noi si le multumim!
http://fangymnastics.com/2010/01/24/sa-facem-cunostinta-lotul-national-masculin-de-juniori/

Clau93
25th January 2010, 22:16
Intr-un fel, nu ma surprinde aceste lucruri!:o:

Tess_AN
25th January 2010, 23:11
Stiu ca in ultima perioada au mai fost intrebari cu privire la juniorii - baieti. Am zis ca o sa ma interesez si asta am facut.
Am scris un articols scurt in care am prezentat lotul national masculin de juniori..plus o poza cu cei care se afla in carti pentru Europenele de la Birmingham....au facut poza special pentru noi si le multumim!
http://fangymnastics.com/2010/01/24/sa-facem-cunostinta-lotul-national-masculin-de-juniori/
Multumesc Mihai. Deci la baieti "juniori" sunt si peste 18 ani (sunt acolo unii nascuti in 1991)?

Andrei Muntean credeam ca e deja senior... dar e bine, nascut in 1993 poate (cred) concura anul acesta la juniori. Iar Radean a fost tare anul trecut... Kotrong si Nisor au deja experienta de la EYOF, ca si Muntean de altfel)... Sigur vom avea medalii la CE la juniori la baieti. Si cred/sper si la fete! Hai Romania!

Cata_RB
25th January 2010, 23:18
Tess, avem inca un Andrei Muntean, acela e senior. Numele complet al celui de la juniori e Andrei Vasile Muntean. Asta ca varianta de a-i deosebi pe viitor :)

Tess_AN
25th January 2010, 23:22
Multumesc Cata. Nu stiam. Deci Andrei Muntean care a participat la EYOF anul trecut e senior de-acum?

mikeyy
25th January 2010, 23:26
Cel care a participat la EYOF e juniorul de acum :)
Noi am facut confuzia asta pe blog la EYOF, dar a fost un lucru bun pana la urma...ca astfel am facut cunostinta cu antrenorii la Buzau, care ne-au explicat diferenta dintre cei 2.

Tess_AN
25th January 2010, 23:31
Cel care a participat la EYOF e juniorul de acum :)
Noi am facut confuzia asta pe blog la EYOF, dar a fost un lucru bun pana la urma...ca astfel am facut cunostinta cu antrenorii la Buzau, care ne-au explicat diferenta dintre cei 2.
Perfect. Atunci, asa cum ziceam (si ce mult imi place sa ma repet :) ) la CE vom avea medalii si la juniori si la junioare! :ok:

mikeyy
25th January 2010, 23:36
Nu stiu daca ati observat...dar avem in lotul de juniori 2 frati gemeni!
Inca sunt mici, dar sper sa ajunga amandoi la seniorat!!!

LuisaGym
25th January 2010, 23:52
Sa dea Dumnezeu : http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/884163/Mariana-Bitang-Sa-vina-Tiriac-si-Nastase-la-minister/

Clau93
26th January 2010, 02:03
Sa dea Dumnezeu : http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/884163/Mariana-Bitang-Sa-vina-Tiriac-si-Nastase-la-minister/

E si timpul! Sportul in Romania sufera rau de tot!:(

Cata_RB
26th January 2010, 04:47
Merg pe firul vazut de Tess in prezentarea juniorilor. Sunt 2 baieti in lot nascuti in 1991, cei mai mari: Stefan Mutiu si Stefan Marinescu, au fost amandoi la nationale. Pe de alta parte, ei nu se regasesc in lista posibililor participanti la CE juniori...deci trag concluzia ca nu mai sunt, oficial, juniori. Care credeti ca e situatia lor?

LuisaGym
26th January 2010, 10:39
Interviu cu Forminte dupa emisiunea cu Amanar si Olaru http://www.libertatea.ro/stire/este-pe-picior-de-plecare-273505.html

Interviul e dat pentru ''revista campionilor" deci nu credeti si voi tot ce cititi.

Clau93
26th January 2010, 11:30
Interviu cu Forminte dupa emisiunea cu Amanar si Olaru http://www.libertatea.ro/stire/este-pe-picior-de-plecare-273505.html

Interviul e dat pentru ''revista campionilor" deci nu credeti si voi tot ce cititi.

Multumim mult! Sper din toata inima ca sa nu se retraga inca...cel putin nu acum!! Sunt acuma noi senioare la lot! Cine se va ingrijora de ele?? [ps Maria Olaru arata FOARTE bine]

mikeyy
26th January 2010, 12:08
Nu va pleca nicaieri Forminte....acum nici nu e indicat sa plece, caci mai sunt doar 2 ani.

@Cata: cei 2 nu mai pot participa la juniori, au depasit varsta...in mod normal ar fi trebuit sa fie promovati la lotul mare, dar deocamdata nu stiu de ce nu au ajuns la seniori.

niagara64
26th January 2010, 14:54
Ei pleaca ....sa fim seriosi ca parca deja ne-am invatat cu stilul de declaratii "Forminte"( isi permitea sa faca declaratii legate de boli inexistente daramite plecari ireale ! ) . Pe de alta parte , ce este disperarea asta ca daca pleaca Forminte se distruge gimnastica romaneasca ? Chiar nu sunt antrenori la nivel de juniori capabil sa conduca seniorii ? Sa fim seriosi ! A inceput si s-a sfarsit gimnastica romaneasca cu el ?
Toate declaratiile astea sunt facut sa stranga in usa mana federatiei ptr bani .Cine vrea , citeste printre randuri .

Cata_RB
26th January 2010, 15:20
@Cata: cei 2 nu mai pot participa la juniori, au depasit varsta...in mod normal ar fi trebuit sa fie promovati la lotul mare, dar deocamdata nu stiu de ce nu au ajuns la seniori.

Asta ma intreb si eu. Sper sa nu fie uitati si sa li se dea macar sansa de a merge la lotul mare.

lalalilu
26th January 2010, 16:10
Toate declaratiile astea sunt facut sa stranga in usa mana federatiei ptr bani .Cine vrea , citeste printre randuri .
in acelasi timp mi se pare normal sa vrea mai multi bani. suma de 1300 de lei (daca cifra e reala) e ridicola pentru un antrenor de lot olimpic.

Tess_AN
26th January 2010, 17:11
Interviu cu Forminte dupa emisiunea cu Amanar si Olaru http://www.libertatea.ro/stire/este-pe-picior-de-plecare-273505.html
Interviul e dat pentru ''revista campionilor" deci nu credeti si voi tot ce cititi.
Luiza, multumesc de "revista presei".
In primul rind e ziarul Libertatea. In al doilea rind, citez din articol: "Nu cer nimănui ceva în mod special, dar probabil că dacă lucrurile vor evolua tot așa, va trebui să-mi caut ceva de rezervă". A cauta ceva de rezerva nu inseamna a schimba. Ca sa nu mai spunem ca "nu cer nimanui ceva in mod special" e diferit de "nu cer nimanui nimic". :D

Iar de plecat in strainatate, nu va pleca nici un antrenor pricipal/coordonator din Romania. Nici o tara nu da primele in bani antrenorilor pentru medalii sportivilor asa cum se dau in Romania si dintr-un salar oricit de mare in strainatate nu pui banii astia deoparte nici in doua cicluri olimpice. Asta sa vorbim de bani, sa lasam la o parte alte aspecte. Pascu a spus clar ca merge pe bani mai putini la club in Elvetia. Si eu nu cred ca e diferenta de salar prea mare intre coordonator la baieti si coordonator la fete. Nu ar trebui sa fie. Mai ales ca rezultatele la fete au fost in general peste cele ale baietilor.

Din tara pleaca antrenorii in general tineri si valolosi care au intr-adevar doar un salar de 1300 si atit (nu al doilea salar de la club/scoala de unde provin, indemnizatie de ..., prima pentru... etc.)

Dar e ziarul Libertatea si trebuie sa ne intrebam "oare?" si "de ce"? referitor la tot ce scrie acolo.

Auré_Gym
26th January 2010, 19:27
Despre Gymnix, aici este lista finala din tarile participante: http://figfront.lx2.sportcentric.com/system/files/631/original/Definitive_Registration_W-Cup_Montreal.pdf?1264429736

Tess_AN
26th January 2010, 19:36
Multumesc Aure. Mergi sa vezi concursul "live"?
Deci vom avea la Montreal 6 baieti si 4 fete. Intrebarea e cine sunt?

Cata_RB
26th January 2010, 19:46
Multumim, Aure!
Eu am impresia ca federatia trece la toate concursurile astea maximul, adica 6 baieti si 4 fete...plus alti membri de delegatie. Parca am mai vazut un tabel ca asta. Ar fi bine sa mearga, dar pana nu vedem numele nu sunt foarte convinsa.

mikeyy
26th January 2010, 20:06
Sincer sa fiu...eu nu as mai duce gimnastii in Canada.
Ati vazut cati participanti au mai ramas?....sunt doar 14 participante la fete?
Tari precum Liban, Finlanda, Albania?

Nu are rost.....cheltuim banii degeaba si le mai obosim si pe fete cu drumul, cu fusul orar....
Ori imi masor fortele cu marile puteri...ori mai bine stam acasa...si investim banii in alt concurs mai puternic.

mikeyy
26th January 2010, 20:45
Cuvintele unei gimnaste....

Cel mai nasol lucru este sa te simti in plus acolo unde candva erai totul…

:(

Tess_AN
26th January 2010, 20:47
Eu zic sa lase gimnastele si gimnastii sa concureze in cit mai multe concursuri indiferent unde si cu cine. Sunt suficiente fete si baieti la lot fara experienta cometitionala si nu le-ar strica un concurs. La baieti participa si Japonia, ce e drept, nu stim cine. La fete mi-ar placea sa o vad pe Claudia Voicu la un concurs inainte de europene ca vine dupa accidentare si nu are nici un concurs de seniorat. La fel Dana Andrei, Andreea Span. Si pentru baieti s-ar putea trimite din seniorii mici - ca sa zic asa. Sa se obisnuiasca cu concursurile. Si cine stie o comportare buna acum i-ar putea propulsa in echipa de CE sau CM. In plus, sunt premiile in bani ce se primesc pentru rezultate. Si daca s-au inscis deja, banii sunt scosi din buzunar deja (asa cred).

Dar,.. nu se stie. E ceva incurcat in lista spune ca e pt. 2010 dar data limita de inscriere ianuarie 2009 ?!? "DEFINITIVE REGISTARTION - 2010 FIG WORLD CUP EVENT IN MONTREAL (CAN) DEADLINE: 08 JANUARY 2009 (12:00 GMT)"

Edit: M-am uitat acum pe calendarul competitional. Inainte de CE, pe lina Montreal mai sunt sCAm, Cottbus, si Doha (ca Paris pica e la o zi dupa internationalele noastre). La sCAm eu as trimite-o pe Claudia Voicu (daca nu merge la Montreal) - sau daca nu ea, pe do'nsoara Pitic. La Cottbus as merge cu Amelia, Ana P, Cerasela si Diana C. Pentru Dolha as trimite-o din nou pe Cerasela si pe Diana Trenca si poate inca una din fete... Dar sa termin ca ma ia Niagara de urechi :)

LuisaGym
26th January 2010, 21:57
Comitetul olimpic Roman a dat ceva bani la federatii inclusiv la cea de gimnastica: http://www.gandul.info/sport-miscare/sportivi-din-sase-federatii-ajutati-cu-bani-de-cosr-5447896

Tess_AN
26th January 2010, 22:03
Comitetul olimpic Roman a dat ceva bani la federatii inclusiv la cea de gimnastica: http://www.gandul.info/sport-miscare/sportivi-din-sase-federatii-ajutati-cu-bani-de-cosr-5447896
Citez din articolul de la linkul de mai sus:"Președintele Comisiei Tehnice din cadrul COSR a mai precizat că indemnizația lunară pe care o primește un sportiv sau un antrenor este de maximum 1.000 de lei. "Sumele diferă, pentru că sunt mai mulți factori care determină cuantumul acordat. Suma minimă a indemnizației este de 750 de lei, iar cea maximă, de 1.000 de lei"

Asta ca sa imi susin postul nr.332 de pe pagina anterioara vis a vis de indemnizatii si alte adaugiri la salar. Scuze.

simonad
26th January 2010, 22:22
..... la mine deja a inceput superb cu uitatul portofelului acasa in care aveam abonamentul de tren, dat jos din tren, luat tren in directie opusa, rugat la sfinti sa nu vina controlorul sa-mi dea amenda si sa ma dea jos din tren pe undeva pe-aiurea, mers pe jos pana acasa, gasit portofel, luat alt tren, ajuns tarziu la servici, meeting de dimineata ratat, :D

Sper ca v-am amuzat pe ziua de azi :D.

Idem si mi-e mi s-a intamplat acu 2 saptamini cu trenul si abonamentul, in plus ajunsa la servici nu aveam alimentatorul de curent la laptop deci dupa 2 ore cand mi s-a descarcat bateria inapoi acasa. Doar 40km si 3 mijloace de transport de schimbat, ce sa fie.... :D




Solul acesta e foarte frumos!! http://www.youtube.com/watch?v=_hREExR6ta4&feature=player_embedded

Mah...mi se pare doar o cheerleader pe un covor albastru...scuzati-ma, nu ma pricep la gimnastica deloc, dar nu are nimic ARTISTIC ci doar elemente acrobatice, exact ceea ce fac cheerleader-ele...Eu ma astept ca gimnastele din artistica sa aiba si ceva din gratia unei balerine, o vedeti pe Sacramore sa devina balerina la opera, ceea ce fac unele din gimnaste dupa ce se retrag???

In legatura cu voluntariatul, daca nu va deranjeaza, am sa deschid un thread nou zilele astea :)

Clau93
26th January 2010, 22:43
in acelasi timp mi se pare normal sa vrea mai multi bani. suma de 1300 de lei (daca cifra e reala) e ridicola pentru un antrenor de lot olimpic.

Pai si normal pentru ca este la lotul national! a adus medalii acasa!! a tinut gimnastica in picioare cat de cat!

Clau93
26th January 2010, 22:44
Sincer sa fiu...eu nu as mai duce gimnastii in Canada.
Ati vazut cati participanti au mai ramas?....sunt doar 14 participante la fete?
Tari precum Liban, Finlanda, Albania?

Nu are rost.....cheltuim banii degeaba si le mai obosim si pe fete cu drumul, cu fusul orar....
Ori imi masor fortele cu marile puteri...ori mai bine stam acasa...si investim banii in alt concurs mai puternic.

Dupa ce ma vazut lista, ai dreptate! Dar totusi nu ar fi bine sa capete gimnastii experienta pentru Europene?!

Clau93
26th January 2010, 22:53
Eu zic sa lase gimnastele si gimnastii sa concureze in cit mai multe concursuri indiferent unde si cu cine. Sunt suficiente fete si baieti la lot fara experienta cometitionala si nu le-ar strica un concurs. La baieti participa si Japonia, ce e drept, nu stim cine. La fete mi-ar placea sa o vad pe Claudia Voicu la un concurs inainte de europene ca vine dupa accidentare si nu are nici un concurs de seniorat. La fel Dana Andrei, Andreea Span............ Inainte de CE, pe lina Montreal mai sunt sCAm, Cottbus, si Doha (ca Paris pica e la o zi dupa internationalele noastre). La sCAm eu as trimite-o pe Claudia Voicu (daca nu merge la Montreal) - sau daca nu ea, pe do'nsoara Pitic. La Cottbus as merge cu Amelia, Ana P, Cerasela si Diana C. Pentru Dolha as trimite-o din nou pe Cerasela si pe Diana Trenca si poate inca una din fete... Dar sa termin ca ma ia Niagara de urechi :)

100% de acord! Una dintre cele mai mari probleme la lot acuma este ca gimnastele nu au prea multa experienta! Trebuie sa fie trimise peste tot sa capete medalii, etc.:D. Mai ales gimnaste cum ar fi Andreea Span, Dana Andrei si Loredana Sabau.

@Mikkey, stiu ce vrei sa zici cu orarul si cu banii si sunt de acord, dar trebuie experienta inainte de Europene!

LuisaGym
27th January 2010, 11:30
Aceeasi stire despre Forminte care vrea sa plece a aparut in in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-vrea-sa-paraseasca-lotul-5449122

Clau93
27th January 2010, 11:47
Mah...mi se pare doar o cheerleader pe un covor albastru...scuzati-ma, nu ma pricep la gimnastica deloc, dar nu are nimic ARTISTIC ci doar elemente acrobatice, exact ceea ce fac cheerleader-ele...Eu ma astept ca gimnastele din artistica sa aiba si ceva din gratia unei balerine, o vedeti pe Sacramore sa devina balerina la opera, ceea ce fac unele din gimnaste dupa ce se retrag???

Mie imi place mult muzica, umpic coregrafia si toate diagonalele sunt executate binisor - tras de coada! Dar muzica ii sta bine lui Alicia! Sa fiu sincer, niciodata nu a fost sau va fi o gimnasta din USA care sa fie artistica...singura care a fost e Nastia Liukin, dar ea e rusa, deci nimeni nu a fost sau nu cred ca va fi asa cum a fost Nastia!


Aceeasi stire despre Forminte care vrea sa plece a aparut in in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-vrea-sa-paraseasca-lotul-5449122

Forminte a plecat in Bangladesh???? Dar alta tara mai frumoasa decat aia nu putea sa gaseasca?? Afghanistan, Mongolia?! Sunt doar eu, sau asta e numa sa prinda atentia lumii si sa castige mai multi bani?! Daca vrea sa se retraga, unde merge...iar in Asia?:no:

mikeyy
27th January 2010, 11:50
Eu inteleg situatia antrenorilor din Romania si imi pare sincer rau ca nu sunt respectati si platiti asa cum trebuie. Insa nu imi place nici ce face Forminte prin presa/TV...adica nu isi va gasi rezolvarea problemelor astfel. El ar trebui sa stie lucrurile astea.

Toate aceste actiuni le fac rau indirect fetelor...ca prin aceste declaratii, presa va sari pe Forminte si va incepe acel tam-tam cu articole "senzationale, etc....si presiunea pe umerii fetelor si asa e mare, ca sunt debutante.

Mai bine astepta sa treaca Europenele...sau facea chestia asta mai devreme in toamna....nu cu 2 luni jumate inainte de Europene.

Repet ii dau dreptate lui Forminte...insa nu a ales cea mai buna strategie pentru asta. Lucrurile se rezolva la masa negocierilor...sa se duca sa le spuna celor din Federatie ca de maine pleaca (spre exemplu)...sa faca precum Pascu..sa-i puna in fata faptului implinit. Sa vedeti atunci cum face Stoica atac de panica...

Oricum..stiti ce risca Forminte daca face tam-tam? Sa fie dat afara in cazul in care nu isi indeplineste obiectivul....totusi Federatia are puterea...si daca au fost ei in stare sa-l dea pe Dan Grecu afara....

LuisaGym
27th January 2010, 11:57
Nici mie nu-mi place nehotararea asta. Nu mi se pare corect sa te-apuci sa ameninti cu plecare in mijlocul pregatirilor pentru Europene si Mondiale. Daca are de plecat de ce n-a plecat dupa Olimpiada ori dupa mondialele din 2009? E treba lui daca sta sau nu dar ar trebui sa se hotarasca odata. Nu foloseste nimanui (nici macar lui) starea asta de incertitudine.

Eu nu pot sa pricep de fel de om este Forminte daca acum cand are pe mana fete cu care poate confirma ca antrenor se apuca sa ameninte cu retragerea. Poate n-are chef sa faca gimnastica si nu are ambitii. Altfel nu-mi explic cum de-l apuca plecatul cand are cu ce sa se bata pentru aur anul asta. (Na, poate stie ca nu se mai intoarce Sandra si de aia il apuca plecatul).

Clau93
27th January 2010, 12:02
Nici mie nu-mi place nehotararea asta. Nu mi se pare corect sa te-apuci sa ameninti cu plecare in mijlocul pregatirilor pentru Europene si Mondiale. Daca are de plecat de ce n-a plecat dupa Olimpiada ori dupa mondialele din 2009? E treba lui daca sta sau nu dar ar trebui sa se hotarasca odata. Nu foloseste nimanui (nici macar lui) starea asta de incertitudine.

Eu nu pot sa pricep de fel de om este Forminte daca acum cand are pe mana fete cu care poate confirma ca antrenor se apuca sa ameninte cu retragerea. Poate n-are chef sa faca gimnastica si nu are ambitii. Altfel nu-mi explic cum de-l apuca plecatul cand are cu ce sa se bata pentru aur anul asta. (Na, poate stie ca nu se mai intoarce Sandra si de aia il apuca plecatul).

Nu se putea zice mai bine! Daca ar fi sa se retraga...sa fie cel putin dupa Europene, dar apoi federatia trebuie sa gaseasca pe altcineva REPEDE! Sugestii cineva?

Dar ai spus bine punctul cu Sandra!! Poate ea ar putea sa-l incurajeze cu deciziile bune? Ea va reveni mai tarziu...si ce va face fara Forminte?? E tare aburita treaba asta! Chiar asa de greu e in RO cu criza asta???:no:

Sunt multe junioare talentate in RO...momentul acesta este critic pentru ele...asta va face lucrurile mai grele! Of of...asta e...

LuisaGym
27th January 2010, 12:09
Dar ai spus bine punctul cu Sandra!! Poate ea ar putea sa-l incurajeze cu deciziile bune? Ea va reveni mai tarziu...si ce va face fara Forminte??

De ce ar trebui sa depinda deciziile unui antrenor de 50 de ani de incurajarile unei gimnaste (cu putine sanse de revenire) de 20 de ani? El n-are ambitiile lui de antrenor, n-are gimnaste la lot care fac sacrificii imense pentru a face gimnastica? Eu nu stiu cum se poate prezenta la fetele alea cu dubii. Ori laie ori balaie: fetele alea care-si vad parintii 10 zile pe an si se antreneaza cu dureri ca sa-si indeplineasca un vis merita macar siguranta ca au un antrenor la lot pe care nu-l apuca plecatul dupa cum bate vantul.

Clau93
27th January 2010, 12:17
De ce ar trebui sa depinda deciziile unui antrenor de 50 de ani de incurajarile unei gimnaste (cu putine sanse de revenire) de 20 de ani? El n-are ambitiile lui de antrenor, n-are gimnaste la lot care fac sacrificii imense pentru a face gimnastica? Eu nu stiu cum se poate prezenta la fetele alea cu dubii. Ori laie ori balaie: fetele alea care-si vad parintii 10 zile pe an si se antreneaza cu dureri ca sa-si indeplineasca un vis merita macar siguranta ca au un antrenor la lot pe care nu-l apuca plecatul dupa cum bate vantul.

Sandra era "star student" a lui Forminte...teacher's pet mai bine zis! Sunt 100% de acord cu ce zici...dar ce sa faci daca omu nu are bani?? Poate revine B si B inapoi?? Din opinia mea, cand s-au retras, parca mi sa parut ca ei nu au terminat cu gimnastica! Deci vom vedea ce se va intampla! Cred ca dupa atatea sacrificii, lotul acesta arata foarte puternic, [moderat]

CHIAR E O BATAIE DE JOC!!

mikeyy
27th January 2010, 12:31
Aoleu...nu vazusem ce cuvinte a folosit...vad ca intre timp si-a editat mesajul.
Clau...fara discriminari! Te rog frumos...ai grija! Norocul tau ca nu am vazut.

mikeyy
27th January 2010, 12:40
Aaaaa, credeam ca e vorba de alt mesaj....m-am uitat acum la toate si am sters ceea ce a zis referitor la "plimbat".
Clau...de data asta ai scapat, ca nu vazusem exact de prima data....dar data viitoare...
Grija mare la ce cuvinte folosesti.

anna.09
27th January 2010, 15:17
http://couch-gymnast.blogspot.com/
reactii la articolul despre Forminte

BTW pt cei care au citit de dimineata..articolul din Prosport a devenit mai amplu. Sau n-am citit eu tot de dimineata..dar sunt sigura ca am citit...

mikeyy
27th January 2010, 15:18
Prosportul revine cu un interviu in exclusivitate cu Forminte: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/interviu-exclusiv-forminte-vrea-sa-paraseasca-lotul-national-5449122

Mult mai clar totul...un interviu foarte bun! ;)
Sunt multe de discutat pe baza acestui interviu...dar mai pe seara, cand ajung acasa :D

anna.09
27th January 2010, 17:31
Pe mine ma bucura nominalizarea Claudiei si a Ceraselei...dar as vrea sa nu uite de Sabau si Andrei.... si chiar nici de Span.

Cata_RB
27th January 2010, 19:08
Incep eu cu discutiile detaliate :D

In mare parte, mi se pare un interviu ok, cu declaratii mature. Asa ca o sa carcotesc punctual:
1. Si pe mine ma bucura nominalizarea Ceraselei, dar nu inteleg de ce este lasata la urma, ca gimnasta noua (intr-un fel). Da, vine dupa 2 ani de probleme, dar e totusi campioana europeana en-titre si are si un mondial la activ.
2. "Mergem cu cinci fete, și atât în calificări cât și finală concurează trei și vor conta toate trei notele (...) Este important ca cele șase fete să fie sănătoase". De ce sase?! Sa fie o mica greseala undeva pe parcurs si sa fi fost de fapt 5, adica cele care vor fi in echipa. Daca nu...de ce sase? Fara Gabi si Ana, pentru care europenele vin prea repede, avem 10 gimnaste in lot.

mikeyy
27th January 2010, 19:47
Pai se spune de 6 gimnaste..caci sunt 6 din care le vor alege pe cele 5. Probabil ca restul nu sunt inca in forma.
Dupa cate inteleg..Cera e pregatita, insa mai are de scapat de cateva kg...sper sa reuseasca pana la Birmingham...ca e nevoie de ea la paralele.

In rest mi se pare un interviu bun, care atinge toate subiectele...raspunzand la multe dintre intrebarile pe care eu unul le aveam..poate si voi.

Clau93
27th January 2010, 23:26
Aoleu...nu vazusem ce cuvinte a folosit...vad ca intre timp si-a editat mesajul.
Clau...fara discriminari! Te rog frumos...ai grija! Norocul tau ca nu am vazut.

Nu stiu despre ce vorbesti, scuze...am zis ceva rau?!?!?!

Clau93
28th January 2010, 01:30
Prosportul revine cu un interviu in exclusivitate cu Forminte: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/interviu-exclusiv-forminte-vrea-sa-paraseasca-lotul-national-5449122

Mult mai clar totul...un interviu foarte bun! ;)
Sunt multe de discutat pe baza acestui interviu...dar mai pe seara, cand ajung acasa :D

Foarte bun interviu! Inca odata spun...Forminte, mai stai!!!

Cerasela, te rog pierde din greutate ca echipa nu ar fi la fel fara tine!!!!:cool:

stere78
28th January 2010, 16:21
Încă o dată, urări de sănătate Amei:

DEVA (MEDIAFAX) - Gimnasta Amelia Racea, câștigătoare a două medalii de aur și patru de argint la Festivalul Olimpic pentru Tineretul European, de la Tampere, a fost desemnată, joi, cel mai bun sportiv al anului 2009 din județul Hunedoara, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Premiul pe care l-a primit sportiva legitimată la CSS Cetate Deva din partea Direcției Județene pentru Sport din Hunedoara, l-a nemulțumit pe sportivul clasat pe poziția secundă, arcașul Răzvan Marcu, legitimat la CS Minerul Aninoasa.

Răzvan Marcu a fost declarat, la sfârșitul anului trecut, ca fiind cel mai bun sportiv hunedorean în 2009, iar locul secund i-a revenit gimnastei Amelia Racea. Sportivul din Aninoasa a fost însă detronat, în urma unei decizii a direcției sportive județene, luni, cu trei zile înainte de festivitătea de premiere.

Directorul DJS Hunedoara, Sorina Cobori, a precizat că ierarhia a fost modificată datorită unor inadvertențe între modul de punctare al rezultatelor și locul pe care au fost clasați sportivii din fruntea ierarhiei.

Potrivit calculului făcut de Sorina Cobori, punctajul obținut de Amelia Racea este aproape dublu față de următorul sportiv clasat, Răzvan Marcu. Astfel, ordinea primilor doi sportivi la discipline olimpice a fost inversată, iar Amelia Racea a câștigat titlul de sportiv al anului 2009 în Hunedoara, iar Răzvan Marcu s-a clasat pe locul secund.

Rezultate din anul 2009 obținute de gimnasta Amelia Racea, junioară la CSS Cetate Deva:

Festivalul Olimpic al Tineretului European, Tampere, Finlanda: locul 2 cu echipa și la individual compus, locul 1 - sărituri, locul 1 - bârnă, locul 2 - paralele, locul 2 - sol;

Campionatul Național Individual al Maestrelor: locul 2 - sărituri; locul 2 - paralele; locul 1 - bârnă; locul 2 - sol;

Tyson American Cup, SUA: locul 5 la individual compus;

Trofeo Citta di Jesolo, Italia: locul 1 la individual compus;

Trofeo Internațional Citta di Lugano, Elveția: locul 1 la individual compus, la sărituri, la paralele, la bârnă și locul 3 la sol;

Turneul Internațional al României: locul 1 la individual compus, locul 2 - sărituri, locul 2 - sol.

Titlul de cel mai bun antrenor i-a fost acordat Lilianei Cosma (component al staff-ului tehnic al lotului național feminin de gimnastică)

LuisaGym
28th January 2010, 16:25
Bravo Amelia! Felicitari Lili Cozma!

Tess_AN
28th January 2010, 18:15
Ma bucur pentru Amelia dar si mai mult ma bucur pentru Lili Cozma. Lili mi-a lasat impresia a unui om care din umbra tace si face, isi vede de treaba si e bine cind sunt oameni capabili sa-i observe si sa-i aprecieze si pe cei ce nu se baga in fata si sa se bata cu caramida in piept.

stere78
28th January 2010, 20:41
Ma bucur pentru Amelia dar si mai mult ma bucur pentru Lili Cozma. Lili mi-a lasat impresia a unui om care din umbra tace si face, isi vede de treaba si e bine cind sunt oameni capabili sa-i observe si sa-i aprecieze si pe cei ce nu se baga in fata si sa se bata cu caramida in piept.

Eram foarte grăbit când am postat știrea, așa că n-am sesizat o eroare - Amelia e deja senioară. Da, Lili Cosma e genul de om care tace și face. Mi-e foarte drag de ea.

Clau93
28th January 2010, 23:13
Multumim pentru articol!! Amelia e foarte talentata si cred ca ne asteptam la un viitor bun!! Uite ce rezultate excelente a obtinut!!:)

Doamna Lili Cozma a facut exercitii la barna foarte frumoasa!! Sper sa mai stea in continuare!:)

BRAVO AMELIA!! BAFTA!!!!!

mikeyy
28th January 2010, 23:51
Canalul de youtube al Sabinei Cojocar: http://www.youtube.com/user/SabinaCojocar85
Puteti gasi mai multe melodii interpretate de Sabina..sau diverse filmulete. De exemplu in filmuletul pus azi..ne prezinta Podul minciunilor din Sibiu!

Andraf
30th January 2010, 18:59
Legat de calendarul competitional 2010, postat pe Fangymnastics, am gasit cateva informatii legate de etapa de cupa mondiala de la Paris, se pare ca perioada concursului va fi 10-11 Aprilie (concomitent cu Internationalele Romaniei de la Ploiesti):http://www.ffgym.com/applications/bercy/index.html

Daca bifati "les nations" veti gasi lista tarilor care si-au anuntat intentia de a participa si binenteles Romania este prezenta pe aceasta lista. Oare pe cine vor trimite?
Totodata daca bifati "le club de supporteurs", veti gasi ceva foarte interesant. Va fi amenajata o tribuna speciala a suporterilor
(500 locuri) care vor primi in prima zi a concursului niste bilete dedicate (bon de passage dedicace) iar cu ele, in ultima zi, dupa terminarea concursului, vor participa la o sesiune de autografe cu gimnastii francezi si cu 2 din castigatorii de la feminin si masculin.
Numai cand ma gandesc ca ai nostri (federatia!!!) nu sunt in stare sa faca o reclama cat de cat sa aduca spectatori in sala la Nationale sau Internationale, ma apuca toate spumele marii...

Tess_AN
30th January 2010, 22:05
Poate vor trimite la Paris junioare daca e voie... Nu stiu. Iar despre ce poate sa faca o federatie... cred ca totul se rezuma la verbula vrea. Vrei sa faci sau nu vrei, sau si mai rau nici macar nu ne pasa.

Noi, suporterii ce facem? Ne impartim? Mergem si las Paris si la Internationale? :)

Cata_RB
30th January 2010, 22:16
Am vaga impresie ca pana la urma o sa se mai spuna "pas" catorva competitii... Depinde cati gimnasti vor aduce la internationale. Anul trecut au fost putini dintre seniori, insa acum e plasat mult mai bine concursul, ca perioada. Oricum e posibil sa mai lipseasca pentru ca sunt la concursurile de afara, cum a fost la nationale cu Raluca Haidu. Trebuie sa recunosc insa ca as prefera sa fie cat mai multi la internationale :)

Clau93
31st January 2010, 01:46
WOW dar ce multe competitii se intampla inainte de Europene! Sper sa mearga romanii la aceste competitii si sper ca Forminte nu a uitat despre Andreea Span sau Loredana Sabau pentru ca si ele au talent si potential!! Dar campionatele din Franta nu sunt "the French Internationals" sau cupa Bercy?! Sau poate aia e alta cupa....

Clau93
31st January 2010, 03:02
Scuze de mesaj consecutiv DAR am gasit ceva interesant:
http://adevarul.ro/magazin_de_duminica/sport_life/Vanda_Hadarean-campioana_reinventata_0_199180430.html

Vanda arata bine!!:) Cat de multe gimnaste din Romania se afla in afara tarii:(. Succes Vanda in continuare!

crisloregym
31st January 2010, 22:09
Concusrul din Franta se numeste "Internationalele Frantei", este etapa de Cupa Mondiala (sau era in 2007) si este organizat in Palais Omnisport de Bercy, o sala superba din Paris...la care se ajunge usor cu un metrou modern (linia 14, daca tin eu bine minte), fara conductor, ci automatizat (inclusiv usile din sticla de pe peron)...suficient de convingatoare? mergeti? :D :D :D
Va atasez si cateva poze cu sala:D

crisloregym
31st January 2010, 22:15
Mai atasez cateva poze cu imprejurimile de langa Palais Omnisport (care se afla chiar in "Coasta" Ministerului de Finante)

A doua poza reprezinta un fel de cartier cu mici gherete, care se desfasoara dupa ce traversezi parcul din spatele Salii (prima poza). Iar ultima...este o poza facuta in statia de Metrou de la Paris Bercy:P. Sper sa va placa...eu am ramas cu amintiri mai mult decat frumoase de acolo:P

Clau93
31st January 2010, 22:18
Asaaa ma gandeam eu ca e Bercy!!:) Nu am fost niciodata acolo si multumim pentru poze!!! SUNT SUPER!!! Gata, ma mut in Franta!:cool:

crisloregym
31st January 2010, 22:20
Si pentru ca tot m-ati starnit:D

Clau93
31st January 2010, 22:23
Super pozele!! Tu locuiesti acolo? (adica in Franta). De abia astept sa vad cum se va desfasura competitia anul acesta! Sala aceea e imensa, ar trebui sa se tine competitiile mondiale si europene mai mult la Paris!:)

crisloregym
31st January 2010, 22:23
Ultima parte:)

Claudiu, ma bucur ca iti plac pozele:) Nu locuiesc acolo :(, am stat doar patru luni in 2007 cu o bursa, in Grenoble. Dar am reusit sa ajung la Internationalele Frantei la jumatate din concurs:)

Clau93
31st January 2010, 22:37
Multumim Crysloregym! Sunt tari pozele!! Si ce fain ca ai fost in Franta! Sper sa merg si eu intr-o zi cu soare:rolleyes:;).

Cata_RB
31st January 2010, 22:37
Frumoase amintiri, Cris :D
Deci statiile alea de metrou unde erau la marginea peronului usi care se deschid automat, in dreptul carora se oprea metroul...sunt pe linii complet automate, fara conductor? Chiar m-am intrebat de ce unele statii au asa.

crisloregym
31st January 2010, 22:43
Asa am inteles...acuma sper sa nu spun prostii:D

Serena2010
1st February 2010, 06:24
Buna Zuia

Ce mai faci everyone.. My romanian is going well (my self lessons) but I am impatient because I want to learn faster.

I am impatient to see who will go to Europeans. I heard he can only select 5 people - I am curious to see who will be chosen and the reason why - I would think the coach would pick those who can contribute a high score on UB and VT. I am curious about vault and who the 3 girls will be used for high score on vault. If i was to pick i would use Racea and Chelaru. My last pick would either be Haidu or Cerasela if she makes the team and IF she is able to perform vault.

Who would you choose to vault for Romania at Europeans? (cum se spune pe romaneste??)

noapte buna (it's midnight here and time to sleep).
te pup papa
Serena
HAI ROMANIA!!!

Tess_AN
1st February 2010, 06:50
Who would you choose to vault for Romania at Europeans? (cum se spune pe romaneste??)
Vault (as gymnastics aparatus)=Sarituri
[saritura means jump, sarituri=jumps in Romanian]
We have under competitions=Competitii a thread for Euros:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=486957 and in pages2-3-4 we made suppositions of women team.
For vault, we hope Cerasela will have her DTY back.

(Serena a intrebat de CE, de echipa - i-am dat link-ul la Competitii->CE).

Clau93
1st February 2010, 06:54
Ceau Serena thanks for the question! I will translate it first!

In limba in romana: Ce mai faceti? Cursurile mele de limba romana merg bine dar nu mai am rabdare pentru ca vreau sa invat mai repede! De asemenea, nu am rabdare sa stiu cine va merge la europene. Am auzit ca in echipa au voie doar 5 fete. Sunt curioasa sa vad cine vor fi selectati si de ce. Eu cred ca Forminte ar trebui sa aleaga pe cineva care ar putea sa obtina note mari la sarituri si paralele. Sunt curioasa despre sarituri si care vor fi cele 3 fete care vor evolua la acest aparat. Daca eu ar fi sa aleg, as alege pe Amelia Racea si Diana Chelaru. Ultima alegere ar fi Raluca Haidu sau Cerasela Patrascu daca ajung in echipa si daca poate sa faca gimnastica.

Pe cine ati alege sa execute la sarituri? Noapte buna, aici e miezul noptii, papa![/I]

English: I think it would HAVE to be Haidu if nobody else goes! Ana Porgras is probably upgrading her vault (if I am not mistaken), so maybe she could execute! Cera is a posibility because she would be great on UB! So I would actually include Cera on vault if she is capable. IF not, then probably Haidu! I don't know who else could go!Suggestions?

Romana: Eu cred ca ar trebui sa fie Haidu daca nu merge altcineva! Nu cumva face Ana Porgras o saritura mai grea? (daca nu gresesc), deci poate ea ar putea sa execute! Cerasela este o posibilitate pentru ca ea este buna si la paralele. Deci eu poate as include-o si pe Cera. DACA nu, atunci Haidu. Cine altcineva ar merge?

OMG Tess, mai batut cu secunde la traducere!! ;))

Tess_AN
1st February 2010, 07:15
OMG Tess, mai batut cu secunde la traducere!! ;))
Nu e concurs si oricum eu nu am facut traducerea asa profesional cum ai facut-o tu :ok: Cred ca avind traducerea fidela facuta de tine o ajuta pe Serena cu limba romana :yeah:

Daca nu dadeam link-ul la CE (singura info de valoare) in postul meu acum puteam sa il sterg. Dar asa, daca tot m-am obosit sa il scriu ... :evil:

Clau93
1st February 2010, 08:11
Nu e concurs si oricum eu nu am facut traducerea asa profesional cum ai facut-o tu :ok: Cred ca avind traducerea fidela facuta de tine o ajuta pe Serena cu limba romana :yeah:

Daca nu dadeam link-ul la CE (singura info de valoare) in postul meu acum puteam sa il sterg. Dar asa, daca tot m-am obosit sa il scriu ... :evil:

Da stiu, traduceam, si dupa ce am spus submit reply...deja era tradus acolo hehe! O.o mersi! Sper ca intelege lumea!:D O.o sa nu stergi nimic niciodata, oricat ajuta! multumim de site!:)

mikeyy
1st February 2010, 10:28
I would think the coach would pick those who can contribute a high score on UB and VT. I am curious about vault and who the 3 girls will be used for high score on vault. If i was to pick i would use Racea and Chelaru. My last pick would either be Haidu or Cerasela if she makes the team and IF she is able to perform vault.

Who would you choose to vault for Romania at Europeans? (cum se spune pe romaneste??)


Hey, Serena!
Indeed..VT and UB are our weaknesses. I think we really need Cerasela on UB..without her, it will be a bit difficult.
For VT, I think we can count on Amelia, Diana and Raluca.

[Intr-adevar sariturile si paralele sunt punctele noastre slabe. Eu cred ca avem nevoie de Cerasela la paralele...fara ea ne va fi foarte greu.
La sarituri cred ca ne vom putea baza pe Amelia, Diana si Raluca.]

mikeyy
1st February 2010, 15:10
Un interviu foarte frumos cu dra Lili :http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/liliana-cosma-sunt-o-carnivora-5464826

Mie mi-a placut cum a raspuns la intrebari...ft fain! :)
Sper sa va placa si voua!

LuisaGym
1st February 2010, 15:21
Foarte frumos. Respectele mele pt domnisoara Lili Cozma.

miafangina
1st February 2010, 15:28
Știți voi că eu am o afinitate deosebită față de Lili Cosma:)

E inteligentă și cu mult bun-simț.Frumos!

Nini 2008
1st February 2010, 15:34
Felicitari drei. Lili Cosma atat pentru premiul obtinut, cat si pentru interviu. Frumos!

mikeyy
1st February 2010, 19:11
M-am tot gandit unde sa postez...aici sau la offtopic, insa am zis sa scriu aici pentru ca vreau sa fac legatura si cu gimnastica.
Zilele trecute, federatia de rugby a Romaniei a organizat la sediul oficial o intalnire cu mai multi jurnalisti, bloggeri sau utlizatori de twitter/internet pasionati de acest sport. Obiectivul principal a fost promovarea unui meci a nationalei de rugby ce va avea loc curand in Bucucresti cu nationala Spaniei. Cateva randuri despre aceasta actiune a federatiei de rugby: http://www.foreverfolk.com/2010/01/31/pledoarie-pentru-rugby.html

Din punctul meu de vedere initiativa fed de rugby este foarte faina...incearca metode alternative de promovare, renuntand la cele traditionale. La ei se vrea sa se faca ceva...si chiar reusesc.

Acum, parafrazand ceea ce a zis Andra acum cateva zile...ma apuca toate spumele marii cand ma gandesc ca federatia noastra de gimnastica nu vrea sa faca nimic...nu are nicio initiativa! Ar putea sa faca si ei ceva asemanator pentru a promova Nationalele si Internationalele.

EDIT:
Va vine sa credeti ca federatia de rugby are si cont de twitter?: http://twitter.com/rugbyromania
Chiar ma bucur ca exista in Romania si oameni care se implica! Nu ma asteptam!

Serena2010
1st February 2010, 21:31
Lili Cosma - she is AMAZING , i love her work with the gymnasts at Deva

Lili Cosma - ea e cea mai buna!
thanks for posting the article mikeyy.. (multumescu).

mihafrancisc
2nd February 2010, 11:33
Cand este invitationalul Nadia Comaneci?
Stiu ca merg 3 junioare.

Auré_Gym
2nd February 2010, 14:51
Este din februarie 19 la 21.

mihafrancisc
2nd February 2010, 15:53
Este din februarie 19 la 21.
Multumesc!

Clau93
3rd February 2010, 01:40
Da, acelea sunt datele pentru Nadia Comaneci Invitational! Stii cine merge? 3 junioare vor reprezenta Romania!

Cat despre rugby, mai tine cineva minte ca Romania avea una dintre cele mai bune echipe? A batut-o si pe echipa din tara unde stau eu! Nu le venea sa creada cand le-am spus:). Ii si timpul mai ales cand anul viitor va fi cupa mondiala! HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!:D

Mersi pentru articolul despre Lili Cozma! Mi se pare o doamna atata de treaba:cool:. Practic ultimele medalii la barna pentru Romania au fost datorita ei. E foarte muncitoare si stie ce face! Carnea arata bine, poate o sa ne de-a si noua umpic hahahahaha glumesc! ;)

myrab3la_19
3rd February 2010, 01:53
Nu stiu daca ati aflat deja dar este confirmata prezenta Claudiei Voicu la American Cup,asta scria pe forumul Intlgymnastics.Pentru mine e o veste buna,Claudia este exraordinara ,daca o vor trimite inseamna ca s-a antrenat serios in ultima vreme.:)La baieti ne va reprezenta Flavius Koczi...el a mai fost si in 2007 sau 2008 ...nu stiu exact.Succes amandurora!

mikeyy
3rd February 2010, 01:57
Ce veste buna!!!!
Ma bucur daca vor merge ei.
Asta inseamna ca s-a pregatit pe 4 aparate Claudia! Abia astept sa o vad.

Cata_RB
3rd February 2010, 02:00
Multumim, Mirabela! Ce bine ca au grija si de Claudia! Iar de la Flavius, sper sa vedem constanta.
Ai cumva si lista completa? As vrea sa vad cine mai merge.

Clau93
3rd February 2010, 02:01
WOW ce super!!!! Deci Claudia chiar ca e o gimnasta extraordinara! E buna la barna si paralele dupa cate am vazut, mult potential la sol si cu sariturile nu stiu, dar probabil ca se rezolva! Poate sa-mi spuna cineva datele? Mikeyy? (stiu ca sa discutat, dar internetul meu e foarte prost la ora asta si laptopul are virusi pe el:()

Auré_Gym
3rd February 2010, 02:01
Aici este lista complete de acum:

Women
Canada, Dominique Pegg
Germany, Elisabeth Seitz
Japan, Yuko Shintake
Mexico, Elsa Garcia
Romania, Claudia Voicu
Switzerland, Ariella Kaeslin
United States, Rebecca Bross
United States, TBD

Men
Colombia, Jorge Hugo Giraldo Lopez
France, Benoit Caranobe
Germany, Fabian Hambuechen
Great Britain, Daniel Keatings
Japan, Koji Yamamuro
Romania, Flavius Koczi
Russia, Maxim Devyatovskiy
United States, Jonathan Horton
United States, Tim McNeill

Cata_RB
3rd February 2010, 02:06
Multumesc!
Multe nume foarte interesante! :)

mikeyy
3rd February 2010, 02:08
Multumim Aure!

Wow...ce competitie puternica la baieti. Mai lipsea Uchimura si ii aveau pe toti!!!
La fete nu prea participa nume mari (exceptie Claudia, Ariella si americance).

Oricum ceea ce conteaza e ca astfel Claudia are sansa sa verifice cum sta cu emotiile si de asemenea sa vedem daca a progresat la sol, sarituri si paralele. La barna stim deja ca e exceptionala!!! :)

Astept sa se confirme si la Montreal...si atunci vom avea un prim weekend in martie cu adevarat spectaculos cu cele 2 competitii in acelasi timp. :ok:

Clau93
3rd February 2010, 02:27
Aici este lista complete de acum:

Women
Canada, Dominique Pegg
Germany, Elisabeth Seitz
Japan, Yuko Shintake
Mexico, Elsa Garcia
Romania, Claudia Voicu
Switzerland, Ariella Kaeslin
United States, Rebecca Bross
United States, TBD

Sa mai vedem cine mai reprezinta din America! Probabil junioara? Din Germania, acea gimnasta e destul de buna, dar face greseli simple, din Mexico, gimnasta are potential sa obtina rezultate mari si probabil ca Kaeslin va fi buna la sarituri! opinia mea.

Clau93
3rd February 2010, 03:37
Multumim Aure!
La fete nu prea participa nume mari (exceptie Claudia, Ariella si americance).

Oricum ceea ce conteaza e ca astfel Claudia are sansa sa verifice cum sta cu emotiile si de asemenea sa vedem daca a progresat la sol, sarituri si paralele. La barna stim deja ca e exceptionala!!! :)

Astept sa se confirme si la Montreal...si atunci vom avea un prim weekend in martie cu adevarat spectaculos cu cele 2 competitii in acelasi timp. :ok:

Din cate am auzit (si stiu) parca multe gimnaste din alte tari nu merg pentru se concentreaza mai mult la alte competitii, cum ar fi rusii la Moscow World Cup sau tarile mai slabe la gimnastica la Doha World Cup. Dar sunt surprins ca gimnaste cum ar fi Ana Maria Izurieta (Spania) sau alte gimnaste mai stiute, nu merg la aceasta competitie. In fine, ma bucur enorm de mult ca merge Claudia si ii dorim mult succes!!! Speram sa aduca medalia de aur acasa!!!!


APROPO, doar intreb numa... Atunci cand mergi pe meniul principal la acest website, mergi la gimnastica si scrie ca "primul 10 a fost a Romaniei" , ar trebui sa scrie ca primul si ULTIMUL a fost a Romaniei! ;) Doar ma gandeam sa va spun asta.....:D

anna.09
3rd February 2010, 09:36
Nu stiu daca ati aflat deja dar este confirmata prezenta Claudiei Voicu la American Cup,asta scria pe forumul Intlgymnastics.Pentru mine e o veste buna,Claudia este exraordinara ,daca o vor trimite inseamna ca s-a antrenat serios in ultima vreme.:)La baieti ne va reprezenta Flavius Koczi...el a mai fost si in 2007 sau 2008 ...nu stiu exact.Succes amandurora!

Wow!!!! Mi-ai facut ziua MULT mai frumoasa! Alegere mai buna nu se putea! Hai Claudia!!!!
Sper sa se intoarca acasa cu o medalie.

ancaqwe
3rd February 2010, 11:26
Merci mult de vesti!!! Super! Ma bucur mult pentru Claudia :) Inseamna ca si-a revenit total !

Mai am 2 maari dorinte - la europene sa participe Cerasela si Madalina Neagu :)

LuisaGym
3rd February 2010, 11:54
De-abia astept concursurile anul asta!

EDIT: Un nou articol despre gimnastica in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/la-prima-iubire-5469584 :confused:

Edit 2: The Couch Gymnast a "infiintat" o revista online!! http://thecouchgymnast.squarespace.com/

anna.09
3rd February 2010, 15:04
Edit 2: The Couch Gymnast a "infiintat" o revista online!! http://thecouchgymnast.squarespace.com/

Wow! O idee excelenta! Am citit deocamdata articolul despre Cera si cel despre "artiistry in Romania" si mi-au placut fff mult!

shagya
3rd February 2010, 20:00
great to see, claudia goes to the international competition. Good luck Claudia !!!!

Tess_AN
3rd February 2010, 20:06
Multumesc Mirabela si Aure pentru info despre sCAm. Ce ma bucura mult e ca si Claudia si Flavius fac AA! Ce bine imi pare! Intotdeauna am apreciat mult gimnastii si gimnastele complete ce au vointa si muncesc pentru toate aparatele! Si e o veste buna si pentru gimnastica romaneasca in acest an competitional la nivel de echipa! Hai Claudia! Hai Flavius!

In alta ordine de idei, in revista de la couch gymnast, articolul despre Ana P., Dana S., Andreea M si Ana T. mi se pare o bijuterie. Daca cineva vrea si are timp sa-l traduca fie si pe scurt, aici e link-ul: http://thecouchgymnast.squarespace.com/ana-porgras-picture-of-elegan/ Spicuiesc doar:

despre Ana P.: "de la schimbarea codului de punctaj care a facut ca eleganta si originalitatea/imaginatia sa cedeze locul dificultatii, indragostitii de gimnastica (fanii) nu au mai avut parte de ce le-a oferit Ana P. in frumoasa sa birna si solul sau la CM 2009"

Dana S. la sol JO2004: "a demonstrat o gratie rar intilnita [...], solul ei a avut combinatia perfecta [intre artistica si acrobatica]. A executat liniile acrobatice ca un demon si a dansat ca un inger"

Andrea M:"a luminat covorul solul CM-ului din 2003[...] cu dansul sau expresiv si bucuria ce o emana in executie. Farmecul ei personal a captivat atentia audientei si a arbitrilor."

vorbind despre solul Anei T, cind cineva a zis ca e "busineslike" (formal/oficial): "comparind cu solurile lui Sloan, Bross sau chiar Tweddle as numi [solul Anei T.] Lacul lebedelor". Iar birna Anei T. la CE2009: "a fost de departe mult mai frumoasa si muullttt mai gratioasa decit a invingatoarei Demyanchuk" - eu sunt 120% de acord cu asta!

Serena2010
3rd February 2010, 21:16
Buna Ziua Everyone!

IMI PLACE MULT DE CLAUDIA VOICU.

Congratulations Claudia. American Cup... WOW the experience will be great for her. I hope the silly American judges will take the stick out of their bottoms and score FAIRLY (stick out of butt - this phrase means they should not be snotty) and not overscore the Americans.

As I live in the USA, I am now trying to see if i can get ticket and airfare to this competition to ONLY SEE CLAUDIA VOICU. I have NO interest in watching Rebecca Bross and her robotic gymnastics. I will let you all know if i get to go to this competition , I will be the number ONE supporter for Claudia and Flavius - HAI ROMANIA..

Wish me luck ok, I am leaving to go and search for tickets to go and see my favourite gymnast , I like Ariella too.
Kisses
Serena

crisloregym
3rd February 2010, 21:47
Cat de multe vesti!!!!! Claudia la American Cup!!!! Ce bine!!! Ma bucur mai ales pentru ca asta inseamna ca nu mai are probleme cu accidentarea!!! Ce veste buna!!!!!

Serena, ar fi minunat daca ai ajunge la American Cup, sa ne povestesti si nou ce se intampla!!! (Serena, it would be soo wonderful to get to the American Cup and then tell us what happened!!!!

Despre Corina Ungureanu nu stiu...nu erau zvonuri ca vrea sa revina la nivel competitiv in Anglia???

Cata_RB
3rd February 2010, 22:28
Corina a si concurat la un moment dat, parca la 3 aparate...dar probabil se apucase mai serios din placere, nu cred ca se gandea ca poate reveni la nivel inalt. Oricum, e ceva inedit :)

Clau93
3rd February 2010, 22:38
Ma incanta vestea cu Claudia si sper sa vina cu medalie din America (tinta AURUL:) ). Nu am crezut niciodata ca ea ar face concursul la individual compus. Bravo!

Despre "couch gymnast" am citit articolul despre artistica in Romania si mi-a placut foarte mult! Vreau doar sa spun ca Daniela Sofronie a fost una dintre cele mai simpatice si dragutze gimnaste din istoria gimnasticii romanesti!:cool: Nu cred ca am vazut pe cineva mai frumoasa. Si atunci cand spune de Anamaria Tamarjan ca solul ei e "business like" sunt de acord cu comentatorii de la BBC, numai daca vorbesc despre solul ei din 2009. In 2007 si 2008 chiar a avut un sol "swan lake":yes:.

mikeyy
4th February 2010, 01:13
Imi place foarte mult articolul despre Cera din revista Couch Gymnast. Au descris-o pe Cera exact asa cum o vad si eu...foarte frumos ...desi au si o mica greseala cand vorbesc de CE2008...insa la cat de frumos e articolul nu se observa :)
Ar merita tradus...poate ma bag eu zilele astea!

Cata_RB
4th February 2010, 01:21
Chiar 2 greseli :D Cea care a scris e fata de blogul Gym no Ceiling, i le-am semnalat deja. Dar se mai intampla, cand aduni atatea date...i-am atras atentia doar din dorinta de a fi totul ok, mai ales pentru strainii care abia acum afla de ea :) E de admirat ce a facut, mai ales ca Cera nu a mai concurat international de atata vreme.

LuisaGym
4th February 2010, 10:22
Postez si eu articolul asta doar de dragul de-al posta http://www.prosport.ro/alte-sporturi/si-monica-rosu-a-luat-capsula-5472874 Mai vedem si noi o poza cu Monica Rosu. Se cam "libertizeaza" Prosport in ultima vreme.

EDIT: un articol interesant dar putin off topic http://www.gandul.info/sport-miscare/un-parinte-american-plateste-chiar-si-100-000-de-dolari-pe-an-pentru-visul-olimpic-al-copiilor-cat-platesc-romanii-pentru-a-ajunge-la-olimpiada-5472830 despre sumele investite de parintii americani in copiii care vor sa ajunga la olimpiada. Patinaj artistic 100.000 USD pe an! Tre' sa ai o motivatie foarte puternica sa investesti atatia bani intr-un sport. Cam aceleasi lucruri sa intampla si la gimnastica (probabil costa cam 30.000 pe an). La noi e aproape gratis si tot nu se ingramadeste lumea.

Clau93
4th February 2010, 11:09
Postez si eu articolul asta doar de dragul de-al posta http://www.prosport.ro/alte-sporturi/si-monica-rosu-a-luat-capsula-5472874 Mai vedem si noi o poza cu Monica Rosu. Se cam "libertizeaza" Prosport in ultima vreme.

Ce fain ca mai vedem si noi cum mai sunt unele gimnaste dupa ce s-au retras! Monica arata bine, inca mai este amestecata prin sport, nu? Deci si ea a fost pe droguri (daca se poate spune asa). De ce spune in public?? Nu inteleg cum de ea si Nadia (a recunoscut ca nu a fost perfecta dupa mondiale in 2009, dar eu zic ca a fost) spune adevarul dupa nu stiu cati ani. Daca eu as fi un gimnast si as lua droguri, si nu ma afla nimeni, nu as spune nici cand sunt la usa mortii.....dar ala sunt doar eu:).

LuisaGym
4th February 2010, 11:25
Deci si ea a fost pe droguri (daca se poate spune asa). De ce spune in public?? Nu inteleg cum de ea si Nadia (a recunoscut ca nu a fost perfecta dupa mondiale in 2009, dar eu zic ca a fost) spune adevarul dupa nu stiu cati ani. Daca eu as fi un gimnast si as lua droguri, si nu ma afla nimeni, nu as spune nici cand sunt la usa mortii.....dar ala sunt doar eu:).

????!! Monica Rosu nu a luat nici un "drog": (1) a luat o subtanta interzisa pentru sportivii de performanta care se cheama sibutramină (2) sibutrabina nu face parte din clasa amfetaminelor deci nu ajungi "high" nici daca mananci un camion (3) a luat substanta interzisa sportivilor dupa ce s-a lasat de sport si e practic problema ei ce fel de substante ia.

Cata_RB
4th February 2010, 13:30
Povestea cu sibutramina e mult mai complexa. Pastilele originale nu au asa ceva, problema e ca pe piata din Romania au aparut falsuri, in acelea a fost descoperita. Au fost zilele astea in presa si nume ale persoanelor care au pus in vanzare pastile falsificate. In fine, asta nu are legatura cu discutia noastra...de unde pana unde drog?!?

niagara64
4th February 2010, 14:41
Drug (drog se pronunta ) inseamna medicament nu cocaina sau altceva de genul asta ...nu ajungi "HIGH" dar da o stare de euforie care iti permite sa abordezi antrenamentul minimalizand efortul . In plus reduce pofta de mancare dar cu consecinte proaste pe termen lung la gimnaste .

Tess_AN
4th February 2010, 16:06
Chiar 2 greseli :D Cea care a scris e fata de blogul Gym no Ceiling, i le-am semnalat deja. Dar se mai intampla, cand aduni atatea date...i-am atras atentia doar din dorinta de a fi totul ok, mai ales pentru strainii care abia acum afla de ea :) E de admirat ce a facut, mai ales ca Cera nu a mai concurat international de atata vreme.
Cum ai semnalat? Si cui? Celei care a scris articolul (Bea) sau la The Couch Gymnast? Intreb pentru ca am citit TCG Magazine ieri si am impresia ca The Couch Gymnast e Zamo!?! Nu stiam si voiam sa confirm cu cineva care stie daca e asa sau nu.

Referitor la banii platiti de parinti, poate la sporturile de iarna sunt sume f. mari, nu stiu, dar la gimnastica mie mi se pare un pic exagerat sa zici 30 de mii de americani pe an. Pina pe la 12-14 ani sumele pot ajunge la citeva mii iar cind intra in loturile nationale spun si ei in articol ca preia federatia costurile. Da, se platesc antrenamentele, deplasarile, taxa de participare la concurs, costumele. Dar numai pentru copil/gimnast(a) nu cred ca pot depasi 5 mii max 10 mii pe an (daca sunt mai mari si au concursuri mai multe). Nu cred ca se plateste mai mult de 200-300 de luna antrenamentul - chiar cred ca e mai putin de atit, cite costume credeti ca ii trebuie pe an? Iar de concursuri, pina la 12-14 ani nu cred ca merg la mai mult de 4 concursuri pe an si acelea regionale (deci taxa de participare sub 100 dolari), aproape de casa, distante de masina nu de avion. Nu mi se pare corect sa incluzi deplasarea intregii familii (drum/masa/cazare) in costurile pentru "sport". Si citi americani credeti ca au venituri de peste 30 de mii pe ani ca sa mai plateasca si facturile si sa aiba bani pentru hrana? Credeti ca in alta parte se scalda toata lumea in bani? Am vazut ca ati mai discutat subiectul si nu am vrut sa ma bag. Totusi sa nu sarim peste cal cu exagerarile. Doar Fat Frumos crestea intr-o zi cit altii in 3! Parerea mea e ca nu se trece de 5 mii pe an. (in cazuri de copil supertalentat si super antrenat si superparticipant la concursuri, maxim 10 mii pe an).

Cata_RB
4th February 2010, 16:24
Cum ai semnalat? Si cui? Celei care a scris articolul (Bea) sau la The Couch Gymnast?

Initial am scris la "revista", in guestbook, pentru ca nu stiam cine e Bea. Apoi am vazut pe Gym no Ceiling ca autoarea da link catre revista si multumeste pentru includerea articolului scris de ea - si am dedus ca ea e Bea. I-am lasat direct ei un comment :)

Tess_AN
4th February 2010, 16:43
Initial am scris la "revista", in guestbook, pentru ca nu stiam cine e Bea. Apoi am vazut pe Gym no Ceiling ca autoarea da link catre revista si multumeste pentru includerea articolului scris de ea - si am dedus ca ea e Bea. I-am lasat direct ei un comment :)
Dar The Couch Gymnast e sau nu e Zamo?

anna.09
4th February 2010, 16:46
Cine e Zamo? :)))

Tess_AN
4th February 2010, 16:49
Cine e Zamo? :)))
Yelena Zamolodchikova. Vezi ultimul articol, ultima intrebare/raspuns. Si nu spune ca ar fi articol scris de altcineva. Deci cred ca e scris de ea. De aia am intrebat daca The Couch Gymnast e Zamo sau nu :) E sau nu. Ce credeti???
http://thecouchgymnast.squarespace.com/quiz/ si
http://thecouchgymnast.squarespace.com/quizanswers/

anna.09
4th February 2010, 17:06
Tess, acela pare sa fie un chestionar despre cunostinte din gimnastica. TCG este o persoana din Australia si nu cred ca are alte legaturi cu gimnastica decat aceea ca este fan.

Edit: am facut si eu testul acum: 15 puncte am:)

Cata_RB
4th February 2010, 17:17
Tess, nuuu, nu e Zamo :) Si pe mine m-a derutat acea intrebare, "Who am I?" [Cine sunt eu?], nu intelegeam ce e cu indiciile, nu se potriveau deloc cu ce stiam eu. E doar o exprimare specifica acestul gen de joculet. TCG e o fana din Australia, cum a zis si Oana.

Stai bine cu punctajul, Oana! :) Eu n-am facut testul, n-am destula memorie pentru asa ceva si erau prea multe intrebari despre college.

Tess_AN
4th February 2010, 17:18
@Oana: Pai nu eram sigura cine a scris articolul. Si acea intrebare "cine sunt EU"? m-a derutat. Daca scria "Cine e EA/EL?" era clar. Multumesc de clarificare. si felicitari pentru rezultatul la test. :) Sa te uiti la funny pics ca recompensa. Sunt dragute comentariile. Cel al Annei Pavlova cu tequilla e tare de tot!

Edit: Cata, am vazut mesajul tau dupa ce am scris, asa ca multam si vezi ce i-am zis si Oanei. :)

anna.09
4th February 2010, 17:28
si erau prea multe intrebari despre college.

Da..la alea n-am stiut nici eu :P .TCG e fan college si probabil de asta a inclus atatea intrebari...

Serena2010
4th February 2010, 17:42
Buna Ziua

I LOVED the articles from the "Couch Gymnast" whoever he/she is. The articles were great and it was amazing to read Cerasela's story (she's my AVATAR... :D) and then to talk about the artistic gymnasts.

When talking about Sofronie's /Tamarjan's FX exercise.. they both look like Swans floating on the floor. The thing that amazes me sometimes and particulary the announcers from the United States where I live - why do the announcers spend so much time saying ridiculous stuff like "well the romanians don't dance very well, or they can't do UB very well".... it's really annoying to me because when I see the Romanian girls on fx they look like butterflies not like a herd of clydesdale horses like the american girls (no offense but Bross and Sloan stomp their feet on fx like a clydesdale)!

Anyway not to knock the efforts of any gymnast but it really surprises me that when people think of artistry they don't think of ROMANIAN gymnasts and they talk only of the Chinese and Russian.

Well, i am happy that people like Porgras is showing the world artistry but my belief is that a new brand of gymnasts from romania are emerging with gorgeous artistry (look at Raluca and Claudia) but I even see signs of pretty artistry in Maria Rauta and Andreea Georgescu.

I hope Coach Gymnastics writes more articles.. And Fangymnastics - you have some amazing articles in your blog as well.... :D:D

LuisaGym
4th February 2010, 19:24
:D parerea mea despre cine este Couch Gymnast: o studenta din Australia care lucreaza la teza de doctorat, probabil tema de doctorat este legata de gimnastica.
Apropo de doctorate si gimnastica: am dat peste niste articole intr-un jurnal de biomecanica in care erau tratate niste elemente artistice din punctul de vedere al legilor fizice. In unul era data ca exemplu de saritura aproape perfecta saritura Monicai Rosu de la Atena 2004. Daca va intereseaza chestii de genul asta s-a infiintat recent un jurnal (stiintific) de gimnastica. Unele articole sunt super muncite si serioase, unele-s cam comice .....(Scuzati off topicul).

Link la jurnal f. serios de gimnastica: http://www.fsp.uni-lj.si/research/science_of_gymnastics/current_issue/

mikeyy
4th February 2010, 20:03
Mie imi place mult stilul lui TCG si mai apreciez faptul ca ii place gimnastica din Romania! :)
Sunt cititor fidel al blogului....imi pare rau ca nu pot sa ma abonez prin mail, mi-ar fi mult mai usor sa urmaresc ce scrie, dar la 2 zile tot imi amintesc sa intru la ea pe blog!

niagara64
5th February 2010, 00:34
Cum ai semnalat? Si cui? Celei care a scris articolul (Bea) sau la The Couch Gymnast? Intreb pentru ca am citit TCG Magazine ieri si am impresia ca The Couch Gymnast e Zamo!?! Nu stiam si voiam sa confirm cu cineva care stie daca e asa sau nu.

Referitor la banii platiti de parinti, poate la sporturile de iarna sunt sume f. mari, nu stiu, dar la gimnastica mie mi se pare un pic exagerat sa zici 30 de mii de americani pe an. Pina pe la 12-14 ani sumele pot ajunge la citeva mii iar cind intra in loturile nationale spun si ei in articol ca preia federatia costurile. Da, se platesc antrenamentele, deplasarile, taxa de participare la concurs, costumele. Dar numai pentru copil/gimnast(a) nu cred ca pot depasi 5 mii max 10 mii pe an (daca sunt mai mari si au concursuri mai multe). Nu cred ca se plateste mai mult de 200-300 de luna antrenamentul - chiar cred ca e mai putin de atit, cite costume credeti ca ii trebuie pe an? Iar de concursuri, pina la 12-14 ani nu cred ca merg la mai mult de 4 concursuri pe an si acelea regionale (deci taxa de participare sub 100 dolari), aproape de casa, distante de masina nu de avion. Nu mi se pare corect sa incluzi deplasarea intregii familii (drum/masa/cazare) in costurile pentru "sport". Si citi americani credeti ca au venituri de peste 30 de mii pe ani ca sa mai plateasca si facturile si sa aiba bani pentru hrana? Credeti ca in alta parte se scalda toata lumea in bani? Am vazut ca ati mai discutat subiectul si nu am vrut sa ma bag. Totusi sa nu sarim peste cal cu exagerarile. Doar Fat Frumos crestea intr-o zi cit altii in 3! Parerea mea e ca nu se trece de 5 mii pe an. (in cazuri de copil supertalentat si super antrenat si superparticipant la concursuri, maxim 10 mii pe an).

O gimnasta de nivel national(care participa la nationale ) cam atat "costa" Tess .In state sunt mai mari preturile ca aici ptr antrenor (aici sunt in jur de 300 /luna ptr o gimnasta de national+ coregraf... ), mai adaugi asigurarea medicala care este mare (nu e moca ca in Canada )( cheltuielile de sanatate si fizioterapie sunt mari ) , asigurarea de accidente .Participarile la concursuri se platesc si nu sunt 3 concursur /an ca in Romania .Uneori sunt si un concurs la 2 sapt .Si la distante mari nu Bucuresti-Buzau ...Trebuie sa platesti si antrenorul care merge cu copilul ca doar ala nu merge pe bani lui .
De multe ori unul dintre parinti se sacrifica si se muta cu copilul in orasul cu antrenori mai buni ...
Costa mult Tess si de multe ori ai sa-i vezi ca au un second martgage ptr a face fata cheltuielilor .
NU cred ca sumele sunt exagerate .Cam astea sunt .

Clau93
5th February 2010, 05:57
????!! Monica Rosu nu a luat nici un "drog": (1) a luat o subtanta interzisa pentru sportivii de performanta care se cheama sibutramină (2) sibutrabina nu face parte din clasa amfetaminelor deci nu ajungi "high" nici daca mananci un camion (3) a luat substanta interzisa sportivilor dupa ce s-a lasat de sport si e practic problema ei ce fel de substante ia.

Gresala mea intr-un fel. Aici unde stau eu tot este drog, si paracetamol si aspirina. TOT. La scoala luasem o aspirina si colegii mei au zis in gura mare "Claudiu a luat droguri":)), si sunt obijnui sa zic drog la tot. Pai sunt multe substante in lista aia, chestia ii ca POATE FIG o va intreba multe intrebari si iar ne trezim in acelasi cosmar ca Andreea Raducan, dar sper sa spun minciuni. Nu e prima data cand se intampla asa.

anna.09
5th February 2010, 11:09
Dar The Couch Gymnast e sau nu e Zamo?

http://couch-gymnast.blogspot.com/2010/02/lost-in-translation.html

:happy
Super tare!

LuisaGym
5th February 2010, 11:49
Foarte comic! Si daca oricum citeste @ TCG: Good luck with your PhD!!!

Cata_RB
5th February 2010, 12:22
http://couch-gymnast.blogspot.com/2010/02/lost-in-translation.html

:happy
Super tare!

Deci nu pot sa creeeeeed! :ras-plans::ras-plans::ras-plans: Super tare!!!
Incredibil, cata lume ne citeste...intr-adevar trebuie sa fie tare greu cu traducerile automate.
Oare care era expresia in romana pentru care a obtinut "weave the golden diagonal"?

LuisaGym
5th February 2010, 12:32
Poate de aici: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/la-prima-iubire-5469584

Acuma e "Corina și-a țesut cu răbdare și perseverență visurile de aur." Nu tin minte exact dar, poate o fi fost la inceput diagonalele de aur si acum o fi visurile. Se mai schimba textul de la o zi la alta.

simonad
5th February 2010, 14:52
O gimnasta de nivel national(care participa la nationale ) cam atat "costa" Tess .In state sunt mai mari preturile ca aici ptr antrenor (aici sunt in jur de 300 /luna ptr o gimnasta de national+ coregraf... ), mai adaugi asigurarea medicala care este mare (nu e moca ca in Canada )( cheltuielile de sanatate si fizioterapie sunt mari ) , asigurarea de accidente .Participarile la concursuri se platesc si nu sunt 3 concursur /an ca in Romania .Uneori sunt si un concurs la 2 sapt .Si la distante mari nu Bucuresti-Buzau ...Trebuie sa platesti si antrenorul care merge cu copilul ca doar ala nu merge pe bani lui .
De multe ori unul dintre parinti se sacrifica si se muta cu copilul in orasul cu antrenori mai buni ...
Costa mult Tess si de multe ori ai sa-i vezi ca au un second martgage ptr a face fata cheltuielilor .
NU cred ca sumele sunt exagerate .Cam astea sunt .

Confirm. I Europa sunt mai mici dar tot parintii sustin toate cheltuielile in afara lotului national, pt indiferent ce sport!

niagara64
5th February 2010, 15:02
Poate de aici: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/la-prima-iubire-5469584

Acuma e "Corina și-a țesut cu răbdare și perseverență visurile de aur." Nu tin minte exact dar, poate o fi fost la inceput diagonalele de aur si acum o fi visurile. Se mai schimba textul de la o zi la alta.

Nu stiu de ce dar mie nu mi-a placut articolul asat din Prosport .Incepe sa semene a la"Libertatea" . Corina de fataie pana la Deva si nu o poate face fara presa dupa ea?!(cum naiba afla presa de plimbarea ei ?! ) In plus ce amestec au Play-boy si pozele din el cu gimnastica lotului national ...fara sa mai zic nu stiu ce model ar fi ptr fetitele acelea ...SA pozeze si ele ?!

mikeyy
5th February 2010, 15:38
Super tare articolul lui Couch Gymnast!!! :ok:
Desi stiam ca ne citeste (adica toti ne citesc...asta e clar), nu ma asteptam sa scrie despre asta. Fain!!!;)

Referitor la Corina...mie mi se pare un articol ok...e un exemplu bun..ar trebui sa vedem partea frumoasa si anume faptul ca ea face gimnastica din placere (nu asta admiram noi la americani?..placerea de a face gimnastica)... si mai mult decat atat a ales Deva pentru asta...un capital de imagine ft bun. Cred ca e un caz unic in gimnstica din Romania...ca o fosta gimnasta sa se reapuce de antrenamente doar din placere.

Singurul lucru e sa nu aiba vreun alt interes Corina..in afara de a se antrena o perioada "just for fun"

LuisaGym
5th February 2010, 16:02
Sa fim seriosi, interesul Corinei o fost sa fie in atentia presei. La urma urmei o pozat nu o data ci de 2 ori in Playboy, nenumarate filmulete dezbracate si carti cu poze tot dezbracate, scandaluri in presa, etc... E absolut treba ei ce face si nu o judec ci astea sunt doar exemple care sa sustina afirmatiile mele ca vrea sa fie in atentia presei. Ceea ce mi se pare mai grav: faptul ca federatia si-o dat acordul ca o gimnasta cu trecut nu tocmai exemplar sa castige atentia presei pe seama lotului de la Deva. Nu vad ce capital de imagine aduce la Deva, Deva avea imaginea ei foarte buna si fara ca "fata de la pagina 5" sa se antreneze acolo. In fine, fiecare cu gusturile lui.

Si ca sa fiu si mai clara: daca eu eram parintele unei gimnaste de la Deva nu mi-ar fi placut ca fata mea sa se antreneze, sau sa apara intr-un articol impreuna cu o persoana cu trecut asa "glorios". Asa-s eu mai comunista, dar ganditi-va : daca era sora sau fiica voastra? V-ar fi placut sa se antreneze in aceeasi sala cu Corina Ungureanu?

EDIT: diagonalele de aur chiar erau in articol "Astfel, timp de câteva zile, ea va țese din nou diagonale de aur, alături de o generație căreia îi prevede un viitor frumos:"

niagara64
5th February 2010, 16:03
Super tare articolul lui Couch Gymnast!!! :ok:
Desi stiam ca ne citeste (adica toti ne citesc...asta e clar), nu ma asteptam sa scrie despre asta. Fain!!!;)

Referitor la Corina...mie mi se pare un articol ok...e un exemplu bun..ar trebui sa vedem partea frumoasa si anume faptul ca ea face gimnastica din placere (nu asta admiram noi la americani?..placerea de a face gimnastica)... si mai mult decat atat a ales Deva pentru asta...un capital de imagine ft bun. Cred ca e un caz unic in gimnstica din Romania...ca o fosta gimnasta sa se reapuce de antrenamente doar din placere.

Singurul lucru e sa nu aiba vreun alt interes Corina..in afara de a se antrena o perioada "just for fun"

Mihai eu din asocierea lotului de gimnastica cu poze in playboy nu vad nimic bun .Dar poate sunt eu prea pudica ...Ori poate prea a vazut-o pe Corina prea mult in ziare in ultimul timp si legat prea mult de apariti in reviste de barbati si nu de gmnastica ...parca ceva miroase aiurea ...sti ..instinct de soacra :happy

mikeyy
5th February 2010, 16:23
Cum am zis....eu incerc sa vad partea frumoasa....si sa cred ca nu exista vreun interes ascuns. :)

@Luiza..grija cu <<trecut "glorios">> si <<"fata de la pagina 5">>...sa nu se interpreteze gresit.

LuisaGym
5th February 2010, 16:31
Mihai m-ai facut curioasa: tu ce vezi bun la povestea asta? Care e partea frumoasa? Ca eu una n-am reusit s-o vad si sunt tare curioasa sa vad ce-o vazut altii bun.

Intr-adevar cu fata de la pagina 5 am gresit, ca n-o fost numa o pagina o fost cateva carti si DVD-uri. Scuze.

Cata_RB
5th February 2010, 16:31
Si Khorkina a pozat...si totusi e in continuare una din emblemele gimnasticii rusesti. Si cred ca au fost si americance. Nu cred ca trebuie blamate, a fost alegerea lor. O alegere mai controversata, dar nu le scade din valorile personale. Dupa cum a spus si Mihai, in SUA genul asta de asocieri, intre gimnasta si viata din afara sportului, sunt ceva foarte frecvent.

mikeyy
5th February 2010, 16:42
@Luiza: faptul ca o fosta sportiva, in varsta de 29 de ani, face gimnastica din pasiune. In plus nu e o chestie de moment in cazul Corinei...in urma cu 1 an si ceva a si participat la un concurs regional prin Marea Britanie la 2-3 aparate...inseamna ca intr-adevar ii place ceea ce face. Asta e ceea ce vad eu frumos in povestea asta...lucrurile ce tin de gimnastica.
Restul nu ma intereseaza...

niagara64
5th February 2010, 17:46
@Luiza: faptul ca o fosta sportiva, in varsta de 29 de ani, face gimnastica din pasiune. In plus nu e o chestie de moment in cazul Corinei...in urma cu 1 an si ceva a si participat la un concurs regional prin Marea Britanie la 2-3 aparate...inseamna ca intr-adevar ii place ceea ce face. Asta e ceea ce vad eu frumos in povestea asta...lucrurile ce tin de gimnastica.
Restul nu ma intereseaza...

Tu chiar crezi povestile astea ? Ma indoiesc amarnic ...
Chiar nu aparea macar un filmulet pe youtube ?! asta chiar era un eveniment ...

Eu nu vad decat o dorinta maaaaare de publicitate a corinei ungureanu in ultima perioada si nu neaparat legat de gimnastica :(. (cine vrea cauta ca eu nu dau linkuri din presa de scandal )
Nu e nimic frumos in povestea asta crede-ma...Instinctul meu imi spune ca nu castiga lotul ceva din articolul asta dimpotriva ...

mikeyy
5th February 2010, 17:53
Au existat filmulete, bineinteles. Nu cred ca sunt pe youtube...erai linkuri de download.
Am vazut cu ochii mei...tocmai de aceea am aceasta atitudine si cred in antrenamentele ei de placere.
Niagara...imi stii parerile despre gimnastica...deci nu as vorbi aiurea daca nu m-as baza pe ceva concret.
Daca nu vedeam..poate imi venea greu sa cred ca se poate intampla asa ceva.

niagara64
5th February 2010, 18:03
Ai ceva filmulete ...chiar sunt curioasa .Chiar as vrea sa vad si eu .
Oricum nu e singura care se misca in sala .Cam toti fosti gimnasti(acum antrenori ) o fac ... Poate m-au calcat prea mult pe mine pe nervi povestile(si pozele ) cu care s-a agatat de viata lui Urzica in ultimul an .Gest urat avand in vedere ca el este intr-o relatie si nu e placut . Sau poate insistenta cu care incearca sa iasa in fata desi nu are nimic de zis ... Nu stiu ...nu-mi place .

Tess_AN
5th February 2010, 18:05
http://couch-gymnast.blogspot.com/2010/02/lost-in-translation.html
:happy
Super tare!
:) I-am lasat un comentariu ca anonim (ca nu am stiut cum sa imi pun semnatura), precizind totusi cine sunt.
"Who am I? and Who is SHE? Only in case of ONE person the answer is the same. There are people thinking just in back and white regardless we live a very colorful era, in 2010 A.C. Fully applicable in my case.(tessan)

In a more serious note, I just love the first issue of TCG Magazine. I read it whole and I like it. Great work! Congrats! Keep it coming!"

"Cine sunt EU? si Cine e EA? Numai daca vorbim de aceeasi persoana, raspunsul e la fel. In ciuda faptului ca traim in 2010 intr-o era plina de culori, sunt unii ce gindesc in alb-negru. E si cazul meu (tessan).

Serios vorbind, imi place primul numar al revistei TCG. L-am citit tot si mi-a placut. Felicitari. Astept urmatorul numar!"

Cata_RB
5th February 2010, 18:13
Eu nu-mi amintesc de filmulete [chiar as vrea sa vad], dar au fost rezultate oficiale, in care aparea si ea...nu e inventie!
Niagara, eu nu inteleg de ce e ok ca Shawn sau Nastia sa anunte de cateva ori pe saptamana ca au intrat in sala, ca se gandesc ce sa faca mai departe, ca intre timp au N activitati extrasportive...si o romanca nu. Ok, am inteles, Corina e mai controversata. Dar conform acestei clasificari, aici intra si Khorkina sau Lavinia Milosovici, nu? Si cred ca toata lumea s-ar bucura daca am auzi de ele ca au petrecut ceva timp in sala, antrenandu-se.

mikeyy
5th February 2010, 18:13
Ai ceva filmulete ...chiar sunt curioasa .Chiar as vrea sa vad si eu .
Oricum nu e singura care se misca in sala .Cam toti fosti gimnasti(acum antrenori ) o fac ... Poate m-au calcat prea mult pe mine pe nervi povestile(si pozele ) cu care s-a agatat de viata lui Urzica in ultimul an .Gest urat avand in vedere ca el este intr-o relatie si nu e placut . Sau poate insistenta cu care incearca sa iasa in fata desi nu are nimic de zis ... Nu stiu ...nu-mi place .

Nu am filmulete, din pacate....m-am uitat in calculator si nu le mai am.
Insa am cautat informatii despre acea competitie si am gasit:
Concursul s-a numit "Isle of Man Invitational" si a avut loc la inceputul lui decembrie 2008. Corina a participat la toate cele 4 aparate si a avut urmatoarele note de plecare:
- sarituri: 3.8
- paralele: 2.6
- barna: 4.2
- sol :4.6 (medalie de bronz)

(sursa: GW)

Nu va imaginati ca a fost un concurs puternic...ceva intre cluburi, nivel scazut...dar s-a prezentat si a concurat. A impresionat la vremea respectiva la sol...reusind si elemente mai grele.

Pe lucruri din acestea ma bazez eu...si pentru mine astea conteaza mai mult decat un articol din presa de scandal sau ce stiu ce alte lucruri.

Acum sper ca a inteles toata lumea de ce eu cred in pasiunea ei. Repet..sper sa nu existe alte interese la mijloc...insa pana la proba contrarie..asta e punctul meu de vedere :)

LuisaGym
5th February 2010, 18:39
Ca sa nu fiu inteleasa gresit: pe mine nu ma intereseaza cum si unde pozeaza Corina Ungureanu si nici viata ei personala. Insa cine are de antrenat de placere nu merge cu presa la sala de antrenamente.

simonad
5th February 2010, 19:01
Ca sa nu fiu inteleasa gresit: pe mine nu ma intereseaza cum si unde pozeaza Corina Ungureanu si nici viata ei personala. Insa cine are de antrenat de placere nu merge cu presa la sala de antrenamente.

De acord cu Luiza, oricum articolul este patetic cu poza din playboy a ei si a svetlanei....Puteau sa se abtina se se asemen cu ziarele de scandal...

mikeyy
5th February 2010, 19:10
Sa terminam cu subiectul acesta..ca deja deviem de la gimnastica.

Din pacate nu am o veste buna....in weekend-ul 5-7 martie juniorii trebuiau sa mearga la un concurs in Berlin...insa pe lista participantilor nu apare Romania :( Era un concurs puternic cu prezenta Japoniei, Germaniei, Frantei...pacat.

niagara64
5th February 2010, 19:48
Sa terminam cu subiectul acesta..ca deja deviem de la gimnastica.

Din pacate nu am o veste buna....in weekend-ul 5-7 martie juniorii trebuiau sa mearga la un concurs in Berlin...insa pe lista participantilor nu apare Romania :( Era un concurs puternic cu prezenta Japoniei, Germaniei, Frantei...pacat.

incep vestile triste Mihai ! Daca o sa o tinem tot asa ...asta va fi trist !

LuisaGym
5th February 2010, 19:59
Stie cineva unde-as putea gasi rezultatele de la nationale Romaniei din 98? M-ar interesa un link. Ori m-ar interesa un articol in care sa se mentineze rezultatele Oanei la nationalele din 98. Merci.

niagara64
5th February 2010, 20:01
Stie cineva unde-as putea gasi rezultatele de la nationale Romaniei din 98? M-ar interesa un link. Ori m-ar interesa un articol in care sa se mentineze rezultatele Oanei la nationalele din 98. Merci.

Care Oana?

LuisaGym
5th February 2010, 20:12
Oana Ban. Scuze.

niagara64
5th February 2010, 20:16
Oana Ban. Scuze.

Nu-i bai ...avand in vedere ca federatia are un site de te doare capul cred ca singura sansa este sa incerci sa dai de Oana (pe HI5 ) sa o rogi sa-ti zica ea .
Ca pe net cam se intind pana pe la 2000 doar arhivele .

Cata_RB
5th February 2010, 20:20
avand in vedere ca federatia are un site de te doare capul

...si nici pe ala nu-l au :P
Haz de necaz...

Luiza, nu cred ca ai sanse sa gasesti nicaieri pe net, in 1998 internetul la noi era ceva foarte rar si nu cred sa fi pus cineva mai incolo rezultatele din urma. Mai ales ca Oana avea doar 12 ani atunci, nu era intre gimnastele cunoscute.

LuisaGym
5th February 2010, 20:22
Imi trebuie o referinta (articol, lista pe site serios) ca s-o pun la pagina ei pe wiki. Au pus un tag la pagina ei ca n-are destule referinte si-or sa fie sterse datele fara referinta. Nu prea ma ajuta s-o intreb pe Oana, trebuie sa fie ceva publicat astfel incat informatia sa poata fi verificata de oricine.

@ Cata: exista date pe net despre nationalele Romaniei aici http://www.gymn-forum.net/Results/VariousNatls.html dar din foarte putini ani.

niagara64
5th February 2010, 20:27
Imi trebuie o referinta (articol, lista pe site serios) ca s-o pun la pagina ei pe wiki. Au pus un tag la pagina ei ca n-are destule referinte si-or sa fie sterse datele fara referinta. Nu prea ma ajuta s-o intreb pe Oana, trebuie sa fie ceva publicat astfel incat informatia sa poata fi verificata de oricine.

@ Cata: exista date pe net despre nationalele Romaniei aici http://www.gymn-forum.net/Results/VariousNatls.html dar din foarte putini ani.

Luisa in 98 la nationalele de juniori se lucra pe hartie ...m-as mira sa gasesti ceva electronic .

LuisaGym
5th February 2010, 20:28
Merci oricum. Am o idee, daca Oana are cont pe hi 5 poate ii luati voi Mihai un interviu si-o intrebati. Apoi va citez pe voi :D. Apropo, mi-i tare dor de Oana Ban. N-ar strica un interviu. Ce mai face oare?

Acuma (ma scuzati ca nu ma pot abtine) vedem tot felul de interviuri cu foste gimnaste controversate de parca in tara asta fetele trebuie sa se dezbrace mai intai si pe urma sa li se ia un interviu. Cum de nu vedem interviuri in ziare cu Oana Ban, Alexandra Eremia, Dana Sofronie, Loredana Boboc, Cristina Bontas, etc... Tare mi-i dor de fetele astea si zau m-am saturat de scandaluri si poze sexy cu gimnaste.

mikeyy
5th February 2010, 20:35
Doar federatia cred ca are rezultatele arhivate. O idee ar fi sa scrii mail federatiei si sa-ti trimita lista de atunci...si atasezi lista ca referinta oficiala.
Daca te decizi sa faci asa..iti recomand sa-i scrii dlui Apolzan...cred ca e cel mai ok de acolo. Daca vrei iti pot da mailul lui pe PM.

Interviu pe fangymnastics cu Oana?....deocamdata nu stiu.

Cata_RB
5th February 2010, 20:36
Imi trebuie o referinta (articol, lista pe site serios) ca s-o pun la pagina ei pe wiki. Au pus un tag la pagina ei ca n-are destule referinte si-or sa fie sterse datele fara referinta. Nu prea ma ajuta s-o intreb pe Oana, trebuie sa fie ceva publicat astfel incat informatia sa poata fi verificata de oricine.

@ Cata: exista date pe net despre nationalele Romaniei aici http://www.gymn-forum.net/Results/VariousNatls.html dar din foarte putini ani.

Din anii trecuti stiu ca sunt, se gasesc si aici: http://www.gymnasticsresults.com/rou.html Dar 1998 e demult tare...poate la senioare ai avea o sansa sa gasesti o mentiune ici-colo, dar de la fetele cele mici....

niagara64
5th February 2010, 20:40
Fiindca consumatorul de ziare din Romania se pare ca este un maniac frustrat si dornic de picanteri dupa parerea unor creatori de media .
Pai ce sa scrie despre Bontas ? Ca e casatorita , ca are un club de gimnastica ? Crezi ca i-ar interesa atat timp cat e normala si fericita ? Ce sa-i intereseze atat timp cat nu e can-can , cat are o familie linistita ?
Trebuie sa recunosc ca este una dintre persoanele cele mai modeste , cele mai generoase si de bun simt pe care le-am intalnit vreodata ! Dar ce intereseaza asta in Romania ?

LuisaGym
5th February 2010, 20:46
Merci tuturor pentru sugestii.

@ Niagara: ma bucur sa aflu vesti bune despre Cristina Bontas. Mi-a placut tare mult de ea ca gimnasta si nu numai. A concurat si in perioada in care incepusem sa ma uit la gimnastica si am amintiri foarte frumoase cu ea din perioada aia. Sincer mi-o parut rau ca n-a luat ea aurul la sol la olimpiada in 92 mai ales ca se calificase prima. Dar n-o fost sa fie.

niagara64
5th February 2010, 21:23
http://www.worldclassgymnastics.ca/ourgym.html

crisloregym
5th February 2010, 22:51
Referitor la articolul despre Corina, nici mie nu imi place...de articol nu ma leg, insa poza aproape nud chiar nu isi avea locul acolo...din pacate, cred ca are dreptate Niagara:( Luiza, intrebai de ce nu aflam despre alte fete...pai, ca sa se faca un interviu, e neveoie de doi:adica inclusiv de acceptul intervievatului....si cred ca asta e destul de greu de obtinut de la fetele cuminti, care isi vad de treaba lor si care nu vor sa se ajunga la interpretari gresite...poate de aceea.
Ideea pe care ma bazez eu este ca daca vroia musai sa faca gimnastica, la fe de bine putea merge la Petrolul Ploiesti. De ce sa ocupe timpul si asa redus la o grupa de zece fete o persoana care vine acolo "for fun", fara ganduri serioase? La Deva ar trebui sa ne gandim cum sa le recuperam pe Sandra, Gabi si Anamaria; cum sa facem sa profitam de talentul generatiei de acum pentru a scoate cateva gimanste foarte bune pe fiecare din aparate. Nu cred ac e nevoie sa fie cineva care sa le bage gargauni in cap de la varsta asta...Si iarasi parerea mea: daca totusi Corina chiar facea din placere..de ce nu mai este in Anglia??? Parca antrena p acolo, mai ales ca a participat si la acea competitie...de ce s-a intors in Romania daca ii era atat de bine?

Nu stiu, dar mie toata istoria asta mi se pare putreda.

niagara64
6th February 2010, 00:07
Nu, BBC de fapt! Youtube nu asa mult. Ehh, Jiang, Cheng Fei nu sunt inalte?? Ca mici nu sunt! Pai, Monica Rosu sau Svetlana Khorkina a fost desult de inalta si ele au fost bune la paralele! O.o si Nastia la fel!!

Nu, eu cred ca gimnastele inalte pot face exercitii bune la orice aparat!:cool:

Mikkey, multumim mult mult de tot pentru stire :). HAI ROMANIA

OK Mikkey, Niagara poti sami spui la mine pe profil :)....da, si eu cred ca la fel DAR chiar sunt multe gimnaste in istoria lumii care au fost inalte si au avut rezultate bune (Sandra e alt exemplu)



PENTRU CLAU


Gimnastele inalte sunt dezavantajate intodeauna . Este vorba de mecanica centrului de greutate .Este ceva ce se invata in facultatea la biokinetca .E un fapt demonstrat stiintific de oameni care se pricep.Nu e nevoie sa reinventam roata !
Btw Tu ai stat vreodata fata in fata cu un gimnast sau gimnasta de performanta ? Am senzatia ca tu nu realizezi cat de mici sunt cele pe care le citezi .

mikeyy
6th February 2010, 00:19
Intr-adevar trebuie sa stai fata in fata ca sa poti vedea diferenta.
Eu am fost surprins cat de mica poate sa fie Stela...in 2008 la Nationale. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred cat de micuta era...mi-o imaginam mult mai inalta...si vorba aia nici eu nu sunt ft inalt.
La polul opus...Sandra...mult mai inalta decat credeam.
La fel si cu baietii...cand am facut poza cu ei am sesizat diferenta.

Cata_RB
6th February 2010, 00:27
Asa-i. Stiam ca sunt micuti toti, si fetele si baietii, dar nu iti dai seama ce inseamna asta pana nu esti langa ei.
Alicia Sacramone si Nastia Liukin, de care zicea Clau, au undeva intre 1.55-1.60m, cam asa am gasit pe net si din poze se vede ca sunt cam la fel de inalte. La Cheng Fei am gasit 1.48, dar posibil sa fie putin mai mult...dar pana in 1.55. Iar Jiang Yuyuan si He Kexin 1.40 spre 1.45, daca au mai crescut de la Beijing. O gimnasta de 1.60 e considerata inalta in acest sport, dar nu e o persoana inalta.

Clau93
6th February 2010, 01:39
PENTRU CLAU


Gimnastele inalte sunt dezavantajate intodeauna . Este vorba de mecanica centrului de greutate .Este ceva ce se invata in facultatea la biokinetca .E un fapt demonstrat stiintific de oameni care se pricep.Nu e nevoie sa reinventam roata !
Btw Tu ai stat vreodata fata in fata cu un gimnast sau gimnasta de performanta ? Am senzatia ca tu nu realizezi cat de mici sunt cele pe care le citezi .

Hmmm eu cred ca doar in unele cazuri au dezavantaje. Sunt mare fan al Khorkinei si ea a fost chiar inalta si a obtinut multe medalii! La fel si Nastia.

OMG Niagara normal ca nu am stat fata in fata cu nici o gimnasta!! Stau la rasarit, de unde gimnasta aici???:no: Nu, imi dau seama marimea lor, dar in opinia mea mic e de 120cm:drak:.

Stela e mica?! Asta nu pot crede, scuze.

crisloregym
6th February 2010, 08:25
Pana si Ana Progras este mititica...si eu am doar 1.60 m.

Clau93
6th February 2010, 08:52
Pana si Ana Progras este mititica...si eu am doar 1.60 m.

Ma bucur ca ea mica....Ana e asa de dragutza:rolleyes::cool: I love her! {JJ}

O.o las ca e bine! Daca nu te superi, cati ani ai?

miafangina
6th February 2010, 11:08
Ăsta e un subiect drăguț,și eu m-am păcălit de cîteva ori:).
Primul șoc a fost cînd l-am văzut pe Dan Burincă pe alee,la Ploiești și mi-a zis Auri:uite-l pe Dan,vine spre noi! mie mi se părea un copilaș.

Despre avantaje nu mă știu pronunța,nu stau tare bine cu fizica,dar dacă specialiștii au făcut studii,le dau crezare.

Clau,dacă vei putea veni cu noi cîndva la internaționale/naționale,te vom fotografia alături de gimnaști/gimnaste și atunci vei vedea cum e de fapt:).

Cata_RB
6th February 2010, 14:08
Clau, daca atatia oameni iti spun ca Stela e micuta, si nu doar din poze de pe net - se vede clar si de-acolo - dar si din proprie experienta, si tu nu ii crezi.....

Iulia_sweet
6th February 2010, 14:28
Pot sa spun si eu despre Stela ca este micuta deoarece am stat langa ea, Sandra pe langa celalalte fete de la lot pare foarte inalta

anna.09
6th February 2010, 18:03
O noua surpriza placuta marca "Mostepanovafan"
http://www.youtube.com/watch?v=twUd4ldxYgc&feature=sub

LuisaGym
6th February 2010, 18:24
Despre Stela: in 2007 am stat langa dansa (in picioare), am fost socata de cat de mica poate sa fie iar eu nu sunt in nici un caz inalta. Are 1.50 cm, cel putin asta era inaltimea de pe site-ul FIG din perioada cand concura.

Despre articole de gimnastica: ieri ma vaicaream ca nu prea sunt articole decat daca e rost de ceva scandal. Ma bucur sa fiu contrazisa azi de un interviu foarte frumos cu Gina Gogean http://www.adevarul.ro/locale/focsani/Gina_Gogean_este_o_stea_a_gimnasticii_mondiale_0_2 03379723.html

mikeyy
6th February 2010, 22:55
O noua surpriza placuta marca "Mostepanovafan"
http://www.youtube.com/watch?v=twUd4ldxYgc&feature=sub

Excelent montajul!!! Mi-a placut!
Un top dominat de gimnaste complete (locurile 1-7)..si de asemenea 4 dintre ele au fost la 2 editii ale JO.
Sper ca si in perioada 2010-2020 sa avem gimnaste care sa reuseasca sa intre in acest top al medaliilor cucerite!

Clau93
7th February 2010, 01:54
Ăsta e un subiect drăguț,și eu m-am păcălit de cîteva ori:).
Primul șoc a fost cînd l-am văzut pe Dan Burincă pe alee,la Ploiești și mi-a zis Auri:uite-l pe Dan,vine spre noi! mie mi se părea un copilaș.

Despre avantaje nu mă știu pronunța,nu stau tare bine cu fizica,dar dacă specialiștii au făcut studii,le dau crezare.

Clau,dacă vei putea veni cu noi cîndva la internaționale/naționale,te vom fotografia alături de gimnaști/gimnaste și atunci vei vedea cum e de fapt:).

Da, foarte interesant subiectul! Pai practic gimnastii sunt ca niste copii, nu? Deci asa e cu Stela? Interesant:shocked:...dar practic sunt dezavantaje sa fi si mic si mare:D.

OOOO atunci incerc sa merg la internationale...suna fain!! Credeam ca gimnastele nu ar sta cu fanii....sper sa le vad fata in fata intr-o zi.

Clau93
9th February 2010, 06:30
Investigam si eu "The Couch gymnast" pentru ca nu am mai fost pe forum de mult timp pt. ca aici a inceput scoala, si am vazut ceva exagerat de interesant! Pe mine nu ma intereseaza scandalurile si de astea, dar articolul a fost foarte interesant!

http://couch-gymnast.blogspot.com/2009/09/not-so-brief-history-of.html

Enjoy...

anna.09
9th February 2010, 09:16
Nu prea vad ce este de "enjoiy"...:(

Clau93
9th February 2010, 09:33
Nu prea vad ce este de "enjoiy"...:(

LOL Ana...adica ma refeream la munca mea grea la a gasi acest articol si sa-mi predau eu viata mea sa pun acest articol pe acest website dedicat gimnasticii romanesti! Dar corect, articolul este foarte socant!

Apropo, Alexandra Huci a murit si ea, nu? Dar a murit din cauza sanatatii?!

cata10
9th February 2010, 21:23
O noua saritura Dragulescu?

http://www.realitatea.net/dragulescu--la-nivelul-la-care-s-a-ajuns-e-mult-prea-greu-sa-inventez-o-noua-saritura_699339.html

Clau93
10th February 2010, 04:41
O noua saritura Dragulescu?

http://www.realitatea.net/dragulescu--la-nivelul-la-care-s-a-ajuns-e-mult-prea-greu-sa-inventez-o-noua-saritura_699339.html

Ce tare a fost filmu! Mi-a placut mult! Sper ca Dragulescu merge la jocurile olimpice din 2012, o sa fie greu, dar cred ca el tare vrea medalie de aur OLIMPICA. O sa vedem ce se intampla. Mi-a placut mult cand a fost intrebat ce sport NU a jucat, si a spus rugby:happy....eu stau intr-o tara unde rugby e tot, nu recomand la nimeni sportu asta!:yes:



Un articol si video clip: http://www.realitatea.net/gimnastica---probleme-medicale-la-deva--inaintea-europenelor-din-aprilie_694195.html

Stati asa, Aluisa???? CE? Eu credeam ca s-a retras de acu 2 ani

simonad
10th February 2010, 11:59
Nu stiu daca ati vazut articolul:
http://www.vdtonline.ro/sport_monden/catalina-ponor-mam-despartit-de-robert-stanescu-evoluez-solo_1018061.html
Dar Ponor acum a inteles ca Robert a lasat-o inca din 2008? Pai el pare a fii casatorit din 2009, inainte ca ea sa plece in America, halal profesionalism pe jurnnalisti!
Oricum Ponor nu mai stie cum sa apara in ochiul presei, ar trebui sa aiba grija ce articole se scriu despre ea....

anna.09
10th February 2010, 12:09
Un articol si video clip: http://www.realitatea.net/gimnastica---probleme-medicale-la-deva--inaintea-europenelor-din-aprilie_694195.html

Stati asa, Aluisa???? CE? Eu credeam ca s-a retras de acu 2 ani

S-a mai discutat despre asta. Vezi:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=489750&page=5

Cata_RB
10th February 2010, 12:46
Nu stiu daca ati vazut articolul:
http://www.vdtonline.ro/sport_monden/catalina-ponor-mam-despartit-de-robert-stanescu-evoluez-solo_1018061.html
Dar Ponor acum a inteles ca Robert a lasat-o inca din 2008? Pai el pare a fii casatorit din 2009, inainte ca ea sa plece in America, halal profesionalism pe jurnnalisti!
Oricum Ponor nu mai stie cum sa apara in ochiul presei, ar trebui sa aiba grija ce articole se scriu despre ea....

Eu nu m-as increde in acest site de...hmm..."stiri", mai ales cand e vorba de articole scrise pe baza a cateva cuvinte spuse de X. Nici macar nu a spus ceva de Robert, titlul presimt ca l-au scos din articole mai vechi.

niagara64
10th February 2010, 14:28
Eu nu m-as increde in acest site de...hmm..."stiri", mai ales cand e vorba de articole scrise pe baza a cateva cuvinte spuse de X. Nici macar nu a spus ceva de Robert, titlul presimt ca l-au scos din articole mai vechi.

Nu e primul articol de genul asta in ultima luna ." X" poate sa spuna orice .Mai grav ar fi daca ar trebui sa si dea socoteala pentru ce zice .:rosu:

Clau93
10th February 2010, 22:17
Mersi Ana de ajutor

mikeyy
12th February 2010, 00:55
Nadia a anuntat ca delegatia Romaniei va ajunge marti noaptea in SUA pt competitia organizata de ea. Se pare ca va fi si Sandra prezenta..cel putin asa a zis Nadia pe twitter acum.
E imposibil ca Sandra sa concureze...poate merge doar in vizita :)


In alta ordine de idei...se mai uita cineva la Make it or break it? M-am uitat la episodul 16 si mi s-a parut interesant modul in care Kaylie se antrena pentru a realiza un dublu apel...acel sistem de protectie in genul cum au alpinistii (aproximativ)...nu stiu cum se numeste exact :D
Oare aceasta metoda exista si in realitate?

LuisaGym
12th February 2010, 01:05
E...Mihai, vezi daca nu citesti "ziarul campionilor"... acolo "s-a scris" ca merge Sandra la Nadia Invitational ;). Dupa ce articole apar in ultima vreme mi se pare ca si Sandra are impresar.

EDIT: sincer eu cand am citit n-am acordat atentie pentru ca nu prea cred ce scrie ziarul ala.

mikeyy
12th February 2010, 01:50
Ce sa fac...se mai intampla sa aflu cu intarziere unele lucruri :D
Dar a fost mai fain sa aflu de la Nadia de pe twitter. :)

niagara64
12th February 2010, 03:06
Nadia a anuntat ca delegatia Romaniei va ajunge marti noaptea in SUA pt competitia organizata de ea. Se pare ca va fi si Sandra prezenta..cel putin asa a zis Nadia pe twitter acum.
E imposibil ca Sandra sa concureze...poate merge doar in vizita :)


In alta ordine de idei...se mai uita cineva la Make it or break it? M-am uitat la episodul 16 si mi s-a parut interesant modul in care Kaylie se antrena pentru a realiza un dublu apel...acel sistem de protectie in genul cum au alpinistii (aproximativ)...nu stiu cum se numeste exact :D
Oare aceasta metoda exista si in realitate?

este un sistem vechi de antrenament ala ,,,:happy se folosea demult in america.

mikeyy
12th February 2010, 10:06
Nu mai rade :P
Dar in Romania exista?

anna.09
12th February 2010, 10:13
Cine (mai) face apel in Romania?? poate doar baietii...