PDA

View Full Version : Diverse 2010



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20

myrab3la_19
1st August 2010, 23:50
mesaje scrise pe PM.
Asta pentru ca unii au bunul simt sa nu-i plictisesca pe altii in continuare cu un subiect care nu intereseaza pe nimeni...
Vezi ca urmeaza sa-i mai trimit unul ,asta ca sa-ti usurez munca ...
Daca ti mortisi sa ai ultimul cuvant poti sa mai scrii pentru ca eu promit sa nu-ti mai raspund

crisloregym
2nd August 2010, 00:16
[QUOTE=LuisaGym;3136630]Nu se cearta nimeni. Chiar sunt mirata si amuzata in acelasi timp de faptul ca niste discutii pe un forum pot sa provoace sentimente puternice, aliante, coalitii, barfe, mesaje scrise pe PM, oameni care se gandesc la ce-am sa spun eu peste doua luni (ca sa verifice daca au sau nu dreptate :happy, ce extraordinar sistem de referinta :happy ), schimbat subiectul discutiei, etc.... [QUOTE]

Macar ti-am dat si tie de lucru, prea pareai ca nu ai ce face de te legai de oameni cu ironiile tale:happy:happy:happy

Vezi??? Ai mai scris cateva randuri...yuppy!!!

niagara64
2nd August 2010, 00:45
Nu ma intereseaza cine sunt acele persoane publice din viata ta ,nu inteleg de ce i-ai adus in discutie.Nu stiam care este specificul blogului tau,stiam ca ai, pentru ca ai afisat un link acolo sa-l poate vedea toata lumea,dar acum trebuie sa ne prefacem ca nu exista pentru ca brusc te simti vanata si ranita .Suferi de mania persecutiei si te victimizezi asa cum am mai spus ..inclusiv asta cu "stergeti-mi contul" cred ca e menita sa franga inimi(a Luisei poate)...de parca nu puteai sa o faci in privat.
Nu m-ai nimerit cu roz bon bonul,nu sunt eu aia ...dar asa faci mereu,cand te contrazici cu cineva arunci in toata lumea.
Daca nu-ti lipseste informatia despre gimnastica lasa-i si pe altii sa o obtina ca de-aia intram pe forum de gimnastica nu sa invatam sa facem CV,pentru ce-i interesati existau alte mijloace .
Aaa...si nu am simtit nevoia sa-ti urez o zi buna!

Acesta este mesaj primit acum jumatate de ora ...nu este primul si mi se pare deja obraznicie.Incercam sa-i explic cu politete dupa primul mesaj , ca blogul meu este personal si priveste familia mea dar asa cum am constatat in ultima vreme asta e deja obraznicie .Nu e primul mesaj obraznic primit .Si nu numai de la aceeasi persoana .
Pentru cultura ta generala eu cu Luisa nu am schimbat nici un mesaj ,in schimb tu pe noi ne-ai bombardat .
Draga mea de data asta chiar m-ai infuriat .Cand cineva iti vorbeste cu politete si tu raspunzi in felul acesta este clar ca e o problema.Si nu la mine !

Ada24
2nd August 2010, 12:52
Ce de stiri...si ce de confruntari...:P ...off mereu lipsesc cand se intampla ceva interesant:happy

Se pare ca Prosport nu a aflat de intentiile lui Forminte de a reprezenta alta tara decat Romania.:P
Previziunile Prosport pt 2012:

Gimnastică
Este una dintre disciplinele care au ținut mai mereu steagul sus pentru România, iar acest lucru este posibil să se întâmple și la Londra. Trioul Bellu - Bitang - Forminte și-a unit forțele pentru a scoate în 2012 alte campioane despre care s-ar putea vorbi peste ani și ani. O generație de mare viitor, cu Ana Porgras (foto), Daniela Chelaru, Amelia Racea și Raluca Haidu, susținute și de experiența Sandrei Izbașa, ne-ar putea garanta alte povești de neuitat. Gimnastica mai deține în mânecă un as, pe Marian Drăgulescu, gata să se revanșeze după accidentul de la Beijing.
Previziuni: minimum 3 medalii

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/alte-sporturi/mostenirea-olimpica-a-londrei-6750504

Ada24
2nd August 2010, 13:45
http://www.zhd.ro/?r=stiri&a=pas-spre-lotul-de-senioare-1888

Ana Maria Bican?!?!:rolleyes:

Oare de ce nu a fost si Madalina Neagu?Sper ca nu e iar accidentata.

Cata_RB
2nd August 2010, 14:15
Cristi Moldovan antrenor provenit de la clubul din Deva?!

Cred ca au incurcat cam multe oale in acest articol...asa ca sper ca e si Madalina acolo :P

ancaqwe
2nd August 2010, 14:21
http://www.zhd.ro/?r=stiri&a=pas-spre-lotul-de-senioare-1888

Ana Maria Bican?!?!:rolleyes:

Oare de ce nu a fost si Madalina Neagu?Sper ca nu e iar accidentata.

Merci pentru link! Probabil Madalina Neagu, nu Ana-Maria Bican (Ana-Maria tot din Bacau a venit, nu? (daca imi aduc bine aminte))

nu va mai certati... nu inteleg...

Cata_RB
2nd August 2010, 14:26
Merci pentru link! Probabil Madalina Neagu, nu Ana-Maria Bican

Cred ca era vorba despre Ana Maria Baicu, nu Bican.

mikeyy
2nd August 2010, 14:33
Intrebare:
Cate gimnaste din Romania (si care dintre ele) au reusit sa castige toate titlurile (european, mondial si olimpic) la acelasi aparat?
Eu stiu 4 gimnaste:
- Nadia Comaneci (la paralele)
- Daniela Silivas (paralele, barna si sol) :ok:
- Milo (sarituri)
- Simona Amanar (sarituri)

Mai e vreo gimnasta din Ro cu aceasta performanta?

r_anacristina
2nd August 2010, 14:36
http://www.zhd.ro/?r=stiri&a=pas-spre-lotul-de-senioare-1888

Ana Maria Bican?!?!:rolleyes:

Oare de ce nu a fost si Madalina Neagu?Sper ca nu e iar accidentata.

Este si Madalina Neagu :)

Ada24
2nd August 2010, 14:54
Multumesc Cristina, m-am linistit. :)


Intrebare:
Cate gimnaste din Romania (si care dintre ele) au reusit sa castige toate titlurile (european, mondial si olimpic) la acelasi aparat?
Eu stiu 4 gimnaste:
- Nadia Comaneci (la paralele)
- Daniela Silivas (paralele, barna si sol) :ok:
- Milo (sarituri)
- Simona Amanar (sarituri)

Mai e vreo gimnasta din Ro cu aceasta performanta?

Cand a luat Nadia titlul mondial la paralele?Eu stiam ca a luat un singur aur individual la CM-la barna.
Daniela Silivas /hello

PS Si Marius Urzica are toate titlurile la cal cu manere.

MitzGym
2nd August 2010, 15:06
diana si andrei in ce subdiviziune sunt la yog?

mikeyy
2nd August 2010, 15:07
Da, exact.....barna la Nadia, nu paralelul!
Intr-adevar si Marius Urzica!

Mersi Ada!

Avem multe campioane si campioni, dar daca e sa ne uitam asa la palmaresul "complet"....raman foarte putini.

Avem 2 campioane olimpice absolute si 2 campioane mondiale absolute.
Doar 4 gimnaste + 1 gimnast au reusit sa obtina toate titluri la acelasi aparat.
Si parca doar Milo e gimnasta care are un titlu major la toate cele 4 aparate:
- sarituri: mondial & olimpic
- paralele: mondial
- barna: mondial
- sol: olimpic

Ada24
2nd August 2010, 15:12
Probabil pt ca in general cariera unei gimnaste din Romania nu e prea lunga, iar atunci cand e are exercitii care speculeaza codul si asta nu prea ia aurul la individual...
Cine stie, poate in curand o sa apara nume noi pe lista aia...Izbasa, Dragulescu...:)

Inca un articol despre gimnaste, cu aceleasi greseli. :D -dar si cateva informatii noi
http://www.mesagerulhunedorean.ro/noi-solutii-pentru-lotul-olimpic

mikeyy
2nd August 2010, 15:18
Noi am avut o gimnasta Ana Maria Bican, dar a concurat in anii 90.....

Ada24
2nd August 2010, 15:20
Da, e gimnasta care s-a accidentat la Atlanta.

onlyme88
2nd August 2010, 15:24
Intrebare:
Cate gimnaste din Romania (si care dintre ele) au reusit sa castige toate titlurile (european, mondial si olimpic) la acelasi aparat?
Eu stiu 4 gimnaste:
- Nadia Comaneci (la paralele)
- Daniela Silivas (paralele, barna si sol) :ok:
- Milo (sarituri)
- Simona Amanar (sarituri)

Mai e vreo gimnasta din Ro cu aceasta performanta?

Ma uitam zilele trecute la AA de la Sydney, am vazut-o pe Podkopaeva in public si ma intrebam acelasi lucru: ce gimnaste au detinut suprematia (toate trei titlurile) la un moment dat.
Intrebare: la individual compus in afara de Lilipod a mai reusit cineva aceeasi performanta: aur european, mondial si olimpic?

ancaqwe
2nd August 2010, 15:39
Cred ca era vorba despre Ana Maria Baicu, nu Bican.

Are mai mare logica decat Bican :)) Da, s-a accidentat la olimpiada din '96. Erau multe poze cu ea (micuta si cu o groaza de medalii) la sala floreasca cand ma duceam eu la inot... Asta cu mult inainte de '96 :)))

Ada24
2nd August 2010, 15:56
Ma uitam zilele trecute la AA de la Sydney, am vazut-o pe Podkopaeva in public si ma intrebam acelasi lucru: ce gimnaste au detinut suprematia (toate trei titlurile) la un moment dat.
Intrebare: la individual compus in afara de Lilipod a mai reusit cineva aceeasi performanta: aur european, mondial si olimpic?

Shushunova:angry:
Din trecutul mai indepartat -Tourischeva, Caslavska, Latynina...(Edit Latynina are cate 2 din fiecare :D)

La masculin, incepand cu JO de la Barcelona-aproape toti campionii olimpici de la individual compus au si titlul mondial-Sherbo, Li Xiaopeng, Hamm, Yang Wei.(singura exceptie Nemov)

Edit-Presimt ca nici urmatorul campion olimpic la individual compus nu va fi o exceptie.:P

Ada24
2nd August 2010, 18:13
Montaj cu gimnastele din Romania

http://www.youtube.com/watch?v=zNvn2UsA9Ag

dracsor
2nd August 2010, 18:23
frumos!

MitzGym
2nd August 2010, 22:04
dar s-au pus la vanzare biletele pt jo 2012?

Ada24
2nd August 2010, 23:07
http://www.jurnalul.ro/stire-calendar/astazi-e-ziua-ta-mariana-bitang-551027.html

La multi ani! :floricica:

Ada24
2nd August 2010, 23:31
Articol despre junioare la Izvorani:
http://romgym.ro/?p=2799#more-2799

Articol despre amicalul cu UK:
http://romgym.ro/?p=2809#more-2809

Cata_RB
2nd August 2010, 23:39
Multumim, Ada.
Saraca Tatiana, ce-au facut din numele ei...:(

Mai este si un articol cu mesaj bla-bla din partea FIG cu ocazia YOG...nici in acest articol nu au aflat prenumele gimnastei Bulimar.

crisloregym
2nd August 2010, 23:42
Imi place site-ul asta pe zi ce trece tot mai mult...dincolo de stilul putin "siropos" si de greseli, avem informatii despre junioare si amicalul cu Marea Britanie...noroc ca mai citim si noi printre randuri:D

Ada24
2nd August 2010, 23:46
Multumim, Ada.
Saraca Tatiana, ce-au facut din numele ei...:(

Mai este si un articol cu mesaj bla-bla din partea FIG cu ocazia YOG...nici in acest articol nu au aflat prenumele gimnastei Bulimar.

Surprinzator insa numele Anei Maria e corect.:D
Recunosc ca acel articol l-am ignorat cand am vazut titlul.:P

mikeyy
2nd August 2010, 23:51
http://www.jurnalul.ro/stire-calendar/astazi-e-ziua-ta-mariana-bitang-551027.html

La multi ani! :floricica:

Ce articol frumos. Mi-a placut!
Multumesc Ada.

Astept sa se faca 3 august pentru urari :)

miafangina
3rd August 2010, 09:52
Foarte frumos articolul despre doamna Bitang.
Suntem rasfatati in ultima vreme,de-ar tine cit de mult!

Ada24
3rd August 2010, 09:53
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-isi-cauta-de-lucru-pe-internet-medaliat-la-olimpiada-caut-loc-de-munca-6753981

Tracoromana
3rd August 2010, 10:48
In general nu mi-a placut tonul agresiv din interviurile cu Nicolaie Forminte, cand era antrenor coordonator. De asemenea, nu stiu care au fost termenii colaborarii intre cei trei antrenori dupa venirea lui Bellu&Bitang.
DAR POT SA INTELEG ca unui om ii vine greu sa treaca din postura de conducator in postura de subaltern, mai ales in fata copiilor, si ii este greu sa se adapteze. Am mai vazut cazuri la oameni foarte echilibrati. Fiind mai impulsiv, Forminte a reactionat asa cum deja stim, dar multitudinea de sentimente care l-au incearcat nu este neobisnuita.
In privinta CV-ului, nu ma pricep si nici nu vreau sa ma pricep pe termen lung sau scurt :D. Singurul lucru cu adevarat grav este gresirea numelui Universitatii "Babes- Bolyai".
Eu ii doresc sincer, succes!!

Ada24
3rd August 2010, 11:02
Pe aceeasi tema:
http://www.digisport.ro/nicolae-forminte-%C8%99i-a-pus-cv-ul-pe-internet

S-au intors jurnalistii din vacanta.:D

dracsor
3rd August 2010, 12:08
Macar s-a lamurit situatia. De-acum putem sa ne concentram pe chestii serioase. :D

stere78
3rd August 2010, 12:37
Articol despre amicalul cu UK:
http://romgym.ro/?p=2809#more-2809

Încerc să citesc și eu printre rânduri: "vor fi incluse doar acele gimnaste care sunt perfect sanatoase, pentru ca nu dorim sa riscam nimic”, antrenorii avand la dispozitie pe Sandra Izbasa, Amelia Racea, Dana Andrei, Cerasela Patrascu, Gabriela Dragoi, Diana Trenca, Ana Porgras, Diana Chelaru si Raluca Haidu.

Să o iau drept o confirmare oficială a faptului că toate cele trei sunt chitite să continue? Sandra era aproape sigură (primele declarații ale lui Bellu de după revenirea la lot erau legate de rolul ei de lider, etc.), dar de Drăgoi și de Pătrașcu m-aș bucura foarte, foarte mult.

Despre Forminte - e bine că măcar s-au limpezit apele, ar fi fost un caraghioslâc întreg dacă se mai răzgândea de vreo cinci ori până la Rotterdam. Are dreptate măcar într-o privință: a lăsat lotul într-o stare mai bună decât cea în care l-a preluat.

lilianabirsanu
3rd August 2010, 13:11
Abia astept concursul si sa vedem fetele la lucru.Este abia inceputul rezultatele se vor vedea mai tarziu... Ma bucur pentru cele ce au fost accidentate si vor reveni.Doresc succes lui Forminte, sa nu minimalizam contributia lui la echipa pe parcursul unui ciclu olimpic in conditiile schimbarii codului de punctaj.Dar decat sa nu poata colabora iar situatia sa fie incordata (ceea ce nu face bine fetelor) poate e mai bine asa.Personal, cred ca actuala echipa tehnica are mai multe sanse sa ajute fetele sa cucereasca medalii la Londra iar asa cum am mai spus actuala generatie(Ana,Ama,Raluca......) si junioarele sunt foarte talentate si ....vom fi pe podium la JO.Succes tuturor....

LuisaGym
3rd August 2010, 13:43
Nu e usor plecatul afara dupa o anumita varsta eu una chiar il admir pentru curaj si-i urez succes. Ar fi fain ca Forminte sa revina dupa ce va antrena o perioada pe-afara si va aduce la lot experienta unui alt sistem.

MitzGym
3rd August 2010, 14:40
Multumim, Ada.
Saraca Tatiana, ce-au facut din numele ei...:(

Mai este si un articol cu mesaj bla-bla din partea FIG cu ocazia YOG...nici in acest articol nu au aflat prenumele gimnastei Bulimar.
doina...doamne:happy:happy:happy:happy:happy:happy :happy:happy
sunt pe jos,rad,nu mai pot:happy

Cata_RB
3rd August 2010, 14:49
Pe aceeasi tema:
http://www.digisport.ro/nicolae-forminte-%C8%99i-a-pus-cv-ul-pe-internet

S-au intors jurnalistii din vacanta.:D

Cine are ochi buni si isi da seama cat de vechi sunt imaginile sau ce gimnaste sunt pe-acolo? :D
Ma tot chinui sa le disting fetele si nu reusesc.

MitzGym
3rd August 2010, 14:52
Cine are ochi buni si isi da seama cat de vechi sunt imaginile sau ce gimnaste sunt pe-acolo? :D
Ma tot chinui sa le disting fetele si nu reusesc.

sunt de la internationalele de anul asta.Primele gimnaste care apar sunt in ordine:dana andrei,loredana sabau,andreea span,diana trenca
iar ultimele gimnaste care apar cred ca sunt cele din generatia 2004

Cata_RB
3rd August 2010, 15:03
M-am referit la imaginile de la sfarsit, din sala de antrenament...am uitat sa precizez, am zis ca se subintelege :P
Cele din 2004 mi se par si mie a fi.

MitzGym
3rd August 2010, 15:16
cred ca la sarituri e sofronie,iar la barna leonida

myrab3la_19
3rd August 2010, 16:19
Încerc să citesc și eu printre rânduri: "vor fi incluse doar acele gimnaste care sunt perfect sanatoase, pentru ca nu dorim sa riscam nimic”, antrenorii avand la dispozitie pe Sandra Izbasa, Amelia Racea, Dana Andrei, Cerasela Patrascu, Gabriela Dragoi, Diana Trenca, Ana Porgras, Diana Chelaru si Raluca Haidu.

Să o iau drept o confirmare oficială a faptului că toate cele trei sunt chitite să continue? Sandra era aproape sigură (primele declarații ale lui Bellu de după revenirea la lot erau legate de rolul ei de lider, etc.), dar de Drăgoi și de Pătrașcu m-aș bucura foarte, foarte mult.

Despre Forminte - e bine că măcar s-au limpezit apele, ar fi fost un caraghioslâc întreg dacă se mai răzgândea de vreo cinci ori până la Rotterdam. Are dreptate măcar într-o privință: a lăsat lotul într-o stare mai bună decât cea în care l-a preluat.

Belu a mai spus si ca antrenamentele Sandrei merg foarte bine ,eu cred ca va merge la mondiale .
Dintre Patrascu si Dargoi probabil va merge cea care se va descurca cel mai bine la acest amical din Anglia.Ambele fac barna si paralele(nu stiu daca Cera mai face sarituri) deci pe amandoua in aceeasi echipa nu prea le vad.Va depinde mult si de ce aparate vor face cele care au stat in recuperare mai mult,Haidu si Porgras.Mie imi sunt dragi amandoua ,Cera are o alura deosebita pe aparate dar nu pot sa uit nici ca Dragoi a fost cam singura care a mai luat peste 14 la paralele pe noul cod (14.150 calificari la mondiale,14.350 calificari europene) si avea 6 nota D,sa vedem in ce masura si-a recuperat elementele.

Auré_Gym
3rd August 2010, 16:41
Articol despre junioare la Izvorani:
http://romgym.ro/?p=2799#more-2799
]

In acest articol, au scris ca Madalina Neagu e in cele 6 gimnaste care se vor antrena la Izvorani... Si daca inteleg, Larisa sa va antrena cu senioarele... Dar de ce in celealtele articol, au scris ca Larisa e in cele 6 gimnaste si ca ei nu pun Madalina Neagu ? Stie cineva cine sunt junioarele care se vor pregati la Izvorani ?

Cata_RB
3rd August 2010, 17:07
Aure, eu cred ca sunt cele din articolul de pe romgym.ro. Adica cele 6 nascute in 1995 + Larisa. Chiar daca mai fac greseli, e totusi site-ul federatiei si in acest caz e mai de incredere decat celelalte articole.

MitzGym
3rd August 2010, 17:31
dar maria balea nu e si ea la izvorani?

Cata_RB
3rd August 2010, 17:41
Maria Balea are doar 14 ani. Probabil in cazul Larisei s-a facut exceptie pentru ca e cea mai promitatoare dintre junioare.

MitzGym
3rd August 2010, 17:50
Maria Balea are doar 14 ani. Probabil in cazul Larisei s-a facut exceptie pentru ca e cea mai promitatoare dintre junioare.

pai si cand o aduc la izvorani,anul viitor?sau cand se va antrena cu senioarele?

myrab3la_19
3rd August 2010, 19:38
ama1235410 de pe intlgymnast a pus pe canalul ei de pe you tube filmulete din calificari de la Europene ,inclusiv cu fetele noastre.http://www.youtube.com/watch?v=fliFa1gkxCg barna Anei,restul le luati din dreapta.

crisloregym
3rd August 2010, 20:42
Pe aceeasi tema:
http://www.digisport.ro/nicolae-forminte-%C8%99i-a-pus-cv-ul-pe-internet

S-au intors jurnalistii din vacanta.:D

Sau am facut noi prea mare caz:P

Ada24
3rd August 2010, 20:46
Foarte posibil. :D

Listele cu participantii la YOG
http://www.sportcentric.com/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,5240-202627-219850-nav-list,00.html

(via IG)

Neogen
3rd August 2010, 20:48
Destul de interesanta lista cu participanti

crisloregym
3rd August 2010, 20:51
Chiar ca e interesant...apare pe lista si cealalta gimnasta a cuplului Boboc...sunt curioasa.

Tracoromana
3rd August 2010, 20:51
Nu vad participanti din USA la gimnastica artistica.

Cata_RB
3rd August 2010, 20:55
Nu vad participanti din USA la gimnastica artistica.

Este Jesse Glenn.

Ada24
3rd August 2010, 20:57
Nu vad participanti din USA la gimnastica artistica.

La feminin au decis sa nu trimita.(sunt nationalele in acelasi timp si sunt mai importante zic ei :P)

niagara64
3rd August 2010, 21:58
La feminin au decis sa nu trimita.(sunt nationalele in acelasi timp si sunt mai importante zic ei :P)

Motivul este de fapt ca nu au acceptat sa mearga o gimnasta si un gimnast cu acelasi antrenor . La YOG se pare ca au impus aceasta regula (prb capacitati reduse de cazare ).
Adevarul este ca e greu sa pleci ca gimnast(a) fara antrenor cunoscut .

Ada24
3rd August 2010, 22:06
Dar au schimbat regula intre timp....plus daca altii pot ei de ce nu pot?
IMO ala nu e motivul, ci scuza.:P

Cata_RB
3rd August 2010, 22:07
Intre timp au modificat aceasta regula si accepta 2 antrenori, a picat scuza oferita de americani.
Nu contest ca e dificil sa pleci cu un antrenor practic complet strain...dar totusi regula era aceeasi pentru toti.

Edit: Ada, mi-ai luat-o inainte :P

Ada24
3rd August 2010, 22:17
Great minds think alike.:D
Sper ca punctajele Vikai (si Dianei :D) de la YOG sa fie mai mari decat ale lui Jordyn la Nationale.

niagara64
3rd August 2010, 22:25
Asa o fi . Pana la capat e mai bine ptr Didi .Un competitor mai putin ...

Cata_RB
3rd August 2010, 22:34
Great minds think alike.:D


:cry::cry::cry:

Ada24
3rd August 2010, 23:00
Stiri :D

http://romgym.ro/?p=2817#more-2817

MitzGym
3rd August 2010, 23:14
in ceea ce o priveste pe Diana Bulimar, gandurile indreptandu-se chiar si spre o medalie.
nu am inteles...adica diana are sansa la o medalie,iar andrei nu?

Cata_RB
3rd August 2010, 23:16
Ai un talent deosebit in a descoperi stirile de pe site imediat ce apar :D

Ooo, ce bine, avem rezultate detaliate de la concursul Dianei! Paralele si sol putin usurate si cam micuta nota E la sarituri. Cred ca a facut Yourchenko simplu.

De partea in care Andrei nu are sanse la medalie, dupa parerea autorului, nici nu mai zic...la ce nivel au aceste articole, nu ma astept sa observe subtilitati gen CE de juniori.

Ada24
3rd August 2010, 23:25
Multumesc.:D
Nu mai stiu la Europene tot Yurchenko simplu a facut?

Cata_RB
3rd August 2010, 23:29
Mai, nu mai stiu nici eu...ea are ca sarituri FTY si stand pe maine salt inainte echer. La AA sigur a facut-o pe cea de-a doua, desi are D mai mic. Avea inca probleme la FTY, sper sa le mai fi rezolvat, pentru ca sariturile sunt un punct slab pentru ea.

Edit: Mihai, da, Yourchenko simplu are D 4.4

dracsor
4th August 2010, 00:05
so..micuta domnisoara si tanarul domn cand concureaza? :D se transmite undeva?

MitzGym
4th August 2010, 00:08
so..micuta domnisoara si tanarul domn cand concureaza? :D se transmite undeva?

:happy:happy:happy:happy
asta ma intrebam si eu...daca se trensmite undeva
si in ce subdivizune sunt?

Cata_RB
4th August 2010, 00:15
Pai...de transmis nu se stie. In Romania slabe sanse, as zice.

De concurat, sunt documentele in stirea de pe romgym pusa de Ada. Adica, Didi spre sfarsitul subdiviziunii a 2-a, incepe la sarituri, iar Andrei la jumatatea primei subdiviziuni, incepe la inele.
Iar detalierea concursului pe zile este aici: http://tickets.singapore2010.sg/YOGBookingApp/RetrieveEvent.do?productGroup=yoggymn0810. Atentie, e program pentru toate subramurile gimnasticii.

MitzGym
4th August 2010, 00:19
dar ora la care incepe concursul e dupa fusul orar din syngapore?
are cineva idee syngapore cu cate ore e inainte fata de romania?

dracsor
4th August 2010, 00:23
perfect. finalele vor fi dupa ce ma intorc din concediu. :D

stere78
4th August 2010, 02:00
Recuperarea Sandrei pare să fi mers mai bine decât ne-am imaginat. La amicalul cu Marea Britanie va face sol, sărituri și bârnă! Vestea vine, oarecum surprinzător, din IG: http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1780:izbasa-to-compete&catid=2:news&Itemid=166 .

Cata_RB
4th August 2010, 02:07
Multumim, Filip!
Era de asteptat sa revina la aceste 3 aparate. Desi pentru CM tinta ei e solul, e necesar sa ajute echipa, la nevoie sau in calificari, la barna si sarituri.

Cred ca amicalul cu UK si nationalele sunt cele mai asteptate concursuri din ultimii ani :) Nu ca sa vedem cine stie ce minuni, ci ca sa vedem cat au reusit sa se recupereze fetele accidentate si cum au evoluat cele care au fost sanatoase.

stere78
4th August 2010, 02:20
Multumim, Filip!
Era de asteptat sa revina la aceste 3 aparate. Desi pentru CM tinta ei e solul, e necesar sa ajute echipa, la nevoie sau in calificari, la barna si sarituri.

Cred ca amicalul cu UK si nationalele sunt cele mai asteptate concursuri din ultimii ani :) Nu ca sa vedem cine stie ce minuni, ci ca sa vedem cat au reusit sa se recupereze fetele accidentate si cum au evoluat cele care au fost sanatoase.

Exact. Mie îmi pare foarte rău că Naționalele nu sunt în București, chiar n-am cum să ajung la Reșița. Minuni nu cred nici eu că o să vedem, dar dacă Ana, Ama și Pitic o să aibă tonus bun eu mă voi declara mai mult decât mulțumit. Ele m-au îngrijorat cel mai tare de la Europene încoace. Sandra chiar poate să ajute la sărituri, are un DTY decent. Iar eu continui să sper că o s-o vedem pe Cera pe aparate.

Cata_RB
4th August 2010, 02:38
Da, Sandra ar fi de ajutor si in finala pe echipe cu un DTY...dar oare il are?
Sunt atatea necunoscute! Nu pot sa fac nici un fel de presupunere, la ce nivel sunt fetele, cat au reusit sa-si revina sau sa progreseze.

LuisaGym
4th August 2010, 11:32
L-am pus si aici pentru ca nu e numai despre Sandra http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1780:izbasa-to-compete&catid=2:news&Itemid=166

Ma intreb de unde a aflat autorul articolului despre ce planuri are Sandra pentru bilateralul cu Marea Britanie? Au fost articole in presa noastra despre asa ceva?
Presupun ca o fi vorbit cu cineva de la Izvorani, ori cu Sandra ori cu unul dintre antrenori. Cei de la IGM sunt seriosi nu cred ca s-ar fi apucat sa publice bazat pe ce se scrie pe un forum. De cand e poza asta cu Sandra?

EDIT: eu de-abia astept bilateralul asta, sunt tare curioasa. Vad ca e weekendul viitor. Cred ca intreaga lume a gimnasticii va fi cu ochii pe fetele noastre, toata lumea astepta sa vada cum se prezinta echipa cu noii antrenori. Parca sunt mai curioasa decat eram inainte de Europene.

Ada24
4th August 2010, 11:40
IG e mai informat ca romgym lol :D
Ma bucur ca revine Sandra, abia astept sa ii vad solul.:ok:

Alte stiri din gimnastica

Noi declaratii...:
http://www.telegrafonline.ro/1280869200/articol/131415/nicolae_forminte_sa_despartit_de_lotul_olimpic.htm l

Gimnastele din Franta se pregatesc la Onesti
http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2010/08/04/gimnastele-din-franta-se-pregatesc-la-onesti.html

LuisaGym
4th August 2010, 11:47
Dupa titlul articolului am crezut ca a venit lotul national al Frantei la Onesti. Insa sunt gimnaste de la un club.

stere78
4th August 2010, 12:41
Ma intreb de unde a aflat autorul articolului despre ce planuri are Sandra pentru bilateralul cu Marea Britanie? Au fost articole in presa noastra despre asa ceva? Presupun ca o fi vorbit cu cineva de la Izvorani, ori cu Sandra ori cu unul dintre antrenori. Cei de la IGM sunt seriosi nu cred ca s-ar fi apucat sa publice bazat pe ce se scrie pe un forum. De cand e poza asta cu Sandra?

Aproape sigur au stat de vorbă cu cineva din staff, sau chiar cu Sandra, după cum spui. N-ar fi riscat să publice zvonuri sau jumătăți de știre. Poza e de la Europenele de anul trecut, chiar de la finala la sol: http://www.youtube.com/watch?v=LF8F7gQOxMA . Păcat de rezultat :angry:, dar tot îi stă foarte bine în negru și violet. E foarte frumoasă!

@Cătă: cred că, odată restabilită, Sandra nu poate/n-are voie să sară ceva sub un DTY. Sigur, n-avem nici o confirmare și nu putem face presupuneri anapoda, dar m-am trezit eu mai optimist astăzi.

dracsor
4th August 2010, 12:53
ceea ce ma nelamureste pe mine este urmatoarea chestie: "Also, it is still unknown which coaches will accompany the women's team to the world championships in Rotterdam. Could the successful tandem of Bellu and Bitang be walking the sidelines again?"

adica cum? cum sa nu mearga B&B??? come on.. cum sa nu fie acolo??? e la mintea cocosului ca vor fi in linia intai. :D

Clau93
4th August 2010, 12:56
Din articolul din IG nu inteleg partea in care spune cine va merge cu fetele la mondiale? Pai..B&B, nu? Cine altcineva?

LuisaGym
4th August 2010, 12:58
La modul strict si legal B&B nu au contract cu federatia, ei fac voluntariat. Deci intrebarea cine va merge cu fetele este normala avand in vedere ca ei nu sunt legati de contract. Eu ma astept sa mearga ei la mondiale insa nu cred ca autorul articolului a vrut sa se arunce la presupuneri.

Apropo: atunci cand o echipa se prezinta la un concurs major, antrenorul care le insoteste trebuie sa aiba contract cu federatia din tara respectiva? Habar nu am ce reguli sunt la FIG, e doar o curiozitate. Sunt convinsa ca cei de la FRG s-au ocupat de detaliile asta si nu avem de ce sa ne facem probleme.

Ada24
4th August 2010, 13:00
Pai parca nici Forminte nu avea contract...

Probabil compara situatia cu cea a SUA unde Marta e in public, iar gimnastele sunt cu antrenorii personali-dar in Romania e alta situatie.

dracsor
4th August 2010, 13:06
si eu sunt sigura ca federatia a rezolvat aceste lucruri si nu trebuie sa ne facem griji. abia astept nationalele sa ii vad live in actiune.

MitzGym
4th August 2010, 13:17
ce bine!
precis va fi in echipa pt mondiale

mikeyy
4th August 2010, 13:22
Prezenta BB in sala (pe suprafata de concurs) poate fi o problema.
Cum zicea si Luiza...ei fac voluntariat, pentru ca si-au pastrat locurile de munca pe care le aveau inainte sa revina. Nu stiu daca mai sunt legitimati la vreun club, la federatie....sau cum sta treaba in astfel de situatii.

Dar daca ma gandesc bine...in 2007 Bitang era alaturi de Ponor, nu?

Se va gasi o solutie, nu-mi fac griji.

Martha karolyi nu poate fi coordonator pentru ca nu e calificata parca....nu mai stiu exact.

LuisaGym
4th August 2010, 13:26
Dar daca ma gandesc bine...in 2007 Bitang era alaturi de Ponor, nu?
.

La Mondiale? Nu-mi aduc aminte daca a fost sau nu. Tin minte numai imaginea Lilianei Cozma din finala Stelei la barna.

mikeyy
4th August 2010, 13:30
Da...la mondiale.
Nu mai stiu nici eu exact.

Imi aduc aminte doar figura dnei Bitang dupa barna Catalinei din finala.....dar nu mai stiu daca era pe suprafata de concurs sau era in public.

EDIT:
Apare si Bitang: http://www.youtube.com/watch?v=yWYsHTVoPzw&feature=related
E ok :)

r_anacristina
4th August 2010, 13:53
Ok, Sandra are sol nou, face barna si sarituri, Gabi Dragoi face barna si paralele, Cera Patrascu, barna si paralele (face acea coborare la care s-a accidentat, la paralele :( iar la barna are o coborare C)...eu zic ca stam bine. Plus ca mai e pe acolo un sol nou, sunt sigura :)

LuisaGym
4th August 2010, 14:04
Merci.

mikeyy
4th August 2010, 14:13
Face Cera dublu grupat? :(
O sa-mi amintesc de fiecare data de 2008...dar mai bine sa-mi amintesc eu, decat sa-si aminteasca ea.
Macar bine ca face coborare D...si nu mai pierde la elementele obligatorii
Multumesc, Cris! :floricica:

Sigur vom avea inca un sol nou, pe langa al Sandrei ;)

r_anacristina
4th August 2010, 14:27
Face Cera dublu grupat? :(
O sa-mi amintesc de fiecare data de 2008...dar mai bine sa-mi amintesc eu, decat sa-si aminteasca ea.
Macar bine ca face coborare D...si nu mai pierde la elementele obligatorii
Multumesc, Cris! :floricica:

Sigur vom avea inca un sol nou, pe langa al Sandrei ;)

Cu placere!
Poate inca doua soluri ;):)

Ada24
4th August 2010, 14:49
Ce de noutati!Multumim.

Articol...
http://romgym.ro/?p=2836#more-2836
lol

Edit-Inca unul :D, despre baieti
http://romgym.ro/?p=2845#more-2845

mikeyy
4th August 2010, 14:51
Ce de noutati!Multumim.

Articol...
http://romgym.ro/?p=2836#more-2836
lol

Meciul dintre Romania si Marea Britanie...meciul? :groggy:

Ada24
4th August 2010, 14:53
Plus au modificat data "meciului"? Sau au copiat-o prost dupa IG?

mikeyy
4th August 2010, 14:56
Probabil au luat de pe IG.

stere78
4th August 2010, 15:03
Cu placere!
Poate inca doua soluri ;):)

Eu nu mă pot abține - Ana și Ama sau Ana și Pitic? Pfuuuai, mor de curiozitate!

LuisaGym
4th August 2010, 15:09
Ma astept la ceva frumos la sol din partea lui Bitang.

Ada24
4th August 2010, 15:10
Ma astept la ceva frumos la sol din partea lui Bitang.

La sol?:o: Nu antreneaza barna?

LuisaGym
4th August 2010, 15:19
La sol?:o: Nu antreneaza barna?

Da, antreneaza barna. Insa stiu ca ea s-a mai ocupat in trecut de coreografia de la sol. Nu stiu sa-ti spun acum un sol cap-coada facut de ea (poate nici n-a facut o coreografie cap coada) dar stiu ca a contribuit la coreografie sol-barna. In plus ea mai corecta anumite greseli de tinuta la sol (parte de artistica). Tin minte chestiile astea din niste interviuri inainte de Atena.

EDIT: in plus ma astept de la ea la coreografii noi, ori le face ea ori aduce coreograf (Adriana Pop) dar eu am mare incredere intr-insa in ceea ce priveste partea de "prezentare"": sol bun, coreografie buna, melodie in ton cu locul in care se desfasoara concursul etc...

stere78
4th August 2010, 15:23
La sol?:o: Nu antreneaza barna?

Cu riscul de a "fluiera în biserică", sper să lucreze la bârnă la stabilitate/fluiditate, dar să nu o dea laolaltă pe Lili Cosma - îmi place de mor felul în care ea a închegat exercițiile. Ana, Ama și Pitic au în momentul de față câteva dintre cele mai frumoase și mai grele exerciții din lume. Să nu fi avut Stela atâtea probleme de ținută, ar fi câștigat și mai multe medalii la bârnă. Drăgoi s-a autodepășit taman în finala de la Beijing, iar AnaT. a fost la un firicel de aurul european.

Insist: la stabilitate ("consistency"-ul americănesc) e de lucrat. Dar, gândindu-mă că junioarele de la Izvorani s-au dus acolo cu tot cu domnul Moldovan și cu Ramonica, ceva mă face să cred că B&B o să colaboreze bine cu antrenorii.

Ada24
4th August 2010, 15:27
Multumesc Luisa, nu am stiu acele detalii.

Cata_RB
4th August 2010, 15:28
Nu cred ca trebuie sa ne facem griji cu prezenta B&B langa echipa la mondiale. Daca intr-adevar e nevoie de contract, cu siguranta se gaseste o solutie. Un contract semnat pe o luna, un contract de voluntariat...se rezolva cumva :P

"Meci" e o intrecere sportiva intre doua persoane / echipe. Se aplica :P Nu-i cel mai potrivit termen, dar...au pacate mai mare care trebuie rezolvate.

Sa inteleg ca Marius Berbecar e deja pe aparate si in carti pentru CM? Ar fi o veste foarte buna.
Nu-mi place ca nu a zis ce are Adi Bucur si ca abia zilele viitoare se va lamuri situatia. E accidentat demult...

LuisaGym
4th August 2010, 15:35
Apropo de coreografie si Bitang: daca imi aduc aminte corect am vazut acum multi ani in urma un interviu cu ea in care spunea ca ea cauta mereu ( in balet ori chiar si pe strada, etc..) un gest sau un element care sa fie ceva special si sa se potriveasca bine cu personalitatea fiecarei gimnaste. Daca nu ma insel urcarea Alexandrei Eremia de la barna a fost ideea ei. Nu stiu daca valora ceva in plus dar mie mi-a ramas in minte ca ceva special. Isi aduce aminte cineva interviul de care vorbesc?

niagara64
4th August 2010, 15:47
Bitang a fost "vinovata" mereu de tinuta frumosa a fetelor . Ea era cea care se ocupa de bara si artistica aia cu care va "inebunesc " eu mereu .Si in care sta toata tinuta frumoasa a gimnastelor din trecut . Cand face cu fetele artistica este atenta la fiecare si la fiecare detaliu . Vede cea mai mica greseala acolo unde alti doar" privesc" .Din punctul asta de vedere sunt putini antrenori ca ea in lume .
Un sol se face in 3 ore v-am spus . Nu neg ca este importanta o coregrafie draguta dar cea care avea grija sa fie interpretata corect si peste o luna , doua ...un an a fost Bitang intodeauna . Nu le lasa sa "stearga desenul".
Sunt curioasa cat va reusi sa schimbe din tinuta lui Chelaru sincera sa fiu . Daca si pe ea o "aduna" , Bitang e magician de adevaratelea .

dracsor
4th August 2010, 15:47
"Pe 30 august plecam la Resita, unde vom continua stagiul de pregatire pana la Campionatele Nationale" - aha aha.. deci planurile sunt deja facute si asta inseamna ca s-ar putea sa ramana Resita.

Cata_RB
4th August 2010, 15:51
"Pe 30 august plecam la Resita, unde vom continua stagiul de pregatire pana la Campionatele Nationale" - aha aha.. deci planurile sunt deja facute si asta inseamna ca s-ar putea sa ramana Resita.

Pai da, ei tot zic asa de vreo luna. Dar cu federatia noastra...nu se stie niciodata :D

Auré_Gym
4th August 2010, 16:16
Un articol pe baetii si pregatirea lor, cu un interviu pe Ioan Suciu: http://romgym.ro/?p=2845

ela_diana
4th August 2010, 17:07
Ma bucur enorm ca Gabi si Cerasela nu au renuntat si se antreneaza in continuare. Iar despre Sandra tot timpul a fost ambitioasa si am fost convinsa ca va incerca sa revina, iar daca revine pe 3 aparate si mai bine. Cum spuneti si voi, Sandra are un DTY bun si poate ajuta echipa.
Multumim Anei Cristina pentru vesti. Adevarul e ca ( cel putin pentru mine dar sunt convinsa ca pentru mai multi forumisti) ne doream vesti despre fete, iar dupa retragerea Anei Tamarjan s-a deschis o usa catre retrageri pentru mai multe dintre fete, eu una incepusem sa fiu pesimista si ma asteptam si la alte renuntari.
Au mai ramas cam 2 saptamani pana la ''meci'', nu? De abia astept .

Cata_RB
4th August 2010, 17:11
Ma cam strange in spate cand ma gandesc la Cerasela cu coborarea aia, dar probabil stiu ei ce stiu daca au ales sa o pastreze. La barna e mare concurenta acum, in opinia mea face foarte bine ca s-a axat in primul rand pe paralel.
Mersi si eu, Cristina, pentru vesti. Gabi si-a revenit bine? Uf, cand ma gandesc ca n-o sa incapa toate in echipa pentru amical...mai avem de asteptat pana le vedem.

MitzGym
4th August 2010, 17:17
diana si cu andrei pleaca pe 10 la syngapore

ela_diana
4th August 2010, 17:28
Eu intr-un fel ma bucur ca face Cerasela coborarea, inteleg ca e recuperata total, nu?

MitzGym
4th August 2010, 17:48
obiectivul romaniei de 2-3 medalii cred ca e pt gimnastica,pt ca am vazut ca majoritatea sportivilor care o sa reprezinte romania la yog sunt medaliati la europene sau(si) mondiale
doar la gimnastica si box avem sanse la cel putin 4 medalii:baiatul care reprezinta romania la box e medaliat cu bronz la mondialele de anul asta(mondiale de juniori)...asta inseamna ca avem sanse aici...plus ca a fost intr-un cantonament la londra,iar antrenorul a zis ca are sanse la aur,pt ca a avut antrenamante f bune
la gimnastica vom lua cel putin 3 medalii:diana(2 medalii cel putin),andrei(cel putin o medalie)

tsupi
4th August 2010, 18:10
Deci fetele se pregatesc serios de "meci".:)
Poate cei de la IG nu aflasera despre CV-ul lui Forminte cind au scris articolul si de asta se intrebau cine merge cu fetele. Mai ales ca el si Sandra au (sau aveau) o relatie buna.
Ma bucur si sint surprinsa ca Sandra a reusit sa se adune atit de bine. Nu eram sigura ca se va adapta cu BB. Inseamna ca-i fata desteapta si nici nu-i atit de lenesa precum se zicea. Ma bucur ca-i ambitioasa si abia astept s-o vad in actiune!
Idem celelalte fete si sper sa nu mai aud de retrageri.

niagara64
4th August 2010, 19:46
Deci fetele se pregatesc serios de "meci".:)
Poate cei de la IG nu aflasera despre CV-ul lui Forminte cind au scris articolul si de asta se intrebau cine merge cu fetele. Mai ales ca el si Sandra au (sau aveau) o relatie buna.
Ma bucur si sint surprinsa ca Sandra a reusit sa se adune atit de bine. Nu eram sigura ca se va adapta cu BB. Inseamna ca-i fata desteapta si nici nu-i atit de lenesa precum se zicea. Ma bucur ca-i ambitioasa si abia astept s-o vad in actiune!
Idem celelalte fete si sper sa nu mai aud de retrageri.

Lenes cu B&B nu poti fi ! Ori esti ori nu mai esti !:happy

crisloregym
4th August 2010, 20:30
Apropo de coreografie si Bitang: daca imi aduc aminte corect am vazut acum multi ani in urma un interviu cu ea in care spunea ca ea cauta mereu ( in balet ori chiar si pe strada, etc..) un gest sau un element care sa fie ceva special si sa se potriveasca bine cu personalitatea fiecarei gimnaste. Daca nu ma insel urcarea Alexandrei Eremia de la barna a fost ideea ei. Nu stiu daca valora ceva in plus dar mie mi-a ramas in minte ca ceva special. Isi aduce aminte cineva interviul de care vorbesc?

urcarea Alexandrei Eremia e specifica clubului Steaua. Parca a avut-o si la Europenele de juniori...dar pot sa bag mana in foc ca acolo isi are originile. Nu cred eu ca avea Bitang o implicare atat de grozava in coregrafia propriu-zisa...dovada stau multe din "miscarile" coregrafice cu care fetele veneau de la junioare si faptul ca majoritatea coregrafiilor erau semnate Adriana Pop, Mariana Ristea si Valer Puia in ultimii ani. Ce-i drept, nu imi amintesc niciunul din interviurile de care spui tu. Ihn schimb inclin sa cred ce spui tu, Niagara, Bitang si Belu sunt doi perfectionisti.

In momentul de fata, cred ca e tardiva o colaborare cu Adriana Pop, dar, in acelasi timp, cred ca fetele noastre vor avea nu neaparat coregrafii uimitoare (desi ar prinde bine sa aiba:P), ci soluri care sa le puna in evidenta calitatile.

In ceea ce priveste mersul la Mondiale, cei doi TREBUIE sa fie pe podiumul de concurs, arbitrii TREBUIE sa stie ca Romania stie sa castige respectul:P

tsupi
4th August 2010, 20:38
Lenes cu B&B nu poti fi ! Ori esti ori nu mai esti !:happy

Asta-i valabil la orice antrenor/sportiv care are succes. La nivelul asta nu se poate altfel.

MitzGym
4th August 2010, 21:33
andreea munteanu avea o urcare originala la barna...parca nu am mai vazut-o la nici o gimnasta,de asta era originala

Ada24
4th August 2010, 21:53
"Izbasa revine in concursuri"

http://www.adevarul.ro/sport/antifotbal/Izbasa_revine_in_concursuri_0_310769533.html

crisloregym
4th August 2010, 22:58
Sunt curioasa cine va mai face parte din acea echipa, ce va face deplasarea in Marea Britanie...nu se poate sa avem chiar si vreo opt-noua gimnaste acolo?:P
Eu, una, mi-as dori sa le vad pe: Ana, Amelia, Raluca, Diana C., Sandra, Dana Andrei, Cera si Diana Trenca in concurs:D si asa nu au fost ele la prea multe concursuri, sa le ia pe toate:P, chiar si pe Gabita:) Desi...tind sa cred ca echipa pentru Mondiale va fi formata din primele cinci+una dintre Dana Andrei/Cera...dar vom vedea...sunt tare curioasa, sper ca vor fi filmate TOATE fetele:)

MitzGym
4th August 2010, 23:10
eu cred ca echipa pt mondiale va fi:ana,amelia,raluca,diana c,sandra,diana t
dar sa nu ma grabesc...

LuisaGym
5th August 2010, 00:19
Din cate reiese de aici in perioada 93 Bitang s-ar fi ocupat si de coreografie. Sursa http://www.ziare.com/stiri/ancheta/belu-gimnastele-nu-primeau-niciodata-bani-pentru-performantele-lor-450182 Exista posibilitatea sa fi facut si coreografia solurilor Monicai Rosu si Silviei Stroiescu cel putin asa e trecut pe site-ul FIG dar o fi gresit acolo, cine stie?

"Despre fosta sa colega sa de echipa, Mariana Bitang, Bellu spune ca a devenit un factor de echilibru in momentul in care a venit la lot, in 1993.
"A preluat absolut tot. Ea, pur si simplu, m-a descarcat de niste atributii. A fost o perioada interesanta, in care nu am avut nici cadru medical, nici coregraf, asa ca ea era, de la administratorul cantonamentului, pana la coregraf, antrenor si mai facea si pe asistenta medicala", povesteste fostul antrenor."Ba si bucatareasa. Pentru ca, la competitii, in vremurile respective, mergeai cu mancarea in traista, iar ea se ocupa de sandvisuri si de tot ceea ce consumau fetele in acea perioada", mai spune acesta."

Cata_RB
5th August 2010, 00:27
E probabil un amestec intre miscari care le-au fost "repartizate" de mici, mana lui Bitang sau a altor antrenori si ceea ce a facut coregraful. Cred ca depinde si de gimnasta, si de perioada... Daca nu ma insel, pana si solurile vechi ale Anei si Sandrei, cele care au cele mai reusite coregrafii din ultimii ani, includ cateva din miscarile din exercitiile actuale. Sau mai bine zis, invers, ca sa pastrez ordinea cronologica.

tsupi
5th August 2010, 08:02
Din cate reiese de aici in perioada 93 Bitang s-ar fi ocupat si de coreografie. Sursa http://www.ziare.com/stiri/ancheta/belu-gimnastele-nu-primeau-niciodata-bani-pentru-performantele-lor-450182 Exista posibilitatea sa fi facut si coreografia solurilor Monicai Rosu si Silviei Stroiescu cel putin asa e trecut pe site-ul FIG dar o fi gresit acolo, cine stie?

"Despre fosta sa colega sa de echipa, Mariana Bitang, Bellu spune ca a devenit un factor de echilibru in momentul in care a venit la lot, in 1993.
"A preluat absolut tot. Ea, pur si simplu, m-a descarcat de niste atributii. A fost o perioada interesanta, in care nu am avut nici cadru medical, nici coregraf, asa ca ea era, de la administratorul cantonamentului, pana la coregraf, antrenor si mai facea si pe asistenta medicala", povesteste fostul antrenor."Ba si bucatareasa. Pentru ca, la competitii, in vremurile respective, mergeai cu mancarea in traista, iar ea se ocupa de sandvisuri si de tot ceea ce consumau fetele in acea perioada", mai spune acesta."

Ce dragut! Mi-o si imaginez!:yeah:

Ada24
5th August 2010, 11:12
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/revine-izbasa-6775274

mikeyy
5th August 2010, 11:27
Si-a recuperat exercitiile pe care le avea inainte?
Ce veste buna! Asta ma face sa sper la un DTY pentru sarituri.:ok:

Dar ceea ce imi place cel mai mult e faptul ca se pune accentul pe repetari! Asta cred ca ne-a lipsit in ultimii ani!
Abia astept bilateralul cu UK. Pacat ca nu merg toate cele 9.

Mai sunt 2 luni pana la mondiale.....Sandra are suficient timp pentru a repeta. Important e ca si-a recuperat exercitiile.
Eu cred ca va merge in Marea Britanie....e un test bun.

LuisaGym
5th August 2010, 11:47
Imi place si mie foarte mult partea asta "Chiar dacă Sandra pare gata, nu suntem siguri că după atâta vreme în care a avut foarte mult de recuperat este pregătită total. Deși merge bine pe integralele pe toate trei aparatele nu are un număr suficient de repetări, astfel că o decizie vom lua cu câteva zile înainte de a pleca",

multe repetari =mai putine accidentari = siguranta in concurs :ok:

EDIT: insa si mai mult imi place asta "Echipa va fi aleasă dintre gimnastele Sandra Izbașa, Gabriela Drăgoi, Cerasela Pătrașcu, Amelia Racea, Raluca Haidu, Ana Porgras, Diana Chelaru, Diana Trenca, Dana Andrei. " Inseamna ca toate fetele sunt mai mult sau mai putin recuperate.

stere78
5th August 2010, 12:44
Imi place si mie foarte mult partea asta "Chiar dacă Sandra pare gata, nu suntem siguri că după atâta vreme în care a avut foarte mult de recuperat este pregătită total. Deși merge bine pe integralele pe toate trei aparatele nu are un număr suficient de repetări, astfel că o decizie vom lua cu câteva zile înainte de a pleca",

multe repetari =mai putine accidentari = siguranta in concurs :ok:


Mă bucur și eu să văd un strop de prudență la lot, spre deosebire de "hei-rup"-ul de până acum. Eu cred că Sandrei i-ar prinde bine concursul de-afară (mi-e gândul la confruntarea cu Beth de la sol), spre deosebire de Naționale, care sunt o afacere mai potolită. Și acum sunt aproape sigur că are DTY-ul în buzunar sau, oricum, realizabil până la Mondiale. Mă rog, ei știu mai bine cum sunt și ce pot fetele în momentul ăsta, dar deja nu mai am răbdare: vreau să le văd ieri, dacă se poate :D .

Am o nelămurire cu nota D a Sandrei la sol - dacă luăm exercițiul de la Beijing drept "bornă" (pe ăsta înțeleg eu că l-a recuperat), cât ar valora în codul actual? Și cam care e nota D a lui Beth? La Mondialul de anul trecut Sandra s-a calificat a doua, cred că avea plecarea mai mică. Știe cineva cum stau lucrurile?

lalalilu
5th August 2010, 13:06
nu cred ca reperul este exercitiul ei de la Beijing ci mai degraba cel pe care l-a incercat la Jesolo in 2009. as zice ca pe acela incearca sa il perfectioneze.
altfel, nici eu nu mai am rabdare, vreau sa vina mai repede saptamana viitoare si sper sa filmeze cineva competitia

myrab3la_19
5th August 2010, 13:15
Forminte spunea ca ar fi avut inainte de accidentare 6.3 sau cam asa ceva...nu stiu cat de adevarat era dar cred ca fara minim 6,ceea ce e realizabil dupa parerea mea,nu poate emite pretentia de a o invinge pe Beth .

Cata_RB
5th August 2010, 14:53
Asa nu-mi place incertitudinea asta :D Tare-as vrea sa aflam si cum stau restul fetelor, mai ales cele care au avut accidentari recente. Zic si eu ca Cristina, echipa de 9 pentru amicalul cu UK nu se poate? :D

6 ar fi cam putin pentru Sandra la sol, mai trebuie macar 2 zecimi, zic eu.

Filip, intrebai de solul din 2008, ce valoare ar avea azi. Am pastrat cele mai valoroase elemente de la acrobatica + artistica neschimbata: E + E + (D + C + 0.2) + E + 3C = 5.8
La artistica cel putin unul din cele 3 C-uri ar merge transformat in D, dar tot mai trebuie adaptata acrobatica, pentru a obtine mai multe bonusuri.
Cred ca va fi destul de schimbat exercitiul, varianta aceasta are 2 Tsukahare si ea prefera suruburile.

stere78
5th August 2010, 15:27
Filip, intrebai de solul din 2008, ce valoare ar avea azi. Am pastrat cele mai valoroase elemente de la acrobatica + artistica neschimbata: E + E + (D + C + 0.2) + E + 3C = 5.8
La artistica cel putin unul din cele 3 C-uri ar merge transformat in D, dar tot mai trebuie adaptata acrobatica, pentru a obtine mai multe bonusuri.
Cred ca va fi destul de schimbat exercitiul, varianta aceasta are 2 Tsukahare si ea prefera suruburile.

Mersi mult. Bănuiam că nu poate emite pretenții cu același tip de exercițiu, dar nu știam cam pe unde e. Clar mai are nevoie de îmbunătățiri, deși nu cred că o să le vedem mai devreme de Mondiale.

MitzGym
5th August 2010, 15:58
la europene a avut 5.9,cu toate elemtele primite
a zis si comentatoarea ca are 5.9 sau ca ar fi avut 5.9 daca ar fi primit niste elemente,i-am calculat acum vre-o 2 saptamani dificultatea,5.9 mi-a iesit(de la europene)

Cata_RB
5th August 2010, 16:02
Da, si-a modificat putin artistica, a bagat cloche 360 si a transformat un C in D, exact cum ma gandeam.
Insa mai are...zecimile astea se castiga cel mai greu.

MitzGym
5th August 2010, 16:13
poate sa faca cacev+triplu surub la coborare...aici castiga 0.2 si mai poate sa lege un element de dificultate e cu o saritura artistica de dificultate a...aici castiga 0.1
sau pirueta dubla cu piciorul la 90 de grade..asta e mai greu,dar castiga 0.1

lalalilu
5th August 2010, 16:15
ce trista mi se pare trecerea asta la noul cod. sandra avea la Olimpiada al doilea cel mai greu exercitiu din competitie iar acum acelasi exercitiu e undeva in zona mediocrului. Beth in schimb mi se pare ca a ramas constanta in tipurile de elemente pe care le executa (ma refer la acrobatica de pe cele trei diagonale) si cu toate astea exercitiul ei s-a adaptat mai usor noului cod. S-ar putea sa ma insel, dar asta e senzatia mea cand o urmaresc.

MitzGym
5th August 2010, 16:40
beth la olimpiada avea si tripla pirueta si avea 4 diagonale(mai avea o diagonala cu dublu surub)
mi se pare ca nu avea cadet cu 360

r_anacristina
5th August 2010, 20:57
A fost reportaj cu gimnastele la stirile din sport pe Tvr...interesante imaginile...

Cata_RB
5th August 2010, 21:18
Ce au spus / aratat?

r_anacristina
5th August 2010, 21:22
Ce au spus / aratat?

Pai n-a tinut foarte mult...au spus ca fetele au avut azi verificare...despre melodia cea noua a Sandrei...zicea Belu ca e importanta competitia asta amicala in special pentru cele care n-au mai mers la concursuri de ceva vreme (aprox.)...

Cata_RB
5th August 2010, 21:38
Am vorbit cu Amalia si o sa inregistreze ;)
Multumim ca ne-ai anuntat :)

marcus11
5th August 2010, 21:53
suna fine :)http://s04.flagcounter.com/count/3DIf/bg=FFFFFF/txt=FFFFFF/border=F7F7F7/columns=1/maxflags=1/viewers=3/labels=0/ (http://s04.flagcounter.com/more/3DIf)

cineva_cineva
5th August 2010, 21:53
Multumesc mult, Cristina ca ne-ai anuntat! Multumesc si Catalinei pentru mesaj, ca altfel eu sigur nu stiam ca a fost ceva, nu stiu nici daca intram azi pe forum... la cate am de facut:D. Dar datorita voua, iata linkul:
WemMM3W0_BU

Cata_RB
5th August 2010, 21:56
Multumim frumoooos! :kiss:
Mai dureaza un pic pana se proceseaza si o sa disting bine fetele, momentan vad ca Sandra are combinatie indirecta la 1080 [cu 540?] si 900 + 360.

Prima, la sol, cred ca e Dana Andrei...apoi la barna cine e? Nu seamana cu Diana Chelaru, nici nu are acelasi costum ca mai apoi, in capatul pistei de elan de la sarituri, si parca e cam inalta ca sa fie Raluca Haidu. Iar la paralele?
Fix la inceput, la aliniere, prima din dreapta e Didi Bulimar?

r_anacristina
5th August 2010, 22:05
Prima, la sol, cred ca e Dana Andrei...apoi la barna cine e? ?

E Amelia

Matracuca
5th August 2010, 22:06
poate revenim in elita

Cata_RB
5th August 2010, 22:07
Si Ama cu salt 360 la barna? :shocked:
Acum ma gandeam ca ea ar trebui sa fie.

Cica nu o sa fie elemente noi...da da :D

MitzGym
5th August 2010, 22:10
prima gimnasta care apare lucrand la sol cred ca e dana andrei...gimnasta care e la barna nu stiu cine e
cea de la paralele e ana(aici era simplu)
la sarituri cred ca e diana c
la barna amelia??????????!!!!!!!!!!!!!
woow,salt cu 360...ii creste dificultatea cu 0.3p

r_anacristina
5th August 2010, 22:15
Si Ama cu salt 360 la barna? :shocked:
Acum ma gandeam ca ea ar trebui sa fie.

Cica nu o sa fie elemente noi...da da :D

Ea e cu siguranta. :)

Cata_RB
5th August 2010, 22:17
Mersi Mitz, Ana trebuie sa fie la paralele. Si Ama la barna, am vazut-o mai bine acum. Cineva o sa fie incantat de atatea salturi cu 360 :P
Da, in capatul pistei de elan de la sarituri e Diana, aici a fost cel mai simplu.

Eu analizez...:D
Sandra are deja 4 elemente acro suficient de valoroase pe cele 2 diagonale pe care le-am vazut. Cred ca va merge pe 3 diagonale.

MitzGym
5th August 2010, 22:23
dupa atatea stiri triste...in sfarsit ceva fericit
dar sa nu ma grabesc cu vorbele
@cata:cu placere

niagara64
5th August 2010, 22:26
Sandra a inceput sa arate bine . E vizibil in progres de forma . Se pare ca ii prieste o pereche buna de antrenori . Daca e fata desteapta si ii asculta poate merge mai departe fara probleme .

mikeyy
5th August 2010, 23:20
WOW

Amalia multumesc mult pentru reportaj.
Am ramas fara cuvinte! :)

540+1080 la Sandra :shocked: Incredibil!
Excelent! :ok:
Atunci s-ar putea sa mearga pe 2 tsukahara (echer si grupat), pe 900+360 si 540+1080.

Ama salt cu 360. :yes:
Mi-a placut cum l-a aterizat!

De cand au revenit BB?
Cam de vreo 2 luni, dar cred ca s-au apucat serios de treaba de vreo luna.
Cate lucruri au reusit! :ok:

myrab3la_19
5th August 2010, 23:45
Ce blonda e Sandra :D
Eu incep cu pronosticurile :)
VT : Chelaru,Racea,Izbasa(3XDTY)
UB : Porgras,Racea, Haidu/Dragoi/Andrei/Patrascu
BB : Porgras,Racea,Haidu/Izbasa
FX : Chelaru,Izbasa si chiar nu am idee cine ar putea face sol,eu as vrea Porgras dar nu stiu daca isi poate reveni pana atunci si la sol.
EDIT:nu ma dau in vant dupa prescurtarile astea dar sunt utile

mikeyy
5th August 2010, 23:47
De acord cu pronosticurile tale Mira.
Pentru sol o adaug pe Racea...sigur va avea sol bun, sol nou si pregatit pt AA, care va ajuta si echipa :)
Sau pt echipa....Dana Andrei? Cred ca ar fi o varianta.

myrab3la_19
5th August 2010, 23:51
Sper ca Amelia sa-si pastreze prima serie acrobatica la barna si sa faca saltul cu 360 in locul celui inapoi echer

Cata_RB
5th August 2010, 23:51
Racea zic si eu pentru sol, aproape sigur. Si mie mi-ar placea Porgras, dar cred ca a tinut-o prea mult in loc piciorul.
Iar la barna, as prefera-o pe Haidu, dar Izbasa are de partea ei siguranta - desi tare nu-mi place tinuta...

In rest, de acord :)

Edit: adica danilova + flic + salt 360? Cam greu...

mikeyy
5th August 2010, 23:59
Nu se merita riscul pt: danilova+flic+salt 360, pentru ca bonusul este acelasi.
Mai bine baga saltul 360 ca element individual.

Pt Ama as vrea elemente artistice mai grele....macar inca un element D, ca ii intra 2 C-uri

Cata_RB
6th August 2010, 00:01
Cred ca o sa-si scoata si ea mult-folosita serie danilova+flic+salt, la fel ca Ana...ca nu-i mai ajung flic-urile altfel. Intrebarea e ce face cu danilova, unde ar putea sa o puna? :D

dracsor
6th August 2010, 00:05
"este singura care nu coboara sub un anumit standard." - asta spune ceva despre Sandra. bravo ei! bravo si fetelor!! abia astept "meciul". si cand ma gandesc ca o sa fiu in concediu. :| sper sa am semnal si sa intru de pe telefon.

Anicia Juliana
6th August 2010, 00:10
Salutari tuturor!

Ce stiri geniale!!! As mai fi vrut sa stiu cum s-a recuperat Pitic... dar, in rest, imi place ce vad. Sandra, wow! Eu nu am crezut in ea. E de laudat, nu am cuvinte.

Regret ca nu voi putea ajunge la Rotterdam :no:

crisloregym
6th August 2010, 00:18
WOWWW!!! si eu, care nu vroiam sa mai intru in seara asta pe net, ci sa citesc carti cu samurai japonezi:D

Deci am ramas fara cuvinte:D Sandra are ditamai combinatiile la sol, Ama la barna 360....ooofff, atat mai sunt nelinistita, in ceea ce le priveste pe Ana si Raluca...de ele chiar nu stiu nimic:(

Stiu eu cum zic Belu si Bitang ca merg pentru doua medalii si se intorc cu sapte, sau ca are doar o gimnasta capabila sa ia medalie si iau medalii doua gimnaste tinere senioare (se intampla in 2002) sau ca nu se intampla cine stie ce minune si scoate echipa competitiva dintr-o infirmerie...Doamne, nu mai vine odata ziua de 14-15 august?:D

Edit: in entuziasmul meu si graba de a fugi la samurai, am uitat sa le multumesc fetelor pentru aceste imagini atat de graitoare (ma intreb oare Diana Chelaru ce surpriza ne pregateste la sarituri:D): Cristina, Cata si Amalia..

@Cata si Amalia: eu zic ca daca s-ar transmite pe undeva pe net concursul, am avea ce face in week-end-ul cu 13-15:D..a propos, nu trebuie sa ma mai conduceti la gara pe 15:P

MitzGym
6th August 2010, 00:19
dar la seria flic+salt cu 360 primeste 0.2 bonus...la fel si la danilova+flic+salt echer
daca face flic+salt cu 360 are 6.6...daca ar mai face si clos la cap ar avea 6.8...asta e mai greu

Atunci s-ar putea sa mearga pe 2 tsukahara (echer si grupat)
cred ca ii e frica de echer,dupa ce a patit la buzau...

Cata_RB
6th August 2010, 00:22
Chiar asa, n-as fi crezut ca e posibil sa astept cu si mai multa nerabdare amicalul si nationalele :D
Sunt tare fericita de ce am vazut azi :)

cineva_cineva
6th August 2010, 01:16
@Cata si Amalia: eu zic ca daca s-ar transmite pe undeva pe net concursul, am avea ce face in week-end-ul cu 13-15:D..a propos, nu trebuie sa ma mai conduceti la gara pe 15:P

Da, Cris! Oricum aveam ce face in week-endul ala! Dar daca s-ar transmite undeva, ar fi minunat sa pot urmari cu voi concursul! Abia astept week-endul viitor(nu ca pe asta nu l-as astepta:D), din ambele motive... ar fi perfect daca am putea sa vedem impreuna concursul :) Si da, ce bine ca nu te mai ducem la gara pe 15! (offtopic). Scuze, eu abia noaptea mai prind un locusor la calculator si timp sa stau... de acum o sa disec discutiile voastre :)

Cata_RB
6th August 2010, 01:36
Noroc de Amalia ca mi-a atras atentia, Cris...ai editat si n-am vazut ce ai adaugat :D
Nu cred ca o sa transmita pe undeva, dar erau useri pe IG care au spus ca merg si sigur o sa mai fie. Vom avea filmulete :)

ela_diana
6th August 2010, 02:26
Amelia cred ca o sa ne uimeasca cel mai mult.Cred ca a castigat foarte mult la capitolul siguranta.Si Sandra cred ca arata foarte bine cum ati spus si voi. Sper din tot sufletul ca si celelalte fete din garda veche sa-si gaseasca un loc in echipa.
Si multumim Amalia pentru imagini.

Tess_AN
6th August 2010, 02:40
E bine ca sunt vesti bune, dar sa nu ne entuziazmam asa... Am citit pe pagina federatiei (prin linkul pus aici) de concursul din Anglia cit de mindri sunt ca in primavara romancele au cistigat "meciul" amical... si au uitat sa mai aminteasca faptul ca la CE lucrurile s-au schimbat. Sper ca acum, pentru fetele noastre sa fie progres vizibil si virful de forma si podiumul la Rotterdam.

Amalia, multumesc si eu de inregistrare.

onlyme88
6th August 2010, 03:57
Nu o sa analizez imaginile cu fiecare gimnasta in parte, dar per total par foarte sigure. Sandra este geniala, imi reneg toate gandurile negre pe care le-am avut in legatura cu ea.
Vorbeste romanul din mine, dar 360-ul o urca pe Amalia pe primul loc in lista posibilelor campioane mondiale la barna.
Poate sunt subiectiv, dar se vede o oarecare diferenta. Spunea Andreea Raducan ca Belu nu are o bagheta magica? Eu zic ca are, dar o ascunde atat de bine ca nici macar Andreea nu a putut-o gasi.
Frumos, deja numar zilele...

r_anacristina
6th August 2010, 08:44
Iar la barna, as prefera-o pe Haidu, dar Izbasa are de partea ei siguranta - desi tare nu-mi place tinuta...

..

La barna Sandra nu e chiar atat de sigura precum zici tu, in plus mai are cateva mici probleme (inca nu o stapaneste asa bine). Mai degraba as vedea-o stand mai bine la sarituri (DTY). In plus la barna nu prea mai are "loc" de alte fete :D

Apropo,
stiati ca Stela Nistor a incercat sa revina in gimnastica? A stat cateva zile la Izvorani, s-a antrenat, dar se pare ca n-a reusit sa faca mare lucru din moment ce a si plecat. Poate n-au lasat-o problemele de sanatate mai vechi...

Clau93
6th August 2010, 09:50
La barna Sandra nu e chiar atat de sigura precum zici tu, in plus mai are cateva mici probleme (inca nu o stapaneste asa bine). Mai degraba as vedea-o stand mai bine la sarituri (DTY). In plus la barna nu prea mai are "loc" de alte fete :D

Apropo,
stiati ca Stela Nistor a incercat sa revina in gimnastica? A stat cateva zile la Izvorani, s-a antrenat, dar se pare ca n-a reusit sa faca mare lucru din moment ce a si plecat. Poate n-au lasat-o problemele de sanatate mai vechi...

Trebuie sa asteptam sa vedem ce s-a va intampla cu Sandra la barna pentru ca nici mie nu imi place tinuta ei acolo si inca nu stim cum sta cu dificultatea/ce elemente are. Vom vedea saptamana viitoare!

:shocked::shocked: Stela a fost la Izvorani? WOW!!

Multumim de stiri Cristina~

ancaqwe
6th August 2010, 13:41
wow! e 1080 la Sandra, nu 720? wow wow
merci mult Amalia! mi-ai inveselit ziua :)

Cata_RB
6th August 2010, 14:50
La barna Sandra nu e chiar atat de sigura precum zici tu, in plus mai are cateva mici probleme (inca nu o stapaneste asa bine). Mai degraba as vedea-o stand mai bine la sarituri (DTY). In plus la barna nu prea mai are "loc" de alte fete :D

Apropo,
stiati ca Stela Nistor a incercat sa revina in gimnastica? A stat cateva zile la Izvorani, s-a antrenat, dar se pare ca n-a reusit sa faca mare lucru din moment ce a si plecat. Poate n-au lasat-o problemele de sanatate mai vechi...

Noh, nu stiam detalii...eu ziceam la modul general, ca Sandra nu prea rateaza :P
E drept ca daca Pitic si Diana se mai intaresc putin psihic, sunt optiuni mai bune pentru echipa.

Mersi pentru vestea despre Stela!
Stiam ca se gandea la asta, dar apoi a spus nu. Ma bucur mult ca a incercat, pentru linistea ei. Si putin si pentru linistea mea, ca mi-as fi dorit sa o revad :)

ela_diana
6th August 2010, 16:51
Si eu fac acelasi pronostic pentru Amelia la mondiale aur la barna. Imi e tare draga.

MitzGym
6th August 2010, 17:12
Si eu fac acelasi pronostic pentru Amelia la mondiale aur la barna. Imi e tare draga.

si eu cred ca fel,singura ei adversara va fi deng,dar deng cu prea are siguranta

Cata_RB
6th August 2010, 17:25
Eu zic ca adversara Ameliei va fi Ana ;)

MitzGym
6th August 2010, 17:30
Eu zic ca adversara Ameliei va fi Ana ;)
ai si tu dreptate...ca doar nu stim ce exercitiu va avea ana...adica ce dificultate va avea ana

Cata_RB
6th August 2010, 17:34
Daca isi recupereaza exercitiul, cred ca va avea 1-2 zecimi peste Amelia...sau oricum, vor fi aproape cap la cap. Intrebarea e daca are timp suficient.

MitzGym
6th August 2010, 17:47
Daca isi recupereaza exercitiul, cred ca va avea 1-2 zecimi peste Amelia...sau oricum, vor fi aproape cap la cap. Intrebarea e daca are timp suficient.

cred ca vor fi cap la cap,pt ca 2 zecimi ar insemna sa aibe cat deng,ceea ce nu e rau,dar nu stiu daca e posibil

LuisaGym
6th August 2010, 17:52
Apropo de Ana, e OK? S-a refacut dupa accidentare? Mai are dureri?

r_anacristina
6th August 2010, 18:24
Apropo de Ana, e OK? S-a refacut dupa accidentare? Mai are dureri?

Din filmulet parea ok...dureri cred ca o sa aiba tot timpul. Nu cred ca exista gimnasta care sa fi avut probleme de sanatate (interventii chirurgicale) si sa nu mai aiba dureri.

http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/gimnastii-romani-se-pregatesc-pentru-campionatele-mondiale-201602.html

mikeyy
6th August 2010, 18:38
Adversara Amei este Ama
Adversara Anei este Ana
Si asa mai departe :)

Iar impreuna vor fi adversarele chinezoaicelor :D
App de asta....am inteles ca o chinezoaica are 7 la barna (cred ca o cheama Tong)

stere78
6th August 2010, 19:47
App de asta....am inteles ca o chinezoaica are 7 la barna (cred ca o cheama Tong)

Compoziția e excelentă, execuția... judecați voi: http://www.youtube.com/watch?v=dvI7Jj1eW7E .

Dar când îi iese, e altă poveste (chit că aici a renunțat la pirueta dublă): http://www.youtube.com/watch?v=S2vSvVBF2xQ

niagara64
6th August 2010, 20:01
la executie ganditiva ca a fost acum cateva luni ...mai sunt inca doua luni pana la mondiale .Multe se pot schimba .Poate avea ori un plus de siguranta sau se poate sa fie pe minus de atunci . E prea mult timpul pentru a putea aprecia corect .
Pe Sandra hai sa nu punem mai multga presiune decat oricum se pune .(fie si numai ptr ca trebuie sa se ridice la pretentiile unor legende in antrenorat ! ). Daca e fata desteapta tace si face ! Are o sansa imensa sa se poata antrena cu ei si sper sa aiba rabdarea de a rezista langa ei . Pentru ca numai ea are de castigat . Si nici macar nu trebuie sa fie musai ptr ea prezenta in finala pe echipe . E destul daca se recupereaza la capacitate de lucru .Nu o mai vreau accidentata ptr ca nu e pregatita cum a fost in toamna trecuta !
Ma bucur pentru Gabi enorm ca inca e acolo . Mie imi e tare drag copilul asta !
DAr nu astept minuni si nici nu le fac socoteli ...Daca la Mondiale voi vedea o echipa (in adevaratul sens al cuvantului ! ) voi fi multumita indiferent pe ce loc se vor clasa . SA fie sanatoase , sa zambeasca si sa nu le mai vad chinuite de nesansa .

crisloregym
6th August 2010, 20:04
Compoziția e excelentă, execuția... judecați voi: http://www.youtube.com/watch?v=dvI7Jj1eW7E .

Dar când îi iese, e altă poveste (chit că aici a renunțat la pirueta dublă): http://www.youtube.com/watch?v=S2vSvVBF2xQ

Din ce ii iese 7?
la danilova-salt lateral nu primeste bonusul;
wolf jump cu 360 nu ar trebui sa primeasca decat cu 180, nu intoarce..

stere78
6th August 2010, 20:16
DAr nu astept minuni si nici nu le fac socoteli ...Daca la Mondiale voi vedea o echipa (in adevaratul sens al cuvantului ! ) voi fi multumita indiferent pe ce loc se vor clasa . SA fie sanatoase , sa zambeasca si sa nu le mai vad chinuite de nesansa .

Nu pot să subscriu mai entuziast, așa e! Dacă lucurile încep să se lege, fetele ăstea pot ținti la orice le trece prin cap. Și, într-adevăr, Sandra ar merita să fie menajată. Are exact șansa pe care și-a dorit-o (dar pe care n-a avut-o) biata Stela, să lucreze cu un cuplu-dinamită. Numai de ea ține să profite

mikeyy
6th August 2010, 20:50
Nu am stat sa calculez, dar nu cred ca ajunge la 7 barna lui Tong.
Poate am gresit eu numele si nu e vorba de Tong.

myrab3la_19
6th August 2010, 20:57
a fost din nou un reportaj la tvr cu gimnastele dar nu l-am prins...:(

mikeyy
6th August 2010, 20:58
Gimnastica la TVR!

Au aratat-o pe Sandra la sarituri...DTY! ;)
Nu e gata 100%...cred ca deocamdata il face cu o saltea suplimentara (parca)

La sol au aratat o parte din coregrafie...mi-a placut! Au aratat-o si la barna la o serie de flic-uri.

A fost un moment si cu Ama la sol...900+salt grupat. Vad ca merge tot pe varianta fara bonus....

Poate reuseste Amalia sa inregistreze...ii dau acum mesaj pe tel.

MitzGym
6th August 2010, 21:29
7 la barna...nu prea are legari,nu cred ca are 7...calculez eu
exercitiul de la pacific:
urcare simpla(A)
impusca cioara(A)
sfoara(A)
nu stiu cum se numeste urmaroul element,dar stiu care are dificultate F
clos inainte(C)+salt inapoi grupat(C)-bonus 0.1
pirueta dubla,dar nu prea a fost intoarsa,dar sa zicem ca i-au dat-o.Are valoare D
flic(B)
salt inapoi echer(C)
korbut(B)
impusca cioara cu 360,dar nu prea a fost intoarsa,dar sa ziceam ca i-au dat elementul...are valoare C
danilova(D)
salt lateral(D)
ronda(B)
dublu echer(E)
cele mai dificile 7 elemente+coborarea:
1F
1E
3D
3C
=0,6+0,5+1.2+0.9+0,1+2,5=5,8
sa imi ziceti daca am uitat vre-un element

mikeyy
6th August 2010, 22:17
Acela nu e salt echer....e intins si asta inseamna: B+E+B (+0.2 bonus).
Primul element acrobatic e Grigoras (salt inainte cu 180 intoarcere).
In rest cred ca ai zis bine....nu am stat sa calculez, dar clar nu e 7.

Ada24
6th August 2010, 22:30
Mihai, cred ca gimnasta la care te referi e Deng Linlin, din cate stiu eu ea e mai aproape de 7 la D .Sau poate Sui Lu? (desi cred ca are D mai mic decat Linlin)

Ce a revenit Sandra, nu imi vine sa cred!Bonusurile pt diagonale sunt 0,2 pt fiecare, nu?

mikeyy
6th August 2010, 22:43
Sigur am incurcat eu gimnastele, dar nu cred ca Deng sau Lu pentru ca pe acestea le stiu bine.

Da, 0.2 pt fiecare (la Sandra).

Ada24
6th August 2010, 22:46
Multumesc. Abia astept sa vad solul!
Am uitat sa mentionez ca sunt de acord, principala adversara a Ameliei e Ana.:D Concurenta mare la barna in echipa ca de obicei.:P

onlyme88
6th August 2010, 22:51
Compoziția e excelentă, execuția... judecați voi: http://www.youtube.com/watch?v=dvI7Jj1eW7E .

Dar când îi iese, e altă poveste (chit că aici a renunțat la pirueta dublă): http://www.youtube.com/watch?v=S2vSvVBF2xQ

Imi cer scuze, dar vad 0 sclipire in ea. Poate sunt obisnuit eu cu fete precum Ponor sau Porgras care devoreaza barna.
Ce m-ar face fericit: siguranta, siguranta, siguranta la mondiale, plus optimism in echipa.
Ce ma face fericit: faptul ca B&B inteleg ca mondialul asta este doar un mic pas in drumul catre Londra.

VasyGoRo
6th August 2010, 22:56
http://www.tvr.ro/articol.php?id=86824&c=726

reportajul de la tvr

LuisaGym
6th August 2010, 22:59
Am auzit eu bine? Asta e melodia Sandrei? Ori e doar o melodie pe care se antreneaza?

http://www.youtube.com/watch?v=cL_ZgMqDv30&feature=fvst

Da, imi pace si mie asa cu strategie, planuri pentru Olimpiada, etc...

Ada24
6th August 2010, 23:00
Multumim!

Astia de la TVR nu isi stiu colegii.:happy Alina Lexoi?!:o:

onlyme88
6th August 2010, 23:00
http://www.tvr.ro/articol.php?id=86824&c=726

reportajul de la tvr

Imi plac picioarele lipite in timpul DTY-ului (barna nu pare chiar ok).
Ama arata foarte bine, cred ca din cauza ca pare sa se mai fi "legat" putin, nu-mi mai da senzatia de fragilitate

mikeyy
6th August 2010, 23:01
@Luiza: Nu, nu este aia :)

LuisaGym
6th August 2010, 23:03
@Luiza: Nu, nu este aia :)

Adica nu e aceasi melodie, ori nu e aia melodia Sandrei de la sol?

mikeyy
6th August 2010, 23:04
Nu e aceeasi melodie ca cea pusa de tine.
Cea care se aude pe reportaj e melodia de la sol a Sandrei...nu melodie de antrenament.

LuisaGym
6th August 2010, 23:08
:D, mie tot mi se pare aceeasi: Kalinka, doar ca interpretarea e diferita. Poate aud eu rau azi, dupa o saptamana de munca trag si eu un pahar de vin :bere:

VasyGoRo
6th August 2010, 23:08
Era frumos sa le batem pe rusoaice cu un sol care sa aiba ca melodie Kalinka!

mikeyy
6th August 2010, 23:09
Am revazut si eu reportajul (multumim VasyGoRo).
La barna nu imi place ce am vazut, dar in rest sunt foarte multumit!

dracsor
6th August 2010, 23:11
si mie tot Kalinka mi se pare. multumim, @VasyGoRO!

myrab3la_19
6th August 2010, 23:12
Era frumos sa le batem pe rusoaice cu un sol care sa aiba ca melodie Kalinka!

Tot cu melodie ruseasca le batem :D

onlyme88
6th August 2010, 23:14
Copii ajutati-ma si pe mine cu ceva va rg
Acum cateva zile a postat cineva niste linkuri cu inregistrarile complete ale tuturor rotatiilor din finala pe echipe de la JO Beijing. Erau niste linkuri catre varianta japoneza a youtube-ului (cred). Inregistrarile nu avea niciun comentariu.
Am cautat timp de cateva minute in principalele noastre thread-uri si nu am dat de ele.
Multam anticipat

crisloregym
6th August 2010, 23:14
Mda...la barna nu e cine stie ce:P, dar altfel se vede in concurs:D

Eu vreau sa o vad pe Ana!!!!

LuisaGym
6th August 2010, 23:15
Sandra poate intra in echipa cu 2 aparate? Sol si sarituri?

mikeyy
6th August 2010, 23:18
Eu vreau sa o vad pe Cera :)

@Luiza: 100% e in echipa cu sol si DTY

Ada24
6th August 2010, 23:22
Copii ajutati-ma si pe mine cu ceva va rg
Acum cateva zile a postat cineva niste linkuri cu inregistrarile complete ale tuturor rotatiilor din finala pe echipe de la JO Beijing. Erau niste linkuri catre varianta japoneza a youtube-ului (cred). Inregistrarile nu avea niciun comentariu.
Am cautat timp de cateva minute in principalele noastre thread-uri si nu am dat de ele.
Multam anticipat

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3132237&postcount=2643

onlyme88
6th August 2010, 23:22
Mersi frumos Ada, clipurile alea sunt adevarate comori :D

VasyGoRo
6th August 2010, 23:35
Tot cu melodie ruseasca le batem :D

Ai dreptate!Cred ca as face infarct de bucurie daca ar fi Shostakovich Second Waltz:)

Cata_RB
6th August 2010, 23:45
Multumesc si eu pentru reportaj!
Si eu tot melodia pusa de Luiza o aud :D...sau ceva foarte aproape, oricum.

La barna parca a lucrat mai bine la internationale... Ea a avut mereu probleme destul de mari la tinuta, sper macar sa se apropie de executia obisnuita.
Iar DTY-ul e inca departe, la picioare lipite in primul zbor nu ma astept, insa mai are cam o jumatate de surub "lipsa". Ea cand vrea poate, mai e timp :)

Sunt 6 fete, cred ca se poate intra in echipa si cu un singur aparat foarte bun. Cu solul si DTY-ul gata, are locul asigurat si e varianta de urgenta / calificari si la barna.

Daca tot se fac cereri, eu vreau sa o vad pe Diana :P De fapt...pe toate, nu doar Sandra si iar Sandra.

LuisaGym
6th August 2010, 23:49
Cerere: Gabi Dragoi.

MitzGym
6th August 2010, 23:52
eu le vreau pe ana si raluca

crisloregym
6th August 2010, 23:53
Pot sa o adaug si pe Pitic?:D

Legat de Dana Andrei, ca tot am vazut-o in reportajul de ieri: picioare incrucisate la surub triplu, insa muuult mai controlat fata de 2008 (ca in 2009 nu am vazut-o sa evolueze la sol)...cred ca e si ea pe drumul cel bun:)...va dati seama? mai este o saptamana si un pic si poate avem ceva filmulete din Marea Britanie!!!! Yupyyy!!! Macar de am sti echipa...

Edit: Mitz, vad ca avem aceeasi dorinta:D

mikeyy
6th August 2010, 23:55
Mai cereti....ca poate ne citeste cine trebuie ;)
Spuneti toti...astfel incat sa fie acoperit tot lotul....poate le vedem pe toate :)

crisloregym
6th August 2010, 23:59
Vesti buneee!!!!

Finalele pe aparate de la amicalul cu Marea Britanie vor fi transmise pe BG TV (British Gymnastics TV???). Din cate citisem, in fiecare finala vor participa cate trei fete din fiecare dintre cele doua echipe. Asta ar fi raspunsul pe care l-am primit eu de la British Gymnastics: "The apparatus finals will be shown on BGtv - keep an eye on the BG site and Facebook page after the comp!"

poate pun cei de la BG si stream pe net:P, cum au pus si de la Nationalele Marii Britanii:D

MitzGym
7th August 2010, 00:02
Vesti buneee!!!!

Finalele pe aparate de la amicalul cu Marea Britanie vor fi transmise pe BG TV (British Gymnastics TV???). Din cate citisem, in fiecare finala vor participa cate trei fete din fiecare dintre cele doua echipe. Asta ar fi raspunsul pe care l-am primit eu de la British Gymnastics: "The apparatus finals will be shown on BGtv - keep an eye on the BG site and Facebook page after the comp!"

poate pun cei de la BG si stream pe net:P, cum au pus si de la Nationalele Marii Britanii:D

suuper!!!!!!

mikeyy
7th August 2010, 00:04
Ce veste buna! :yes:
Multumim Cris.

Nu mai fac nimic weekend-ul ala :ras-plans:

MitzGym
7th August 2010, 00:06
dar yog o sa fie transmis pe undeva in romania?

crisloregym
7th August 2010, 00:08
Acuma...eu nu prea inteleg ce inseamna "after the comp"...adica vor transmite dupa competitie (cum au facut si la Nationale) sau in timpul competitiei? Si vor fi transmise si pe net, si pentru cei din afara Marii Britanii? dar chiar daca nu ar fi, probabil ca vor fi suficiente filmulete, iar asta este grozav:D

dracsor
7th August 2010, 00:08
va rog mult, faceti thread cu meciul asta ca sa fiu si eu la curent cu ce se intampla, pentru ca pot intra de pe telefon. pliiiiiiiz..

mikeyy
7th August 2010, 00:09
Cred ca vor face ca in 2008....vor aparea filmulete dupa competitie. Asa s-a intamplat si atunci la bilaterul cu noi.

@Alina: vom avea si topic imediat ce aflam si echipa care va merge....zilele astea se rezolva.

Cata_RB
7th August 2010, 00:11
Asa cred si eu, o sa puna filmulete dupa competitie.
Plus ce se mai filmeaza din sala... Va dati seama, o sa avem exercitiile din mai multe unghiuri :P

dracsor
7th August 2010, 00:15
multumesc mult, Mihai.

crisloregym
7th August 2010, 00:24
Asa cred si eu, o sa puna filmulete dupa competitie.
Plus ce se mai filmeaza din sala... Va dati seama, o sa avem exercitiile din mai multe unghiuri :P

Doamne-ajuta sa fie filmate TOATE fetele noastre:P

niagara64
7th August 2010, 00:48
Mihai ce se aude la Sandra este melodia ruseasca Kalinka .Crede-ma ca nu as incurca-o cu alta =))
In rest ...replica cea mai importanta este intradevar cea in spune "sa ma tina capul" ... Corpul o va "trada" in masura in care o va face primul capul . 20 este o varsta si este greu pentru o fata tanara si cocheta sa stea departe de viata , in cantonament .Pe de alta parte , fetele noastre nu au fost crescute sa se autocontroleze , asa ca asta e ...

onlyme88
7th August 2010, 00:52
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3132237&postcount=2643

Ce imi place ca se aud foarte clar comentariile fetelor in timp ce-si asteapta notele
Sandra catre Stela dupa ce si-a terminat barna: Ai vazut nota nastiei? (sau ceva de genu')
Stela: Da, 16.3
Sandra: 16.9
Stela: CEEEEEE? De aici s-a vazut 16.3....
Sandra: A avut 7.7 plecare
Stela (dupa o pauza): 8 zecimi....Se bat China si Statele Unite, nu?

Facand o paralela, 99% din discutiile americancelor sunt cam asa: Bravo Shawn, foarte bine Nastia, haide Chelsie, du-te Alicia
Ma amuza teribil, sunt ca un copil retardat uitandu-se la desene animate :happy

Ada24
7th August 2010, 01:16
Pt ca voi fi plecata in urmatoarele saptamani zic de acum

Tare Didi! Tare Andrei!
Hai Romania! :cheer:

r_anacristina
7th August 2010, 10:22
Am auzit eu bine? Asta e melodia Sandrei? Ori e doar o melodie pe care se antreneaza?
http://www.youtube.com/watch?v=cL_ZgMqDv30&feature=fvst



E ceva de genul asta :):
http://www.youtube.com/watch?v=BFtv5qe5o3c&translated=1

mikeyy
7th August 2010, 10:33
Multumim Cris :ok:
Acum cred ca se vor convinge toti ca nu e Kalinka :)

r_anacristina
7th August 2010, 10:49
Multumim Cris :ok:
Acum cred ca se vor convinge toti ca nu e Kalinka :)

Poate are ceva si din Kalinka...nu se stie ce aranjament a facut coregraful :D

Tracoromana
7th August 2010, 10:54
Ce imi place ca se aud foarte clar comentariile fetelor in timp ce-si asteapta notele
Sandra catre Stela dupa ce si-a terminat barna: Ai vazut nota nastiei? (sau ceva de genu')
Stela: Da, 16.3
Sandra: 16.9
Stela: CEEEEEE? De aici s-a vazut 16.3....
Sandra: A avut 7.7 plecare
Stela (dupa o pauza): 8 zecimi....Se bat China si Statele Unite, nu?

Facand o paralela, 99% din discutiile americancelor sunt cam asa: Bravo Shawn, foarte bine Nastia, haide Chelsie, du-te Alicia
Ma amuza teribil, sunt ca un copil retardat uitandu-se la desene animate :happy

Si eu am urmarit pana la 3 dimineata. :groggy: :sleep: N-am vazut bine solul fetelor noastre si sarituriele rusoaicelor (punctul culminant), asa ca astazi reiau.:)

LuisaGym
7th August 2010, 11:00
Poate are ceva si din Kalinka...nu se stie ce aranjament a facut coregraful :D

Eu tot Kalinka am auzit :D Si chiar as vrea mult sa nu mearga pe Hava Nagila. Ce ciudat, am mai discutat despre Hava Nagila tot aici acu 2 ani.

Tracoromana
7th August 2010, 11:07
E cum zici, Luiza.

r_anacristina
7th August 2010, 11:11
Eu tot Kalinka am auzit :D Si chiar as vrea mult sa nu mearga pe Hava Nagila. Ce ciudat, am mai discutat despre Hava Nagila tot aici acu 2 ani.

Eu n-am zis ca tu ai auzit altceva, eu am zis ca melodia ei e un aranjament dupa Hava Nagila :)...mie personal imi place de 100 de ori mai mult decat Kalinka :) (mai ales interpretata de Andre Rieu)

LuisaGym
7th August 2010, 11:26
Eu n-am zis ca tu ai auzit altceva, eu am zis ca melodia ei e un aranjament dupa Hava Nagila :)...mie personal imi place de 100 de ori mai mult decat Kalinka :) (mai ales interpretata de Andre Rieu)

Nu sunt chair atata de sensibila :D, dar merci oricum pt explicatii. Imi place si mie Hava Nagila, dar nu-mi place Andre Rieu (la fel cum nu mi-a placut Clayderman :D).

mikeyy
7th August 2010, 11:34
Mie imi place alegerea Sandrei.
Cred ca va fi un exercitiu frumos!

mikeyy
7th August 2010, 11:51
Intrebare:
In exercitiul acesta al Sandrei: http://www.youtube.com/watch?v=PBKGAOkoLWw
La secunda 42 este elementul Gogean, nu? Eu asa zic, dar intreb ca sa fiu sigur.

Clau93
7th August 2010, 12:06
Atunci inseamna ca o sa foloseasca un sol cu aceeasi muzica care a folosit-o si Ekaterina Lobaznyuk la Sydney 2000 :D. Imi place mult acea muzica! Sper ca si Diana Chelaru si Amelia Racea sa aibe noi muzici la sol.:rolleyes:

LuisaGym
7th August 2010, 12:30
@ Clau, merci. Tocmai am vazut solul Ekaterinei Lobaznyuk in 2000. Superb! Cum de n-o fi intrat in finala? Mi s-a parut mult mai bun decat ce-o prezentat Khorkina pt argint.

ancaqwe
7th August 2010, 12:44
Mie imi place f mult si Hava Nagila, si Kalinka, si Shostakovich' Second Waltz (cel din urma mi-ar placea mult la Ana...)

mikeyy
7th August 2010, 13:17
Lobaznyuk nu s-a calificat in finala pentru ca a gresit in calificari.

ela_diana
7th August 2010, 13:39
Eu sunt tare curioasa cum stam la paralele. Pentru ca la sol si barna sunt convinsa ca vom fi ok. Poate spuneti ca sunt prea optimista dar eu am inceput sa prevad o medalie tare stralucitoare la mondiale..De abia astept competitia din Marea Britanie. Dar tot nu am inteles merg toate fetele sau doar o parte?

Clau93
7th August 2010, 13:54
Cu placere Luiza;).

Eu cred ca doar o parte din gimnaste vor pleca, nu? In jur de 7? Scuzati daca gresesc. Cat despre medalie, sunt optimist dar in acelasi timp chiar si pesimist. Va fi o competitie tare grea!

Cata_RB
7th August 2010, 14:03
Intrebare:
In exercitiul acesta al Sandrei: http://www.youtube.com/watch?v=PBKGAOkoLWw
La secunda 42 este elementul Gogean, nu? Eu asa zic, dar intreb ca sa fiu sigur.

E acelasi element ca aici, la 0:38? http://www.youtube.com/watch?v=LF8F7gQOxMA
Parca nu prea-s 540 de grade la nici unul.
Comentatorul spune "jete" cu o rotatie...nu mai stiu ce e "jete" :D

In Anglia nu s-a spus cate fete vor pleca, probabil 6...cat e echipa de la CM, asa ma gandesc.

MitzGym
7th August 2010, 14:04
da,asa e,lobaznyuk a avut un sol suberb la sydney,merita aurul,dar din pacate nu s-a calificat
eu tot ma intrebam cum se numeste melodia ei din 2000
dar am aflat
a fost o australianca care a folosit melodia aia la sydney...o caut acum