PDA

View Full Version : Diverse 2010



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20

mikeyy
19th July 2010, 22:00
Am taiat eu filmuletul....ca a facut o gafa...in loc de Simona a zis Gina Gogean....
Emisiunea e cu mai multe lucruri...trec de la gimnastica la Covaliu, apoi merg la canotaj...cu Basescu, politica....o ameteala. :D

Cata_RB
19th July 2010, 22:04
Aoleu! Atunci bine ca a zis "cred"...si bine ca n-am auzit, chiar ca aveam ce comenta :D

Inteleg, ciudata emisiunea :P Eh, oricum e frumos ca au reluat acel moment.

MitzGym
19th July 2010, 22:16
pai eu am auzit greseli de genul asta facute ce comentatoarea tvr.
La internationale au zis comentatorii ca podiumul cu cele 3 steaguri romanesti de la gimnastica a fost in 2002,ma rog,ca atunci a fost incidentul ala

stere78
19th July 2010, 22:20
Aoleu! Atunci bine ca a zis "cred"...si bine ca n-am auzit, chiar ca aveam ce comenta :D

Inteleg, ciudata emisiunea :P Eh, oricum e frumos ca au reluat acel moment.

După cum îi știu eu (și din ce povestește Mihai cu Gina, LOL!), a fost încă o varză cu carne din care știm noi cine a ieșit prost. Uite-așa pot ei să murdărească orice lucru pe care pun mâna. "Maria Olaru... ăăăăă" și deja îți dai seama unde și cât de mult îi doare pe ei de gimnastică. Scuze de offtopic, mă potolesc.

mikeyy
19th July 2010, 22:27
V-ati intrebat vreodata cum erau Nationalele in trecut? :)
Poate unii dintre voi ati avut ocazia sa traiti acele momente.

Eu unul am fost surprins cand am aflat ca pe vremea aia (anii 70) veneau americanii in Romania pentru a transmite competitia.
Iar azi....ce au ajuns Nationalele noastre....asta e.

Nationalele de gimnastica din 1978, de la Bucuresti: http://fangymnastics.com/2010/07/19/remember-nationalele-romaniei-bucuresti-1978/

Tracoromana
19th July 2010, 22:32
imi pare rau, dar nu stiu unde sa pun ...

http://www.youtube.com/watch?v=ux0hSDwWWk8 - The 1976 Women's Event Finals Part 1

Ce sansa extraordinara sa vad toata finala pe aparate din 1976!!!! Am vazut cu alte ocazii exercitiile Nadiei separat, scoase din context, dar e altfel sa le vezi in concurs, acolo unde s-a scris de fapt istoria gimnasticii. Si ce gimnasta extraordinara este si Teodora Ungureanu...N-am cautat inca, dar sper sa gasesc finale intregi si de la alte olimpiade.

@Mersi dracsor!

Cata_RB
19th July 2010, 22:40
@Filip: de acord! Cine stie, poate avem noi prea multe pretentii...:groggy:

@Mihai: interesant!
Profit de ocazie ca acum am observat...nu mai merge clipul pe care il aveti sub "quote of the day": This video has been removed due to terms of use violation.

dracsor
19th July 2010, 22:44
si eu sunt super incantata. am inceput sa dwl filmuletele. vad eu cum fac sa le unesc. abia astept sa stau sa vad complet si pe indelete. mie Teodora mi s-a parut mai frumoasa decat Nadia. Daca nu era Nadia, Teodora ar fi fost in locul ei. a fost minunata.

Ada24
19th July 2010, 23:07
Pacat ca nu primesc si copii mai mari :D

Eh, copiii mari ar intelege ce se intampla si probabil ca nu isi doresc asta la momentul actual.:P Macar presa sa fi fost cu niste poze.

E si finala la AA pe yt pt cine nu a vazut. (76)

Multumesc Mihai pt filmuletul cu olimpiada din 2000, ce vremuri...:P:D

dracsor
19th July 2010, 23:33
unde e finala de la AA din „76? ca o tot caut si nu gasesc. va rog, se poate un link?

step1
20th July 2010, 05:53
unde e finala de la AA din „76? ca o tot caut si nu gasesc. va rog, se poate un link?

http://www.youtube.com/watch?v=ttNRyG9hw2Y&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ipctfBlbG1g&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=BUTJQ64La_U&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ohLLqrHohf4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=s3HZOHzloT4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QZH1sW2Pc04&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=XxZozZtHkTc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=777x2NCdxbc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=VgpV8ZxC7rc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4MOxB5RZ2p8

lilianabirsanu
20th July 2010, 10:00
Multumim pentru link Montreal 1976,este o mare bucurie sa privim acea competitie,si da si Teodora a fost o gimnasta f buna si totusi exercitiile Nadiei sunt mai deosebite iar executia....perfecta ma refer la paralele si barna.Aproape ca uitasem ca in 1976 eram cei mai buni la paralele....Mi-a facut placere sa revad

dracsor
20th July 2010, 10:46
multumesc mult de tot, @Step1!

dracsor
20th July 2010, 15:08
:( vesti proaste.. http://crisrusblog.blogspot.com/ - daca trebuia sa astept sa ne spui tu, Cris, imi pare rau! te am reader si mi se updateaza automat.

MitzGym
20th July 2010, 15:13
ce pacat!

mikeyy
20th July 2010, 16:00
Eu unul ma asteptam ca Span sa se retraga...imi pare rau ca s-a adeverit. :(
Nu tot din cauza spatelui s-a retras si prima data, prin 2007?

Oare ce face Corina....stiu ca nu a fost la Izvorani in ultimele zile.

In ceea ce le priveste pe Cera si Gabi sunt optimist....sper sa fie bine!

step1
20th July 2010, 16:07
Niagara a avut dreptate in privinta Corinei Ungureanu.Inca nu s-a anuntat oficial dar neoficial,ea nu s-a mai prezentat la ultimele antrenamente,la Izvorani,informandu-si colegele si colectivul de antrenori in privinta retragerii.
Previzibil desi mi-as fi dorit sa contrazica evidentele.

r_anacristina
20th July 2010, 16:51
:( vesti proaste.. http://crisrusblog.blogspot.com/ - daca trebuia sa astept sa ne spui tu, Cris, imi pare rau! te am reader si mi se updateaza automat.

Iarta-ma dar nu inteleg exact ce vrei sa spui :D

dracsor
20th July 2010, 17:02
Iarta-ma dar nu inteleg exact ce vrei sa spui :D

musiu Google are o aplicatie numita Reader. acolo pui blogurile pe care le citesti si te intereseaza. cand se posteaza ceva nou, imediat iti apare si in reader. nu mai trebuie sa te duci pe site. citesti de acolo. btw. am incercat sa pun un comentariu si nu puteam sa vad scrisul ala de siguranta. eu stau cu readerul deschis si am vazut imediat cand ai pus postul pe blog.

r_anacristina
20th July 2010, 17:06
musiu Google are o aplicatie numita Reader. acolo pui blogurile pe care le citesti si te intereseaza. cand se posteaza ceva nou, imediat iti apare si in reader. nu mai trebuie sa te duci pe site. citesti de acolo. btw. am incercat sa pun un comentariu si nu puteam sa vad scrisul ala de siguranta. eu stau cu readerul deschis si am vazut imediat cand ai pus postul pe blog.

Oky am inteles :) In ceea ce priveste scrisul de siguranta, imi pare rau ca n-ai putut sa-l vezi dar nu pot renunta la el si sti si tu de ce :)
Apropo, imi place mult blogul tau :ok:
Aa..si uitasem sa-ti multumesc ca-mi citesti blogul (si te intereseaza):)

Ada24
20th July 2010, 17:12
Off :(
Cred ca in ritmul asta nu mai raman 6 gimnaste pana in octombrie :(
Cate au mai ramas la lot?9 nu? Daca si Cera si Gabi se retrag...

dracsor
20th July 2010, 17:18
Oky am inteles :) In ceea ce priveste scrisul de siguranta, imi pare rau ca n-ai putut sa-l vezi dar nu pot renunta la el si sti si tu de ce :)
Apropo, imi place mult blogul tau :ok:
Aa..si uitasem sa-ti multumesc ca-mi citesti blogul (si te intereseaza):)

e un blog foarte frumos. am stat intr-o sambata si l-am citit pe tot. :) scrisul ala trebuie sa ramana, desi.. am vazut 3 comentarii la penultimul post identice care imi pareau un spam.

multumesc pentru aprecieri. o sa incep si eu sa-l populez, daca tot l-am resuscitat.

Tracoromana
20th July 2010, 18:20
Multumim pentru link Montreal 1976,este o mare bucurie sa privim acea competitie,si da si Teodora a fost o gimnasta f buna si totusi exercitiile Nadiei sunt mai deosebite iar executia....perfecta ma refer la paralele si barna.Aproape ca uitasem ca in 1976 eram cei mai buni la paralele....Mi-a facut placere sa revad
Si eu sunt incantata sa am linkurile de la AA 1976, si am inteles mai bine privind competitia de ce a fost considerata Nadia o stea, fiindca ea prin executia exercitiilor, dar si prin tinuta si prin atitudine a stralucit printre celelalte concurente. Bravo Nadia! Teodora Ungureanu a luptat si ea frumos, si mi-a facut placere sa o urmaresc pentru prima oara si pe Mariana Constantin.
Pot sa spun ca am sarbatorit din plin olimpiada din 1976 si primul 10, caci de 2 zile vizionez numai cele 2 finale (AA si aparate). Mi-a facut o mare placere.

Nu ma pot transpune atat de repede la probelmele zilelor noastre la lotul de gimnastica, asa ca voi reveni.

mikeyy
20th July 2010, 19:05
Apropo de blog....Cristina ai la "My favourite picture" o poza foarte frumoasa cu Aurelia, dar nu o pot salva...nu ma lasa.
Si as vrea sa o am si eu....mi-o poti trimite cumva, pls?

Cata_RB
20th July 2010, 19:38
Cristina, nici eu n-am putut vedea scrisul de siguranta ultima data cand am comentat...nu incapea in frame-ul de comentariu si nici scroll nu avea. M-am jucat cu TAB pana l-am prins.

Imi pare foarte rau de Andra, s-a chinuit sa revina si a fost degeaba :( Cred ca tot din cauza spatelui s-a retras si prima data.
In afara de concursurile interne, a mai fost in 2006 la Top Gym.

Corina a spus clar, de mai multe ori, ca incearca sa revina si si-a dat termen pana la mondiale. Pana nu incerci, nu poti sa iti dai seama care iti sunt limitele.
Daca a decis sa renunte, dupa parerea mea e clar ca o face din cauza sanatatii sau pentru ca a ajuns la concluzia ca nu reuseste ce si-a propus. Alte motive nu vad, pentru ca la cate gimnaste au ramas, are sanse extrem de mari sa prinda echipa pentru CM. Deci nu vad nici legatura cu ce a spus Niagara.

Ada24
20th July 2010, 21:42
E un mic reportaj pe sport.ro despre retragerea Corinei.

MitzGym
20th July 2010, 21:52
:(:(l-am vazut:(:(ce pacat
cred ca o sa aduca gimnaste de la cluburi pt a avea fete la lot

mikeyy
20th July 2010, 22:10
Bravo ei pentru ca a incercat!!!! :ok:
Probabil a ajuns la concluzia ca nu va reusi sa prinda mondialele.
Ramane in exemplu!

lalalilu
20th July 2010, 22:11
sincer, ma cam deranjeaza tam-tam care s-a facut in jurul ei lasand impresia ca chiar va putea reprezenta romania la CM. nu stiu daca e vina ei sau a presei, dar e clar ca s-au conturat niste piste care ne-au dat sperante si care au fost fix apa de ploaie. as fi preferat, daca tot vor sa discute despre gimnastica, sa ni se spuna cate ceva despre situatia actuala a fetelor pe care se poate conta.

Ada24
20th July 2010, 22:15
Credeti ca avea vreo sansa pt echipa UK? Nu stiu de ce i se parea ei ca acolo avea sigur loc in echipa...mai ales ca, pt moment, conform ultimelor rezultate, echipa UK e mai buna ca cea a Romaniei....

mikeyy
20th July 2010, 22:30
A zis Corina ca ar fi avut loc in echipa UK?

Eu nu am vazut reportajul...sunt in plop :D

Ada...amanunte, pls :)

crisloregym
20th July 2010, 22:37
Imi pare rau sa aud de Corina...parea prea increzatoare inainte ca sa renunte asa usor:(

Cata_RB
20th July 2010, 22:38
Mihai, aici: http://www.sport.ro/stiri/video-corina-ungureanu-a-refuzat-sa-participe-pentru-anglia-la-jo-2012-se-retrage-din-nou-din-gimnastica.html
Eventual puteti doar sa ascultati...ca reportajul e facut "de scandal".

Foarte frumos ca a incercat! O admir pentru ce a dorit sa faca. Eu n-am auzit / vazut o declaratie de-a ei in care sa faca tam-tam, consider ca presa a creat artificial "promisiuni" de mondiale, olimpiada si medalii. Plus ineditul situatiei, care evident ca a generat curiozitate si sperante.

mikeyy
20th July 2010, 22:46
Multumesc pentru link.

Ca de obicei eu incerc sa vad partea frumoasa a lucrurilor :)
Corina avea 90% sa prinda echipa la noi....dar daca s-a retras inseamna ca si-a dat seama ca acest lucru e totusi greu de obtinut. Iar pentru mine este egal cu faptul ca Dana Andrei si/sau Diana Trenca au progresat mult sub BB si ca au sanse reale de a prinde echipa :)

Echipa UK nu e mai buna decat noi. Ne-au batut pentru ca noi nu am fost pregatiti cum trebuie si nici cu sanatatea nu am stat bine.....am fortat pana in ultima clipa si efectele le-a vazut toata lumea.
Sa ne amintim ca in luna martie, cand fetele erau sanatoase...le-am batut pe englezoaice chiar la ele acasa, la acel amical.

Eu si acum sunt convins ca daca fetele erau antrenate cum trebuie si daca erau sanatoase...puteau lua titlul.

Cata_RB
20th July 2010, 22:52
Corina avea 90% sa prinda echipa la noi....dar daca s-a retras inseamna ca si-a dat seama ca acest lucru e totusi greu de obtinut. Iar pentru mine este egal cu faptul ca Dana Andrei si/sau Diana Trenca au progresat mult sub BB si ca au sanse reale de a prinde echipa :)


Subscriu.
Probabil era nevoie sa mai progreseze si a simtit ca nu mai poate. E foarte frumos ca a incercat, a ajuns departe totusi :)

Ada24
20th July 2010, 23:07
M-am uitat pe Durile celor din UK (calculate de cineva pe IG) si nu cred ca aveau nevoie de Corina.Ei stau prost la barna, aparat pe care ea nu il face deloc.

Dana Andrei si Diana Trenca au progresat mult?Ma bucur sa aud asta, chiar ma gandeam la ele -ca acum au mai multe sanse.De-abia astept sa vad fetele la primul concurs .

Deci acum echipa e formata din Racea, Porgras, Haidu, Izbasa, Andrei, Trenca, Patrascu, Dragoi, Chelaru. Am mai uitat pe cineva?:thinkso:

mikeyy
20th July 2010, 23:11
E bine, Ada...nu ai uitat pe nimeni.

Cele 4 fete de baza: Ana, Ama, Pitic si Diana
La care se adauga Sandra....si mai ramane 1 loc pt echipa.

Am avea nevoie la paralele...vom vedea.
Cera e singura care poate avea paralel cu D mare. Hai Cera..la mondiale cu tine :)

Daca cele 4 de baza sunt bine...nu-mi fac griji pentru echipa! :)

Dar mai tre sa le vedem si pe Dana si Diana....ca nu putem sa spunem nimic pana nu le vedem. Poate au progresat ft mult si merg amandoua la mondiale...

Ada24
20th July 2010, 23:13
4 nu e de ajuns pt echipa, cred ca trebuie cel putin 5:D:P
In calificari e 6-5-4 nu?

Cata_RB
20th July 2010, 23:18
Nu stiu daca Diana T. si Dana au timp sa progreseze mult...asta din ce spunea si Belu, ca nu vor fi noutati (majore, as adauga eu). Dar dupa vestea cu Corina sunt aproape sigura ca sunt in crestere.

Ada24
20th July 2010, 23:19
http://www.click.ro/sport/altre_sporturi/botez-campioane-deva_0_996500455.html

MitzGym
20th July 2010, 23:20
pot sa o ia pe diana t in echipa pt sol,pt ca are un sol destul de dificil,parca 5,6

mikeyy
20th July 2010, 23:27
Multumesc Ada pt stire! Imi plac toate stirile spre Dana Silivas ;)

La Mondiale vom avea o echipa de 6, dar e important sa fie cele 4 fete :)
Aaaa si vom avea si rezerva la mondiale.

Tracoromana
20th July 2010, 23:49
Ca de obicei eu incerc sa vad partea frumoasa a lucrurilor :)
Corina avea 90% sa prinda echipa la noi....dar daca s-a retras inseamna ca si-a dat seama ca acest lucru e totusi greu de obtinut.

Si eu cred ca n-a facut fata cerintelor.

Pe mine nu ma deranjeaza ca s-a facut tam-tam in jurul Corinei. Belu intotdeauna a vrut sa aiba gimnaste care sa ramana mai multe cicluri olimpice in gimnastica, ca n-a prea avut parte, si acum a profitat de ocazie ca sa laude initiativa Corinei. Ma deranjeaza ca acum cand se retrage, a aparut si presa de scandal.

miafangina
20th July 2010, 23:52
http://www.click.ro/sport/altre_sporturi/botez-campioane-deva_0_996500455.html

Multumesc,imi place acest gen de articole si mai ales imi place ca se inteleg asa de bine fostele gimnaste:).

Ada24
20th July 2010, 23:52
Presa de scandal a fost pe faza si atunci cand s-a anuntat revenirea ei.:D (cu tot cu poze- ca in clipul de mai sus)

MitzGym
20th July 2010, 23:53
daca dati search de google corina ungureanu,o sa gasiti articole de scandal cu ea de vre-o 3-4 ani
cum ar fi...lasa...mai bine,nu dau exemplu

Tracoromana
20th July 2010, 23:56
Mai bine nu Mitz, ca articolele acelea se spune clar, sunt pentru adulti.

niagara64
21st July 2010, 01:52
Asta e ...s-a mai spulberat un mit.Cel al revenirii Corinei .Bine , pentru cine credea in el ...

r_anacristina
21st July 2010, 07:47
apropo de blog....cristina ai la "my favourite picture" o poza foarte frumoasa cu aurelia, dar nu o pot salva...nu ma lasa.
Si as vrea sa o am si eu....mi-o poti trimite cumva, pls?

45040

mikeyy
21st July 2010, 09:27
Multumesc frumos, Cristina :floricica:

crisloregym
21st July 2010, 23:09
Acest utilizator are niste montaje foarte frumoase: campioane mondiale pe aparate, campioane europene pe aparat, restul lumii (Franta, Italia etc.), dar si unul in mai multe parti, care imi place foarte mult, despre gimnastica romaneasca...
pun aici prima parte doar, intrucat e tarziu si trebuie mers la somnic:D
http://www.youtube.com/watch?v=QjcUNt-6LM4&feature=related

dracsor
21st July 2010, 23:51
eu am inceput deja sa le dwl. trebuie doar sa gasesc un soft care sa uneasca filmuletele. cand il gasesc si reusesc sa le transform intr-un film, va anunt. poate vreti si voi.

Andraf
22nd July 2010, 18:06
http://www.ziare.com/sporturi/gimnastica/gimnasta-cristiana-mironescu-a-renuntat-la-cetatenia-romana-1026855

Nu stiu daca a mai fost pus articolul acesta pe forum...

Tracoromana
22nd July 2010, 20:35
eu am inceput deja sa le dwl. trebuie doar sa gasesc un soft care sa uneasca filmuletele. cand il gasesc si reusesc sa le transform intr-un film, va anunt. poate vreti si voi.

eu nu stiu sa dwl filmulete de pe youtube. :( Mi-ar placea sa am competitiile din 1976, de ex. Poate ma invata cineva si pe mine, intr-un pm, cand aveti timp. Sau cand sunt gata dwl, sa le descarc la mine. Pls!

Andraf
22nd July 2010, 20:58
Flavia, eu folosesc www.savevid.com
Copiezi de pe Youtube campul Embed de pe filmuletul pe care vrei sa il descarci si il pui in campul URL (de pe savevid.com) si ii dai Download.
Mai departe e simplu, ai sa vezi...daca nu te descurci, spune-mi.

Tracoromana
22nd July 2010, 21:40
Mersi, Andra. Am sa incerc si daca nu reusesc ceva, mai intreb.

dracsor
22nd July 2010, 21:52
mie nu-mi merge. Flavia, promit ca maine iti spun ce soft folosesc eu. e gratuit si extrem de eficient. la moment sunt pe alt computer si nu am informatia la indemana.

Cata_RB
22nd July 2010, 22:23
Eu folosesc http://keepvid.com/, dupa ce introduceti link-ul si dati download afiseaza si mai multe variante de calitate a clipului salvat.

Tracoromana
23rd July 2010, 00:21
Mersi fetelor! Merge si cu savevid si cu keepvid, o sa am ce face in urmatoarele zile.

Tess_AN
23rd July 2010, 03:52
Mersi fetelor! Merge si cu savevid si cu keepvid, o sa am ce face in urmatoarele zile.
Poate le pui pe un cd/dvd sau usb stick si facem troc. Platesc cu papanasi cind ne intilnim :o:

Serios, am putea sa facem schimb si sa nu se faca munca la dublu. Pot sa spun celor interesati ce am eu sa nu va mai chinuiti. Si poate, daca nu a aruncat deja casetele video, poate recuperam o gramada de la Anca. Eu inca mai sper :)

Tracoromana
23rd July 2010, 09:05
si cu branza si cu prune.......plus ma inveti sa le unesc intr-un film unic.

Clau93
23rd July 2010, 09:26
si cu branza si cu prune.......plus ma inveti sa le unesc intr-un film unic.

Cred ca noul film "Alice in Wonderland" ar merge bine ;).

ancaqwe
23rd July 2010, 17:06
Buna :) Am si eu o intrebare - de ce se vorbeste pe IG despre o accidentare/retragere a Larisei Iordache? Nu am timp acum sa imi fac cont acolo, sper sa am mai pe seara dupa ce se culca gogosile... Dar ma streseaza de cand am citit

MitzGym
23rd July 2010, 17:23
Buna :) Am si eu o intrebare - de ce se vorbeste pe IG despre o accidentare/retragere a Larisei Iordache? Nu am timp acum sa imi fac cont acolo, sper sa am mai pe seara dupa ce se culca gogosile... Dar ma streseaza de cand am citit

fac infarct!

domne,sa se retraga!
ce pacat ar fi!am pierde un mare talent
daca tot se vor mai retrag...e grav rau de tot

stere78
23rd July 2010, 17:36
Buna :) Am si eu o intrebare - de ce se vorbeste pe IG despre o accidentare/retragere a Larisei Iordache? Nu am timp acum sa imi fac cont acolo, sper sa am mai pe seara dupa ce se culca gogosile... Dar ma streseaza de cand am citit

Am citit și eu thread-ul ăla. Un utilizator e de părere că Larisa o să se uzeze, o să se "rupă" în timp. Asta-i tot, nu cred că s-a accidentat. Am fi aflat din surse mai sigure. Discuții precum asta care te-a stresat pe tine se poartă pretutindeni. Dacă vă aduceți aminte, și noi aveam dubii în legătură cu viitorul Vikăi Komova - la ce tip de elemente are acum, riscă o accidentare oricând. Mă rog, asta e valabil la orice gimnastă, dar gradul de risc pare mai ridicat la rusoaică. Furtună într-un pahar cu apă povestea cu Larisa, dacă mă întrebi pe mine.

MitzGym
23rd July 2010, 18:00
Am citit și eu thread-ul ăla. Un utilizator e de părere că Larisa o să se uzeze, o să se "rupă" în timp. Asta-i tot, nu cred că s-a accidentat. Am fi aflat din surse mai sigure. Discuții precum asta care te-a stresat pe tine se poartă pretutindeni. Dacă vă aduceți aminte, și noi aveam dubii în legătură cu viitorul Vikăi Komova - la ce tip de elemente are acum, riscă o accidentare oricând. Mă rog, asta e valabil la orice gimnastă, dar gradul de risc pare mai ridicat la rusoaică. Furtună într-un pahar cu apă povestea cu Larisa, dacă mă întrebi pe mine.

ce bine!
m-am speriat
eu zic ca are sanse mai mari de accidentari grave komova decat larisa(are si larisa elemente dificile,dar komova le are mai dificile decat ea)

Cata_RB
23rd July 2010, 18:05
Am cautat si eu acum...
Orice sportiv are mici probleme sau dureri. De acord cu Filip, mi se pare o teama generala, ca sportivul X, cu rezultate bune de mic, ar putea sa nu mai ajunga la maturitatea sportiva. Nu cred ca e nimic concret, in primul rand pentru ca afirmatia despre Diana Bulimar, tot din acel post, e cel putin ciudata si nu-mi inspira incredere.

MitzGym
23rd July 2010, 18:16
aveti vre-un link cu post-urile alea?
da,orice soprtiv are mici dureri
eu cand faceam atlentism,aveam dureri in permanenta la muschi,faceam tot timpu'febra musculara

dracsor
23rd July 2010, 18:49
eu zic ca aia de pe IG sa nu mai croseteze prostii. daca si cu parca.. eeeeee..

niagara64
23rd July 2010, 19:18
Acum daca cineva "doar ar trage cu urechea la o discutie" fara sa o urmareasca cap coada...este normal ca fiind scoasa din context o afirmatie sa fie la un moment dat cel putin curioasa . Nu cred ca ei sunt de vina ...

crisloregym
23rd July 2010, 19:40
Am citit si eu pe acolo la serviciu (e singurul forum care imi merge acolo:()...si zicea utilizatorul respectiv ca, din cate ar sti el, Larisa deja are probleme fizice...eu sper sa nu fie adevarat sau, daca e, sa nu fie grave problemele (spate sau mai stiu eu?). Dar, stiind cine este antrenor la junioare acum, am incredere ca daca e adevarat, Larisa va primi ingrijiri medicale asa cum trebuie.

Tess_AN
23rd July 2010, 20:14
Anca, ai aparut in timp... sa te intreb daca mai ai casetele acelea cu inregistrari de gimnastica, cele ce le-ai plimbat la Buzau? (ce rau imi pare ca nu am fost acolo :no: sa le iau). Le mai ai? Facem cumva sa ajunga la noi sa vedem daca le putem transfera pe dvd-uri? Daca subiectul nu mai e de interes general, o sa scriu PM sau email. Multumesc.

Ca tot e vineri, sa-mi dau si eu cu parerea... e vara, e cald, si pina miine cind vom avea din nou gimnastica, lumea vorbeste...
si cum nu toti au zarzare, papanasi si galuste cu prune... (nu prea o sa am concurenta, va fi cererea mare la Ahoy :lol:) ...
cred ca e doar discutie treaba despre Larisa (sper sa nu fie nimic serios).

Edit: tot pe IG am citit felicitari pentru Didi Bulimar de ziua ei, dar din cite stim noi de la Alex, Didi e nascuta in august...

stere78
23rd July 2010, 20:28
Postul care ne-a încins nițel sună așa: "I don't think that larisa iordache will compete in any major competition as a senior i heard that she already deals with some physical problems. Diana bulimar didn't improved very much since 2008, she has in big measures the same routines on floor and uneven bars".

"Nu cred că Larisa Iordache va concura în vreo competiție mare de senioare, am auzit că deja are unele probleme fizice. Diana Bulimar nu a crescut prea mult din 2008 încoace, are în mare măsură aceleași exerciții la sol și la paralele".

Ce-o fi "auzit" omul nu știu, dar - dincolo de faptul că nu reușește să scrie numele cu majuscule și de alte erori de limbă - e limpede că nu i-a sărit în ochi dublul întins al lui Didi, după cum a și observat cineva pe forumul IG. Despre paralele nu mai zic nimic, un bronz european o fi însemnând că fata n-a progresat. Ca să nu mai spun că au faultat-o grav arbitrele la sol, unde chiar merita să fie pe podium. În fine, grație aceluiași forum am "auzit" și eu că Shawn Johnson se antrenează pentru Londra 2012. Sunt foarte sceptic, dar, dacă va fi să fie, sper să bată Larisa la ea ca la fasole. În competiție, desigur, a nu se înțelege că vreau să le văd păruindu-se.

step1
23rd July 2010, 20:28
Edit: tot pe IG am citit felicitari pentru Didi Bulimar de ziua ei, dar din cite stim noi de la Alex, Didi e nascuta in august...

Pagina ei de Facebook este de asemena plina de felicitari la aniversare.

Tess_AN
23rd July 2010, 20:38
Pagina ei de Facebook este de asemena plina de felicitari la aniversare.
Vezi posturile din 22 august 2009: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2728004&highlight=Diana+Bulimar#post2728004 si continuarea.

Sau, pe direct:http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2728443&postcount=393

Cata_RB
23rd July 2010, 20:40
Si site-ul FIG zice la fel ca hi5-ul, august.

step1
23rd July 2010, 20:43
Vezi posturile din 22 august 2009: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2728004&highlight=Diana+Bulimar#post2728004 si continuarea.

Sau, pe direct:http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2728443&postcount=393

Foarte posibil,Tess.Nu contrazic.Ma intreb insa de ce a afisat ea alta data de nastere pe facebook,unde fani din intreaga lume au felicitat-o cu aceasta ocazie si la acea data,cea mentionata de ea in cont.

Tess_AN
23rd July 2010, 20:45
e limpede că nu i-a sărit în ochi dublul întins al lui Didi, după cum a și observat cineva pe forumul IG.
Acel cineva :) e Serena care are cont si mai scrie si pe aici. Fata de gimnastica romaneasca are o atitudine de "mama" - se cearta cu toti pentru "copii ei". S-a apucat sa invete si romaneste de dragul gimnasticii romanesti. Are multi prieteni pe aici.

MitzGym
23rd July 2010, 20:51
bulimar n-a crescut!?
in 2008 facea pe prima diagonala dublu grupat-acum face dublu intins
pe a doua diagonala facea dublu surub(sau 1 surub)-acum face 540+dublu grupat
pe a treia avea 540 salt grupat inainte-tsukahara
dublu echer-dublu echer
acum face elemnte mullt mai dificile.Asta insemna ca n-a crescut???

Tess_AN
23rd July 2010, 21:02
Foarte posibil,Tess.Nu contrazic.Ma intreb insa de ce a afisat ea alta data de nastere pe facebook,unde fani din intreaga lume au felicitat-o cu aceasta ocazie si la acea data,cea mentionata de ea in cont.
Nu pot raspunde la intrebarea ta. Poate fi gresala de tastare sau altceva...

Inclin sa cred ca e corecta informatia venita de la Alex - daca-s prietene probabil ca tin legatura, plus zice Cata ca e aceeasi data si la FIG.

Oricum, fiind urari de bine, e ok, sanatoasa sa fie!

mikeyy
23rd July 2010, 21:33
Ziua lui Didi Bulimar?
Este pe data de 22 august.
Eu stiam de la Internationalele de anul trecut, din comentariul tv: http://www.youtube.com/watch?v=qzzOGW--BPI (la final).

Despre Larisa....deocamdata nu-mi fac griji. Pana la urma orice gimnasta mai are mici dureri.
Adevarul este ca si eu sunt ingrijorat pt ea....mai e destul de mult pana in 2012, iar ea a ajuns la un nivel destul de inalt de performanta. In plus eu mai am un fix (recunosc) in ceea ce priveste medaliatele cu aur la juniori....si pana in 2012 voi avea teama aceasta. Sa speram ca va fi bine.

Cata_RB
23rd July 2010, 21:41
Federatia a pus in sfarsit pe site pozele trimise de Nicole si Russel. Sunt la Media -> Galerie foto, pun si linkurile directe pentru ca sunt cateva poze deosebite :)
http://romgym.ro/?page_id=2011
http://romgym.ro/?page_id=2092

crisloregym
23rd July 2010, 23:30
Foarte posibil,Tess.Nu contrazic.Ma intreb insa de ce a afisat ea alta data de nastere pe facebook,unde fani din intreaga lume au felicitat-o cu aceasta ocazie si la acea data,cea mentionata de ea in cont.

N-o fi contul ei de facebook????

Auré_Gym
24th July 2010, 01:51
Sper ca Larisa va fi capabila sa ajunga foarte departe in gimnastica. Nu vreau sa fie accidentata... Multe alte gimnaste au avut probleme de sanatate si au avut sa se retrag; ar fi prea pacat sa fie si cazul Larisei :(... E gimnasta preferata mea...

mikeyy
24th July 2010, 11:30
:)
A aparut varianta in limba romana a codului de punctaj: http://romgym.ro/?page_id=110

Lipseste insa partea cu elementele (si valoarea lor) pentru fiecare aparat. [partea cea mai importanta]

MitzGym
24th July 2010, 11:55
:)
A aparut varianta in limba romana a codului de punctaj: http://romgym.ro/?page_id=110

Lipseste insa partea cu elementele (si valoarea lor) pentru fiecare aparat. [partea cea mai importanta]

lasa ca o sa apara

Cata_RB
24th July 2010, 14:31
:)
A aparut varianta in limba romana a codului de punctaj: http://romgym.ro/?page_id=110

Lipseste insa partea cu elementele (si valoarea lor) pentru fiecare aparat. [partea cea mai importanta]

Fain!
Sa vedem insa daca vor traduce si tabelele cu elemente...daca nu ma insel, pe vechiul site al federatiei acel cod al baietilor pastrase elementele in cele 3 limbi din documentul original.

Ada24
24th July 2010, 18:51
Didi a luat locul 2 la concursul de la Budapesta.
Locul 1 a fost ocupat de Tess Moonen din Olanda.

Sursa:
http://www.nemzetisport.hu/nso_hirek/torna-dobogos-magyarok-az-ifjusagi-olimpia-felkeszito-versenyen-2038313

step1
24th July 2010, 18:59
Didi a luat locul 2 la concursul de la Budapesta.
Locul 1 a fost ocupat de Tess Moonen din Olanda.

Sursa:
http://www.nemzetisport.hu/nso_hirek/torna-dobogos-magyarok-az-ifjusagi-olimpia-felkeszito-versenyen-2038313

Un rezultat bun ! Felicitari ,Didi!

Pentru cei interesati de CoverGirl Classic,iata un link care sper sa functioneze si la noi la momentul desfasurarii concursului :
http://www.universalsports.com/news/article/newsid=484078.html#what+expect+covergirl+classic

mikeyy
24th July 2010, 19:02
Didi a luat locul 2 la concursul de la Budapesta.
Locul 1 a fost ocupat de Tess Moonen din Olanda.

Sursa:
http://www.nemzetisport.hu/nso_hirek/torna-dobogos-magyarok-az-ifjusagi-olimpia-felkeszito-versenyen-2038313

Multumim Ada.

Un rezultat oarecum surprinzator....nu ma asteptam ca Didi sa piarda la Moonen.

Ada24
24th July 2010, 19:03
Sunt de acord cu Mihai...nu ma asteptam sa piarda la Tess Moonen...

MitzGym
24th July 2010, 19:06
Multumim Ada.

Un rezultat oarecum surprinzator....nu ma asteptam ca Didi sa piarda la Moonen.

poate o fi ratat la vre-un aparat
ca parca la europene a luat 55 si cevaa fost la o diferenta de larisa de vre-o 0.4-0.5 p
dar ma uit acum ca sa fie sigur ce zic eu

MitzGym
24th July 2010, 19:08
nu am drepate,a fost o diferenta de un punct jumate
tess a luat 52 si ceva in finala de la aa

crisloregym
25th July 2010, 01:13
O fi avut probleme la barna?

Tess_AN
25th July 2010, 09:19
O fi avut probleme la barna?
Nu stiu, dar m-a surprins. Sper ca la Singapore sa fie mai bine, adica pe Didi poate sa o ia doar Komova. Nu concep altfel.

Ada24
25th July 2010, 10:38
Facebookul lui Bulimar-e al ei? Zice cineva pe IG ca a vorbit cu ea acolo.:rolleyes:S-a intors de la Budapesta si ca ce a facut nu e toata dificultatea...Cand a avut timp sa se intoarca si sa intre si pe Facebook?:mda:

mikeyy
25th July 2010, 11:25
Eu din cate stiam Didi participa la YOG, nu la EYOF...sunt 2 competitii total diferite..
Nu stiu ce a vb cu Didi....dar sigur nu se pregateste pt EYOF, cum scrie pe IG!

Ada24
25th July 2010, 11:33
LOL! Da ai dreptate, nici nu am observat partea aia.:P

mikeyy
25th July 2010, 11:39
:ras-plans: A modificat pe IG.....ce rapid!
Dar am apucat sa fac si un print-screen inainte, daca voi fi cumva acuzat ca fabulez :D

Ada24
25th July 2010, 11:43
:cry:

Cata_RB
25th July 2010, 14:01
Bine Mihai! :ras-plans:

Na, acuma o fi fost pur si simplu o greseala din neatentie faza cu EYOF. Ce-o fi fost la acest concurs nu stiu daca o sa putem afla, dar...conteaza ce va fi la Singapore si acolo va fi bine ;)

mikeyy
25th July 2010, 14:27
Intr-adevar...conteaza ceea ce se va intampla la Singapore.
Doar ca nu voiam o grija in plus....imi erau de ajuns: Komova, Sasada si Sixin/Shihua :)

MitzGym
25th July 2010, 14:35
dar la concurs aseara care a fost clasamentul?
pt ca eu nu am mai putut sa stau,iar azi dimineata nu l-am mai gasit pe live scoring
la senioare ma refer

mikeyy
25th July 2010, 14:38
Mitz...du-te la "Stiri Externe", pentru ca acolo s-a discutat. Acolo vei gasi si link spre clasament. ;)

Clau93
25th July 2010, 14:51
:ras-plans: A modificat pe IG.....ce rapid!
Dar am apucat sa fac si un print-screen inainte, daca voi fi cumva acuzat ca fabulez :D

:lol::ok:

MitzGym
25th July 2010, 17:32
Mitz...du-te la "Stiri Externe", pentru ca acolo s-a discutat. Acolo vei gasi si link spre clasament. ;)

stiu,dar am postat aici din greseala,am dat delete,dar nu stiu de ce,nu sa- sters
poti sa stergi tu postul,pt ca eu nu mai pot sa dau edit

Ada24
27th July 2010, 00:14
Nu stiu unde sa pun asta, cred ca aici e cel mai bine

http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2010/07/27/preselectie-pentru-gimnastica-organizata-la-onesti.html

De ce numar limitat de locuri? Si pe urma se plang ca nu sunt gimnaste...

Cata_RB
27th July 2010, 00:22
Spune ca primele n fete vor ramane gratuit. Presupun ca pot sa continue si altele, cu anumite costuri.

niagara64
27th July 2010, 01:30
Ma mir ca s-au gandit sa scoata gratuit ....De ani de zile la cluburi se plateste o cotizatie lunara pentru copii care fac gimnastica dar nu este mare este mai mult simbolica .

mikeyy
27th July 2010, 11:24
Cea mai frumoasa imagine olimpica? :http://romgym.ro/?p=2738
Cu acea tinuta?

Cu siguranta existau alte poze mai frumoase cu Ponor....nu cu picioarele incrucisate :(

stere78
27th July 2010, 13:44
Cea mai frumoasa imagine olimpica? :http://romgym.ro/?p=2738
Cu acea tinuta?

Cu siguranta existau alte poze mai frumoase cu Ponor....nu cu picioarele incrucisate :(

Ponor avea oricum problema asta întotdeauna. Sigur, puteau să găsească și ei o imagine mai de Doamne-ajută, dar de text ce zici? "O imagine ce parca o surprinde pe Catalina, nu intr-o spectaculoasa executie a exercitiului la sol, ci intr-un salt in necuprinsul Oceanului albastru." Brrrrrr, nu mai bine învăța autorul să pună virgulele la locul lor în loc să ne ia cu metafore de cămin cultural optzecist?

mikeyy
27th July 2010, 18:21
Nu avem ce face Filip, din pacate :(
In aproape toate articolele sunt greseli...toate tipurile de greseli....

EDIT:
Mai sunt exact 2 ani pana la Jocurile Olimpice de la Londra (27.07.2012)

MitzGym
27th July 2010, 18:26
dar imaginea aia nici nu e de la olimpiada,catalina a participat la o singura olimpiada,iar acolo covorul de la sol nu arata asa

r_anacristina
27th July 2010, 21:17
Cateva dintre junioare sunt acum la Izvorani si se antreneaza alaturi de senioare. Din pacate una dintre cele mici s-a si accidentat :(

stere78
27th July 2010, 21:29
Cateva dintre junioare sunt acum la Izvorani si se antreneaza alaturi de senioare. Din pacate una dintre cele mici s-a si accidentat :(

Spune-mi că nu e Larisa! E de rău când se accidentează oricine, oricum, nu vreau să minimalizez cele întâmplate. Cât de grav?

Cata_RB
27th July 2010, 21:30
Multumim, Cristina. Uff :(
Banuiesc ca nu poti spune acum cine e...dar ne poti zice daca e grav? Asta e marea mea grija, sa nu fie grav, ca accidentari usoare cred ca apar destul de des.

Sper sa nu fie Diana, ea are YOG imediat.

r_anacristina
27th July 2010, 21:35
Multumim, Cristina. Uff :(
Banuiesc ca nu poti spune acum cine e...dar ne poti zice daca e grav? Asta e marea mea grija, sa nu fie grav, ca accidentari usoare cred ca apar destul de des.

Sper sa nu fie Diana, ea are YOG imediat.

Cred ca e vorba despre o perioada mai lunga de recuperare, asta e problema...

Tess_AN
27th July 2010, 21:47
Cred ca e vorba despre o perioada mai lunga de recuperare, asta e problema...
Pacat. Mare pacat. Poti sa ne spui care-s junioarele care sunt la Izvorani acum (inclusiv ghinionista).
Apropo de accidentari: A revenit Maria Balea dupa problemele ce au impiedicat-o sa participe la CE?
Si apropo de ghinionista: e una din cele care vor fi senioare in 2011? Oricare ar fi imi pare rau...

Edit: daca nu se poate spune/scrie, e ok, nici o problema, ignorati postul si o sa rog moderatorii sa il stearga. Ca stim sau nu stim tot nu ajuta la recuperarea mai rapida si nici nu intoarce timpul inapoi...
De cite ori aud de accidentari ma ia cu fiori ca imi amintesc de ce a avut de tras Cerasela :no:

Tess_AN
27th July 2010, 21:52
Mesagerul Hunedorean zice:
2-3 medalii ca obiectiv pentru Diana Bulimar la YOG
http://www.mesagerulhunedorean.ro/o-gimnasta-la-j-o-de-tineret

sau inteleg eu gresit si obiectivul de 2-3 medalii e pentru toata delegatia de 30 de sportivi a Romaniei?!?

Cata_RB
27th July 2010, 22:03
Tess, Maria Balea a revenit la nationalele din iunie, a castigat concursul AA.

Iar incurcaturi...in poza de la articol e Larisa, nu Didi.

Tess_AN
27th July 2010, 22:05
Tess, Maria Balea a revenit la nationalele din iunie, a castigat concursul AA.
Ups! De data asta m-ai prins daca asa a fost... :rolleyes: Am zis eu ca o sa cer moderatorilor sa stearga postul... ;)

Cata_RB
27th July 2010, 22:07
Aaaah, si nici n-am fost pe faza sa-mi dau seama ca te-am prins!
Faci ce faci si scapi de fiecare data :P

Ada24
27th July 2010, 22:11
Offf!:(

crisloregym
27th July 2010, 22:53
Aoleu...nu-mi place deloc asta:(

@Mitz: imaginea e de la Mondialele din 2003.

MitzGym
27th July 2010, 23:01
Mesagerul Hunedorean zice:
2-3 medalii ca obiectiv pentru Diana Bulimar la YOG
http://www.mesagerulhunedorean.ro/o-gimnasta-la-j-o-de-tineret

sau inteleg eu gresit si obiectivul de 2-3 medalii e pentru toata delegatia de 30 de sportivi a Romaniei?!?

pai nici ei nu zic nimic concret,nu zic daca la gimnastica sau pt toata delegatia

Ada24
27th July 2010, 23:03
Eu cred ca se refera la toata delegatia...

MitzGym
27th July 2010, 23:05
Eu cred ca se refera la toata delegatia...

2-3 medalii toata delegatia?
aoleu..e grav

mikeyy
28th July 2010, 00:03
Eu cred ca 2-3 medalii pentru Didi.....nu e imposibil.

Ada24
28th July 2010, 00:09
Sunt de acord Mihai. :D Cred ca va lua cel putin 2-una la sol (aur :P) si una la AA. Sunt optimista azi. :D
Apropos, e oficial, Tan Sixin va reprezenta China.

mikeyy
28th July 2010, 00:26
Mersi Ada de veste. Ma bucur ca au anuntat si pt China....acum tabloul e complet.
Atunci vom deschide thread zilele astea....special pt YOG.

Ada24
28th July 2010, 00:28
A aparut nr 5 din revista lui couch gymnast
Printre alte informatii sunt si un interviu cu Maria Cosma si un articol despre junioarele de la noi.
http://thecouchgymnast.squarespace.com/

Si quiz-ul are cu Romania :D

mikeyy
28th July 2010, 00:35
Dragut interviul cu Maria Cosma.

Mi-a placut in special partea aceasta: "Artistic gymnastics, as the name of it indicates, means “to do gymnastics with art”. It is as in real life: you must practice, avoid mistakes, not give up, concentrate; it involves diligence, skillfulness, and also beauty; it’s all about perfection." :ok:

Quiz-ul e usor.
Am gresit intrebarea despre Bonora, dar nici nu stiam ce sa raspund...
Si nu am stiut cine e in penultima poza.

Ada24
28th July 2010, 00:38
Dar dupa aia zice asta::o:
As to who embodies these qualities, among former gymnasts I think about Silivas, among current gymnasts about Tweddle.

Sunt de acord cu prima parte :D, dar Beth...:P

E mare fan Beth si la paralele doar de ea ii place.:P

Cat de frumoasa e poza cu Daniela Silivas...tb sa imi schimb avatarul...:P

mikeyy
28th July 2010, 00:42
In mod intentionat am omis partea cu Tweddle.....ca nu sunt de acord :D
Merita sa pui acea poza cu Dana la avatar! :ok:

Cata_RB
28th July 2010, 00:48
Beth nu-i o dansatoare, dar are executii frumoase...pana si departarile de picioare de la paralel parca arata altfel :D
Depinde din ce punct de vedere privesti ideea de "beauty".

Ada24
28th July 2010, 00:50
Pt mine e pur si simplu greu de comparat Daniela Silivas cu Beth :D

Cata_RB
28th July 2010, 00:53
Stiu ca nu prea seamana, de asta am zis ca e chestie de punct de vedere cand scoti trasaturile de baza :D

MitzGym
28th July 2010, 10:53
Eu cred ca 2-3 medalii pentru Didi.....nu e imposibil.

sau oare 2-3 medalii pt gimnastii romani care merg la syngapore
dar pana la urma care dintre junioarele care se antreneaza la izvorani s-a accidentat?

cineva_cineva
28th July 2010, 11:54
Nu este Didi, oricum... asa ca ii tinem pumnii lui Didi ca mai e putin... si speram sa o vedem concurand in forma cea mai buna si apoi sa o vedem fericita pe podium. Succes si celorlalte colege ale ei in antrenamente, iar fetita accidentata speram sa fie tare... pentru ca timpul de pauza va trece repede si apoi se va intoarce la lucru... O sa fie bine totul cu siguranta, e nevoie doar de ceva timp!

MitzGym
28th July 2010, 15:31
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=139
uitati o chestie interesanta,un thread maqi vechi in care explica cum era codul inainte de 2005,elementele ce dificultate aveau+stiri din gimnastica de acum 7-8 ani
am gasit o chestie ca sabina cojocaru a avut probleme cu ficatul,de asta avea colesterolul ridicat

ancaqwe
28th July 2010, 17:09
Of nu imi place sa aud de accidentari! Sper sa nu fie nici Larisa, de cand am citit pe ig numai la asta ma gandesc. De fapt, nu vreau sa fie nici una dintre fetite.

bafta Didi!

MitzGym
28th July 2010, 17:17
dar pana la urma cine e?

cineva_cineva
28th July 2010, 21:43
Pentru ca vorbeam azi cu Cristina si ne intrebam cand anume va fi gimnastica, si cand anume va concura Didi, am gasit programul competitiei de la Singapore, de la gimnastica... Nu ma intrebati cum l-am gasit, l-am gasit pe un site chinez :D. Nu stiu daca e bine unde am scris, dar... vedeti voi apoi... Orele nu stiu exact cum sunt...
Gymnastics Competition Schedule

13.08.2010 Antrenament Masculin


15.08.2010 Antrenament Feminin


16.08.2010
13:30 - 16:00 Masculin: calificari - prima subdiviziune
18:00 - 20:30 Masculin: calificari - a doua subdiviziune


17.08.2010
11:00 - 13:00 Feminin: calificari: prima subdiviziune
14:30 - 16:30 Feminin: calificari: a doua subdiviziune
18:00 - 20:00 Feminin: calificari: a treia subdiviziune


18.08.2010
18:00 - 21:15 AA Masculin
21:18 - 21:30 Ceremonia Masculin

19.08.2010
18:00 - 21:30 AA Feminin
21:33 - 21:45 Ceremonia Feminin


21.08.2010
18:00 - 18:35 Masculin: finala la sol
18:38 - 18:50 Finala la sol masculin - ceremonie
18:50 - 19:25 Feminin : sarituri
19:25 - 20:05 Masculin: cal cu manere
20:08 - 20:25 Sarituri feminin si cal - ceremonie
20:25 - 20:55 Feminin paralele
20:55 - 21:25 Inele - masculin
21:28 - 21:45 Ceremonii

22.08.2010

18:00-18:35 Masculin sarituri
18:38-18:50Ceremonie
18:50-19:25 Barna
19:25-20:05 Masculin paralele
20:08-20:25 Barna si paralele masculin - ceremonie
20:25-20:55 Sol feminin
20:55-21:25 Bara
21:28-21:45 Sol feminin si bara - ceremonie


Tot de la chinezi am mai gasit cate ceva... interesant, si nu stiuunde sa pun: toata finala pe echipe de la Beijing:
http://v.youku.com/v_show/id_XMTgwNzAwNDY0.html
http://v.youku.com/v_show/id_XMTgwOTkyMDUy.html
http://v.youku.com/v_show/id_XMTgxMDAxMjk2.html
http://v.youku.com/v_show/id_XMTc5NTg3OTYw.html

r_anacristina
28th July 2010, 22:46
Tot de la chinezi am mai gasit cate ceva... interesant, si nu stiuunde sa pun: toata finala pe echipe de la Beijing:
http://v.youku.com/v_show/id_XMTgwNzAwNDY0.html
http://v.youku.com/v_show/id_XMTgwOTkyMDUy.html
http://v.youku.com/v_show/id_XMTgxMDAxMjk2.html
http://v.youku.com/v_show/id_XMTc5NTg3OTYw.html

Super!! Mersi Amalia. :)

crisloregym
28th July 2010, 23:37
Multumesc, Amalia...deci se pare ca nu avem prea mult noroc...daca incepea cu cateva zile mai devreme era perfect...oare va fi transmis pe undeva?

cineva_cineva
29th July 2010, 00:07
Asta nu stiu... Dar... asta e... Da, asa e, era perfect daca prindeam macar calificarile inainte de 15, dar... asta e...Am o idee, Cris, Cata! Noi comentam concursul in avans, si sa vedem cat din ce comentam noi se va intampla :D Eu sper sa se transmita pe undeva... sa vedem si noi ceva... sau... macar sa fie cineva prin sala sa ne dea informatii, filmulete... Oare aplicatia aia ''minune'' va functiona?

Cata_RB
29th July 2010, 00:13
Sa comentam in avans? :happy Eu nu ma incumet, sunt superstitioasa...dar notez tot-tot ce o sa preziceti voi :D
Sper sa fie competitia pe aplicatie...asa ar trebui, cat timp Swiss Timing va gestiona datele din sala. De la CE incoace am mai deschis-o din cand in cand, mereu adauga si apoi scot, dupa finalizare, competitiile majore din diverse sporturi. Poate avem noroc cu ea sau cu diverse bloguri, ca de transmis la TV nu cred.

Auré_Gym
29th July 2010, 00:34
Nu stiu daca e adevarat, dar am citit pe forumul IG ca Tatiana Geamparoiu s-a accidentat la mana in un cantonament la Izvorani... Stie cineva mai mult despre asta ?

Tess_AN
29th July 2010, 01:08
Amalia, vezi aici jos pe pagina e programul pe ore si nu e in chineza :D
http://tickets.singapore2010.sg/YOGBookingApp/RetrieveEvent.do?productGroup=yoggymn0810
si program si mai detaliat: http://tickets.singapore2010.sg/pdf/yoggymn0810.pdf

Aure, nu stiu mai mult, dar se pare ca nu e nimic grav cu Tatiana.

Auré_Gym
29th July 2010, 01:18
Aure, nu stiu mai mult, dar se pare ca nu e nimic grav cu Tatiana.

Bine, multumesc pentru raspunsa ta. Speram ca va reussi sa revineze dupa asta... Si speram ca nu se vor intampla alte accidentari la lotul. Problemul e des sanatatea in gimnastica...

Tess_AN
29th July 2010, 01:29
Eu cred ca se exagereaza putin. Raluca Haidu a mers la CE cu probleme la glezna si nu s-a zis nimic - nici macar cind a ratat, nu s-a spus ca are probleme la glezna si ca e din cauza gleznei :no: - dar apoi a stat in ghips citeva saptamini.
Acum se vorbeste de accidentari la chestii nu f. grave. Din cite stiu eu acum, dintre junioare, doar Didi are concurs si oricine altcineva daca are o problema minora se rezolva fara sa lase urme sau sa influenteze radical pregatirea. Sper sa nu gresesc facind afirmatiile acestea.

cineva_cineva
29th July 2010, 09:01
Tess, multumesc mult de tot pentru linkurile cu programul, chiar nu aveam idee ca as putea gasi informatiile alea asa usor... si m-am chinuit cu site-uri chineze... Multumesc frumos!

Sigur ca fiecare din noi cand au citit vestea s-au gandit la ceva mult mai grav decat este, dar poate ca pe moment nici Cristina nu stia exact ce s-a intamplat, si nu putea da toate detaliile, asa incat multi poate ne-am speriat ca e ceva mult mai grav. Dar... de ce sa nu dam si Tatianei aceeasi atentie pe care i-am dat-o Dianei Chelaru cand a avut aceeasi problema? Asa e, nu are concursuri curand, insa... tot va avea pauza la orice element in care ar avea nevoie de degetul ala vreo 3 saptamani... Si imi amintesc foarte bine ce zicea Andreea Raducan intr-un interviu acum mult timp, si au mai zis-o multi, ca in gimnastica si o zi este importanta. Oricum, ne bucuram mult ca este doar atat, ca nu e ceva mult mai grav si multumim si celor care ne tin la curent cu noutatile! Se stiu ei cine-s :)

r_anacristina
29th July 2010, 10:41
Sigur ca fiecare din noi cand au citit vestea s-au gandit la ceva mult mai grav decat este, dar poate ca pe moment nici Cristina nu stia exact ce s-a intamplat, si nu putea da toate detaliile, asa incat multi poate ne-am speriat ca e ceva mult mai grav. Dar... de ce sa nu dam si Tatianei aceeasi atentie pe care i-am dat-o Dianei Chelaru cand a avut aceeasi problema? Asa e, nu are concursuri curand, insa... tot va avea pauza la orice element in care ar avea nevoie de degetul ala vreo 3 saptamani... Si imi amintesc foarte bine ce zicea Andreea Raducan intr-un interviu acum mult timp, si au mai zis-o multi, ca in gimnastica si o zi este importanta. Oricum, ne bucuram mult ca este doar atat, ca nu e ceva mult mai grav si multumim si celor care ne tin la curent cu noutatile! Se stiu ei cine-s :)


Nu cred ca a exagerat cineva...pur si simplu te ingrijoreaza orice veste neplacuta despre fete, ca sunt ele junioare sau senioare, ca sunt romance sau de orice alta nationalitate mai ales cand stim cata munca e in spatele acestui sport.
Am stiut de la bun inceput ce s-a intamplat dar nu cred ca era necesar sa povestesc cu lux de amanunte, tocmai pentru ca nu era ceva extrem de grav...si da, si eu cred ca orice zi in gimnastica e foarte importanta :)

Ada24
29th July 2010, 10:56
Am gasit un interviu cu Forminte din 22 Iulie, nu cred ca a mai fost pus:

http://www.replicahd.ro/replica_db/index.php?pagerun=2&p=3519&more=1&c=1&tb=1&pb=1#more3519

Warning: jurnalistul e mare fan, primul paragraf e...wow.:P
Ma bucur ca Forminte a dat detalii despre fundatia aia, desi sunt oarecum...surprinsa sa aflu ca era pt "specialistii" de la lotul national...eu in naivitatea mea credeam ca e pentru gimnaste/gimnastica....:rolleyes:

Si nu am inteles, iar e in concediu?

LuisaGym
29th July 2010, 11:38
Ce ma bucura pe mine la articolol asta e ca reiese clar cine e acum seful la Deva. In rest, nimic neobsnuit.

mikeyy
29th July 2010, 11:52
Raspunsurile lui Forminte au fost ok de data asta....desi jurnalistul a tot insistat :D

Eu il vad pe Forminte mergand la lotul de junioare....nu stiu de ce am impresia asta. Prea merge des la Deva, desi familia e la Constanta.

Ada24
29th July 2010, 12:06
Sper sa nu, dar tot ce e posibil, probabil prefera sa fie sef :P

Cata_RB
29th July 2010, 13:15
Hmmm...cam ciudat acest interviu.

In primul rand, se bat cap in cap titlul si faptul ca e in concediu si e doar in trecere prin Deva...?!?

In al doilea rand, nu inteleg urmatoarea afirmatie a autorului: "din ce se aude vor fi rezultate bune, de care vor profita altii.."
Forminte nu are nici o contributie la actualele junioare. Si nici cu proaspetele senioare nu a lucrat prea mult [ca perioada de timp], plus ca barna pare sa fie aparatul la care exceleaza ele, ca grup. De unde pana unde si-a pus el atat de mult amprenta pe gimnastele care tintesc Londra 2012, incat sa sugereze autorul ca altii vor culege roadele?

Si in al treilea rand, m-au deranjat teribil greselile din articol, in special cele din fraza "Pai ati cam fost calul de bataie din ce am observat cei care am mai stat prin preajma gimnasticii feminine", care apartine unui ziarist cu limbaj pretentios, din cate observ...

ancaqwe
29th July 2010, 13:30
Raspunsurile lui Forminte au fost ok de data asta....desi jurnalistul a tot insistat :D

Eu il vad pe Forminte mergand la lotul de junioare....nu stiu de ce am impresia asta. Prea merge des la Deva, desi familia e la Constanta.

Sa nu imi zici ca ii inlocuieste pe sotii Moldovan ca ma supar!
Nu o sa uit cum au disparut Stancu, Bucureanu si Dragnea cand a fost el la junioare... Nu stiu daca a fost vina lui, dar pur si simplu s-au evaporat. Si totusi Lorena Stancu era campioana nationala la sol, si si Bucureanu si Dragnea (preferata mea) erau bune. Poate la senioare au disparut si nu cand erau in grija lui?

niagara64
29th July 2010, 14:30
Alt articol despre nimic... nou .Vaicareli , mai cu perdea dar tot vaicareli . Orgoliu inghitit de nevoie . A naibii fundatie ii purta numele si nu era legata de el. Pe cati a incercat in trecut sa-i faca sa plimbe bani prin ea...?!
Sincera sa fiu chestia cu imi iubesc familia sar stau departe de ea nu o inteleg... adica stau departe de ea ca nu am bani sa-mi tin feciorul in facultate care fecior a cam amanat intrarea la facultate daca imi aduc aminte , acum un an facea doar fotbal.Iar sotia , casnica ? De ce nu e cu el ? Si in ce secol ne aflam incat sa mi se para normal si de inteles ca un barbat trebuie sa aiba nevasta casnica si eu sa-l plang de mila ? In fine ...
Parerea mea ? E la Deva , tinut de cei din federatie fiindca nu ii convine sa se intoarca pe bani putini la club. Oferte de afara nu-s pentru el (nu s-au inghesuit loturile nationale sa-l curteze )...Asa ca sper si eu sa nu ia generatia de junioare ...sa nu-i "curete" cineva orgoliu cu sefia lotului de junioare...

Tess_AN
29th July 2010, 14:57
Tess, multumesc mult de tot pentru linkurile cu programul, chiar nu aveam idee ca as putea gasi informatiile alea asa usor... si m-am chinuit cu site-uri chineze... Multumesc frumos!

Sigur ca fiecare din noi cand au citit vestea s-au gandit la ceva mult mai grav decat este, dar poate ca pe moment nici Cristina nu stia exact ce s-a intamplat, si nu putea da toate detaliile, asa incat multi poate ne-am speriat ca e ceva mult mai grav. Dar... de ce sa nu dam si Tatianei aceeasi atentie pe care i-am dat-o Dianei Chelaru cand a avut aceeasi problema? Asa e, nu are concursuri curand, insa... tot va avea pauza la orice element in care ar avea nevoie de degetul ala vreo 3 saptamani... Si imi amintesc foarte bine ce zicea Andreea Raducan intr-un interviu acum mult timp, si au mai zis-o multi, ca in gimnastica si o zi este importanta. Oricum, ne bucuram mult ca este doar atat, ca nu e ceva mult mai grav si multumim si celor care ne tin la curent cu noutatile! Se stiu ei cine-s :)
Acordarea unei atentii mai mari sau mai mici Dianei Chelaru, Tatianei sau altei gimnaste porneste in primul rind de la presa care scrie sau nu despre anumite lucruri (despre Diana C a fost un articol, despre Tatiana nu am auzit/vazut sa fi fost). Am cerut info intr-un post precedent pentru ca nu stiam despre ce e vorba.

Nu am stiut mai mult decit s-a scris aici (postul Cristinei si a lui Aure despre ce a citit pe IG). Habar nu aveam ce s-a intimplat si despre cine e vorba, de aceea am si zis, "sper sa nu gresesc in cele afirmate", dar tinind cont ca nu am citit nimic in presa, am tras concluzia ca nu e ceva grav. Departe de mine sa fac acuzatii la adresa forumistilor sau a gimnastelor. :(

Cind am zis exagerare m-am referit prin comparatie la problema Ralucai in concurs la CE, despre care s-a spus/vazut ca a ratat la birna in finala pe echipe fara sa se spuna adevarul ca fata avea probleme la glezna, nu m-am referit la altceva. Am scris ce am scris in postul precedent, pentru ca nu e corect fata de Raluca. As putea pune aceeasi intrebare "de ce". De ce despre glezna Anei s-a vorbit inainte de concurs si in timpul concursului si despre problema Ralucai, nu? Cum sta treaba cu acordarea diferentiata a atentiei?

Important e ca nu e nimic grav.

Cata_RB
29th July 2010, 15:02
Articole despre junioare mai rar, din pacate...dar din ce deduc de la voi, nu e grav. Ma bucur mult, speram sa citesc asta. Ii tin pumnii sa treaca repede :floricica: Intre timp cred ca poate face exercitii de forta pentru picioare si in felul asta poate nu o sa se simta asa tare pauza.

Tess_AN
29th July 2010, 15:14
@Cata: plus mobilitate umeri, spate, bazin, plus artistica, coreografie (oglinda si bara cu care ne scoate ochii Niagara ;) ), plus alergare, conditie fizica generala, exercitii de cardio, elemente specifice (wip-uri, dalilove, salturi intinse, si altele) cam tot ce nu solicita bratul de la cot la extremitate.

Tess_AN
29th July 2010, 17:07
Corectie: In postul precedent, a se citi: daNilove in loc de dalilove. (multumiri "soacrei de serviciu" - am pus ghilimele ca sa nu fie probleme cu dreptul de autor si sa lasam Cezarului ce-i al Cezarului :))

mikeyy
29th July 2010, 18:47
@Anca: nu stiu nimic...era doar o impresie. Mi-au atras atentia "excursiile" lui la Deva si ma intrebam oare ce cauta pe acolo.

MitzGym
29th July 2010, 20:21
doamne ferste,forminte sa ia lotul de junioare.Daca il ia....nu o sa mai ia romania deloc medalie pe echipe la juniori,nici individuale prea multe(la juniori)

crisloregym
29th July 2010, 20:28
Eu il vad pe Forminte mergand la lotul de junioare....nu stiu de ce am impresia asta. Prea merge des la Deva, desi familia e la Constanta.

Doamne fereste, Mihai!!!!! Nu acum, cand este un colectiv de antrenori atat de frumos acolo si care isi face treaba atat de bine!!!!

Partea cu Fundatia care este a colegiului nu o cred nici eu.

MitzGym
29th July 2010, 20:53
scuze pt off topic,dar pe thread-ul cu mondialele tot eu am scris ultimul mesaj,deci scriu aici ca sa nu fie mesaj consecutiv acolo
am incercat si eu sa imi iau bilete pt mondiale(calificari),dar nu pot,imi cer parola si numele/emailul-asta pe site-ul oficial
aveti idde de ce imi spun sa scriu numele/mailul si parola?
ce trebuie sa fac?

Cata_RB
29th July 2010, 21:39
Mitz, probabil trebuie sa iti faci cont ca sa poti cumpara bilete. Nu stiu care e site-ul ca sa pot sa ma uit exact.

Tracoromana
29th July 2010, 22:02
Si sa ai un card cu care sa platesti.

Tess_AN
29th July 2010, 23:20
scuze pt off topic,dar pe thread-ul cu mondialele tot eu am scris ultimul mesaj,deci scriu aici ca sa nu fie mesaj consecutiv acolo
am incercat si eu sa imi iau bilete pt mondiale(calificari),dar nu pot,imi cer parola si numele/emailul-asta pe site-ul oficial
aveti idde de ce imi spun sa scriu numele/mailul si parola?
ce trebuie sa fac?
Din cite imi amintesc, asa cum a zis si Cata, trebuie sa iti creezi un cont cu parola ca sa poti sa cumperi bilete. Si ce ti-a scris Flavia e adevarat, plata se face cu carte de credit Visa (nu stiu daca si ce alte optiuni de plata mai sunt dar o sa vezi acolo).

Ce voiam eu sa adaug (experienta proprie :D) si e important, cind iti creezi contul, sa introduci date reale la nume si adresa (incusiv localitate, cod postal, tara), pentru ca aceea e adresa pe care o sa iti trimita biletele cumparate.

niagara64
30th July 2010, 01:39
Din cite imi amintesc, asa cum a zis si Cata, trebuie sa iti creezi un cont cu parola ca sa poti sa cumperi bilete. Si ce ti-a scris Flavia e adevarat, plata se face cu carte de credit Visa (nu stiu daca si ce alte optiuni de plata mai sunt dar o sa vezi acolo).

Ce voiam eu sa adaug (experienta proprie :D) si e important, cind iti creezi contul, sa introduci date reale la nume si adresa (incusiv localitate, cod postal, tara), pentru ca aceea e adresa pe care o sa iti trimita biletele cumparate.

Si mai bine ar fi sa o puna pe mama sa ii cumpere ca la 13 ani nu prea cred ca ar trebui sa foloseasca o Visa ptr tranzactii pe internet .... E mai safety asa ...

MitzGym
30th July 2010, 20:13
Si mai bine ar fi sa o puna pe mama sa ii cumpere ca la 13 ani nu prea cred ca ar trebui sa foloseasca o Visa ptr tranzactii pe internet .... E mai safety asa ...

pai eu nici nu am card:D

niagara64
30th July 2010, 21:10
Banuiam ...ideea este ca tranzactiile de pe internet presupun existenta unui card (care ar fi putea fi al mamei tale dar pe care in nici un caz nu te-as sfatui sa-l folosesti tu din motive de siguranta ) sau un cont paypal dar care si trebuie sa fie legat de un cont de card(credit sau debit ) si nici acesta nu iti poate apartine tie . Daca vrei sa cumperi ceva de pe internet roaga pe mama ta sa o faca .E mai sanatos .

mikeyy
30th July 2010, 23:09
Da, atentie mare cand faceti tranzactia: sa nu apara erori, care ar putea duce chiar la o dublare a sumei pe care o platiti. Grija mare!
De asemenea sa alegi cu atentie locurile din sala, tinand cont de structura arenei...sa nu iti selectezi din greseala un loc la cucurigu (vorba Luizei), desi cred ca doar la cucurigu mai gasesti in acest moment locuri libere.

mikeyy
30th July 2010, 23:40
Zilele astea m-am tot gandit la solul Sandrei....dupa ce am vazut solul lui Ohashi de la Classics.
Mi-am amintit ca la competitia amicala de acum 2 ani cu UK (de la Constanta), Sandra a facut si ea pe prima diagonala 540 + 720 inainte (prima si singura data cand a executat asa ceva). Mi-a luat ceva timp pana am dat de filmulet pe youtube, dar am reusit ;)

Am tinut bine minte: http://www.youtube.com/watch?v=9ilpwE5YJmw

Un sol asemanator cu cel de la Constanta...ar fi o varianta pt Sandra pe actualul cod.

myrab3la_19
31st July 2010, 09:09
Zilele astea m-am tot gandit la solul Sandrei....dupa ce am vazut solul lui Ohashi de la Classics.
Mi-am amintit ca la competitia amicala de acum 2 ani cu UK (de la Constanta), Sandra a facut si ea pe prima diagonala 540 + 720 inainte (prima si singura data cand a executat asa ceva). Mi-a luat ceva timp pana am dat de filmulet pe youtube, dar am reusit ;)

Am tinut bine minte: http://www.youtube.com/watch?v=9ilpwE5YJmw

Un sol asemanator cu cel de la Constanta...ar fi o varianta pt Sandra pe actualul cod.

Cu ceea ce au aratat ca pot face Diana si Sandra am putea avea doua soluri de minim 6 nota D.Izbasa e ambitioasa si daca tot are un scop precis la acest mondial(titlul ) cred ca se va apropia de Beth ca nota de plecare. Sunt nerabdatoare sa-i vad solul !!!

MitzGym
31st July 2010, 10:21
aveti idee cand pleaca diana la syngapore?

mikeyy
31st July 2010, 13:49
Forminte a inceput sa-si posteze CV-ul pe net....
Conform datelor din CV, activitatea sa la lotul national s-a incheiat in iunie 2010
http://www.gymmedia.com/BOERSE/jobs/10-07-Vita-Forminte10.pdf

(Info via IGF - Elaine)

Asta inseamna ca nu mai face parte din echipa tehnica de la lotul olimpic.

MitzGym
31st July 2010, 13:55
:evil:nr lui de tel:evil:...:evil:ma gandesc la prostii:evil:

Cata_RB
31st July 2010, 14:00
Mitz, lasa ideile...

In iunie 2010 s-a incheiat activitatea de "main coach" = antrenor coordonator. E cam neclar...dar luand in calcul si interviul de zilele trecute in care spunea ca e in concediu si acest CV datand din iulie 2010, ar putea insemna ca nu mai e la lot.

MitzGym
31st July 2010, 14:06
Mitz, lasa ideile...
glumeam doar...nu am facut niciodata farse la telefon...nici nu as putea sa fac.Am sunat cand aveam 8 ani jumate la politie,dar nu am avut curajul sa vorbesc,am inchis repede.Vara trecuta i-am dat telefonul unei prietene ca sa sune ea,a raspuns un nenea si i-a zis ca poate sa afle nr,dupa aai merge la politie,dar nu ni s-a intamplat nimic

LuisaGym
31st July 2010, 14:07
Eu ii urez mult succes. Nu cred ca e foarte usor sa cauti servici la varsta asta. Poate-i sopteste o pasarica sa schimbe in CV denumirile romanesti ale oraselor Atena Londra etc... cu cele din limba engleza Athens, London. Ar face o impresie mai buna.

crisloregym
31st July 2010, 14:10
Nu stiam ca e din Moldova:D
Sunt cateva mici greseli prin el, ar merita "scant" un pic...dar am aflat si cateva lucruri noi.

Ar fi bine daca am sti si noi daca mai este sau nu la lotul mare. Probabil ca lumea gazetareasca este prin concediu:(

Cata_RB
31st July 2010, 14:13
Nici eu nu stiam ca e din Moldova...si nici ca si-a facut masterul in UBB chiar anul trecut :P

Pe langa numele oraselor, as sugera si putina ordine in lista cu gimnaste...ori "nume prenume", ori "prenume nume", nu amestecate. Si alta poza :D
Oare e real acest CV?

MitzGym
31st July 2010, 14:18
dar a facut vre-o gimnasta combinatia:danilova inainte+salt inapoi grupat+cuib?

mikeyy
31st July 2010, 14:21
Cum sa nu fie real...e in baza celor de la Gymmedia, nu pe un site oarecare.

crisloregym
31st July 2010, 14:30
Nici eu nu stiam ca e din Moldova...si nici ca si-a facut masterul in UBB chiar anul trecut :P

Pe langa numele oraselor, as sugera si putina ordine in lista cu gimnaste...ori "nume prenume", ori "prenume nume", nu amestecate. Si alta poza :D
Oare e real acest CV?

Plus numele UBB:D

Tot Elaine a postat pe IG datele competitiei din Marea Britanie:
14 august - echipe si AA (usile salii se deschid la 14.00 ora Marii Britanii)
15 august - finalele pe aparate (usile salii se deschid la 12.00 ora Marii Britanii)

Site: http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&view=article&id=1468:on-the-road-to-delhi-and-rotterdam&catid=51:womens-artistic&Itemid=83

Mai sunt doar doua saptamani:)

Auré_Gym
31st July 2010, 15:30
Un articol unde Nadia spune ca promoveaza imaginea Romaniei, si ca a mers la Shanghai pentru asta: http://romgym.ro/?p=2776

tsupi
31st July 2010, 15:30
Deci Forminte tocmai a terminat master si nu stie numele scolii? De unde a scos "Babes Boia"?
Pe pagina de start a GYMmedia scrie ca Forminte "declared his withdrawl (sic) from his job" si cauta "a new big and suitable challenge, but outside of his homeland Romania".
Clar ca buna ziua - nu mai are nimic de-a face cu lotul si cauta sa lucreze in strainatate.

mikeyy
31st July 2010, 15:42
Interesant...nu intrasem pe GYMmedia. Mersi Tsupi!
Atunci e clara situatia.

tsupi
31st July 2010, 15:46
Este pe pagina principala, cu data de ieri. Ma mir ca presa din Romania n-a mirosit nimic. Vorba voastra, ziaristii sint in vacanta!

myrab3la_19
31st July 2010, 15:47
Daca era sa il doreasca cineva il abordau pana acum ,nu batea cu CV-ul din poarta in poarta. Eu ii urez succes ,dar sincer m-am saturat de telenovela "Forminte" din ultima vreme...
Astept cu nerabdare cometitia din August..sper ca britanicii ii vor acorda o mai mare importanta decat celei dinaintea europenelor si sa gasim filmulete pe BG TV.

MitzGym
31st July 2010, 15:51
din romania ce fete merg la amicalul romania-marea britanie?

niagara64
31st July 2010, 15:54
Nu se pune poza intr-un resume , nu se pune data de nastere , nu se pune statutul social (casatorit, copil )...Sunt considerate elemente de discriminare (positiva sau negativa ) .
Nu au ce cauta titlurile de cetateaan de onoare al nu stiu caruia oras .Nu au relevanta profesionala ,
NU se semneaza .
Sinngura care se poate semna este Cover Letter poate .
MA in “Physical Education and Sport”......oare ce ar intelege careva din alt sistem de invatamant ce inseamna?
1976 - Graduate, with baccalaureate degree of “Theoretical HighSchool Nr.5”, Constanta .....alta expresie fara acoperire in nord-america si nu numai ptr ca se poate referi la studii universitare ....dar de suna mai pompos pentru un final de liceu.
Lecturer coach este un termen care nu spune nimic in engleza cuiva care ar avea nevoie de un antrenor ...
Si mai sunt multe greseli de exprimare .

Aaaa si lipsesc referintele ...Cine i le-o da ? :)

ioanavol
31st July 2010, 16:14
Nu se pune poza intr-un resume , nu se pune data de nastere , nu se pune statutul social (casatorit, copil )...Sunt considerate elemente de discriminare (positiva sau negativa ) .
Nu au ce cauta titlurile de cetateaan de onoare al nu stiu caruia oras .Nu au relevanta profesionala ,
Aaaa si lipsesc referintele ...Cine i le-o da ? :)

Nu te-ai putut abtine, la cat il simpatizezi...

Asa, pt fapt divers, aici (Olanda) am vazut de multe ori starea civila pusa in CV. Nu e obsesia de peste Ocean cu discriminarea (ba cei mai multi de obicei zic si despre viata personala cand se prezinta la un curs sau altundeva).

In SUA am vazut CV-uri cu mult mai putin decat "cetatean de onoare" in el...gen coronita in liceu si diploma la nu stiu ce concurs local.

Referinte cateodata se pun, cateodata nu: in SUA intotdeauna. Depinde de domeniu si de locul de munca...mie nu mi-au trebuit niciodata pana acum, de exemplu. Ca antrenor de gimnastica eu cred ca rezultatele ii sunt cartea de vizita, nu-i trebuie referinte de la Stoica:shocked: sau mai stiu eu de la cine. Cine-i apreciaza rezultatele il ia in considerare, cine nu, nu.

Exista o suta de feluri de CV-uri, mi se pare o rautate sa-ncepi sa-l purici. Dar na, daca asta-ti face tie weekend-ul mai luminos...:rolleyes: poate chiar ar treb sa-i multumesti lui Forminte ca-ti ofera asa o sursa de distractie.

MitzGym
31st July 2010, 16:31
am vazut multe cv-uri ale adultilor,in toate erau trecute starea civila,data nasterii/varsta pe care o ai si adresa

r_anacristina
31st July 2010, 16:34
Nu stiam ca e din Moldova:D
Sunt cateva mici greseli prin el, ar merita "scant" un pic...dar am aflat si cateva lucruri noi.

Ar fi bine daca am sti si noi daca mai este sau nu la lotul mare. Probabil ca lumea gazetareasca este prin concediu:(

Forminte nu mai e acum la lot la Izvorani...cred ca de data asta chiar a plecat....for good and all

niagara64
31st July 2010, 16:34
Nu te-ai putut abtine, la cat il simpatizezi...

Asa, pt fapt divers, aici (Olanda) am vazut de multe ori starea civila pusa in CV. Nu e obsesia de peste Ocean cu discriminarea (ba cei mai multi de obicei zic si despre viata personala cand se prezinta la un curs sau altundeva).

In SUA am vazut CV-uri cu mult mai putin decat "cetatean de onoare" in el...gen coronita in liceu si diploma la nu stiu ce concurs local.

Referinte cateodata se pun, cateodata nu: in SUA intotdeauna. Depinde de domeniu si de locul de munca...mie nu mi-au trebuit niciodata pana acum, de exemplu. Ca antrenor de gimnastica eu cred ca rezultatele ii sunt cartea de vizita, nu-i trebuie referinte de la Stoica:shocked: sau mai stiu eu de la cine. Cine-i apreciaza rezultatele il ia in considerare, cine nu, nu.

Exista o suta de feluri de CV-uri, mi se pare o rautate sa-ncepi sa-l purici. Dar na, daca asta-ti face tie weekend-ul mai luminos...:rolleyes: poate chiar ar treb sa-i multumesti lui Forminte ca-ti ofera asa o sursa de distractie.

NU , Ioana .Ma gandeam ca poate ajuta cuiva o discutie despre ce intra si ce nu intr-un resume (CV ). Asta chiar e util .Mai ales ca un resume ca antrenor nu trebuie sa se adreseze numai Europei ci lumii intregi .Angajatorului trebuie sa-i fie clar . Si btw ca antrenor trebuie sa ai referinte care tin mai putin de rezultate cat de felul tau de a fi , de calitatea ta umana . Antrenezi copii si sunt foarte atenti toti ca tu sa fi om inainte de a fi antrenor .
Asta era scopul .Forminte nu mai este atat de interesant ca distractie de weekend de mult . Dar o discutie despre resume mi se pare interesanta mai ales ca pe aici sunt multi copii (tineri ) care ar avea ceva de invatat.
Ca exista sute de feluri de resumeuri ...e adevarat dar sunt greseli care iti vor trimite resumeul direct in cosul de gunoi .
Crede-ma ca in tara cat eram nici nu ma interesa subiectul( cred ca singurul la care m-am straduit a fost cel pentru bursa din Franta : ) si cand am aterizat aici a trebuit sa fac cursuri speciale numai pentru cum se construieste un resume corect . Tot ce stiam pana atunci se demola si am reinavtat sa privesc altfel bucata asta de hartie numita resume .
Asa ca incerc sa dau mai departe ce am invatat . Daca foloseste cuiva OK daca nu ... care e problema ?

niagara64
31st July 2010, 16:39
am vazut multe cv-uri ale adultilor,in toate erau trecute starea civila,data nasterii/varsta pe care o ai si adresa

Draga mea , ca sunt trecute am vazut deseori in tara dar asta nu inseamna ca e acceptat in normele internationale .
In primul rand ca varsta , sexul , starea ta civila,numaeul de copii , religia sau nationalitatea ta sunt subiecte care nu trebuie sa conteze pentru angajator .

dracsor
31st July 2010, 17:19
mi se par foarte interesante informatiile. sper ca dl. Forminte sa-si gaseasca undeva in strainatate. de asemenea extrem de interesante informatiile Niagarei despre CV. mi-ar placea sa aflu mai multe.

niagara64
31st July 2010, 18:01
mi se par foarte interesante informatiile. sper ca dl. Forminte sa-si gaseasca undeva in strainatate. de asemenea extrem de interesante informatiile Niagarei despre CV. mi-ar placea sa aflu mai multe.

Crede-ma ca sunt cursuri intregi despre ce intra si ce nu intra intr-un resume .Si da , e adevarat nord-americani sunt mult mai stricti cu criteriile de discriminare .
Se spune ca un angajator care primeste cateva sute de resumeuri nu va pierde decat max 20-30 de sec cu resumeul tau .Daca tu pui acolo si ce scoala face fiul tau (asta e alat greseala ) apoi e clar ca ti-l va da deoparte rapid . De obicei stiu sa miroasa resumeurile umflate de la o privire .

MitzGym
31st July 2010, 19:32
mama cand a plecat de la vechiul job...pt a se angaja la noua filma i-au cerut certificatul meu nastere,certificatul ei de casatorie si cazier
dar voua v-au venit bilete pt mondiale,pt ca mama se teme sa nu fie teapa
a zis intai se ma asigur ca nu e teapa,dupa aia sa le cumpar
dar site-ul de unde ati cumparat e unicul site de unde poti sa cumperi bilete?m-a pus sa intreb si asta
si prin ce modalitate poti sa cumperi biletele?
visa(adica cu card visa) si cum mai poti?

LuisaGym
31st July 2010, 20:02
Nu te-ai putut abtine, la cat il simpatizezi...
Dar na, daca asta-ti face tie weekend-ul mai luminos...:rolleyes: poate chiar ar treb sa-i multumesti lui Forminte ca-ti ofera asa o sursa de distractie.

Merci mult, pe mine chiar m-ai facut sa zambesc. Pacat ca nu ai timp sa scrii mai des.

mikeyy
31st July 2010, 20:23
A fost gimnastica la TVR.
Baietii se pregatesc fiind ajutati de calculator :)
Se inregistreaza, iar apoi analizeaza in detaliu fiecare element. In reportaj, Marian era cel analizat...incerca o tsukahara dubla.
Dragulescu a zis ca vrea sa-i bata pe cei din Japonia si China, iar pentru a reusi asta are nevoie de elemente noi.

La un moment dat l-au aratat si pe Buidoso executand un 1080 la sol...cred ca e element nou pt el.

Suciu a spus ca pe Marian nu-l poate opri nimeni, dar el considera ca nu ar trebui sa forteze pentru aceasta editie a mondialelor.
Iar la final au zis 2 vorbe si de Forminte cu CV-ul.

@Mitz:
Acela este site-ul oficial al competitiei. Cred ca este cel mai sigur.

MitzGym
31st July 2010, 20:27
@Mitz:
Acela ce este site-ul oficial al competitiei. Cred ca este cel mai sigur.
dar prin ce modalitate poti sa cumperi,in afar de visa(card visa)?
ca sa o linistesc pe maica-mea...ca m-a pus sa intreb si asta

mikeyy
31st July 2010, 20:30
Cred ca se poate si prin transfer bancar.
Cel mai bine fa impreuna cu ea o simulare de cumparare...urmati fiecare pas in parte de pe site si vedeti care e sistemul, iar apoi faceti tranzactia.
Acum m-am uitat pe site si mai au bilete doar pt calificari si echipe...restul sunt Sold Out, pana si biletul All events.

mikeyy
31st July 2010, 20:37
Am aflat notele lui Didi de la Budapesta:
- sarituri: 12.8
- paralele: 12.8
- barna: 14.65
- sol: 13.85

crisloregym
31st July 2010, 22:10
Nu te-ai putut abtine, la cat il simpatizezi...

Asa, pt fapt divers, aici (Olanda) am vazut de multe ori starea civila pusa in CV. Nu e obsesia de peste Ocean cu discriminarea (ba cei mai multi de obicei zic si despre viata personala cand se prezinta la un curs sau altundeva).

In SUA am vazut CV-uri cu mult mai putin decat "cetatean de onoare" in el...gen coronita in liceu si diploma la nu stiu ce concurs local.

Referinte cateodata se pun, cateodata nu: in SUA intotdeauna. Depinde de domeniu si de locul de munca...mie nu mi-au trebuit niciodata pana acum, de exemplu. Ca antrenor de gimnastica eu cred ca rezultatele ii sunt cartea de vizita, nu-i trebuie referinte de la Stoica:shocked: sau mai stiu eu de la cine. Cine-i apreciaza rezultatele il ia in considerare, cine nu, nu.

Exista o suta de feluri de CV-uri, mi se pare o rautate sa-ncepi sa-l purici. Dar na, daca asta-ti face tie weekend-ul mai luminos...:rolleyes: poate chiar ar treb sa-i multumesti lui Forminte ca-ti ofera asa o sursa de distractie.

Sunt de acord cu tine, Ioana...in Europa se poarta CV-ul cu poza, cu informatii despre starea civila etc. Nu ca daca Forminte nu ar fi scris in CV, nu s-ar sti lucrul asta si nu ar putea fi discriminat..asa ca...nu cred ca a gresit cu nimic. Iar despre faza cu "Highschool" si acalaureatul poate ca in Romania se obtine mai usor, dar sutn muuulte tari in care nu e chiar usor sa ai bacalaureatul luat (in niciun caz nu au promovabilitate 80%)..ca si structura, mie mi se pare ok.
Iar de referinte chiar nu cred ca ar avea nevoie...referinta mai buna decat cea data de FIG si arbitri din toata lumea prin acordarea unor medalii nu cred ca se poate. Mie, una, imi pare rau ca nu a ramas la Constanta, e nevoie de un antrenor barbat acolo, din cate tin minte, iar clubul inca are fete bune, cu care s-ar putea face o treaba buna:( Dar, daca a plecat de la lot (mie nici articolul din gymmedia nu mi se pare foarte elucidant, am senzatia ca s-ar referi la plecarea din iunie), ii doresc succes...la urma urmelor, nu este nici antrenor slab, nici om rau (ba din contra!). Ca nu e potrivit ca si coordonator, asta da...dar ca antrenor sunt convinsa ca va aduce un aport de valoare semnificativ oricui l-ar angaja.

Edit: Cristina, am vazut acum ce ai raspuns si tu...ca Forminte a plecat de la lot.
Mihai, stii cumva si pe ce pozitie a terminat concursul? Cel mai mult ma bucura nota de la barna, inseamna ca a stat!!! Dar nu inteleg de ce asa de putin la sol, sarituri si paralele:( LA Europene a avut 14.200 la sol (in concursul individual-compus)...o fi avut exercitii usurate...

mikeyy
31st July 2010, 22:20
Mihai, stii cumva si pe ce pozitie a terminat concursul? Cel mai mult ma bucura nota de la barna, inseamna ca a stat!!! Dar nu inteleg de ce asa de putin la sol:( LA Europene a avut 14.200 la sol (in concursul individual-compus)

S-a clasat pe locul al doilea, dupa Tess Moonen.

LuisaGym
31st July 2010, 22:22
@ Cristina: Pacat ca n-ai club/scoala de gimnastica, acuma avea servici.

In ceea ce priveste CV-ul daca l-a facut el treaca mearga: limba straina, etc... n-o fi fost la un curs sa invete cum se face un CV. Dar tare ma tem ca a platit un "profesionist" sa-i faca CV-ul.

MitzGym
31st July 2010, 22:50
Cred ca se poate si prin transfer bancar.
Cel mai bine fa impreuna cu ea o simulare de cumparare...urmati fiecare pas in parte de pe site si vedeti care e sistemul, iar apoi faceti tranzactia.
Acum m-am uitat pe site si mai au bilete doar pt calificari si echipe...restul sunt Sold Out, pana si biletul All events.

simulare?se poate face?
stiu ca sunt la toate sold out,asa erau si prin aprilie,in afara de zilele in care sunt calificarile si echipele(fete si baieti)
mi-a venit o idee...o sa ii dau mail lui nenea care se ocupa cu organizarea sa il intreb,pt ca habar n-am cum se face si simularea

crisloregym
31st July 2010, 22:56
S-a clasat pe locul al doilea, dupa Tess Moonen.

Multumesc, Mihai...mi-am adus aminte acum...scuze.

@Luiza: vad ca esti pusa pe ironii in seara asta...Ciudat ca vine de la tine comentariul, imi amintesc perfect ca era o vreme cand nu avea Forminte sustinator mai mare pe forum decat tine...sa fi visat eu urat sau esti un fel de Dr. Jekyll & Mr. Hide?

Serios vorbind, chiar m-am gandit la tine acum jumatate de ora...incercam sa ghicesc care vor fi cuvintele tale peste vreo doua saptamani sau doua luni, depinde...chiar sunt curioasa daca am dreptate...

MitzGym
31st July 2010, 23:03
Am aflat notele lui Didi de la Budapesta:
- sarituri: 12.8
- paralele: 12.8
- barna: 14.65
- sol: 13.85

la barna super bine...cu nota asta poate sa fie sigur in primele 3 la syngapore
dar nu stiu de ce a luat doar atat la celelalte aparate
daca era bine la celelalte aparate,precis ar fi castigat la o diferenta mare

crisloregym
31st July 2010, 23:19
Am uitat sa raspund legat de competitia din Marea Britanie...va fi deschisa publicului, un bilet costa 8 lire...deci ar trebui sa avem filmulete:P

MitzGym
31st July 2010, 23:28
dat aveti vre-o inregistrare cu reportajul de pe tvr?

dracsor
31st July 2010, 23:34
mama cand a plecat de la vechiul job...pt a se angaja la noua filma i-au cerut certificatul meu nastere,certificatul ei de casatorie si cazier

Mitz, asta se cere pentru cartea de munca. Sunt documente standard care merg la ITM. Acum nu se mai cere cazier decat in cazuri speciale, dar in rest.. absolut tot, altfel nu ti se inregistreaza contractul de munca la ITM. :)

LuisaGym
1st August 2010, 01:03
@Luiza: Serios vorbind, chiar m-am gandit la tine acum jumatate de ora...incercam sa ghicesc care vor fi cuvintele tale peste vreo doua saptamani sau doua luni, depinde...chiar sunt curioasa daca am dreptate...

Asta chiar ca e pierdere de vreme. Tu ai oricum dreptate indiferent de ce prostii spun sau gandesc eu. Nu-i asa?

niagara64
1st August 2010, 01:10
Sunt de acord cu tine, Ioana...in Europa se poarta CV-ul cu poza, cu informatii despre starea civila etc. Nu ca daca Forminte nu ar fi scris in CV, nu s-ar sti lucrul asta si nu ar putea fi discriminat..asa ca...nu cred ca a gresit cu nimic. Iar despre faza cu "Highschool" si acalaureatul poate ca in Romania se obtine mai usor, dar sutn muuulte tari in care nu e chiar usor sa ai bacalaureatul luat (in niciun caz nu au promovabilitate 80%)..ca si structura, mie mi se pare ok.
Iar de referinte chiar nu cred ca ar avea nevoie...referinta mai buna decat cea data de FIG si arbitri din toata lumea prin acordarea unor medalii nu cred ca se poate. Mie, una, imi pare rau ca nu a ramas la Constanta, e nevoie de un antrenor barbat acolo, din cate tin minte, iar clubul inca are fete bune, cu care s-ar putea face o treaba buna:( Dar, daca a plecat de la lot (mie nici articolul din gymmedia nu mi se pare foarte elucidant, am senzatia ca s-ar referi la plecarea din iunie), ii doresc succes...la urma urmelor, nu este nici antrenor slab, nici om rau (ba din contra!). Ca nu e potrivit ca si coordonator, asta da...dar ca antrenor sunt convinsa ca va aduce un aport de valoare semnificativ oricui l-ar angaja.

Edit: Cristina, am vazut acum ce ai raspuns si tu...ca Forminte a plecat de la lot.
Mihai, stii cumva si pe ce pozitie a terminat concursul? Cel mai mult ma bucura nota de la barna, inseamna ca a stat!!! Dar nu inteleg de ce asa de putin la sol, sarituri si paralele:( LA Europene a avut 14.200 la sol (in concursul individual-compus)...o fi avut exercitii usurate...

Cris cand m-am spus ca este important sa ai referinte am spus-o in cunostiinta de cauza si chiar strict la meseria lui . Una sunt rezultatele si alta ce spun oameni despre tine .Mai ales in mesria lui si crede-ma ca stiu ce zic .
Btw . Ar trebui sa-i spuna careva ca e loc liber de coordonator la lotul Canadei sau cel putin era ...dar cred ca ar trebui sa aplice .Cam asa se procedeaza .
Vacant National Coach/HPD-WAG/Entraineur National/DHP-GAM
Limba engleza la un nivel acceptabil (nu poti preda dand din maini ), ceva cursuri de acreditare in Canada , ceva referinte si il asteptam aici :)

Btw favoritismele si vorbele urate nu prea sunt acceptate pe aici . Din pacate mai tare ca orice resume sau referinta vor fi declaratiile lui despre Beth care au trecut destul de repede oceanul in lumea gimnasticii .

Iar "bacalureatul " are alt inteles si nu se refera la High school pe aici . Iar de la un nivel in sus oameni nici nu pun pret pe High school care e de la sine intees ca l-ai facut .

niagara64
1st August 2010, 02:08
dar prin ce modalitate poti sa cumperi,in afar de visa(card visa)?
ca sa o linistesc pe maica-mea...ca m-a pus sa intreb si asta

Visa este varianta cea mai safe din cate stiu (poate paypal dar nu se prea foloseste peste tot ) .
Orice tranzactie pe ViSA(credit card ) o poti contesta daca nu e facuta de tine sau nu e conforma cu ce ai cerut . Vei primi un e-mail de confirmare cu numar de tranzactie . Eventual daca mama ta are parteneri de afaceri acolo ii poate pe ei ruga sa le comande ca sa nu fie o problema livratul prin posta . Dar sunt sigure . Sa nu-si faca griji .

niagara64
1st August 2010, 04:35
http://www.tvr.ro/sport.php?play=86471

Aici e filmarea de pe TVR ...dar nu e decat o metoda pe care o folosesc de ceva ani in urma.Nimic nou .Filmare si slow-motion . Antrenorii cu talent vad greselile la viteza normala . Un astfel de "magician" este Bitang .Se pare ca ea "vede" acolo unde altii doar privesc .

Cata_RB
1st August 2010, 05:34
Sa le iau pe rand...

Forminte a cam facut telenovela cu lotul, deja nu mai am nici o opinie.
Da, baietii au mai folosit soft-ul acela si cand era Dan Grecu la lot, insa au spus ca au renuntat pentru ca licenta era prea scumpa. N-o fi ceva revolutionar, dar gimnastii au spus atunci ca i-a ajutat. Una e cand vede antrenorul si alta cand vede si sportivul toate detaliile si intelege mai bine ce i se indica sa faca.

Cris, multumesc, am citit in mare graba si n-am observat cum a scris numele universitatii...aoleu :(

Mihai, stiu ca site-ul e de incredere, insa sunt detalii multe si marunte in CV care imi creeaza o impresie de neingrijit. De asta am luat in calcul posibilitatea unui CV fals.

Niagara, exista suficiente formate de CV, astfel ca o greseala in unul poate fi o informatie esentiala in altul. Dupa cum sunt convinsa ca stii, nu exista ceva universal aprobat si folosit, un standard care sa spuna clar ce trebuie sa contina. Formatul Europass este printre cele mai cunoscute si utilizate si cere toate campurile nominalizate de tine drept erori.

niagara64
1st August 2010, 05:48
Adica sa iti scri varsta ?Situatia familiala (inclusiv scoala pe care o urmeaza feciorul :) ?Ce treaba au cu capacitatea mea de a profesa ? Asta ar insemna discriminare pe aici si prin multe alte locuri ... :)
Nu stiu pe unde se foloseste Europass dar cu siguranta in Nord-America nu e acceptat sa te folosesti de varsta ta , sau de situatia social-familira ptr un resume ... cu atat mai putin nu ti le-ar cere . Daca un angajator ar cere asa ceva as avea tot dreptul sa-l dau in judecata si ei stiu asta .
Asta e o fateta .A doua este ca daca primesc resumeuri in care apar astea ei de obicei sfarsesc la cosul de gunoi .Am participat la cateva trieri de resumeuri si sunt eliminate genul asta de resumeuri .
Eu am fost fata buna si i-am dat pontul cu postul din Canada ce asta nu o apreciaza nimeni ? :(

Cata_RB
1st August 2010, 05:58
Daca e sa ajunga la gunoi CV-ul lui, o sa ajunga din alte motive...ca de exemplu, greselile.

Europass e folosit in Europa, in special UE, ca standard recunoscut international si e "construit" de Parlamentul European. Evident ca Europa nu-i asa tare ca America de Nord, dar se descurca...

A, si e vorba de un CV postat pe site-ul cu numele de "Gymmedia - European Gymnastics Service". Nu zic ca e ok documentul, dar cel putin stim carei regiuni ii este adresat (in principal).

niagara64
1st August 2010, 06:12
Adica Europass iti cere data nasterii , situatia familiala ? Ok dar tie personal ti se pare OK ? De exemplu sa fi data la o parte doar pentru ca tu esti mai tanara sau mai batrana sau ai sau nu copii ? Tu ce crezi (nu Europasul ) este OK sa fie aceste date de trecut in resume ?Si de ce ?

Cata_RB
1st August 2010, 06:34
Nu vad nici o problema. Poate o voi identifica peste ani.
In orice caz, in CV apar anii in care ai absovit facultatea sau alte forme de invatamant relevante, plus unde si cand ai lucrat. Daca cineva tine mortis, isi poate da seama de varsta in majoritatea cazurilor. Sau vei ajunge la interviu si o sa isi dea seama daca ai 20 sau 40 de ani. Sau o sa iti ceara buletinul pentru verificarea identitatii la prezentarea la interviu. Sunt destule metode sa afli, daca conteaza atat de mult varsta.
Iar starea civila...poate fi relevanta pentru angajator ca aspect secundar, in cazul unor slujbe mai deosebite. Din nou, se poate afla.
Eu le consider informatii generale. Daca nu ma deranjeaza sa imi scriu numele in CV, nu vad de ce m-ar deranja data nasterii si starea civila.

niagara64
1st August 2010, 06:54
Ok , daca asta crezi . Probabil ca asa functioneaza acolo . Dar nu astepta sa treaca anii ca sa identifici problemele .

crisloregym
1st August 2010, 09:38
Asta chiar ca e pierdere de vreme. Tu ai oricum dreptate indiferent de ce prostii spun sau gandesc eu. Nu-i asa?

Nu...e distractie de week-end:D
@Niagara: e posibil sa ai dreptate, cel putin in ceea ce priveste declaratia vis-a-vis de Beth (desi nici Bela/ Martha nu sunt un exmplu in ceea ce priveste declaratiile si, totusi, stau bine acolo unde sunt si nu-i jeleste nimeni cand zic prostii)

Nu stiu in rest cu traducerile, nu sunt traducator autorizat, dar parerea mea e ca CV-ul ala nu e chiar atat de varza si numele spune mult mai multe decat acea bucata de hartie...nu e ca si cum cineva chiar ar trebui sa se uite prin acel CV ca sa stie despre ce e vorba...nu la nivelul asta...asta e parerea mea. Sunt, in principiu, de acord cu Cata. Aici este si modelul de CV european propus de UE: http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europass+Documents/Europass+CV.csp

LuisaGym
1st August 2010, 10:16
@ Niagara: zau, nu are sens....

Se vede clar ca multi care-si dau cu parerea despre CV-uri pe aici nu au pus mana pe o carte despre CV-uri, nu au fost niciodata la un curs despre facut CV-uri. Dar probabil e distractie de weekend sa ne dam cu parerea despre lucruri despre care nu avem habar. O fi Niagara mai vehementa insa tot ce-a scris e corect si bine intentionat, insa ce frumos e sa ne contrazicem si sa castigam discutii. Da, este adevarat ca daca dai date de genul stare civila, religie, nr de copii, culoarea pielii, scoala la care merge fiul tau, poza, etc... intr-un CV pt SUA, Canada acest CV va ajunge direct la cosul de gunoi. Motivul: nimeni nu vrea sa fie "liable".
In cazul unui CV pt Europa nu cred ca-ti arunca imediat CV-ul dar intra la categoria: includere de date absolut irelevante. Am luat parte la interviuri pe aici, iar de multe ori "married with children" a dus la ne-invitare la interviu. Sa fim seriosi care fraier va scrie "nevasta cu 2 copii" in conditiile in care se lupta pt un job cu altii mai tineri fara obligatii familiale?

EDIT: BTW, pe aici intrebarile despre stare civila, nr de copii sunt ilegale. Ca sa fie clar intrebarea "Are you married" pusa la un interviu este ilegala.

Andraf
1st August 2010, 10:55
@ Niagara: zau, nu are sens....

Se vede clar ca multi care-si dau cu parerea despre CV-uri pe aici nu au pus mana pe o carte despre CV-uri, nu au fost niciodata la un curs despre facut CV-uri. Dar probabil e distractie de weekend sa ne dam cu parerea despre lucruri despre care nu avem habar. O fi Niagara mai vehementa insa tot ce-a scris e corect si bine intentionat, insa ce frumos e sa ne contrazicem si sa castigam discutii. Da, este adevarat ca daca dai date de genul stare civila, religie, nr de copii, culoarea pielii, scoala la care merge fiul tau, poza, etc... intr-un CV pt SUA, Canada acest CV va ajunge direct la cosul de gunoi. Motivul: nimeni nu vrea sa fie "liable".
In cazul unui CV pt Europa nu cred ca-ti arunca imediat CV-ul dar intra la categoria: includere de date absolut irelevante. Am luat parte la interviuri pe aici, iar de multe ori "married with children" a dus la ne-invitare la interviu. Sa fim seriosi care fraier va scrie "nevasta cu 2 copii" in conditiile in care se lupta pt un job cu altii mai tineri fara obligatii familiale?

EDIT: BTW, pe aici intrebarile despre stare civila, nr de copii sunt ilegale. Ca sa fie clar intrebarea "Are you married" pusa la un interviu este ilegala.

Adica vrei sa spui ca daca nu scrii pe CV "casatorit si cu copii" si daca te intreaba la interviu despre asta, ce faci? te apuci sa minti?
Vad ca sunt multi doctori in CV-uri pe aici...
Dupa logica voastra cei care sunt casatoriti si cu copii nu isi mai pot gasi serviciu? pentru ca nu vrea nimeni sa se incurce cu oameni cu obligatii familiale?

LuisaGym
1st August 2010, 11:10
Sau o sa iti ceara buletinul pentru verificarea identitatii la prezentarea la interviu.

Tu vorbesti serios? :happy:happy


Evident ca Europa nu-i asa tare ca America de Nord, dar se descurca...

Cred ca asta se califica pentru "faza saptamanii".

LuisaGym
1st August 2010, 11:15
Adica vrei sa spui ca daca nu scrii pe CV "casatorit si cu copii" si daca te intreaba la interviu despre asta, ce faci? te apuci sa minti?


Intrebarea e ilegala. Poti sa nu raspunzi, ori sa eviti intrebarea cu "E starea civila relevanta pentru jobul asta ?".

"Dupa logica voastra cei care sunt casatoriti si cu copii nu isi mai pot gasi serviciu? pentru ca nu vrea nimeni sa se incurce cu oameni cu obligatii familiale?"

Nu vad de unde ai dedus tu logic cele de mai sus. Era doar un exemplu. Si da, in general dintre doua persoane cu exact aceleasi calificare cel care are cea mai mare sansa e cel fara obligatii familiale.

Deja subiectul asta incepe sa derapeze spre ridicol.

myrab3la_19
1st August 2010, 13:38
Deja subiectul asta incepe sa derapeze spre ridicol.

De acord...aici se discuta despre gimnastica ,nimeni nu intra aici sa ia lectii despre cum se face un CV , deci roaga-o pe "sefa" ta Niagara sa dedice o postare pe blogul ei pentru asa ceva daca vrea sa ajute.

Cata_RB
1st August 2010, 14:26
Luiza, am dat un exemplu. Asa cum la examen ti se cere sa te legitimezi, la fel se poate intampla si acolo...si uite-asa se poate afla imediat varsta.
Eu sunt mai reticenta sa imi scriu in stanga si in dreapta numele, adresa si numarul de telefon, date care fac partea din aceeasi categorie cu cele discutate. Sper ca astea sunt acceptate, CV cu pseudonim inca n-am vazut.

Am vaga impresie ca nu toate cartile si cursurile de CV din lumea asta sunt excelente, altfel ar fi intens po****rizate si nu ar mai exista greseli in CV-uri. Cat timp nu exista un standard universal si cat timp v-am explicat cu argumente ca sunt formate, si inca foarte importante, in care se cere, o sa raman la parerea ca nu e o crima sa declar acele date. Aveti alta parere, am inteles, daca o sa vreau vreodata sa plec in America o sa tin minte. Pana atunci, as aprecia daca nu ati incerca sa imi impuneti cu tot dinadinsul parerea voastra, mai ales ca v-am justificat de ce.
Cu asta am pus punct, imi cer scuze ca m-am lasat angrenata in alta discutie careia ii stiam deja desfasurarea si am generat off-topic.

niagara64
1st August 2010, 15:47
De acord...aici se discuta despre gimnastica ,nimeni nu intra aici sa ia lectii despre cum se face un CV , deci roaga-o pe "sefa" ta Niagara sa dedice o postare pe blogul ei pentru asa ceva daca vrea sa ajute.

Scuza-ma daca am deranjat , dar cand am dat detaliile chiar am crezut ca folosesc cuiva . A fi ironica si a folosi mistoul la adresa mea este putin deplasat in conditiile in care eu nu te jignesc .
Cu ce deranjeaza discutia ? Ma intreb si eu ca proasta ? Admit ca atat timp cat eram in tara CV-ul(resumeul ) era un subiect aburit care nu interesa pe nimeni .Posturile se obtineau cu bani sau daca erai fata sau nepoata cuiva ... Da o sa-mi spuneti ca in 3 ani s-au intamplat minuni ca deja toata lumea este angajata ptr competente profesionale .
Eu recunosc . Nu m-a interesat CV-ul cat eram in tara . Nu imi era folositor din varia motive .
Am invatat aici . Prin cursuri , prin explicatiii pertinente de ce asa si nu asa . Atunci cand esti nou venit in Canada este unul dintre primele cursuri pe care le faci .In acelasi timp cu pefectionarea limbi engleze .
De ce ? Pentru ca asa cum am explicat si nimeni dar nimeni nu afost atent sa vada , pentru UN POST se aduna nu 1-2-10 resumeuri ci cateva sute . CAT credeti ( TIMP ) vor acorda unui singur resumeu ?
Exact cateva secunde ! Iar daca nu e facut IMPECABIL va ajunge la gunoi indiferent cate cursuri si diplome ai pus tu acolo ...
Doare atat de greu sa inveti ceva nou ? Pe mine nu m-a durut ca la 43 de ani sa invatat si sa admit ca inca mai e loc de invatat ...

tsupi
1st August 2010, 16:08
M-am uitat la modelul european de CV si este trecuta data nasterii (aici nu se face), dar nu si stare civila, citi copii ai si cu ce se ocupa ei...

Cata_RB
1st August 2010, 16:27
Intr-adevar, multumesc Tsupi. Am gresit azi-noapte, apar poza si data nasterii, nu si starea civila.

Ocupatia copilului mi s-a parut si mie ciudata din start...nici n-am inclus-o in discutie, contine o greseala si mai grava (numele facultatii).

myrab3la_19
1st August 2010, 16:34
Scuza-ma daca am deranjat , dar cand am dat detaliile chiar am crezut ca folosesc cuiva . A fi ironica si a folosi mistoul la adresa mea este putin deplasat in conditiile in care eu nu te jignesc .
Cu ce deranjeaza discutia ? Ma intreb si eu ca proasta ? Admit ca atat timp cat eram in tara CV-ul(resumeul ) era un subiect aburit care nu interesa pe nimeni .Posturile se obtineau cu bani sau daca erai fata sau nepoata cuiva ... Da o sa-mi spuneti ca in 3 ani s-au intamplat minuni ca deja toata lumea este angajata ptr competente profesionale .
Eu recunosc . Nu m-a interesat CV-ul cat eram in tara . Nu imi era folositor din varia motive .
Am invatat aici . Prin cursuri , prin explicatiii pertinente de ce asa si nu asa . Atunci cand esti nou venit in Canada este unul dintre primele cursuri pe care le faci .In acelasi timp cu pefectionarea limbi engleze .
De ce ? Pentru ca asa cum am explicat si nimeni dar nimeni nu afost atent sa vada , pentru UN POST se aduna nu 1-2-10 resumeuri ci cateva sute . CAT credeti ( TIMP ) vor acorda unui singur resumeu ?
Exact cateva secunde ! Iar daca nu e facut IMPECABIL va ajunge la gunoi indiferent cate cursuri si diplome ai pus tu acolo ...
Doare atat de greu sa inveti ceva nou ? Pe mine nu m-a durut ca la 43 de ani sa invatat si sa admit ca inca mai e loc de invatat ...

Tot nu intelegi...nu intra nimeni pe ONLINE SPORT FORUM ,sectiunea GIMNASTICA sa invete despre CUM SE FACE UN CV.Daca vrei sa ajuti, am mai spus ,ai putea folosi blogul tau pentru asta si astfel cine va cauta expres acest lucru il va gasi.Deasemnea sunt forumuri si pentru probleme de genul asta.De ce ai impresia ca cineva te jigneste daca nu-ti da dreptate sau nu-ti face matanii ca le-ai spus "secretele unui CV perfect"?
Eu personal nu am nevoie si daca vreodata voi avea voi apela la cei apropiati mie care au fost in SUA,au muncit acolo sau care traiesc acolo.Nu esti unicul om de pe planeta care a trecut oceanul!
Imi cer scuze daca te simti jignita dar nici mie nu-mi cade bine sa intru pe forum si sa vad postari intregi pe tema asta intr-un loc in care vreau sa citesc despre altceva ..si pe deasupra o atitudine de superioritate pe care o afisezi constant.

LuisaGym
1st August 2010, 16:44
@ Mirabela: Daca te deranjeaza atat de tare de nu rogi tu frumos un moderator sa stearga mesajele? Tu acuzi pe altii de superioritate dar pe tine cine de intreptateste sa jignesti in drepta si-n stanga?
@ Mihai, te rog frumos muta sau sterge tu discutia asta "deranjanta".

myrab3la_19
1st August 2010, 17:10
@ Mirabela: Daca te deranjeaza atat de tare de nu rogi tu frumos un moderator sa stearga mesajele? Tu acuzi pe altii de superioritate dar pe tine cine de intreptateste sa jignesti in drepta si-n stanga?
@ Mihai, te rog frumos muta sau sterge tu discutia asta "deranjanta".

Pentru ca nu-mi sta in obicei sa fac reclamatii (sunt altii pe forum carora le place sa faca asta :mda:).In plus, nu cred ca e foarte grav, dar asta nu inseamna ca nu ma deranjeaza,mai ales ca nu dadeati semne sa va opriti.
Daca te deranjeaza ca i-am zis Niagarei ,"sefa ta" incearca sa eviti sa mai raspunzi in locul ei si sa-i sari tu in ajutor.Cred ca se descurca singura sa dea replica,si inca cum :D,in plus o pui intr-o situatie penibila pe ea.
Hai mai bine sa vorbim despre gimnastica.....

r_anacristina
1st August 2010, 17:22
Nu stiu daca ati mai vazut poza asta... eu o pun totusi. Stiti cumva cine sunt cele doua fetite din dreapta?
P.S. Voua va merge site-ul federatiei?

niagara64
1st August 2010, 17:30
Cred ca ar fi mai bine sa tog moderatorii sa-mi stearga toate postarile mele . Deranjeaza . DE fapt cred ca ar trebui sa rog sa-mi dezactivez contul . DEranjeaza .DEranjeaza sa ai dreptate , deranjeaza sa sti despre ce vorbesti ...Nu este primul off-topic , hai sa fim seriosi !
Dar te deranjeaza sa vina prosti aia din afara Romaniei sa iti spuna ce si cum . Asocierea mea cu Luisa ca sefa este pur si simplu stupida . Doar pentru ca in cazul de fata a fost de aceeasi parere cu mine ? Atunci cine este sefa ta de ai sarit asa ? Nu ti se pare deplasata ? Iar atacurile la adresa blogului ? CE legatura are ? Tot ce scriu acolo are doar legatura cu familia mea .Toti despre care vorbesc sunt familia mea . POti intelege asta ca cineva scrie ca sa tina o legatura cu familia ? Ca am permis si altora accesul ? Asta e o prostie ...pe care am sa o corectez curand .
Pe voi altceva va deranjeaza .Persoana mea , asa ca rog adminul sa-mi stearga contul . La modul serios .Sa stearga toate posturile mele.
Serios , de fiecare data cand am scris cate ceva( si culmea stiam despre ce vorbesc) mi-am atras cuvinte urate . Se demonstra ca aveam dreptate? iarasi v-ati incarcat cu sentimente negative .
Am consideratie pentru carma voastra ...asa ca , va rog stergeti contul si uitati ca exist . Pentru ca pe voi nu va intereseaza adevarul . ci numai anumite adevaruri .
Fain este ca in particular multi dintre voi imi scrieti si recunoasteti ca am dreptate dar in public adevarul nu se poate spune ... Gunoiul trebuie ascuns sub pres !

Cata_RB
1st August 2010, 17:43
Nu stiu daca ati mai vazut poza asta... eu o pun totusi. Stiti cumva cine sunt cele doua fetite din dreapta?
P.S. Voua va merge site-ul federatiei?

Tocmai incercam si eu :D
Nu merge, o fi ceva picat pe undeva...se intampla.

Nu stiam poza, ce frumoasa e! Mersi! :)
Poti sa le spui pe cele pe care le stii? Le-am recunoscut pe Cerasela Patrascu, Gabi Dragoi, Andreea Span si Loredana Sabau...mai snt cateva care-mi par cunoscute, dar nu reusesc sa asociez.

r_anacristina
1st August 2010, 17:56
Tocmai incercam si eu :D
Nu merge, o fi ceva picat pe undeva...se intampla.

Nu stiam poza, ce frumoasa e! Mersi! :)
Poti sa le spui pe cele pe care le stii? Le-am recunoscut pe Cerasela Patrascu, Gabi Dragoi, Andreea Span si Loredana Sabau...mai snt cateva care-mi par cunoscute, dar nu reusesc sa asociez.

Pai..Gabi Dragoi, Cerasela Patrascu, Andreea Span, Andreea Acatrinei, Alexandra Ghita, Loredana Sabau si cam atat :D

Cata_RB
1st August 2010, 18:05
Ce lapsus am avut cu Andreea Acatrinei...stiam sigur ca o cunosc, dar nu-mi venea numele :P
Alexandra Ghita care e? Mai ramane inca o fetita, excluzandu-le pe cele 2 din dreapta.

r_anacristina
1st August 2010, 18:09
Ce lapsus am avut cu Andreea Acatrinei...stiam sigur ca o cunosc, dar nu-mi venea numele :P
Alexandra Ghita care e? Mai ramane inca o fetita, excluzandu-le pe cele 2 din dreapta.

Alexandra e cea cu tricou rosu si pantalonasi albi...iar pentru restul :help: :)

mikeyy
1st August 2010, 18:22
Ce se intampla pe aici? :)
Sunteti oameni in toata firea....de la CV-ul lui Forminte sa ajungeti sa va certati.
Forminte si prin CV creeaza disensiuni :D

Cu toate discutiile pe care le avem...exista si un element care ne leaga si care ne-a adus aici impreuna: gimnastica.
Este clar ca ne lipsesc noutatile din gimnastica si competitiile!

Eu zic sa dati mana si sa incheiati subiectul :)

Andraf
1st August 2010, 19:09
Pai..Gabi Dragoi, Cerasela Patrascu, Andreea Span, Andreea Acatrinei, Alexandra Ghita, Loredana Sabau si cam atat :D

Daaaa si in spate e d-ra Adela Popa. Dar pe antrenor, il stie cineva?

MitzGym
1st August 2010, 19:34
urasc cand va certati!
si ajungeti la cate o cearta din toate nimicurile
incetati odata!

LuisaGym
1st August 2010, 20:09
Nu se cearta nimeni. Chiar sunt mirata si amuzata in acelasi timp de faptul ca niste discutii pe un forum pot sa provoace sentimente puternice, aliante, coalitii, barfe, mesaje scrise pe PM, oameni care se gandesc la ce-am sa spun eu peste doua luni (ca sa verifice daca au sau nu dreptate :happy, ce extraordinar sistem de referinta :happy ), schimbat subiectul discutiei, etc....

@ Mirabela: te rog ca pe viitor sa nu-mi mai dai sfaturi despre ce scriu sau nu scriu pe forum, imagineaza-ti ca stiu si singura ce sa scriu. Te pui singura intr-o situatie penibila dand sfaturi altora despre ce si cum sa scrie. Stii tu vorba aia romaneasca "hotul striga hotul?" De doua zile se aplica in mod evident pe forumul asta.