PDA

View Full Version : Carte despre fenomenul "ultras"



dinexterior1974
26th December 2009, 15:26
Salut, scriu o carte despre fenomenul ultras din Romania si, in virtutea acestui fapt am nevoie de ajutorul vostru, al celor care ati construit si reprezentati miscarea pe meleaguri mioritice. Desigur in masura in care sunteti interesati. Ca urmare am redactat un set de intrebari ale caror raspunsuri imi vor facilita munca. Precizez ca:
1. Intrebarile reprezinta din punct de vedere personal doar elemente de reper, deci daca se considera ca trebuie mentionate unele lucruri care nu au legatura cu intrebarile multumesc anticipat
2. Acest mesaj va fi postat pe o serie de site/uri si forumuri de profil



1. Cum ai defini termenul ultras?
2. Ce presupune viata de ultras?
3. Care sunt regulile care ghideaza grupul ultras(legi nescrise, modalitate de a fi acceptat, ierarhie, sedinte etc)? Le respecta ultrasul roman?
5. Care este clubul rival al clubului dvs.? Dar brigazi ultras?
6. Descrieti detaliat incidente cu a.jandarmi b. ultrasi adversi romani c. ultrasi straini d. rivali din peluza proprie care v/au marcat activitatea de ultras.
7. Realzati un istoric ultras al propriei peluze, tinand cont de anii de infiintare a gruparilor actule, perioada de cativitate ale unor foste grupari, capturi banere, pierderi bannere, succese/insuccese de alta natura etc
8. Care grupari din peluza proprie au orientari de extrema dreapta sau de extrema stanga? Cum coabiteaza?
9. Exista posibilitatea infratirii intre gruparii cu orientari politice extremiste diferite?
10. Care peluza/grupare o respectati sau cu care brigada sunteti infratiti din Romania sau strainatate?
p.s: Rog nr de telefon, nume de cod sau real si mentionare peluzei si gruparii pe care o reprezentati

Mailul la care ma puteti contacta este: dinexterior1974@yahoo.com

Radu
26th December 2009, 17:06
Ma faci sa rad...un CNP nu vrei?:cool: