PDA

View Full Version : Discutii off & on topic



whisper
24th December 2009, 16:35
http://yelims.free.fr/Noel56.gifSarbatorii fericite tuturor membrilor si vizitatorilor acestui forum!http://yelims.free.fr/BonneAnnee.gif
Craciun Fericit!http://yelims.free.fr/Noel46.gif

TheMentalist
24th December 2009, 18:32
Multumim Ade, Craciun Fericit si tie si tuturor membrilor acestui forum!

theodor
24th December 2009, 19:24
Sarbatori fericite tuturor!

whisper
26th December 2009, 12:43
Multumesc Ionut!:) Multumesc Theodor! :)


Din ce am inteles editia de maine a emisiunii "Break the ice" o sa il aibe invitat pe Martin Schmitt. Dar nu mai stiu exact ora - intre 14 si 16 :groggy: Uitati-va pe situl Eurosport si veti stii mai exact.

TheMentalist
26th December 2009, 22:37
Editia trecuta a fost cu Simon Ammann, pacat ca am ratat-o:(

whisper
27th December 2009, 08:43
Da? Ah! Nici nu am stiut macar!

theodor
27th December 2009, 17:55
L-am vazut pe Martin in emisiunea de astazi. Un sportiv extraordinar, complet, cum rar se vad astazi! Mi-a placut foarte mult!

whisper
28th December 2009, 00:22
Si eu am urmarit emisiunea. Din pacate nu am prins de la inceput:(
Daca am inteles eu bine vrea sa mai continue cel putin pana in 2011, nu? Sper sa fie asa si ii doresc succes! Sa mai castige si el ceva...daca nu CM, m-as multumi si sa castige cateva etape:cheer:

TheMentalist
28th December 2009, 00:54
Maine la ora 12:15 pe Eurosport vom putea urmari o emisiune special dedicata turneului celor 4 trambuline.

whisper
30th December 2009, 01:28
:( Nu am vazut-o!
Oricum multumesc de info, Ionut!

whisper
31st December 2009, 20:01
LA MULTI ANI!
Fie ca anul ce vine sa va aduca numai bucurii!
http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/9191608/2/istockphoto_9191608-happy-2010.jpg

theodor
31st December 2009, 20:56
Scuze de off-topic, dar va urez tuturor LA MULTI ANI! :rasc::cheer::no1/OLE/:bere: , MULTA SANATATE , FERICIRE SI UN AN NOU PLIN DE BUCURII SI IMPLINIRI!

Sa va dea Dumnezeu tot ce e mai bun !

janne ahonen
1st January 2010, 00:37
Multa sanatate si un an 2010 mai bun decat 2009 si mai prost decat 2011.

theodor
1st January 2010, 13:56
Multa sanatate si un an 2010 mai bun decat 2009 si mai prost decat 2011.



Bine zis!

whisper
27th February 2010, 15:08
La multi ani, Ionut! Sa fii fericit!

http://www.avatars-mania.com/images/cartes%20et%20gifs%20anniversaire/anniversaire/cartes%20anniversaires/Joyeux%20Anniversaire%20carte%20nounours.gif

TheMentalist
27th February 2010, 18:25
Mersi mult:D:)

whisper
27th February 2010, 20:34
Cu placere! :)
eu am adus tortul cine se ofera cu sucul sau sampania:D

Ana_94
11th March 2010, 21:07
Salut la toti!Eu-s noua pe aici si imi plac mult sariturile cu skiurile dar am si eu o intrebare: sectiunea asta cu ski jumping nu se ma actualizeaza?Adica vreau sa spun nu se pun topic-uri despre turneul nordic?Daca este pe aici imi spuneti si mie va rog mult de tot! :)

theodor
12th March 2010, 00:14
Salut la toti!Eu-s noua pe aici si imi plac mult sariturile cu skiurile dar am si eu o intrebare: sectiunea asta cu ski jumping nu se ma actualizeaza?Adica vreau sa spun nu se pun topic-uri despre turneul nordic?Daca este pe aici imi spuneti si mie va rog mult de tot! :)


In general, se fac topicuri pe etape. Un topic pe turneu se face in special la Turneul celor 4 Trambuline, care e, dupa JO, cea mai importanta competitie de sarituri. Totusi, daca vrei, poti sa deschizi unul si despre Turneul Nordic. Acum insa, e cam tarziu, ca deja s-au epuuizat 2 etape.

Ana_94
12th March 2010, 14:37
@theodor:
Mdah stiu ca s-au epuizat 2 etape :| M-am trezit si eu cam tarziu sa ma inregistrez aici :D Diseara e competitia de la Lillehammer pe care nu vreau s-o ratez :D

ichigo
12th March 2010, 15:23
e cam plictiseala aici, daca unul si acelasi sportiv, castiga si olimpiada si globul de cristal intr-un singur sezon, acesta fiind simon amman :yeah:, iar fanii lui schlieri & co. au intrat in silentio stampa. :happy mai ales ca nu au mai fost actualizate, ultimele etape din cadrul turneului nordic. noroc, ca avem deschis thread-ul cu campionatul mondial de zbor cu schiurile care va avea loc weekendul urmator la planica. daca tot nu avem topicul de la lillehammer, oare simi isi va bate propriul record, stabilit anul trecut de 146 m? eu cred ca da, dar depinde de bara de start.

Ana_94
12th March 2010, 22:40
Simon Ammann a castigat in Lillehammer :) E intr-o forma foarte buna Simi :D Vad ca e deja castigator al globului de cristal cu o etapa inainte de finalul Cupei Mondiale :D Bravo lui! :D

whisper
16th March 2010, 18:23
@ichigo:
:happy Mi-a placut faza cu silenzio stampa
Eu am fost cam ocupata si nici macar etapele nu le-am prea urmarit.

Bine ai venit Ana! si sper sa ne vizitezi cat mai des!

Ana_94
16th March 2010, 20:36
@whisper:
Merci mult :D Pey cam in fiecare zi cand intru pe net mai dau pe aici :D

whisper
16th March 2010, 20:50
Asa foarte bine!

Si pentru ca mesajele de duminica s-au sters...nu stiu daca ai raspuns:P
Cu cine tii?

PS: Poti sa imi zici Adelina/Ade (sau Ade-san :cry: )

PS2: Patinajul iti place?

Ana_94
16th March 2010, 21:51
@whisper:
Da stiu ca s-au sters mesajele de duminica pt ca si eu am postat si a doua zi n-au mai aparut :sad: deci n-am raspuns :sad:
Cu cine tin la sariturile cu skiuri?Pai sincer cu Schlieri si chiar as vrea sa castige la Planica ;) Dar eu cred ca joi o sa pierd o jumatate de ora din prima etapa de acolo ca daca am inteles eu bine incepe la 14.00 si eu scap de la scoala pe la 14.25 :sad: dar vor ramane cei mai buni la final :ok: :P
OK o sa-ti zic Adelina sau Ade cum imi vine mai usor ;)
Sincer patinajul nu ma prea atrage.Dintre sporturile de iarna cred ca doar sariturile ma atrag :D

Ana_94
30th March 2010, 17:19
Fratilor stiu ca s-a incheiat sezonul de sarituri [:huhu:] si poate e cam devreme sa intreb asta dar stie cineva daca din sezonul 2010-2011 se vor aplica noile reguli cu compensatiile pentru vant,bara de start si ce-o mai fi ca n-am reusit sa le inteleg foarte bine deci nu-s de acord cu regulile astea :headbang:
In primul rand la faza cu bara de start sunt de acord cu sistemul de puncaj (daca nu ma-nsel se scad puncte cand baraeste urcata si se adauga atunci cand bara e coborata) in acest fel nu mai trebuie sa sara din nou cei care au sarit deja dar aceasta chestie nu-mi place ca prea ridica si coboara bara aia de ma scot din sarite :headbang: Si compensatiile alea pt vant...la ce folosesc??Ce vina au saritorii ca vantul sufla aiurea uneori??Daca ma poate lamuri cineva il rog sa scrie aici :P :D

Ana_94
30th March 2010, 17:21
Ah si inca ceva: stiti careva ce a hotarat Janne Ahonen?Va continua si sezonul urmator sau nu?Eu as vrea sa mai ramana macar un sezon :ok:

TheMentalist
30th March 2010, 21:07
Ah si inca ceva: stiti careva ce a hotarat Janne Ahonen?Va continua si sezonul urmator sau nu?Eu as vrea sa mai ramana macar un sezon :ok:

Ahonen va mai continua si sezonul viitor in care se va axa in special pe 4HT si pe CM de schi nordic de la Oslo.

Ana_94
30th March 2010, 21:23
@Ionut:
Aham :) Merci mult ca mi-ai zis :P Sa speram ca sezonul viitor va fi mult mai bun pentru el decat a fost acesta ;) :ok:
Pai anul viitor singurele competitii importante pe care trebuie sa se concentrze saritorii vor fi Turneul celor 4 Trambuline si Campionatele Mondiale de ski nordic ;) Si merci ca mi-ai zis si unde vor fi campionatele deoarece chiar nu stiam ;) :P

whisper
30th March 2010, 22:18
Pai ce Cupa Mondiala nu e importanta? sau se stie cine va fi invingatorul :D

Ana_94
31st March 2010, 15:21
whisper e importanta si Cupa Mondiala dar CM de ski nordic si Turnelul celor 4 trambuline vor fi competitiile pe care se va concentra cel mai mult Ahonen.Bineinteles ca-i si Cupa Mondiala :P

theodor
2nd April 2010, 21:24
Cu ocazia Invierii Domnului Nostru Iisus Christos, va doresc sarbatori fericite, sanatate, si multe bucurii!
Sa va dea Dumnezeu numai ganduri bune, pace in suflet si in gand!


http://batinirina.files.wordpress.com/2009/05/hristos_a_inviat.jpg

whisper
4th April 2010, 09:18
Cu pcazia Invierii Domnului Nostru Iisus Chrisots, va doresc sarbatori fericite, sanatate, si multe bucurii!
Sa va dea Diumnezeu numai ganduri bune, pace in suflet si in gand!

Multumim la fel Teodor!
PS: Vezi ca am facut cateva mici corecturi! Si mie mi se mai intampla(si destul de des) sa tastez gresit unele cuvinte :)


HRISTOS A INVIAT!
Fie ca Lumina Sfanta a Invierii sa va calauzeasca pasii pe drumul vietii! Paste fericit!
http://www.felicitariweb.com/data/media/553/Sa_fim_mai_buni_si_plini_de_dragoste_Paste_Fericit .jpg

theodor
4th April 2010, 11:22
Multumim la fel Teodor!
PS: Vezi ca am facut cateva mici corecturi! Si mie mi se mai intampla(si destul de des) sa tastez gresit unele cuvinte :)


HRISTOS A INVIAT!
Fie ca Lumina Sfanta a Invierii sa va calauzeasca pasii pe drumul vietii! Paste fericit!
http://www.felicitariweb.com/data/media/553/Sa_fim_mai_buni_si_plini_de_dragoste_Paste_Fericit .jpg


PFFF!!! Nu-i nimic. Ba, chiar iti multumesc pt asta!

TheMentalist
4th April 2010, 12:46
Hristos a Inviat!

Sarbatori Fericite tuturor membrilor acestui forum:)

http://i257.photobucket.com/albums/hh230/CLaudia_poze/paste760.jpg

Ana_94
10th April 2010, 15:48
Ah n-am fost aici de Paste :( Oricum am citit ce urari au facut ceilalti si mi-au placut foarte mult :) Va multumesc tuturor pentru urarile de Paste (cam tarziu ce-i drept dar mai bine mai tarziu decat niciodata ;) )si sper ca intr-adevar ati avut cu totii un Paste fericit! :bere:

whisper
10th April 2010, 16:24
Cu placere Ana!
Ehe! Nu ii nimic! Multumim oricum! :)

ice_girl
10th April 2010, 17:06
Intrebare: stie cineva daca Ole s-a retras dupa JO din activitatea competitionala sau va continua sa concureze? ( nimic nu m-ar bucura mai mult decat acest lucru):):):yes::ok:

TheMentalist
10th April 2010, 21:58
Intrebare: stie cineva daca Ole s-a retras dupa JO din activitatea competitionala sau va continua sa concureze? ( nimic nu m-ar bucura mai mult decat acest lucru):):):yes::ok:


Ole nu s-a retras, spune ca daca il mai tin puterile va participa si la Sochi.

ice_girl
11th April 2010, 15:13
ms mult de raspuns.:)
Ma bucur tare mult de decizia pe care a luat-o Ole si la Sochi astept cel putin un aur din partea lui.:ok::yes:

whisper
16th July 2010, 20:12
de mult nu am mai vizitat ulitele astea ale forumului:P
Ce bine ca mai e putin si incepe turneul de vara..astfel ii vom revedea in desfasurare pe "icarii moderni"! :P

theodor
17th July 2010, 16:34
Salut! :floricica: Da, mai e mai putin de o luna. Pe 6 august, la Hinterzarten.
Vad ca nu ai pierdut timpul si ai urmarit si Mondialul african.

whisper
19th July 2010, 22:14
Buna! :bere:
Cum era sa pierd tocmai mondialul :D L-ai urmarit?
Imi pare rau ca nu a fost si Romania..poate in 2014! Dar important e sa ne calificam petru CE acum :D

theodor
23rd July 2010, 21:48
Doar meciurile eliminatorii. Nu ma prea omor dupa sportul asta, dar editia asta a fost deosebita! Atat prin rezultate (BOMBA! :happy) cat si prin mesajul social (anti-rasism).
Pacat ca nu s-au calificat ai nostri - cred ca (mai degraba sunt sigur) ca ar fi jucat mai bine decat francezii.

whisper
24th July 2010, 20:55
aha..eu nu cred ca am pierdut vre-un meci:P
De obicei meciurile de cupa mondiala sau europeana merita vazute. sunt sanse mai mari sa vezi fotbal de calitate decat vezi in campionatul nostru:P
Rezultate interesante si la care nu s-ar fi asteptat nimeni au fost... intr-adevar si eu cred ca romanii s-ar fi descurcat mai bine ca Franta sau Italia!
Am inteles ca Blanc a cerut suspendarea jucatorilor care au participat la CM! presupun ca asta inseamna ca nu vor mai fi selectionati pentru o perioada...doar nu ii suspenda si de la echipa de club?:P

theodor
25th July 2010, 13:42
aha..eu nu cred ca am pierdut vre-un meci:P
De obicei meciurile de cupa mondiala sau europeana merita vazute. sunt sanse mai mari sa vezi fotbal de calitate decat vezi in campionatul nostru:P
Rezultate interesante si la care nu s-ar fi asteptat nimeni au fost... intr-adevar si eu cred ca romanii s-ar fi descurcat mai bine ca Franta sau Italia!
Am inteles ca Blanc a cerut suspendarea jucatorilor care au participat la CM! presupun ca asta inseamna ca nu vor mai fi selectionati pentru o perioada...doar nu ii suspenda si de la echipa de club?:P


Ce jucatori avem noi in campionatul intern si ce jucatori are Franta, Spania,Italia, etc. Cu toate astea, ai vazut cum s-au comportat reprezentantii cocosului galic sau tifosi! :happy

whisper
25th July 2010, 18:43
ai dreptate....sincer nu pot sa imi dau seama care a fost problema!
francezii probabil se saturasera de Domenech...iar italienii ori au folosit jucatori cam batrani si prea inceti ori pur si simplu ne le-a mai iesit jocul...de obicei cu rezultate de egalitate si victorii la limita ajungeau in finala!
nici englezii nu au fost mai buni! sau sarbii....nu imi dau seama cum au jucat bine in preliminarii iar la mondiale au jucat atat de prost!

theodor
26th July 2010, 12:09
Domenech isi pierduse autoritatea in fata jucatorilor "de fite" . Oricum , ma bucur de evolutia foarte buna a Spaniei, a Uruguayului, Olandei. Acum,Casillas cred ca e (sau ar trebui considerat) cel mai bun portar din lume.
PS
Nu stiu daca ai auzit, dar iti spun o stire bomba: Casillas si Nadal ar putea insoti convoaiele umanitare pentru Gaza!!!!/OLE/ , fapt care, in mod normal, le-ar aduce o po****ritate nemailintalnita, atat ca sportivi, cat si d.p.d.v. umanitar. Maine-poimaine ii vezi in politica!

Nu stiu daca e bine, dar uite un link la aceasta stire:

http://www.realitatea.net/nadal-si-casillas-ar-putea-insoti-urmatoarea-flotila-spre-gaza_724656.html

whisper
26th July 2010, 23:55
Multumesc de info! Chiar nu stiam!
Cred ca e foarte bine pentru ei...dar stiu eu...nu e si periculos totodata?

a fost ales portarul CM...si poate va lua premiul pentru portarul anului la gala aceea care se tine pe la sfarsitul lui august...dupa sau cu putin inaintea Super Cupei Europei.



numai noi pe aici?...ceilalti unde or fi...mai e nitel si incepe turneul de vara si lumea inca nu a revenit "acasa" :P

theodor
27th July 2010, 09:02
Nu e periculos - E FOARTE! Dar merita riscul - cei 2 se transforma, astfel, in ambasadorii pacii!

PS
Scuza-mi ignoranta, dar ce inseamna si in ce limba e semnatura ta?

whisper
27th July 2010, 23:11
ma bucur pentru ei! chiar merita sa fie luati in seama si in afara sportului. ambii imi par oamenii care isi stiu lungul nasului si profesionisti...nu ca altii!


:) Nu ii nimic :)
E in spaniola(nu stiu cat am scris de corect totusi:P )
Mot a mot s-ar traduce: Traisca rosii! Traiasca Spania! Spania campioana mondiala 2010!

theodor
1st August 2010, 22:02
OK . Merci.

Iulya
2nd August 2010, 12:20
Imi cer scuze ca imi ban nasul pe aici dar sper ca nu e cu suparare:
Cunoasteti pe cineva doritor de pisicute ... au acum vreo 5 luni aproximativ.
Din pacate n-am reusit sa le gasesc stapani si nu mai pot sa le tin mult timp :(
Daca stiti pe cineva care vrea sa le adopte sau macar disponibil sa le acorde un camin temporar as fi etern recunoscatoare:
Nu conteaza unde in tara - le duc oriunde numai sa le gasesc un stapan. Ar fi aiurea sa ajunga din nou in strada pentru ca au fost savate la 2 sapt in furtuna si nu stiu sa se descurce singure.

Pisicutele sunt astea: http://www.facebook.com/editaccount.php?networks#!/album.php?aid=71472&id=1337333568

whisper
2nd August 2010, 21:11
@ Teodor: De nada! ;)


Te asteptam mai des Iulya!

Imi pare rau ca nu te pot ajuta :(

theodor
2nd August 2010, 23:45
@whisper

daca in celelelte limbi europene de circulatie (eng,fr,it), mai pricep cate ceva,pana acum spaniola nu m-a interesat(din pacate:rosu:) . Poate de acum incolo.

whisper
3rd August 2010, 22:07
nu ar fi rau sa inveti cate ceva in spaniola...e o limba foarte frumosa. Acum imi place si portugheza :P

Pentru spaniola sunt de vine telenovelele pe care le urmaream cand eram mai mica...au fost si ele bune la ceva.
Dar spaniola din telenovele(cea sudameriana) imi pare cam diferita de spaniola vorbita in Spania. cred ca e cam acceasi deosebire ca intre engleza din UK si cea din SUA sau ca cea dintre portugheza si portugheza vorbita in Brazilia.:D

daca vorbim de limbi straine..chiar mi-as dori sa invat japoneza...dar e cam grea :(

theodor
4th August 2010, 00:11
Pana acum nu am vazut nici un dictionar roman-japonez, scris cu caractere latine.

whisper
4th August 2010, 22:40
mi-am cumparat un fel de... hmm...nu e ghid..sa ii zic un fel de manual pentru a invata(dar doar m-am uitat prin el cand l-am cumparat(acum vreun an :D)si e scris si in romanji(japoneza scrisa in caractere latine) in plus are si cd.:P

theodor
15th August 2010, 20:40
Ce? Daiki a castigat? Ma miram eu de ce au interupt si nu au dat mansa a doua in direct:P (plus sewnzatie de "deja vu" cu repetarea clasamentului din prima mansa :D si aceasi publicitate:D)
Subarashii!:great:...:P asta inseamna "excelent" in japoneza:D
Ce frumos ar fi sa castige SGP-ul :D


Anata wa hanashi o mananda ka?

whisper
15th August 2010, 20:52
WOW!:shocked: Nu am stiut ca esti asa de bun la japoneza!:ok:...eu habar nu am ce inseamna ce zici tu acolo!:groggy:

theodor
15th August 2010, 20:55
Glumesti! Nu stiu o boaba. :happy

whisper
15th August 2010, 21:02
:cry: Si atunci ce ai spus acolo?:D

theodor
15th August 2010, 21:07
Te-am intrebat daca ai invatat sa vorbesti. (Nu stiu insa in ce dialect, sau subdialect al limbii jp). :rasc:

whisper
15th August 2010, 21:35
aaaaaa...de vorbit nu e asa greu..e mai greu sa inveti caracterele! iar pe alea nu le-am invatat...:P
Cred ca o sa mut discutia asta pe threadul de offtopic:D

theodor
15th August 2010, 23:08
Inseamna ca studiezi de ceva vreme aceasta limba.

whisper
16th August 2010, 00:00
de 2 ani...dar studiat e mult spus...ce prind si eu de la prieteni, de prin filme, animeuri, , muzica japoneza...si dictionare online...pt romaji...inca nu am invatat caracterele. :P

theodor
16th August 2010, 00:10
Caracterele cred ca se invata in ani de zile. Din cate am auzit( ca sa fac o paranteza), pt a invata caracterele unei limbi asiatice(fie ea chineza, jp, vietnameza,etc), iti trebuie 5-6 ani cel putin. :groggy: Si asta daca studiezi intensiv.

whisper
16th August 2010, 20:10
Ai dreptate! Am inteles ca japonezii trebuie sa stie cam vreo 5000 de caractere(daca am retinut eu bine:D) si asta cam pana termina liceul :thinkso: E greu si pt ei...dar pt noi!


PS: Ai auzit ca pe antrenorul Coreei de Nord l-au trimis comunistii la munca silnica!(stire luata de pe sport.ro...nu stiu cat de adevarata e...)

theodor
16th August 2010, 20:44
Cu antrenorul Coreei de Nord s-ar putea sa fie adevarat. Nu am auzit, in ultima vreme,presat fiind de criza nu am avut timp de net, dar nu e exclus.
Si, daca tot ai adus vorba de masuri draconice , sa-ti spun ce s-aintamplat cu echipa de fotbal a Zairului dupa CM din 98: seful statului a desfiintat federatia, le-a luat autocarul si a dat drumul oilor pe stadionul national (al lor, evident) - cel putin asa am auzit. Chestiile astea sunt tipic dictaturilor crunte din tarile Lumii a 3-a, iar ONU,FIFA, si alte ONG si organizatii de aparare a drepturilor omului sunt, cel putin in ochii mei, VINOVATE DE COMPLICITATE SI LASITATE!:rosu::confused::ban::ciocan::mda:

whisper
16th August 2010, 21:01
:( Nu stiam de asa ceva...am mai auzit ca tot o echipa din Africa a fost retrasa de presedinte din orice competitie dupa prestatia de la mondiale...am uitat care..probabil Nigeria:thinkso:

theodor
16th August 2010, 21:06
Da,Nigeria a fost retrasa anul asta,ca a pierdut in grupe, dar FIFA a intervenit. Nu stiu care e finalul povestii.

whisper
16th August 2010, 21:11
a..eu u stiam nici de interventia FIFA!...daca si la francezi s-a bagat presedintele ce sa zic de tarile cu regimuri totalitare!

theodor
16th August 2010, 22:05
Adevarat iti spun - traim vremuri interesante! Si sa te fereasca bunul Dumnezeu de aceste vremuri!

whisper
17th August 2010, 21:11
mai bine zis sa ne ajute Domnul sa trecem prin ele! Ca traim timpurile astea :)

theodor
19th August 2010, 11:21
Problema e sa trecem DE ele. Ca deja le traversam.

whisper
22nd August 2010, 00:15
asa e...cu ajutorul Lui am speranta ca vom trece :)

whisper
25th December 2010, 11:09
CRACIUN FERICIT TUTUROR!!!!!!!
http://img571.imageshack.us/img571/3849/myspacemerrychristmasco.gif (http://img571.imageshack.us/i/myspacemerrychristmasco.gif/)

theodor
25th December 2010, 14:37
Sarbatori fericite tuturor!

bervi
30th December 2010, 20:19
Un an nou fericit tuturor !!!!!!!!!

Tracoromana
31st December 2010, 10:49
2011 sa fie un An Nou fericit! La multi ani! :bere:

Xplosion
31st December 2010, 13:22
La multi ani sa aveti parte de un an nou fericit cu cat mai multe impliniri !!

theodor
31st December 2010, 13:39
La multi ani!

whisper
1st January 2011, 12:33
La multi ani!
Sa speram ca 2011 va fi un an mai bun!

Redboy
16th February 2011, 18:46
Nu stiam unde sa postez, asa ca am postat aici, sa fie si ceva on-topic...

S-a uitat careva ieri la competitia de sarituri cu schiurile din cadrul "Festivalului Olimpic de iarna al Tineretului European - Liberec 2011" ? Eu unu' am dat din greseala pe Eurosport 2 si am reusit sa vad 3 romani de-ai nostri sarind... Dar na, cum spunea si Hobana, important e sa participi. :D

Maine este competitia pe echipe, de la 19, pe Eurosport 2. Si Romania are o echipa in concurs, so, daca doriti sa vedeti cum ne luptam pentru ultimul loc, nu pierdeti ocazia ! ;)

bervi
16th February 2011, 22:47
Nu stiam unde sa postez, asa ca am postat aici, sa fie si ceva on-topic...

S-a uitat careva ieri la competitia de sarituri cu schiurile din cadrul "Festivalului Olimpic de iarna al Tineretului European - Liberec 2011" ? Eu unu' am dat din greseala pe Eurosport 2 si am reusit sa vad 3 romani de-ai nostri sarind... Dar na, cum spunea si Hobana, important e sa participi. :D

Maine este competitia pe echipe, de la 19, pe Eurosport 2. Si Romania are o echipa in concurs, so, daca doriti sa vedeti cum ne luptam pentru ultimul loc, nu pierdeti ocazia ! ;)

si eu la fel ca tine am vrut sa vad daca nu e snooker pe eurosport 2 si cand colo erau sarituri
nu am apucat sa vad doar ultimii 10 sau 15 din prima mansa . pe a doua am vazut-o toata
oricum foarte bun finlandezul :yes::yes::yes:

Redboy
16th February 2011, 22:52
da, a fost snooker inainte de transmisia respectiva, ca ma uitasem...

oricum, eu dupa ce am vazut evolutiile alor nostri, am inchis. :D

whisper
16th February 2011, 23:02
Am vazut si eu ceva din a doua mansa ieri.
la ce ora va fi competitia pe echipe?

bervi
16th February 2011, 23:04
Am vazut si eu ceva din a doua mansa ieri.
la ce ora va fi competitia pe echipe?

la 19:00

whisper
16th February 2011, 23:31
multumesc! Sper sa vad si eu ceva din ea :)

whisper
17th February 2011, 20:57
a castigat Polonia. pe 2 Finlanda, 3 Germania si 4 Austria. Romania pe 13.
buni saritori vin din urma...sa vedem cand vor face saltul la echipa mare. Cel putin Maata(Finlanda) pare foarte bun.

PS: Exista si un festival mondial?

Xplosion
18th February 2011, 18:45
noi n`avem cum sa emitem pretentii din moment ce la nivelul infrastructurii suntem 0 ...iar dupa parerea mea nu vad cu ce am fi mai presus decat suedezii,americanii,coreenii sau canadienii care nici macar nu se apropie de lumea buna a acestui sport, iar noi,daca e sa ne raportam la ei ,noi nici de lumea a - 3-a nu ne putem apropia..

Tracoromana
27th February 2011, 16:55
Cu toate astea (la infrastructura ma gandeam), Romania a castigat dreptul de a organiza EYOF-ul de iarna in 2013. La Liberec au fost urmatoarele probe: schi alpin, sarituri cu schiurile, biatlon, cross country, patinaj artistic, hochei, combinata nordica, snowboarding. Patinoarul olimpic de la Brasov e gata. Cu celelalte sa vedem ................

Tracoromana
27th February 2011, 17:09
Semnarea contractului:
http://en.olympic.cn/news/olympic_news/2009-04-23/1781069.html

theodor
28th February 2011, 10:51
Desi e cam devreme, cu ocazia Martisorului un calduors
LA MULTI ANI !
tuturor doamnelor si domnisoarelor, de pe acest forum si de pe tot Mapamondul!

Tracoromana
26th October 2011, 19:18
O veste trista; saritorul rus Pavel Karelin a decedat.
http://tv.eurosport.ro/skijumping/storynews_sto2983616.shtml

whisper
12th April 2014, 17:34
Anders Bardal isi va continua cariera!

It's the best job in the world and there's no reason to retire when I'm still one of the world's best jumpers", the 31-year-old said to the Norwegian newspaper "Troender-Avisa".
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=anders-bardal-will-continue-his-career.html

Elvetia si-a anuntat echipa pt sezonul viitor
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=swiss-teams-for-2014-announced.html


Si se pare ca programul competitional din sezonul viitor are deja un orar- bine sunt posibile modificari!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=provisional-calendars-for-2014-were-announced.html

Austria are un nou antrenor
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=400572

theodor
28th April 2014, 18:56
Si se pare ca si Janne Ahonen. A propos : se preconizeaza cumva sa se construiasca la Rasnov, o noua trambulina cu K 120?

whisper
7th December 2014, 21:49
Bjoern Einar Romoeren va fi marketing manager in Federatia norvegiana de ski, se va ocupa in specia de ski jumping.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=new-job-for-bjoern-einar-romoeren-59278.html

whisper
8th December 2014, 22:49
Interviu cu antrenorul Norvegiei
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=alexander-stoeckl-have-achieved-lot.html

FIS Ski Jumping: Right now many Austrian coaches are working all over the world. Why is the coaches' education in Austria that good?

Stoeckl: Ski jumping has a long and successful history in Austria with different head coaches, but a constant system, like, for example, the schools in Stams and Eisenerz and key figures in the ski association, which provides a positive development. This culture also reflects in the coaches, who have learnt to think in the long-term, work systematically and lead everyone involved to top performances with an integrated approach.

FIS Ski Jumping: Which athletes, also non-Norwegian, have to be reckoned with this season?

Stoeckl: I would be able to make a lot of money if I would know that (laughs). It became even more obvious this year that many nations are doing a good job and the field gets closer. So far young athletes like Stefan Kraft and Michael Hayboeck of Austria showed good performances, Kasai doesn't even have gray hair yet and Simon Ammann will also have a say. The Germans have an extremely strong team. For us, I'm also excited to see Phillip Sjoeen compete. With his very good jump in training in Klingenthal he already what potential he has. And also Anders Fannemel and Rune Velta shall not be underestimated. Anders Bardal has high goals.

whisper
24th December 2014, 23:10
In noaptea sfanta de Craciun lasa deoparte grijile si supararile. Deschide-ti inima si primeste un strop din binecuvantarea care se revarsa peste lume in aceasta noapte! Craciun fericit!

Lordul
26th December 2014, 00:27
Craciun Fericit si tie !! si tuturor impatimitilor sporturilor de iarna !

whisper
31st December 2014, 00:13
Multumesc!:)
Un an nou cu multe bucurii!:yes: Happy 2015!:bere:
/OLE/

theodor
1st January 2015, 19:14
LA MULTI ANI ! tuturor. Cu sanatate, bucurie si tot ce va doriti !!! :)/hello:yes:/OLE/:rasc:

whisper
5th January 2015, 23:42
Medaliatul cu aur la JO din 1980 de la Lake Placid, Jouko Toermaenen, a murit la varsta de 60 de ani!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=jouko-toermaenen-passed-away.html

whisper
4th March 2015, 22:05
La numai cateva zile dupa Campionatul mondial de la Falun, au avut loc Campionatele nationale ale Sloveniei.
Peter Prevc a castigat competitia, iar fratele sau, Cene, a fost al doilea! Jaka Hvala luand medalia de bronz!
In competitia pe echipe locul 1 a fost ocupat de SK Triglav I (Robert Kranjec, Nejc Dezman, Cene Prevc, Peter Prevc) , locul 2 SSK Sam Ihan I (Jernej Damjan, Gasper Bartol, Rozle Zagar, Tilen Bartol), iar SSK Ilirija I (Jan Kus, Matic Kramarsic, Martin Capuder, Andraz Pograjc) pe a 3a pozitie a podiumului!
Spela Rogelj a castigat competitia feminina, urmate de Ursa Bogataj si de Maja Vtic.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=slovenia-double-victory-for-prevc-family.html

whisper
5th March 2015, 22:40
Campionul olimpic din 1972, polonezul Wojciech Fortuna, si-a vandut medalia castigata atunci pentru 50.000$! Banii incasati vor merge la Nick Fairall, care a suferit un grav accident la coloana in competitia de la Bischofshofen si la patinatoare de viteza, Natalia Czerwonka(POL), care a suferit un grav accident la spate!
De asemenea fanii ai sariturilor pe schiuri au donat banii pentru a-l ajuta pe Nick sa isi revina! Echipa Germaniei a donat banii castigati in competitia de la Zakopane, numeroase alte echipe si sponsori au dorit sa contribuie la aceasta cauza!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=another-big-donation-for-nick-fairall.html


___________________
Interviu cu Alex Stoeckl, antrenorul Norvegiei
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=alexander-stoeckl-this-wasn-expected.html
Intrebat daca ar fi pariat pe medaliile castigate de Rune Velta, el a raspuns: "Nu ma asteptam sa castige medalia de aur chiar din prima competitie, dar stiam ca va lupta pentru medalii! A avut un sezon bun si evolutiile sale s-au inbunatatit inaintea Campionatului Mondial. Am fost optimist in ceea ce priveste CM! Si totusi nu ma asteptam ca se va evolua asa bine. Totul a mers perfect, factorii de coincidenta si norocul."
Daca veti citi articolul puteti afla multe alte lucruri legate de Campionatul Mondial si echipa Norvegiei in general!

whisper
9th March 2015, 21:49
Elvetianul Pascal Egloff a decis sa se retraga din ski jumping! Desi are numai 22 de ani, acesta a spus ca isiu doreste sa isi continue studiile si totodata considera ca e cazul sa renunte pt ca si-a dat seama ca nu are sanse sa devina un saritor de top cu toate ca a gasit intotdeauna motivatie pt a deveni mai bun si a avut si progrs tot nu era de ajuns!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=pascal-egloff-ends-his-career.html

whisper
27th March 2015, 23:18
Interviu cu Walter Hoffer
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=walter-hofer-every-crash-one-too-many.html

Daca ar face un rezumat al acestui sezon, cat de multumit ar fi.

"Cu siguranta a fost unul dintre cei mai bun ani pentru Cupa Mondiala. Au fost 13 castigatori diferiti de etapa, plus inca un altul la Campionatul Mondial. Asta probabil va fi confirmat de factori cheie, precum ratingul, pe care nu ii avem inca. A fost una dintre cele mai captivante, dar de asemenea si una dintre cele mai grele ierni, deoarece ne-am luptat foarte mult cu starea vremii. Dar multumita sistemelor noastre tehnice am putut continua competitiile, chiar daca nu a fost usor intotdeauna."

whisper
28th March 2015, 22:16
Jarkko Maeaettae castiga nationalele Finlandei
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=jarkko-maeaettae-wins-finnish-nationals.html

whisper
29th March 2015, 22:55
Vincent Descombes Sevoie si Coline Mattel castiga nationalele Frantei!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=france-titles-descombes-sevoie-and-mattel.html

___________
In Norvegia, Rune Velta a castigat Campionatul national pe trambulina normala. In concursul feminin s-a impus Maren Lundby.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=rune-velta-and-maren-lundby-win-notodden.html

whisper
30th March 2015, 21:53
S-a incheiat sezonul si in Cupa Continentala cu victoria lui Anze Semenic. Al doilea titlu in COC dupa cel castigat in sezonul 2012/2013
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=coc-season-ended-with-second-overall-title-for-semenic-69139.html

liverpool-kid
31st March 2015, 10:21
s-ar putea sa il vedem mai des pe semenic in cupa mondiala...la planica chiar a facut o figura frumoasa

whisper
5th April 2015, 00:00
Campionii nationali ai Rusiei sunt: Sofya Tikhonova in competitia feminina, Denis Kornilov in competitia pe trambulina normala si Dimitry Vassiliev pe trambulina mare!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=kornilov-and-vassiliev-new-russian-champions.html

whisper
5th April 2015, 20:28
Fanii ski-jumping-ului au putut vota favoriti lor in trei categorii ale unui studiu efectuat online. Cele trei categorii sunt "Saritorul anului", "Revelatia anului" si "Antrenorul anului". Iar castigatorii celor 3 categorii au fost: Peter Prevc(SLO), Rune Velta(NOR) si Alexander Stoeckl, antrenorul Norvegiei.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=peter-prevc-voted-athlete-the-year.html

whisper
18th April 2015, 23:35
Nick Alexander a fost operat la genuchi acum cateva saptamani(mai bine spus acum o luna sau mai bine), dupa accidentarea suferita in competitia mixta de la Falun.
Se pare ca accidentarea a fost mult mai grava decat s-a crezut initial si saritorului ii vor fi necesare intre 6 si 9 luni de recuperare pana va fi capabil sa sara din nou.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=alexander-long-road-pain-and-struggle.html

_________________
Michael Hayboeck, Stefan Kraft, Daniela Iraschko-Stolz , Heinz Kuttin si Andreas Felder(antrenorul echipei feminine a Austriei) au participat duminica, 12 aprilie, la maratonul orasului Viena.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=ski-jumpers-the-vienna-city-marathon.html

_________________
Ville Larinto este dezamagit de evolutia sa din acest sezon si se gandeste la retragere.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=career-end-option-for-ville-larinto.html

___________________
S-a facut un program competitional provizoriu pentru sezonul 2015/2016
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=provisional-competition-calendars-announced.html
6 dintre locatiile competitiilor(Sapporo (JPN), Oslo (NOR), Lahti (FIN), Almaty (KAZ), Willingen (GER) si Titisee-Neustadt (GER) ) au nevoie sa isi reinnoiasca certificatele de omologare pana la conferinta din iunie de la Varna, altfel vor fi scoase din lista.
Campionatele Mondiale de zbor vor fi intre 15 si 17 ianuarie 2016 la Bad Mitterndorf (AUT).


__________________
Directorul sportiv al echipei Norvegiei, considera ca sezonul 2014/2015 a fost unul bun pentru echipa, dar se poate si mai bine.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=clas-brede-brathen-sees-room-for-improvement.html

whisper
21st April 2015, 21:11
Un alt Anders a decis sa se retraga!
Jacobsen e al 7 lea norvegian care face acest pas - in aceasta primavara-, dupa Anders Bardal, Vegard Sklett, Ole Marius Ingvaldsen, Kim Rene Elverum Sorsell, Atle Pedersen Roensen si Johan Martin Brandt.
El a declarat ca e momentul potrivit pentru a face acest pas!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=anders-jacobsen-announced-his-retirement.html

whisper
22nd April 2015, 20:55
Martin Kuenzle si-a incheiat mandatul de antrenor al Elvetiei! Dupa 7 ani petrecuti ca antrenor la echipa de Cupa Mondiala, Martin Kuenzle va antrena echipa de juniori!
Noul antrenor va fi Pipo Schoedler, iar germanul Ronny Hornschuh va fi secundul sau. Echipa pentru COC va fi antrenata de Roger Kamber.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=changes-the-coaching-staff-switzerland.html

whisper
26th April 2015, 19:16
Se pare ca echipa de ski-jumping a Austriei se gandeste sa se reprofileze :D Dupa ce au incercat atletismul, participand la maratonul de la Viena, saptamana trecuta si-au testat aptitudinile si in hochei pe gheata!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=austrians-gain-first-experiences-ice-hockey.html

________________
Michael Maurer este noul presedinte al competitiei celor 4 trambuline.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=michael-maurer-new-president-the-hills-tournament.html

whisper
30th April 2015, 22:14
Polonia a numit saritori care vor face parte din echipa pentru sezonul viitor!
Kamil Stoch, Piotr Zyla, Klemens Muranka, Jan Ziobro si Aleksander Zniszczol vor face parte din echipa A si vor fi antrenati de Lukasz Kruczek si de asociati sai, Zbigniew Klimowski si Grzegorz Sobczyk.
Echipa B va fi antrenata de Maciej Maciusiak si ii va avea ca si componenti pe: Krzysztof Biegun, Bartlomiej Klusek, Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Andrzej Stekala si Jakub Wolny.
Echipa de juniori va fi compusa din Przemyslaw Kantyka, Krzysztof Leja, Lukasz Podzorski, Adam Ruda, Dawid Jarzabek, Dominik Kastelik si Krzysztof Mietus. Cu Robert Mateja ca antrenor.
In echipa feminina vor fi Magdalena Palasz, Kinga Rajda si Joanna Szwab.


______________________
Si stirea cea mai traznita vine din partea lui Noriaki-san, care spune ca si-ar dori ca organizarea Olimpiadei din 2026 sa fie castigata de Sapporo si el sa fie prezent printre cei care vor reprezenta Japonia!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=noriaki-kasai-wants-continue-until-2026.html

whisper
3rd May 2015, 19:39
Mackenzie Boyd-Clowes revine dupa ce anul trecut a decis sa nu participe in competitii.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=mackenzie-boyd-clowes-returns.html

whisper
4th May 2015, 23:02
Oberstdorf (GER), Planica (SLO) si Trondheim (NOR) candideaza pentru organizarea Campionatului Mondial din 2021.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=three-candidates-for-the-nordic-wsc-2021.html

whisper
6th May 2015, 21:14
Tom Hilde nu va face parte din echipa A a Norvegiei din sezonul urmator! "Este doar vina mea. Sunt foarte suparat pe mine insumi pentru aceasta situatie si sunt foarte motivat sa arat ca decizia a fost gresita. Personal cred ca nu e dreapta, dar, dupa, ultimele rezultate, o inteleg."
Din echipa a vor face parte Rune Velta, Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Kenneth Gangnes si Phillip Sjoeen. In competitia feminina vor fi prezente Maren Lundby si Line Jahr.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=norwegian-national-teams-named.html


Se pare ca Austria are o echipa nationala compusa din cei mai buni 3 saritori ai sai : Stefan Kraft, Michael Hayboeck si Gregor Schlierenzauer.
Echipa A : Thomas Diethart, Manuel Fettner, Andreas Kofler, Manuel Poppinger, Ulrich Wohlgenannt.
Echipa B: Clemens Aigner, Philipp Aschenwald, Simon Greiderer, Thomas Hofer, Daniel Huber, Stefan Huber, Janni Reisenauer, Markus Schiffner, Max Steiner, Patrick Streitler, Elias Tollinger.
Echipa C : Michael Falkensteiner, Felix Greber, Clemens Leitner, Markus Rupitsch, Lucas Schaffer, Maximilian Schmalnauer, Mika Schwann, Julian Wienerroither.

In competitia feminina echipele Austriei vor fi urmatoarele
National Team: Daniela Iraschko-Stolz, Eva Pinkelnig, Jacqueline Seifriedsberger

A-Team: Chiara Hoelzl, Elisabeth Raudaschl

B-Team: Sonja Schoitsch

C-Team: Katharina Ellmauer, Linda Grabner, Julia Huber, Timna Moser, Claudia Purker
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=only-three-jumpers-the-austrian-national-team.html

whisper
7th May 2015, 22:51
Anssi Koivuranta ia o pauza si nu va concura in sezonul urmator! Ville Larinto si Sami Niemi nu au decis ce vor face, daca isi vor continua sau nu cariera, iar antrenorul a decis sa nu ii inscrie in nici o echipa pentru sezonul 2015/2016!

Echipele Finlandei
A-Team: Janne Ahonen, Jarkko Maeaettae, Lauri Asikainen

A-Team Challengers: Antti Aalto, Sebastian Klinga, Niko Kytoesaho, Juho Ojala, Harri Olli

Team Lidl 2017: Andreas Alamommo, Janne Korhonen, Ville Korhonen, Aapo Lehtinen, Willi Loukasmaeki, Niko Loeytaeinen, Joni Markkanen, Eetu Meriläinen, Eetu Nousiainen, Pyry Ruikka, Markus Virrantalo, Elias Vaenskae, Santeri Ylitapio
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=koivuranta-takes-year-off-future-larinto-and-niemi-open.html

____________

Interviu cu Eva Pinkelnig
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=eva-pinkelnig-was-childhood-dream.html

whisper
14th May 2015, 20:52
Interviu cu Roman Koudelka
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=roman-koudelka-only-took-four-days-off.html

whisper
15th May 2015, 21:29
Franta si Germania si-a anuntat echipele pentru sezonul urmator

Franta
In echipa de Cupa Mondiala, condusa de Gerard Colin si avandu-l ca asistent pe Robert Treitinger, vor fi doar 2 saritori Vincent Descombes Sevoie si Ronan Lamy Chappuis. Nicolas Mayer s-a retras din activitate.
Echipa de juniori va fi formata din Paul Brasme, Arthur Royer, Thomas Roch Dupland, Noelic Revilliod Blachard, Luc Claret Tournier, Jeremy Pointu si Guillaume Rabaut. Antrenori vor fi Nicolas Dessum si Nicolas Bal.
Julia Clair, Lea Lemare, Coline Mattel si Oceane Gros Avocat vor face parte din echipa feminina, iar antrenor va fi Frederic Zoz.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=french-teams-for-2015-announced.html

Germania
Men
Training Group Ia: Richard Freitag (A-Team), Severin Freund (A), Markus Eisenbichler (B), Marinus Kraus (B), Stephan Leyhe (B), Michael Neumayer (B), Andreas Wellinger (B)

Training Group Ib (All B-Team): Sebastian Bradatsch, Karl Geiger, Dominik Maylaender, Pius Paschke, David Siegel, Andreas Wank, Daniel Wenig, Paul Winter

Training Group IIa (All C-Team): Moritz Baer, Tim Fuchs, Martin Hamann, Felix Hoffmann, Sebastian Rombach, Johannes Schubert, Fabian Seidl, Adrian Sell, Jonathan Siegel

Ladies
Training Group Ia (All A-Team): Carina Vogt, Katharina Althaus

Training Group Ib: Ulrike Graessler (B), Juliane Seyfarth (B), Ramona Straub (B), Svenja Wuerth (B), Gianina Ernst (C), Pauline Heßler (C), Anna Rupprecht (C)

Training Group IIa (All C-Team): Luisa Goerlich, Sophia Goerlich, Henriette Kraus, Arantxa Lancho, Agnes Reisch
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=german-ski-association-names-teams-for-2015.html
_________________

Luandu-l pe Noriaki Kasai ca si model de urmat, Simon Ammann a anuntat ca isi va continua cariera!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=simon-ammann-continues-his-career.html

whisper
5th June 2015, 21:51
Interviu cu Richard Freitag
" A fost un sezon foarte important"
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=richard-freitag-was-very-important-season.html

_______
Norvegia a anuntat lotul B, pentru urmatorul sezon. Din echipa vor face parte Tom Hilde, Andreas Stjernen, Daniel-Andre Tande, Robert Johansson, Joachim Oedegard Bjoereng, Joachim Hauer, Vegard Swensen, Sigurd Nymoen Soeberg, Halvor Egner Granerud, Are Sumstad, Fredrik Bjerkeengen si Anniken Mork. Antrenorii vor fi Thomas Lobben, Roy Erland Myrdal si Henning Stensrud.

_________________
Echipa Poloniei a efectuat un stagiu de pregatire la Cetniewo, un oras situat langa litoralul polon al Marii Baltice.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=polish-jumpers-the-baltic-sea.html

__________
Nick Fairall: "Fac progrese in fiecare zi"
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=nick-fairall-each-day-making-progress.html
Ii doresc din tot sufletul sa isi revina si mi-as dori sa treaca cu bine peste si sa il revedem si in competitii! Dar va fi greu! Dupa un asa accident, putini si-ar dori sa revina!

__________________
Italia si-a anuntat echipele pentru sezonul 2015/2016

Din echipa A va face parte doar un singur saritor, Davide Bresadola. In echipa B vor fi Federico Cecon, Roberto Dellasega, Alex Insam si Daniele Varesco. Zeno Di Lenardo, va fi singurul component al echipei C. Alessio Longo, Kevin Rosenwirth si Joy Senoner vor face parte din echipa de juniori, numita si FuturFISI.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=italian-ski-jumping-teams-named.html

whisper
23rd June 2015, 21:20
Interviu cu Nico Polychronidis
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=nico-polychronidis-ski-jumping-very-expensive-hobby.html

_______________
In conferinta de la Varna s-a aprobat programul competitional din sezonul 2015/2016
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=fis-conference-varna-competition-calendars-approved.html


______________
Echipa Austriei a luat lectii de golf de la Jonathan Mannie, un jucator profesionist. Se crede ca asta ii va ajuta in ski jumping! Din ce spun austriecii, exista similitudini intre cele doua sporturi :)
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=with-golf-training-success-ski-jumping.html

_____________


Interviu cu Markus Eisenbichler
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=markus-eisenbichler-wsc-the-icing-the-cake.html

_______
Intre 21-28 februarie 2016 Rasnovul va fi gazda campionatului mondial de ski nordic pentru juniori!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=fis-junior-wsc-2016-rasnov.html

whisper
7th July 2015, 22:09
Interviu cu Gregor Schlierenzauer
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=gregor-schlierenzauer-don-have-prove-anything-anymore.html

whisper
10th July 2015, 22:19
Interviu cu Morgi
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=thomas-morgenstern-very-busy-his-new-life.html
E multumit de ceea ce face dupa retragere si o sa publice in Septembrie o carte( putem spune bigrafica) numita "Ueber meinen Schatten" ("Over my own shadow")

whisper
19th July 2015, 16:32
Victorii pentru Janne Ahonen si Jarkko Maeaettae
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=victories-for-janne-ahonen-and-jarkko-maeaettae.html

____________________________
Dawid Kubacki e noul campion al Poloniei
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=dawid-kubacki-new-polish-champion.html

________________________________
Lukas Hlava casiga Nationalele Cehiei
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=lukas-hlava-wins-czech-nationals.html

theodor
1st August 2015, 11:32
Va salut! :cya:

whisper
1st August 2015, 20:44
:cya: A inceput competitia de vara :)