PDA

View Full Version : Etapa a 11-a: Poli AEK Timisoara - FC Arges



Vulturul
18th October 2004, 18:06
Vineri ora 20:00 in direct la National TV!

Catalanul
18th October 2004, 18:09
pacat... si voi cu particula AEK? stergeti-o de acolo va rog frumos, ca arata urat

cat despre meci cred ca vom castiga noi, cu 2-0 :p
Forza VIOLA ;)

Carlos Gambino
18th October 2004, 19:42
...Meci deosebit de greu...daca vom bate, nu o vom face la mai mult de un gol diferentza...! HAI POLI ! :ok:

ultravioletu
18th October 2004, 20:54
pacat... si voi cu particula AEK? stergeti-o de acolo va rog frumos, ca arata urat...sau poate vă aduce aminte de felul cum aţi "promovat", nu? Ca să nu mai pomenim că dacă nu erau "ţiganii" (citat din galeria voastră, astă primăvară...) de la Dacia, la ora asta aţi fi jucat prin coclaurii diviziei Ce.


cat despre meci cred ca vom castiga noi, cu 2-0 :pAsta e, mari speranţe nu ne punem nici noi. Vorba unui co-forumist, aşa poate scăpăm de Moldovan :)


Forza VIOLA ;)Mi-ai luat vorba din gură ;) :)

Catalanul
18th October 2004, 21:42
http://www.poliaektimisoara.ro/arhiva/afise/poli-arges-2004.jpg
Forza Viola :yeah:

Tudose
18th October 2004, 22:11
Asta e, mari speranţe nu ne punem nici noi. Vorba unui co-forumist, aşa poate scăpăm de Moldovan :)

Ma indoiesc. Pentru ca in cazul unei infrangeri sanctionati vor fi jucatorii (amenzi si scoaterea din lot), "Comisarul" e mereu nevinovat. Asta seara e sedinta Consiliului Director, dar nu cred sa se ia o alta decizie decat mentinerea actualei banci tehnice.

Sergio
19th October 2004, 23:37
Din pacate in ultimul timp mai rar, dar acum n-avem de ales. Imi pare rau pt Arges, dar trebuie sa-i batem.

alex36
20th October 2004, 09:07
Poli Aek-FC Arges=2...HAI MOLDOVAN! :evil:

Sinn Fein
21st October 2004, 10:36
Meci egal, un rezultat care insa nu prea ajuta pe nimeni, nici pe voi sa urcati in clasament, nici pe noi sa scapam de Moldovan

Sergio
21st October 2004, 11:56
Daca vreti sa scapati de Moldovan, spuneti si ne ocupam noi de el...Oricum dupa meci sigur veti scapa de el.

Sinn Fein
21st October 2004, 18:41
Daca vreti sa scapati de Moldovan, spuneti si ne ocupam noi de el...Oricum dupa meci sigur veti scapa de el.

io n-as fi atat de optimist, cronica meciului va fi ceva de genul "in ciuda unui meci bun facut de Arges, dar in care s-a ratat mult, Poli s-a impus la limita. Exista premize sa facem o echipa competitiva la anu' si sa atacam Cupa Uefa. In orice caz, raman la echipa pentru a-i fauri un viitor luminos, sa nu plangem acum ca am pierdut la Poli, o echipa care si-a dorit mai mult victoria" (declaratia probabila a lui Moldovan)
asa ca, sergio, multumim de intentii, insa....

Sergio
22nd October 2004, 00:59
"in ciuda unui meci bun facut de Arges, dar in care s-a ratat mult, Poli s-a impus la limita.........
Nu m-ar deranja deloc sa fie cum zici tu... :)

Cucu
22nd October 2004, 18:39
poli inca e datoare argesenilor pentru locul cedat ca sa nu retrogradeze acum cativa ani.
Sper sa nu rezolve conturile astazi pe teren.
Hai Poli!
3-2

ultravioletcanada
22nd October 2004, 22:11
buna gluma. e buna si ca scuza in caz ca... :evil:

Catalanul
22nd October 2004, 22:30
0-2 :headbang: suntem penali rau de tot :(

dlgicu
22nd October 2004, 22:46
Hai ca in minutul 81 m-a linistit onlinesport cu live-ul lui, ba chiar m-a destins: "Partru (sic!) jucatori timisoreni se afla in careu, Nicolita centreaza, dar pericolul esre respins."

Ce ma nelamureste e daca pitestenii s-au preocupat sa respinga pericolul, oare mingea pe unde o fi ajuns :D ?

Catalanul
22nd October 2004, 22:51
stai sa ti-o zic eu pe cea mai tare :D nu a fost din meciul asta: ''GOOL National - Caramarin trimite in plasa cu capul din 6m, pasa excelenta a lui Caramarin''

penali cei de la poli :mad: stiu numai sa rateze :rosu:

Sinn Fein
23rd October 2004, 10:57
Nu stiu daca sa ma bucur sau nu. Moldovan ramane sa construiasca viitorul luminos al echipei...

Tudose
24th October 2004, 13:40
Poli AEK Timisoara - FC Arges 0-2 (0-1)

Un meci bun al pitestenilor, care revin surprinzator dupa o serie neagra. Jucatorii au fost uniti si au demonstrat ca pot fi o adevarata echipa.
In 1996 Argesul, condus si atunci tot de Moldovan era intr-o perioada delicata, antrenorul fiind contestat dupa un esec pe teren propriu cu Craiova, 0-1, dar in etapa imediat urmatoare am castigat la Timisoara cu 3-1. Se pare ca orasul de pe Bega ne prieste cand avem nevoie de reabilitare.

Vulturul
24th October 2004, 17:18
Au īnvins cu tactica echipelor mici

Golgeter. Bilaşco (stīnga) a dat lovitura decisivă pe stadionul “Dan Păltinişanu”.Liniştea devine tot mai prezentă pe un stadion, cel de la Timişoara, cunoscut ca printre cele mai vulcanice pīnă acum. Publicul nu mai are răbdare. Iar parcă pentru a dovedi că fără public este la pămīnt, Poli a luat gol tocmai īn minutele de grevă ale galeriei: mingea a ricoşat fericit la marginea careului mare, de unde Prepeliţă a catapultat-o la vinclul porţii lui Zimmermann, care nu mai putea interveni (6). Tactica “omorīţi fotbalul” dă roade la echipe mici, iar cu avantaj īnghesuiala defensivă atinge cote maxime. Poli a dominat clar, dar capul lui Buia a fost scos de Coman (9), apoi Mansour s-a īncurcat īn faţa portarului advers (18).
Mulţescu a realizat probabil că inovaţiile din formula de start nu merg, astfel că i-a scos pe Rus şi Buia, introducīndu-i pe Constantinescu şi Poenaru. Au mai dispărut greşelile timişorenilor, īnsă ocaziile adevărate au fost destul de rare. Stadionul a avut o răbufnire cīnd a scandat ca-n vremurile bune şi parcă jucătorii au īnceput să mai alerge. Constantinescu n-a nimerit īnsă spaţiul porţii, cu capul, din poziţie bună (58). Atmosfera s-a stins imediat, la fel şi Poli. Aşa că au profitat logic oaspeţii: lovitură liberă Sava, iar Bilaşco, fost alb-violet timişorean, a īnfipt cuţitul decisiv. Debusolaţi, bănăţenii s-au pierdut şi cu poarta goală, şi cu un jucător īn plus. Iar cīnd puteau reveni, i-a oprit asistentul Marodin, semnalizīnd eronat ofsaid la Poenaru (78).

Sursa: http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=38111

Vulturul
24th October 2004, 17:21
Fără doza de susţinere morală a Timişoarei, Poli e aidoma unui şofer īncepător, bulversat īn traficul aglomerat al unei metropole. Aseară, cu Argeşul suferind al "Colonelului" Moldovan, jucătorii timişoreni s-au rătăcit o primă repriză pe teren, căutīnd īn zadar o portiţă spre poarta lui Dănuţ Coman. Ca un taur furios s-a aruncat īn atac Timişoara, dar corida violetă a a fost rapid domolită de Prepeliţă (7), care a zguduit plasa cu un trasor de senzaţie.

După 10 minute s-a trezit şi galeria lui Poli, dar jocul inestetic al elevilor lui Mulţescu a scos peri albi tribunei. Buia (9) şi Mircea Oprea (11) şi-au īncercat norocul la poarta lui Coman, dar portarul piteştean s-a aşezat ca un baraj īn faţa timişorenilor. Deloc impresionaţi de avīntul Timişoarei, soldăţeii lui Moldovan au fost īn două rīnduri aproape de a semna sentinţa umilinţei prin Emil Dică (31) şi Vrăjitoarea (42).

Īn partea secundă s-a trezit şi orgoliul bănăţean, īnsă doar īn tribune, pentru că pe teren baletul dizgraţios al alb-violeţilor a continuat īn nota din prima repriză. De partea cealaltă, Bilaşco nu a mai greşit ţinta (69), īngropīnd iluziile unui public care a sperat īn redresare. Sare pe rană a pus şi asistentul Savaniu, care a anulat eronat golul lui Poenaru (77), dar soarta partidei se stabilise după o repriză de joc.

Sursa: http://www.gsp.ro/index.php?c=2&a=26256

Vulturul
24th October 2004, 17:25
Prepeliţă a spart gheaţa

Unul dintre jucătorii care a adus victoria Argeşului la Timişoara a fost tīnărul mijlocaş Andrei Prepeliţă. “După cīte probleme am avut cu accidentările, se poate spune că am reuşit să revin la forma pe care am avut-o campionatul trecut. Mă bucur că am reuşit să īnscriu un gol spectaculos - Baicu a centrat īn careu, unul dintre fundaşii timişoreni a respins undeva la 20 de metri, iar eu am şutat din prima”, a declarat “Prepe” fericit.
“Mi-a fost foarte greu după accidentare, pentru că presa locală m-a atacat mereu, şi mulţi din club n-au mai avut īncredere īn mine. De aceea, dedic primul meu gol din acest campionat părinţilor mei, dar şi celor de la echipă care m-au sprijinit”, a spus elevul lui Ion Moldovan.
Pentru Prepeliţă sīnt importante următoarele două meciuri cu Bistriţa. “Trebuie neapărat să ne calificăm mai departe īn Cupă īn dauna bistriţenilor, dar să batem Gloria şi īn campionat pe teren propriu, pentru că īn acest tur mai avem doar două jocuri īn deplasare, cu Rapid şi cu Dinamo, şi e greu să obţinem puncte”, a īncheiat mijlocaşul.

Dedicaţie pentru Cornel Dobre

Celălalt marcator, Marius Bilaşco, a reuşit să īnscrie printr-o lovitură de cap, la fel ca īmpotriva Stelei, īn Trivale, īn etapa a şasea. “Dedic golul lui Cornel Dobre. La unul dintre antrenamentele de săptămīna aceasta ne-am accidentat reciproc. Eu am avut o contuzie puternică la tibie, dar mi-am revenit. El īnsă s-a ales cu o entorsă şi nu a putut evolua cu Poli AEK. Sper să se īnsănătoşească rapid”, a declarat atacantul argeşean.

Sursa: http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=38160

DD-Viola
24th October 2004, 18:20
...A fost blat fara nici un dubiu ....nu ma deranjeaza nimic mai mult decat aranjamentele...se pare ca si cei de la Arges si cei de la Poli ( actualii conducatori )au ceva in comun ...ce ?..fac parte din aceiasi " Cooperativa dinamo "...nu e vorba de pct pierdute , asta se mai intampla...mai ales intre doua echipe , una fiind disperata dupa pct. , cealalta in a-si recastiga locul in simpatia publicului...numai ca asta nu s-a intamplat...a fost teatru... din pacate .

Vulturul
24th October 2004, 19:46
Raspuns la injurii

Pentru meciul cu Poli AEK Timisoara "Ultras Viola" a pregatit o surpriza miilor de spectatori. Pentru ca la meciul precedent gazdele i-au facut pe toti pitestenii tigani si i-au īnjurat, a fost inscriptionat un banner cu mesajul „Tiganii Pitestiului respecta Timisoara. Respectati orasul lui Dobrin”

Tudose
25th October 2004, 19:37
Daca "Ultras Viola" a avut mesajul de care spunea maniacul, am si eu doua pentru prietenii timisoreni:

"Veni, vidi, vici"
si
"Sa se stie in toata tara,
Arges bate Timisoara."
:)

si urarea ca Argesul si Poli sa se intalneasca la cat mai multe meciuri frumoase in Divizia A.

Iar referitor la prestatia echipei pitesteane, care a facut un meci bun pe Bega:
"Azi in Timisoara,
Maine-n toata tara!"
(si mai ales la Pitesti, incepand chiar cu etapa viitoare, pentru ca pe teren propriu avem un palmares deloc de invidiat!)

Sergio
25th October 2004, 22:32
Eu nu-mi amintesc sa va fi facut publicul tigani, dar ma rog, daca voi ziceti. Bine macar ca s-a elucidat misterul, ca eu unul am ramas socat cand am vazut mesajul acela. Nu stiam la ce face referire.

Tudose
25th October 2004, 22:35
Interesant ca la fel s-a procedat cu Rapidul, care totusi are galeria infratita cu cea timisoreana - episod dupa care CVUCS s-a delimitat de cele intamplate.

Sergio
25th October 2004, 23:05
Bine, atunci am si avut motive din cauza arbitrajului. Atunci nu galeria a scandat, ci tribuna intai, din care fac si eu parte. :o:

Tudose
25th October 2004, 23:23
Cred ca si in primavara cu Argesul nu galeria a dat tonul scandarilor, ci tribuna. Cu Rapid motivul a fost arbitrajul. Cu pitestenii - unele trageri de timp ale jucatorilor. Motive ar fi mereu...

Sergio
25th October 2004, 23:26
Se mai intampla chiar si pe la noi...La nervi se spun multe.

Tudose
25th October 2004, 23:29
Adevarat, la nervi se spun multe. Baietii de la noi din galerie au amendat gestul si cred ca in acest fel cazul e practic inchis.

Sergio
25th October 2004, 23:31
Acum avem treaba cu "vedetele" noastre, nu mai avem timp si pt echipa adversa... :drak:

Tudose
25th October 2004, 23:39
Eu sper ca ai nostri sa fi scapat de probleme... aere de vedete nu am remarcat la ei, iar lot de jucatori destul de buni avem. Cred ca s-au mobilizat foarte bine vineri seara, deci se poate! Poate si fotbalistii au tras mai incet la ultimele meciuri, incercand sa scape de Moldovan, lucru cu care eu nu sunt deloc de acord.

Sergio
25th October 2004, 23:44
Oricum, cred ca ti-a fost tare greu sa te abtii sa sari in sus la golurile Argesului. Mai ales lui Daphix... :evil:

viole(n)t
26th October 2004, 09:53
DD-Viola, calmeaza-te! Argesul ne-a batut pe bune, nu incape nici un dubiu...

Inainte sa dai verdicte, gandeshte-te putzin: care ar fi fost logica acestui blat? le dam puncte la Pitesti ca, vorba aia, avem de unde...

Sinn Fein
26th October 2004, 10:56
sa stii ca prea putini au sarit la goluri...majoritatea spera sa scoata un rezultat mai bun, adica sa plece Moldovan :))

Tudose
26th October 2004, 12:00
Mai importanta e victoria decat plecarea lui Moldovan. Sunt 3 puncte mari. Nu stiu ce va fi mai departe impreuna cu "Comisarul", dar deocamdata si-a salvat postul. Daca va continua tot astfel, va scapa de probleme si contestatii.

Vulturul
26th October 2004, 20:39
Azi Cornel de la Pic a anuntat ca Moldovan ramane antrenorul FCARGES pana la vara(cel putin)...Deci degeaba ne rugam noi sa plece ca nu se va intampla asa de usor!!!

Tudose
26th October 2004, 21:53
cat despre meci cred ca vom castiga noi, cu 2-0 :p

Ai ghicit doar scorul, nu si castigatoarea :)

Sergio
26th October 2004, 23:57
Daca va avea rezultate in continuare, nu vad de ce n-ar fi bun Moldovan. Eu m-as fi bucurat sa va fi batut indiferent de numele antrenorului. Pana la urma, punctele conteaza. :)

Tudose
26th October 2004, 23:59
Problema asta este, sa aiba rezultate in continuare! In ceea ce priveste numele antrenorului, nu conteaza, echipa e pe primul plan.

Sinn Fein
27th October 2004, 10:21
ce rezultate sa mai aiba Moldovan? macar sa ia 6 puncte in urmatoarele 4 meciuri...

Tudose
27th October 2004, 12:50
Ar fi extrem de important sa castigam cele doua meciuri ramase de disputat pe teren propriu. Ele par abordabile (Bistrita si Apulum), dar la cum ne-am prezentat noi la Pitesti in acest tur... Pana atunci insa azi e partida de Cupa de la Medias.

Tudose
27th October 2004, 16:34
Reflectand putin, meciul de la Timisoara ne-a adus mai multe premiere:
- prima victorie dupa 9 etape
- primul meci din acest campionat in care nu primim gol
- prima victorie la mai mult de un gol diferenta dupa aproape 6 luni

ultravioletu
27th October 2004, 19:36
Trist este faptul că toate aceste realizări nu au fost favorizate de un joc bun al nostru, ci mai degrabă de prestaţia jalnică a timişorenilor. Oricum, mai bine decāt la Bacău, unde parcă ne-am străduit (şi am reuşit!) să jucăm mai prost decāt gazdele...

Tudose
27th October 2004, 21:27
Eu spun ca si noi am jucat sensibil mai bine (nu foarte bine, dar diferenta s-a vazut de departe). Apararea a inchis drumul spre poarta si am stiut sa lovim decisiv, ba chiar am mai avut si alte ocazii.