PDA

View Full Version : Europene 2010: intro + calificari



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

mikeyy
19th December 2009, 12:28
Editia din 2010 a Campionatului European de gimnastica artistica va avea loc in Birmingham (Marea Britanie) in perioada: 21 aprilie - 2 mai 2010.

Inscrierea delegatiilor trebuie sa se faca pana pe data de 28 ianuarie, iar inscrierea exacta a celor care vor participa pana pe data de 7 aprilie. [ATENTIE federatiei noastre...sa nu ne faca vreo surpriza :D]

Editia din acest an va cuprinde atat intreceri pt seniori cat si pentru juniori. De asemenea competitia juniorilor va avea o miza dubla, deoarece reprezinta si etapa de calificare pt gimnastii europeni la Olimpiada de Tineret din vara.

Programul competitional:

Gimnastica masculina:

- 19 & 20 aprilie: Antrenamentul oficial; 21 & 22 aprilie
- 21 aprilie: Calificari juniori atat pt competitia europeana cat si pt Olimpiada de tineret; 22 aprilie
- 22 aprilie: Calificari seniori; 23 aprilie
- 23 aprilie: Individual compus (juniori); 24 aprilie
- 24 aprilie: Finala pe echipe (seniori);
- 25 aprilie: Finale pe aparate (juniori+ seniori)

Gimnastica feminina:

- 26 & 27 aprilie: Antrenamentul oficial;
- 28 aprilie: Calificari junioare atat pt Europene cat si pt Olimpiada de tineret;
- 29 aprilie: Calificari senioare;
- 30 aprilie: Individual compus (junioare);
- 1 mai: Finala pe echipe (senioare);
- 2 mai: Finale pe aparate (junioare+ senioare);

Site-ul oficial al competiei : http://www.europeangymnastics2010.org/Default.aspx

Pe site-ul oficial e si un countdown....mai sunt 122 de zile (abia astept :D)

Ada24
19th December 2009, 12:54
Abia astept, mai ales concursul de junioare :D !
Cate gimnaste se califica pt olimpiada de tineret? Am inteles ca doar una-nascuta in 1995?

mikeyy
19th December 2009, 13:04
Intr-adevar concursul junioarelor va fi foarte interesant!
Pt Singapore cred ca se vor califica primele 5 gimnaste clasate la individual compus (nascute in anul 1995). De la noi doar Diana Bulimar si Madalina Neagu se incadreaza....si doar 1 dintre ele se va putea califica.

crisloregym
19th December 2009, 13:14
Pai de ce doar una?

Andraf
19th December 2009, 16:11
Doua fotografii superbe cu Stela si Sandra pe site-ul competitiei... pe Results si Birmingham

cineva_cineva
19th December 2009, 23:26
Chiar,de ce doar una din fete?

mikeyy
19th December 2009, 23:30
Citisem un regulament acum ceva vreme si parca spuneau ca doar o reprezenta din fiecare tara...si maxim 5 din Europa. E putin mai incurcat.
O sa caut unde citisem..sa vad daca am zis bine

anna.09
19th December 2009, 23:54
http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=1566
Sunt 14 locuri pentru Europa, dar nu mai mult de 1 sportiv pe tara.

Ada24
20th December 2009, 00:49
Multumesc Oana.Oare Weiber va putea participa?Ca a fost la American Cup.

anna.09
20th December 2009, 01:10
Nu cred ca se incadreaza la competitie FIG...e mai mult sCAM. :)))

Tess_AN
20th December 2009, 03:07
http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=1566
Sunt 14 locuri pentru Europa, dar nu mai mult de 1 sportiv pe tara.
In documentul de la link-ul pus de Oana spune ca America are 6 locuri si calificarea e pe baza concursului 25-29 November 2009 Aracaju, BRA.
Pe gymnastincsresults nu am gasit rezultatele. Le stie cineva?

Ada24
20th December 2009, 11:22
http://www.gymnasticsresults.com/2009/bra/jrpanamwag.html
;)

Tess_AN
21st December 2009, 09:29
http://www.gymnasticsresults.com/2009/bra/jrpanamwag.html
;)
Multumesc... dar... documentul din link-ul Oanei zice:
American Continental Qualification event 25-29 November 2009 Aracaju, BRA
iar link-ul postat de Ada zice: Junior Pan American Championships 2009
Artistic Gymnastics Women Aracaju (BRA) 2009 Nov 4-9
Sa fie gresita data in document?
Daca ne luam dupa PanAmerican Junior, si se merge in ordinea clasarii, americancele ar fi: Kyla Ross (SUA), Sofia Gomez (Guatemala), Dominique Pegg (Canada), Ana Carolina Cardoso (Brazilia), Karla Salazar (Mexic) si Valeria Pereyra (Argentina). Nu stiu ce inseamna * in dreptul numelui la unele dintre ele... sa fie mai mici decit cat.I? In cazul asta se schimba situatia, intra Monica Yool pentru Guatemala si Mexicul cedeaza locul peruancei Britt Reusche (ce nume nemtesc are peruanca!) In fine, e cam de diverse postul acesta nu de CE.

anna.09
21st December 2009, 09:34
Tess, nu trebuie sa mearga neaparat gimnastele acelea. Ele doar si-au calificat tara. NOC (National Olympic Comitee) poate alege sa trimita pe altcineva. De ex Ross nu este eligibila ca ea este nascuta in 96.

Poate s-a modificat data competitiei ca regulamentul este facut mai din timp.

Tess_AN
22nd December 2009, 00:59
Tess, nu trebuie sa mearga neaparat gimnastele acelea. Ele doar si-au calificat tara. NOC (National Olympic Comitee) poate alege sa trimita pe altcineva. De ex Ross nu este eligibila ca ea este nascuta in 96.

Poate s-a modificat data competitiei ca regulamentul este facut mai din timp.
Am priceput acu. Multumesc.

crisloregym
22nd December 2009, 23:27
Multumesc de explicatii...sper ca fetele noastre sa se califice...desi o sa imi fie tare greu sa imi imaginez ca ar merge Larisa fara Diana sau invers...:( parca prea m-am obisnuit sa fie ele mereu impreuna peste tot:)

mikeyy
4th January 2010, 19:54
Discutam noi acu cateva zile despre cati gimnasti au voie sa fie intr-o echipa la Europene. Am intrebat si eu la randul meu si iata ce am aflat:

- fete: 5 gimnaste, iar sistemul va fi 5-3-3 si la fel ca la CM 2009, doar 3 gimnasti/tara au voie sa participe la fiecare aparat;
- baieti: doar 5 gimnasti si nu 6 ca pana acum...si tot sistem 5-3-3;

Asta inseamna ca in calificari vor concura 3 gimnasti/gimnaste si toate cele 3 note vor fi luate in calcul. Nu va mai fi ca pana acum..cand cea mai mica nota nu intra in calculul totalului la echipe. Interesant...

Si am mai citit ceva....Marea Britanie si-a stabilit deja obiectivul pt Europene:
- la fete: Top4 la echipe, 3-4 finale pe aparate si 2-3 medalii (asteptari destul de mari...mai ales la echipe :D )
- la baieti: sa se califice in finala pe echipe si 2-3 finale pe aparate;

Ce parere aveti?

crisloregym
4th January 2010, 20:45
Obiective deloc intangibile...pentru medalii isi pun speranta in Tweddle (paralele+sol probabil), alificate in finala au mai avut: Downie (paralele+sol/barna), Tweddle (sol+paralele) si eventual o gimnasta la sarituri + cred ca au si ceva junioare care devin anul asta senioare. Iar la echie, au de-a face cu Rusia, Romania si, eventual, Olanda. Franta exceleaza doar prin Dufournet (parerea mea), Italia practic nu cred ca mai poate emite pretentii foarte mari, Ucraina la fel...daca stau pe aparate englezoiacele (asta e cea ma mare problema a lor, mai ales barna), fiind si la ele acasa, chiar au sanse:D. Probabil ca la noi, insa, obiectivele vor fi iarasi o calificare in finala si o medalie...

mikeyy
4th January 2010, 20:54
Ucraina si Franta vor avea parte de noi gimnaste...au devenit cateva senioare anul acesta.
Acum daca stau sa ma gandesc bine....Europenele vor fi la ei acasa...deci orice se poate in conditiile astea :D

Si tot de Marea Britanie....la baieti le-au impus note de dificultate pt a prinde un loc la Europene. Mi se pare o chestie destul de interesanta...ca un fel de barem de calificare: 6.3 (sol), 6.5 (cal), 6.3 (inele), 6.6/7 (sarituri); 6.3 (paralele) si 6.3 (bara). La fete nu au asemenea conditii...vad ca doar la baieti.

Cata_RB
4th January 2010, 21:05
Mersi, Mihai!
Ciudatel regulament...mai ales la echipe. Multi inca nu sunt de acord ca s-a renuntat la sistemul de 5 note la echipe, cum era acum ceva ani, acum s-a mers si mai departe.

crisloregym
4th January 2010, 21:11
Da....dar ucrainiencele oricum nu mai sunt ce erau odata...nici in 2008 nu au stralucit pe echipe, nici la senioare, nici la junioare. Iar pentru Franta...Youna Dufournet a fost cea care a facut legea atunci, stiu ca mai era Chloe Stanic buna (cred ca a fost ceva timp accidentata), si Marine Brevet a fost singura frantuzoaica in afara de Dufournet care s-a calificat in finale la junioare. Iar anul asta nu m-a impresionatatat de mult, din filmuletele in care o vazusem. Intr-adevar, Italia a iesit atunci pe 5 (CE 2008), dar Galante s-a retras...nu stiu, eu chiar cred ca britanicele au sanse...au venit pe 6 pe echipe, au avut locul 4 la sarituri si 5 la sol(Nicole Hibbert), la care se adauga experimentatele Downie (gimnasta care s-a calificat in 2009 la sarituri si paralele) si Tweddle, care a castigat aur la paralele si sol si in 2009. Dar...concursul e concurs si o sa vedem ce va fi:D

Oricum, bravo lor, si pentru obiective, si pentru "baremul" de la baieti...totusi, sa nu alerge dupa note de dificultate si sa piarda la executie/ratari...asta e treaba...la gimnastica mai conteaza si calitatea, spre deosebire de atletism si inot:D

mikeyy
4th January 2010, 21:22
Nu stiu ce va fi peste 4 luni...insa imi e cam teama sa ma gandesc...in ceea ce ne priveste pe noi.

- oare vom avea 3 gimnaste cu DTY (macar)? Cred ca de la vreun Amanar imi iau gandul
- vom avea oare 3 exercitii la paralele cu note peste 6? (2 avem momentan..ar mai trebui inca 1).
- la barna stam bine..trebuie doar constanta in executie.
- la sol nu prea stam bine...sper sa mizam mult pe Amelia si Raluca la acest aparat. (ar trebui cam toate cele 3 exercitii sa fie cam la nota 6).

La baieti imi e si greu sa ma gandesc...aici inca nu e clara situatia antrenorilor.....ce sa mai vorbim de pregatirea pt CE...crunt!

crisloregym
4th January 2010, 21:47
e uimitor cu solul:( da, o avem pe Amelia (care, insa, nu ii cucereste pe arbitri si nu ia tocmai note mari), eu as pune-o pe Ana (daca e sanatoasa)...la Raluca...sper sa mai aiba ceva competitii pana atunci (greu de crezut)...daca nu ar fi cu ratarile...as avea sperante mari in ea...dar in rest chiar ca e crunt (poate revine Claudia Voicu...avea si ea un sol bunisor, dar nu stiu de ce dificultate)...iar la barna...Ana+Amelia+Claudia/poate Dana Andrei...eu cred ca va fi foarte greu si sa facem echipa anul asta (cu toate accidentarile/ problemele de sanatate/ sanatate lasata balta cate doi ani etc.)...la paralele...poate doar cu Cerasela sau o Raluca sigura pe ea (din pacate, in momentul de fata, ambele variante mi se par miracole:()...nu stiu, dar daca antrenorii si fetele nu o sa aiba un program de pregatire bine gandit, bine pus la punct, de durata, si nu in hopuri, precum si o strategie de concurs, nu va fi deloc grozav:(

anna.09
4th January 2010, 22:57
- vom avea oare 3 exercitii la paralele cu note peste 6? (2 avem momentan..ar mai trebui inca 1).


Doua peste 6? La cine te referi..ca eu o stiu doar pe Ana...

mikeyy
4th January 2010, 23:04
Ma refeream la Ana si la Cera.
Eu sunt convins ca Cera merge la Europene :) .... si exercitiul ei complet e peste 6.

anna.09
5th January 2010, 09:49
Aaa..ok. ar fi fain sa revina Cera cu un exercitiu de peste 6..ca la Buzau a prezentat ceva destul de simplut, chiar si fara sa punem la socoteala coborarea.
Asa sa fie :) sa revina Cera in forta ..si sa creasca notele Ameliei si Ralucai!

Cata_RB
5th January 2010, 12:30
A avut 4.7 la Buzau, dar fara coborare...deci pierde cerinta 0.5 + 0.4, sa zicem, pentru element [sau 0.3, ca probabil i-au numarat coborarea de 0.1]. Iese oricum destul de bine...si sigur mai are niste elemente "in maneca" :)

Tess_AN
5th January 2010, 19:07
@Cata - asi in mineca :) Doamne ce bine ar fi sa o vedem pe Cerasela din nou in forma si sanatoasa! Sunt aproape doi ani de cind imi doresc asta.

Referitor la obiectivele Marii Britanii pentru CE, mie mi se par realiste, foarte realiste. Echipa feminina in primele 4 o pot obtine si fara avantajul terenului propriu. Eu le vad chiar pe podium.

Noi oare ce ne propunem? La baieti e greu de anticipat (medalie la sarituri si mai ce?!?). La fete... eu vad echipa pe podium - ce bine ar fi sa fie aur! - potential avem, numai pregatirea si strategia sa fie gindita cu cap. Si inafara de sarituri putem urca pe podium la toate (sau vine Diana cu o a doua saritura tare? sau Amelia?) ... Cred ca inca dorm si visez frumos... :)

Cata_RB
5th January 2010, 19:21
@Cata - asi in mineca :) Doamne ce bine ar fi sa o vedem pe Cerasela din nou in forma si sanatoasa! Sunt aproape doi ani de cind imi doresc asta.


Si eu! Pentru CE [si CM, dar europenele sunt primele] imi doresc sa-i vad pe Cera si Alin in forma, in echipa si cel putin cu cate o medalie + Ana T. sanatoasa si zambind. Sigur ca le doresc tuturor numai de bine...dar asta as vrea in special, demult tot astept.

myrab3la_19
5th January 2010, 22:40
Daca echipa ar fi formata din Porgras,Racea,Raluca Haidu ,Diana Chelaru si Patrascu atunci la sol cred ca Diana poate umple golul..asta daca isi mai imbunatateste executia sa ia macar 14..la sarituri nu mai visati ca nu va face nimic nou..sunt convinsa.Diana poate fi introdusa si in finala de la barna...ea sau Patrascu pentru ca Raluca nu e sigura pe ea.Eu cred ca Amelia va incerca o calificare in finala de la sarituri ,mi se pare mai puternica .Eu as face echipa asa;
VT:Chelaru (DTY),Porgras(1,5 Y cu nota aproape de Diana),Racea (DTY)
UB:Patrascu,Racea,Porgras
BB:Chelaru/Patrascu ,Racea,Porgras
FX:Chelaru,Porgras,Haidu
Daca Izbasa va reveni (nu neaparat in varf de forma) Forminte o va lua in locul Dianei,iar daca Patrascu nu e complet refacuta in echipa va intra Dana Andrei.
PS;rezerva ar fi Claudia Voicu...care mie imi place mult ,dar cred ca nu-si va reveni complet pana atunci,oricum ea poate intra pe locul Dianei/Izbasa pentru ca e buna la sol si barna.

anna.09
6th January 2010, 09:49
Eu sper la mai multe de la Claudia..mi se pare ca are un potential foarte mare pentru individual compus...sa nu mai spun ca este excelanta la barna. As vrea sa fie om de baza al echipei. Poate contribui cu o super nota la barna. Mi se pare a fi si foarte ambitioasa. Sper sa fie sanatoasa si sa o placa cine trebuie...

mikeyy
6th January 2010, 23:56
Claudia este o gimnasta foarte buna la barna. Imi place foarte mult modul in care executa elementele....e facuta pentru acest aparat, parerea mea :)

stere78
7th January 2010, 00:03
Eu as face echipa asa;
VT:Chelaru (DTY),Porgras(1,5 Y cu nota aproape de Diana),Racea (DTY)
UB:Patrascu,Racea,Porgras
BB:Chelaru/Patrascu ,Racea,Porgras
FX:Chelaru,Porgras,Haidu
Daca Izbasa va reveni (nu neaparat in varf de forma) Forminte o va lua in locul Dianei,iar daca Patrascu nu e complet refacuta in echipa va intra Dana Andrei.
PS;rezerva ar fi Claudia Voicu...care mie imi place mult ,dar cred ca nu-si va reveni complet pana atunci,oricum ea poate intra pe locul Dianei/Izbasa pentru ca e buna la sol si barna.

Teama mea e legată de lipsa de experiență a fetelor în competiții internaționale zdravene (Cera, sigur, face excepție). AnaP. spunea ea însăși că la Mondialul de anul trecut a obosit, și chiar nu-i de colo să duci calificările, individualul și trei finale pe aparate de una singură. La fel de limpede a fost că încă nu-și controlează pe deplin emoțiile (la AA și în finala de la bârnă s-a bătut, practic, singură). Nu cred că la Europene o să se poată conta pe AnaT. sau pe Găbița, cu toate operațiile prin care trec. Ca să fiu sincer, nici de Sandra nu sunt sigur. Dar e nevoie, măcar la Mondiale, de cineva din generația Beijing, care să le impulsioneze și să le liniștească pe cele "mici". O să fie greu.

myrab3la_19
7th January 2010, 09:32
Teama mea e legată de lipsa de experiență a fetelor în competiții internaționale zdravene (Cera, sigur, face excepție). AnaP. spunea ea însăși că la Mondialul de anul trecut a obosit, și chiar nu-i de colo să duci calificările, individualul și trei finale pe aparate de una singură. La fel de limpede a fost că încă nu-și controlează pe deplin emoțiile (la AA și în finala de la bârnă s-a bătut, practic, singură). Nu cred că la Europene o să se poată conta pe AnaT. sau pe Găbița, cu toate operațiile prin care trec. Ca să fiu sincer, nici de Sandra nu sunt sigur. Dar e nevoie, măcar la Mondiale, de cineva din generația Beijing, care să le impulsioneze și să le liniștească pe cele "mici". O să fie greu.

Adevarat...dar eu o vad pe Amelia foarte puternica psihic...,Ana Porgras va fi deja la a doua competitie majora iar Diana Chelaru are deja experienta unor Europene.Deci echipa "mea"(:) ) nu e chiar lipsita de experienta. Acum cand am aflat ca pe Izbasa nu o vom vedea pana la Mondiale intra tot mai mult in calcul Claudia Voicu

crisloregym
7th January 2010, 21:19
Eu sper la mai multe de la Claudia..mi se pare ca are un potential foarte mare pentru individual compus...sa nu mai spun ca este excelanta la barna. As vrea sa fie om de baza al echipei. Poate contribui cu o super nota la barna. Mi se pare a fi si foarte ambitioasa. Sper sa fie sanatoasa si sa o placa cine trebuie...

Oana, ai pus nu punctul, ci punctele pe i:D

stere78
8th January 2010, 15:08
O veste proastă, dar nu cu totul surprinzătoare:

BUZĂU (MEDIAFAX) - Gimnasta Gabriela Drăgoi riscă să piardă Campionatele Europene, ce vor avea loc în perioada 28 aprilie - 2 mai, la Birmingham, din cauza problemelor de sănătate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Gabriela Drăgoi, componentă a lotului național de gimnastică, va fi operată la tibia piciorului stâng și are puține șanse să se recupereze până la începerea competiției. Sportiva ar fi trebuit să fie operată pe data de 4 ianuarie, la Târgu Mreș, însă, din cauza programului încărcat, doctorii au amânat operația, cel mai probabil, pentru săptămâna viitoare.

Gabriela Drăgoi a suferit o accidentare la tibia piciorului stâng după Jocurile Olimpice de la Beijing, iar, ulterior, a participat și la alte competiții, în ciuda durerilor pe care le-a mai simțit.

crisloregym
9th January 2010, 14:38
Eu zic ca e cea mai buna veste care se putea!!!! In sfarsit se are grija si de Gabita!!! Dupa un an jumate, aproape doi!!!! asta e de bine!!!

stere78
9th January 2010, 14:53
Eu zic ca e cea mai buna veste care se putea!!!! In sfarsit se are grija si de Gabita!!! Dupa un an jumate, aproape doi!!!! asta e de bine!!!

Dacă stau să mă gândesc (mintea românului de pe urmă!), ai foarte mare dreptate!

Tess_AN
15th January 2010, 18:30
Ma gindeam cum as face eu echipa si mi-a venit greu sa gasesc un al treilea exercitiu pe aparat. Cum spuneti si voi mai sus, de exemplu la paralele avem Ana P si Cerasela. Mai ne trebuie un execitiu. Cine va face paralele?
As face o lista care-s aparatele "forte" la fiecare din senioare/junioare si de acolo, o lista pe aparate cu cele mai bune 4-5 evolutii (pentru rezerva si combinate) fara sa tin cont conditia de maxim 5.

Nu stiu daca Loredana Sabau se antreneaza, daca e sanatoasa si gata de competitie. Nu stiu cum sta Dana Andrei sau Andreea Span, dar poate stiti voi care-s aparatele la care ar putea intra in calcul. Nu iau in calcul fetele indisponibile: Ana T, Gabi, Sandra. Presupun ca Cerasela e ok.

Sarituri: Racea/Chelaru/Haidu/Voicu?/Patrascu?
Paralele: Porgras/Patrascu/Voicu?/Chelaru?/Haidu?
Barna: Porgras/Racea/Voicu/Chelaru?/Trenca?
Sol: Chelaru/Racea/Voicu?/Haidu?/Trenca?

Ce sanse au Andrei, Span si Sabau? Am uitat pe cineva?

Cata_RB
15th January 2010, 18:58
Loredana Sabau cred ca se antreneaza, la Buzau a facut 3 aparate [sarituri, barna, paralele] si n-am mai auzit nimic de ea de atunci...sper ca e sanatoasa. La sarituri pe langa Amelia Racea si Diana Chelaru as pune-o pe Ana Porgras, presimt ca va creste saritura pana la CE. Iar din celelalte 3, tot de la sarituri, poate doar Raluca Haidu...nu stiu ce saritura are ea. Insa Cerasela Patrascu nu stiu daca a inceput sa sara, iar Claudia Voicu a sarit doar din 4.4 la Buzau...depinde daca va avea timp sa invete altceva, dar nu cred, ea inca are mult de recuperat dupa accidentare.

Tess_AN
15th January 2010, 19:04
Asa arata mai bine? :)

Sarituri: Racea/Chelaru/Porgras?/Patrascu?/Haidu?
Paralele: Porgras/Patrascu/Voicu?/Chelaru?/Haidu?
Barna: Porgras/Racea/Voicu?/Chelaru?/Trenca?
Sol: Chelaru/Racea/Voicu?/Haidu?/Trenca?

Tot trei semne de intrebare am la fiecare aparat. Si la junioare am o multime de semne de intrebare.

Daca Cerasela vine cu DTY si Ana P. nu il are intra Cerasela. Daca Cerasela nu face sarituri - Ana P. intra oricum fie cu Y fie 1.5Y sau DTY. Ce are Raluca la sarituri? Si ce sperante am avea sa abia o saritura mai buna pina in aprilie?

Cata_RB
15th January 2010, 19:25
Intr-adevar, Cera a sarit DTY la CE 2008, fix inainte de accidentare...uitasem. Marele semn de intrebare e daca a inceput sa sara...si daca ar avea timp sa il recupereze, dupa atatea luni de pauza la acest aparat. Ana P. sare foarte usor, dupa parerea mea, FTY, sper si cred ca ar trebui sa o vedem cu DTY, daca va fi sanatoasa.
Cel mai recent filmulet cu Raluca e din 2009, insa n-am inteles ce competitie e si din ce luna: http://www.youtube.com/watch?v=13rdLPCVTRI FTY avea si ea...sa vedem!

Tess_AN
15th January 2010, 19:39
Cam multi daca la sarituri... dar daca Cerasela sare DTY, daca Raluca si Ana P. vin tot cu DTY (sau cel putin una din ele... sariturile sunt bine acoperite.
VT: Racea/Patrascu/Porgras/Chelaru/Haidu
La paralele e mare problema. Daca Amelia nu vine cu dificultate mai mare. Nu stiu cit a progresat Diana sau cit de constanta e Raluca. Dana Andrei a fost bine clasata la CN... Iar Diana Trenca parca nu are paralelele ca punctul ei forte... Cred ca apelez la Amelia chiar daca nu a crescut la dificultate.
UB: Porgras/Patrascu/Racea/Chelaru/Haidu

mikeyy
15th January 2010, 19:57
La sol eu as adauga-o pe Ana Porgras.....nici nu concep sa nu isi faca acel sol minunat! :)
La paralele cred ca as opta pt Amelia datorita sigurantei....insa daca Pitic reuseste sa se concentreze poate sa faca si ea un paralel frumos si competitiv. Avantajul lui Pitic e tinuta!
La sarituri...cred ca vom avea 3 DTY-uri: Diana, Amelia si Cerasela. Poate si Ana Porgras va reusi un DTY, dar nu stiu la ce sa ma astept la sarituri...e foarte incerta situatia la acest aparat :(
Iar la barna avem de unde alege...avem vreo 4 gimnaste cu adevarate calitati pt acest aparat (Ana, Ama, Cera si Claudia).

In filmul "Secret of Deva" am vazut cum Cera o ajuta pe Pitic sa-si faca bagajul pt prima competitie - "Mica gimnasta". Iar acum..tot Cera e cea care are sanse sa conduca echipa spre Europene..ea fiind campioana europeana en-titre. Abia astept :)

Cata_RB
15th January 2010, 20:05
Asa-i, si la sol...eu am ramas blocata pe sarituri :P

myrab3la_19
15th January 2010, 20:22
Cam multi daca la sarituri... dar daca Cerasela sare DTY, daca Raluca si Ana P. vin tot cu DTY (sau cel putin una din ele... sariturile sunt bine acoperite.
VT: Racea/Patrascu/Porgras/Chelaru/Haidu
La paralele e mare problema. Daca Amelia nu vine cu dificultate mai mare. Nu stiu cit a progresat Diana sau cit de constanta e Raluca. Dana Andrei a fost bine clasata la CN... Iar Diana Trenca parca nu are paralelele ca punctul ei forte... Cred ca apelez la Amelia chiar daca nu a crescut la dificultate.
UB: Porgras/Patrascu/Racea/Chelaru/Haidu

Eu cred asa : 1) Porgras si Racea in echipa sigur
2)Cerasela Patrascu/Dana Andrei BB,UB
3) Raluca Haidu,Diana Chelaru VT,Fx
4)Claudia Voicu BB,FX

1)Vor concura pentru AA,deci vor face toate aparatele (cel putin in calificari sunt obligate)
2)Una din ele va fi in echipa, depinde cine e mai in forma(as vrea sa fie Cerasela dar in septembrie Dana arata mai bine,avea coborari).Cea care va merge va fi a treia la paralele
3)Una din ele si aici e greu de ales: -Chelaru pentru experienta si DTY
-Raluca pentru tinuta net superioara Dianei la sol si pentru ca reprezinta o acorperire la paralele(desi la fel de nesigura ca si Diana castiga la executie, cred ca notele de plecare sunt apropiate)

4)Claudia ar putea fi a treia la sol si barna.Eu as lua-o si doar pentru barna,sol poate face Amelia daca nu e refacuta Voicu.

Tess_AN
15th January 2010, 20:31
Pai aici e problema. Si ma enerveaza la culme CE-ul de anul asta. Au voie maxim 5(cinci) nume in echipa. Si din astea numai 3 concureaza in calificari pentru concursul pe echipe si pentru finale pe aparate. Ce concurs pe echipe e ala cu 3 pe aparat si conteaza toate 3 in calificari? Unde-i spiritul de echipa? Asta e ideea de echipa, sa se ajute intre ele... cea mai mica nota sa nu conteze... macar in calificari. Dar nu va fi asa anul asta. Turb. Sau turbez - cum va place sa conjugati verbul. Daca ar concura macar 4 pe aparat si sa conteze primele 3 note ar fi mai usor ca ne-am putea baza pe Raluca... daca ii iese - perfect, daca nu macar nu afecteaza echipa...

Anul acesta, senioarele nu au concurs de AA. Doar echipe (cu maxim 3 pe aparat in calificari - mor!!!) si finale pe aparate.

Tess_AN
15th January 2010, 20:52
Si mie imi place solul Anei P. Sper sa nu ii schimbe melodia si sa o lase antrenorii sa il faca. Nu stiu care e nivelul la care a ajuns Claudia Voicu la barna si cum sta Cerasela cu coboririle de pe aparat (implicit sariturile). Dar presupunind ca acolo situatia e buna, luind in cosiderare ce zice Mihai si Mirabela lista refacuta arata asa:

Sarituri: Racea/Patrascu/Porgras/Chelaru/Haidu
Paralele: Porgras/Patrascu/Haidu/Chelaru/Racea/Andrei
Barna: Porgras/Racea/Voicu/Chelaru/Andrei/Patrascu
Sol: Chelaru/Porgras/Haidu/Racea/Trenca

Am uitat ceva? Iar acum tinind cont de conditiile lor de maxim 5 cu maxim 3 pe aparat:
Racea, Porgras, Patrascu primele 3 locuri din echipa.
Pentru urmatoarele doua locuri se "bat" Chelaru, Haidu si Voicu.

Edit: Daca #1.
Ana P. vine cu DTY si Claudia are sol competitiv, intra si Claudia pe un loc si pentru ultimul pasaport ramine de ales intre Diana si Raluca. Al naibii de grea alegere....
Daca #2. Experienta competitionala a Dianei ii asigura un loc (are si sol si DTY si barna/paralele de luat in considerare), depinde daca antrenorii vor sa o ii dea sansa de debut Claudiei sau nu (considerind-o pe Claudia recuperata). Si atunci Pitic va fi rezerva.

E totusi devreme. Important e sa fie fetele sanatoase si sa invete lucruri noi... Ar fi necesar si binevenit un concurs intern (Campionatele Internationale ale Romaniei ?) inaintea Europenelor...

mikeyy
15th January 2010, 21:48
Macar avem de unde alege 5 gimnaste...nu mai patim ca in 2006, 2008 si in 2009 unde am fost la limita si am tras de gimnastele accidentate.

crisloregym
16th January 2010, 00:23
In filmul "Secret of Deva" am vazut cum Cera o ajuta pe Pitic sa-si faca bagajul pt prima competitie - "Mica gimnasta". Iar acum..tot Cera e cea care are sanse sa conduca echipa spre Europene..ea fiind campioana europeana en-titre. Abia astept :)

Era si Cerasela? Eu nu o vazusem, din pacate calitatea filmului cand m-am uitat eu pe Al Jazeera era foarte foarte slaba si nu am recunoscut prea multe fete:(..dar ironica soarta...sper sa fie asa si la Europene/ Mondiale/ macar Nationale:D

Tess_AN
16th January 2010, 00:51
Am inteles ca la junioare au AA si finale pe aparate. La junioare nu e concurs pe echipe anul acesta la CE? Cite fete participa dintr-o tara si care-i regula de concurs?

La baieti cum sunt regulile?

De la noi cine mai e de luat in calcul pe langa Larisa si Diana? Stiu ca mai avem junioare dar cite au voie sa participe la un aparat?

crisloregym
16th January 2010, 19:40
cred ca ar mai fi de luat in calcul Madalina Neagu, daca este sanatoasa...
Si, poate vreo surpriza de la Beatrice Margarit la sarituri si sol??:D....am eu o afinitate pentru ea:D

mikeyy
16th January 2010, 20:22
Sistemul la junioare e diferit. E vorba de 5-5-3.
Dintre junioare....pe langa Larisa si Didi...imi place mult de micuta Maria Balea.

Andraf
16th January 2010, 21:22
Dar nu e concurs pe echipe la junioare... cum vine asta cu 5-5-3? probabil ca doar in calificari vor concura toate 5 sau nu?

mikeyy
16th January 2010, 21:31
Concursul de calificare e considerat si finala pe echipe....2 in 1.
E putin mai incurcat...nici eu nu inteleg exact cum va fi.

Probabil ca participa toate cele 5...dar pt totalul echipei se vor lua in calcul doar primele 3 note.

crisloregym
16th January 2010, 22:20
Ce chestie...
Chiar sunt curioasa cum va fi echipa anul asta la junioare:D

Tess_AN
17th January 2010, 04:51
5 din 11, daca nu am uitat eu pe nici una din junioarele "mari" de la lot. Sper ca nu, scuze anticipate daca am facut-o.

Ana Baicu, Maria Balea, Diana Bulimar, Mihaela David, Tatiana Geamparoiu, Georgiana Gheorghe, Larisa Iordache, Beatris Margarit, Madalina Neag, Diana Rusu, Andrea Tufa. Nu stiu daca Mihaela Tipa e la lot si recuperata.

La baieti, stie cineva care juniori au trecut la seniori anul acesta?

simonad
17th January 2010, 22:49
Cine merge din voi la europene si cand? Eu nu stiu exact cand merg, in principal la finalele seniorelor, dar nu mi-ar displacea sa vada si baietii, doar ca ar trebui sa fac 2 drumuri...Tot astept un miracol, ca am depus cerere de voluntariat dar nu prea am mari sperante sa-mi accepte :( Cine merge este rugat sa ma contacteze!!!

crisloregym
17th January 2010, 23:26
Pornind de la lista ta, Tess, cred ca mai mult ca sigur vor fi in echipa Larisa, Diana si Madalina, completate poate de Ana Baicu (iarasi as zice sigur in echipa)...in rest, probabil ca va depinde mult de ce va sti sa sara Beatris si de ce paralele pot fi realizare...practic, cu primele trei gimnaste suntem acoperiti la barna si sol, Diana ar fi singura mai buna la paralele, probabil secondata tot de Larisa...chiar sunt curioasa ce fete mai sunt mai bunisoare la paralele din lotul de junioare... as indrazni sa spun Georgiana Gheorghe datorita tinutei, dar nu stiu ce are in exercitiu...greu de zis...nu stiu..

Tess_AN
17th January 2010, 23:54
Paralele la junioare consider si eu ca e o problema... din ce am vazut eu anul trecut. Sa speram totusi ca de atunci s-a progresat.
La sarituri, eu am incredera in Ramona, daca nu anul asta la anul sigur junioarele vor impresiona la sarituri.

crisloregym
17th January 2010, 23:59
La sarituri zic si eu ca se mai misca ceva-ceva...aproape toate au cate un Yourcenko (simplu sau cu o rotatie)...iar la Beatris ma astept la mai mult anul asta la sarituri... cu elan pe 75% din pista tre sa iasa ceva mai mult decat un yourcenko cu 360 realizat cu elan pe 50% din pista;)

niagara64
18th January 2010, 00:10
La sarituri zic si eu ca se mai misca ceva-ceva...aproape toate au cate un Yourcenko (simplu sau cu o rotatie)...iar la Beatris ma astept la mai mult anul asta la sarituri... cu elan pe 75% din pista tre sa iasa ceva mai mult decat un yourcenko cu 360 realizat cu elan pe 50% din pista;)

Mai cred ca porniti de la premisa ca daca ei maresc elanul creste forta de executie .Nu prea este asa.
DE obicei nu prea isi schimba distanta elanului .Este o distanta pe care o "invata" de mica de obicei , o distanta in care "ii ies pasii " , as spune o distanta in care gimnasta simte ca se incarca cu puterea necesara .Aceasta distanta variaza de la gimnasta la gimnasta si nu tine musai de dificultatea sariturii .

crisloregym
18th January 2010, 00:51
Lasa-ma sa visez, Niagara:D!!! Am nevoie de vise frumoase in perioada asta:D

niagara64
18th January 2010, 02:15
Lasa-ma sa visez, Niagara:D!!! Am nevoie de vise frumoase in perioada asta:D


:happy OK cred ca te-ai molipsit de la Mihai ca si el este in sezonul de vise !:)

Cata_RB
18th January 2010, 02:22
:happy OK cred ca te-ai molipsit de la Mihai ca si el este in sezonul de vise !:)

Pai daca la federatie nu e niciodata optimism...macar aici sa fie :)

anna.09
18th January 2010, 12:14
Pentru paralele junioare eu as vedea-o si pe Ana Baicu..mi se pare ca are o tinuta bunicica. La Focsani a incercat si o desprindere (Jaeger parca).

Tess_AN
18th January 2010, 20:27
In 2008 cind a fost concurs pe echipe, la senioare a fost la fel.
In calificari au concurat 3 dintr-o tara si au contat toate 3 notele;
In finala pe echipe la fel, 3 concureaza la fiecare aparat si conteaza toate 3 notele.
Din echipa pot/puteau face parte maxim 5 gimnaste.
Nu e AA.
La finalele pe aparate maxim 2/tara in functie de notele din calificari - conditia deja stiuta, in finalale pe aparate concureaza 8 gimnaste.

La junioare, am vazut 4 nume romanesti (Porgras, Racea, Sabau, Voicu) la toate aparatele. Tinind cont ca Diana Chelaru a fost atunci accidentata - ma gindesc (nu mai tin minte) poate regula e 5-4-3 adica din 5 gimnaste concureaza 4 pe aparat si conteaza 3 note... iar 5-5-3 e o gresala. Alta idee nu am.

Concursul baietilor pentru mine e un mister neelucidat asa cum e componenta ambelor loturi (seniori si juniori) in momentul de fata.

Cata_RB
18th January 2010, 21:50
Concursul baietilor pentru mine e un mister neelucidat asa cum e componenta ambelor loturi (seniori si juniori) in momentul de fata.

Lotul de seniori, conform unor articole de la reunire: Robert Stănescu, Adrian Bucur, Ovidiu Buidoșo, Cristian Bățagă, Andrei Ursache, Andrei Muntean, Cosmin Iancu, Vlad Cotuna, Alin Jivan, Flavius Koczi, Marius Berbecar, Marian Dragulescu.

La juniori nu stiu. La baieti cariera in gimnastica e mai lunga decat la fete, cred ca si trecerea la seniorat se face la alta varsta [18?], poate si de asta e mai greu de urmarit...cred ca juniorii mai stau si la cluburi. Acum imi dau seama ca nu au fost in ultimii ani informatii clare. Pot doar sa presupun ca intra in calcul baietii care au participat la Buzau: http://www.gymnasticsresults.com/2009/rou/rouchamp.html

mikeyy
18th January 2010, 22:47
Sper ca voi obtine eu in curand informatii despre lotul juniorilor (baieti)...componenta si planuri de viitor. Cand o sa stiu ceva concret...va voi anunta.

La seniori..sunt cei pe care i-a enumarat Cata.

crisloregym
18th January 2010, 23:29
:happy OK cred ca te-ai molipsit de la Mihai ca si el este in sezonul de vise !:)
Pai n-am incotro...macar cu ochii deschisi sa incerc sa visez, ca inchisi aproape ca nu mai apuc sa ii tin...si trebuie sa continuu in stilul asta macar inca doua saptamani:(

mihafrancisc
2nd February 2010, 16:02
Va fi televizat concursul junioarelor si juniorilor?
Avand in vedere ca este calificarea pt jocurile olimpice de tineret, ar trebui.

Serena2010
2nd February 2010, 17:09
Buna Ziua

My romanian is limited..... I am onto learning to ask for things in romanian " (as vrea o bere - i'd like a glass of beer - ha ha) so bear with me, soon i will be much better (Da)!!

I have a question to ask - can someone please tell me when the European JUNIOR Championships are being held - are they on at the same time as the SENIOR European Championships or a different date. I hope Cerasela goes to the Senior Championships and Claudia Voicu too (imi place mutl de claudia voicu).

Juniors .... they impressed me so much WOW!!!!!! How many juniors can go??? Is it 5 Juniors?? How young can they be?? I would love to take Diana Bulimar, Larissa Iordache because they both are talented BUT they have release skills on the UB too. If the Juniors are to be competitive with the Russian Juniors (komova/Grishina/Karpova/baby mustafina who are already doing release skills on UB) then we need another girl who is doing a release skill on bars. Any other Junior doing a release skill on UB yet??? i know diana rusu/andrea tufa and georgina gheorghe (maybe spelt wrong her name??) are going to Nadia Comaneci cup - is it possible one of these juniors are doing a release skill on UB? i dont see any other junior currently doing a release skill - perhaps Madalina Neagu ???

Thanks for your patience with me - multumesc.

Cata_RB
2nd February 2010, 18:01
Serena cere detalii despre europenele de juniori. O sa ii traduc cate ceva din ce s-a discutat deja aici.

The junior championships are held in the same period with the senior ones. Here is the complete schedule, from the official site: http://www.europeangymnastics2010.org/theEvent.aspx

Regarding the system...for them, it seems to be 5-5-3, but we are not very sure, it is a bit more complicated. I don't know exactly about the age, but this is the list with the eligible girls:
Ana Maria Baicu, Maria Balea, Diana Bulimar, Tatiana Geamparoiu, Georgiana Gheorghe, Larisa Iordache, Beatris Margarit, Madalina Neagu, Diana Rusu, Andrea Tufa.

And the boys: Robert Ciuculete, Laurentiu Nistor, Precup Phong Christian, Doru Iacob, Daniel Radeanu, Andrei Muntean, Andrei Groza, Adelin Kotrong, Alex Stoian [from here http://fangymnastics.com/2010/01/24/sa-facem-cunostinta-lotul-national-masculin-de-juniori/ ]

anna.09
2nd February 2010, 21:16
Buna Ziua

- is it possible one of these juniors are doing a release skill on UB? i dont see any other junior currently doing a release skill - perhaps Madalina Neagu ???



Ana Baicu tried a Jaeger at Nationals in 2009.

Tess_AN
2nd February 2010, 22:01
Ana Baicu tried a Jaeger at Nationals in 2009.
http://www.youtube.com/watch?v=xs10oPwoPC4&feature=related

Clau93
3rd February 2010, 01:36
English: At the moment I think that Ana Baicu, Madalina Neagu, Larisa Iordache and Diana Bulimar are looking good on UB. They have the most potential! Oviously they are still junior, maybe when they will grow up a bit, they will add a release or two.:) I think that Beatrice and Tatiana need to upgrade A LOT if they want to go to the Olympics.

Romana: In momentul respectiv eu cred ca Ana Baicu, Madalina Neagu, Larisa Iordache si Diana Bulimar arata bine pe paralele. Au mult potential si eu forma buna. Bineinteles sunt inca juniori, dar poate in viitor cand mai cresc isi vor evalua exerciitle la paralele si notele de plecare vor fi mai mari:). Vorbind despre celelalte junioare, cred ca Beatrice si Tatiana trebuie sa aiba exercitii mai grele daca ar fi sa mearga la competitii internationale.

Ramonica
3rd February 2010, 12:49
Concursul de calificare e considerat si finala pe echipe....2 in 1.
E putin mai incurcat...nici eu nu inteleg exact cum va fi.

Probabil ca participa toate cele 5...dar pt totalul echipei se vor lua in calcul doar primele 3 note.

Da, cam asa este, cum sint sampoanele 2 in 1, sau mai bine zis 4 in 1 pt ca tot din prima zi de concurs care pt junioare va fi: conc pe echipe, calificari pt finala de individual compus, pt finala pe aparate + calificare pt Olimpiada de junioare pt cele care au 15 ani
formatul echipei este 5 5 3 adica echipa se formeaza di 5 gimnaste concureaza 5 dar intra in calcul 3 note ( cele mai bune)

Ramonica
3rd February 2010, 12:55
5 din 11, daca nu am uitat eu pe nici una din junioarele "mari" de la lot. Sper ca nu, scuze anticipate daca am facut-o.

Ana Baicu, Maria Balea, Diana Bulimar, Mihaela David, Tatiana Geamparoiu, Georgiana Gheorghe, Larisa Iordache, Beatris Margarit, Madalina Neag, Diana Rusu, Andrea Tufa. Nu stiu daca Mihaela Tipa e la lot si recuperata.

La baieti, stie cineva care juniori au trecut la seniori anul acesta?

din 10 pt ca Mihaela David a plecat acasa

Andraf
3rd February 2010, 20:54
Multumim mult, Ramonica, pentru lamuriri. Lunile astea vor fi decisive pentru tinerele noastre sperante. Cinci din zece trebuie sa demonstreze ca isi merita locul in echipa. Stiu ca sunt ambitioase, talentate si vor da tot ce au ele mai bun si vor fi cu siguranta pe podiumul european. Hai fetelor! Hai ROMANIA!!!

crisloregym
3rd February 2010, 21:50
Si Mihaela David? Oooofffff:(

Clau93
3rd February 2010, 22:02
Poate sa spuna cineva la Mihaela David sa vina inpoi? E prea talentata!! :cool: Si sper totusi ca Mihaela Tipa sa isi revina pentru ca si ea e foarte talentata.

Serena2010
3rd February 2010, 23:19
Buna Ziua

Thank you for posting the information for the European Juniors and the list of eligible Juniors for the team.

WOW , what a list of talented Juniors. I am VERY impressed with that list as my favourite juniors are on the list (although my little maria rauta and irina paun are missing :angry:) but maybe they are TOO young?

So I am interested who will be the team for the Juniors.. we have some months to go before the europeans and well my wish list is that they take to the championships:

Diana Bulimar ( i would vote her captain)
Larissa Iordache
Anamaria Baicu (because she has a release on UB)

I have no idea for the next 2 girls but i would try to find 2 girls who are strong on Vault and UB to stay competitive with the Russian Juniors.

I do like madalina neagu but i know she was injured and I am not sure if she came back from her injury?? To me, Diana Bulimar and Larisa Iordache are just amazing and seeing them compete head to head against Viktoria Komova and Anatasia Grishina is going to be fun!!

Clau93
3rd February 2010, 23:38
Hey Serena, thanks for the messages! We have heaps of juniors don't we?? I just hope there is a big future for them!:D I think Maria and Irina are too young, but not sure what age they are, help anyone?! I think taking Diana, Larisa and Ana will be a good idea, especially since they are the best at bars, apparently, so we will see what happens. IMO I think Madalina Neagu MUST go! She is too talented.:yes:

Multumim Serena pentru mesaj! Noi chiar avem niste junioare foarte talentate, nu? Sper numa sa aiba un viitor bun. Irina si Maria, cred ca sunt prea tinere sa mearga la europene, nu? Poate sa ne spuna cineva varsta lor? Daca pleaca Anamaria, Larisa si Diana, ar fi o idee foarte buna pentru ca dupa cate stiu sunt cele mai bune la paralele, ceea ce e bine pentru Romania. Din punctul meu de vedere Madalina Neagu TREBUIE sa mearga si ea la europene, e prea talentata!:)

Cata_RB
3rd February 2010, 23:40
WOW , what a list of talented Juniors. I am VERY impressed with that list as my favourite juniors are on the list (although my little maria rauta and irina paun are missing :angry:) but maybe they are TOO young?


Yes, they are too young. Maria will be eligible next year (2011) and Irina the year after that (2012). I hope I am not wrong.

crisloregym
3rd February 2010, 23:44
Serena spune ca ii pare rau ca preferatele ei, Maria Rauta si Irina Paun nu sunt pe lista pentru Europene...insa ele sunt prea mici pentru a merge la Europenele de junioare. Daca am retinut eu bine, la aceasta competitie pot merge doar gimnastele de 14 si 15 ani.

Serena, Maria Rauta and Irina Paun are just too young. They both belonged to the third category last year, with Irina competing in the 3rd category for the first year in 2009. From what I know, only gymnasts being 14 and 15 years old can compete at the Junior Europeans. I believe Maria and Irina will be age eligible for the Junior Europeans in 2012.

Clau93
3rd February 2010, 23:45
Yes, they are too young. Maria will be eligible next year (2011) and Irina the year after that (2012). I hope I am not wrong.

WOW I hope you are not wrong either because those are some talented juniors!! So maybe they will go to the European championships.

Sper si eu ca nu ai gresit pentru acele junioare sunt foarte talentate...deci poate merg si ele la compionatele europene.:D


Serena spune ca ii pare rau ca preferatele ei, Maria Rauta si Irina Paun nu sunt pe lista pentru Europene...insa ele sunt prea mici pentru a merge la Europenele de junioare. Daca am retinut eu bine, la aceasta competitie pot merge doar gimnastele de 14 si 15 ani.

Nasol tu, dar cine stie ce se intampla....sper sa mai faca gimnastica chiar si dupa olimpiada!

Serena2010
4th February 2010, 17:32
Buna Ziua

Ce mai faci?

Mersi mult de tot... Well thank you all for writing about Maria Rauta and Irina Paun. I am happy to hear about them and that they are too young to compete at this years Euros.. But in 2012 they will compete - YAHHHH.

I should have known about Maria Rauta because I believed I ask a question on her and was told she was not eligible for the 2012 Olympics as she is too young ...

And yes, Romania has many talented gymnasts. AMAZING.....

Claud- you talk about Larissa/Diana and AnaMaria being great on bars and I agree that Madalina Neagu is great . Perhaps she has added a release element in her UB?? I am interested to see how the juniors coming to Oklahoma for Nadia Cup will do.. especially on UB and VT.

I'm still searching for tickets to the US Cup to see Claudia live in action.
te pup papa!!:D

anna.09
4th February 2010, 21:24
Diana Bulimar ( i would vote her captain)


:)
Well I think the captain role is already taken...
Larisa seems to be born for it. We have seen her in action at Nationals and she is definitely the leader of the group.

Cred ca rolul de capitan la junioare este adjudecat de Larisa care dupa parerea mea are o inclinatie deosebita pentru acest rol.

Serena2010
4th February 2010, 22:45
:)
Well I think the captain role is already taken...
Larisa seems to be born for it. We have seen her in action at Nationals and she is definitely the leader of the group.

Cred ca rolul de capitan la junioare este adjudecat de Larisa care dupa parerea mea are o inclinatie deosebita pentru acest rol.


MERSI.... gotta LOVE Larissa who seems so mature and supports her team mates in all the videos i have of her cheering on Diana on beam or Madalina on the Uneven Bars.

The Romanian sportsmanship is something that OTHER countries could learn from... tsk tsk... Russia, tsk tsk, American. I love the great sportsmanship they have for other gymnasts whether they win or lose.

Clau93
5th February 2010, 05:51
And yes, Romania has many talented gymnasts. AMAZING.....

Claudiu- you talk about Larissa/Diana and AnaMaria being great on bars and I agree that Madalina Neagu is great . Perhaps she has added a release element in her UB?? I am interested to see how the juniors coming to Oklahoma for Nadia Cup will do.. especially on UB and VT.

I'm still searching for tickets to the US Cup to see Claudia live in action.
te pup papa!!:D

We do have a lot of juniors, maybe we haven't even heard of all of them ;). Well the thing about the UB is that many girls are still going through "growing" if you may call it that, and they are too short to be able to those kind of skills. Remember Maria Balea at nationals? She was so sweet but needs to wait a little bit more to make her UB a bit more competitive. On the other hand, people like Diana, Larisa, etc can do releases because they are so good at other appratus. I hope you find tickets!

Avem destul de multi juniori, poate ca nici nu-i stim pe toti! Chestia cu paralele este ca la acest aparat, trebuie sa fi destul de inalta ca sa faci elemente grele. Multe fete inca mai cresc si sunt prea mici ca sa faca elemente de dificultate mare. Va aduceti minte de Maria Balea??:) E asa de dragutza dar trebuie sa mai astepte putin ca sa poate sa faca elemente mai grele. Pe de alta parte, gimnaste ca Diana si Larisa, etc pot face elemente mai grele pentru ca sunt destul de inalte si au multa incredere in ele si sunt foarte bune la celelalte aparate.

niagara64
5th February 2010, 14:56
SErios ? E nevoie de inaltime ? Cat de inalte sunt chinezoaicele ?! Este taman invers Clau ...

Clau93
5th February 2010, 23:23
SErios ? E nevoie de inaltime ? Cat de inalte sunt chinezoaicele ?! Este taman invers Clau ...

Punct bun, dar cred ca sunt destul de inalte, probabil He Kexin e oleaca mica dar cine stie, ea poate lucreaza numa la paralele cand se antreneaza:cool:.

mikeyy
5th February 2010, 23:43
Ne-am inscris oficial la Europene...Romania va fi reprezentata de 20 de sportivi.
Urmeaza nominalizarea gimnastilor pentru fiecare tara.

niagara64
5th February 2010, 23:47
Punct bun, dar cred ca sunt destul de inalte, probabil He Kexin e oleaca mica dar cine stie, ea poate lucreaza numa la paralele cand se antreneaza:cool:.

DE aia nu e bine cand inveti gimnastica numai de la youtube ...
NU sunt inalte chinezoiacele ...sunt chiar printre cele mai scunde gimnaste Clau .
Si daca tot te-a mancat pe limba ia si sincearca sa explici de ce crezi tu ca e nevoie de o gimnasta inalta la paralel ?


BTW ...singurul aparat unde inaltimea te ajuta(dar nu foarte mult ) e masa de sarituri .

mikeyy
5th February 2010, 23:50
Nu vreti sa continuati discutia in alta parte? :D
Nu am nevoie de chinezoaice la Europene :ras-plans:
Insa...inaltimea e un dezavantaj...si unul destul de mare.

Clau93
5th February 2010, 23:53
DE aia nu e bine cand inveti gimnastica numai de la youtube ...
NU sunt inalte chinezoiacele ...sunt chiar printre cele mai scunde gimnaste Clau .
Si daca tot te-a mancat pe limba ia si sincearca sa explici de ce crezi tu ca e nevoie de o gimnasta inalta la paralel ?


BTW ...singurul aparat unde inaltimea te ajuta(dar nu foarte mult ) e masa de sarituri .

Nu, BBC de fapt! Youtube nu asa mult. Ehh, Jiang, Cheng Fei nu sunt inalte?? Ca mici nu sunt! Pai, Monica Rosu sau Svetlana Khorkina a fost desult de inalta si ele au fost bune la paralele! O.o si Nastia la fel!!

Nu, eu cred ca gimnastele inalte pot face exercitii bune la orice aparat!:cool:

Mikkey, multumim mult mult de tot pentru stire :). HAI ROMANIA

OK Mikkey, Niagara poti sami spui la mine pe profil :)....da, si eu cred ca la fel DAR chiar sunt multe gimnaste in istoria lumii care au fost inalte si au avut rezultate bune (Sandra e alt exemplu)

mikeyy
6th February 2010, 00:00
Chinezoaicele nu sunt inalte deloc....sunt cele mai mici. Nu stiu unde le vezi tu inalte.
Gimnaste inalte sunt: Izbasa, Kaeslin, Khorkhina, Boginskaya (cateva exemple). In general am observat ca gimnastele inalte au probleme la barna..mai ales de tinuta si de stabilitate.
Daca vreti va mut discutia in alta parte...e un subiect interesant.

Clau93
6th February 2010, 00:08
Nu, nu le vad inalte, dar nici nu le vad mici pe unele, cred ca He Kexin, Yang Yilin si Deng Linlin sunt cele mai mici, dar Cheng Fei sau Jiang Yuyuan nu sunt micute:). O.o si Alicia Sacramone e destul de inalta!

Serena2010
6th February 2010, 22:06
Buna Ziua

Ce mai faci? My computer has been down the past couple of days but it's up and running. Thanks for the information.. ahhh Maria Balea, who could forget the "darling of the nationals" , i think she was the cutest ever and she is very tiny and cute too. But yes, growing spurts, i guess i forget how far apart those bars are and for a Junior that's pretty intense work for them.

I am thinking of going to the 2011 Europeans that my friend on facebok was talking to me about. I think that would be a great trip to think about . Does anyone know where the 2011 Europeans are being held - what country/city????

Multumesc...
pe curand!te pup papa.

Cata_RB
6th February 2010, 22:20
Serena ne spune cat de simpatica e Maria Balea si ca pentru gimnaste asa micute paralelele necesita ceva efort. Se gandeste sa mearga la CE 2011 si ne intreaba unde vor fi tinute.

2011 Europeans for seniors, both men and women, will be held in Berlin, Germany, on 5-10 of April. Juniors Europeans are not announced yet.

mikeyy
6th February 2010, 22:50
In 2011 there will be no Jr. competition at the Europeans..only AA and EF for seniors.

[La CE din 2011 nu se va organiza si competitie pt juniori...doar individual compus si finale pe aparate pentru seniori]

Cata_RB
6th February 2010, 22:56
Oops, m-am uitat in coloana pentru ritmica...scuze :D De asemeni, data de desfasurare e provizorie.

Oops, that's right, I made a confusion. Also, the dates may not be final.

Clau93
7th February 2010, 01:41
Hey Serena! Nice to hear from you, I hope your computer is OK. O.o so exciting you might be going to Euros, Berlin is a good city to visit! :cool: The Euros will be in Berlin as everyone else said and it is only AA and EF! But what is cool is that Diana Bulimar will be senior that year!!:yes:

Buna Serena, sper ca calculatorul tau e bine! Ce fain ca poate mergi la europene in 2011. Campionatele vor fi tinute in Berlin in cursul primaverii (cred) si este doar individual si finala pe aparate! Ce e fain este ca Diana Bulimar va fi senioara anul acela si poate o vom vedea acolo!

Serena2010
8th February 2010, 02:16
Hey Serena! Nice to hear from you, I hope your computer is OK. O.o so exciting you might be going to Euros, Berlin is a good city to visit! :cool: The Euros will be in Berlin as everyone else said and it is only AA and EF! But what is cool is that Diana Bulimar will be senior that year!!:yes:

Buna Serena, sper ca calculatorul tau e bine! Ce fain ca poate mergi la europene in 2011. Campionatele vor fi tinute in Berlin in cursul primaverii (cred) si este doar individual si finala pe aparate! Ce e fain este ca Diana Bulimar va fi senioara anul acela si poate o vom vedea acolo!


Buna Ziua

Multumesc (thanks to everyone). I appreciate you giving me the information for 2011 Europeans - I will let my friend know about where they will be held. The date - i will find that out at a later date.

OH and watching Diana Bulimar would be a dream come true , sorry, watching ANY romanian live in action would be a dream come true. US Cup - well I am progressing to go to US Cup but I need to find coverage to teach my classes the weekend it is held so i will know next week the story about going to US Cup - it is only a 3 hour drive away.

Claudia is going to be spectacular to watch and I woudl LOVE to go there and send her my warm energy her way and be cheering her and flavius on... I am very loud maybe they will hear me (heh heh).

Diana turns senior and so does Madalina Neagu in 2011 correct?? Who else turns senior in 2011 from Romania?

pe curand
te pup papa!

Clau93
8th February 2010, 06:20
Buna Ziua

Diana turns senior and so does Madalina Neagu in 2011 correct?? Who else turns senior in 2011 from Romania?

Serena vrea sa stie cine vor fi senioare in 2011!

Hey!! Nice to hear from you. From what I know, the new seniors in 2011 will be Diana Bulimar, Madalina Neagu, Anamaria Baicu, Tatiana Geamparoiu and Beatrice Margarit! I am not sure though if that is all of them!

Din cate stiu eu, noile senioare in 2011 vor fi Diana Bulimar, Madalina Neagu, Anamaria Baicu, Tatiana Geamparoiu si Beatrice Margarit. Dar eu nu sunt sigur daca acelea sunt toate gimnastele!

shagya
8th February 2010, 17:03
i have a list with girls from 1995,but I'm not sure if all the girls are still active

Ana Maria Baicu
Diana Bulimar
Madalina Neagu
Rodica Masnita
Adina Bordeianu
Iulia Cucos
Mihaela David
Andreea Gheorghe
Emilia Ioja
Diana Rusu
Carolina Pislaru
Roberta Radu
Virginia (Verginica) Gheata
Alexandra Neagu
Georgiana Paraschiv
Cristina Stefan
Florentina Dascaliuc
Sabina Stanescu
Andra Lacatus
Beatrice Margarit
Maria Loredana Frumuzache
Mihaela Borcea
Roxana Nacu
Claudia Stoica
Tatiana Geamparoiu

maybe someone knows something about the girls?

crisloregym
8th February 2010, 23:02
Adina Bordeianu and Florentina Dascaliuc retired from what I konw.. Mihaela David left the junior team. I don't know about Rodica Masnita, Iulia Cucos, Andreea Gheorghe, Emilia Ioja, Carolina Paslaru, Roberta Radu, Virginia Gheata, Alexandra Neagu, Cristina Stefan, Sabina Stanescu, Andra Lacatus, Loredana Frumuzache, Roxana Nacu and Claudia Stoica...I don't think they still are/ are in the junior team...from what Ramona told us:(

mikeyy
8th February 2010, 23:37
A avut loc tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs pentru calificari.
Deocamdata stiu doar pt echipa senioarelor. Vom concura in subdiviziunea a treia cu : Franta, Marea Britanie, Irlanda, Cehia, Islanda si Norvegia.
Surprinzator Rusia va participa mai repede..in subdiviziunea a doua.

Asta inseamna ca nu se mai tine cont de rezultatele de la editia precedenta pt tragerea la sorti....ce aiurea...

Pana pe 7 aprilie trebuie ca fiecare federatie sa trimita listele cu numele gimnastilor care vor participa.

cata10
8th February 2010, 23:45
Cate subdiviziuni sunt in total?

Cata_RB
8th February 2010, 23:48
Multumim!
Da, e cam aiurea ca nu se mai tine cont de nimic...bine ca am avut putin noroc totusi. Cate subdiviziuni sunt? Dupa 7 aprilie se mai pot modifica echipele? Mai exista notiunea de "rezerva", sau daca se accidenteaza un sportiv la fata locului nu poate fi inlocuit?
Cam multe intrebari, scuze :D

mikeyy
8th February 2010, 23:56
La fete sunt 4 subdiviziuni din cate am inteles. Asta inseamna ca in ultima nivelul va fi destul de scazut...daca Romania si Rusia participa mai devreme.
Da, dupa 7 aprilie mai pot sa schimbe...sa spunem ca pana pe 7 tre sa trimita o lista provizorie. In ceea ce priveste rezerva..habar nu am :)

cata10
9th February 2010, 00:13
Cred ca nu-i voie cu rezerva. Adica poate fi luata o gimnasta in plus, neoficial, dar ea poate intra in echipa doar pana la momentul startului calificarilor. In timpul competitiei nu cred ca este permisa inlocuirea unei gimnaste.

mikeyy
9th February 2010, 00:25
Da, cred ca e bine cum zice Catalin. Ma gandeam acum la Clermont-Ferrand....dupa accidentarea Ceraselei noi nu am bagat nicio rezerva...doar a intrat Gabi in actiune, dar ea oricum facea parte din cele 5 fete.

Clau93
9th February 2010, 06:11
Multumim Mikeyy foarte foarte mult!:) Deci se pare ca scandalul cu Forminte a fost lasat la o parte....:cool:. Sper ca totusi Cera va merge la Europene si va concura! Ea poate sa aduca note foarte mari Romaniei.:yes:

shagya
9th February 2010, 18:06
Adina Bordeianu and Florentina Dascaliuc retired from what I konw.. Mihaela David left the junior team. I don't know about Rodica Masnita, Iulia Cucos, Andreea Gheorghe, Emilia Ioja, Carolina Paslaru, Roberta Radu, Virginia Gheata, Alexandra Neagu, Cristina Stefan, Sabina Stanescu, Andra Lacatus, Loredana Frumuzache, Roxana Nacu and Claudia Stoica...I don't think they still are/ are in the junior team...from what Ramona told us:(

oh no :-( it is sad so many girls retired to early :(:(:(:(:(:(

Ramonica
9th February 2010, 19:15
la junioare concuram in subdiviziunea a 2 a impreuna cu turcia, irlanda,cehia si spania + la fiecare echipa sint adaugate 1 sau 2 gimnaste individuale.
in prima subgrupa concureaza CYP, GRE, GBR, BEL, NED
in a 3 a NOR, ITA, AUT, HUN, UKR
a 4 a ISR, CRO, SUI, FIN, GER
a 5 A FRA, BLR, ISL, RUS, SWE

mikeyy
9th February 2010, 23:11
Multumim Ramona.
Interesanta tragerea la sorti.

EDIT:
Tocmai am citit un interviu cu Ferrari pe TAA. Din luna decembrie se antreneaza 25 de ore pe saptamana si a reusit sa slabeasca 12 kg (WOW). Pe 20 februarie va concura la o etapa din campionatul italian la paralele si barna si are in plan sa participe la Campionatul European. Tot ea zice ca o intereseaza doar gimnastica si nimic altceva si ca se gandeste si la Londra 2012.

Nu e printre preferatele mele....dar ce ambitie si putere de a trece peste toate problemele!

Clau93
10th February 2010, 04:35
EDIT:
Tocmai am citit un interviu cu Ferrari pe TAA. Din luna decembrie se antreneaza 25 de ore pe saptamana si a reusit sa slabeasca 12 kg (WOW). Pe 20 februarie va concura la o etapa din campionatul italian la paralele si barna si are in plan sa participe la Campionatul European. Tot ea zice ca o intereseaza doar gimnastica si nimic altceva si ca se gandeste si la Londra 2012.

Nu e printre preferatele mele....dar ce ambitie si putere de a trece peste toate problemele!

Am fost asa fericit cand am citit:yes::yes::yes:. Mersi mult pentru stire!! Vanesa, n-o fi ea cea mai....dar ea tot timpul avea soluri si exercitii la paralele foarte bune! Imi place mult mai mult de ea acuma din cauza motivatiei ei! Si 12 kg, WOW WOW!

Cata_RB
11th February 2010, 13:33
Ordinea completa pentru calificari si finale, juniori si seniori, de la The All Around:
baieti - http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=874&inline
fete - http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=875&inline

La baieti, atat la juniori cat si la seniori, vom concura in prima subdiviziune a calificarilor.

mikeyy
11th February 2010, 20:50
Uf, chiar in prima subdiviziune...sper sa nu ne afecteze pentru finalele pe aparate.

Clau93
11th February 2010, 21:07
Uf, chiar in prima subdiviziune...sper sa nu ne afecteze pentru finalele pe aparate.

Si eu sper la fel, dar macar incepem fresh!:D O sa aiba fetele multa energie si mai multe emotii vor fi lasate la o parte.

shagya
13th February 2010, 18:36
please help me. I want with my brother to the junior quali. It is open from morning 9 to evening 23:25 When I bought a ticket, can I leave between the hall? Romanian starts in the 2. Subdivision.
When begins it ?

mikeyy
14th February 2010, 00:51
Shagya...I don`t know, but I will ask the others in Romanian...maybe they know.

Shagya si-a luat bilet pentru calificarile junioarelor de la Europene. Cred ca intreaba la ce ora incepe subidiviunea a doua si daca are voie sa paraseasca sala si apoi sa revina.

Dintre cei care ati mai fost la competitii mari..are voie sa paraseasca sala, dar sa revina mai tarziu?

Clau93
14th February 2010, 01:50
Nu sunt sigur cum e in Anglia, dar La rasarit, poti iesi din sala, dar nu din stadion! Ca poti da biletul la altcineva si bancuri de astea.:D

Serena2010
16th February 2010, 20:47
Buna Ziua

Ce mai faceti everyone??? So sorry I have been very busy with classes the past 2 weeks and my schedule has gone from 3 classes to 9 classes of teaching.. UGGGGGGHHHHHHHHHH (horrible) PLUS my full time job as well and chasing my 2 dogs in the snow, I haven't had much time to post on here and have slack off a little with the Romanian language lessons.

I promise to put more time into them and moving beyond unit 3.

Well i have some sad news.. I was trying to get to the American Cup in Connecticut to watch claudia voicu compete in march but the weekend that the competition is on, I can find noone to cover teaching my classes and that weekend i have 5 classes schedule which i can not cancel them. SO SAD...

But I have asked people who are telling me they are going to this competition on IG forum to PLEASE video claudia for me and to post the videos . Hopefully they will do this, I am not relying on American TV to show Claudia in action even though they have reserved alot of tv time for that meet... I'm betting they will do what they did last year to Amelia and show 1 or 2 routines of her (sad).

More snow is here and I have a class to teach so I must go. I promise to talk more soon (mai vorbim).

I have to practice more with my romanian lessons... for you all... my friends.....

te pup papa
Serena

mikeyy
23rd February 2010, 23:15
Au inceput sa apara primele nume pt Europene.

Franta: Younna Dofournet si Pauline Morel. Celelalte 3 fete vor fi anuntate pe 30 martie.

Clau93
24th February 2010, 05:43
Au inceput sa apara primele nume pt Europene.

Franta: Younna Dofournet si Pauline Morel. Celelalte 3 fete vor fi anuntate pe 30 martie.

URAA!! Sunt preferatele mele din echipa frenceza! Pauline are asa multe determinatie si Youna are forma foarte buna la sarituri! Poate romancele invata ceva de la ea pentru ca a luat bronzul la sarituri cu niste sarituri de dificultate mica!:cool::D

Andraf
24th February 2010, 20:41
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/claudia-voicu-a-scapat-de-artroscopie-5616213

Vesti despre Claudia Voicu...

Clau93
25th February 2010, 05:00
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/claudia-voicu-a-scapat-de-artroscopie-5616213

Vesti despre Claudia Voicu...

Chiar sper sa o vedem la europene! Are un talent foarte mare! Mai ales la barna si paralele!!:cool:

Serena2010
2nd March 2010, 22:47
Buna

is there any news on claudia's injury and how long it will take for her to recover from this injury? I love the picture of her from the prosport article but her face looks so sad... maybe the picture was taken after she hurt herself.

Good luck for the girls this coming weekend in Montreal.

I saw the blog in an earlier thread that says that diana and larissa are the 2 most well known juniors competing. Great to see them being recognized.

Clau93
3rd March 2010, 06:02
Buna

is there any news on claudia's injury and how long it will take for her to recover from this injury? I love the picture of her from the prosport article but her face looks so sad... maybe the picture was taken after she hurt herself.

Good luck for the girls this coming weekend in Montreal.

I saw the blog in an earlier thread that says that diana and larissa are the 2 most well known juniors competing. Great to see them being recognized.

Serena intreaba daca se mai stie ceva de Claudia? E bine? Cat va tine pana va putea sa se antreneze din nou? Ii place poza din articolul de pe prosport...dar arata cam suparata...era o posibilitate ca poza a fost facuta dupa ce s-a accidentat! A mai si spus ca Larisa si Diana sunt probail cele mai stiute junioare din lume!

Serena, I think that Forminte isn't trying to force Claudia, the Romanian team would rather use her at Worlds when she will be in top shape after this incident! I can't wait for that junior world cup either!!

mikeyy
5th March 2010, 23:23
Celine van Gerner, Wyomi Masela, Mayra Kroonen, Sanne Wevers sunt cele care vor reprezenta Olanda la CE.
In curand se vor decide si pentru al 5-lea loc din echipa. Van Gerner a castigat concursul de verificare.

(TAA)

Clau93
6th March 2010, 00:43
Celine van Gerner, Wyomi Masela, Mayra Kroonen, Sanne Wevers sunt cele care vor reprezenta Olanda la CE.
In curand se vor decide si pentru al 5-lea loc din echipa. Van Gerner a castigat concursul de verificare.

(TAA)

Ma bucur ca Sanne mai e in gimnastica! Nu am mai auzit nimic de ea demult! Este senioara de anul acesta sau anul trecut?

Cata_RB
6th March 2010, 00:58
Ma bucur ca Sanne mai e in gimnastica! Nu am mai auzit nimic de ea demult! Este senioara de anul acesta sau anul trecut?

Sanne va implini 19 ani anul asta, deci e senioara din 2007. A fost la CE si CM in 2007 si 2008 si la mondialele din 2009...insa nu a fost la olimpiada, cred - nu sunt sigura - ca a fost accidentata o perioada.

Clau93
6th March 2010, 01:07
Sanne va implini 19 ani anul asta, deci e senioara din 2007. A fost la CE si CM in 2007 si 2008 si la mondialele din 2009...insa nu a fost la olimpiada, cred - nu sunt sigura - ca a fost accidentata o perioada.

Serios? Mersi ca mi-ai spus! Eu pe Sanne am vazut-o prima data in 2009! Aici La Rasarit nu prea arata gimnastica si eu nu prea stiu asa multe de gimnastica din alte tari cum ar fi Olanda! Trebuie sa ma bazez pe altcineva! Mersi mult ca mi-ai zis! Merg sa caut niste filme cu ea!:D

mikeyy
16th March 2010, 22:31
Inca 35 de zile pana Europene :)
Promo-ul oficial: http://www.youtube.com/watch?v=GgK5i5ZaH-c

Clau93
17th March 2010, 04:53
Inca 35 de zile pana Europene :)
Promo-ul oficial: http://www.youtube.com/watch?v=GgK5i5ZaH-c

Pacat ca nu-l voi vedea LIVE :((

step1
24th March 2010, 12:38
Citesc stupefiat in Libertatea ca dl Stoica intentioneaza sa anuleze participarea Romaniei la campionatele Europene din lipsa fonduri necesare deplasarii.Deasemenea anunta ca Internationalele Romaniei sunt in pericol de a nu mai fi organizate anul acesta!

Cum e posibil asa ceva?
Daca nu poate gestiona situatia,daca nu poate atrage si gestiona fondurile ncesare,poate ca ar trebui sa isi prezinte demisia de onoare !!
Considerand ca scopurile financiare si le-a atins deja....hmmmm

anna.09
24th March 2010, 12:43
Ooo Doamne...sper sa fie o neintelegere la mijloc!

mikeyy
24th March 2010, 12:44
E Libertatea...stati linistiti.

LuisaGym
24th March 2010, 12:45
Bani de dus la Europene eu nu cred ca n-au. Cel putin fetele au primit o suma consistenta de bani de la primaria/consilul Deva. S-au dat apoi bani de la minister tuturor federatiilor. Or fi alte treburi putrede la mijloc.

step1
24th March 2010, 12:55
E Libertatea...stati linistiti.

Libertatea nu si-ar fi permis sa il citeze pe Stoica fara acordul lui !
Nu vreau sa polemizez..stiu ca esti fan declarat ProSport si iti respect optiunea.
Sper doar ca Stoica sa termine cu vaicarelile si sa gaseasca resurse.Eventual sa isi diminueze cheltuielile proprii...:)
Fetele merita sa mearga la Europene.Din respect pentru anii lor de munca si pregatire,trebuie ca ele sa ajunga acolo!
Asta e esenta problemei aflata in discutie!

step1
24th March 2010, 12:58
Pe de alta parte,citesc in GSP detalii despre Internationale ! Buuun:)
Imi vine inima la loc :)

Abia astept inceperea concursului!
Voi fin sala!:yeah:

ancaqwe
24th March 2010, 12:59
!?!??!!?
altceva nu pot sa spun...

mikeyy
24th March 2010, 13:00
Nu conteaza ca-s fan Prosport sau nu...pt ca nu sunt fanul unui brand..sunt fan al calitatii si al profesionalismului.
Iar timpul va dovedi ceea ce zic...vom merge si la Internationale si la Europene.

Auzi..de ce zici doar de fete ca merita? baietii nu?

step1
24th March 2010, 13:01
Vaicarelile lui Stoica si ale lui Forminte nu mai sunt demult o surpriza...
Dar poate ca sunt eu subiectiv ...

step1
24th March 2010, 13:04
Auzi..de ce zici doar de fete ca merita? baietii nu?

Iertare,nimic personal cu baietii..doar ca atunci cand urmaresc un concurs de gimnastica sunt focusat pe competitia feminina.
Desigur ca si baietii merita tot atat de multa consideratie cat si fetele.Volumul de munca este acelasi,poate chiar mai mare,dat fiind ca ei concureaza pe mai multe aparate!

myrab3la_19
24th March 2010, 13:31
"Lista gimnastelor senioare le include pe Ana Porgras, Diana Chelaru, Raluca Haidu, Amelia Racea și Diana Trenca" sa inteleg ca acestea sunt fetele care merg la Europene? Patrascu nu e in lista....

anna.09
24th March 2010, 13:40
Voi fin sala!:yeah:

:ok: Se largesc randurile!

ioanavol
24th March 2010, 16:32
Cum sa nu participam la Europene?? Aberatie mai mare n-am auzit:angry:

Daca-s 100% sigura de ceva e de participarea gimnastilor nostri la Europene/Mondiale/Olimpiada! Cand n-o sa mai participam cu gimnastica vom putea declara moartea sportului romanesc.

Clau93
25th March 2010, 05:10
Mie mi sa pare chiar o prostie mare ce a spus Domnul Stoica (DACA a zis). El nu intelege ca daca nu participam la Europene ne-ar rupe reputatie de gimnastica in toata lumea??? :angry::angry:...ofofofof. Dar atunci ce mai are rost de competitii amicale in UK si Franta? Mikeyy sper ca ai dreptate!

Cata_RB
1st April 2010, 19:35
Cred ca stau mai bine aici echipele decat la "Stiri externe" :)
Marea Britanie, baieti: Louis Smith, Daniel Keatings, Daniel Purvis, Kristian Thomas, Sam Hunter
Franta, fete: Marine Brevet, Clara Della Vedova, Youna Dufournet, Aurélie Malaussena, Pauline Morel
Franta, baieti: Samir Ait Said, Yann Cucherat, Yann Rayepin, Hamilton SAbot, Cyril Tommasone

Toate de pe TAA

Auré_Gym
2nd April 2010, 14:33
Marian Dragulescu nu va participa la Campionatele Europene, conform cu acest articol: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/marian-dragulescu-nerefacut-pentru-participarea-la-ce-de-la-birmingham-5801273
Si gimnastele care vor fi în componenta lotului la Birmingham, sunt în o lista pe acesta pagina.

Cata_RB
2nd April 2010, 15:27
Multumim, Aure!
O eventuala absenta a lui Marian lasa un gol mare in notele pentru echipa...sa vedem, probabil vom afla exact doar cu cateva zile inainte de concurs.

Yeeey, Alin si Cerasela! :cheer::cheer: Sa nu cumva sa ii scoata din echipe ca ma supar tare :D

mikeyy
2nd April 2010, 18:28
La fete sper sa ramana asa!
Cera in echipa :ok:

La baieti...eu zic ca Marian va participa pana la urma. Daca totusi nu va participa....nu cred ca vom prinde finala pe echipe...

Sa speram ca va fi bine!
Mofidicari mai pot interveni.

mikeyy
3rd April 2010, 00:41
Mostepanovafan face o recapitulare a gimnastelor care au obtinut titlul european la:
- sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=zCpmjn_3RDo
- paralele: http://www.youtube.com/watch?v=4UX5WjQCkPY

La sarituri, Romania a obtinut 7 titluri europene prin Comaneci (2), Grigoras, Milosovici, Amanar(2) si Rosu. Iar la paralele avem 6 titluri prin: Comaneci(2), Szabo, Silivas, Pasca si Amanar.

Cata_RB
3rd April 2010, 11:49
Cateva detalii despre situatia lui Marian: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragulescu-vrea-o-minune-5806072

step1
3rd April 2010, 12:47
Mostepanovafan face o recapitulare a gimnastelor care au obtinut titlul european la:
- sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=zCpmjn_3RDo
- paralele: http://www.youtube.com/watch?v=4UX5WjQCkPY

La sarituri, Romania a obtinut 7 titluri europene prin Comaneci (2), Bontas, Milosovici, Amanar(2) si Rosu. Iar la paralele avem 6 titluri prin: Comaneci(2), Szabo, Silivas, Pasca si Amanar.

Imi permit sa te contrazic: Romania are intr-adevar 7 titluri europene,dupa cum urmeaza:
-Nadia-1975
-Nadia-1979
-CRISTINA GRIGORAS -1981
-Milo-1994
-Amanar-1996
-Amanar-2000
-Rosu-2004

Bontas nu a fost niciodata campioana europeana la acest aparat,cea mai buna clasare a ei fiind in 1990,cand a ocupat pozitia a doua ,dupa Boginskaya.

Cata_RB
3rd April 2010, 13:02
Intr-adevar, e Grigoras, nu Bontas...insa asta cred ca e singura modificare, Milo nu are 2 titluri europene si din lista ta lipseste Monica Rosu.

step1
3rd April 2010, 13:09
Rectificasem deja! In lista mea apareau si titlurile junioarelor,de aceea aparea Milo cu 2 tiluri.Eroarea e umana..dar se pare ca e permisa numai unora,nu-i asa?:)
Intentia mea a fost doar aceea de a reamninti ca SI Cristina Grigoras a fost campioana Europeana la sarituri

Cata_RB
3rd April 2010, 13:13
Evident ca eroarea e umana :) Cat timp am verificat eu, inca nu fusese facuta modificarea si am apucat sa postez inainte de-a o vedea.

mikeyy
3rd April 2010, 15:50
Multumesc pt corectare. Sper ca la paralele e bine, ca nu am apucat sa verific..le-am zis din ce tineam minte.

@Step: nu li se accepta greselile doar "unora"....amandoi (tu si Cata) ati postat/editat in acelasi timp la 13:02...astfel Cata nu avea de unde sa vada ca tu ai modificat sau nu..si la fel si in cazul tau. Diferenta dintre postarile voastre e minima..cateva secunde. Relax :)...stiu ca te-ai referit la mine cand ai afirmat ca li se accepta doar unora...dar crede-ma ca nu am nimic special....imi asum greselile fara probleme :ok:

shagya
3rd April 2010, 16:37
wow iŽm very very happy about Cera and Raluca.It is so great for Cera after nearly 2 years back in to the Team... We have a very nice team in Birmingham.

mikeyy
3rd April 2010, 22:17
Shagya...I am happy to find out you consider our girls your team!
Du hast meinen Respekt und meine Dankbarkeit!!! :ok:

In romana:
Shagya a zis ca e foarte bucuroasa ca Raluca si Cera sunt in echipa...in special se bucura pentru Cera ca dupa 2 ani a reusit sa revina. Iar la final a zis ca vom avea o echipa frumoasa la Birmingham.

Mi-a placut ca ea considera echipa Romaniei ca fiind echipa ei...desi e din Germania. Are tot respectul meu!

cata10
6th April 2010, 01:17
Eurosport va transmite CE de gimnastica. In promo-ul pt luna aprilie sunt puse in antiteza doua dintre sporturile mele preferate: gimnastica (evident :D) si halterele ( :shocked: pt cei care nu stiati). Chiar daca e foarte scurt, promo-ul merita vazut mai ales ca gimnastica feminina e reprezentata deee......cine credeti? ......ei bine, de Gabi Dragoi!!! Felicitari, Eurosport!
Sper sa transmita integral concursul.

shagya
6th April 2010, 19:17
[QUOTE=mikeyy;2990239]Shagya...I am happy to find out you consider our girls your team!
Du hast meinen Respekt und meine Dankbarkeit!!! :ok:
QUOTE]

wow dein deutsch ist gut :shocked: :-)

wow your german is great :-) :ok::ok::ok::ok::ok:

mikeyy
6th April 2010, 21:09
Thanks Shagya, but my german isn`t so great :D

==========================================

Pentru sarituri..va trebui sa o urmarim cu atentie pe Julie Crocket (Belagia...o stim si de la Top Gym) deoarece la cea mai recenta competitie de verificare a avut sarituri din 5.5 si 5.9 (s: TAA)...o candidata la podium cu aceste note.

miafangina
7th April 2010, 09:31
Eurosport va transmite CE de gimnastica. In promo-ul pt luna aprilie sunt puse in antiteza doua dintre sporturile mele preferate: gimnastica (evident :D) si halterele ( :shocked: pt cei care nu stiati). Chiar daca e foarte scurt, promo-ul merita vazut mai ales ca gimnastica feminina e reprezentata deee......cine credeti? ......ei bine, de Gabi Dragoi!!! Felicitari, Eurosport!
Sper sa transmita integral concursul.

He,he,si prietena ta Auri se uita la haltere:).Eu ma uit doar sporadic,atunci cind sunt de-ai nostri.
Sincer,m-as mira sa dea concursul intreg eurosportul,dar depinde foarte mult si de ce competitii mai sunt in aceleasi zile;oricum,decit s-o aud pe Ynonne,mai bine aleg tvr cu Alina.

mikeyy
7th April 2010, 18:07
Pana la urma se pare ca Marian nu va participa la CE.
O scurta declaratie a lui Dragulescu in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragulescu-spune-pas-europenelor-5832055

simonad
7th April 2010, 18:47
Sincera sa fiu pt Marian, decat sa forteze pt europene, mai bine sa-si apere titlurile mondiale :) Sa se refaca linistit ca timp are!
Cine vine la Birmingham? Eu caut bilete pt a doua zi de finale fete (2 mai) pt ca online sunt sold-out. Sper sa gasesc inca sambata cand vad finala pe echipe, daca nu ma multumesc si sa le intalnesc pe fete la iesire :)

mikeyy
7th April 2010, 18:57
De acord sa nu forteze...ca la mondiale echipa are nevoie mare de el...fiind prima etapa de calificare pentru JO.
Si la CE e nevoie de el, dar sa zicem ca nu e un capat de tara un esec european.

In 2010 si 2011 echipa e mai importanta decat orice titlu individual...miza e mare.

Tracoromana
7th April 2010, 22:14
Am vazut si eu o declaratie a lui Marius Urzica la Digi pe aceasta tema a (ne)participarii lui Marian. Spunea ca spera ca echipa se va descurca si fara. Sper si eu.

Cata_RB
8th April 2010, 14:38
Echipe Marii Britanii la fete:
senioare - Beth Tweddle, Rebecca Downie, Nicole Hibbert, Danusia Francis, Niamh Rippin
junioare - Laura Mitchell, Lizzie Beddoe, Rebecca Tunney, Ruby Harrold, Venus Romaeo

(TAA)

mihafrancisc
9th April 2010, 11:09
Lista nominala Europene 2010
http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=900&inline
Rusia- Mustafina, Nabieva,Kurbatova, Myzdrikova, Semenova la senioare
- Komova, Grishina, Malikova, Sidorova A., Paseka la junioare

sursa TAA

Tess_AN
10th April 2010, 06:44
Lista nominala Europene 2010
http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=900&inline
Rusia- Mustafina, Nabieva,Kurbatova, Myzdrikova, Semenova la senioare
- Komova, Grishina, Malikova, Sidorova A., Paseka la junioare

sursa TAA
Multumesc. Liste la baieti nu avem?
Rusoaicele mici (junioare) nu cred ca pot fi intrecute... sa speram ca senioarele, da.

Auzisem ca Demyanchuk (detinatoarea titlului de CE la birna) are probleme (accidentata sau ceva la mina), dar vad ca e pe lista. Lipseste Kozich... Ma bucur sa le vad pe lista pe Millousi, Izurieta si pe Svilpaite si fostele junioare, acum senioare ale Olandei (Sanne Wevers, Celine si Wyomi). Sunt curioasa ce va face Ferrari. Daca ma iau dupa numele participantelor si ma gindesc la lupta pentru bronz, Italia, Franta si Marea Britanie par echilibrate, asa ca o sa pun pe podium gazdele. Daca nu rateaza si olandezelor le dau sanse.

Cel mai mult ma bucur sa o vad pe Cerasela pe lista si sper sa o vad si concurind cu succes!

mihafrancisc
10th April 2010, 08:40
Lista nominala masculin Euro 2010
http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=899&inline
TAA

Tess_AN
10th April 2010, 18:22
Multumesc Mihaela. Ce bine e cind nu ai timp sa faca altcineva treaba sa caute si sa ajungi usor la informatie!

Imi place echipa noastra de juniori. Va fi cu siguranta pe podium. Sunt toti unul si unul!

La seniori, concursul de bara l-a pierdut pe Casina dar au ramas ceilalti sper sa fie spectacol. Si sper ca noi, la seniori baieti sa avem cel putin 2 medalii la aparate. Oare pe baieti o sa-i transmita in direct la tv?

Tess_AN
12th April 2010, 03:04
Lista nominala Europene 2010
http://www.ueg-gymnastics.com/commstore/objekt.pl?katalog=downloads&Feld=datei&ID=900&inline
Rusia- Mustafina, Nabieva,Kurbatova, Myzdrikova, Semenova la senioare
- Komova, Grishina, Malikova, Sidorova A., Paseka la junioare

sursa TAA
Abia la a doua citire am remarcat lipsa Afanasyevei.

Rusoaicele senioare sunt tari la paralele, de necontestat. Posibil ne iau si la sarituri, daca am avea DTY-ul Ceraselei din 2008 ce bine ar fi! (dar tot bine ca macar avem si noi 3DTY sa nu fie diferenta astronomica). Solul e cu semnul intrebari, depinde de executia fetelor noastre.
La birna clar le luam noi (sper din suflet ca nu o sa avem ratari).

Cred ca solul va decide campioana europeana la senioare pe echipe.

De junioare, nu prea pot zice mare lucru. Sper sa ia si junioarele noastre medalii (ce ziceti, o ia Didi pe Vicky la sol?!?) si la birna cine va lua aurul? Ca la sarituri, paralele si echipe cred ca nu putem emite pretentii la aur. La baieti insa - juniori eu am mari sperante!

Cata_RB
12th April 2010, 06:23
Multumim, Miha!
Tess, Afanasyeva e inca departe, din ce am vazut la nationale...nu are dificultatea recuperata. Sincer, eu m-am mirat ca a fost inclusa in lista de gimnaste luate in calcul pentru CE.
Ce putin mai e pana la europene, nu-mi vine sa cred! Week-endul viitor, cred, incep baietii.

Off-topic: hi hi, din lista nominala a baietilor am aflat ca Ovidiu Buidoso e nascut exact in aceeasi zi cu mine, inclusiv anul...habar n-aveam :P

ela_diana
12th April 2010, 15:51
as avea si eu o intrebare :oare Diana cu noua saritura nu ar fi suficient pentru o medalie?Din cate am inteles eu are 5.8 si 5.3 la dif , nu?

monalexa
12th April 2010, 15:52
Mai sunt 8 zile.

Acum ca am avut ocazia sa-i vad pe toti reprezentantii nostri la Internationale...pot sa fac si un pronostic pentru medalii (seniori):
- fete: 2 sau 3 (dintre care 1 pe echipe)
- baieti:...daca zic zero medalii suna prea rau? :( ...sa zic 1 medalie totusi.

La juniori...cred ca vom sta mai bine decat in 2008.

Si ce medalii le-ai alocat fetelor, Mihai? :)
Eu sunt asa entuziasmata ca le-as pune cel putin cate o medalie la fiecare aparat ::D

monalexa
12th April 2010, 15:53
as avea si eu o intrebare :oare Diana cu noua saritura nu ar fi suficient pentru o medalie?Din cate am inteles eu are 5.8 si 5.3 la dif , nu?

Apropo de saritura Dianei... Oana zicea ca e cu un surub - din 5.3 iar Alina Alexoi spunea ca e cu un surub jumate - din 5.7 parca... Care-i adevarul adevarat? :)

ela_diana
12th April 2010, 15:59
Pai eu la barna le dau 2 medalii.Sunt atat de frumoase toate!!

Cata_RB
12th April 2010, 16:31
Apropo de saritura Dianei... Oana zicea ca e cu un surub - din 5.3 iar Alina Alexoi spunea ca e cu un surub jumate - din 5.7 parca... Care-i adevarul adevarat? :)

E un surub (deci din 5.3). Si a mai incalzit si varianta doar cu 180, o stapanea mai bine, insa e mai slab cotata, sper sa castige siguranta pe cea cu 360.

Edit: numai mie imi apare un mesaj postat la ora 17:40, desi e abia 16:31, si mesajele noi apar...inaintea lui?

monalexa
12th April 2010, 16:40
E un surub (deci din 5.3). Si a mai incalzit si varianta doar cu 180, o stapanea mai bine, insa e mai slab cotata, sper sa castige siguranta pe cea cu 360.

Edit: numai mie imi apare un mesaj postat la ora 17:40, desi e abia 16:31, si mesajele noi apar...inaintea lui?

Si mie imi apare :) Vezi ca l-am citat pe Mihai si totusi imi apare mesajul inainte de al lui :) Nu stiu ce s-a intamplat

anna.09
12th April 2010, 16:42
Toata ziua au fost orele decalate la forum..abia acum s-au reglat si acum posteaza mesajele "cronologic"...

Tracoromana
12th April 2010, 16:46
Pentru baieti ma gandesc la o medalie la sarituri.

@Mihai, postezi in avans?

Cata_RB
12th April 2010, 16:50
Mersi, nu stiam ce se intampla...si asa sunt ametita, credeam ca nu mai stiu nici cat e ceasul :D
Eu prefer sa nu dau pronosticuri :P

mikeyy
12th April 2010, 17:40
Mai sunt 8 zile.

Acum ca am avut ocazia sa-i vad pe toti reprezentantii nostri la Internationale...pot sa fac si un pronostic pentru medalii (seniori):
- fete: 2 sau 3 (dintre care 1 pe echipe)
- baieti:...daca zic zero medalii suna prea rau? :( ...sa zic 1 medalie totusi.

La juniori...cred ca vom sta mai bine decat in 2008.

mikeyy
12th April 2010, 19:28
Wow...ce s-au ametit postarile pe aici...:groggy:

Si eu le-as da medalii tuturor...dar eu faceam un pronostic obiectiv :D

La fete, pe langa medalia pe echipe, cred ca putem lua 1-2 medalii la barna si poate o medalie la sol.

Saritura Dianei e din 5.3: stand pe maini - salt inainte grupat cu 360
Daca o va executa bine (daca va reusi sa o intoarca complet) atunci va prinde finala 100%, iar apoi are o micuta sansa la medalie....dar asta o las pentru o eventuala surpriza :)...pentru ca va fi greu.

LuisaGym
12th April 2010, 19:52
Mihai, nu sunt sanse la medalii la paralele fara China si USA?
EDIT: Eu nu prea am mai urmarit note/exercitii/gimnaste etc....

mikeyy
12th April 2010, 19:59
La paralele vom prinde finala (sper), dar apoi totul tine de ziua respectiva.
In mod normal (daca toata lumea merge fara greseala) nu avem sanse la medalie.

Clau93
12th April 2010, 22:57
Din punctul meu de vedere, vom avea mare batalie in finala pe echipe, iar la fiecare aparat avem mari sanse sa ne calificam la fiecare! Si as zice ca 2 fete la sol si barna, la sarituri as zice ca avem sanse la medalie, Kaeslin si poate ceva rusoaica ar obtine medalii, dar altcineva? La paralele, nu cred ca avem sanse la medalii. In legatura cu saritura Dianei, Alina chiar a zis ca e 5.7 si inca si mie mi s-a parut o saritura grea!

Tess_AN
13th April 2010, 04:44
Clau, Youna e medaliata cu bronz la mondialele la sarituri si pot fi doua rusoaice, plus elevetianca, plus italiencele au saritoare (2)... iar a doua saritura a Dianei se pare ca a fost din 5.3.

Cata_RB
13th April 2010, 05:04
Clau, Youna e medaliata cu bronz la mondialele la sarituri si pot fi doua rusoaice, plus elevetianca, plus italiencele au saritoare (2)...

Si sa nu o uitam pe Chusovitina. Stiu ca e devreme, dar merge la CE special pentru sarituri...daca e cineva in stare de asa ceva, atunci cred ca ea e :)
Saritura Dianei e sigur din 5.3. In primul rand, imi doresc sa faca 2 sarituri bune, sa isi arate ei ca poate si ca trebuie sa aiba incredere in ea. Daca sare bine in calificari, eu zic ca intra in finala fara probleme. Iar de acolo, are o sansa...mi-e greu sa apreciez cat de mica sau mare. Important e sa fie multumita de evolutia ei.

Tess_AN
13th April 2010, 05:21
Si sa nu o uitam pe Chusovitina. Stiu ca e devreme, dar merge la CE special pentru sarituri...daca e cineva in stare de asa ceva, atunci cred ca ea e :)
Asa e. Chusovitina intra pe podium la sarituri.
Oricum, eu sunt mai optimista decit Mihai - eu zic ca vom lua cel putin 4, poate 5 medalii la fete (dar nu la sarituri) si cel putin 2, cu noroc, poate 3 la baieti. Asta vorbind de seniori.
La juniori/junioare... invers, mai multe la baieti. :)

Clau93
13th April 2010, 09:53
Ramane totul de vazut, eu tot timpul cand incerc sa fiu optimist, nu iese mare lucru, deci vom vedea!

mikeyy
13th April 2010, 19:53
Alexander Shatilov (ISR) s-ar putea sa nu mai participe la CE din cauza unei accidentari la genunchi din weekend, de la Cupa de la Paris.

(sursa: TAA)

Shatilov este medaliatul cu bronz european si mondial de la sol din 2009.

monalexa
13th April 2010, 20:34
As vrea sa-l vad pe Koczi medaliat la sol si sarituri la europene. De ce nu si la cal... :evil:

venera
13th April 2010, 20:50
As vrea sa-l vad pe Koczi medaliat la sol si sarituri la europene. De ce nu si la cal... :evil:

Si eu imi doresc medalie pt Koczi, nu va fi usor, are ceva concurenta dar este posibil. Ce stim, transmite TVR-ul Europenele ca tocmai am verificat grila Eurosport care nu vor transmite nimic in direct doar rezumate restranse ( gen 1 ora in loc de 3 ore cat tine competitia) si daca iarasi vad gimnastica " filtrata" si strecurata....sper sa vedem si o transmisiune in direct...

ela_diana
13th April 2010, 20:55
Eu sunt optimista. Mi-au placut mult evolutiile fetelor la internationale. Eu sper mult in 2 medalii la barna , una la sol si una la sarituri. Daca fetele prind o zi buna chiar mai mult. Pentru prima oara am mai multa incredere si speranta. Tot timpul am avut fete talentate dar mai tot timpul accidentate.Acum se pare ca e mai bine. Avem o echipa, o echipa adevarata( cu lider sau fara lider) dupa cate am vazut. Cerasela e un dream came true y Diana a progresat enorm dupa parerea mea. Iar Ana nu mai zic. Toate sunt minunate.

deni
13th April 2010, 21:41
Am asteptat cu atata nerabdare acest concurs si iata ca a trecut.Doresc sa multumesc tuturor forumistilor pentru sustinerea acordata fetelor si pentru momentele frumoase petrecute!
Sunt multumita in urma a ceea ce am vazut,dar cred ca se poate mai mult.Fetele sunt extrem de talentate,iar junioarele vin tare din urma.
La europene sper sa ne batem pentru aur,va fi greu de castigat pentru ca exista o diferenta la paralele.Doar Ana este practic ok.Diana are inca probleme de tinuta si rateaza.Pitic are nota mica de plecare ,dar totusi sper sa ia in jur de 14,000 macar.Speranta mea e ca Ama sa faca un paralel bun,dar la acest concurs a parut depasita de acest aparat.Am insa mare incredere in ea ,in capaciatata ei de a se concentra si a face un concurs fara ratare.Imi doresc in primul rand sa fie sanatoasa,pentru ca, clar in acest moment nu e in apele ei.
Ana e minunata,o dulceata de fata.Cera,fara cuvinte...e sufletul echipei.
Diana Trenca a facut un concurs ok,pacat ca nu are dificultate.
Cu Dana Andrei nu reusesc sa inteleg ce se intampla,a concurat doar la paralele si acolo modest.
Loredana Sabou este o alta enigma pentru mine,in toamna a facut parca 3 aparate,iar acum doar paralele.
Andreea Span a fost,este si va fi misterul din lotul national.
Junioarele nemaipomenite.Larisa este extraordinara,isi incurajeaza coechipierele tot timpul si are un moral execlent.Imi pare rau ca nu i iese inca acea saritura artistica la barna.Daca nu e sigura pe ea,sper sa nu o bage in exercitiu la euro.Vad ca are si ceva probleme la diagonala du 720 inainte la sol.Duminica a inlocuit-o cu altceva.
Didi este magnifica la sol,pacat de paralele unde tinuta lasa mult de dorit.
Maria Balea o scumpica, a progresat mult in ultimul an si daca va reusi sa faca fata emotiilor va ajunge o mare campioana.
Madalina Neagu a fost pentru mine surpriza competitiei.Niciodata nu am vazut o executand o barna mai sigura ca vineri iar la paralele a imbunatatit mult.Abia astept sa o revad la sol.
De remarcat prestatia tuturor junioarelor la sarituri,practic toate au evoluat de la nationalele de anul trecut.Felicitari si mii de mutumiri Ramonei pentru cum pregateste aceste fetite.

MitzGym
13th April 2010, 21:46
dar pe ce program o sa se transmita campionatele europene?
e mult de citit aici
pe eurosport si pe tvr2?

MitzGym
13th April 2010, 21:49
eu zic ca si la paralele pot sa obtina o medalie,nu aur,dar argint,pot s-o faca,sau poate bronz,cu siguranta vor obtine o medalie si la paralele(daca nu rateaza)

mikeyy
13th April 2010, 21:51
Haideti sa vedem concret cum va arata lupta pentru aurul pe echipe la fete:

Romania vs. Rusia

Romania:
- Ana Porgras
- Amelia Racea
- Raluca Haidu
- Cerasela Patrascu
- Diana Chelaru

Rusia:
- Ksenia Semenova
- Alyia Mustafina
- Tatiana Nabyeva
- Anna Myzdrikova
- Ekaterina Kurbatova

Parerea mea..in ceea ce priveste cele 3 gimnaste la fiecare aparat

SARITURI:
- Romania: Chelaru, Haidu si Racea;
- Rusia: Kurbatova, Myzdrikova si Mustafina;

PARALELE:
- Romania: Porgras, Racea si Patrascu/Haidu;
- Rusia: Mustafina, Nabyeva si Semenova

BARNA:
- Romania: Porgras, Racea si Haidu
- Rusia: Semenova, Mustafina si....Nabyeva (cred)

SOL:
- Romania: Porgras, Chelaru si Haidu;
- Rusia: Myzdrikova, Semenova si Mustafina;


Concluziile mele:

- Rusia are avantaj mare la paralele
- Romania avantaj clar la barna
- Sol si sarituri aproximativ egale

- Daca ambele echipe merg fara ratari...deci concurs curat...Rusia va castiga.
- Paralelul va face diferenta!
- Dar concursul e concurs....important e ca avem sansa noastra la titlu! In primul rand tine de noi!

Prima conditie pentru fetele noastre este sa stea pe aparat (la paralele si barna) si sa nu rateze la sol si sarituri.

mihafrancisc
13th April 2010, 21:55
Mihai, si Cerasela?
scuze, acuma am vazut

MitzGym
13th April 2010, 22:09
de acord cu mikeyy!!!

LuisaGym
13th April 2010, 22:09
Pe blogul asta se mentioneaza ca Semenova s-ar putea sa nu mearga la Euro. Sa fiu sincera n-am inteles bine care e situatia si cred ca e o confuzie la mijloc. Ar fi tare fain sa mearga imi place mult de gimnasta asta.

http://couch-gymnast.blogspot.com/2010/04/is-this-old-news.html

mikeyy
13th April 2010, 22:13
Luiza...pe couch-gymnast spune de Afanasyeva, nu de Semenova.

MitzGym
13th April 2010, 22:14
mie mi s-a parut ca nabieva a scazut mult in ultima vreme,nu e asa?

LuisaGym
13th April 2010, 22:15
Luiza...pe couch-gymnast spune de Afanasyeva, nu de Semenova.

Merci, nu stiu de ce-am fost convinsa toata ziua ca era vorba de Semenova. :D

Tess_AN
13th April 2010, 22:17
La rusi, poate intra si Nabieva la sarituri. Daca nu rateaza nimeni, pe linga diferenta de la paralele, rusoaicele mai au de partea lor si executiile la sarituri, deci si acolo o sa ia punctaj mai mare. Noi le luam la birna (sper sa nu rateze nici una din fetele noastre la birna) si cum zicea Mihai - la sol sa fie toate suruburile intoarse si fara ratari. M-as fi simtit mult mai sigura daca Cerasela avea DTY-ul si coborirea la paralele...

@Deni: asta nu inteleg nici eu, ce se intimpla cu Loredana, Dana si Andreea? De ce nu se spune nimic de ele? Si Dana Andrei a concurat de vreo 2 ori in primavara asta in Campionatul Italiei, de ce nu a fost lasat acasa la ea in Romania sa faca 4 aparate? Dificultate nu poate avea f. mare daca o tine din concurs in concurs in Italia si ... banuiesc ca nu se ocupa nimeni de ea pe acolo sa invete ceva nou.

Nu vreau sa deschid polemici dar mie pur si simplu nu imi place ce se intimpla. Are cineva interesul ca Romania sa nu aiba mai mult de 5 gimnaste sanatoase si pregatite la nivel inalt?!? Cine a hotarit ca Dana sa concureze pt. Italia in loc sa se antreneze si de ce? Nu vreau sa amintesc de operatii facute tirziu, descurajari si trimiteri acasa a gimnastelor. Zau asa, parca ar fi chinezii sau americanii ce iau decizii la noi in beneficiul adversarilor nostri. Accept sa nu am dreptate, dar as vrea si eu sa se anunte. Nu mi-au placut secretele niciodata pentru ca nu ascund surprize placute, dimpotriva.

MitzGym
13th April 2010, 22:21
nici cerasela nu e rea la paralele,iar semenova a scazut mult la acest aparat,adica vreau sa spun ca are un exercitiu dificil,dar executia e un dezavantaj pt ea

MitzGym
13th April 2010, 22:26
andreea a concurat la nationale la paralele,pacat ca dana a decis sa concureze pt italia,ar avea mai multe sanse la medalii in romania

mikeyy
13th April 2010, 22:26
@MitzGym: in primul rand, bine ai venit pe forum.
Nu conteaza ca Semenova a mai ratat..sau Nabyeva. Europenele au alta miza decat un concurs amical sau un National...si totul tine de ziua respectiva.
De aceea eu iau in calcul varianta unui concurs curat din partea ambelor tari, astfel pot sa-mi dau seama de potentialul fiecarei tari.

Cata_RB
13th April 2010, 22:39
MitzGym, bine ai venit!
Dana Andrei nu concureaza pentru Italia. Doar a participat la cateva etape din campionatul lor, asa cum au facut si alte fete in trecut sau baietii in Germania, mai des.
Toti ne intrebam care e situatia ei. Dupa ce la nationalele de anul trecut a fost o surpriza foarte placuta si a facut 4 aparate, acum a facut doar paralele din care am prins doar ultimele 10 secunde...si va spun sincer ca m-a speriat tinuta ei.
Andreea Span a concurat acum pentru prima data de cand a revenit in gimnastica, la paralele, fara desprindere, dificultate destul de mica probabil, dar a lucrat curat si intins. Ea ramane un mister, sa vedem cum va evolua pe viitor.

Tess, Cerasela are coborare dublu echer la paralele, adica C. Are nevoie de minim D ca sa primeasca punctajul intreg de cerinta. In momentul de fata, din cerinta de coborare [0.5] ea primeste 0.3, deci diferenta n-ar fi mare. Din ce explica Oana, ea are elementele, probabil si altele in curs de recuperare, are o baza, dar nu prea are legari momentan. Insa are mult potential sa creasca la nota D.

Tess_AN
13th April 2010, 22:50
Bine ai venit, MitzGym!
@Cata: Nu fii soacra! Stiu pe de rost exercitiul la paralele al Ceraselei si mi-a raspuns Oana la sectiunea cu internationalele ca a facut acelasi exercitiu ca si in Franta (multumesc Oana), am vrut sa zic, nu are coborire/exercitiu cu nota D competitiva si DTY, ca Cerasela - parerea mea - e in stare sa ia nota mare la executie. Asta voiam sa spun.

Iar de Dana - indiferent ce face unde face, de ce nu a facut 4 aparate la Internationale?!? Sa vedem si noi. Nu a fost accidentata deci de la Buzau din toamna pina acum trebuie sa fi facut progrese. Unde-s progresele? Le putem vedea si noi? Si cine o antreneaza pe Dana cind e in Italia? Cit sta pe acasa la lot (sau unde sta cind nu e in Italia) si cine se ocupa de ea? Ce elemente noi a invatat? Aceleasi intrebari le am pentru toate fetele care stiu ca nu au fost accidentate. Doar ca la cele ce au concurat s-a vazut (sau ati povestit voi ce elemente noi ati vazut la incalzire). Sper ca sa nu fiu inteleasa (iarasi) gresit. Nu ma leg in special de Dana ci de principiu, pe ce baza si cine hotaraste cine ce aparate face la concurs, cine concureaza, etc... Dar mai bine ma las pagubasa.

Succes fetelor si baietilor nostri la Europene! Sper sa fie executii fara ratari si cu medalii! Hai Romania!

Cata_RB
13th April 2010, 23:04
Aaaa, scuze, nu mai stiam ce s-a vorbit de paralelul Cerei si daca a spus Oana deja lucrurile astea :D De acord cu tine, ea poate mai mult. Dar revenirea in forma maxima dupa asa o pauza e anevoioasa, prefer sa nu fie acum la maxim de potential decat sa fie fortata (iar)...nici nu vreau sa-mi duc gandul pana la capat.
La calcule de echipe nu ma bag, voi sunteti cu statisticile :)

deni
13th April 2010, 23:36
Tess si eu imi pun aceleasi intrebari.Mai ales ca Dana nu numai ca nu a progresat,dar a regresat.Eram cat de cat multumita daca ramanea la acelasi nivel ca anul trecut.Trenca nu are niciun element nou si nu a avut probleme de sanatate.Nu a crescut nici macar la barna,singurul aparat unde la senioare s au invatat lucruri noi.Vad ca doar la Chelaru se adauga cate ceva ,Ama la paralele dar inca nu stapaneste.Solurile sunt varza efectiv.Am emotii acum si pt 1080.Cera nu cred ca va face paralele totusi.Eu zic ca mai trebuie sa dea jos cateva kg si va fi super ok.

Mihai,eu una am emotii si pentru sarituri.Practic doar Diana(exceptand tinuta) face un DTY sigur.Ama(in conditiile de fata) si Raluca imi dau emotii,oricand pot sa nu intoarca complet pt ca nu stapanesc saritura.

Junioarele insa acumuleaza pe rupte.De ce?Probabil pentru ca sunt antrenate cum trebuie...
Vreu sa mai remarc tinuta superba a Dianei Rusu la sarituri.

Alex Eremia mi a lasat o impresie tare placuta,e extrem de eleganta si cu mult bun simt.Are un stil parte si ma bucur ca se implica in lumea gimnasticii.

mikeyy
13th April 2010, 23:56
Deni, cam asa este.
Solul si sariturile sunt cam incerte. Nu putem avea siguranta 100%.
Anei nu ii prea ies piruetele, Ama si Raluca nu intorc 1080-ul. Raluca si-a usurat mult exericitiul fata de anul trecut...0.3 puncte (care proveneau din bonusuri). Dar si asa suntem cam la acealsi nivel cu rusoaicele.

Eu sper sa-si bage Diana dublu intins la sol..ca ar ajunge la 5.9.

La sarituri..sariturile Amei si ale lui Pitic sunt la limita, dar sper sa fie gata pana la CE.

Tess_AN
14th April 2010, 00:24
Ce ma enerveaza FIG cu concurs pe echipe de 3 si toate 3 conteaza! Asta e ok pt. cupa mondiala, pentru campionat pe echipe ar trebui sa fie macar 5 sau 6 si sa conteze 4 sau 5. E concurs intre tari, nu intre cluburi! Dar, deh, nu fac eu regulile!

Edit: a intrebat Sri Ea la sectiunea engleza de Anamaria Baicu, de ce nu a concurat la Internationale cu toate ca e in echipa de Euro. Stie cienva sa ii raspunda?

mikeyy
14th April 2010, 00:49
I-am raspuns eu lui Sri Ea.

Tess_AN
14th April 2010, 01:24
Multumesc Mihai. Deci Anamaria Baicu e accidentata (usor) dar daca nu poate merge la CE, cine va merge in locul ei?

Andraf
14th April 2010, 07:06
Tess, Beatrice Margarit o va inlocui pe Ana Maria Baicu.

Tess_AN
14th April 2010, 07:22
Tess, Beatrice Margarit o va inlocui pe Ana Maria Baicu.
Multumesc. Beatrice am inteles ca e tare la sarituri. Anamaria parca era mai tare la paralele (sau o confund eu cu Maria Balea?).

mikeyy
14th April 2010, 09:55
Da, Betty e ok la sarituri, dar eu zic ca se descurca mai bine la sol, unde are D de 5.7.
Ana Baicu cel mai frumos lucreaza la barna.

anna.09
14th April 2010, 10:04
Referitor la echipele propuse de tine Mihai..de fapt nu echipele ci trio-urile pt fiecare aparat..cred ca pe Nabieva o vor baga la sarituri..poate vine chiar cu Amanar ..nu trebuie sa neglijam ca ea este capabila de Amanar..probabil va fi si in finala la sarituri..dc nu ma insel are si o Podkopaeva intins. Iar la barna nu cred ca intra Nabieva..ca in ultimul timp n-a mai concurat decat la sarituri si paralele...din punctul asta de vedere sunt un pic descoperiti la barna..nu stiu cine ar fi a treia persoana..nici primele 2 nu au D-uri f mari (Semenova are peste 6?)..poate nu a fost bine ca au renuntat la Solovyeva care ar fi putut umple golul de la barna.

intrebare: Mustafina a facut doar 2 aparate le Bercy?

La noi este un pic ingrijorator ca avem nevoie de Pitic la toate 4 aparatele...sper sa prinda o zi buna, fara emotii..sau vorba ei "sa fie constructive". Ati vazut cat de frumos a vorbit Pitic in mini-interviul TVR? "ca un om mare":P

MitzGym
14th April 2010, 10:32
larisa e cam ciudata,adica face tsukahara,un element care e cu mult mai greu decat elementul pe care il are pe a doua diagonala

pt mine a fost o maare,maare surpriza madalina neagu,care a progresat mult,adica din cate imi amintesc eu la internationale a facut exercitii curate,pt ca eu nu am urmarit-o la sarituri,dar mi se pare ca nici acolo nu a ratat,am vazut multe executii in ziua aia

cum pot sa pun o imagine la profil

mikeyy
14th April 2010, 10:48
din punctul asta de vedere sunt un pic descoperiti la barna..nu stiu cine ar fi a treia persoana..nici primele 2 nu au D-uri f mari (Semenova are peste 6?)..poate nu a fost bine ca au renuntat la Solovyeva care ar fi putut umple golul de la barna.

intrebare: Mustafina a facut doar 2 aparate le Bercy?



Intr-adevar, rusii sunt descoperiti la barna. Am nominalizat-o pe Nabyeva ca nu stiam pe cine altcineva...deoarece nu prea le vad pe Kurbatova sau Myzdrikova la barna.
Parca Semenova a avut fix 6 nota la barna la Jesolo.

Musti doar 2 aparate la Bercy: paralele si barna
Oare tot pe acestea o sa le faca si la CE?

Rusia e putin invaluita in mister...nu prea e clar ceea ce vor sa faca...hmm

anna.09
14th April 2010, 11:27
Mitzgym, Mada Neagu a facut doar paralel si barna.

ela_diana
14th April 2010, 15:48
Dar la euro sunt si calificari , nu? In calificari pot participa 4 sau tot 3?

Andraf
14th April 2010, 17:21
Mitzgym, Mada Neagu a facut doar paralel si barna.

Pe Mada am reusit sa o prind un pic la barna...

http://www.youtube.com/watch?v=tybhMl1lAdc

Am reusit sa incarc filmuletele cu fetele, baietii urmeaza in zilele urmatoare.

Clau93
14th April 2010, 22:49
Eu pot sa zic ca daca Rusia are o zi buna si au sarituri si paralele bune, si barne si soluri acceptabile, vor castiga pentru ca Rusii tot timpul au avut cele mai mari dificultati din lume. Totusi, mai sunt si alte senioare pe care Mikeyy nu le-a mentionat, Ramilya Musina de exemplu! Si ea ar putea ajuta echipa. Mustafina e accidentata, as crede ca doar la paralele si barna poate concura, pentru ca la sol sta prost. De Romania nu stiu ce sa zic, Cera neaparat are nevoie de aterizare mare si buna la paralele, si Pitic m-a suparat! Solul e slab, si la barna nu mai face Danilova flick salt cu deschidere, deci nu stiu ce sa zic. Ramane de vazut, degeaba tot ghicim....ramane de vazut nu altceva.

Cata_RB
14th April 2010, 22:58
Clau....daca citesti cu cateva pagini in urma o sa vezi de ce Mihai nu a mentionat-o pe Ramilya Musina: http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2996188&postcount=174
Si nu vad de ce e un lucru rau sau esential faptul ca Raluca Haidu nu face acea serie.

Clau93
14th April 2010, 23:04
Clau....daca citesti cu cateva pagini in urma o sa vezi de ce Mihai nu a mentionat-o pe Ramilya Musina: http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2996188&postcount=174
Si nu vad de ce e un lucru rau sau esential faptul ca Raluca Haidu nu face acea serie.

Citesc mai tarziu DAR Ramilya a fost la Paris Bercy si a luat argint la sol, deci tot ar fi ceva. Raluca, ar avea nota mai mare daca ar face acea serie, la fel si la sol.

Cata_RB
14th April 2010, 23:13
Daca ar face acea serie, nu i s-ar numara pentru nota de plecare alte elemente, nu putem sa spunem ca fara acea serie exercitiul nu e bun.

Clau93
14th April 2010, 23:17
Daca ar face acea serie, nu i s-ar numara pentru nota de plecare alte elemente, nu putem sa spunem ca fara acea serie exercitiul nu e bun.

Asta nu spun deloc, doar credeam ca nota ar fi mai mare, moto-ul meu e ca faci multe, obtii multe! [daca are sens]

Cata_RB
14th April 2010, 23:27
Intr-un exercitiu se numara cele mai valoroase 8 elemente, la barna si paralele 7 + coborarea. De asta nu merge moto-ul aici :P Si eu credeam la fel acum ceva vreme...dar de fapt nu-i deloc usor de schimbat un exercitiu pentru ca creste semnificativ nota de plecare.

Clau93
15th April 2010, 10:14
Intr-un exercitiu se numara cele mai valoroase 8 elemente, la barna si paralele 7 + coborarea. De asta nu merge moto-ul aici :P Si eu credeam la fel acum ceva vreme...dar de fapt nu-i deloc usor de schimbat un exercitiu pentru ca creste semnificativ nota de plecare.

7?? Am crezut ca 8, dar fara coborare!:( Atunci pot sa-mi schimb moto-ul atunci, asta e! Cine stie, poate o sa aiba alta coregrafie la barna pana la europene.

mikeyy
15th April 2010, 10:24
Intai seria cu danilova-flic-salt...acum coregrafia lui Pitic.
Chiar incerci sa-i gasesti ceva :ras-plans:....dar imi pare rau pentru tine....barna lui Pitic e de nota 10! Tot exercitiul ei e frumos!

Clau93
15th April 2010, 10:43
Intai seria cu danilova-flic-salt...acum coregrafia lui Pitic.
Chiar incerci sa-i gasesti ceva :ras-plans:....dar imi pare rau pentru tine....barna lui Pitic e de nota 10! Tot exercitiul ei e frumos!

Macar cineva se gandeste la mine:rolleyes:. Eu nu am zis ca barna lui Raluca e rea sau nu, doar zic ca poate fi inbunatatita. Tot timpul se poate mai bine! E mai complicat sa explic ce e in mintea mea, dar lui Pitic iar trebui mai mult daca vrea sa fie un "star".

anna.09
15th April 2010, 10:51
O sa fie star!..sa avem putina rabdare.

"Freshman Talent of the week- This one goes out to little Raluca Haidu. It seems the entire gym world has fallen for the stoic little star as hard as they fell for the lithe and leggy Ana porgras last year. It is hard not to love little Pitic, especially when she works so hard, and has become so fantastically consistent in high pressure environments. It was a deserved win for her at the Romanian International." TCG

"I love her music. It's a great piece of folk. Up there with Sandra's 2008 music as far as I concerned. Little Pitic is just looking terrific. She didn't finish her last twist, but like a lot of Romanians these days, her leaps and turns are excellent.
We should have known she'd get this far. Any kid who cried so disconsolately at a routine that they didn't even fall off of as a baby gymnast wants success and wants it bad." TCG

"One of the good news stories is Raluca Haidu who won the AA scoring 58.150. Recall that she was one of the two little gymnasts featured in the documentary The Secret of Deva. … Surviving all that bad coaching, she looks terrific, today" Gymnastics coaching

"For the Seniors young star Raluca Haidu won the AA scoring 58.150. She actually performed a DTY (14.700) which is impressive for someone so tiny. Beam was solid with just a few wobbles but landed her tuck back full fine " Gymnastics issues

mikeyy
15th April 2010, 10:52
Macar cineva se gandeste la mine:rolleyes:. Eu nu am zis ca barna lui Raluca e rea sau nu, doar zic ca poate fi inbunatatita. Tot timpul se poate mai bine! E mai complicat sa explic ce e in mintea mea, dar lui Pitic iar trebui mai mult daca vrea sa fie un "star".

Toata lumea stie ca intotdeauna se poate mai bine...dar asta nu inseamna sa vii aici sa postezi ca esti suparat pe Pitic...de parca Raluca decide ce elemente face la barna!

Si sunt convins ca ai citit in alta parte lucrurile astea, ca nu pare stilul tau de a "critica"...mai ales cand toata lumea e unica pentru tine! ;)

Clau93
15th April 2010, 11:01
Anna, ai foarte multa dreptate, cred ca Pitic va fi un star intr-o zi, foarte curand, doar trebuie sa asteptam!

mikeyy
15th April 2010, 11:05
Mikeyy, build a bridge and get over it.

Provoaca-ma...ca apoi nu stiu daca iti va conveni ;)

Clau93
15th April 2010, 11:09
Provoaca-ma...ca apoi nu stiu daca iti va conveni ;)

Corect, imi pare rau:(, am uitat ca sunt de fapt in RO.

mikeyy
15th April 2010, 11:21
Corect, imi pare rau:(, am uitat ca sunt de fapt in RO.

Super, ma bucur ca nu ai uitat. Daca uitai..iti aduceam eu aminte cu niste postari pe care le-ai facut pe IG in urma cu cateva luni...care nu cred ca iti faceau cinste...cele pe care le-ai facut in limba romana. ;)

Scuze celorlalti, dar rabdarea mea a ajuns la o limita.
Subiect inchis aici!

Clau93
15th April 2010, 11:24
Super, ma bucur ca nu ai uitat. Daca uitai..iti aduceam eu aminte cu niste postari pe care le-ai facut pe IG in urma cu cateva luni...care nu cred ca iti faceau cinste...cele pe care le-ai facut in limba romana. ;)

Scuze celorlalti, dar rabdarea mea a ajuns la o limita.
Subiect inchis aici!

LOL tu chiar te gandesti la mine:happy. Postarile alea, da stiu, ce sa fac, asa a fost, mai folosesc cuvinte mai frumoase si in vocabularul meu cand ma apuca. Dar am plecat de acolo, vreau sa uit, deci drop it.

mikeyy
15th April 2010, 11:28
Ai plecat?...si userul care incepe cu "T" al cui e?

Dar gata..subiect inchis.

ioanavol
15th April 2010, 11:29
Baieti, sunteti doar doi si va certati...nu-i frumos! Si se mai zice de fete:D

Mihai, intelege-l si tu pe Clau cu engleza/romana...crede-ma, la varsta lui o limba noua o inlocuieste usor pe cea materna.

Oricum, ca sa fiu si on-topic, Raluca va fi o stea!! :ok: Arata ca una, evolueaza ca una...treb doar sa mai lase din emotii acasa.:)

p.s. acum vazui ca subiectul era de fapt inchis:D scuze, colega:P