PDA

View Full Version : Etapa 11: FC Brasov - Farul



ADelPiero
18th October 2004, 00:18
Sambata (23 octombrie): FC Brasov - Farul (15.00, TVR2)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

Darkslowstar
18th October 2004, 07:45
Dupa una calda urmeaza la noi mai multe reci. Sper sa ma insel (ca de atatea ori :D ).

Catalanul
18th October 2004, 17:00
se pare ca brasovul si-a revenit iar farul este in libera cadere :D asa ca merg pe victoria brasovenilor :)

Al Dracu
18th October 2004, 20:58
Dupa una calda urmeaza la noi mai multe reci. Sper sa ma insel (ca de atatea ori :D ).
Eu sper sa nu... :drak:
Brasov - Farul 0-1 (din penalty)

Quartz@nu
18th October 2004, 23:33
se pare ca brasovul si-a revenit iar farul este in libera cadere :D asa ca merg pe victoria brasovenilor :)
prietene...nu stiu unde vezi tu ca FARUL este in cadere !!! uitate la ultimile rezultate : 2-2 cu nationalul ; 1-0 cu bacaul...nici o infrangere !!!
CASTIGA FARUL CU 2-1 mai ales ca cei de sub Tampa ne-au `tradus` acum cateva sezoane si am cazut noi in locul lor...acum le-a venit randulsa se duca la vale...Brasov incepe cu B !!!!

Papagilus
19th October 2004, 02:35
Ii bagam si pe astia la apa. :degete:
Brasovul nu joaca mai nimic.
Brasov - Farul : 1-2. /hello

Darkslowstar
19th October 2004, 04:19
Brasov incepe cu B !!!!
Si Farul incepe cu F, asta inseamna ca pica la categoria "Onoare"?

Oricum din cate s-a vazut pana acum ati jucat bine probabil din cauza "tratamentelor" furosemide, nu ca ati fi cine stie ce echipa.

Denis
19th October 2004, 04:39
Am votat 1 ca Brashovu joaca acasa, shi au facut meci bun la piteshti etapa anterioara. 2-1

giovanni BV
19th October 2004, 07:14
Brasov-ul trebuie sa cistige terenul pierdut !!! Trebuie sa se pregateasca bine pentru acest meci , si sa nu piarda cele trei puncte !!! Se poate cu ambitie si devotament !!! Trebuie sa-si faca suporterii locali fericiti si cu o victorie pe teren propriu !!! Farul va veni cu razbunare , dar daca gresesc Brasov-ul va puncta !!! Victorie la limita pentru Brasov , asta e parerea mea !!!

Gabriel sea man
19th October 2004, 07:50
Avind in vedere ca FARUL este o echipa tehnica, iar la Brasov nu este totul OK,eu sper intr-o victorie sau cel putin un egal al marinarilor.Sa nu se uite cum a jucat Farul cu Dinamo, cu Steaua ,etc si aici ma refer la evolutia tehnica si tactica in teren :cool:
Sper sa vedem un meci frumos din care fotbalul sa cistige! :ok:
HAI FARUL!! :yeah:

jay
19th October 2004, 18:59
De cand a revenit Constanta in "A", nu a reusit sa castige nici macar o singura data in fata noastra! Si sunt cativa anisori, nu-i asa? Sper sa castigam din nou!

Darkslowstar
19th October 2004, 19:21
Farul echipa tehnica? Hai ca mi-a placut asta. Daca imi arati un jucator mai tehnic decat Buga de la voi imi scot palaria (virtual). Nu mai bun ca aici nu ar fi fair play din partea mea.

baden
22nd October 2004, 10:03
Egal ...

Al Dracu
23rd October 2004, 00:10
Hai ai nostri!

Pronostic 2

/OLE/

inter
23rd October 2004, 09:39
bat Brasovenii ....

Rechinul Ucigas
23rd October 2004, 14:37
:happy FORZA FARUL FORZA FARUL HEI HEI !!! :yeah: FARUL MERGE PT CEL PUTIN UN PUNCT LA bRASOV !!! /hello CASTIGA ECHIPA MEA FARUL CONSTANTA /OLE/ !!!! BRASOV :rosu: TE ASTEAPTA B , :degete: PREGATESTE-TE !!! :jerk: FARUL SUPRA TUTI !!!

vlad1607
23rd October 2004, 14:46
Forza Brasovul !!!

ricky
23rd October 2004, 15:59
Enervant comentariul...comentatorilor !
La faza PENALTY-ului constantean, doar ei doi n-au vazut (nici dupa 5 reluari !) ca brasoveanul a luat glezna adversarului !
Apoi, la faultul in careul constantean au tacut...mäc : de ce n-au comentat (DOAR !) galbenul primit de oaspete ??
Iti arunca niste date statistice si...pareri contradictorii despre arbitraj !
In rest...
Sper ca in repriza a 2-a sa aflu...cine ii face ceaiul lui...DOSEY ! :evil:

P.S. Serios ! Cred ca amindoua penaltyurile vor da loc la interpretare !

Darkslowstar
23rd October 2004, 17:03
N-am vazut meciul, ca nu se prinde nimic la Seul fara o farfurie corespunzatoare (bdw, se gasesc si pe aici dar sunt "pazite"), dar iata ca incet incet iesim din zona minata si ne indreptam catinel catinel spre mijlocul clasamentului. Sa nu uitam ca avem si un meci in minus, acasa cu galatenii.
Din greseala in gresala spre victoria finala.

Quartz@nu
23rd October 2004, 17:05
daca as fi brasovean , as intra si in gaura de sarpe cu echipa asta de kkt , dar EU sunt constantean .....ce bine !!!! comentatorilor tv si echipei de sub Tampa (este ...femininul de la ....? :degete: le transmit 4M . aaaaa....uitasem de arbitri :degete:care au tolerat cu nonsalanta tragerile de timp ale stegarilor ceva mai tare decat in stan si bran !!! Felicitari FARUL pt. joc ,asta este s-a dorit cu orice pretz victoria echipei `marelui `antrenor Stan :no:

Darkslowstar
23rd October 2004, 17:14
Femininul de la tamp este Constanta, dupa cum se vede cu ochiul liber din post-ul tau. Nu reusesti decat sa te umpli de ridicol cu echipa ta mareata care de cand cu scandalul cu drogatii vostrii nu mai joaca nimic. S-au terminat medicamentele sau va este frica sa mai luati?

Quartz@nu
23rd October 2004, 17:17
UITASEM ......FORTZA HCM CONSTANTA !!! SA UITAM DE BĂLĂRIILE DE LA brasov . :ok:

Quartz@nu
23rd October 2004, 17:19
Femininul de la tamp este Constanta, dupa cum se vede cu ochiul liber din post-ul tau. Nu reusesti decat sa te umpli de ridicol cu echipa ta mareata care de cand cu scandalul cu drogatii vostrii nu mai joaca nimic. S-au terminat medicamentele sau va este frica sa mai luati?
mai fratioare ...mai zici esti in seul ca nu ai vazut meciul ..asa .....sau asa se numeste bv. seul..... :jerk:

Darkslowstar
23rd October 2004, 17:29
Daca n-ai observat eu nu m-am legat de meci ci doar de niste fapte incontestabile. Asa ca pune mana pe soarec, deruleaza si mai citeste o data ce am scris eu si ce ai scris tu.
....... poti sa le zici alor tai prin ograda.

jay
23rd October 2004, 17:36
Cat de optimisti erau dobrogenii inainte de meci!:) Cum-necum, se pare ca ne revenim. Trebuie castigat meciul restant cu Galatiul, cum bine a spus Darkslowstar.

Eu am vazut meciul. Parerea mea este ca ambele penalty-uri au fost corect acordate. Lui Altmayer i-as reprosa doar ca la faza din min. 45 l-a iertat de rosu pe constantean. Una peste alta, nu ne-am propus sa facem scor, ci sa ne adjudecam cele 3 puncte puse in joc. Obiectiv indeplinit!

Succes Constantei in continuare! Farul este o echipa de traditie care merita respect, iar majoritatea dobrogenilor sunt oameni carora notiunea de bun-simt nu le e complet straina!

Papagilus
23rd October 2004, 19:50
Claudiu, voi sunteti in "zona minata" de acea victoria asta inseamna mult.
N-am vazut meciul dar dupa cronica OLS se pare ca am cam fost pe voi tot meciul, dar voi ati avut mai multa bafta.
Darkslowstar, Farul nu este chiar o echipa mareata (desi am facut meciuri destul de bune cu "maretii" din campionat) dar oricum este peste Brasov la momentul de fata.
Plus ca am jucat deschis si cinstit fiecare meci. Chestia cu medicamentele se putea intampla oricaror jucatori din campionat.
Una peste alta felicitari pentru victorie si mai vorbim in retur.

ricky
23rd October 2004, 21:02
Asa, ca neutru, pot spune ca la FARUL am vazut o conceptie de joc.
Daca in iarna isi intareste atacul atunci...va avea o primavara linistita !
In schimb la BRASOV...ohoo !
Dar, am inteles din comentariul "statisticienilor" ca antrenorul a preluat echipa de v'o 5 etape.
Asa ca...sa mai asteptam !

Ce cred eu insa, este faptul ca BRASOVUL e finantat de unul care are bani ! Doar...atit : bani !

O zi faina !

le fada marseillais
24th October 2004, 02:17
Brasovul a luat cele 3 puncte astazi! Sper sa se salveze de la retragradare.

Aruncind o privire la meciul de azi,indiferent de afinitati,un lucru e clar. Pina si Marius Lacatus,baietii de la salvamont sau Niculae s-ar fi deprimat grav (dincolo de satisfactia imediata a celor 3 puncte).
Optimismul Farului era 110% justificat.A ratat Liviu Mihai un penalty la 0-0 ,iar Dossey a aparat senzational in tot restul meciului.
Cu Sportul rivalizam la titlul de echipa cea mai masochista a campionatului.

jay
24th October 2004, 19:09
Sa inteleg ca Gica Hagi, baietii de la Salvamar si Bosanceanu sunt bucurosi de rezultatul de ieri de la Brasov?:)

ADelPiero
25th October 2004, 09:11
ma bucur pt victoria Brasovului ;)
sa vedem acuma, cate puncte va aduce de la Sportul :cool:

Darkslowstar
25th October 2004, 16:33
Stai linistit Claudiu, baiatul ala nici el nu cred ca stie ce a avrut sa spuna.
Pana una, alta, din cate vad in presa penalty-ul dat Farului a fost inexistent si la faza penalty-ului acordat Brasovului aparatorul Farului trebuia eliminat. Deci se poate spune ca Farul a beneficiat de sprijinul arbitrului.
Citat din GSP:
"
Un meci care nu părea a ridica probleme deosebite a sfīrşit prin a-l pune īn dificultate pe centralul Sorin Altmayer. Acesta a greşit grav īn minutul 20 al partidei, cīnd a acordat 11 metri pentru oaspeţi la un presupus fault īn careu comis de Miclăuş asupra lui Cristocea. Īn realitate, constănţeanul şi-a dat drumul şi a căzut īnainte să aibă contact cu braşoveanul, păcălindu-l pe "centralul" timişorean.

Īn schimb, penalty-ul gazdelor din minutul 45 a fost corect acordat, Paşcovici faultīndu-l pe linia careului de 16 metri pe Buga. Şi aici Altmayer a greşit, pentru că fundaşul oaspeţilor trebuia eliminat, Buga aflīndu-se īn situaţie clară de a marca şi avīnd mingea sub control."

le fada marseillais
26th October 2004, 10:36
Ma refeream la faptul ca anul asta sunteti nuli.
Citeste cronica meciului in "Prosport" sau in "Gazeta". Ambele sunt cotidiene bucurestene,prin definitie jurnalistii trimisi la meciurile din provincie sunt impartiali. Dupa "Prosport" a-ti avut "1 ocazie jumate de gol tot meciul ". Tot dupa "Prosport", tactica Brasovului ar fi constat in :"Dossey in poarta,bafta in aparare,nimic la mijloc si sansa in atac". No offense,comentariile nu-mi apartin.Sunt ale reporterului de la Prosport. N-am timp sa-ti fac revista presei,insa acelasi gen de comentarii se gasesc si-n "Jurnalul national".

Consideratiile tale sunt ceea ce psihologia sportiva defineste ca "argumente de perceptie". Perceptia evenimentelor e alterata din start de un subiectivism extrem,care primeste validare emotionala.E atitudinea tipica a suporterului.Corect,cele 3 puncte au ramas la Brasov.Jocul Brasovului insa a fost lamentabil. Daca propriul Gabi Stan vorbeste de "sansa" si faptul ca "isi iarta echipa,pt.jocul respectiv,dar nu si pe viitor daca se va mai repeta",totul e f.clar.
In rest, ma surprinzi cu tentativele de "mots d'esprit". Nu sint chiar a la Rimbaud sau Mircea Dinescu,dar tot e peste nivelul de spontaneitate tipic zonei.

Darkslowstar
26th October 2004, 14:50
Din a doua parte a comentariului am dedus ca esti de fapt Cornel Dinu under cover :D.
Oricum este de admirat faptul ca parerile tale nu sunt afectate de "un subiectivism extrem,care primeste validare emotionala", asa cum din pacate sunt ale mele. De asemenea felicitari pt. cunostintele tale de limba franceza. Din pacate, vai, si aici m-ai luat.
Observ in schimb ca nu pomenesti de ajutorul primit de Farul de la Altmayer sau de faptul ca asupra Farului pluteste suspiciunea de dopaj in masa. Sau poate aceste informatii nu au primit o validare emotionala la tine si deci sunt ignoarate din start?!

PS Eu nici n-am afirmat ca Brasovul a jucat slab. Cat despre obiectivitatea GSP sau a Prosport, nu cred ca au fost vreodata prea obiective.

le fada marseillais
27th October 2004, 10:30
Penalty-ul acordat Farului a fost gratuit.E f clar. Dar indolenta lui Liviu Mihai a corectat greseala lui Altmayer,asa ca scorul a ramas 0-0 si dupa penalty-ul oferit cadou Farului. Daca s-ar fi inscris din penalty-ul respectiv,intr-adevar s-ar fi alterat cursul jocului. N-a fost cazul,asa ca greseala lui Altmayer,pe cit de indiscutibila, a ramas irelevanta,neinfluentind nici cum rezultatul final.
Cu dopajul intregii echipe,deocamdata e folklor de Balcani. Daca-i depisteaza si pe altii, anunta-ma in timp util ca pot sa ma inspir din comunicatul oficial al lui Nicu Gheara. Fara misto,daca-i mai gasesc dopati si pe altii ,din partea mea sa se ia masurile care corespund.Oricit de dure. Oricum,Romania nu-i chiar patria consecventei(vezi cazul Neaga).

Darkslowstar
27th October 2004, 14:10
Nu stiu cat folclor de balcani este cand ambii jucatori testati atunci au fost depistati pozitiv. Poti sa calculezi si tu care e probabilitatea statistica ca din 14 jucatori sa fie alesi tocmai cei doi care se drogau. Mult mai probabil este ca dopajul sa fie o practica de echipa la Constanta, ceea ce ar explica si parcursul bun al marinarilor din acest tur (peste asteptari). Daca imediat se facea un test al intregului lot tare imi este teama ca acum se vorbea de defuncta Farul.

Referitor la arbitraj uiti alt amanunt semnificativ. Aparatorul Farului trebuia elimintat la faza penalty-ului pt. Steagu', si deci am fi evoluat o repriza intreaga cu un om in plus.