PDA

View Full Version : Campionatul Mondial de zbor cu schiurile, Planica (SLO), 18-21.03.2010



ducus
17th December 2009, 20:28
18.03.2010 3052 Planica SLO HS215 M QUA
19.03.2010 3053 Planica SLO HS215 M SFWC
20.03.2010 3054 Planica SLO HS215 M SFWC
21.03.2010 3055 Planica SLO Team HS215 M SFWC
Cine credeti ca va castiga Campionatele Mondiale de zbor cu schiurile in acest sezon olimpic?
Culmea, in acest sezon aceste campionate nu au fost adaugate in calendarul Cupei Mondiale, cel putin pe site-ul FIS ele figureaza in liste diferite, chiar daca avem zbor cu schiurile in cupa mondiala si la Tauplitz si Oberstdorf.

TheMentalist
17th December 2009, 21:43
Cred ca ai deschis prea repede acest thread si totodata este prea devreme pentru a ne pronunta:P

whisper
18th December 2009, 06:56
@Ionut: Asta ziceam si eu...
@Ducus: Probabil Schlieri :D

ducus
18th December 2009, 10:59
Oricum, e prima data dupa multi ani cand acest campionat de zbor e pus dupa incheierea Cupei Mondiale, si nu in timpul ei, ca in ceilalti ani (fie ianuarie, fie februarie). Deci per total in acest sezon avem 3 evenimente mai importante decat Cupa Mondiala in lumea icarilor moderni:
1. JO
2.4H tournament
3. CM de zbor.
Puteti pune daca vreti Campionatul Mondial pe locul 2, intrucat e o competitie care se desfasoara la 2 ani odata. Deci zic eu ca acesta va suplini cumva etapa care a fost anulata saptamana trecuta, chiar daca in acest weekend se vor comasa 3 etape. Dar in economia punctajului general al Cupei Mondiale nu cred ca va mai conta in asemenea masura incat sa decida castigatorul marelui glob, cred ca dupa JO deja ne vom face o idee despre castigatorul la general. :)

Xplosion
18th December 2009, 11:31
Imi permit sa te contrazic... nici turneul celor 4 si nici campionatul mondial n`au cum sa intreaca din punct de vedere al importantei cupa mondiala, e ca si cum ai compara cupa romaniei cu liga 1 pastrand anumite proportii... chiar daca se desfasoara la 2 ani nu are impactul campionatelor mondiale din alte sporturi ,iar cei mai des amintiti de toata lumea sunt fosti castigatori ai cupei mondiale cu exceptia lui sven hannawald datorita performantei sale unice.
Poate ca sunt mai spectaculoase prin desfasurare, dar in nici un caz mai importante.

ducus
18th December 2009, 13:42
Imi permit sa te contrazic... nici turneul celor 4 si nici campionatul mondial n`au cum sa intreaca din punct de vedere al importantei cupa mondiala, e ca si cum ai compara cupa romaniei cu liga 1 pastrand anumite proportii... chiar daca se desfasoara la 2 ani nu are impactul campionatelor mondiale din alte sporturi ,iar cei mai des amintiti de toata lumea sunt fosti castigatori ai cupei mondiale cu exceptia lui sven hannawald datorita performantei sale unice.
Poate ca sunt mai spectaculoase prin desfasurare, dar in nici un caz mai importante.
E parerea ta, dar din punct de vedere al palmaresului unui sportiv mai intai conteaza medaliile castigate, apoi numarul cupelor mondiale! Medaliile se dau doar la Olimpiada la 4 ani odata si la CM din doi in doi ani.
E ca si cand ai spune ca cele enspe medalii de aur+ argint si bronz obtinute de Bjorndalen de-a lungul carierei nu au nici o importanta, ci doar numarul cupelor mondiale castigate, ceea ce e fals!

Xplosion
18th December 2009, 15:10
E parerea ta, dar din punct de vedere al palmaresului unui sportiv mai intai conteaza medaliile castigate, apoi numarul cupelor mondiale! Medaliile se dau doar la Olimpiada la 4 ani odata si la CM din doi in doi ani.
E ca si cand ai spune ca cele enspe medalii de aur+ argint si bronz obtinute de Bjorndalen de-a lungul carierei nu au nici o importanta, ci doar numarul cupelor mondiale castigate, ceea ce e fals!

Nu stiu daca a retinut cineva,poate nici chiar tu, macar numele ultimilor 2 castigatori ai campionatului mondial... nu am spus ca medaliile nu sunt importante, dar cred ca un sportiv s-ar simti mai implinit dupa incununarea cu succes a unei munci de un sezon care dureaza 3 luni si ceva... decat dupa o singura victorie, care poate fi intamplatoare sau nu... n`are rost sa ducem discutia spre biathlon din moment ce sunt 2 sporturi complet diferite si nici exemplul tau nu e prea inspirat... daca tot imi dai exemple, da`mi de sportivi care nu au castigat nici medalii si nici cupe mondiale cum e wolfgang loitzl...

whisper
19th December 2009, 07:18
Nu stiu daca a retinut cineva,poate nici chiar tu, macar numele ultimilor 2 castigatori ai campionatului mondial...
Ultimul e Kuettel, parca?:thinkso: Sau nu? :P Sincer cred ca ai dreptate..eu una nu imi amintesc cine a castigat:P

alinjr
7th February 2010, 12:48
Robi Kranjec o sa castige http://www.youtube.com/watch?v=fbYKwnSS8e4

ichigo
15th March 2010, 15:16
nu, ultimul capion mondial la zbor cu schiurile a fost schlieri, in 2008 la obertsdorf, iar kuettel e campion mondial la sarituri cu schiurile, care s-au desfasurat in 2009 la liberec.

Ana_94
15th March 2010, 17:18
Dap Schlieri a fost ultimul campion mondial la sariturile cu skiurile in 2008 ;) Oare va reusi sa castige din nou sa Ammann isi va arata iar ca-i de neoprit? :confused: Ramane de vazut :ok:

k3to
15th March 2010, 18:06
ammann nu e stralucit pe trambulinele mari...nu-l avantajeaza...kranjec , hajek..morgenstern..si poate harri olli ...consider ca ei sunt avantajati de trambulinele de zbor..dar trebuie sa fie si constanti fiindca la aceste mondiale...se sar 4 manse...

whisper
16th March 2010, 20:58
Nu imi fac mari sperante, dar as vrea sa castige Schlieri.

k3to
17th March 2010, 08:19
....nu prea mai e in forma , anul asta a fost asemanator cu anul 2008 ptr el cand sa terminat pe locul 2 cupa mondiala....

theodor
17th March 2010, 15:41
ammann nu e stralucit pe trambulinele mari...nu-l avantajeaza...kranjec , hajek..morgenstern..si poate harri olli ...consider ca ei sunt avantajati de trambulinele de zbor..dar trebuie sa fie si constanti fiindca la aceste mondiale...se sar 4 manse...


Nu e stralucit pe trambulinele mari.... dar anul trecut a sarit 233 m.

k3to
17th March 2010, 19:31
anul trecut....anul trecut a castigat si cupa mondiala ..asta spune tot despre forma in care a fost...eu vorbeam de sezonul 2009/2010...:)..si imi mentin parerea

Ana_94
17th March 2010, 19:38
Maine prima etapa a Campionatului Mondial de la Planica incepe la ora 14.00,nu? :thinkso: :confused:

theodor
18th March 2010, 01:40
anul trecut....anul trecut a castigat si cupa mondiala ..asta spune tot despre forma in care a fost...eu vorbeam de sezonul 2009/2010...:)..si imi mentin parerea



Anul trecut Cupa Mondiala a fost castigata de Gregor Schlierenzauer. Parca...

whisper
18th March 2010, 07:04
@Teodor & k3to: :D V-ati incurcat. Unul vorbeste despre Simi si celalalt despre Schlieri :)

Cel mai bun sa castige!
Intr-adevar Schlieri pare intr-o scadere de forma, dar nici o etapa nu seamana cu alta si orice e posibil. Daca ar castiga Simi nu m-ar deranja, e intr-o forma foarte buna si merita. Si cred ca se descurca si pe trambuline mari. Daca ar castiga altcineva iar nu ar fi o problema! Dar am spus ca mi-as dori sa castige Schlieri - ar merita si el un trofeu pe anul asta :)

k3to
18th March 2010, 10:17
sper ca janne sa castige ceva si el sezonu asta..e favoritul meu la acest CM ...si poate morgenstern , sa faca si el un rezultat bun , o medalie ...merita si morgi:P

Ana_94
18th March 2010, 15:23
Si eu as vrea sa castige Schlieri :cheer: Vom vedea ce va fi :ok:

whisper
18th March 2010, 17:56
Si ce a fost?
azi au fost calificari sau etapa?:groggy:

Ana_94
18th March 2010, 18:09
Ade calificari parca au fost.Eu cand am venit de la scoala pe la 14.30 erau calificari insa nu scria ca era "live" :groggy: Oricum erau la al 52-lea saritor si da,erau la Planica ca asta scria in coltul din dreapta al TV-ului ;) :P

michai
18th March 2010, 21:23
Simon Ammann va castiga....presimt:)
a fost prea bun pana acuma...

ichigo
20th March 2010, 14:18
da, si a castigat, fiind urmat pe doi de schlieri, si de jacobsen, dupa ce malysz a ratat saritura in mansa a treia. simi a castigat aproape tot ce se putea castiga in acest sezon :yeah:. apropo, el a reusit sa zboare 236, 5 m cu trei metri mai putin decat recordul mondial de zbor cu schiurile :shocked:. si culmea a reusit sa castige la planica, prima sa etapa de zbor cu schiurile. :ok: iar, singurul cei lipseste este turneul celor patru trambuline.
iar, in alta ordine de idei, pt elvetieni va fi dificil de ales sportivul anului, intre simon amman si federerer, daca acesta din urma va reusi marele slem.

whisper
20th March 2010, 17:06
Nu am vazut competitia asa ca mersi ichigo de info!
Felicitari Simi! :)

theodor
20th March 2010, 17:21
Excelent concurs! Similar celui din 2005, chiar mai bun as putea spune! Cu 236 m, Antonin Hajek a inregistrat a 3-a sarirura, ca lungime, din lume! Cat despre Simi - nr.2 In continuare, Bjoern are asigurat locul 1, greu de depasit. Dar, dupa cum am vazut azi, nu imposibil.
oricum, anul asta, s-au inregistrat multe PB - uri si recorduri nationale. Si batranul Noriaki Kasai s-a autodepasit, cu 224 m, si Jacobsen, cu 230,5.
Evolutii slabe au avut finlandezii, in special Janne Ahonen, care, cred ca maine isi va anunta retragerea definitiva, din pacate cam fara glorie :(

Oricum, cred ca, in scurt timp, ar cam trebui redimensionate cam toate trambulinele, ca s-a a juns departe.
Anul asta au fost depasite mai multe recorduri - Lillehammer, Zakopane, Garmisch.

Ana_94
20th March 2010, 18:47
Dap am vazut si eu competitia :D Foarte tare :ok: Ammann s-a impus din nou aratand ca este de neoprit.Simi a fost urmat pe locul 2 de Schlieri si pe 3 de Jacobsen.Malysz a avut ghinion in ultima mansa terminand pe locul 4 dupa ce dupa 3 manse era pe 2.Dar vad ca sunt unii care mi-au luat-o inainte si au zis rezultatele asa ca nu prea mai am ce zice ;) :P Decat ca-mi pare rau ca se termina sezonul asta de ski jumping :huhu: Acum ma gandesc cine va castiga maine pe echipe.Presimt ca Austria ;) :P

k3to
20th March 2010, 21:20
magnific simi ...a spulberat cam tot sezonul asta :)...imi pare rau insa de Janne :(, speram ca va reveni intr-o forma decenta macar , ori el dupa concursul pe trambulina mica de la JO chiar n-a mai reusit absolut nimic.0 barat, m-a dezamagit...sper sa nu se lase si sa ne arate sezonul viitor adevaratul janne ..ptr ultima oara...

TheMentalist
20th March 2010, 21:43
Din nou m-au enervat oficialii cu bara aia de start:mda: Daca nu o lasau asa de jos cu siguranta aveam un nou record mondial.
Acesta a fost sezonul lui Ammann:yeah:

Ana_94
21st March 2010, 16:30
Azi a fost si etapa pe echipe si cu ocazia asta s-a terminat si sezonul 2009-2010 de ski jumping :huhu:
Castigatoarea competitiei pe echipe a fost echipa Austriei formata din Wolfgang Loitzl,Thomas Morgenstern,Martin Koch si Gregor Schlierenzauer :bere: :cheer: Pe locul 2 a fost echipa Norvegiei formata din Anders Jacobsen,Anders Bardal,Johan Remen Evensen si Bjorn Einar Romoeren :great: si pe 3 echipa Finlandei formata din Janne Happonen,Olli Muotka,Matti Hautamaeki si Harri Olli :cheer: :ok: Foarte tare competitia :cheer: Foarte tare sezonul asta :ok:
Pana pe 7 august,cand e premiul de vara la sarituri,avem de asteptat :( :huhu:

ichigo
22nd March 2010, 16:02
sa le transmitem saritorilor vacanta placuta. ce ciudat pentru cei de la sporturile de iarna. noi lucram, iar ei sunt in vacanta cel putin pana la vara sau chiar toamna.:happy

whisper
22nd March 2010, 20:40
Felicitari Simi si Austria!

Ai dreptate ichigo! Sper sa aibe toti o vacanta frumoasa! Merita:ok:
Nu cred ca au vacanta chiar asa mare. Se pot antrena si pe iarba.

Tavi24
29th March 2010, 20:09
Stiu ca vorbea mult comentatorul pe tema noilor reglementari.
In aparenta, cel care ajunge mai departe "ar trebui" sa fie cistigator. Nu-i chiar asa, conteaza mult conditiile de vint. Eu sint de acord cu compensatiile pentru viteza si directia vintului, tocmai cu scopul unei departajari cit mai corecte. Bun, posibil sa ramina mici probleme (dubii) legate de acuratetea evaluarii vintului si cea a reproducerii consecintelor acestuia asupra sportivilor aflati in aer (prin acele ecuatii).
Sigur ca in timp, conform regulii numerelor mari, totul se echilibreaza, insa poti pierde un anumit turneu (important) daca vintul iti joaca feste.

Cu jonglarea pozitiei barei de start… nu-s de acord, s-a vazut de ce. Nici nu cred ca un surplus de 2..3 km/h, la desprindere, poate avea o influenta majora resimtita de sportiv, prin cresterea nesigurantei, a instabilitatii lui. Ponderea acelei diferente (2..3km/h) la viteza minima de ~102km/h este mica (in sensul riscului). Rafalele laterale de vint sint periculoase, iar acestea nu se diminueaza cu variatia pozitiei barei de plecare.
Beneficiul principal al scurtarii zborurilor, prin aceasta masura, e la aterizare, unde inclinatia variabila a terenului poate face o diferenta. Totusi riscurile sint mult mai mici dupa revenirea pe sol, deci in acea etapa in care se concretizeaza regula nou adoptata.
O putere in decizie ar trebui sa o aiba si sportivii, prin vot (generatiile se succed lent, nu putem vorbi de niste schimbari bruste ale opiniei majoritare in rindul lor).

k3to
31st March 2010, 09:36
NU numai in aparenta..eu cred ca asa este corect , cel care sare cel mai mult sa castige , este cat se poate de corect si logic.Parca este ceva artificial in competitiile in care s-au aplicat regulile noi . Este un sport, ca orice sport in care trebuie sa beneficiezi si de putin noroc in cazul acesta vantul.Nu e normal ca un saritor care sare 125 m sa-l depaseasca pe unul care sare 130 m .E absolut stupid dupa parerea mea .Sper ca aceste reguli sa nu fie pastrate nici macar in grand prix-ul de vara.Este o inventie care reduce spectacolul...

Tavi24
31st March 2010, 20:01
Eu va respect parerile... insa voi mai comenta ceva daca tot sint aduse in discutie adjectivele "logic si corect".

Logic si corect este ca in competitiile sportive sa fie evaluate (pe cit posibil) capacitatile sportivilor prezenti. Iar la sariturile cu schiurile, curentii de aer reprezinta un factor ESENTIAL. Nu exista asa ceva... vintul=NOROC!!!
In general, totul are o explicatie si o logica, mai intervin probabililitatile. "Norocul" poate tine de tine insuti, de slabiciuni din fabricatia echipamentului folosit, ori poate sa-ti fie facilitat de catre advesari.

Sa iau un alt exemplu:
In motor-sport (exceptind "masinariile" usor diferite, n-o sa dezvolt ideea pe directia asta)... coeficientul de frecare dintre pneuri si pista are un rol esential, variabila fiind starea caii de rulare. E... acolo pilotii pleaca simultan! Cit de stupid ar fi ca ei sa-si efectueze cursele proprii pe rind, iar in urma rezultatelor sa fie intocmita ierarhia cursei si desemnarea invingatorului. Daca incepe o aversa de ploaie... asta e... "norocul" unora, "ghinionul" altora??!!!!

Revenind la sariturile cu schiurile, in conditii ale schimbarii sensului vintului mi se pare frustrant pentru un sportiv care nimereste un vint din spate... Ce va gindi el dupa ce-si rateaza saritura?! "Asta e... Nu-i nimic"
La variatii infime ale miscarilor aerului, compensatiile vor fi infime, caci exista o proportionalitate. N-ar trebui sa ne speriem chiar asa tare, regulile astea capata o pondere mai mare in cazul schimbarilor extreme.

Asadar, practicantii ambelor categorii de sporturi invocate de mine (saritorii si pilotii) simt intens consecintele portantei aerului, respectiv a aderentei pe calea de rulare. Diferenta consta in faptul ca telespectatorii nu percep curentii de aer, in schimb apa de pe pista/drum se vede usor la televizor.

In fine, fiecare cu opiniile lui!

k3to
31st March 2010, 20:34
Continui sa cred ca e o regula artificiala , care nu ajuta cu nimic .In cazul in care un sportiv care sare o anumita lungime iar alt saritor sare mai putin si ESTE MAI BINE CLASAT cred ca e total incorect,eronat.Este mai frustrant decat in cazul in care un sportiv nu e ajutat deloc de vantul de portanta.Acest sport poate fi imbunatatit dar aceasta inventie nereusita a FIS pur si simplu nu prinde.Punctajul si modul de desfasurare al competitiilor cel vechi trebuie pastrat , e simplu ,eficient si corect.Comparatiile CU DISCIPLINE nu-si au locul nefiind nici macar competitii in care se desfasoara in acelasi anotimp.In alta ordine de idei sper ca aceasta regula sa nu fie votata , si sper ca celor de la FIS sa nu le vina alta idee de acest gen care nu ajuta cu nimic, ba chiar , ptr privitori chiar complica acest sport.Parerea mea...

Tavi24
31st March 2010, 21:20
Am uitat ceva:
Mai de graba, m-ar pune pe ginduri subiectivismul albitrilor in privinta jurizarii stilului. Foarte usor un saritor poate pierde sau cistiga 1.5 puncte la stil.