PDA

View Full Version : Turneul celor patru trambuline 29-12-2009/06-01-2010



whisper
15th December 2009, 07:28
Intre 29 decembrie 2009 si 6 ianuarie 2010 va avea loc Turneul celor 4 trambuline.

29/12/2009 Oberstdorf (Germany)HS-137
01/01/2010 Garmisch-Parten. (Germany)HS-140
03/01/2010 Innsbruck (Austria) HS-130
06/01/2010 Bischofshofen (Austria) HS-140


Cine credeti ca va castiga?

Tazz
15th December 2009, 20:41
Ce urat, un poll fara norvegieni :P
Dar ai dreptate, niciunul din ei nu are sanse reale sa castige turneul.

Nu votez inca, ma mai gandesc...

whisper
16th December 2009, 07:42
Eu zic ca e real poll-ul. Nu vad pe nici unul cu reale sanse la castigarea competitiei. Dar cine stie, poate Jacobsen (sau Romoeren sau Hilde sau altul) face vreo surpriza si castiga:)

ducus
16th December 2009, 08:26
Am votat pentru Schlieri, dar sper ca lupta sa fie cat mai stransa, asa, pentru spectacol :D

Garmisch
16th December 2009, 13:07
Vot Schlieri deoarece cred ca el are cele mai mari sanse sa castige.
Cand este prima etapa de la Engelberg ? ( sper ca am scris corect:)

whisper
17th December 2009, 07:30
Vineri e prima etapa :)

TheMentalist
17th December 2009, 10:13
Mizez pe Adam Malysz:D Desi nu cred ca prea are sanse, dar sa vedem, a inceput binisor sezonul:D

Tazz
17th December 2009, 18:37
Pai daca nu norvegierii, atunci sper ca Simon Ammann sa fie in forma buna. Abia astept. Sper sa fie spectacol :ok:

whisper
17th December 2009, 20:00
:thinkso: Greu de zis cine va castiga. Sper sa castige Schlieri, dar Ammann parca are mai multe sanse.

Xplosion
18th December 2009, 11:40
daca tot l`ati bagat asa simbolic pe ahonen puteati sa`l puneti si pe schmitt:)

whisper
19th December 2009, 07:24
L-am trecut si pe Schmitt :)

whisper
21st December 2009, 01:17
Cred ca as putea sa il adaug si pe Romoeren. Dupa saritura de azi si dupa inceputul de sezon pare destul de in forma(nu chiar 100% dar acolo 60-70% tot e:P).

janne ahonen
27th December 2009, 16:18
Am votat Ammann.Dar imi doresc ca Ahonen sa castige cu toate ca,cred ca este imposibil.

theodor
28th December 2009, 12:08
Am votat Ammann.Dar imi doresc ca Ahonen sa castige cu toate ca,cred ca este imposibil.


Pai, sa stii ca Ammann are tot interesul sa castice 4HT, sa intre in randul celor care au castigat 4HT, CM de schi Nordic si JO.
Si, sa fie complet tabloul ar mai avea de castigat Globul de Cristal.

TheMentalist
28th December 2009, 13:39
Desi tin cu Ammann ma tem ca Schlierenzauer va castiga din nou:( Nu il prea vad pe Ammann un sportiv constant sa castige un Turneu a celor 4 trambuline sau o Cupa Mondiala, dar sa vedem.

Lordul
28th December 2009, 13:54
Am votat Ammann.Dar imi doresc ca Ahonen sa castige cu toate ca,cred ca este imposibil.

nimic nu e imposibil

TheMentalist
28th December 2009, 15:24
64 de saritori pe lista de start a calificarilor: http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3013/2010JP3013SLQ.pdf. Abia astept sa inceapa:X

ichigo
28th December 2009, 18:38
interesant e ca simi nu a sarit si astfel primeste nr. 50., dar nu stiu cu cine a cazut. sa fie cu jacobsen? cred ca tactica sa era sa pice cu schlieri, care dupa parerea mea nu rezista la presiune, fapt deomnstrat la engelberg.

janne ahonen
28th December 2009, 19:43
Ammann este in pereche cu Morgenstern

Tracoromana
29th December 2009, 10:30
Lista de start a primei runde de la Oberstdorf:
http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3014/2010JP3014SLR1.pdf

ichigo
29th December 2009, 11:59
pe mine m-a dus in eroare clasamentul afisat pe net, cel in care nu s-a tinut cont de faptul ca precalificatii au o bara de start mai joasa decat ceilalti, mai ales ca morgi era clasat al patrulea, iar schlieri al saptelea. oricum, sa speram ca va fi un concurs spectaculos si de ce nu, desi e foarte greu, un nou record al trambulinei, sau macar egalarea lui.

ducus
29th December 2009, 13:01
Aceasta ordine a imperecherilor se va respecta si in urmatoarele 3 runde sau se vor lua in considerare pozitiile din clasamentul general dupa prima runda?

Garmisch
29th December 2009, 13:27
Asta ma intrebam si eu ...nu mai tin minte cum s-a procedat anul trecut.

Xplosion
29th December 2009, 16:03
Veti afla la momentul respectiv... totul depinde de cum se trezeste Walter Hoffer

ichigo
29th December 2009, 16:34
sistemul knock-out se foloseste doar in turneul celor patru trambuline. din cele 25 de perechi se vor califica in mansa secunda cei 25 de castigatori, plus cei cinci lucky looseri, adica saritorii care au avut cele mai bune sarituri, dar au pierdut duelul. iar mansa a doua se va desfasura normal, ca si in celelelate etape din cadrul cupei mondiale. in cazuri extreme, in special din cauza conditiilor meteo, cum a fost la garmisch anul trecut, etapa respectiva s-a desfasurat ca si in celelelalte etape, intrucat calificariile si competitia s-au desfasurat in aceeasi zi si nu au mai avut timp sa faca imperecherile.

Redboy
29th December 2009, 16:58
sigur nu ne minti ? :)

christian8
29th December 2009, 17:33
foarte interesant ultimul duel...morgi-ammann..cel mai bine ar fi sa sara amandoi f bine pentru ca cel care pierde sa intre totusi in mansa a doua din postura de lucky loser...dar totusi..HAI MORGI!!!!:D

ichigo
29th December 2009, 17:39
nu poti sal intrebi si pe sorin hobana pe adresa eurozbor@yahoo.com

TheMentalist
29th December 2009, 19:04
Cred ca a fost cea ma plictisitoare mansa de sarituri cu schiurile vazuta vreodata, am adormit in fata televizorului de plictiseala:( Sper sa mai ridice bara de start pentru mansa secunda ca sa avem spectacol.

TheMask
29th December 2009, 19:30
Ce bine că am vazut threadul asta, uitasem complet. Nu sunt atât de înfocat încât să aștept cu sufletul la gura, dar îmi face plăcere să ma uit de câte ori prind. Sper să văd și anul ăsta ceva. GO Ahonen!

theodor
29th December 2009, 20:21
Prima etapa din Turneu a fost castigata de Andi Kofler. Pe locul 2 - Janne Ahonen, care demonstreaza ca valoarea nu are varsta, si care, cu aceasta ocazie avanseaza 4 locuri in clasamentul general al CM, ocupand acum locul 11, cu 170 p. Pe 3 - Thomas Morgenstern, in revenire de forma dupa o perioada nu prea grozava.
Simon Ammann s-a situat pe locul 5, marindu-si avantajul fata de Gregor Schlierenzauer care, de data asta, nu a reusit decat un modest loc 9.



Rezultatele complete ale etapei , aici:

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2811

Clasamentul general al CM:

http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3014/2010JP3014WC.pdf

ducus
29th December 2009, 20:28
Mda. Kofler trece deocamdata pe 3 la general, devansandu-l pe Morgi cu 83p. Sa vedem daca austriacul isi va reveni in zilele urmatoare. Sper ca da :) Malysz incheie top 10 cu 186p., cu 16p. mai multe ca Ahonen. Schmitt abia pe 23, inca n-a iesit din letargie. Mai are sanse pana la Olimpiada sa se dezmeticeasca.

Tracoromana
29th December 2009, 20:31
Ce ma bucur pentru Ahonen! Chiar ma gandeam in timp ce Sorin Hobana comenta rezultatele modeste ale lui Ahonen, ca la Turneul 4H a avut lipici intotdeauna. Si uite ca se confirma deocamdata.
Ma bucur si pentru Kofler. E unul dintre putinii austrieci care mi-e simpatic, si de ce sa nu profite de forma buna in care se afla. Sper sa nu fie inconstant ca pana acum.

TheMentalist
29th December 2009, 20:46
Eu zic ca Ahonen si Kofler au avut noroc in a doua mansa, au prins un vant mai bun, din fata. Pana si Ahonen a recunoscut ca a fost norocos in a doua mansa datorita vantului. Oricum norocul face parte din sport. Sa vedem daca Kofler se va mentine in frunte deaoarece nu este un saritor constant.

janne ahonen
29th December 2009, 21:29
Fantastic a sarit Ahonen.Nu ma mai asteptam sa-l mai vad vreodata sarind atat de bine.Daca termina in primi trei si etapa viitoare incep sa cred ca ,chiar are sanse.Kofler este inconstant,Ammann nu a sarit bine azi iar Schlierenzauer nu pare chiar atat de in forma.De remarcat si evolutile lui Kasai.

Xplosion
29th December 2009, 22:10
Ahonen a prins vant foarte bun dar nici nu poti sa zici ca e vorba de hazard sau noroc... schmitt daca prindea vant poate sarea pe la 125,oricum jalnica prestatia nemtilor antrenorii s-au tot schimbat dar cred ca problema e la aceasta generatie talentata,dar aflata la final ... nu stiu ce indicatii le`ar mai putea da werner schuster lui schmitt sau uhrmann ... spaeth din vara anului 2008 cand sarea cel mai bine... s-a taiat brusc dupa accidentare la fel si uhrmann si neumayer...e dezolant cand te gandesti ce diferenta poate fi din punt de vedere calitativ intre austria si germania

Lordul
29th December 2009, 22:35
Ahonen pe 2 !!!!!!!! incredibil !

Kofler nu e constant....tin minte ca o data sarise in prima mansa undeva pe la 132 iar a doua mansa a ajuns la 140 dar a cazut....urmatoarele etape nu a mai fost asa de bine

Xplosion
29th December 2009, 23:08
E alt Kofler din ce vad eu... sincer nici nu vad cine ar putea sa-i puna probleme in urmatoarele etape... poate doar conditiile meteo

florin_vs
29th December 2009, 23:26
E alt Kofler din ce vad eu... sincer nici nu vad cine ar putea sa-i puna probleme in urmatoarele etape... poate doar conditiile meteo

in turneul celor 4 trambuline mereu sunt surprize poate de aici provine si frumusetea lui ... si anul trecut au fost unii care dupa Oberstdorf deja ii acontau lui Ammann turneul dupa etapa de la Oberstdorf singurul care l'ar fi putut opri fiind Schlieri dar iepurele a sarit din alta parte ... acum 2 ani Morgenstern venea dupa vreo 5 victorii consecutive, invingea si la Oberstdorf cu 17 puncte avans fata de Ahonen si pana la urma s'a pierdut pe drum ... una peste alta, imi pare foarte bine ca a revenit Ahonen pe care il simpatizez de cand am descoperit sportul asta din 1998, probabil din cauza mastii pe care o purta la acea vreme ; nu pot decat sa'i tin pumnii, mai ales ca m'am saturat de "hegemonia austriaca" :ok:

Tazz
29th December 2009, 23:46
Din pacate am stat mai mult la munca si am ratat prima etapa din turneu.
M-a surprins victoria lui Kofler si clasarile slabe ale lui Ammann si Gregor. Ce naiba s-a intamplat cu ei ?
Asta ca sa nu mai zic de novegienii mei :groggy:

Romoeren a fost eliminat in prima mansa ?

whisper
30th December 2009, 01:41
:( Am pierdut prima etapa! :(
Multumesc tuturor pentru comentarii, astfel am mai aflat si eu ce si cum:P

Ma bucur mult pentru Kofi! Poate face vre-o surpriza si castiga! :cheer:
Din ce vad sezonul asta e in revenire de forma ca si Morgi! Gandul la olimpiada...am impresia, e de vina!:P

Schlieri doar pe 9! Ce s-o fi intamplat cu el? Poate la olimpiada se va comporta mai bine!

theodor
30th December 2009, 08:40
Din pacate am stat mai mult la munca si am ratat prima etapa din turneu.
M-a surprins victoria lui Kofler si clasarile slabe ale lui Ammann si Gregor. Ce naiba s-a intamplat cu ei ?
Asta ca sa nu mai zic de novegienii mei :groggy:

Romoeren a fost eliminat in prima mansa ?


Da. A fost eliminat.

ichigo
30th December 2009, 10:57
a fost o competitie stricata de conditiile meteo. iar in legatura cu schlieri se pare ca are probleme cu trambulina din oberstpdrf, mai ales ca nici anul trecut si nici acum doi ani nu a castigat pe aceasta trambulina. interesant ca cei care castiga in prima etapa la oberstdorf, nu castige si turneul. ex: morgi in 2007, amman in 2008. deci, totul este posibil.

TheMentalist
30th December 2009, 11:51
a fost o competitie stricata de conditiile meteo. iar in legatura cu schlieri se pare ca are probleme cu trambulina din oberstpdrf, mai ales ca nici anul trecut si nici acum doi ani nu a castigat pe aceasta trambulina. interesant ca cei care castiga in prima etapa la oberstdorf, nu castige si turneul. ex: morgi in 2007, amman in 2008. deci, totul este posibil.

Daca nu a castigat pana acum la Oberstdorf nu inseamna ca are probleme cu aceasta trambulina:o:

ichigo
30th December 2009, 12:03
rectific, uitasem ca a intrat in competii inca din 2006, cand schlieri a resuit sa castige la Oberstodorf. nu eram sigur cand a intrat in concurs si eu credeam in 2007, dar de fapt a fost in 2006. asa ca nu mai a reusit de trei ani sa castige aceasta etapa. dar concursul este deschis. insa depinde cum va fi vremea la garmisch, mai ales ca aicea au fost multe probleme legate de conditiile meteo.

miafangina
30th December 2009, 17:24
Am vazut si eu in reluare etapa,tare mult ma bucur pentru Jane,poate de-acum incolo o sa-i mearga mai bine.
De s-ar linisti vremea,sa vedem concursuri frumoase!

TheMentalist
31st December 2009, 14:26
In 20 de minute incep calificarile de la Garmisch-Partenkirchen. In primele antrenamente Schlierenzauer a sarit 139,5 metri, Kofler 136 metri si Ammann 133,5 metri. In runda a doua de antrenamente Koch si cu Evensen au sarit 133 de metri, Ahonen 132,5, Malysz 130,5 , Schlierenzauer 129 si Ammann doar 124,5.

Xplosion
31st December 2009, 16:40
Deja e o monotonie cu austriecii astia ca nici nu mai imi vine sa ma uit ...

theodor
31st December 2009, 19:00
Nu fi chiar asa de pesimist! Mai sunt de castigat : Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer, si Koch. Pe urma vor castiga si saritori de alte nationalitati! Asta daca nu mai apare vreun nou "austriac-minune" ! :happy

ichigo
31st December 2009, 19:57
surprize la calificarile de la garmisch. calificarile au fos castigate de morgi, intrucat kofler si amman au fost descalificati din cauza costumelor neregulamentare. astfel, amman va concura cu loitzl, iar kofler cu morgi. si se anunta a fi un concurs interesant, dar sa nu fie strricat de conditiile meteo. schlieri din cauza unor probleme a inceiat doar pe 8, desi incheiase pe 10, dar au fost descalificati primii doi clasati.

whisper
31st December 2009, 20:08
Multumesc de info!
Sper ca Andi sa se califice in mansa a doua! Macar sa fie intre cei 5 norocosi! Acelasi lucru ar face bine sa il faca si Morgi, Schlieri, Loitzl, Koch!

PS: Ce japonezii s-au calificat?

whisper
1st January 2010, 16:01
Morgi e lucky loser!Congrats Andi!
Ce frumos a sarit Loitzl...tocmai era sa cred ca va face parte dintre cei notati cu galben:P

Sa vedem ce surprize ne asteapta in a doua mansa:)

whisper
1st January 2010, 16:56
Am zis bine surprize! Simi a sarit 143,5m..noul record al trambulinei(daca nu ma insel)
cred ca el castiga:)

Sper sa nu faca Schlieri vreo prostie in incercarea de a-l bate:P

M-am inselat:P Loitzl..poate fi :no1

cred ca a castigat Gregor:cry:

Interesanta mansa:)

1.Gregor
2.Loitzl
3.Simi
4.Andi

S-a bucurat Simi degeaba..bine ca nu a sarit si in sus de bucurie:P

TheMentalist
1st January 2010, 17:13
Se pare ca noua moda in competitiile de sarituri cu schiurile este ca cei care sar mai slab sa castige (bineinteles de fiecare data sunt austriecii). Sunt curios sa vad cand o sa intre in vigoare noul regulament, parca vad: Ammann sare 145 de metri si Loitzl 120. Si bineinteles castigatorul va fi Loitzl, din cauza vantului si datorita stilului sau "fenomenal".
Practic m-am saturat sa ma mai uit la aceste competitii, aici nu mai putem spune ca sunt sarituri cu schiurile, este ceva asemanator cu patinajul artistic.

Redboy
1st January 2010, 17:16
Arbitrii cred ca nici nu il mai urmaresc pe Loitzl sarind... ii pun dinainte 19.5 si 20. Ma dispera... Ammann merita macar locul al 2-lea.

Ma rugam pentru Jacobsen apoi, ca nu cumva sa lase locul 1 vreunui austriac, dar n-a fost sa fie...

later edit : @ionutdanci - iti dau dreptate in mare masura.

TheMentalist
1st January 2010, 17:22
Arbitrii cred ca nici nu il mai urmaresc pe Loitzl sarind... ii pun dinainte 19.5 si 20. Ma dispera... Ammann merita macar locul al 2-lea.

Ma rugam pentru Jacobsen apoi, ca nu cumva sa lase locul 1 vreunui austriac, dar n-a fost sa fie...

later edit : @ionutdanci - iti dau dreptate in mare masura.

Oricum cred ca Schlierenzauer merita locul intai deoarece stilul lui Ammann nu a fost asa de bun in a doua mansa, dar Loitzl...Daca am face un calcul am vedea ca Ammann a sarit cu 5,5 m mai mult decat Loitzl. Deoarece Ammann a sarit in prima mansa 132 m si Loitzl 135. In a doua mansa Ammann a sarit 143,5 m si Loitzl tot 135 ca si in prima mansa.

whisper
1st January 2010, 17:52
Loitzl e unul -daca nu singurul - dintre saritorii de acum care au un stil apropiat de perfectiune. nu stiu de ce sunteti suparati! eu cred ca e pe drept pe locul 2.
eu imi ca Andi Kofler sa fie mai sus in clasament! dar asta e...e inconstant ca intotdeauna!

TheMentalist
1st January 2010, 18:10
Loitzl e unul -daca nu singurul - dintre saritorii de acum care au un stil apropiat de perfectiune.


Daaaa, cu siguranta, nu vad care e diferenta intre stilul lui Loitzl si a lui Ammann, Ahonen, Malysz etc.

Garmisch
1st January 2010, 18:26
Cine a castigat etapa pana la urma:))? Cat a sarit Gregor in mansa a doua ?

whisper
1st January 2010, 18:35
Schlieri a castigat:ok: 137,5:)

@Ionut
:cry: Bine mai...eu si asa ma luam dupa note...nu ma pricep chiar atat de bine cum se dau notele la stil? as prefera sa se calculeze doar lungimea sarituri daca ma intrebi pe mine:ok:

PS: dar e asa bine cand sunt dicutii contradictorii...daca toti am zice la fel, cum ar suna?
user1: Eu cred...
user2: Ca mare dreptate ai!
user3: Sunt de acord cu voi
.....si tot asa!

TheMentalist
1st January 2010, 18:37
Arbitrii cred ca nici nu il mai urmaresc pe Loitzl sarind... ii pun dinainte 19.5 si 20.

Probabil adorm cand sare Loitzl sau isi iau laptop-ul si se joaca RTL Ski Jumping 2007 in retea

whisper
1st January 2010, 18:44
ce rai sunteti!:evil: :P

Ati sarit acum de parca cine stie cate CM, 4HT a castigat Loitzl! Nici macar nu a castigat multe etape de CM la viata lui.

theodor
1st January 2010, 22:00
Probabil adorm cand sare Loitzl sau isi iau laptop-ul si se joaca RTL Ski Jumping 2007 in retea



Chiar asa! De la RTL ski jumping 2007 nimic.... :no:

Cristy RVD
1st January 2010, 22:16
Loitzl e unul -daca nu singurul - dintre saritorii de acum care au un stil apropiat de perfectiune.

De stilul lui Janda ce zici ?

whisper
1st January 2010, 23:08
Bun...dar nu prea mai sare asa de bine in ultimul timp. nu e de ajuns doar stilul.
Loitzl a avut totusi 135 de metri, cumulati cu notele de la stil eu zic ca e meritul sau ca e pe 2.
in schimb nu cred sa fiu vreodata de acord cu noul sistem de a da punctele. si imi dresc sa nu fie acceptat...dar slabe sperante!
eu vreau spectacol. si spectacolul il fac sariturile nu...trebuie ca punctajul total sa fie asa de mult influentat de subiectivismul unor arbitrii. cred ca stilul ar trebui sa conteze doar 20-30% restul sa se calculeze in functie de cati metri a sarit!

Redboy
2nd January 2010, 00:52
Faptul ca dansul a fost pe 2 la o singura zecime fata de Ammann m-a deranjat foarte tare...

O fi el marele maestru al stilului... dar Simon a sarit superb... Loitzl nu merita locul 2.

Oricum... austriecilor le este rezervat locul, acolo in frunte. De-asta nu-i suport.

ichigo
2nd January 2010, 11:58
interesant a fost faptul ca in etapa de ieri nu a fost in juriu nici un austriac. de fapt nu ai de ce sa te miri, mai ales ca si anul trecut loitzl l-a invins pe amman tot la stil, desi aveau sarituri similare. cred ca conteaza impresia artistica, la fel ca la patinaj, si nu elementele tehnice. Apropo, credeti ca se va bate recordul trambulinei din innsburck, care pare a fi unul dintre cele mai vechi recorduri?

Lordul
2nd January 2010, 12:02
corect ar fi sa primeze lungimea sariturilor , nu mi-se pare corect ca un sportiv care sare 140 m sa fie in urma unui sportiv care sare 135 m datorita faptului ca nu are un stil la fel de bun....

whisper
2nd January 2010, 12:06
Vad ca va pricepeti si la patinaj...nu vreti sa treceti si pe acolo ...acus incepe campionatul european!

:thinkso: e posibil..poate Simi, Gregor....sau Andi. as vrea sa castige Kofler etapa de azi.

si apropo, voua nu va place nici un austriac? nici unul? Pana la urma cat poate sa ii ridice un arbitru..le da maxim 1 punct in plus, ca apoi prea ar batea la ochi(parerea mea). Restul e meritul lor. sar bine si au si un stil bun!

theodor
2nd January 2010, 12:27
Vad ca va pricepeti si la patinaj...nu vreti sa treceti si pe acolo ...acus incepe campionatul european!

:thinkso: e posibil..poate Simi, Gregor....sau Andi. as vrea sa castige Kofler etapa de azi.

si apropo, voua nu va place nici un austriac? nici unul? Pana la urma cat poate sa ii ridice un arbitru..le da maxim 1 punct in plus, ca apoi prea ar batea la ochi(parerea mea). Restul e meritul lor. sar bine si au si un stil bun!


Punctul ala e suficient sa schimbe rezultatul concursului.

whisper
2nd January 2010, 12:34
stiu...dar de ce credeti ca numai la austrieci il dau?

sa spunem ca in etapa de ieri si eu m-as fi asteptat ca Simi sa fie pe 2...la un moment dat credeam ca o sa si castige....mi-a parut rau de el, sincer.
cum am mai spus as prefera ca notele arbitrilor sa conteze cat mai putin sau chiar deloc...dar nu noi decidem.

theodor
2nd January 2010, 12:45
Pentru ca, de cativa ani buni, numai ei au castigat tot ce se putea castiga - JO, 4HT, Globul de Cristal, Turndeul Nordic, CM de zbor cu schiurile, intrecerile pe echipe - TOT TOT TOT!!!!. Or fi buni, dar nici in halul asta!

Un mic amanunt - director de cursa - Walter Hofer; responsabil cu echipamentul - Sepp Gratzer - intr-un cuvant, posturile -cheie!

Nu te supara, dar e putin cam mult, nu crezi?
Zici ca suntem rautaciosi - ca sa iti dau uin exemplu - Hobana spunea ca ne ajuta ca in maxim 10 ani sa avem macar 1 sportiv in top 10. Vise! Nu vad cum, in conditiile in care nu avem nici macar un saritor in vreo sedinta cde calificare! Ce trambuline se construiesc la noi? K65?!!! :rosu: K45?:rosu: K15? :rosu::rosu:Cum sa faci competitie cu ele? Unde se antreneaza in Austria? Cu cine? Isi bat joc de noi! Aia e! :angry::headbang::rosu:
Eu, personal, as da de pamant cu asa-zisul "parterneriat" Move and jump. Intr-un cuvant , nu sunt prteneri viabili. DELOC!
Ca sa nu mai spun cva nici in alte sectoare de activitate nu fac mare lucru! Decat pentru ei! Iti spun eu - cel mai bun lucru pt saritorii nostri era un acord cu finlandezii! CLAR!

Xplosion
2nd January 2010, 12:48
Mie imi place de Widhoelzl cel mai mult dintre austrieci... oricum cred ca arbitrii stiu la ce sa se astepte cand sare loitzl,dar cred ca exagereaza cu notele astea e deja prea mult...adica nu poti sa il detasezi in halul asta fata de ceilalti competitori si sa`i dai 2 note de 20 cand au existat sarituri mult mai lungi in aceeasi mansa... eu stiam ca pentru nota 20 pe langa un stil impecabil mai trebuie sa si ajungi la o distanta remarcabila, iar inaintea sa au sarit amman 143,5 ahonen 137 evensen 136 si kofler 137... deci daca pentru a 5-a saritura ca lungime se da 20 atunci cred ca si heung chul choi ar merita 20 indiferent de cat sare.

whisper
2nd January 2010, 12:53
crezi ca gasim altii care sa ne ajute...ma mir ca i-am gasit si pe astia. dar cam degeaba.
la noi nimeni nu e interesat de altceva in afara fotbalului.

stai...in 2002 a castigat Simi si apoi in 2006 Morgi..nu poti spune ca numai austrieci castiga la JO...sa mai asteptam ce se intampla si anul asta.
CM a fost castigata 2 ani la rand de austrieci...dar anul asta e foarte posibil sa fie castigata de un elvetian. la celelalte am cam uitat :headbang: :P
Bine stiu de 4HT, dar nu mai vreau sa amintesc cine a castigat ultima editie:P

Xplosion
2nd January 2010, 13:11
[QUOTE=whisper;2887522]crezi ca gasim altii care sa ne ajute...ma mir ca i-am gasit si pe astia. dar cam degeaba.
la noi nimeni nu e interesat de altceva in afara fotbalului.

eu zic ca nivelul maxim la care putem ajunge e cel al saritorilor ucrainieni care practic nu exista ...predictiile de top10 sunt de domeniul SF

Redboy
2nd January 2010, 13:25
Totusi... zic sa luam exemplu de la saritori. Pe mine ma impresioneaza modul in care se inteleg intre ei. Indiferent de tara de provenienta, indiferent de rezultat... isi dau mana intre ei, zambesc, discuta. N-am prea vazut astfel de comportament in alte sporturi, precum vad aici. Nu stiu cine dintre noi, in locul lui "Simi" fiind, s-ar fi comportat la fel de prietenos cu austriecii. :D Glumind putin...

Si oricum, sa lasam la o parte lucrurile despre care am vorbit... Ca fapt divers... Loitzl va lua mereu note peste 19. :)

Eu sper ca la olimpiada ce se apropie usor, Ammann sa fie iarasi dublu campion... Sau, in orice caz, sa fie surprize mari (implicit... austriecii sa nu detina in final toate medaliile).

later edit : Legat de aparitia acestui sport in Romania... e un vis frumos, si sincer, eu nu m-as gandi la vreun obiectiv maret (de genul SF-ului, intr-adevar). Simpla existenta a unui saritor roman in calificari macar (cum sublinia theodor), pe mine m-ar multumi. In rest... vom urmari si vom afla.

ichigo
2nd January 2010, 15:10
calificarile de la innsbruck s-au amnat pe maine la ora 13.00 din cauza conditiilor meteo nefavorabile. intrucat trambulina bergisel nu are nocturna, maine va avea loc o etapa normala de cupa mondiala. mai ales ca nu au timp sa faca imperecherile. a mai fost o situatie similara la garmisch, cand daca nu ma insel s-a impus kuettel, inca din prima mansa, mansa secunda fiind anulata.

TheMentalist
2nd January 2010, 15:20
S-au anulat calificarile de la Innsbruck? Vor fi reprogramate? Scuze de intrebare dar acum am ajuns acasa:D

ichigo
2nd January 2010, 15:26
da, cand sa ma uit la ele, cei de la eurosport tot o lungeau cu schi fodul, si cand colo calificarile au fost reprogramate pentru maine, la ora 13.00.

TheMentalist
2nd January 2010, 15:27
da, cand sa ma uit la ele, cei de la eurosport tot o lungeau cu schi fodul, si cand colo calificarile au fost reprogramate pentru maine, la ora 13.00.

Ok, mersi:)

ichigo
2nd January 2010, 15:36
iar maine va fi o etapa normala de cupa mondiala. astea daca vremea nu va strica din nou competitia. mai ales ca putine trambuline au si nocturna.

whisper
2nd January 2010, 16:15
Multumim de info ichigo!

credeam ca le pierdusem.
in ultimul timp nu au prea mai fost conditii prielnice. Sper ca maine sa se poata disputa fie si ca o etapa normala:)

samizdat
2nd January 2010, 23:34
Totusi... zic sa luam exemplu de la saritori. Pe mine ma impresioneaza modul in care se inteleg intre ei. Indiferent de tara de provenienta, indiferent de rezultat... isi dau mana intre ei, zambesc, discuta. N-am prea vazut astfel de comportament in alte sporturi, precum vad aici. Nu stiu cine dintre noi, in locul lui "Simi" fiind, s-ar fi comportat la fel de prietenos cu austriecii. :D Glumind putin...

Si oricum, sa lasam la o parte lucrurile despre care am vorbit... Ca fapt divers... Loitzl va lua mereu note peste 19. :)

Eu sper ca la olimpiada ce se apropie usor, Ammann sa fie iarasi dublu campion... Sau, in orice caz, sa fie surprize mari (implicit... austriecii sa nu detina in final toate medaliile).

later edit : Legat de aparitia acestui sport in Romania... e un vis frumos, si sincer, eu nu m-as gandi la vreun obiectiv maret (de genul SF-ului, intr-adevar). Simpla existenta a unui saritor roman in calificari macar (cum sublinia theodor), pe mine m-ar multumi. In rest... vom urmari si vom afla.
Treaba asta cu atitudinea competitorilor la sariturile cu schiurile ma lasa si pe mine masca. Chiar asa - daca ati fi fost Simi, l-ati fi imbratisat pe Gregor? eu, sincer, cred ca as fi stat pe ganduri. Ei, in schimb, sunt mereu fair play... Chiar si la tenis mai observi cateodata cate o injuratura printre dinti, bre!

whisper
3rd January 2010, 08:11
Pai probabil stiu toti cine trebuie sa castige...la ce sa te mai superi:P

ducus
3rd January 2010, 08:30
Pentru ca, de cativa ani buni, numai ei au castigat tot ce se putea castiga - JO, 4HT, Globul de Cristal, Turndeul Nordic, CM de zbor cu schiurile, intrecerile pe echipe - TOT TOT TOT!!!!. Or fi buni, dar nici in halul asta!
Hai sa nu exageram ,totusi, ca nu au castigat chiar TOT cum zici tu! De Ljokelsoey, Janda, Malysz, Ahonnen ai auzit? Castigatori fie la 4H, fie la CM de zbor cu schiurile etc. Itit inteleg ura fata de austrieci, ca doar am stat sub talpa lor pana in 1918, dar totusi, sa dam cezarului ce-i al cezarului si sa nu le punem in carca si ce n-au facut, ca nu-i corect!
Pur si simplu ei sunt mai buni in sporturile de iarna, in special la sarituri, asa cum norvegienii sunt buni la biatlon si la schi fond! E domeniul lor si n-ai ce sa le faci!

theodor
3rd January 2010, 09:11
Hai sa nu exageram ,totusi, ca nu au castigat chiar TOT cum zici tu! De Ljokelsoey, Janda, Malysz, Ahonnen ai auzit? Castigatori fie la 4H, fie la CM de zbor cu schiurile etc. Itit inteleg ura fata de austrieci, ca doar am stat sub talpa lor pana in 1918, dar totusi, sa dam cezarului ce-i al cezarului si sa nu le punem in carca si ce n-au facut, ca nu-i corect!
Pur si simplu ei sunt mai buni in sporturile de iarna, in special la sarituri, asa cum norvegienii sunt buni la biatlon si la schi fond! E domeniul lor si n-ai ce sa le faci!


Nu ii urasc pe austrieci. Nici vorba de asa ceva! Dupa cum nu urasc pe nimeni. Ai dreptate, au castigat si Janda , Ahonen, etc. Doar ca maniera in care au castigat lasa putin cam de dorit. (ex. - Loitzl, anul trecut, cand a primit, in cateva randuri, 60 pc la stil). Sunt buni, intr-adevar, dar mi se pare un pic cam exagerat ca in top 10 sa fie 3-4 din ei in fiecare an! Si nu cred ca sunt cei mai buni!

PS
Faptul ca am stat "sub talpa lor" pana in 1918 nu inseamna mare lucru. Nu cred (sau sper) ca mai exista aceste reminiscente si prejudecati . Cel putin in ceea ce ma priveste , nu.

Redboy
3rd January 2010, 13:03
Daca nu (a nu-stiu-cata oara) conditiile meteo isi baga ceva in acest sport, sper ca azi Ammann sa castige (de preferat si cu vreo 10 puncte fata de secondant)... daca nu, chiar nu stiu dac-o sa mai vreau sa ma uit si la etapa de la Bischofshofen. Acum, s-asteptam... Vreau sa vad spectacol, si nu datorita unui telemark sau... vreunui austriac. :drak:

TheMentalist
3rd January 2010, 14:10
Daca nu (a nu-stiu-cata oara) conditiile meteo isi baga ceva in acest sport, sper ca azi Ammann sa castige (de preferat si cu vreo 10 puncte fata de secondant)... daca nu, chiar nu stiu dac-o sa mai vreau sa ma uit si la etapa de la Bischofshofen. Acum, s-asteptam... Vreau sa vad spectacol, si nu datorita unui telemark sau... vreunui austriac. :drak:

Daca sare cum a sarit in calificari nu il prea vad sa castige:(

theodor
3rd January 2010, 14:11
S-a renuntat la sistemul KO de data asta, datorita conditiilor meteo.

whisper
3rd January 2010, 17:21
Etapa de la Innsbruk a fost castigata de Schlieri. pe 2 a iesit Simi si pe 3 Ahonnen.
Nu am vazut-o dar cred ca nu prea mai aveti ce zice de data asta:p a fost corect..dupa lungimea sariturilor:)

Xplosion
3rd January 2010, 17:54
Etapa de la Innsbruk a fost castigata de Schlieri. pe 2 a iesit Simi si pe 3 Ammann.
Nu am vazut-o dar cred ca nu prea mai aveti ce zice de data asta:p a fost corect..dupa lungimea sariturilor:)

Si Harry Potter pe cat a terminat?:yes:

ichigo
3rd January 2010, 18:36
acuma sunt putin ironic cum de loitzl e doar pe 6. doar a sarit mai bine in mansa a doua decat amman, si ma mir ca nu a primit note de 20.0, mai ales ca a ajuns la punctul de constructie. sincer, nici eu nu am vazut mansa a doua. apropo, dar de ce au fost sarituri asa slabe in mansa a doua? s-a coborat cumva bara de start?

TheMentalist
3rd January 2010, 19:14
acuma sunt putin ironic cum de loitzl e doar pe 6. doar a sarit mai bine in mansa a doua decat amman, si ma mir ca nu a primit note de 20.0, mai ales ca a ajuns la punctul de constructie. sincer, nici eu nu am vazut mansa a doua. apropo, dar de ce au fost sarituri asa slabe in mansa a doua? s-a coborat cumva bara de start?

Uita-te si la sariturile lui Ammann si Loitzl din prima mansa si apoi comenteaza. Sau nu sti ca rezultatul final se bazeaza pe rezultatele cumulate din cele doua manse???????

@ Whisper A meritat Schlierenzauer sa castige si aici si la Garmisch. Nu am avut nimic de comentat la Garmisch despre victoria lui Schlierenzauer, doar despre locul doi obtinut de Loitzl:P

miafangina
3rd January 2010, 19:43
Eu ma bucur ca a cistigat Gregor,ar face bine sa cistige si etapa urmatoare,si turneul.
Cita bucurie a fost la Innsbruck,cred ca el s-a bucurat si pentru ca a trecut la conducere in cupa mondiala.
Chiar m-am uitat cu atentie azi la note si mi s-a parut ca a fost totul in regula.

Imi place aceasta trambulina,unde spectatorii stau in zona in care sportivii inca zboara,daca as participa vreodata la un concurs,acolo mi-as dori sa stau,sa-i vad cum zboara si revin frumos pe zapada.

ichigo
3rd January 2010, 19:45
nu am vazut etapa de azi, dar m-a mirat faptul ca la garmisch, loitzl cu o saritura mai slaba a ajuns pe doi, datorita stilului, iar acuma desi in mansa secunda au fost zboruri asemanatoare s-a clasat doar pe 6. la fel se putea pune si la garmisch, deoarece au fost opt metri distanta dintre cei doi. desi la garmisch situatia a fost cam aceeasi, dar in sens invers. eu n-am spus nimic de schlieri, care a meritat ambele victorii, numai de loitzl si de darnicia arbitrilor. poate ar trebui ca hoffer asta sa se pensioneze. daca ar fi miram tepes cred ca ar fi o competitie echilibrata. desi l-am auzit pe alex pointner ca mai comenteaza si el faptul ca unele etape se disputa in ciuda conditiilor meteo nefavorabile si knd austriecii nu obtin rezultate bune.

TheMentalist
3rd January 2010, 23:26
http://i45.tinypic.com/2rwrpt3.gif :happy

Redboy
3rd January 2010, 23:55
@ionutdanci - genial :)) n-am ce zice...

ichigo
4th January 2010, 11:57
duelul dintre schlieri si amman e mult mai echilibrat decat anul trecut in cupa mondiala, mai ales ca andi koffler e foarte aproape de victorie in turneul celor patru trambuline si ar putea pierde titlulul, doar dk nu intra in mansa secunda, ceea ce practic e imposibil. simi capotase anul trecut la innsbruck, dar acuma duelul dintre cei doi este umar la umar, desi schlieri are deja 4 victorii fata de 3 ale lui amann. oricum, weekendul asta ramaneum in austria fiindca incep etapele de zbor cu schiurile de la kulm, unde schlieri pare favorit clar.

theodor
4th January 2010, 14:02
In etapele de zbor cu schiurile, Simi are un usor dezavantaj fata de Schlierenzauer. Sper, totusi, ca anul asta disputa dintre cei 2 sa fie mai echilibrata .

ichigo
4th January 2010, 14:46
o fi din cauza inaltimii, ca pe siteul berkutschi, la desene se face misto de diferenta de inaltime dintre cei doi.

theodor
4th January 2010, 15:17
Cred ca anul asta Simi va da tot ce are mai bun. Inclusiv va sacrifica stilul pentru lungime. E constient ca, daca nu reuseste nici acum sa ia Globul, in anii viitori ii va fi aproape imposibil. Deja are 28 de ani, iar adversarul lui austriac e cu vreo 8 ani mai tanar. Plus "suportul" pe care il are in spate........
Intr-un cuvant, ce mai ... va fi(sper) CRANCEN!
Si sper sa mai vad vreo cateva recorduri spulberate!

ichigo
4th January 2010, 15:48
desi teoretic simon amman ar putea prinde si olimpiada de la sochi, dar pana atunci el vrea sa redevina camion olimpic si sa incerce sa castige cupa mondiala. apropo, competitiile de sarituri cu schiurile se vor desfasura dimineata la vancouver, intrucat diferenta de fus orar este de zece ore. asa ca festivitatea de deschidere a olimpiadei de iarna este la ora 18.00 la vancouver, si ora 04.00 la noi sambata. :(

whisper
4th January 2010, 17:28
S-au desfasurat azi calificarile? sau sunt maine?:groggy:

Ce aiurea e cand sunt olimpiadele in America sau prin Asia. Din cauza serviciului nu stiu cat o sa pot urmari!:((

theodor
4th January 2010, 17:43
Sunt maine. La 16.30 OR

whisper
5th January 2010, 00:46
Multumesc de informatie! :)
hmm..cred ca nu o sa le pot urmari...va rog sa scrieti pe aici, ce si cum:ok: Multumesc anticipat:)

theodor
5th January 2010, 11:26
Multumesc de informatie! :)
hmm..cred ca nu o sa le pot urmari...va rog sa scrieti pe aici, ce si cum:ok: Multumesc anticipat:)


You're welcome! :)

theodor
5th January 2010, 18:45
Martin Koch a castigat sedinta de calificare de astazi, de la Bischofshofen, cu o saritura de 140m. Pe locul 2 s-a situat Gregor Schlierenzauer, pe 3 - Michael Uhrmann.
Simon Ammann nu a avut o prestatie prea buna, reusind doar 126,5m.
Finlandezul Zburator Janne nu a evoluat astazi, si, primind locul 50, va fi "acompaniat" maine de ocupantul locului 1 de azi.

janne ahonen
5th January 2010, 21:04
rog pe cineva care a urmarit sedinta atent sa ma ajute.
Inainte de saritura lui Malisz parca la statie canta o melodie,a spus Hobana cum se numeste dar nu am perceput asa repede realizand deabia dupa.Caut de mult melodia aia dar nu mai stiu cum se numeste si nu mai stiu nici versurile,asa ca daca a fost cineva extrem de atent il rog sa mio zica si mie.

whisper
6th January 2010, 01:01
Multumesc Teodor! :floricica:
Felicitari lui Martin:)
Poate maine o sa se bata recordul trambulinei. Ar fi frumos sa castige Schlieri, si-ar face un caou frumos de ziua lui- care e pe 7 daca nu ma insel:P Dar eu mi-as dori ca Andi Kofler sa castige..bine unul din ei, nu ma supar :D
@janne ahonen: Scuze, nu te pot ajuta :) Poate Teodor a fost atent:) sau altcineva care a urmarit:)

jo27
6th January 2010, 08:24
rog pe cineva care a urmarit sedinta atent sa ma ajute.
Inainte de saritura lui Malisz parca la statie canta o melodie,a spus Hobana cum se numeste dar nu am perceput asa repede realizand deabia dupa.Caut de mult melodia aia dar nu mai stiu cum se numeste si nu mai stiu nici versurile,asa ca daca a fost cineva extrem de atent il rog sa mio zica si mie.

n-am fost atent, insa m-am uitat in program si am vazut ca azi la 10:35 este trecut un rezumat al calificarilor, poate ai noroc si da si momentul la care te referi tu :)

sper sa cistige Andy Kofler turneul, este al doilea meu favorit, nu speram sa revina la acest nivel dupa sezonul trecut :)

Garmisch
6th January 2010, 10:51
Whisper: Da, ziua lui Schlieri este pe 7 ianuarie :)
Imi puteti spune ce a facut Wolfgang L. in calificari?

jo27
6th January 2010, 12:11
Whisper: Da, ziua lui Schlieri este pe 7 ianuarie :)
Imi puteti spune ce a facut Wolfgang L. in calificari?

s-a calificat :D

TheMentalist
6th January 2010, 12:18
Whisper: Da, ziua lui Schlieri este pe 7 ianuarie :)
Imi puteti spune ce a facut Wolfgang L. in calificari?

A sarit 132 de metri si a terminat pe locul cinci.

ichigo
6th January 2010, 12:24
rog pe cineva care a urmarit sedinta atent sa ma ajute.
Inainte de saritura lui Malisz parca la statie canta o melodie,a spus Hobana cum se numeste dar nu am perceput asa repede realizand deabia dupa.Caut de mult melodia aia dar nu mai stiu cum se numeste si nu mai stiu nici versurile,asa ca daca a fost cineva extrem de atent il rog sa mio zica si mie.

cred ca era vorba de piesa i wiil survive a lui gloria gaynor. da, asta era piesa pe care au pus-o in sedinta de calificare de ieri si de care a amintit si sorin hobana. :yeah:

theodor
6th January 2010, 12:36
Legat de "orchestratie", acum cativa ani tot Hobana parca spunea ca, pt fiecare saritor se asociaza (oarecum) cate o piesa cu rezonante specifice tarii de unde este (imi aduc aminte ca, odata, cand a sarit Kasai sau un alt japonez, organizatorii au pus "The Japanese Boy").

janne ahonen
6th January 2010, 15:38
ichigo.Mersi mult asta era.

ichigo
6th January 2010, 15:43
cu placere.

ichigo
6th January 2010, 17:42
si-a revenit simi dupa calificarile de aseara. a zburat 136 de metrisi sta pe primul loc pana sar rivalii sai, adica armada austriaca.

theodor
6th January 2010, 17:55
Dupa aterizare mi-a fost cam teama ca isi pierde putin echilibrul si poate fi depunctat. Dar nu a avut pbl in priv asta, si a luat 54,5.

Un link pt clasamentul live:

http://live.fisski.com/live3020.htm

Asta daca vreti amanunte tehnice ale sariturilor, chiar in timpul evolutiilor.

ichigo
6th January 2010, 18:10
ce bine e sa sari mai rpd decat ceilalti. mansa asta, desi o va doar pe siteul fis seamana foarte bine cu una de schi alpin, cand partia era buna pentru cei care erau primii, dupa care aceasta se deterioreaza, iar ceilalti favoriti obtin rezultate mai slabe.

theodor
6th January 2010, 18:26
:yeah::great::no1Sinvcer sa fiu, desi il admir f mult pe Simi, ar fi grozav sa castige Ahonen! Acum sare! Da! 134m, locul 2 !

Pacat de BE Romoeren! Ar fi fost pe 2. Totusi, s-a calificat, si sper la o evol mai buna in mansa a 2-a!

TheMentalist
6th January 2010, 18:36
Sa castige oare Ammann turneul? Sau Ahonen? Totusi Kofler are un avantaj destul de mare in fata lor, dar daca sar cei doi cu vreo 10 metri in fata lui Kofler unul dintre ei poate castiga.

theodor
6th January 2010, 18:42
Nu se stie. Sa vedem mansa a 2-a.

PS

Comentatorul de la Eurosport(Tieffert, nu stiu daca am scris bine) chiar isi doreste o victorie austriaca! Nu ma refer la Widhoelzl, normal ca e suporterul lor! Si Tieffert e tot austriac? Stau si ma uit si, vad ca pentru ei, parca nici nu exista ceilalti saritori!

christian8
6th January 2010, 19:43
Parerea mea este ca nu merita Kofler sa castige turneul.Anul trecut Loitzl a castigat turneul cu 3 victorii,ce sa mai zic de Sven Hannawald...In orice caz etapa de azi a fost poate cea mai frumoasa de pana acum(nu neaparat pt ca a castigat favoritul meu:D) + atmosfera care a fost fantastica.Jocurile olimpice se anunta din ce in ce mai interesante:drak::drak:

janne ahonen
6th January 2010, 19:49
Doamne in ce forma este Ahonen.Este din ce in ce mai bun
La kofler chiar nu ma gandeam la inceputul turneului ca poate castiga.Oricum meritat-nemeritat a castigat si pana la urma asta conteaza

Tracoromana
6th January 2010, 20:09
Daca turneul are aceasta regula cu totalul numarului de puncte si nu cu numarul de victorii, atunci Kofler ca si altii de-alungul timpului merita sa castige. Bravo lui, felicitari!

Dar cel mai mult imi place si ma bucur pentru Ahonnen. Mi-as dori pentru el o medalie olimpica.

La olimpiada cine e director de competite, sau cum s-o numi functia asta? Tot Walter Hoffer?

ichigo
6th January 2010, 20:55
da, tot walter hoffer e director la fiecare etapa de sarituri cu schiurile, din orice competitie, fie cupa mondiala, jocuri olimpice sau campionate mondiale. el este nemuritorul din cadrul acestui sport si nu putem scapa de el, dacat atunci cand se pensioneaza.

Xplosion
6th January 2010, 20:58
da, tot walter hoffer e director la fiecare etapa de sarituri cu schiurile, din orice competitie, fie cupa mondiala, jocuri olimpice sau campionate mondiale. el este nemuritorul din cadrul acestui sport si nu putem scapa de el, dacat atunci cand se pensioneaza.

Aduce un pic cu Mircea Sandu...

TheMentalist
6th January 2010, 21:33
Anul trecut Loitzl, anul acesta Kofler, la anul probabil va urma Koch.

theodor
7th January 2010, 01:02
Dupa cat se pare, anul asta, competitiile de la Planica nu figureaza ca etape din cadrul CM. Inseamna ca s-ar putea ca ierarhia sa fie interesanta.

whisper
7th January 2010, 06:39
/OLE/ Bravo Andi!!!!!/OLE/ Ma bucur ca a castigat! :no1 cine ar fi crezut inainte de competitie.
E bine ca si-a revenit inainte de JO poate o sa ia vre-o medalie la Vancouver:cheer:

Nu stiu cine zicea pe aici ca nu e corect? Cum sa nu fie? Macar el a castigat o etapa; din cate stiu Ahonnen a castigat titlul fara sa castige nici o etapa! Aici se castiga cu punctele adunate in fiecare dintre cele 4 etapa ale competitiei! daca el a fost constant in primii 5, merita:ok:

Felicitari si lui Morgi pentru voctoria de etapa!:)
Iar Janne sa revina la asemenea performante dupa ce a lipsit un an din competitii e aproape incredibil! asta da dovada de calitate lui de mare saritor!

Dupa etapa de ieri Simi a revenit pe prima pozitie a clasamentului CM.
A evolat foarte bine ieri, a prins si conditii meteo foarte bune, apoi au fost probleme. bine ca nu au fost accidente. cazatura lui Romoeren nu cred ca s-a datorat vantului; in schimb la Kuettel si Yumoto s-a vazut ca evolutia lor s-a datorat in mare masura conditiilor neprielnice. De la Kuettel se astepta mai mult, chiar daca sezonul asta nu a evoluat deloc bine.

ichigo
7th January 2010, 12:09
planica nu face parte anul acesta din cupa mondiala, ci conteza pentru campionatul mondial de zbor cu schiurile, astfel marele glob de cristal se va decerna la oslo. iar in legatura cu simon amman, acesta a jucat la cacealma, cand in calificari a vrut sa sara foarte slab, adica 125 metri, pentru a sari printre primii, cand sunt conditii mai bune de concurs in ceea ce priveste vantul.

theodor
7th January 2010, 12:22
DA, dar pacat ca nu a sarit suficient in mansa secunda! :no:

Xplosion
7th January 2010, 16:00
planica nu face parte anul acesta din cupa mondiala, ci conteza pentru campionatul mondial de zbor cu schiurile, astfel marele glob de cristal se va decerna la oslo. iar in legatura cu simon amman, acesta a jucat la cacealma, cand in calificari a vrut sa sara foarte slab, adica 125 metri, pentru a sari printre primii, cand sunt conditii mai bune de concurs in ceea ce priveste vantul.

Scuza-ma ca iti spun,dar aberezi in legatura cu amman... o fi el harry potter, dar nu e mama omida ...de unde ai dedus tu ca cei care sar primii au conditii mai bune?

Xplosion
7th January 2010, 19:42
Nu stiu de unde ar putea el avea informatii privind directia vantului... au fost foarte multe etape in care vantul isi schimba sensul de la o saritura la alta deci hai sa fim seriosi... si daca s-ar fi pretat la tertipuri de genul asta nu cred ca ajungea pana aici, oricum e cunoscut faptul ca noi romanii suntem bolnavi de scenarita si eu mai practic cateodata :P ,dar cred ca imaginatia lui ichigo a ajuns poate prea departe...

janne ahonen
7th January 2010, 20:12
Este posibil sa fii avut informatii in privinta vantului,normal nu exacte dar este posibil sa fi stiut ca intre orele x si y vantul bate mai bine ca in restul mansei.Nu sustin aceasta idee dar este un scenariu posibil,cred totusi ca el pur si simplu a ratat saritura in calificari

whisper
8th January 2010, 21:46
Nu cred ca a stiut ceva.

TheMentalist
9th January 2010, 00:17
De unde sa stie Ammann de vant? Sa fim seriosi...nu avea de unde sa stie el cu o zi inainte cum va bate vantul in ziua urmatoare.