PDA

View Full Version : Clasament Cupa Natiunilor schi alpin



ducus
12th December 2009, 21:03
Desi sezonul abia a inceput, putem contura de pe acum situatia in privinta sportivilor:
Masculin:
1. Switzerland 1403
2. Austria 1207
3. Italy 643
4. France 577
5. Norway 433
Feminin:
1. Austria 862
2. Germany 825
3. United States 591
4. France France 484
5. Canada Canada 430
Overall:
1. Austria 2069
2. Switzerland 1830
3. France 1061
4. Italy 1037
5. United States 1009
Austria ramane pe primele locuri, chiar daca unii din veteranii sportului alb s-au retras si se vor retrage in anii urmatori. In schimb Norvegia nu mai e cea de altadata, nu mai are nume mari in afara de Svindal, ce se va alege de ea peste cativa ani cand si acest sportiv multimedaliat se va retrage?
Observam in schimb o crestere a Elvetiei la masculin si a SUA la feminin, ceea ce zic eu ca e bine si intr-un fel inchide gura celor care spuneau ca FIS e dominata de austrieci si ca ei ar fi favorizati in mod special de federatie. :D
E firesc sa ne intrebam: ce va fi in anii care vor urma, odata cu retragerea treptata a "veteranilor"? Cine va mai duce steagul mai departe pentru Campionatele Mondiale din 2011, 2013 si Olimpiada din 2014 de la Soci?
Incertitudinea pluteste asupra acestui sport, oameni pe care toata lumea ii cota ca favoriti se accidenteaza grav chiar in an olimpic, nu mai exista sezon fara accidentari grave ale favoritilor, si implicit lupta pentru globurile de cristal nu mai e atat de apriga, jucandu-se intre 2 maxim 3 participanti.
Va schimba ceva in bine congresul FIS din Antalya de anul viitor? Va incerca sa dinamizeze competitia, oferind sansa sa participe si tarilor mai slab cotate, ca Romania, Bulgaria, Serbia, Moldova, etc?

JJ
12th December 2009, 21:43
Ducus, eu zic sa avem intai cativa schiori/schioare care sa fie la nivelul financiar sa participe la cupa mondiala si la nivelul tehnic sa puncteze macar din cand in cand, apoi sa ne gandim la cupa pe natiuni.
Noi parca avem un singur punct de cupa mondiala in toata istoria ski-ului alpin - punctul facut de Edith Miklos anul trecut. Ea macar e din Romania... Bulgarii si moldovenii si-au transferat skiori - bulgarii un austriac si moldovenii un elvetian, ambii la final de cariera si ambii schimbandu-si cetatenia pentru ca nu mai prindeau echipa de cupa mondiala in Austria, respectiv Elvetia.

ducus
13th December 2009, 09:48
Ducus, eu zic sa avem intai cativa schiori/schioare care sa fie la nivelul financiar sa participe la cupa mondiala si la nivelul tehnic sa puncteze macar din cand in cand, apoi sa ne gandim la cupa pe natiuni.
Noi parca avem un singur punct de cupa mondiala in toata istoria ski-ului alpin - punctul facut de Edith Miklos anul trecut. Ea macar e din Romania... Bulgarii si moldovenii si-au transferat skiori - bulgarii un austriac si moldovenii un elvetian, ambii la final de cariera si ambii schimbandu-si cetatenia pentru ca nu mai prindeau echipa de cupa mondiala in Austria, respectiv Elvetia.
Eu zic ca aici nu e vorba de lipsa banilor, ci pur si simplu de dezinteres. Daca nici acum in sezon olimpic nu trmitem macar 2-3 schioare, pai atunci cand? Doar la Campionatele Mondiale o data la doi ani?
Deci bani sunt, dovada ca trimitem sportive la biatlon, care la noi face parte din aceeasi federatie cu schiul alpin. Atunci stau sa ma intreb: pentru ce naiba mai pregatim sportive in Campionatul intern?

JJ
13th December 2009, 15:34
Pana la cupa mondiala noi n-avem nici macar schiori care sa participe la cupa europeana. Iar anul asta parca nici Edith Miklos n-a inceput sa concureze, sau ma insel eu???

LE. Apropo de interes - observa ca suntem doar 3 persoane pe forumul asta care urmaresc sezonul de ski alpin: eu, tu si IonutDanci. Deci n-aduce audiente, iar o sponsorizare poate sa vina cel mult din pasiune pentru sportul asta, nu din interese economice legate de publicitate.

ducus
13th December 2009, 16:05
Pana la cupa mondiala noi n-avem nici macar schiori care sa participe la cupa europeana. Iar anul asta parca nici Edith Miklos n-a inceput sa concureze, sau ma insel eu???

LE. Apropo de interes - observa ca suntem doar 3 persoane pe forumul asta care urmaresc sezonul de ski alpin: eu, tu si IonutDanci. Deci n-aduce audiente, iar o sponsorizare poate sa vina cel mult din pasiune pentru sportul asta, nu din interese economice legate de publicitate.
Da, si colac peste pupaza madam Ridzi a ingropat sportul romanesc in acest an! Cred acum ca reinfiintarea Ministerului Tineretului si Sportului a fost cea mai proasta decizie! Mai bine ramanea Agentia Nationala pentru Sport si cu Bellu la conducere stiam o treaba: e om care vine din interiorul sistemului, e pasionat de sport si aloca pentru fiecare sport anumite fonduri. Chiar daca a fost un an de criza resurse s-au gasit si se gaseau, problema e ca altii au bagat mana pana la cot sa-si ia o buna parte din acei bani.
Noi nici nu stim daca vom termina la timp stadionul National pentru finala cupei UEFA si ni s-a dat organizarea Jocurilor pentru tineret din 2013. Pai in ritmul asta ne facem de bacanie si ne trezim ca ni se ia organizarea in defavoarea altei tari cu o infrastructura mult mai buna.:no:

ducus
3rd January 2010, 09:50
Masculin:
1. Austria Austria 2365
2. Switzerland Switzerland 2157
3. Italy Italy 1515 :D
4. France France 1011
5. Canada Canada 817
Ce surpriza placuta, Italia pe 3 si Canada pe 5 , incredibil!
Feminin:
1. Austria Austria 1691
2. Germany Germany 1495
3. France France 1074
4. United States United States 973
5. Italy Italy 846
Iata ca acest clasament al natiunilor e putin diferit de clasamentul general, de exemplu daca la feminin conduce Vonn, SUA e de-abia pe 4 in acest clasament! In schimb conduce Austria, desi Zettel e de-abia a 3-a la general!

ducus
16th January 2010, 11:11
Masculin:
1. Austria Austria 2683
2. Switzerland Switzerland 2469
3. Italy Italy 1785
4. France France 1299
5. United States United States 985
Feminin:
1. Austria Austria 2149
2. Germany Germany 1998
3. France France 1537
4. United States United States 1436
5. Switzerland Switzerland 1316

ducus
8th February 2010, 13:30
Masculin:
1. Austria Austria 4397
2. Switzerland Switzerland 3516
3. Italy Italy 2540
4. France France 1823
5. United States United States 1448
Feminin:
1. Austria Austria 3063
2. Germany Germany 2890
3. France France 2104
4. United States United States 2089
5. Switzerland Switzerland 1992
Austriecii continua dominatia in schiul alpin, cand mai sunt cateva etape din Cupa Mondiala.

ducus
22nd June 2010, 20:17
Clasament final Cupa Natiunilor:
General:
1. Austria Austria 8967
2. Switzerland Switzerland 6943
3. Italy Italy 5093
4. France France 4428
5. United States United States 4131
Masculin:
1. Austria Austria 5347
2. Switzerland Switzerland 4342
3. Italy Italy 2903
4. France France 2024
5. Canada Canada 1852
Feminin:
1. Austria Austria 3620
2. Germany Germany 3561
3. Switzerland Switzerland 2601
4. United States United States 2599
5. France France 2404
Asadar austriecii domina in continuare cupa mondiala, atat la masculin cat si la feminin, chiar daca Vonn a luat marele glob!