PDA

View Full Version : Vă controlați presiunea din pneuri în mod regulat?



TheIceMan
11th December 2009, 17:21
Presiunea din pneuri influențează rularea mașini Dvs.
Pneuri dezumflate, prea umflare, presiune nesimetrica in roțile de pe aceeasi axă, sau toate...

JJ
12th December 2009, 15:53
Nu prea e nevoie sa o verifici, daca e pus cauciucul ca lumea pe janta. Vizual, si cand pare ceva suspect la verificat cu ea.

Lexus.
7th June 2010, 07:24
Nu e nevoie, senzorul de presiune in pneuri de la bord imi indica orice modificare. Oricum, presiunea este importanta pentru tractiune, consum, aderenta, si nu in ultimul rand, viata cauciucurilor.

Novac
7th June 2010, 08:32
Eu o controlez cu un aparat sofisticat, chiar de doua ori, la fiecare 150 de Km parcursi :yes: ...vreau sa bat suta, la fel ca inaintasii mei, iar pentru asta sunt foarte atent la astfel de detalii importante:groggy:

De asemenea nu fumez, beau, pierd noptile, merg la femei... evit aglomeratia din cauza raspandirii agentilor patogeni/ mirosurilor periculoase, nu ma enervez si incerc sa pastrez o conduita exemplara de viata. Ce plm, nu degeaba am crescut in buza Dumbravei/ Str Macaralei, Salajan :D

PS. Si nu, nu sunt eu nebunul ala care coboara la partenerii de trafic, cu crosa de golf, pentru a pansona cu stil capotele masinilor.

Ess
7th June 2010, 23:44
vizual doar: cand e pe janta, ma duc cu ea asa pana la prima vulcanizare :D

serios acum: a trecut multa vreme de cand n-am mai verificat asa ceva. am uitat si de joja de ulei si de "acidmetru" (vb unui prieten :D) si de rigla optica. de unghiurile de fuga si de atac, ce sa mai vorbesc...
doar asa'mi dau seama cat timp liber aveam pe vremuri...