PDA

View Full Version : Isarescu prim ministru - realizabil?



Q-Djyni
10th December 2009, 20:45
EXCLUSIV Băsescu îl vrea premier pe Isărescu. Ce miniștri din Cabinetul Boc ar vrea PD-L să păstreze într-un viitor Guvern


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/6/6c/MugurIsarescu.jpg/250px-MugurIsarescu.jpg


Mugur Isărescu este în continuare prima opțiune de premier a președintelui Traian Băsescu, deși guvernatorul BNR a trasmis deja semnale publice de refuz.


Surse din PD-L ne-au declarat că șeful statului încearcă să-l convingă pe Isărescu să accepte, oferindu-i garanția unei perioade în care să-și păstreze și postul de la Banca Națională, așa cum s-a întâmplat în perioda 1999 - 2000, când acesta a condus guvernul CDR. Sursele citate ne-au spus că, la rândul său, guvernatorul, dacă va fi convins să ia măcar în considerare oferta, ar dori să aibă în spate un guvern politic puternic, format nu doar din PD-L și UDMR, ci și din alte partide, fie PNL, fie PSD.

Dacă, totuși, Isărescu va refuza oferta, varianta lui Băsescu este un premier politic, din rândul democrat-liberalilor. Deocamdată, președintele nu s-a hotărât asupra unui nume din PD-L, urmând să ia o decizie la sfârșitul acestei săptămâni. La nivelul conducerii democrat-liberale, se vehicula faptul că, în viitorul Cabinet, fostul pesedist Gabriel Oprea va fi ministru de Interne, urmând ca Vasile Blaga să primească Ministerul Dezvoltării Regionale, iar Elena Udrea își va menține portofoliul Turismului. În componența noului guvern se vor găsi și Adriean Videanu, și alți "grei" ai partidului.



http://roxanaiordache.files.wordpress.com/2009/11/isarescu-botos-basescu-mediafax.jpg


Aceste discuții sunt însă premature, câtă vreme nu se știe cine va fi premierul. O eventuală acceptare din partea lui Isărescu i-ar forța și pe liberali să-și reconsidere poziția, primind garanție, grație personalității puternice a guvernatorului, că noul guvern nu va fi "marioneta lui Băsescu".

Liberalii au avansat numele lui Crin Antonescu tocmai ca garanție că noul Executiv nu va fi o păpușă manevrată de șeful statului. Dacă Băsescu va avansa însă un nume răsunător de prim-ministru, unii dintre liderii PNL, mai ales cei din teritoriu, care au respins ideea guvernării se vor folosi de acest pretext pentru a-și reconsidera poziția.


Geoană: Antonescu ar fi un excelent premier, chiar și din partea PD-L

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1687/4054076/1/mircea-geoana-alegeri.jpg

"PSD este gata și pentru opoziție și pentru guvernare", a declarat, ieri, la postul public de radio, liderul social-democrat Mircea Geoană. El a precizat însă că preferă un "bloc" PNL-PSD în Parlament și că președintele liberal Crin Antonescu ar putea fi un premier "excelent", fie al unui Guvern construit în jurul PSD, fie în jurul PD-L. Referindu-se la faptul că liberalii sunt invitați la guvernare de PD-L, Geoană a spus că PNL are dreptul să decidă cea mai bună politică de alianțe, dar că el ar prefera continuarea colaborării între PSD și liberali: "Fiecare partid și fiecare lider trebuie să-și facă un calcul în funcție de interesul propriului partid, dar eu îndrăznesc să cred într-un bloc consistent PNL-PSD în Parlament, de ce nu într-o majoritate care să dea Guvernul acestei țări. Majoritatea am creat-o e adevărat, pentru Iohannis inițial, dar nu văd nicio dificultate să avem o majoritate pentru un prim ministru liberal, de exemplu". Sperând încă într-un verdict al Curții Constituționale favorabil pentru el și al repetării alegerilor, Geoană a declarat că ar putea numi un premier liberal, inclusiv pe Crin Antonescu. "Mi se pare firesc, în condițiile în care PSD dă un președinte al țării, ca liberalii să aibă primul ministru. Pentru mine relația cu liberalii este foarte importantă. Evident, Crin Antonescu este primul nume care mi se pare onorabil pentru postul de premier", a adăugat președintele PSD. Geoană a apreciat că este puțin probabil ca PD-L să ofere liberalilor postul de premier: "Dacă va fi o majoritate, alta decât PSD, evident că noi vom fi atunci în opoziție. Dar asta nu înseamnă că dacă s-ar ajunge la o formulă, care nu cred că se va întâmpla, ca PNL să primească din partea lui Băsescu postul de prim ministru - nu cred că Băsescu va mai da vreodată liberalilor o astfel de poziție după experiența Tăriceanu - aș spune că din două rele, răul cel mai mic s-a produs. Sunt convins că domnul Antonescu ar putea să fie un excelent prim-ministru al acestei țări, indiferent de formula de susținere pe care ar avea-o. Noi suntem pregătiți să guvernăm sau suntem pregătiți de opoziție".

La rândul său, vicepreședintele PSD Dan Nica a declarat, ieri, că, în opinia partidului său, majoritatea formată împreună cu PNL și cu UDMR ar trebui să dea postul de prim-ministru: "Noi avem o majoritate parlamentară, este o majoritate pe care o avem cu PNL și cu UDMR. Această majoritate are dreptul moral și constituțional de a se pronunța și de a-și desemna un candidat pentru funcția de prim ministru pentru că poate să-l și ajute. Un prim-ministru care nu are o majoritate în Parlament este o marionetă".

UDMR vrea la guvernare, în orice formulă

http://www.divers.ro/uploads_ro/37454/9322/Marko_Bela_2.jpg

Udemeriștii sunt deschiși către toate formulele de guvernare, fie în cadrul majorității PSD - PNL - UDMR, fie cu PD-L - PNL - UDMR. Liderul maghiar Marko Bela a susținut, ieri, că un Guvern minoritar ar fi o soluție de avarie, respingând însă ideea unui Guvern de uniune națională. "Nici nu sunt convins că în acest moment neapărat am avea nevoie de așa ceva", a afirmat Marko, după ședința Consiliului Consultativ al Președinților Organizațiilor Teritoriale ale UDMR. "UDMR încearcă să păstreze colaborarea strânsă și consultarea cu PNL în ceea ce privește posibilitatea participării comune într-un viitor Guvern, dar, în același timp, suntem deschiși către diferite formule de guvernare dacă se solicită participarea UDMR, în condiții clare, transparente și fără echivoc", a conchis liderul Uniunii.

Motivele pentru care Isărescu nu vrea să fie premier (expuse pentru ziarul Gândul de consilierul Guvernatorului, Adrian Vasilescu)

http://www.romanialibera.ro/foto/164/163317/art_163317_1.jpg

Nu mai e tânăr (Isărescu apreciază că vârsta optimă pentru noul prim-ministru este de 50 de ani)
• Este independent, nu are în spate un partid puternic și, implicit, o susținere politică solidă
• Criza economică (guvernatorul crede că este mult mai eficient să rămână la conducerea Băncii Naționale, "frontul BNR" urmând să fie cel mai important în bătălia cu situația economică gravă)
• Expuse pentru Gândul de consilierul guvernatorului, Adrian Vasilescu

Sursa: gandul.info

Q-Djyni
10th December 2009, 20:48
Eu sunt pentru aceasta idee,imi este simpatic guvernatorul,cat a fost premier,a fost un om la locul potrivit.Ar fi o bomba mediatica daca ar accepta.

In opinia mea,de oameni politici ca el are nevoie Romania :ok:

J.Bond
10th December 2009, 20:57
Desi ar fi o solutie buna, nu cred ca Isarescu va dori sa plece de la BNR. Nici macar la solicitarea Presedintelui Romaniei.;)
Se descurca bine acolo unde este. Deocamdata.

DJ_ME
10th December 2009, 22:11
Eu cred ca al doilea motiv invocat - Criza economică (guvernatorul crede că este mult mai eficient să rămână la conducerea Băncii Naționale, "frontul BNR" urmând să fie cel mai important în bătălia cu situația economică gravă) - este foarte important.
Pentru noi e mai bine sa ramana acolo.

Leo
10th December 2009, 22:29
Isarescu a refuzat oferta. Locul lui este la BNR.

Bancaru
10th December 2009, 23:01
Markere, cum adica nici macar la solicitarea presedeintelui Romaniei? Dar cine e asta? Presedintele, adica.
Nu vine ca se anunta vremuri cacacioase si asta nu se baga in rahat, Are o reputatie si nu vrea sa si-o pateze. Solojan, poate.

YoYoyOi
10th December 2009, 23:54
hai ba ma lasi? Ce are Isarescu asta de parca el e salvarea Romaniei? Cum adica locul lui e la BNR? Daca pleaca Isarescu de acolo se prabuseste lumea? Sau daca ajunge el premier vom ajunge economia nr 1 a Europei?

JJ
11th December 2009, 01:32
"PSD este gata și pentru opoziție și pentru guvernare", a declarat, ieri, la postul public de radio, liderul social-democrat Mircea Geoană. El a precizat însă că preferă un "bloc" PNL-PSD în Parlament și că președintele liberal Crin Antonescu ar putea fi un premier "excelent", fie al unui Guvern construit în jurul PSD, fie în jurul PD-L. Referindu-se la faptul că liberalii sunt invitați la guvernare de PD-L, Geoană a spus că PNL are dreptul să decidă cea mai bună politică de alianțe, dar că el ar prefera continuarea colaborării între PSD și liberali: "Fiecare partid și fiecare lider trebuie să-și facă un calcul în funcție de interesul propriului partid, dar eu îndrăznesc să cred într-un bloc consistent PNL-PSD în Parlament, de ce nu într-o majoritate care să dea Guvernul acestei țări. Majoritatea am creat-o e adevărat, pentru Iohannis inițial, dar nu văd nicio dificultate să avem o majoritate pentru un prim ministru liberal, de exemplu". Sperând încă într-un verdict al Curții Constituționale favorabil pentru el și al repetării alegerilor, Geoană a declarat că ar putea numi un premier liberal, inclusiv pe Crin Antonescu. "Mi se pare firesc, în condițiile în care PSD dă un președinte al țării, ca liberalii să aibă primul ministru. Pentru mine relația cu liberalii este foarte importantă. Evident, Crin Antonescu este primul nume care mi se pare onorabil pentru postul de premier",
Bai frate, Geoana asta traieste in lumea lui, altfel nu se explica.

Romeo
11th December 2009, 17:06
disperarea media ca nu vor mai primi fonduri din reclame ii face sa inventeze tot felul de prim ministri.
daca nu este un joc murdar, putem observa ca de cand Boc este PM demis, leul s-a apreciat putin, convertibilitatea este sustinuta atat timp cat nu se arunca lei fara acoperire pe piata. Leul se poate aprecia in continuare daca nu se vor "tipari" noi lei.
Isarescu este bun acolo unde este acum. Nu stiu cat de mult stabilitatea BNR este meritul geniului sau, sau atat lui cat si consilierilor. Daca politica este o mizerie a informatorilor si ********ilor, care arunca tot felul de prostii celor care ne pierdem timpul sa-i ascultam, BNR nu poate fi lasata la cheremul politicii. Este evident ca daca PSD sau Base vor, pot distruge orice credibilitate a BNR, dar asta nu serveste la nimic. In USA bancile returneaza sumele primite d ela guvern, ceea ce inseamna ca in sistemul mondial nu se fac prostii.
Daca vrem sa mentinem stabilitatea macroeconomica si sa nu facem campanie perpetua, viitorul PM nu poate face minuni, deci nici Isarescu, nici Iohannis nici vreunul d ela FMI nu va face minuni in Romania. Basescu a facut afirmatii din care se poate trage concluzia ca Romania va iesi din criza in T2, fara a oferi solutii minune, desi acestea ar fi putut fi facute in campanie (Geoana a promis mai mult, bineinteles aiurea). Exista o permanenta presiune media asupra bugetarilor, care cred ca vor ramane acolo unde sunt, fara ca cineva sa se atimga de ei, eventual le mai taie cateva zile de salariu.
In concluzie, nu cred ca Isarescu va pleca de la BNR, sigur ar fi bun sa conduca tara, dar la fel ca el pot fi si altii.