PDA

View Full Version : Folositi anvelope de iarna?



TheIceMan
9th December 2009, 17:34
Discutie deschisa despre anvelope de iarna.

Celso
9th December 2009, 18:55
Nu prea ... desi uneori sunt necesare ...din pacate nu prea mai avem iarna adevarata de vreo cativa ani in Bucuresti ...si oricum nu prea circul cand ninge:D

TheIceMan
9th December 2009, 20:19
Nici eu nu am folosit pan' acuma, doar all-seasons, care cand sunt spre termenul limita de uzura derapeaza nasol, ca si cel normale de vara.
Ma gandesc serios sa-mi cumpar iarna asta wintertires, nu-s prea convins care or fi cele mai bune.

TheIceMan
11th December 2009, 18:30
Anvelopele de iarna sunt concepute pentru a oferi performanțe mai bune în condiții de temperatură scăzută, în comparație cu anvelopele all-season.

Banda de rulare este de obicei mai moale decât cea utilizată în pneurile pentru condiții de vară, facută dintr-un cauciuc foarte poros sau hidrofil care aderă mai bine la filmul umed pe suprafața de gheață, oferind astfel o mai bună aderență pe gheață și zăpadă, dar se uzeaza mai rapid la temperaturi mai mari, daca sunt utilizate vara.

Anvelopele pot avea mult peste medie lamele în banda de rulare pentru aderență sporită pe gheață.

Unele anvelope de iarnă pot fi prevazute cu știfturi metalice pentru tracțiune suplimentară pe drumuri cu gheata. Utilizarea știfturilor este reglementată în cele mai multe țări, și chiar interzisă în unele zone, datorită faptului ca provoacă un grad crescut de uzură a drumului rutier. Similar, peste pneuri se pot instala temporar lanțuri antiderapante.

YoYoyOi
11th December 2009, 19:33
eu folosesc mixte, ca sa nu am batai de cap sa le schimb cand se modifica sezonul.

Ady
11th December 2009, 20:57
si eu tot mixte, asa era incaltata masina cand am luat-o si deocamdata nu sunt dispus sa investesc in cauciucuri de iarna, desi sunt constient ca sunt utile ... nu merg chiar asa de mult incat sa se justifice ...

JJ
12th December 2009, 15:51
Eu sunt singurul care are doua randuri de gume si lanturi si lopata in portbagaj? :D
Recomand anvelopele de iarna, pe zapada se simte diferenta.

Grecu_
12th December 2009, 16:34
JJ eu am doua randuri de roti, cauciuc & janta :D
Lanturi nu am si nici nu cred ca-mi iau, lopata si saculetu' de nisip inca nu le-am mutat in masina.

TaciAcolo
12th December 2009, 16:53
nu are rost la mine cauciucuri de iarna:evil: nu intentionezi sa urc cu masina la munte ( am garda prea joasa):D cauciucuri cu floare bune sunt foarte bune pt oras si imprejurimi ... oricum zapada nu am avem

JJ
12th December 2009, 17:01
Taciacolo, am citit de 3 ori fraza ta si tot n-am inteles-o. :groggy:

Datenshi
12th December 2009, 17:17
Mi le-am schimbat si eu azi pe cele de vara, ma chinui de 2-3 saptamani sa fac operatiunea.

JJ
12th December 2009, 17:36
Dane, daca nu te pricepi du-te la vulcanizare, eu acolo le-am schimbat. :D

Datenshi
12th December 2009, 17:37
La vulcanizare am fost de fapt. Io am facut Politehnica, stau mai prost cu exprimarea. :D

JJ
12th December 2009, 17:51
Ma gandeam eu ca n-ai schimbat unul azi, unul maine... :D

TaciAcolo
12th December 2009, 17:56
ce nu ati inteles:thinkso:

torn_beton
12th December 2009, 20:43
Sunt foarte bune anvelopele de iarna, eu era sa o patesc de doua ori cu anvelope de vara, chiar daca nu am prea avut ninsori in ultimii ani.
Si asta nu ca nu as fi vrut sa pun anvelope de iarna ci doar pentru ca nu am gasit pe 19'.

Oricum, masinile pe propulsie sunt tragice iarna, indiferent de cauciucuri.

Elphax
12th December 2009, 20:49
de obicei cand incepe luna decembrie le schimb , dar anul asta a fost mai cald - le-am schimbat azi ca de luni se aunta temperaturi negative

in mod normal cand temperaturile ajung sub 4 grade trebuie sa treci la cele de iarna - e vorba de reactie termica mai mult decat de efectele striurilor si santurilor, pentru ca de obicei mergem pe asfalt, nu pe zapada ...

JJ
12th December 2009, 21:27
Oricum, masinile pe propulsie sunt tragice iarna, indiferent de cauciucuri.
:thinkso: Masinile pe propulsie??? :thinkso:

zebe
12th December 2009, 21:42
Sunt foarte bune anvelopele de iarna, eu era sa o patesc de doua ori cu anvelope de vara, chiar daca nu am prea avut ninsori in ultimii ani.
Si asta nu ca nu as fi vrut sa pun anvelope de iarna ci doar pentru ca nu am gasit pe 19'.

Oricum, masinile pe propulsie sunt tragice iarna, indiferent de cauciucuri.

Nu e mai usor sa ai inca un set de jante mai mici, pe care sa pui cauciucurile de iarna?

Si chiar, masini pe propulsie? Adica?

Lordul
12th December 2009, 21:44
motoare pe propulsie probabil

torn_beton
12th December 2009, 22:53
Adica tractiune pe spate.

Zebe, ba da, dar nu prea imi vine sa stric masina cu jante pe 16-17', mai ales ca e o operatiune inutila ambele fiind foarte puternice si cu tractiune spate.

Merg de regula cu un X-drive(trag toate 4 rotile) si din cand in cand cu una cu tractiune spate submotorizata(cauciucurile de iarna sunt must la amandoua).

Ess
13th December 2009, 00:14
Adica tractiune pe spate.



tuku-te mama de injiner :D

...si astea pe fata, unde au grupul propulsor, antoane? :D

ot: am dat si eu, dupa atatia ani, continental-ul pe dunlop si a iesit un mare bull shit :headbang:

torn_beton
13th December 2009, 11:31
Bre' acum n-o fi exprimarea corecta dar asa eram eu obisnuit sa le numesc.

Dunlop sunt proaste rau, eu am avut unele care mi-au facut galca in prima saptamana. Eu am ajuns la concluzia ca la masini ceva mai puternice Pirelli sunt cele mai bune.

Charon
15th December 2009, 19:47
pe mine m-a luat pe nepregatite zapada de azi,fara anvelope de iarna!
am facut patinaj viteza,dar si doua drift-uri de zile mari!:happy

p.s.ma pis pe primarie si pe firmele de dezapezire!
ninge de 24 de ore si nu vad un utilaj pe strada!

Datenshi
15th December 2009, 20:43
Pai unde sa bage utilaje daca e plin de masini? Am facut 2 ore jumate pana acasa. :(

JJ
15th December 2009, 23:52
Deci... daca n-ati apucat sa va puneti anvelope de iarna, nu disperati, politia va da o mana de ajutor (http://videonews.ro/action/viewvideo/32364/Indeletnicire-de-iarna-Politistii-de-la-rutiera-imping-masini/)

Datenshi
16th December 2009, 00:14
Dati-i si lui Badea linkul, poate intelege rostul anvelopelor de iarna.

JJ
16th December 2009, 00:20
Dane, da' observa te rog ca numai noi rapidistii avem de iarna: tu, eu, Grecu... Cioclu ce ne face de ras... :D

rhadoo
16th December 2009, 00:29
eu am ''cuplat" lanturile ca in Parang zapada este destul de mare
parerea mea daca vreti cauciucuri adevarate de iarna,incercati Matador,sunt nemaipomenite

Datenshi
16th December 2009, 08:12
Dane, da' observa te rog ca numai noi rapidistii avem de iarna: tu, eu, Grecu... Cioclu ce ne face de ras... :D

Si finu' Ess, da' e tot la echipe de-astea cu trenuri, merge. :D

Celso
16th December 2009, 09:10
Sincer nici mama cauciucului de iarna nu te ajuta cand e zapada mare:D, mai ales in Bucuresti, ca de mers masinile puteau merge, dar erau intersectiile blocate ca si la ploi ...la ploi trebuiesc cauciucuri de iarna???:happy:)

Una peste alta poate mi-as cumpara 2 cauciucuri de iarna daca as avea unde sa le tin si doi la mana atata timp cat am cauciucuri noi la masina cred ca merge si asa ...in caz de zapada mare pun lanturile:)

TeBat
16th December 2009, 11:25
sunt chiar recomandate anvelopele de iarna

din pacate nu am avut bani de 4 si mi-am pus doar 2 pe fata

Radu
16th December 2009, 13:40
Da folosesc...nu degeaba am dat 10 mil pe un cauciuc de iarna...:headbang:

JJ
16th December 2009, 14:05
10 milioane bucata? dar ce-ai Radule, camion? :D


Sincer nici mama cauciucului de iarna nu te ajuta cand e zapada mare:D, mai ales in Bucuresti, ca de mers masinile puteau merge, dar erau intersectiile blocate ca si la ploi ...la ploi trebuiesc cauciucuri de iarna???:happy:)

Una peste alta poate mi-as cumpara 2 cauciucuri de iarna daca as avea unde sa le tin si doi la mana atata timp cat am cauciucuri noi la masina cred ca merge si asa ...in caz de zapada mare pun lanturile:)
Cauciucurile de iarna se utilizeaza la temperaturi sub 7 grade.
Efectul se simte pe zapada, pe noroi, pe carosabil umed, partial si pe gheata. Pe polei insa e cam tot aia.

Important e ca daca abia acum va luati prima oara cauciucuri de iarna sa nu va asteptati la minuni si la o aderenta ca pe uscat. Distanta de franare ramane mai mare, si incepeti sa patinati daca incercati sa plecati tare.

Radu
16th December 2009, 14:09
10 milioane bucata? dar ce-ai Radule, camion? :D




Atat e un cauciuc la mazda CX-7 adus pe comanda...:headbang:

Grecu_
16th December 2009, 14:51
Da folosesc...nu degeaba am dat 10 mil pe un cauciuc de iarna...:headbang:

Unu singur ti-ai luat? :D

Si eu vroiam Nokiane dar erau 1200RON/buc. Asa ca m-am multumit cu Dunloape. Oricum sunt necesare caucioacele de iarna, ca, deh, am masina pe propulsie. :D

Charon
16th December 2009, 15:20
Dane, da' observa te rog ca numai noi rapidistii avem de iarna: tu, eu, Grecu... Cioclu ce ne face de ras... :D
20 de milioane, 4 bucati +montaj,deci o sa mai merg vreo 2 saptamani cu astea normale!
nu sacrific eu revelionul pentru 4 anvelope!:D

Hard
16th December 2009, 18:19
eu nu folosesc in niciun caz anvelope de iarna.
si nici masina mea nu foloseste intrucat imi plac senzatiile tari :D

YoYoyOi
16th December 2009, 21:48
Eu am dansat lambada azi cu gume mixte :D Asta multumita autoritatilor

Radu
16th December 2009, 22:00
Unu singur ti-ai luat? :D

Si eu vroiam Nokiane dar erau 1200RON/buc. Asa ca m-am multumit cu Dunloape. Oricum sunt necesare caucioacele de iarna, ca, deh, am masina pe propulsie. :D

Nu tata 1...ci 4...:headbang:

rhadoo
16th December 2009, 23:29
am un prieten care urca pe munte cu un audi 80 4x4 cu cauciucuri matador,eu trebuie sa imi pun lanturile la patrol
astept sa imi vina si mie cauciucurile de la oradea,bineinteles tot matador si sunt si la un pret relativ bun 430/buc

JJ
17th December 2009, 22:48
Membrii clubului off-road „Extreme Adenture“ s-au luptat cu troienele pentru a-i salva pe șoferii blocați între Urziceni și Buzău. Aproximativ 20 de tineri îmbarcați în ATV-uri și mașini de teren special echipate au împărțit apă, mâncare și pături celor peste 200 de oameni „arestați“ de nămeți.
Respect!

Adevarul (http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Comando_4x4_in_ajutorul_inzapezitilor_0_172783274. html)

rhadoo
17th December 2009, 23:20
cei de la Buzau merita intradevar tot respectul!si rusine statului roman si autoritatilor care isi bat joc de oameni zi de zi

DJ_ME
18th December 2009, 15:08
Si eu tot all season am si am mers destul de bine zilele acestea.

moty
18th December 2009, 21:47
Gata, le-am pus pe cele de iarna, altfel nu ieseam azi dupa-masa de pe stradute.

TheIceMan
19th December 2009, 16:36
sincer, imi pare rau sa aud toate necazurile pricinuite de zapada, pacat ca inca nu am invatat ca inarna nu-i ca vara.
in partea asta de lume niciodata nu-i ia pe nepregatite, doar vo furtuna de zapada sa incetineasca dezapezirile.

sistemul este un pic diferit, primaria angajeaza pe oricine vrea sa participe la dezapezire, firme mari sau doar persoane particulare care isi ataseaza la pick-up trucks (Ford F150, Chevy Silverado, Toyota Tundra, Honda Ridgeline, Dodge Ram, etc.) lame de dezapezire si acestia sunt responsabili pentru stradutele mici, in timp ce camioanele mari dezapezesc drumurile principale.

Iar fiecare isi curata singur trotuarul din fata casei, chestie care se mai uita in Romania.

TheIceMan
19th December 2009, 16:39
Dezapezire:

TheIceMan
19th December 2009, 16:43
Dupa dezapezire:

Troienele sunt pe margine dar carosabilul este degajat, se poate circula fara probleme, bineinteles cu grija, zona rutiera este mai restransa acuma.

Vadim
21st December 2009, 18:46
O intrebare pentru cunoscatori. Vreau sa pun pe niste jante de 16 echipate cu cauciucuri 195/55, niste pneuri de iarna 205/55. Sunt nitel mai late, dar incap, adica suporta janta asa ceva? Nu as vrea sa schimb jantele. Nu e pentru mine, cu pentru masina sotiei. :D

Celso
21st December 2009, 19:29
merg fara probleme ...pt iarna acum, doar ca ai grija sa nu ai ITP ceva in perioada asta:groggy:

am si eu cunoscuti care au pus cauciucuri putin mai mari pe masina si nu au probleme

totusi nu strica sa ceri si parerea vulcanizatorului

edit ..inca ceva, viteza indicata la bord o sa fie un pic gresita ..daca ii indica sa zicem 60 km/h la bord, in realitate viteza e de 62, cam asa ...nesimnificativ

TheIceMan
21st December 2009, 19:41
Eu as pune anvelopele de iarna pe jante proprii, cumpara unele ieftine, la primavara doar le dai jos de pe m,asina si le pui pe cele normale, in plus montarea si demonatrea anvelopelor repetata pe jante poate duce la slabirea cauciucului, se intinde de fiecare data. Apoi mai scutesti niste bani si timp in fiecare iarna/primavara, doar poti s amontezi rotile singur pe masina, cricul, 2 beri si voie buna. :)

Vadim
21st December 2009, 20:02
Celso, multumesc, o sa vad maine sa ii intreb si pe mecanici. Dar din pacate are ITP cu ea cred prin ianuarie. :) Problema este ca nu gasesc 195/55/16 ceea ce vreau eu.

TheIceMan, da asa e se scuteste timp, insa jantele mai costa inca o data pe cat anvelopele. E mai comod, la a mea asa am, dar a ei fiind o masina de oras nu as vrea sa dau dublu acum. Problema e asa cum spui ca la un shimb de cauciucuri fara jante costa cam de ori mai mult decat daca vii direct cu rotile complete.

JJ
21st December 2009, 20:31
Apropo, voi unde va tineti cauciucurile celelalte? Eu ii platesc unui vecin vreo 600 de mii pe an pentru loc la el in beci... :headbang:

Celso
21st December 2009, 20:44
problema asta mi-o pun si eu ...acum nu am cauciucuri de iarna, dat fiind faptul ca masina e noua, cauciucurile fiind noi ..merge iarna asta, dar la anul ma gandesc ca imi iau, ma duc o "incalt" la tara:D, le las pe celelalte acolo, iar la primavara invers:)

JJ@ totusi 600 mii pe an ..nu pe luna:D

TeBat
21st December 2009, 20:49
Apropo, voi unde va tineti cauciucurile celelalte? Eu ii platesc unui vecin vreo 600 de mii pe an pentru loc la el in beci... :headbang:

pe balcon nu se poate?

Celso
21st December 2009, 20:50
depinde ce balcon ai:D ...

TheIceMan
21st December 2009, 23:35
Vadim, nu mai stiu care-s preturile in RO, dar pe aici anvelopele de iarna pentru un Golf / Jetta / Bora 195/65/R16 fac intre 100-180$ CAD (65 - 115 €) cele mai ieftine "no name", cele mai scumpa din cate am vazut eu sunt Michelin X-Ice 2 (si cam cele mai bune in ratinguri). Cam de oriunde le cumperi instalarea este gratis pe janata, echilibrare, pus sus pe masina. Daca cumpar doar anvelopele si doresc sa le instalez pe jentile vechi iara este gratis dar la primavara cand vreau sa le inlocuiesc cu cele normale ma costa undeva la 30$ per roata dezinstalarea & instalarea, apoi la tomana viitoare la fel, s.a.m.d.
Pe cand un set de jante de otel ordinare, nimica special, (peste iarna nici nu mi-as pune jante de aliaj cu toata zapada, si mai ales sarea care se pune pe drumuri la dezapezit) cost 4 x 59$ (4 x 39 €) si am rotile perfect echilibrate, si nici nu stric cauciucul de fiecare data cand se scoar se alungeste fortat si exista un risc mic sa-l strici. Cam asta recomanda toti mesterii de pe aici.
Ma gandesc ca similar este si in RO, probabil manopera mai ieftina, totusi.
N-am probleme de storage, dar este util un suport din asta le 40$:
http://www.canadiantire.ca/AST/browse/4/Auto/1/TiresRims/TireStorage/PRDOVR~0090073P/Tire%2BStand.jsp