PDA

View Full Version : Junioare si juniori romani de tenis - rezultate si comentarii



Optimistul
8th December 2009, 17:24
Cred ca este bine sa ne interesam si de rezultatele juniorilor nostri . La Orange Bowl de anul asta participa Apostol Andrei si Tiuca Andrei la cat. 14 ani , Popa Robert la 12 ani . Succes !

Icebox
9th December 2009, 17:42
E bun dar l-am mutat aici, sper ca nu te deranjeaza. :D

Cneazul
26th January 2010, 17:08
din cate am inteles la AO avem o singura junioara

Cristina
26th January 2010, 17:12
da,pe Cristina Dinu

printulmiskin
26th January 2010, 18:16
Cred ca este bine sa ne interesam si de rezultatele juniorilor nostri . La Orange Bowl de anul asta participa Apostol Andrei si Tiuca Andrei la cat. 14 ani , Popa Robert la 12 ani . Succes !

Cine-i Popa Robert,Optimistule..?Nu am auzit de el ,dar asta nu inseamna ca nu-i doresc tot succesul..

Optimistul
27th January 2010, 16:34
Cred ca e vreun baiat care se antreneaza afara , sunt destui ...
M-am intalnit in academia lui Bruguera din Barcelona cu un baiat de vreo 16 ani din Slobozia care a zis ca te cunoaste si care vrea sa se intoarca anul asta acasa .

Hopshio
4th December 2010, 01:01
am zis sa il pun aici..

Interviu Tenis | În România nu se poate face tenis!

Data nasterii: 2 noiembrie 1990
Locul nasterii: Brasov
Resedinta : Bucuresti
Inaltime: 1.75 m
Greutate: 63 kg
Titluri la simplu/dublu: 0/0


Reporter: Cum a fost anul 2010 pentru tine?

Robert Coman: Anul 2010 a fost un an destul de bun, am atins cea mai bună poziție în clasament(locul 668 la simplu). Din păcate ar fi putut fi mult mai bine, au fost destule meciuri pe care aș fi putut să le câștig,dar le-am pierdut. Per total anul a fost unul bunicel.

Reporter: Dacă ai putea să rejoci o partidă din anul acesta, care ar fi acel meci și de ce?

Robert Coman: Ar fi mai multe partide,nu mă pot gândi la una anume, au fost multe jocuri pe care le-am pierdut la limită.

Reporter: Ultimele cinci partide ale sezonului le-ai pierdut, ce s-a întâmplat?

Robert Coman: S-a acumulat puțin și oboseală, am mai avut și probleme fizice cu cotul,a trebuit să schimb rachetele și mi-am pierdut puțin din concentrare.

Reporter: Unde te vezi în clasament, în anul ce urmează?

Robert Coman: În anul ce urmează aș vrea să urc în top 400, sper să și reușesc.


Reporter: Nu ai jucat nici un meci pe hard în 2010, ai de gând ca în anul 2011 să încerci și pe suprafață iute sau te axezi doar pe zgură?

Robert Coman: Nu am jucat,asa e, am avut niște probleme cu genunchii și cu un tendon si am preferat să nu forțez. Am început să mă antrenez pe hard iarna asta și de anul viitor voi juca și pe hard cu siguranță.

Reporter: Ce ai schimba la stilul tău de joc?

Robert Coman: As vrea să îmi îmbunătățesc serviciul,mai multe veniri la fileu și un joc mai agresiv de pe fundul terenului.

Reporter: Cum vezi tenisul din România?

Robert Coman: Tenisul in Romania…. din păcate nu ne putem compara cu alte țări referindu-mă la condiții. Interesul pentru tenis este destul de mic, poate și din cauză că este slab mediatizat. Dar eu zic ca și în condițiile acestea ,avem niște tenismeni destul de buni și câțiva juniori cu potențial

Reporter: Un mesaj pentru iubitorii sportului alb...

Robert Coman: Să urmărească cât mai mult tenis, pentru că este un sport frumos și să-și încurajeze favoriții în orice condiții. Oricine poate avea o zi bună sau una mai puțin bună.

http://media-sport.blogspot.com/2010/12/interviu-tenis-in-romania-nu-se-poate.html si 2 poze

Hopshio
4th December 2010, 01:03
si inca unul mai vechi..de vreo o saptamana

Tenis Interviu | Alexandru Ghilea: Tenisul românesc trebuie mediatizat

Data nașterii:31.12.1993
Locul Nașterii: Piatra Neamt
Reședința: Piatra Neamt
Înălțime: 1.80m
Greutate:73kg

Reporter: Cum ai început acest sport?

Alexandru Ghilea: Părinții au fost cei care m-au dus prima oară la tenis, deși eu doream să fac fotbal, iar după două-trei antrenamente cu domnul profesor Iftimie, am decis că asta vreau să fac.

Reporter: Cum se împacă tenisul cu școala?

Alexandru Ghilea: Până în clasa a 8-a a fost mai greu, deoarece eram la o școală foarte bună din oraș, iar pretențiile erau foarte mari. Acum în clasa a 9-a sunt la liceul L.P.S și mă bucur de o înțelegere foarte mare din partea profesorilor cărora doresc să le mulțumesc prin această cale.

Reporter: Care au fost momentele plăcute și mai puțin plăcute din cariera ta?

Alexandru Ghilea: Cred că cel mai urât moment a fost accidentarea din această vară care m-a ținut departe de teren trei săptămâni, iar după revenire jocul meu nu a fost la fel ca până atunci. Cel mai frumos moment a fost cu siguranță întâlnirea cu Andrei Pavel, o persoană extrordinară și pe care o admir enorm.

Reporter: Care e jucătorul tău favorit din ATP?

Alexandru Ghilea: Jucătorul meu preferat a fost englezul Tim Henman, deoarece îmi plăcea foarte mult atitudinea și eleganța lui.

Reporter: Care sunt speranțele României privind viitorul tenisului?

Alexandru Ghilea: La fete ar fi Simona Halep, Ana Bogdan și Elena Bogdan, iar la băieti Marius Copil.

Reporter: Cum crezi că ar putea fi sprijiniți tenismenii români?

Alexandru Ghilea: Cred că presa ar trebui să ne mediatizeze mai mult, iar sponsorii vor apărea.

Reporter: Care sunt cele mai bune rezultate din anul acesta?

Alexandru Ghilea: Victoria de la futuresul de la Brasov cu spaniolul Guzman, care în acel moment era în top 500 ATP și cele două turnee ITF câștigate.

Reporter: Ce ți-ai propus pentru anul viitor?

Alexandru Ghilea: Vreau să joc Grand Slam-urile la juniori și să intru în prima mie la seniori.

Reporter: Care e lovitura ta preferată?

Alexandru Ghilea: Lovitura mea preferată este forehand-ul.

Reporter: Suprafața ta preferată?

Alexandru Ghilea: Deși am crescut pe zgură,prefer hard-ul.

http://media-sport.blogspot.com/2010/11/tenis-interviu-alexandru-ghilea-tenisul.html si vreo 2 poze

nipu_ro
4th December 2010, 23:05
De ce Alexandru Ghilea foloseste un grip atat de mic ? multumesc

Hopshio
5th December 2010, 08:27
De ce Alexandru Ghilea foloseste un grip atat de mic ? multumesc

am sa il intreb si iti voi zice

Hopshio
7th December 2010, 21:29
Interviu Tenis | Dragoș Ignat; Tenisul e un sport în continuă dezvoltare



Născut pe 13 februarie,Dragoș Constantin Ignat este unul dintre cei mai promițători juniori ai României la tenis.

Reporter: Cum a fost anul 2010 pentru tine?
Dragoș Ignat: A fost un an destul de greu, cu meciuri puternice și turnee foarte obositoare, dar am reușit până la urmă să termin anul cu capul ridicat.


Reporter: Ce puteai face mai mult?
Dragoș Ignat: Am pierdut foarte multe meciuri în care am fost mai bun ca adversarul, meciuri în care m-am bătut singur.


Reporter: La utlimele turnee ai ieșit încă din primul tur, ce s-a întâmplat?
Dragoș Ignat: Trecerea la seniori e foarte grea, gama mult mai largă de jucători, mult mai experimentați, dar cu timpul sper să mă obișnuiesc cu nivelul de joc și să obțin rezultate cât mai bune. Mai pot spune că și lipsa pregătirii fizice și oboseala acumulată de-alungul verii din cauza turneelor foarte dese.

Reporter: Ce îți propui pentru anul ce urmează?
Dragoș Ignat: Cât mai multe puncte ATP și titlul de campion național la juniori.


Reporter: Care au fost momentele grele până acum din carieră?
Dragoș Ignat: Când aveam 13 ani am vrut să mă las din cauza unor probleme de spate.


Reporter: Ce stil de joc preferi?
Dragoș Ignat: Prefer să joc variat, mă adaptez în funcție de adversar.


Reporter: Care e suprafața preferată?
Dragoș Ignat: Îmi place să joc pe hard.


Reporter: Unde te antrenezi?
Dragoș Ignat: Momentan mă pregătesc la Bacău.

Reporter: Pe cine admiri din tenisul mondial și de ce?
Dragoș Ignat: Toți jucătorii din primii 20 au calitățile lor și toți ar trebui admirați pentru munca și efortul depus pentru a ajunge sus.


Reporter: De ce ar trebui un copil să se apuce de tenis?
Dragoș Ignat: În primul rând pentru că tenisul te face om și pentru că îți oferă enorm de multe posibilități.


Reporter: Cum vezi tenisul din România?
Dragoș Ignat: Un sport în continuă dezvoltare.


Reporter: Te așteptai să câștige Serbia finala Cupei Davis?
Dragoș Ignat: Da, au o echipă omogenă cu jucători buni atât la simplu cât și la dublu care sunt în topul mondial.

interviul si 2 poze pe : http://media-sport.blogspot.com/2010...tenisul-e.html

El Pistolero
7th December 2010, 21:44
Nascut pe 13 februarie,da cat,1999?Sau asta nu l-ai mai intrebat?:rolleyes:

Hopshio
7th December 2010, 22:49
scuze..uitasem sa trec....mersi..1993:D..

repede vedeti o greseala:D

raulmad
8th December 2010, 09:51
Toti spun ca prefera sa joace pe hard. Fara suparare ei n-au rezultate pe zgura (suprafata pe care au crescut) si prefera hard-ul????

Hopshio
21st December 2010, 18:22
De ce Alexandru Ghilea foloseste un grip atat de mic ? multumesc

am dat mai greu de el ca e in cantonament cu federatia..si nu are acces la net acolo..dar totusi am vorbit si mi-a zis ca asa joaca de cand e mic..si e obisnuit

Hopshio
22nd December 2010, 12:55
Tenis | Ilinca Stoica: O admir pe Alexandra Dulgheru

Născută pe 16 septembrie 1993, Ilinca Stoica o admira foarte mult pe Alexandra Dulgheru și spera să ajungă cel puțin la fel de bună ca și ea.


Reporter: La ce vârstă ai început să practici acest sport?

Ilinca Stoica: Am început la vârsta de 3 ani, îndrumata de părinți, pe terenurile construite de ei în apropierea casei noastre. Tata făcuse tenis de performanță timp de mai mult de 10 ani, însă din cauza condițiilor din acea vreme, care nu îi ofereau posibilitatea de a se deplasa peste hotare pentru a juca turnee importante, a hotărât să devină antrenor și să aibă propriul club de tenis. Tenisul pentru mine a început din joacă. Pe atunci intrăm pe teren când tata antrena mai multe grupe de copii. Eu încercam să-i imit. Părea foarte distractiv și simplu. Unul din locurile mele preferate era scaunul de arbitraj. De acolo îmi plăcea să urmăresc cum decurgeau antrenamentele.

Reporter: Unde te antrenezi și cu cine?

Ilinca Stoica: Încă mă antrenează tata pe terenurile noastre. E dificil însă pentru că nu prea am cu cine să joc. În Piatră Neamț nu sunt mulți la nivelul la care ar trebui să joc. De aceea, de câte ori am posibilitatea, merg în București, unde sunt foarte mulți jucători cu care mă pot antrena.

Reporter: Care e suprafața preferată?

Ilinca Stoica: Deși mulți spun că mă avantajează hard-ul, mai ales în ceea ce privește forța cu care lovesc mingea, mie îmi place foarte mult zgură. E suprafață pe care joc cel mai des, sunt obișnuită să joc pe ea. Vara trecută am descoperit cum e să joci și pe iaba, la Wimbledon. Mi-a plăcut foarte mult. Este ceva inedit și chiar dacă nu mai jucasem niciodată pe o asemenea suprafață, m-am simțit în largul meu.

Reporter: Care e lovitura preferată?

Ilinca Stoica: Lovitura de dreapta. Este arma mea de când eram mică. Deși mi-am îmbunătățit și celelalte lovituri destul de mult încât să punctez cât se poate de des, dreapta rămâne lovitura mea favorită.

Reporter: Jucătorul/jucătoarea preferat/a din circuit?

Ilinca Stoica: Știu că este un clișeu să zici “îmi place cum joacă Roger Federer”, dar consider că este cu adevărat un jucător demn de admirat. Îl apreciez pentru calmul de care dă dovadă întotdeauna, pentru stăpânirea de sine pe care o are mereu, dar mai ales pentru faptul că a reușit să se mențină pe locurile 1-2 timp de atâția ani, ceea ce nu este deloc ușor. Merită toate laudele.
Pot să spun că îmi place și Serena Williams. Stilul meu de joc seamăn puțin cu al ei și mi-ar plăcea să am și eu atâta siguranță și mobilitate precum ea. Mi-aș dori să pot puncta din toate unghiurile așa cum face Serena.
O apreciez de asemenea pe Alexandra Dulgheru, care este o fată foarte muncitoare și care a reușit să iasă din umbra într-un timp relativ scurt. S-a făcut cunoscută destul de repede și a înaintat spectaculos în clasamentul WTA.

Reporter: Cum se împacă școală cu tenisul?

Ilinca Stoica: Foarte bine. Deși sunt la un liceu cu prestigiu, am noroc de niște profesori înțelegători și de niște colegi care mă ajută să recuperez lecțiile de fiecare dată când mă întorc din concursuri. Mă descurc bine pe ambele planuri și chiar dacă lipsesc foarte mult, mă mândresc cu note bune.

Reporter: Cum decurge o zi pentru tine?
Ilinca Stoica: Pentru mine, o zi din perioada în care stau acasă să mă antrenez nu este încărcată de planuri, deoarece este clar ce fac în fiecare zi. Dimineață merg la școală timp de 6 sau 7 ore, ajung acasă, mănânc, dacă nu am multe lecții de pregătit pentru următoarea zi, mă odihnesc aproximativ o oră; în caz contrar, încep imediat să învăț, să lucrez la referate și proiecte... După care am antrenament timp de 2 ore și o oră sau o oră jumate de pregătire fizică. În weekenduri fac câte 2 antrenamente și dacă am timp ies în oraș cu prietenii sau mă uit la filme. Mai am o mică pasiune: gătitul. De fiecare dată când am o ora - două libere, încerc să gătesc câte ceva
Dacă sunt în timpul concursului, programul este la fel de schematic. Dimineață merg la teren, fac un antrenament scurt, joc un meci de simplu și apoi aștept să se termine celelalte meciuri pentru a intra la dublu. Dacă mai este nevoie, mai fac un antrenament, după care mă întorc la hotel să mă odihnesc. Rar se întâmplă să vizitez câte ceva sau să merg la cumpărături, pentru că nu am deloc timp. Am noroc câteodată să prind câteva ore în care să mă deconectez de atmosfera tensionată a unui concurs, de obicei în ziua liberă pe care o am într-un turneu din circuitul WTA.

Reporter: Cum a fost anul care a trecut?

Ilinca Stoica: Anul 2010 nu a fost prea strălucit pentru mine, deși am intrat în circuitul WTA, am făcut o finală și am reușit să strâng puncte pentru a intra în clasamentul mondial al senioarelor. Tot anul am avut probleme cu spatele, dar am continuat să joc ca să acumulez puncte, pentru că nu am considerat că e ceva grav, însă s-a acutizat, iar acum fac pauză, exerciții, masaje și tratamente. Îmi pare rău că nu am făcut pauză când încă nu era atât de rău și am persistat în a juca un joc mediocru.

Reporter: Ce așteptări ai de la noul an?

Ilinca Stoica: În primul rând sper să scap definitiv de durerea de spate, să nu mai fiu accidentată pentru că este foarte rău să stai departe de terenul de tenis, să pierzi puncte și locul din clasament pentru care ai muncit ani de zile. Însă sunt optimistă și cred că anul viitor voi reuși să am rezultate bune și să înaintez cât se poate de mult în clasament.

Reporter: Cum vezi tenisul în România?

Ilinca Stoica: Din păcate, tenisul din România este lăsat cam la voia întâmplării. De fiecare dată când merg în străinătate observ de cât sprijin au parte jucătorii de peste hotare, chiar dacă unii dintre ei nu au aptitudini deosebite. Sunt încurajați, susținuți și promovați. Au posibilități materiale mult mai bune, condiții de antrenament la nivel înalt, echipamente și aparaturi avansate. E greu să faci tenis de performanță în România. Prima problemă rămâne în continuare partea financiară, necesară deplasărilor și care nu se poate realiza decât cu ajutorul sponsorilor. Nu înțeleg de ce sporturi care nu aduc rezultatele pe care le aducem noi în tenis beneficiază de mai multă atenție. Este păcat de copiii talentați care au perspective în tenis și care se pierd din cauza lipsei banilor.

Reporter: Un mesaj pentru iubitorii tenisului...

Ilinca Stoica: Iubiți sportul pentru că sportul înseamnă sănătate. Iar tenisul este un sport frumos și nobil. Mi-aș dori ca și generația mea să retrăiască momente de glorie ale sportului românesc, așa cum au fost cele trăite pe timpul lui năstase, nadiei și al altor mari sportivi romani cunoscuți pe plan mondial.
Aș vrea să mărturisesc că pentru un jucător susținerea din partea publicului înseamnă enorm!

http://media-sport.blogspot.com/2010/12/tenis-ilinca-stoica-o-admir-pe.html

Optimistul
22nd December 2010, 21:09
Hopshio, multumim pt. interviuri !
Adevarat, greu este sa faci performanta in actuala situatie a Romaniei ...

Hopshio
23rd December 2010, 00:18
cu placere...dap asa e..nu sunt sustinuti tenismenii de la noi..

Hopshio
27th December 2010, 15:52
Interviu Tenis | Patrick Ciorcilă : Tenisul te maturizează

Reporter: Când ai început să practici tenisul?
Patrick Ciorcilă: La 4 ani am pus prima dată mâna pe rachetă de tenis. Părinții m-au dus la tenis pentru a petrece timpul în aer liber și pentru a învăța mai multe despre sport în general. Am început cu antrenorii Radu Harmath și Mihai Săbău, cei cu care am lucrat 8 ani.

Reporter: Care e suprafața preferată?
Patrick Ciorcilă: Eu mă antrenez pe zgură, cel mai familiar mă simt pe această suprafață, dar la jocul meu mă avantajează și hard-ul. Mi-e greu să spun care o prefer mai mult, zgura pentru că mă pot mișca mai ușor, iar hard-ul pentru că îmi avantajează jocul agresiv. Pe amândouă îmi place să joc.

Reporter: Lovitura preferată?
Patrick Ciorcilă: Lovitura preferată este forehand-ul, cu el fac cele mai multe puncte și conduc jocul. Pe el mă simt cel mai sigur. Cu backhand-ul încerc mai mult să pun mingea în teren și încerc să îl dau mai constant, fără să risc.

Reporter: Cum a fost anul 2010?
Patrick Ciorcilă: Pot să zic că a fost un an foarte reușit pentru mine, în care cred că am progresat mult. În a doua jumătate a anului, am trecut de la categoria de 14 ani la cea de 16, cu succes cred eu, mai ales că am obținut la primele mele 5 turnee rezultate mult mai bune ca și la 14 ani în tot anul. Ultima experiență a fost în SUA, am stat acolo trei săptămâni, m-am antrenat la academia lui Gabi Trifu și am jucat Orange Bowl, unde am pierdut în turul 3.

Reporter: Ce îți propui pentru noul an?
Patrick Ciorcilă: Pentru noul an îmi propun în primul rând să progresez. Încerc să îmi schimb puțin jocul, să joc mai constant și nu atât de riscant că până acum. Nu am un obiectiv fix, voi continua turneele internaționale de 16 ani, așa că sper să continui cu rezultatele bune. Voi începe și turneele ITF, sper să obțin primele puncte acolo anul viitor.

Reporter: Unde te antrenezi și cu cine?
Patrick Ciorcilă: Mă antrenez la Cluj, la Winners Tennis Club cu Bogdan Nitescu. El mă antrenează de 2 ani. Din păcate, nu prea am mulți parteneri de joc, dar mai bat mingea cu câțiva seniori de acolo.

Reporter: Ai participat și la turneele BCR Tenis Partener, cum au fost?
Patrick Ciorcilă: Am ales să particip la nivelul 9 la aceste turnee pentru că am văzut că s-au înscris mulți jucători buni, cu care aș avea ocazia să fac meciuri tari. Așa a și fost, chiar dacă nu am câștigat, m-au ajutat aceste participări și probabil o să joc și anul viitor dacă nu o să am alte turnee.

Reporter: Ce părere despre tenisul din România?
Patrick Ciorcilă: Cred că a mai evoluat, ca și baze sportive și antrenori. Avem și mulți jucători, fetele au rezultate foarte bune, atât junioarele cât și senioarele. Avem și o echipă tare de Cupă Davis cu Hanescu, Tecau și Andrei Pavel. Copil și Luncanu vin din urmă și ei o să țină probabil echipa după ce se retrag ceilalți.

Reporter: Cine e jucătorul tău preferat și de ce?
Patrick Ciorcilă: Prima dată l-am văzut pe Rafael Nadal jucând când am fost la Roland Garros în 2005. De atunci mi-a plăcut foarte mult cum joacă și atitudinea lui pe teren. Cele mai mari emoții le am când joacă împotriva lui Federer, mă bucur de fiecare dată când îl învinge. Îmi place și Andy Roddick pentru cum e pe teren, mereu relaxat.

Reporter: Cum se împacă școală cu tenisul?
Patrick Ciorcilă: Mă descurc și cu școala, nu lipsesc niciodată când sunt acasă. Anul acesta e mai greu, sunt clasa a 8-a și am de dat mai multe examene dar mă ajută și profesorii și colegii să recuperez când mă întorc și mă susțin mereu.

Reporter: De ce ar trebui un copil să se orienteze spre tenis?
Patrick Ciorcilă: În primul rând pentru că te ajută să te maturizezi mult. Te ajută să te dezvolți fizic și psihic, să vizitezi multe locuri și îți faci o mulțime de prieteni. Și pentru că e numit sportul alb.

http://media-sport.blogspot.com/2010/12/interviu-tenis-patrick-ciorcila-tenisul.html

Hopshio
31st December 2010, 10:29
Interviu Tenis | Victor Cornea: Voi face față la seniori

Reporter: La câți ani ai început tenisul și cum s-a întâmplat?
Victor Cornea: Am început tenisul la vârsta de 9 ani îndrumat de tatăl meu, fost sportiv de performanță (handbal).

Reporter: Cum a fost anul 2010?
Victor Cornea: A fost un an plin de realizări pe plan sportiv și școlar. A fost cel mai bun an din cariera mea și sunt foarte bucuros că nu am suferit accidentari care să mă îndepărteze de terenul de tenis pentru o perioadă mai lungă de timp.

Reporter: Nu demult ai jucat finală American Cup, cum a fost?
Victor Cornea: A fost foarte dificil. Am avut un adversar foarte bun cu care am jucat de la egal la egal dar care a avut o deplasare remarcabilă pe teren iar pe terenul de hard este foarte important acest capitol. Eu sunt înalt și este necesar să-mi îmbunătățesc deplasarea în teren deoarece aceasta este indispensabil tenisului de înalta performanța.

Reporter: Ce îți propui pentru noul an?
Victor Cornea: Îmi propun să ajung în topul celor 50 de jucători ITF până la sfârșitul anului și să reușesc să acced în clasamentul mondial la seniori iar pentru toate acestea am nevoie de cel mai important lucru în viață: sănătate!

Reporter: Care sunt turneele la care vei participa în 2011?
Victor Cornea: Voi juca turnee ITF U18 cu un grad de dificultate cât mai ridicat și voi juca și la seniori unele turnee de 10.000$ din România. Programul competițional va fi stabilit de către antrenorul meu în funcție de perioada de pregătire în care ne aflăm. În Ianuarie am o serie de două turnee ITF primul fiind în Slovacia de grad 2 iar următorul în Cehia de grad 1.

Reporter: Cât timp vei mai juca la juniori?
Victor Cornea: Probabil voi juca tot anul viitor deoarece am meciuri tari la turneele de juniori internaționale și am nevoie de cât mai multe meciuri la activ pentru a avea cât mai multă experiență acumulată când am să trec de pragul junioratului.

Reporter: Crezi că vei face față la seniori?
Victor Cornea: Sunt absolut sigur că voi face față la seniori, consider că sunt într-un progres continuu și asta îmi dă încredere să particip fără frică la seniori încă de pe acum.

Reporter: Unde te antrenezi și cu cine?
Victor Cornea: Activez la clubul Pamira Sibiu cu antrenorul Marius Vecerdea ajutat de antrenorii secunzi Sebastian Popa, Ionuț David și de preparatorul fizic Cosmin Malanga.Ca parteneri de antrenament îi am alături pe Lucian Gheorghe, Silviu Mistreanu, Alexandru Mărăsin și Vlad Dobre.

Reporter: Suprafața preferată?
Victor Cornea: Suprafața mea preferată este zgura deși fiind un jucător înalt mă avantajează terenurile rapide. M-am antrenat pe zgura aproape tot timpul iar pe această suprafață mă simt mai confortabil.

Reporter: Lovitura preferată?
Victor Cornea: Lovitura mea preferată este smash-ul deoarece am foarte mare încredere în această lovitură și o consider că fiind o armă în jocul meu.

Reporter: Faptul că joci cu stânga reprezintă un avantaj?
Victor Cornea: Sunt de părere că nu mai este un avantaj atât de mare pentru stângaci deoarece în circuit am întâlnit foarte mulți stângaci iar jucătorii au început să se familiarizeze cu adversarii stângaci.

Reporter: Ce contează mai mult în tenis? Psihicul său rezistența fizică?
Victor Cornea: Consider că amândouă sunt foarte importante în tenis. Acest sport este unul foarte complex iar pentru a-mi asigura succesul este necesar să tratez cu importanța cuvenită atât latura ce ține de pregătirea mentală cât și cea care ține de rezistență fizică. Aceste două componente au o legătură foarte strânsa în tenisul de înalta performanța.

Reporter: Care este jucătorul favorit din circuit?
Victor Cornea: Jucătorul meu favorit este Roger Federer iar dintre romani îmi place foarte mult de Horia Tecau.Și eu sunt un împătimit al jocului de dublu, mă bucur foarte mult pentru progresul lui și pentru acest an impresionant pe care l-a avut.

ciudat faptul ca a zis ca lovitura lui preferata e smash-ul:D

http://media-sport.blogspot.com/2010/12/interviu-tenis-victor-cornea-voi-face.html

Eddy DoubleD
31st December 2010, 11:14
De cate ori ai sansa sa lovesti un smash intr-un meci?:o: Eu speram sa zica ca serviciul:D A zis ca e inalt. In general jucatorii inalti isi dezvolta un serviciu eficient si uneori chiar lovituri puternice de forehand.

Hopshio
31st December 2010, 11:32
asta ma gandesc si eu..:D..dar nah..

Eddy DoubleD
31st December 2010, 12:04
Ma gandesc: or fi de vina antrenorii romani pentru starea in care e tenisul masculin? Adica de ce talente avem si totusi de multe ori nu confirma?

Optimistul
1st January 2011, 23:46
Vinovati? Lista este aceasta :

1.Federatia pt. ca nu acorda licente de antrenori ci doar diplome dupa terminarea scolii de antrenori, astfel oricine poate fi antrenor...
2.Statul roman pt. ca nu investeste suficient in infrastructura si tinerele talente , intr-un sport care are rezultate bune comparativ cu alte sporturi care doar mananca banii .
3.Tot statul roman pt. ca nu are o lege a sponsorizarii asemanatoare cu celelalte tari europene.
4.Parintii pt. ca aleg antrenori slab pregatiti, pt. ca pun prea multa presiune pe copii lor in competitii.
5. Si altele ...

Hopshio
2nd January 2011, 22:29
Ingrid Radu a primit invitatie la AO sa participe..mai are nevoie de 5000 de euro ca sa mearga dar nu poate ca nu are banii..federatia nu o ajuta..!!..Ruxandra parca promitea ceva...ce zice un jucator de tenis junior despre asta:

x: ajuta pe dracu
x: numa pe cine vor ei ajuta
x cine are pile la federatie
x: antrenoru lu ghilea
x: si gata
x: si porumb care nu mai are rezultate
x:Romania..

Eddy DoubleD
2nd January 2011, 23:17
Cred ca am auzit azi la stiri la Antena 1 ca fundatia "Dan Voiculescu" ii va plati suma de care mai are nevoie.:ok: Sper sa nu fie doar asa de fatada.:)

Hopshio
2nd January 2011, 23:20
maine voi vorbi cu Irina si voi afla mai multe detalii..:)..sper sa fie adevarata treaba

Eddy DoubleD
2nd January 2011, 23:22
Am prins doar la final. A zis ceva de genul "Fundatia(bla-bla-bla)...va platiti costurile deplasarii la un turneu in Australia a jucatoarei din reportajul anterior". Banuiesc ca de ea era vorba.

Hopshio
3rd January 2011, 10:32
treaba s-a rezolvat..5000 de euro din partea fundatiei Dan Voiculescu...azi voi publica un interviu cu antrenorul lui Ingrid Constantin Stanescu

Cipri
3rd January 2011, 11:43
Invitatie la AO junioare , nu ? :)
Foarte frumos gestul facut de fundatia Dan Voiculescu ! :ok:

Eddy DoubleD
3rd January 2011, 11:48
Frumos, dar a facut-o pentru publicitate:sleep: De ce nu se fac si lucruri sub anonimitate?

Hopshio
3rd January 2011, 12:35
pentru mine nu mai conteaza ca e pentr publicitate sau nu..important e ca a ajutat-o

Hopshio
3rd January 2011, 15:56
Interviu Tenis | Constantin Stanescu: "Ingrid Radu isi propune sa castige Australian Open la juniori"

Desi a fost ignorata de Federatia Romana de Tenis, Ingrid Radu a facut rost de resurse financiare si va putea juca la Australian Open în competitia rezervata juniorilor. Constantin Stanescu, antrenorul lui Ingrid, anunta ca eleva sa va merge în Australia sa câstige competitia.

Reporter: De ce credeți că FRT-ul nu o ajută pe Ingrid?

Constantin Stănescu: Din lipsa banilor, ajuta un număr foarte mic de sportivi. Eu mă bucur când aud că un sportiv este ajutat fiindcă știu câtă muncă se depune ca el să ajungă acolo! Eu merg pe principiul "ajută-te singur" și așa încerc să rezolv multe probleme. Când primesc un sprijin cât de mic este sărbătoare pentru mine!

Reporter: Cum a intrat pe fir fundația ,,Dan Voiculescu''?

Constantin Stănescu: În urma reportajului făcut de reporterii Antenei 1, a apărut știrea că fundația d-lui Dan Voiculescu va suporta integral costurile deplasării. Nici nu auzisem știrea dată la sfârșitul Observatorului, m-au sunat alte persoane și m-au anunțat!

Reporter: Ce își propune Ingrid la acest Australian Open?

Constantin Stănescu: Evident vrea să câștige. Ingrid nu a avut niciodată alte obiective când a participat la un turneu.

Reporter: Va contactat cineva de la federație?

Constantin Stănescu: D-l Ovidiu Popescu a fost desemnat antrenor de lot și cu el am comunicat prin mail. Din păcate se pare că am fost greșit înțeleși și acest apel a fost interpretat ca un atac la conducerea FRT! Probabil era mai bine să nu participe! Eu înțeleg greutățile FRT-ului și nu am nimic cu nimeni!

Reporter: Cum a reacționat Ingrid când a văzut invitația de la AO dar a aflat că nu are suficienti bani?

Constantin Stănescu: Eu nu o pun în astfel de situații! Ea a știut tot timpul că va pleca la AO. Când i-am spus că trebuie să rezolvăm problema deplasării împreună, făcând publice greutățile prin care trecem a plâns și nu a fost de acord cu rezolvarea problemei în acest mod. A fost greu de convins.

Reporter: S-au făcut anunțuri prin presa, au fost persoane care au sunat să ajute această cauză?

Constantin Stănescu: Au sunat multe persoane și s-au trimis mail-uri din SUA, Italia, Spania, Anglia fapt surprinzător pentru mine. Toți au dovedit că există multe persoane sensibile în jurul nostru. Le mulțumesc încă odată!

Reporter: Când va face pasul Ingrid spre senioare?

Constantin Stănescu: Ea a făcut pasul la senioare ocupa locul 570 WTA, în săptămâna aceasta dar a jucat cam mult și reluăm turneele de senioare cu 25 k, în Suedia. Deoarece 2011 este ultimul an în care poate juca la junioare, am hotărât să încerce participarea la toate cele patru turnee de Grand Slam, cu obiectivul de a câștiga unul din ele! Urmărea o bănuiți dacă ar reuși această performanță!

Reporter: Cum vedeți tenisul din România?

Constantin Stănescu: Eu aș vedea așa lucrurile: Ce sportivi promit la 12 ani? Minim cinci cred că ar fi un număr bun. Dar la 14 ani? Dar la 16 ani? Dar la 18 ani? Hai să-i urmărim! Nu are un jucător rezultate, mă întreb cei cu el? Întreb, aflu cauzele și dacă pot remedia, remediez. Face 15 ani, tu FRT îi spui antrenorului:, D-le Stănescu ia 100 ron să bei o bere pentru munca ta până acum, de aici eleva ta este bun național și ne ocupăm noi de ea. Tu ne mai ajuți atunci când te solicităm, stai aproape dar atât’’. Dacă anual ridicăm 4-5 jucătoare și jucători la profesionism în câțiva ani cred că s-ar umple clasamentele de romani! Material uman și talent exista dar trebuie cultivat profesionist!

http://media-sport.blogspot.com/

printulmiskin
5th January 2011, 13:03
Frumos, dar a facut-o pentru publicitate:sleep: De ce nu se fac si lucruri sub anonimitate?

Circotas cu orice pret...De ce nu se ofera cit mai des bani tinerelor talente chiar si pentru publicitate???Gestul facut este de salutat si sa-i dorim tinerei junioare succes la AO!

Hopshio
5th January 2011, 13:08
Domnul Ovidiu Popescu a avut acceasi reactie cand am vorbit cu dansul..ca de ce nu se fac lucruri sub anonimat? ca pe aia nici nu ii intereseaza de tenis...

Eddy DoubleD
5th January 2011, 13:39
Pai si are dreptate. Iti dai seama ca un interes SINCER nu exista. Nu zic ca nu-mi pare bine ca respectiva junioare are sansa sa joace la AO. Eu acuz modul in care merg lucrurile la noi in Romania in ceea ce priveste sponsorizarile.

Hopshio
5th January 2011, 13:42
Oricum au fost mai multe treburi aici..Ingrid e a 6-a junioara a romaniei...federatia sustine doar pe cei care sunt direct pe tablou..toti jucatorii si la seniori si juniori au spus pana in data de 14 decembrie daca vor sa participe la AO..Ingrid a venit in 28 Decembrie si a zis ca vrea sa participe..federatia a facut toate demersurile ca sa poata sa participe..acte..ambasada...

Optimistul
7th January 2011, 00:11
Am inteles ca a primit 5000 de euro pt. AO . Cu banii astia putea sa faca multe turnee in Europa ...
Jucatoarele bune numai joaca la 17 ani in GS la juniori ci numai turnee pt. senioare ITF sau chiar WTA .

Hopshio
7th January 2011, 00:55
pai stai linistit ca daca nu era ''drama'' asta nu ii primea...

printulmiskin
7th January 2011, 08:41
FRT lamureste adevarul in "drama" junioarei in cauza:
http://www.frt.ro/ro/info_detalii/1557

Hopshio
7th January 2011, 15:24
da..acum vroiam sa postez si eu linkul....bine ca i-a primit..oricum mai trec cateva zile si toata lumea uita..:D..

Optimistul
7th January 2011, 18:18
Am avut ocazia sa-l cunosc in cateva ipostaze a unor meciuri pe care le-a castigat fiica mea in fata elevei sale Naicu si pot sa spun ca la unul dintre meciuri a "incurajat-o' astfel : "omoar-o, nu vezi ca numai poate!" Se juca la Craiova, la Pitesti n-a mai avut tupeul asta . Nu erau cuvinte potrivite unui antrenor in conditii in care fetele aveau doar 10 ani .
Dupa ce ne-am luat de el, a inceput sa ne ameninte ca el este tare in federatie si-o sa avem probleme si intr-adevar am aflat si noi ca era presedintele comisiei de cenzori .Daca vechea conducere a cazut si numai are aceleasi privilegii legate de sprijinirea elevilor sai normal sa sara acum ... Dar atata timp cat sunt alti juniori mai buni decat eleva sa, ei sunt prioritari si nu Ingrid, cu tot respectul pe care-l am pt. aceasta jucatoare muncitoare si talentata .
Mai este ceva, Ingrid au fost invatate ca si Maria Naicu FH si BH cu doua maini ceea ce limiteaza mobilitatea loviturilor .
Un lucru bun pe care-l apreciez la el este cautarea de sponsori pt. Ingrid, ceea ce n-am intalnit pana acum in Romania, practic daca n-ar fi "domnul", cum i se spune, de catre elevii sai, Ingrid n-ar juca nici-un turneu international .

Cneazul
8th January 2011, 01:46
nu am citit posturile anterioare insa vreau sa spun doar un lucru:
acum intelegeti de ce nu ii putem compara pe Marius Copil cu Berard Tomic sau Donald Young? In clasament ii despart foarte putine locuri, insa ca sprijin e o diferenta de la cer la pamant. Iar performantele lui Copil mi se pare mai mari decat cele ale tinerilor straini care au victorii in ATP dar care sunt umflati cu pompa de sponsori.

Eddy DoubleD
8th January 2011, 10:56
nu am citit posturile anterioare insa vreau sa spun doar un lucru:
acum intelegeti de ce nu ii putem compara pe Marius Copil cu Berard Tomic sau Donald Young? In clasament ii despart foarte putine locuri, insa ca sprijin e o diferenta de la cer la pamant. Iar performantele lui Copil mi se pare mai mari decat cele ale tinerilor straini care au victorii in ATP dar care sunt umflati cu pompa de sponsori.

Cred ca glumesti:cry: Asta iti spuneam eu acum ceva timp si te faceai ca nu intelegi:cry:

aLLiin
8th January 2011, 11:59
Aveti o obsesie cu tomic? Mai bine luati-l ca idol pe copil... Si apropo,ingrid,a procedat corect!!

Eddy DoubleD
8th January 2011, 13:12
Copil idol?:o: Sa fim seriosi. Voi de ce nu vorbiti mai mult atunci de Hanescu decat de Federer sau Nadal? Nu e acelasi lucru? Fiecare sustine pe cine crede ca are potential. Parerea mea.

Cneazul
8th January 2011, 16:46
Cred ca glumesti:cry: Asta iti spuneam eu acum ceva timp si te faceai ca nu intelegi:cry:

ce imi spuneai tu de atata timp? ar fi bine sa citesti posturile tale din trecut. cum il umileai pe copil la fiecare postare. chiar si dupa ce ti l`a invins pe tomic, tot spuneai ca al tau e mult mai bun si il laudai doar pe el. nu apreciai deloc meritele jucatorului nostru!

Roddicted
8th January 2011, 16:50
Il asteptam pe Copil sa joace si el niste calificare al tunee atp.Deocamdata, cam fuge de ele

Hopshio
8th January 2011, 17:00
Aveti o obsesie cu tomic? Mai bine luati-l ca idol pe copil... Si apropo,ingrid,a procedat corect!!

a procedat corect in ce fel?

Eddy DoubleD
8th January 2011, 17:53
@Cneazul:

"acum intelegeti de ce nu ii putem compara pe Marius Copil cu Berard Tomic sau Donald Young? In clasament ii despart foarte putine locuri, insa ca sprijin e o diferenta de la cer la pamant."

Imi amintesc foarte bine ca de asta jucatori tineri ca cei straini sunt preferatii mei fata de cei romani ca la noi nu se face nimic ca sa fie sustinuti. Si ti-am mai zis ca degeaba il bate Copil pe Tomic daca nu o sa aiba parte de tot sprijinul pe care australianul il are pentru a-si face o cariera. Cam asta ai zis si tu aici.:)
Si nu am nimic cu Copil, doar ca in niciun caz nu e la nivelul celorlalti jucatori tineri.:ok: Altfel, cum iti explici ca nu a avut acelasi parcurs ca Dimitrov spre exemplu?:) E si vorba de valoare. Dar esti prea nationalist sa vezi chestia asta.

Cneazul
8th January 2011, 18:14
Il asteptam pe Copil sa joace si el niste calificare al tunee atp.Deocamdata, cam fuge de ele

a fost pe lista de calificari de la Doha, insa s`a retras cand a vazut ca nu prinde tabloul de calificari de AO pentru a face cateva antrenamente. Iarna aceasta a spus ca a facut pregatire fizica intensiv si se simte foarte bine dpdv fizic.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu el in decizia de a renunta la calificarile de la Doha. Si eu doresc sa`l vad la cat mai multe turnee ATP

@Cneazul:


Si nu am nimic cu Copil, doar ca in niciun caz nu e la nivelul celorlalti jucatori tineri.:ok: Altfel, cum iti explici ca nu a avut acelasi parcurs ca Dimitrov spre exemplu?:) E si vorba de valoare. Dar esti prea nationalist sa vezi chestia asta.
Copil nu e la valoarea altora tocmai pentru ca nu e sprijinit. Te contrazici singur. mai nainte ziceai ca asta ai spus si tu, ca nu e sustinut, bla bla. Acum zici ca n`are valoare

Hopshio
8th January 2011, 18:18
Cei din Australia au cu ce sa il sprijineasca pe Tomic..la noi nu prea ai cu ce ..banii nu prea sunt..e greu sa fi sportiv in tara la noi..in australia e mai usor doarece au si posibilitati mai bune..

Eddy DoubleD
8th January 2011, 18:24
Copil nu e la valoarea altora tocmai pentru ca nu e sprijinit. Te contrazici singur. mai nainte ziceai ca asta ai spus si tu, ca nu e sustinut, bla bla. Acum zici ca n`are valoare

In primul rand e vorba de sustinere. Iar apoi intervine si "valoarea".:) Chiar si fara sustinere, cineva ca Dimitrov sa zicem ar fi facut mai multe zic eu in locul lui Copil. Se vede si in jocul lor diferenta mare.
Fata de Tomic, momentan e diferenta doar de sustinere. Vom vedea in timp daca asta va ramane doar asa.:)
Intre timp Copil sa mai lase naibii futures-urile alea si sa arata ca are "valoare" asa cum zici tu prin challenger-uri. Daca face aceleasi greseli ca si alti romani inaintea lui care au fost buni ca juniori si au dat-o mai departe in bara..degeaba.:)

Cneazul
8th January 2011, 20:41
frumos iti sta la semnatura. ai adunati toti coptiii de gradinita din lumea asta, dar nu l`ai pus pe Copil.
daca ai fi urmarit meciurile lui copil, ai fi vazut ca din iulie a jucat doar challengeruri :)
si inca un lucru pe subiectul asta si prefer sa il inchid: vorbesti cu atata ura despre copil ca si cum nu ti`ai dori sa reuseasca. abia astepti sa piarda cate un meci pentru ca ne putea arata ce diferenta mare e intre el si dimitrov.

Cristy RVD
8th January 2011, 20:46
si inca un lucru pe subiectul asta si prefer sa il inchid: vorbesti cu atata ura despre copil ca si cum nu ti`ai dori sa reuseasca. abia astepti sa piarda cate un meci pentru ca ne putea arata ce diferenta mare e intre el si dimitrov.

da...asa mi se pare si mie si nu inteleg de ce.

Eddy DoubleD
8th January 2011, 20:47
Se vede cine il urmareste.:cry: A jucat si un futures in lunile astea, in Italia.:)

Nu l-am pus pe Copil pentru ca eu nu-l vad sa aiba potentialul acestor "copti de gradinita":) Si pana acum se confirma asta.:)

Edit: :cry: "Ura"? Cred ca patriotismul tau vorbeste din nou. Ma comport sincer fata de el. Atata timp cat faptele zic ceva, atitudinea mea fata de el e aceeasi: de neincredere. Cand va demonstra tot ceea ce zici tu despre el, altfel va sta treaba pentru ca imi va depasi asteptarile mele. Pana atunci, sa puna osul si sa urce sus daca poate.
Si nu inteleg cum cineva care stie tenis ca tine nu poate sa admita ca Dimitrov chiar este mult mai bun decat Copil. Oricine vede asta. Dar probabil tu esti orbit de atractia ta spre "romanii" nostri.:)

Hopshio
8th January 2011, 21:28
raspuns al domnului stanescu la comunicatul federatiei..

Sunt trist si extrem de ingrijorat !
Iata ca un strigat de ajutor, pentru o sportiva din Romania, reprezinta “denigrarea imaginii Federatiei Romane de Tenis si a Agentiei Nationale pentru Sport si Tineret prin afirmatii false !!!” – asta conform Site-ului FRT. Care-s afirmatiile false ? Ca am zis ca RADU INGRID este cea mai buna junioara a Romaniei ? Am gresit intr-adevar – RADU INGRID nu este cea mai buna junioara din Romania ea este cea mai buna junioara din lume ! Daca Federatia Internationala de Tenis va judeca la fel ca FRT, voi mai primi o sanctiune si la nivel mondial ! Ca am sustinut ca RADU INGRID este singura junioara din Romania participant la Australian Open ? Cititi listele de acceptare si daca mai este alta junioara din Romania va rog sa hotarati orice in privinta mea ! Ca am sustinut ca FRT nu are bani pentru aceasta deplasare a lui INGRID ? Raspunsul lor este evident in acest sens, nu mai trebuie argumentat ! Am afirmat eu ca RADU INGRID a fost invitata pe baza unui Wild Card ? RADU INGRID a ajuns la Australian Open pe baza clasamentului ei mondial, deci nu avea nevoie de Wild Card ! Wild Card-urile se acorda jucatoarelor care nu acced pe tablouri, deoarece nu le permite clasamentul sa fie acceptate ! INGRID a primit o invitatie pentru a obtine viza, sa poata intra in Australia, altfel nu avea nevoie de invitatie fiindca, a acces, in calificarile de la Australian Open, prin clasamentul ei mondial la junioare, la data de 28 decembrie 2010. Deoarece listele de acceptare au pe langa clasamentul mondial la juniori si clasamentul mondial la senioare, cei interesati vor putea observa ca INGRID ocupa un onorant loc 8 intre junioarele din lume, clasate WTA, care participa la Australian Open. Imi pare rau ca celelalte junioare din Romania nu s-au inscris sa participe la acest turneu, era bine sa fie mai multe junioare din Romania, dare eu nu am nici-o vina pentru acest lucru! Ajutorul dat de d-l Ovidiu Popescu, antrenor federal a fost important pentru mine si am multumit pentru asta dar ca a facut asta fara “costuri suplimentare pentru INGRID”, imi pare rau ca nu am stiut ca trebuie platit si cand se va intoarce, dupa ce voi afla suma pe care trebuia so platesc voi incerca sa fac rost de banii necesari si am sa-I platesc, fiindca nu vreau pomana de la dansul ! Acest raspuns nu vreau sa fie considerat atac la nimeni din Romania. Este purul adevar despre o jucatoare de tenis din Romania, cu resurse financiare limitate, care a jucat pentru tara ei de la varsta de 13 ani, care a facut parte din loturile Federatiei Internationale de Tenis la 14 ani si la 16 ani si care, din lipsa banilor, nu a putut tine pasul cu celelalte jucatoare de tenis din tara si din lume, privind participarea la turneele de tenis de camp, motiv pentru care nu a adunat mai multe puncte in clasamentele mondiale de junioare. Daca a fi lipsit de mijloace finanaciare, sa poti tine pasul cu ceilalti, este de neiertat in Romania, astept masura FRT privind sanctionarea mea si promit ca nu voi face apel, supunandu-ma hotarari luate. Eu mi-am facut doar datoria fata de o sportiva, considerand acest fapt o normalitate. Daca am gresit sunt pregatit sa suport consecintele !
C. Stanescu

jan ctin
9th January 2011, 11:28
1. Tenisul este judecat dupa clasamente nu dupa impresii. ingrid este locul 6 la juniori atat in clasamentul FRT cat si in clasamentul ITF . Punct.
2. Ati mintit cu nerusinare la antena 1 in legatura cu invitarea ei la Australian Open . Pur si simplu a fost singura jucatoare romanca inscrisa si acceptata nu invitata sa joace calificari nu tabloul principal. Celelalte jucatoare clasate inaintea ei nu s-au inscris.Si apoi este chiar o mare realizare sa joci calificari chiar si la Australian Open ?
3.Ati facut un circ mediatic de prost gust cand stiti bine ca nu se aranjeaza o calatorie si viza de Australia cu 3 zile inainte de plecare decat cu costuri exorbitante.
4.Treceti repede peste contraprformantele lui ingrid de la turneele de juniori din SUA unde a luat bataie de la o americanca de 14 ani.
5.Deasemenea treceti repede peste comportamnetul ei in SUA plin de aroganta si superioritate nemaivorbind de pasiunea pentru shopping si carpite cumparate pe banii fraierului care a trimis-o acolo.
6.Rusine si pentru faptul ca ati aranjat la trustul Intact sa fie sterse comentariile nefavorabile la adresa circluui facut.
7.Rusine si pentru raspusul alunecos si pe langa subiect pe care l-ati scris aici.Dar ce sa ne miram cand stim din ce sistem proveniti.
8.Cand nu ai bani nu te apuci de tenis .I-ati facut un mare deserviciu lui ingrid expunand-o la o asemena umilinta lacrimogena.
9.E cazu lsa bagati capul in pamant si sa astptati '' marile '' performante din Australia.

Hopshio
9th January 2011, 12:35
invitatia primita de Ingrid

Wednesday 29 December, 2010
TOWHOM IT MAY CONCERN
This letter serves to invite the following players and officials from Romania to
Australia to participate in the ITF 18s AustralianOpen Junior Summer Circuit
2011 (international junior tennis events) as per the following details.
Loy Yang Power Traralgon International, ITF Grade 1
Traralgon, Victoria, Australia
January 12 -19, 2011
Australian Open Junior Championships, ITF GradeA
Melbourne Park, Victoria, Australia
January 20 - 29, 2011
Players
· RADU, Ingrid-Alexandra D.O.B. 01.06.1993
It would be appreciated if you could assist as quickly as possible, to enable the
players and officials to attain the necessary Visa in time for their travel.
Kind regards
Francis Soyer
Junior Competitions & Events
Tennis Australiavitatia:

Optimistul
9th January 2011, 12:50
E cazu lsa bagati capul in pamant si sa astptati '' marile '' performante din Australia.

Daca Ingrid e cea mai buna junioara din lume, dupa cum sustine Stanescu, trebuie s-o dovedeasca la AO cu toate ca cele mai bune jucatoare din lume de 17 ani numai joaca demult la junioare .

jan ctin
9th January 2011, 13:27
Draga 'Hosphio,
Nu fii naiv. Aceasta invitatie este doar pentru obtinerea vizei pentru Australia.Aceeasi procedura este si pentru obtinerea vizei de America. Am trecut personal prin toate aceste proceduri.INTELEGETI OAMENI BUNI CA NU A INVITAT-O NIMENI PE ingrid NICAIERI.Invitatie inseamna wild card ori ea s-a inscris pur si simplu si a fost acceptata in calificari. Hai terminati odata cu impostorii .Oicum nu ajunge pe tablou .Joaca tenis precum lautarii care canta fara sa stie notele cu doua maini si e antrenata de un amator.

Hopshio
9th January 2011, 13:31
eu am postat doar ce a postat domnul stanescu pe alt forum..daca ai citi cam tot ce s-a scris..ai fi vazut ca sunt neutru in treaba asta....ma bucur ca ingrid a reusit sa mearga la AO..nu strica inca un roman in calificari..mai ales ca la junioare e singura..

jan ctin
9th January 2011, 14:48
Va povestesc asta din proprie experienta.Participarea la turnee in SUA si Australia in ultimii ani nu a adus rezultate juniorilor romani de top din cauza urmatoarelor motive:
-schimbarea de fus orar si de anotimp
-concursurile se joaca pe hard
Ori romanii pleaca cu 2-3 zile inainte de inceperea seriilor de turnee (Evert,Eddie Herr,Yucatan World Cup ,Orange Bowl si American Cup).La primele doua nu apuca sa se obisnuiasca cu schimbarea de fus orar si de clima .Apoi joaca acceptabil o saptamana maxim doua pentru ca s-au adaptat dar nefiind obisnuiti cu suprafata dura incep problemele cu picioarele si cu oboseala.
Acelasi lucru se intampla si in Australia ba mai mult adaptarea la fusul orar se face mai greu catre est si inainte de Australian Open este un singur concurs pregatitor.Deci sansele de a face un rezultat bun sunt extrem de mici chiar daca juniorii romani sunt valororsi.
Acestea sunt motivele pentru care nu s-au inscris in Australia cei mai buni juniori (cu exceptia lui Ghilea) si nici la turneele din SUA de la sfarsitul anului trecut.

Hopshio
11th January 2011, 23:55
1. Tenisul este judecat dupa clasamente nu dupa impresii. ingrid este locul 6 la juniori atat in clasamentul FRT cat si in clasamentul ITF . Punct.
2. Ati mintit cu nerusinare la antena 1 in legatura cu invitarea ei la Australian Open . Pur si simplu a fost singura jucatoare romanca inscrisa si acceptata nu invitata sa joace calificari nu tabloul principal. Celelalte jucatoare clasate inaintea ei nu s-au inscris.Si apoi este chiar o mare realizare sa joci calificari chiar si la Australian Open ?
3.Ati facut un circ mediatic de prost gust cand stiti bine ca nu se aranjeaza o calatorie si viza de Australia cu 3 zile inainte de plecare decat cu costuri exorbitante.
4.Treceti repede peste contraprformantele lui ingrid de la turneele de juniori din SUA unde a luat bataie de la o americanca de 14 ani.
5.Deasemenea treceti repede peste comportamnetul ei in SUA plin de aroganta si superioritate nemaivorbind de pasiunea pentru shopping si carpite cumparate pe banii fraierului care a trimis-o acolo.
6.Rusine si pentru faptul ca ati aranjat la trustul Intact sa fie sterse comentariile nefavorabile la adresa circluui facut.
7.Rusine si pentru raspusul alunecos si pe langa subiect pe care l-ati scris aici.Dar ce sa ne miram cand stim din ce sistem proveniti.
8.Cand nu ai bani nu te apuci de tenis .I-ati facut un mare deserviciu lui ingrid expunand-o la o asemena umilinta lacrimogena.
9.E cazu lsa bagati capul in pamant si sa astptati '' marile '' performante din Australia.

Raspunsul domnului Stanescu:

Nu am ce comenta ! Raspunsul meu la replica FRT-ului cuprinde in mare eventualele comentarii. Este vorba de un craiovean de-al nostru plin de venin care incearca si el sa improaste cu noroi, probabil nu fara interes ! Sa fie sanatos si sa-i ajute Dumnezeu asa cum se comporta !

Optimistul
18th January 2011, 20:45
Ce-a facut "cea mai buna junioara a lumii" la AO?
Trebuie sa-si dea dl. Stanescu demisia ca antrenor dupa acest turneu sau il vom mai vedem la televizor cersind alti bani?

jan ctin
21st January 2011, 14:27
Tsuji Kanami (Japonia) nascuta in 1996 o invinge pe "cea mai buna jucatoare a lumii" ingrid radu (nascuta in 1993) in calificari la AO cu 6-0 in decisiv .Felicitari c.s.

Optimistul
21st January 2011, 23:56
O intrebare pt. cel mai meserias antrenor care o antreneaza pe Radu Ingrid : Dle. Stanescu cand si pe ce post TV se va turna urmatorul episod ?

jan ctin
22nd January 2011, 12:28
O lacrimogena pentru Roland Garros difuzata in prime time la OTV + Kanal D.

printulmiskin
22nd January 2011, 14:06
Celebrati un pic exagerat o infringere a unei junioare romane,parerea mea...

Eddy DoubleD
23rd January 2011, 18:31
In turneul juniorilor de la AO, Vasile-Alexandru Ghilea a pierdut in 3 seturi in primul tur. Maine va juca si al doilea reprezentant al Romaniei, Darius Florin Bragusi.

Cei doi fac pereche si la dublu.

Optimistul
23rd January 2011, 23:23
Celebrati un pic exagerat o infringere a unei junioare romane,parerea mea...

Nu este vorba despre asta, dar ti se pare corect ca alti copii care sunt mai slabi cotati decat Sorin sa primeasca inaintea lui bani de la federatie doar pt. ca au antrenori cu tupeu ?

printulmiskin
24th January 2011, 08:45
Nu cred ca federatia da bani dupa acest criteriu:cit tupeu are antrenorul.

Optimistul
24th January 2011, 17:53
Acest tupeu reiese din declaratia FRT :

"Fete (in ordinea clasamentului international si al acceptarii pe tablourile de concurs):
1. Dinu Cristina, tabloul principal – clasament international: loc 19
2. Cadar Elena, tabloul de calificari - clasament international: loc 155
3. Lupu Sabina , tabloul de calificari - clasament international: loc 173
4. Stoica Ilinca, tabloul de calificari - clasament international: loc 175
5. Tig Patricia, tabloul de calificari - clasament international: loc 187
6. Radu Ingrid, tabloul de calificari - clasament international: loc 264

Baieti (in ordinea clasamentului international si al acceptarii pe tablourile de concurs:
1. Ghilea Alexandru, tabloul principal - clasament international: loc 77
2. Marin Teodor, tabloul de calificari - clasament international: loc 137
3. Bragusi Darius, tabloul de calificari - clasament international: loc 210
4. Vinti Stefan, tabloul de calificari - clasament international: loc 234

Ca urmare a celor prezentate mai sus reies in mod evident urmatoarele:
1. Federatia Romana de Tenis a format o echipa care va participa la Australian Open 2011, echipa insotita de un antrenor federal
2. Criteriile de nominalizare au fost transparente, echidistante fata de fiecare sportiv si transmise fiecaruia pana la data de 14 decembrie 2010
3. A fost decisa sprijinirea celor mai buni juniori romani prezenti pe tablourile principale in baza clasamentului international
4. Sportiva Radu Ingrid nu figureaza in acest moment ca singura reprezentanta a Romaniei a juniorilor de top prezenti la Australian Open Juniori 2011 si nu este nici cea mai buna junioara a Romaniei

Dorim totodata sa va aducem la cunostinta faptul ca solicitarea antrenorului sportivei Radu Ingrid ca aceasta sa fie inclusa in lotul de deplasare in Australia ca acompaniere, a fost adresata in scris Federatiei Romane de Tenis la data de 28 decembrie 2010 !!! Solicitarea include multumiri adresate FRT pentru sprijin si include rugamintea ca antrenorul federal sa indeplineasca formalitatile necesare de obtinere a vizei si a biletelor de avion. Antrenorul federal care va face deplasarea cu sportivii a raspuns pozitiv solicitarilor si a fost pus de asemenea si la dispozitia sportivei Radu Ingrid fara costuri suplimentare din partea acesteia sau a oricarui alt sportiv, a obtinut toate actele necesare deplasarii si si-a exprimat in scris sprijinul pentru sportiva Radu Ingrid, chiar daca solicitarea a venit extrem de tarziu si chiar daca i se adusese la cunostinta faptul ca Federatia Romana de Tenis nu sprijina sportivii din calificari."

De ce-a facut Stanescu presiune cu televiziunea daca fusese informat din timp de FRT cum ca nu are bani decat pt. cei calificati pe tabloul principal, nu din tupeu?

rebel father
24th January 2011, 19:45
Ce mai fac fetele tale Optimistule, ca nu le-am mai vazut pe la niciun concurs.Sunteti tot pe afara?

Optimistul
28th January 2011, 08:50
Sunt bine, multumesc. Asa e, ne antrenam afara si nu am avut timpul necesar sa participam in competitii interne.
Te cunosc?

codrutc
14th February 2011, 07:30
este Ilka Csoregi care a intrat in clasamentul ITF in iulie 2010 iar saptamana viitoare va fi in top 100. In momentul de fata este la cel de-al 4-lea turneu consecutiv castigat in urma a 19 victorii consecutive. Si mai remarcabil este ca nici macar nu a implinit 15 ani si castiga meciuri impotriva unor fete cu 3 ani mai in varsta decat ea. Ea este viitorul tenisului feminin din Romania si indraznesc sa cred ca va juca un rol important si in cel mondial.

rebel father
14th February 2011, 09:35
You are right man,Ilka is the best!

Optimistul
14th February 2011, 22:42
Nu am mai vazut-o de mult pe Ilka jucand dar ma bucur sa aud ca a progresat. Este o fata muncitoare, puternica si plina de bun simt.

Cipri
14th February 2011, 22:44
Are rezultate excelente in ultima perioada si daca nu o sa se piarda ii prevad o cariera plina de trofee la senioare !

jan ctin
17th February 2011, 09:29
Bravo Ilka .Bravo si pentru cei din preajma ei care i-au facut programul de competitii si au facut rost de bani de deplasari.
Sa nu o uitam si pe Cris Dinu care e in turul 2 la Mallorca la un 25000 venita din calificari. De departe cea mai buna din generatia nascuta in 1993.