PDA

View Full Version : Revelatiile si deceptiile anului 2009 in tenis



Cristina
8th December 2009, 16:02
Anul 2009 a fost un an al schimbarilor in tenis!Daca la debutul anului Nadal parea de neoprit,la mijlocul anului lucrurile s-au schimbat si Federer a revenit pe prima pozitie!La USO cand toata lumea credea ca Federer se apropie de un al 6-lea trofeu consecutiv la Flushing Meadows este infrant de ceea ce cred eu ca va fi urmasul sau si anume Juan Martin Del Potro
Multa lume se astepta ca Andy Murray sa castige cel putin un trofeu de GS dar a facut cel mult semifinala!
Mi-a placut enorm modul in care s-au reinventat Fernando Verdasco,Andy Roddick si m-a surprins finalul extrem de bun de sezon al lui Nikolay Davydenko!De asemenea este de laudat revenirea lui Tommy Haas si mai ales a castigatoarei de la USO Kim Clijters!
In opinia voastra care sunt revelatiile si deceptiile anului 2009 in tenis?

Q-Djyni
8th December 2009, 16:11
Revelatii:

Robin Söderling

Ferrero

Reveniri:

Haas

Marcos Baghdatis

Surprize placute:

Benjamin Becker

Youzhny

Ljubicic

Rajeev Ram

Davydenko

Dustin Brown


Deceptii:

Mario Ancic

Nalbandian

Rafael Nadal

James Blake

Ernests Gulbis

Tursunov

Kiefer


Cei mai constanti:

Del Potro

Federer

Murray

Djokovic

Kooler
8th December 2009, 17:24
Revelatia anului: Juan Martin Del Potro, Nicolay Davydenko
Deceptia Anului: Rafael Nadal
Cel mai constant: Roger Federer

Revelatia anului: Kim Clijsters
Deceptia Anului: Ana Ivanovic
Cea mai constanta: Elena Dementieva

El Pistolero
8th December 2009, 18:10
Revelatia anului: Juan Martin Del Potro, Robin Soderling
Deceptia Anului: Rafael Nadal,Andy Murray


Revelatia anului: Kim Clijsters,C.Wozniacki
Deceptia Anului: Ana Ivanovic

DaniNadal
8th December 2009, 18:29
Revelatii:

Robin Söderling

Ferrero

Reveniri:

Haas

Marcos Baghdatis

Surprize placute:

Benjamin Becker

Youzhny

Ljubicic

Rajeev Ram

Davydenko

Dustin Brown


Deceptii:

Mario Ancic:rosu:

Nalbandian:rosu:

Rafael Nadal:rosu:

James Blake
:ok:
Ernests Gulbis

Tursunov:ok:

Kiefer:ok:


Cei mai constanti:

Del Potro

Federer

Murray

Djokovic

Daca pt tine Nalbandian,Ancic si Nadal sunt deceptii pt ca nu prea au jucat atunci chiar ca nu mai inteleg nimic.Dupa mine:
Revelatii:Soderling(8apt),Zeballos(45atp),DeBakker (96apt),Isner(34)
Confirmari: DelPotro(5),Cilic(14),Murray(4)
Reveniri: Dent(76),Hewitt(22),Haas(18),Roddick(7)-la el mai mult datorita jocului nu clasamentului.Ferrero(23),Youzhny(19),Baghdatis(42 )
Deceptii:GULBIS:rosu:(90),Blake:confused:asta e top20(44acum),Gasquet(52).Simon(15),D.Young(aprox2 00),si intr-o oarecare masura M.Fish(55)si Andreev(28).
Tinere sperante:Dimitrov,Britton,Berta,Tomic(am o presimtire ca nu ajunge in top10 never),si nush DeBakker daca ai trebui inclus aici fiindca are deja peste 20 ani.

michai
9th December 2009, 14:38
Revelatia anului:Soderling,Del potro
Deceptia:Gulbis

Ca fan l-as pune si pe Nadal....dar el nu a jucat o parte a sezonului,iar de la revenire a ajuns totusi in fazele finale

Icebox
9th December 2009, 17:49
Nu neaparat revelatii, ci reveniri, Hewitt si Ferrero. La revelatii i-as baga pe Soderling, Isner, Bellucci, Zeballos, Cuevas, Luczak. An mai slab pentru Simon, Andreev, Tursunov.

La feminin ca revelatii cred ca sunt mai multe, Kuznetsova, Wozniacki, Stosur, Wickmayer, Dulgheru, Kateryna Bondarenko, Oudin, Bacsinszky. Revenirile bineinteles Clijsters si Sharapova. La dezamagiri ar intra Mauresmo, Zheng, poate si Lisicki - eu o vedeam personal mai sus si chiar are joc de un loc mult mai bun.

ducus
9th February 2010, 10:28
Deceptii: mai multe, printre care si Alex Bogdanovic. M-as fi asteptat mai mult de la acest pusti, are aproape 26 de ani si 8 ani de profesionisti si participa doar la Challenge-uri :(
Acum e nr. 169 mondial cu 250p. Si Gasquet a facut-o lata la faza cu dopajul.
Intre revelatii ar fi rusul Davidenko care a avut un final foarte bun de an dupa acea accidentare de la inceputul lui 2009. Sa vedem daca va mai reusi sa avanseze cateva pozitii in acest an.