PDA

View Full Version : Traian Basescu, reales presedinte al Romaniei. Romania incotro? 2009-2014



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

miril
7th December 2009, 17:15
In urma algerilor prezidentiale de ieri, 6 decembrie 2009, Traian Basescu a fost reales in functia de presedinte al Romaniei, pe o perioada de inca cinci ani, anunta BEC.

"Președintele Traian Băsescu a obținut 50,33% din voturi, în timp ce contracandidatul său, Mircea Geoană, a obținut 49,66% din voturile exprimate, potrivit datelor anunțate de Biroul Electoral Central la ora 14.50. BEC a centralizat rezultatele din toate secțiile de votare. Prezența la vot a fost de 58.02%".

Va fi interesant de vazut cum promisiunile presedintelui Basescu se vor capitaliza sau nu, in acest al doilea mandat. O va duce po****tia mai bine sau nu, vor fi reforme politice profunde privind Constitutia, Parlamantul, samd, asa cum a promis Basescu sau nu, vom iesi din haosul economic sau nu, vom avea repede un Guvern care sa conduca tara si atunci care va fi configuratia lui, iata cateva intrebari care astepta raspunsuri din parte colegilor de forum. Sper ca lucrurile sa iasa rapid din blocajul actual, ca politicenii, indiferent de culoarea politica, sa actioneze cu responsabilitate in asa fel incat tara sa incepa drumul spre redresare. Bafta Romania!

Q-Djyni
7th December 2009, 17:23
Bravo Basescu.Le-a facut-o din nou :D Sic!

Totusi,vad Romania la fel in urmatorii ani,cu o usoara imbunatatire.Sub PSD era o usoara inrautatire :D

rhadoo
7th December 2009, 17:44
Bravo Basescu.Le-a facut-o din nou :D Sic!

Totusi,vad Romania la fel in urmatorii ani,cu o usoara imbunatatire.Sub PSD era o usoara inrautatire :D

desteptule!ne-a facut-o noua,celor care locuim,muncim si mai ales platim taxe(mari)in ROMANIA si nu voua care stati bine mersi ca niste"auslanderi" ce sunteti,cine va da voua dreptul sa decideti cine si mai ales cum sa fim condusi?tu platesti bah impozit forfetar ca asa vrea pwula lu basescu si ai lui?tu nu ai dreptul sa muncesti decat daca esti membru pd l?:rosu::rosu:

zebe
7th December 2009, 17:50
Atata-s de penibili astia. Si nu ma refer doar la portocalii marinarului, ci la toata clasa politica de pe la noi. Niste curve. Ne cam meritam liderii.

S-au apucat pedelistii sa sarbatoreasca prin Cluj.

Cat despre subiect, eu consider ca odata si odata iesim din criza economica. Cu intarziere fata de ceilalti, dar o sa fim luati si noi de val. Din criza politica, mai greu. Mai nou, scandal in politica e un cuvant sinonim cu "Basescu".

JJ
7th December 2009, 18:57
Va fi interesant de vazut cum promisiunile presedintelui Basescu se vor capitaliza sau nu, in acest al doilea mandat. O va duce po****tia mai bine sau nu, vor fi reforme politice profunde privind Constitutia, Parlamantul, samd, asa cum a promis Basescu sau nu, vom iesi din haosul economic sau nu, vom avea repede un Guvern care sa conduca tara si atunci care va fi configuratia lui, iata cateva intrebari care astepta raspunsuri din parte colegilor de forum. Sper ca lucrurile sa iasa rapid din blocajul actual, ca politicenii, indiferent de culoarea politica, sa actioneze cu responsabilitate in asa fel incat tara sa incepa drumul spre redresare. Bafta Romania!
"o va duce po****tia mai bine sau nu" - asta nu depinde prea mult de ce fac ei, ci de ce face fiecare dintre noi

"vor fi reforme politice profunde privind Constitutia, Parlamantul, samd" - Pai modificarea constitutiei in sensul parlamentului unicameral va trebui adoptata de parlament. De vazut daca poporul o va si adopta (In esenta, daca se mai aduna 50% prezenta). Poate se baga totusi si o formula care sa anuleze obligativitatea ulterioara a 50% prezenta, ca sa aiba sanse si referendumuri pe initiativa po****ra. Revin iar la Elvetia, unde fac aia referendumuri pentru orice, 5-6 bucati pe an, si numai prost nu le merge.

"vom avea repede un Guvern care sa conduca tara" - asta e de fapt proba de foc pentru Basescu. A mizat in toata campania ca dupa alegeri i se va adopta guvernul. Daca nu propune un prim ministru care sa fie acceptat de parlamentul actual, poate sa-si bage realegerea undeva.

"vom iesi din haosul economic sau nu" - ehe, parca nici n-a prea promis asta, sau doar cu jumate de gura. Cert e ca in 2010 va fi jale.

resita
7th December 2009, 19:01
Oare urmatoare majoritate va fi PD-PNL?

miril
7th December 2009, 19:14
Sper sa nu. Altfel va pati ca PNT-CD. Bunastarea Elvetiei nu tine de modul de a aplica referendumul. Si Suedia este o tara unde bunastarea este la ea acasa si referendumul nu este modalitatea de a hotara politic ca sa nu mai vorbesc ca folosirea referendumului impune o anumita maturitate politica a po****tiei unde la noi "care va sa zica nu exista".

El Pistolero
7th December 2009, 20:44
de ce ai sters mesajul?n-am voie sa imi spun parerea?
repet cu basescu nu cred ca ne indreptam nicaieri
ce te deranjeaza aici?

Sorin Blaj
7th December 2009, 21:09
Raul. Nu te opreste nimeni sa-ti spui parerea, dar asta nu inseamna ca poti sa vorbesti porcos pe aici. Poate ar fi cazul sa te speli pe dinti, inainte de a scrie asa ceva.

YoYoyOi
7th December 2009, 21:13
cum incotro? in aceeasi directie pe care a avut-o si pana acum?
realegerea lui Base arfi trebuit sa insemne schimbarea directiei?

Daca ar fi fost Geoana subiectul in propozitie as fi inteles rostul intrebarii.

Charon
7th December 2009, 21:22
noi am ramas fara directia,poate de aia a urcat fmi-ul la volan!:rolleyes:
p.s directia lui basescu e separata pe fiecare ochi,azi stanga,maine dreapta!

rtl
7th December 2009, 21:51
"o va duce po****tia mai bine sau nu" - asta nu depinde prea mult de ce fac ei, ci de ce face fiecare dintre noi
Zau? Atunci de ce se mai percep taxe si impozite?

JJ
7th December 2009, 22:49
Zau? Atunci de ce se mai percep taxe si impozite?
Te compatimesc, daca tu ai stat pana acum la mana taxelor si impozitelor pe care le-ai platit tu la stat. Eu o duc mai bine in pofida acestor taxe.

rtl
7th December 2009, 23:01
O duci bine? Cat faci de la Bucuresti la Constanta? Dar de la Bucuresti la Timisoara? Cand circului prin Bucuresti o iei prin sau peste pamant si eviti aglomeratia? Cand te duci la meciurile Rapidului parchezi masina in parcarea subterana sau la etaj? Daca vrei stau pana maine si-ti dau exemple.

JJ
7th December 2009, 23:28
Bre rtl, am zis ca o duc mai bine, nu ca am emigrat in Germania. :D

miril
8th December 2009, 00:45
cum incotro? in aceeasi directie pe care a avut-o si pana acum?
realegerea lui Base arfi trebuit sa insemne schimbarea directiei?

Daca ar fi fost Geoana subiectul in propozitie as fi inteles rostul intrebarii.

Ti-a explicat Cioclu, Yoyo. E vorba de acum incolo ca pana acum... Fara azimut, parerea mea.

gligorcostin
8th December 2009, 01:02
Eu astept un referendum pentru a fi eliminata din Constitutie limita de 2 mandate.

Urmuz
8th December 2009, 12:09
Imi doresc ca cele doua partide ale dreptei, PDL si PNL, sa faca un guvern adevarat, alcatuit din oameni valorosi, precum Daniel Daianu, Valentin Lazea, Daniel Funeriu, Atilla Korodi, Sever Voinescu, MRU, s.a. Le spun NU unora ca Udrea, Paleologu, Adomnitei, Orban, etc.

miril
8th December 2009, 12:30
Eu nu as fi impotriva dar... Ce facem cu vointa lui Basescu? Aia de pana acum. Din pacate nu cred ca s-a schimbat peste noapte. Nu-i plac sfatuitorii chiar si cei foarte buni.

Gabri3l
8th December 2009, 12:37
Romania va merge inainte... ca si pana acum.

daca, Doamne Fereste, ar fi fost ales prostanacul ala si si-ar fi infiltrat astfel toate tentaculele psd-iste peste tot(justitie, administratie samd), Romania s-ar fi intors inapoi cu ani buni...inainte de a fi intrat in UE, cu siguranta.

TeBat
8th December 2009, 12:41
Romania incotro?

tot inainte....
unde?
nu se stie

Bancaru
8th December 2009, 13:09
Basescu o sa aiba si parlament deci si guvern propriu. Ba o sa aiba si un an de parlament mono. Atunci sa te tii. Cine sa il mai demita atunci? Mamaie? Dar sa revenim la chestii importante: sunt 33 de ani azi de cand Eagles a lansat Hotel California si 29 de cand a fost impuscat John Lennon. De asemenea 66 ani de la nasterea lui Jim Morrison. Ca sa nu mai zic de cei 2 ani trecuti de la moartea domnului "Lazarescu" (Ion Fiscuteanu).
Basescu o sa faca guvern cu PDL, unguri, minoritati (minoritatile nu au culoare politica, eu ii inteleg cumva. M-ar mira putin la unguri, dupa ce i-a divizat si i-a cam atatat unii impotriva celorlalti) plus o mana de tradatori care vad interesul national, spre deosebire de cei care nu il vad. Asa se separa parlamentarii, nu pe doctrine si idei, ci cei care vad interesul national si cei care nu il vad. Deasupra lor e Basescu care se face ca nu il vede, desi zice ca il are sub piele. Nu o sa faca nicio reforma. Ce reforma? Desi vi se pare ca a trecut un an, ei bine nu, suntem exact in anul 2008, la final, SE CAUTA UN PREMIER.

JJ
8th December 2009, 13:10
Eu astept un referendum pentru a fi eliminata din Constitutie limita de 2 mandate.
Atunci s-ar vedea adevarata forta a lui Basescu - cand ar trebui sa se confrunte direct cu Ilici. :D Pronostic, desi n-o sa avem alegerile astea: Il mananca Iliescu cu fulgi cu tot.

clausisme
8th December 2009, 17:21
ehh trebuie si opinunea de mijloc ... sa fie ca si pana acum :) nici prea prea nici foarte foarte

Kooler
8th December 2009, 17:31
Deci daca toate partidele o sa respinga PD-L in a face alianta la guvernare si tinind cont ca Pdl nu are presedinte, parlamentari se vor reduce, guvernul va fi unicamenral, se poate intuii raspunsul la intrebarea: Romania, incotro? Raspuns:..!!? Indiciu: incepe cu D si se termina cu ictatura.

Sorin Blaj
8th December 2009, 19:23
Sau inseamna ca unii inca viseaza cai verzi pe pereti. Asa, ca si Geoana in seara de 6 decembrie.

J.Bond
10th December 2009, 16:50
Băsescu s-a întâlnit la Bonn cu premierul moldovean, care l-a felicitat pentru succesul în alegeri

Premierul moldovean, Vlad Filat, s-a întâlnit, joi, la Bonn, cu mai mulți oficiali europeni, printre care președintele Traian Băsescu, informează un comunicat al Guvernului de la Chișinău, precizând că premierul l-a felicitat pe șeful statului român pentru succesul în alegeri.

Potrivit sursei citate, premierul Vlad Filat a discutat cu șeful statului român "aspecte ce țin de realizarea înțelegerilor la care cei doi oficiali au ajuns în timpul vizitei întreprinse de prim-ministrul Republicii Moldova la București în perioada 13-14 noiembrie".

"În cadrul acelei întrevederi s-a convenit asupra urgentării punerii în aplicare a Acordului privind micul trafic la frontieră, deschiderea consulatelor României la Cahul și Bălți și a Republicii Moldova la Iași și deschiderea cât mai curând posibilă a podului Rădăuți-Lipcani", se arată în comunicat.

Guvernul de la Chișinău precizează că, în cursul întrevederii, Traian Băsescu s-a referit și la decizia autorităților române de a acorda un sprijin umanitar de urgență Republicii Moldova în vederea prevenirii îmbolnăvirilor cu virusul gripal pandemic, premierul moldovean mulțumind României pentru acest ajutor.

De asemenea, Guvernul de la Chișinău precizează că Vlad Filat l-a felicitat pe Traian Băsescu pentru succesul înregistrat la alegerile prezidențiale din România.

Întrevederea celor doi a avut loc la Bonn, unde aceștia participă la lucrările Congresului Partidului Po****r European.

delaoltenia
11th December 2009, 11:16
Suntem o tara divizata pe criterii strict politice,ce pot sa mai spun....urez jumatatii de Romanie sa traiasca dupa cum a votat.

J.Bond
11th December 2009, 12:00
Inca un "sobolan rosu" PSDist prins cu ceea ce stiu cripto-comunustii sa faca mai bine. FELICITARI DNA! :ok:

Cătălin Voicu, audiat de DNA
Vineri, 11 Decembrie 2009

Senatorul PSD a fost adus în această dimineață la Direcția Națională Anticorupție. Voicu a fost chemat la audieri fiind cercetat pentru fapte de corupție.

Senatorul PSD Cătălin Voicu a fost adus la sediul DNA în baza unui mandat de aducere pentru a fi audiat într-un dosar în care este învinuit, au declarat surse oficiale. Pe de altă parte, purtătorul de cuvânt al DNA, Livia Săplăcan, a declarat că în prezent, procurorii anticorupție desfășoară acte procedurale în acest caz.

Conform unor informații neoficiale Voicu este acuzat de trafic de influență și divulgare de informații clasificate. Tot neoficial se vorbește despre un flagrant, organizat de DNA, azi-noapte.

Voicu a fost deputat din partea PSD în perioada 2004-2008, în prezent fiind senator din partea PSD, ales în București.
Cătălin Voicu este vicepreședintele Comisiei pentru Apărare din Senat.

Potrivit celei mai recente declarații de avere completate, senatorul are în proprietate doar un teren agricol de 4,9 hectare în comuna Călugăreni din județul Giurgiu, moștenit în anul 1996 de soția sa.

El a precizat în declarația de avere că locuiește împreună cu părinții săi în imobilul proprietate a acestora. Politicianul are două mașini, un Peugeot 106 cumpărat în 1996 și un BMW X3 achiziționat în 2006.

Apropiatul lui Vanghelie

Cătălin Voicu a fost cadidat pentru portofoliul Ministerului Administrației și Internelor în Guvernul PSD-PDL, în decembrie 2008. El este considerat un apropiat al lui Marian Vanghelie.

Deputatul PSD Cătălin Voicu declara, la acea vreme, că este recomandat pentru postul de ministru al Administrației și Internelor, de faptul că provine din lumea Internelor, având expertiza necesară pentru acest domeniu.

Voicu a precizat că gradul de general, pe care îl deține de la 38 de ani, reprezintă o chestiune maximală în cariera militară, întrucât gradul de mareșal nu se conferă decât în timpul războiului. Voicu a lucra efectiv în cadrul SPP.


http://www.evz.ro/pictures/articles/normal/83eeae007c18b5d5e851bd5cf1c5df682af59ed8.jpg
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/879384/Catalin-Voicu-audiat-de-DNA/

Charon
11th December 2009, 12:19
a inceput vanatoarea,trebuie sa-si arate forta acum la inceput de mandat!
apropo de flagrant,ce se mai aude de Remes?

DJ_ME
11th December 2009, 12:24
Eu astept un referendum pentru a fi eliminata din Constitutie limita de 2 mandate.

Cred ca ai minim 5 ani de asteptat.

J.Bond
11th December 2009, 12:24
Idiotul dracului de jidan imputit de Catalin Voicu. Se aude ca sobolanul rosu vroia sa mituiasca judecatorii de la Curtea Constitutionala pentru a da dreptate PSDeilor in contestarea alegerilor prezidentiale.:rosu:

Daca se adevereste, inca o data FELICITARI DNA!!!!

Bancaru
11th December 2009, 12:43
Markere, eu zic sa editezi ce ai scris daca nu vrei sanctiune. Aici nu cred ca se fac referiri la provenienta etnica. Parerea mea. In rest, foarte frumos.

Bancaru
11th December 2009, 13:29
Pai vad ca "jidan imputit" a ramas. Eu la asta ma refeream. Este ura de rasa. In plus nu cred ca ala e evreu.

miril
11th December 2009, 13:40
Expresia initiala era jidan bolsevic. Repetitia este mama sanctiunii.

illazio
11th December 2009, 13:51
si in expresia "jidan bolsevic" unde-i jignirea ?

miril
11th December 2009, 13:55
Nu raspund la aceasta intrebare.

illazio
11th December 2009, 13:59
dar in schimb dai sanctiuni aiurea...

Q-Djyni
11th December 2009, 14:21
desteptule!ne-a facut-o noua,celor care locuim,muncim si mai ales platim taxe(mari)in ROMANIA si nu voua care stati bine mersi ca niste"auslanderi" ce sunteti,cine va da voua dreptul sa decideti cine si mai ales cum sa fim condusi?tu platesti bah impozit forfetar ca asa vrea pwula lu basescu si ai lui?tu nu ai dreptul sa muncesti decat daca esti membru pd l?:rosu::rosu:

Eu nu am drept de vot ;)

miril
11th December 2009, 14:24
Eu zic ca ar trebui sa te gandesti de mai multe ori si iti recomand sa eviti off topicul de acum incolo. Discutia poate continua, daca vrei, prin PM.

Curtea Constituțională a decis renumărarea voturilor nule de la turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Hotărârea este definitivă și se comunică BEC.

Curtea Constituțională a decis reexaminarea buletiunelor de vot nule și renumărarea acestora de către BEC pentru a se vedea dacă există diferențe între datele consemnate în procesul verbal și realitatea constatată. Este vorba de 138.446 de voturi nule.

PSD a contestat la CCR rezultatul alegerilor pe motiv de fraudă și a cerut reluarea alegerilor.

http://www.realitatea.net/curtea-constitutionala-a-decis-renumararea-voturilor-nule_691463.html

Concluzia, acest topic, deocamdata, nu respecta realitatea...constitutionala. Pronostic, va ramane in picioare. Nu spun nici ce si, mai ales, nici cine.

JJ
11th December 2009, 14:30
Pai asta era o masura clara, ca era o diferenta de vreo 10 voturi intre "Total voturi" si suma "Voturi nule"+"voturi valabil exprimate". Dar asta e singura chestie data de Curte? Cu fraudele cum ramane?

J.Bond
11th December 2009, 14:41
dar in schimb dai sanctiuni aiurea...

Ultra, e destul de clar penibilitatea dovedita din nou a "moderatorului" respectiv.

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2865779#post2865779

Pai pe tov de pahar, Bancar, il lasi sa-si verse toate laturile pe forum la adresa altor forumisti(vezi Gica Chioru, J. Bond, Bumbescu si alti cativa) tot timpul si nici macr nu-l atentionezi sau editezi mesajele spurcate, in timp ce pe alti useri ii sanctionezi cu 20 de puncte fara micio atentionare desi acestia nu au jignit niciun forumist de pe acest forum. Penibil!

Bancaru are la avatar de ani de zile cred exact aceeasi expresie "Tigan imputit" si asta inseamna ca, dupa el, trebuia banat pe viata dar defileaza in continuare bine mersi pe acest forum.:rosu:

http://s2.postimage.org/PRbXi-3fb333c1e785970fa116116d412f96d6.jpg
Vezi mai multe aici:http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2865841#post2865841

miril
11th December 2009, 14:47
J.Bond, te faci de ras, mai ales ca ai uitat de ghilimele si de cine a spus...fara ghilimele. In plus, ti-am dat o atentionare, initial, dar s-a dovedit ca nu intelegi ca ce spui tu este foarte grav, discriminator vis a vis de o comunitate mondiala. Te rog, inceteaza cu off topicul si jignirile, aici, si continua discutia pe Administrativ, daca vrei.

Bancaru
11th December 2009, 14:52
E posibil ca toti bolsevicii sa fi fost evrei, dar nu toti evreii au fost bolsevici. E greu cu artimetica, nu, UltraSlayer? Quid pro quo...

illazio
11th December 2009, 14:56
E posibil ca toti bolsevicii sa fi fost evrei, dar nu toti evreii au fost bolsevici. E greu cu artimetica, nu, UltraSlayer? Quid pro quo...

cine a zis ca toti bolsevicii au fost evrei ? si chiar daca ar fi zis cineva asa ceva, a fi bolsevic e o jignire ?

miril
11th December 2009, 15:02
Nu evreii dar jidanii. Sa incetam cu off topicul.

illazio
11th December 2009, 15:05
pai jidanii nu-s evrei ?

Bancaru
11th December 2009, 15:06
Ba sunt, asa cum si romanii sunt tigani (pentru europeni).

illazio
11th December 2009, 15:09
deci in realitate nu sunt ? decat pt europeni ?

stai cam greu cu logica eh ? :happy

miril
11th December 2009, 15:16
UltraSlayer, Bancaru glumeste cu tine, asta-i singurul motiv de tavalit pe jos de ras. Jidani este o etichetare pejorativa ca si tigani in loc de (r)romi sau bozgori in loc de unguri. Si cu asta am terminat lectia.

illazio
11th December 2009, 15:24
Poate mai sunt si alte motive de ce esti asa indarjit .. btw cred ca Bancaru e destul de mare sa vorbeasca si singur nu are nevoie de purtatori de cuvant.

Cat despre jidan el nu e peiorativ deoarece in idish evreii chiar asa isi spun spre deosebire de tigani care chipurile nu si-ar spune tigani in limba rrromales si nici ungurii bozgori.

Bancaru
11th December 2009, 15:31
Eu sunt destul de mare, dar tu ai nevoie de mai multe persoane sa iti explice. Imi place ca iti insusesti logica mea.
In realitate nu sunt. Eu nu sunt, dar daca tu esti nu o sa te judec pentru asta.
Decat ala nu e corect folosit. Nu stiu cum se face dar il folosesti ca si Geoana. Da, se pare ca europenii au o senzibilitate de genul asta. Americanii nu, chiar simpatizeaza, iar africanii... ar fi si culmea.
In dictionar apare ca fiind termen peiorativ. Dar ce conteaza dictionarul?

illazio
11th December 2009, 15:41
nu pot decat sa admir coerenta mesajului, presupun ca pt ceilalti care citesc e nevoie de subtirare :happy

Bancaru
11th December 2009, 15:47
Mda...:sleep:

Romeo
11th December 2009, 17:11
sa fim seriosi, minuni nu se vor intampla nici daca, doamne fereste, ar fi Mircea presedinte. Chiar isi mai inchipuie cineva ca va veni cineva care sa ne aduca la fel de competitivi ca Japonia ? Se va continua circul politic, tara va continua suisuri sau coborasuri in functie de interesele mondiale sau continentale, noi ne pierdem timpul inutil.

Bancaru
11th December 2009, 22:18
Am vazut un filmulet pe net, nimic deosebit, probabil, cu Videanu telefonandu-i lui Hrebenciuc. Il apela - Viorica. Pai astia sunt aia care la teve se injura si la celular se alinta? Dezgustator. Mai dezgustator decat Marker.
Markere, tu vorbesti despre tine la pers. a III-a? Laturi? Nesimtitule. Avantajul (tau) de a nu citi (eu) ce scrii (tu). Decat din greseala - asa am vazut, la ora asta ce spui despre mine. Ba, cand o sa ai macar ocazia sa stai drepti langa masa la care beau eu cu cativa pe aici, sa iti iei carnetelul si sa notezi, ca ai ce citi apoi. Eu beau numai cu doctori, filosofi, muzicieni si cu Georges (viitor pictor).

Tyler Durden
11th December 2009, 22:22
Eu cred ca o sa ajungem acolo unde am fi ajuns si cu Geoana...in Cythera.

Bancaru
11th December 2009, 22:25
Eu nu stiu ce e asta. Adica ce anume vrei sa zici? Recunosc ca nu cunosc.

Tyler Durden
11th December 2009, 22:30
Era insula Hafroditei, bre, insula amorului. :D

miril
11th December 2009, 22:33
Et in Cythera ego. Base dixit! Bancaru, progresisti cu alte cuvinte.

Tyler Durden
11th December 2009, 22:36
Base in Dixieland...Eu raman la parerea ca e mai bine Base, evident ca n-am sa mai cred acelasi lucru daca Base o sa vrea si al treilea mandat. :D

Bancaru
11th December 2009, 22:37
Hermafroditei?
Pai Ciprul ce ... amorul meu este?

miril
11th December 2009, 22:40
De la "Doctoru", un balsam impotriva mizeriei politice. De Dimnineata, la pranz si seara:

w5020lIzriY


Base in Dixieland...Eu raman la parerea ca e mai bine Base

N-o sa mai apuci. Ia ceva pastile d'acilea, de la "Doctorita", sa-ti treaca...vedenia:

PetIOr3sXlA&feature=related.

Tyler Durden
11th December 2009, 22:47
Oricum, l-am prins pe Bancaru cu tema nefacuta la Baudelaire...:D

Bancaru
11th December 2009, 22:50
Recunosc. E rusinos?

Tyler Durden
11th December 2009, 22:51
In mediile basesciene da, desi ar fi fost si mai rusinos sa nu fi citit...Levantul. :D

Bancaru
11th December 2009, 22:52
Faci parte din mediile astea?

miril
11th December 2009, 23:01
El, ca orice tanar de geniu, facand parte din medii e-Levante, face greselile lui Eliade si Cioran. Asta ca, apoi, sa ajunga unde...nu a vazut Parisul.

Bancaru
11th December 2009, 23:23
Mai degraba Tutea.

miril
11th December 2009, 23:31
Sper sa nu ne-auda.

J.Bond
12th December 2009, 09:19
Traian Băsescu, aplaudat la scenă deschisă de po****rii europeni;)

delaoltenia
12th December 2009, 09:26
Esti depasit markere,asa prevede protocolul,doar n-ai fi vrand sa-l huiduie. :D

J.Bond
12th December 2009, 09:28
Politrucule activist de partid Dario, lasa-ne, lasa-ne ca ne-ai plictisiiit!!!:) Du-te mai bine si bea o tarie la suparare cu colegul de partid, betivanul Orban.;)

delaoltenia
12th December 2009, 09:32
markericiule,esti penibil si simpatic ca de obicei.
sa traiesti cum ai votat!!! :happy
Imi este mila de tine si de multi altii asemeni tie,in asemenea hal de degradare umana si morala ati ajuns incat gandirea va este intunecata,tind sa cred ca sunteti cu adevarat rupti de realitate.
Pentru tine linsul mainii si bocancului stapanului vremelnic este o mareata realizare,dar,nu uita ca cei ca tine se numesc lingai.

JJ
12th December 2009, 09:44
Adica sa traiasca multiplu? :D

delaoltenia
12th December 2009, 09:52
Nu cred ca poate defini un asemenea termen,in primul rand nu are voie. :D

miril
12th December 2009, 09:57
J.Bond, schimba-ti discursul. Ironizeaza-l cat vrei daca gasesti pe Dario sau pe ceilalti carora nu le impartasesti punctele tale de vedere dar lasa etichetarile conform...luptei de clasa in afara forumului. Daca vrei sa ramai singur sau cu cine vrei tu fa-o in alta parte nu aici pe forum. Iti reamintesc ca provocarile ca ma sus se cheama trolling si sunt pasibile de sanctionare. Ii rog si pe ceilalti care-i raspund sa nu se lase prinsi in provocari si sa respecte la randul lor regulamentul. Inca o data, sa vorbim la obiect si nu la subiecti. E chiar asa de greu?

delaoltenia
12th December 2009, 10:04
Nu e greu domnule,dar individul asta are impresia ca vocea lui pe ols e doar cea care conteaza.
Am raspuns ceva mai sus ca Basescu a fost aplaudat doar pentru ca asa impun uzantele diplomatice...urmarile se vad,politruc,betivan s.a.

miril
12th December 2009, 10:08
Am vazut si eu, de aici si comentariul de mai sus.

J.Bond
12th December 2009, 10:09
Lasand la o parte aberatiile trollului activist Dario de mai sus la adresa altor forumisti si a "moderatorului" politruc arhicunoscut si deja scos la iveala din timp, care bineinteles ca isi hraneste trollul favorabil din dotare, si revenind ON TOPIC,

Traian Băsescu, aplaudat la scenă deschisă de po****rii europeni;)

Partenerii din familia politică a po****rilor europeni l-au felicitat joi pe președintele Traian Băsescu pentru victoria în alegerile prezidențiale. Șeful statului a participat la Bonn la congresul PPE, în calitate de invitat.
Șefi de stat și de guvern din familia po****rilor europeni l-au aplaudat la scenă deschisă obținerea celui de al doilea mandat de președinte.
Printre ei, cancelarul german Angela Merkel și premierul italian Silvio Berlusconi.

http://www.tvr.ro/articol.php?id=73823

J.Bond
12th December 2009, 10:21
sa fim seriosi, minuni nu se vor intampla nici daca, doamne fereste, ar fi Mircea presedinte. Chiar isi mai inchipuie cineva ca va veni cineva care sa ne aduca la fel de competitivi ca Japonia ? Se va continua circul politic, tara va continua suisuri sau coborasuri in functie de interesele mondiale sau continentale, noi ne pierdem timpul inutil.

Relax Romeu, din fericire pentru Romania, tara asta nu va fi condus de catre un Prostanac ca Geoana.:ok: Circul politic e intretinut doar de PSD-PNL-aripa KGB(toti romanii au observat deja asta, nu mai e o noutate). Dar acestia vor fi din ce in ce mai putini in viitorul apropiat iar circul pe care il fac ei nu va mai dura mult. Trust me!;)

Tyler Durden
12th December 2009, 10:43
El, ca orice tanar de geniu, facand parte din medii e-Levante, face greselile lui Eliade si Cioran. Asta ca, apoi, sa ajunga unde...nu a vazut Parisul.

Asta sper ca a fost o ironie, caci altfel, a ma compara pe mine cu cei doi, este ca si cum l-ai compara pe Marker cu Pierre Manent...:D
Imi pare rau nu mi-am pastrat promisiunea de acum cateva saptamani cand spuneam ca n-am sa mai postez pe Politica, cel putin o perioada. Eu sunt nombrilist si putin in pasa de politica (care este cel putin in teorie priveste un proiect comun). Am sa ma retrag in Castalia, lasandu-va pe voi sa polemizati pe marginea dilemei legate de cine ar fi mai bine sa asfalteze soselele (aici am fost cam nicasian, stiu).:D

miril
12th December 2009, 10:59
E bine sa postezi si aici, Des si mai des decat ai facut-o pana acum. Vrei, nu vrei, politica iti influenteaza viata. In rest, gluma este serioasa, ca sa zic asa. Esti un tanar inteligent, citit, ceea ce nu inseamna ca asta te impiedica sa faci alegeri gresite, stii tu... Noi, ailalti, am ajuns la varsta unde si o doza de dasteptaciune, sper, ne face sa vedem un pic altfel realitatea politica damboviteana. Nu mult, dar un pic mai altfel. In final, te rog sa mai postezi si pe aici caci...o sa-mi lipsesti chiar daca te situezi, partial, de partea celalata a optiunilor. Cu poarta deschisa, drept momeala...electorala :D:

9q8_M12mW6Q

Tyler Durden
12th December 2009, 11:20
Uf, mi-a placut atat de mult melodia, incat acest captatio benevolentiae era cat pe ce sa reuseasca...:D
Eu stiu cat de importanta e politica, dar chiar si asa eu am ales un alt drum. Prefer sa ma joc cu margele de sticla, decat sa scrutez realitati palpabile, dar hîde.

miril
12th December 2009, 11:23
Bine, Hesse! Mai treci si pe aici.

Tyler Durden
12th December 2009, 11:29
Ok, am sa incerc sa fac o sinteza intre Hesse cu Basse!:drak:

miril
12th December 2009, 11:33
Ba...Hesse!

J.Bond
12th December 2009, 14:51
Atât.

Scriu de sinistrul Cătălin Voicu de doi ani și jumătate. Și în ciuda celor scrise, nimeni, dar nimeni din presă n-a fost interesat să continue acest subiect. Pe cât de ciudat, pe atât de interesant, nu?

Oricum, nici nu mai contează. Important este că azi, sinistrul personaj a fost ridicat de DNA de acasă, "în fața vecinilor". Cel puțin el așa a declarat... Mi se pare culmea și poate lumea a uitat, dar eu sigur nu. Sinistrul Voicu stă fix lângă Palatul Cotroceni. Deci la ora aia, vecinii nu erau acasă...Erau la Bruxelles.

În fine, părerea mea e că toată această măreață operațiune trebuia să se întâmple mult mai demult. Acest om nici nu trebuia să fie în Parlamentul României. Nici în Senat, nici în Camera Deputaților. Și nici în Palatul Cotroceni pe vremea lui Ion Iliescu. Trăiește din șantaj, trafic de influență, manevrare de dosare și informații importante, clasificate și secrete despre oameni foarte importanți, legături cu lumea intelopă, cu crima organizată și cu servicii speciale extrem de ciudate, interesante, dar și periculoase . Asta a făcut, asta face și asta va face toată viața. Din punctul meu de vedere, Voicu este un capitol închis.

Dar poate vă întrebați ce importanță are săltarea lui Voicu de către DNA în toată această perioadă? Păi, are...Bineînțeles că are. Pentru că Voicu este „legătura”. Legătura dintre unele personajele politice și tot ce e mai groaznic. Acel groaznic ce stă în spatele lor.

Păi s-o luăm băbește. Despre cine vorbim? Spune chiar sinistroșenia de Voicu. Și telefoanele pe care el singur, singurel le-a dat atunci când a fost săltat de acasă, de lângă Palat.

Mircea Geoană. Liderul PSD Mircea Geoană a fost sunat, vineri dimineață, de senatorul PSD Cătălin Voicu, când fost ridicat pentru a fi dus la DNA, dar nu a fost înștiințat oficial, ca președinte al Senatului, în vederea unei aprobări pentru eventuala reținere a acestuia, au declarat surse din partid. Potrivit surselor citate, Cătălin Voicu l-a sunat Geoană după ce a fost reținut de DNA. (Mediafax, vineri, 11 Decembrie 2009, ora 13.16)

Viorel Hrebenciuc. Liderul deputaților PSD, Viorel Hrebenciuc, a declarat, vineri, la sediul central al partidului, că a fost sunat în cursul dimineții de senatorul PSD Cătălin Voicu, acesta spunându-i că a fost "săltat" de pe stradă "ca un infractor". "Mi-a spus că a fost săltat de pe stradă ca un infractor. Or, el este senator al României și nu putea fi reținut decât dacă era un flagrant sau o chestiune de acest gen. Altceva nu știu", a spus Hrebenciuc. Întrebat dacă Voicu i-a oferit detalii despre situația sa, deputatul PSD a răspuns: "Nu mi-a spus altceva decât atât, nu știa nici el motivul. Mi-a spus că i-a fost oprită mașina, că a fost scos afară din mașină cu forța". (Mediafax, vineri, 11 Decembrie 2009, ora 13.45)

Marian Vanghelie. Președintele PSD București, Marian Vanghelie, a declarat, vineri, că l-a sunat pe senatorul PSD Cătălin Voicu, după ieșirea de la DNA, în cadrul convorbirii acesta transmițându-i că "lucrurile sunt complicate" și că ar trebui să vorbească mai puțin, pentru a nu cădea suspiciuni și asupra lui. Întrebat, inițial, dacă aducerea lui Voicu la DNA a avut legătură cu dosare de la MAI, Vanghelie a precizat că nu știe despre ce este vorba și că nu a vorbit cu Voicu. "Nu știu despre ce este vorba, că nu am apucat să vorbesc cu dânsul", a spus Vanghelie. Întrebat punctual dacă a vorbit vineri cu Voicu, Vanghelie a revenit și a precizat că a avut o convorbire telefonică cu acesta.(Mediafax, vineri, 11 Decembrie 2009, ora 17.17)

Dumitru Venicius Iliescu (Mitică Iliescu). “Si generalul Dumitru Iliescu, fost sef al SPP, afirma ca aducerea lui Catalin Voicu la DNA reprezinta "un semnal dat membrilor Curtii Constitutionale".El sustine ca a fost informat ca la PDL s-a discutat "sa se faca absolut tot ce e posbil ca Basescu sa iasa in fata lui Geoana cu cel putin 50 - 60.000 de voturi"."Am informat stafful de campanie al lui Mircea Geoana sa ia masurile necesare pentru ca se incearca fraudarea alegerilor", a spus Mitica Iliescu, care a adaugat ca si el a fost monitorizat un an si jumatate pentru atentat la siguranta nationala”.(Hotnews, vineri, 11 Decembrie 2009, ora 16.32)
Nu, zău? Dar ce treabă avea Mitică Iliescu cu stafful de campanie al lui Mircea Geoană? Nu putea să stea liniștit, pe domeniul său de la Mogoșoaia, cu slugile și căprioarele lui? Sau poate monitorizarea l-a neliniștit și mai mult... Mda..

Vă întrebați ce-i leagă pe toți acești oameni? Banii, puterea, informațiile, serviciile, dosarele, șantajul, cămătarii, lumea interlopă și, în general, tot ce e mai subteran în lumea subterană social-democrată. Repet, în caz că cineva a uitat.

Care-i ierarhia?

Mitică Iliescu – capul.

Cătălin Voicu- unul din executanții lui și cea mai strânsă legătură a lui Mitică cu PSD.

Marian Vanghelie- unul din executanții lui Cătălin Voicu și, indirect, ai lui Mitică Iliescu.

Viorel Hrebenciuc- al doilea executant al lui Mitică Iliescu.

Mircea Geoană- un om care a vrut să câștige puterea în România și care a avut nevoie de toate
aceste personaje, bazându-se foarte mult pe ele. Este încă președinte al PSD.

http://sorinamatei.blogspot.com/2009/12/scriu-de-sinistrul-catalin-voicu-de-doi.html

J.Bond
12th December 2009, 23:20
Oltean dă tonul reînscăunării lui Boc
Anca Simina
Sâmbătă, 12 Decembrie 2009


Liderii PDL au admis ieri public că iau în calcul și alte nume pentru șefia noului guvern în afara celui al premierului desemnat, Liviu Negoiță.

Cel mai intens vehiculat este al actualului premier, Emil Boc . Primul care a avansat public varianta reînscăunării lui Boc a fost, ieri, vice pre șe dintele PDL Ioan Ol tean, după ce, nu demult, îl proclama „un Ștefan cel Mare al zilelor noastre”.

O listă scurtă care îl include pe Boc a dat ieri și ministrul trans porturilor, Radu Berceanu.

„Reparație morală, excepțională”

„Asigur că va fi un guvern în care PDL va avea primul-ministru. Și, în opinia mea, nu poate fi nimeni altul decât Emil Boc”, a spus Oltean la Bistrița-Năsăud, invocând „votul masiv din Transilvania pentu Traian Băsescu”, dar și „o reparație morală, excepțională” pe care „o merită” Boc.

El apare și în variantele de premier date de Berceanu, pus însă lângă Liviu Negoiță și Lucian Croitoru, primul premier respins de parlament la vot.

Guvern pe axa PDL-UDMR

Până la un consens al partidelor care țintesc guvernarea asupra primului-ministru, Boc a condus ieri tratativele pentru formarea unei majorități.

Cu Vasile Blaga, Radu Berceanu, Adriean Videanu și Gheorghe Falcă în alai, Boc s-a oprit mai întâi la sediul UDMR. După o oră de dicuții cu Marko Bela și Kelemen Kunor, PDL-iștii au ieșit siguri pe intrarea UDMR alături de ei, cu sau fără liberali. „Am prefera să mergem împreună cu PNL, dar sunt și alte soluții”, a comentat Marko. Pe de altă parte, Boc a vorbit de două variante: „Majoritate în jurul PDL-PNL-UDMR sau PDL-UDMR”.

În ceea ce privește cedarea funcției de premier către PNL, condiție pusă de liberali pentru a începe orice discuție, PDL-iștii exclud această formulă. „Mi se pare o condiție exagerată”, a comentat Videanu.

„Asigur că nu va fi Crin Antonescu. Avem ministere pentru ei, funcții de viceprim-ministru. Sunt suficiente elemente să îi încurajeze”, s-a alăturat Oltean.

În discuțiile pentru o nouă majoritate în jurul PDL-UDMR a intrat, tot ieri, și liderul celor 18 deputați ai mino ri tăților, Varujan Pambuccian, dând ca pronostic un vot „în direcția stabilizării”. Astăzi, PDL-iștii și-au pro gramat o întâlnire cu gru pul independenților ex-PSD-istului Gabriel Oprea.
http://www.evz.ro/pictures/articles/normal/8eec8467f4346e4a8b549d186f32fc8b.jpg
http://www.evz.ro/pictures/articles/normal/8eec8467f4346e4a8b549d186f32fc8b.jpg

JJ
13th December 2009, 19:01
Ultima bomba: Geoana prim ministru!
Miscarea va fi justificata de ambele partide prin necesitatea de a respecta voturile romanilor: 5 milioane si un pic Basescu, aproape 5 milioane Geoana. Informatie pe surse.

DJ_ME
13th December 2009, 22:30
Nici o sansa... desi si cred ca si geonica ca si crin vrea postul de premier.

J.Bond
14th December 2009, 11:58
Ultima bomba: Geoana prim ministru!
Miscarea va fi justificata de ambele partide prin necesitatea de a respecta voturile romanilor: 5 milioane si un pic Basescu, aproape 5 milioane Geoana. Informatie pe surse.

JJ, un pic de logica nu strica inainte sa te apuci sa scrii zvonuri asimilate cu povesti de adormit copii pe aici.:ok:

In primul rand ca Presedintele Romaniei nu l-ar desemna in veci pe Prostan prim-ministru, in al doilea rand nu mai are rost niciun fel de discutie avand in vedere primul rand.;)

Bancaru
14th December 2009, 12:31
Daca revine Boc in functie mai bine nici nu chetuiam tot ce s-a consumat cu alegerile astea - bani, nervi, energie, timp, etc. Il lasau pe piticul porno si gata.

delaoltenia
14th December 2009, 12:32
@markere,un pronostic,cat va tine guvernul asta cu UDMR,independenti si alte minoritati?
Sa fii sincer,vreau parerea ta.

Bancaru
14th December 2009, 13:33
Pai mai trebuie si tradatori. Sau binevoitori, hai sa ii numim asa. Nu sunt suficiente mandate cu UDMR, minoritati si independenti.

J.Bond
14th December 2009, 14:44
Boc: Îi așteptăm pe liberali, dar nu îi rugăm

Liderii PD-L nu au de gând să îi roage pe liberali să vină la guvernare. Termenii negocierii viitorului guvern par a tăia din start dialogul cu PNL, întrucât, așa cum era de așteptat, democrat-liberalii susțin că premierul trebuie să fie dat de formațiunea lor.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/879693/Boc-Ii-asteptam-pe-liberali-dar-nu-ii-rugam-/

DJ_ME
14th December 2009, 16:24
Iar acum liberalii spun ca intra la guvernare doar daca dau ei premierul sau acesta este independent...

Sorin Blaj
14th December 2009, 19:55
Antonescu si Geoana sunt in competitie pentru Prostanacul anului. Niciunul nu se lasa mai prejos. Cat de idiot poti sa fii (Antonescu) ca sa crezi ca vei fi numit premier?

J.Bond
14th December 2009, 19:58
Atunci e clar ca din nou nu bpr sa intre la guvernare si ca marioneta patriciana va fi matrasita cat de curand din fruntea PNL.
Ramane de vazut daca vor face aceasta greseala si vor juca in continuare jocul grupurilor de interese restranse alaturi de PSD in opozitie si in detrimentul interesului national alaturi de PDL la guvernarea Romaniei.

Elphax
14th December 2009, 22:30
s-a rezolvat problema - 100.000 de euro si 2 parlamentari PSD au trecut in grupul independentilor - deci sunt fix 236

urmeaza guvernul boc.3 si inca 2-3 ani de 'reforme' si criza pentru Romania

Bancaru
14th December 2009, 23:47
In istoria Romaniei moderne s-au mai vazut cazuri ca locul 3 sa aiba postul de premier. Oare nu trebuie sa faca si PD un compromis? Nu i-as da postul lui Antonescu, dar as alege un premier de compromis, sa il agreeze ambele partide. UDMR agreeaza si pe Curious George* daca e cazul. Daca PNL accepta premier independent si vine, ar trebui ca si Basescul sa accepte. Este si prost daca nu o face. Mai sunt nici macar 3 ani de guvernare. Are senzatia ca scoate tara din *****? As zice ca nu. Are nevoie de un acar Paun.
__________________________________________________ ___________
*

http://www.celebritywonder.com/wp/Curious_George_Wallpaper_1_1024.jpg

miril
15th December 2009, 10:07
Antonescu si Geoana sunt in competitie pentru Prostanacul anului. Niciunul nu se lasa mai prejos. Cat de idiot poti sa fii (Antonescu) ca sa crezi ca vei fi numit premier?

Nu tine de gradul de inteligenta ci de maniera de a spune indirect nu unei politici de formare a guvernului si nu numai la care nu aderezi.

JJ
15th December 2009, 12:07
Senzatia mea e ca daca se ajunge la alegeri anticipate or sa-i mai voteze numai turistii si mituitii cu galeti si faina. Lumea vrea un guvern, nu mai vrea scandal.
Cred ca o sa fie un guvern minoritar PDL, votat secret si de o mica parte din PSD si PNL, atat cat sa treaca - votat de "tradatori" cu ordin de la conducerea partidului.

Bancaru
15th December 2009, 12:14
JJ, deja mai au nevoie de un singur vot ca sa treaca guvernul in parlament. Normal si cu ajutorul minoritatilor nationale si al UDMR. Ieri dimineata aveau nevoie de 3 voturi. Eu zic ca cererile de inscriere in randul "independentilor" vor fi din abundenta. Nu vor mai prididi sa le trieze.

J.Bond
15th December 2009, 14:37
Eu sper ca Traian Basescu sa nu mai faca din nou greseala sa desemneze un premier de la PNL sau chiar independent doar de dragul de a baga din nou PNL la guvernare. Daca va face asa va avea de pierdut, din pacate nu va mai conta asta fiindca nu are cum sa mai candideze inca o data. Ramane asadar doar speranta sa numeasca un premier politic de la partidul cel mai important din Parlament, asa cum e si normal. Guvernul Romaniei are nevoie de un premier politic care sa isi asume responsabilitatea(impreuna cu Presedintele Romaniei, daca mai e cazul) in aceste vremuri de criza economico-financiara globala.

J.Bond
15th December 2009, 21:24
PD-L își face guvern cu UDMR

Liderii PD-L și UDMR, Emil Boc și Marko Bela, au discutat astăzi, pentru a patra oară, despre constituirea unei majorități parlamentare în jurul unui guvern comun. Ei au susținut că nu au negociat portofolii și că așteaptă, în continuare, ca liberalii să li se alăture. PNL va avea însă o primă discuție despre formarea cu Executivului cu PSD.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/879821/PD-L-isi-face-guvern-cu-UDMR/

Bancaru
16th December 2009, 11:55
Va fi o mare dezamagire. O sa vina aceleasi fețe. Asta e chiar prea de tot. Parcă îi și vad - Boc, Sulfina, Blaga, Videanu, Berceanu, Stănișoară, etc. Nu se poate. Unde este pomul lăudat, Stolojan? De ce nu baga acum un guvern condus de salvatore della patria, draga Stolo, plin de Croitoru, Aurescu, Funeriu, si alti magicieni? Pai.. cred ca nu mai vor sa se bage in caca. Boc e obligat sa o faca. Asa ii cere fisa postului. In plus mai uita si el ca e mic de statura.
Concluzia e destul de singulara - nu prea avem oameni pregatiti pentru functiile astea in momentele de fata. In niciun partid.

Charon
16th December 2009, 16:46
Boc-propunerea oficiala a PDl-ului pentru premier!:D
inseamna ca sterge bine carpa asta,nu lasa nici o pata!

Bancaru
16th December 2009, 16:58
Unde scrie? NU ca ma surprinde...

krapulax
16th December 2009, 18:37
maine, la ora 10 de dimineata, (in timp ce eu n-o sa-mi vad capul de treburi si la tot la 3 minute o sa trag cate o injuratura) domnul traian BASESCU va anunta numele noului premier: GHEORGHE FALCĂ. sau poate nu...

Bancaru
16th December 2009, 19:06
Să sperăm ca va fi treaz (sober) mâine la ora aia. Numele va fi scos din pălărie. Adică vă dați seama despre cine e vorba. Unul care să încapă in pălărie.
PM - ala micu, rotund la cap
Interne - Blaga, nu poetul
Transporturi - Berceanu, ca să continue opera inceputa acum 13 ani*
Externe - MRU
Justice - Monica
Agricola - Tabara, nu Cristi sau Gh Futul (putin probabil la cat a luat Zeus in Moldova)
Turizm contopit cu ala al lui Rizdii - probabil că tot draga de ...
Apărare - Green Leaf, ca si el a inceput ceva acum 13 ani*
Medium - Soolfeena, ca are nume predestinat
Finanz - Ionutz Pop Escu
Mai e ceva...?
Restul la unguri. Astia ai nostri.
__________________________________________________ ___________
*13 ani (http://pavilion.emag.ro/category/concurs/)

krapulax
16th December 2009, 19:23
si la sanatate?

J.Bond
16th December 2009, 20:58
Traian Basescu, felicitat de Barack Obama

Presedintele american, Barack Obama, l-a felicitat pe omologul sau roman Traian Basescu dupa ce Curtea Constitutionala din Romania a confirmat luni realegerea sa in functie, respingand o cerere de anulare a scrutinului de la inceputul lunii, depusa de rivalul sau social-democrat, relateaza AFP.

Bancaru
16th December 2009, 22:09
Asa este cutuma. Nimic deosebit. Intre timp Albania vrea in UE. Deci ne intrec si astia. Despre sarbi nu putem spune ceva. Astia sunt la ani lumina. Iar croatii... ati vazut ****?
http://www.simplonpc.co.uk/Dalmacija-2007/Dalmaciya_070404-NJ-01_bg.jpg

Bancaru
16th December 2009, 22:10
si la sanatate?

Da

Celso
17th December 2009, 10:23
E Boc desemnat

Radu
17th December 2009, 10:28
Pana in 2014 mai face inca 40 km de autostrada...buna alegere...:headbang:

Kooler
17th December 2009, 10:36
Ce surpriza.... Nu ma asteptam... Oare trece de parlament ? Grea intrebare...

El Pistolero
17th December 2009, 10:54
cat de handicapat poate fi omul asta sa numeasca acelasi premier care a fost demis de parlament:sleep:

J.Bond
17th December 2009, 11:08
Emil Boc a fost desemnat de Traian Băsescu pentru funcția de premier

Emil Boc a fost desemnat de președintele Traian Băsescu pentru funcția de premier. Acesta are 10 zile la dispoziție să-și aleagă echipa de miniștri și să se prezinte în fața Parlamentului.
http://www.realitatea.net/emil-boc-a-fost-desemnat-de-traian-basescu-pentru-functia-de-premier_692140.html

Conform blogului pesurse.ro, lista guvernului ar arăta cam așa:

Premier: Emil Boc (PDL)
Vicepremier: Marko Bela
Vicepremier: Vasile Blaga (PDL)
1. Ministrul Administrației și Internelor: Vasile Blaga (PDL)
2. Ministrul Economiei și Comerțului: Adriean Videanu (PDL)
3. Ministrul Transporturilor și Infrastructurii: Radu Berceanu (PDL)
4. Ministrul Sportului și Turismului: Elena Udrea (PDL)
5. Ministrul Culturii, Cultelor și Patrimoniului Național: Raluca Turcan (PDL).
6. Ministrul Muncii, Familiei și Protecției Sociale: Mihai Șeitan (PDL)
7. Ministrul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale: Valeriu Tabără (PDL)
8. Ministrul Sănătății: Virgil Păunescu (PDL)
9. Ministrul Educației, Cercetării și Tineretului: Petru Daniel Funeriu (PDL)
10. Ministerul Dezvoltării Regionale și Locuinței: Laszlo Borbely (UDMR)
11. Ministrul Mediului: Attila Korodi sau Kelemen Hunor (UDMR)
12. Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale: Zsolt Nagy (UDMR)
13. Ministerul Finanțelor Publice: Lucian Croitoru (independent)
14. Ministrul Apărării Naționale: Gabriel Oprea (independent)
15. Ministrul Justiției: Cătălin Marian Predoiu (independent)
16. Ministrul Afacerilor Externe: Bogdan Lucian Aurescu (independent) sau Sever Voinescu Cotoi (PDL)
17.Ministrul pentru relația cu Parlamentul: Dacă rămâne minister, probabil Valentin Iliescu (PDL).

Daca ar fi asa, ar fi o formula guvernamentala de exceptie, cel putin in locul fostilor ministrii aruncati afara de PSD, ar fi un plus valoare certamente. De exemplu, un Funeriu la Educatie sau Bogdan Aurescu la Externe.:ok: Ca sa nu mai vorbim de Blaga la Interne.;)

Celso
17th December 2009, 11:31
Premier: Emil Boc (PDL)

4. Ministrul Sportului și Turismului: Elena Udrea (PDL):cry:
5. Ministrul Culturii, Cultelor și Patrimoniului Național: Raluca Turcan (PDL):cry:
14. Ministrul Apărării Naționale: Gabriel Oprea (independent):cry:
16. Ministrul Afacerilor Externe: Bogdan Lucian Aurescu (independent) sau Sever Voinescu Cotoi (PDL):cry:




super Guvern:D

Radu
17th December 2009, 11:35
Pai din cauza asta sportul romanesc e unde e...cum poti sa pui o curva precum udrea ministru?:shocked:

DJ_ME
17th December 2009, 12:19
Stiu ca Basescu solicitase si psdeilor sa il lase pe Marian Sarbu sa faca parte din guvern. Nu stiu pentru ce portofoliu si nici de el nu stiu nimic...

Bancaru
17th December 2009, 13:01
A spus ca si l-ar fi dorit la "Munca". Nu stiu de ce. Eu nu prea.
Mi se pare o josnicie sa ajunga Turcan la cultura. E incredibil. Restul... nicio surpriza. Nu m-ar surprinde nici daca si-ar numi fesul Paul & Shark ministru la cultura. Doar a stat pe un cap luminat.

J.Bond
17th December 2009, 15:05
super Guvern:D

Buey Celsica, sustinator al bolsevicilor care esti:D, am rugamintea ca alta data cand mai ai onoarea sa imi citezi cate un mesaj, sa il faci complet si fara modificari.:ok: Acum doar te-am rugat.;)

In rest, super guvern.:ok: Ar fi fost si mai super daca PNLeii nu ar fi preferat opozitia pentru in(ca ca)teva luni, adica pana cand va urma debarcarea marionetei patriciene din fruntea partidului respectiv. Este totusi de apreciat ca au facut si ei un mic pas inainte inca de pe acum, desfratirea de PSDei chiar si in opozitie. Oricum, peste cateva luni, maxim 1 an, vor veni si ei la guvernare alaturi de fratii de dreapta mai mari si mai importanti decat ei.:ok:

Bancaru
17th December 2009, 15:21
Da, fratele mai mare si mai prost.

Urmuz
17th December 2009, 15:26
Ce faci, Akbar?

J.Bond
17th December 2009, 15:41
Un mic OFF TOPIC dar interesant.:)

Babele și Sfinxul, disputate de județele Prahova și Dâmbovița

LITIGIU. Cele mai importante monumente ale naturii de pe Valea Prahovei au ajuns motiv de ceartă între autoritățile locale din cele două județe vecine.

Autoritățile locale din județele Prahova și Dâmbovița își revendică administrarea Sfinxului și a Babelor, două dintre cele mai „profitabile” obiective turistice de pe Valea Prahovei.

Documentul care a provocat litigiul este o schiță de delimitare administrativă a comunei Moroieni, județul Dâmbovița, datată în 1984 și executată de Institutul de Geodezie și Cartografie București. Conform acestui document, cabana „Babele” și platoul Bucegilor, unde se află Babele și Sfinxul, se află pe teritoriul Dâmboviței.

„Potrivit documentelor deținute de Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Dâmbovița, monumentele naturale Babele și Sfinxul se situează în raza administrativ-teritorială a județului Dâmbovița, comuna Moroieni”, susține prefectul de Dâmbovița, Iancu Caracota.

Documentul nu a fost însă recunoscut niciodată de autoritățile prahovene. „Actul de delimitare al comunei Moroieni, unde cabana Babele apare ca fiind pe teritoriul județului Dâmbovița, e semnat doar de șeful Oficiului de Cadastru Dâmbovița. Lipsesc semnăturile primăriilor Bușteni și Moroieni”, susține Vasile Vădan, con silierul juridic al Prefecturii Prahova.

Instanța aruncă pisica în ograda guvernului

Litigiul s-a mutat în instanță în anul 2001. Dacă Prefectura Dâmbovița a făcut apel la harta cadastrală din 1984, Prefectura Prahova a invocat faptul că dosarul de delimitare între localități a fost făcut fără a respecta procedurile legale. În plus, a arătat că toate autorizațiile de construire în zonă au fost date de Consiliul Local Bușteni, iar monumentele au fost administrate de autoritățile prahovene.

Consiliul Județean Dâmbovița a avut câștig de cauză la Judecătoria Târgoviște, apoi Tribunalul Dâmbovița, însă Tribunalul Prahova a dat dreptate Consiliului Județean Prahova. Procesul a fost strămutat apoi la Tribunalul Cluj, care a dat, în aprilie 2008, o sentință prin care își declina competența în favoarea guvernului sau parlamentului.

„Competența instanțelor de contencios administrativ nu poate trece în sfera executivului sau legislativului, în sensul de a stabili limitele administrative teritoriale”, scrie în motivarea sentinței.

Radu Câmpeanu, proprietar de hotar județean

În timp ce autoritățile județene se judecau prin tribunale, Primăria Moroieni împroprietărea diverse persoane cu aproape 180 de hectare de teren în zone precum Babele, Piatra Arsă sau Izvorul Dorului. Printre acestea se numără și fostul lider liberal Radu Câmpeanu, care, potrivit reprezentanților Primăriei Bușteni, a devenit proprietarul a 19 hectare de teren la hotarul disputat de Prahova și Dâmbovița, la sfârșitul anilor ‘90.

„Ceea ce au făcut autoritățile din Dâmbovița este ilegal. Nu poți să eliberezi titluri de proprietate pe terenuri care nu sunt ale tale. Acum, cetățenii respectivi plătesc taxe și impozite la Moroieni, deși terenurile, conform Direcției Topografice Militară, sunt pe raza Bușteniului. Mai mult, chiar dacă, pentru construirea releului de televiziune de pe Platoul Bucegi, Primăria Bușteni a dat autorizația, cei din Moroieni susțin că terenul din jurul antenelor este al lor”, explică Gheorghe Bangu, inspector în cadrul Direcției de Urbanism a Primăriei Bușteni.

„Cei de la Bușteni au întrecut orice măsură. Radu Câmpeanu a fost acționar la IAS Târgoviște și a devenit proprietar pe un teren care se află la vreo patru kilometri de hotar. Din punctul nostru de vedere, Sfinxul și Babele sunt ale noastre și orice construcție în zona turistică trebuie autorizată de noi”, a declarat primarul comunei Moroieni, Constantin Iordan.

Cabanierul de la Babele vrea în Prahova

Situația reușește să împartă în două atât liderii de la nivelul ju dețelor și ai comunelor învecinate, cât și cabanierii și profesorii de geografie. „Eu sunt prahovean și așa voi rămâne. Știu de conflictul cu Dâmbovița, dar nu cred că vor avea câștig de cauză vreodată”, spune cabanierul Costel Jugănaru, propri etarul Cabanei Babele, care plătește taxele și impozitzele locale la Bușteni.

„De când am intrat în învățământ, acum 25 de ani, când le-am predat copiilor lecția cu monumentele naturale Sfinxul și Babele, le-am localizat în Prahova, informație care apare în toate manualele școlare. Mi-ar fi tare greu să le spun elevilor că ele sunt pe teritoriul județului vecin, doar se află pe Valea Prahovei, nu?”, spune Elena Toma, profesor de geografie la o școală generală din Ploiești.

Decizie blocată la „comisie”

Pe 25 august, prefecții de Prahova și Dâmbovița de atunci, Ștefan Oprea și Iancu Caracota, au semnat un ordin comun pentru în ființarea unei comisii de delimitare a hotarului dintre cele două județe. Din cauza schimbărilor politice de la vârful celor două instituții, până acum nu a avut loc nicio ședință a comisiei.

„La în ce putul anului viitor, ne vom așeza la masa tratativelor pentru a lămuri această problemă. Din punctul meu de vedere, Babele sau Sfinxul nu pot fi mutate din Prahova în baza unui act care nu este recunoscut de ambele părți”, a declarat Adrian Dobre, prefectul județului Prahova.

„S-a constituit o comisie care urmează să delimiteze hotarul dintre Bușteni și Moroieni” a declarat subprefectul de Dâmbovița, Antonel Jîjîie.

MIZA

Interese financiare

Cele aproape 1.000 de hectare de pe Platoul Bucegilor aflate în dispută reprezintă o sursă importantă de venituri la bugetele locale. În afara taxelor și impozitelor locale, evaluate de autoritățile din Bușteni la un milion de lei anual, miza o reprezintă investițiile în turism.

Deși în zona Babele infrastructura turistică este aproape inexistentă, respectiv o cabană și un refugiu Salvamont, aici pot fi atrase fonduri europene și guvernamentale importante, inclusiv pentru amenajarea unor pârtii.

De exemplu, numai anul acesta, Ministerul Turismului a alocat aproximativ 227 de milioane de lei pentru finanțarea proiectelor de investiții în infrastructura turistică, ale autorităților locale. Ele „au sărit” din schemă din cauza litigiului de hotar.


1 milion
de lei este suma încasată la bugetul local de pe Platoul Bucegi


ISTORIC

Evoluția dosarului de delimitare administrativă a hotarului

1919 - Încep lucrările de expropriere pentru înființarea islazului comunal Bușteni, pe o suprafață de 1.209 hectare. Moșiile din comuna de atunci Bușteni, enumerate în procesul-verbal, sunt următoarele: Muntele Piatra Arsă, Munții Jepii Mari și Mici, Munții Coștila, Munții Clăbucet, Munții Cumpătul, Munții Vârful lui Drăgan, Munții Caraimanul.


1971 - Direcția Topografică a Armatei realizează o hartă la scara 1:50.000, în care Cabana Babele figurează pe teritoriul administrativ al județului Prahova.


1984 – Se întocmesc schița și actul de delimitare a teritoriului comunei Moroieni, semnate doar de șeful Oficiului de Cadastru al județului Dâmbovița.


2001 - Tribunalul Dâmbovița - Secția comercială și de contencios administrativ dă câștig de cauză autorităților dâmbovițene.


2001 - Prin Decizia 868, Curtea de Apel Ploiești admite recursul Consiliului Local Bușteni prin care Cabana Babele revine pe teritoriul județului Prahova.


2008 - Tribunalul Cluj își declină com petența în favoarea guvernului și parlamentului, singurele instituții care pot stabili teritorii administrative.


2009 - Se formează o comisie comună la nivelul prefecturilor Prahova și Dâmbovița pentru delimitarea hotarului, dar aceasta nu a funcționat niciodată.
http://turism.evz.ro/emain/articolul/879992/Babele-si-Sfinxul-disputate-de-judetele-Prahova-si-Dambovita

J.Bond
17th December 2009, 15:42
Inca o data, din pacate pentru PSDei si sustinatorii acestora(cati mai sunt), dar din fericire pentru Romania, institutiile statului isi fac datoria si iata ca incep sa iasa la iveala si ale legaturi ale ramasitelor cripto-comuniste care si-au infiltrat tentaculele in Justitie prin unii judecatori plasati pe vreme PSDeilor in fruntea unor institutii cheie(cum ar fi Curtea Suprema), si care mai tarziu se dovedesc a fi urmariti penal pe buna dreptate, facand astfel de greseli, unerori din disperarea care i-a cuprins pe unii. Dar sunt de inteles, nu-i vina lor ca au fost plasati acolo, ci vina unui sistem bolsevic instaurat pe vremea tov Iliescu si care incetul cu incetul va trebui sa dispara. :ok:

Președinte de la Curtea Supremă, urmărit penal în dosarul Voicu

Președintele Secției civile și de proprietate intelectuală de la Înalta Curte de Casație și Justiție, judecătorul Florin Costiniu, este urmărit penal pentru complicitate la traficul de influență în dosarul de cercetare penală deschis de DNA pe numele senatorul PSD Cătălin Voicu.

Direcția Națională Anticorupție a precizat, într-un comunicat că Florin Costiniu este urmărit penal de procurorii anticorupție din 10 decembrie, azi, fiindu-i prezentate acuzațiile.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/880057/Presedinte-de-la-Curtea-Suprema-urmarit-penal-in-dosarul-Voicu/

Urmuz
17th December 2009, 15:58
Bondule, ar trebui sa taci! Spui numai prostii si insulti oamenii cu alte opinii.

J.Bond
17th December 2009, 17:10
Urmuze, ciocul mic si joc de glezne.;) Din pacate, se pare ca inca nici acum nu ai inteles realitatea politica.
Iti dau insa un sfat, nu te lasa coplesit de parerea altora(ca a mea, in mesajul de mai sus - #130, intarita cu citat concret) si o poti combate eventual cu o alta. Daca ai, bineinteles. Daca nu, si incepi sa o iei pe urma altor cativa de pe aici, care spre binele lor au cam inceput sa priceapa realitatea politica din ultimul timp si o lasa mai moale, nemaiaruncandu-se cu capul inainte si sunt de apreciat pentru asta, atunci ramanem la prima propozitie din acest mesaj.;)
PS Daca asta e unul din reprosuri, ca poate urasc prea mult cripto-comunistii tov Iliescu, atunci asta e. Mi-l asum cu desavarsire.:ok: Mai ales acum, cand se implinesc 20 de ani. Si inca nu s-a terminat subiectul asta, stati aproape.;)

J.Bond
17th December 2009, 17:23
Geoană a pierdut alegerile în ultima săptămână, din cauza Internetului

Aproximativ șase milioane de români au intrat în contact online cu mesajul de campanie al lui Traian Băsescu și l-au vizionat în mod repetitiv, a estimat pentru MONEY.ro Justin Kadima, managerul companiei online Republika Interactive, care i-a asigurat lui Băsescu o parte din serviciile de online "guerilla" în timpul campaniei prezidențiale.

Lovitura de grație a lui Băsescu, crede Kadima, a constat în publicarea pe Internet a pozelor în care Geană era văzut ieșind din reședința lui Sorin Ovidiu Vântu.

http://www.money.ro/new-media/geoana-a-pierdut-alegerile-in-ultima-saptamana-din-cauza-internetului.html

Datenshi
17th December 2009, 17:25
Lasati-l bre pe Bond, e pe cai mari acum. Sper sa vad la treaba guvernul asta de cacao, abia astept sa aud peste vreun an scuze de genul "a fost un an greu, nimeni nu ar fi putut face mai mult".

Radu
17th December 2009, 20:15
http://www.gandul.info/news/exclusiv-in-2010-guvernul-i-ar-putea-trimite-pe-bugetari-in-concediu-fara-plata-in-fiecare-luna-pentru-un-numar-de-zile-5187898
Pentru chestia asta,trebuie sa le "multumim" moldovenilor si celor ce s-au vandut ca pe o punga de zahar...:rosu:

Tyler Durden
17th December 2009, 20:49
Incredibil, deci Bond are impresia ca ''pricepe realitatea politica''!:happy

JJ
17th December 2009, 21:51
http://www.gandul.info/news/exclusiv-in-2010-guvernul-i-ar-putea-trimite-pe-bugetari-in-concediu-fara-plata-in-fiecare-luna-pentru-un-numar-de-zile-5187898
Pentru chestia asta,trebuie sa le "multumim" moldovenilor si celor ce s-au vandut pe o punga de zahar...:rosu:

Sunt curios care din alternativele la chestia asta ti se parea tie mai buna:
a. o restructurare la sange a sistemului bugetar
b. crescut impozitele, de exemplu cota unica spre 22% sau TVA spre 26%
c. dat drumul la tiparnita.

Oricine venea presedinte sau la guvernare trebuia sa faca una din astea 4 lucruri. PSD-ul probabil ca alegea b... Vadim pe care il admiri tu probabil c... Eu ii astept inca pe aia cu destul sange sa aleaga a - asta n-am incercat niciodata.

LE. am uitat varianta d - scaderea salariilor bugetarilor cu vreo 12-15%.

J.Bond
17th December 2009, 22:03
Lasand la o parte aberatiile unuia din celebrii trolli arhicunoscut deja, care inca mai bantuie pe aci(Dess), sa rada de unul singur mai sus si in speranta ca pe viitor forumistul Urmuz de la care trebuie sa recunoastem ca avem ceva pretentii totusi sa aiba curajul sa combata parerea altor forumisti despre realitatea politica a momentului cu o alta parere(bineinteles daca are una, cum s-a zis si mai sus), revenind ON TOPIC,

PD-L negociază Executivul: Lista guvernului va fi depusă la sfârșitul săptămânii

Premierul desemnat, Emil Boc, a avut deja o întâlnire cu reprezentanții grupului de parlamentari independenți, UDMR și minoritățile naționale.
http://www.realitatea.net/pd-l-negociaza-executivul--lista-guvernului-va-fi-depusa-la-sfarsitul-saptamanii_692200.html

Lasul de Antonescu, stiind ca in acceptiunea lui va fi foarte greu la guvernare, prefera sa stea în opozitie. Pai sa stea definitiv atunci, oricum e distrus ca om politic dupa gafele facute mai ales in ultimele luni prin sustinerea Prostanacului pierzator. Pretul opozitiei îl va plăai, la parlamentare, în 2012. N-as vedea ca atunci el dar si ceilalti sustinatori liberali(atatia cati mai sunt:)), vor mai putea intra în Parlament, prin redistribuire. Si-apoi, ochii care nu se vad se uita.;)

J.Bond
17th December 2009, 22:08
JJ, cu siguranta guvernul actual, sub conducere democrat-liberala, va continua cu restructurarea sistemului bugetar. Dovada si legile deja asumate pana acum care isi vor face efectele in acest sens inca de la 1 ianuarie 2010, ca de exemplu legea restructurarii guvernamentale. ;)

Nu vor creste TVA si nici cota unica. Trust me!;)

Tyler Durden
17th December 2009, 22:18
Mai bine troll, decat un infect de postaque, care in afara de link-uri propagandistice si de cateva glose a la Gîgă pe marginea lor, nu e in stare de nimic.

Datenshi
18th December 2009, 01:29
Bai Tyler, tot e mai bine troll decat bolsevic... Propun sa ne dam demisia de pe forumul asta.

Postaque e varianta masculina de la posta?

Radu
18th December 2009, 08:55
marker se prostitueaza si el pe aici pentru o punga cu mancare..dehh...e criza domne...trebuie sa il intelegem...

J.Bond
18th December 2009, 11:19
Lasand la o parte aberatiile deja fumate(pe care, spre disperarea lor, nu prea le mai crede niciun forumist impartial in afara evident de celebrii trolli de tastatura arhicunoscuti care inca mai batuie pe aci fara sa spuna nimic concret la subiect) la adresa altor forumisti ale celebrilor trolli de mai sus precum si a unuia din celebrii "moderatori"(Datenshi) hranitori de trolli(Des, Raducu) care constatam ca inca mai bantuie si ei pe aici dupa cum se vede si din exemplul destul de clar de mai sus(QED:)), si intelegandu-le totodata si frustrarile personale inregistrate in urma acestor alegeri prezidentiale prin pierderea definitiva a bolsevicilor cripto-comunisti pe care i-au sustinut si inca ii mai sustin pana la moarte(si dupa?:D), revenind ON TOPIC:;)

Marian Sârbu: Cred că ne putem asuma ministerul Muncii

PSD are capacitatea să susțină pe o perioadă limitată un armistițiu, pentru stabilizarea situației economice și sociale, susține vicepreședintele PSD. Colegii săi par să creadă contrariul.
http://www.realitatea.net/marian-sarbu--cred-ca-ne-putem-asuma-ministerul-muncii_692321.html

E bine totusi ca mai exista si cativa oameni responsabili in partidul ala. Pacat ca acei cativa, precum Sarbu in exemplul de fata, sunt trasi in mocirla de conducerea de rahat a PSDeilor.;)

Charon
18th December 2009, 11:49
lasand delicatetea la o parte,e grav daca o sugatoare de p##a ajunge Ministrul Turismului si Sportului,probabil se vrea promovarea felatiei ca sport national!

Datenshi
18th December 2009, 12:15
Marian Sârbu: Cred că ne putem asuma ministerul Muncii

PSD are capacitatea să susțină pe o perioadă limitată un armistițiu, pentru stabilizarea situației economice și sociale, susține vicepreședintele PSD. Colegii săi par să creadă contrariul.
http://www.realitatea.net/marian-sarbu--cred-ca-ne-putem-asuma-ministerul-muncii_692321.html

E bine totusi ca mai exista si cativa oameni responsabili in partidul ala. Pacat ca acei cativa, precum Sarbu in exemplul de fata, sunt trasi in mocirla de conducerea de rahat a PSDeilor.;)

Da' ce e cu insistenta asta de a pune pe cineva de la PSD la ministerul muncii, nu vor sa-si asume concedierile pe care trebuie sa le faca?

Tyler Durden
18th December 2009, 12:30
Bai Datenshi, ca tot ma hranesti tu pe mine, sa-mi trimiti prin posta un borcan de 5 kile de caviar, ca sa mananca si gura mea de sarbatori.:D

Referitor la intrebarea ta legata de semnificatia cuvantului postaque, trebuie sa-ti spun ca este vorba ce un cuvant ce se afla la intersectia dintre postac si prostanac.

Charon
18th December 2009, 12:47
Sebastian Vladescu viitorul ministru al Finantelor!:happy
ne ducem dracului in ritm de dans si cu zambetul pe buze!

Bancaru
18th December 2009, 12:49
Sunt curios care din alternativele la chestia asta ti se parea tie mai buna:
a. o restructurare la sange a sistemului bugetar
b. crescut impozitele, de exemplu cota unica spre 22% sau TVA spre 26%
c. dat drumul la tiparnita.

Oricine venea presedinte sau la guvernare trebuia sa faca una din astea 4 lucruri. PSD-ul probabil ca alegea b... Vadim pe care il admiri tu probabil c... Eu ii astept inca pe aia cu destul sange sa aleaga a - asta n-am incercat niciodata.

LE. am uitat varianta d - scaderea salariilor bugetarilor cu vreo 12-15%.
Cred ca alegeau varianta C. Au mai facut asa.

Tyler Durden
18th December 2009, 12:56
Sper sa dea drumul si la Tiparnița literara.:D

J.Bond
18th December 2009, 12:58
Referitor la intrebarea ta legata de semnificatia cuvantului postaque, trebuie sa-ti spun ca este vorba ce un cuvant de se afla la intersectia dintre postac si prostanac.

Ia uitati ce mai stie Des al nostru! Probabil din propria-i experienta. In fine.:)


Referitor la Sarbu, era de asteptat sa vrea sa ramana la Min Muncii, acolo unde se pare ca se si pricepe. Iar spre deosebire de ciumpalacii din conducerea PSDeilor, se pare ca omu' chiar vrea sa isi asume responsabilitatea pentru ce va fi sa fie dar si pentru munca depusa pana mai ieri in fruntea acelui minister.;)

Cat despre Vladescu la Finante, nu cred ca e o idee mai buna decat un Lucian Croitoru, de exemplu, sau chiar decat actualul ministr interimar.

DJ_ME
18th December 2009, 13:10
JJ, cu siguranta guvernul actual, sub conducere democrat-liberala, va continua cu restructurarea sistemului bugetar. Dovada si legile deja asumate pana acum care isi vor face efectele in acest sens inca de la 1 ianuarie 2010, ca de exemplu legea restructurarii guvernamentale. ;)

Nu vor creste TVA si nici cota unica. Trust me!;)

Si eu sunt de aceeasi parere. Oricum vom vedea in curand.

Ia uitati ce mai stie Des al nostru! Probabil din propria-i experienta. In fine.:)


Referitor la Sarbu, era de asteptat sa vrea sa ramana la Min Muncii, acolo unde se pare ca se si pricepe. Iar spre deosebire de ciumpalacii din conducerea PSDeilor, se pare ca omu' chiar vrea sa isi asume responsabilitatea pentru ce va fi sa fie dar si pentru munca depusa pana mai ieri in fruntea acelui minister.;)

Cat despre Vladescu la Finante, nu cred ca e o idee mai buna decat un Lucian Croitoru, de exemplu, sau chiar decat actualul ministr interimar.
Jos palaria pentru atitudinea lui Sarbu. Mai ales ca a declarat ca raspunsul final il da dupa ce se sfatuieste cu colegii de partid; el e de 15 ani in psd.
Si e de apreciat si atitudinea lui Basescu care se pare ca stie care sunt oamenii competenti din partide si ii solicita indiferent de partidul din care fac parte.

Radu
18th December 2009, 14:20
Sa vedem ce vor face bugetarii in momentul de fata...din ce am auzit din ianuarie vor avea cate 10 zile de concediu fara plata...
P.S O sa ajungem la fel ca Argentina anilor 2002...:headbang:

Sorin Blaj
18th December 2009, 14:29
Din pacate, trebuie sa sufere toti bugetarii si ma refer aici in special la cei din educatie si sanatate, pentru unii care trag mata de coada si ma refer aici la cei din administratia publica, centrala si locala.

Radu
18th December 2009, 14:31
Din pacate, trebuie sa sufere toti bugetarii si ma refer aici in special la cei din educatie si sanatate, pentru unii care trag mata de coada si ma refer aici la cei din administratia publica, centrala si locala.
Uite asta e toata problema,la chestia asta vroiam sa ajung...:(
P.S Ce bani sa ii mai iei unui amarat de profesor care isi bate capul cu toti *******ii...mai ales daca castiga 10 mil pe luna...

Urmuz
18th December 2009, 14:37
Eu mi-as dori sa fie luati bani de la investitii, deoarece banii sunt tocati aiurea. Nu vad autostrazi terminate, DN-uri finisate, poduri noi, scoli bine echipate, gradinite si parcuri noi, s.a..

Sorin Blaj
18th December 2009, 14:37
Uite asta e toata problema,la chestia asta vroiam sa ajung...:(
P.S Ce bani sa ii mai iei unui amarat de profesor care isi bate capul cu toti *******ii...mai ales daca castiga 10 mil pe luna...Aparatul de stat (central si local) este supradimensionat, practic s-a dublat dupa 2004 si din acest motiv au crescut cheltuielile bugetare "neproductive". Solutia mea? Reducerea numarului functionarilor publici, in special acolo unde organigrama a fost umflata peste necesarul real.

O sa dau un exemplu simplu: la primaria de la Lugoj, la registratura, lucra o singura persoana, acum sunt patru, unu cu sapa si trei cu mapa.

Radu
18th December 2009, 14:46
Aparatul de stat (central si local) este supradimensionat, practic s-a dublat dupa 2004 si din acest motiv au crescut cheltuielile bugetare "neproductive". Solutia mea? Reducerea numarului functionarilor publici, in special acolo unde organigrama a fost umflata peste necesarul real.

O sa dau un exemplu simplu: la primaria de la Lugoj, la registratura, lucra o singura persoana, acum sunt patru, unu cu sapa si trei cu mapa.

Pai vezi...totul in ziua de azi se face pe relatii...din pacate...

Sorin Blaj
18th December 2009, 14:47
Da. Din pacate. Profesionalismul este ultimul criteriu luat in calcul.

J.Bond
18th December 2009, 15:02
Eu mi-as dori sa fie luati bani de la investitii, deoarece banii sunt tocati aiurea. Nu vad autostrazi terminate, DN-uri finisate, poduri noi, scoli bine echipate, gradinite si parcuri noi, s.a..

Urmuz, tu in general nu vezi cam multe.;) Foarte bine a facut guvernul democrat-liberal ca a alocat atatia bani pentru investitii, in premiera pentru Romania. ;) Sa speram ca nu se vor atinge de ei in continuare si ca vom mai vedea macar alti zeci de km pe an de autostrada cativa ani buni de acum inainte asa cum s-a intamplat in 2009.:ok: Asta daca e sa ne referim doar la investitiile in strazi si autostrazi(nu din alea suspendate, ce-i drept).;)

J.Bond
18th December 2009, 15:06
Tovarase Radu, ia fi atent la jigodia asta bolsevica de Iliescu! Ce inca mai respira printre noi. Ba mai mult, mai ne da si lectii despre revolutie.:sleep:

Iliescu: Cine crede că eu ar trebui să fiu la închisoare pentru Revoluție nu e normal. Ar fi proteste în toată țara!

România liberă BBC va difuza începând de sâmbătă o ediție a emisiunii Simpson’s World dedicată României, dar și fostului președinte al României Ion Iliescu. România liberă publică în exclusivitate interviul dat de Iliescu.
http://www.realitatea.net/iliescu--cine-crede-ca-eu-ar-trebui-sa-fiu-la-inchisoare-pentru-revolutie-nu-e-normal--ar-fi-proteste-in-toata-tara_692380.html

Radu
18th December 2009, 15:11
Tovarase Radu, ia fi atent la jigodia asta bolsevica de Iliescu! Ce inca mai respira printre noi. Ba mai mult, mai ne da si lectii despre revolutie.:sleep:

Iliescu: Cine crede că eu ar trebui să fiu la închisoare pentru Revoluție nu e normal. Ar fi proteste în toată țara!

România liberă BBC va difuza începând de sâmbătă o ediție a emisiunii Simpson’s World dedicată României, dar și fostului președinte al României Ion Iliescu. România liberă publică în exclusivitate interviul dat de Iliescu.
http://www.realitatea.net/iliescu--cine-crede-ca-eu-ar-trebui-sa-fiu-la-inchisoare-pentru-revolutie-nu-e-normal--ar-fi-proteste-in-toata-tara_692380.html

Nu ma lua pe mine cu *****uri dastea...

J.Bond
18th December 2009, 15:17
Aparatul de stat (central si local) este supradimensionat, practic s-a dublat dupa 2004 si din acest motiv au crescut cheltuielile bugetare "neproductive". Solutia mea? Reducerea numarului functionarilor publici, in special acolo unde organigrama a fost umflata peste necesarul real.

O sa dau un exemplu simplu: la primaria de la Lugoj, la registratura, lucra o singura persoana, acum sunt patru, unu cu sapa si trei cu mapa.

De acord cu Sorin mai sus.;)

PS Tovarase Radu, mai usor cu pianul la vale! Bolsevicule care esti.:) Mai bine ai grija de stapan'tu Ilici ca nu se stie cat timp va mai face umbra pamantului si dupa aia nu stim ce o sa te mai faci.;)
http://www.realitatea.net/iliescu--cine-crede-ca-eu-ar-trebui-sa-fiu-la-inchisoare-pentru-revolutie-nu-e-normal--ar-fi-proteste-in-toata-tara_692380.html

Sorin Blaj
18th December 2009, 15:32
Urmuz, tu in general nu vezi cam multe.;) Foarte bine a facut guvernul democrat-liberal ca a alocat atatia bani pentru investitii, in premiera pentru Romania. ;) Sa speram ca nu se vor atinge de ei in continuare si ca vom mai vedea macar alti zeci de km pe an de autostrada cativa ani buni de acum inainte asa cum s-a intamplat in 2009.:ok: Asta daca e sa ne referim doar la investitiile in strazi si autostrazi(nu din alea suspendate, ce-i drept).;)

Doar un sfat. Incearca sa-ti exprimi parerile tale sau cel putin sa le comentezi pe ale altora, nu sa iei peste picior pe toata lumea. Urmuz vede destule, pacat ca tu nu reusesti sa observi asta.

Tu ai dreptate in ce priveste investitiile si cel putin in regiunea mea, vestul tarii, se vad cu ochiul liber, dar asta nu inseamna ca automat trebuie sa luam de sus pe cineva sau sa generalizam aceasta atitudine.

J.Bond
18th December 2009, 15:43
Doar un sfat. Incearca sa-ti exprimi parerile tale sau cel putin sa le comentezi pe ale altora, nu sa iei peste picior pe toata lumea. Urmuz vede destule, pacat ca tu nu reusesti sa observi asta.

Tu ai dreptate in ce priveste investitiile si cel putin in regiunea mea, vestul tarii, se vad cu ochiul liber, dar asta nu inseamna ca automat trebuie sa luam de sus pe cineva sau sa generalizam aceasta atitudine.

Sorin, acelasi sfat il sugerez si lui Urmuz.;) Daca tu nu poti s-o faci, il fac eu, adica sa nu mai ia peste picior parerea altora si o realitate mai bine zis. Normal ca am dreptate in ceea ce am afirmat mai sus referitor la investitii. Desigur ca ele trebuiesc continuate si de aceea banii trebuie sa ramana acolo unde le e locul.;)

Sorin Blaj
18th December 2009, 15:49
Eu mi-as dori sa fie luati bani de la investitii, deoarece banii sunt tocati aiurea. Nu vad autostrazi terminate, DN-uri finisate, poduri noi, scoli bine echipate, gradinite si parcuri noi, s.a..

Nu stiu in ce regiune locuiesti, dar in Banat, in ultimii patru-cinci ani s-a investit masiv, pentru prima data dupa revolutie. Ca sa-ti formezi o idee, o sa-ti dau cateva exemple reprezentative:


Drumuri nationale:
Timisoara - Lugoj (prin Recas) - finalizat in 2009
Lugoj - Caransebes - realizat in mare parte
Caransebes - Baile Herculane - realizat in mare parte
Baile Herculane - Drobeta Tn. Severin - realizat in mare parte

la care se adauga finalizarea sectorului Sibiu - Sebes - Orastie - Simeria - Deva - Ilia.


Drumuri judetene:
Resita - Lugoj - finalizat in 2009

la care se vor adauga in anii urmatori Lugoj - Ilia si Lugoj - Timisoara (prin Buzias), a caror licitatii s-au desfasurat deja, urmand ca in martie 2010 sa se demareze lucrarile, finantarea finnd prevazuta deja in buget.


Centuri ocolitoare aflate in diferite stadii de realizare:
Arad - am inteles ca lucrarea este avansata
Timisoara - in 2009 s-a dat drumul la un tronson, mai sunt trei de finalizat
Lugoj - se va finaliza in 2010


Cat priveste autostrazile, stiu ca s-au finalizat exproprierile pe tronsonul Nadlac - Arad - Timisoara, tronson ce ar trebui sa intre in executie in 2010, tot atunci urmand sa fie platiti banii si pentru tronsonul Timisoara - Lugoj - Faget (pentru exproprieri).


Cei ce locuiesc in zona si circula pe aceste drumuri pot sa confirme ceea ce spun eu.


Ce este important? Dupa 1989, s-a realizat o singura lucrare majora, Timisoara - Arad, atat in 18 ani. Vi se pare mult? :)


Dpmdv asta este principalul argument pentru care Banatul si Transilvania a votat masiv cu Basescu, sanctionand, tot masiv, atitudinea PSD-ului, care a neglijat total aceste regiuni, preferand sa directioneze banii in Moldova. Asta este realitatea.

Sorin Blaj
18th December 2009, 15:55
Eu mi-as dori sa fie luati bani de la investitii, deoarece banii sunt tocati aiurea. Nu vad autostrazi terminate, DN-uri finisate, poduri noi, scoli bine echipate, gradinite si parcuri noi, s.a..

Tot la lucrari majore poate intra si pasajul din Lugoj, dinspre Buzias, pasaj ce a fost finalizat dupa 20 de ani. Nu este nicio exagerare, a fost inceput in 1988 si a fost finalizat in 2008. asta ca sa ne dam seama inca o data cata atentie s-a acordat Banatului in ultimii 20 de ani.

Ca sa-ti dau dreptate in unele privinte, pot sa aduc exemple de scoli care au fost renovate, cu bani grei, si apoi s-au inchis.

J.Bond
18th December 2009, 15:56
Si eu sunt de aceeasi parere. Oricum vom vedea in curand.

Jos palaria pentru atitudinea lui Sarbu. Mai ales ca a declarat ca raspunsul final il da dupa ce se sfatuieste cu colegii de partid; el e de 15 ani in psd.
Si e de apreciat si atitudinea lui Basescu care se pare ca stie care sunt oamenii competenti din partide si ii solicita indiferent de partidul din care fac parte.

Corect, DJ_ME! ;)

J.Bond
18th December 2009, 16:06
Sa-i mai reamintim lui Urmuz aici si alte realizari(deja terminate) cu o parte din banii de investitii per 2009. Urmuz, vezi pe la punctul 4 mai jos.;)

Și îl mai prefer pe Boc pentru că știu că, cu toată hoarda de politicieni care se tem și s-au temut de anumite măsuri, a reușit totuși să puncteze în 17 mari probleme:

1. Menținerea cotei de 16%, una dintre cele mai scăzute în UE;

2. Menținerea TVA la 19% în contextul în care în unele țări din preajma noastră a crescut TVA de la 20 la 25% în aceleași vremuri grele;

3. Restructurarea și reducerea cheltuielilor publice, prin cel puțin următoarele măsuri: a) Legea salarizării unitare care, până în 2015, va produce o scădere a cheltuielilor de la 9% la 7% din PIB; b) desființarea a 112 agenții guvernamentale, care înseamnă peste 9.000 de disponibilizări din acest sector și aducerea la bugetul de stat a unui miliard de euro, reprezentând veniturile proprii ale agențiilor care erau utilizate și pentru sedii și pentru alte cheltuieli de lux; c) reducerea cu 20% a personalului din cabinetele demnitarilor; d) extinderea licitațiilor în sistem electronic pentru achizițiile publice de la 3% la 13%, cu economii de peste un miliard de euro; e) interzicerea cumulului dintre pensie și salariu la stat, ca o măsură luată din respect față de banul public și pentru a permite acest cumul în sistemul privat;

4. Alocarea a 20% din bugetul pe 2009 pentru investiții. Până la 31 octombrie s-au cheltuit 6 miliarde de euro, aproximativ 75% din programul anual. 1 decembrie finalizarea a 42 de km din autostrada Transilvania, pasajul Băneasa, centura Ploieștiului, centura Timișoarei și alte obiective importante care sunt în lucru acum;

5. Au fost reduse, eliminate sau comasate peste 121 de taxe și tarife în domeniul parafiscalității, dintr-un total de 491;

6. Neimpozitarea profitului reinvestit în trimestrul patru al anului 2009, măsură ce a intrat în vigoare odată cu declararea drept constituțională a legii pentru care ne-am asumat răspunderea;

7. Continuarea și extinderea programului „Rabla“ pentru persoane fizice, inclusiv pentru tractoare;

8. Operaționalizarea programului „Prima casă“. Sunt 8.300 de cereri aprobate

http://www.revista22.ro/articol-7326.html

Bancaru
18th December 2009, 16:32
Eu il propun pe Marker supermoderator. Eventual sa ii dea Vadim forumul. Gratis.

J.Bond
18th December 2009, 18:29
Iar forumistul Marker, oricine ar fi el, nu cred ca ar accepta eventuala propunere. ;)

Grecu_
18th December 2009, 20:05
Oricine ar fi el?
Un retardat...

Radu
18th December 2009, 20:09
Mai bine spun...un redus mintal...:ok:

Hingherul
18th December 2009, 20:10
“Primul om care a preferat să înjure decât să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației.” (Freud)

unii "civilizati" continua sa sufere dupa sansa virtuala de a deveni CINEVA.

polare, lasa ma markerul in pace :D

Tim
19th December 2009, 14:57
Este perfect.E minunat.
Apar primele rezultate "pozitive" ale votului mirific din 6 decembrie.:D

Sunt sigur ca cei 50,33 % sunt in culmea fericirii acum cand:

-primul ministru al romaniei este emil boc al 4-lea :happy
-de dezvoltarea tarii se ocupa elena udrea [:happy
-apararea romaniei este asigurata de seful mafiei lui adrian nastase :happy
-cultura romaneasca este in grija udmr-ului :happy
- finantele sunt la "epicuristul" ala care i-a sutit nevasta lui boureanu :happy
Asa da,nu cu mogulii aia rai:happy

Radu
19th December 2009, 19:15
Este perfect.E minunat.
Apar primele rezultate "pozitive" ale votului mirific din 6 decembrie.:D

Sunt sigur ca cei 50,33 % sunt in culmea fericirii acum cand:

-primul ministru al romaniei este emil boc al 4-lea :happy
-de dezvoltarea tarii se ocupa elena udrea [:happy
-apararea romaniei este asigurata de seful mafiei lui adrian nastase :happy
-cultura romaneasca este in grija udmr-ului :happy
- finantele sunt la "epicuristul" ala care i-a sutit nevasta lui boureanu :happy
Asa da,nu cu mogulii aia rai:happy

Ai uitat ceva destul de important...sanatatea in mainile unui ungur...:headbang:

newcool
19th December 2009, 21:14
Este perfect.E minunat.
Apar primele rezultate "pozitive" ale votului mirific din 6 decembrie.:D

Sunt sigur ca cei 50,33 % sunt in culmea fericirii acum cand:

-primul ministru al romaniei este emil boc al 4-lea :happy
-de dezvoltarea tarii se ocupa elena udrea [:happy
-apararea romaniei este asigurata de seful mafiei lui adrian nastase :happy
-cultura romaneasca este in grija udmr-ului :happy
- finantele sunt la "epicuristul" ala care i-a sutit nevasta lui boureanu :happy
Asa da,nu cu mogulii aia rai:happy
extraordinar.
probabil ca era mai bine cu:
Vanghelie la cultura
Nica la interne
SOV la finante
Abramburica la invatamant
Patriciu la telecomunicatii sau unde drac vreti voi,etc,etc...
Si peste toti ranjetul lui nea Nelu'
bah Timule lasa politica si mai bine zi-mi cum o sa cheme in 2010 echipa care joaca la Timisoara:D

J.Bond
19th December 2009, 21:47
extraordinar.
probabil ca era mai bine cu:
Vanghelie la cultura
Nica la interne
SOV la finante
Abramburica la invatamant
Patriciu la telecomunicatii sau unde drac vreti voi,etc,etc...
Si peste toti ranjetul lui nea Nelu'
bah Timule lasa politica si mai bine zi-mi cum o sa cheme in 2010 echipa care joaca la Timisoara:D

Doamne Fereste! Bine ca Romania a scapat de specimenele alea! :ok:

PD-L și UDMR au semnat un protocol de colaborare

Emil Boc, Marko Bela și Traian Băsescu s-au întâlnit astăzi și au discutat despre calendarul învestirii noului Cabinet. Marko Bela a declarat că protocolul politic între PD-L și UDMR este finalizat, urmând să fie însoțit și de un regulament de funcționare al coaliției, care este, de asemenea, aproape gata.

Președintele UDMR Marko Bela a declarat astăzi, pentru NewsIn, că a mers la Palatul Cotroceni, împreună cu premierul desemnat Emil Boc, pentru a discuta despre calendarul învestirii noului Cabinet.

"Într-adevăr, am avut o scurtă întâlnire cu domnul președinte, pentru prima dată după formarea alianței PDL-UDMR. Am discutat despre calendarul învestirii noului guvern. Ne-a rugat ca, în cel mai scurt timp să avem guvern, să acționăm cât mai repede", a declarat Marko, menționând că termenul discutat este 23 decembrie pentru învestirea Executivului.
http://www.realitatea.net/pd-l-si-udmr-au-semnat-un-protocol-de-colaborare_692504.html

Radu
20th December 2009, 05:45
Am ajuns sa fim condusi de unguri...:rosu:

J.Bond
20th December 2009, 12:34
Tov asta de mai sus cred ca nu a trait in Romania pana acum.:) Pentru ca mai mereu UDMReii au fost la putere, si cu PSD si cu PNL dar si cu PDL. E adevarat, de fiecare data, ca mana a doua la guvernare.;)

Marius
20th December 2009, 12:44
E adevarat, de fiecare data, ca mana a doua la guvernare.;)

pentru ca acum, in mandatul mult-iubitului, sa primeasca un minister de prim rang.

m**e basescu!

J.Bond
20th December 2009, 12:47
Marius, iar n-ai inteles nimic.;)

Una e sa primesti un minister prin negocieri la formarea unui guvern, alta e sa ai acel minister si sa nu poti pune in practica obiective anti-democratice, anti-nationale(deci anti-constitutionale) daca esti mana a doua la guvernare. Mai ales intr-o guvernare de prima mana democrat-liberala. Trust me!;)

Bancaru
20th December 2009, 13:15
Markere, cred ca te exciti cand dai explicatii de *****, desi tu crezi ca esti vreum mare ganditor politic. Ia mai gandeste-te matale de ce au luat ungurii ministere?

Marius
20th December 2009, 13:19
Marius, iar n-ai inteles nimic.;)

Una e sa primesti un minister prin negocieri la formarea unui guvern, alta e sa ai acel minister si sa nu poti pune in practica obiective anti-democratice, anti-nationale(deci anti-constitutionale) daca esti mana a doua la guvernare. Mai ales intr-o guvernare de prima mana democrat-liberala. Trust me!;)

bai nene, tu se pare ca n-ai inteles nimic.

ungurienii au fost cam in fiecare guvern de dupa revolutie si de fiecare data au primit ministere de mana a 5-a doar pentru a figura acolo.

acum, tovarasu' base le da pe mana sanatatea.

ce inseamna lucrul asta? ori ca ungurienii si-au dezvoltat intr-un mod incredibil abilitatile de negociatori, ori ca tovarasu' e cam strans cu usa.

J.Bond
20th December 2009, 14:39
Mariusica, ramane cum am zis mai sus.;):cya:

Măreția și singurătatea Micului Boc

L-am votat pe domnul Boc pentru două mandate iar în momentul în care a fost desemnat premier pe de o parte am fost necăjită deoarece noi,clujenii pierdeam un primar extraordinar iar pe de altă parte m-am bucurat la gândul că țara dobîndește un premier dedicat binelui public.M-a revoltat tratamentul aplicat acestui om de către televiziuni ,presa scrisă și oameni politici din partidul propriu (cei care îi promiteau o majoritate care să respingă moțiunea de cenzură ) și din rândurile adversarilor politici.Nu am căzut sub vraja proiectului Johannis , cu atît mai mult cu Justițiarul de Sibiu se numără printre lecturile mele.Îl consider pe domnul Boc superior lui Klaus Johannis.
“Superioritatea” lui Emil Boc fata de Klaus Johannis este politica. Ales presedinte al PDL in iunie 2005, Emil Boc are marele avantaj de a fi liderul celui mai puternic partid din Romania. Carcotasii vor spune imediat ca Emil Boc are si marele dezavantaj de a-i fi subordonat lui Traian Basescu. Este adevarat, relatia de subordonare dintre acesta si presedintele Basescu nu poate fi negata nici macar de cei mai fideli simpatizanti. Dar nu vad nimic rau in asta. Din contra. Sa nu uitam ca Traian Basescu a fost ales in doua randuri presedintele tarii, fiind politicianul cu cea mai mare credibilitate in fata romanilor. Si atunci unde este problema ca acesta numeste un premier in care are incredere deplina si care pune in aplicare politica lui? Este, cred eu, un avantaj ca cei doi politicieni vorbesc aceeasi limba. Faptul ca Emil Boc pune in practica vorbele lui Traian Basescu cred ca ar trebui vazut pozitiv, intr-o tara in care oamenii nu-si pun in practica nici macar vorbele proprii.
Daca ne-am uita putin la politica unor state mari si democrate, cum sunt SUA, Germania, Franta, Marea Britanie sau chiar Canada, am vedea ca o anumita persoana - cea in care alegatorii au manifestat mai mare incredere - este, de fapt, cea care conduce treburile tarii. In SUA, Barack Obama are responsabilitatea guvernarii tarii din toate punctele de vedere si la fel se intampla in Germania, cu Angela Merkel, in Franta, cu Nicolas Sarkozy, in Marea Britanie, cu Gordon Brown sau in Canada, cu Stephen Harper. Chiar daca Anglia si Canada au regina, chiar daca Germania are presedinte si toate statele respective au parlamente care fac legile si supravegheaza activitatea politica a guvernelor, liderii pe care i-am amintit sunt cei care conduc cu adevarat treburile tarii lor. Romania nu mai poate functiona la doua capete, fiecare tragand in alta directie, asa cum s-a intamplat pana acum. Cine are cat de cat experienta manageriala stie ca deciziile majore se iau de catre o singura persoana, care este investita cu aceasta putere, dar care, desigur, isi asuma si responsabilitatea. L-am ales pe Traian Basescu in cea mai importanta pozitie in stat, trebuie sa-i dam si posibilitatea de a conduce tara asa cum crede el de cuviință.Emil Boc a fost desemnat recent premier și și-a asumat această sarcină dificilă . Emil Boc este însă foarte singur, vânat de dușmani,sabotat din interior de proprii colegi de partid și conștient de faptul că atunci când interesele politice ale domnului Băsescu o vor cere, va fi abandonat de acesta fără nici un scrupul, fără nici o remușcare.În pofida acestui pesimism justificat ,îi doresc domnului Boc succes.
http://naspa.forumgratuit.ro/aliante-si-guvernevanatoare-de-ciolan-f57/mreia-i-singurtatea-micului-boc-t600.htm#1782

Tyler Durden
20th December 2009, 14:45
Ia mai gandeste-te matale de ce au luat ungurii ministere?

Pai cum de ce, sa le duca in Ungaria...:D

Bancaru
20th December 2009, 17:10
Le vand. Ce guvern, sa-mi bag ... cârma. Blaga, Udrea, Videanu, Berceanu. Bun asa

J.Bond
20th December 2009, 18:04
Apropou de madame Udrea, spre disperarea si dezamagirea catorva, Parchetul General, asa cum era de asteptat le-a dat cu flit politrucilor din acea comisie de ancheta parlamentara in frunte cu Ludovic Organ, declarand NUP(neinceperea urmaririi penale) pentru Elena Udrea.;) Deci, inca o data, s-au mai facut cineva de ras in plus.:) Ba mai mult decat atat, in afara de a albio prin ei insisi, i-au mai dat si o aura de superioritate politica Elenei de acum incolo madamei.

Marius
20th December 2009, 18:06
lasa ma markare ca mai stiu eu o nevasta de parlamentar care a scapat dupa ce a omorat pe cineva pe trecerea de pietoni. parchetul e fix pix.

J.Bond
20th December 2009, 18:07
Premierul Emil Boc a anunțat astăzi principalele obiective din programul de guvernare al Cabinetului Boc IV.

Boc a prezentat cele 10 obiective ale programului de guvernare

PD-L și UDMR au semnat un protocol de colaborare

1. Continuarea procesului de modernizare a statului și punerea în aplicare a rezultatului referendumului național din luna noiembrie 2009, restrucutrarea aparatului administrației publice pe principii de eficiență și performanță.:ok:

2. Elaborarea unor măsuri pentru relansarea economiei și consolidarea creșterii economice: a. guvernul își afirmă intenția de a menține pe întreaga perioadă de guvernare același nivel al cotei unice, același nivel al TVA-ului,;) b. respectarea angajamentelor internaționale ale României cu FMI, Comisia Europeană, Banca Mondială, c. adoptarea de urgență în prima jumătate a lunii ianuarie, în sesiune extraordinară a Parlamentului, a proiectului legii bugetului de stat.

3. Susținerea mediului de afaceri și a intreprindelor mici și mijlocii, alocarea a cel puțin 20% din banii bugetului pentru investiții publice.:ok:

4. Protejarea prin măsuri de solidaritate activă a categoriilor sociale afecatete de condițiile dificile.

5. Pomovarea și adoptarea legii reformei sistemului de pensii și a legii responsabilității fiscale.;)

6. Sprijinirea agriculturii prin măsuri concerete, modernizarea satului.

7. Lărgirea sferei drepturilor minorităților naționale pentru păstrarea identității culturale, etnice ale comunităților minoritare.

8. Fructificarea avantajelor competitive ale României în agricultură, energie sau turism.

9. Continuarea procesului de reformă în domeniul justiției, sănătății și educației.

10. Accelerarea sistemului de absorbție a fondurilor europene și asigurarea resurselor financiare necesare pentru co-finanțarea proiectelor realizate.


Structura Guvernului Boc IV cuprinde 17 membri: premier, vicepremier și 15 miniștri. PD-L are 9 nominalizări, UDMR 3, în timp ce din rândul tehnocraților au fost desemnați 4 reprezentanți și un singur membru din partea independenților.

Din partea PD-L: Premier - Emil Boc

Ministrul Energiei - Adriean Videanu
Ministrul Administrației și Internelor - Vasile Blaga
Ministrul Transporturilor și Infrastructurii - Radu Berceanu
Ministrul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului - Daniel Funeriu
Ministrul Muncii, Familiei și Protecției Sociale - Mihai Șeitan
Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului - Elena Udrea
Ministrul Comunicațiilor - Gabriel Sandu

Din partea UDMR: Vicepremier - Marko Bela

Ministrul Culturii, Cultelor și Patrimoniului Național - Kelemen Hunor
Ministrul Sănătății - Cseke Attila
Ministrul Mediului - Laszlo Borbely

Din rândul tehnocraților au fost desemnați:

Ministerul Finanțelor Publice - Sebastian Vlădescu
Ministrul Justiției - Cătălin Marian Predoiu
Ministrul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale - Mihail Dumitru
Ministrul Afacerilor Externe - Teodor Baconschi

Din rândul paralamentarilor independenți a existat o singură nominalizare: Ministrul Apărării Naționale - Gabriel Oprea
http://www.realitatea.net/emil-boc-si-a-prezentat-guvernul---vezi-lista-ministrilor_692569.html

J.Bond
20th December 2009, 20:33
Basescu începe de mâine un nou mandat la Cotroceni
Duminica, 20 Decembrie 2009

Presedintele Traian Basescu va depune juramântul pentru urmatorii cinci ani în ziua în care îi expira primul mandat. Seful statului va veni, mâine, în fata Parlamentului.

Astazi este, practic, ultima zi a mandatului lui Traian Basescu, început acum cinci ani, pe 20 decembrie 2004. Sedinta plenului reunit în care presedintele va depune juramântul pentru un nou mandat se va desfasura mâine, de la ora 15.00.

Potrivit Legii supreme, seful statului va jura "sa-si daruiasca toata puterea si priceperea pentru propasirea spirituala si materiala a poporului român, sa respecte Constitutia si legile tarii, sa apare democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritoriala a României".
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/880392/Basescu-incepe-de-maine-un-nou-mandat-la-Cotroceni/

Datenshi
20th December 2009, 23:27
Apropou de madame Udrea, spre disperarea si dezamagirea catorva, Parchetul General, asa cum era de asteptat le-a dat cu flit politrucilor din acea comisie de ancheta parlamentara in frunte cu Ludovic Organ, declarand NUP(neinceperea urmaririi penale) pentru Elena Udrea.;) Deci, inca o data, s-au mai facut cineva de ras in plus.:) Ba mai mult decat atat, in afara de a albio prin ei insisi, i-au mai dat si o aura de superioritate politica Elenei de acum incolo madamei.

Esi cea mai scarbavnica natie de reptila care se taraste pe acest pamant. Nup-ul ala nu demonstreaza decat ca ne-am dus pulii de suflet de tot. Justitia, serviciile, toate sunt in mainele unui singur handicapat.

PS: Sanatatea la udmr mi se pare acceptabil, dar cultura??!

JJ
20th December 2009, 23:36
Hai mai Dane, cultura maghiara e recunoscuta in toata Europa... gandeste-te la Liszt, la Kertesz, la Barabas...

Datenshi
20th December 2009, 23:42
Si banuiesc ca in Ungaria exista un ministru ungur care se ocupa de ea...

JJ
20th December 2009, 23:57
Culmea e ca numele de familie al ministrului maghiar al culturii - Hiller - suna mai degraba austriac... :D

Acum serios, erau cateva ministere care nu intrau in discutie (interne, externe, aparare, finante), iar UDMR avea nevoie de un minister banos si de un minister care sa fie pe placul minoritatii. Cel pe placul minoritatii nu putea fi ales decat dintre cultura, dezvoltare regionala si educatie. Deci PDL a ales cultura ca si raul cel mai mic.
Ministerul banos al UDMR - cel al sanatatii - nu e totusi la fel de banos ca economia sau transporturile. Iar a ales PDL raul cel mai mic pentru ei, mai ales ca au pe cine sa arunce vina ca romanii nu se vaccineaza contra gripei porcine, de exemplu.

Datenshi
21st December 2009, 00:01
Ma rog, intelegi tu ce am vrut sa zic. :D Din partea mea putea sa ia UDMR jumatate din ministere, oricum ai lor cred ca sunt mai competenti decat capusele din PDL. Dar sa dai cultura unei minoritati mi se pare jenant.

JJ
21st December 2009, 00:11
Aiurea, si aia sunt la fel de japite... maghiari romanizati... :D Cat despre cultura, preferai sa ia educatia?

Urmuz
21st December 2009, 00:16
Pt. Datenshi,
Si prim-ministrul neamt era in regula? Adica era bine sa avem un neamt administrator peste tara, dar este jenant sa avem un ungur la cultura. Sa fim seriosi, suna tare rasist ce spui!

J.Bond
21st December 2009, 09:24
JJ, Urmuz, va rog eu intelegeti-l odata si pe "scarbosenia" de 'moderator' pe nume Datenshi.;) Dupa cum se vede, inca nici pana acum nu i-au trecut frustrarile remanente de pe urma pierderii alegerilor a favoritului sau Prostanac. E de inteles, mai trebuie sa treaca o perioada pentru de'al de ei.:) Unii mai destepti s-au retras deja in glorie.:ok:
Cat despre madame Udrea, spre disperarea si dezamagirea catorva(dupa cum se si vede:), ramane cum am zis mai sus.;)

Apropou de madame Udrea, spre disperarea si dezamagirea catorva, Parchetul General, asa cum era de asteptat le-a dat cu flit politrucilor din acea comisie de ancheta parlamentara in frunte cu Ludovic Organ, declarand NUP(neinceperea urmaririi penale) pentru Elena Udrea.;) Deci, inca o data, s-au mai facut cineva de ras in plus.:) Ba mai mult decat atat, in afara de a albio prin ei insisi, i-au mai dat si o aura de superioritate politica Elenei de acum incolo madamei.
Dane, nu mai fi suparat tatii, chiar daca nu a iesit asa cum au vrut sefii tai diversionisti care te-au bagat la inaintare. Stii tu mai bine.:drak::cya:

J.Bond
21st December 2009, 09:29
UE își deschide porțile pentru Balcani

Sârbii, macedonenii și muntenegrenii pot circula fără vize prin statele din Spațiul Schengen. De această facilitate beneficiază doar cei care posedă pașapoarte biometrice, ceilalți vor avea în continuare nevoie de vize. „Ușa Europei este deschisă", titra ziarul muntenegrean, „Pobjeda". "Această zi este foarte importantă pentru noi, deoarece în urmă cu 20 de ani cetățenii fostei Iugoslavii erau singurii din estul Europei care puteau circula relativ liber în Europa. Iată însă că suntem aproape ultimii care recapătă acest drept, a declarat pentru Agerpres Boban Ivanovici, profesor la o școală din Podgorica.

Datenshi
21st December 2009, 09:40
JJ, Urmuz, va rog eu intelegeti-l odata si pe "scarbosenia" de 'moderator' pe nume Datenshi.;) Dupa cum se vede, inca nici pana acum nu i-au trecut frustrarile remanente de pe urma pierderii alegerilor a favoritului sau Prostanac. E de inteles, mai trebuie sa treaca o perioada pentru de'al de ei.:) Unii mai destepti s-au retras deja in glorie.:ok:
Cat despre madame Udrea, spre disperarea si dezamagirea catorva(dupa cum se si vede:), ramane cum am zis mai sus.;)

Dane, nu mai fi suparat tatii, chiar daca nu a iesit asa cum au vrut sefii tai diversionisti care te-au bagat la inaintare. Stii tu mai bine.:drak::cya:

Esti idiot, este tot ce pot sa-ti zic. Daca nu intelegi de ce iti explic cu liniuta de la capat.

delaoltenia
21st December 2009, 09:48
Faci mari eforturi sa-l lamuresti pe marker,in zadar iti spun eu,are un destin de slugoi...idiot nu e,dar lingau da.

J.Bond
21st December 2009, 10:30
:lol:Ce ma amuza activistii astia membrii de partid, fosti UTCisti din milioanele de UTCisti care mai bantuie si azi printre noi care faceau sluj conducatorului suprem si care mai au si tupeul jegos sa ne spuna noua pe aici despre altii ceea ce faceau ei si fac de-o viata intreaga.:no Penibili is lingaii astia camuflati.:sleep:

Sunt membru PNL din 2001.
Pana la lovitura de stat din 1989 am fost membru al Partidului Comunist.
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2623363#post2623363

Radu
21st December 2009, 10:35
Bai boule si care e problema daca esti membru de partid?:confused:

J.Bond
21st December 2009, 10:41
Lasandu-i pe cei de mai sus cu frustrarile lor, intelegandu-i totodata, si revenind ON TOPIC,

Cășuneanu, urmărit penal în dosarul Cătălin Voicu

"Regele asfaltului" a fost audiat în această dimineață de procurorii anticorupție în dosarul în care senatorul PSD Cătălin Voicu este acuzat de trafic de influență.
http://www.realitatea.net/casuneanu--urmarit-penal-in-dosarul-catalin-voicu_692600.html

Uite cum mitul "regelui asfaltului" al lui Basescu, mit creat bineinteles de securito-diversionistii pupincuristi de la antenele lui Felix, este pe cale sa se destrame dupa o munca asidua de ani de zile. :cry:
Bineinteles ca acum cei precum de mai sus, o sa ne povesteasca ei de legaturile lui Casuneanu cu Voicu care este din PSD si de legaturile acestuia cu cei din Bacau, care este un judet "rosu".;)

Radu
21st December 2009, 10:46
Alooo...martales...raspunde la intrebarea de mai sus...:rosu:

Elphax
21st December 2009, 10:49
raspunsul la intrebare nu il are inca, trebuie sa faca cerere la partid ;)

Leo
21st December 2009, 10:55
Hai Bond raspunde la intrebare.

Datenshi
21st December 2009, 11:03
Va spun eu. E ok sa fii membru de partid, dar doar in PD-L.

DJ_ME
21st December 2009, 11:46
Premierul Emil Boc a anunțat astăzi principalele obiective din programul de guvernare al Cabinetului Boc IV.

Boc a prezentat cele 10 obiective ale programului de guvernare

PD-L și UDMR au semnat un protocol de colaborare

1. Continuarea procesului de modernizare a statului și punerea în aplicare a rezultatului referendumului național din luna noiembrie 2009, restrucutrarea aparatului administrației publice pe principii de eficiență și performanță.:ok:

2. Elaborarea unor măsuri pentru relansarea economiei și consolidarea creșterii economice: a. guvernul își afirmă intenția de a menține pe întreaga perioadă de guvernare același nivel al cotei unice, același nivel al TVA-ului,;) b. respectarea angajamentelor internaționale ale României cu FMI, Comisia Europeană, Banca Mondială, c. adoptarea de urgență în prima jumătate a lunii ianuarie, în sesiune extraordinară a Parlamentului, a proiectului legii bugetului de stat.

3. Susținerea mediului de afaceri și a intreprindelor mici și mijlocii, alocarea a cel puțin 20% din banii bugetului pentru investiții publice.:ok:

4. Protejarea prin măsuri de solidaritate activă a categoriilor sociale afecatete de condițiile dificile.

5. Pomovarea și adoptarea legii reformei sistemului de pensii și a legii responsabilității fiscale.;)

6. Sprijinirea agriculturii prin măsuri concerete, modernizarea satului.

7. Lărgirea sferei drepturilor minorităților naționale pentru păstrarea identității culturale, etnice ale comunităților minoritare.

8. Fructificarea avantajelor competitive ale României în agricultură, energie sau turism.

9. Continuarea procesului de reformă în domeniul justiției, sănătății și educației.

10. Accelerarea sistemului de absorbție a fondurilor europene și asigurarea resurselor financiare necesare pentru co-finanțarea proiectelor realizate.


Structura Guvernului Boc IV cuprinde 17 membri: premier, vicepremier și 15 miniștri. PD-L are 9 nominalizări, UDMR 3, în timp ce din rândul tehnocraților au fost desemnați 4 reprezentanți și un singur membru din partea independenților.

Din partea PD-L: Premier - Emil Boc

Ministrul Energiei - Adriean Videanu
Ministrul Administrației și Internelor - Vasile Blaga
Ministrul Transporturilor și Infrastructurii - Radu Berceanu
Ministrul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului - Daniel Funeriu
Ministrul Muncii, Familiei și Protecției Sociale - Mihai Șeitan
Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului - Elena Udrea
Ministrul Comunicațiilor - Gabriel Sandu

Din partea UDMR: Vicepremier - Marko Bela

Ministrul Culturii, Cultelor și Patrimoniului Național - Kelemen Hunor
Ministrul Sănătății - Cseke Attila
Ministrul Mediului - Laszlo Borbely

Din rândul tehnocraților au fost desemnați:

Ministerul Finanțelor Publice - Sebastian Vlădescu
Ministrul Justiției - Cătălin Marian Predoiu
Ministrul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale - Mihail Dumitru
Ministrul Afacerilor Externe - Teodor Baconschi

Din rândul paralamentarilor independenți a existat o singură nominalizare: Ministrul Apărării Naționale - Gabriel Oprea
http://www.realitatea.net/emil-boc-si-a-prezentat-guvernul---vezi-lista-ministrilor_692569.html
Are cateva puncte super: 1, 2a, 3, 5, 9 si 10. Restul depinde cum le vor face.

Nu ma deranjeaza ca au sanatatea si cultura, ma intereseaza mai mult ce vor face.

J.Bond
21st December 2009, 11:52
Are cateva puncte super: 1, 2a, 3, 5, 9 si 10. Restul depinde cum le vor face.

Nu ma deranjeaza ca au sanatatea si cultura, ma intereseaza mai mult ce vor face.

Corect, DJ_ME! ;)

newcool
21st December 2009, 13:19
Cata agitatie pe baietii care au sustinut vesnicul loser...:groggy:

Azi se implinesc 20 de ani de cand in Arad a inceput Revolutia Romana.

Bancaru
21st December 2009, 14:01
Eu inteleg din ce citesc pe aici ca bantuir un soi de de optimism contagios. Odata cu a 4-a incercare a piticutului rotund la cap lumea are senzatia ca o sa fie nemaipomenit. Dragut. In afara de ministerul muncii cam tot ce nu are PD acum au avut aia de la PSD inainte. Eu nu ii suspectez de buna-vointa pe cei de la PSD, dar nici cu PD nu imi este rusine. Se poate sa ai asteptari de la Videanu, Berceanu, Blaga si Udrea, patronati de Boc? Cele mai mari sume de bani se invart intre ei. O sa dea lovitura ala la sanatate sau la invatamant. Nu lasa asita ciolanul. E si firesc, dar sa il mai suga si altii. Tot de la ei din partid, dar macar daca erau altii.
Concluzia mea este una: niciun partid nu are oameni capabili sa guverneze. Nu exista.

DJ_ME
21st December 2009, 15:10
Nu cred ca e vorba de optimism. In primul rand eu nu am vazut nici o greseala reala (nu mistouri si speculatii) la Boc si Udrea, ca sa iau numele celor mai atacati membrii ai acestui guvern. Insa am vazut la fiecare o actiune care mi se pare si buna si importanta: la Boc legea salarizarii bugetarilor si la Udrea promovarea turismului si a brandului de tara. Pentru ca mie mi se pare aberant ca un medic rezident sa castige 600 RON salariu net (cel putin atat era in 2007) iar o vanzatoare la Metrorex 1800 RON si, cu toate ca mai avem de lucrat la infrastructura si inca mult, daca vrem sa scoatem bani din turism trebuie sa il si promovam.
Ca Boc e mic de statura pur si simplu nu ma intereseaza. Si daca arata ca Fat Frumos si daca arata ca Zmeul cel rau tot nu ma intereseaza, ca nu-l iau de barbat. Ma intereseaza ce poate sa faca.
Daca Udrea are si alte relatii cu altcineva e iar ceva ce nu ma intereseaza. Ca arata ca muma padurii sau ca Pamela Anderson iar nu ma intereseaza.
Dar ma intereseaza programul lor si acesta are cateva puncte clare si pozitive. Cum nu am alt termen de comparatie decat programul declarat acum ceva timp la "proiectul Johannis" trebuie sa recunosc ca acesta este mai bun.
Un singur exemplu in legatura cu taxele si impozitele:
la "proiectul Johannis" era: "nu vom creste taxele si impozitele pana la iesirea din criza" (de automat te intrebai ce se va intampla dupa ce trece criza si, mai rau, cum definesc ei trecerea crizei)
la guvernul Boc "Guvernul isi exprima intentia de a mentine pe intreaga perioada de guvernare acelasi nivel al cotei unice si al TVA, respectiv cota unica de 16% si TVA-ul de 19%" (defineste clar ce mentine si cat timp).

Si un exemplu de gandire in ansamblu: masurile 1 si 3. 1 vorbeste de restrucuturarea aparatului administrativ care duce clar la disponibilizari (nu e cazul sa specifice ca e usor sa iti dai seama) iar 3 de investitii publice ceea ce inseamna locuri de munca. De fapt din cate tin eu minte de la economie (ca tot sunt economist de profesie) atunci cand rata somajului este in crestere se recomanda cresterea investitiilor publice.

J.Bond
21st December 2009, 15:52
Corect, DJ_ME!;)

Băsescu II: "Jur să respect Constituția, să apăr democrația și libertățile fundamentale ale cetățenilor!"

Președintele Traian Băsescu a depus jurământul astăzi în fața plenului reunit al celor două camere ale Parlamentului. Ceremonia a fost precedată de citirea hotărârii Curții Constituționale de validare a lui Băsescu și a referendumului pentru Parlamentul unicameral.

Traian Băsescu a intrat în cel de-al doilea mandat prezidențial

"Jur să-mi dăruiesc toată puterea și priceperea pentru propășirea spirituală și materială a poporului român, să respect Constituția și legile țării, să apăr democrația, drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor, suveranitatea, independența, unitatea și integritatea teritorială a României. Așa să-mi ajute Dumnezeu!", cu aceste cuvinte rostite în plenul Parlamentului, Traian Băsescu și-a început cel de-al doilea mandat de președinte al României.

Ceremonia a fost precedată de citirea hotărârilor Curții Constituționale de validare a referendumului pentru parlament unicameral și pentru validarea rezultatului alegerilor prezidențiale. Hotărârile au fost citite de președintele Curții, Ioan Vida, și de intonarea imnului național. Patriarhul BOR, Daniel, a rostit o rugăciune înainte de jurământ. Șeful statului i-a luat-o pentru o secundă înainte lui Daniel, mergând la pupitru, dar apoi amuzat i-a cedat acestuia locul. "Cred că procedural trebuie să fie altcineva, dar m-am luat după președintele Curții Constituționale", a spus râzând, președintele.

Jurământul este urmat de un discurs al vechiului și noului președinte și de o nouă ceremonie la Palatul Cotroceni de preluare a mandatului.

http://www.evz.ro/imagemanager/images/2009/decembrie/21/basescu1_rzv.jpg

J.Bond
21st December 2009, 16:05
Discursul de inaugurare a mandatului de presedinte al lui Traian Basescu:

- Am venit in fata dumneavoastra pentru a-mi reinnoi juramantul de credinta fata de poporul roman, fata de legea fundamentala, fata de valorile care ne unesc.

- Va rog sa ne amintim impreuna ca, in urma cu 20 de ani, romanii, dintre care foarte multi tineri, si-au dat viata pentru libertate.

- Dupa perioada de campanie si de conflicte care au indus neincredere si confuzie, e momentul sa privim Romania cu luciditate, cu dragoste, cu incredere.

- Nu trecem printr-o perioada usoara (...) dar orice criza deschide si ferestre spre oportunitati.

- In 6 decembrie am fost ales pentru ca am fost perceput drept cel mai credibil vector al interesului national.

- Am primit increderea romanilor pentru ca mi-am asumat proeictul modernizarii societatii romanesti. Consider ca am fost ales pentru vointa de a pune in practica reforme legitime asteptate de prea multa vreme.

- E momentul realizarii reformei statului. Daca pierdem aceasta ocazie condamnam generatiile viitoare la costuri inacceptabile.

- Ca presedinte al Romaniei, ca om reales in cea mai importanta functie din stat, va transmit un mesaj de incredere: Romania vrea sa evolueze, Romania trebuie sa se modenrizeze.

- Oamenii politici trebuie sa impuna transformarilor un ritm sustinut si sa se asigure ca transformarile sunt echitabile.

- Experienta primului mandat ma va ajuta sa evit erori in viitor.

- Sper ca acest lucru va fi valabil si pentru oamenii politici care nu cu multa vreme in urma s-au coalizat impotriva presedintelui. Cred ca a trecut vremea coalitiilor contra. E vremea coalitiilor pro.Trebuie sa ne unim eforturile pentru a construi un viitor mai bun pentru romani.

- In ultimii ani s-au realizat cele doua obiective comune asumate de partidele parlamentare: NATO si UE

- A existat apoi sentimentul ca ne lipseste un obiectiv national comun. Dupa ce am constatat ca referendumul a fost aprobat de majoritatea romanilor, va pot spune ca acest obiectiv exista

- Acest obiectiv nu poate fi monopolul unei singure formatiuni politice. Acest obiectiv e modernizarea statului roman, modernizarea Romaniei. Imi asum modernizarea Romaniei drept prioritatea fundamentala a celui de-al doilea mandat de presedinte.

- Este motivul pentru care vorbesc de reconciliere. Avem nevoie de reconciliere in jurul unui proiect national. Sunt convins ca voi putea aduna toate energiile si competentele pentru realizarea acestui obiectiv.

- Imi exprim increderea ca partidele politice vor putea cadea de acord asupra acestui obiectiv fundamental

- Vom avea mai multa democratie daca reforma Parlamentului va fi primul pas catre reforma statului

- Vom avea un stat de drept modernizat daca reforma justitiei va continua

- Avem nevoie de un nou contract intre stat si cetatean. Schimbarea raportului dintre stat si cetatean trebuie sa fie principalul obiecitv al reformei statului. Rostul statului este sa fie in slujba cetateanului.

- Prioritatile trebuie alese exclusiv in interes public. Fiecare leu cheltuit de stat e un leu al cetatenilor si trebuie cheltuit in interesul lor

- Partidele trebuie sa renunte la excesul de numiri pe criterii politice. Cum se poate reforma statul daca reprezentantii sai sunt alesi pe alte criterii decat cele ale competentei. Voi apara neutralitatea functiei publice

- Un nou contract intre stat si cetatean trebuie sa tina seama si de motivele de neincredere ce vin din trecut. Poate cel mai dureros e cel pe care il marcam in aceste zile, cand ne aducem aminte de revolta romanilor impotriva comunismului. Societatea are sentimentul ca nu a fost spus tot adevarul, ca cei vinovati nu au fost pedepsiti. Cred ca adevarul nu are pret si ca el va trebui spus pana la capat.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6750656-live-text-traian-basescu-depus-juramantul-investire-fata-parlamentului-modernizarea-romaniei-este-prioritatea-fundamentala-noului-mandat.htm

- Raman adevarsarul oricaror tentativa de oligarhizare a Romaniei. Doresc sa reafirm importanta separarii clare a afacerilor de politica. Fiecare e liber sa aleaga calea care i se potriveste: binele public sau cel privat. Ambele sunt la fel de legitime, dar confuzia intre ele e periculoasa

- Sper ca scaderea numarului de parlamentari va fi un bun prilej ca suspiciunea existentei conflictului de interese sa nu mai planeze asupra clasei politice.

- Modernizarea spatiului rural. Principalul mijloc al valorificarii acestui potential rural si in general al potentialului Romaniei e innoirea sistemului de educatie. Investitiile in educatie, agiricultura, cercetare, IT si infrastructura sunt principalele investitii in viitor. Nu exista solutii miraculoase, numai muncind mai mult si mai eficient putem asigura o crestere sustenabaila a veniturilor po****tiei

- Romanii au optat pe 6 decembrie pentru ca munca sa fie incurajata prin pastrarea cotei unice de 16%. Romania are toate premisele sa continue dezvoltarea economica, dar dezechilibrele sociale risca sa afecteze potentialul nostru de crestere

- Factorul politic are rolul de a limita riscul de polarizare. Trebuie sa diminuam proportia celor care depind de stat. Reafirm necesitatea rationalizarii reglementarilor din acest domeniu prin elaborarea unui cod de asistenta sociala care sa defineasca mai clar categoriile care pot beneficia de asistenta sociala. Sistemul asigurarilor sociale si cel de pensii trebuie sa tina cont de realitatea demografica

- Cand vorbim de integrare si de modernizare, nu putem face abstractie de romanii care muncesc in afara Romaniei. Au fost voci care i-au acuzat ca ar fi rupti de realitatile tarii. Reamintesc ca romanii din strainatate ajuta Romania si nimeni nu are dreptul sa-i transforme in cetateni de categoria a doua. Ei sunt motoare ale progresului tarii prin experienta, cunostinte acumulate si mentalitate noua

- Modernizarea Romaniei nu poate fi conceputa in afara conectarii la evolutiile majore din spatiul european. Este necesara continuarea parteneriatelor cu tarile apropiate

- O relatie stransa cu SUA ne aduce stabilitate si siguranta, garantia ca tara noastra nu va fi pusa in pericol de forte externe

- Evolutiile din Republica Moldova imi intaresc convingerea ca nu va trece multa vreme pana cand toti romanii vor impartasi acelasi destin european

- Poltica de securitate va fi elaborata si aplicata plecand de la multidimensionalitatea conceputului de aparare nationala. E datoria mea sa garantez securitatea romanilor intr-o maniera moderna si eficienta, in colaborare cu aliatii nostri. In calitate de presedinte CSAT, voi solicita actualizarea strageiei nationale de aparare a Romaniei.

- Imi exprim speranta ca relatiile dintre presedinte si Parlament se vor inscrie in liniile colaborarii pentru servirea interesului national. O parte a parlamentarilor au privit cu ingrijorare initiativa presedintelui de convocare a referendumului. Unul dintre motive a fost tocmai intarirea Parlamentului si a fiecarui membru al sau

- Alegatorii au dreptul sa inteleaga cat mai usor cum reprezentantul lor le apara interesele. Potrivit Constitutiei, deputatii si senatorii sunt in serviciul poporului, nu al unui partid sau al unui grup, iar poporul isi exprima vointa suverana inclusiv prin referendum.

- Reamintesc ca referendumul a fost validat si votat de romani. Aceste rezultate ne obliga pe toti sa tinem seama de vointa clar exprimata de natiunea suverana. Trebuie sa demonstram ca punem cat mai rapid in aplicare decizia lor. Altfel am fi descalificati atat politic cat si moral.

- Unele mecanisme institutionale risca de multe ori sa fie nefunctionale. E nevoie de o larga dezbatere si de o larga majoritate. Va invit sa va aplecati in spirit nepartizan asupra elementelor de revizuire a Constitutiei care ne vor ajuta sa modernizam Romania

- Acest proiect nu poate fi proiectul unui singur om sau partid. Nu trebuie sa fie proiectul puterii sau al opozitiei, al sindicatelor sau al patronatelor. Trebuie sa fie proiectul construirii impreuna a binelui comun, al recunoasterii faptului ca valorile care ne unesc sunt mai multe decat cele care ne despart.

- Patriotismul, libertatea si demnitatea persoanei, toleranta si egalitatea de sanse, libertatea presei sunt valori care ne unesc. Solidaritatea noastra se poate exprima in jurul valorilor care ne confera identitatea nationala

- Romania se poate schimba numai daca sensul schimbarii e inteles si acceptat de romani. Sindicatelor le revine un rol important.

- Incurajez noul guvern sa tina permanent deschis dialogul social. Rolul opozitiei e si el determinant. Solutiile valoroase pot veni de la fiecare partid

- La capatul celor cinci ani ai noului mandat nu ma asteapta noi alegeri, dar ma asteapta, mai mult decat bilantul, ma asteapta evaluarea a zece ani cat am avut responsabilitea poporului roman

- Imi propun sa raman un presedinte care reprezinta toti romanii. Am convigerea ca putem construi impreuna o Romanie moderna.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6750656-live-text-traian-basescu-depus-juramantul-investire-fata-parlamentului-modernizarea-romaniei-este-prioritatea-fundamentala-noului-mandat.htm

Romeo
21st December 2009, 17:48
Eu inteleg din ce citesc pe aici ca bantuir un soi de de optimism contagios. Odata cu a 4-a incercare a piticutului rotund la cap lumea are senzatia ca o sa fie nemaipomenit. E si firesc, dar sa il mai suga si altii. Tot de la ei din partid, dar macar daca erau altii.
Concluzia mea este una: niciun partid nu are oameni capabili sa guverneze. Nu exista.

Lasa-i sa creada!
Pentru recenta campanie nu s-au facut concedieri decat in sistemul privat, acolo unde nu s-a mai putut. TV urile tuna si fulgera ca este necesar sa se reduca zdravan cheltuielili bugetare, in primul rand la salarii si abia astept sa vad. Cum bugetul va fi gata pe la sfarsitul lui ianuarie (adica si votat si aprobat - daca nu vor fi surprize), pana atunci nu vor fi concedieri. In plus, orice angajat are dreptul la 15 zile preaviz, daca nu 30, deci primele concedieri pot fi prin martie.
De obicei ciolanul este supt de cei care castiga alegerile, fie si cu voturile din afara, PSD si PNL au fost invitati la guvern, dar daca fac pe desteptii nu au decat. Cum PNL, PSD, PDL si UDMR au mai fost la jefuit, altii nu vad, doamne fereste sa se bage Jijica sau Vadim.

miril
22nd December 2009, 09:14
Traian, in Romania Libera, ziarul, dupa 20 de ani:

""Unde este dosarul lui Traian Basescu?
Chiar si presedintele Traian Basescu, remarca BBC, un politician de centru-dreapta care declara ca vrea "sa rupa continuitatea" cu trecutul comunist, a fost membru al Partidului Comunist. El admite ca a avut unele legaturi cu Securitatea, legaturi despre care spune ca erau inevitabile pentru oricine se afla intr-o pozitie importanta, mai ales lucrand in strainatate. In anii ‘80, el era promovat in functia de capitan al unui petrolier, cel mai mare vas din flota comerciala a Romaniei. Ce s-a intamplat asadar cu dosarul lui Traian Basescu?

Traian Basescu: Nu am dosar. Am ramas numai cu un numar de inregistrare, in special din perioada in care eram capitan la bordul unui foarte mare petrolier.

» BBC: Sunteti ingrijorat ca atat de multe dosare lipsesc inca?
T.B.: Din nefericire, imediat dupa Revolutie au fost distruse o multime de dosare.

» Daca ati reusi sa va gasiti dosarul, l-ati face public?
T.B.: Da, dar eu nu am un dosar. Din pacate (rade). Am ramas un simplu numar in arhivele Securitatii. Sincer vorbind, nu ma intereseaza trecutul"".

J.Bond
22nd December 2009, 12:07
Revizuirea Constituției, construcția de autostrăzi, reforma educației și stimularea investițiilor în mediul rural - sunt doar câteva din prioritățile Programul de guvernare ale Cabinetului Emil Boc. Cele mai dureroase se anunță în sectorul public. La această oră, miniștrii sunt audiați de comisiile de specialitate, pentru ca mâine guvernul să dea testul votului Parlamentului.

Programul de guvernare al Cabinetului Emil Boc

"Criza financiară declanșată în 2007 s-a propagat rapid într-o economie mondială tot mai globalizată, transformându-se în scurtă vreme nu numai în cea mai gravă criză economică postbelică, dar și în prima criză care prefigurează o reașezare a ordinii economice mondiale. România nu s-ar fi putut sustrage acestui tăvălug, dar, în plus, a fost dezavantajată de lipsa de viziune și responsabilitate politică în perioada de creștere. Pe lângă efectele evidente de scădere a producției, creștere a șomajului, deteriorare a nivelului de trai și sporire a incertitudinii și instabilității, criza a pus în evidență o serie de probleme privind eficiența unor instituții. Executivul a înțeles rapid necesitatea încheierii acordului de finanțare cu instituțiile internaționale și a creșterii capacității de absorbție a fondurilor europene. Au fost adoptate măsuri de reorganizare instituțională și de reașezare a finanțelor publice pe fundamente sănătoase. Modernizarea administrației publice rămâne un obiectiv prioritar, căruia i se subsumează o serie de reforme. Contextul actual trebuie să fie folosit ca oportunitate pentru accelerarea modernizării instituțiilor publice. Întârzierea procesului de modernizare nu poate fi o opțiune! Sunt în joc șansele de dezvoltare pe termen lung a României în cadrul UE și în cadrul unei economii mondial tot mai competitive", se arată în preambulul programului de guvernare al Cabinetului Emil Boc, postat pe site-ul Camerei Deputaților.

Obiectivele fundamentale pe care și le asumă și promovează Guvernul României sunt:

1. Revizuirea Constituției în vederea modernizării statului, a perfecționării mecanismului de funcționare a puterilor în stat și punerea în aplicare a rezultatelor Referendumului național din 22 noiembrie 2009.
2. Elaborarea unui set de măsuri care să asigure relansarea economiei și consolidarea creșterii economice.
3. Respectarea angajamentelor cu FMI, Banca Mondială și Comisia Europeană.
4. Asigurarea unui sistem fiscal echitabil prin menținerea cotei unice de 16% și reducerea numărului de taxe și impozite.
5. Regândirea impozitului minim obligatoriu bazat pe OUG nr. 37/2009 aprobat prin legea 227/2009.
6. Adoptarea si aplicarea Legii responsabilității fiscale. Trecerea la elaborarea bugetului de stat în sistem multianual.
7. Revizuirea sistemului de pensii pentru asigurarea sustenabilității financiare a acestuia.
8. Sprijinirea prin măsuri concrete a agriculturii în vederea dezvoltării industriei alimentare, modernizarea satului și reabilitarea sistemului național de irigații.
9. Restructurarea aparatului administrației publice pe principii de eficiență și performanță.
10. Descentralizarea inclusiv financiară, a administrației publice prin delimitarea clară a competențelor pe principii europene în scopul creșterii puterii de decizie, cu respectarea principiului subsidiarității și introducerea standardelor de cost.
11. Sprijinirea mediului de afaceri și elaborarea unui set de politici noi pentru sprijinirea IMM-urilor.
12. Consolidarea clasei de mijloc și solidaritate pentru cei aflați în nevoie.
13. Sprijinirea creării de noi locuri de muncă, inclusiv în mediul rural; protejarea și creșterea graduală a puterii de cumpărare a po****ției.
14. Realizarea Programului Național pentru construirea de locuințe sociale și pentru tineri.
15. Accelerarea sistemului de absorbție a fondurilor europene și asigurarea resurselor financiare necesare pentru cofinanțarea proiectelor realizate.
16. Dezvoltarea în ritm rapid a infrastructurii.
17. Continuarea reformei în domeniul educației potrivit Pactului Național pentru Educație.
18. Reforma în domeniul sănătății.
19. Continuarea procesului de reformă în domeniul justiției în vederea garantării independenței acesteia, neimplicării politicului în actul de justiție și asigurării accesului egal al tuturor cetățenilor la justiție.
20. Lărgirea sferei drepturilor minorităților naționale, pentru păstrarea identității culturale, etnice ale comunităților minoritare.
21. Regândirea regiunilor economice de dezvoltare pentru a promova dezvoltarea durabilă și reducerea decalajelor între dezvoltarea marilor și micilor orașe, precum și între zonele rurale și cele urbane dezvoltate.
22. Asigurarea securității energetice a României și a cetățenilor săi, inclusiv prin promovarea tehnologiilor ecologice alternative.
23. Asigurarea condițiilor necesare în domeniul cercetării științifice și tehnice în vederea afirmării activității de creație și inovare, dezvoltării unor tehnologii autohtone avansate, creșterii
competitivității produselor românești.
24. Relansarea turismului și a sportului ca domenii de importanță națională.
25. Consolidarea rolului și statutului României în UE ca al șaptelea stat ca mărime în UE.

Măsurile vizate pentru reluarea creșterii economice

Guvernul își afirmă intenția de menținere a cotelor de impozitare a venitului și profitului, precum și a taxei pe valoarea adăugată (TVA) la valorile existente - 16% respectiv 19% - pe parcursul perioadei de guvernare. Totodată, guvernul va promova o politică fiscală transparentă și predictibilă, având ca scop final îmbunătățirea condițiilor de funcționare a mediului de afaceri. În același timp, guvernul, prin asumarea unei coordonări eficiente cu politica monetară, își afirmă angajamentul de adoptare de facto a monedei euro la 1 ianuarie 2015.

Guvernul are în vedere:

Aprobarea de către Parlament a bugetului pentru anul 2010 până la data de 16 ianuarie 2010, având ca parametru de bază respectarea unui deficit bugetar consolidat de 5,9% din PIB;
- adoptarea de urgență a Legii responsabilității fiscale care să impună bugetarea multianuală și încadrarea în anvelopa bugetară aprobată pentru ordonatorii de toate nivelurile;
- aprobarea de către Parlament a noii legi a pensiilor, care să elimine privilegiile în materie de pensii și să asigure sustenabilitatea financiara a sistemului de pensii.
Toate aceste măsuri menționate reprezintă angajamente ale României asumate în cadrul acordului cu instituțiile financiare internaționale. Pe lângă măsurile necesar a fi urgent implementate, Guvernul consideră prioritară îndeplinirea următoarelor obiective pentru susținerea reluării creșterii economice, precum și pentru reforma sustenabilă a sectorului public și eficientizarea acestuia, cu scopul final de a contribui la îmbunătățirea standardului de viață a cetățeanului:
- controlul eficient al cheltuielilor curente de administrare, pentru a nu periclita îndeplinirea obiectivelor fiscale în 2010 și a nu conduce la reduceri substanțiale și nedorite ale cheltuielilor de investiții, cu efecte negative asupra redresării economice;
- continuarea procesului de consolidare fiscală și a agendei de reforme structurale începând cu anul 2010, pentru a nu deteriora perspectivele de adoptare de facto a euro la 1 ianuarie 2015;
- creșterea semnificativă a gradului de absorbție a fondurilor de la Uniunea Europeană;
- aplicarea în limitele constrângerilor bugetare a măsurilor temporare de sprijinire a sectorului real al economiei, acceptate de către Comisia Europeană;
- reducerea fraudei fiscale și a arieratelor din economie;
- continuarea protejării acelor categorii de po****ție afectate grav de criza economică;
- orientarea către proiecte de investiții publice care vor atrage o parte a forței de muncă eliberate ca urmare a efectelor adverse ale crizei economice;
- eliminarea cheltuielilor în exces la nivelul întreprinderilor de stat;
- adoptarea legii responsabilității fiscale până în martie 2010;
- continuarea reformării și simplificării sistemului de salarizare în sectorul public;
- adoptarea de măsuri pentru eficientizarea comportamentului autorităților publice locale astfel încât să fie minimizate riscurile de natură fiscală provenite din activitatea acestora.
- accelerarea procesului de descentralizare a administrației publice, prin adoptarea de măsuri concrete până la sfârșitul anului 2010, inclusiv alocarea resurselor financiare.

Politica fiscal-bugetară

Pentru 2010, politica bugetară vizează reducerea deficitului la 5,9% din PIB.
Raționalizarea structurii instituționale a sectorului public, a numărului de angajați și a costurilor asociate.
Consolidarea reformelor structurale în domeniul pensiilor prin lărgirea bazei de contribuție și printr-o gestionare mai strictă a pensiilor de invaliditate și a pensionărilor anticipate.
O mai bună direcționare a programelor de asistență socială și consolidarea celor peste 200 de ajutoare sociale existente.
O politică salarială prudentă în sectorul bugetar, care să țină seama de constrângerile macroeconomice și bugetare.
Promovarea Legii responsabilității fiscale
Promovarea legii privind reforma sistemului de pensii
Reducerea graduală a deficitului bugetar până la un nivel situat sub 3% din PIB în anul 2012
Lansarea unei evaluări instituționale a funcțiilor, structurilor instituționale și a competențelor agențiilor din sectorul public, cu scopul de a elimina suprapunerile, de a simplifica fluxurile de lucru și de a consolida profesionalismul personalului.
Creșterea nivelului veniturilor bugetare prin promovarea unor măsuri de lărgire a bazei de impozitare și îmbunătățirea colectării
continuarea programului de reducere a parafiscalității și de punere în aplicare a planului de reducere a numărului de avize și autorizații eliberate de către instituțiile publice centrale și/sau agențiile subordonate
O mai bună direcționare a programelor de asistență socială și restructurarea celor peste 200 de ajutoare sociale existente, astfel încât acestea să capete caracter complementar și să nu constituie unică sursă de venit pentru cei care au capacitate de muncă

Justiție

Adoptarea codurilor de procedura civilă și penală și începerea pregătirii sistemului judiciar pentru implementarea etapizată a celor patru coduri; elaborarea unei legi (legilor) de punere în aplicare a celor patru coduri; elaborarea unor studii de impact ale aplicării codurilor, pe baza cărora să se poată evalua dacă este oportună implementarea lor simultană sau etapizată, mai întâi codurile penal și procedură penală, apoi civil și procedură civilă; evaluarea capacităților logistice ale sistemului judiciar pentru implementarea codurilor;
Îmbunătățirea legislației privind funcționarea CSM
Combaterea corupției și a criminalității organizate
Desființarea unităților de parchet fără un volum de activitate care să le justifice existența
Simplificarea schemei de personal a Parchetului General

Educație

Alocarea a 6% din PIB pentru finanțarea educației
Înființarea, prin Serviciul Național de Evaluare și Examinare, a „băncii naționale de itemi de evaluare", pe niveluri de învățământ și discipline/module de pregătire. În acest mod se va realiza un sistem național unitar de standarde în evaluarea performanțelor la clasă și va fi o mai mare transparență în notarea elevilor la nivel național. Un obiectiv ce trebuie atins până în 2014 este cuprinderea în educația timpurie a peste 80% dintre copiii între 2-5 ani.
Centrarea curriculumului pe 8 competențe-cheie, agreate și utilizate în Uniunea Europeană. Aceste competențe-cheie trebuie dobândite în școală, ele trebuie să fie clar determinate pentru fiecare nivel de studiu și compatibile cu cerințele noii economii a cunoașterii. În Legea educației naționale, Curriculumul Național este fundamentat pe cele 8 domenii de competențe cheie care determină profilul de formare al elevului din perspectiva învățării pe parcursul întregii vieți:
– comunicare în limba română și, după caz, în limba maternă;
– comunicare în limbi străine;
– competențe în matematică și competențe fundamentale în științe și tehnologii;
– competențe digitale;
– „a învăța să înveți";
– competențe sociale și civice;
– inițiativă și antreprenoriat;
– sensibilitate și expresie culturală.
Acreditarea, de către ARACIS, a tuturor universităților care pot desfășura studii de masterat și doctorat. Acreditarea se va face pe domenii de studii, nu pe fiecare masterat/doctorat în parte, permițând astfel universităților să-și dezvolte flexibil propriile programe de masterat și doctorat. Universitățile neacreditate de către ARACIS pentru studii de masterat și doctorat nu vor avea diplomele recunoscute de către instituțiile statului, cu consecințele salariale și profesionale de rigoare.
Diferențierea și ierarhizarea universităților. Pentru concretizarea acestor opțiuni, instituțiile de învățământ superior acreditate vor fi evaluate de către ARACIS și CSIS, pe baza unor criterii
riguroase și a unor indicatori de performanță măsurabili, pentru a fi diferențiate și ierarhizate:
– de cercetare intensivă (cu ciclurile de studii: licență + master + doctorat + studii postdoctorale, cu accent pe programe de studii graduale și postgraduale).
– de educație și cercetare (licență + masterat).
– de educație (licență).
Guvernul României deschide un cont printr-un depozit echivalent a 500 EUR la care părintele poate contribui anual, în limita a 2% din venitul impozabil. Contul poate fi folosit doar la finalizarea învățământului obligatoriu, în scopuri strict educaționale. Părinții/tutorii copilului sau alte persoane fizice interesate pot depune în acest cont noi sume, în limita a 500 EUR /an, care devin deductibile din impozitul pe venit. Contul va putea fi utilizat de copil abia după vârsta de 16 ani, în scopuri strict educaționale, precis determinate prin legislație.
Digitalizarea conținuturilor curriculare și crearea unei Biblioteci Virtuale, prin care toți elevii vor avea acces la toate resursele de învățare în format digital.

Sănătate

Dezvoltarea medicinei de familie prin creșterea alocațiilor din fondul de asigurări de sănătate, care va permite medicilor de familie să participe la programe de supraveghere a mamei și copilului, de prevenție și supraveghere a bolilor cronice cu impact în sănătatea publică.
Concesionarea și/sau vânzarea cabinetelor medicale de la stat către medicii care le dețin în administrare.
Realizarea unei rețele de spitale de urgență regionale la standarde europene
Creșterea finanțării sistemului de urgență și dezvoltarea serviciilor de tip SMURD, astfel încât acestea să acopere toate zonele țării.
Extinderea programului național de imunizări prin introducerea gratuită a unor noi vaccinuri conform practicilor din UE.
Vaccinarea antigripală gratuită a copiilor, pensionarilor și a persoanelor cu risc.
Acces universal și gratuit la servicii de planificare familială.

Piața Muncii

Creșterea gradului de ocupare la minimum 65%, până în anul 2013
Creșterea participării la formarea profesională la minimum 7% din po****ția în vârstă de muncă între 25-64 de ani; susținerea înființării și funcționării comitetelor sectoriale.

Asigurări sociale

Susținerea în Parlamentul României și implementarea legii sistemului unitar de pensii publice.
Înființarea fondului de garantare a drepturilor participanților la sistemul de pensii private și elaborarea legii de organizare și funcționare a sistemului de plată a pensiilor din sistemul privat.

Familia, Protecția Copilului și Egalitatea de șanse

Acordarea de gratuități în vederea accesului la educația primară a copiilor din familiile sărace, mai ales din mediul rural (uniformă, rechizite, transport) și din cadrul etniei rome
Creșterea continuă a calității vieții persoanelor cu handicap și sprijinirea familiilor aparținătoare.
Sporirea numărului de locuri de muncă adecvate pentru activarea persoanelor cu dizabilități cu potențial lucrativ în vederea încadrării lor în muncă.

Tineret și Sport

Promovarea unui pachet de legi pentru tineret care va cuprinde Legea tineretului, Legea voluntariatului și a internship-ului și alte măsuri legislative
Lărgirea gamei de burse și sporuri sociale pentru studenți și generalizarea sistemului de sprijin pentru fiecare student, indiferent de forma sau caracterul învățământului.
Predarea taberelor școlare și de tineret închise sau nefuncționale autorităților locale pentru renovarea și folosirea lor conform funcției inițiale și reabilitarea acelora care funcționează și adaptarea lor la standardele UE prin parteneriate public-private.

Mediul de afaceri, IMM-uri, concurență și protecția consumatorului

Simplificarea și îmbunătățirea cadrului legislativ și administrativ, diminuarea birocrației și a corupției, a poverii administrative și fiscale și a parafiscalității; se va urmări reducerea numărului de proceduri administrative, a duratei de obținere a autorizațiilor, avizelor, licențelor, permiselor, a costurilor acestor proceduri și implicit scăderea corupției
Plasarea prin intermediul Bursei de Valori București (BVB) a unor emisiuni de obligațiuni de stat; Vânzarea prin mecanismele BVB, prin ofertă publică, a unor pachete de acțiuni la companii deținute de stat din domeniul energetic; Oferte suplimentare de acțiuni ale unor societăți deja listate la BVB la care statul deține încă acțiuni.

Transporturi

Asigurarea coerenței și continuității pe termen lung a lucrărilor de autostrăzi prin promovarea „PACTULUI NAȚIONAL AUTOSTRĂZILE ROMÂNIEI", finanțat cu cel puțin 1% din PIB.
Instituirea unui mod echitabil de colectare a taxelor pe infrastructura rutieră conform principiului „plătești cât și cum folosești" și colectarea într-un procent ridicat a acestor taxe.
Reorganizarea activității de construcție și întreținere a infrastructurii de transport rutier prin separarea în cadrul C.N.A.D.N.R. a activităților: de autostrăzi, de drumuri naționale, de centuri ocolitoare.
Finalizarea tronsoanelor de pe coridorul IV pan-european între Nădlac și Sibiu (total 349 km) și între Cernavodă și Constanța, inclusiv Centura Constanța (total 74 km) la nivel de autostradă până în anul 2012.
Finanțarea porțiunii între Târgu Mureș și Borș (254 de km), din Autostrada Transilvania (total 415 km), urmând ca pentru porțiunea între Târgu Mureș și Brașov (161 km) să fie identificate alte soluții de finanțare și realizare.
Finalizarea tronsonului de autostradă București - Comarnic (110 km), urmând ca tronsonul Comarnic - Brașov (56 km) să fie realizat prin concesiune cu finalizare în 2014.
Începerea lucrărilor la autostrada Ploiești - Buzău - Focșani (108 km), parte a coridorului IX pan-european și la autostrada Focșani - Săbăoani (140 km).
Începerea lucrărilor la autostrada Târgu Mureș - Iași (300 km) și la Autostrada Sudului București -Alexandria - Craiova (170 km).
Realizarea studiilor de fezabilitate și proiectare la autostrada Lugoj - Caransebeș - Orșova - Drobeta Turnu Severin - Craiova - Calafat, parte a coridorului pan-european IV B.
Realizarea studiilor de fezabilitate și proiectare la coridorul pan-european IX Focșani - Albița.
Finalizarea lucrărilor de lărgire la 4 benzi a centurii existente a Bucureștiului, astfel încât să se poată ocoli atât prin nord, cât și prin sud.
Refacerea a 4 000 km de drumuri naționale la nivel calitativ european.
Inițierea demersurilor pentru realizarea podului peste Dunăre la Turnu Măgurele - Nikopole și conectivitatea cu Autostrada Sudului.
Finalizarea lucrărilor de modernizare a tronsonului de cale ferată București-Constanța și a tronsonului Câmpina - Brașov, porțiuni din coridorul IV pan-european.
Reconstrucția Gării de Nord București prin transformarea zonelor adiacente în centru comercial, lucrările fiind scoase la licitație internațională.
Modernizarea stațiilor de cale ferată: Pitești, Râmnicu Vâlcea, Vaslui, Brăila, Târgu Mureș, Giurgiu, Călărași, Reșița Sud, Piatra Neamț, Zalău, Bistrița, Alexandria, Slatina, Slobozia, Sfântu Gheorghe, Botoșani, Baia Mare, Satu Mare, Târgoviște, Miercurea Ciuc, Târgu Jiu.
Construirea unui pod peste Canalul Dunăre - Marea Neagră în zona Agigea care să facă legătura cu autostrada A2 și cu centura la nivel de autostradă a Municipiului Constanța.
Finalizarea terminalului de pasageri de la Aeroportul Internațional Henri Coandă București pentru atingerea unei capacități de 5 milioane de pasageri pe an;

Cercetare

Alocarea resurselor prin competiție, exclusiv în funcție de criteriile de calitate științifică. Evaluările instituțiilor, persoanelor și proiectelor vor fi făcute exclusiv în baza unor criterii internațional recunoscute.

Societatea informațională

Implementarea și dezvoltarea sistemului de e-guvernare, la nivel central și local, având ca principiu de bază asigurarea valabilității și opozabilității față de terți a operațiunilor efectuate prin mijloace electronice și a documentelor emise, prelucrate și transmise în format electronic, atât între instituțiile publice, cât și între acestea și entitățile și persoanele
Dezvoltarea accelerată a Sistemului Electronic Național (SEN), integrat cu platforma națională eRomania, facilitându-se introducerea a cel puțin unui serviciu electronic pe zi de drept privat,
Dezvoltarea Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP) în vederea simplificării și creșterii eficienței achizițiilor efectuate

Agricultură și dezvoltare rurală

Asigurarea securității alimentare a țării prin creșterea și diversificarea producției agricole
Creșterea exportului de produse agroalimentare și echilibrarea balanței comerciale agricole
Asigurarea funcționalității sistemelor de irigații pe o suprafață amenajată de 1,5 milioane ha.
Stoparea declinului suprafețelor împădurite și extinderea suprafeței de păduri la 30% din suprafața României, în următorii 3 ani.
Împădurirea terenurilor improprii agriculturii și crearea de perdele forestiere de protecție pe 5% din suprafețele agricole din zonele expuse secetei și deșertificării.
Revizuirea și reactualizarea sistemului național de evidență a animalelor (în prezent se dau subvenții pe efectivele deținute în 2007).Controlul mai riguros al comercianților și procesatorilor care achiziționează cereale în valoare mai mare de 5.000 lei/persoană fizică.

Dezvoltare regională și turism

Continuarea programelor de construcții de săli de sport; consolidarea și reabilitarea sălilor de sport; bazine de înot; patinoare artificiale; proiectarea, reabilitarea și construirea de sedii pentru așezăminte culturale din mediul rural și mic urban, reabilitarea, modernizarea infrastructurii culturale și dotarea așezămintelor culturale în mediul rural și mic urban
Construcții de locuințe sociale; construcții de locuințe pentru tineri destinate închirierii; pentru chiriașii evacuați din locuințele retrocedate; sprijinirea construirii de locuințe proprietate personală;
Program de reducere a vulnerabilității la activitate seismică a clădirilor publice

Energie

Creșterea securității energetice a țării prin:
– modernizarea sistemelor de transport și distribuție, dezvoltarea inter-conexiunilor și diversificarea surselor de import de materii prime energetice.
– creșterea ponderii producției de energie electrică, bazată pe un mix optim de energie compus din: cărbune, gaze naturale, nuclear și hidro, pentru a asigura funcționarea economică și stabilă, crescând ponderea surselor de energie nucleară și producția de energie din surse regenerabile.
– Reorganizarea, retehnologizarea și eficientizarea societăților comerciale din sectorul energetic de stat și înființarea a două Companii Naționale de producere a energiei electrice, precum și asigurarea compatibilității instalațiilor energetice cu cerințele de mediu
- stimularea dezvoltării unor noi capacități de producție pentru energie electrică, unitățile 3 și 4 de la Cernavodă și hidrocentrala de la Tarnița reprezentând obiective strategice;
Reorganizarea companiilor de stat din domeniul energiei electrice, în două companii, care să ducă la creșterea concurenței în sector, în beneficiul consumatorilor
Realizarea unei strategii naționale pentru valorificarea resurselor minerale non-energetice și reevaluarea proiectului Roșia-Montană.

Protecția mediului

Realizarea rețelelor de alimentare cu apă potabilă pentru 80% din po****ția României și asigurarea pentru 69% din po****ție a canalizării și epurării apelor uzate menajere
Susținerea unei agriculturi ecologice

Reforma administrației publice

în domeniul sănătății publice: transferarea către autoritățile locale a competențelor privind managementul spitalelor comunale, orășenești, municipale, respectiv județene.
în domeniul culturii: descentralizarea instituțiilor de cultură rămase în subordinea Ministerului Culturii și Patrimoniului Național și ai căror beneficiari sunt cu preponderență comunitățile locale.
în domeniul agriculturii: descentralizarea către Consiliile Județene a atribuțiilor direcțiilor județene pentru agricultură, cu excepția celor de inspecție și control.
în domeniul protecției mediului: descentralizarea către Consiliile Județene a atribuțiilor agențiilor județene pentru protecția mediului, cu excepția celor de inspecție și control.
În privința gestiunii patrimoniului, vor fi transferate în proprietatea comunelor, orașelor, municipiilor și a județelor terenuri și clădiri aflate actualmente în administrarea unor ministere sau instituții din administrația publică centrală, precum și societăți comerciale cu capital de stat (ex. Agenția Domeniilor Statului, Regia Autonomă Administrația Patrimoniului și Protocolului de Stat, aerocluburi, centre sportive școlare, unități militare și exploatații miniere dezafectate etc.)

Ordinea publică

Implementarea unei Strategii Naționale pentru Controlul Criminalității ce are la bază trei componente: cunoașterea, prevenirea și aplicarea legii în domeniul criminalității. Strategia va prioritiza activitățile privind siguranța și ordinea publică.
transferul în stradă a centrului de greutate al activității poliției și jandarmeriei, îmbunătățirea siguranței stradale și a relației cetățean-polițist
Conectarea la Sistemul Informatic Schengen, element esențial pentru buna funcționare a spațiului de securitate, libertate și justiție și menținerea unei politici publice și unui nivel înalt de securitate publică, inclusiv securitate națională, în teritoriile statelor membre
Eficientizarea și dinamizarea activității Direcției Generale Anticorupție.

Politică externă

Pregătirea instituțională a diplomației românești pentru participarea la Serviciul European de Acțiune Externă al UE.
România va continua să susțină aspirațiile europene ale Republicii Moldova și obiectivul strategic al acesteia de integrare europeană. Ca stat membru UE, România va insista pentru o mai mare implicare a Uniunii în Republica Moldova, pentru acordarea de asistență financiară europeană și creșterea contribuției Uniunii la finanțarea proiectelor de dezvoltare economică și socială.

Cultură și Patrimoniu național

Protejarea patrimoniului cultural național, a celui aparținând culturii minorităților naționale, precum și a patrimoniului imaterial, prin programe și măsuri specifice privind evaluarea, restaurarea și conservarea, respectiv punerea lor în valoare și reinserția în viața comunității, prin dezvoltarea de proiecte integrate și de rețele de cooperare
Promovarea valorilor culturii române precum și a celor aparținând minorităților naționale în circuitul cultural internațional și susținerea mobilității creatorilor, artiștilor, specialiștilor din sectorul culturii, prin implementarea unui program de măsuri de sprijin, care să cuprindă acordarea de sprijin financiar și material/logistic pentru rezidențe, călătorii, studii și cercetări, pentru stimularea prezenței și poziționării pe piața culturală internațională.

Apărare Națională

îndeplinirea obligațiilor ce decurg din calitatea de stat membru al NATO și UE;
creșterea graduală a ponderii cheltuielilor de înzestrare astfel încât, pe termen lung, aceasta să reprezinte cel puțin 20% din bugetul MApN, în conformitate cu recomandările NATO, prin asigurarea și menținerea bugetului apărării la un procent apropiat de 2%;

Afaceri europene

Procesul de aprofundare a integrării europene: România susține continuarea extinderii zonei euro și a Spațiului Schengen.
Procesul de extindere: România va sprijini continuarea extinderii Uniunii, în condițiile respectării de către statele candidate a criteriilor definite la nivelul UE.

Relații interetnice

Guvernul va sprijini în continuare adoptarea proiectului de lege privind statutul minorităților naționale din România.

Românii de pretutindeni

Întărirea legăturilor cu românii din afara frontierelor țării, prezervarea și afirmarea identității culturale a românilor de pretutindeni:

J.Bond
22nd December 2009, 14:21
Asadar, deci si prin urmare, cam asta e.:) Guvernul e batut deja in cuie PDL-UDMR, cu prima mana democrat-liberala. Pacat de cei de la PNL care incetul cu incetul se vor destrama si mai mult in opozitia vesnica pe care ei, prin ei insisi, si-au dorit-o cu ardoare.:) Fiindca chiar si rugati nu a vrut sa vina la guvernare.
Cat despre PSDei, niciun fel de mila.:cool: Cel putin 7 ani de oposition for them.:ok:

Radu
22nd December 2009, 15:21
Cum e posibil domnilor ca la Ministerul Culturii și Patrimoniului Național sa fie pus un ungur?
P.S 2010,o sa fie un an foarte interesant pentru bugetari....sa va luati la revedere de la jumatate din salariu...:cya:
P.S 2 R.I.P Ceausescu!

Bancaru
22nd December 2009, 17:42
Marker tinde sa devina un one man show. Eu nu mai am ce sa comentez. Cat e liniste eu nu ma bag. Sa vedeti ce imi scot stoiu mai prin februarie si ii dau lui TB ce trebuie. Si lui Boc, ce e incasator si el. Acum vorbesc astia de crestere economica, la vie en rose si alte vise. Boc zicea de o crestere reala mai mare decat previziunile. Saracul, de la statura lui...

J.Bond
22nd December 2009, 17:48
Bai fratilor, ce ii mai umileste madame Udrea pe politrucii aia din Parlament! Practic, in mai putin de 2-3 minute, in direct la ora de maxime audiente pe toate tembeliziunile de stiri, intr-o comisie de audiere pt un nou portofoliu de ministru primit, ea le-a citit NUPul dat de Parchetul General pe toate idioteniile de acuzare ale acelei comisii politruce conduse de Ludovic Organ acum cateva luni.:D
Practic, in doar 2 minute, i-a desfiintat de tot. Sa-l vedem de acum in colo pe Orban ce mai debiteaza. Poate mai incearca cu o noua comisie politruca si pe viitor, ca doar cu astea se mai poate ocupa si de acum inainte in opozitia in care au intrat, prin ei insisi. :cry:

miril
22nd December 2009, 18:06
Ca-ntotdeauna Bond rade unde ar trebui sa planga. O tara intreaga. Sau mai degraba sa se-nfurie. Mamaliga, deh!

delaoltenia
22nd December 2009, 19:12
...Pacat de cei de la PNL care incetul cu incetul se vor destrama si mai mult in opozitia vesnica pe care ei, prin ei insisi, si-au dorit-o cu ardoare.:) Fiindca chiar si rugati nu a vrut sa vina la guvernare.

markere,tu crezi ceea ce spui?...esti vesnic iesit in decor/din decor,nici nu incerc sa port o discutie mai serioasa cu tine pentru ca esti batut in cap.:D

Datenshi
22nd December 2009, 19:26
Bai fratilor, ce ii mai umileste madame Udrea pe politrucii aia din Parlament! Practic, in mai putin de 2-3 minute, in direct la ora de maxime audiente pe toate tembeliziunile de stiri, intr-o comisie de audiere pt un nou portofoliu de ministru primit, ea le-a citit NUPul dat de Parchetul General pe toate idioteniile de acuzare ale acelei comisii politruce conduse de Ludovic Organ acum cateva luni.:D
Practic, in doar 2 minute, i-a desfiintat de tot. Sa-l vedem de acum in colo pe Orban ce mai debiteaza. Poate mai incearca cu o noua comisie politruca si pe viitor, ca doar cu astea se mai poate ocupa si de acum inainte in opozitia in care au intrat, prin ei insisi. :cry:

Si coana leana care a precedat-o a fost doctor in chimie. ;)

Urmuz
23rd December 2009, 10:08
Pentru tine sunt bani, Bontule, iar faptul asta este o rusine pentru pedele! Magarule politruc, stiai ca asistentii maternali si insotitorii bolnavilor cronici n-au mai fost platiti de cateva luni? Stii ce fac asistentii maternali in aceasta situatie? Returneaza statului copiii pe care i-au luat in ingrijire. Si stii ce urmeaza dupa asta? O realitate de cosmar pentru mii de suflete de copii: foame, urat, bataie, umilinte, cersit...caci astea sunt "nuantele" vietii fara parinti/orfelinatului. Si pot sa-ti dau o multime de alte situatii negre pe care Guvernul le ignora cu desavarsire.
Scuteste-ne de imbecilitatile tale!

J.Bond
23rd December 2009, 11:24
Calmante pentru Urmuz, va rugam!:) Tind inca sa mai precizionez, ca de la Urmus, spere deosebire de altii, inca mai sunt asteptari chiar daca in ultima vreme se constata usor ca a luat-o si el pe urma catorva politruci anti-basescieni notorii care intre timp trebuie sa recunoastem ca s-au mai resemnat cu realitatile si vointa romanilor exprimata prin alegeri libere si democratice.:ok: In fine, problema lui de acum incolo.;) Back ON TOPIC,

Vot de investitura a noului Guvern in Parlament

LIVE TEXT Emil Boc: Impozitul minim si-a atins tinta in 2009 - descurajarea fraudei fiscale. Din 2010 acest impozit trebuie regandit

Zi decisiva pentru noul Guvern, care va fi supus votului de investitura in sedinta comuna a Senatului si Camerei Deputatilor. Premierul desemnat Emil Boc - care va prezenta Parlamentului si programul de guvernare - are nevoie de 236 de voturi pentru ca Executivul sau sa fie investit.

Sedinta a inceput cu o intarziere de 50 de minute, dupa ce fusese programata inital la ora 9.30. Votul va fi secret, cu bile, dar nu asteapta nicio surpriza, in conditiile in care ministrii propusi sa faca parte din noul Guvern au fost avizati favorabil, marti, de comisiile de specialitate ale Parlamentului.

Declaratii Emil Boc:

Am reusit sa nu pierdem la ratingul de tara, rata somajului e mult mai scazuta decat media UE; media UE e 9,5%, in Romania se estimeaza un somaj de 7,5% la sfarsitul anului

Moneda nationala s-a mentinut in limte normale fata de euro

Am alocat 20% din buget pentru investitii si am finalizat 42 de km de autostrada, pasajul Baneasa, centura Ploiesti si Timisoara

Am demarat refrome pe care altii nu au avut curajul sa le faca in ultimii 20 de ani

Politic, am avut un an dificil, cu doua campanii electorale, cu doua tipuri de alegeri: Palamentul European si Presedintia; Cu toate acestea, nu am exitat sa luam masuri dure chiar si pe timpul campaniei electorale
Campania electorala s-a incheiat si avem in fata trei ani de guvernare, dintre care doi ani si jumatate fara alegeri; Oamenii asteapta de la politicieni intrarea in normalitate si luarea acelor decizii pe care ei le asteapta
Am preluat mandatul de premier nu pentru a deveni mai po****r, ci pentru a face ceea ce asteapta romanii

Am constituit o majoritate PDL-UDMR-Grupul minoritatilor-Grupul independentilor; Va asigur ca voi fi un partener corect; Respect decizia PSD si PNL de a alege opozitia. Guvernarea este insa pentru Romania; Avem nevoie de sprijinul si suportul tuturor

Guvernul nu detine monopolul adevarului, monopolul total al celor mai bune solutii, de aceea voi avea o deschidere totala pentru preluarea tuturor ideilor care pot aduce bine in aceasta tara

Programul cu care presedintele a castigat alegerile e inclus in programul de guvernare si constituie axa acestuia
E o idee buna cea mentionata de Geoana in programul electoral cu referire la un moratoriu pentru plata principalului la creditele acordate in cazul IMM-urilor
Vom discuta cu mediul de afaceri si cu mediul bancar astfel incat aceasta masura sa poata fi adoptata; Am salutat din programul dl. Antonescu ideea reducerii cotei unice; Daca ne va permite cresterea economica, vom prelua acest obiectiv
Din programul politic al candidatului UDMR consider binevenita propunerea pentru descentralizarea sistemului de sanatate si crearea de conditii pentur ca tinerii sa nu paraseasca tara
Cred in initiativele legislative parlamentare nu mai trebuie sa detinem monopolul absolut al initativelor. Idei foarte bune pot proveni in urma activitatii parlamentarilor, cu conditia sa fie sustinute financiar
Consider oportune propunerile patronatelor, a sindicatelor - realizarea unui Pact national pentru locuri de munca si formare profesionala, cred in parteneriatul cu Biserica pentru rezolvarea problemelor sociale; Avem nevoie de sprijin reciproc
Avem nevoie de un Pact national privind stabilitatea functiei publice; Cu totii am gresit in abordarea functiei publice; Toti trebuie sa stam la masa si sa stabilim intr-o maniera finala palierul politic al actului de guvernare: pana unde se stabilesc numirile politice si pana unde merge cariera administrativa
Dupa semnarea unui astfel de Pact toti trebuie sa-l respectam, pentru a fi o garantie a continuitatii functiei publice in Romania

Urgentele imediate:
1. Guvern stabil care sa redea increderea ca suntem pe traiectoria buna
2. adoptarea in sesiune extraordinara a bugetului de stat pe coordonatele negociate cu organismele internationale
3. adoptarea legii responsabilitatii fiscale si a reformei sistemului de pensii


Anul 2010 va fi totusi un an greu, dar avand in vedere masurile economice luate in 2009 si datorita imbunatatirii evolutiilor externe, perspectivele sunt un pic mai bune
Dar trebuie sa fim constienti: Inainte sa ne fie mai bine, ne va fi un pic mai greu; Oamenii s-au saturat de discursuri si asteapta sa facem ceea ce trebuie pentru Romania

Obiectivele programului de guvernare:

1. modernizarea statului si revizuirea constitutiei - e obiectivul central cu care presedintele a castigat alegerile si trebuie respectata vointa romanilor; Avem inca prea multe stampile in administratia statului, care de multe ori pot fi surse de coruptie

2. Asigurarea unui set de masuri care sa conduca la relansarea economiei si consolidarea cresterii economice
Avem in vedere mentinerea aceluasi nivel al cotei unice si al TVA; absorbtia sporita a fondurilor europene,e regandirea impozitului minim si restructurarea programului Prima Casa
Impozitul minim si-a atins tinta in 2009 - descurajarea fraudei fiscale. Din 2010 acest impozit trebuie regandit astfel incat sa fie restrans la domeniile in care evaziunea fiscala nu poate fi diminuata - restaurante si industria hoteliera
Programul Prima Casa - trebuie restructurat astfel incat sa permita diverselor categorii sociale sa aiba acces la o locuinta
3. respectarea angajamentelor cu FMI si CE
4. Trecerea la elaborarea bugetului de stat in perspectiva multianuala
5. Revizuirea sistemului de pensii pentru asigurarea sustenabilitatii acestuia
6. restructurarea aparatului administratiei publice
Nu tratez personalul bugetar ca pe un numar abstract, ca pe o entitate ce trebuie disponibilizata fara niciun fel de ratiune
Trebuie sa stim insa exact ce servicii se ofera po****tiei si cate persoane sunt necesare pentru ca aceste servicii sa fie oferite po****tiei; Vreau sa se stie ca aceste masuri care vizeaza restructurarea trebuie insotite de masuri pentru sustinerea persoanelor ce vor fi restructurate; Intreprinderile care angajeaza persoane disponibilizate vor benefica de sprijin fiscale
7. descentralizarea inclusiv financiara a administratiei publice
8. Sprijinirea mediului de afaceri si a IMM-urilor. Facilitarea acecesului la fondurile structurale europene.
9. consolidarea clasei de mijloc si solidaritatea activa pentru cei aflati in nevoie; Nu vom avea probleme cu plata pensiilor si a salariilor
10. Sprijinirea creerii de noi locuri de munca
11. Realizarea programului national de construire de locuinte
12. accelerarea gradului de atragere a fondurilor europene; ii multumesc fostului vicepremier Dan Nica pentru munca depusa in acest sens
13. Sprijinirea agriculturii pentru dezvoltarea industriei agricole, modernizarea satului si refacerea sistemului de irigiatii. Obiectivul este de a deveni din tara importatoare de produse alimentare o tara exportatoare
14. Dezvoltarea in ritm rapid a infrastructurii
15. Reforma in domeniul educatiei; Vom reevalua proiectul legii educatiei nationale, vom vedea care sunt obiectiile Curtii Constitutionale
16. Reforma in domeniul Sanatatii
17. Continuarea reformei in Justitie: principiul ca nimeni nu e mai presus de lege trebuie aplicat si respectat
18. largirea sferei drepturilor minoritatilor nationale
19. Asigurarea securitatii energetice a Romaniei
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6755902-live-text-emil-boc-impozitul-minim-atins-tinta-2009-descurajarea-fraudei-fiscale-din-2010-acest-impozit-trebuie-regandit.htm

J.Bond
23rd December 2009, 11:41
Interesant.

Viorel Cataramă e gata să candideze la președinția PNL

Omul de afaceri critică decizia conducerii partidului de a nu intra la guvernare alături de PD-L și spune că liberalii riscă să dispară de pe scena politică.
Lui Cataramă i s-a propus să candideze pentru funcția de președinte al partidului

Viorel Cataramă e dispus să reintre în politică. După ani în care a stat pe margine, fostul președinte al liberalilor e gata să atace din nou șefia partidului. Și asta pentru că crede că PNL este pe punctul de a dispărea de pe scena politică în condițiile în care actuala conducere a ales să intre în Opoziție și nu la Putere alături de PD-L. Cataramă a declarat marți seară în emisiunea 100% a lui Robert Turcescu de la Realitatea TV că ar putea candida la președinția partidului la viitorul congres dacă va avea susținere din partea mai multor organizații. "Am fost întrebat în mod clar dacă aș fi de acord să candidez pentru funcția de președinte al PNL. Dacă mi se va propune, voi accepta pe această platformă de participare a partidului la guvernare alături de PD-L. Orice membru al partidului poate candida, conform statului, la președinție. Dacă mi se va propune și voi fi susținut, voi face acest lucru. Am mai făcut odată acest lucru, în 1993. Am preluat PNL la 0,8% și l-am dus în 1996 în Parlament cu 8%", a spus Cataramă.

Cataramă a mai precizat că nu a vorbit cu niciun membru al PD-L în ultimii ani. "Asta este opinia mea, nu de ieri, de azi, opinia mea este că PNL trebuie să formeze și să participe la fomarea unui guvern de dreapta în România. Dreapta este PD-L și PNL în acest moment în România. Țara are nevoie de măsuri de dreapta și orice alte comentarii nu au nicio legătură cu realitatea", a declarat Cataramă.

Omul de afaceri nu este la prima profeție legată de viitorul PNL. În august în aceeași emisiune, Cataramă susținea că liderul partidului, Crin Antonescu, va obține un scor de 5% la prezidențiale. Nu s-a întâmplat așa, Antonescu luând circa 20%.

Urmuz
23rd December 2009, 13:01
Pastreaza-ti mistourile ieftine, Parazitule, sunt demne de cei cu mintea creata cu care te asociezi! Spre deosebire de tine, nimicule copy-paste, eu am votat din convingere si nu pentru vreun ban ori vreo functie.

Tyler Durden
23rd December 2009, 14:05
Ba de ***** e Vadim asta, pentru niste posturi in plus, suntem nevoiti sa suportam jivina asta care crede ca ne vrajeste cu ''planul la hectar''.
Mirile, chiar nu se poate face nimic cu Bondocu asta?

Bancaru
23rd December 2009, 14:11
Cum piula mea a reusit Boc sa nu piarda ratingul de tara? Dupa ultimele informatii era la stadiul de INSTABIL. Adica destul de nasol, chiar si pentru un bovis precum Marker. Eu credeam ca dupa alegeri ne vom potoli iar ulterior vom incepe impreuna ofensiva - injurarea guvernului care e clar ce o sa faca. Am remarcat cativa realisti, dar nu dintre greii PD. Numai ca Marker continua sa manance ***** la greu de parca asta e misia lui. Sau poate asa o fi... Pofta buna, Markere.

J.Bond
23rd December 2009, 14:25
Pastreaza-ti mistourile ieftine, Parazitule, sunt demne de cei cu mintea creata cu care te asociezi! Spre deosebire de tine, nimicule copy-paste, eu am votat din convingere si nu pentru vreun ban ori vreo functie.

E clar. Urmuza fost total spalat pe creier in ultima perioada. A luat-o si el pe urma mancatorului de rahat inca de la inceput, Bancaru si a trollilor din dotare, vezi Des mai sus, care nu au nimic a spune la subiect ci doar aberatii la adresa altor forumisti, meseria trollilor in general de altfel. Naspa de ei, ca a cam inceput forumistii impartiali sa ii cam ignore.:( Treaba lor, n-au decat sa spurce forumul in continuare daca asta doresc si stiu sa faca.

Back ON TOPIC,;)

Eugen Nicolicea catre Mircea Geoana: "In regula, domnule prostanac" :cry:
Deputatul independent Eugen Nicolicea, exclus din PSD in urma cu trei luni, l-a facut "prostanac" pe liderul social-democrat Mircea Geoana, in sedinta comuna a Parlamentului pentru validarea Cabinetului Boc IV. Conflictul a pornit de la discursul lui Mircea Geoana, care a afirmat ca Guvernul este sustinut de oameni racolati si de tradatori. Nicolicea s-a simtit lezat si a cerut dreptul la replica. Presedintele Senatului a refuzat, explicand ca nu a facut nici o nominalizare.

Schimbul de replici a continuat.

Eugen Nicolicea: "Insist pentru drept la replica pentru ca ne-ati numit tradatori. Sunteti pe un scaun pe care consider ca nu-l meritati. Asta inseamna ca daca eu vorbeam de prostanac insemana ca nu ati fi avut dreptul la replica?"

Cu tot refuzul lui Geoana de a-i acorda cuvantul, deputatul PSD si-a continuat discursul de la tribuna plenului, ignorandu-l pe Geoana si invocand sase decizii ale Curtii Constituionale si articole din Constitutie privind drepturile deputatilor independenti.

In finalul interventiei, dupa ce Geoana refuzase inca o data sa-i acorde dreptul la replica, Nicolicea a conchis "In regula, domnule prostanac".

Eugen Nicolicea a candidat in ianuarie la sefia grupului deputatilor PSD, fiind contracandiatul lui Viorel Hrebenciuc. Dupa acest moment, Nicolicea a intrat in conflict direct cu cei din conducerea PSD si in urma cu trei luni, fara a fi informat, a fost exclus din PSD.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6757088-eugen-nicolicea-catre-mircea-geoana-regula-domnule-prostanac.htm

Indurare pentru Prostanac!:) Chiar incepe sa ni se faca mila de el daca va continua tot asa. :sleep:

J.Bond
23rd December 2009, 14:49
Asa cum era de asteptat,

Guvernul Boc a primit miercuri votul de investitura a Parlamentului, cu 276 de voturi pentru si 135 impotriva. :ok:

Tyler Durden
23rd December 2009, 15:02
Romania ramane o tara trista, plina de umor (dar umor d'ala bine impanat cu tragic).

J.Bond
23rd December 2009, 15:05
Asta e fratilor, ce mai putem spune! Felicitari castigatorilor, onoare invinsilor! Chiar daca la unii invinsi numai de onoare nu poate fi vorba, dar asa e bine si o zic aici.;)

In sfarsit, ROMANIA a reintrat in linie (de) dreapta.;) Doamne Ajuta!:ok:

Tyler Durden
23rd December 2009, 15:09
O ce veste minunataaaaaaaaaaa! Vestea buna este ca avem guvern, vestea proasta este ca seful acestuia este Boc.

zebe
23rd December 2009, 15:17
O ce veste minunataaaaaaaaaaa! Vestea buna este ca avem guvern, vestea proasta este ca seful acestuia este Boc.

Asta-i din seria "E frumoasa Romania. Pacat ca-i locuita."

E tare guvernul. Pacat ca e format din cine e format.

J.Bond
23rd December 2009, 16:31
Sedinta de Guvern, la ora 18.00, pentru a aproba bugetul pe 2010

Guvernul se va reuni in sedinta, la ora 18.00, pentru a aproba proiectul de buget pe 2010, a anuntat premierul Emil Boc, dupa votul de investitura al Parlamentului. Tot miercuri membrii Cabinetului depun juramantul la Cotroceni, dupa care vor prelua imediat ministerele si vor veni la Guvern, pentru prima reuniune a Executivului.

Surse oficiale au declarat pentru Mediafax ca Executivul ar urma sa aprobe, miercuri, si proiectul de lege care abiliteaza Guvernul sa adopte ordonante in perioada vacantei parlamentare. HotNews.ro

J.Bond
23rd December 2009, 16:40
Cu o astfel de majoritate confortabila pro-guvernamentala, este de anticipat ca prin primavara viitoare, sa spunem asa:D, Bombonelul nostru corupt de Nastase sa nu se mai poata ascunda prin Parlament la o eventuala readucere in discutie de catre Procurorul General al Romaniei a unora din dosarele penale din dotare a lui Nastase.:):P;)

Radu
23rd December 2009, 16:55
Markere...bai baiatule...esti foarte prost...

Bancaru
23rd December 2009, 16:59
Faptul ca Nicolicea a ajuns sa isi faca de cap in parlament este clar ca guvernul Boc FN (fara numar) este un guvern scos din anus. Faptul ca Marker pune aici citate din Nicolicea dovedeste ca de unde a iesit guvernul ies si ideile lui, tot din anus. De data asta nu acelasi. Dupa cunoastintele noastre Nicolicea a fost dat afara din PSD undeva la finalul lui septembrie sau chiar in octombrie. Ca isi inventeaza el acum false dizidente in PSD asta tine de domeniul romanelor cu cavaleri prost crescuti si domnite cu centura de castitate ruginita (in dreptul pasaricii). La alegerle viitoare, cu un parlament redus (mintal) ne intrebam daca Nicolicea isi va gasi un loc. Iar PD va trebui sa aibe grija de asta pentru ca Nicolicea le va aduce aminte ca i-a ajutat cand au avut nevoie. Si uite asa vom face *****ul praf si din parlamentul viitor.

Gabri3l
23rd December 2009, 17:25
Cu o astfel de majoritate confortabila pro-guvernamentala, este de anticipat ca prin primavara viitoare, sa spunem asa:D, Bombonelul nostru corupt de Nastase sa nu se mai poata ascunda prin Parlament la o eventuala readucere in discutie de catre Procurorul General al Romaniei a unora din dosarele penale din dotare a lui Nastase.:):P;)

foarte probabil sa se intample si asta...

cat despre psd, a ajuns acolo unde ii este locul.

J.Bond
23rd December 2009, 17:34
Habemus Guvern!:)

Guvernul Boc IV a depus jurământul. Băsescu: PNL poate veni oricând în Executiv

Cei 17 membri ai noului guvern Emil Boc au jurat credință patriei în fața președintelui Traian Băsescu. În aceasta seară este programată prima ședință a Executivului, una în care ar urma să fie adoptat Bugetul. Între timp, miniștrii vor prelua gestiunea instituțiilor pe care le vor conduce. Șeful Senatului, Mircea Geoană, a lipsit.

La câteva ore după ce a primit votul de învestitură al Parlamentului, cu un scor mai mare decât cel prevăzut, Cabinetul Emil Boc a depus astăzi jurământul de credință într-o ceremonie desfășurată la Palatul Cotroceni.

Rând pe rând, cu mâna pe Biblie și Constituție, Emil Boc, Vasile Blaga, Radu Berceanu, Elena Udrea, Daniel Funeriu sau Marko Bela și-au reafirmat dragostea față de țară. 11 din cei 17 membri ai Cabinetului au mai trecut cel puțin o dată prin acest ceremonial. La eveniment au asistat cei nouă judecători ai Curții Constituționale, șefa Camerei Deputaților, Roberta Anastase și Patriarhul BOR, Daniel. Șeful Senatului și președintele PSD, Mircea Geoană, a lipsit de la Palat.

Berceanu s-a bâlbâit ușor, aproape insesizabil. Președintele Traian Băsescu a avut câte un cuvânt de spus pentru fiecare ministru, care i-a predat jurământul scris. Lui Blaga i-a strâns ceva mai intens mâna, șefului de la Finanțe, Sebastian Vlădescu, i-a adresat un zâmbet larg. Ministrul Dezvoltării, Elena Udrea, a venit îmbracată în negru. Doar pantofii erau gri. Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, nu a avut nevoie de foaie pentru a citi textul jurământului. L-a spus fără ezitare, pe de rost. Cel care a închis lista a fost noul ministru al Agriculturii, Mihail Dumitru.

"Sunteți astăzi la un moment zero al guvernării. Este o guvernare care începe în condiții mai grele decât cea precedentă. Radiografia crizei este făcută și toți știm evoluțiile. Astăzi știm exact ce ne așteaptă, iar speranța mea este că veți reuși, ceea ce a reușit într-o măsură destul de bună și guvernul anterior, să diminueze efectele crizei. Îmi pun mari speranța în acțiunea guvernamentală legată de modernizarea statului român, fie că vorbim de punerea în aplicare a rezultatele referendumului, de noua lege a educației, de evoluțiile din sistemul de sănătate, de preocuparea pentru agricultură, fie că vorbim de industrializarea satului, toate acestea fac parte din proiectul de modernizare al statului român. Nu voi ezita să vă pun la punct cele șapte rapoarte ale comisiilor prezidențiale care vizează aceste domenii și pentru care există soluții. V-aș ruga să plecăm de la premisa că deasupra partidelor este interesul național, nu plantarea de oameni ai partidelor în structuri poate fi o prioritate pentru un guvern care-și propune reformarea statului. Aștept de la voi stabilirea standardelor de cost pentru administrație, să găsiți soluția pentru până unde merge politicul în administrație odată cu schimbarea guvernului. În administrație trebuie să facem din competență o prioritate atunci când vorbim de așezarea pe posturi a oamenilor. Împreună cu partidele aflate în opoziție puteți stabili niște criterii", a declarat președintele Traian Băsescu în discursul său după depunerea jurământului de către miniștri.

Băsescu a lansat și un avertisment: "Vă asigur de tot sprijinul meu, câtă vreme acțiunea va fi corectă și justificată. Eu nu am obligații față de guvern, față de Parlament. Obligațiile mele sunt față de cele 22 milioane de români și față de cele peste 100 de articole ale Constituției. Nu mizați pe faptul că fiind un guvern cu un premier și un număr de miniștri PD-L voi fi mai puțin exigent. Nimic din atitudinea mea legată de atitudinea mea față de miniștrii care intră în vizorul Parchetului. Pentru orice ministru se va solicita urmărirea penală, îl voi suspenda. Am multă încredere în dumneavoastră, puteți rata doar dacă nu rămâneți în programul de guvernare. Aveți obligația să-l explicați foarte mult. Vă asigur că voi încerca să fiu un mediator și în relația cu sindicatele, cu societatea. Mă voi implica în acest dialog ori de câte ori veți considera că este necesar sau sindicatele o vor cere. Plec de la premisa că toți suntem de bună credință. Succesul dumneavoastră este legat de capacitatea de a colabora cu Opoziția.", a spus șeful statului.

Pe final, a exprimat și o părere de rău: "Regret lipsa din acest cabinet a PNL, iar oricând vor lua o altă decizie, eu voi fi deschis ca PNL să fie parte a guvernului."
http://www.realitatea.net/guvernul-boc-iv-a-depus-juramantul--basescu--pnl-poate-veni-oricand-in-executiv_692939.html

Bancaru
23rd December 2009, 18:59
@Gabri3l si Marker - Sunteti frati?

J.Bond
23rd December 2009, 19:21
:)Banc, sa speram ca nu vei dispera si in continuare si ca te vei resemna incetul cu incetul(spre binele tau, nu de alta:)) cu "liberalii patricieni" ai tai de acum inainte.;)

Dincolo de asta, ceea ce vroiam sa subliniez de fapt, asadar, deci si prin urmare, asa cum era de asteptat:), din fericire pentru majoritatea romanilor, reformarea Romaniei va continua si de acum inainte sub guvernare democrat liberala.;)
Bine ca am scapat, dupa mai putin de 1 an, de stanga bolsevica si obstructionista in modernizarea statului roman a tovarasului Iliescu. Opozitie vesnica!:ok:

Datenshi
23rd December 2009, 20:04
Bai, dati-i lu' asta macar de sarbatori o pauza, ca borasc sarmalele pe tastatura. Masina de propaganda portocalie a ajuns mai rau ca aia bolsevica, ca tot ii place lui marcar cuvantul asta. Si sa te tii laude la finele lui 2010, cand mai dau astia gata vreo 50 de km de autostrada, un pasaj si o centura. Romania va ajunge astfel cea mai moderna tara din mue, iar noi cei mai fericiti iobagi (in gura lui marker daca nu tace intr-un an).

Romeo
23rd December 2009, 20:38
Am asistat la inca un circ democratic. Un program de guvernare lung, din care nu se stie cate se pot face, oricum nici jumate nu vor fi realizate. Dar acest spectacol exista in orice stat democratic, asa ca mai adaugam o pagina in istoria tarii, indiferent daca este roz sau gri.
Sunt naivi cei care cred ca se poate bate din palme si se incheie criza. Basescu a spus ca vom iesi la 6 luni dupa ce iese Germania. Probabil vor fi mai mult de 6, dar asa ie la noi. Intr-o tara a smecheriei, a demagigiei si a minciunii, orice interventie in economie duce la irosire de fonduri. Am ascultat multe afirmatii populiste: exporturi agricole, sa revenim la nush ce nivel, etc. Acesti *******i stiu doar sa vorbeasca la TV, nimic altceva. Ei cred ca economia merge dupa cum urla gurile lor. Fals. Nu vom avea agricultura daca investim un milion in irigatii, ci putem avea inca un milion irosit. Atat timp cat sunt destui cei care cer ca statul sa faca, vom putea avea fonduri irosite. Foarte putin s-a aflat din investitia lui Mercedes in Ungaria, in pofida Romaniei. Un lucru trebuie retinut: o firma adevarata face un studiu foarte bun atunci cand investeste. Dac avor face ai nostri orice alt studiu, economie, turism sau invatamant, ma tem ca rezultatele vor fi negative. O mare investitie s-a facut in economia Romaniei in anii 68-75. Rezultatul au fost anii 81-89 in care a fost din ce in ce mai rau. Nu s-au imprumutat, inca, 20 miliarde de euro de cand showul cu FNI. Au fost, deocamdata, vreo doua transe, maxim 3 mld. S-au platit salarii. Daca acestea nu se plateau, respectivii ar fi consumat mai putin, deci s-ar fi produs mai putin. Orice diminuare a investitiilor inseamna firme care lucrau cu statul inchise.
Daca s-ar fi investit in autostrada ar fi fost o prostie si mai mare, am mai fi avut cativa km la Cucuietii de dupa deal si s-ar fi ales gropile in 7 ani. Tarile din vest au redus taxele oferind posibilitatea po****tiei sa consume mai mult, dara cele state aveau excedent comercial: Germania, Franta, USA. Aveau de unde da. Cum oricum acuzarea guvernului nu va ajuta la nimic (s-a vazut cu forfetarul), decat sa ne complacem in acest show nenorocit de TV, adica inca o cheltuiala in plus pentru mass-media, nu avem decat sa asteptam ca guvernul sa faca ceva (sau nimic). Este o naivitate sa credem ca guvernul ne va asculta, iar ahtiati dupa ciolan vor fi mereu si acestia vor tine guvernul la putere. Cum Base a castigat la limita, cei care au crezut ca pot ajunge la putere prin demiterea guvernului Boc II au avut o sansa, pierduta cand au crezut ca Asul este la Geoana.

newcool
23rd December 2009, 20:42
Marker tinde sa devina un one man show. Eu nu mai am ce sa comentez. Cat e liniste eu nu ma bag. Sa vedeti ce imi scot stoiu mai prin februarie si ii dau lui TB ce trebuie. Si lui Boc, ce e incasator si el. Acum vorbesc astia de crestere economica, la vie en rose si alte vise. Boc zicea de o crestere reala mai mare decat previziunile. Saracul, de la statura lui...
Tipic romanesc...;)
da' de ce nu ma mir?:rolleyes:
aaa sa nu uit,cand n-ai ce zice te iei de statura.

Bancaru
23rd December 2009, 22:31
Newcool, probabil ca tu esti inca sub influenta alcoolului, stare cu care tare te mai mandresti. La cata inteligenta ai etalat pe aici nici nu ma mir ca nu intelegi prea multe iar prietena ta cea mai buna, dupa dreapta, e sticla. Sarbatori fericite. Nu de alta, dar ai un nou motiv sa bei.

J.Bond
23rd December 2009, 22:36
Tipic romanesc...;)
da' de ce nu ma mir?:rolleyes:
aaa sa nu uit,cand n-ai ce zice te iei de statura.

Newcool, relax!:)N-avem la ce a ne astepta mai mult din partea unor frustracei anti-basescieni arhicunoscuti deja care au fost scosi demult la inaintare pe aci ca alde Datensih, Bancaru sau alti cativa ca ei. Iti dai si tu seama ca unii ca astia vor mai avea de indurat o lunga perioada de acum incolo odata cu recastigarea increderii romanilor a lui Base cel Rau la aceste alegeri. ;)

Cipri
23rd December 2009, 22:44
De curiozitate : Nicolas Sarkozy cat are inaltime ?
Cred ca in jur de 1.65 :groggy:
http://img684.imageshack.us/img684/2629/91257259.jpg (http://img684.imageshack.us/i/91257259.jpg/)