PDA

View Full Version : Mingea Jabulani



Ebbe04
6th December 2009, 13:58
Aceasta va fi mingea mondialelor din Africa de Sud:
http://image3.examiner.com/images/blog/EXID413/images/jabulani-ball.jpg

Ebbe04
6th December 2009, 14:18
Deja mingea precedenta a mondialelor 2006 ,,Teamgeist+" era considerata ca o minge care isi schimba traiectoria foarte puternic. Mai ales portarii nu au fost bucurosi. Iei ziceau ca mingea falfaie cand este trasa cu putere.
Ieri, dupa ce in Bundesliga sa jucat pentru prima oara cu aceasta minge, portarul de la echipa Hoffenheim, Timo Hildebrand, s-a aratat si mai dezamagit de aceasta minge. ,,Mingea asta este un cosmar mai mare decat cea veche. Ca portar poti doar sa speri, cand iti vine asa o minge pe poarta. Catastrofa."
Macar este o minge foarte estetica...

DaniNadal
16th December 2009, 15:14
Mi-am luat si eu mingea asta dupa prodirectsoccer si pot doar sa spun ca mingea cu care s-a jucat la Euro 2008 este mult mai buna decat mingea asta care este foarte usoara.Norocul meu ca nu sunt portar ca altfel cu o minge k asta nici nu-mi venea sa mai apar.

Ebbe04
22nd December 2009, 18:16
Da, asta am auzit si eu!
La un sut puternic (à la Roberto Carlos) mingea flutura ca un fulg de la badminton! Este foarte greu pentru portari!
Designul este okay, caracteristicile Africi se descopera pe aceasta minge!

dumboss_yo
23rd December 2009, 18:42
Ca design e ok, insa au apelat din nou la o minge usoara pentru a crea un chin pentru portari astfel incat sa vedem multe goluri spectaculoase, marcate prin suturi puternice de la distanta. Pe de o parte, pentru ochiu' spectatorului e bine, dar pe de alta, pt cel al portarului, NU!:) Ii dau nota 7.

Ebbe04
24th December 2009, 10:18
Ai dreptate: Pentru spectatori va fi probabil interesant sa vada golrui de la distanta! Dar traiectoria mingii nu o poate influenta jucatorul asa de mult, ca sa zicem ca este meritul lui, daca intra mingea in poarta! Este meritul mingii! ;)
Dar inca nu am vazut meciuri destule cu aceasta mingea, de a zice asta definitiv!

Denis
29th December 2009, 17:16
Eu pana nu pun piciorul pe ea nu pot da nici o nota; in schimb suprafata arata bine.

Denis
5th January 2010, 16:57
Am testat si eu mingea si pot sa zic ca e super! Am facut cateva pe picior, dar nu am apucat sa sutez cu ea. Dupa felul cum se mula pe picior mi-am dat seama ca e ceva nou. Pot doar sa zic ca nu o recomand pentru fotbalul de sala.:ok: Cel putin o persoana sigur va pleca drept victima unor "tatuaje" dureroase pe picior sau pe spate.:P

Ebbe04
5th February 2010, 20:36
Multumesc pentru avertisment! :)

tyger
2nd March 2010, 10:52
ii dau un 8, pt design :)

grande
21st March 2010, 09:56
foarte interesant .....


zbLjk4OTRdI

Ebbe04
14th May 2010, 13:54
Chiar ca foarte interesant sa vezi productia! Multa munca....

rhadoo
14th May 2010, 14:43
pe langa faptul ca are un nume ciudat(a sarbatori in limba zulu),un design care se pare ca de la an la an revolutioneaza acest domeniu,vrea sa aduca si spectacol pe stadion,ceea ce cred ca e bine pt acest sport

m8k
28th May 2010, 20:04
Julio Cesar, despre mingea oficială a CM: "E oribilă! Găsești așa ceva la alimentară!":ras-plans:

Denis
28th May 2010, 20:27
E oribila pt el.:D Pt. Ronaldo, Messi, si Kaka e perfecta.:D

Ebbe04
28th May 2010, 20:59
Si in Germania a fost critizata de portarii din Bundesliga! Lehmann, Rost sau Hildebrand s-au aratat in public foarte nemultumiti cu aceasta minge!
Dar de curand citisem un interview cu unul din organizatorii mondialelor care a zis-o dupa mine foarte bine. ,,Daca un portar caseaza un gol, mereu cauta vina la minge. Cum vine balonul cu efect, gata se scuza zicand ca mingea este devina! Dar sa ajuns la limitele fizicii. In ziua de azi, mingile nu pot avea o traiectorie dreapta, daca sunt sutate cu o viteza de peste 120 de km/h!"

JJ
7th June 2010, 23:03
Cum de vreo trei saptamani numai cu asta joc, inlocuind-o pe aia mai veche a CL, nu mi se pare mare diferenta.

NORGEMAN
7th June 2010, 23:06
Dar fata de altele nu e un pic mai usoara?

Lordul
7th June 2010, 23:13
n-am jucat inca cu ea....astept momentul ......sa vad ce si cum

Datenshi
7th June 2010, 23:17
Ia uiteeee, tocmai ce te intrebasem ceva pe diverse. Gand la gand.

M.I.B.
7th June 2010, 23:52
E de kkt.Dai in ea cum dai intr-un grapefruit.Foarte instabila,mai ales pentru portari.

delaparis
8th June 2010, 20:56
Africa de Sud favorita nr 1 la titlu, urmata de Anglia, Franta, Australia si Noua Zeelanda :ok:

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/cupa-mondiala/cm2010/63938/studiile-confirma-jabulani-se-ovalizeaza.htm

:happy

dumboss_yo
8th June 2010, 20:59
Cred ca o sa vedem numeroase goluri reusite prin suturi puternice de la distanta. Cine stie, poate cu putin noroc, vedem si o executie ca aceea celebra a lui Roberto Carlos (http://www.youtube.com/watch?v=-t5MF7NRQh4&feature=related).