PDA

View Full Version : grupa a: Africa de Sud, Uruguay, Mexic, Franta



krapulax
4th December 2009, 21:47
africa de sud
mexic
uruguay
franta


11 iunie: africa de sud- mexic si uruguay- franta
16 iunie: africa de sud- uruguay
17 iunie: franta- mexic
22 iunie: africa de sud- franta si mexic- uruguay

dificil de dat un pronostic. nu ma asteptam ca gazdele sa fie atat de lovite. franta si uruguay au impartit grupa nu de mult si au luat locurile 3 si 4. poate acum va fi invers. si poate africa de sud va fi prima echipa gazda care va rata faza a doua.

Cipri
4th December 2009, 21:54
In legatura cu nationala Uruguayului : http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2841444&postcount=3

Franta poate pierde locul in dauna Mexicului , dar cred ca francezii nu vor avea un parcurs asemenea celui de la CM din 2002 :)

El Pistolero
4th December 2009, 22:41
e bine ca scapam de africani inca din grupe
franta pe primul loc ,iar pentru locul 2 se bat mexic si uruguay unde sper sa se califice mexicul

TeBat
4th December 2009, 22:45
Franta si Uruguay ies din grupa

Patriots
4th December 2009, 23:01
Cred ca Franta si Mexic se califica. Dar totusi , mare fan al Bafana Bafana :D desi nu au nicio sansa in grupa asta

Lordul
5th December 2009, 00:20
pai sa vedem :

CM 2006 : Franta finalista , Uruguay nu a fost prezenta , Mexic in optimi

CM 2002 : Franta si Uruguay nu au trecut de grupa si au jucat chiar in aceeasi grupa , Mexic in optimi

Eu zic ca Franta si Mexic merg in optimi ...nu trebuie neglijat si arbitrajul tarii gazda...sud-africanii vor beneficia de acel 5 % dar nu cred ca vor urca mai sus de locul 3

adi_sampon
5th December 2009, 15:03
Franta si Mexic se califica desi Uruguay emite pretentii la locul 2
Africa de Sud slab se va cam face de ras pararea mea

Gontel
5th December 2009, 21:48
e bine ca scapam de africani inca din grupe

Ia-te de mana cu becali si Vadim: "moarte homosexualilor, ungurilor, negrilor, etc".

In spiritul participarilor de la ultimile Mondiale, Franta nu ar trebui sa treaca de grupe. :D
Va fi un duel interesant intre Franta, Mexic si Uruguay pentru primele doua locuri. Africa de Sud, chiar daca este gazda, nu poate emite pretentii la calificare, nationala bafana-bafana este la pamant de cativa ani buni.

El Pistolero
5th December 2009, 22:49
m-ai inteles gresit,eu am zis ca e bine ca scapam de africa de sud pe care o consider una dintre cele mai slabe echipe de la mondial,n-am nimic cu africanii in general

Gontel
5th December 2009, 23:58
Pai nu stiu a cui este vina pentru ca nationala RSA este foarte slaba, in afara de federatia respectiva si de cine mai e responsabil pe acolo. Pana la urma, in Africa de Sud, sportul rege este rugby-ul. Prin politica sa de globalizare a fotbalului, FIFA a hotarat sa acorde pentru prima data Africii organizarea unei Cupe Mondiale. Africa de Sud este una dintre cele mai dezvoltate economic state africane, asa ca a putut obtine organizarea. Maroc si Egipt au mai concurat pentru obtinerea gazduirii turneului final, dar au pierdut.

Similar cu acest caz putem vorbi si despre EURO 2008 si organizarea sa in Austria, o echipa slabuta chiar daca au invins Franta in preliminariile Cupei Mondiale. Au batut si Romania, dar nu mai mira pe nimeni asta, din moment ce noi tremuram cu Feroe.

delaparis
6th December 2009, 00:13
Hai sa vedem ...
Ce natiune are cele mai multe participari la turnee finale CM ?
De cate ori a fost Uruguay campioana mondiala ?
De cate ori Franta a intalnit Uruguay in CM si ce rezultate au fost ?

Dupa ce am raspuns la intrebarile de mai sus, ce sanse are Franta sa se califice mai departe ? :)

ThePhenom
6th December 2009, 02:32
In primul rand vreau s-o vad pe Uruguay mai departe.Dupa Mexic sau Africa de Sud,oricare din aceste doua selectionate.

ThePhenom
6th December 2009, 05:05
Mai sus am uitat o virgula si ca sa nu apara neclaritati rectific.Dupa Uruguay,as vrea sa se califice Mexic sau Africa de Sud,oricare din ele :D.

krapulax
6th December 2009, 16:23
Hai sa vedem ...
Ce natiune are cele mai multe participari la turnee finale CM ?
De cate ori a fost Uruguay campioana mondiala ?
De cate ori Franta a intalnit Uruguay in CM si ce rezultate au fost ?

Dupa ce am raspuns la intrebarile de mai sus, ce sanse are Franta sa se califice mai departe ? :)
in ordine: brazilia (iar intre f si u, f), 2, 2 (2-1 pentru uruguay, 0-0), circa 80-85%

Q-Djyni
7th December 2009, 19:14
Hai sa vedem ...
Ce natiune are cele mai multe participari la turnee finale CM ?
De cate ori a fost Uruguay campioana mondiala ?
De cate ori Franta a intalnit Uruguay in CM si ce rezultate au fost ?

Dupa ce am raspuns la intrebarile de mai sus, ce sanse are Franta sa se califice mai departe ? :)

Franta are 50-50 ,Mexic 70-30,iar totul va depinde de meciul Frantei cu Uruguay.Pe africani rau ii vad din pacate.

delaparis
7th December 2009, 19:35
Mexic se va califica de pe primul loc.
Apoi Franta deoarece are sansa sa joace ultimul meci cu AFS, meci in care foarte probabil nu va mai conta pentru gazde. Ori sunt deja calificati ori deja eliminati.

Denis
13th December 2009, 22:19
Cele doua echipe din america vor merge mai departe. Franta si Africa de Sud pe 3 si respectiv 4.

DaniNadal
16th December 2009, 15:48
Uruguay si Mexic se duc mai departe.

dumboss_yo
23rd December 2009, 19:35
Mexic castiga grupa, Franta ia locul 2 cu sufletul la gura :P.

snookerinfo
31st January 2010, 17:13
Mexic si Uruguay
Franta nu merita sa fie aici dupa barajul cu Irlanda.

tyger
2nd March 2010, 11:50
1. Franta
2. Africa de sud

Doctor_Satan
2nd March 2010, 17:50
Mexic si Franta, dar m-as bucura sa-i vad pe uruguanieni in locul frantujilor.

Anarchy1slayer
24th March 2010, 12:38
Franta si Mehico.

Urmuz
29th March 2010, 16:49
Dupa umila mea opinie, Franta si Uruguay vor iesi din grupa. Grupa va fi foarte echilibrata, in ciuda aparentelor.

liverpool-kid
5th April 2010, 12:05
eu zic mexic si uruguay mai ales uruguay are toate sansele sa ajunga foarte departe deoarece sunt multi jucatori foarte buni ajunsi in varful carierei

Lordul
6th April 2010, 21:02
cum ar fi ?

Urmuz
8th April 2010, 14:59
Forlan, de exemplu

Lordul
8th April 2010, 15:10
da Forlan e un jucator f.bun...a trecut si pe la Manchester United

Trim0b
11th April 2010, 22:03
franta si uruguay(sper)

liverpool-kid
12th April 2010, 22:49
cum ar fi ?

cum ar fi diego forlan de la atletico lugano de la fener luis suarez de la ajax sau cristian rodriguez de la fc porto si in primul rand au o echipa foarte bine inchegata jucand de ceva timp impreuna

Steel Jar
29th April 2010, 15:07
Uruguay si Mexic mai departe. Franta nu merita sa se califice.

Melcyah
15th May 2010, 00:56
Mexic si Uruguay :D Franta nu va face mare lucru poate un egal cu Africa de Sud :D

delaoltenia
15th May 2010, 09:58
Franta de pe primul loc.

Ana_94
15th May 2010, 14:11
Am incredere in francezi ca vor trece de grupa asta :ok:

Ferdininho
15th May 2010, 22:14
Mexic se va califica de pe primul loc.
Apoi Franta deoarece are sansa sa joace ultimul meci cu AFS, meci in care foarte probabil nu va mai conta pentru gazde. Ori sunt deja calificati ori deja eliminati.
Gresit....toate echipele gazda au trecut de faza grupelor (chiar cand a fost organizare duplex Corea si Japonia). Mexic intr-adevar se califica de pe primul loc, pe locul 2 AFS si France pe locul 3 sau 4 oricum nu vor trece de grupe.

delaparis
15th May 2010, 22:19
AFS in ziua de azi nu se compara ca valoare cu Coreea de Sud atunci sau Japonia. Nu stiu cum se va descurca Franta lui Domenech, astept primul meci sa vad mai clar. Deja testul cu Uruguay ne va lamuri in proportie de 80% parerea mea ....

Leo
15th May 2010, 22:28
Franta si Africa de Sud

lucian_iasi
15th May 2010, 23:48
Mexic si Franta

VILLARREAL
16th May 2010, 00:00
Franta & Uruguay

Iulian.
16th May 2010, 16:28
Franța și Africa de Sud se vor califica ... (în ordinea asta)

Chiar sunt curios sa vad cine va putea înscrie gol împotriva Franței ! In 2010 Franța parcă e Italia din anii 78-82 ... Problema lor e cine va marca (aici sunt curios să vad cine va fi responsabil cu golurile ! Tot fundașii și mijlocașii ca în 98 ? ...)
/OLE/

P.S. Africa de Sud nu cred că merită calificarea dar se știe cum se petrec unele lucruri cu tarile gazdă la CM ...

Anglofil
27th May 2010, 03:35
Am facut aici o analiza a grupei (http://www.anglofil.ro/world-cup/campionatul-mondial-analiza-grupei-a/). Cea mai echilibrata grupa de la Mondial, imho.

Iulian.
28th May 2010, 14:32
Dacă una din cele 6 campioane mondiale "cu șanse" (am scos Uruguay) nu se califică mai departe (nu iese din grupă) atunci un C.M. își pierde din farmec (cel mai recent exemplu este C.M. 2002, când Argentina și Franța nu au ieșit din grupă (deși înainte de turneu Franța avea cota cea mai bună, urmată de ...Argentina). Acel turneu a fost cel mai slab pe care l-am vazut (din '78 încoace. Doar cel din Chile 1962, cred că a fost mai slab, dar despre acela doar am citit și am văzut pe Youtube).

Dacă de exemplu Mexic merge mai departe să zic în locul Franței atunci Mexic va fi o pradă ușoară pt aproape orice echipă "serioasă" (un banal exemplu : în '98 Mexicul era mai bun decât Germania, în optimi ... dar au pierdut aiurea... pentru că nu sunt profesioniști adevărați ! ...)

Când o echipă precum Franța, Anglia, Italia, Germania ...(etc) ajunge în fazele superioare orice se poate întâmpla (vezi exemplul Franței 2006, Italia 82 sau 94, Olanda 78, Germania 86, Argentina 90 ...).

Dacă e să iasă Mexicul din grupe atunci prefer să iasă în locul Africii de Sud, nu al Franței.

/OLE/

ADONYS
1st June 2010, 12:38
Mie imi place atacul Uruguaiului cu Forlan si cu Suarez care a dat si el peste 30 de goluri pentru Ajax sezonul asta.

snookerinfo
1st June 2010, 16:55
Franta la fel ca in 2002. 0-1 cu Uruguay, 1-1 cu Africa de Sud si 1-2 cu Mexic

xisco
1st June 2010, 17:09
Franta si Uruguay in mod normal.dar poate ii vor ajuta arbitrii pe Africa de sud sa iasa din grupe fiind gazde.

beconshtein
7th June 2010, 13:25
cred k grupa aceasta este una dintre cele mai echilibrate, la fel si grupa olandei si a germaniei
cred k franta va iesi din grupa sper

red-bull
8th June 2010, 16:55
Mexic si Uruguay cred.

themarshall88
10th June 2010, 00:43
1.Uruguay
2.Mexic
3.Franța
4.Africa de Sud:D

mih09
10th June 2010, 15:10
Lasati ma scenariile...nu aveti de unde sa stiti ca nu vin teroristii si dau bombe ;)) ...

Si acum vorbind serios, Franta si Mexic sunt favorite...dar se pot intampla si surprize...nu au rost scenariile pentru ca nu aveti de unde sa stiti nimic...

Cipri
12th June 2010, 00:26
Un meci frumos , de angajament , cu un rezultat echitabil .
Nu ma asteptam ca sud-africanii sa plimbe asa de bine mingea , chiar daca au adoptat o tactica defensiva .
Mexicanii au niste jucatori buni , dar care azi nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor .
Ambele echipe au sanse bune sa se califice mai departe , desi eu cred ca din aceasta grupa o sa mearga mai departe Uruguay si Franta .

dumboss_yo
12th June 2010, 12:36
Africa de Sud e lider in grupa dupa prima etapa (daca ne luam dupa limba romana, unde "A" e inainte de "M" :P).

Gabriel28
13th June 2010, 22:27
Parerea mea e ca aceasta grupa e cea mai tare pana acum, chiar nu se poate spune cine se va califica mai departe. Eu personal vad Africa si poate Mexico in runda 2.

dumboss_yo
22nd June 2010, 19:37
Uruguay n-a primit gol pana acum la acest mondial. Parca totusi defensiva lor n-a aratat chiar atat de sigura. Sa vedem cum se descurca mai departe.

Uluitor (sau poate nu), Franta termina grupa pe ultimul loc si cu un singur gol marcat.

Dupa aspectul jocului, s-au calificat echipele care meritau.

TheIceMan
24th June 2010, 21:28
Denis, liverpool-kid, Melcyah, pif, red-bull, snookerinfo, Steel Jar, Zabriskie Au indicat corect echipele calificate mai departe Uruguay & Mexic

robyzen
7th August 2010, 19:22
imi pare rau de africani...imi placea de Tshabalala