PDA

View Full Version : Grand Prix Brindisi - decembrie 2009



simonad
1st December 2009, 19:01
A fost confirmata prezenta a 3 gimnasti romani - Ana Porgras, Amelia Racea si George Robert Stanescu - la Grand Prix-ul de la Brindisi(Italia) ce va avea loc pe 12 decembrie:
http://www.federginnastica.it/index.php?idContentPage=6888&module=articolo
Haide Ana, Amelia, Robert!!!!

mikeyy
1st December 2009, 20:10
Wow..ce surpriza placuta!
Nu stiam ca vom mai avea reprezentanti in afara de Ana!
Super competitie :)
La barna...o confruntare romaneasca!!! :)

Deja nu mai am rabdare!!! :D
Multumim Simona!

simonad
1st December 2009, 22:48
Sunt curioasa cum este Amelia ca si gimnasta...Nu am mai vazut-o pana acum, sper sa fie in forma si sa dea spectacol, fiind un Grand Prix cam asta se cere de la gimnasti :)

LuisaGym
1st December 2009, 22:50
A dat Dumnezeu si mai merge si Amelia la un concurs afara. Cred ca n-a mai fost undeva de la American Cup. Simona, tu mergi la fata locului?

Ada24
1st December 2009, 22:54
Luisa, Amelia a fost la EYOF.

anna.09
1st December 2009, 22:55
Cum Luiza? Amelia a tot fost..la Jessolo, la Lugano,in Spania, la FOTE

LuisaGym
1st December 2009, 23:00
Sa stiti ca aveti dreptate. Nu stiu de ce mi se pare ca n-am prea vazut-o anul asta.

anna.09
1st December 2009, 23:03
Poate pentru ca n-a mai fost nicaieri de la FOTE incoace.
Mie mi-ar fi placut sa o vad si pe Claudia Voicu la o competitie internationala macar la cateva aparate...

simonad
2nd December 2009, 14:00
Dar Amelia este in lotul de senioare din 2009 sau deabia din 2010?

@Luisa: nu merg la Brindisi, sunt mai bine de 1000 de km de mine, mai usor ajung acasa, la Timisoara :D Dar am vorbit cu colegii mei de la asociatia de voluntariat sa-mi dea sms cand concureaza ai nostri si sa filmeze daca pot.

anna.09
2nd December 2009, 14:36
Amelia va fi seniora din 2010 dar se antreneaza cu lotul de senioare inca de la sfarsitul anului 2008.

crisloregym
2nd December 2009, 16:56
Super!!! Hai, feteleeeeee!!!!! Hai, Robert!!!!!

mikeyy
2nd December 2009, 19:50
In mai putin de 1 luna, Amelia va fi senioara cu acte in regula :)
Alaturi de ea vor mai debuta la seniori: Raluca Haidu, Claudia Voicu si Diana Trenca. [sper ca nu am uitat pe cineva]

Cata_RB
3rd December 2009, 01:03
In mai putin de 1 luna, Amelia va fi senioara cu acte in regula :)
Alaturi de ea vor mai debuta la seniori: Raluca Haidu, Claudia Voicu si Diana Trenca. [sper ca nu am uitat pe cineva]

Si Dana Andrei :P
Sa o amintim si pe Loredana Sabau, care e senioara deja, dar accidentarile au tinut-o departe tot anul. Abia acum revine.

mikeyy
3rd December 2009, 21:54
Intr-adevar Dana Andrei. Abia astept sa o vedem si pe ea cum a progresat. La Nationale ne-a surprins pe toti la paralele si barna!

Am gasit pe Couch-Gymnast un articol despre Brindisi : http://couch-gymnast.blogspot.com/2009/12/another-face-off.html
Din articol aflam ca vor mai participa la Brindisi:
- gimnaste din Italia (era evident :D) : Emily Armi, Paola Galante, Serena Lichetta, Elisabeta Preziossa si.....Vanessa Ferrari :)
- Pauline Morel si Benoit Caranobe (din Franta);
- Vasiliki Millousi (din Grecia);
- Jordan Jovtchev (Bulgaria);

In ceea ce proveste competitia fetelor..se pare ca se va concura doar la paralele si barna (cel putin asa afirma cea care a lasat un comentariu la articolul respectiv).

simonad
4th December 2009, 15:44
Confirm Ana la doar barna (mama ei imi zicea acum cateva zile ca inca o mai dor coastele ce ar putea fi fisurate...).
Sper sa nu se forteze si sa invinga :)
Vanessa s-a intors dar inca are probleme cu greutatea. Dar va continua cu gimnastica.
Vasiliki am cunoscut-o la Pescara cand a luat aur la barna, cred ca ea este printre favoritele la barna. Are peste 24 de ani, nu are de gand sa se retraga. Este foarte activa pe facebook si din cate vad duce pe cat posibil viata care o duce orice tanara de varsta ei. Cand se va intampla la fel si la noi, sa vedem gimnaste care continua peste 24 de ani si sa nu renunte dupa 18 ani la gimnastica pt ca nu mai suporta adtmosfera exagerata de la lot?

crisloregym
4th December 2009, 22:33
Aoleu, nu imi place deloc vestea despre Ana:( Sper sa fie, totusi, bine:(

simonad
5th December 2009, 01:06
NU INTRATI IN PANICA! :) Mesajul meu vrea sa fie unul realist, dar nu vreau sa creeze panica.Ce stiu despre Ana stiu de la mama ei, deci nu cred ca are interes sa minta :) Ana crede ca poate pt ca la Stuttgart a concurat in aceeasi conditie, deci o vad deja cu o medaglie la barna! Pe langa faptul ca duminica sper sa o VAD in persoana si la Deva!!!! Deabia astept!!! Fac poze si o sa le pun pe forum, si binenteles ca o sa va actualizez cu starea ei de sanatate.
Haide Ana!

niagara64
5th December 2009, 01:23
NU INTRATI IN PANICA! :) Mesajul meu vrea sa fie unul realist, dar nu vreau sa creeze panica.Ce stiu despre Ana stiu de la mama ei, deci nu cred ca are interes sa minta :) Ana crede ca poate pt ca la Stuttgart a concurat in aceeasi conditie, deci o vad deja cu o medaglie la barna! Pe langa faptul ca duminica sper sa o VAD in persoana si la Deva!!!! Deabia astept!!! Fac poze si o sa le pun pe forum, si binenteles ca o sa va actualizez cu starea ei de sanatate.
Haide Ana!

Simona , Brindisi e mai mult o gala demonstrativa decat un concurs .Nimeni nu va forta acolo ...

anna.09
8th December 2009, 13:36
@Luisa: nu merg la Brindisi, sunt mai bine de 1000 de km de mine, mai usor ajung acasa, la Timisoara :D Dar am vorbit cu colegii mei de la asociatia de voluntariat sa-mi dea sms cand concureaza ai nostri si sa filmeze daca pot.

Eu deja nu mai am rabdare...sper sa filmeze cineva si sa apara repede filmuletele! :)
Hai Ana! Hai Ama! Hai Robert!

Simona, te-ai intors de la Deva? Ai vesti? Poze? :)

Cata_RB
12th December 2009, 17:25
Astazi ar trebui sa fie concursul, nu?
Am gasit aici ceva, dar de ieri: http://www.federginnastica.it/index.php?idContentPage=6930&module=articolo& Cine stie italiana? Simona?

Ada24
12th December 2009, 17:31
Da, azi e concursul-In articolul ala e un fel de prezentare a ce se va intampla-
Partea interesanta :P :La barna este o "confruntare" intre Ana si grecoaica, iar la paralele intre Amelia si gimnasta din Franta; la inele intre Stanescu si Iovcev.
Se vorbeste mai mult de italieni-desi nu vad nimic de ferrari-si de gimnastica ritmica, aerobica.
Sper sa apara filmulete.

simonad
12th December 2009, 17:36
Robert la inele 14.200 acum 10 min
Transmit pe rai tre, poate cien are satellit acasa prinde....
Din pacate comentariile italienilor lasa de dorit. mult bla bla si nu zic notele :((((
Fetele sunte insotite de Lili Cozma, dupa cate vad....

Cata_RB
12th December 2009, 17:38
Mersi, Ada :) Eh...la barna si paralele nu-i chiar asa :P
Mersi, Simona! Altceva mai stii, cate aparate face fiecare, a mai concurat cineva deja?

Ada24
12th December 2009, 17:38
Multumim Simona!
Dar participa mai multi la fiecare aparat? sau doar cate 2?

Cata_RB
12th December 2009, 17:46
Ada, Ferrari cred ca e inca in recuperare dupa operatia din iunie, n-am auzit nimic de ea legat de gimnastica.
Simona, tu vezi la tv? Stii daca o sa apara filmulete pe net sau poate ai tu posibilitatea de a inregistra? :)

Ada24
12th December 2009, 17:49
Pe prima pagina zicea Mihai ca participa si Ferrari -probabil nu e inca ok.
(sau cei din articol au uitat de ea :D)

simonad
12th December 2009, 17:50
Eu inregistrez si deseara o sa-mi bat capul sa tai filmele si sa le pun, cel tarziu maine sper sa le pun. Acum fac paralele si bara fixa
Ferrari nu cred ca participa, a fost la nationalele italiene nu am vazut ce a facut....

Ada24
12th December 2009, 17:51
Multumim :D

Cata_RB
12th December 2009, 17:53
Pe prima pagina zicea Mihai ca participa si Ferrari -probabil nu e inca ok.
(sau cei din articol au uitat de ea :D)

Ah...am uitat :D Da, probabil nu e pregatita, n-are rost sa participe doar ca sa fie acolo.
Yeeey, o sa avem filmulete, multumim!!

simonad
12th December 2009, 18:06
A fost Racea la paralele 14.050.
Pare ca sunt calificari si apoi concursul....Of,ca am sunat niste prieteni prezenti in sala dar nu raspund, presupun ca nu aud telefoanele....

Ada24
12th December 2009, 18:07
Cate gimnaste sunt la fiecare aparat?

simonad
12th December 2009, 19:32
Scuzati-ma ca am am disparit pe nepregatite,a venit o vecina sa ma cheme ca avea o problema urgenta acasa si nu am vazut live finalele, acu le vad ce am inregistrat.
WOWWWWW!!!!
Ana P prima la barna cu 14.950 (nu stiu pt ce motiv i-au dat initial 14.750 apoi au schimbat). Amelia a terminat prima 14.400 la paralele!
Din pacate Robert nu a ajuns in finale.
M-au enervat italienii ca au treminat brusc transmisia, cu 20min inainte de a se termina concursul, si nici macar s-au deranjat sa dea notele, ci au comentat aiurea de gimnastica ritmica sau au luat interviuri... Noroc cu prietenii mei care mi-au trimis mesaj cu notele si cu cine a invins :)
Bravo Ana & Amalia!!!!!

Cata_RB
12th December 2009, 19:42
Woooow, ce nota la barna!!
Bravo pentru toti trei, desi as fi preferat sa aud ca se face ceva pentru problema lui Robert la spate...
Deci astea au fost calificari sau concurs, mai e si maine ceva? Cate aparate au facut fetele? Asteptam cuminti filmulete :)

simonad
12th December 2009, 20:26
Asta a fost tot, azi au facut si calificarile si concursul. Nu erau prea multi gimnasti, mai mult a fost o gala a gimnastilor italieni...Au facut doar 4 aparate (fetele barna si paralele, baietii inele si bara fixa). Pt filme trebuie sa aveti rabdare, nu am account youtube, aparatul de registrare ii nou si trebuie sa gasesc modul de o converti si a taia filmul ca sa obtin filmuletele...

Cata_RB
12th December 2009, 20:36
Oh, deci a fost mai special formatul de concurs.
La editare video nu ma pricep...poate sunt Andra sau Amalia pe-aici, sa te ajute. Daca iti e mai usor, incearca sa le incarci pe www.megaupload.com, nu e nevoie de cont si poti sa incarci fisiere mult mai mari [la youtube cred ca dimensiunea e limitata].
Abia astept sa vad ce varianta de barna a facut Ana :D

anna.09
12th December 2009, 22:35
Eu nu mai am rabdare..chiar nu vedem nimic in seara asta?
Cum a fost? Ana a concurat doar la barna si Ama doar la paralele? Tare Ama dc le-a batut pe italience..ca italiencele sunt bune la paralele! 14.400 ar fi o nota f buna..sper ca a mai crescut ceva la nota D...

mikeyy
12th December 2009, 22:47
Ma bucur foarte mult pt fete..note bune! Cel mai mult ma bucur ca Ana si-a facut barna!!!!
Abia astept sa vad filmulete! Multumesc Simona!

Sper ca Robert sa fie bine!!!

cineva_cineva
12th December 2009, 23:28
Bravo, alor nostri. Bine Ana, bine Amelia!!!!! Desi nu a fost un concurs mare, ma bucur pentru notele lor si ca s-au descurcat bine! Si eu abia astept sa le vad pe fete!

Ada24
13th December 2009, 00:05
Barna calificari:
Elisabetta Preziosa - 14.700
Vasiliki Millousi -14.150
Pauline Morel 13.75
Emily Armi 13.70
Serena Licchetta 13.10

Barna finala:
Ana Porgras a concurat impreuna cu primele 2 clasate din calificari

1. Ana Porgras 14.950 (castiga premiul AAMS)
2. Elisabetta Preziosa 14.800
3. Vasiliki Millousi 14.550

Calificari inele:
Matteo Morandi 15.70
Andrea Coppolino 15.15
Robert Stanescu 14.20

Paralele calificari:
Amelia Racea 14.05
Licchetta 13.70
Armi 13.55

Paralele finala:
1. Amelia Racea 14.400
2. Licchetta 14.00
3. Emily Armi 13.350

Calificari :
Enrico Pozzo (15.25)
Alberto Busnari (14.30)

Benoit Caranobe (14.05)
Aliaksandr Tsarevich (12.90)

Cassina (15.050)
Alberto Busnari (14.550)
Enrico Pozzo (14.00)

Inele finala:
1. Matteo Morandi 15,750
2. Iovtchev 15,400
3. Coppolino 15,100

Bara finala:
1.Cassina 15.050
2.Alberto Busnari 14.550
3.Enrico Pozzo 14.00

Sursa-marocanu
Edit-cred ca a gresit ceva ca lipseste Ana din calificari :P
Edit 2-nu a participat la calificari se pare-tratament de VIP :D

mikeyy
13th December 2009, 00:26
Multumim Ada!
Ma bucur ca au menajat-o putin pe Ana..mai ales daca mai are probleme la coaste.

Auré_Gym
13th December 2009, 02:16
Ce buna competitie pentru fete ! Felicitari !

Andraf
13th December 2009, 08:43
Bravo fetelor! Frumos sfarsit de an...felicitari atat voua cat si antrenorilor.

Gimnastique
13th December 2009, 09:43
Oau, ce note bune!! Asta da veste! Bravo Ama si Ana!!!!
Si eu de abia astept sa vad filmuletele :)

anna.09
13th December 2009, 14:34
http://www.youtube.com/watch?v=CEDJOvTpyE4&feature=channel
de urmarit la acest user..inca nu sunt si cu fetele noastre....

Superba pirueta Elisabetei Preziosa....SUPERBA (ideea..nu neaparat executia)!

simonad
13th December 2009, 17:55
Of, toata ziua m-am chinuit cu filmul sa-l convertesc si sa-l tai dar nu am reusit (am inregistrat de la tv si aparatul de inregistrat salveaza intr-un format care nu este citit de toate editoarele de video), asa ca va pun niste poze stop-cadru (nu se vad prea bine din pacate...). Prea multa tecnologie strica :D

Cata_RB
13th December 2009, 18:10
In ce format e inregistrarea? Poate te putem ajuta noi cu un program.

shagya
13th December 2009, 19:11
bravo Ana and Amelia !!!!!!

Andraf
13th December 2009, 19:47
http://www.youtube.com/watch?v=DNBZi4jwl-4

Eu nu prea inteleg ce e asta... e Ana la barna, dar nu inteleg...

anna.09
13th December 2009, 19:54
poate un bis?

mikeyy
13th December 2009, 19:58
Poate e vreun moment de la incalzire?

Cata_RB
13th December 2009, 20:06
Cred ca e un bis. Pe intlgymnast am citit de Igor Cassina, ca a fost indelung aclamat si chemat pentru un bis. Poate au facut la fel si cu castigatorii...un fel de gala.

In alta ordine de idei...vad ca sunt tot mai multi straini care ii spun Progras :P

gym08
13th December 2009, 23:14
http://www.youtube.com/watch?v=DNBZi4jwl-4

Eu nu prea inteleg ce e asta... e Ana la barna, dar nu inteleg...

Face parte din "tratamentul VIP" - adik medaliatii de la mondiale care au participat la aceasta competitie, in calificari au prezentat exercitii formate numai din urcare si coborare (pt show),deoarece erau automat calificati in finala.

monalexa
13th December 2009, 23:38
Face parte din "tratamentul VIP" - adik medaliatii de la mondiale care au participat la aceasta competitie, in calificari au prezentat exercitii formate numai din urcare si coborare (pt show),deoarece erau automat calificati in finala.

hihi :) Ce tare!

anna.09
14th December 2009, 13:52
AMA:
http://www.youtube.com/watch?v=nqkC99bk1Wk

Cata_RB
14th December 2009, 14:18
Mersi! Sper sa puna si barna Anei acel user.
Acum abia am remarcat ca e o coborare mai rar intalnita :) Cum se numeste desprinderea ei? Le tot uit periodic...

Andraf
14th December 2009, 14:20
Foarte frumos...Bravo Amelia!!!

anna.09
14th December 2009, 14:29
Ama are desprindere Jaeger si coborare dublu grupat inainte.
Ce ciudat sa o vad pe Lili Cosma stand la prindere..:)
A avut 5.5 dificultate...doar o legare in plus fate de ce facea pana acum...chiar ma surprinde ca a trecut de Lichetta care a avut dificultate mai mare (5.9)!..sau poate in finala a mai adaugat ceva...:)
In rest, f frumos..Jaeger f inalt si f departe..dar ceva probleme la stalderul cu 360 si la trecerea pe bara mica (picioare departate).
Bravo Ama!

myrab3la_19
14th December 2009, 14:31
Pe Gymworld,Sri Ea spune ca a vazut exercitiul Anei la tv si ca a avut o dezechlibrare mare si ca si-a schimbat urcarea intr-una simpla ,tipic romaneasca...sper sa fi fost o solutie de moment avand in vedere problemele de sanatate,altfel Ana pierde usor usor ,de la competitie la competitie toata frumusetea si originalitatea exercitiilor ei :(

@Intr-adevar Amelia are cel mai frumos Jaeger dintre gimnastele romance:)...si Raluca Haidu cel mai frumos Geinger

anna.09
14th December 2009, 14:34
Se vede si din exercitiul acela simplist ca a schimbat urcarea..nu mai este prin rostogolire...dar a pastrat toate celelalte elemente frumoase!

Am citit si eu acum...zice ca s-a dezechilibrat la un salt cu deschidere..inseamna ca a schimbat din nou exercitiul...ca in ultima varianta nu avea salt cu deschidere...si spune de asemenea ca nu mai face a doua linie acrobatica....trebuie sa vedem ca nu prea inteleg...o fi facut din nou Danilova+flic+salt si nu a mai facut flic+flic+salt intins? Desi la ce nota a luat si tinand cont si de dezechilibrare cred ca nota D a fost aproape de maxim.
La urcare nu cred ca pierde mult...ca efect zic...rularea aceea era si ea destul de comuna..ce face dupa este mai interesant!

myrab3la_19
14th December 2009, 14:36
Se vede si din exercitiul acela simplist ca a schimbat urcarea..nu mai este prin rostogolire...dar a pastrat toate celelalte elemente frumoase!

Probabil o deranjaza la coaste rostogolirea...

anna.09
14th December 2009, 14:41
Probabil o deranjaza la coaste rostogolirea...

Foarte posibil!

simonad
14th December 2009, 15:58
Am reusit sa pun video-urile inregistrate de mine...cam tarziu :D
Ana la barna:
http://www.youtube.com/watch?v=7kDN5J1Hjto
Amelia la paralele:
http://www.youtube.com/watch?v=lA9n24-Yp_M (asta a iesit cam urat nu inteleg de ce)

anna.09
14th December 2009, 16:16
Am reusit sa pun video-ul inregistrat de mine :
http://www.youtube.com/watch?v=7kDN5J1Hjto
Urmeaza Amelia peste 30 de min....

Multumesc foarte mult! Calitatea e f ok!
Deci..de data asta a renuntat la saltul intins :)...Ana chiar si-a propus sa fie de fiecare data altfel! Apare in acest exercitiu si acel element artistic pe care il vazusem in poza din calificarile de la Stuttgart.
Foarte frumos exercitiul...imi pare bine ca nu a renuntat de tot la seria cu Danilova, flic, salt...felul ei de o executa este unic ...ce dc s-a dezechilibrat putin? Cuibul nu stiu cat de ok a fost dar probabil aici l-a primit! Imi pare bine ca nu a mai avut probleme la saltul grupat inapoi! Si mi-a dat impresia ca a intentionat sa faca ceva dupa pirueta sau poate doar s-a dezechilibrat...
D=6.2
Bravo Ana!

Edit: A aparut si exercitiul Ameliei, mersi mult!

Cata_RB
14th December 2009, 18:35
Si mi-a dat impresia ca a intentionat sa faca ceva dupa pirueta sau poate doar s-a dezechilibrat...


Exact asta vroiam sa spui si eu, si mie mi s-a parut la fel. N-am mai vazut pana acum sa se dezechilibreze la pirueta aia, iar de obicei pune piciorul jos imediat, trece mai departe...acum a fixat pozitia de final, cum face Gabi Dragoi la legarea de piruete. Poate a vrut sa incerce legarea pe care am vazut-o la Buzau la incalzire, pirueta simpla + pirueta simpla cu piciorul la cap, dar a fost putin ezitanta la prima si s-a razgandit?

Sper sa nu renunte la saltul intins...face parte din farmecul ei, o scoate in evidenta, nu sunt multe gimnaste care il fac. Cat despre urcarea prin rostogolire...nu stiu, pe de-o parte ii da originalitate, insa pe de alta parte ma ia cu ameteala cand vad inceputul ei de exercitiu, mi-e frica mereu sa nu se dezechilibreze acolo :D

myrab3la_19
14th December 2009, 20:36
Am revazut exercitiul Ameliei in filmuletetul postat de Simona(Multumim Simona!!!!) si mi-a placut si mai mult in ciuda greselii de tinuta vizibile la trecerea pe bara mica...Jaegerul e impresionant precum si distanta pe care o are fata de aparat la coborare(fata de cum cobora Izbasa de exemplu ,nu prea mai stiu gimnaste care au dublu inainte grupat sa fac alte comparatii) iar gruparea e foarte buna,nu are picioarele departate ...se vede ca Amelia lucreaza la paralele,parca executa cu mai multa usurinta totul...dar nu-mi place ca exercitiul nu are nimic original. De fapt in momentul asta parca ma plictisesc enorm exercitiile noastre...nu stiu cum sa explic ,le iubesc pe fete si imi place sa le vad concurand dar cred ca avem cele mai plictisitoare exercitii din lume!Imi pare rau sa zic asta...dar parca acum inteleg strainii care spun ca nu facem nimic spectaculos dar suntem constanti si de-aia castigam ce castigam ,cand mai castigam...deocamdata o scot pe Ana Porgras din discutie ,dar prevad ca in viitor o vor alinia si pe ea in rand cu celelalte...ca si compozitie a exercitiilor.Vreau sa vad si eu un Onodi la barna ca n-am mai vazut de la Catalina Ponor(exceptie Tamarjan ,Jesolo dar l-au scos repede ..) altfel de piruete,alte desprinderi la paralele..parca tot ce e frumos si cat de cat original in exercitii sunt scoase imediat !Doamne ajuta sa nu-i scoata Ceraselei saritura Yang Bo de la barna cand va concura in afara!!!!Ma intelege cineva?Mai simte cineva la fel?

monalexa
14th December 2009, 20:42
Daaaa!!!! eu sunt total de acord cu tine!

anna.09
14th December 2009, 20:46
Ai dreptate..dar problema e veche..mie chiar mi se pare ca in ultimul timp au mai incercat si altceva..eu sper sa continue trendul...:)

mikeyy
14th December 2009, 21:09
Multumesc si eu pt filmuletele! Abia le asteptam :)
Mie mi-a placut ceea ce am vazu si le felicit pe fete!

Ma bucur ca Ana arata bine...mie la DTB mi se parea ft slaba (ca fizic)..acum pot spune ca arata bine!
Si trebuie sa recunosc ca ma asteptam la ceva nou de la Ama...dar mi-a placut exercitiul ei si sigur lucreaza la cateva noutati... mai are timp :)

simonad
14th December 2009, 23:04
Pai Ana arata bine si in 6 dec cand am vazut-o, la mondiale era mai palida, poate emotia...Probabil ca acum le dau ceva mancare mai multa pt ca sa treaca de perioada cu gripa dat ca la Deva era un focar de gripa A :)

myrab3la_19
14th December 2009, 23:44
Ma mai gandesc la un lucru...parca se simte lipsa unei antrenoare-coordonator...sper sa nu se supere baietii :) dar femeile sunt de obicei mai atente la detalii..poate Lili Cozma ar indraznii mai mult daca ar avea putere mai mare de decizie...nu stiu in ce masura decide cat si cum se lucreaza ..asa cred eu.Se simtea "mana" Marianei Bitang la barna,la coregrafia de la sol...

Cata_RB
15th December 2009, 00:32
Hmm...nu stiu daca Mariana Bitang se ocupa de coregrafii, nu cred.
Aveti dreptate cu exercitiile, dar si eu, ca Oana, am observat schimbari in bine in ultimii 2 ani. E drept ca la sarituri si paralele nu sunt prea multe aspecte iesite din comun, dar probabil pentru ca nu sunt aparatele noastre forte (si nici la nivel mondial nu e o diversitate foarte mare, exceptand specialistele). Dar la sol cred ca toate gimnastele de la loturi au o coregrafie si o muzica cat de cat ok, au disparut fragmentele alea de muzica clasica fara cap si fara coada, care nu se potriveau deloc cu gimnasta, la fel si coregrafia bazata pe miscari de maini si atat. Nu sunt opere de arta, dar au individualitate, li se potrivesc si prind la public, chiar daca sunt doar topaieli - si ele sunt totusi niste copii.
La barna sunt putine gimnaste in lume care ies din "tiparul" obisnuit al exercitiilor. De la noi, le-ati amintit deja, Ana Pogras prin acrobatica si artistica, Cerasela prin Yang Bo si flexibilitate si e de remarcat si Gabita, cu pieruetele. Iar pe masura ce fetele care vor fi senioare la anul vor avea bine fixat un schelet de exercitiu valoros, sigur vor mai aparea "condimente".

Tess_AN
15th December 2009, 02:33
Cata, ziceai ca mi-ai simtit lipsa? Pai tu esti in 2010 sau JO 2008 nu au fost acu un an?!? Asta referitor la Zeul Cronos... Referitor la comentarii, cred ca vorbesti bazat pe ce ai vazut la junioare... Mirabela si Mona au zis ele... lipseste acel ceva... sclipirea... eu mai greu cu exprimarea, as zice (cred ca am mai zis) de exercitiile impuse de pe vremuri...

Simona, sarut-mina pentru filmulete.

simonad
15th December 2009, 10:06
Pot sa fac o observatie poate un pic off-topic: costumele gimnastelor noastre sunt cam aceleasi modele monotone, nu stiu daca cele mai elegante, cu paiete, negre, (sau alte culori decat vesnicele alb-albastru-rosu-galben), pe care le foloseau catalina, steliana, si alte cateva acum cativa ani, erau platite de ele sau de federatie? as vrea sa le vad pe fetele noastre mai deosebit imbracate la varile gran prix-uri sau gale unde se face mai mult spectacol....Stiu ca un costum elegant si cu strassuri sau paiete costa in jur de 60-80 euro, dar este suficient sa se cumpere 1 pentru fiecare gimnasta si se mai pot si schimba intre ele...

anna.09
15th December 2009, 10:12
Monotonie este si probabil va mai exista mult timp de acum inainte (in exercitiile fetelor)..dar cel putin la barna si paralele mie mi se pare ca se straduieste lumea ;)
La barna vad tot felul de combinatii originale (combinatii mixte in special: Danilova laterala +cloche, cloche+salt lateral, cloche+Danilova laterala, cloche 180+salt grupat..adica altceva decat eterna: cloche+salt grupat), elemente coregrafice deosebite, individualizate pentru fiecare fata si alte elemente pe care nu prea le-am vazut: Yang Bo, pirueta duble, salt intins, cloche la cap, cuib...E adevarat insa ca de multe din aceste elemente a fost neaparat nevoie din cauza modificarilor din cod.

Iar la paralele noutatea dupa pararea mea este ca s-a progresat, ca se lucreaza frumos, ca se incearca corectarea de greseli..si dc e sa vorbim de elemente noi pot spune ca pana la Ana nu prea am vazut staldere in apropiat..ca sa nu mai spun ca in curand este posibil sa avem si un element Porgras.
Eu sper ca ne indreptam spre ceva frumos si nu spre revenirea la monotonie si siguranta maxima... desi un pic de siguranta n-ar strica...

anna.09
15th December 2009, 10:18
Pot sa fac o observatie poate un pic off-topic: costumele gimnastelor noastre sunt cam aceleasi modele monotone, nu stiu daca cele mai elegante, cu paiete, negre, (sau alte culori decat vesnicele alb-albastru-rosu-galben), pe care le foloseau catalina, steliana, si alte cateva acum cativa ani, erau platite de ele sau de federatie? as vrea sa le vad pe fetele noastre mai deosebit imbracate la varile gran prix-uri sau gale unde se face mai mult spectacol....Stiu ca un costum elegant si cu strassuri sau paiete costa in jur de 60-80 euro, dar este suficient sa se cumpere 1 pentru fiecare gimnasta si se mai pot si schimba intre ele...

Multa lume are aceeasi parere.
Si eu o impartasesc partial.
Mie nu imi plac costumele negre cu paiete..dar e adevarat ca fetele merg peste tot cu rosu, galben si albastru (costume frumoase de altfel, mie imi plac) si a devenit prea monoton. Toata lumea observa asta si am vazut multe ironii pe aceasta tema. Intr-adevar ar fi bine ca macar in probele individuale si pe la grand-prix-uri (cum spuneai) sa incerce si altceva..nu neaparat negru cu paiete :D dar macar altceva.

Cata_RB
15th December 2009, 11:58
Cata, ziceai ca mi-ai simtit lipsa? Pai tu esti in 2010 sau JO 2008 nu au fost acu un an?!? Asta referitor la Zeul Cronos... Referitor la comentarii, cred ca vorbesti bazat pe ce ai vazut la junioare... Mirabela si Mona au zis ele... lipseste acel ceva... sclipirea... eu mai greu cu exprimarea, as zice (cred ca am mai zis) de exercitiile impuse de pe vremuri...

Simona, sarut-mina pentru filmulete.

Da, m-ai prins :D Mai greu la mine cu notiunea timpului, cu stanga si dreapta...
Intr-adevar, ma uit in mod special la cele mai mici, plus Ana si Sandra din cele de la Beijing. Nici una n-are o coregrafie geniala, lipseste ceva, mai mic sau mai mare, dar macar s-a mai schimbat situatia. Ma tot gandesc la Stela si ce bine o prindea solul pe care il avea cand era mai micuta, pe un fragment de piesa rock.
Intr-un fel, e o traditie pentru Romania sa aiba exercitii comune, dar valoroase si sigure. Poate e si sistemul centralizat de vina, fiind aceeasi oameni care lucreaza cu toate.

Si mie mi-ar placea sa mai vad si altceva la costume...dar sunt scumpe. Nu stiu care e situatia, am remarcat la Buzau ca fetele mai au si alte costume, la mondiale in antrenament Gabi a avut unul cu roz [tot cu tenta de tricolor era si mie personal nu-mi placea, dar era altul]. Insa nu le poarta si in concursuri, nu stiu de ce.

Auré_Gym
15th December 2009, 14:14
Niste poze din Brindisi aici: http://asdtersicore.blogspot.com/2009/12/g-p-2009-g.html

anna.09
15th December 2009, 16:49
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/porgras-si-racea-primul-loc-la-brindisi-5176277

Tess_AN
15th December 2009, 17:02
Ma bucur ca Ana arata bine...mie la DTB mi se parea ft slaba (ca fizic)..acum pot spune ca arata bine!
Are vreo 5 mm in circumferinta bustului de la bandajul de sub costum...
E de admirat cum concureaza cu costele frinte... O simpla lovitura doar te face sa te doara cind doar respiri fara miscare si efort!

Clau93
16th December 2009, 01:35
Am fost uimit la ce nota mare a luat Ana la barna! Exercitiul ei a fost foarte simplu! dar fara gresala! daca mai adauga si acel salt intins...o sa fie un exercitiu de o adevarata campioana olimpica!

simonad
16th December 2009, 14:52
Multa lume are aceeasi parere.
Si eu o impartasesc partial.
Mie nu imi plac costumele negre cu paiete..dar e adevarat ca fetele merg peste tot cu rosu, galben si albastru (costume frumoase de altfel, mie imi plac) si a devenit prea monoton. Toata lumea observa asta si am vazut multe ironii pe aceasta tema. Intr-adevar ar fi bine ca macar in probele individuale si pe la grand-prix-uri (cum spuneai) sa incerce si altceva..nu neaparat negru cu paiete :D dar macar altceva.

Nu neaparat negru, ai dreptate nici mie nu-mi plac prea mult, dar dadeam un exemplu ca acum cativa ani la concursuri unde se facea si un pic de spectacol, romancele mai aveau si alte costume decat cele standard...

crisloregym
19th December 2009, 13:04
Mie imi placea acea rulare la urcare...sper din suflet sa nu o scoata...daca urca a la Sandra, mi se pare ca ar pierde din farmec...ca dupa rulare se si rotea pe barna si abia apoi avea acele elemente de echilibru si flexibilitate...intr-un fel e bine ca se incearca atat de multe variante de barna si de combinatii, dar nu mai pricep nimic...cred ca daca e sa luam absolut toate barnele executate de ea, ne-am uimi incontinuu de unde atat de multe idei...adica...de unde stii la care combinatie sa ramai daca tot schimbi atat???nu stiu, dar sper din suflet sa nu fie readus la standard exercitiul ei...rularea, elementele de flexibilitate, cloche-ul la cap, elementele coregrafice sunt prea frumoase si deosebite pentru a fi scoase...pe de alta parte, e aiurea ca eu in momentul de fata nu am vazut (in afara de executia de la Internationale) niciun exercitiu fara greseala...sunt dezechilibre la danilova flic salt sau la saltul intins sau...sper ca la inceputul anului viitor sanatatea sa ii permita sa inceapa sa lucreze pe o SINGURA varianta de barna, pe care sa o antreneze pana este capabila sa o faca si cu ochii inchisi...

Referitor la originalitate, Claudia Voicu mi s-a parut la Nationale ca avea cateva legari mai putin standard...sper sa poata fi, si ea, o gimnasta care sa vina cu o barna superba...este capabila...iar la capitolul siguranta...in momentul de fata doar Amelia Racea mi se pare capabiula, in tot lotul de pana acum, sa duca o serie de concursuri si de evolutii fara ratare...mi-as dori ca Ana sa ajunga aici...dar pentru asta trebuie repetat, si trebuie repetat mult timp, si o varanta de exercitiu!!!! Nu sapte...ca am vazut ce s-a intamplat la Mondiale...imi dau si eu cu parerea, deocamdata as vrea doar ca problema pe care o are Ana sa fie certitudine (daca e sau nu fisura) si sa se ia masurile necesare...nu as vrea ca in 2012 sa ajungem din nou la problema "Ana nu s-a putut antrena decat doua luni din cauza unei probleme mai vechi la..." asta SPER

Clau93
23rd January 2010, 10:56
Confirm Ana la doar barna (mama ei imi zicea acum cateva zile ca inca o mai dor coastele ce ar putea fi fisurate...).
Sper sa nu se forteze si sa invinga :)
Vanessa s-a intors dar inca are probleme cu greutatea. Dar va continua cu gimnastica.
Vasiliki am cunoscut-o la Pescara cand a luat aur la barna, cred ca ea este printre favoritele la barna. Are peste 24 de ani, nu are de gand sa se retraga. Este foarte activa pe facebook si din cate vad duce pe cat posibil viata care o duce orice tanara de varsta ei. Cand se va intampla la fel si la noi, sa vedem gimnaste care continua peste 24 de ani si sa nu renunte dupa 18 ani la gimnastica pt ca nu mai suporta adtmosfera exagerata de la lot?

Sper sa mai stea Vanesa!! E super tare gimnasta!!!! Face "Comaneciul" la paralele (sau a facut...). Vasiliki are o barna superba! Si va trece mult timp pana cand o gimnasta va avea 24 ani si va mai sta in gimnastica! A avut Romania vreo astfel de gimnasta??