PDA

View Full Version : Analiza



S.O.S.
11th October 2004, 19:28
Au trecut aproape 48 de ore de la fluierul final al meciului Cehia - Romania. Am citit presa, am urmarit emisiunile de analiza, am citit mesajele suporterilor. Majoritatea ziaristilor si a suporterilor il culpabilizeaza pe Iordanescu pentru esecul de la Praga. Antrenorii si jucatorii intervievati au declarat insa ca mai mult nu se putea. Ceea ce inseamna ca oricare antrenor ar fi fost la carma nationalei, mai mult de atat nu se putea obtine, cu jucatorii avuti la dispozitie de "general". Si parerea mea este ca la ora actuala avem o echipa nationala formata din jucatori de valoare modesta. Jucatori ca Barcauan, Iencsi sau Stoican, si-au facut loc in reprezentativa datorita accidentarilor sau iesirii din forma a titularilor. Ma refer aici la Chivu, Radoi si Contra, care din pacate este intr-un moment delicat al carierei. De asemenea, Marica, un jucator parca prea umflat de presa, dar cu calitati certe, nu este inca copt pt. a fi titular, doar accidentarea lui Ganea si forma slaba a lui Danciulescu din meciul cu Macedonia, facand ca acesta sa joace. Petre e prea mic, si la propriu, pt. un meci cu jucatori puternici, cum sunt cehii. Si exemplele pot continua chiar si cu Mutu, care datorita situatiei de la Chelsea, este iesit total din forma, si cu Lobont, chiar daca a aparat bine in acest meci, este sub valoarea lui Stelea de acum 3-4 ani. Toti, absolut toti jucatorii care au evoluat sambata, fie sunt iesiti din forma, fie sunt mult sub valoarea celor de acum 3,4,5 ani. Cred ca orice iubitor de fotbal, care cat de cat se pricepe la fotbal, este de acord cu cele scrie mai sus. Si atunci cum putem arunca vina pe Iordanescu?????!!!!!!! Poate doar daca dorim sa scoatem un tap ispasitor.
Un alt element care este in favoarea antrenorului cu cele mai mari performante la nationala este faptul ca, oricat am dori sa nu fie asa, nationala Cehiei ne este mult superioara. De altfel, in confruntarile directe, am realizat foarte putine rezultate pozitive. In preliminariile pt. campionatul mondial din SUA 1994, am facut 1-1 in casa si 2-5 la Bratislava, avand la un moment dat 2 jucatori in plus pe teren. Si in 1983, in preliminariile pt. CE din Franta, am pierdut in casa cu 1-0 si am facut 1-1 in deplasare. Este adevarat ca ne-am calificat de fiecare data, dar rezultatele directe au fost negative.
Eu consider ca rezultatul meciului de sambata este, nu bun, ci foarte bun, avand in vedere indisponibilitatile si situatia catorva tricolori la echipele lor de club. 0-1, nu este un capat de tara, este un rezultat negativ, dar nu dezonorant. Uitati-va ce se intampla in Europa, cum formatii pe care echipa lui Iordanescu le spulbera, ma refer la Linchestein si Feroe, tin in sah, reprezentative ca Portugalia sau Cipru (echipa, cred ca sunteti de acord, mult superioara feroezilor, a caror tarisara nu numara mai mult de 20.000 de suflete). Tot cu 1-0 a pierdut si Italia, o tara cu un fotbal mult superior celui de la noi, in deplasarea din Slovenia, cred eu mult sub nationala Cehiei. Si exemplele pot continua.
Eu cred ca doar cine nu are habar de fotbal sau are alte interese, asa cum se pare ca are Ioanitoaia, zis si ochi de broasca, poate sa spuna ca Iordanescu este vinovat pentru ca n-am reusit un rezultat pozitiv la Praga.
Mai mult ca sigur ca primi raspunsuri dure, chiar si jigniri. Eu le astept si voi raspunde celei (celor) care au adus argumente in sustinerea ideilor lor.

P.S. Am ramas surprins ca moderatorii nu m-au banat permanent, asa cum unii dintre ei mi-au promis. Sa-si fi dat seama Vadim, Iulian sau alticineva ca de fapt eu am fost jignit prima oara, iar raspunsul meu, este adevarat mult mai vulgar, a fost o reactie, pana la urma normala (cred ca nimeni nu este atat de bleg sa nu reactioneze atunci cand este facut in toate felurile) la jignirile care mi-au fost aduse?????

ADY19
11th October 2004, 20:39
S.O.S iti respect decizia dar cred ca te-ai uitat la alt meci...sau esti un suporter al acestei relicve a fotbalului romanesc care este iordanescu. Intotdeauna cand echipa joaca slab, execrabil antrenorul este de vina. Ai dreptate...jucatorii erau fie prea cruzi(Marica) dar cine l-a pus pe teren? A intrat singur? In tara avem atacanti care sunt in forma sau care cel putin ar alerga dupa minge si nu ar astepta ca nesimtitul sa vina la el. Desi sunt stelist uite ii recomand pe Niculae, Neaga pana si Danciulescu. Dinamo trece printr-o perioada mai grea insa Danciulescu a dat constat goluri? Marica? Ala e un ratangiu de clasa mare(Barcelona-Sahtior). Cine l-a chemat la echipa? Nu oare acest mare antrenor? Mutu nu joaca la Chelsea insa a avut taria de caracter iordanescu sa-l tina pe banca si sa-l cheme pe Mitea? Da Mitea acel pitic care se daruieste pentru nationala. Insa sapkulita nu-l vede...are un orgoliu prostesc..gen Piturca. Petre e prea mic de statura...dar cine l-a bagat? Nu avea pe nimeni pe banca? Paraschiv este intr-o forma ascendenta...insa nu l-a bagat in seama. Barcauan a fost umilit in meciul cu Barcelona...de ce nu l-a bagat din prima repriza pe Moldovan? Nu de mult Iordanescu face pe el ca il vrea pe Abiodun...in loc sa-si vada de echipa el viseaza la cineva care deocamdata nu poate juca pentru noi. Acesta e un mare antrenor? NU ma intereseaza ca Italia a pierdut, ca Portugalia si Olanda a facut ce au facut..... pe mine ma intereseaza Romania.Cu ce ma incalzeste ca Italia s-a facut de ras? Asta nu e o scuza....e o dovada de ipocrizie sa te legi de asa ceva....o scuza penibila. Ai dreptate intr-un loc....am facut un rezultat foarte bun....putea fi foarte usor un 3 chiar 4 la 0. De ce consider ca Iordanescu trebuie sa aiba onoarea sa plece? Nu din cauza rezultatului ci din cauza ca echipa a jucat penibil...nu a avut nici o faza de poarta mai serioasa. Pe Pancu l-a tinut la tusa..... el care e un jucator masiv, mai greoi si ii trebuie spatiu ca sa se afirme.... iordanescu l-a ucis...in loc sa-l puna la mijloc. A facut schimbari post pe post fara nici o noima....Romania a jucat fara un playmaker....acest rol ii era incredintat ghici cui? Marelui SOAVA :o:
De ce Iordanescu e un antrenor slab si depasit tactic? Bruckner care e mai batran ca el stie sa se adapteze jocului modern....stii ce a declarat? In repriza a doua le-am dat 70 de m de teren aglomerat si am castigat 30 de m in jumatatea lor gol...numai bun pentru Baros...si altii. :ciocan: Iordanescu nu stia ce se intampla....astepta o minune...insa D-zeu l-a ajutat la primul penalty. Noi trebuie sa multumim ca nu am luat-o si mai tare... Si avem tupeul murdar de a acuza arbitrajul...suntem penibili.
De ce Iordanescu e un antrenor fara bun simt? Fiindca dupa meci, pe Otopeni devine iritat ca este intrebat daca se considera vinovat de infragere...si stii cum a raspuns:" Da. Ma consider vinovat!. Cu NIMIC" :headbang: Cand Dinamo a pierdut meci dupa meci Andone avea acest bun simt de a-si recunoaste greseala.
Lasa-ne Iordanescule.....esti depasit...stai cu PSD si cu fanariotismul tau.... numai de ochii lumii te duci pe la biserica...exact ca prietenul tau Gigi. Insa de ce nu v-am vazut sa va duceti sa va rugati drept multumire?
DE ASTA spun raspicat.... IORDANESCU TREBUIE SCHIMBAT!!!!!!

S.O.S.
11th October 2004, 20:59
Cum iti explici ca doar voi pustii de 17, 18, 19, 20 si ceva de ani, si bineinteles presa hulpava (Iordanescu e un chitros, nici lui frati-su nu-i da un leu) dupa spagi, pe care "generalul" nu le ofera, doriti ca Iordanescu sa plece?????? Si pe cine sa puna M. Sandu in loc????? Sa schimbam numai pt. a schimba. Exista o vorba: "schimbarea regelui, bucuria nebunilor", asa si voi astia care doriti, fara a avea nici cel mai mic argument, schimbarea lui Puiu.
Repet, orice antrenor nu facea mai mult in meciul cu Cehia, o echipa mult superioara noua. Daca luam fiecare jucator, post pe post, niciunul de-al nostru nu este superior vreunui jucator ceh. Incepand cu Lobont si terminand cu Mutu sau Marica.
Bruckner l-a invins pe Iordanescu nu pt. ca i-ar fi superior, ci datorita jucatorilor mult mai valorosi de care dispune. Un croitor, cat ar fi de priceput nu poate face un costum de gala din material de doc. Intelegi ce vreu sa spun?????
Hai sa terminam cu copilariile si sa judecam corect lucrurile.
Inca o data intreb, de ce jucatorii si antrenorii, nu-l culpabilizeaza pe Iordanescu, asa cum o fac suporterii si asa-zisii ziaristii, care de fapt sunt si ei tot niste suporteri, diferenta fiind ca ei mai spala si creiere?

ADY19
11th October 2004, 21:09
Eu ti-am argumentat de ce Iordanescu ar trebui sa plece....daca tu nu vezi asta e problema ta. Inca ceva...daca Cehia a castigat pentru ca avea jucatori asa de buni, prin comparatie cum explici ca Grecia a castigat campionatul european in detrimentul atator echipe mult mai bine clasate? Varsta nu are relevanta... poti sa fii om la 40 de ani si sa fii un om prost.
Bineinteles ca jucatorii nu spun nimic impotriva generalului...asa e normal si fair-play

S.O.S.
11th October 2004, 21:25
Eu ti-am argumentat de ce Iordanescu ar trebui sa plece....daca tu nu vezi asta e problema ta. Inca ceva...daca Cehia a castigat pentru ca avea jucatori asa de buni, prin comparatie cum explici ca Grecia a castigat campionatul european in detrimentul atator echipe mult mai bine clasate? Varsta nu are relevanta... poti sa fii om la 40 de ani si sa fii un om prost.
Bineinteles ca jucatorii nu spun nimic impotriva generalului...asa e normal si fair-play

N-ai venit cu nici un fel de argument. Prostioarele pe care le sustii sunt toate preluate de la asa-zisii ziaristi.
Da, este adevarat ca poti fi prost si la 40, si la 60, si la 100, dar si mai adevarat este ca pustii in ignoranta care-i caracterizeaza spun o groaza de prostii. Stai linistit ca te repari, si peste cativa ani, cand vei mai capata experienta in ceea ce priveste jocul de fotbal, mai mult ca sigur imi vei da dreptate.
Grecia, intr-adevar a castigat Campionatul European cu un lot de jucatori inferior altor echipe, dar chiar si grecii au o calitate pe care din pacate poporul roman nu o are. Si anume o agresivitate si o determinare duse pana la extrem. In primul rand, cu aceste argumente au reusit grecii sa se impuna. Cand vom avea si noi aceste calitati, mai jult ca sigur vom iesi si noi din situatia in care ne aflam si vom realiza rezultate superioare celor de acm 10 ani, cand, spre surprindertea ta, tot Iordanescu era antrenor, dar avea materie prima mult mai buna.

Adrian
11th October 2004, 21:57
SOS, explica asta:
Iordanescu i-a acuzat pe jucatori ca au intrat cu frica pe teren si nu au atacat suficient. Dar el este cel care a inceput meciul cu 2 inchizatori, iar la mijloc nu era nimeni, asa incat toate mingiile plecau din aparare ca rachetele, unde-o fi. Are un antrenor de divizia A o expresie, cu siguranta culeasa din ultimele numere ale revistelor de specialitate in antrenorat : "Focul la ei". Exact asa am jucat.

S.O.S.
11th October 2004, 22:08
SOS, explica asta:
Iordanescu i-a acuzat pe jucatori ca au intrat cu frica pe teren si nu au atacat suficient. Dar el este cel care a inceput meciul cu 2 inchizatori, iar la mijloc nu era nimeni, asa incat toate mingiile plecau din aparare ca rachetele, unde-o fi. Are un antrenor de divizia A o expresie, cu siguranta culeasa din ultimele numere ale revistelor de specialitate in antrenorat : "Focul la ei". Exact asa am jucat.

pai daca nu jucam cu 2 inchizatori, acum vorbeam de un scor astronomic, care si asa cehii il puteau face cu putin noroc. Tu crezi ca aveam capacitatea sa- atacam pe cehi tot meciul??? Si chiar daca aveam, stii tu ce implica acest lucru???? Implica ca Baros&comp. sa aiba statii de joc pe care le puteau exploata mult mai bine. Dar e usor sa dai din gura, in acest caz sa scrii, decat sa te gandesti ce s-ar fi intamplat daca jucam doar cu un inchizator.
Concluzia, din pacate, e urmatoarea: puteam juca orice sistem si putea fi orice antrenor din lume, mai mult de atat cu materia prima de care dispunem nu putem scoate in acest meci.

ADY19
11th October 2004, 22:19
Daca Iordanescu e asa de bun si nu a gresit cu nimic si daca avem o echipa asa de slaba....si era normal sa pierdem...atunci de ce ne-am prezentat? De ce 2.500 de oameni au venit ca proshtii sa vada un meci al carui rezultat se stia deja? Au fost asa de inconstienti? Sau poate sperau ca antrenorul sa faca o echipa castigatoare...sa faca schimbari care sa aduca cel putin un egal...? Daca era asa de normal sa pierdem...de ce am facut figuratie? De ce am avut nevoie de antrenor? Mai bine ramaneam acasa si faceam economie de bani pentru vistieria Federatiei...sau mai bine zis a lui Sandu :evil:

uti2102
12th October 2004, 00:19
Daca Iordanescu nu e de vina, ci valoarea ("modesta") a jucatorilor noshtrii, atunci am shi eu o intrebare :
! la EURO 2000 :p (2004 adik...), cand natzionala Cehiei a avut toate vedetele in echipa (Nedved, Poborski, Smicer), cum se face ca LETONIA a blocat-o atat de bine pe "marea" Cehie ?! Va aduc aminte ca piticii letoni i-au rezistat lui Koller&Co. pana in ultimele minute de joc, cand au primit un gol norocos (autor Heinz) !
Sa intzeleg ca Letonia a avut jucatori de valoare mai mare decat au jucatorii romani acum ?! Complet FALS! Letonia a avut un antrenor cu conceptzii clare de joc. Noi ce-am avut sambata ?! Un antrenor care n-a facut nici una nici alta : nici n-a atacat, nici nu s-a aparat !
Iordanescu poarta principala vina : pentru ca am fost ruptzi la mijloc in prima repriza (cu doi inchizatori care s-au calcat pe picioare shi care, pe deasupra, au shi fost depashitzi deseori); pentru ca Barcauan shi Iencsi au fost mereu lasatzi singuri in fatza atacantzilor cehi; pentru ca tot meciul n-am fost in stare sa desfacem O SINGURA DATA jocul pe margini; pentru ca n-am verticalizat jocul aproape deloc, Mutu shi Marica fiind mai mereu la mare distantza unul de altul....Shi cate mai sunt !!! Nu datorita jucatorilor au avut loc aceste "mici" inexactitatzi ci datorita antrenorului, care nu le-a furnizat indicatziile corespunzatoare !
Trecand peste toate acestea ma surprinde lipsa de respect a lui Iordanescu pentru suporterii romani : la sosirea pe Otopeni a declarat ca nu-shi reprosheaza nimic !!! In acelashi timp, devine evident refuzul pe care "generalul" il da presei aproape de fiecare ocazie. Fuge de raspundere!!!
GENERAL-SENATOR-ANTRENOR! LASA-NE!

Catalanul
12th October 2004, 00:25
la EURO 2000, cand natzionala Cehiei a avut toate vedetele in echipa (Nedved, Poborski, Smicer), cum se face ca LETONIA a blocat-o atat de bine pe "marea" Cehie ?! euro 2000 :o: vezi ca ai incurcat 0 cu 4 :p (roate se intoarce :drak: stii tu la ce ma refer :evil: )

inter
12th October 2004, 00:29
Hai Poli ... in Ghencea anii trec mai repede :D:D:D... e scuzabil :p

Pacala
12th October 2004, 00:36
Lobont: bun a scos mai multe mingii grele dar a respins prost la faza premergatoare penaltiului

Stoican: defensiv a fost slab intodeauna dar acum a avut si aport ofensiv nul

Iencsi: destul de rudimentar, dar s-a descuracat cat de cat, noroc ca l-a marcat pe koller nici el prea rapid, daca ar fi avut in fata un varf rapid si tehnic ca Baros ....

Barcauan: n-a fost niciodata de nationala

Rat: mana moarta ca si stoican, pacat ca este in caderea asta de forma din vara

Fl.Moldovan:s-a zbatut dar nu e o solutie pe termen lung, e slab
Tot Chivu si Radoi sint solutiile

Fl.petre: prea scund si debil pentru fotbalul actual

Codrea si Soava nu sint jucatori de nationala ,indiferent cat ar trage de ei
Erau multi jucatori care ar juca mai bine ca ei ca mijlocasi defensivi incepand cu Gheoane de la Kiev, Plesan , chiar Ov.petre si sint si altii , dar aria de selectie a lui puiu e restransa de tot felul de interese.

Pancu a jucat accidentat, ciudata si miscarea asta la puiu cand Dica era valid

marica abia ar intra in nationala de tineret, e mana becaliului aici.iar pe post de varf de atac .... :D

Mutu: stie dar are prea multe probleme personale si toate din vina lui. Nici nu prea are cu cine sa joace in atac.

Cernat: e tehnic dar limitat, nu va fi niciodata o mare vedeta ca hagi, Balaci,Dobrin, ozon sau macar Ad.Ilie, este un jucator cu tehnica buna care merita sa fie titular in perioada asta dar trebuie cautat sau crescut un coordonator de joc adevarat.

Dica prea putin a jucat si prea putin a facut , cred ca merita si el titular pe stanga

Iordanescu si Lucescu sint doi dintre cei mai buni antrenori din fotbalul romanesc, fiecare cu lipsurile si pacatele lui. Numai ca exista diferente intre oameni, unii se pot adapta unor noi situatii , cazul lui Lucescu, iar altii devin niste batranei ridicoli si ticniti ,incapabili sa se adapteze noului .Iordanescu de azi este un antrenor depasit pe toate planurile, care face o selectie jalnica si alege tactici ultradefensive bazate mai mult pe noroc chior , de cand s-a bagat si in politica a devenit de-a dreptul gretos mai ales in interviuri si felul cum tine de scaun. Si e platit cu mult mai bine ca Brucker :(
Puiu de azi pare un fel de banc cu Bula :D

De curiozitate, Bratu a fost accidentat?


P.S.: pentru S.O.S.
spuneai : "doriti ca Iordanescu sa plece?????? Si pe cine sa puna M. Sandu in loc????? :
cum pe cine? pe Piti dragule....sau si mai bine pe .....
Lucescu, desigur :ok: :D doar Mircea Lucescu este cel mai bun antrenor roman :happy
de ce nu vrei sa recunosti ? :rosu:

uti2102
12th October 2004, 00:54
Hai Poli ... in Ghencea anii trec mai repede :D:D:D... e scuzabil :p

Ce sa fac mai Inter....Imi aduc shi eu aminte de anul ultimei participari craiovene in Europa : 1-1 in Banie shi 0-1 la Skpoje (adik Skopje.... :D ) cu........POBEDA PRILEP !!! :happy

inter
12th October 2004, 00:57
mda niste macedoneni tari ... rude in alfabet cu unii din Grozno care au produs "vartejuri" prin Ghencea :D:D:D ... si parca era Skoplije :p

Pacala
12th October 2004, 01:00
Skpoje cu........POBEDA PRILEP
sa inteleg ca stai prost de tot cu geografia dupa cum ai scris numele acestor orase, dar vad ca stai bine cu memoria deci mai ai o sansa :D ....sansa lui....cl.Raducanu :D

sau a lui gigi becali ? :D care iti place mai mult?

uti2102
12th October 2004, 01:25
Poate preferi sa scriu ......."asa" ?
Sau daca tzi-e dor de casa parinteasca ...."sau asa" ... :D

Pacala
12th October 2004, 01:30
ma gandeam ca folosesti ca si pana acum ...alfabetul latin :D
pe ala chirilic vad ca il cunosti.... de fapt e si normal sa-l cunosti, toti stelistii si dinamovistii ar trebui sa-l stie ...... :D

Papagilus
12th October 2004, 03:23
S.O.S., tot respectul pentru o opinie diferita.
Daca te-ai uita si pe alte threaduri ai vedea ca 91-98% au votat pentru demiterea (sau demisia - personal nu cred ca are bunul simt sa o faca) a lui Iordanescu. Si ai putea observa ca opiniile sunt destul de bine argumentate (si nu numai de "pustani").
Nu vreau sa intru in polemica, dar lucrul care doare cel mai tare este cand un angajat platit cu 350 000 de euro nu ofera nici o explicatie pentru un esec (indiferent ca este de vina sau nu). Compara cazul lui Andone, care dupa dubla cu englezii si-a asumat intreaga responsabilitate (desi jucatorii -mai ales apararea- au fost "varza").
Mai mult, analizand performatele sale nu cred ca are prea multe realizari. Despre campionatul mondial din State s-a discutat destul de mult. Rezultatele de atunci au fost obtinute de niste jucatori lansati de Mircea Lucescu. Acesti jucatori puteau obtine rezultate indiferent de antrenor (aveau formata mentalitatea de luptator si invingator).
Daca iti aduci aminte de meciul cu Suedia (sau vei revedea caseta meciului) vei abserva ca tactica a fost una "fricoasa". La vremea respectiva nu s-a reprosat antrenorului pentru ca totusi echipa a obtinut o performanta unica. Dar este clar ca se putea mai mult cu un antrenor mai curajos.

MARCELC
12th October 2004, 05:02
[QUOTE=S.O.S.]Au trecut aproape 48 de ore de la fluierul final al meciului Cehia - Romania. Am citit presa, am urmarit emisiunile de analiza, am citit mesajele suporterilor. Majoritatea ziaristilor si a suporterilor il culpabilizeaza pe Iordanescu pentru esecul de la Praga. Antrenorii si jucatorii intervievati au declarat insa ca mai mult nu se putea.

Si eu am crezut pina la un moment dat ca Iordanescu le are cu fotbalul, dar
acum, dupa cum a jucat nationala in ultimele jocuri el ar trebui sa ia lectii
de fotbal de la microbisti, ziaristi care ii explica ca la clasa I-a ce tactica trebuia sa aplice in meciul cu Cehia, dar poate nu pricepe saracu'

giovanni BV
12th October 2004, 08:58
Iordanescu poate si mai mult cind are lotul in stare de sanatate buna , putea face un lot mai bun si cu Cehia , dar din tot ce a avut la dispozitie la ora meciului , nu ma puteam astepta la mai bine , ci la mai rau !!! Sa zicem mersi ca nu am luat-o mai rau la Praga , desi daca dadeam mai mult din noi , puteam lua si un punct de acolo , pentru ca nici Cehia nu a dat tot din ei !!! Eu sper ca ei sa aiba o zi proasta miercuri in Armenia , si noi sa jucam mai bine de acum incolo !!! Daca nu dam tot din noi , asa cum am facut din tot deauna in calificari la mondiale , vom suferii degeaba , asa ca eu cred ca trebuie sa fim mai mult alaturi de Nationala Romaniei , sa-i sustinem in continuare , si va bine pentru toata lumea !!! Cind cistigam totul e bine , cind pierdem ne cade un meteorit in cap !!! Eu cred ca trebuie sa sustinem echipa pina la sfirsit , si dupa aceea sa criticam pe toata lumea !!! Asta va ajuta mai mult echipa , decit sa-i facem o troaca de porci de pe acuma , drumul este inca lung si trebuie sa cistigam mai multe puncte , dar numai cu seriozitate de partea tuturora se poate ajunge acolo !!! Eu inca sper ca ne vom califica !!! HAI ROMANIA !!!

ieppy
12th October 2004, 10:01
S.O.S., tot respectul pentru o opinie diferita.
Daca te-ai uita si pe alte threaduri ai vedea ca 91-98% au votat pentru demiterea (sau demisia - personal nu cred ca are bunul simt sa o faca) a lui Iordanescu.


Astia e toti prosti si spalati pe creier. Intelegi tu?

In rest, si o spun cu toata surprinderea de rigoare, sunt complet de acord cu alpopa.

S.O.S.
12th October 2004, 17:21
Iordanescu de azi este un antrenor depasit pe toate planurile, care face o selectie jalnica si alege tactici ultradefensive bazate mai mult pe noroc chior , de cand s-a bagat si in politica a devenit de-a dreptul gretos mai ales in interviuri si felul cum tine de scaun. Si e platit cu mult mai bine ca Brucker
Puiu de azi pare un fel de banc cu Bula

De curiozitate, Bratu a fost accidentat?


P.S.: pentru S.O.S.
spuneai : "doriti ca Iordanescu sa plece?????? Si pe cine sa puna M. Sandu in loc????? :
cum pe cine? pe Piti dragule....sau si mai bine pe .....
Lucescu, desigur doar Mircea Lucescu este cel mai bun antrenor roman
de ce nu vrei sa recunosti ?

Oltene, in ceea ce priveste caracterizarea facuta jucatorilor ai in cea mai mare parte dreptate, cu o mentiune totusi. Pe Marica, Il Muce l-a dorit in primul rand in nationala si nu Giovanni. Cu siguranta ca daca Ganea era valid, Marica era rezerva sau in tribuna.

Iordanescu de azi este depasit pt. tine si cei ca tine care va insusiti ad litteram parerea lui Ioanitoaia si a sclavilor care scriu la comanda acestuia. Dupa parerea mea, si nu numai, Iordanescu este cel putin, daca nu peste, beleliul care a inventat si perfectionat cooperativa. Poate pt. tine o fi Lucescu, dar rezultatele ********ului nu sunt la nivelul celor ale "generalului". Din pacate acesta este adevarul, oricat ai vrea sau bulbucatul de Ioanitoaia. Contraperformante de genul celor lui Il Muce, respectiv eliminare cu infrangere tur-retur cu amaratii de la 17 Nentori Tirana, eliminare cu Skonto Riga (antrenorul de care vorbea alpopa l-a batut pe beleliu), eliminare cu norvegienii de la Valerenga sau pierderea calificarii la CM din Mexic 1986, cand am avut cea mai usoara grupa posibila, primele 2 echipe calificandu-se direct, ca sa nu mai spun de 5 retrogradari (una in tara cu Corvinul Hunedoara si 4 in Italia), Iordanescu nu a avut. Are in schimb 3 calificari (2 la CM si una la CE), la una dintre ele realizand cea mai mare performanta din istoria echipei nationale, calificarea in sferturile de finala. Ca sa nu mai amintesc de finala jucata de Steaua in 1989 la Barcelona cu AC Milan, ca sa nu mai vorbesc de palmaresul pozitiv in confruntarile directe cu beleliul, ca sa nu mai vorbesc ca este singurul antrenor roman care dupa '89 a reusit sa duca o echipa de club romaneasca in primavara europeana.
Din pacate pentru tine, TOTUL, dar ABSOLUT TOTUL este in favoarea lui IORDANESCU

the_big
12th October 2004, 18:20
iar .....tu ?

S.O.S.
12th October 2004, 18:46
S.O.S., tot respectul pentru o opinie diferita.
Daca te-ai uita si pe alte threaduri ai vedea ca 91-98% au votat pentru demiterea (sau demisia - personal nu cred ca are bunul simt sa o faca) a lui Iordanescu. Si ai putea observa ca opiniile sunt destul de bine argumentate (si nu numai de "pustani").
Nu vreau sa intru in polemica, dar lucrul care doare cel mai tare este cand un angajat platit cu 350 000 de euro nu ofera nici o explicatie pentru un esec (indiferent ca este de vina sau nu). Compara cazul lui Andone, care dupa dubla cu englezii si-a asumat intreaga responsabilitate (desi jucatorii -mai ales apararea- au fost "varza").
Mai mult, analizand performatele sale nu cred ca are prea multe realizari. Despre campionatul mondial din State s-a discutat destul de mult. Rezultatele de atunci au fost obtinute de niste jucatori lansati de Mircea Lucescu. Acesti jucatori puteau obtine rezultate indiferent de antrenor (aveau formata mentalitatea de luptator si invingator).
Daca iti aduci aminte de meciul cu Suedia (sau vei revedea caseta meciului) vei abserva ca tactica a fost una "fricoasa". La vremea respectiva nu s-a reprosat antrenorului pentru ca totusi echipa a obtinut o performanta unica. Dar este clar ca se putea mai mult cu un antrenor mai curajos.

M-am uitat, stai linistit. Cunosc situatia. Dar spre surprinderea ta nu este cea reala. Pe site/forumuri intra in general pustimea. Media de varsta nu cred ca este mai mare de 20-22 de ani. Aceasta categorie este foarte usor de mani****t. Si unul ca Ioanitoaia, dar si alti ziaristi sunt experti in asa ceva. Poate nu cunosti, dar Ioanitoaia este finul lui Il Muce, cel mai mare blatuitor din fotbalul romanesc. Asadar, ochi de broasca are tot interesul sa-l ridice in slavi pe antrenorul care a reusit performanta sa nu califice nationala pt. CM din Mexic 1986, cand aceasta a jucat in cea mai usoara grupa preliminara in toata istoria ei.
Daca analizezi performantele lui Iordanescu, vei vedea ca are mai multe realizari, cel putin la nivel de echipa nationala decat Il Muce.
IORDANESCU 3 calificari din 4 la turneele finale de CM si CE; la CM din SUA 1994 a obtinut cea mai mare performanta la nivel de echipa nationala - sferturi de finala; finala cu Steaua in 1989 in Cupa Campionilor; semifinala cu Steaua in Cupa Campionilor (1988); castigator cu Steaua a Supercupei Europei (1-0 cu Dinamo Kiev); sfertfinalist cu Steaua in Cupa Cupelor (1993).
Lui Lucescu iti las tie placerea sa-i faci inventarul realizarilor, dar si a contraperformantelor. Eu spun doar atat: in doua campanii de calificare la CE si CM a obtinut o singura calificare, deci 50%, sub IORDANESCU.
Prostia cum ca echipa din 1994 era formata de Lucescu, cade de la bun inceput. Cu aceeasi echipa, Patatu, alias Cornel Dinu, ne adusese in pragul eliminarii de la turneul final al CM din SUA (meci egal cu Cehia si Slovacia in casa, 1-1, infrangere rusinoasa, 2-5, in fata aceleasi formatii, in deplasare, nationala noastra avand la un moment dat 2 jucatori in plus pe teren, infrangere in Belgia), a trebuit sa fie numit IORDANESCU pt. ca nationala sa obtina 3 victorii din 3 meciuri si sa se califice la turneul final de pe primul loc in grupa. Pai daca echipa era asa buna o putea califica orice antrenor asa cum ai si spus, nu???? Ca sa nu mai spun ca aceeasi nationala mai pierduse o calificare cu 2 ani urma la CE din Suedia, antrenor fiind Mircea Radulescu. Aberatii cum ca Lucescu a crescut echipa din 1994, le pot crede doar naivii si habarnagii in ale fotbalului. Hai savedem cati jucatori prezenti la turneul final al CM din SUA au fost sub comanda beleliului.
Portarii: Stelea si Prunea. Pe Stelea l-a promovat el la Dinamo, nu si la nationala, dar din '90 pana in '94 cand a stat in poarta a mai fost antrenat de "n"-spe antrenori. Prunea a fost promovat in prima divizie la U. Cluj, chiar Lucescu trimitandu-l acolo, la nationala promavandu-l Mircea Radulescu.
Fundasi: Dan Petrescu - promovat de Iordanescu la Steaua si de Jenei la nationala; Belodedici - promovat de Jenei atat la Steaua, cat si la nationala; Prodan - promovat de Iordanescu la Steaua si Dinu la nationala; Selymes - format la Brasov si promovat de Mircea Radulescu la ntionala; Mihaly - format la FC Olt si promovat de Radulescu sau Dinu (nu mai tin bine minte) la nationala; Papura - format la Craiova si promovat de Dinu la nationala.
Mijlocasi
Mijlocasi: Hagi - crescut la Farul, promovat de Lucescu la nationala (dar oare care antrenor din lume nu-l lua in prima reprezentativa??????); Lupescu promovat de Lucescu la Dinamo si de Jenei la nationala; Ilie Dumitrescu - promovat de Iordanescu la Steaua si de Jenei la nationala; Galca - promovat de Iordanescu atat la Steua, cat si la nationala; Dorinel Munteanu - format la Sibiu si promovat de Mircea Radulescu la nationala; Gica Popescu - luat de Craiova la 17 ani de la Calafat si promovat de Jenei in nationala; Panduru - adus la Steaua din div. B de la Resita de Jenei si promovat la nationala de Iordanescu.
Atacanti: Raducioiu - promovat de Lucescu la Dinamo si de Jenei la nationala; Vladoiu - venit la Steaua de la FC Arges, in momentul CM la Rapid, promovat in nici un caz de Lucescu la nationala.

Ia fa tu un inventar si vezi cati jucatori au fost promovati de Lucescu. Aceasta gogorita, pe care blatuitorul de Lucescu a bagat-o in mintile multora, cum ca la CM din SUA echipa era formata de el, cand acesta nu mai era la reprezentativa din toamna lui '86 (8 ANI!!!!) este, dupa cum vedeti usor de demontat. Dar, din pacate, sunt multi ignoranti printre noi si oameni de nimic care promoveaza la infinit aceasta MARE MINCIUNA.

Cat priveste meciul cu Suedia, se pare ca n-ai avut ochelarii la tine. Meciul s- pierdut pe o gresala individuala, mai precis din cauza iesirii complet aiurea a lui Prunea si a marcajului defectuos a lui Gica Popescu la Kennet Andersson, care a egalat la 2 in min. 115. Apoi am pierdut la penalty-uri.

Vadim
12th October 2004, 19:33
P.S. Am ramas surprins ca moderatorii nu m-au banat permanent, asa cum unii dintre ei mi-au promis. Sa-si fi dat seama Vadim, Iulian sau alticineva ca de fapt eu am fost jignit prima oara, iar raspunsul meu, este adevarat mult mai vulgar, a fost o reactie, pana la urma normala (cred ca nimeni nu este atat de bleg sa nu reactioneze atunci cand este facut in toate felurile) la jignirile care mi-au fost aduse?????
Poate e asa. Insa te rog sa tii cont de ce te-am rugat: atunci cind te jigneste cineva, da-mi PM si se rezolva. O sa fie mai mare satisfactia sa taci si sa fie avertizata/banata alta persoana. Daca poti sa faci asta mereu nu o sa mai ai probleme. Eu asa am procedat mai demult si pe Ady_azzuro care era alt "caz problema" pe forum. De atunci s-a abtinut sa mai vorbeasca urit cu userii, chiar si cind altii il atacau, avind numai de cistigat.

dlgicu
12th October 2004, 20:23
IORDANESCU 3 calificari din 4 la turneele finale de CM si CE; la CM din SUA 1994 a obtinut cea mai mare performanta la nivel de echipa nationala - sferturi de finala; finala cu Steaua in 1989 in Cupa Campionilor; semifinala cu Steaua in Cupa Campionilor (1988); castigator cu Steaua a Supercupei Europei (1-0 cu Dinamo Kiev); sfertfinalist cu Steaua in Cupa Cupelor (1993).


Ultima performanta dintre cele citate de tine dateaza din anul 2000.

Parerea mea este ca Iordanescu a stiut sa aduca niste rezultate exceptionale cu o generatie cu adevarat de aur, si a fost declarat pe merit "Antrenorul roman al mileniului" la vremea respectiva. Dat fiind drumul pe care mergem (doua calificari consecutive deja ratate, a treia nu se simte prea bine) nu ne vom intalni prea curand cu o decada la fel de bogata in rezultate.

Totusi sunt si eu de parere ca:
1. Cu materialul pe care l-a avut, ar fi putut indrazni la mai mult (Bulgaria si Turcia au ajuns in semifinale, cu jucatori de calibru mai slab, dar cu mai mult tupeu atunci cand a fost nevoie; sa nu mai vorbim despre Grecia campioana europeana cu un antrenor neamt). Este adevarat ca asta tine si de "romanismul" nostru si de "e bine si asa", nu stiu daca altcineva ar fi obtinut mai mult, totusi nu se stie...
2. Cu trecerea timpului Iordanescu nu prea a invatat din experienta (spre deosebire de Lucescu sau Boloni, spre exemplu) ci da semne din ce in ce mai evidente de ramolire. Despre compromisul politic (eventual si cel financiar - Nationala = Becali) nici nu mai vorbesc.

Sunt absolut sigur ca aceasta campanie este absolut ratata daca Iordanescu ramane; ratata nu doar campania in sine, ci si eventuala reconstructie pentru viitor. In cei 4 ani care au trecut dupa Euro 2000 s-a sacrificat deja cel putin o generatie de jucatori degeaba. Vinovatul nu e doar Iordanescu, dar e si el in aceasta gasca si chiar se complace in ea.

S.O.S.
12th October 2004, 20:43
Ultima performanta dintre cele citate de tine dateaza din anul 2000.

Parerea mea este ca Iordanescu a stiut sa aduca niste rezultate exceptionale cu o generatie cu adevarat de aur, si a fost declarat pe merit "Antrenorul roman al mileniului" la vremea respectiva. Dat fiind drumul pe care mergem (doua calificari consecutive deja ratate, a treia nu se simte prea bine) nu ne vom intalni prea curand cu o decada la fel de bogata in rezultate.

Totusi sunt si eu de parere ca:
1. Cu materialul pe care l-a avut, ar fi putut indrazni la mai mult (Bulgaria si Turcia au ajuns in semifinale, cu jucatori de calibru mai slab, dar cu mai mult tupeu atunci cand a fost nevoie; sa nu mai vorbim despre Grecia campioana europeana cu un antrenor neamt). Este adevarat ca asta tine si de "romanismul" nostru si de "e bine si asa", nu stiu daca altcineva ar fi obtinut mai mult, totusi nu se stie...
2. Cu trecerea timpului Iordanescu nu prea a invatat din experienta (spre deosebire de Lucescu sau Boloni, spre exemplu) ci da semne din ce in ce mai evidente de ramolire. Despre compromisul politic (eventual si cel financiar - Nationala = Becali) nici nu mai vorbesc.

Sunt absolut sigur ca aceasta campanie este absolut ratata daca Iordanescu ramane; ratata nu doar campania in sine, ci si eventuala reconstructie pentru viitor. In cei 4 ani care au trecut dupa Euro 2000 s-a sacrificat deja cel putin o generatie de jucatori degeaba. Vinovatul nu e doar Iordanescu, dar e si el in aceasta gasca si chiar se complace in ea.

Nu ultima performanta dateaza din 1998, CM din Franta. In 2000, Piturca ne-a dus la Europene, iar Jenei a condus echipa la turneul final.

Iordanescu, repet, a ratat o singura calificare, si aia din cauza ca in 3 meciuri a fost furat de arbitrii. Daca macar in meciul cu Damemarca eram arbitrati corect, acum nu mai vorbeam asa.
Materialul pe care l-a avut, l-au avut si Mircea radulescu si Cornel Dinu si n-u facut nimic. Bulgaria, spre surprinderea ta, avea in componenta un fotbalist care a luat "Balonul de aur" si a castigat Cupa campionilor cu Barca pe numele lui Stoicikov. Turci, la fel, au avut sau au o groaza de fotbalisti in prima liga spaniola sau italiana. De ce n-au facut altii inaintea lui Iordanescu mai mult??????

De ce esti absolut sigur ca ratam calificarea daca ramane antrenorul cu care nationala a avut cele mai bune rezultate???? Esti ghicitor in stele sau ce????
Vinovat sau vinovati suntem noi toti pt. ca nu producem suficient de mult si de calitate pt. ca economia sa functioneze cum ar trebui. De aici pleaca totul. daca nu produci nu te poti dezvolta in nici un sector de activitate, deci nici in fotbal. Totul pleaca de aici.

CS
12th October 2004, 21:59
Nici eu nu cred ca problema nationalei ar fi incompetenta lui Iordanescu. Totusi el se face vinovat de amestecul fotbalului cu politica. Avand in vedere ca anumite ziare (putine, dar cu tiraj mare) sunt, in mod justificat de altfel, anti-PSD, media va folosi orice prilej pentru a critica si jucatorii. Per total se creeaza of atmosfera tensionata care influenteaza negativ echipa - vezi tevatura exagerata cu Mutu sau Lobont.

Problema in cazul inlocuirii lui Iordanescu este ca nu avem alte variante de antrenori. Cine sa vina? Lucescu castiga milioane in Ucraina si oricum n-are cum sa faca nici el miracole, un strain ar face rapid cale-ntoarsa cand ar vedea ce se intampla la noi iar Piturca nu se intoarce daca are un strop de mandrie. Zenga, Olaroiu, Andone, etc? Ar fi o ruleta ruseasca.

Scorul de 0 - 1 reflecta foarte clar valoarea jucatorilor in tara noastra. Problema este ca noi ne tot imaginam ca am fi fost cineva important in fotbalul mondial. Pana la urma, "generatia de aur" ce a castigat? Un sfert de finala in America cu niste jucatori care nu au confirmat niciodata (cu mici exceptii) la cluburile lor. Paradoxal, ne multumim cu putin si totusi vrem foarte mult.

dlgicu
12th October 2004, 22:00
Nu vreau sa intru in polemica, mi-am spus parerea, asa ca o sa iti raspund doar la intrebari.

De ce nu au facut altii inainte mai mult? Dinu si M. Radulescu in nici un caz nu erau mai buni, altii decat ei nu au fost incercati; Iordanescu a fost o solutie de succes, nu vom sti niciodata cat de mare ar fi fost succesul altcuiva.

De ce sunt sigur ca ratam calificarea cu Iordanescu? Pentru ca in ultimii 6 (multumesc pentru corectura) ani Iordanescu nu a mai aratat nimic, nici cu nationala Romaniei, nici cu a Greciei, nici cu vreo alta echipa la care a antrenat. Metodele lui sunt depasite, este antrenorul roman al mileniului II, nu si al mileniului III. A ratat o singura calificare pana acum, din pacate pentru el pe cea mai recenta.
In ultimii 4 ani Nationala nu a facut altceva decat sa isi consolideze statutul de echipa "din valul 2" - nu misca nimeni dintre cei mici in fata noastra, dar nici nu miscam in fata celor mari. Practic orice antrenor poate in actuala campanie sa invinga Macedonia, Finlanda, Armenia si Andorra cu lotul pe care il avem si sa ia 24 de puncte. Nu oricare poate sa smulga puncte Olandei si Cehiei, si dupa cate am vazut miercuri, nu Iordanescu; iar 24 de puncte nu vor fi in nici un caz suficiente la sfarsit. Pe deasupra Iordanescu va pastra in mare lotul actual pana in 2006, incercand obtinerea de rezultate cu orice pret si evitand orice experiment, asa ca la final ne vom trezi din nou cu un lot imbatranit, marcat de ratari ale calificarilor, jucand cu frica orice meci cu o echipa mai bine cotata, asa cum ne-am trezit in 2004, dupa schimbul reusit de generatii al lui Piturca intre 1998-2000, continuat cu oarece succes de Boloni intre 2000-2001 dar taiat scurt de toanele lui Nasu', lipsa de cuvant a lui Boloni si fitele lui Hagi.

Despre partea cu vinovatia... nu ma asteptam la asa ceva din partea unui "justitiar" ca tine, sper ca e doar o gluma. Chiar asta sa fie problema, lipsa de productivitate, nu furtul generalizat, al carui ton il dau cei mari, care ar trebui sa fie exemple si modele pentru plebe?
Fotbalul nu ar trebui sa depinda de restul societatii, nici restul societatii de fotbal, ci ar trebui sa fie o industrie de sine statatoare, a carei legatura cu statul sa fie plata impozitelor. La cati bani s-au incasat de catre cluburi si federatie in perioada 1990-2000 ar fi trebuit ca aceasta sa fie cea mai prospera industrie din Romania (a si fost o perioada, in ciuda a cat se fura...)
Asadar, dupa parerea mea, vina este numai a celor care si-au vazut numai interesul personal si au preferat sa prospere ca persoana, alaturi de politie, mafie, guvern (de orice culoare ar fi fost acesta) in loc sa prospere alaturi de clubul (federatia) la care majoritatea covarsitoare au fost doar angajati, nici macar patroni. Pe acestia i-am numit "gasca", iar Iordanescu se complace in aceasta companie.

Pacala
13th October 2004, 02:14
Iordanescu de azi este depasit pt. tine si cei ca tine care va insusiti ad litteram parerea lui Ioanitoaia eu am zis ca amandoi au facut multe lucruri buni si au obtinut rezultate peste cota obisnuita a fotbalui romanesc dar am mentionat ca in timp ce Lucescu a gasit resurse sa se adapteze, Puiu nu a reusit si ca o parere personala, eu cred ca tipul s-a ticnit.


Contraperformante de genul celor lui Il Muce...accentuezi partile negative si treci sub tacere promovarile italiene, construirea Corvinului si calificarea nationalei la euro 84, dinamo din 89-90 semif CC, Galata si Besitkas nu in cele mai favorabile ale acelor cluburi.
Si Iordanescu a avut multe dar acum e depasit, neadaptabil la schimbarile din fotbalul actual, e parerea mea , nu a lui Ioanitoaia
Cred ca chestia u neadaptabilitatea lui Puiu nu prea s-a spus, poate ma insel

Tu parca ai avea ceva personal cu Lucescu ;) desi acum recunosc ca am intrat in discutie sa te zgandar dar recunosc ca m-ai surprins placut pana la un punct ,n-ai cazut in capcana dar exagerezi cu Luce si Puiu. Amandoi au fost buni, numai ca dupa mine , Puiu a ramas un prizonier al trecutului, incapabil sa evolueze iar Lucescu mi se pare mai adaptabil .... o parere.

Dar acum chiar trebuie sa plece Puiu, de cand a mai intrtat in politica ...chiar sa nu-l mai vad. Din punctul meu de vedere , oamenii politici sint ultimii oameni de pe scoarta pamantului. Nu am pretentia sa-mi impartaseasca cineva ideile sau sa "convertesc" pe cineva la parerile mele. Am vrut sa te zgandar putin si totodata mi-am dat si eu cu parerea

Papagilus
14th October 2004, 07:09
Eu consider ca rezultatul meciului de sambata este, nu bun, ci foarte bun, avand in vedere indisponibilitatile si situatia catorva tricolori la echipele lor de club. 0-1, nu este un capat de tara, este un rezultat negativ, dar nu dezonorant.

Ai dreptate, rezultatul este nu bun, ci foarte bun. :D
Si nu este dezonorant. :evil:
Asta este mentalitatea de invingator. Asa vom obtine performante.
Antrenorul nu are nimic sa-si reproseze. De vina este fie echipa, fie arbitrii, fie terenul, fie....
Cam asta nu inteleg astia "brainwashed".

Zambeste, maine va fi mai rau! :ok:

S.O.S.
14th October 2004, 10:30
in timp ce Lucescu a gasit resurse sa se adapteze, Puiu nu a reusit si ca o parere personala, eu cred ca tipul s-a ticnit.

Lucescu a gasit echipe bune, atat la turci, cat si, acum, la Sahtior, si a facut, este adevarat, rezultate bunicele in ultimii 3-4 ani. Dar rezultatele relativ pozitive din ultimul timp nu acopera dezastrele din Italia (4 retrogradari, nici o echipa, dintre cele mici, mentinuta macar un an in prima divizie, dezastrul de la Inter, unde a luat echipa la 5 puncte de primul loc si a dus-o pe locul 10, la 20 de prima pozitie, echipa lui Moratti "reusind" performanta sa nu joace dupa zezi de ani in urmatoarea editie a cupelor europene), cele din cupele europene cu Dinamo si Rapid (17 Nentori, Skonto Riga si Valerenga, echipe de care a fost eliminat in primul tur sau chiar in tur preliminar).
Puiu nu se va "adapta" nicodata la mizeriile si nenorocirile facute de marele blatuitor. Poate din acest motiv tie si altora nu va place Iordanescu.


Cred ca chestia u neadaptabilitatea lui Puiu nu prea s-a spus, poate ma insel

Nu inteleg ce vrei sa spui prin "neadaptabilitate"????? Cumva ca nu este tot timpul la cheremul fripturistilor din presa si nu le da spaga pe care acestia o primesc, in schimb, de la marele blatuitor?????


Tu parca ai avea ceva personal cu Lucescu

Personal cu el nu. Ma deranjeaza, in schimb, careacterul mizerabil al acestuia, minciunile pe care le prezinta pe posturile TV. Ma mai deranjeaza faptul ca, mai mult ca sigur, si datorita lui, Ioanitoaia il ataca non-stop pe Iordanescu, antrenorul care a facut infinit mai mult decat seful cooperativei pentru fotbalul Romanesc.


Dar acum chiar trebuie sa plece Puiu, de cand a mai intrtat in politica ...chiar sa nu-l mai vad. Din punctul meu de vedere , oamenii politici sint ultimii oameni de pe scoarta pamantului. Nu am pretentia sa-mi impartaseasca cineva ideile sau sa "convertesc" pe cineva la parerile mele.

Crezi ca a intrat in politica cu de la sine putere????
S-ar putea sa ai dreptate cand spui ca "oamenii politici sint ultimii oameni de pe scoarta pamantului", dar fara ei, mai mult ca sigur ar fi mai rau. Ar exista o anarhie, care ar duce la pieirea omenirii.

S.O.S.
14th October 2004, 10:42
Ai dreptate, rezultatul este nu bun, ci foarte bun. :D
Si nu este dezonorant. :evil:
Asta este mentalitatea de invingator. Asa vom obtine performante.
Antrenorul nu are nimic sa-si reproseze. De vina este fie echipa, fie arbitrii, fie terenul, fie....
Cam asta nu inteleg astia "brainwashed".

Zambeste, maine va fi mai rau! :ok:

Nu este suficient sa ai mentatitate de invingator. Trebuie s-o poti face pe teren. Din pacate jucatorii nostrii, cel putin cei prezenti la Praga, nu au suficienta valoare pt. a fi putut sa obtina un rezultat pozitiv. Si eu as vrea sa mananc in fiecare zi sau macar o data pe luna la Intercontinental, Athene Palace sau stiu ce alt local de lux, dar nu-mi permit. Toti vrem sa facem mai mult in viata, dar nu toti reusim. Asa este si in fotbal. Echipele care dispun de jucatori valorosi realizeza performante deosebite, celelalte trebuie sa se multumeasca cu mai putin. Acesta este si cazul nostru si din pacate asa a fost mai mereu in toata istoria fotbalului romanesc. Exceptiile se numesc Steaua, la nivel de club, echipa care a reusita o performanta pe care nu cred c-o vom mai putea repeta, si nationala in 1994, cand a treminat intre primele 8 din lume. In rest, repet, rezultatele fotbalului romnesc au fost slabute.

vasile314tzurka
14th October 2004, 10:55
in politica intri ca vrei. nu-i lipseau locurile unde sa antreneze pe bani buni daca era debarcat politic de la nationala. e major si are putere de decizie.

ca antrenor i s-au terminat de mai mult timp ideile si puterea de adaptare. nu e vorba doar de meciul cu cehia. e vorba de o incapatinare in a tine in teren jucatori din care au mai ramas doar numele si promisiunile. in plus nu e in stare sa foloseasca materialul existent si romania e de doi lei in toate meciurile. si cu finlanda si cu macedonia. e anormal sa iei gol de la andora, chiar daca acum ne hlizim ca aceasta a batut aseara. cit despr eerorile de arbitraj, scuza-ma, dar nu arbitru a oprit ca sa batem danemarca la doua goluri diferenta. a fost singurul meci in care am jucat fotbal in calificarile trecute. in mod normal, oriunde in liumea asta un antrenor isi lua adio de la echipa si nu se cocota pe 350.000 de euro.

ma indoiesc ca lucescu ar veni la nationala si nici nu stiu ce ar face. as prefera un antrenor tinar, cel de la cfr de exemplu, sau chiar lacatus. poate macar am avea sansa sa gindim altfel.

Ozzy
14th October 2004, 11:05
Motivul principal pentru care Iordanescu trebuie sa plece: reclama la BERGENBIER, aia care e difuzata inainte de meciuri si in pauze. In reclama aia alde Chivu si Lobont fac misto pe fata de d-nul general. Din pacate, eu sunt sigur ca asta e de fapt atmosfera si in realitate. Iordanescu nu are nici o autoritate in fata jucatorilor, acestia permitandu-si inclusiv sa piarda noptile dinaintea meciurilor importante.
La cum a aratat echipa in meciul cu Cehia un lucru e sigur: puteau sa joace la fel si fara antrenor

SOS-ule, pentru tine tot ce provine de la Steaua e sfant, de-aia il aperi atata pe Iordanescu, da' ia zi-mi, ca si Gigi Becali e un idol de-al tau, avea dreptate sau nu Oierul cand a zis ca Iordanescu cheama jucatori la nationala pe spaga si alte interese?

S.O.S.
14th October 2004, 11:18
SOS-ule, pentru tine tot ce provine de la Steaua e sfant, de-aia il aperi atata pe Iordanescu, da' ia zi-mi, ca si Gigi Becali e un idol de-al tau, avea dreptate sau nu Oierul cand a zis ca Iordanescu cheama jucatori la nationala pe spaga si alte interese?

Nu il apar pe Iordanescu pentru ca sunt sigur ca alt/alti antrenori, oricare ar fi ei nu va/vor face mai mult decat "generalul". Il apar pentru ca are performante peste marele blatuitor, pe numele lui Lucescu, tinut in brate de ochi de broasca, alias Ioanitoaia, si de ceilalti ziaristi care pentru o suta doua de dolari sunt in stare sa-i faca si pantofii.
Dupa cum cu toti am vazut Gigi Becali n-a avut dreptate, instanta dandu-i castiga de cauza lui Puiu.

Vietnam
14th October 2004, 11:52
Total gresit ! Nu s-a facut dreptate , s-a aplicat legea! JiJi nu a putut sa aduca dovezi ca sa-i probeze acuzatiile. Asta nu inseamna ca MArele CIoban nu are dreptate ... :evil:. Asta se intimpla si cu marii corupti de la noi, daca nu ai dovezi acceptate de justitie, degeaba stie toata lumea ca aia primesc spaga sau fura, se va aplica legea si fara dovezi solide ei vor fi eliberati sau nici macar nu se va ajunge sa fie chemati in justitie.

Ozzy
14th October 2004, 11:57
Iordanescu are cele mai mari performante la Nationala pentru ca e singurul care a lucrat atat de mult cu generatia Hagi&Co. In rest, la capitolul performante, cariera lui Iordanescu are ceva lipsuri

S.O.S.
14th October 2004, 12:32
Iordanescu are cele mai mari performante la Nationala pentru ca e singurul care a lucrat atat de mult cu generatia Hagi&Co. In rest, la capitolul performante, cariera lui Iordanescu are ceva lipsuri

Repet ce-am mai spus intr-un mesaj anterior, si Patatu, si Mircea Radulescu au antrenat generatia de aur si n-au facut nimic. Mai precis o calificare pierduta la europenele din Suedia si una aproape compromisa, dar cu 3 victorii din 3 meciuri, obtinute de Iordanescu am reusit sa mergem in SUA si chiar sa realizam cea mai mare performanta a fotbalului romanesc la nivel de narionala.

Ia spune tu care sunt lipsurile alea????!!!!! Eu stiam ca are o finala cu Steaua in CCE, ceea ce Lucescu nu are, ca nu a retrogradat nici o echipa, iar Lucescu a retrogradat vreo 5 (una in Romania si 4 in Italia), ca a fost desemnat pe buna dreptate cel mai bun antrenor roman al secolului trecut etc.

Ozzy
14th October 2004, 13:04
Pai in afara de nationala, pe unde a mai fost n-a facut nimic. Ca n-a retrogradat pe nimeni asa e, da' nu puteai sa le ceri rapidistilor sa-l lase pana la sfarsit

S.O.S.
14th October 2004, 13:16
Pai in afara de nationala, pe unde a mai fost n-a facut nimic. Ca n-a retrogradat pe nimeni asa e, da' nu puteai sa le ceri rapidistilor sa-l lase pana la sfarsit

A mai fost la Steaua si a facut ceea ce Lucescu nu va face niciodata - a jucat o finala de Cupa a Campionilor.
La Rapid n-a stat nici zece etape. Este adevarat ca in campionat n-a realizat prea multe, si asta si pt. ca Iordanescu, ca si Dan Petrescu anul trecut, n-a beneficiat de blaturile pe banda rulanta din perioada cand beleliul a antrenat la echipa de sub pod. In schimb, in Europa nu s-a facut de ras, ci a lasat in istoria europeana a Rapidului un rezultat mai mult decat meritoriu, 0-1 si 0-0, cu Liverpool, o echipa intr-adevar valoroasa. Nu cred ca Skonto Riga sau Valerenga se pot compara cu aceasta, nu-i asa Ozzy?????

ieppy
14th October 2004, 13:51
Aha, deci echipa care a avut rezultatele astea cu Liverpool avea nevoie de blaturi in campionat. Interesant. Mai alte teorii ca asta?

S.O.S.
14th October 2004, 14:15
Aha, deci echipa care a avut rezultatele astea cu Liverpool avea nevoie de blaturi in campionat. Interesant. Mai alte teorii ca asta?

Cand am spus ca ai creierii murdari nu m-am inselat. Intr-un fel e normal, suporterii echipei care se identifica cu blatul numai la asa ceva se pot gandi.
Citeste mai atent de cateva ori ceea ce am scris in mesajul anterior si, cine stie, poate pricepi. M-as mira, totusi. Sanatate!

Papagilus
15th October 2004, 04:08
Se pare ca "rezisti" bine "la greu". Felicitari pentru asta.
Este insa clar ca prea arunci cu noroi in Lucescu si il ridici in slavi pe Iordanescu. Duci lucrurile la extreme cand de fapt adevarul este undeva pe la mijloc. Amandoi au avut si performante si insuccese. Cert este ca in ultima perioada Puiu a cam clacat.

Tu spui ca vrei sa mananci la Interconental si nu-ti permiti. Gandind la prezent asta pare o analiza lucida. Acum ai doua alternative: continui sa gandesti precum "domne' as vrea dar asta e - nu se poate" ori cauti solutii si mijloace care sa-ti indeplineasca dorinta. Aceeasi problema o are si Iordanescu. Plus ca nationala nu este singurul sau obiectiv: acum a mai aparut si politica.
Inaintea meciului cu cehii a declarat ca mergem la cel putin un egal (si stia "materialul" pe care il are) iar dupa meci a spus ca nu are nici o vina. Ceea ce este inadmisibil de la un angajat platit cu 350 000 de euro pe an. Uita-te la declaratiile lui Bruckner inainte si dupa meci (si el este platit cu 150 000 de euro).
Uite un alt exemplu recent: Ion Marin. Nu a dat declaratii mari inainte de meci (nici nu ar fi fost rezonabil) si-a bagat baietii in cantonament, le-a insuflat dorinta de victorie, a pregatit tactic si pshihologic meciul, a castigat, a sarbatorit decent si si-a bagat iar jucatorii in cantonament pentru urmatorul meci. Si cred ca este destul de clar pentru toata lumea ca nu se pot compara loturile celor doua echipe. Deci cu toate mijloacele modeste pe care le-a avut si-a indeplinit obiectivul.

S.O.S.
15th October 2004, 18:23
"NU VEDEŢI CE GUGUSTUCI ANTRENEAZĂ ĪN EUROPA?"

Asa se intituleaza articolul scris in ziarul National de astazi, 15 noiembrie 2004, de GABRIEL ANDREI. Uite ca există ziaristi care au inteles ca Iordanescu n-a avut nici o vina pt. meciul cu cehii si ca doar niste "cronicarii damboviteni" pot emite prostiile care au fost scrise in toata aceasta saptamna. Cititi cu atentie aricolul urmator.


De parcă n-ar fi fost suficientă prezenţa cronicarilor sportivi dīmboviţeni care călăresc zilnic cai verzi pe pereţi, fotbalul din actualele preliminarii ale Campionatului Mondial a luat-o şi el razna. Atīt de rău īncīt te apucă pandaliile văzīnd cum este tratat selecţionerul Romāniei după umilitorul eşec, cu doar 0-1, de la Praga. Īn grupa l, acolo unde lordănescu este calificat drept un soi de babalīc depăşit de evenimente, deşi omul a strīns cu naţionala nouă puncte, fără a produce derapaje gen Liechtenstein - Portugalia, un selecţioner ca Muurinen, apreciat de către nişte confraţi stupizi pentru că e plătit mai prost decīt Puiu, īşi pune piedică singur. Miercuri seară, selecţionerul Finlandei l-a scos din teren, cu 18 minute īnainte de finalul meciului cu Olanda, cīnd scorul indica un avantaj de două goluri pentru batavi, pe cel mai bun fotbalist al său, golgeterul Eremenko. Şi ştiţi de ce? Pentru că acest Muurinen ia bani mai puţini decīt lordănescu, d'aia! Muurinen a gīndit foarte deştept mişcarea, schimbīnd un breaz atacant cu un... breaz fundaş. Rezultatul: Finlanda s-a dus la culcare. O dată cu găinile, īn aceeaşi grupă unde lordănescu este vīnat, anchetat, īnjurat etc, Macedonia lui Kanatlarovski - greu antrenor şi ăsta! - pierde īn Andorra. Nu contează scorul, incredibilul constă īn faptul că Andorra, care n-a visat nicicīnd la o asemenea pleaşcă, a obţinut trei puncte. Trei puncte istorice. Şi-n faţa cui? A Macedoniei, care īncurcase sīmbătă Olanda la Skopje! Că tot am vorbit mai sus despre Liechtenstein. Credeţi că amatorii ăştia s-au potolit după remiza fantastică din meciul cu Portugalia? Miercuri au bătut cu 4-0 īn Luxemburg. Şi şi-au luat viteză. Au patru puncte, cu unul mai puţin decīt Spania, dar cu două peste campioana Europei, Grecia! Dar nu contează, lordănescu e depăşit. Este capabil larţev al ruşilor, care a īncasat şapte goluri de la Portugalia, echipă despre care ştim ce a făcut sīmbătă! Este fantastic Eriksson, cel care s-a impus (mamă, mamă!) cu doar 1-0 īn Azerbaidjan, īnchipuiţi-vă ce perdafuri īncasa "Tata Puiu" dacă Romānia realiza un mizilic din acesta! Ce strigăte, ce vaiete, ce mizerii! Este capabil şi ager la minte tīnărul Luis Aragones (66 de ani), tehnicianul care guvernează o naţională iberică incapabilă să cīştige la Vilnius. Şi lista ar putea continua, sau mai bine spus rămīne deschisă. (Gabriel Andrei)

Pacala
16th October 2004, 02:07
Lucescu a gasit echipe bune, atat la turci, cat si, acum, la Sahtior, si a facut, este adevarat, rezultate bunicele in ultimii 3-4 ani. . si Iordanescu cum le-a gasit?
Aici Puiu e mai "descoperit" ca Lucescu
Lucescu are nationala in 84 ^ , Corvinul sau Dinamo?
Galata in criza financiara ,vanduse jumatate de echipa...i-a lasat pe plus,
Besitkas,lot slabut, doar Ilhan ...Besitkasul nimic nu luase de zeci de ani.


Dar rezultatele relativ pozitive din ultimul timp nu acopera dezastrele din Italia. a promovat si retrogradat cu echipe mici care asa fac tot timpul in Italia, cateva bune si foarte bogate, restul la retrogradare ...cu sau fara Lucescu


dezastrul de la Inter,.la Inter tot timpul e scandal, ceva nu merge,desi au jucatori... de acolo toti antrenorii pleaca "sifonati"
il inteleg pe Inter ca tine cu...Inter....prea seamana cu situatia de la... Craiova ....la alta scara, desigur.


Puiu nu se va "adapta" nicodata la mizeriile si nenorocirile facute de marele blatuitor. Poate din acest motiv tie si altora nu va place Iordanescu.,.Aici sint de acord, Puiu a facut mai putine porcarii ca Lucescu, ma refer la cooperativa blaturilor dinamovista dar steaua avea sprijin mai de sus, se compensau :evil:


Nu inteleg ce vrei sa spui prin "neadaptabilitate"?.,.
Iordanescu pare blocat in trecut, nu vad nimic nou la el ca tactica, echipa joaca tactic ca acum 10 ani, aparare si in fata la noroc. Atunci mergea pentru ca era o echipa cristalizata si cateva genii in fata in frunte cu Hagi.



Personal cu el nu. Ma deranjeaza, in schimb, careacterul mizerabil al acestuia, minciunile pe care le prezinta pe posturile TV."
repeti prea mult acelasi subiect, de asta cred ca e ceva mai mult decat spui.Insistenta ma mira


Crezi ca a intrat in politica cu de la sine putere????."
bineinteles.... momit cu cine stie ce si in plus, fotoliul nationalei


S-ar putea sa ai dreptate cand spui ca "oamenii politici sint ultimii oameni de pe scoarta pamantului", dar fara ei, mai mult ca sigur ar fi mai rau. Ar exista o anarhie, care ar duce la pieirea omenirii.
:D nu fi asa de prapastios ca un sistem legislativ poate rezolva problema anarhiei , oamenii politici nu fac decat sa se inbogateasca jupuind popoarele , sa trimita tinerii in razboaie si sa macane prostind...prostimea
numai gunoaiele se baga in politica..indiferent de partid, tara si regim politic. El urmareaste un scop ,un interes..... si mi se pare nepotrivit ca antrenorul nationalei sa fie mare "cantidat" ....suna demagogic, sa se faca politician si sa lase fotbalul. Cine il voteaza....treaba lui.... :rolleyes:

sa-l puna ministrul ...apararii :D ... general e, de aparat se apara.... :happy

Gica Chioru
16th October 2004, 10:19
Lucescu este sinonim cu dezastrul. Invariabil, a distrus toate echipele la care a fost, dupa el potopul. Nu exista nici o exceptie, de la Corvinul pana la Besiktas.

vasile314tzurka
16th October 2004, 11:34
"cantidat"

...catindat...

p.s. http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=25620
si

A trecut o saptamana de la meciul Nationalei de la Praga. Cu exceptia laudatorilor de profesie din lumea fotbalului, toata lumea a remarcat ca Romania nu joaca nimic. Absolut nimic. Ieri, s-a consemnat chiar un moment unic in istoria fotbalului autohton: galeriile echipelor din Divizia A s-au hotarat sa treaca peste rivalitatile istorice si sa se uneasca impotriva lui Puiu Iordanescu. O miscare cu adevarat inteligenta, care merita toata admiratia. Pentru ca, astfel, aplaudacilor de serviciu le este rapita permanenta scuza invocata in fata scandarilor „Demisia“: ce, dom’le, au strigat cativa suporteri la suparare! Ghinion de nesansa! Vor trebui din nou sa ingroase obrazul dincolo de limite si sa spere ca, poate-poate, trece furtuna si uita lumea. Mai de mila, mai de sila, ziarele vor obosi sa strige si o eventuala victorie cu Andorra ar reface, nu-i asa, blazonul strategului care se vrea senator de Sectorul Agricol Ilfov. Apropo de Andorra, antrenorul Macedoniei (tara situata tot in Balcani, in caz ca Puiu are vreun lapsus) a demisionat dupa ce echipa sa a clacat in micutul „falanster“ din Tara Bascilor. In tot acest timp, Generalul a tacut. Probabil, prins cu pupatul icoanelor, in perspectiva dificilei confruntari cu Andorra. Parca-l vad cu picioarele in ligheanul cu apa rece, ca studentii in sesiune, gandind cum sa acopere pierderea lui Soava din angrenajul echipei. Jalnica onoare de militar.
http://www.ziarulcn.com/index.php?pid=article&aid=9661

S.O.S.
16th October 2004, 14:21
Lucescu are nationala in 84 ^ , Corvinul sau Dinamo?
S-o luam pe rand.
1. Naţionala din 1984 era o echipa care se apara meci de meci cu echipele mari, gen Spania, Germania, Italia, Portugalia, si chiar Suedia (chiar daca am batut acolo printr-un gol inscris de Camataru, am facut-o aparandu-ne 85 de minute in propriul careu). Nu degeaba nationala noastra a fost considerata cea mai defensiva echipa de la turneul final al CE din Franta 1984. Ca ne-am calificat, a fost o intamplare. N-o spun eu au spus-o specialistii, 2 ani mai tarziu, cand intr-o grupa extrem de usoara, repet cea mai usoara pe care a avut-o vreodata Romania in preliminarii, n-a reusit sa se califice la CM din Mexic 1986.
2. Corvinul a fost o echipa oarecare, care a terminat un an pe 3 parca si atata tot.
3. Dinamo, da era o echipa buna, dar facuta numai si numai cu jucatori de nationala. Cu toate acestea, umilinta suferita de Lucescu si Dinamo cu o echipa de desculti (la propriu - venisera cu tenesi de Dragasani in picioare -, cei care-au fost la meci isi pot aduce aminte cum rezervele si staful tehnic erau incaltati cu celebrele incaltari), 17 Nentori Tirana, nu va fi stersa niciodata din memoria suporterilor care cunosc istoria fotbalului romanesc. Am mai spus-o si o repet. Daca Dinamo juca numai si numai pe teren meciurile din campionat, aproape sigur pot spune ca jucau sau poate chiar castigau o finala de cupa europeana. Dar beleliul blatuitor nu risca sa fie la mai mult de 1, 2 punte in spatele Stelei in aceea perioada. Nepregatindu-se corespunzator in campionat, pentru ca asta insemna blaturile pe banda rulanta facute de Lucescu, au clacat in cupele europene cu Nentori, cum am mai spus, dar si cu Malines, tot in primul tur, o echipa slabuta, chiar daca a luat in acel an Cupa Cupelor.


a promovat si retrogradat cu echipe mici care asa fac tot timpul in Italia, cateva bune si foarte bogate, restul la retrogradare ...cu sau fara Lucescu

Gresesti oltene! Gresesti rau de tot. Si ca sa realizezi ca ai gresit cand ai afirmat cele de mai sus, iti dau exemplul Bresciei, pe care Lucescu a retrogradat-o de 2 ori, nereusind sa o mentina nici macar un an in Serie A. Brescia, spre surprinderea ta, este acum la al sapte-lea sau opt-lea (nu sunt sigur) sezon in prima liga, antrenori fiind Mazzone, iar de 2 ani un altul, caruia nu-mi amintesc cum se cheama. Pe Pisa a ingropat-o de tot. Iar la Reggiana, la fel a retrogradat, aceasta echipa revenind ulterior in A si ramanand macar un sezon. De Internazzionale nu mai vorbesc pt. ca acolo s-a facut de tot rahatul, jucatorii si suporterii interisti dandu-si seama de valoarea redusa a antrenorului Lucescu. Sa preiei echipa la 5 puncte de locul 1 si s-o aduci pe locul 8, la 24 de puncte de prima pozitie, si la 8 puncte de pozitia 7, pe care se afla AS Roma, ultima echipa calificata pt. Cupa UEFA, asta da mare performanta a lui Lucescu.


Aici sint de acord, Puiu a facut mai putine porcarii ca Lucescu, ma refer la cooperativa blaturilor dinamovista dar Steaua avea sprijin mai de sus, se compensau

NU inteleg ce inseamna "Steaua avea sprijin mai de sus"????? Retine, Steaua nu blatuia, pt. ca daca o facea n-avea cum sa realizeze marile performante de la jumatatea si sfarsitul anilor '80. Mai sus ca Securitatea nu era nimeni. Dupa cum am vazut Securitatea l-a dat jos pe Ceausescu. Retine M.I.-ul a fost, este si va fi cea mai puternica institutie a oricarui stat din aceasta lumea. Ei detin informatia, deci detin puterea. Din acet motiv am scris de atatea ori ca Dinamo TREBUIE sa iasa de sub tutela MINISTERULUI DE INTERNE. Pt. ca ei pleaca la fiecare inceput de campionat cu un atu in plus. Lucescu TURBA si inca mai TURBEAZA pt. ca in acea perioada nu ia putut fura pe Steaua, asa cum facea cu alte echipe care nu se dadeau la o parte. Din acest motiv tipa ca din gura de sarpe ca Valentin a ajutat Steaua. da valentin a ajutat-o, dar numai pt. a nu fi furata de echipa militiei si securitatii, asa cum s-a intamplat in nenumarate randuri si cum se intampla si in prezent din nefericire. Beleliul numai de astfel de netrebnici s-a tinut. Poate si din acest motiv n-a realizat prea multe in Romania.


repeti prea mult acelasi subiect, de asta cred ca e ceva mai mult decat spui.Insistenta ma mira

Da, repet pt. ca foarte putini ii cunosc adevarata fata beleliului. Giovanni Becali a dorit s-o arate intregii tari, dar, din pacate, n-a fost lasat de baietii cu ochi albastrii, care i-au pus in vedere s-o lase moale, ca Lucescu e protejatul lor.

Sincer, as dori ca blatuitorul de Lucescu sa vina la nationala. Sunt absolut sigur ca n-ar realiza, ma refer la joc, dar si la punctele acumulate, nici macar cat a facut Puiu. Iar principala cauza ar fi jucatori slabi si foarte slabi de care dispunem la ora actuala. Repet, cu materia prima de care dispunem in momentul de fata, Iordanescu a realizat chiar foarte mult.

giovanni BV
17th October 2004, 10:18
Eu cred ca toata lumea ar trebui sa fie mai aproape de Echipa Nationala a Romaniei , si daca terminam cu scandalurile si echipa va juca mai bine !!! Eu consider ca daca stam aproape de ei , si daca ei sint in forma ... si stare de sanatate normala , pot face mult mai mult !!! Nu trebuie indepartati de echipa , ci sustinuti !!! Hai Romania ...Putem si mai mult !!! Trebuie sa dovedim !!!

dlgicu
18th November 2004, 07:27
Sunt curios ce Analiza mai scoate acum SOS, dupa ce Iordanescu a reusit cel mai rusinos scor din ultimii 10 ani; eu cel putin nu imi aduc aminte un rezultat mai penibil, la valoarea adversarilor de azi (in frunte cu panarama aia de A**** care le dadea emotii la fiecare faza armenilor) sunt de parere ca e comparabil cu acele 1-5 de la Kosice si 0-3 la Bucuresti cu Bulgaria de acum peste 10 ani... Condoleantian Generale!!!
Cred ca azi daca juca (de exemplu) Steaua lui Zenga in locul adunaturii lui Iordanescu bateam la scor. Iar un 1-1 cred ca scotea si Argesul lui Comisaru'...
Vai de capul romanilor ce ii asteapta cu oameni precum Cashketa in Senat.

Ozzy
18th November 2004, 10:34
Cred ca azi daca juca (de exemplu) Steaua lui Zenga in locul adunaturii lui Iordanescu bateam la scor.

nu era nevoie de Steaua lui Zenga, Otelul lui Cartu le dadea un 2-0 elegant

uti2102
18th November 2004, 14:16
Orice echipa din divizia A cred k s-ar fi prezentat mai onorabil decat natzionala. Avand in vedere numarul mare de absentze shi imposibilitatea de a lega relatzii de joc in doar 2-3 zile, cred k era mai indicat daca pentru acest meci natzionala era cladita pe scheletul unei echipe de club din tzara. Fie ea Steaua, Dinamo, Rapid, Natzional sau Otzelul. Oricare s-ar fi descurcat mai bine.