PDA

View Full Version : Cupa mondiala - Lillehammer (NOR) - 5/6 decembrie 2009



whisper
29th November 2009, 07:27
Intre 5 si 6 decembrie se vor disputa etapele 2 si 3 ale cupei mondiale la sarituri cu schiurile :) Desi trebuiau sa aibe loc la Trondheim ele au fost mutate la Lillehamer din cauza conditiilor tehnice neprielnice competitiei.

Ma bucur ca au gasit varianta asta. :)

theodor
29th November 2009, 08:59
Au mai fost si alti ani in care etapele de la Trondheim au fost mutate la Lillehammer, asa ca nu e o noutate. De regula, acolo se pare ca nu prea sunt conditii prielnice pt sarituri.

Garmisch
4th December 2009, 21:51
Calificarile au fost castigate de " Mustata zburatoare". Austriacul Gregor Schlierenzauer s-a clasat pe locul 3, iar Simmi l-a urmat , ocupand locul al patrulea :D

TheMentalist
4th December 2009, 22:24
Malysz si-a revenit, se pare ca ratarea etapei de la Kuusamo a fost o greseala, maine am sperante la podium pentru el:D Si sa speram ca vom vedea sarituri de peste 138 de metri.

TheMentalist
5th December 2009, 10:37
FIS anunta ca competitiile de sarituri cu schiurile si combinata nordica de la Harrachov din urmatorul weekend vor fi anulate datorita lipsei de zapada. Datorita lipsei de zapada in Europa probabil sezonul acesta vom avea multe competitii anulate, atat la sarituri cat si in alte competitii de iarna:(
Totusi, ce parere aveti despre competitia de diseara, cine credeti ca va castiga?

Redboy
5th December 2009, 11:31
Bodmer... :D

De fapt, asta mi-ar placea. Acum chiar nu stiu... nu prea am putut sa-mi dau seama din calificari cine se simte mai bine aici la Lillehammer. Si nu prea cred ca Malisz va prinde podiumul... (desi, n-as avea nimic impotriva daca ar face-o) Cert e ca nu vreau sa-l prinda vreun austriac.

Garmisch
5th December 2009, 18:48
Si castigatorul primei etape de la Lillehammer este... Schlieriiii!!! <3 Pe locul al doilea s-a clasat compatriotul sau , Morgi :D..

miafangina
5th December 2009, 20:56
Bodmer... :D

De fapt, asta mi-ar placea. Acum chiar nu stiu... nu prea am putut sa-mi dau seama din calificari cine se simte mai bine aici la Lillehammer. Si nu prea cred ca Malisz va prinde podiumul... (desi, n-as avea nimic impotriva daca ar face-o) Cert e ca nu vreau sa-l prinda vreun austriac.

Ai grija ce-ti doresti,vad ca se-ntimpla taman pe dos:D.
Mie-mi plac austriecii,asa ca sunt multumita.De-ar fi mers un pic mai bine finlandezii...

Xplosion
5th December 2009, 21:35
asta mi s-a parut a fi etapa oportunistilor si organizarea destul de slaba ...puteau sa curete urmele de pe zona de elan din cand in cand, ce pazeste hoffer ,la ce foloseste statia aia?s`a vazut clar ca ninsoarea era factorul care a influentat evolutia saritorilor in prima mansa pentru ca sareau din ce in ce mai slab...

TheMentalist
5th December 2009, 22:45
asta mi s-a parut a fi etapa oportunistilor si organizarea destul de slaba ...puteau sa curete urmele de pe zona de elan din cand in cand, ce pazeste hoffer ,la ce foloseste statia aia?s`a vazut clar ca ninsoarea era factorul care a influentat evolutia saritorilor in prima mansa pentru ca sareau din ce in ce mai slab...

Sunt de acord cu tine. In prima mansa ultimii 10 saritori au sarit prost din cauza zonei de elan care a fost acoperita cu zapada proaspata. Oricum ma bucur pentru Malysz care a prins locul 3 si a sarit bine in a doua mansa.

whisper
6th December 2009, 07:51
Nu prea mi-a placut etapa de ieri...cel putin prima mansa. asa de slabe au fost sariturile unora de la care asteptam mai mult. dar cred ca aveti dreptate puteau sa curete zona de elan mai bine si puteau sa lase sa se sara de mai sus. Comentatorul a spus ca la combinata nordica s-a sarit de la poarta 16(sper ca am inteles bine) de ce la sarituri au sarit doar de la nr 12 si asta in a doua mansa nu mai stiu cum a fost in prima!


Oricum ma bucur ca si au revenit austrieci /hello au fost 4 in primii 10!
Schlieri a aratat ca a fost doar o intamplare ce s-a intamplat la Kuusamo! Sper sa castige si azi!:cheer: Sau daca nu el Morgi sau Loitzl sau Kofler...:D

@Ionut: Am auzit si eu de amanarea etapei de saptamana viitoare! asta nu e o veste prea buna! sper sa nu fie probleme la 4HT!


@everyone: HAPPY SAINT NICK DAY!!!!
http://i.123g.us/c/edec_stnicoday/card/103466.gif

Redboy
6th December 2009, 11:22
Deci, competitia de azi va fi transmisa pe Eurosport 2, nu ?

Sper ca de data asta sa fie conditii egale de concurs si sa-si revina Ammann ca ar fi timpul. In Bodmer am in continuare incredere. Iar Schmitt, sper sa intre in top 10 si eventual sa mai spele mini-esecul de ieri.

Nu mai spun nimic de austrieci ca s-ar putea sa se intample exact pe dos... :D cum spunea miafangina.

TheMentalist
6th December 2009, 15:57
Doamne ce a facut Schlierenzauer! 150,5 metri! Asta da saritura, dar a prea riscat si a cazut. Ammann a sarit 146 de metri si este lider dupa prima mansa, Schlierenzauer este doar pe 5, Malysz pe 4. Ammann stabileste recordul trambulinei cu 146 de metri deoarece Schlierenzauer a cazut si saritura lui nu poate fi luata in considerare ca record al trambulinei.

Cristy RVD
6th December 2009, 17:00
A castigat Ammann urmat de Olli si ..... Emmanuel Chedal, surpriza zilei.

Bodmer pe 6 :D

rhadoo
6th December 2009, 17:01
Si SIMON AMMAN castiga!

theodor
6th December 2009, 17:51
Janne Ahonen nu a participat? Pt ca nu il vad in ci 50 de competitori pe site-ul FIS.

TheMentalist
6th December 2009, 18:05
Janne Ahonen nu a participat? Pt ca nu il vad in ci 50 de competitori pe site-ul FIS.

Nu a participat.
Ma bucur pentru victoria lui Ammann, o merita. Pacat de a doua mansa, a fost foarte slaba, vantul a inceput sa bata puternic. Oricum prima mansa a fost de senzatie, cea mai buna mansa de pana acum in acest sezon, sper ca vor urma si altele la fel de spetaculoase.

Redboy
6th December 2009, 22:18
Cati nervi am avut la competitia de azi... datorita evident, conditiilor meteo. Parca Dumnezeu nu iubeste sportul asta... :|

Sunt multumit de performantele favoritilor mei... Despre Ammann, nu mai e nevoie sa spun nimic. Bodmer confirma ca e un saritor constant si va fi de top sezonul acesta. Schmitt, m-a dezamagit, dar sunt deja obisnuit cu prestatiile sale...

Si, acum... cum stam 2 saptamani fara sarituri ? :|

TheMentalist
7th December 2009, 00:10
S-ar putea sa avem pana la urma sarituri cu schiurile la Harrachov, cei drept, cu putimna intarziere.

The cancelled FIS Ski Jumping and Nordic Combined World Cup competitions in Harrachov (CZE), 12./13.12.2009 will not be rescheduled at another site for the time beeing. The Ski Association of the Czech Republic proposes to organise one Ski Jumping and one Nordic Combined World Cup competition on 15./16.12.2009 in Harrachov (CZE) if it is possible due to the weather situation. The decision will be taken on Wednesday, 09.12.2009, 12:00 hrs.

TheMentalist
7th December 2009, 20:27
Am vazut ca cei de la biatlon si schi alpin au facut blog in limba romana cu rezultate si stiri din Cupa Mondiala asa ca am facut si eu unul pentru sarituri cu schiurile: http://skijumpingro.wordpress.com/ , intrati daca vreti, sper sa va placa, daca vreti ma puteti ajuta si voi cu articole, si nu ezitati sa comentati;)

TheMentalist
9th December 2009, 20:14
Etapa de la Harrachov s-a mutat la Engelberg si va avea loc pe data de 18 decembrie, vinerea.