PDA

View Full Version : Grand Prix Final - Tokio 2009/2010



mikeyy
23rd November 2009, 17:33
Finala de Grand Prix din acest sezon va avea loc in Japonia la Tokio, in perioada 3-6 decembrie.

Primii 6 clasati dupa seria celor 6 editii GP vor avea dreptul sa participe si in finala.
Astfel, patinatorii care vor merge in Japonia sunt:

Men:
- Nobunari Oda;
- Evan Lysacek
- Brian Joubert
- Jeremy Abbott
- Daisuke Takahashi
- Johnny Weir
Rezerve: Michal Brezina, Tomas Verner si Takahiko Kozuka

Ladies:
- Yu-na Kim
- Miki Ando
- Joannie Rochette
- Alena Leonova
- Ashley Wagner
- Akiko Suzuki
Rezerve: Rachael Flatt, Alissa Czisny si Mao Asada

Pairs:
- Shen/Zhao
- Pang/Tong
- Mukhortova/Trankov
- Kavaguti/Smirnov
- Savchenko/Szolkowi
- Zhang/Zhang
Rezerve: Dube/Davison, Volosozhar/Morozov si McLaughlin/Brubaker

Ice Dance:
- Virtue/Moir
- Davis/White
- Belbin/Agosto
- Capellini/Lanotte
- Pechalat/Bourzat
- Kerr/Kerr
Rezerve: Khokhlova/Novitski si Samuelson/Bates

whisper
25th November 2009, 00:43
deci Daisuke va fi la GP/hello

multam de info Mihai :)

irinaidu
25th November 2009, 02:42
daca in loc de abott ar fi fost tomas, as fi fost f multumita de selectia asta !

mikeyy
25th November 2009, 10:42
Belbin/Agosto s-au retras din finala, deoarece Tanith are nevoie de o operatie la maseaua de minte.
Astfel..cred ca Khokhlova/Novitski vor intra, dar nu sunt inca sigur.

irinaidu
25th November 2009, 16:47
in mod normal nu am multe sentimente pt tanith, dar cum si eu am avut 2 operatii pt maselele de minte, chiar imi pare rau pt ea.

emiii03
25th November 2009, 19:50
imi pare rau pt Tanith, dar m-as bucura f mult daca ar intre rusii. imi plac f mult

mikeyy
25th November 2009, 20:12
Conform regulamentului Jana si Sergei ar fi prima varianta in cazul retragerii unui cuplu din competitie. Acum sa vedem daca ei confirma participarea sau nu.

emiii03
25th November 2009, 20:45
Jana si Sergei au refuzat participarea la GPF
http://www.isuresults.com/events/gpjgpf0910/Entries_IceDance.htm
se pare ca au intrat canadienii Crone/Poirier

mikeyy
26th November 2009, 13:37
Inca o veste trista: Brian s-a retras de la GPF din cauza unei accidentari la picior. Locul lui va fi luat de Tomas.
Acum sa vedem cat de grava e accidentarea...sper ca nu e ceva ft serios!

emiii03
26th November 2009, 20:12
da, asa este din pacate, Brian va fi operat, cu doar 3 luni inainte de JO...
http://sports.ca.msn.com/top-stories/cp-article.aspx?cp-documentid=22727272

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.letemps.ch%2FPage%2FUuid%2F7e65 bcac-daa2-11de-8f4b-41319c79a4e7%2FArtistique_-_Finale_du_Grand_Prix_ISU_Joubert_forfait&sl=fr&tl=en

Tracoromana
26th November 2009, 21:25
Imi pare tare rau pentru Brian! :(

irinaidu
27th November 2009, 00:31
WHAT????????????? NUUUUUUUUUUUUUUUUU.
o doamne, cat ghinion. sunt foarte,foarte,foarte trista.

whisper
27th November 2009, 02:23
Ce de retrageri!
Imi pare rau pentru Tanith, Brian..sper sa se refaca amandoi cat mai repede!

iris_for_daria
29th November 2009, 00:05
Oricat de mult ma bucur ca o sa-l vad pe Tomas in GPF parca imi vine greu...oofff....cat ghinion are omul asta in ultimul timp...Oare ce sanse are sa-si revina pana la olimpiada ? Ca sa nu mai vb ca pana acolo mai sunt europenele spre exemplu, unde n-ar fi stricat o medalie ceva...HHHmmm...sa-i tinem pumnii sa se faca bine cat mai repede !

ioana11
29th November 2009, 23:01
Ma uitam cu dezamagire pe programul tv. Nici macar finala de grand prix nu este difuzata de eurosport. De fapt nu s-a transmis nicio competitie sezonul asta:(:( .
Ii tin pumnii lui Tomas, sper sa fie pe podium.

Tracoromana
1st December 2009, 12:52
Programul GPF
(Local Time, GMT +09:00, RO +07:00)


03.12.2009
17:00:00 Junior Pairs Short Program
18:30:00 Junior Men Short Program
20:00:00 Pairs Short Program
21:15:00 Ice Dance Original Dance
04.12.2009
15:00:00 Junior Men Free Skating
16:35:00 Junior Pairs Free Skating
18:30:00 Men Short Program
19:40:00 Ladies Short Program
20:50:00 Ice Dance Free Dance
05.12.2009
13:30:00 Junior Ice Dance Original Dance
14:55:00 Junior Ladies Short Program
16:25:00 Pairs Free Skating
18:00:00 Men Free Skating
19:30:00 Ladies Free Skating
06.12.2009
12:30:00 Junior Ice Dance Free Dance
14:00:00 Junior Ladies Free Skating

iris_for_daria
3rd December 2009, 14:20
Eu iar nu inteleg orarul asta....ca de obicei nu-mi da nici cum....nici orele originale nici cele cu + 7 + 9....eu nu inteleg si gata :D
Dar stiti vb aia prost sa fii noroc sa ai ? Ia ghiciti...tocmai am urmarit SP perechilor pe CCTV dar fara nici o intentie...din pura intamplare am ajuns sa vad...
Asa ca sa va spun si voua cum sta treaba:
1 - Shen/Zhao 75,36
2 - Savchenko/Szolkowi 73,14
3 - Mukhortova/Trankov 69,78
4 - Pang/Tong 68,04
5 - Zhang/Zhang 66 si ceva nu mai stiu
6 - Kavaguti/Smirnov 63 si ceva...nici aici nu mai stiu....
Va las pe voi cu punctajele detaliate, eu am pus asa la cald...in secunda doi dupa ce s-a terminat si n-am stat sa ma informez mai bine :)

Tracoromana
3rd December 2009, 14:33
Orarul e simplu Daria, scazi 7 din ora lor si obtii ora noastra.
Si eu am vazut la cctv5. La juniori imaginea a fost perfecta, dar acum la seniori se vede destul de greu.
Imi dai un link mai bun?

iris_for_daria
3rd December 2009, 14:45
Oki merci Flavia ca m-ai luminat...greu era...Doamne Doamne uneori ma intreb si eu unde mi-e sertarul cu logica...:)
Cat priveste link-ul....n-am, ca asa se vede si la mine....dar eu am instalat TVU ala si de acolo ma uit....juniorii nu i-am vazut, nu stiu daca si la mine tot ar fi mers mai bine, dar seniorii chiar ma gandeam ca se vede destul de rau...Daca gasesti ceva mai bun, da de veste
Vizionare placuta in continuare....si ne vedem pe aici dupa cu impresii la cald :P

mikeyy
3rd December 2009, 15:15
Eu am vazut pe justin.tv ultima grupa a perechilor si OD-ul de la dans. Dar de maine nu va mai merge pe justin, ca cel care punea va fi plecat.

Cateva impresii:
- la perechi, cum am zis si mai sus, am vazut doar ultimele 3. Xue si Hongbo au fost fara greseala, iar interepretarea a fost de zile mari. Abia astept sa vad si programul germanilor..ca sa fac o comparatie. Diferenta de 2 pct....se anunta un LP interesant.
- Pang/Tong au patinat ok, dar nu ceva iesit din comun.
- Maria/Maxim au patinat bine. Ma bucur ca si-au gasit o stabilitate in ceea ce priveste executia. Sunt in progres...e de bine!

- La dans mi-au placut cam toti..program frumoase! Bineinteles ca Davis/White si Tessa/Scott sunt senzationali. Nici nu stiu cum sa-i departajez :D Cred ca intre cele 2 cupluri se va da lupta pt aurul olimpic. Nu stiu cine ar putea interveni..poate Domnina/Shabalin (pe care nu i-am vazut). Oricum, in ceea ce ii priveste pe americani..Belbin/Agosto cred ca si-au pierdut pozitia de lideri.

Tracoromana
3rd December 2009, 15:16
Rezultatele din prima zi. La 3 din 4 probe au castigat chinezii.

Junior Pairs SP
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 56.80
2 Narumi TAKAHASHI / Mervin TRAN JPN 54.44
3 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 48.90
4 Kaleigh HOLE / Adam JOHNSON CAN 47.00
5 Yue ZHANG / Lei WANG CHN 46.04
6 Tatiana NOVIK / Mikhail KUZNETSOV RUS 45.72
7 Britney SIMPSON / Nathan MILLER USA 44.48
8 Alexandra VASILIEVA / Yuri SHEVCHUK RUS 43.08

Junior Men SP
1 Nan SONG CHN 71.70
2 Ross MINER USA 70.85
3 Yuzuru HANYU JPN 69.85
4 Grant HOCHSTEIN USA 66.45
5 Artur GACHINSKI RUS 62.44
6 Richard DORNBUSH USA 59.35
7 Stanislav KOVALEV RUS 57.69
8 Kento NAKAMURA JPN 57.16

Seniors:

Ice Dance OD
1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 65.80
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 64.01
3 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 56.93
4 Sinead KERR / John KERR GBR 56.47
5 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 54.91
6 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN 51.69

Pairs SP
1 Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN 75.36
2 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER 73.14
3 Maria MUKHORTOVA / Maxim TRANKOV RUS 69.78
4 Qing PANG / Jian TONG CHN 68.04
5 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN 66.24
6 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 62.30

iris_for_daria
3rd December 2009, 17:12
Bineinteles ca Davis/White si Tessa/Scott sunt senzationali. Nici nu stiu cum sa-i departajez :D .

Perfect de acord cu tine...
Si mai mult decat atat, s-a intamplat ceva fain...mie pana acum Flamenco Tessei si a lui Scott nu-mi placea nici cum...nu stiu ce-au facut, sau ce-am facut eu...dar m-a vrajit de data asta. Le-a iesit super ! Si chiar nu stii pe care sa-i asezi in frunte...
frumos; abia astept FD...:D

Tracoromana
3rd December 2009, 19:28
Aceeasi senzatie am avut-o si eu in legatura cu Tessa/Scott, a fost mai flamenco, au patinat in viteza, a fost mai frumos ca alta data. Davis/White au un patinaj foarte, foarte bun, de asemenea in viteza dar nu innebunesc dupa ideea dansului lor, nu mi se pare folklor din India, ci mai degraba Bolliwood. Sunt totusi aproape 2 puncte intre cele doua perechi.

mikeyy
4th December 2009, 00:37
Azi mie chiar mi-au placut Davis/White...mi se pare ft interesant programul lor de la OD. Ma si gandeam...cum ar fi sa castige ei la Vancouver..desi nu au nicio medalie la mondiale. Oare s-a mai intamplat pana acum?

Bine..mai am eu un scenariu :D Davis/White castiga GPF si mondialele, iar Tessa/Scott la JO...de asta am pus si asa pronosticurile :D Dar nu ma luati in seama ...ca imi place sa fac diferite scenarii :P

Oricum cele 2 cupluri sunt la un nivel foarte ridicat. Nu as vrea sa fiu in pielea antrenorilor lor (Zueva si Shpilband) pt ca mi-ar fi greu sa raman obiectiv.
Oricum am vazut elemente comune in programele celor 2 cupluri..acel twist aruncat, imprumutat de la perechi..dar aici folosit ca element artistic.

Tracoromana
4th December 2009, 12:36
Am vrut sa postez toate rezultatele zilei deodata, dar nu ma pot abtine sa nu sarbatoresc revenirea lui Daisuke. Dar ce punctaje s-au facut! primele 4 sunt best season! Au dat totul baietii! Uite si la Johnny ce frumos punctaj. (oare cuvantul "bestial" vine de la "best"?) N-am vazut concursul, sper sa-l dea cctv5 in reluare.

Men SP
1 Daisuke TAKAHASHI JPN 89.95 :ok: (that's my boy!)
2 Evan LYSACEK USA 89.85
3 Nobunari ODA JPN 87.65
4 Johnny WEIR USA 84.60
5 Jeremy ABBOTT USA 76.65
6 Tomas VERNER CZE 70.17


Alte rezultate:
Baietii si perechile juniorilor au terminat concursul. Din cate mi-am dat seama au castigat favoritii, n-au fost surprize.
Partea asta de concurs am vazut-o. Cat sunt de draguti cei de la perechi! m-am topit perechea castigatoare (CHN). Japonezii au si ei o pereche pe podium, ....se diversifica.

Junior Men
1 Yuzuru HANYU JPN 206.77 3 1
2 Nan SONG CHN 204.99 1 2
3 Ross MINER USA 196.09 2 4
4 Richard DORNBUSH USA 191.80 6 3
5 Grant HOCHSTEIN USA 187.92 4 5
6 Artur GACHINSKI RUS 178.03 5 6
7 Stanislav KOVALEV RUS 163.20 7 7
8 Kento NAKAMURA JPN 142.78 8 8


Junior Pairs
1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 160.45 1 1
2 Narumi TAKAHASHI / Mervin TRAN JPN 145.80 2 2
3 Yue ZHANG / Lei WANG CHN 137.19 5 3
4 Tatiana NOVIK / Mikhail KUZNETSOV RUS 134.33 6 4
5 Kaleigh HOLE / Adam JOHNSON CAN 132.17 4 5
6 Britney SIMPSON / Nathan MILLER USA 128.62 7 6
7 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 122.19 3 8
8 Alexandra VASILIEVA / Yuri SHEVCHUK RUS 121.35 8 7

mikeyy
4th December 2009, 12:49
Am intrat doar sa va las link pt competitia fetelor: http://ru.justin.tv/cpak00
Pe baieti nu i-am vazut nici eu...dar super punctaje.
Revin mai tarziu

iris_for_daria
4th December 2009, 12:55
Am intrat doar sa va las link pt competitia fetelor: http://ru.justin.tv/cpak00
Pe baieti nu i-am vazut nici eu...dar super punctaje.
Revin mai tarziu


Si pe CCTV nu sunt fetele ? Ca eu tot stau si astept sa inceapa si nimic....
hhhmmm merci frumos ca fara link-ul asta nu vedeam nici fetele, ca pe baieti i-am ratat si eu....:)

Edit: am gasit si pe TVU player-ul meu postul...e un pic mai in urma dar merge....insa au ceva probleme cu transmisia nu-i asa ?

Tracoromana
4th December 2009, 13:14
Mersi Mihai! vad chiar de la inceput. Chiar daca stiu deja ca Joanny Rochette e sub Alena.

Daria, peste 20 min se da in direct la cctv5. Probabil Free Dance seniori.


Ladies SP
1 Miki ANDO JPN 66.20
2 Yu-Na KIM KOR 65.64 :shocked: a ratat 3-flipul;
3 Alena LEONOVA RUS 61.60 :ok: :ok:
4 Joannie ROCHETTE CAN 60.94
5 Akiko SUZUKI JPN 57.54
6 Ashley WAGNER USA 54.26

Tracoromana
4th December 2009, 14:54
A fost un adevarat regal. Tessa/Scott au castigat programul liber dar nu si concursul.
Acum se da concursul baietilor in reluare!

Ice Dance
1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 169.44 1 2
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 168.22 2 1
3 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 147.62 3 3
4 Sinead KERR / John KERR GBR 145.33 4 4
5 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 139.21 5 5
6 Vanessa CRONE / Paul POIRIER CAN 135.99 6 6

iris_for_daria
4th December 2009, 14:55
He he he....
Vedeti ca nu doar noi nu ne putem decide intre Davis/White si Tessa/Scott...
unii au castigat OD, unii FD si pe total diferenta e de doar 1.22 intre ei...ceea ce nu prea inseamna mult. :D

IleK
4th December 2009, 16:59
va rog frumos sa imi dati si mie linkul de pe care pot vedea maine finala baieti si fete. caut de cateva ore, instalez o gramada de chestii si degeaba:-(. iar pe youtube pana acum nu a aparut din tot concursul decat programul Yunei. va rog mult de tot, macar finala sa o vad si eu live. multumesc.

mikeyy
4th December 2009, 17:12
Am revenit si eu.
Am vazut SP-ul fetelor...FD-ul nu am reusit.

Despre fete:
Ma bucur ca Alena continua sa progreseze. O mica ezitare la aterizarea de la Lutz, dar in rest a fost ok. Paiunea si bucuria cu care patineaza sunt mai presus decat orice mica eroare. Foarte frumos!!!!

Nu am vazut programul lui Joannie, dar din cate citeam prin alte parti..la combinatie: aproape a pus mana jos la Lutz, a scos un 2T dupa..dar nu a reusit sa tina aterizarea. Iar la flip era sa rateze. Multi au zis ca nu merita peste 60 de pct.

Despre Yu-na...ce sa zic. Imi pare rau ca a ratat flipul. Sper ca a fost doar o intamplare. Mai bine sa rateze acum decat la JO. Inca nu si-a pierdut sansele la locul 1, daca isi face LP-ul asa cum trebuie.

Miki mi-a placut in general..desi dupa parerea mea piruetele ei nu prea sunt ok, nici spiralele. Dar per ansamblu a fost un program bun, a interpretat frumos...imi place muzica aleasa.

Maine ii va fi destul de greu Alenei sa se mentina pe podium...dar eu ii tin pumnii sa-si faca treaba asa cum stie mai bine. Asta e cel mai important..sa aiba un program curat!

@Flavia, @Daria: Cum au fost programele de la dans? Tessa/Scott?..la fel de frumos ca la Skate Canada? Abia astept sa vad si eu!!!!:)
As mai avea o ruagminte. Puteti sa-mi dati si mie link unde vedeti CCTV?

@Ilek: Bine ai venit pe forum. Mai mult ca sigur maine vom stii unde se va putea vedea. Deocamdata nici eu nu stiu. Daca aflu ceva voi posta aici pe forum!

IleK
4th December 2009, 17:41
Multumesc. Va urmaresc de ceva timp cu placere dar pana acum nu mi-am facut curaj sa scriu. Si nici nu stiu daca postarile mele ar fi fost prea pertiente avand in vedre ca multi de pe forum cunosc f bine regulile acestui sport. Pentru mine este doar placerea de a vedea spectacolul pe gheata, diferenta dintre un lutz si un salcow este imperceptibila pt mine:-). Sper sa vad si eu maine finala concursului ca am obosit "sa vanez" programele pe youtube.

mikeyy
4th December 2009, 17:54
@Ilek: Curaj :) Important e ca iti place acest sport si ca iti face placere sa-l urmaresti. Te asteptam in continuare alaturi de noi!

M-am uitat pe programul de maine..si ar fi cam asa:
- de la ora 9:25: Programul lung la perechi
- de la ora 11: Programul lung la baieti
- de la ora 12:30: Programul lung la fete

Orele sunt cele ale Romaniei...sper ca nu am gresit.

Tracoromana
4th December 2009, 18:50
Despre dansuri:

- Tessa/ Scott mie mi-au taiat respiratia ca de obicei. tehnic si artistic au mers excelent; Tessa are o rochita mai diafana si a renuntat sa-si puna patina pe spatele lui Scott si isi pune genunchiul, dupa care urmeaza saritura aceea ce seamana cu simplu axel; Nu e chiar asa spectaculos dar cred ca e mai putin dureros;

- Davis/White au patinat in mare viteza, au un program bun, dar nu ma impresioneaza chiar atat de mult. Au gresit putin la twee... (?) asa se explica nota putin mai mica.

De altfel, Daria are dreptate, e greu sa departajezi cele 2 perechi si cele mai mici greseli conteaza foarte mult, doar ca, cateva zecimi sau 1 punct acolo schimba culoarea medaliei din pacate, si de ce nu, si banii.

- eu am vazut 3 perechi la TEB: Kerrs, Tessa/Scott si Pechalat /Bourzat si se vede foarte mult progresul lor de la un concurs la altul si spectatorul intelege mai bine ce vor sa zica ei. Programul de azi a fratilor Kerr parca l-am vazut prima oara.

Despre baieti:
- Daisuke a fost electrizant; imi place foarte mult;
- Evan are cu 10 sutimi mai putin, program reusit, foarte atent si bine lucrat, dar..... mai sobru;
- Johnny - foarte bun atlet si dragut ca de obicei; din kiss and cry si-a salutat cunostintele in ruseste, cred ca antrenoarea e topita dupa el;
- Oda, bun ca de obicei, dar am fost mai atenta la concurentza, ca el n-a prea avut concurentza pana acuma;

- linkuri pentru cctv5:
http://wwitv.com/portal.htm?http://wwitv.com/television/index.html?http://wwitv.com/tv_channels/7653.htm sau http://wwitv.com/tv_channels/7025.htm
http://guzei.com/online_tv/watch.php...ine_tv_id=2519
http://www.tvunetworks.com/watchTV/index.html#c=65217

N-as putea spune cum, si de unde, dar ultima oara am downloadat TVUPlayer, si mi-am selectat cctv5 care are codul 10007.

@Ilek: Bine ai venit pe forum. Si pe noi ne incanta spectacolul pe gheata, dar si competitia, avem preferinte si pareri, dar doar din dorinta de a comunica si nu tinem ca ele sa fie pertinente. Regulile sportului vin apoi de la sine. Te mai asteptam.




__________________

iris_for_daria
4th December 2009, 19:26
va rog frumos sa imi dati si mie linkul de pe care pot vedea maine finala baieti si fete. caut de cateva ore, instalez o gramada de chestii si degeaba:-(. iar pe youtube pana acum nu a aparut din tot concursul decat programul Yunei. va rog mult de tot, macar finala sa o vad si eu live. multumesc.

Dupa cum ti-a dat mai sus si Flavia link-urile, exact cu astea urmarim si noi restul caci din pacate ne aflam cu totii in aceasi tara unde la tv se da altceva. :D
Eu iti las link-ul de la acel player TVU, ultimul din lista Flaviei, exact de unde trebuie doar sa-l instalezi si o sa-ti mearga:
http://pages.tvunetworks.com/downloads/player.html
Te asteptam maine sa ne spui ce ai vazut din GPF.:)

Iar in ceea ce priveste pct diferenta dintre Tessa/Scott si Davis/White, eu ziceam ca e o diferenta mica dpdv al punctajului, si nu al medaliilor. Adica sunt ambele fff bune si fff apropiate ca performanta, insa exact cum spune Flavia, diferentele astea atat de mici dau culoarea medaliilor. Asta e...trebuie sa aiba noroc si sa fie perfecti. Insa, de data asta pe mine Tessa/ Scott m-au impresionat mai mult la interpretarea FD-ului. Nu stiu ce pctj au primit pe partea artistica dar, mie mi-au placut mai mult decat americanii. Au fost mai sweet :P

Tracoromana
4th December 2009, 21:19
Playlist (6) cu toata competitia la baieti:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=29FB88BFF14AC893


Playlist (2) cu primele 2 clasayte la dansuri:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=FE24F8D41E0A6D9B

mikeyy
4th December 2009, 22:42
Multumesc pt linkuri si pt impresii.
Nu pot sa cred ce a facut Tomas..dupa combinatia reusita si pateasca asa ceva...uff
Mai am de urmarit cateva filmulete.

Intr-adevar..Tessa/Scott au fost foarte buni...ce program frumos! Un program de titlu olimpic!

mikeyy
5th December 2009, 09:38
Canadienii transmit: http://skatebuzz.neulion.com/skatebuzz/embed.jsp?id=58
Se vede bine.
I-am pierdut pe Yuko/Alexander...

iris_for_daria
5th December 2009, 12:29
Eu am pierdut pentru ca...ce credeti ? Am uitat sa ma uit de la ce ora incepe si am dormit bine merci :headbang::headbang::headbang: Puteti sa va imaginati asa ceva ... nici nu stiu daca CCTV a dat sau nu, daca n-a dat, oricum imi vine sa-mi dau eu palme dupa ce vad ca pe la 10 Mihai ne-a dat link-ul de la canadieni si deci aveam sanse sa vad.
No asta e...poate gasesc reluari sau daca nu traiasca Youtube...dar macar vad fetele :) Va las ca incepe...

Edit: Ce-a facut Alena ca mie mi-a murit netul exact la ea :(

Tracoromana
5th December 2009, 13:55
Deci, s-a terminat la seniori.

- Aliona/Robin n-au fost de loc in forma, s-au balbait la cateva sarituri si aruncari, asa ca si momentul poetic pentru care au primit nota 10 in Canada, s-a stricat.
- perechile chineze si Maria/Maxim au mers foarte bine, dupa cum se vede.
- picanterie: :P Maxim a sarutat-o in toata legea pe Maria la poza finala, moment pe care s-a insistat indelung la reluare. Cred ca Maxim a folosit singurul (deocamdata) moment favorabil pentru el. Si desi trecusera pe locul 2 dupa Pang/Tong dupa ce pornisera de pe locul 1 , Maxim era cu gura pana la urechi de bucurie ca facuse pozna. Asta da love story! :yeah: Antrenorul n-a fost prea fericit.


- La baieti: Daisuke a facut-o varza, iar Tomas si mai rau; Evan a mers ca ceasul, iar Johnny a mers fara greseala, desi fara dificultate maxima.

- La fete: Yu-na a castigat in extremis, iar Alena :( e pe ultimil loc.

Per total. s-au dat punctaje foarte mari la cei care n-au gresit, iar ceilalti au fost taxati pe masura. Mi-a placut juriul asta.

Pairs
1 Xue SHEN / Hongbo ZHAO CHN 214.25 1 1
2 Qing PANG / Jian TONG CHN 201.86 4 2
3 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER 200.38 2 4
4 Maria MUKHORTOVA / Maxim TRANKOV RUS 198.35 3 3
5 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 183.01 6 5
6 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN 180.25 5 6

Men
1 Evan LYSACEK USA 249.45 2 1
2 Nobunari ODA JPN 243.36 3 3
3 Johnny WEIR USA 237.35 4 4
4 Jeremy ABBOTT USA 235.38 5 2
5 Daisuke TAKAHASHI JPN 224.60 1 5
6 Tomas VERNER CZE 192.32 6 6

Ladies
1 Yu-Na KIM KOR 188.86 2 1
2 Miki ANDO JPN 185.94 1 2
3 Akiko SUZUKI JPN 174.00 5 3
4 Ashley WAGNER USA 162.07 6 4
5 Joannie ROCHETTE CAN 156.71 4 5
6 Alena LEONOVA RUS 156.55 3 6

dissim
5th December 2009, 16:27
nu tocmai rezultatele asteptate ....
Data viitoare se vor descurca mai bine :)
mersi tuturor pt informatii :P

IleK
5th December 2009, 16:41
Buna, tuturor! Multumesc pt linkuri, din pacate si eu am ratat pt ca nu am avut acces la internet pana acum dar la lupta pe care am dat-o ieri si in alte zile cu televizuinea on line pot spune ca sunt foarte satisfacuta ca acum urmaresc ON LINE un meci de fotbal pe CCTV... e fascinant, nu inteleg nimic, nu ma pasioneaza de fel dar... e ON LINE!!! Dar cu siguranta imi va fi de folos pe viitor. Pt ca s-a terminat GP, mi-ar placea sa vad campionatele nationale ale SUA si ale Finlandei pt ca pe acolo se afla si preferatele mele. Pentru ca acum am "picat" si am zis sa va scriu mai intai, inca nu am apucat sa vad si eu inregistarile dar ma bucur ca Ashley a reusit sa faca ceea ce credeam eu ca poate, sa ajunga pe locul 4. M-a surprins insa Alena, chiar asa de mult sa fi gresit?
Gata, ma uit si eu acum pt ca sunt fff curioasa.

andreeas
5th December 2009, 16:52
stie cineva gala cand este?

mikeyy
5th December 2009, 17:19
Ce ma bucur pt Yu-na ca a reusit sa castige!!!
Poate o sa sune aiurea...dar oarecum e bine ca nu mai face programe iesite din comun, pt ca din punctul meu de vedere toate aceste mici erori pe care le face in ultima vreme o vor ajuta sa se concentreze mai bine pt obiectivul ei principal...Olimpiada!
Mai are 2 luni la dispozitie pt a pune la punct tot ce inca nu e finisat.

Ma tot intreb de ce si-a schimbat ea combinatia de 3-3 anul acesta..inainte avea flip cu toeloop...acum a bagat Lutz-ul si nu prea e in favoarea ei din cate vad. Daca ne amintim,..si in 2007 si 2008 ea a pierdut titlul modial din cauza Lutz-ului ratand-ul la ambele editii ale mondialelor. Sper ca Brian Orser sa aleaga bine....nici nu concep ca Yu-na sa nu devina campioana olimpica!

Alena a avut o zi mai proasta....dar se mai intampla. E prima data anul acesta (si ma refer la tot anul 2009..nu numai la acest sezon). Sper ca si pt ea sa fie un moment care sa o puna pe ganduri. Asa cum o vreau pe Yu-na campioana olimpica...asa o vreau pe Alena campioana europeana :)

Aliona si Robin nu prea au facut fata presiunii...cred ca asta a fost motivul greselilor..caci cu siguranta sunt ft bine pregatiti (ne-au demonstrat la Skate Canada).

Xue si Hongbo au fost super....ei cred ca au ajuns la un punct in care concureaza mai mult din placere..se vede asta! Excelent program. Ne asteapta o editie a JO ft interesanta!

Maria si Maxim incep sa-mi placa din ce in ce mai mult si asta datorita echilibrului pe care l-au gasit. Fac din ce in ce mai multe programe fara greseala. Este clar ca mai trebuie sa lucreze atat la partea tehnica cat si la componente...dar sunt in progres. Chiar mi-a parut rau ca nu au fost pe podium...dar adevarul ca mai au de lucru, chiar daca au facut fara greseala.

Ati vazut rezultatele de la junioare- fete? Rusia revine...cea de pe primul loc a reusit o combinatie de 3-3...a obtinut la tehnic mai mult ca senioarele! Sper sa-i vedem programul!

Tracoromana
5th December 2009, 17:41
N-am vazut junioarele, dar vad ca dupa SP 3 patinatoare din Rusia au facut sandwich o japoneza. L fel si la dansuri, o pereche ruseasca au devansat pe fratii Shibutani, care pornesc drept favoriti. maine sunt programele libere.


Gala este duminica la ora 16.15 (9.15 ora Ro), dar nu stiu daca sunt transmisii live. Putem incerca.

andreeas
5th December 2009, 18:29
multumesc Tracoromana.:)
imi place Polina Shelepen, i-am urmarit anul acesta evolutia la junioare.
mi se pare mie sau anul trecut se anterna cu Alexey Mishin?

whisper
6th December 2009, 08:23
Multumesc tuturor pentru comentarii, clipuri si rezultate! :floricica:

Imi pre rau pentru Daisuke:( dar poate data viitoare - adica la JO :D - who knows ;)

Ma bucur pentru Miki(locul 2 e destul de bun pt ea) si pentru Pang/Tong!/hello

La dans imi e cam indiferent atata timp cate preferatii mei nu sunt prezenti:P

@IleK: Bine ai venit printre noi! /hello

Iulya
6th December 2009, 12:07
Iar am de recuperat ...
Ma bucur pentru Pechalat si Bourzat ca au reusit sa ia bronzul desi Fabian are pb la glezna :( Sper sa nu fie totusi ceva serios ( Din acelasi motiv au sarit peste gala de la Skate Canada)

"It was bad performance," Bourzat, who has an ankle injury, said. "I could only skate one hour [a day] or even less to prepare for this competition. Sometime I feel pain but I just do my job. The lack of practice made me feel tired in the last part of the program. I didn't have enough energy."

Aliona si Robin - bine macar ca au prins o medalie
Tomas si Alena :(

@IleK: Bine ai venit

Tracoromana
6th December 2009, 15:29
Epilog la GPF 2009

Clasament pe natiuni – JUNIORI SI SENIORI (Au-Ag-Bz)
1. JPN 2-3-1
2. CHN 2-2-1
3. USA 2-0-4
4. RUS 1-2-0
5. KOR 1-0-0
6. CAN 0-1-0
7. GER 0-0-1
7. FRA 0-0-1

Clasament pe continente
JUNIORI
1. ASIA 3-2-1
2. EUROPA 1-2-0
3. AMERICA 0-0-3

SENIORI
1. ASIA 2-4-1
2. AMERICA 2-1-1
3. EUROPA 0-0-2

In total
1. ASIA 10 medalii
2. AMERICA 7 medalii
3. EUROPA 5 medalii

Concluzii dupa GPF
- patinajul european (rusesc) da semne de revenire la nivel de juniori;
- se prefigureaza un CE slab si un 4CC puternic la nivel de seniori;
- patinajul din Asia domina la toate nivelele;

lady_k
7th December 2009, 10:41
Nu am vazut nimic pentru ca de obicei in week-end calc e ocupat.:P

Asa ca multumesc mult pentru comentarii si clipuri.:)

iris_for_daria
7th December 2009, 14:53
Ma ajuta si pe mine cineva cu niste link-uri ? Pentru ca nu gasesc nimic din ceea ce am ratat....si anume: Pairs LP si Men LP...
Tot ce-am reusit sa vad a fost Jonny si Abbott, in rest nu gasesc. Si daca mai aveti idee unde gasesc si LP Alenei ar fi super. :D
Merci !

irinaidu
7th December 2009, 15:32
si eu am de recuperat. dati cu orice link aveti. ma [pun pe vizionat.

ilek, cometariile despre patinaj trebuie doar sa fie, nu sa fie si pertinente :P. serios acum, noi vorbim aici pt ca ne place si pt ca majoritatea dintre noi am exasperat deja toti prietenii care de altfel sunt complet neinteresati de patinaj. asa ca aici e un loc bun pt vorbit!!!

lady_k
7th December 2009, 15:36
Cred ca au aparut si pe youtube. Tocmai am vazut LP-ul Mariei si al lui Max, vroiam sa vad cum a fost cu kiss-ul de la final. I'm a sucker for romance.:D

Tracoromana
7th December 2009, 22:35
si eu am de recuperat. dati cu orice link aveti. ma [pun pe vizionat.


Irina, Daria, la pagina 3, postul 37 am pus playlist cu toate lp-urile baietilor si 2 free dansuri.



Shen/Zhao LP
NtnP1N2mjAs

irinaidu
8th December 2009, 02:09
ok, i-am vazut pe tessa si scott. superbi. ce rost are s-o lungesc cand un singur cuvant e de ajuns - superb. apoi pe meryl si charlie. well, sunt buni dar parca nu simt trairea lui scott si a tessei. poate si muzica lor nu ma atrage asa de tare.
am vz spul lui shen si zhao. so gooooood !!! imi place si lpul dar as fi vrut ceva mai original, in special in ceea ce priveste muzica.
nathalie si fabian. de ce iar requiem??? give it a rest for a while people!!! parca nu chiar suficient de originali. mi-a placut sfarsitul f mult.
sinead si john fd. apreciez alegerea muzicii dar programul nu m-a impresionat f tare.
ce-a fost cu tomas????
spul lui johnny rocks!!! imi place cheeky johnny.
imi place lp lui pang si tong chiar daca nu a fost perfect.
daisuke rocked.

si acum ma duc la culcare ca e 2 si doar gandul de a ma uita la evan si jeremy ma adoarme. sper sa apara si restul vids. i need men lp!!!

iris_for_daria
12th December 2009, 00:58
Mai are cineva nevoie de help ? :D
Iata un link unde gasiti tot ce n-ati vazut sau vreti sa revedeti:
http://www.youtube.com/user/MsFreeskate#p/p
Eu tin sa multumesc ca sunt asemenea oameni de mare ajutor, va dati seama ca a fost ceva munca la mijloc...sa puna atatea filmulete.:yes:
Si am si-o intrebare, dupa o sapt m-am trezit, dar ce sa faci...timpul; este vorba despre Mukhortova si Trankov, ce-a fost cu sarutul ala ? :shocked: Maria nu era iubita lui Vasiliev ? :groggy:
Eu sunt in ceata la acest capitol, banuiesc ca e un pic si off topic, dar ma lamureste cineva ce e cu "rudeniile" dintre ei ? :D

lady_k
13th December 2009, 00:03
Totmianina a fost iubita lui Vasiliev, acum e Maria?!:thinkso:

iris_for_daria
13th December 2009, 14:21
Totmianina a fost iubita lui Vasiliev, acum e Maria?!:thinkso:

Tatiana Totmianina iubita lui Alexei ? A fost si cu Vasiliev ? Auzi da Vasiliev asta e un fel de Casanova ? :D

lady_k
13th December 2009, 18:19
My point exactly.:P

Nu asa se zicea pe vremea cand ii antrena Vasiliev? Ca e iubita lui? De-aia m-am mirat cand ai spus ca Maria e cu Vasiliev ...

Tracoromana
13th December 2009, 21:33
Mai are cineva nevoie de help ? :D
Iata un link unde gasiti tot ce n-ati vazut sau vreti sa revedeti:
http://www.youtube.com/user/MsFreeskate#p/p
Eu tin sa multumesc ca sunt asemenea oameni de mare ajutor, va dati seama ca a fost ceva munca la mijloc...sa puna atatea filmulete.:yes:
Si am si-o intrebare, dupa o sapt m-am trezit, dar ce sa faci...timpul; este vorba despre Mukhortova si Trankov, ce-a fost cu sarutul ala ? :shocked: Maria nu era iubita lui Vasiliev ? :groggy:
Eu sunt in ceata la acest capitol, banuiesc ca e un pic si off topic, dar ma lamureste cineva ce e cu "rudeniile" dintre ei ? :D

Multumim de link Daria, e foarte folositor pentru ca se gasesc multe video cu competitiile din anul asta. Si Gale.


off. Vasiliev a fost cu Totmianina pe cale de a se casatori pana in '06 sau '07 la un TEB cand ea l-a vazut iesind dintr-un hotel cu Maria, cu care a si ramas apoi. De aceea gestul lui Trankov e asa de .......neasteptat. :rolleyes:

lady_k
13th December 2009, 22:17
Ooo, ditamai telenovela.:happy

irinaidu
14th December 2009, 01:23
sarind peste telenovela, mersi foarte, foarte mult pt link !!!