PDA

View Full Version : Alegeri prezidentiale Ucraina 2010



Lordul
22nd November 2009, 18:15
Pe 17 ianuarie 2010 ucrainenii sunt chemati la urne pentru a-si alege presedintele sau presedinta....

Principalii candidati sunt :

Viktor Yanukovych

Yulia Tymoshenko

Arseniy Yatsenyuk

Sergiy Tigipko

Viktor Yushcheko

Volodymyr Lytvyn

Pe cine simpatizati ? Cine doriti sa iasa presedinte in Ucraina...


Sondajele arata un tur 2 Yanukovych -Tymoshenko.....

Cipri
22nd November 2009, 19:38
Ce n-as da sa o am in ...... fruntea statului pe Yulia Tymoshenko :D

EDIT : Lordule , era o gluma , dar la tine nu am pretentii :D

Lordul
22nd November 2009, 19:42
sa inteleg ca ai apucaturi......gerontofile ?

Nilatac
22nd November 2009, 22:19
Yulia Tymoshenko

Lordul
22nd November 2009, 23:20
si eu tot Yulia vreau da Yanukovych e mai mafiot....si nu cred ca are vreo sansa Yulia in fata lui....

Sorin Blaj
22nd November 2009, 23:21
Nu mai putem noi de alegerile din Ucraina. Oricine iese, tot un drac pentru noi.

mblue
22nd November 2009, 23:23
In Burkina Faso cum stau treburile:confused:

Hingherul
22nd November 2009, 23:29
mai grav e ca unii indieni din rezervatii vor sa-si schimbe sefii de trib.
la naiba, avem atatea de discutat....stai s-o lamurim cu alegerile noastre si ne ocupam si de cele mondiale :D

mi-am placea sa dezbatem alegerea masculului alfa de catre haita.

rtl
23rd November 2009, 00:47
N-am auzit de ei.

Mario375
27th November 2009, 20:18
Altul, ca pe astia nu-i cunosc.

newcool
27th November 2009, 23:18
mai grav e ca unii indieni din rezervatii vor sa-si schimbe sefii de trib.
la naiba, avem atatea de discutat....stai s-o lamurim cu alegerile noastre si ne ocupam si de cele mondiale :D

mi-am placea sa dezbatem alegerea masculului alfa de catre haita.

:happy:happy

Am inteles ca si presedintele din scara mea de bloc are niste probleme la alegerile pentru comitet de saptamana viitoare.Cica a sutit din fondul de rulment:D

delaoltenia
28th November 2009, 09:26
Conducerea Ucrainei a fost dintotdeauna profund antiromaneasca,ce mai conteaza cine va conduce acest stat?

Lordul
17th January 2010, 21:58
pai conteaza Yakunovich e mai apropiat de Rusia în timp ce Tymoschenko e mai apropiatã de Occident

J.Bond
10th February 2010, 15:10
Ucraina: Viktor Ianukovici ii cere Iuliei Timosenko sa demisioneze din functia de premier
de A.N. HotNews.ro

Castigatorul alegerilor din Ucraina, Viktor Ianukovici, i-a cerut miercuri contracandidatului sau, premierul Iulia Timosenko, sa demisioneze din functie si sa intre in opozitie, pentru a evita declansarea unei crize la Kiev, informeaza Reuters. Ianukovici a adaugat ca Ucraina are nevoie de ajutor "de la Vest si de la Est" pentru a face fata crizei economice.

Intr-o declaratie scrisa, Ianukovici i-a cerut lui Timosenko sa renunte la functia de sef al Cabinetului si sa intre in opozitie.

Marti, in cadrul unei reuniuni cu grupul sau parlamentar, Timosenko a declarat ca nu va recunoaste infrangerea din alegerile prezidentiale si va contesta in justitie rezultatul. "Nu voi recunoaste niciodata legitimitatea victoriei lui Ianukovici intr-un astfel de scrutin", ar fi spus premierul de la Kiev.

Ianukovici a afirmat ca Ucraina are nevoie de ajutor "de la Vest si de la Est" pentru a face fata crizei economice. "Relatiile cu Rusia si cu tarile din fosta URSS sunt o prioritate", a adaugat Ianukovici.

Potrivit rezultatelor partiale, dupa numararea a 99,95% din buletinele de vot,
Ianukovici a obtinut 48,95% din totalul voturilor exprimate la scrutinul de duminica, fata de scorul de 45,48% inregistrat de premier.

Observatorii OSCE au apreciat ca scrutinul a fost "transparent si corect".

Legea pensiilor a fost aprobataGuvernul a avizat proiectul de lege privind sistemul unitar de pensii publice. Documentul urmeaza sa fie transmis Parlamentului spre dezbatere prioritara.