PDA

View Full Version : Mergi la vot?



resita
18th November 2009, 23:34
Alegerile care urmeaza au consacrat intrebarea “te duci la vot?” in locul celei mai normale “cu cine votezi?”. Tonul pe care se pune intrebarea “te duci la vot” este usor tendentios, intrebatorul vrea de fapt sa spuna “ai mila de nemernicii astia si ii bagi in seama?” Mai toata lumea pare ca nu va dori sa faca asta. Nu se mai discuta virtutile (sau prostiile) candidatilor ci masura in care ar trebui sa ne coboram fiintele noastre perfecte atat de jos incat sa mergem sau nu sa punem stampila.

Din nou, ne pozitionam dupa cum ne convine. Din nou, ne credem mai buni decat ei. Din nou privim lumea cu dispret. Pentru a nu stiu cata oara. Ba politicienilor! Ba caraghiosilor! Nu ne dati ce ne trebuie! Ia sa faceti bine voi sa gasiti un candidat frumos, parfumat, destept, fara nici o relatie cu politica dar bun politician, fara rude cu afaceri, fara sa aiba el afaceri, fara sa aiba bani, dar sa nu fie prost imbracat, care sa vorbeasca pe limba noastra dar sa nu fie de la tara, care sa fie puternic dar nu obraznic, sa nu fie nou-venit in joc dar sa nu aiba parinti ********i, sa vorbeasca limbi straine dar sa nu ne priveasca de sus si sa nu foloseasca prea multe neologisme. Sa ii loveasca pe hoti, dar doar pe cei care nu ne plac noua. Sa ii omoare pe nemernici dar nu si pe noi. Sa fie perfect moral, vertical, sa nu faca compromisuri, dar la o adica sa fie bun, sa se descurce, nu ne intereseaza cum. Sa aiba o moralitate impecabila, sa nu-i placa femeile (dar sa nu fie homosexual) sa nu-i placa bautura (dar sa nu fie un scortos plictisitor), sa faca bancuri (dar numai bancuri bune), etc. Ce dracu. Ce-i asa greu?

Iarasi vin si zic: Alegerea, daca e alegere si nu o gluma, se face tot timpul intre doua (sau mai multe) variante neconvenabile. Tocmai acolo apare notiunea de alegere. Altfel e simplu. Ce e mai bine sa fii: bogat, frumos si destept sau sarac, urat si prost? Asta nu e o alegere. Alegerea e atunci cand nu prea ne place nici o varianta dar incercam sa o gasim pe cea mai putin rea. In esenta, “raul cel mai mic” este o definitie a alegerii.

Asa ca, ia miscati voi funduletele voastre pretioase si duceti-va la vot. Da, e nasol. Variantele sunt neplacute. Dar asta e. Sunteti exact ca acei copii razgaiati care daca incepeau sa piarda ziceau ca ei nu se mai joaca. Sunteti ca niste primadone. Vreti aia, vreti ailalta, cand trebuie sa faceti si voi ceva mic, nesemnificativ, NU. Aaaa, e prea mic?. Vreti sa capatati o jucarie mai mare? Considerati ca votul e prea putin semnificativ? Vreti o stampila mai mare? Una de 10 voturi e bine? De 100? Ziceti, ca poate aranjam.

Nu va mai ganditi atat ca nu conteaza, ca nu merita, ca nu are sens, ca voi sunteti deasupra. Altii, muuult mai destepti decat voi si decat mine au determinat ca are sens si conteaza si ca nimeni nu e deasupra. Ia fiti voi cuminti un pic. Si va rog sa nu ma omorati cu argumentele obisnuite. Credeti-ma va rog eu, cunosc toate argumentele pentru care nu mergeti la vot. Singurul pe care il accept e lenea. (http://sorin.greencore.ro/2009/11/17/hai-si-cu-alegerile/)


Simplu, mergi la vot sau nu?

Elphax
18th November 2009, 23:35
Normal, e o chestie de bun simt ;)

Lordul
18th November 2009, 23:38
Da!

Andrei_23
18th November 2009, 23:41
Normal, e o chestie de bun simt ;)

Fata de cine?...daca nu merg la vot ar trebui sa-mi fie rusine ?

YoYoyOi
18th November 2009, 23:41
Bineinteles. N-am ratat niciodata ocazia de a-mi spune parerea prin vot.

Datenshi
18th November 2009, 23:46
Categoric.

Tyler Durden
18th November 2009, 23:47
In primul tur da, in al doilea tur nu. Nu are rost sa aleg intre Scylla si Carybda.

zebe
18th November 2009, 23:50
Fata de cine?...daca nu merg la vot ar trebui sa-mi fie rusine ?

Nu votezi, 5 ani de acum inainte nu te plangi. Simplu.

Eu ma duc!

Elphax
18th November 2009, 23:56
In primul tur da, in al doilea tur nu. Nu are rost sa aleg intre Scylla si Carybda.

pai daca sunt destui care nu voteaza Scylla sau Carybda in primul tur poate o sa fie bine ;)

TenisFan
19th November 2009, 00:05
Cernea ftw!

Andrei_23
19th November 2009, 00:09
Nu votezi, 5 ani de acum inainte nu te plangi. Simplu.

Eu ma duc!

Am tot dreptul sa ma plang si daca nu merg la vot...eu ma plang de pe acuma ca nu am cu cine vota.

Sergiu
19th November 2009, 00:09
Eu nu sunt de acord cu ce se spune în articol. De ce să aleg răul cel mai mic? Am încercat acum 5 ani să-l aleg pe Năstase ca răul cel mai mic, a ieșit Băsescu cică el era răul cel mai mic așa că degeaba încercăm să alegem răul cel mai mic dacă tot rău e.

Mai bine mergem și alegem pe cineva care chiar e capabil și de care suntem convinși că e alegerea cea bună. Dacă iese iarăși răul cel mai mic nu prea o să putem să ne plângem că doar ne așteptam să ne fie rău. (dacă așa am votat nu văd de ce am avea pretenția să ne fie bine)

resita
19th November 2009, 00:09
Am tot dreptul sa ma plang si daca nu merg la vot...eu ma plang de pe acuma ca nu am cu cine vota.

de votul negati ai auzit? :D

zebe
19th November 2009, 00:14
Cernea ftw!

Poate cu un pic mai multa promovare...

newcool
19th November 2009, 00:48
Bineinteles ca merg la vot.Acu intreaba-ne cu cine votam.

Leo
19th November 2009, 09:16
Da.

Radu
19th November 2009, 09:44
Da,normal ca o sa merg!Vadim trebuie sa fie sus!:ok:

Vladek
19th November 2009, 09:45
Da si pun stampila pe roackar :D . Pacat ca n-a pus vreo poza cu el cu tricou Slayer (are una cu Metallica), sa se oftice bisericosii :D

Si in turul doi cred ca o sa merg sa-mi anulez votul.

J.Bond
19th November 2009, 09:46
Da.;)

moty
19th November 2009, 10:09
Pana aseara inclinam sa ma duc, dar dupa confruntarea sublima, dar care a lipsit cu desavarsire, m-am hotarat: nu ma duc!

Bancaru
19th November 2009, 10:27
Mi s-a parut Cernea un pic naiv. Este plin de prințipii. Nu a pus niciodata un sacou pe el. Asta nu e o chestie care sa prinda si care sa iti aduca prea multe voturi. Dar ne-am linistit, daca pune sacoul parul nu si-l taie. Sa speram ca o sa se spele. Ma duc la vot in turul 1 si votez cu. In turul doi ma duc daca am de ales intre Scylla si Carybda. Tyler, dar cine e Scylla si cine e Carybda?
Daca am de ales intre http://images3.wikia.nocookie.net/uncyclopedia/images/7/78/Popeye.jpg sau http://www.farmaciastejara.ro/images/Dr.%20Mom%20pastile%20pentru%20gat.jpg nu ma duc.

Celso
19th November 2009, 10:36
ma mai gandesc

zebe@ am tot dreptul sa comentez chiar daca nu votez, pt ca voi comenta pe banii pe mei;)

Nightwish
19th November 2009, 11:56
Da

Nole17
19th November 2009, 14:14
Inca nu mam decis.
Fiecare cetatean care isi plateste taxele are dreptul sa comenteze felul in care ii sun administrati banii, chiar daca a votat sau nu a votat. :ok:

krapulax
19th November 2009, 15:06
Pacat ca n-a pus vreo poza cu el cu tricou Slayer (are una cu Metallica), sa se oftice bisericosii
nu ma oftic din cauza tricourilor, ci pentru ca e ingust la minte. de fapt nu ca ma oftic, doar ca mi-e antipatic.

intre geoana si nea traian alegerea este imposibila. ca e ciuma rosie:drak:, ca e portocalie:mda: nu vreau sa ma fac, prin umilul meu vot, responsabil de niciuna :cya:. acum nu mai exista rau mai mic si rau mai mare. **** turul 2!

Tyler Durden
19th November 2009, 15:08
Turul doi este pentru noi/Iliescu doi!

Bancare, asteapta putin si o se vezi cine e Scylla si cine-i Carybda.:D

resita
19th November 2009, 16:21
Geniala reclama asta care apare si pe OLS

http://img687.imageshack.us/img687/7642/capture14c.jpg (http://img687.imageshack.us/i/capture14c.jpg/)

Bancaru
19th November 2009, 16:33
Hainele cele noi ale imparatului.

Lucian86
19th November 2009, 18:39
In primul tur nici vorba. In turul al doilea poate ca voi vota anti-basescu:drak:

El Pistolero
19th November 2009, 19:00
ma duc in primul tur,in al doilea daca o sa fie basescu cu geoana ma mai gandesc

michai
19th November 2009, 19:07
sigur ca ma duc:ok:

zebe
19th November 2009, 19:28
ma mai gandesc

zebe@ am tot dreptul sa comentez chiar daca nu votez, pt ca voi comenta pe banii mei;)

Tu poti alege cine sa te reprezinte. Sa zicem ca vrei sa-ti pui toata averea in banca si ii lasi pe altii sa aleaga banca. Astia aleg banca, dar aleg una proasta care da faliment dupa un timp si tu...tu ramai cu buza umflata. Poti sa dai vina pe cine vrei, dar tot tu ai fi cel care a vut proasta inspiratie de a-i lasa pe ceilalti sa decida pentru tine. Chiar nu am inspiratie la ora asta, habar nu am daca mi-am facut punctul de vedere inteles, dar asta-i parerea mea.

In alta ordine de idei:

http://hritcu.files.wordpress.com/2009/10/poster-remus-cernea11.jpg

Hingherul
19th November 2009, 19:30
merg pune-mi-as stampila pe Base :D

zebe
19th November 2009, 19:35
Si eu l-as stampila pe Base. Pe chelie.

Celso
19th November 2009, 20:00
deci ar trebui sa avem o prezenta la vot de 90%, din cate vad:D ...desi nu cred ca va fi mai mare de 45%:)

Zabriskie
19th November 2009, 20:27
cernea ftw!


ma duc in primul tur, in al doilea daca o sa fie basescu cu geoana ma mai gandesc

+1

YoYoyOi
19th November 2009, 20:32
deci ar trebui sa avem o prezenta la vot de 90%, din cate vad:D ...desi nu cred ca va fi mai mare de 45%:)

pai noi suntem constiinciosi... Chiar ar fi o minune daca ar fi 45% prezenta la vot

resita
19th November 2009, 20:37
pai noi suntem constiinciosi... Chiar ar fi o minune daca ar fi 45% prezenta la vot

parerea mea este ca prezenta va fi undeva pe la 55% la aceste alegeri si asta doar datorita unui candidat

nu uitati, multa lume va merge la vot si va vota negativ

Hard
19th November 2009, 20:48
o baba , iese suparata din cabina de vot si se indreapta catre presedintele sectiei de votare:
- maica, nu te supara, cum se scrie "futuva" ?


asadar, merg la vot, bineinteles :D
imi e frica sa nu se voteze prea mult "impotriva" si sa iasa tot el ... :)

Marius
19th November 2009, 21:07
degeaba se voteaza impotriva resita, daca voturile astea sunt disipate in "n" candidati... turul 2, din pacate, se pare ca e infioratorul base-geoana... :(:(

da, merg la vot si-l votez pe antonescu, initial voiam sa votez cu remus cernea, dar daca ii dau votul meu acum nu fac absolut nimic, pe cand o stampila pe crin il poate duce in turul 2...

zebe
19th November 2009, 21:30
degeaba se voteaza impotriva resita, daca voturile astea sunt disipate in "n" candidati... turul 2, din pacate, se pare ca e infioratorul base-geoana... :(:(

da, merg la vot si-l votez pe antonescu, initial voiam sa votez cu remus cernea, dar daca ii dau votul meu acum nu fac absolut nimic, pe cand o stampila pe crin il poate duce in turul 2...

Cam asa gandesc si eu, cu mentiunea ca probabil o sa votez totusi cu Cernea in primul tur.

Urmuz
19th November 2009, 22:04
Merg la vot si pun stampila pe Basescu.

Elvis81
20th November 2009, 07:07
Merg sa il votez pe Antonescu,desi doar o minune il poate duce in turul doi...nu m-as fi dus,dar deja fac alergie cand il vad pe basescu.Imi vine sa ma dau cu capul de perete cand ma gandesc ca in turul 2 voi fi nevoit sa votez cu geoana:headbang:

Edit trebuia pusa si optiunea "pe 22 ma plimb cu autocarul"...cel putin o persoana a trebuit sa voteze "Da" in lipsa acestei optiuni:D

Marius
20th November 2009, 07:52
Imi vine sa ma dau cu capul de perete cand ma gandesc ca in turul 2 voi fi nevoit sa votez cu geoana:headbang:


chiar crezi ca geoana e "raul mic"? :(:(

Elvis81
20th November 2009, 08:22
dintre el si basescu DA...de fapt e raul mare,insa base e raul urias

Sorin Blaj
20th November 2009, 12:17
Nu stiu ce doriti voi, dar eu chiar nu mai vreau sa-l vad pe iliescu de mana cu geoana, dupa anuntarea rezultatelor alegerilor. Imaginea lui nastase din 2004, cand toti au disparut ca sobolanii si l-au lasat sa se descurce singur este perfecta pentru mine. I-o doresc si lui geoana, ca sa stie cum sta treaba in psd si cu psd-ul.

J.Bond
20th November 2009, 14:32
Corect, Sorin.;)

Celso
20th November 2009, 16:17
nici eu nu imi mai doresc sa il vad pe Base de mana cu Elena Udrea & Co:D

Sorin Blaj
20th November 2009, 18:28
Inseamna ca iliescu si geoana vor fi pe gustul tau.

Celso
20th November 2009, 18:39
dintre ei si Base ii prefer pe astia, imi ajung minciunile lui:mda:

Sorin Blaj
20th November 2009, 18:41
Chestiune de gusturi. Romania era departe acum fara iliescu si psd. Daca tu iti doresti sa ajunga iar la presedintie si guvernare ...

Datenshi
20th November 2009, 18:52
Pai omul a zis ca nu il prefera pe basescu, poate ca voteaza cu Antonescu. Chestia cu "am fi fost departe" ramane o simpla supozitie.

Celso
20th November 2009, 18:55
bag pe Cernea in primul tur

Nole17
20th November 2009, 18:57
Merg sa votez pe Antonescu, sper sa se intample o minune si sa ajunga in turul 2 ::confused:
Nu il mai vreau pe basescu sub nici o forma :rosu:

Sorin Blaj
20th November 2009, 19:00
Pai omul a zis ca nu il prefera pe basescu, poate ca voteaza cu Antonescu. Chestia cu "am fi fost departe" ramane o simpla supozitie.

Duminica seara vom vedea cine cu cine va fi in turul doi. Tare ma tem ca Antonescu si-a dat seama prea tarziu cine este adversarul sau principal.

Ca un sportiv care vrea sa castige medalia de aur la Jocurile Olimpice si uita ca mai intai trebuie sa se califice.

Marius
20th November 2009, 22:53
bag pe Cernea in primul tur

multumesc!

o sa ma duc la remus sa-i cer o marire de salariu, am mai convins un votant :D

na markare ca m-am dat de gol :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Tyler Durden
21st November 2009, 00:19
Stai linisitit, ca te ginise lumea demult.:D

Hingherul
21st November 2009, 00:48
Base, Base, Base!

Charon
21st November 2009, 01:26
decizia de a nu merge la vot mi-a fost intarita de aceasta "dezbatere" lipsita de substanta,daca dupa 20 de ani de libertate aceasta societate a reusit sa produca asemenea candidati,inseamna ca cioclul a terminat de sapat.......asteptam preotii si bocitoarele!
ma felicit ca nu voi legitima pe nimeni cu votul meu!

p.s. Tudor Chirila reper de moralitate?:happy