PDA

View Full Version : Cupa mondiala 2009/2010, prima etapa: Kuusamo (FIN) 26-28 noiembrie



TheMentalist
18th November 2009, 14:47
Cupa Mondiala la sarituri cu schiurile va debuta in tara celor 1000 de lacuri, la Kuusamo. Este interesant sa vedem care va fi forma saritorilor la startul sezonului olimpic. Va reusi Schlierenzauer sa isi apere globul de cristal? Care vor fii adversari sai? De vazut si forma lui Malysz in acest debut de sezon sa vedem daca va fi in forma pentru Vancouver 2010, ultima sansa a lui de a castiga titlul olimpic. Insa marea intrebare este daca va reveni Janne Ahonen chiar din prima etapa a Cupei Mondiale.

Programul de la Kuusamo:

Joi, 26 noiembrie, ora 19:00, calificari
Vineri, 27 noiembrie, ora 18:00, etapa pe echipe
Sambata, 28 noiembrie, ora 16:00, etapa individuala

ducus
18th November 2009, 16:20
Prima etapa in nocturna, hmmm...interesant. Sa-l vedem pe marele Jahonen in actiune, daca va mai face fata dupa 1 an de absenta. :p

theodor
21st November 2009, 12:39
1an de absenta inseamna, intr-adevar ceva. Cred, insa, ca Janne va forta, mai ales ca are de indeplinit obiectivul vietii sale de saritor : o medalie olimpica.


PS

Cu ocazia inceperii noii sesiuni de sarituri, ii salut pe amatorii acestui sport si, in general, pe toti membrii forumului.

Welcome! :yeah::ok::bere:

TheMentalist
21st November 2009, 14:21
Salutari si tie theodor. Sper sa avem cati mai multi fani in acest an aici pe forum.

TheMentalist
23rd November 2009, 19:33
Echipele care vor participa la Kuusamo

Finland: Janne Ahonen, Janne Happonen, Ville Larinto, Harri Olli
National group: Matti Hautamaeki, Kalle Keituri, Kai Kovaljeff Sami Niemi

Germany: Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Michael Neumayer, Georg Späth, Andreas Wank, Pascal Bodmer

Austria: Gregor Schlierenzauer, Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern, Martin Koch, Andreas Kofler, Manuel Fettner

Norway: Tom Hilde, Anders Jacobsen, Vegard Hauke Sklett, Bjoern Einar Romoeren, Kenneth Gangnes, Johan Remen Evensen

Russia: Dimitri Vassiliev, Denis Kornilov, Dimitri Ipatov, Ilja Rosliakov, Pavel Karelin

USA: Nick Fairall, Nick Alexander, Mike Glasder, Johnny Lyons

Poland: Adam Malysz, Lukasz Rutkowski, Kamil Stoch, Piotr Zyla, Marcin Bachleda, Krzysztof Mietus

France: David Lazzaroni, Emmanuel Chedal, Vincent Descombes Sevoie, Nicolas Mayer

Switzerland: Simon Ammann, Andreas Kuettel, Pascal Egloff Remi Francais

Slovenia: Robert Kranjec, Jenej Damjan, Primoz Pikl, Mitja Meznar

Czech Republic: Roman Koudelka, Jakub Janda, Martin Cikl, Lukas Hlava

Sweden: Isak Grimholm, Carl Nordin

Japan: Noriaki Kasai, Takanobu Okabe, Daiki Ito, Fumihisa Yumoto, Shohei Tochimoto, Taku Takeuchi

Deci se pare ca Ahonen va fi prezent:)

theodor
23rd November 2009, 20:12
Echipele care vor participa la Kuusamo

Finland: Janne Ahonen, Janne Happonen, Ville Larinto, Harri Olli
National group: Matti Hautamaeki, Kalle Keituri, Kai Kovaljeff Sami Niemi

Germany: Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Michael Neumayer, Georg Späth, Andreas Wank, Pascal Bodmer

Austria: Gregor Schlierenzauer, Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern, Martin Koch, Andreas Kofler, Manuel Fettner

Norway: Tom Hilde, Anders Jacobsen, Vegard Hauke Sklett, Bjoern Einar Romoeren, Kenneth Gangnes, Johan Remen Evensen

Russia: Dimitri Vassiliev, Denis Kornilov, Dimitri Ipatov, Ilja Rosliakov, Pavel Karelin

USA: Nick Fairall, Nick Alexander, Mike Glasder, Johnny Lyons

Poland: Adam Malysz, Lukasz Rutkowski, Kamil Stoch, Piotr Zyla, Marcin Bachleda, Krzysztof Mietus

France: David Lazzaroni, Emmanuel Chedal, Vincent Descombes Sevoie, Nicolas Mayer

Switzerland: Simon Ammann, Andreas Kuettel, Pascal Egloff Remi Francais

Slovenia: Robert Kranjec, Jenej Damjan, Primoz Pikl, Mitja Meznar

Czech Republic: Roman Koudelka, Jakub Janda, Martin Cikl, Lukas Hlava

Sweden: Isak Grimholm, Carl Nordin

Japan: Noriaki Kasai, Takanobu Okabe, Daiki Ito, Fumihisa Yumoto, Shohei Tochimoto, Taku Takeuchi

Deci se pare ca Ahonen va fi prezent:)



Din pacate, nu e decat o singura etapa individuala. Parca anii in anii trecuti erau 2. Ma rog, asta e.

PS

Antrenorii sunt aceiasi?

TheMentalist
23rd November 2009, 20:19
Din pacate, nu e decat o singura etapa individuala. Parca anii in anii trecuti erau 2. Ma rog, asta e.

PS

Antrenorii sunt aceiasi?

Si in anii trecuti tot o etapa individuala si una pe echipe era la Kuusamo, despre antrenori habar n-am:D

theodor
23rd November 2009, 21:01
Si in anii trecuti tot o etapa individuala si una pe echipe era la Kuusamo, despre antrenori habar n-am:D



Da... Nu conteaza antrenorii , cat saritorii! :)

whisper
24th November 2009, 07:11
/hello ce bine ca incepe sezonul de sarituri cu schiurile!
sper sa fie un sezon interesant! :ok:
eu cred ca Jahonen chiar daca a revenit dupa un an poate sa aibe rezultate foarte bune! Plushenko a revenit dupa 4 ani si a reusit un rezultat bun la cupa Rusiei - cine nu stie Plushenko e patinator.


Buna tuturor! si bine ati revenit!

theodor
24th November 2009, 14:22
:cya:
/hello ce bine ca incepe sezonul de sarituri cu schiurile!
Sper sa fie un sezon interesant! :ok:
Eu cred ca jahonen chiar daca a revenit dupa un an poate sa aibe rezultate foarte bune! Plushenko a revenit dupa 4 ani si a reusit un rezultat bun la cupa rusiei - cine nu stie plushenko e patinator.


Buna tuturor! Si bine ati revenit!



u2 :cya:

janne ahonen
24th November 2009, 18:17
salutare tuturor.Deci pana la urma Janne a revenit,ce frumos ar fi sa si castige,sau macar un podium.

Garmisch
24th November 2009, 22:42
Bine ati revenit! Salutari tuturor! Sunt nerabdatoare sa il revad pe Janne

whisper
25th November 2009, 00:34
Multumesc, Teodor :)

Eu sunt nerabdatoare sa ii vad pe toti..sper sa vedem si nume noi si cu rezultate interesante. si sa fie un sezon disputat.

theodor
25th November 2009, 08:37
Multumesc, Teodor :)

Eu sunt nerabdatoare sa ii vad pe toti..sper sa vedem si nume noi si cu rezultate interesante. si sa fie un sezon disputat.


You're welcome! :)
Si sa stii ca, intr-adevar va fi un sezon f disputat , dar cel putin ciudat, mai ales prin prisma noului regulament impus de FIS.

TheMentalist
25th November 2009, 14:40
You're welcome! :)
Si sa stii ca, intr-adevar va fi un sezon f disputat , dar cel putin ciudat, mai ales prin prisma noului regulament impus de FIS.

Deci pana la urma ramane tampenia asta de regulament?

Cristy RVD
25th November 2009, 14:57
Tampenia asta ma face sa privesc altfel sportul asta pe care l-am urmarit atatia ani cu mare interes.Prin regulamentul asta se distrug farmecul si spectacolul :(

Ard de nerabdare sa-l vad pe Schmitt mai ales la Vancouver:D

theodor
26th November 2009, 11:21
Deci pana la urma ramane tampenia asta de regulament?


Nu stiu. N-am nici cea mai vaga idee. Vom vedea ce-o fi.

TheMentalist
26th November 2009, 14:57
Lista de start a calificarilor: http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3001/2010JP3001SLQ.pdf

TheMentalist
26th November 2009, 18:31
In a doua runda de antrenamente Ahonen a sarit 143 de metri, din pacate nu am rezultatele primei runde de antrenamente

whisper
27th November 2009, 02:18
Multam de info, Ionut :)
Se pare ca Ahonnen isi doreste sa castige CM si sigur se gandeste si la JO :)

Redboy
27th November 2009, 11:59
ca-n fiecare an, probleme atmosferice la Kuusamo... nici nu stiu daca sa mai deschid televizorul pentru etapele de azi si de maine...

just kidding, dar totusi... m-am saturat ca in fiecare debut de sezon sa existe amanari, reprogramari...

TheMentalist
27th November 2009, 14:37
Calificarile vor avea loc astazi la 16:30, pacat ca s-au amanat, mai erau doar vreo 25 de sportivi, dar ca sa va faceti o parere aproximativa despre forma saritorilor aici sunt rezultatele antrenamentelor de la Kuusamo (http://www.fis-ski.com/pdf/2010/JP/3001/2010JP3001RLT.pdf)
Nu stiu daca calificarile vor mai fi transmise de Eurosport dar nu uitati la ora 18:00 de etapa pe echipe.

Redboy
27th November 2009, 14:58
sunt foarte curios sa vad care dintre echipe este in cea mai buna forma. (si ma rog sa nu fie vorba de austria...)

sper doar sa se desfasoare fara probleme etapa de azi... desi, sunt cam pesimist in privinta acestui lucru.

TheMentalist
27th November 2009, 15:11
In programul TV arata ca vor fi transmise calificarile de la 16:30\:D/

Redboy
27th November 2009, 19:12
URASC austriecii !! :headbang:

Sper sa dea lovitura Germania in a doua mansa. Doar 10 puncte despart cele doua echipe, deci sper in continuare. Am mare incredere in Schmitt si Bodmer (care m-a surprins in mod placut in acest debut de sezon, si cred ca vom vedea lucruri frumoase in continuare de la el) ca pot face diferenta.

Cristy RVD
27th November 2009, 19:48
Nemtii cred ca si-au gasit in sfarsit un tanar talentat (si eu un nou favorit:D ).Pascal Bodmer a sarit 138,5 respectiv 135,5 metri :ok:

Redboy
27th November 2009, 19:51
Daaaa.... rateaza saritura Schlierenzauer.... 112m ... Daaaa.

Acum, sper sa nu ma dezamageasca Schmitt in ultimul schimb...

Si intr-adevar, o sa vedem multe de la Bodmer in sezonul asta.

Garmisch
27th November 2009, 19:54
" daaaa"...Cred ca Austria si-a luat " la revedere" de la victorie :((...

Redboy
27th November 2009, 20:01
nuu... :(

Garmisch
27th November 2009, 20:01
Victorie Austria :X...Next time, redboy :)

Redboy
27th November 2009, 20:08
Sa speram...

Mare ocazie a irosit Martin astazi... ma pregateam sa sar si eu in sus si... 123m :(

Imi ramane acum sa-mi doresc ca Ammann sa castige maine. Daca se baga in seama si castiga "ºliri" ori "morghi" ori "loiþl", arunc televizorul.

Cristy RVD
27th November 2009, 20:28
Ce ma streseaza ca Schmitt rateaza cand ti-e lumea mai draga :( asa facea si sezonul trecut, ba prima saritura, ba a 2-a trebuia sa fie mai modesta, rareori a reusit 2 sarituri apropiate ca valoare.

TheMentalist
27th November 2009, 21:06
Deci calificarile au fost castigate de Noriaki Kasai cu 134 de metri, pe doi Andreas Kofler cu 133,5 metri si pe trei Shohei Tochimoto cu 130 de metri. Imi pare rau pentru Malysz:(, a ratat calificarea desi in competitia pe echipe a sarit chiar si 143 de metri. Ahonen a sarit bine dupa o pauza de un an si jumatate.
La echipe s-a impus Austria, zic eu meritat chiar si prin ratarea lui Schlierenzauer, chiar imi pare rau pentru nemti, daca sarea Schmitt in jur de 130 de metri se impuneau. Imi plac polonezii, au o echipa buna: Stoch, Mietus, Zyla si Malysz. In sfarsit are si Malysz "cu cine sari".
Rezultatele din calificari (http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2798)
Rezultatele la echipe (http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2799)

henry_rares
28th November 2009, 11:25
Cea mai fericita a fost fata mea care tine cu Austria, sa fii vazut ce fericita era ca a "batut-o" pe mama care tine cu Germania!!!! Un adevarat show!
A ! Si bine ati revenit in noul sezon!!!!!!!!!!!!!!

Redboy
28th November 2009, 11:41
Ce ma streseaza ca Schmitt rateaza cand ti-e lumea mai draga :( asa facea si sezonul trecut, ba prima saritura, ba a 2-a trebuia sa fie mai modesta, rareori a reusit 2 sarituri apropiate ca valoare.

Da... daca ne amintim, chiar putea sa faca o minune si sa castige sezonul trecut o etapa (la Innsbruck), dupa ce terminase pe primul loc prima mansa, dar na... tot asa, a ratat, terminand doar pe 3. Ce m-am ofticat atunci... mai ales ca i-a lasat pe primele 2 locuri pe Loitzl si Schlierenzauer.

Poate lasa odata obiceiul asta... Mai ales ca este la ultimele lui sezoane, si inca pare ca mai poate sa ne arate ceva bun.

Sa vedem diseara...

theodor
28th November 2009, 17:47
Prima etapa a fost castigata de norvegianul BE Romoeren. Germanul Pascal Bodmer a inregistrat cea mai buna performanta a carierei sale, ocupand pozitia a 2-a. Pe locul 3 s-a situat Wolfgang Loitzl.
Finlandezii au avut prestatii dezamagitoare, cea mai neplacuta surpriza fiind eliminarea lui Janne Ahonen din prima mansa, cand a sarit doar 115,5m.
Evolutii slabe au avut in prima mansa si Gregor Schlierenzauer, si Simon Ammann, cu sarituri de cate 124,5m. In mansa a 2-a , Simon a evoluat mult mai bine , zburand 140m.

Redboy
28th November 2009, 18:10
Ce echipa are Germania !!

Ma bucur pentru Romoeren, pare a fi in forma, si sper ca Ammann sa revina acolo unde ii este locul.

M-asteptam la o performanta din partea lui Bodmer... Si iat-o. Daca ramane constant, cred ca poate termina in primii 5 sezonul asta. Si, cand ne gandim ca sezonul trecut a strans doar 20 si ceva de puncte. :)

Totusi, e prea devreme pentru pareri. Sa vedem ce va fi si in etapa viitoare la Lillehammer.

theodor
28th November 2009, 18:36
Per ansamblu etapa, cele mai bune evolutii le-au avut saritorii norvegieni. S-au prezentat bine si germanii (Bodmer, Uhrmann, chiar si Martin Schmitt), japonezii(3 saritori in primii 10! ). Surprinzator de slabi au fost finlandezii( cea mai buna clasare a avut-o Kalle Keituri, locul 14). Ba, pot spune ca la valoarea lor ziua de azi e de doliu - Ahonen eliminat, Harri Olli a sarit mai slab ca Andrei Balazs(77 m!).
Dar sa nu anticipam, e doar prima etapa, pana la final e drum lung, si sper sa vedem evolutii bune si foarte bune atat din partea saritorilor consacrati, cat si a celor in devenire.

Rezultatele etapei individuale , aici:


http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2800

Si, deocamdata , asta e si clasamentul general al Cupei Mondiale .

whisper
29th November 2009, 07:34
Victorie Austria :X...Next time, redboy

Care data viitoare? :evil: Nu se lasa - sau mai bine zis, sper sa nu se lase - austrieci!
Ma bucur ca a castigat Austria. Si imi pare rau pentru Schliri...a avut vant neprielnic, de aceea a ratat saritura. Bine despre asta nu poate fi vorba si in cazul intrecerii individuale, dar isi revine el:ok:
Intr-adevar nu imi doream ca tocmai Schmitt sa greseasca dar asta e.

Felicitari Austriei si lui Romoeren! /hello

@henry_rares: bine ati revenit si dvs.

@Teodor: Intr-adevar a fost o etapa buna pentru norvegieni, nemti si japonezi! Sper sa continue in ritmul asta! :) nu imi pare rau pentru finlandezi, dar e surprinzator pt ca au valoare si apoi in concursul pe echipe au sarit bine. :)
In concursul pe echipe norvegienii s-au prezentat destul de prost dar au avut rezultate in competitia pe echipe, la finlandezi a fost invers.

loriana
29th November 2009, 13:35
Mi s-a parut mie sau regulamentul ce a fost in vara, totusi nu a fost aplicat?
Bun venit intr-un nou sezon! Se anunta a fi unul bun! :ban:

theodor
29th November 2009, 13:51
Prevederile noului regulament nu se aplica deocamdata. Exceptie vor face etapele din Turneul Nordic.

henry_rares
29th November 2009, 19:12
Intradevar nu ne asteptam la eliminarea lui Ahonnen si nici al lui Harri Olli. Dar nu trebuie sa-i luam in ras...... Se pare ca si cei mai buni au zile negre si ...... sunt depasiti chiar si de ai nostrii. Si inca nu ne-am pierdut increderea in Schmitt.

Sii .... nu trebuie sa ne luati cu Dvs. noi ne consideram tinere. Henry face doar 14 ani in mai ( considerata deja batrana ptr. acest sport), si mama ei, adica eu, 35.

Cristy RVD
29th November 2009, 19:45
Eu din ce am vazut regulamentul este aplicat in combinata nordica.

Zilele trecute am vazut cum cineva care a sarit 128 m a trecut pe primul loc in fata altuia care sarise 134,5 sau ceva de genul asta :shocked:

TheMentalist
29th November 2009, 21:49
Da, regulamentul nou este aplicat in combinata nordica.

O etapa individuala destul de surprinzatoare. Nu ma asteptam sa castige Romoeren. Dezamagitori Ammann si Schlierenzauer, totusi Ammann s-a revansat in a doua mansa dar in prima mansa a lasat de dorit. Ahonenn nici macar nu a ajuns in a doua mansa:( Ce sa mai zic de Malysz care nici nu s-a calificat. Din pacate in aceasta etapa individuala cea mai lunga saritura a fost de 141 de metri, cu un metru in spate fata de distanta trambulinei. Sa speram cu lucrurile se vor indrepta la Lillehammer, unde sa speram ca spectacolul nu va lipsi.

Oricum, bine ca a inceput sezonul alb:yeah: mi-a fost dor sa vad sarindu-se pe zapada:)

whisper
30th November 2009, 00:51
Noul regulament nu se aplica de acum au zis sa il mai testeze in turneul nordic si din ce am inteles si in turneul pe echipe(cel din Germania, am uitat cum se cheama exact).

@henry_rares: Scuze! :ok:
Nu ii luam in ras! Se poate intampla oricui :)

Ma bucura ca parca si-a revenit Koffi(Andi Koffler) :thinkso: Bine e doar prima etapa vom vedea in continuare ce va face. Dar sper sa imi confirme parerea! :ok:

Xplosion
30th November 2009, 02:13
Din punctul meu de vedere noul sezon a inceput destul de frumos chiar daca aici vad putina dezamagire ...personal nu pot decat sa ma bucur pentru inceputul promitator al saritorilor germani, desi asteptam mai mult de la spaeth,saritorul in care antrenorul werner schuster isi punea sperantele inaintea inceperii acestui sezon... la capitolul plusuri se pare ca bodmer incepe sa confirme increderea care i`a fost acordata inca din sezonul trecut, desi ascensiunea ma asteptam sa vina din partea campionului mondial de la juniori andreas wank... neumayer in nota normala, desi poate mai mult, schmitt sunt sigur ca va intra din nou in top 10... iar uhrmann ,se pare ca va fi ultimul sau sezon si sare excelent ... si chiar daca sunt un pic rautacios... ma bucur ca austriecii au mai iesit putin din prin plan, sa mai lase si pe altii ca m`am plictisit, mai ales de schlierenzauer

theodor
30th November 2009, 08:56
Nu inteleg de ce nu participa(indiferent de rezultate) si saritorii nostri.
Daca stai mereu pe "banca de rezerve" nu vei obtine niciodata rezultate.

Redboy
30th November 2009, 10:10
@theodor - cred c-o sa se prezinte in calificari la olimpiada...

TheMentalist
30th November 2009, 10:57
@theodor

Parca spuneai anul trecut ca vrei sa inregistrezi competitiile de sarituri cu schiurile, ai gasit vreo modalitate?