PDA

View Full Version : Raportul anual de tara al Comisiei Europeene pentru Romania



rasheedkpenny
5th October 2004, 09:12
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2004/10/041003_raport_de_tara.shtml

Pentru cei interesati! :)

viole(n)t
6th October 2004, 08:33
Pt ca aici e sectziunea mass-media, as vrea sa evidentiez paragraful care face referire la acest aspect:

Libertatea de expresie sub semnul īntrebării

Mai dur decāt anul trecut este īnsa capitolul privind libertatea de expresie -- a cărei realizare practică, avertizează raportul, poate fi afectată de unele probleme structurale.

Acumularea datoriilor marilor trusturi de presă, inclusiv majoritatea marilor staţii de televiziune privată, tolerată de stat, le poate compromite independenţa editorială şi duce la auto-cenzură.

Studiile de monitorizare a presei au observat că buletinele de ştiri TV sunt mult mai puţin critice faţă de guvern decāt presa scrisă, arată raportul, şi există relatări credibile că oficiali locali folosesc funcţia publică pentru a influenţa politica editorială a mediilor locale, de exemplu prin acordarea selectivă a contractelor de publicitate.

Comisia Europeană citează şi un recent raport independent, sugerānd că aceeaşi politică ar fi utilizată la nivel naţional.

Īn ultimul an, Comisia notează că a crescut numărul de cazuri de agresiuni īmpotriva ziariştilor de investigaţie, mai ales din presa locală.

Este o tendinţă alaramantă, arată raportul, iar pānă acum anchetele au avut un succes limitat.

rasheedkpenny
6th October 2004, 09:47
Ceea ce este mai grav: in raportul de tara al CE care va aparea zilele astea se spune clar ca fata de anul trecut cand presa era relativ neingradita, anul asta presa nu mai are din libertatea de odinioara (vezi anul trecut). Asta e o mare chestie!

In plus la ce sa ne asteptam de la "sefii" mass-mediei romanesti cand sunt subjugati PSD-ului datorita ingineriilor financiare facute si a neplatii darilor catre stat... vezi: PRO, Antena1, National... ca sa nu mai vorbim de TVR1, care doar au buget... de stat! :)


Dupa cum spuneam si eu pe un alt thread...

Pacala
11th October 2004, 02:03
si tu chiar crezi ca anul trecut preasa era mai libera ca anul asta?
poate o fi an electoral si de aia :D

poate acum au priceput si altii anumite lucruri sau poate unii de ...sus au interes sa fie romanii cat mai "bagati in corzi" cand cer intarea in UE si sa accepte unele conditii care nu se spun niciodata presei si muritorilor de rand dar apar in intelegerile dintre politicieni.

Utilizator
12th October 2004, 18:50
Raportul de tara a fost nesperat de bun si ar trebui sa fim fericiti, mai avem o sansa. Am revenit in rand cu bulgarii :) si putem spera cu sanse mari la intrarea in UE in 2007.
Realitatea "din teren" se va corecta mai repede daca vom deveni tara membra, indiferent cine va fi atunci la putere. Vorba bancului: "una e politica interna si alta e politica externa". Daca vom intra in UE in principal va fi meritul tuturor romanilor care au suportat tot felul de privatiuni si curbe de sacrificiu si nu atat al oamenilor politici.

vasile314tzurka
13th October 2004, 08:45
"mai avem o sansa"... hm... nu cred ca e vorba de sansa, ci de faptul ca ue ne vrea oricum si "girbovi" si aiurea. oamenii politici oricum nu au vreo "vina" aici.

Utilizator
13th October 2004, 10:21
Nu ne vor chiar oricum, vor sa vada ca desi suntem "garbovi" mai sunt sanse sa ne forteze ei sa ne indreptam spatele :)
Eu zic ca e o sansa imensa, daca nu intram in UE ramanem periferie pe veci din toate punctele de vedere.

vasile314tzurka
13th October 2004, 10:30
tu chiar crezi ca nu intram? pai daca ar fi asa nu am avea vreo sansa. ei incearca sa forteze si noi ne facem ca suntem baieti buni. nu de alta dar vin si alegerile si nastase cum sa-l bage pe unul ca paunescu in parlament? daca le-ar fi fost frica nu ar fi defilat cu indivizii astia.

presa nu e mai libera de niciun fel. e fix ca si in trecut. economicul dicteaza si tunurile guvernamentale isi spun cuvintul.

rasheedkpenny
13th October 2004, 10:32
Eu vad altcumva problema, citand un prieten angajat in cadrul ministerului de resort: "fardam mortul, il imbalsamam, il aranjam, il bibilim... astfel incat sa para viu"

Chestie e ca europenii nu prea cred tot ce li se da pe tava ... cum e normal! De primit or sa ne primeasca, oricum depinde si de buna integrare a tarilor care au aderat anul asta la UE. Daca aceste tari mai avansate decat Romania nu reusesc sa tina pasul, e putin probabil ca Romania sa poata.

Utilizator
13th October 2004, 10:39
Eu cred ca intram, bineinteles, dar daca ne tinem batosi in prostie s-ar putea sa ratam. Bulgarii de ex. nu stau mai bine decat noi, dar sunt vazuti mai bine.
Noi avem si marele talent sa ne autoblamam. De acord cu mizeria din administratia tarii, dar astea-s efemere, pentru noi ca romani e important sa intram acum.

vasile314tzurka
13th October 2004, 10:47
ne autoblamam? iaca na. la mine impresia e pe dos, ca nu cunoastem autocritica si inventam legende. efemerele de care vorbesti tu sunt cam vechi si nu le vad capatul.

Utilizator
13th October 2004, 12:10
Efemerele se vor sfarsi daca accedem la UE si suntem in Nato, cazul mafiei italiene este un exemplu destul de recent. De acord ca rabdarea a ajuns la limita, dar vezi vreo alta solutie? (poate inc-o revolutie :))

Nu cred ca gresesc cand spun ca ne autoblamam. Vezi reactiile din presa la acest raport de tara ca exemplu. Ar trebui sa facem distinctie intre politica interna si cea externa, noi ne cam spalam rufele in public. Tot ca exemplu vezi Ungaria, tara care are o politica externa (si poate un fel de a fi) extraordinara, indiferent de disputele interne.

rasheedkpenny
13th October 2004, 12:24
Bulgarii de ex. nu stau mai bine decat noi, dar sunt vazuti mai bine.


Bulgarii, de ex., stau mai bine decat noi... :) Ei nu au o po****tie asa de mare si nici nu au sectoare cu probleme ca noi: siderurgie, privatizari companii energetice, etc.

Bulgarii au inchis toate capitolele in luna Iulie, noi avem inca capitole de negociere deschise! Concurenta, Justitia... care probabil se vor finaliza in luna noiembrie/decembrie sau in 2005!

vasile314tzurka
13th October 2004, 12:26
justitia se va finaliza pe hirtie doar, cit despre mafia italiana, aia sunt mici copii pe linga ce e aici.

Utilizator
13th October 2004, 12:34
Stau mai bine la capitolul aquis comunitar, dpdv economic, al salariului mediu etc. stau mai prost. Poate au ceva mai putina coruptie, dar asa cum spui si tu, si mult mai putine de furat. Am fost prin Bulgaria si in afara de cateva orase (in special litoralul M. Negre si Sofia partial) restul au aparenta unor comune de pe la noi. Mergi ore in sir prin zone pustii, politistii iau spaga ca pe la noi (inclusiv vamesii), iar in Sofia de vreo 2-3 ani au inceput sa traga retea de gaze. De acord ca e o tara mai mica si teoretic mai usor de revigorat, dar asta e o ipoteza. Si noi avem alte avantaje, problemele noastre sunt la nivel de mentalitate si educatie.
Capitolele de negociere se inchid pentru toti provizoriu, nici macar tarile membre nu le au rezolvate definitiv. A inchide un capitol de negociere inseamna doar ca ti-ai armonizat legislatia cu a UE (inclusiv instrumentele de aplicare) si ca esti pe un drum presupus bun. Din cate cunosc eu le vom inchide si noi anul acesta.

rasheedkpenny
13th October 2004, 13:35
Concurenta se va inchide probabil in luna noiembrie - aici e delicata problema cu ajutoarele de stat...

Capitolul "Justitia" (si implicarea politicii in justitie...) va fi finalizat in luna decembrie, desi se aud voci care spun ca s-ar prelungi inchiderea acestui capitol pentru luna ianuarie/februarie 2005.

De Bulgaria: oricat ne bateam noi cu caramida in piept si ii numeam pe bulgari "ceafa lata" sau "ceafa groasa" se pare ca ne-au cam dat peste nas...

Eu am fost in Bulgaria ultima data prin 95, asa ca nu mai tin minte cum era, oricum eram aveam doar 15 ani si era prima iesire in afara, asa ca nu pot aprecia cum se cuvine... Intre timp lucrurile s-au schimbat si in Ro si in Bulgaria! Totusi parca prin 95 erau ceva mai necivilizati decat noi..

rasheedkpenny
15th October 2004, 09:57
Se pare ca si bulgarii au unele pb. cu justitia:

http://www.expres.ro/externe/?news_id=168972

:)

Utilizator
15th October 2004, 15:59
Rasheed, acum vazusi ca nici "leca nosh detza" nu sunt mai breji ? :)
Nu ca ne-ar incalzi cu ceva...

ricky
15th October 2004, 20:57
UTILIZATORULE, pe unde umbli...toate cele bune de la mine ! :ok:

Am vazut ieri sau miercuri seara REVISTA PRESEI de pe TVR INT. Invitat : d-l SCHWARTZ, directorul de la RADIO DEUTSCHE WELLE .
El a spus ceea ce si unele ziare din RO scriu : "RO, vrea nu vrea, va fi primita in EU ! Pentru aceasta TREBUIE insa sa indeplineasca anumite conditii dar, chiar si cu putine pacate vor fi primiti !"
OK ! Am cam amastecat cuvintele dar...ideea e aceeasi !

Sansa RO si BULGARIE : cele mai ieftine "miini de lucru" din UE !

O zi faina !

P.S. De ce nu ne imping si ne...califica si la FOTBAL ?! :headbang:

Utilizator
18th October 2004, 10:02
Salut Ricky, umblu prin UE ca sa ramanem la tema :)

De remarcat ceea ce spune directorul Deutche Welle, as sublinia remarca acestuia ca vom fi primiti "chiar si cu putine pacate"...E incurajator, dar trebuie sa fim atenti sa nu facem prea multe pacate pana atunci.

La fotbal ca si la integrare mai trebuie sa facem si noi ceva ca sa ajungem in top.

Cucu
18th October 2004, 18:25
nu inteleg obsesia romanilor cu UE-ul asta
vrem sa trecem de la conducatori locali corupti la o coruptie europeana
oare chiar ne facem iluzii ca la cineva ii pasa de Romania?
Fiecare tara are un singur scop, binele ei.

Utilizator
18th October 2004, 19:30
Obsesia romanilor este de a nu ramane izolati cred. Intrarea in UE e o sansa de a intra intr-un grup important de tari si de a acelera ritmul de atingere a unui statut civilizat de trai (aici nu ma refer la salarii ci la civilizatie). Asta e spre bine tarii zic eu.
Ca sa ii pese cuiva de tine trebuie sa te faci interesant pentru respectivul. A deveni interesanti pentru UE e deja un punct castigat pentru tara, indiferent de motivul initial.
Coruptia europeana nu e nici pe departe la fel cu aceea bastinasa, la noi coruptia se pastreaza in formele consacrate de secole, inca trebuie sa dai spaga pentru lucruri firesti.