PDA

View Full Version : A murit maestrul Gheorghe Dinica



Cristian
10th November 2009, 13:42
Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace :(:( Mare pierdere pentru Romania:

O faza din filmul Ultimul Cartus:

iAcmoQ-rV9Q


Actorul Gheorghe Dinica a incetat din viata marti, la varsta de 75 de ani, la Spitalul de Urgenta Floreasca din Capitala, unde era internat 22 octombrie, cu diagnosticul bronhopneumonie, care ulterior s-a complicat, anunta Mediafax. La internare, actorul avea o infectie la plamanul stang, care s-a extins si la cel drept. El a fost diagnosticat cu bronhopneumonie cu stafilococ auriu si candida, pneumonie bazala stanga in remisie, soc septic si disfunctie multipla la organe. Pe 9 noiembrie, Gheorghe Dinica a fost operat de colecist, iar ulterior, starea sa s-a agravat si mai mult.
Unul dintre cei mai mari actori romani
Gheorghe Dinica este unul dintre cei mai mari actori romani. In 1961 a absolvit Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica Bucuresti, la clasa profesoarei Dina Cocea. Actorul comparat de critici cu Robert de Niro a debutat in filmul "Strainul", in anul 1963 si de atunci a jucat in peste 60 de filme, numele sau aparand in distributia unora dintre cele mai importante titluri ale cinematografiei romane: "Prin Cenusa Imperiului", seria aventurilor comisarului Moldovan, "Felix si Otilia", "Secretul lui Bachus", "Cel mai iubit dintre pamanteni", "Filantropica". Pe scena teatrului, Gheorghe Dinica a interpretat, de-a lungul carierei, peste 40 de roluri, iar in ultimii ani lansase mai multe albume muzicale de cantece de petrecere, in colaborare cu bunii sai prieteni Stefan Iordache si Nelu Ploiesteanu. In 2008, Gheorghe Dinica a primit titlul de Doctor Honoris Causa oferit de Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica, iar in 1999 a fost distins cu premiul de excelenta - UNITER. Din 2002 era Societar de onoare al Teatrului National "I.L.Caragiale" din Bucuresti.

http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-6440098-video-arhiva-murit-gheorghe-dinica.htm

zebe
10th November 2009, 13:43
Odihneasca-se in pace...

TeBat
10th November 2009, 13:44
Ce mai e de spus....desi starea lui era foarte grava de ceva timp,recunosc ca vestea m-a socat

Cristian
10th November 2009, 13:47
Faza din filmul Revansa despre care va spuneam:

RJxrEuFvSWY

Gabri3l
10th November 2009, 13:58
Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace!...

michai
10th November 2009, 14:10
RIP
Ce mare actor am pierdut:(:(:(

miril
10th November 2009, 14:45
Unii dintre cei mai mari ai nostrii a disparut. Dumnezeu sa-l odihneasca!

MARIUS_23
10th November 2009, 14:53
Dumnezeu sa-l ierte!

noir_desir
10th November 2009, 14:55
Dumnezeu să-l odihnească!

Lordul
10th November 2009, 16:12
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace . Adio maestre . R.I.P Gheorghe Dinica

Cristian
10th November 2009, 16:21
Vadim trebuia lasata si poza respectiva, e antologica cu taierea nasului lui Jean Constantin (Limba in film)...

newcool
10th November 2009, 20:09
Am avut onoarea sa-l cunosc personal.Un om extraordinar,un actor gigantic,un talent de neegalat.Daca se nastea-n USA,Oscarul era prea mic pentru el.
Roluri memorabile,nu stiu vreun film in care a jucat,si in care sa nu fi fost genial.In "Filantropica" a ajuns la perfectiune.
Sa te odihneasca Dumnezeu in pace Maestre.

Vadim
10th November 2009, 20:10
Cristi, pune-o tu aici intr-un mesaj, era prea mare acolo sus.

Utilizator
10th November 2009, 21:15
Dumnezeu sa-l odihneasca, a murit un mare actor, un om exceptional.
Nu credeam ca maestrul Dinica ne va parasi asa de brusc, parea ca mai e timp berechet pentru el...se duc pe rand marii romani, parca scarbiti de mizeria din jur...si parca in locul lor ramane doar gol si o imensa tristete...

"nu mai vreau sa continui, m-am saturat de concursul asta, m-am saturat de alergat...si de tine m-am saturat...sunt obosit, mi-e frig,ma dor oasele..."
"trebuie sa mergem"
"du-te tu in locul meu, spune-le ca am murit"
"stiti bine ca nu se poate"
"nu m-atinge, mirosi a transpiratie, toti mirositi a transpiratie...ce aveti cu mine? nu ma supara nimeni, nu ma alearga nimeni, nu ma atinge nimeni...ce vreti voi de la mine? sunt obosit, lasati-ma in pace..."
(Concurs)

http://www.youtube.com/watch?v=Ul-PysdMTw0&feature=related

Adrian U
10th November 2009, 21:23
Marii actori ne parasesc, iar in urma lor nu vin altii :(...Gheorghe Dinica a fost unul dintre cei mai mari. Dumnezeu sa-l odihneasca!

rhadoo
10th November 2009, 21:33
Dumnezeu sa il odihneasca in pace!un mare actor,un mare om!

moty
11th November 2009, 00:20
Dumnezeu sa-l odihneasca!

Anisia
11th November 2009, 00:38
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Cristian
11th November 2009, 09:11
Cristi, pune-o tu aici intr-un mesaj, era prea mare acolo sus.


http://img36.imageshack.us/img36/6638/screenshot002ws.jpg (http://img36.imageshack.us/i/screenshot002ws.jpg/)