PDA

View Full Version : Irlanda - Franta: Baraj calificare C.M. 2010



resita
8th November 2009, 23:12
Tur Irlanda: 14.11.2009
Retur Franta: 18.11.2009

Cine credeti ca se va califica la C.M.?

delaparis
8th November 2009, 23:23
De ce deschizi thd rusinei Frantei aici Resita ? :D ... vroiam sa treaca pe ascuns cea mai slaba performanta a Frantei din istorie :)
Intodeauna Franta s-a calificat direct sau nu s-a calificat. Niciodata la "restante" :D

Lordul
8th November 2009, 23:45
sa inteleg ca nu se califica ?

delaparis
9th November 2009, 16:19
Domenech ezita in legatura cu portarul nr 1 al nationalei. Lloris si Mandanda sunt in concurenta de luni de zile pentru locul in echipa.

Meciul de ieri intre Marseille si Lyon parea decisiv pentru stabilirea titularului dar ambii s-au luptat eroic si in final s-a dovedit ca valoarea nu-i poate departaja.
Amandoi au incasat cate 5 goluri ... :happy

El Pistolero
9th November 2009, 19:26
mai bun e Mandanda

delaparis
11th November 2009, 00:39
Pentru meciul cu Irlanda ambii sunt zero ... 0 !!!!
Sunt portari de handbal, stilul Lobont, lipiti de linie.
Irlandezii o sa toarne cu centrari iar fundasii centrali francezi sunt cunoscuti pentru amabilitatea cu care primesc atacantii la mingile aeriene.
Singurul care poate face fata azi la acest meci este Coupet dar asta a declarat ca nu mai joaca in nationala ... prefera sa joace in meciuri cu miza mare in fata lui Nice :D

Ulysses
13th November 2009, 17:51
Allez les bleus!:yeah:

miril
14th November 2009, 10:48
Amandoua echipele mi-s dragi. Sa castige cea mai buna.

delaparis
14th November 2009, 17:38
Domenech a dovedit inca o data ca nu este deloc inspirat.
Nu l-a convocat pe Vieira desi e in forma si joaca meci de meci la Inter.
A motivat ca nu vrea sa deregleze cuplul de mijlocasi la recuperare Toulalan-Diarra. Problema e ca Toulalan s-a accidentat intre timp iar acum e nevoit sa bage cuplul Diarra-Diarra :D
Nu au jucat niciodata impreuna in echipa nationala.
:ok:

razwan_vs
14th November 2009, 18:06
sper sa se califice irlanda...merita mai mult ca francezii

delaparis
14th November 2009, 20:24
FRANTA:
Lloris - Sagna, Abidal, Gallas, Evra - L Diarra, A Diarra, Gourcuff - Anelka, Gignac, Henry (cap)

IRLANDA:
Given - O'Shea, Dunne, Ledger, Kilbane - Lawrence, Andrews, Whelan, Duff - Doyle, Keane (cap)

delaparis
14th November 2009, 22:02
Incepe meciul ... cel mai important meci pentru fotbalul francez de la finala 1998 :)

El Pistolero
14th November 2009, 22:11
Incepe meciul ... cel mai important meci pentru fotbalul francez de la finala 1998 :)

:hmm:

delaparis
14th November 2009, 22:17
Da ... o eliminare ar insemna cateva sute de milioane euro pierdere neta pentru federatie. Contracte publicitare scazute cu 90% iar coeficientul FIFA in cadere libera.
Domenech e condamnat sa castige acest meci pentru a asigur calificarea inaintea meciului retur pe SdF. Acolo va juca mai mult decat "in deplasare" :)

Sorin Blaj
14th November 2009, 22:30
Meci frumos. Arbitrul de tusa a semnalizat hentul lui Doyle.

delaparis
14th November 2009, 22:34
Trebuia Vieira la meciul asta ... Domenech e un ******* :headbang:

delaparis
14th November 2009, 23:32
GOOOOLLLL Anelka !!!!!!
0-1 Franta

delaparis
15th November 2009, 00:03
Rezultat final Irlanda - Franta 0-1 ... asteptam meciul retur cu incredere :)

YoNuTzz
15th November 2009, 00:20
franta e deja cu un picior in africa de sud...

El Pistolero
15th November 2009, 09:53
Pot sa-si cumpere bilete pentru Africa francezii.

delaparis
18th November 2009, 11:10
Meciul retur se anunta mai dificil decat se crede in ciuda victoriei in deplasare a francezilor.
Domenech are o problema in apararea centrala (din nou!) deoarece Abidal este accidentat.
Solutii in lot exista dar nu se leaga. Daca il pune pe Squillaci langa Gallas se vor calca pe picioare deoarece amndoi joaca in zona centrala dreapta la club si sunt dreptaci. Daca il pune pe Escude ar rezolva problema in zona deoarece este stangaci si la club joaca in centru stanga. Escude este omul care a marcat golul Romaniei totusi :D
O solutie ar fi sa puna cuplul Squillaci-Escude deoarece sunt rodati la Sevilla si mai ales au rezultate. Sevilla are cea mai buna aparare impreuna cu Barcelona in campionatul spaniol (doar 7 goluri incasate pana acum). Dar are curajul sa-l scoata pe Gallas din echipa ?

O alta problema ar fi in caz de accidentare la mijloc recuperator deoarece nu are rezerve. Vieira nu este in lot apoi Toulalan este accidentat si el.

Lordul
19th November 2009, 00:23
1-0 pentru Irlanda la pauza....:d

delaparis
19th November 2009, 00:30
Boul de Domenech a facut tot ce a putut sa piarda acest meci ...
A cerut sa se joace deschis pe atac orbeste ca si cum in fata aveam Zimbabwe. Este exact ce doreau irlandezii care aveau teama de francezi ca vor juca tactic si inchis fara risc , asa cum trebuia de altfel ...

Daca in repriza a doua jucatorii nu preiau meciul in mana atunci sigur francezii se vor uita la tv la aceasta editie CM

iulian_1976
19th November 2009, 00:46
...interesant meci :D...irlandezii stau foarte bine in teren.

delaparis
19th November 2009, 01:09
min 85 scor 0-1 pt Irlanda ...

Gooner
19th November 2009, 01:13
Sper sa ii bata Franta in prelungiri :D

delaparis
19th November 2009, 01:17
prelungiri ... plm

YoNuTzz
19th November 2009, 01:29
franta pierde acasa cu irlanda 0-1
sa vedem ce se intampla in prelungiri :D

Sorin Blaj
19th November 2009, 01:34
Nu cred ca-i intereseaza infrangerea dupa 90 de minute, ci "victoria" dupa 120 de minute sau 11 m. Doar daca era decisiva. :)

YoNuTzz
19th November 2009, 01:38
mda...francezii inscriu un gol mai mult decat dubios :rosu:

TenisFan
19th November 2009, 01:39
De fapt golul n-a fost dubios. A fost mega off-side si apoi hent vazut de pe luna la Henry... ;)

Gooner
19th November 2009, 01:39
Pfu, daca Govou se duce putin mai repede spre minge.....pacat ca s-a anulat golul pentru offside.

Mana lui King Henry....pasa catre Gallas, pac-pac GOOOL! A fost mai evident hentul asta decat mana lui Maradona din 86 :)

Ted
19th November 2009, 01:40
offside si hent mari cat roata carului :)

delaparis
19th November 2009, 01:40
da ... dar penalty la Anelka uitat de arbitru acum cateva minute inainte de gol ... deci scor corect :)

Ted
19th November 2009, 01:42
care penalty?aia a fost simulare de ultima speta :groggy:

delaparis
19th November 2009, 01:43
parerea ta :)

iulian_1976
19th November 2009, 01:43
...finalul un meci infect.:rolleyes:
Rar mi a fost sa vad un asa hent si care sa fie validat de arbitru.:rolleyes:
...Franta avantajata clar.

YoNuTzz
19th November 2009, 01:45
asta e...echipele mari trebuie sa se duca...indiferent de mijloace...

Sorin Blaj
19th November 2009, 01:48
...finalul un meci infect.:rolleyes:
Rar mi a fost sa vad un asa hent si care sa fie validat de arbitru.:rolleyes:
...Franta avantajata clar.

Arbitraj jenant.

delaparis
19th November 2009, 01:53
Arbitraj jenant.

exact ce ziceam :) ... penalty nevazut inainte de gol la Anelka

Iar Franta care domina clar de mai bine de o ora de meci nici asta nu intra in calcul ... apropos era sa fie inca un gol acum cand scriu ... pentru Franta evident . Dar poate ca nu ne uitam la acelasi fotbal :)

Irlanda stie fotbal, rules !

YoNuTzz
19th November 2009, 01:57
mda...calificare INFECTA ptr franta...oficial ii ia locul germaniei in topul celor mai antipatice echipe ptr mine..
rusine !

TenisFan
19th November 2009, 01:58
Ce jenant s-au calificat francezii... Absolut patetic.

Gooner
19th November 2009, 02:00
Merita scum-ul de Keane sa stea acasa. Gallas-Diaby-Henry-Nasri-Silvestre si Sagna la mondiale :D Huh!

Oricum la mondiale: C'mon England :D

iulian_1976
19th November 2009, 02:02
...a fost o nesimtire de final de meci :rolleyes:
Cireasa de pe tort a fost acest gol cu mana,sa te califici cu un gol cu mana este ceva.:rolleyes:

Am vazut multe meciuri de calificare la viata mea cu faze discutabile insa aici
a fost hent asa de clar :shocked:
Asta este Franta la ora actuala zmei pe hartie insa le trebuie si nitel ajutor.

delaparis
19th November 2009, 02:03
Asta e ... Franta se califica datorita victoriei in tur ... azi a fost chinuit si controversat ...
Daca era penalty la Anelka...
Daca nu era acordat golul lui Gallas ...
Daca se ajungea la penalty dupa prelungiri ...

Daca si cu parca discuta aici pe forum cu pofta :D

Ted
19th November 2009, 02:05
simt irlandezii ce am simtit si noi dupa meciul de la Copenhaga.Rusine!E o performanta ca Trapatoni la 90 de ani sa vada hentul si arbitrul nu :)))


Daca era penalty la Anelka...
esti penal rau :D

delaparis
19th November 2009, 02:13
unii considera nesimtire de final de meci cand se vede clar dominatia in joc a Frantei si Irlanda care nu mai reuseste sa lege doua pase :D ... dar stim fotbal noi, astia necalificati :D




esti penal rau :D

Teddy bear, plimba ursul :D

Ted
19th November 2009, 02:16
uite ca impotriva unei Irlande care nu leaga 2 pase,senzationala Franta are nevoie de sprijinul arbitrilor pt a se califica ... restul e cancan.
francezii au mari sanse de a repeta performanta din 2002 :) time will tell

iulian_1976
19th November 2009, 02:17
Asta e ... Franta se califica datorita victoriei in tur ... azi a fost chinuit si controversat ...
Daca era penalty la Anelka...
Daca nu era acordat golul lui Gallas ...
Daca se ajungea la penalty dupa prelungiri ...

Daca si cu parca discuta aici pe forum cu pofta :D

Pariziene cred ca nu stii rezultatul:
Franta_Irlanda 0:1 la finalul celor 90 de minute.
,,Franta se califica datorita victoriei in tur,, priveste sus rezultatul din retur.

As fi vrut si eu,Franta sa poata marca corect insa nu s a intamplat.
Viata uneori este si nedreapta...o stiam ,in timp se regleaza treaba stai linistit :D

delaparis
19th November 2009, 02:22
Ted:
Da ... dar si sanse sa repete ce au facut in 2006 :) time cum zici ..

Eu prefer sa zicem un sfert de finala CM Franta - Brazilia decat Irlanda - Scotia
Macar este spectacol si nu aiureala aeriana pe post de fotbal smuls si impins

Iulian:
Daca ma intrebi ce cred despre modul in care Franta s-a calificat, atunci iti spun ca prefer mai bine :) ... dar daca ma intrebi daca a meritat atunci iti spun DA

Ted
19th November 2009, 02:30
Eu prefer sa zicem un sfert de finala CM Franta - Brazilia decat Irlanda - Scotia
Macar este spectacol si nu aiureala aeriana pe post de fotbal smuls si impins
total de acord :)

delaparis
19th November 2009, 02:39
si eu sunt de acord cu tine .... mai ales ca, zic eu, Domenech a fost calificat de jucatori si nu invers ... "Selectionerul" asta a reusit sa handicapeze echipa plina de jucatori de top aducand situatia pana la limita penibilului cu greseli de amator demn de divizia 3 din Albania...
Fara Vieira in lot, fara tactica in joc, fara solutii in mijloc, fara idei in situatii dificile ... exemplu, Diarra A era deja fript de oboseala dar tipul nu a avut curajul sa joace cu un singur inchizator in favoarea unui atacant in plus desi era condus in ultimul sfert de ora etc ... in fine, greseli peste greseli

iulian_1976
19th November 2009, 02:42
...preferi un sfert de finala Franta_Brazilia :happy
Chiar sunt curios cum o sa mearga cu Domenech la Mondiale echipa nationala
a Frantei cu T.Henry salvatorul :rolleyes:

Incetul cu incetul incepe sa putrzeasca fotbalul ...pe ici pe colo:rolleyes:

delaparis
19th November 2009, 02:53
Chiar sunt curios cum o sa mearga cu Domenech la Mondiale echipa nationala

Este prea devreme sa discutam despre asta dar iti spun parerea mea pe moment ... o sa mearga la fel ca in calificari, pe burta. Dar jucatorii au valoare si probabil ca vor salva rezultatele atat cat pot. Domenech o sa fie acolo ca sa puna stop la performanta :) inainte de finala :)
In lot o sa fie Ribery, Toulalan, Vieira in plus de cei care au transpirat azi

iulian_1976
19th November 2009, 03:04
Uiti cateva lucruri ti le spun eu:
-Echipa Frantei este in declin ca joc,un declin lent dar sigur.
Daca s ar juca peste o saptamana Campionatul Mondial ar fi ok insa este peste 7 luni nici nu ai idee cum poate juca.
Ceva de genul a gandit si Piturca dupa meciul de la Constanta exact cum gandesti tu.:rolleyes: La echipa nationala a Romaniei declinul a fost mai rapid si...mai in nas:D
-Roata se intoarce. Daca o sa vezi Franta pierzand nemeritat dintr un ofsaid,faze ciudate ceva bizar
sa nu te miri :rolleyes:.Cineva sus le regleaza pe toate la final :rolleyes:

delaparis
19th November 2009, 03:18
Ok Iulian.
Eu pun pariu cu tine ca Franta va juca din ce in ce mai bine. Repet nu datorita selectionerului dar datorita fenomenului invincibil al evolutiei tinerilor din echipa. Gourcuff, Benzema, Nasri, Lloris, Gignac sunt "fierbinti" sa muste din primul turneu final la o competitie de top sa se afirme ...
Cei "batrani" sunt prezenti sa asigure in caz in care ... arbitrul nu vede :D

gorefest
19th November 2009, 03:21
delaparis nu , e clar ca de dragul spectacolului preferam sa vad franta la mondiale , insa nu mi-a placut maniera in care s-au calificat

gorefest
19th November 2009, 03:22
o calificare fara glorie a francezilor .... obtinuta in urma unui arbitraj partinitor la modul vulgar ..... delaparis nu te supara dar asta e realitatea ...nu spun ca franta nu s-ar fi calificat ... insa nu in urma fazei din care s-a marcat al doilea gol daca era sa se fi tinut seama de reguli

YoNuTzz
19th November 2009, 03:25
sa nu uitam ca franta a terminat si grupa de la euro 2008 pe ultimul loc...pana si romania a fost in fata ei

delaparis
19th November 2009, 03:29
Gorefest, nu ma supar deoarece este o parte a realitatii ... ce ma sacaie este ca nimeni care comenteaza aici nu a vazut meciul :)
Daca vedem rezumat atunci e clar ca ne revoltam asupra unei faze clare si anume "hentz" la Henry acolo. Ce vreau sa zic este ca restul nu se discuta desi este esential. Eu nu sunt mandru de modul in care egalul din seara asta a fost obtinut dar nici de concluziile "pe scurt" la care asist acum aici pe forum.
O intrebare: Va place cum joaca Irlanda ?

razwan_vs
19th November 2009, 08:28
hent care il vedai si din avion......

solaris
19th November 2009, 11:00
Hentul si pasa venita din offside se vede de pe Jupiter...furt pe fata!!!

:ciocan:

http://i50.tinypic.com/30ufwv6.jpg

FRANTA - IRLANDA 0 - 1

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jKfCo4LNOpY&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/jKfCo4LNOpY&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>


FAZA GOLULUI CU BOMBOANA DE PE TORT
HENRY PRELUARE CU MANA...CU O PASA VENITA DIN OFFSIDE...
GOLLLLLL...FRANTA CALIFICATA!

FRANTA - IRLANDA 1 - 1 - Sugestiva melodia

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Jm0UKCsAqC0&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Jm0UKCsAqC0&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>


CONFERINTA DE PRESA - GIOVANNI TRAPATTONI !

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/TLsFD6bLd0c&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/TLsFD6bLd0c&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

miril
19th November 2009, 11:38
Rusinoasa calificare. Francezii vor avea mult de pierdut din acesta cauza. Keane, The Man! COYS! Delaparis, ca simpatizant al ambelor echipe, iti spun, nu-mi place cum joaca Franta. Cate talente! Pacat!

miril
19th November 2009, 12:35
Robbie are dreptate:

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/cupa-mondiala/cm2010/56590/robbie-keane-blatter-si-platini-sunt-incantati-de-rezultat.htm

Gooner
19th November 2009, 13:11
Henry hent-Gallas gol...il urmareste cineva pe cormoranul esuat?
Inca o monstra de sinceritate din partea lui King Henry: "A fost henț, se poate vedea clar, i-am spus arbitrului"

solaris
19th November 2009, 13:18
HENRY RECUNOASTE CA A PRELUAT MINGEA CU MANA !

http://i50.tinypic.com/29dep88.jpg

Celso
19th November 2009, 13:32
eu as relua jocul din minutul ala ...incredibil ...:angry:

oricum Franta nu face mare branza la mondial

solaris
19th November 2009, 13:40
http://nsa11.casimages.com/img/2009/11/18/091118064708326320.jpg

DACA DORITI SA VEDETI INTEGRAL PARTIDA PRELUATA
DE PE CANALUL PUBLIC DE TELEVIZIUNE FRANCEZ TF 1

http://www.lyngsat-logo.com/logo/tv/tt/tf1.jpg


DOWNLOAD REPRIZA 1 (http://www.megaupload.com/?d=376H1VAD)


DOWNLOAD REPRIZA 2 (http://www.megaupload.com/?d=PMOPFD3V)


DOWNOAD PRELUNGIRI (http://www.megaupload.com/?d=L9UA6ZZD)

Gooner
19th November 2009, 14:15
Trapattoni: "Nu e vina lui Henry că arbitrul nu a văzut acel henț"

Celso
19th November 2009, 14:34
"Henry recunoaste ca a atins balonul cu mana, presa critica evolutia Frantei"

Si ce? era culmea nesimtirii sa spuna ca nu l-a atins:D

delaparis
19th November 2009, 14:56
! Delaparis, ca simpatizant al ambelor echipe, iti spun, nu-mi place cum joaca Franta. Cate talente! Pacat!

Eu, ca simpatizant doar al Frantei sunt de acord ca nu joaca bine ... sau mai bine zis nu joaca cat poate de bine. Si asta din cauza cui ? De ce jucatori de nivel top echipe din Europa, cu prezente constante in sferturi, semi, finale CL, vin in echipa nationala si isi coboara nivelul asa de jos ? Ce se intampla la nationala de este asa chin pentru un meci usor de gestionat teoretic ?

Eu cred ca am raspunsul ... Domenech !!!
Omul asta e total depasit de valoarea, ambitia, temperamentul, experienta jucatorilor pe care ii are la dispozitie.

Presa critica jocul Frantei ?
Da dar de fapt scopul este ca presiunea sa provoace demisia selectionerului chiar daca a reusit calificarea. Nu cred ca se va intampla asa ceva din pacate.

Revenind la dubla confruntare cu Irlanda, sa nu uitam ca in meciul tur, Frantei i s-a refuzat un gol valabil si un penalty.
Aseara un penalty la Anelka. Stiu ca aici sunt contrazis dar a fost o faza din care de obicei se acorda. De altfel in meciul cu Serbia Lloris a fost pedepsit intr-o faza asemanatoare si Franta a jucat in 10 tot meciul. Si ala era meci de castigat pentru francezi ceea ce insemna ca nu mai trecea prin calificari, deci nu mai era mana lui Henry :D

michai
19th November 2009, 18:36
Era cat pe aci sa o sfecleasca Franta:ras-plans:

Lordul
19th November 2009, 18:38
Federatia Irlandeza a facut plangere la FIFA ...acest meci a intrat in prelungirile prelungirilor

El Pistolero
19th November 2009, 18:54
incredibil cum de nu a vazut arbitrul hentul ala
era culmea ca viitoarea campioana mondiala sa nu se califice:happy:D