PDA

View Full Version : Ce parere aveti despre germani?



Universal
14th October 2006, 19:09
Studiu de caz:

Ce parere aveti despre poporul german ?

Am inclus si un poll.

Va salut cu drag,

Uni

Kainsashiki
14th October 2006, 19:37
nu prea stiu ei sa-si traiasca viata dar ce-i facut de ei e de calitate!

noir_desir
14th October 2006, 19:55
nu prea stiu ei sa-si traiasca viata

Adica? detaliaza un pic, te rog.

Universal, vezi ca primele patru variante inseamna cam acelasi lucru...in fine...
Spre deosebire de romani, daca n-ar fi germanii, Europa le-ar simti lipsa si n-ar fi o Europa in adevaratul sens al cuvantului.

Universal
14th October 2006, 20:07
Noi suntem un popor puternic, dar avem complexe fatä de trecut,de care nu ne place sä ne amintim ce au fäcut bunicii sau sträbunicii...ne este rusine de acei 12 ani uräti,extremi.Nu stiu sincer dacä actuala generatie va trece cu bine..eu sper sä nu mai fim condamnati pentru ce au fäcut bunicii nostri.
Nu are voie sä se repete niciodatä acest lucru, si cred cä actuala politicä este ok, nu facem räzboiae,nu ne implicäm ( ne-au cerut-o americanii in räzboiul din Irak si am spus clar nu, este un semn)
Träim intr-o altä societate,dar mereu ni se va aminti de räul fäcut.Imi cer scuze public pentru tot räul comis.

noir_desir
14th October 2006, 20:39
Träim intr-o altä societate,dar mereu ni se va aminti de räul fäcut.Imi cer scuze public pentru tot räul comis.

Nu-ti face probleme, nimeni nu mai asociaza Germania cu nazismul. Cel putin nu Germania actuala. O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes. Sau, in plan fotbalistic, cu Hertha Berlin, Hamburger SV si Vbf Stuttgart... :ok: si mai nou cu Bayer Leverkusen.

georg40
14th October 2006, 21:46
Nu-ti face probleme, nimeni nu mai asociaza Germania cu nazismul. Cel putin nu Germania actuala. O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes. Sau, in plan fotbalistic, cu Hertha Berlin, Hamburger SV si Vbf Stuttgart... :ok: si mai nou cu Bayer Leverkusen.

Eu care traiesc aici de un sfert de secol pot aprecia adevarul aprecierilor tale.
Cu prilejul mondialelor de fotbal toata lumea a putut cunoaste fata noua Germaniei si germanilor, bucuria de a trai intr-o adevarata democratie si de arata lumii intregi valorile create de un popor harnic si muncitor.
Ar fi prea frumos sa fie totul numai pozitiv.
Germania este o societate de consum unde exista paradoxul economiilor exagerate vizavi de o risipa fara margini.
Germania este o tara unde coatele joaca un rol foarte mare (inca), unde distanta dintre cei bogati si cei saraci creste pe zi ce trece. Un Ackermann seful de la Deutsche Bank castiga intr-un an 10 milioane de euro, desi nu este un supraom, iar 4 milioane de someri traiesc de pe o zi pe alta.
In Germania exista circa 8 milioane de straini, fara cetatenia statului german, si care se bucura de drepturi infinit mai mari decat in tara lor de origina.
In Germania exista un milion de copii, care potrivit datelor oficiale traiesc in saracie.
Cu toate acestea Germania este si ramane pentru multi oameni din lumea larga tinta viselor (inca) neimplinite...

carlo
14th October 2006, 23:46
Nu-ti face probleme, nimeni nu mai asociaza Germania cu nazismul. Cel putin nu Germania actuala. O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes. Sau, in plan fotbalistic, cu Hertha Berlin, Hamburger SV si Vbf Stuttgart... :ok: si mai nou cu Bayer Leverkusen.
Heineken trebuie asociat cu Olanda...:ok:

noir_desir
15th October 2006, 12:18
Heineken trebuie asociat cu Olanda...:ok:

Scuze :headbang: Atunci cu Beck's...asta sigur e! :D

georg40
15th October 2006, 12:50
Scuze :headbang: Atunci cu Beck's...asta sigur e! :D



In Germania sunt circa 1000 de marci diferite de bere, fabrici sunt peste 500, multe dintre ele produc, numai pentru un singur local, berea casei.

Marci agreate la ora actuala: Jever, Beck´s, Warnsteiner, Bitburger, Radeberger, Hasselröder, Henninger, Binding,Licher, lista este foarte lunga. Asa numai , ca remarca, eu nu am baut inca aici bere proasta...

delaparis
15th October 2006, 13:09
MMmmmmm mi-ati facut pofta ... ma duc sa trag o bere cu prietenii la curse de cai :D

Ah on-topic: popor model in Europa :ok:

georg40
15th October 2006, 13:21
Si ce se poate bea acolo ? Berea Rahova era candva foarte buna, se putea bea in tren , la vagonul de dormit. Alte beri bune: Azuga si Solca ! Mai exista ?

Universal
18th October 2006, 22:21
Ursus parcä este bere buna in Romania. Dar Binding Lager este cred una din cela mai bune beri baute vreodata de mine :)

TheIceMan
18th October 2006, 22:29
O asociem cu BMW, Heineken, Continental si alte branduri de succes.

Heineken este marca olandeza 100% ;) poate vrei sa zici DAB, Becks, Warsteiner, Bittburger, Paulaner si toate cele care au pe eticheta un stegulet cadrilat alb-albastru ca si emblema Bayer Motoren Werke :)


Marci agreate la ora actuala: Jever, Beck´s, Warnsteiner, Bitburger, Radeberger, Hasselröder, Henninger, Binding,Licher, lista este foarte lunga. Asa numai , ca remarca, eu nu am baut inca aici bere proasta...

Radeberger asta din cate imi amintesc este originala de pe langa Dresden mare marca in fostul DDR? O bere bruna foarte buna acolo mi s-a parut una locala Köstritzer (uite si saitul: http://www.koestritzer.de ) dar care nu se importa aici.

Licher mi s-a parut proasta, mai ales ca am locuit langa Lich la 'mama lui' la Giessen o perioada, si peste tot majoritar berea asta locala era, in mai multe sortimente, cea de tip pilsner clar era ok, dar celelate 'tulburi' nu mi-au placut deloc-deloc.

Universal
18th October 2006, 22:35
:) Na ja... cert este cä avem cea mai buna bere din lume, femei frumoase dar foarte emancipate, si o gramada de someri :P
oameni foarte muncitori dar si petrecareti.Si multi protestanti :P Din ambele puncte de vedere

TheIceMan
18th October 2006, 22:50
:) Na ja... cert este cä avem cea mai buna bere din lume, femei frumoase dar foarte emancipate, si o gramada de someri :P
oameni foarte muncitori dar si petrecareti.Si multi protestanti :P Din ambele puncte de vedere

Well, yes, la berea de tip pilsner... dar vei fii surprins de calitatea berii canadiene, in special Sleeman daca ai ocazia + ca acolo in U.E. aveti concurenta serioasa de la cehi, eu personal le gasesc un pic prea amare pe astea cehesti in special Pilsner Urquell + concurenta daneza (Faxe este preferata mea) + concurenta engleza, dar astia sunt mai mult pe bere de tip 'ale' nu 'lager' (pilsner) unde sunt primii in lume, e mai ciudata berea asta, ca si berea neagra irlandeza este alt sortiment unde sunt primii in lume cu guiness.
Berea mea preferata, lager, nu e nici germana nici olandeza ci mexicana: Corona. Super cu o felie de lime!!

Revenind on topic: personal am o parere pozitiva despre Germania si germani, formata in contact direct cu ei atat ca turist cat si ca angajat acolo.
Daca ar fi sa aleg o tara din UE unde sa traiesc in afara de Romania as oscila puternic intre UK (din cauza limbii +) si Deutschland (tot din cauza limbii dar - ), tarile latine nu ma tenteaza deloc.

georg40
19th October 2006, 10:24
Hai sa deschidem un Thread ...despre bere !
A fost numai o gluma !

Universal
23rd October 2006, 18:56
Idee nu este chiar asa slaba.. dar o deschid eu in thread-ul diverse :ok:

Laur_Farul
29th January 2007, 21:51
Despre germani ce pot zice, sunt niste oameni foarte respectati peste tot, sunt foarte civilizati, sunt cinstiti, cand isi propun ceva termina foarte repede si nu se lasa pana cand totul nu este pus la punct. Un exemplu : Stadionul lui Bayern Muchen, Allianz Arena sau organizarea Campionatului Mondial. Ei erau gata cu aproape un an, etc.

P.S : Macar si noi, romanii sa fim altfel :( !

delaparis
12th February 2007, 23:33
sunt cum ?

georg40
13th February 2007, 00:27
@delaparis: vrea sa spuna ca sunt zgarciti, dar nu este adevarat.Aceasta este o veche impresie despre nemti care in zilele noastre nu mai are nici cea mai mica urma. Dana junele nu scrie in limba romana are...ghinion !

resita
18th July 2007, 18:32
in primul rand ca sa-ti faci o parere despre un anumit popor trebuie sa locuiesti cu ei, sa le cunosti obiceiurile si dupa aceea sa-ti formezi o parere :ok:

pana nu vin la voi in germania nu ma pronunt :mda::rolleyes:

Universal
26th July 2007, 15:32
pai ce te abtine sa nu vii? sa nu zici ca nu ai timp...:))

orbette
26th July 2007, 15:58
germanii au avut si vor avea intotdeauna tot respectul meu. e o lume total diferita de romania, cu mentalitate diferita si asteptari diferite. intotdeauna mi-a placut timpul petrecut in germania, nu este adevarat ca sunt oameni reci, poate doar cand esti angajatul lor, atunci e oarecum normal, pentru ca au asteptari mari de la tine, nu ca in romania. as renunta oricand la civilizatii mei conationali pentru a locui in germania, alaturi de acesti germani "reci", dar culmea, cu o mentalitate care corespunde total perceptiei mele de nefericit posesor de "sange latin" asupra vietii civilizate, asupra culturii si a stilului de viata din germania. nu degeaba imnul lor national este intitulat "Deutschland über alles", si al nostru "Desteapta-te romane". cam asta e si diferenta intre cele 2 nationalitati, si discrepanta intre mentalitatea germana si cea romana :(

Universal
26th July 2007, 21:32
Multumim pentru cuvintele apreciate, respectul meu pt romani este de asemenea deosebit.

Daca doresti,participa la Concursul Pronosticuri Bundesliga, m-as bucura daca ai participa si tu.

CrAzY92
14th August 2007, 14:57
Numi place ca fetele is GRase :D so sind die deutschen!

georg40
14th August 2007, 15:00
Unde ai vazut tu femei grase ? Poate erau turcoaice !

Nemtoaicele sunt in mare majoritate suple, au parul blond, pe care il poarta lung, iar acum in vara sunt frumos bronzate.

Universal
14th August 2007, 15:14
Si imi plac la nebunie :) nu degeaba au o mare prindere ...mie imi plac :ok:

torn_beton
14th August 2007, 15:35
:happy:happy Nemtoaicele frumoase? :happy:happy:happy
Poate daca le pui intre doi mutanti.
Ce dracu mah ca in Germania si Spania sunt cele mai urate femei din Europa. :rosu:

Catalanul
14th August 2007, 15:41
Ce dracu mah ca in Germania si Spania sunt cele mai urate femei din Europa. :rosu:

total de acord :) nu stiu cum e in germania dar cel putin in spania... e jale mare cand vine vorba de femei :D

Hard
14th August 2007, 15:43
Am intalnit putin nemti,dar putinii aia mi-au dat impresia ca sunt niste oameni de cuvant.Si daca nemtii sunt zgarciti,ce sa spun de englezi,scotieni ... :groggy:

Universal
14th August 2007, 17:48
Putini?pai eu ce sunt mai, mascota :ras-plans: :o:

Benny
2nd October 2007, 14:54
Constat ca parerea romanilor despre germani s-a schimbat in ultimii 30 de ani. Cand eram copil am auzit des apelative ca "hitleristule" sau "neamtule" (dar spus intr-un mod mai putin prietenos). Sigur erau anumite specimene, dar incidenta lor s-a diminuat de-a lungul anilor. Acum "german" are o conotatie pozitiva. Cel mai bun exemplu victoria lui Johannis in alegeri in anul 2000 (fiindca victoria din 2004 poate fi considerata un merit personal).

Universal
2nd October 2007, 17:03
Asa este, primarul Sibiului este de tot respectul,a realizat in putin timp sa ridice un oras , asa de bine s-a dezvoltat incat a ajuns Capitaal Culturala Europeana

georg40
2nd October 2007, 17:18
@ uni: asta esti tu cu cipilica aia `oata ?



Uite ceva de citit:

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1604530#post1604530

Universal
2nd October 2007, 17:21
eu is blond, Georg :) eu doar arat poze cu altii...

kst
6th November 2007, 11:39
Am mai auzit afirmatia cum ca germanii ar fi reci. Din proprie experienta pot sa infirm acest lucru. Mie unul mi se pare ca, spre deosebire de multe alte nationalitati (romani, italieni, francezi etc.) de fiecare data cand am avut nevoie de o informatie am fost ajutat mult mai mult decat ma asteptam de catre cetateni germani. Iar la petreceri....m-am imprietenit cu oameni de acolo peste noapte.

carlo
7th November 2007, 21:10
Am mai auzit afirmatia cum ca germanii ar fi reci. Din proprie experienta pot sa infirm acest lucru. Mie unul mi se pare ca, spre deosebire de multe alte nationalitati (romani, italieni, francezi etc.) de fiecare data cand am avut nevoie de o informatie am fost ajutat mult mai mult decat ma asteptam de catre cetateni germani. Iar la petreceri....m-am imprietenit cu oameni de acolo peste noapte.

Considera pur si simplu ca esti un om norocos...

Universal
8th November 2007, 18:01
Nu este singurul ;)

Multi nu au o parere buna despre noi..dara daca ne cunosc mai bine atunci cad prejudecatile ;)

carlo
8th November 2007, 18:53
Nu este singurul ;)

Multi nu au o parere buna despre noi..dara daca ne cunosc mai bine atunci cad prejudecatile ;)
Cam cat timp iti trebuie pentru a cunoaste pe cineva cat de cat?
19 ani ajung?Prejudecati inca mai am,si chiar destul de multe!

Benny
9th November 2007, 17:50
Considera pur si simplu ca esti un om norocos...
Inceteaza sa te mai iei ca etalon. Daca tu nu stii sa-ti faci prieteni nu inseamna ca toti sunt asa.

Geografu
13th November 2007, 17:26
Gata baieti cu cearta altfel voi fi nevoit sa iau masuri.Multumesc de intelegere si numai bine ! ;)

georg40
14th December 2007, 01:36
Televiziunea germana, mai exact postul ARD a transmis de la Leipzig, joi seara ,timp de aproape 3 ore, o emisiune dedicata Fundatiei José Carreras care isi propune sa vina in ajutorul oamenilor loviti de aceasta crunta boala care este leucemia.
Emisiunea a fost presarata cu numeroase reportaje cu un puternic caracter emotional, cu imagini zguduitoare din spitale, din familii, insotind oamenii loviti de soarta in lupta lor optimista sau deznadajduita impotriva napraznicei boli.
In mai putin de trei ore si-au dat concursul o seama de artisit reputati, printre care José Carreras, Herbert Grönemeyer, ansamblul musical Regele leilor, cantareata Katie Meluan si inca foarte multi altii. Prin telefon, fax sau internet telespectatorii au donat in aceste 150 de minute 6,5 milioane euro, dorind sa contribuie la ajutorarea fundatiei in misiunea sa nobila. La reusita actiunii au contribuit benevol peste 2 000 de operatori pentru telefon si internet.
Poate putini stiu ca in urma cu 20 de ani celebrul tenor spaniol a fost el insusi bolnav de leucemie, fiind salvat printr-o donatie de maduva spinarii de catre fratele sau.
De atunci lupta impotriva leucemiei a facut progrese uriase in cercetarea stiintifica si tratament, azi fiind salvati peste 2/3 din totalul bolnavilor.
Gala Fundatiei José Carreras organizata traditional inainte de Craciun a avut loc in acest an pentru a 13 oara fiind de fiecare data un mare succes nu numai financiar dar si social, el miscand factorii de raspundere din intreaga tara.Nu intamplator activitatea fundatiei are loc in Germania, José Carreras gasind aici un sprijin imens.
Cele scrise mai sus sunt inserate in threadul nostru : Ce parere aveti despre germani ? Poate ele vor ajuta cititorii sa-si poata face o parere in plus.

Geografu
14th December 2007, 13:17
Da un fapt umanitar iesit din comun.Felicitari televziunii germane pentru ceea ce a realizat aseara de la spectacolul TV la faptele bune petrecute in timpul emisiunii ! :ok:

effect
14th December 2007, 13:28
Inceteaza sa te mai iei ca etalon. Daca tu nu stii sa-ti faci prieteni nu inseamna ca toti sunt asa.

Depinde si de mediul in care te invarti . Am o prietena in Germania , foarte sociabila de altfel si care are o singura prietena ,desi traieste de 6 ani acolo ! ...si prietena ei e din Columbia parca :D :)

Sorin Blaj
14th December 2007, 16:40
Eu am o parere foarte buna despre poporul german.

Pacat ca ati inchis poll-ul. Cred ca ar trebui redeschis ca sa se poata vota in continuare, nu este un subiect vremelnic ci unul permanent.

Geografu
14th December 2007, 16:55
S-a rezolvat situatia amice Sorin ! :ok:

georg40
14th December 2007, 20:03
Depinde si de mediul in care te invarti . Am o prietena in Germania , foarte sociabila de altfel si care are o singura prietena ,desi traieste de 6 ani acolo ! ...si prietena ei e din Columbia parca :D :)

Asta este adevarat. Mediul este foarte important , dar mediul si-l alege fiecare. Pentru aceasta trebuie depuse eforturi de integrare. Nu vorbesti limba, te inchizi in eul tau, cauti relatii (doar) in randurile fostilor concentateni atunci este foarte greu sa gasesti acceptanta si intelegere. Am fost cu cativa ani in urma la un revelion organizat intr-o asa-zisa casa a cetateanului, Bürgerhaus" (un fel de casa de cultura). La o masa erau cativa germani proveniti din Romania. Dupa miezul noptii au cantat cu altii aflati la petrecere cantece germane ca si alte melodii de circulatie. Apoi au cantat si in romaneste. Sala i-a urmat in unison petrecerea luand proportii neasteptate. Omul german al anului 2000 si urmatorii este altul, el este un european cum putini sunt in ...Europa !

Optimistul
14th December 2007, 20:58
Daca trebuie sa definesc printr-un singur cuvant cetateanul german as spune : profesionist .
In rest ,padure fara uscaturi nu exista . In sudul Germaniei oamenii sunt deschisi ,in nord lasa de dorit ...
Admir infrastructura , viziunea lor pt. timp f. indelungat .
Sunt de acord cu Iceman ,daca ar fi sa aleg o tara in care sa traiesc din UE ( in afara de Romania) as alege Germania dupa care Marea Britanie .
Nu-mi plac "verii" italieni si nici cei francezi .

kst
17th December 2007, 18:07
In situatia de fata nu stiu cine ar mai alege sa locuiasca in Italia...

Universal
17th December 2007, 19:43
As spune din proprie experienta, in Franta daca esti german, nu prea esti bine primit, in Marea Britanie am primit chiar o intrebare care möa cam dus pe gandueri :

Ia zici Hitler mai este in capul vostru? Raspunsul meu a fost destul de diplomat: Daca as avea 80 de ani , ar fi probabil in capul meu, dar fiind de generatia a-III-a m-as indoi sa-l fi cunoscut. Prejudecatile peste timp sunt desarte.

georg40
17th December 2007, 21:41
Uni: Paradoxal, desi sunt mai in varsta decat tine si am colindat si eu prin unele tari nu am facut niciodata aceasta experienta. Am fost 7 ani la rand pe Coasta de Azur si am fost primit de francezi peste tot cu prietenie. In Italia, Danemarca, Spania la fel. Probabil ca sunt multe elemente la un loc care genereaza o atitudine ostila, si vor trece poate decenii inca pana sa fie uitate lucruri care...nu trebuie uitate niciodata !

ricky
30th December 2007, 14:57
Cineva spunea ca are o prietena care...are (doar) o prietena...

Ehe ! Vere !
Am auzit la foarte multi veniti din Romania, care nu stiau o boaba germana si se plangeau ca nemtii sunt...reci !
Eu, pe unde am umblat si am colindat am fost intotdeauna apreciat pentru ceea ce sunt (adica "omul ricky" ) si nu pentru nationalitatea, cetatenia mea.
Multi se plang ca in TRA (RO) au avut probleme cu rromii !
Mie nu mi s-a intamplat sa am vrodata v'o problema cu niciunul dintre ei desi am avut, cat de cat, tangenta cu ei !

Din contra, am fost apreciat, am fost respectat, pentru ca, in primul rand, i-am respectat eu pe EI !

Am spus vecinei mele doctorite "sarut mana" asa cum am spus si vecinei rrome !
In vizitele mele prin tara, in concediu, mi-am salutat fosti vecini LA FEL !
N-am facut distinctie intre...GEORG, GYURI sau GHEORGHE ! :ok:

AICI, dupa un accident la "jenunchi" (m-a lovit, la "folbal" un coleg de...joaca), de peste un an de zile am pus bocancii in cui.
Si acum am mai primit telefoane cu urari si cu intrebarea " cand te intorci (?)".

Cred ca atunci cand vii intr-o tara straina (si ai probleme si cu limba), TU trebuie sa fii cel care face pasul spre ei !

In rest...

LA MULTI ANI !

Bogdy LFC
30th December 2007, 15:38
Oameni ai dreacu rau nemtii :ok:

Andrei_23
30th December 2007, 17:57
1.nemtii sunt ZGARCITI , orice mi-ati zice nu-mi schimb parera despre ei
2.nemtii nu stiu sa se distreze cu adevarat (am mers la unele petreceri la restaurante din germanii : toata lumea danseaza de pe scaun , tinandu-se de mana si leganandu-se )
3.nemtii sunt cruzi , nemilosi , mereu seriosi etc.

sa zic si cate ceva de bine :) : inteligenti , eficienti , performanti , CINSTITI

carlo
30th December 2007, 18:36
1.nemtii sunt ZGARCITI , orice mi-ati zice nu-mi schimb parera despre ei
2.nemtii nu stiu sa se distreze cu adevarat (am mers la unele petreceri la restaurante din germanii : toata lumea danseaza de pe scaun , tinandu-se de mana si leganandu-se )
3.nemtii sunt cruzi , nemilosi , mereu seriosi etc.

sa zic si cate ceva de bine :) : inteligenti , eficienti , performanti , CINSTITI
Adevarul este undeva la mijloc...asa cum scria cineva mai sus,daca traiesti aici trebuie sa te adaptezi,daca nu...
Totusi multi nemti sunt constienti ca au un stil de viata mai complicat,cu alte cuvinte isi fac singuri viata grea!Nu degeaba multi dintre cei care emigreaza (si sunt destui!) spun ca dupa 2-3 ani petrecuti prin Canada,Spania,America,Suedia,etc.nu ar mai putea trai in Germania!
PS.Cei cinstiti sunt din ce in ce mai putini,candva vor fi in minoritate!

ricky
31st December 2007, 10:24
ANDREI, cand spui ca "nemtii sunt zgarciti" ai putea sa definesti asta ?

Eu iti voi da "n" exemple in care datorita banilor lor au fost ajutati si se ajuta oameni din Romania.

P.S. Acum ma grabesc la cumoaraturi ca anul nou bate la usa !

LA MULTI ANI !

georg40
31st December 2007, 12:21
Nu ca o concluzie dar conchid totusi: fiecare sa incerce sa traiasca acolo unde se simte bine, se simte ca acasa si isi poate implini dorintele.
Sincer sa fiu dupa anii multi petrecuti aici nici nu-mi pot inchipui sa traiesc altundeva !
Este dreptul fiecaruia sa gandeasca astfel.

ricky
31st December 2007, 15:00
Si eu cred la fel, GEORG. :P

Benny
31st December 2007, 15:15
Depinde si de mediul in care te invarti . Am o prietena in Germania , foarte sociabila de altfel si care are o singura prietena ,desi traieste de 6 ani acolo ! ...si prietena ei e din Columbia parca :D :)
Hai sa mai dau niste si eu niste exemple. Cunosc destule persoane stabilite in Germania. Unele traiesc exclusiv printre cei plecati de aici sau printre alti imigranti. Nu au alti prieteni. Aici se incadreaza si prietena ta.

Altii au relatii stranse cu nemti nascuti si crescuti acolo. Sunt primiti in casele lor, petrec impreuna, ies impreuna in oras, se ajuta reciproc etc. Adica tot ce faci cu prietenii.

Nu am putut gasi o regula. In ambele categorii se regasesc romani, dar si maghiari, sarbi si germani (!) plecati din Romania. Concluzie: depinde de fiecare ca persoana. De aceea l-am contrazis pe Carlo, care a afirmat ca trebuie sa fii norocos ca sa-ti faci prieteni acolo. Se cer alte calitati, iar norocul nu este printre ele.

iulian_1976
24th March 2008, 20:18
Pot sa spun ca unul care nu am avut radacini germane si am inceput sa invat germana destul de tarziu , diferenta mare care creeaza o prapastie fata de germani este limba germana multi o compara cu chineza:D.
Das ist nicht richtig!
Este adevarat cei din nord nu sunt prea vorbareti dar nu inseamna ca sunt reci. In sud, zona Bayern au si influienta italiana sunt mai vorbareti.
Am intalnit si cazuri cand tineri il imitau pe Hitler ,multi nici nu isi cunosc istoria nu stiu exact ce s-a intamplat,unii au fost si mintiti de bunici .
Au un complex fata de americani, ,ce puternici sunt ...etc,,sau un dezgust ,cei mai batrani.
Desi stau in Franta acum,Deutschland pentru mine este a doua casa
si mi-a ramas la inima.
Cand intru in Germania parca incep sa nu mai fiu stresat:D
A nu se confunda germanii cu austriecii ,este o alta mancare de peste.
( Daca este sa ai o problema in Germania ,o sa ai probleme cu turci,bulgari
sau chiar romani :D.)
Bis bald .