PDA

View Full Version : Filme 3D acasa



Cneazul
5th November 2009, 14:10
Ieri am fost si eu in Iulius Mall la primul meu film in format 3D, Final Destination 4.
Filmul nu pot sa zic ca m`a impresionat, insa efectele 3D, cu siguranta da. Dupa ce am ajuns acasa am cautat mai multe informatii despre filme 3D si am aflat cu uimire ca le poti viziona acasa. problema o reprezinta ochelarii insa. Am vazut ca o pereche de ochelari costa 9 Ron. Mi se pare o suma foarte mica, avand in vedere ca o amarata de pereche de ochelari de soare cumparata din piata costa cel putin 20 de ron. pe net am vazut mai multe tipuri de ochelari 3d: magneta-green, rosu-cyan, etc.
pe forumuri am vazut ca se pierd din culori si la fiecare film iti tre o anumita pereche de ochelari. am mai vazut ca sunt confectionati din carton. oare nu se pot cumpara ochelari performanti ca cei de la cinema? cu care poti vedea orice film 3d, fara sa pierzi din culori?

zebe
5th November 2009, 14:31
Se pot "imprumuta" de la cinema. Am inteles ca-i destul de usor. :D

Celso
5th November 2009, 14:39
tot mai adevarat e la cinema ..:D

abia astept sa ma duc la IMAX-ul de la Cotroceni Mall, cu ecranul cat un teren de fotbal:D ..

Cneazul
5th November 2009, 15:09
fara off-topic:P
nu se pot "imprumuta" pentru ca au cip dintr`ala anti`furt

Gooner
5th November 2009, 16:22
Se pot "imprumuta" de la cinema. Am inteles ca-i destul de usor. :D

Nu stiu....dar de exemplu in Iulius (Cluj)....te astepata ala cu tava ca-s pe inventar :no::happy. In Italia am fost tot asa la un 3d....dar nu erau ca astea de la cinematograf (din plastic) ca erau din carton....si ti lasau tie (dar i-am aruncat).
Am ochelari de la eclipsa da nu merg pe format 3D:happy.

Eu nu stiam ca se poate si la calculator pana am dat la setari cu droaia la placa video a mea legate de 3D.

Cneazule daca gasesti undeva ochelari (pe net) si se merita (adica merg) .....da-mi si mie un link ceva :D

zebe
5th November 2009, 17:58
fara off-topic:P
nu se pot "imprumuta" pentru ca au cip dintr`ala anti`furt

Mie mi s-o zis ca ii destul de usor sa mergi cu ei acasa. Poate asa era intr-o vreme, pana si-au dat seama astia ca raman in pana de ochelari. :)

Sergiu
5th November 2009, 20:19
Cu ochelari n-o să mă uit niciodată acasă. Mai aștept să se ieftinească monitoarele 3d și să se producă filme pentru acestea și atunci da. Dar să-mi pun ochelari șă mă uit la film nu mă interesează. Și la cinema la unele filme chiar nu mă duc pentru că sunt 3d și trebuie ochelari, altfel m-aș duce.

Gooner
5th November 2009, 20:54
Cu ochelari n-o să mă uit niciodată acasă. Mai aștept să se ieftinească monitoarele 3d și să se producă filme pentru acestea și atunci da. Dar să-mi pun ochelari șă mă uit la film nu mă interesează. Și la cinema la unele filme chiar nu mă duc pentru că sunt 3d și trebuie ochelari, altfel m-aș duce.

Da ce crezi ca-i asa de daunator la o pereche de ochelari ?

Sergiu
5th November 2009, 21:18
Dăunează grav confortului.

Cneazul
7th November 2009, 14:10
are cineva acasa ochelari magenta-green? cum se vede cu ei? vezi toate culorile? sau doar rosu si albastru?