PDA

View Full Version : Libertatea presei in timpul regimului Nastase



ducus
5th November 2009, 10:17
Chiar e adevarat ce se spune in zilele astea, in plina campanie electorala, ca in timpul guvernului Nastase presa a avut calus in gura, ca a fost redusa la tacere? Sau e doar o forma de mani****re a celor aflati acum la putere, pentru a ne arata ei cat de libera a fost presa din 2005 incoace?

Elphax
5th November 2009, 10:29
nu stiu daca a avut calus - era vorba de bani din publicitate, care se opreau daca incepea critica

acum e fix invers, se baga bani la greu ca sa apara ce trebuie in presa

si la un astfel de poll ar trebui o a treia varianta ;)

Marius
5th November 2009, 10:35
un lucru care mi se pare semnificativ in ceea ce priveste libertatea presei ca o comparatie intre cele doua niveluri este ca acum, in era basesciana, numarul jurnalistilor dati afara pentru ca "nu se regasesc in viziunea redactiei" a crescut destul de mult.

ducus
5th November 2009, 10:38
Lasand la o parte problema publicitatii platite sau nu, multi oameni din presa de acum reproseaza regimului Nastase ca atunci nu puteau critica PSD-ul aflat la putere. Ori asta e o minciuna sfruntata! Nimeni nu-l oprea pe Turcescu sau Realitatea sa critice PSD-ul daca ar fi vrut, Antena 3 nu exista dar exista Tuca Show care putea critica PSD-ul insa n-o facea deoarece Voiculescu era la putere in alianta cu PSD. Nasul a tras de urechi pe toata lumea cand a fost cazul, nu mi s-a parut ca a tinut partea opozitiei sau puterii.
In afara de inchiderea OTV-ului, ce alte mari abuzuri s-au facut presei? Poate sa aduca cineva exemple concrete?
Emisiunea 100% n-a disparut din grila pe timpul lui Natase, ci pe timpul lui Basescu, deci iarasi nu putem pune in carca PSD-ului aceasta treaba. La fel Tuca Show, disparut dupa 2004 desi nimeni nu l-a obligat sa o faca.

J.Bond
5th November 2009, 11:07
Ce intrebarea prosteasca in poll! Cica "presa chiar:D a avut calus ......?". Este evident pentru toata lumea ca presa pe vremea lui Iliescu(Nastase) era controlata de "ramasitele comuniste" din partidul stat PCR-PDSR-PSD-PC care erau infiltrate in structurile puterii de atunci. Si nu ne referim aici doar la televiziunile si radiourile nationale.;)

Dan Diaconescu stie cel mai bine.:ok:

Marius
5th November 2009, 14:02
lol, dan diaconescu e jurnalist? si capatos ce e bondule? :D

Urmuz
5th November 2009, 14:47
Faptul ca emisiunea 100% a disparut nu inseamna ca TB a dat ordin. Sa fim seriosi!

ducus
5th November 2009, 14:53
Faptul ca emisiunea 100% a disparut nu inseamna ca TB a dat ordin. Sa fim seriosi!
Da' de unde ai tras tu concluzia ca am zis eu asa ceva?:confused:

Elphax
5th November 2009, 15:16
Consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu:

"presa are un rol mai special. in presa, efectul poate sa fie dezastruos in momentul in care stirile, titlurile pe care le dai reflecta doar interesele patronului si in mica parte realitatea. Presa culege informatii si incearca sa le explice. Mie mi se pare ca asta nu se mai intāmpla si ca, in ultimele luni, presa incepe sa falsifice democratia, sa falsifice opinia publica."

ce inteleg eu de aici: toata presa care il critica pe "dictatorul in devenire" Basescu este impotriva democratiei in Romania ...

Romeo
6th November 2009, 10:08
Chiar e adevarat ce se spune in zilele astea, in plina campanie electorala, ca in timpul guvernului Nastase presa a avut calus in gura, ca a fost redusa la tacere? Sau e doar o forma de mani****re a celor aflati acum la putere, pentru a ne arata ei cat de libera a fost presa din 2005 incoace?

oare cat de importanta este aceasta libertate a presei ? Dupa 5 ani basescieni, suntem convinsi ca toti fura pentru ei si atunci mai are importanta presa, sa ne spuna ca ala a furat, desi a furat si cel care tine ziarul respectiv ? In 1990 eram innebuniti sa citim despre bunastarea ceausestilor. Aia au fost mici copii fata de milioanele lui Patriciu, Jiji, Copo, Niculae, nu mai vorbesc de Vantu. Si atunci la ce ne foloseste aceasta libertate ? Cei care au urmarit Dallas au putut sesiza ca un om suficient de bogat avea proprii senatori pe care ii manevra cand vroia, iar aceia erau la fel de corupti. Din pacate presa este mani****ta pentru distrugerea oricarei imagini, alternanta la guvernare din 2004 a insemnat inca odata stoparea si denigrarea a tot ce au facut cei schimbati si o tinem tot asa. Iar daca presa nu a avut voie sa-l critice pe Nasty, tot nu i-a folosit la ceva, s-a dorit schimbarea lui si nici macar majoritatea in parlament a PSD nu a folosit la nimic. Base a gasit solutii sa-si impuna ce a vrut el, sa-l vedem acum ce mai gaseste, altfel ne asteapta 10 ani de PSD ism

Lordliv
6th November 2009, 10:46
libertatea presei?!
exista asa ceva?
99,99% dintre ziaristii pro sau contra unui fenomen important, scriu liber ,dar cu acoperirea celor care asigura finantarea " libertatii presei ";)

Bancaru
6th November 2009, 11:53
Andreea Pora e jurnalist independent? Radu Moraru este? Ciutacu este? Marian de la EVZ este?
Singurii despre care poti spune ca sunt independenti sunt tot cei batrani care sigur ca au si ei simpatiile lor, dar stiu sa scrie de asa natura incat sa ascunda asa ceva. Nastase nu a bagat pumnul in gura presai, Nastase a bagat un pumn plin de dolari, ca sa parafrazez titlul unui film. A fost un fisting placut si reciproc avantajos. Curvasaraie, adica.

Urmuz
6th November 2009, 15:49
Intr-o tara anormala ca a noastra, presa nu este paznicul democratiei, ci animalul ei de companie.

YoYoyOi
6th November 2009, 17:05
presa nu este paznicul democratiei, ci animalul ei de companie.

foarte tare remarca