PDA

View Full Version : Presa spaniola dezinteresata de meciul Steaua-Real Madrid



YoYoyOi
14th October 2006, 10:46
Cu doar trei zile inainte de partida pe care Real Madird o va disputa la Bucuresti impotriva Stelei, in runda a treia a grupelor Champions League, presa sportiva din Spania, nu se arata interesata de aceasta partida.
Chiar daca la partida de aseara din Ghencea, Steaua-CFR Cluj, au luat loc in tribune si jurnalisti spanioli, veniti special pentru a urmari meciul si a transmite informatii despre Steaua, ziarele de sport spaniole sunt sarace in informatii.
Meciul derby de azi, Getafe-Real Madrid este privit cu mai mult interes decit partida de saptamina viitoare din Ghencea.
Cotidianul on-line "Marca" titreaza pe pagina dedicata Ligii Campionilor ca "Steaua nu poate conta pe Cristocea pentru a primi pe Real Madrid", explicind ca mijlocasul Stelei a suferit o accidentare care s-a agravat, lucru confirmat si de antrenorul Cosmin Olaroiu.
Pe site-ul oficial al echipei Real Madrid, singura referire la Steaua o face Roberto Carlos, care intr-un interviu acordat jurnalistilor spanioli, spune ca "antrenorul ne-a spus sa ne concentram la meciul de simbata ( cu Getafe n.r.), nu la meciul de saptamina viitoare cu Steaua Bucuresti".
Si "El Mundo Deportivo" acorda o atentie marita meciului Realului cu Getafe, spunind ca va fi un meci in care Fabio Capello isi va putea face o idee despre jocul echipei si despre echipa cu care va incepe meciul de marti din Liga Campionilor.
Daca presa sportiva din Romania priveste acest meci cu un mare interes, inca de la tragerea la sorti, presa spaniola nu acorda aceeasi atentie, ba chiar da dovada de un anume dezinteres. Lucru explicabil, de altfel, prin diferenta de valoare dintre cele doua echipe si prin faptul ca Real Madrid este o prezenta constanta in aceasta competitie, pe cind Steaua a redebutat dupa 10 ani in Champions League.

Vadim
14th October 2006, 11:24
Bun articol, apare pe site!

YoYoyOi
14th October 2006, 15:26
Multumesc.:)

Vadim
14th October 2006, 16:15
Cand mai scrii da-mi te rog si mie PM ca sa nu ratez.

YoYoyOi
14th October 2006, 16:39
Eu scriu tot timpul, subiecte sa am. Doar ca azi dimineata ma plictiseam si citind presa spaniola m-am gindit ca ce-ar fi sa scriu si sa-l dau pe forum...
Dar cind ma mai loveste cite un gind iti dau PM :)

Vadim
14th October 2006, 17:53
Ok, oricand la orice ora. :)