PDA

View Full Version : World Cup Croatia 2009



gym08
4th November 2009, 04:34
In perioada 4-9 Noiembrie 2009 are loc in Croatia, Osijek penultima etapa de cupa.

Miercuri 5.11 - sosire si antrenament
Joi 6. 11 - antrenament in sala de concurs
Vineri 7.11 - Calificari
Sambata 8. 11 - Prima zi de finale
Duminica 9. 11 - A doua zi de finale

Pentru Romania la masculin ii avem in concurs pe:

Robert George Stanescu
Ovidiu Buidoso
Flavius Koczi

La feminin nu avem reprezentate

Bafta baieti! Hai Romania ! /OLE/
Bafta Robert!!!!

Tess_AN
4th November 2009, 20:54
Trecerea in revista a competitorilor:
http://www.sportcentric.com/vsite/vcontent/content/news/0,10869,5187-188804-206026-44765-302273-news-item,00.html

La fete, din SUA vor participa Jana Bieger (surpriza placuta pentru mine :) ) si Kyntra Hunter.
http://gymnastics.teamusa.org/news/article/28208
(acelasi articol de mai sus anunta participarea Cassandrei Whitcomb si a lui Mackenzie Caquatto la Stuttgart.)
Cine merge de la noi la Stuttgart (fete si baieti)?... si de ce nu avem fete in Croatia? In fine, asta e.

Succes Flavius, Robert si Ovidiu!

Cata_RB
4th November 2009, 21:00
Tess, vezi ca este thread si pentru Stuttgart :P

Ne spune cineva daca Robert a facut investigatii medicale pentru spate? :P Sau mai dureaza?

Tess_AN
4th November 2009, 21:03
Tess, vezi ca este thread si pentru Stuttgart :P

Pai vrei sa pun acelasi link si acolo? Ca in acelasi articol scriu americanii cine participa la ambele concursuri... Dar daca asa vrei tu... poate ne trimit posturile la cos :P

Cata_RB
4th November 2009, 21:05
Nu Tess, eu am vrut sa raspund pe scurt la intrebarea asta :P



Cine merge de la noi la Stuttgart (fete si baieti)?

Tess_AN
4th November 2009, 21:10
Oricum am scris si acolo si am corectat link-ul - se pare ca asta nu a observat "nora cu ochi de soacra". Si sa ne pastram in topic sa iti raspund si eu la o intrebare :P

Ne spune cineva daca Robert a facut investigatii medicale pentru spate? :P Sau mai dureaza?
Nu cred ca a avut timp... mai ales daca acum concureaza... probabil s-a antrenat, nu stiu... cine stie mai multe poate ne spune...

(Nu stiu daca s-a facut ceva pentru Ana T - pentru sanatate ma refer ca altfel am vazut ca a fost scoasa/inlocuita din concursuri... Dar am mai pus o intrebare despre Ana T si Gabi pe alt thread si nu am primit raspuns...)

crisloregym
4th November 2009, 21:28
Probabil ca nimeni nu stie, Tess:( Desi ar fi bine...insa e pacat, Ana iar are parte de antrenamente "in suturi" (din moldoveneasca tradus, asta inseamna lipsa antrenamentelor desfasurate pe intreaga durata a anului)

Tess_AN
4th November 2009, 21:49
Probabil ca nimeni nu stie, Tess:( Desi ar fi bine...insa e pacat, Ana iar are parte de antrenamente "in suturi" (din moldoveneasca tradus, asta inseamna lipsa antrenamentelor desfasurate pe intreaga durata a anului)
As comenta... dar am scris intr-un post anterior ca eu nu mai discut, eu am incheiat subiectul Forminte-coordonator la lot... asa ca nu mai zic nimic... Nu Pascu trebuia sa plece...

Ca sa revenim la subiectul acestei sectiuni:
http://gymnastika.cstv.cz/upload.cs/e/e8c9d794_0_invitation_osijek_cro.pdf amanunte organizatorice - nu se face departajare in caz de egalitate se acorda acelasi loc in clasament (implicit medalii -cum a fost la CM), aparate Gymnova, amanunte despre cazare, conditii de participare, premiile si punctele oferite, etc.

gym08
4th November 2009, 23:52
Tess, vezi ca este thread si pentru Stuttgart :P

Ne spune cineva daca Robert a facut investigatii medicale pentru spate? :P Sau mai dureaza?

Robert o sa inceapa investigatiile pentru spate saptamana viitoare, dupa concursul din Croatia, acesta fiind ultimul pe anul acesta la care participa!

Cata_RB
5th November 2009, 00:08
Mersi! :) Sper sa fie bine.

gym08
5th November 2009, 01:33
Se pare ma marius Berbecar l-a inlocuit pe Vlad Cotuna la aceasta competitie

LuisaGym
5th November 2009, 17:06
Stire in Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/patru-baieti-pentru-osijek-5083774

LuisaGym
6th November 2009, 21:58
Stie cineva rezultatele din calificari? Au fost azi.

gym08
6th November 2009, 22:22
Stie cineva rezultatele din calificari? Au fost azi.

Momentan nimic Luisa imediat ce o sa am ceva vesti am sa le postez!

gym08
7th November 2009, 00:10
S-au calificat :
Koczi la cal cu manere si la sarituri
Bercecar la paralele

ioanavol
7th November 2009, 08:38
Ma bucur pt Flavius si Marius, le urez multa bafta astazi!

Imi pare rau pt Robert. Stii cumva ce s-a intamplat?

LuisaGym
7th November 2009, 10:56
Aici mai multe detalii despre calificari.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1252:chinese-dominate-osijek-world-cup-qualification&catid=5:competition-reports&Itemid=164

Flavius s-a calificat pe 1 la sarituri si pe 8 la cal, Berbecar pe 5 la paralele.

gym08
8th November 2009, 04:02
Ma bucur pt Flavius si Marius, le urez multa bafta astazi!

Imi pare rau pt Robert. Stii cumva ce s-a intamplat?

Da...e vorba de o contractura musculara la un umar care probabil nu i-a dat voie sa mentina mai mult primul element pe care nu l-a primit...plus ca din cauza acestei probleme a trebuit sa renunte si la cruce.

Astazi Koczi s-a clasat pe locul 6 la cal cu manere.

ioanavol
8th November 2009, 11:28
Da...e vorba de o contractura musculara la un umar care probabil nu i-a dat voie sa mentina mai mult primul element pe care nu l-a primit...plus ca din cauza acestei probleme a trebuit sa renunte si la cruce.

Uf, sanatatea asta...sper ca la anul la Rotterdam sa-l vedem recuperat complet si pe podium:) As vrea si la Birmingham, dar nu stiu cum e cu operatiile de genul acesta...

miafangina
8th November 2009, 12:15
Da...e vorba de o contractura musculara la un umar care probabil nu i-a dat voie sa mentina mai mult primul element pe care nu l-a primit...plus ca din cauza acestei probleme a trebuit sa renunte si la cruce.

Astazi Koczi s-a clasat pe locul 6 la cal cu manere.

Imi pare rau ca Robert are probleme.Multa sanatate!

Finalele sunt impartite in doua zile?

Auré_Gym
8th November 2009, 14:55
Finalele sunt impartite in doua zile?

Da, 7 si 8 noiembrie conform cu "Gymnastics Results" ;).

Catalin_Nick
8th November 2009, 19:17
Vesti bune de la Osijek!!!

Marius Berbecar a castigat paralele:

1. Berbecar 15.350
2. Kierzkowski 15.150
3. Guanyin 14.975
4. Zonderland 14.925

si Flavius sariturile!

(info postate de Manca/Slovenia pe Gymworld)

Barna a castigat-o Sui Lu desi a ratat coborarea:

1. Lu Sui 13.750
2. Komrskova 12.925
3. Erceg 12.675
4. Pepin - Gagne 12.450
5. Jurkowska 12.350
6. Yuhong 12.000
7. Gombas 11.900
7. Cobello 11.900

LuisaGym
8th November 2009, 19:25
Ce vesti bune!!! Multumesc.

Cata_RB
8th November 2009, 19:26
Wow!! Astea da vesti bune! Am tot obosit de cate refresh-uri am dat pe Gymnastics Results si tot nu au afisat nimic. Multumim, Catalin!
Ce ma bucur ca Flavius continua sa confirme! Dar si mai tare ma bucur pentru victoria lui Marius, dupa un CM unde n-a aratat tot ce poate. L-a invins pe campionul mondial! A luat o nota mai mare si decat cea a chinezului din calificari, cand a fost primul! Bravo, baieti! :cheer:
Imi pare rau ca Robert si Ovidiu n-au intrat in finale, mai ales ca au aparut iarasi probleme de sanatate...si mai e si Adrian Bucur accidentat si nu se stie nimic despre ce probleme are :(

mikeyy
8th November 2009, 20:36
Wow..excelente rezultatele!!!
Bravo Marius!!! Sper sa prina incredere in propriile forte...sa fie mai constant. E un inceput!!!
Flavius la sarituri castiga medalie dupa medalie...bravo lui!!!;)

miafangina
8th November 2009, 23:00
Foarte bine Flavius si Marius,bravo!:yeah:
/OLE//OLE/

crisloregym
8th November 2009, 23:06
Bine, baieti!!!! BRAVOOO!!!

mikeyy
9th November 2009, 13:53
Am primit pe mail un link catre sariturile lui Flavius. Am intrat repede sa-l postez:
http://www.youtube.com/watch?v=yf6V262Eo1k

O sa ma uit si eu diseara.

Ada24
9th November 2009, 17:26
Exercitiul lui Marius Berbecar la paralele

http://www.youtube.com/watch?v=vqmYDxXkLpE

cata10
9th November 2009, 17:53
Bravo baieti si mai ales bravo Marius pt exercitiul bun de la paralele. Sa o tineti tot asa. La anul, in concursul pe echipe, avem mari nevoie de exercitii bune la acest aparat.

monalexa
9th November 2009, 22:18
Felicitari Marius si Flavius! Tot asa si mai departe!

Marty R.
10th November 2009, 03:53
A lucrat bine Marius, desi nu e tot ce poate sa face la paralele, numai 6.1 nota de plecare.

Ada24
10th November 2009, 21:19
Flavius la cal:

http://www.youtube.com/watch?v=mqJ1taSNvHA&feature=sub