PDA

View Full Version : Turul Frantei



roxana
20th June 2003, 11:06
astazi, 15 zile.
sper sa fie o sectiune separata pentru ciclism, pentru ca stiu ca sunt destui fani ai acestui sport. oricum, cred ca marea majoritate il dau pe lance ca favorit. eu am aici cateva nume, votati. si propuneti.

Dorin
22nd June 2003, 18:32
Armstrong pierde doar daca o sa cada sau se accidenteaza in alt fel . :yeah: Dorin

Drakoness
24th June 2003, 13:25
Draga Roxana doar un Tdf? Totusi, e centenarul turului. Putin mai atractiv topicul, ceva in genul la Centenar Le Tour.
Personal sper sa mai cistige Ullrich o data, desi favoritul meu e Pantani ( din cite stiu nu participa)
:drak:

Cipangoo
24th June 2003, 14:14
N-au saracii nici o sansa. As paria cu voi ca nu iasa nici unul la mai putin de 5 minute. Si daca ar fi sa traga sa-i rupa cred ca nici 10 minute nu ar fi prea multe ca diferenta. Oricum va fi frumos de vazut. In special cele cateva etape adevarate de munte. :jump:

catalin_manea2002
28th June 2003, 08:00
///cred cu siguranta ca editia centenara a TDF 2003 va fi una spectaculoasa in care marii lideri de echipa se vor infrunta aprig pentru gloria eterna a turului///cred ca va invinge Lance,l-am vazut la televizor e in forma maxima si isi doreste cel mai mult victoria///

Gabriel
29th June 2003, 12:30
Abia astept. Cand e data exacta a inceperii ?
Ce frumoase sunt dupa-amiezele de iulie...cand urmaresc pe Eurosport ..Marea Bucla.
Tot ce-mi doresc este sa fiu in Bucuresti..cand o sa fie ascensiunea de pe Muntele Chel. :)

Ca si anul trecut..am sa tin cu Botero , reprezentantul Columbiei. Participa , nu ?
Dar ..bineinteles....o sa imi fac si alti favoriti pe parcursul competitiei.

riva
2nd July 2003, 18:00
s-a gatat turul frantei? cine a cistigat? armstrong? sper ka el, pentru ka eu pe el l-am votat

ss_L'p
10th July 2003, 15:14
gata !s-a terminat!
ati vazut etapa de miercuri.........ce ar mai fi de spus?.....

Dorin
13th July 2003, 08:45
"Turul a inceput ! Si dupa etapele de incalzire cu victorii ale sprinterilor de profesie ajungem azi in munti .Si Petacchi , regele sprinterilor se retrage direct in maniera Cippolini...Surprinzator Virenque castiga prima etapa de munte si are avans si in general de peste 2 minute .Sa fie semn de mare surpriza in anul acesta ?? Este de asteptat sa se tina bine in munti (doar e cel mai bun catarator de mai multi ani)si daca si reuseste cu contratimpul individual poate iesi marea surpriza . Oricum Armstrong e al doilea... " :yeah: Dorin

Ayrton
14th July 2003, 09:49
Armstrong e in galben, iar Virenque e deja istorie, are vreo 6 minute intarziere... o eternitate... Doar Joseba Beloki mai are ceva sanse (0.0001%), si doar un accident fizic l-ar putea impiedica pe Lance sa nu castige iar.

Edgar
14th July 2003, 18:52
Beloki a avut un accident urat de tot astazi. Armstrong era cat p-aci sa cada si el din cauza lui Beloki, dar l-a ocolit si a luat-o pe camp. Pentru Beloki, turul s-a terminat. Vinokourov a castigat etapa de azi si e pe locul 2, la 21 de secunde de Armstrong.

Dorin
15th July 2003, 00:14
astazi, 15 zile.
sper sa fie o sectiune separata pentru ciclism, pentru ca stiu ca sunt destui fani ai acestui sport. oricum, cred ca marea majoritate il dau pe lance ca favorit. eu am aici cateva nume, votati. si propuneti.Schimba titlul subiectului in de exemplu Turul Frantei pentru simplificare :yeah: Dorin

Mihaela
15th July 2003, 00:35
S-a rezolvat cu titlul subiectului. Am vazut si eu azi o parte din etapa, inclusiv accidentul de la final. Urata cazatura, dar bine ca nu l-a scos si pe Armstrong.

Ayrton
15th July 2003, 10:29
Era gata-gata Lance sa aiba accidentul de care cobeam... Bine insa ca a evitat cazatura si continua turul...

roxana
15th July 2003, 11:28
mi-am dat si eu seama ca propunerile mele sunt deja depasite, in afara de una.
imi pare rau de beloki si de virenque. sper ca hamilton sa poata sa faca ceva.

Dorin
15th July 2003, 13:29
Nici o grija , vine Kazakstanul (Vinkourorov).Ciudat ca francezii nu au pretentii de loc cind cursa e asa de po****ra.Mi-aduc aminte ca in timpul campionatului mindiaL DE FOTBAL DIN FRANTA SE SCRIA MAI MULT SI PE PRIMELE PAGINI DESPRE CICLISM SI NU DE FOTBAL . MA REFER LA l L EQUIPE :yeah: Dorin

Ayrton
15th July 2003, 15:20
Ar avea ei pretentii, dar nu au pe cine sa le bazeze... Cel putin o zi erau in culmea fericirii, cand a luat Virenque tricoul galben, dar s-au trezit la realitate a doua zi... (chiar, o intrebare de pus celor doi Radu de la Eurosport: de cand n-a mai castigat un francez turul Frantei?)

Timisoreanul
15th July 2003, 15:32
Favoritul meu este Ullrich, dar se pare ca nu prea ii in forma. Stie cineva ceva de Beloki?
Sa vedem daca poate face ceva Vinokourov, a cistigat tostusi o etapa iar pe una a terminat pe doi. Pina acuma a fost singurul care a reusit sa-l sfideze pe Armstrong. Si pe deasupra ii destul de nebun kazakul, imi place de el. :drak:

Ayrton
16th July 2003, 10:37
Stie cineva ceva de Beloki?

Din pacate, Joseba Beloki, a suferit fracturi pe partea dreapta a corpului: de femur, la cot si la incheietura miinii. Sezon incheiat pentru el...

Dorin
16th July 2003, 11:20
Trist cu asa accident.Si cariera e in joc foarte serios...
Mi-a placut mult cum cei doi evadati de ieri s-au strins de mina si s-au incurajat inainte de sprintul final al etapei .A fost apoi pe viata si pe moarte ! Foarte frumos !!! :yeah: Dorin

Ayrton
18th July 2003, 12:30
Azi avem contratimpul individual, si Lance Armstrong zice ca va castiga prima etapa din acest an, si se va distanta in clasamentul general inainte ca turul sa se intoarca in munti... Vom vedea daca asa va fi, dar eu tin cu el, deci GO LANCE! /hello

Dorin
18th July 2003, 15:18
Ce curse frumoase .Etapa de ieri a castigat-o italianul Flecha (Sageta in limba italiana )care are si un gest de victorie original .Un arcas ce trage cu arcul ! Multi asteapta reactia lui Ulrich azi !:yeah: Dorin

Dorin
18th July 2003, 20:00
Ullrich exploziv azi (sper pe cinstite...).Victorie fantastica la contratimp si cu cea mai mare diferenta de locul doi in toata istoria turului ! 4 etape de Pirinei urmeaza !!!! :yeah: Dorin

Dorin
19th July 2003, 18:25
Pare incredibil dar Armstrong e in pericol ! Ullrich l-a batut direct in etapa de munte de azi si se apropie la citeva secunde . Iar castigatorul a luat o suzeta in gura pe linia de sosire ca omagiu pentru copilul lui! :yeah: Dorin

oaspetele
20th July 2003, 10:24
incepe sa devina interesant........
:yeah:

un lucru nu inteleg. (scuzati oftopicitatea)
cand Schumi castiga de trei ori la rand, incepeti cu plictiseala, monotonia etc.

dar cand Lance castiga de 4 ori consectiv, de o maniera aproape fabuloasa, nimeni nimic.......

:?

Edgar
20th July 2003, 12:58
Faza e ca Armstrong n-a incercat sa impinga pe nimeni in decor, daca intelegi ce vreau sa spun. :thinkso:

Gabriel
20th July 2003, 13:31
Exact, edgar. Bine punctat.

Pe Senna il blama cineva ca a castigat atatea titluri mondiale ? Nicidecum..toata lumea il respecta , ca pe un mare campion. Asa si cu Lance. Eu , cu el tin. Sper sa obtina a 5 a victorie consecutiva in Marea Bucla.

In alta ordine de idei....cat de frumosi sunt Pirineii. Dar si ce pante ingrozitoare. Eu ash obosi sa urc si cu masina pe acolo. :)

oaspetele
20th July 2003, 13:50
vad ca "pedalati" tot pe prostiile pe care vi le-au bagat in cap idiotii comentatori romani.........
cand a incercat Schumi sa impinga pe cineva in decor, in ultimii
3 ani ??
:( :?

stiai ca si Senna a aruncat pe cineva in decor ??
8)

Gabriel
20th July 2003, 13:56
pe cine ? :)

Un alt exemplu : surorile Williams nu mi se par in regula...chiar daca castigha tot. Martina Higgins era foarte antipatica. :)
acum..sunt sportivi si sportivi. Lance nu poate fi considerat un antipatic..chit ca va castiga de inca 5 ori turul.

oaspetele
20th July 2003, 14:31
daca nu stii nici macar atat, nu cred ca esti in masura sa-ti dai cu parerea .......

:x

ss_L'p
20th July 2003, 16:28
as vrea sa shtiu ce credeti dupa etapa....aia de ieri 19 iulie...???

Edgar
20th July 2003, 17:55
Azi, Vinokourov a terminat la 40 de secunde inaintea lui Armstrong si Ullrich. Deci acu e la vreo 20 de secunde de Lance.
ss_L'p: Pai ce sa zic, cred ca asistam la o "predare de stafeta". Chiar daca Armstrong va castiga si anul asta, sigur la anu' n-o sa mai poata.

Gabriel
20th July 2003, 18:50
Armstrong e la 15 secunde de neamt si la 18 secunde de kazac. Se anunta o lupta teribila maine....cand am inteles ca sunt vreo 45 de km de catarare.

Dorin
20th July 2003, 23:00
E aproape unic cu asa lupta strinsa in clasamentul turului. Si Lance pare obosit.E pasionant . Maine se hotareste cred eu desi un contratimp .... Ar fii tare sa castige cazacul! :yeah: Dorin

Edgar
21st July 2003, 00:22
Eu am ramas nitel ca Beltran cand l-am vazut pe Vinokourov atacand. Ma tot uitam la Ullrich si Armstrong, poate-poate pleaca dupa cazac, da' astia nimic dom'le. :D Oricum, tot cu Lance tin. Mai ales ca am castigat la Eurosport o carte despre viata lui. 8)

Edgar
21st July 2003, 00:37
Probabil ati auzit: William Hill - cea mai importanta casa de pariuri din UK, il da pe Ullrich ca principal favorit pentru victorie in Turul Frantei.

Ullrich 1.67
Armstrong 2.37
Vinokourov 9.00
Zubeldia 67.00
Mayo 81.00

Ayrton
21st July 2003, 11:02
Si eu tot cu Lance tin, dar cand l-am vazut ieri pe Vinokurov cat de proaspat arata cand a plecat in evadarea aia, mai ca m-as baga sa mizez 20 de euro pe el, mai ales la cota aia frumusica... Oare la casele de pariuri din Romania cat or fi cotele?

Cipangoo
21st July 2003, 12:27
Vinokurov nu are nici o sansa. il bat amandoi la contratimp si cu cate un picior rupt. Pare sa fie anul niamtului cu toate ca mor de ciuda asa pare. Oricum mi s-a parut ca armstrong nu mai era asa de slabit cum parea in prima etapa de pirinei. Poate acuma le va da o lectie la cei doi. in plus kazakul n-ar mai trebui in mod normal sa mai poata si in a treia zi consecutiva de pirinei. De unde frate? Poate din vre-un portbagaj din acela suspect cu toate ca nu cred... Mor de ciuda ca nu pot vedea etapa asta :(

Ayrton
21st July 2003, 14:46
Nu cred ca e frumos sa vorbesti asa de Vinokurov, ca pana la proba contrarie e un ciclist curat, si poate chiar valoros...
Oricum, Jan Ullrich nici nu ar trebui bagat in seama, da-l incolo de drogat... Trebuiau sa-l suspende definitiv, nu doar un an...

Timisoreanul
21st July 2003, 15:19
La modul general cred ca toti sint umflati de tot felul de droguri. Fiecare are viata lui personala: Armstrong de exemplu s-a despartit de nevasta si copii dupa tot ce au suferit impreuna.
Bineinteles ca sint impotriva drogurilor, dar totusi favoritul meu ramine Ullrich.
Komm schon Jan, du bist der beste!!! 8)

Ayrton
21st July 2003, 15:57
O statistica interesanta referitoare la cele mai disputate tururi din istorie:

1. Greg Lemond (USA) beats Laurent Fignon (FRA) by 0'08" (1989);
2. Jan Janssen (NED) beats Herman Van Springel (BEL) by 0'38" (1968);
3. Stephen Roche (IRL) beats Pedro Delgado (ESP) by 0'40" (1987);
4. Bernard Thevenet (FRA) beats Hennie Kuiper (NED) by 0'48" (1977);
5. Jacques Anquetil (FRA) beats Raymond Poulidor (FRA) by 0'55" (1964)

Ayrton
21st July 2003, 16:38
Ulrich ataca!!!

Deja are vreo 50 de metri avans si Armstrong nu poate raspunde...

Hai ca Armstrong si-a revenit, dar cu greu... Ceea ce nu se poate spune despre Vinokurov, care e la vreo 35 de secunde in urma celor doi rivali.

Deja kazacul are 1'10" in urma grupului Armstrong-Ulrich...

Conduce Chevanel urmat la peste 4 minute de grupul tricoului galben.

Dorin
21st July 2003, 18:21
E clar . Tot Armstrong impune legea !!!A cazut , s-a ridicat , era sa cada iar si apoi s-a dezlantuit.Si la contratimp in penultima zi e deja avertizat de Ullrich .Nu e nimic de facut cred eu anul asta .Tot el e campionul! :yeah: Dorin

17:02 STAGE 2 RESULTS: 1. Lance Armstrong, 2. Iban Mayo at 40", 3. Jan Ullrich at 40", 4. Haimar Zubeldia at 40", 5. Christophe Morea at 40", 6. Ivan Basso at 47", 7. Tyler Hamilton at 1'10", 8. Alexandre Vinokourov at 2'07"...

Edgar
21st July 2003, 21:00
Din ce cauza a picat Armstrong prima oara? L-a lovit o chestie galbena - o palarie, sau am vazut eu rau? Are 1'07" avans, dar TdF nu e inca jucat.

Dorin
21st July 2003, 21:59
Un spectator tampit ce a venit prea aproape! :yeah: Dorin

Edgar
21st July 2003, 23:36
De pe site-ul oficial al TdF: "The excitement generated by the race’s arrival prompted a child, watching from the side of the road, to throw his arms forward. A bag he carried caught the right of Armstrong’s bars and the rider in the yellow jersey went tumbling down."

Cipangoo
22nd July 2003, 10:43
nu am nimic cu vinokurov. Ba chiar imi place mai mult decat ulrich dar nu are nici o sansa impotriva celor doi la contratimp. Asta e. De unde nu-i nici D-zeu nu cere. Daca Vinokurov voia sa castige trebuia sa o faca in munti si nu numai in pirinei pentru ca nimeni nu poate sa faca trei etape magnifice consecutive in munti. Numai cu vreun scuter ceva ;).
Parerea mea e ca trebuia sa le ia celor doi tricoul glben in alpi, eventual sa-l cedeze dar pentru putin timp la contratimp si sa-l reia cu o marja mai mare in pirinei. Nu zic ca ar fi putut. Spun numai ca asta e in opinia mea singura sansa pe care o are Kazakul la Le Tour.
Cea mai buna tactica tot americanul a avut-o. Eu as fi facut la fel. Nu avea rost sa incerce in prima sau adoua etapa de pirinei ceva. Cu vino rezolva oricum la contratimp daca ar fi reusit sa-i ia tricoul. Pe el il interesa ulrich.


In alta ordine de idei e placut sa vezi asa un fair play in sport. Probabil si pentru ca sae poate si pentru ca oameni astia indura multe impreuna de-a lungul celor trei saptamani de tur dar nu mai stiu alt sport in care daca liderul cade restul se opresc sa-l astepte...

Timisoreanul
22nd July 2003, 10:49
Americanul nu mai este ce a fost anii trecuti, asta-i clar, eu zic ca ieri a fost o zvicnire de orgoliu. Ullrich nu este asa departe, in orice caz TdF se mai joaca, cel putin pina la ultimul contra timp. :yeah:

Cipangoo
22nd July 2003, 16:39
Sigur ca inca se joaca numai ca acuma nu mai e neamtul cel cu prima sansa. Se prea poate ca armstrong sa fi avut o zi proasta la primul contratimp cu toate ca nici la prolog n-a facut mare branza. Totusi ala e un alt fel de exercitiu... Om vedea. Bine ca e sambata si il prind live :thinkso:

Dorin
22nd July 2003, 17:44
Eu nu as numi ceea ce a facut ieri Armstrong nu ca o zvicnire de orgoliu ci mai mult ceva bine planuit de a lovi cind ceilalti se simteau mai tari si mai siguri ca sa-i sperie psihic . Si ultimul contratimp il castiga tot Lance! :yeah: Dorin

Ayrton
23rd July 2003, 11:00
Oricum, nici nu mai are nevoie sa forteze, trebuie doar sa mearga in ritmul lui Ullrich, si sunt sigur ca diroctorul de echipa al sau, il va tine permanent la curent cu ce face neamtul, ca pleaca chiar inaintea lui Armstrong. Insa si neamtul are atuurile sale: la celalalt contratimp l-a batut la Lance cu circa 1 minut si 30 de secunde, deci ar mai avea sanse, dar sa vedem si daca mai poate fizic...

Cipangoo
23rd July 2003, 16:41
Cel mai fain ar fi sa ajunga super aproape (cateva secunde) dupa contratimp si sa-i vedem ca se bat pentru sprinturi intermediare. :D

rasheedkpenny
23rd July 2003, 16:51
SuperStrong... Armstrong!

rasheedkpenny
24th July 2003, 10:43
Super faina etapa de ieri(16) de la Pau la Bayonne. Au fost doua catarari frumoase. Ce mai merita mentionat este ziua de exceptie a americanului Hamilton.

D'abia astept azi etapa 17 de la DAX la Bordeaux...

Dorin
24th July 2003, 13:03
Probabil ca n-ai uitat ca cicleaza cu calvicula rypta in prima etapa!Rasheed am trimis mesaj personal despre baschet la Constanta si tot astept un raspuns... :yeah: Dorin

rasheedkpenny
24th July 2003, 15:12
Stiam ca e cu clavicula fracturata... dar m-am gandit ca voi toti erati la curent si nu mai trebuia sa mentionez! :D
In legatura cu mesajul, iti voi raspunde cat de curānd...

rasheedkpenny
24th July 2003, 18:00
etapa 17 Dax-Bordeaux: cāstigator - KNAVEN Servais

locul 27: ULLRICH Jan
locul 28: ARMSTRONG Lance
locul 41: VINOKOUROV Alexandre

Dorin
25th July 2003, 10:24
Ca de obicei ne aflam in etape asa zise de transport cind cei fara sanse in clasamentul individual pot incerca sa cistige cite o etapa .Pina la contratimp avem in continuare un pic de relaxare si ne putem uita si savura frumusetea pura a sportului :yeah: Dorin

Ayrton
25th July 2003, 10:47
Cine credeti ca va castiga contratimpul de maine? Siisi va pastra Lance tricoul galben pana la Paris?

Dorin
25th July 2003, 11:02
Lance de doua ori.Nu poate scapa sansa de a intra in elita celor cu 5 titluri .Desi ar trebui apoi sa zica merci si altii sa se mai arate la fata !Anquetil . Merckx,Hinault si Indurain nu ar merita sa fie depasiti ... :yeah: Dorin

Dorin
26th July 2003, 11:02
Ziua cea mare si a adevarului a sosit.49 km de ciclat plat (favorabil pentru Ullrich) urmeaza.Si Lance va castiga e pronosticul meu ! :yeah: Dorin

Edgar
26th July 2003, 16:43
Bleah... ce vreme infecta! :x

Edgar
26th July 2003, 18:41
Rezultatele de azi:

1. MILLAR (GBR, COF) 49km in 54'05"140 (54.358kph)
2. HAMILTON (USA, CSC) at 09"
3. ARMSTRONG (USA, USP) at 14"
4. ULLRICH (GER, TBI) at 25"
5. BODROGI (HUN, QSD) at 26"

Clasament general:

1. Lance Armstrong (USA) USP
2. Jan Ullrich (Germany) TBI at 1'16"
3. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) TEL at 4'29"
4. Tyler Hamilton (USA) CSC at 6'32"
5. Haimar Zubeldia (Spain) EUS at 7'06"
6. Iban Mayo (Spain) EUS at 7'21"
7. Ivan Basso (Italy) FAS at 10'12"
8. Christophe Moreau (France) C.A at 12'43"
9. Carlos Sastre (Spain) CSC) at 18'49"
10. Francisco Mancebo (Spain) BAN at 19'30"

Dorin
26th July 2003, 23:52
Tactician desavirsit si o echipa fara decusur la asistenta tehnica nu avea cum sa greseasca .Chiar daca Ulllrich nu cadea , nu avea nici o sansa .Armstrong e campionul !!! :yeah: Dorin
http://www.aftonbladet.se/sport/0307/26/arm1.jpg
http://www.eurosport.com/imgbk/CYCLNG/ALL/big_MD-I114746.jpg

Dorin
27th July 2003, 18:58
And the winner is... Lance Armstrong .The best ? :yeah: Dorin
http://www.eurosport.com/imgbk/CYCLNG/ALL/big_MD-I114394.jpg
Time Diff
1 Lance ARMSTRONG (USP) 83:41:12.0
2 Jan ULLRICH (TBI) + 00:01:01.0
3 Alexandre VINOKOUROV (TEL) + 00:04:14.0
4 Tyler HAMILTON (CSC) + 00:06:17.0
5 Haimar ZUBELDIA (EUS) + 00:06:51.0
6 Iban MAYO (EUS) + 00:07:06.0
7 Ivan BASSO (FAS) + 00:10:12.0
8 Christophe MOREAU (C.A) + 00:12:28.0
9 Carlos SASTRE (CSC) + 00:18:49.0
10 Francisco MANCEBO (BAN) + 00:19:15.0

Edgar
27th July 2003, 22:24
Yes, he's the best. For now...

Dorin
4th August 2003, 09:50
Turul are si varianta feminina care tocmai a debutat.E cineva interesat de asta ??? :yeah: Dorin

rasheedkpenny
4th August 2003, 12:41
E interesant... dar ar fi si mai interesant daca ar primi in locul tricoului galben, un tricou transparent :D

Dorin
4th August 2003, 13:43
Ce crestere de interes am vedea atunci !!!! :yeah: Dorin